m DE TRAAGHEID' DER ENGELSCHE REGEERING HET GOUDEN FEEST VAN „DE CROIX". DE STERRENHEMEL IN DECEMBER ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 DE SCHULDENCRISIS EN LAUSANNE. EEN GEWELDIG WAPEN DE UITREIKING DER NOBEL PRIJZEN. UIT SCHOONHOVEN 10 December a.s. te Stockholm. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE HET INTERNATIONAAL POOLJAAR. HET TE DEUM IN DE NATIONALE BASILIEK. DE GELUKWENSCHEN. DE B. C. C.-INSPUITINGEN. UIT VLAARDINGEN MAAGD cz CD LEEUW IN0 I DEC I AUG I JAN I FEB IAPR fMEI (Van onzen correspondent). Londen, 29 November 1932 Er valt toenemende ontevredenheid waar te nemen over de wijze, waarop de Britsche re geering de „schuldcrisis" behandeld heeft. Men hoopt dat morgen het antwoord naar Washing ton verzonden zal worden, maar een Invloed rijk deel der pers nfeent, dat het reeds lang verzonden had moeten zijn. De heerschende onzekerheid heeft een noodlottigen invloed op het pond sterling, zoodat de op 15 December te betalen schuld, in sterling uitgediukt, voortdurend grooter wordt. Nominaal bedraagt zij 19.000.000; zooals het pond thans staat, zullen 30.000.000 betaald moeten worden. Het lange aarzelen, het herhaalde conferee- ren der ministers maakt een slechten indruk. Toen de regeering Amerika om uitstel van betaling vroeg, moet zij hiervoor zeer goede redenen gehad hebben. President Hoover wenscht die redenen te vernemen. Waarom dan gaan er dagen over het formuleeren dier redenen heen De regeering kent ze. Kent zij ze nog niet ten volle, dan miste zij ook 't recht verlenging van het moratorium te verlangen. Zij moet ze zoo goed gekend hebben, dat per ommegaandp voldaan had kunnen worden aan president Hoover s verlangen. Het antwoord had reeds gereed dienen te zijn vóór er om gevraagd werd. Wie de diplomatieke geschiedenis der laat ste twintig jaren bestudeert aan de hand der documenten en mémoires, wordt steeds op nieuw getroffen, dat de Britsche regeeringen op beslissende momenten lijden aan noodlot tige traagheid. Met deze oude kwaal schijnt op het oogenblik het nationale kabinet behept te Washington moet twijfelen aan de op zijn. rechtheid van Engelands bedoelingen, indien de regeering, twee weken nadat zij om uitstel van betaling gevraagd heeft, nog steeds niet schijnt te weten waarom zij er eigenlijk om gevraagd heeft. Eenige dagen geleden nog overheerschte de meening, dat Engeland in geen geval betalen zou. Deze meening strookte niet met de wen- schen der City. Zij heeft thans een merkbare verandering ondergaan, en de aarzelende hou ding der regeering is hiervan de voornaamste oorzaak De overtuiging heeft veld gewonnen, dat Engeland betalen kan, dat het dit doen kan zonder de wisselmarkten ernstig te ont wrichten, en dat de storingen, welke mochten intreden, ruimschoots vergoed zullen worden door de bereidwilligheid van president Hoover om over het schuldenprobleem te onderhande len. Groote bladen dringen aan op een spoedig besluit, en wel op een besluit om te betalen. Engelands moreele positie zou hierdoor ver sterkt worden. Hiertegenover wordt erkend, dat het onduld baar zou zijn, indien Engeland alleen betaalde, en één van de verklaringen die aan den lang- zamen gang van zaken gegeven wordt, is deze dat informeele gedachtenwisseling plaats heeft met Parijs, Rome en Brussel, die niet alleen de debiteuren zijn van Washington, maar ook van Londen. Lord Tyrrell, de Britsche ambassa deur te Parijs, bevindt zich thans hier, naar het heet om „particuliere redenen", maar dit is ongetwijfeld een slecht gekozen tijdstip voor een ambassadeur te Parijs om zijn post om „particuliere redenen" te verlaten. Toegegeven wordt, dat hij met den eersten minister mis schien over ontwapening spreken zal. Niets is naiever dan het geloof van het Foreign Office in de naivetelt van het publiek. De eerste dagen is veel geschreven over den v ernietigenden invloed, dien de Amerikaan- sche weigering (0f voorloopige weigering) zal uitoefenen op de besluiten van Lausanne. Zelfs invloedrijke politici hebben hierop den nadruk gelegd, maar ook in dit opzicht beginnen de meeningen een verandering te ondergaan. De overeenkomsten van Lausanne, waarbij de Duitsche reparaties feitelijk geschrapt zijn, zijn nog niet in werking getreden, daar zij nog niet geratificeerd zijn. Gelijk men weet, sloten Engeland en Frankrijk een „Gentlemen Agree ment", volgens welke ratificatie niet zal plaats hebben, alvorens Amerika's houding tegen over zijn schuldenaren zal zijn vastgesteld. Die houding nu blijkt niet hieruit, dat Ame rika betaling der December- en Juni-termijnen verlangt. (De Juni-termijn, aangezien vóór Juni het Amerikaansche congres geen besluit kan hebben genomen). Zij zal eerst blijken, nadat de besprekingen over het schuldenvraag- stuk plaats gehad hebben. Er kan dus ook geen sprake van zijn dat gelijk velen gedacht hebben het reparatie- vraagstuk min of meer automatisch opnieuw aan de orde komt. Dit vraagstuk immers heeft niets uit te staan met de moratorium-kwestie. Toch vermoedt men, dat lord Tyrrell's kort bezoek aan Londen voornamelijk ten doel gehad heeft den eersten minister in te lichten betref fende het Fransche standpunt, volgens het welk door een Amerikaansche weigering tot het inwilligen van uitstel van betaling de over eenkomsten van Lausonne haar waarde zou den verliezen. Deze opvatting kan onmogelijk juist zijn. Zoolang de overeenkomsten niet geratifi ceerd zijn, zijn zij nog niet in werking getre den, en blijven technisch Duitschland's ver plichtingen onder het Young-plan van kracht Dit is zeer zeker een aannemelijke interpreta tie. Duitschland zou hetzelfde kunnen doen als Frankrijk en Engeland, en verlenging van het moratorium aanvragen, totdat het verdrag van Lausanne geratificeerd is. Maar zelfs dit is niet strikt noodzakelijk, daar genoemd verdrag, ook zonder dat dit nadrukkelijk vastgesteld is. moratoriumverlenging voor Duitschland met zich brengt tot aan de ratificatie (of weige ring om te ratificeeren). Dit wordt trouwens door Frankrijk en Duitschland stilzwijgend erkend, aangezien zij zich op de nog niet in werking getreden overeenkomsten van Lau sanne beroepen tegenover Washington. Het Engelsche, o.i. juiste standpunt is. dat de reparatie-regeling van Lausanne in het minst niet kan beïnvloed worden door Ame rika's houding in zake de Decernber-betalin- gen. Wel meent men hier, eveneens terecht, dat Amerika's houding door de overeenkom sten van Lausanne beïnvloed diende te worden, maar dit is een kwestie van appreciatie, niet van interpretatie. Er is thans een sterke neiging merkbaar tot het omkeeren van stellingen. Zoo is het waar, dat een verdrag niet in werking treedt alvorens het geratificeerd is. Maar het is niet waar, dat een verdrag, omdat het nog niet ge ratificeerd is, geen contractueele waarde heeft. Dit is eerst het geval, wanneer ratificatie na drukkelijk geweigerd is, d.w.z. wanneer een regeering, hetzij wegens de ondertusschen ge wijzigde verhoudingen, hetzij wegens onwillig heid van het parlement, besluit een verdrag niet te bekrachtigen. Een nog-niet geratificeerd verdrag is heel iets anders dan een verdrag, dat geen ratificatie heeft kunnen verkrijgen. Hieraan zou ik een persoonlijk argument willen toevoegen. Er zijn een groot aantal verdragen die reeds jarenlang op ratificatie wachten, maar zij be- hooren tot een geheel andere klasse dan die van Lausanne. Laatstgenoemden brengen een algeheele herziening van bestaande verdragen. Zij bevatten dus niet alleen een nieuwe rege ling, maar heffen bovendien een oude regeling op, omdat deze ondeugdelijk was geworden. Wordt de nieuwe regeling niet bekrachtigd, dan wordt hierdoor de ondeugdelijkheid der oude regeling niet opgeheven. M.a.w. uit het feit, dat ratificatie onthouden wordt aan de nieuwe overeenkomst, volgt niet de automati sche in-werking-treding van de oude, doch veeleer haar opschorting tot op den dag, waar op een verdrag, dat haar vervangt, geratifi ceerd zal zijn. Dat de ratificatie van de overeenkomsten van Lausanne een groot en algemeen belang is, zal niemand ontkennen, vooral niet !n Ame rika, van welks president het initiatief tot kwijtschelding der Duitsche reparatieschulden uitgegaan is. Terecht hebben Engeland en Frankrijk dan ook besloten niet tot ratificatie over te gaan alvorens zij een schuldenovereen komst met Amerika gesloten hebben. Aldus hebben zij een wapen in handen gehouden, dat hun van onmetelijk nut kan zijn. mam STOCKHOLM, 2 December (H.N.) Op 10 December zal in de groote concertzaal van Stockholm de uitreiking van de Nobelprijzen van dit jaar aan de vier prijswinnaars plaats hebben. Daarbij zullen veertien leden van de konink lijke familie o.a. de koning de kroonprins en de kroonprinses, tegenwoordig zijn. De koning zal de prijzen persoonlijk uitreiken en wel aan prof. Irving Langmuir voor schei kunde, prof. Charles Sherrington voor phy- siologie, prof. A. D. Adrian voor geneeskunde, en den heer Galsworthy voor literatuur. De president van den raad van beheer 7an de Nobelstichting, de vroegere premier Hjalmar Hammarskjoeld, zal de begroetingstoespraak houden. De vooruitzichten van het aerologisch station te Reykjavik. Dr. H. G. Cannegleter schrijft ons; De uitgaven voor de herstelling der storm schade aan de hangar stellen het comité voor groote moeilijkheden. Het is algemeen bekend, dat de geheele onderneming aangevangen moest worden met een uiterst bescheiden budget. De praktijk wees uit, dat de begrooting op een reëele basis was opgezet en dat de uitgaven voor het transport en de kosten voor het vliegterrein in overeenstemming met de daarvoor.begroote sommen zijn geweest. Het was echter te verwachten, dat een defini tieve uitspraak over de kwestie of de regel matige werkzaamheden op het aerologisch sta tion met de ontvangen gelden te financieren zouden zijn eerst mogelijk kon zijn na het begin dezer werkzaamheden. Daartoe werd op den lsten November, na een periode van twee maan den intensief werken der vliegers 63 opstij gingen en 27 loodsballonwaarnemingen een kasstaat opgemaakt en een begrooting der uit gaven voor de rest van het Pooljaar. Het blijkt mogelijk met de nog voorhanden middelen het bedrijf met hetzelfde tempo voort te kunnen zetten tot begin April. Mede met het oog op de stormschade op 12 dezer, waarvan de kosten nog niet bekend zijn, zal het comité zich over eenige maanden voor de moeilijke beslissing gesteld zien, de vliegtuigopstijgingen vanaf een zekeren datum aanzienlijk te^ moeten beperken wat uiterst ongewenscht zou zijn of de bemanning in het voorjaar te moeten terug roepen. Het comité is niet in staat hun voor het verblijf op IJsland eenige vergoeding te geven; geheel belangeloos getroost zij zich de opofferingen, die het verblijf tot October 1933 buiten het vaderland met zich brengen. Een gedeprimeerde stemming tengevolge van een zóó ingrijpende beperking der werkgelegenheid zou niet kunnen uitblijven en zou ongunstig werken op de activiteit van het station. Op het comité rust thans na de vestiging van het aerologisch station de moreele verplichting alles te doen om de werkzaamheden ten dienste van het Pooljaar tot het einde toe te doen voort zetten. Het zou in zijn plichten tekort schieten, indien het de waarnemers niet in staat kon stellen met volle activiteit hun taak te doen volvoeren. Het is aan de voortvarende n~d voicing van den chef van den Generalen Stal', van den com mandant der L.V.A. en van de bedrijfsleiding te Soesterberg te danken, dat het vertrek der expeditie en het transport der vliegtuigen zoo snel na de ontvangst van de beslissende toe zeggingen van Z.E. den minister van defensie op 15 Juli konden plaats hebben. Zonder de vèr strekkende hulp van het departement van defensie zou het niet mogelijk geweest zijn juist 7 weken na den bovengenoemden datum de waarnemingen te Reykjavik te beginnen. Wat betreft ons eigen vaderland, werkten verschillende Nederlandsche firma's mee om het leven zoo aangenaam mogelijk te maken door hun zendingen genotmiddelen en levens middelen te doen toekomen. Krenkend zou het zijn voor ons nationaal ge- voel en teleurstellend in de hoogste mate voor de vliegers, die met taaie volharding zonder eenigen ophef, zonder eenig uitzicht op gelde lijke belooningen en met opgewekte aanvaarding van alle ongemakken, die het verblijf in den vreemde met zich brengt, zoo zij hun weten schappelijke en sportieve taak op IJsland niet zouden kunnen volbrengen. Vóór alles moet voorkomen worden, dat deze taak onvoltooid zou moeten blijven. Het is ook van belang op te merken, dat de vliegtuigwaarnemingen juist in het voorjaar van het meest directe belang zullen zijn voor de weersverwachtingen in West-Europa. Immers de tijd van Maart tot Juli is het seizoen der N.W.lijke winden, die de polaire luchtmassa's met haar gure buien, langs den kortsten weg naar onze kusten voeren. De ijsheiligen in Mei en de koudeinvallen in Juni met hun schade lijke nachtvorsten zijn afgezanten van het land, waar onze vliegers thans verblijven en werk zaam zijn. In de dagen zonder nachten zullen ze hun waarnemingen op zoodanige tijdstippen kunnen doen, dat ze in de weerberichten van 7 en 18 uur W.E.T. opgenomen kunnen worden, en op die wijze hun maximaal nut hebben voor de weersverwachtingen in West-Europa. Het comité beeft zich genoodzaakt gezien de oorspronkelijke begrooting voortdurend te be perken. Er moest tenslotte begonnen worden met een begrooting, die 5.000.— lager was dan de som, die oorspronkelijk noodig werd geoor deeld. Niettemin meende Z.E. de minister van defensie ons geen verdere moeilijkheden in den weg te moeten leggen en op grond van deze. tot het uiterste beperkte begrooting, zijn toe stemming tot het uitzenden der vliegers te kun nen verleenen. Bovenstaande mededeelingen noodzaken het comité de algemeene aandacht te vestigen op de nooden van 't Nederlandsch aerologisch station te Reykjavik, Het gouden feest van de Bonne Presse te ParijsDe plechtige H. Mis bij die gelegenheid in de Sacre-Coeur opgedragen. (Van onzen correspondent). P a r ij s, 1 December. Wat domineerde in het schoone festijn van het jubileerend Fransche zusterorgaan was het oogenblik, waarop in de Nationale Basiliek van Montmartre de zeereerw. pater Ambrosius Jacquot de acte van opdracht las, waarbij de gansche geestelijke familie van de „Croix" haar werken, haar strijden opnieuw toewijdde aan Jesus' H. Hart. Vóór het altaar lagen de Kar dinaal-Aartsbisschop van Parijs en de Aposto lische Nuntius geknield, aan weerszijden van den hoogen altaaropgang dertig gemijterden. Aan den voet een aanzienlijk schare gees telijken. Onder den weidschen dom en als een mozaiek uitgespreid geestelij ken en leeken, figuren van beteekenis in ile vertakkingen der Katholieke Actie, invloed rijke persoonlijkheden van het openbare leven: magistraten, bestuurders, senatoren en volks vertegenwoordigers, academieleden, publicisten en kunstenaars, vertegenwoordigers van elke sociale elite, en rond daaromheen de zijbeuken en tribunes vullend een groote schare lezers, want een Katholiek dagblad is geen koopwaar maar een geestelijk bindmiddel en het werke lijk „bijeenhooren", de „ideeëngemeenschap" vindt haar eenig kenschetsende uitdrukking in het gemeenschappelijk gebed. Hoe solemneel de aanblik dezer plechtigheid, die in schoonheid de groote jubelingen der Basiliek evenaarde, ook was, niet in dien luister lag het getuigenis van de kracht van het jubileerend orgaan, maar in de schitte rende vertegenwoordiging van de hiërarchie en van alle geledingen van het Katholieke leven in Frankrijk, die niet alleen een teeken van aanmoediging, maar ook een bewijs van dankbaarheid voor de „Croix" heeft willen geven. Zelf heeft de „Croix" geen etalage van haar beteekenis en materieele verbreidheid willen geven, maar haar feest geplaatst in de her denking van dien „Monnik", die, van de IJdel heden der wereld en de tekortkomingen van alle menschenwerk bewust, het zaad heeft uitgeworpen, dat opgeschoten is en uitgegroeid tot een ontzaglijke weldaad voor duizenden en duizenden. Voor dat succes, vrucht van arbeid en gebed, heeft de „Croix" heden het Te Deum doen aanheffen. Daarmee is het gouden feest van de „Croix" geteekend. En het daarbij te laten zou onge twijfeld naar den geest van den „Monnik" zijn geweest en van den Superieur der Assomp- tionisten, wiens aandeel in den jubel het op dragen van het H. Misoffer is geweest en die in deze dagen van geestdrift eiken geluk- wensch afwees met een „Alleen Gode de eer!" Maar we mogen in dit echt Roomsch festijn ook een manifestatie zien van Katholieken kracht in Frankrijk en er ons over verheugen, dat zij, die de zware dagtaak hebben een groot Katholiek persorgaan te doen leven, voor hun niet altijd in het ondermaansche be loonde taak een belangstelling hebben onder vonden, die een precieuse aanmoediging is. Wij doelen daarbij niet op de nieuwe zege ningen en den lof, welke de „Croix" van den Opperherder op Petrus' Stoel heeft mogen ont vangen en Zijn vertegenwoordiging door den Apostolischen Nuntius, op het presidum van het feest door den Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs, Z. Em. Kard. Verdier; op het feit dat dertig bisschoppen en abten hun diocees of ge meenschap hebben verlaten om de dienaren van de „Criox" hun daadwerkelijke aanmoedi ging te geven, terwijl de overige leden van het doorluchtig episcopaat op andere krachtige wijze voor het Katholiek hoofdorgaan hebben getuigd; wij leggen er den nadruk op dat de kringen der universiteit, der politiek, van het sociale en het economische leven, van opvoe ding en onderwijs, van de charitas, van welke uiting van Katholiek leven ook aan de Fran sche Katholieken hebben willen toonen. dat zij voor den dag kunnen komen met hun blad, geen menschelijk opzicht hebben te koesteren voor hun orgaan met het Kruis. Bij de prachtige receptie, die op den voor avond van het feest in de ruime receptiehallen van het hotel „George V" plaats had, verdrong zich zulk een aanzienlijke menigte, dat men meer dan de helft der adressen vpn het Katho lieke „Annuaire" zou moeten afdrukken om allen te vermelden. Graaf de L'Epinois, presi dent-commissaris van de „Croix", de zeer eerw. pater Ger^ais Quénard, superieur der Assomp- tionnisten, Leon Bertaux, directeur van de Maison de la Bonne Presse, de paters Léon Merklen, hoofdredacteur en Ambroise Jacquot redacteur, Jean Guiraud, hoofdredacteur en de oudste redacteuren, die nog de „wapenbroe ders" van pater Vincentius a Paolo Bailly zijn geweest, ontvangen daar de prelaten en gees telijken en de aanzienlijke leeken, militanten der Katholieke Actie, en de schare, die zich daar vormen kon, was een levend bewijs, over welke veelomvattende élite Katholiek Frank rijk beschikt. De Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs kwam omringd door de hulpbisschoppen, mgr. Crépin. mgr. Baudrillart, mgr. Chaptal, mgr. Le Hun- sec, superieur der paters van den H. Geest, de presidenten der seminaria, dom Cozien, abt van Solesmes, mgrs. Feghali, Attié, Pichot, terwijl uit de diocesen reeds een twintigtal aartsbis schoppen en bisschoppen aanwezig waren De nuntiatuur, de missieorden, de Katholieke uni versiteiten, de abdijen, alle ruim vertegenwoor digd, leverden een stoet van prelaten. De diplomatie was vertegenwoordigd door twee Fransche gezanten, burggraaf de Fonte- nay en de Margerie, de gezanten van Hongarije, Tsjecho-Slowakië, Oostenrijk en Polen, de zaak gelastigde van het Duitsch gezantschap en een groot aantal andere leden van het diplomatieke corps. Georges Goyau vertegenwoordigde de Fransche Academie, Fernand Ludt het Institut de France, Georges Desvallières de Academie des Beaux Arts. Voorts een ontzaglijke schare van senatoren, kamerleden, professoren, be kende schrijvers en figuren uit het Katholieke vereenigingsleven, waarbij geconstateerd mocht worden, dat geen milieu van Katholieke actie genoemd zou kunnen worden, dat niet blijk gaf in het feest van de „Coix" te deelen. Uit den aard der zaak heeft de Katholieke pers zeer overvloedig aan den jubel van het zusterorgaan deelgenomen. De internationale commissie der Katholieke uitgevers was verte genwoordigd door de heeren Stocky uit Keulen en den secretaris dr. H. Hoeben, het interna tionaal bureau der Katholieke journalisten door voorzitter en secretaris, de heeren Del- forge en Ageorges. Een aantal groote katholie ke bladen, o.m. de Maasbode, de Kölnische Volkszeitung, El Debate, de „Croix de Relgi- que" enz. hadden zich doen vertegenwoordigen. Wat de Fransche Katholieke journalistiek betreft vond men er niet alleen de vertegen woordigers der Katholieke bladen van 't ge- beele land, maar ook de leiders der groote tijd schriften. Diezelfde schare van hen, die een actieve rol vervullen in Katholiek Frankrijk, had ook de leden van het Episcopaat gevolgd naar de H. Hartbasiliek, waar de „Croix" met de acte van toewijding aan het H. Hart van Jesus, ook het Te Deum mocht doen aanheffen voor den bovennatuurlijken steun, in 50 jaren edel wer ken ontvangen. Moderne architectuur. Met medewerking der Vereeniging „Neder land in den Vreemde", zal de heer A. C. Dues- berg, architect te Verviers, begin December te Luik en Verviers eenige voordrachten houden over „Moderne architectuur in Nederland". De heer Knoest, bestuurslid van de stichting: Anti-vivisectiebond te 's-Gravenhage (Zetel Thomsonplein 29), deelt mede, dat in de be kende zaak van de inspuitingen met het Cal- mette-vaccin (B. C. G.) in de Leidsche kinder kliniek, het centraal medisch tuchtcollege het goed recht der vivisectiebestrijding door artsen heeft toegegeven. In deze zaak had de voorzitter der stichting, de heer P. Pijl, arts, zooals men weet, het opge nomen niet alleen tegen martelingen, den proef dieren aangedaan, maar ook gezegd, dat de in spuitingen van dr. Boer onder leiding van prof. Gorter niet toelaatbaar waren, omdat het inge spoten middel twijfelachtig was en het resul taat reeds van te voren eveneens twijfelachtig. De Haagsche advocaat, mr. E. G. S. Bourlier, had de gepleegde handelingen gerangschikt on der de handelingen, die absoluut in strijd met de rechtsorde zijn en onverantwoordelijk. Mr. Bourlier had voor dr. Pijl, die door prof. Gorter en dr. Boer aangeklaagd was, omdat hij door zijn mededeelingen den mediscben stand zou geschaad hebben, gevraagd een prineipieele geldboete, daar dan de zaak voor het gerechts hof in het openbaar in hoogste instantie be handeld zou kunnen worden, maar het tucht college, dat bestond uit vier artsen en een ju rist, heeft hieraan geen gevolg gegeven. Binnenkort zal op een en ander in een open brief worden teruggekomen. VEEL LIEFHEBBERS. Voor de betrekking van Hoofd der Openbare Lagere School, vacant gekomen door het aan staand vertrek van den heer M. Dijkwel naar Gouda, hebben zich 36 sollicitanten aangemeld. CURSUSSEN. Het comité voor ontwikkeling em ontspan ning van jeugdige werkloozen, dat eenige cur sussen heeft georganiseerd, heeft daarmede een grooter succes bereikt, dan men had ver wacht Voor „Eerste Hu'p bij Ongelukken" zijn 60 personen ingeschreven, terwijl voor cursus vervolgonderwijs, vakopleiding enz. ook veel deelnemers zijn. LASTIGE VREEMDELINGEN. Woensdag vertoefden in onze stad twee vreemdelingen S. van E. uit Rotterdam en J. K. uit Den Haag Bij verschillende mensohen hebben deze om werk verzocht, met het gevolg dat de beeT C de G. hen uit medelijden aan het werk zette voor het schoonmaken van stoeppalen, enz. Toen zij gereed waren en het geld uitbetaald kregen, werd diit omgezet in drank met het gevolg dat beiden op het politie bureau terecht kwamen en aldaar hebben ge logeerd. Tegen beiden is proces-verbaal opge maakt wegens dronkenschap en tegen een bo vendien nog wegens verzet tegen de politie. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden zijm bij de politie aangegeven; een zakboekje,een zilveren armband em een kinderhandachoenzoomede een bruine kip. NED. MILITAIREN OP IJSLAND Door den heer van Rappard zijn aan den Minister van Defensie de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend dat de Ned. mi litairen (één officier en twee onderofficieren vlieger) werkzaam op IJsland in verband met het Internationaal Pooljaar omdat zij van rijks wege geen vergoeding ontvangen voor de meer dere kosten en het Comité voor het „Interna tionaal Pooljaar" niet in staat is vergoeding te geven, zich op allerlei wijze moeten bekrimpen en in de kleinste hotels hun intrek hebben moeten nemen? Wil de minister, mede met het oog op onze nationale eer bevorderen, dat aan bedoelde mi litairen alsnog een bijzondere toelage wordt ver strekt als vergoeding voor dé kosten welke hun buitenlandsch verblijf noodzakelijk mede brengt? De zon beweegt zich door de sterrebeelden Schorpioen en Schutter Op 22 December be gint de winter; de zon bereikt dan, in bet punt Steenbok, dat tegenwoordig in het sterre- beeld den Schutter ligt, haar groote zuidelijke declinatie. Op dien dag is haar middaghoogte 14 gr. 33 min. en de lengte van den dag be draagt 7 u. 45 min. Voor de andere dagen van de maand zijn deze getallen slechts weinig anders; zoo zijn de middaghoogte en de lengte van den dag op 1 December resp. 16 gr. 10 min. en 8 u. 7 min. en op 31 Dec. resp. 14 gr. 54 min. en 7 u. 50 min. De ware middag (hoogste zonnestand) valt op 1 en 31 Dec. om 11 u- 49 m. en 12 u. 3 m. middelbaren tijd. Deze verschuiving van het midden van dag heeft bijv. tengevolge, dat de zon op 22 Dec. slechts 1 min later ondergaat, dan op 1 Dec., doch 21 min. later opkomt. Maan: E.K. 4 Dec.; V.M. 13 Dec.; L.K. 20 Dec.; N.M. 27 Dec. Op 3 Dec., om 18 u. 54 min. wordt de ster jota van den Waterman door de maan bedekt en in den nacht van 18 op 19 Dec. van 0 u. 17 min. tot 1 u. 52 min. de ster ro van den Leeuw (op het kaartje de sterk tussehen Regulut en Neptunus); bij de eerstgenoemde ster begint de bedekking' aan EERW. ZUSTER SYNCLETIA. In het M-oederhuis der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort overleed de Eerw. Zuster Syncletia (in de wereld mej. Apl. H. Huisman), geboren te Vlaardingen, VOETBAL. Zondag worden alhier gespeeld: V. F. C. R. V. C.V. A. V.Abbenbroek; Fortuna II Dlympia II; HoMandiaan III—Fortuna III- V. F. C. IV—R. F. C. VII. VISSOHERIJ. Alhier kwamen van deh ar i ngvsisóher ij bin nen: CL. 16, W. Sas q.q. met 27 last, VL. 49, M. Westerdijk met 24 last, VL. 124, H. J. van Leeuwen met 27 laat, VL 150, P. van Brand wijk met 22 last, VL. 195 A. Poot met 37 last, KW. 14, J. van Beden Lz. met 18 last, KW. 25 Jb. v. d. Plas Lz met 26 last, KW 153, B van Beelem met 14 last, KW. 147, H van Beelen, met 14 last, GDY 61, p. y. d. Vaart met 6 last, GDY. 166, A. van Noort met 34 last haring. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Peters, le Liesveldsteeg 15, jasje; Harms, Nauwsteeg 3, acitetasch met in houd; Buyse, Gr. van Prinstererstraat 10, rij wiel; Hoogemlijk, Patr. Dwarsstraat 5, bril; De Goede, Dijkzicht 9, taschje; van Keulen, Trompstraat 20, rijwielplaatje; De Koning, Kortestraat 6, bos sleutels; Politiebureau, portemonnaiie met inh.: handschoen; Hage, Van Rlebeeokstraat 23, handschoentje; Dijk man, Zomensteeg 29, kussen; Maat. Korn. Speelmanstraat 6, portemonniaie met inhoud; Dijkshoorn, Piet H-eineitiiaat 27, ring mot «Xe-u- tels; Van der Doel, Koningstraat 23, dekzak. AANBESTEDING. Bij de Vrijdagmiddag gehouden aanbesteding voor het in huuir verstrekken van rijwielen voor den gemeentedienst werd ingeschreven door: Rijwuelfahriek „Excelsior" voor ƒ22.40 per rijwiel; Techn. Hand.bur. „Constructor" vofT 2S.50 per rijwiel; RJjw.fabri. Bakker Benzo" voor 28,75 per rijwiel; G. Lensveld voor ƒ30 per rijwiel. Gunning aangehouden. CRISIS-OOMIT Wellicht ter aansporing van hen, die nog nalieten het Crisis-Comité bij zijn najaarsdn- söhrijvimg te gedenken, plaatsen wij thans nog de volgende verantwoording; Van 4 October tot 30 Novem/ber werd ont vangen (buiten de loopende maandelijksohe bijdragen) Aan S'i£ten ia bene: 2 van ƒ100; 3 van ƒ50; 2 van ƒ35; 3 van 30; 14 van ƒ25; 6 van ƒ2®! 2 van 15; 50 van ƒ10; 1 van ƒ750; 1 van ƒ5.50; 34 van ƒ5; 1 van ƒ3,50; t^van ƒ3; 30 van ƒ2,50; 7 van ƒ2 en 14 van Aart nieuw© toezeggingen: Maandelijks7 van ƒ1; 1 van 1,50; 2 van 2 en 1 van ƒ10; wekelijks: i va;n ƒ2,50; 1 van 25 ets.; in eens 1 van f50' 1 Van 25 en 1 van ƒ15. Giften „in natura": 40 pond spek; 10 broe den per maand; 25 onderkleeding en ca. 20 bavenkleedin-g. steeds is noodig, dat zij die in staat zijn "Og iets af te staan, dit ook doen ten behoe ve van hen, die niet geholpen kunnen worden door dm werk loozen-s teuurogeMng of diaco- ruiën en armbesturen. Be subcommissie A van hot Crisis-Comité, die mot deze hulpverleeniing is belast, heeft den donkeren kant van de maan, bij de laatste aan den lichten kant. i Planeten: Mercurius komt njidden Dec. bijna ae blijvende steun van het publiek dringend 2 u. voor de zon op en ls dus gemakkelijk noodig. waarneembaar; op 26 Dec. staat de planeet 6 gr. boven de maansikkel. Venus is eveneens morgenster er komt S 2 U. voor de zon op. Mars komt aan het einde der maand reeds om 22 u. boven den horizon, zoodat nu weer de geschikte tijd aankomt om de beweging van deze interer nte planeet -issehen de sterren door, te volgen. Dit is een werk, wat weinig tijd in beslag behoeft te nemen, doch wat zeer de moeite loont In het onderstaande kaartje is de plaats van Mars aangegeven, voor den eersten van iedere maand, vanaf 1 Nov. 1932 tot 1 Aug. 1923. terwijl de tweede figuur de beweging van de aarde en Mavs t.o.v. de zon weergeeft. Uit die laatste figuur ziet men, dat de verbindingslijn aardeMars tot einde Ja nuari een draaiing heeft, tegengesteld aan die van de wijzers van de klok, dan tot begin April weer volgens de wijzers van de klok, en daarna weer tegengesteld In overeenstemming daarmee is de beweging van Mars aan den hemel tot einde Januari rechtloopend (naar links), van einde Januari tot begin April terug loopend en daarna weer rechtloopend De lus wordt veroorzaakt doordat de baan van Mars niet precies in het vlak van de aardbaan ligt, maar daarmee een kleinen hoek maakt. Het gedeelte, dat onder dit vlak moest liggen, is in de figuur gestippeld. Stelt men zich voor, hoe de verbindingslijn aardeMars zich in de ruimte beweegt, dan kan men de lus gemak kelijk uit de figuur verklaren. (De gestippelde lijn op het kaartje stelt de ecliptica voor). Ook ziet men uit fig. 2, dat de komende oppositie van Mars, die plaats heeft op 1 Maart 1933, niet bijzonder gunstig is voor de bestudecring van de oppervlakte van de planeet; had de oppositie plaats in het tegenovergestelde deel van de baan, dan zouden de aarde en Mars elkaar veel dichter kunnen naderen. Jupiter en Neptunus staan evenals Mars, in BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2730 Nov. GEBOREN.' Willem S., zoon van C. J. do Krieger en T. Gerkema, mr. Troelstrastraat A Katharina, dochter van W. Wiedmann en L. Visser. Twee Vriendenstraat 25 Tennis, zoon van A. van Papeveld en S- van der Pijl. Vettenoordstr. 17 Marlnue C., zoon van J van Noort en E. Langbroek, Binnensingel 153 Anna H. M., dochter van G. H. Brulnzeels en A. M. Loonen, Emmaslr. 127 Albertus J.. zoon van A. J. van Bommel en H. Jogste, Da Costastraat 8. ONDERTROUWD: Wilhelm Ostermann, 27 jaar, De Ruijterstraat (jb en Bruina Manneken, 19 jaar, De Ruijterstraat 60 Cornells Paal vast 24 jaar, Nieuwe laan 69 en Pieternella Valken 24 jaar, 2 Hoogsteeg 11 Dirk J. Lut- hart 30 jaar, Valeriusstraat 133 en Elizabeth Farenbout, 36 jaar, Kortedijk 12. GEHUWD: Pieter Ritter, 24 jaar en Wille en ij ntj'e van der Graaf 24 jaar IleeTke van Wijk 23 jaar en Petronella Boomert 20 jaar. OVERLEDEN: Isaak S. Figee, 83 jaar, echtgen. van Figee, Emmapleïn 23 Wilhel- mina G. van Dalen, 7 dagen, Hoogstr. 170 Adrianus Drop, 31 jaar, echtgen. van M. de Graaf Steijnstraat 16. den Leeuw; hun plaatsen op 15 Dec. zijn op het kaartje, resp. door een grooter en een kleiner cirkeltje, aangegeven. Op 5 Dec. pas seert Mars op 1% gr. ten N. van Neptunus. Saturnus verdwijnt in de avondschemering. Uranusstaat ruim y2 gr. ten W. van zéta van de Visschen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10