DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ÈiS®- STADSNIEUWS KABOUTER WWmm IliffiR 55ste JA ARGANG MAANDAG 5 DECEMBER 1932 No. 16507 w BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 sr. nicolaasfeest gymnastiekver. t. H. O. R. TOCH DEN HEELEN ZONDAG OPEN SCHEEPVAART UIT KETHEL ONZICHTBARE STRALEN. INTERESSANTE DEMONSTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UI DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco b(j vooruitbetaling Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN Zi1n steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. BÜ contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50. bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog 150. bij verlies van een duim 75. bij verlies van een wijsvinger50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. SCHIEDAMSCHE IJSVEREENIGING Het nieuwe clubhuis Zaterdagmiddag heeft de officieels over- draaht plaats gehad van het nieuwe clubhuis van de Sehiediamsche IJsvereeniging, door de la. J. Mak en Zn., alhier, gebouw bij het ijs clubterrein aan den Spieringhoek. De plechtig heid geschiedde in intiemen kring. Alleen de bouwer en het bestuur met enkele genoodig- den waren erbij tegenwoordig. De voorzitter van de Schiedamsche IJsver eeniging, de heer F. van Buysen herinnerde eraan, hoe de vereeniging, toen de baan nog gevestigd was, waar nu de Wilhelm inahaven Stroomt, een eigen clubgebouw rijk was, welk gebouw, met de verplaatsing vam de ijsbaan, eveneens naar Spieringhoek verhuisde maar ten gevolge van 'n hevigen Novemberstorm in eikaar waaide en niet meer kon worden op gebouwd. Als de ijsbaan geopend was, behielp men zich meit een linnen tent, welke echter weinig bevrediging schonk. Thans is de club weer ee-n vast gebouw rijk. Spr. roemde de voortvarendheid en de keurige uitvoering van de fa. Mak en Zn. en dankte den beer C. Doets voor diens technisch advies. Hierna werd het gebouw, dat en- inderdaad fteurig uitziet, bezichtigd. Het bevat, naast 'n aroote ruimte, welke, als de ijsbaan geopend te, dienst zal doen voor consumptietent, een garderobe en een materialenkamer. H. B, S.-VER. „ONDER ONS" De* propagaiida-avomd, welke Zaterdagavond door de Schiedamsobe H.B.S.-vereeniging On der Ons in Musis Sacrum gehouden is, in tegenwoordigheid van vele leerlingen met hun oudei-s, oud-leerlingen, leeraren met hun da mes afgevaardigden van zustervereenigin- gen, is uitstekend geslaagd. De voorzitter, de beer J. van Waart opende den avond met een propagandistische speech, waarna het clublied gezongeaii werd. Daar de costuums, noodlg voor Siet eersge tooneelstukje, te laat aankwamen, dreigde er een hiaat te ontstaan. Gelukkig Was mevr. Koote aanwezig, om met veel talent de aanwezigen te vergasten op enkele decla maties. Zij droeg een schets van Anton Coolen en een werkje van Guido Gezelle voor. Hierna begon opvoering van „Dat drukke leven" Van J- PabBt. Na de pauze kwamen de oud-leerlingen van de school siauu het woord, die onder regie van den heer C. A. A van Lutterveldt „Engelsch Zonder leermeester", uit het Fransch van Tris tan Bernard, voor het voetlicht brachten. Ten slotte was er een bal. „The iggling codemians een band, voor het eerst hier ter stede ge ïntroduceerd, zorgde voor de muziek. Zaterdag- en Zondagmiddag hebben telkens ongeveer 600 kinderen, op ultnoodiging van den R. k Bond voor Groote Gezinnen, een St Nicolaasfeeat gevierd. De blijde bijeen, komst vond plaats in de groote zaal van den R. K. Volksbond. Nadat de voorzitter, do lti-cr Hakkaart, een inlcidiend woordje gesprokén bad. hieid St. Nfcolaas, die natuurlijk van zijn knecht vergezeld was, een ernstige redevoering e ïindewn tot een deugdzaam leven werden aangespoord, in het bijzonder tot 'n veelvuldig kerkbezoek en een groote gehoor zaamheid aan hun ouders. De bekende Sinterklaasliedjes waren natuur lijk mi et van de lucht. De kleinen voelden zich immers erg dankbaar, daar de geschenken royaal waren en de tractaties ook. Mr. Carter zorgde voor de humoristische af wisseling. Vooral zijn intelligent hondje oogstte Seel succes. ST. nicolaas bij de PADVINDERS St. Nicolaas en zü» knecht hebben Zaterdag middag een. bezoek gebracht aan de padvinders ln het clubhuis van het Schotsche Vendel groep II der N. P. V., aan de Noordvest. Hop. man Goedvolk verwelkomde den hoogen gast met diens zwarten dienaar en leidde hem naar de Verkemnerskamer. Met gejuich werd de goede Sint ontvangen, de welpen zongen onder leiding van akela Govaert eenige liedjes en zwarte Piet kwam handen te kort om alle jon- gans te bedenken. Onderling concours Aangezien de leden van de gymnastiekver- eemiging Thor binnenkort zullen deelnemen aan de wedstrijden van den Rotterdamschen Turkring, meende heit bestuur, er goed aan te doen, de leden te doen wennen aan wed- etrijdturnen dooi' een onderling concours te organiseeren en dat is gisteren gehouden iD het gymnastieklokaal aan het Oude Kerkhof. De uitslagen luiden als volgt: Dames eerste graad: 1 mej. W. Clements 44ia p.; 2 mevr Schetter, 4214 P-: 3 mej. C. Voogd 37 p. Dames tweede graad: 1 mej. A. Gommet, 38 p.2 en 3 (na loting) de dames M. Zagwijn en T. Schatters elk met 37 p. He eren eerste graad: 1 J- Smit 41^ p.; 2 J. Zljderveldt, 4114 p.; 3 C. Woensdrecht 37 p. Heeren tweede graad: 1 B. M. van Doest 38 p.; 2 M. v. d. Windt 36 p.; 3 G. Voogd, 35 p. Heeren derde graad: 1 Welie 36p.; 2 A. van Woerkom 35 p. en 3 P: P®®1 35 p. Des avonds had men een feestavond, waar op o.a. St. Nicolaas verscheen. FEESTAVOND S. Y. s. Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan van de Schiedamsche voetbal vereeniging S.Y.S. en van het behalen van den len prijs in de Schie damsche Zomeravondcampetitie vierden de le den van deze vereeniging. met genoodlgden, Zaterdag in gebouw Eendracht een feestavond. De voorzitter, de heer J. H. Hinsbroek sprak in zijn openingswoord eir zijn vieugde over uit, dat de vereeniging reeds dadelijk beslag ge legd had op het kampioenschap van de Zomer avondcompetitie, waarna spr. het elftal, dat dit behaald had, huldigde. Verschillende bloemstukken waren gezonden, o.m. van P. W., van de voetbalver. Roelante, van Ketbel en van het bestuur van de Schied. Zomeravondcompetitie, terwijl cle voetbalver eniging Komeet, zoomede Sunligt uit Vlaar- d'ingen en de Politie Spart vereeniging van hier telegrammen gezonden hadden. Het pro gramma, dat bestond uit tooneelistukjes en voordrachten door de leden van S.Y.S. werd vlot afgewerkt. The Merry Makers, onder lei ding van Ber Janse verzorgde de muziek. SCHIED. CONCOURSVEREENIGING In café die Spil werd gisteren een poetdui- vententoonstelling gehouden voor leden van de Schiedamsche Concoursvereeniging. In to taal waxen 136 duiven, ingezonden, verdeeld over 12 klassen. De keurmeester, de heer R. Kooiman uit Rotterdam, die een zeer moei lijke taak had. verklaarde, dat de inzending over het algemeen van zieer goede kwaliteit was. Voor de tentoonstelling bestond veel belang stelling. POSTDUIVENVER. „LUCHTVERMAAK" De Schiedamsohe postduivenvereenJging Luchtvermaak hield gisteren in het lokaal van café Metropool een onderlinge postduiventen- toonsteiung. Er waren ruim 100 duiven inge zonden. waaronder zeer mooie exemplaren en de keurmeesters de heeren Wendirich en Wou ters, stonden voor een zware taak. De prij zen voor volwassan vogels wei-den gewonnen door de heer Van Eijk, van Lint, van der Laak, R0ks, Middendorp, Zilve ren en Turkenburg, terwijl de heer Midden dorp nog beslag wiet te leggen op den pirijs voor den schoonsten vogel van de tentoonstel- ling. De heer Zilveren kreeg den prijs voor den besten vlieg vogel. op Zondag 11 Decem ber a.s. wordt een stedelijke tentoonstelling gehouden. FIETS EN AUTO Zaterdagmorgen is W. j. <ie C„ wonende Frans Halsplein alhier, 0p dien hoek van de Korte Haven en den Dam,, terwijl hij daar fietste, aangereden door een auto, bestuurd door W. van N., die links op den rijweg reed. De G. slootte met een arm door een ruit van den auto en werd bloedend verwond. Hij te aan den politiepost aan de Groote Markt ver bonden. Men weet, dat B. en W. afwijzend badden beschikt op het verzoek der 34 banketbakkers gisteren hun winkels den geheelen diag °Pen te mogen houden, in verhand met het ®t Nicolaasfeest. De belanghebbenden hebben z,ich echter niet aan wet en verordening ge stoord en dus den geheelen Zondag verkocht. Sommigen hadden heel ironisch op een bordje geschreven: „Heden van 8 uur v.m. tot 8 uur n-m- geopend". in tusschen zijn alle 34 banketbakkers ge verbaliseerd. Wat de boete betreft, men heeft gesproken elkanders lastea te zullen dragen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 23 December GEBOREN: Janna A. L.. dochter vain J. J. Mulder en J. C. Waraaar, Buitenhaven weg 164 Elisabeth C., dochter van F. J. Stekeitee en E. M. Rejjsbergen, dr. Noletstraat 1 Francascus j. a., zoon van P. Mol en M. C. Suijkerbuijk, Dirk van Wassenaarstraat 20. lJe vergadering van den Grooten Raad Vaa de Corporaties te Rome gehouden. SCHIEDAM, 2 Dec. Vertrokken: Deensdh f' Templar, met stukgoed naar Sydney via Antwerpen, ^^ii'ELAM, 3 Dec. Vertrokken: Fransch I. lediig naar Rotterdam. 3 Dec. Aangekomen: Fransch SS' i °'!..Mêdine met stukgoed van Hamburg m de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 5 Dec. Aangekomen: Duitscb m.b. Schwau zenfels, met stukgoed van Ham burg tn de Wilheliminahavensjs. Congo, m.b. ■van Oporto aan boei 8 op stroom. DEMONSTRANTEN DIE IN DE STRATEN VAN SOFIA AGEERDEN tegen de verdragen van Neuilly waarvan dezer dagen de 13de verjaardag werd gevierd worden door de politie met charg es uiteen gedreven. GEMEENTERAAD De behandeling van die gemeemtie- begTooting Het electrisch ldclit- tarief verlaagd. In de Vrijdagmorgen gehouden raadszitting waren alle leden present. Wethouder J. de Jong fungeerde als Locoburgemeester. Mede- deeling werd gedaan van het procesverbaal der kasopname van den gemeente-ontvanger. Kennisgeving. Ben schrijven van J. Tempel- mans. betreffende hat salaris van zijn vader den voormaligen gemeente-veldwachter, werd evenals zijn voorgaande correspondentie, ter zijde gelegd. Dp pensioen grondslag van den gemeenteuveldwachter J. Korpei, werd vastge steld op 1775.—; voor denzeltide als ge meentebode op 250. Voorts werd besloten om met het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft een overeenkomst aan te gaan Inzake opname en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekte. De overeen, komst wordt gesloten voor den tijd van 40 jaar, waarbij de gemeente zich verplicht Jaar lijks 6 cent per inwoner te betalen, ongeacht of van het beschikbare bed wordt gebruik gemaakt. Indien een patiënt wordt opgenomen zuilen voorts de kosten 2.50 per verpleegdaS bedragen. De overeenkomst wordt gerekend 1 Januari a.s. te zullen ingaan. Op een vraag van den heer van der Eik, of ook nog met andere ziekenhuizen contact was gezocht, ant woordde de voorzitter ontkennend. Hierna kwam in behandeling de gemeeute- begrooting, dlienst 1933, en de begroetingen van het Electrlciteits- en Waterbedrijf, dienst 1933. De voorzitter vroeg bijzonder de aan dacht van den Raad voor de verschillende pos ten, waarvan sommige aanzienlijk hooger waren geraamd dan voorgaande jaren. Spr. verklaarde dat het tenslotte gelukt is een slui tende begrootling te krijgen. De secretaris ias dan post voor post voor, en lichtte zoo noodlg deze posten toe. Ouder de posten die belangrijke wijzigingen hebben andergaan, merkten we op: steunverieening aan werk- looze arbeiders 2400Ü (v.j. 7000); hiertegen vinden we ee-n post „bijdrage van hat Rijk in de kosten voor ondersteuning van werk ioozen" van 14.400 (v.j. 2100^; werkioozen niet vallende onder de steunregeling 500 tv.j. nihiil); subsidie werkloozenkassen 1500 (v.j. 350); scboolvoediing en -kleediing werd vam 1500 op 2000 gebracht. Onderhoud van wegen en voetpaden kwam van f 9000 weer op 12000 .De overige posten vertoonen m-eerendeels weinig verandering met die van het voorgaande jaar. De begrooting vermeldt aan ontvangsten en uitgaven een totaal van ruim 109.000.zijnde alzoo ongeveer 28000 hooger dan voor het dienstjaar 1932. Aangenomen werd een voorstel van de com missie van onderzoek om onder intrekking van het raadsbesluit van 28 Mei 1.1., waarbij in den raad een sala'riskorting werd aangenomen van o pet. op de loonen van B. en W.. de gemeente secretarie, ontvanger, ambtenaar van den Burg. Stand en alle jn vasten dienst der gemeente zijnde ambtenaren en werklieden, ingaande 1 Mei 19J2 en waarvan tot op heden door Ged. Staten nog geen beslissing was genomen, thans te bepalen een tijdelijke salariskorting van 5 pet. voor den tijd van 3 jaar op de loonen van allen in vasten dienst zijnde ambtenaren en werklieden dor gemeente, met uitzondering van den Semeente-veldwachter Korpei, wien met ingang van 1 Nov. j.l. een vast salaris in uitzicht werd gesteld. De heer Poot merkte op, dat alleen de raad kan beslissen over bet in vasten dienst zijnde gem-eente-personeel, doch ilait bij die commissie tevens de gedachte voorzat, dat Gedeputeerden alsnog over de salarissen van het hooger personeel spoedig een beslissing zullen nemen en deze beslis sing tevens van terugwerkende kracht zal zijn. Op een reeds eerder in den Raad gestelde vraag omtrent penstoenkorting her gemeente ambtenaren, verklaarde de voorzitter, dat hij zulks den Raaid ten sterkste wilde ontraden, omdat het hier een tijdelijke korting betreft. Spr. betoogde, dat ook bij de onderwijzers 'n tijdelijke korting werd toegepast, ook zonder pensioen korting. De heer Doelman wilde een korting van 10 pet. op de loonen, welk voor stel echter niet werd ondersteund. Het voor stel der commissie werd aangenomen, waarbij de heer Doelman aanteekening verzocht, als hebbende tegen bet voorstel gestemd Betreffende het weduwen- en weezenpensioen werd Ingevolge art. 36 der wet een pensioen- Korting aangenomen. Voor de voor 20 Nov. 1926 aangestelden bedraagt dit resp. 3 en 2i/2 pet.; voor degenen die na dien daitum werden aangesteld 3 en 5 y2 pet., een en ander voor zoover bet pensioenfonds de 3000 niet over schrijdt. Waar ingevolge art. 3 van het ambte narenreglement eerst de Bond moet worden gehoord, werd het besluit voorloopig vastge steld en kan eerst later de definitieve beslis sing volgen. Een verzoek van den heer J. A. Verspeek om verlaging van huur van de woning, Schiedam- scheweg 38, werd in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Bij de behandeling der bedrijfsbegrootingen bieek de commissie de meening toegedaan dat een verlaging der tarieven thans mogelijk werd geacht, waarom zij een voorstel deed om de tarieven van electrisch licht en kracht met 2 cent peT K.W.U. te verlagen en op de meter- huur een verlaging van 10 pet. toe te passen. ]>e voorzitter verklaarde, dat door dezen maat regel de ontvangsten met plm. 1000 zullen verminderen. De heer Doelman wilde de ver- Laging van meterhuur laten rusten en het voor stel omzetten in een verlaging van 5 cent voor het tarief van licht en kracht Spr. zou ook de straatverlichting willen besnoeien en b.v. de lampen om 10 uur 's avonds dooven, in plaats van om 11 uur. Ook op den Harreweg en Vlaardingerweg moeten de menschen in 't donker loopen. Spr. zei, dat er bezuiniging moet worden toe gepast. De voorzitter merkte op, dat alle in gezetenen ongetwijfeld willen, dat het licht- tarief goedkooper wordt, doch dat de toestand ,d;r bedrijven geen verdere verlaging toelaat r.v>;j heer de Beer, die het voorstal Doelman on dersteunde, meende dat de mindere opbrengst bij een verlaging van 5 cent per K.W.U. heel gemakkelijk kan gevonden worden in een hef fing vam opcenten op de vermogensibeiasitng, welke opcenten in bijna elke gemeente gehe ven worden, en in Ketbel niet. De voorzitter betoogde, dat de bevolking van Ketbel voor ©en zeer groot gedeelte uit veehouders be staat, welker eigendommen en bedrijven, de laatste jaren wel twee derde in waarde zijn gedaald, zoodat een dergelijke belasting slechts een onbeduidend bedrag zou opbren gen. Bovendien wees spr. op het gevaarlijke standpunt, dat de gemeente bij zulk een ver laging innemen ten opzichte van het Rijk. Spreker is bang, dat men dan op de 60 pet. bijdrage voor steun aan werkioozen ook wel eens zo ugaan tornen. Nadat de beer van der Eik verklaard had, dat hij als com missielid het voorstel van een verlaging van 2 eent had helpen opbouwen en een verlaging van 5 een) niet verantwoi rd achtte, werd het voorste! van de commissie tot verlaging van 3 cent per K.W.U. en 10 pot. van de meter- huur, met algemeene stemmen aangenomen. De heer Peters verklaarde zich met alle oosten op. de begrooting te kunnen vereen-i- gen, miits B. enW. bijzondere aandacht schonken aan de post „bouwoolitie" en tijde- 'ijke politiediensten. De gemeente-begrooting en de bedrijfbegrootingen werden hierna met algemeene stemmen goedgekeurd. Nadat bij de rondvraag de heer J. P. de Beer geïnformeerd had naar de kolen voor werk loozen. welke binnenkort uit Den Haag ver wacht worden en de heer v. d. Eik ten ant woord gekregen had, dat op het schrijven be treffende die aanstelling van een tijdelijken gemeente-secretaris, uit Den Haag nog geen bericht iis ontvangen, werd de zitting ges'oten. Vermelden we tenslotte nog, dat de beschik bare ruimte voor belongstellenden dezen keer gaheel was gevuld. VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT SI EEDS EEN BIJ DE HAND Haar toepassing als beveiligings middel. „VART HEM". „Als men mijn voorouders wilde tellen, zouden het er heel wat zijn „Hoeveel nullen 7" Reeds van oudsher heeft men de methoden om zijn geldswaarden en kostbaarheden tegen inbrekers te beschermen verbeterd, doch naar mate men grendels en sloten doelmatiger wist samen te stellen en brandkasten en kluizen ver sterkte, zocht de misdadiger op zijn beurt naar middelen om desondanks zijn ambacht te kun nen blijven uitoefenen. Er ontstond een soort wisselwerking tus schen de beveiligingstechniek eenerzijas en daartegenover de techniek der inbrekers, die met de eerste haast gelijken tred hield De electrische beveiliging heeft intusschen mogelijkheden gebracht, waartegen zelfs de handigste inbrekers niet op kunnen. Siemens Halske A.G., die in ons land door de N.V. Nederlandsche Siemens Maatschappij wordt vertegenwoordigd, heeft op het gebied der electrische inbraakbeveiliging haar spo ren reeds verdiend. De nieuwste inrichting, welke zij thans maakt, mag echter wel het toppunt van vervolmaking op dit gehied ge noemd worden. Zij heeft daarbij gebruik ge maakt van een van de nieuwste vindingen, en wel die van onzichtbare lichtstralen, wer kend op een foto-electrische schel. Men heeft nl. ontdekt, het zal den meesten onzer le zers niet onbekend zijn; ook in onze courant werd er meer dan eens op gewezen dat de voor het oog onzichtbare infraroode stralen, invloed hebben op de electrische eigenschappen van een lichtgevoelige cel. Met behulp hiervan heeft zij thans een optische beveiligingsinricb- ting geconstrueerd, waartegen zelfs de handig ste inbreker met de beste gereedschappen niPts vermag. De te beveiligen plaatsen worden een voudig met een haag van onzichtbare stralen omgeven, zoodat geen nadering mogelijk Is, zonder dat een lichtstraal wordt onderbroken, waardoor terstond alarmeering plaats heeft. Het kritieke van het geval voor den inbreker is wel, dat hij, daar de beveiliging absoluut on zichtbaar is, van de geheele inrichting niets bemerkt. Zelfs al mocht hij van te voren van de aanwezigheid niervan op de hoogte zijn, dit helpt hem niets, daar het hem niet moge lijk is vast te stellen, waar en hoe de stralen loopen. Voordat hij het zich bewust is, zal hij reeds van zijn aanwezigheid kennis geven. De werkingswijze van de beveiligingsinrich- ting met onzichtbare stralen werd voor een groot aantal genoadigden, waaronder vele autoriteiten op electriciteitsgebied, in een der zalen van den Haagschen Dierentuin door den heer Voigt, hoofdingenieur van Siemens Halske A.G. te Berlijn, gedemonstreerd. De werking is als volgt: In een zgn. zender wordt door een gloeilamp zichtbaar licht geproduceerd, dat door een pa- rabolischen spiegel tot een evenwijdig loopen den lichtbundel wordt geconcentreerd en te ruggekaatst. Door middel van een bijzonderen filter wordt het zichtbare licht tegengehou den, terwijl alleen de infraroode, onzichtbare stralen worden doorgelaten. Deze lichtbundel wordt gericht op den zgn. ontvanger, direct of, al naar gelang van den weg, dien de straal moet volgen, via spiegels. De onzichtbare stra len worden nl.. evenals de zichtbare, door spie gels teruggekaatst. In den ontvanger bevindt zich eveneens een parabolische spiegel, die de onzichtbare stralen opvangt en terugkaatst naar haar brandpunt, waar een voor deze stra len gevoelige cel is geplaatst. Wanneer nu een persoon door zich op den weg van den onzichtbaren straal te plaatsen dezen onderbreekt, treedt in de lichtgevoelige cel een verandering op, die een relaisinrich ting in werking stelt, welke op haar beurt vooi de inschakeling van een alarmschei of sirene zorg draagt. Wanneer een inbreker van de aanwezigheid van een dergelijke installatie op de hoogte is en haar buiten werking zou willen stellen door den electrischen stroom in het gebouw uit te schakelen, zou hij zich zelf verraden, daar de alarm-inrichting ook dan automatisch in wer king treedt. Ook zou het geval zich kunnen voordoen, dat een inbreker op de gedachte komt, door middel van zijn dievenlantaarn den ontvanger te belichten, om op deze wijze te trachten den onzichtbaren straal ongewerkt te passeeren. Aan deze mogelijkheid is echter hij de construc tie gedacht en wel op deze wijze: vóór de licht bron van den zender draait in een bepaald rhythme een scherm, dat den lichtstraal perio diek en dus een onderbroken lichtbundel doet ontstaan. De ontVanginrichting nu reageert uitsluitend op het voor haar geschikte wissel- licht, dat in de juiste richting, dus evenwijdig aan de as van den parabolischen spiegel van den ontvanger, moet invallen. Een poging om den ontvanger met continu licht te beschijnen en daarna den straal te onderbreken zal direct de inschakeling van de alarmapparaten tenge volge hebben. De beveiligingsinstallatie, werkend met on zichtbare stralen, kan zoowel op een gelijk als wisselstroomnet worden aangesloten. Het stroomverbruik is zeer gering. Zij kan zonw»l overdag, bii daglicht, als des nacht gebruikt worden en is dus steeds bedrijfsklaar. Daar zij aan alle omstandigheden kan worden aange past, zal zij voor tal van doeleinden, zooals voor het bewaken van musea, altaren ln kel ken, gangen van kluizen, brandkasten, vitrines met waardevolle voorwerpen e.d. kunnen wor den gebruikt. Een billijk schoonheidsmiddel. Dicky Wafelbakker, de schoonheidsspecia liste van „het Vaderland", geeft in haar ru briek den volgenden raad: „Neem in plaats van een tram te pakken, zoodra het gaat regenen, den beenen wagen en wandel fiksch naar huis. U bereikt door deze lichaamsbeweging dat het bloed circuleert, terwijl er vrijwel niets beters voor het teint bestaan kan dan gezicht en hals eens lekker nat te Laten regenen. Regenwater is een pracht-schoonheidsmid- del en.... zéér goedkoop". Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, later toenemende, Noord-Westelijke tot Zuid-Wes telijken, later verder krimpenden wind, meest gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R K- Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repe titie van het gemengd koor van den K- K- Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K- Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R- K. Volksbond lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos Gezellen Schiedam I Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" cdirigent Paui v. d. Putten! Groote zaai van den R K Volksbond. lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. K- Gem. Tooneeivereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R K. E.H.B.O in het gymynastieklokaal der Eerw Broeders, Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 10 repetitie Komnkl Zangvereeruging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse Gebouw R K_ Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd Schiedam van den Ned. R. K Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Tusschen 8 een 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St Antonius' Van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 7 December Jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag 8 December Ledenvergadering van den R. K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willibrordus". Spreker: P. Kleiss over „Quadragesimo Anno"'. In den R. K. Volksbond. Zondag 11 December Stedelijke postduivententoonstelling van „Luchtvermaak" Café Metropol. Broersvest 123. Maandag 12 December Tweede opvoering van „Maria's Macht te Lourdes", in den R. K. Volksbond te 8 uur. Dinsdag 13 December K. S. A. lezing met lichtbeelden over de encycliek Quadragesimo Anno door A. B. Michielsen, R. K. Volksbond, 8.15 uur. Donderdag 15 December Ouderavond Broederscholen, R. K. Volksbond, te half 7 uur. 7 Dec.: Groote Schouwburg, Traviata (pop. voorst. Ital. Opera) 8 uur (voor volw.) Tivoli-schouwburg, De doofpot (Schouwtooneel) 8.15 uur (voor volw.). 8 Dec.: Tivoli-schouwburg, De doofpot (Schouwtooneel) 815 uur (voor volw.) Geb. v. K. en W., concert Toonkunst (vóór-uitv half 8. 9 Dec.: Groote Schouwburg, Die Blume von Hawaii (Hirsch-operette) 8 uur (voorvolw.) Geb. v. K. en W., concert Toonkunst, 8 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Mr. Ro- senfeld (Ned. Ind. Tooneel) 8 uur (voor volw.) Alles wordt weer goed (Rido-revue) 2,15 en 8.30, Zondag ook 5 uur (voor volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's lot en met Donderdag 8 December in Grand Théatre, Die oder keine (voor volwassenen) Royal, Ben Hur, (voor volwassenen): Luxor, Het congres danst (voor volwassenen): City, De verliefde loodgieter (voor volwassenen); Ooster-Theater, De terugkeer van dr. Fu-Man- chu (voor volwassenen); Roxy, Kijk uit Harold (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Unger en v. Mens, Eendrachtsweg 27, werken door Othon Coubine, Robert Lotiron en Eugène Corneau (tot 12 Dec.) Toonkamers Eckhardt, Diergaardelaan 2. werken van Reyer van der Borden (tot 10 Dec.) SCHIEDAM, '5^becember. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophan del. Moutwijn Moutwijn per HA- ad 46 pet. 8.50. Spoeling Spoeling f 0.80 a f 0.90. c\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1