HOE „ONZE" AARDBEVING WERD GEREGISTREERD 1 PROFETEN. seismograaf EN Meteorologie. HET WEER IN DE 20STE EEUW. DE INSTRUMENTEN VAN DE BILT. DE TAAK DER WAARNEMERS. „VERDERE VOORUITZICHTEN...." BIJ DE SEISMOGRAFEN. v t. ■ji'K V^^v^>Wl,VVV^ N A. In den hop' de achterzij de van het hoofdge bouw van den weer kundigen dienst te De Bilt met den waame- mingstoren. Rechtseen der zelf-re- gistreerende regenmeters die in den turn van instituut zijn opgesteld den van groei, bloei en oogst. In de latere maanden vindt men zoo goed als geen weer spreuken meer, tenzij een enkele, met betrek king tot het komende voorjaar. De kultuurllng der twintigste eeuw, bezeten door het tempo van zijn tijd, interesseert zich fel, maar geheel anders voor het weer. Ook voor hem is het een belangenwetenschap, die hij persoonlijk beoefent, voorzoover een ekster oog ot een pijnlijke ruggegraat hem meer of minder goeds voorspellen. Voor zijn zakenbe- langen laat hij de wetenschap het onderzoek en de verwachting. Hem interesseert alleen, of zijn experimenten kunnen doorgaan, of er buien zitten 0p de route van zijn luchtexpresse. of de wedstrijd van den komenden Zondag niet verregenen zal, 0f zijn meeting niet zal worden weggespoeld, 0f zyn voorgenomen zakenreis niet zal worden vergald door somber weer en deprimeerende buien. De meteorologische dienst kwam voor hemen y0or de wetenschap. De aardbeving in den nacht van Zaterdag op Zondag en de aardschokken van deze week hebben weer eens opnieuw de aandacht geves tigd op die geheimzinnige villa, dien hoogen toren met zijn windvaan en wat mysterieuze molentjes, langs den grooten weg van Utrecht naar Zeist, het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut van De Bilt. Want, al houdt men daar geen aardbeving tegen, al kan men ze daar zelfs niet voorspel len, de feiten, die, na de beving, uit de regis tratie worden gemeld, interesseeren als weinig andere berichten, A oor die wetenschap heeft iedereen belangstelling. Dies trokken wij, bewuste slachtoffers der fnenschelijke belangstelling, er op uit, naar de ..weerfabriek" van De Bilt. of niets met weer-wetenschap te maken. Elders zijn de seismografische instituten dan ook on dergebracht bij de sterrewacht of een natuur kundig observatorium of staan geheel afzon derlijk. In den ruimen tuin van het weerinstituut te De Bilt heeft men drie verschillende seismo- grafen opgesteld, die dag en nacht in werking zijn, ondergebracht in het seismografisch paviljoen. Paviljoen is een wijdsche naam het bouwsel zelf doet meer denken aan een fort het zit tot halfweg de muren weggedoken in een zwaren wal, heeft allerlei dubbele deuren en geheimzinnigheden, om de tempe ratuur zooveel mogelijk constant te houden. Daar staan de instrumenten, die de onge wone huiveringen, die wel eens door het oude lijf van onze Gaia loopen, registree- ren, tot in fracties van eenheden nauw keurig. Bij iedere aardbeving ontstaan trillingen van verschillende soorten, die zich door 't inwendige dér aarde of langs haar oppervlakte voortplanten, uitgaande van één centrum, den aardbevingshaard. Door het inwendige der aarde loopen de longitudinale trillingen met een voortplautingssnelheid, varieerend van i tot 14 K.M.; de transversale trillingen zigzag «ich voort bewegend, eveneens loor het a.wendige er aarde, hebben dechts 'n snelheid van 4 tot 7'/a K.M. Tenslotte zendt 'n aardbe vings haard nog j trillingen it langs e korst fan de aarde, die veel heftiger aanko men, wijl zij op haar weg geringer weer-, stand o: dervin den. Het pro- bleem, hoe deze trillingen moeten worden vastgelegd, is heel wat gecompliceerder, ofschoon het recept voor een seismograaf vrij simpel Is. Ab- straheerend van het „hoe", denkt U zich een potlood of schrijfpen, vrij hangend in de lucht, zonder verband met de aarde, behalve de punt, die los op een stuk papier staat. Maakt de aarde nu een beweging, dan beweegt ook het papier onder de schrijfpen en er ontstaan een kras. Vanzelfspreken(i zou voor een resultaat met deze primitieve seismo graaf de beweging der aarde zeer heftig moeten zijn, terwijl het probleem van de ophanging van dat potlood vrijwel onoplosbaar was. De uitvoering van het instrument is even vernuftig als het recept primitief bleek te zijn. Vooral, daar de bodembeweging bij de meeste aard bevingen niet grooter dan 1 millimeter is, moest men een instrument vinden, dat die beweging niet alleen nauwkeurig, maar zelfs sterk vergroót weergeeft. De eerste eisch voor iedere seismog-aaf is een z.g. stationnaire massa, een lichaam, dat zoo weinig mogelijk beweegt, terwijl de aarde zich beweegt, cfr. ons zwevende potlood. Een geheel stat.onnaire massa is niet te bereiken daar er steeds contact met de aarde moet zijn men tracht d e nu te benaderen, door een instrument dat het geringst op de beweging, die de aarde zou maken, reageerti een slinger van groote periode. Deze slingerma^a is door haar langzaamheid bijna ongevoelig voor de snelle trillingen die T ongevoelig 6 Ule door een even- tueele beving veroorzaakt zouden worden in het ophangpunt Hoe langer men den draad neemt, hoe grooter de periode van den slinger worden zou. Om nu de moeilijkheid der lange slingers te ondervangen, laat men den slinger niet om een horizontale as draaien, maar om een as, die een kleinen hoek maakt met de verticaal, vaaraan is hij opgehangen. oorzien van een langen «ijzer, zou dit instrument ree s seismische bewegin gen kunnen opteekenen. m kleine afwijkingen te kunnen constateeren, heeft men een vergrootingsln- richting aangebracht, het tweede element van een moderne seismograaf. Dit is een vernuftig gevonden hefboomstelsel, bestaande uit een lan gen arm. waaraan de schrijfpen verbonden is en een korten arm, die tegen den slinger rust. Het derde onderdeel der seismograaf is de registreerinrichting, een cylinder, bespannen biet beroet papier, die ronddraait en zich tevens in zijwaartsche richting beweegt. De schrijfpen trekt een regelmatige spiraal door het beroet papier; het resultaat ervan; witte lijnen. Deze lijnen zijn recht, zoolang de aarde absoluut in rust is gebroken, wanneer er beweging komt. De cylinder beweegt dan mee, terwijl de schrijfpen in rust is. Voor het bepalen der aardbevingsrichting bestaat de seismograaf uit twee zusterinstru- menten het eene is opgesteld in Noord-Zuid richting, het andere Oost-West. De afstand van aardbevingshaard tot ontvang station berekent men uit het verschil der eerste en tweede voorloopers, die iedere hoofd groep van trillingen vooraf gaan. Bij seismo gram der beving van Zondagnacht was er nagenoeg geen tijdsverschil tusschen de eerste en tweede voorloopers, daar de haard op slechts 50 K.M. van De Bilt verwijderd was. De leek, die voor het eerste het seismogra fisch paviljoen betreedt, vindt zich allereerst niet eenige verbazing voor een op het oog Weinig gecompliceerde installatie, waarvan de vernuftigheid eerst na ruimen commentaar te achterhalen is, een stel horizontaal-slingers Van Bosch (zie de afbeelding). Twee registreer- inrichtiugen draaien daar met een snelheid Van 15 m.M. per minuut. Het geheele toestel is gemonteerd op een betonnen blok en staat Vrij van het gebouw. Links staat zorgvuldig in een glazen kast verpakt de seismograaf van Wiechert. Het is een gevoelig instrument, van geheel andere constructie. Terwijl we toezien, teekenen de schrijfpennen onrustig zigzaglijntjes in het beroet papier. Ze zijn te regelmatig om je de gedachte aan een eventueele aardbeving te snggereeren. Onze welwillende observator geeft dan ook aanstonds de verklaring er staat op het moment een vrij sterke storm op de kust. Het gevoelige instrument teekent de micro- seismische trillingen, veroorzaakt door de branding op de kust, nauwkeurig op. Ook het straatverkeer op den drukken weg van Utrecht naar Zeist, ontsnapt niet aan de seismografi sche aandacht. De observator toont o. m. een typisch seismogram, veroorzaakt door het passeeren van zware artillerie. Tenslotte is er een derde instrument, dat langs fotografischen weg, op gevoelig papier do bewegingen aangeeft. Dit instrument werd ontworpen door en kreeg den naam van prins Galitzin. Het heeft het voordeel, dat groote vergrootingen der seismo grammen mogelijk worden, terwijl registreerin gen van straatverkeer enz. die bij de bestudee ring hinderlijk zijn, niet worden opgeteekend. De seismogrammen der aardbeving van Zondag, die wij hierbij reproduceeren, zijn opgeteekend door de Galitzin. Volledigheidshalve zij er bij vermeld, dat dit slechts de twee horizontale componenten zijn. Voor volledige bestudeering is een derde componente, die der verticale be weging, noodig. Ook hiervoor heeft het seis mografisch paviljoen een Galitzin-instrument. lederen morgen, na 8.20 uur, maakt een der observatoren een rondwandeling langs de vier seismografen. Dan worden de uurwerken opge wonden en de registreerinrichtingen van nieuwe strooken voorzien. De beroete strooken worden gefixeerd, de gevoe lige papieren worden op f' tografische wijze behandeli Voorzien van datum en jaai tal worden zij bijgezet in he seismografisch museum, o indien er bewegingen zij waargenomen, gereprodi Een overzicht van den tuin met de ver schillende instrumenten op den achter grond tusschen de boomen het magnetisch paviljoen, geisoleerd op een eiland. ceerd en aan de Internationale Seismologische Associatie doorgezonden ter verdere bestu deering. Het klinkt misschien hardvochtig, want het zou eentonig worden, lederen morgen slechts straatverkeer- of brandingstrillingen uit de seismografen te halen, maar we hebben den vriendelijken observator hartgrondig een lang durige rust toegewenscht „Op de weercentrale bij dr. Cannegieter". Je kunt aan het weer de meest zonderlinge overeenkomsten en tegenstellingen ontdekken. Het is onberekenbaar als een vrouw, hartvoch tig als een tyran, vorstelijk-milddadig als een Maecenas, buiig alshet weer, het past zich soms aan bij het verlangen van één mijnheer, die zonder regenjas en met z'n meisje wil gaan fietsen en past er voor, rekening te houden met den wenscli van tienduizenden demonstranten, alle verwachtingen en voorspellingen ten spijt. Dat weer en weerkunde iets met journalistiek gemeen hadden, hebben we eerst leeren inzien na een bezoek aan dr. Cannegieter, den direc teur der meteorologische afdeeling van De Bilt. Dr. Cannegieter is een vriendelijk mensch en een geleerd man. Hij wil je alles vertellen, wat je weten wilt; maar wie bij benadering wil hooren, wat in de meteorologische afdeeling in teressant en belangrijk is, kan zijn tenten voor een week in de onmiddellijk nabijheid van het instituut opslaan. Daarom houden wij ons Wat is er meer bij ons in tel Dan 't weder of het weer? Men mijdt het onderwerp, maar toch Bepraat men 't ied'ren keer. Een smoesje over zon of vorst, Het is een oud begin En 't leidt soms groote zaken, ja, Wel hartsgeheimen in. Het weer gaat ons ter harte, ea Wij eeren zijn profeet. Of die nu boer of instituut Of enkel likdoorn heet. De boer zegt beeldspraak, en De Bilt Orakelt vaag en flauw, Maar wat het lichaamsdeel betreft, Dat seint slechts: „Au, au, au!" Sinds kort kreeg wie het weer voorspelt, Een klein karweitje meer, Want wat beduidt, als 'n aardschok woedt, Een zacht en zonnig weer? Een tijdig seintje: „Opgepast, Vandaag een schok misschien!", En ieder springt zoo wordt het straks - In 'n eigen vliegmachien. M. v. W. weerverwachting is Immers een product van verschillende factoren, waargenomen op ver* schillende punten der aarde, en in de eigen on middellijke omgeving. De wijze van uitzending geschiedt volgens een geraffineerd systeem, in een internationale code, vastgelegd op de directeurenconferentie De seismograaf systeem Wiechert. Terwijl instrument rustig de trillingen op, ver angstvallig aan één vraag: hoe komt een weer bericht tot stand. Dr. Cannegieter is zoo welwillend, dat in een kort maar kernachtig privatissimum uiteen te zetten en deze uitleg was de vader van de ge dachte, dat weerkunde en journalistiek wel wat met elkaar gemeen hebben. Vooreerst ben je er nimmer zeker van, of je voorspellingen wel uitkomen. Je bent meer dan afhankelijk van berichten, die van heel ver moeten komen. Je Dank zjj de welwillendheid van dr. G. van DijK, directeur der Seismografische afdeeling zij'1 wij jn staat, u hier op populaire wijze te v ci tellen, i10e een aardbeving geregistreerd woidt. De eerste observator der afdeeling werd ons als geleider meegegeven. De man heeft vaak moeten herhalen, op veel elementaire vra gen antwoord moeten geven, alvorens we in de eerste grondregels der aardbevingsweten schap waren ingewijd. Het is slechts een toevallige omstandigheid, dat de seismografen bij het Meteorologsch In stituut zijn opgesteld, want uit den aard der zaak heeft de aardbevingswetenschap weinig >vWV V\A/VS"' In het midden de seismograaf van Bosch. Het rechtsche instrument is Noord- Zuid geplaatsthet linhsche OostwestDe zware slingers, de stationnaire massa en de registreerinrichtingen zijn duidelijk zichtbaar. Boven de horizontale compe- neuten van „onze" aardbeving, zooals die door da Galitzin teerden geregistreerd; rechts, de registratie der OW. beweging, links de N. Z. beweging. vak plaatst je voor de meest-onverwachte din gen. Je correspondenten moeten voortdurend halsbrekende toeren verrichten, om aan de fei ten te komen. Eerst als je heel hoog gestegen bent, kom je achter de waarheiddaar heeft de meteorologie haar vliegeniers voor. Om langs den snelst-mogelijken weg zoo goed mogelijk op de hoogte te komen van de weers- toestanden heeft men een internationale meteo rologische organisatie in het leven geroepen. Ons land bekleedt in dat verband een voorname plaats, daar prof. van Everdiugen en dr. Can negieter resp. president en secretaris der orga nisatie zijn. Daarbij zijn een ongelooflijk groot aantal stations aangesloten, die langs radiogra- fischen weg hun waarnemingen uitzenden. Een de foto gemaakt werd, teekende het oorzadkt door de branding op de kust te Kopenhagen. Vijf groepen van cijfers zijn vol doende om afzendstation en weersgesteldheifl te melden. Een eenvoudige sleutel op dit systeem legt het geheele abracadabra der weer- codes voor belangstellenden open. De eigen waarnemingen vormen voor De Bilt natuurlijk een zeer groot bestanddeel. Driemaal per dag wandelt een observator langs de ver schillende instrumenten; uit deze constateerin- gen en de gegevens, verschaft door de hulpsta tions, stelt de observator het telegram in coda op, dat wordt uitgezonden een kwartier na da waarneming. De berichten der verschillends landen worden geconcentreerd op twee verza melpunten: Parijs en Hamburg, die het resul taat dier verzameling uitzenden om 7.15. 13.15 en 18.15 M.E.T. Een kwartier hierna volgt Parijs met de voornaamste waarnemingen in Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Zwitser land, terwijl ook de waarnemingen van schep°a worden doorgegeven. Dit twee-centra systeem werd georganiseerd om een snellen dienst mo gelijk te maken, die zoo min mogelijk tijd vor dert. Voor het beluisteren van alle stations bad men een heel huis vol ontvangers noodig. Dr. Cannegieter vertelt verder van de groote verbetering, die de weerberichten ondergingen, sinds het mogelijk werd, op groote hoogte waar nemingen te doen. lederen morgen klimt fa Soesterberg en te Den Helder een piloot naar 5(inn M. om daar de weerwaarnemiugen te ver richten. De hulpstations Groningen en Maastricht, die niet over instrumenten beschikken, dnea hun waarnemingen volgens een veel gemakke lijker systeem. Het karakter der bewolking ver gelijken zij met de wolkentypen uit een wolken atlas en geven het nummer der afbeelding al3 wolkencode op. In den laten Novembermiddag, die zwarter is dan de zwartste nacht, rijden we terug naar het Westen. Een fel onweer zeilt met hagel buien en regenvlagen over het land, de boom°n. kraken en een halve orkaan blaast voor een oogenblik alle verkeer van den weg. „Hadden ze ons nou niet 'ns effe kunne» waarschuwen?" zucht m'n trouwe metgezel..., „Verdere vooruitzichten T. 4. tter- öor- tten, ekte zijn van on- naal tten b.v. de iere men Van jaar ntal de dus end ;ing lar- zal ïaal niet >or- ter- ;en, dus kan jke eel net Dit len iia an nt- te kte dat 'an liet ran at- de ui- de OP DE „WEERMAKER1J" VAN DE BILT. Exterieur van het seismografisch pavil. joen, als een fort half in den grond gegraven. öe kleine bijbedoeling, ook van de „weerfabriek" ^aar de seismische toestellen zijn onderge- bracht het een en ander te zien en te ver- eo. AVant de mensch en het weer.... !s er wel iets in ons schrale menschenbestaan, dat meer gemeengoed is dan het weer? Waar over we vaker en vlakker gesprekken voeren.. er tenminste geen zesdaagsche is; waarover de adhaesiebetuigingen overvloediger zijn en bbtevredenheid in krasser termen wordt we Bestaat er wel één ding, waarover Ken !Waarwichtiger theorieën verkondigen en hip0. onzin uitkramen; waarbij we vandaag Je 61 Ontrouwend staan en morgen vermete- durven hopen flat weer, dat -wij thans nog met onze men selijke „veelzijdigheid" benaderen, aan de stamtafel, op het achterbalkon van de tram of edolven oruler schuim in de handen van den PPersbediende, heeft de eeuwen door op de Volksfantasie een gropten invloed uitgeoefend. En lang vóór wij op de tusschenkamer van lijn 5 met den conducteur het weer en de verwach ting voor den Zondag twee belangrijke wed strijden, mijnheer! bespraken, had de volks geest een eigen weerkunde gemaakt van zulk een omvang, dat zij in de folklore een eigen hoofdstuk zou moeten vormen. De landbouwers, tisschers en zeevaarders van ons oude volk kwamen dagelijks met de natuur in aanraking Varen afhankelijk van weer en wind en op den duur werd de geoefendheid van hun oog zóó sterk, dat zij een eigen volksweerkuhde durf den opzetten, waarvan de late resten, over geleverd van geslacht tot geslacht, nog in onze taal te vinden zijn. wemT hweer*un<le is een zuivere belangen- ervoor zooi Het.Volk inteiesseerde zich slechts ervoor, zoolang het voor zijn bedrijf belang bij de weersgesteldheid Wi n oeiang uu der volksweerkunde slaan dao "1GeSte spreuk"n unae slaan daarom op de maan- Wij j! twijfelachtig voorrecht, dat Van o, ,,an dit artikel spreken mogeD tal;°"Ze aa,;dbevi»S- Men mag rijkelijk »»- de ml n.0V6r 0Verweldigende gedachte, da' vaas l 188 aard0' di® d001- den kosmos rond- ast' kraakt in al haar voegen; dat de aard J*» ledematen schud? dat At** 2ieiae Gaia knijpt in zijn enorme» 2t> beeft over al haar leden, ronL die ciiltasie zit het spookbeeld der ca ,'a,, de heeste aardbevingen vergezelt. vernKld. «teden en dorpen, waar radelooze menschen aU(lenwringend zoeken naar de plaats, waar 6e,ls hun woning stond. En a] bleven wij voor dergelijke rampen nog ?teeds bewaard- de feiten van de voorbije week keb'bea set aardbevingsvraagstuk weer eens tiratitfend gemaakt voor de publieke belang3tel- en aiie aandacht ging naar de seismograaf Bilt, waar de onrust der aarde feilloos 8f4 opgeteekend in een fel gebroken lijn. Dies trokken wij naar de seismograaf, met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9