Nimccx PROF. KEULERS' BIJBELSCHE GESCHIEDENIS Altijd droge voeten...! DONDERDAG 1 DECEMBER 1932 PRODUCTIE EN WERKTIJD KUNNEN AARDBEVINGEN WORDEN VOORSPELD SAMENGAAN VAN WERKGEVER EN WERKNEMER. FELLE BRAND IN DE HAAGSCHE BINNENSTAD Duitsch meisjeshuis verwoest. TRAGISCHE ONTDEKKING ÏN HET BOSCH. DOOR de AFSLUITING VAN EEN BRUG GEREDEN. FLUITKETEL OMGETROKKEN. TWEE BRANDWEERLIEDEN GEWOND. OPLICHTER AANGEHOUDEN. BAKFIETS DOOR DE TRAM AAN- GEREDEN „EEN VOORTREFFELIJK EN PRACHTIG WERK." gereden. spey brïél voordracht houden^ ni6Uwe Nederland- varkensslachtingen voor V EXPORT. de INDISCHE POSTVLUCHTEN. De arbeidende mensch en de machine fa verband met de schrikbarende werkloos- fceidsellende is het vraagstuk van productie en (verkorten) werktijd meer em meer in de publieke belangstelling gekomen. Daar zijn er, die mesiflen, dat bij een tot 40 uiren verkorte werkweek nog voldoende geproduceerd kan worden. In verband hiermede is het interessant te vernemen, wat de heer Pound schrijft in The Atlantic Margarine. „Hoe snel in de Amerikaansche industrie de omzet is vergroot en de benutte arbeids kracht is verminderd, blijkt uit de volgende tabel van Prof. Rugg welke het tijdperk van 1923 tot 1927 en negen takken van industrie bestrijkt. Stijging productie 84 pet. 53 pet. 20 pet. 30 pet. Verm. aant. arbeidskr. 5 pet. 13 pet. 19 pot. 1 pet. 15 pet. 15 pet 9 pet. 13 pet. 21 pet. Olie-raffinaderijen Tabak ytleesch Spoorwegvervoer Bouwv. (alleen Ohio) 11 pet Kolen 4 Pct- Staail 8 Pct Katoen 8 P0*-- Hout 6 P01- Een scherper beeld geven de twee bedrijven van d'e A. 0. Smit Corporation te Milwaukee. In het eene bedrijf, dat voorzien was van enorme moderne machines, vervaardigden 200 man eind 1930 evenveel stalen auto-carosse- rieën als 2000 man in een naburig bedrijf van denzelfden omvang, waar andere machines wa ren. Het is duidelijk, dat die mechanische reu zen den arbeid vermoorden". Voorts wordt in hetzelfde artikel geschre ven, dat de werkloosheid in veel grooteren omvang chronisch is geworden (dan voor heen). Daarna volgen nog eenige cijfers, die wij onzen lezers niet willen onthouden. 1. In 1930 werden per arbeider 32000 scheer mesjes gefabriceerd tegen 500 in 1913. 2. In de werkplaatsen van die Tun Tube Company doen thans 30 man, met 10 machi nes, evenveel werk als 240 arbeiders te voren. 3. Een arbeider met een et el half automati sche machines vervangt 25 geschoolde meca niciens. 4. In vijf jaren werd het Bessemer-procedé zoo verbeterd, dat het 24 pct. arbeidskracht minder vereischte en in de ruwijzerproduetie doen 7 arbeiders het werk, waarvoor er vroe ger 60 noodig waren. 5. De huidige productie in de gloeilampjes is 10.000 per man tegen 1600 vroeger. Een vrucht van Quadragesimo Anno. In Haarlem heeft men een loffelijk initiatief genomen. Zooals men weet, wil de Kath. Jonge Werkgevers-vereeniging, mede in verband met 's Pausen Encycliek „Quadragesimo Anno" een nieuwe richting uit. En dit streven komt nu in de Bisschopsstad openlijk tot uiting. Zaterdag a.s. zal daar n.l. voor het eerst een gecombi neerde vergadering worden gehouden van de leden der plaatselijke K. J. W. V. en van den R. K. Volksbond. Het is een stap in de richting van de harmonische verhouding tusschen werkgever en werknemer. f>Ais spreker zal er optreden de voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond de heer A. C. de Bruijn, met het onderwerp „Verkorting vaarden arbeidstijd". UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Nieuwe schokken op 5 en 6 December In de nabijheid van de Duitsche stad Siegen, ligt aan den rand van het Westerwald het dorpje Burbach, op een hoogte van 365 M. bo ven den zeespiegel, sinds eenige jaren bekend als een klein doch gezellig wintersportplaatsje. In dit idyllisch dorpje woont de ingenieur Willy Grobleben, een goede veertiger, breed gebouwd van postuur, sportmeiisch en be kend als de „menschelijke seismograaf." Sedert zijn 17de jaar, zoo beweert deze in genieur, is hij er zich proefondervindelijk van bewust, dat er een goed merkbaar verband be staat tusschen de aarde en het menschelijk lichaam. Bloeddruk, ademhaling en aard laagspanningen functionnceren gelijk de be wegingen van het kwik, in de kwikzilverbuis" zoo verklaart Willy Grobleben. Een aardbeving b.v. is volgens hem reeds 28 dagen te voren vrij nauwkeurig te voorspel len. Een wervelstorm zou 9 dagen te voren kunnen worden aangekondigd, zoo ook regen, warmte en kou. Volgens Grobleben is het weer afhankelijk van de combinatie der onderlin ge spanningen der diepere aardlagen, beter gezegd niet het weer, doch meer de atmosferi sche storingen zijn het gevolg van bepaalde wisselende spanningen in het binnenste der aarde. Deze aardspanningen werken even nauwkeurig op den bloeddruk en de ademha lingsfuncties van het menschelijk lichaam, als op de weersgesteldheid. Deze verklaringen van ingenieur Grobleben hebben, vooral in de laatste dagen in weten schappelijke kringen van Duitschland veel op zien gebaard, Grobleben heeft b.v. de aardbe ving van Zondagnacht 20* November voor speld en zijne waarnemingen van bloeddruk en ademhaling in eigen lichaam, aan de me teorologische instituten van Hamburg en Jena, alsook aan de Deutsche Rundfunk meegedeeld. Volgens hem zijn de 9de, 14de, 19de. 23ste en 29ste dag van een maandperiode dagen waarop het weer „omslaat." Een aardbeving b.v. zal zich met vrij groote zekerheid op der gelijke dagen herhalen, wanneer ze eenmaal plaats gehad hebben. De waargenomen aardbevingen behooren tot een geheele keten van opeenvolgende bevin gen. Grobleben noemde den nacht van 15 op 16 Nov. j.l. als den 9den dag van de maand periode. De voorspellingen van hem waren o.a. op den 14den dag, dus 20 en 21 November, (de sterke aardbeving heeft in den nacht van Zon daf 20 Nov. plaatsgehad), op den I9den dag, dus 25 en 26 November, op den 24sten dag 30 November en 1 December en op den 29sten dag derhalve 5 en 6 December, vermoedelijk in den nacht gelegen tusschen deze data, zullen op nieuw bevingen worden waargenomen. Tot zoover de uitingen van ing. Willy Grob leben uit Burbach, in den Siegkreis. 4t Tot nu toe werd ingenieur Grobleben door de wetenschap, voorzooverre het zijn mede- deelingen over deze aangelegenheid betreft, niet au serieux beschouwd en negeerde men hem volkomen. Opvallend is het, dat een dezer dagen dr. Kraus, privaat-docent aan de Universiteit te Keulen, in een artikel „Besteht fiir das Rbein- Ruhr-Gebiet Gefahr dürch Erdbeben?" een vraag opwerpt over het verband tusschen de aardbeving van Zondagnacht 20 Nov. j.l. en de daarop volgende weersverandering, daarme de de theorie van ingenieur Grobleben vrij dicht benaderend. Wat er ook van zij, Grobleben heeft de waargenomen aardbevingen voorspeld, of schoon de tijdstippen die hij aangaf, waarop de bevingen merkbaar zouden zijn, niet geheel nauwkeurig met de werkelijkheid overeen stemden. Dreigend conflict bij van Heek te Losser. Naar ons van de zijde der textielarbeiders- honden wordt meegedeeld dreigt er een con flict bij de N.V. Textielmaatschaappij van L. van Heek en Zoon te Losser. In den loop van het laatste jaar is bij deze onderneming herhaaldelijk loonsverlaging in gevoerd, waardoor het eindloon der arbeiders in totaal van 15 tot 30 procent is gedaald. Bij de invoering van deze verlagingen heeft de directie der genoemde firma telkens afwij zend gestaan tegenover het verzoek der arbei dersorganisaties om dezen een bespreking toe te staan. Zelfs werd op geen enkel schrijven der werknemersorganisaties geantwoord. De hoofdbesturen hebben de situatie thans opnieuw met de betrokken arbeiders bespro ken. Met algemeene stemmen werd besloten de hoofdbesturen te machtigen de directie een ultimatum te zenden, waarin intrekking ge- eischt wordt van de laatste ingevoerde 2 maal 5 pct. loonsverlaging; alsook erkenning van de organisaties door bij eventueele wijzigingen der loon- en arbeidsvoorwaarden de hoofdbesturen in de gelegenheid te stellen hierover met de directie te onderhandelen. UITKEERINGEN CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat met ingang van 4 December 1932 tot nadere aankondiging de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk is vastgesteld op basis van 1,60 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3,2 pCt. Deze uitkeering stemt overeen met 42 cent per K.G. boter en 50 cent per K.G. melkvet. De wijze van vaststelling der uitkeering blijft voorloopig geschieden over het in de producten aanwezige melkvet. Daardoor zal b.v. bij ver werking van melk op boter - zoodanige dat uit 100 K.G. melk van 3,2 pCt. vet 3,60 K.G. boter verkregen wordt de uitkeering hierop, 3,60 x °-42 f 1.51 per 100 K.G. bedragen. Het verkoolde lijk van een ouden man gevonden. In een klein huisje, dat in verregaanden staat van vervuiling verkeert en geheel een zaam gelegen is in de bosschen nabij de woeste hoeve tusschen Arnhem en Apeldoorn is het verkoolde lijk gevonden van de 77-jarige M. v. d. Bosch, die daar reeds vele jaren 'n eenzaam leven leidde en hulpbehoevend was. Het schijnt, dat terwijl de oude man bij een open haardvuur zat zijn kleeren vlam gevat hebben. Een jon gentje, dat hem wel eens behulpzaam was deed de vreeselijke ontdekking. Het huisje wordt thans bewaakt, totdat de grafenis heeft plaats gehad. Goed afgeloopen. Men meldt ons uit Woerden: In den nacht van Dinsdag op Woensdag reed de heer De B. met zijn auto op den Utrechtschestraatweg onder Geestdorp door de afsluiting van een brug. welke in verband met het uitvoeren van een verbreeding slechts ge deeltelijk voor het verkeer is opengesteld. De auto reed in de brugopening en kwam zwaar beschadigd op een onder de brug liggende schuit terecht. De heer De B. liep een kleine hoofdwonde op terwijl de heer S., dia eveneens in den auto zat, ongedeerd bleef. Meo meldt ons uit Den Haag: Een felle uitslaande brand heeft gisteroch tend ruim half tien in de binnenstad opschud ding gebracht. Op den hoek van de Vlamingstraat en de Raamstraat, boven het Haagsche Lampenhuis, exploiteert de heer Terpstra het „Deutsche Mad- chenhaus", waar ongeveer 20 Duitsche dienst meisjes hun verbliijf hebben. Bij het uitbreken van den brand waren de meisjes reeds naar haar betrekking. De heer T. werd gewaarschuwd door een buurman, die rookwolken uit het raam van de tweede étage zag komen. Haastig werd de brandweer gealarmeerd, die met groot materiaal wel spoedig ter plaatse was, doch in den aanvang niet direct de ge- wenschte aansluiting op de watereiding kon krijgen. Daardoor kregen de vlammen een voor sprong. De vele houten tusschenschotten van de slaapkamertjes vormden volop voedsel voor de vlammen. Eenige ruiten sprongen. Bij het blusschingswerk werden twee brand weerlieden licht gewond. Nadere bijzonderheden. Nader vernemeh w-ij, dat de brand was ont staan op de derde (zolder-)etage, welke is ver deeld in een achttal zit-slaapkamertjes, waarvan er drie waren bewoond door Duitsche meisjes, die zich reeds naar haar betrekking hadden begeven. Vermoedelijk had een van deze meis jes gisterochtend, tegen het verbod van den heer Terpstra in. daar een sigaret gerookt en het restant achteloos weggeworpen. Uit hei verhoor van de meisjes, die niet onmiddellijk te hereiken waren, zal dit nader moeten blijken. De tweede étage is door den heer T. eveneens voor nachtverblijven ingericht; daar verblijft een 16-tal meisjes, van wie het meerendeel, zonder betrekking zijnde, of een zoodanige functie hebbend, dat zij tot laat in den avond werkzaam moeten zijn, nog sliep, toen tegen half tien de brand werd gealarmeerd. De heer T. zelf stond op de eerste verdieping, waar o.a. een nonversatiezaaltje voor de meisjes is inge richt, zich te scheren, toen een buurman hem attent maakte op de rookwolken die uit de zol derverdieping naar buiten kwamen. Onmiddel lijk nam d'e heer T. alle maatregelen, die noo dig waren om de meisjes op de tweede étage te wekken en in veiligheid te brengen; zij had den van den brand op dat oogenblik nog niets bespeurd. Ook begaf de heer T. zich naar de brandende vertrekken onder de bekapping om zich te overtuigen, dat daar niemand meer aan wezig was. Hij zag een drietal vertrekken in rook en vlammen gehuld. In het lampenmagazijn, verhuurd door den eigenaar van het gebouw, den heer Van Pelt, aan den winkelier Gobets, had intusschen een van de winkeljuffrouwen de brandweer getele- neerd, die met de motorspuiten van de Prinse straat en den Rijswijkscheweg en met den lad derwagen in den kortst mogelijken tijd ter plaatse was. De ingang van het meisjestehuis is in de Raamstraat. De brandweer drong hier met één straal naar binnen om het vuur, dat in het achterste van de acht langs de Vlamingstraat op de derde étage gelegen kamertjes was ont staan, te bestrijden. Brandwachts tuimelen van de ladder. Terwijl zes man op de trap naar het boven huis stonden, sloeg de rook plotseling neer en ontstond door hevigen luchtdruk een ontplof fing, welke niet alleen de ruiten verbrijzelde, doch ook de brandweerlieden zoodanig tegen het lichaam sloeg, dat de voorste achterover tuimelde. Alle zes rolden de trap af. De hoofd brandwacht Van Ulden bekwam hierbij een diepe snede aan de hand, welke door den ge neeskundigen dienst werd gehecht. Een der manschappen werd licht gewond. Na verbonden te zijn werkten de mannen voort. Door de ontploffing had het vuur zich mede gedeeld aan de garderobe der meisjes en alle linnengoed, zoodat dra de heele zolderverdie ping in brand stond en de vlammen naar bui ten sloegen. Ten slotte hakte de brandweer gaten in het dak waardoor de stralen geleid werden. Met het water dat van het tegenoverliggende pand werd gegeven, was men het vuur nu weldra meester. Nog lang bleef het in den geveltop op den hoek smeulen. Ten laatste werd er de bijl in gezet. De waterschade aan de benedengelegen ver diepingen en het lampenkappenmagazijn is zeer groot. Op de vrijwel uitgebrande zolderverdie ping stond het water een halven voet hoog en langs de buitenmuren stroomde het even eens kwistig omlaag. In den loop van den ochtend kwamen eenige Duitsche meisjes huilende thuis; al haar goede ren waren een prooi der vlammen geworden, terwijl zij niet waren verzekerd. MISLEIDING IN DEN BOTERHANDEL. Namens den Centralen besturenbond van zuivelhandelorganisaties in Nederland wordt het volgende medegedeeld: Door de crisis In den zuivelhandel en de in gewikkelde Rijksbemoeiing met zuivelproducten achten wij het gewenscht boterverbruikers te verzoeken bij aankoop van boter den verkoo- pers op gezette tijden te vragen: welke soort boter ze leveren. De mogelijkheid is helaas niet uitgesloten, dat in dezen tijd behendig wordt getracht koelhuisboter voor versche roombo ter te doen doorgaan; een handeling, die in strijd is met de belangen der koopers en van den bonafide handel. Het bestuur besloot In zijn vergadering van 17 November j.l. in deze ernstige zaak de medewerking der regeering in te ^roepen. STERFTE AAN INFLUENZA, BRONCHITIS EN PNEUMONIE. Het aantal sterfgevallen aan influenza, bron chitis en pneunomie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Jan. 1932 een bevolking van 3.928.542 inwoners, in de week van 20 tot en met 26 November be draagt: aan influenza 2, bronchitis (acuta, chro nica) 8, bronchopneumonia (capillaire bronchi tis) 25, lobaire pneumonie (croupeuse pneumo nie 8 en pneumonie zonder meer 15. Kindje aan brandwonden overleden. Het 2-jarig kind van W. te Beek en Donk trok een fluitketel met kokend water oni en bekwam zoo ernstige brandwonden, dat het kort erna overleed. Vroeg offerten voor Albanië en Italië en 150 voor reiskosten. De Commissaris van Politie te Leiden maakt bekend, dat op 25 dezer als verdacht van op lichting werd aangehouden en zich sindsdien aan zijn bureau bevindt Alexander Jozef Ran- zenhofer geboren te Weenen 14 Maart 1881, koopman, wonende te Wiener-Neustadt (Oosten rijk). Deze man maakt er zijn werk van Neder- sche firma's offerten te vragen voor groote leveringen in Albanië of Italië en leveranties in het vooruitzicht te stellen, waarbij hij be dragen van circa 150 van reflectanten weet los te krijgen, zoogenaamd als vergoeding voor reiskosten. Van leveringen komt niets, zijn sig nalement luidt klein gestalte, grijzend dun haar. donkere oogen, Israëlietisch type Uit op hem bevonden correspondentie blijkt, dat hij met zeer veel firma's in relatie staat en zich vermoedelijk bij herhaling aan oplichting schul dig maakte. VERDUISTERING. De 34-jarige handelsagent J. A. uit Rotterdam is door de rechtbank aldaar wegens vezduiste- ring veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het Haagsche Hof heeft thans bepaald dat van deze straf 8 maanden voorwaardelijk en 4 maanden onvoorwaardelijk zullen worden opgelegd. VIER I VIJFTIG SCHAPEN VERDRONKEN. Door een hoog en onstuimig getij is het gors poldertje van E. Struik onder de gemeente Herkingen ondergeloopen. De landbouwer had de daar aanwezige schapen 's nachts niet bin nen gehaald, zoodat 's morgens 54 verdronken schapen met hun wol aan het prikkeldraad hingen. Veertien schapen stonden nog op een verhevenheid en konden per boot worden gered. Werkelijk een ideaal in ons Klimaat. Maar bet is mogelijk, mits Uw kinderen Nimco-schoentjes dragen. Die speciale „slecht-weer-selioen- tjes" van de Nimeo-fabriek zijn de aangewezen schoentjes voor koud en vochtig weer. Ze hebben een extra riemsluiting om het been en houden de voeten droog. Voor dat ze gekocht werden is de voet op een leest-plastiek gecontroleerd. Daarom past het schoentje zoo pre cies en hoort ge nooit klagen over pijn. De wielrijder ernstig gekwetst. Men meldt ons uit Den Haag: ln de Anna Paulownastraat had gisterenoch tend omstreeks kwart over tien een aanrijding plaats tusschen een bakfiets en de tram. De be stuurder van de bakfiets, de 50-jarige H. P. F. A., wonende op de Hoefkade, bleek ernstige in wendige kneuzingen te hebben bekomen. De Geneeskundige Dienst vervoerde den man naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Zijn toestand was des middags naar omstandigheden redelijk wel. BOERDERIJ AFGEBRAND. Een schade van 30.000. Gisteravond omstreeks half zeven ontstond brand in de bekende kapitale boerderij „Gen- hof" te Melick, welke boerderij bewoond werd door den heer v. d. Ven. De brand ontstond in een stroomijt aan den achterkant der boerderij. Aangewakkerd door den feilen wind sloeg het vuur weldra over op het gebouwencomplex dat in carré-vorm gebouwd is. De geheele boerderij stond spoedig in vlam. Alles brandde tot den grond toe af. Een groote hoeveelheid landbouwmachines en andere werktuigen werden een prooi der vlammen. Het vee kon tijdig worden gered. Verzeke ring dekt de schade welke geschat wordt op 30.000. „Bijbelsche Geschiedenis" door dr. Jos. Keulers, professor aan het groot-seminarie te Roermond, met teekeningen van Jos. Speybrouck Romen Zonen, Roermond. Van deze kloeke verschijning op de Neder- landsche boekenmarkt is dezer dagen het Eerste Deel (Geschiedenis van het Oude Testament) voltooid. Dat geeft ons aanleiding, om aan deze belangrijke uitgave thans een bespreking te wijden. We hebben nu in de 384 bladzijden in quarto formaat, die voor ons liggen, voldoende gegevens, om ons oordeel te vormen. Bestond er werkelijk behoefte aan zulk een „Bijbelsche Geschiedenis", toen prof. Keulers besloot tot het schrijven van dit werk? Handboeken en schoolboeken, dlie de gewijde geschiedenis of de gewijde boeken tot onderwerp hebben, bestaan er vele, doch van „Bijbelsche Geschiedenis" in den eigenlijken zin des woörd is het aanbod niet zoo groot, zeker niet, als men vraagt naar werk van voornamen stijl, dat berekend is „non Scholae sed vitae". Degelijk werk is op dit ge bied zeker welkom. Dan ook. in „Bijbelsche Geschiedenis" moet het oude materiaal bijtijds door itieuw vervangen worden. Muré en Hee- res, hoe voortreffelijke eigenschappen zij ook hadden, zijn toch wezenlijk verouderd, want sedert hun verschijnen heeft de geschiedschrij ving van Oud- en Nieuw Testament zich ver bazend ontwikkeld, dank zij de opgravingen en ontdekkingen in het Oosten met als onmiddel lijk gevolg de phenomenale verrijking der we tenschappen, die de gewijde geschiedenis be grenzen. En ook de algemeene ontwikkeling en de nieuwe opvattingen van onzen tijd kun nen van onze „Bijbelsche Geschiedenis" een litteraire en methodische moderniseering eischen. Daarom kunnen wij het slechts toejuichen, dat een man als prof. Keulers tot het schrij ven van dit werk besloot. 41 De resultaten der moderne Bijbelstudie en haar hulpwetenschappen vormen den grond slag van dit werk. Als katholiek auteur heeft prof. Keulers deze resultaten gewikt en gewo gen, om er datgene van te benutten, wat aan winst of vooruitgang leek voor de gezonde leer. Dat degelijke wetenschap en critische arbeid den ondergrond voor dit machtige werk lever den, zal de ingewijde op iederen regel aanvoe len; doch gelukkig zal dit wetenschappelijk karakter den lezer niet hinderen, want prof. Keulers heeft zijn „Bijbelsche Geschiedenis" niet 1 ezwaard met een wetenschappelijk appa raat van tekstcfitische, linguïstische, litteraire of archaeologische documentatie. Het was hem te doen, om de gewijde geschiedenis zelf. Van al het overige vermeldt hij slechts wat het juist begrip van Israels lotgevallen kan bevorderen hij tast daartoe zoo noodig in de Assyrisch- babylonische literatuur of in de vergelijkende godsdienstgeschiedenis doch hij houdt zich ver van alles wat zweemt naar ijdele nutte- looze „gnosis". De „Bijbelsche Geschiedenis" heeft van ons standpunt bezien ten doel „on derrichting, weerlegging, terechtwijzing en op voeding in de gerechtigheid". Dat doel staat DE WAPENSMOKKELARIJ. In verband met het feit, dat in den laatsten tijd wapens, vermoedelijk van Belgische en gpaansche herkomst uit ons land naar Duitschland worden uitgevoerd, heeft de heer Albarda aan den minister van Justitie o.m. ge vraagd, of de minister het niet noodig acht, dat het toezicht op den invoer van wapens aan merkelijk wordt verscheept, opdat zooveel mo gelijk worde verhinderd, dat hier te lande in het geheim voorraden worden gevormd, voor den smokkelhandel bestemd. Acht de minister niet bijzondere maatregelen noodig ten einde de in Limburg en elders in Nederland aanwezige wapenvoorraden op te sporen en den uitvoer daarvan te verhinderen? Wil de minister zoo vraagt de heer Albarda tenslotte zich met zijn ambtgenoot van Finan ciën over de noodige bijzondere maatregelen verstaan? ONPRETTIGE THUISKOMST. Toen D. v. d. V. te Haarlemmermeer Dinsdag avond in de echtelijke woning arriveerde ont dekte hij, dat gedurende zijn afwezigheid van enkele uren, .zijn ega was verdwenen met mede neming van den geheelen inboedel. De man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, wist niet beter te doen dan het huis te gaan afbreken. Toen hij hiermede bezig was, kwam de politie en maakte een einde aan de brekerij. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. Ook te Arnhem tracht de Spaansche „schat graver" slachtoffers te maken. Enkele inwoners kregen een in het Duitsch gestelden brief Uit Spanje, waarin hun verzocht werd 'een gelds bedrag naar Spanje te sturen voor het terug bekomen van een koffer, welke een groot be drag aan geld Inhoudt. De toezending van het geld zou ditmaal met een derde van den inhoud van den koffer be loond worden. VALSCH 1000-GULDEN BILJET UITGEGEVEN. De Duitscher E. G. H. K„ taxi-chauffeur te Ubach over Worms, had in den avond van 30 Augustus te Aken flink verteerd en toen het op betalen aankwam gesticuleerde hij wet een 1000 gulden biljet. De bazin van de har kon echter niet wisselen, weshalve een tweetal bar meisjes met verdachte meegingen, die op zijn verzoek het bankbiljet aan het loket in het stationsgebouw te Aken aan de dienstdoende vrouwelijke beambte aanboden. Zestienhonderd en vijftig Mark werd voor het biljet in ruil gegeven. Spoedig echter bleek het biljet valsch en de beide meisjes konden nog tijdig door het personeel in de hal van het station achter haald worden. Verdachte, die Dinsdag voor de Rechtbank te Maastricht terecht stond was echter reeds vertrokken. Hij beweerde zich uit de voeten te hebben gemaakt, daar hij bang was als deviezensmokkelaar achterhaald te worden. Het valsche bankbiljet bestond uit twee op elkander geplakte fotografische afdrukken van de zijden van een echt biljet van duizend gulden. Ter zake van het uitgeven van dit valsch papier eischte het O. M. een jaar en zes maan den gevangenisstraf tegen verdachte. Verdachte betuigde zijn onschuld er op wijzend, dat het biljet hem ontnomen was en hij van inwisseling ervan niets af wist. Integendeel had hij vooraf op de valschheid ervan gewezen. De Rechtbank zal 12 December a.s. vonnis wijzen. STEEKPARTIJ OP DE KERMIS. Op de kermis te Stokkum bij 's-Heerenberg heeft 10 October jl. een steekpartij plaats "ge had, waarbij een ongeveer 30-jarige borstelma ker uit 's-Heerenberg door een 21-jarigen smids knecht uit Wehl met een mes in den buik werd gestoken, waardoor hij levensgevaarlijk werd gewond. Hij genas later. De smidsknecht stond wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel voor de Arnhem sche rechtbank terecht. Hij bekende en ver klaarde ln dronkenschap te hebben gehandeld- Het O. M„ waargenomen door mr. Baron Speijart van Woerden eischte 12 maanden S® vangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaar lijk met een proeftijd van 3 jaar. „tem De verdediger mr. van Embden uit A' pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. OP STILSTAAN DEN VKACHlAUlO ire 8 uur is een luxe- Woensdagavond omstreeks Naar(Jen) die be auto komende uit de richti stuurd werd door den hee en sterdam, op den Rijksweg stilgt De Hakkelaarsbrug, teg VrvnhtHivBnaeerr waarschuwden onmiddellijk een dokter en de politie in Muiden. Daar het ongeluk op Naardensch gebied bleek te hebben plaats gehad, kwam er later hulp uit deze ge- meente De heer de W. werd per ziekenauto met een been- en een armbreuk naar de Ma jellastichting te Bussum overgebracht. Volgens verklaringen van voorbijgaande automobilisten had de stilstaande vrachtauto geen achterlicht. Proeve van illustratie door Jos. brouck. De Boodschap van Ga aan Maria. prof. Keulers hier van het begin tot het ein4| voor oogen. Daarom kan het niemand verwonderen, dat in deze Bijbelsche Geschiedenis onbeschroomd de oude katholieke lijn wordt doorgetrokken. Iets sensationeels brengt dit prachtig boek ons dus niet; zelfs het nieuwe, dat het ons brengt, is nog maar betrekkelijk nieuw. Een vernieuwing ontstond door het weglaten van beschouwingen en verklaringen, die haar tijd gehad hebben. Daarbij was het zwijgen soms welsprekender dan het diepzinnigst orakelen, b.v. over het begrip „dag" in het scheppingsver haal. Prof. Keulers stelt zich op bezadigd stand punt, doch star conservatisme is hem vreemd. Een vernieuwing constateeren wij ook in de versobering der toepassingen van het Oude op bet Nieuwe Testament, alsmede ln het duidelijk on den voorgrond plaatsen ven den positieven inhoud deir H. Schrift. De positieve uiteenzet ting is de beste en ook de indrukwekkendste weerlegging van een valsche zienswijze. Boven dien bewerkt zij stichting en opbouw in het ge loof en voorkomt beneveling of verwarring bij den lezer. Een verjonging bracht prof. Keulers natuur lijk ook in de taal der Bijbelsche Geschiedenis. Hier streefde hij met succes naar een helderen, eenvoildigen doch frisschen verhaaltrant. Hij bezit het geheim van een waardigen en toch volstrekt ongekunstelden stijl. Als meëster in de levendige en boeiende gedachtenvertolking eed lrij zich reeds gelden in zijn „Waar Jesus ee de Zoo achten wij hem ook in deze Bijbel sche Geschiedenis zeer gelukkig ln zijn taal keuze en Ultdrukki ng wij ze. Bij het citeeren van den tekst der gewijde boeken waarmede hij niet ten onrechte zeer royaal geweest is, werd ge streefd naar een juiste, zinsgetrouwe weergave doch tegelijk werd prijs gesteld op zuiver, vloeiend Nederlandsch. Daardoor verdient deze Bijbelsche Geschiede nis ook voor de meeste ontwikkelde lezers de voorkeur boven den Bijbel zelf. Want de ge wichtige plaatsen van het oude Testament wor den door den schrijver letterlijk weergegeven, terwijl de onmisbare verduidelijking of verkla ring daarbij aansluit. De dagelijksche onder vinding leert, hoe noodzakelijk dat bij het lezen der H. Schrift is. Misschien is de aanmerking gegrond, dat een enkele maal teveel geofferd werd aan het stre ven naar beknoptheid. Doch als geheel begroeten wij deze „Bijbel sche Geschiedenis" als- een voortreffelijk en prachtig werk, vrucht van gedegen exegetische wetenschap en bezonken oordeel. Dezen posi tieven, synthetischen arbeid zal men nog hoo- ger waardeeren, als men bedenkt, hoe de ge schiedschrijving van Israël en het Oude Ver bond nog altijd in een stadium van evolutie verkeert. Terwijl bijvoorbeeld vraagstukken als Sodoma-Gomorrha, chronologie van de oude tijden en het boek Daniël nog levendig bedeli- bereerd worden, moet prof. Keulers daarom trent definitief uitsluitsel geven. Het verheugt ons, dat Katholiek Nederland de optimistische verwachting van den schrijver niet heeft teleurgesteld. Het is Inderdaad ge bleken, dat vele katholieken het bezit van een goede Bijbelsche Geschiedenis nog op prijs stel len, als deze tenminste rekening houdt met den smaak en de mentaliteit der hedendaag- sche lezers. Dat is een welverdiende voldoening voor schrijver en uitgever. Voor prof. Keulers beteekent het tevens de schoonste hulde. Sclirijver en uitgever hebben gemeend, dat aan een kostbaren inhoud' WS -fborfraam' én keurig uiterlijk bij deze uitgave moest beant woorden, ook al zou daardoor de prijs vanzelf stijgen boven dien van een normaal boekwerk. Zij hebben, zich voor deze „Bijbelsche Geschie denis" van de medewerking van den teekenaar Jos Speybrouck verzekerd, In kern ontdekte prof, Keulers „een hulpe hem gelijk Zijn stemmige symbolische inRiale" Passen geheel bij een werk van dezen aard. Zi3n teekeningen tusschen den tekst heften m haar krachtige plastiek en forscbe '«n üe wijding en den ideëelen inhoud, die..baar maken tot een illus tratie, welke «Sr^a,gemeen ened harm°" nieert mét dit Bübefcch geschiedverhaal. OngetwUfeld ''it- rijke, voorname boek zijn bestemming volkomen bereiken. In zijn prachtband zal het een sieraad wezen voor elke boekenkast en dat zal een reden te meer zijn, waarom bet in menig katholiek gezin een. eere plaats verovert. In vrije uren zullen zij, die uit rusten van zorgen on beslommeringen, er gaar ne naar grijpen, om hun geest te verfrisschen en te verrijken met dit kostbare voedsel, hier in deze „Bijbelsche Geschiedenis" op zulk een vorstelijk elegante wijze opgediend. Geloof en godsdienstzin zullen er wel hij varen. W. VAN DE RIET NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Herman Poort en Ja° Engelman naar Bmsse .resp°ndent meWt ons- Onze Brusselsche corruudige te G Herman Poort. I** t Koninklijk museum zal, op 4 December, te Antwerpen komen voor schoons kun Du.tgch expression'isme en sche beeldende Passeering van openbare slachthuizen. op de vragen van den heer Keestra in ver band met bet niet gebruik maken door de Ne- derlandsche varkenscentrale van gemeentelijke openbare slachthuizen voor slachtingen met bestemming voor export heeft minister Ver schuur o.m. geantwoord, dat hij gaarne wil be vorderen, dat de Nederlandsche Varkenscen trale nogmaals beoordeelt, of den gemeenten Bergen op Zoom en Breda een aandeel in de daarvoor jn aanmerking komende slachtingen kan worden verleend. ARBEID IN WASSCHERIJEN en STRIJK- INRICHTINGEN. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft goedgevonden; aan hoofden of be stuurders van wasscherijen en strijkinrichtin- gen in alle gemeenten des Rijks onder de ge wone voorwaarden te vergunnen, dat in hunne onderneming door de aldaar werkzame arbei ders gedurende ten hoogste 9% uur per dag arbeid wordt verricht onder voorwaarde, dat; a) de arbeidstijd der betrokken arbeiders op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning gedurende 9)4 uur wordt gewerkt, in zijn ge heel is gelegen tusschen 7 uur des voormid dags en 7 uur des namiddags; b) in de onderneming, waar van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, op Maandag 26 December 1932 geen arbeid wordt verricht- EON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABR- Ertsaanvoer. In November werd voor het hoogovenbedrijf te IJmuiden ebne hoeveelheid van 30.555 tons ijzererts aangevoerd tegen 37.157 tons in de zelfde maand van 1931. Vanaf 1 Januari 1932 bedroeg de totaal-ertsaanvoer voor dit bedrijf 366.483 tons tegen 425.296 tons in dezelfde pe riode van het vorig jaar, dus thans eene be langrijke hoeveelheid minder. ONEERLIJKE POSTBEAMBTE De gewezen kantoorknecht der posterijen, E. S., is door de Rechtbank te Rotterdam, wegens verduistering in dienstbetrekking, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Het Haagsche Hof verminderde thans deze straf tot 9 maanden en bracht het voorarrest in mindering. VERLAGING LOONEN LANDARBEIDERS. Op de vragen van den heer Loerakker be treffende het nemen van maatregelen van Re- geeringswege in verband met de voortdurende verlaging van de loonen der landarbeiders heeft minister Verschuur o.m. geantwoord, dat het niet doenlijk is, de steunmaatregelen, welke ten behoeve van den landbouw van Regeertngs- wege reeds zijn of nog zullen worden getroffen, zóó in te richten, dat de landbouwers, wier be drijven ondanks de geboden hulp veelal nog verliezen opleveren, verplicht zijn hun arbei ders een van Overheidswege vastgesteld loon uit te betalen. Zulks zou evenzeer een ontred dering van bet platteland met zich brengen. Zoodanig ingrüPen zou immers vermeerdering der werkloosheid en verwaarloozing der bedrij ven in de hand werken. De minister ziet in de richting van overleg tusschen de partijen en van bevordering van verruiming van het inzicht der betrokkenen een mogelijkheid, dat bevrediging van beide partijen zal ontstaan. De „Ijsvogel" (thuisreis) is gisteren te Djask en de „Pelikaan" (heenreis) te Calcutta aan gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6