DINSDAG 6 DECEMBER 1932 i GEBED TOT SINTERKLAAS R. K. handelshoogeschool. REVOLVERAANSLAG UIT MINNENIJD De dader, die mis schoot gearresteerd. Jaarboek 19311932. MOORDAANSLAG IN DEN HAM. DE GLADDE WEGEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. DOODELIJKE BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDER EN AUTO. DAME MET EEN BIJL GESLAGEN, 32 KOEIEN EN EEN PAARD VOOR 219 BEROEP OP OVERMACHT INZAKE DE ARBEIDSWET AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. IN EENZAAMHEID GESTORVEN. DE ST. PIETERSPENNING. WINKELSLUITING IN HET KAPPERS- BEDRIJE- DE ANTI-HONGAARSCHE BETOO GINGEN IN ROEMENIE. GEVECHT TUSSCHEN SMOKKELAARS. OSLO-CÖNFERENTIE. De besprekingen te S'IIage. Wat er achter deze demonstraties zit. KERKELIJKE KUNST IN EELGIE Trouwe Sint, die ons zooveel jaren met Donte dingen hebt verblijd, die ons later sigaren bracht en 'n nieuwe das en andere speciaal-man- nelijke dingen, dit jaar had gij de groote men- schen eigenlijk eens moeten vergeten. Er staan zooveel schoorsteenen zonder rook, er liggen zooveel handen in gedwongen rust. Over dat alles en over enkele andere dingen gaat m'n verlanglijst, die U alleen niet als een klachtenbus moet beschouwen. jt Dat leger naamloozen, Sirrorklaas, dat we met den verzamelnaam ..werkloozen" hebben leeren aanduiden, moest thans eens uw bijzondere belangstelling hebben. Zie vragen niei om sur prises; de pakjesverrassing en het geestloos ge rijmel. waarin Uw mooie feest verbasterd wera, zal hen niet bekoren. Een sigaar was hun nooit een verbruiksartikel; zij willen ze desnoods thans wel als weelde-artikel ontberen, als gij hun maar wat werk brengt voor die handen-in-rust, waar mede zij geen blijf meer weten. Hang de zon van wat normaal menschengeluk weer eens in de woning, waar armoede en stempelkaart de bran dende dingen van den dag zijn. Laat weer eens het lied opklinken in de steeg, armoede-studio, waar alle geluid wordt gesmoord in kommer en leed, waar de film alleen maar een gebreks documentaire kan halen. In de dagen van m'n jeugd kwaamt gij per stoomboot in mijn dorp. Zet nu den rookpluim Weer eens op al die schepen, die in onze havens liggen als een stalen armoede-complex. Er staan zooveel schoorsteenen als gestorven reuzen over ons land. Hang ei' de vaan van den smook weer aan te waaien, zet den witten wimpel van stoom weer op de fluiten, jaag den daver van assen en wielen weer eens door de uitgestorven fabrieks hallen en och, we vragen ook bescheiden din gen laat ons den simpelen klop van den ha mer en het schuchtere kruiwagenpiepen weer eens hooren, vertrouwde geluiden, die we lang vergeten zijn. Gulle heilige, gij hebt onze vaak ongelimiteerde kinderverlangens altijd zoo goed begrepen, gij hebt onze stille wenschen altijd zóó goed ver staan. Leer nu ook den menscben elkaar weer wat beter begrijpen en verdragen, de diplomaten en ae letterkundigen, de ontwapeningsdeskundigen en de militairen, de volken en de eenlingen, de vele overheden en de vele onderdanen. Het is een tragische waarheid. Sint, dat juist zij, die elkaar het best begrijpen moesten, van elkander in onze dagen het minst verstaan. Die het „be grijpen" in het openbaar verkondigen en nog alleen bet „grijpen" hebben toegepast. We hebben een teveel aan praat-menschen. Is er in den zak van Piet voor hen geen plaats? Breng ons voor hen wat meer doe-raenschen, een geslacht, dat wij met den dag zien uitsterven. We hebben een teveel aan materialisme. We zijn zakelijk in ons denken, en ons doen; alle pogen is in cijfers berekend en in de liefde is men bestudeerd. Zet achter dat alles weer het idealisme van weleer of we gaan ten onder aan al die zakelijkheid. We rennen de wereld af in snelheidsmonsters van alle takelage en makelij. Het heet, dat er voor ons geen afstanden meer bestaan. Een leugen, zoolang zelfs voor verwante zielen de afstand tot het begrijpen nog niet-te- overkomen blijft. Gij hebt ons zoo vaak gelukkig gemaakt met Uw bonte speelgoed. Breng nu weer eens wat orde in de blokkendoos der wereld; wijs ons weer eens den weg in de dooreengevallen legplaat der maatschappij, beziel de poppen eens, die trouwe mensch en-imitatie zonder leven: neem alle har lekijns en piassen mee in den zak van Pieterman. Over m'n schouder loert een collega naar het wordingsproces van deze ongewone verlanglijst. Hij fronst z'n anders zoo vriendelijke hoofd en verklaart dan: „Och, man, je kunt er gerust mee ophouden! Dat krijg je toch niet!" Breng dien man een roe. Sinterklaas, als tast baar bewijs, dat hij het mis had! Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagavond ongeveer acht uur heeft een omstreeks 36-jarige man in de Ortheliusstraat met een automatisch pistool op zeer korten afstand een schot op een anderen persoon ge lost, dat gelukkig echter geen doel trof, zoo dat geen slachtoffers te betreuren zijn. De man werd gearresteerd en is overgebracht naar het bureau Marnixstraat. Naar het schijnt gaat het hier om een meisje. We vernemen nog nader omtrent dit drama, dat in het perceel Ortheliusstraat 293 het ge zin D. woont. Bij deze familie is daar reeds gedurende 13 jaar inwonend een neef, een man van 35 jaar. die reeds vele malen pogingen heeft aangewend, om met de 25-jarige dochter verkeering te krijgen, welke pogingen door het meisje steeds werden afgewezen. Zij had haar zinnen op een anderen jongeman gezet, met wien zij zich onlangs verloofde. De verhou ding met haar neef werd er daardoor niet be ter op. Hij wilde van den verloofde niets weten en deed dikwijls onhebbelijk. De moeder van h«t meisje heeft Zondag den in wonenden neef daarover onderhouden. Hij is daarna de derr uitgegaan, gevolgd door den vader, omdat men meende, dat hij met zelfmoordplannen rondliep. Beiden zijn na eenigen tijd weer thuisgekomen. Tegen 8 uur is de man weer uitgegaan, we derom gevolgd door den vader en diens zoon Met hun drieën hebben ze toen voor de deur van de woning staan praten. Later voegde zich bij hen de 29-jarige verloofde en de dochter. Op dat oogenblik schoof de neef de beide man nen op zij en loste een schot op den verloofde met de woorden; Haat me maar opbergen!" De aanrander liep hard weg en heeft zich onmiddellijk aangemeld bij de politie in de Willem Schoutenstraat. Het schot had gelukkig geen doel getroffen. De kogel was door de jas van B-. den verloofde gegaan. Het wapen, een automatisch pistool, had de dader weggewor pen. Het is later nog met een viertal patronen teruggevonden. De man is in hechtenis gehou den en zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. Pe optimistische toon, welke het jaarboek deir' P H. Handelshoogeschool steeds kenmerk te. heeft onder de crisis niet geleden. Het ver slag. dat curatoren aan Katholiek- en overig Nederland voorleggen nu met den cursus 1931— 1932 het eerste lustrum werd voltooid, is wel iswaar niet overmoedig gesteld, maar kan toch, ondanks alles, met trots gewagen van gezon den, stagen groei, die met reden het beste doet verwachten voor de toekomst. Eén minéurtoon blijft er ook nu nog klinken: 'n rijkssubsidie bleef ontbreken en het gemis daarvan wordt steeds ernstiger gevoeld. Bezuiniging op den staatsdienst moge noodzakelijk zijn, doch, al dus de president-curator baron van Wijnber gen, dit mag niet beletten, dat het onrecht, het welk thans tegenover de R. K. Handelshooge school reeds jaren achtereen geschiedt, zoo spoedig mogelijk wordt hersteld. Hoewel gemeente, provincie, Kamers van Koophandel en particulieren ruim steunden door dien steun was het mogelijk het bestaan de in stand te houden en het onderwijs uit te breiden toch moest in de jaarvergadering i n den Raad van Toezicht de wenschelijkheid worden betoogd het aantal subsidieerende ge meenten en contribueerende particulieren op te voeren. En het curatorium deed dan ook nog eens een extra beroep op de medewerking der leden van den Raad om ten deze tot een gun stig resultaat te komen. Verheugend mag genoemd worden de „groei naar het Noorden", de toeneming van het aan tal studenten, afkomstig van buiten Brabant en Limburg. Op het totaal van 121 studenten, kwa men er 26 uit andere provincies, of met minder dan 10 meer dan in het vorige studiejaar. Zoo wordt de Hoogeschool er ook practisch een voor geheel Nederland. Met voldoening gewaagt het versiag van het werk van het economisch-technologisch ïnsti- tu-A dat weliswaar nog slechts een zeer sober bcotn mag worden genoemd, doch waa™a" v*r' trouwd wordt, dat uit het kleine z j groote boom zal opgroeien. De eerste publicatie „Gegevens omtrent de Nederlandsche wollenstoffen-industrie in vakkringen groote waardeering en w van practisch nut bij de bestudeering v contingenteering van den invoer van stoffen. In aansluiting hierop is thans m s de kostprijs verhouding in de wollenstolie - industrie in Engeland en Nederland; de ver schuiving van de export- en importvernoucun- gen door de daling van het pond; de prijsbewe ging van wollen en halfwollenstoffen, huiden en leer, alsmede een onderzoek van de bankbalan- sen, speciaal van de maandcijfers. Daarnaast nam de technologische af deeling het vraagstuk van den aard van het wolproces in onderzoek. De oprichting van een psycho-technische afdee- ling van het instituut wordt overwogen. Maar ook hier kan de nervus rerum niet ontbreken en curatoren doen een krachtig beroep pp den onmisbaren financieelen steun van alle belang stellenden om het instituut, vooral in het aan vangsstadium bij het doeltreffend verwezenlij ken van zijn plannen te helpen. Met de vermel ding van het feit, dat in het verslagjaar de sta tuten werden vastgesteld en het bestuur be noemd van het A. R. K. W. V.-fonds besluiten curatoren hun verslag. Na de officieele gegevens in de volgende twee hoofdstukken biedt het jaarboek dan in een aantal bijlagen nadere bijzonderheden over het verloop van het studiejaar. Omtrent examens en studenten, bibliotheek en financiën en bij deze laatste doet het deugd te zien, dat een zuinig beheer, de eindjes nog aan elkaar weet te knoo- pen, ondanks het aanzienlijk nadeelig saldo dat de exploitatie-rekening uiteraard oplevert, maar ook ondanks het ontbreken van het rijks subsidie. Bij den wensch, waarmede curatoren hun ver slag eindigden, dat kennisneming ervan, de sympathie voor de hoogeschool moge verster ken, sluiten wij ons van harte aan. HET AUTOBUS-ONGEVAL BIJ MUIDEN. Zooals reeds gemeld werd in het bericht over het auto-ongeval bij Muiden, keerden de militairen, die in de volgende Autobussen op weg naar Amersfoort gezeten waren, ondei den indruk van het droeve ongeval tiaar Am sterdam terug. De garnizoenscommandant heeft hun voor gisteren vrij van dienst gegeven. De dader aangehouden. Zondagavond 26 November kreeg de 65-jarig° koopman L. S. te den Ham bij Almelo bezoek van zekeren van E.. een woonwagenbewoner uit de buurt. Deze viel S. plotseling aan «r sloeg hem met zijn vuist en een knuppel ver scheidene malen op het hoofd. Toen de oude man niettemin wist te ontkomen volgde zijn aanvaller hem naar buiten en wierp hem in een sloot, waaruit S. zich wist te redden. Op het hulpgeroep van zijn slachtoffer nam van E. de vlucht. Het „O. D." meldt nu. dat de rijksveldwaclv ter Bronsvoort en de jachtopziener Olthof er Zondagmiddag in geslaagd zijn van E. in Hel- lendoorn aan te houden. Hij is naar den Ham overgebracht. Ongevallen op den Haarlemmerweg. De gladheid van de wegen heeft gisteren nog meer ongelukken veroorzaakt. Op den Haarlemmerweg ter hoogte van de kistenfabriek „De Pboenix" reed een auto, komende uit de richting Amsterdam tegen een tractor en aanhangwagen van de Noord-Zuid Hollandsche Tramweg Mij- Gevolg was, dat de tractor met den aanhangwagen door de af scheiding van de trambaan reed en op de baan terecht kwam. De luxe auto, die bestuurd werd door den militairen dokter H. S. van der Lee uit Zeist, kwam in botsing met een punt van den aanhangwagen en werd ernstig beschadigd. De beer Van der Lee, die op weg was naar den Haag, werd uit den wagen geslngerd en kreeg niet ernstige verwondingen. In de kistenfabriek „De Phoenix" werd hij verbenden, waarna hij per auto naar Amsterdam is gegaan. De tramdienst ondervond een half uur vertraging. Bovendien is op de plaats van het ongeval een tiental auto's, doordat er eenige 'bleven staan, niet elkaar in botsing gekomen. Ver schillende wagens werden beschadigd, van welke één vrij ernstig. Hierbij hadden echter geen persoonlijke ongevallen plaats. Een tweede ongeval had plaats nabij de Lie- brug. De heer Rekker uit Heemstede raakte tengevolge van de gladheid zijn stuur kwijt en kwam met zijn auto in de op dit punt vrij breede en diepe sloot langs den weg terecht. Het voertuig geraakte grootendeels onder wa ter. De heer Bekker slaagde er in, de ruiten stuk te slaan en zich op het droge te werken, waarna hij door een passeerenden automobilist naar dr. J. P. Baumann te Halfweg werd ver voerd. Hier werdeu zijn verwondingen aan Pols en elleboog verbonden en werd hij van droge kleeren voorzien. HET STOFFELIJK OVERSCHOT van den remmer v. d. Heuvel, die bij het spoorwegongeluk (lood in een remmerehokje werd gevonden, wordt van de pilaats der botsing naar het zieken huis gedlagen. Auto rijdt op een sneltrein. Drie inzittenden ernstig gewond. Op den on bewaakten overweg aan de Groote Sloot, onder de gemeente Zijpe nabij Scbagen, is gisterenmiddag een luxe-auto, in volle vaart tegen den juist passeerenden sneltrein uit den Helder gereden, welke om 18.12 uur te Schagen moest arriveeren. De auto werd geheel vernield. De trein kwam dadelijk na het ongeval tot stilstand. Het bleek, dat de drie inzittenden van den auto allen gewond waren. Het ergst was er aan toe mej. C. 'ter Bruggen, onder wijzeres te Oudesluis, gem. Zijpe, In hoogst zorgwekkenden toestand heeft men haar binnen gebracht in de nabij de plaats van het ongeluk gelegen boerderij van den heer E. A. Lunden- berk. De beide andere slachtoffers, de beer P. Ero, directeur van de N.V. fabriek van choco lade- en suikerwerken v.h. Ero en Rem te Alk maar en mej. J. ter Bruggen, zuster van eerst genoemd slachtoffer én onderwijzeres te Anna Pauiowna, zijn met denzelfden trein naar Alk maar overgebracht en daar in het Centraal Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De heer Ero had een schedelfractuur en een hersenschudding opgeloopen. Mej. J. ter Brug gen was er minder ernstig aan toe, zij bleek althans geen lichaamsdeelen te hebben gebro ken, doch wel klaagde zij over hevige pijn. De eerste hulp op de plaats des onheils werd verleend door een geneesheer en een verpleeg ster die zich toevallig in den trein bevonden. De dames ter Bruggen waren met den heer Ero, die den auto bestuurde, meegereden en waren op weg naar haar woonplaats Heiloo. waar zij thuis het St. Nicolaasfeest zouden vieren. De oorzaak" van het ongeluk staat, nog niet vast. De overweg is goed zichtbaar en het uit zicht ter plaatse is geheel vrij. Toch is dit in enkele jaren reeds het vierde ongeluk op de zelfde plek. DRIE-JARIG KIND IN BRAND. Zondagmiddag kwam het 3-jarlg dochtertje van de familie C. A. in het Oosteinde te Aals meer spelenderwijze met haar kleeren in aan raking met een rood gloeiende kachel. In een ommezien stond het kind in brand. Alhoewel de ouders er in slaagden dadelijk de brandende kleertjes te dooven, bekwam het kind toch nog dusdanige brandwonden, dat het in ernsti- gen toestand naar een ziekenhuis te Amster dam moest worden overgebracht. Met liet hoofd door een onbreek bare ruit. Gisterenmiddag heeft te 's Hage op den Benoordenhoutsche weg. nabij de Waalsdorper- laan een ernstig verkeersongeval plaats gehad waarvan de 59 jarige heer W. P. van der H.. huis- en decoratieschilder, wonende aan de Beeklaan, aldaar het slachtoffer is geworden. Genoemde heer, die een rijwiel bereed, kwam in botsing met een auto. Daarbij kwam bij met bet hoofd terecht door een z.g. onbreek bare voorruit van dezen auto. De heer H„ die op slag gedood werd, is door den G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuldwal vervoerd. De politie nam den auto, die door den heer D. K. uit den Haag bestuurd werd. in beslag en stelt thans een onderzoek naar de schuldvraag Door gewezen minnaar. 't Weteringplantsoen te A'dara is Zondag het tooneel geweest van een heftige liefdesdrama, dat overigens nogal goed is afgeloopen. De schade bedraagt althans niet meer dan een kapot been van een dame, terwijl de dader zijn vrijheid moet missen. Deze dame en de dader hadden vroeger om gang met elkaar. Toen Zondagmiddagomistreeks half vijt' de dame in een taxi wilde stappen kwam haar gewezen verloofde haar achterop met een bijl in de ha»d. en maakte aaustal ten om daarmede de vrouw te lijf te gaan. Hij raakte echter slechts haar been, waaraan zij een snijwond kreeg. De man, een 51-jarige groentenhandelaar liet zich gewillig door twee politieagenten arresteeren en overbrengen naar het bureau. Stadhouderskade. Daar zit hij nu nog. INBRAAK IN DE OUDENBOSSCHE BASILIEK. De Rechtbank te Breda wees Maandag von nis tegen een 27-jarigen arbeider, een 21-jari- gen wagenmaker en een 20-jarigen smid, allen uit Oudenbosch, thans gedetineerd. Hun was ten laste gelegd inbraak en diefstal in de basi liek, te Oudenbosch. De uitspraak luidde: een gevangenisstraf van één jaar voor ieder. Het O. M. had tegen ieder hunner een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden geëischt. ZIJN KNECHT DOODGESCHOTEN. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Maas tricht stond Maandag terecht de slager P. J. S. uit Schaesberg, die op 25 Juli zijn knecht W. doodschoot. Verdachte bevond zich dien dag in den winkel, toen hij het hulpgeschrei zijner vrouw hoorde. Naar de keuken loopend, zag hij hoe de knecht W. zijn vrouw had vastgegrepen. Verdachte greep toen zonder verder nadenken een revol ver, die op een kast naast de deur lag, en loste een schot om zijn vrouw te ontzetten. Het schot trof den knecht doodelijk. Verdachte werd tijdeus het vooronderzoek op vrije voeten gesteld. Het O.M. achtte noodweer in deze niet ge boden en vroeg 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. P. Janssen pleitte vrij spraak of grond van noodweer. Uitspraak 19 December. BRANDSTICHTING Op 21 November werd voor de Bredasche rechthank behandeld de zaak tegen een 25- jarigen broodbezorger uit Oudenbosch, die beschuldigd was van opzettelijk brand te heb ben gesticht in de hem toebehoorende woning aldaar, bewoond door A. W. Door den Officier van Justitie was toen een gevangenisstraf ge ëischt van twee jaar. De rechtbank, uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot een gevan genisstraf van één jaar en zes maanden. Men mocht niet hoog bieden- Te Maasland moest een gedwongen verkoo- ping plaats hebben op een boerderij als gevolg van een vrij gering bedrag aan huurschuld zoo meldt de „Stand." De weduwe, wier echtgenoot niet lang ge leden is gestorven, stond voor de taak voor haar gezin van acht kinderen in het onder houd te vooi zien, en daardoor ook had deze verkooping allerminst de sympathie van land bouwers enz. uit den omtrek. Er was voldoende belangstelling voor deze verkooping. In totaal kwamen 32 koeien en een paard in veiling. Toen de deurwaarder met de verkooping begon was er een enkele die een goed bod wilde doen. Hem werd echter heel spoedig duidelijk gemaakt, dat dit in de gegeven omstandighe den niet gewenscht was. Zoo ging de verkooping verder en werden „belachelijke koopjes" gehaald. Do koopers waren echter meerendeel familieleden. Toen de geheele veestapel verkocht was, bleek de totale koopsom 219 te bedragen. 500 BUIT GEMAAKT. Op de Prinsengr 321 te A'dam waar gevestigd is de papiergroothandel van de firma Wed. H. Bontamps hebben inbrekers een bezoek ge bracht. Vermoedelijk hebben zij zich laten in sluiten. De brandkast is opengebroken en als buit werd gevonden circa 500. Ook in het belendende perceel bij de firma Heybroek zijn zij doorgedrongen, vermoedelijk over het dak. Uit een lessnaar werd hier 40 meegenomen. De weg, die door de inbrekers is genomen, kon ditmaal bijna geheel gevolgd worden, want door het geheele gebouw wei-den roode vinger afdrukken gevonden. Vermoedelijk heeft een van de dieven zijn voet aan een glaslantaarn ernstig gewond en heeft hij bloedend zijn werk gedaan. Behalve dit spoor ontbreken nog alle andere aanwijzingen van de daders. De heer J„ directeur der Hero-conserven- fabriek te Breda, heeft terechtgestaan voor den Kantonrechter te Breda wegens overtreding der arbeidswet, omdat hij buiten de vastgestelde werkuren een aantal meisjes in dienst heeft gehad. Verscheidene keeren was te dezer zake proces-verbaal opgemaakt. De heer J. beriep zich op overmacht (art. 83 arbeidswet) omdat hij plotseling groote hoeveelheden vruchten te verwerken had gehad. De Kantonrechter sprak in eenige gevallen een veroordeeling uit, doch de rechtbank te Breda besliste in hooger be roep, dat hier overmacht aanwezig was en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. Tegen dit vonnis teekende de officier van justitie cassatie aan, o.ni. betoogende, dat de heer J. door op de vrije markt producten te koopen, zichzelf in moeilijkheden had gebracht. Namens gerequireerde trad voor den Hoogen Raad op mr. S. v. Oven te 's Gravenhage, die het cassatieberoep tegensprak en er op wees, dat het hier betrof aankoop van gecontracteer de partijen, zoodat een beroep op overmacht gerechtvaardigd was. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Arrest 2 Januari. Mevr. K„ die Vrijdag j.l. bij het tramongeluk te Groningen ernstig werd gewond, is Zater dag in het diaconessenhuls te Groningen aan de gevolgen van haar bekomen verwondingen overleden. In haar woning te Margraten is het lijk ge vonden van de 57-jarige alleenwonende M. N, Het bleek, dat de vrouw reeds eenige dagen dood was. Het lijk werd ter schouwing naar het gemeentehuisje gebracht. De vrouw schijnt aan een hartverlamming te zijn overleden. HAAR DOCHTERTJE MISHANDELD. Toen op 2 April j.l. te Kerkrade het 4-jarig dochtertje van vrouw P. H. plotseling overleed, kwamen de tongen los en werden allerlei be schuldigingen van mishandeling geuit, zoodat de politie zich met de zaak bemoeide. Wegens het voortgezet misdrijf van mishandeling, ge pleegd tegen haar kind, werd vrouw H. j.l. Maandag door de Arr. Rechtbank te Maastricht veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. SCHIETPARTIJ IN EEN WOON WAGENKAMP. In den avond van 30 October, ontstond er in den woonwagen van K., te Heerlen, oneenlg- heid met den kamp-bewoner P. J. S. Men was samen naar Sittard geweest, had stevig bier gedronken en verschilde van meening over den ruil van auto's. S. ging woest te keer en dreig de met doodschieten. Hij liep weg en ontnam zijne vrouw in zijn eigen woonwagen een revolver. Buiten komend richtte hij het wapen op K. Deze trachtte hem de revolver te ontrukken. Verdachte S. week echter vijf meter achteruit, richtte het wapen op K. en schoot viermaal. K. werd ernstig aan hals en rechter elleboog getroffen. Voor de Arr. Rechtbank te Maastricht, bleef verdachte gisteren hardnekkig ontkennen. De schoten zouden niet door hem, doch door om staanders bij de vechtpartij gelost zijn. Het O. M. achtte echter poging tot doodslag bewezen, zulks o.m. afleidend uit de richting waarin verdachte van op korten afstand de schoten loste. Bovendien dreigde verdachte reeds in den loop van den avond K. te zullen doodschieten. Verdachte heeft, volgens spr. 'n groot strafregister, weshalve het veilig werd geoordeeld, hem voor den tijd van 1 jaar aan de omgeving te onttrekken. Z.H. Exc. Mgr. A. P. Diepen ontving naar „St. Jansklokken" meldt, van Z.Em. Kardinaal Pacelli het volgende schrijven: Van het Vaticaan, 16 November 1932. Staatssecretariaat van Z.H. No. 116712. Hoogwaardige Excellentie, Daar het allerduidelijkst is, dat de Apostoli sche Stoel volstrekt niet in staat is te midden der groote moeilijkheden, waarin hij verkeert, zoovele en zulke groote werken van geloof en liefde over de geheele wereld te steunen, daarom maken de geloovigen van Uw Bisdom, die op Uw aansporing en voorgaan aan den Opperherder der Kerk een bijdrage voor den St. Pieterspenning gezonden hebben van 22.561.49, zich zeer verdienstelijk voor den godsdienst. Dat blijk van liefde en eerbied was dan ook hoogst aangenaam aan den Verheven Opper herder; Hij dankt hen en Hij smeekt God drin gend de gevers met de rijkste hemelsche ze geningen te willen overladen. Als middelaar dier hemelsche goederen en als onderpand tevens Zijner vaderlijke wel willendheid, verleent de H. Vader van harte den Apostolischen Zegen aan U en aan de gansche kudde aan Uwe zorgen toevertrouwd. Van deze gelegenheid maak ik gaarne ge bruik, om U de verzekering te geven mijner oprechte hoogachting, waarmede ik ben en gaarne verblijf Van uwe Excellentie de meest toegenegen E. CARD. PACELLI. Kapperszaak is geen gewone winkel. De kantonrechter mr. dr. A. Fontein te Am sterdam heeft Zaterdag schriftelijk vonnis gewe zen in de zaak van een kapPer aldaal aan wien ten laste was gelegd,,dat op Dinsdag 4 October 1.1. des middags omstreeks 5 uur iu zijn kap perswinkel „zijnde een besloten ruimte waar of vau waaruit parfumerieën iu het klein aan het publiek plachten te worden verkocht, al thans afgeleverd aan een klant vijf scheermes jes zijn verkocht, althans afSe'eveld Aan de overwegingen van het vonnis ont- leenen wij het volgende: De gemeentelijke verordening op de winkel sluiting, verbiedende een kappers- of barbiers winkel voor bet publiek geopend te hebben op Dinsdag na des namiddags l.uur, omschrijft niet het begrip „kappers- of barbierswinkel' doch verwijst te dien aanzien naai de winkel sluitingswet Ook deze wet bepaalt niet, wat onder een kappers- of barbierswinkel moet worden verstaan en door bet nalaten van die omschrijving en door het doreengebruikeu van de termen „kappers"- en „barbierswinkel", „bar bier-" of ..kappersonderneming" en „kappers"- en barbierswerkzaamhedeu" is zij niet zonder vaagheid en onzekerheid. Uit het 4e lid van art 4 der wet, ware af te leiden, dat den wet gever voor oogen heeft gestaan, dat de uitdruk king kappers- en barbierswinkel inhoudt een voor verdeeling vatbaar begrip, omdat volgens die bepaling in een kappers- en barbierswinkel behalve het verrichten van kappers- en bar- bierswerkzaamheden hog andei'e handelingen ten gerieve van het publiek mogelijk zijn. In art. 1 der wet stelt de wetgever echter als „winkel" naast elkaar: „Open ot besloten ruim ten, waar of (van) waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden verkocht" en zoodanige ruimten „waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersonderneming" Geen rekening wordt hier dus gehouden met een mogelijkheid dat in een kappers- of bar bierswinkel nog andere dan kappers- en bar- bierswerkzaamheden ten gerieve van het pu bliek plaats vinden zulks-in tegenstelling met art 3 der arbeidswet, welk artikel bij het op stellen van de winkelsluitingswet toch blijkt te zijn geraadpleegd. Hoe dit alles intusschen zij, men kan aan de hand van de wet den kapperswinkel niet om schrijven als „een besloten ruimte, waar of van waaruit parfumerieën in het klein aan het publiek plachten te worden verkocht en nu de dagvaarding dit toch doende twee on vereenigbare begrippen in één uitdrukking samenvat, houdt zij geen tenlastelegging in, waarop kan worden recht gedaan, zoodat zij moet worden nietig verklaard Te Sittard heeft zich Zondag een ernstig ?e" vecht voorgedaan tusschen smokkelaars, waar bij de 21-jarige J. H. een revolverschot loste op een zekeren J. D. Het schot was niet doodelijk. H. werd gearresteerd. Bij de vechtpartij va ren verscheidene smokkelaars betrokken, ie er hun werk van maakten Duitsche margarine naar Nederland te smokkelen. BELANGRIJKE ARRESTATIES TE 'S HERTOGENBOSCH. Door de marechaussee te Den Bosch zijn Zon dagnacht vier personen aangehouden die ver dacht worden van verschillende inbraken. Eén is afkomstig uit Cromvoirt, één uit Vught en twee uit Den Bosch. Verschillende voorwer pen. vermoedelijk afkomstig van diefstal, zijn in beslag genomen. De aangehoudenen zijn van den leeftijd van 2023 jaar. Heden zullen zij voor den officier van Justitie worden geleid. Daar van de besprekingen der Oslo-confe rentie, welke een zuiver orienteerend karakter droegen, geen communique uitgegeven is, heb" ben we ons tot den voorster gewend, die ons wel eenige mededeelmgen heeft willen doen. Naar dr. Nederbragt releveerde, werd ten principieele gesproken over de a.s. monetai re en economise'16 conferentie. Van een niet goed voorbereide conferentie verwachtte men geen heil, maar veebeer nadeel. De conferentie zoo werd betoogd, moet niet gehouden zoodra zij technisch mogelijk is, maar eerst dan als de omstandigheden redelijke kans op ten minste eenig succes bieden. Het zou de vooruitzichten zeer bevorderen als vooraf eenige groote vraag stukken, die eigenlijk buiten de Londenscho conferentie staan, konden worden geregeld of als althans de opl°ss*n£ daarvan in wording was, terwijl het voorts zeer aan de kansen van slagen ten goede zou komen, als voorloopige overeenstemming tusschen een aantal staten over enkele onderwevpen van de conferentie kon worden bereikt. Het belang van de mone- taire kwesties werd zeer hoog aangeslagen, maar het zou onjuist zijn, niet te trachten de economische kwesties althans ten deele te re gelen zoolang niet de monetaire vraagstukken hun oplossing gevonden hebben, daar deze op hun beurt ten deele toch ook weer afhan kelijk zijn van de economische problemen, t.o. van vrijer S°eflerenverkeer. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de noodzakelijkheid en mogelijkheid om in den een of anderen vorm den strijd orn opheffing of althans vermindering van in- en uitvoerver boden en -beperkingen te hervatten. Het vraag stuk van de hooge protectionistische tarieven, ten aanzien waarvan niet alleen tot stilstand, maar ook tot vermindering gekomen moet wor den, weid mede in den breede besproken. Al gemeen was men van meening._ dat de meest- begunstiging grondslag moet blijven der han delspolitiek. In verband hiermede werd door de vertegenwoordigers der Ouchy-staten uiteen gezet, dat het systeem van open conventies tot afbraak der handelsbelemmeringen op de con ferentie van Londen besproken dient te worden. Aan de monetaire kwesties werd een langdu rige en diepgaande bespreking gewijd. Vóór de conferentie van Londen zal het per manente comité van de Oslo-groep ter voort zetting zijner besprekingen nogmaals bijeen komen. Op uitnoodiging van de Zweedsche re geering is Stockholm als plaats van samenkomst aangewezen. Men schrijft ons van Hongaarsche zijde: Telegrammen hebben melding gemaakt van- de anti-Hongaarsche demonstraties, die te klau- senburg, in de hoofdstad van Zevenburgen, (vroeger Hongaarsch gebied) hebben plaats, gevonden, waarbij zelfs het Hongaarsche con sulaat niet gespaard werd. De aanleiding tot deze betoogingen was, dat Roemenië zich in den laatsten tijd zeer bezorgd heeft gemaakt over de steeds toenemende stroo ming tegen het verdrag van Trianon, dat het Hongaarsche Zevenburgen aan Roemenië heeft toegewezen. In den laatsten tijd werd dit. probleem steeds krachtiger aangeroerd, niet alleen van Hongaarsche, maar ook van buiten- landsche zijde. Zoo kunnen op 't oogenblik in het streven tot herziening van het verdrag van Trianon drie elementen worden vastgesteld. Ten eerste lieeft de idee van verdragsher- ziening in Hongarije zeer veel aan kracht ge wonnen, sedert de regeering Gömbös aan het stuur zit, aangezien deze regeeriug het open lijk aan durft, erop te wijzen, dat één der be langrijkste punten van baar buitenlandsche politiek is het streven to-t herziening. Dit stre ven, waarachter de geheele Hongaarsche bevol king staat, wenscht de regeering echter op vreedzame wijze verwezenlijkt te zien en zij legt er nadruk op, dat és herziening met be hulp van de verschillende mogendheden moet geschieden. Dan is er ten tweede het feit, dat het land van Mussolini zich aan de zijde yan Hongarije heeft gesteld en dat Mussolini zeir en ook de Italiaansche pers steeds meer de wenschelijk heid van het herstellen van Hongavije's recht tot uiting brngen. Het is dus een groote mo gendheid van de vroegere geallieerden, dia Hongarije's streven steunt. Tenslotte was het de rede van Winstdn Chur chill, gehouden in het Engelsch lagerhuis on geveer tien dagen geleden, die in deze, k*vestie veel opzien heeft gebaard. Naar men we®t, heeft deze Engelsche staatsman de oplossing van het Zevenburgsch vraagstuk geeischt naast dat van den .Corridor". Daarmee heeft zich Clüpr- chili aangesloten bij Mussolini, Lord Rothev- mere en zooveel anderen, die inzien, dat een! verminkt Hongarije niet in het belang is van den vrede. De bovengeschetste factoren werden vooral in Roemenië met onrust gadegeslagen, des te meer, waar men zich toch bewust is van het feit, dat men ten onrechte eeiji stuk historisch Hongaarsch gebied aan Roemenië heeft toege voegd. Ook zag men met steeds groeiende on rust, dat ook West-Europa zich steeds meer bezig houdt met het vraagstuk Transylvania (Zevenburgen) en men constateerde, dat de revisie-stroom niet tegen te houden is. Toen begon een tegen-campagne in Roeme nië, waarachter men zelfs den bekenden staats man Titulescu vermoedt. Vast staat, dat de> Roemeensche pers, vooral „Universul", welk blad in den laatsten tijd nauwe relaties kreeg met Titulescu, hatelijke en hitsende artikelen schreef tegen Hongarije en tegen de oerbevol king van Zevenburgen, die voor het grootste deel eveneens uit Hongaren bestaat. In de maand November begonnen reeds ver schillende mishandelingen zich te Boekarest, Roemenië's hoofdstad, af te spelen, waarbij Hongaarsche burgers de slachtoffers waren. Toen werd er op de interpellatie van een Hon- gaarschen afgevaardigde verzekerd, dat de Roemeense!^ autoriteitenzorg zullen araféft, dat zulke gebeurtenissen zich niet meer' zullen voordoen. Ondanks deze belofte, heeft de Roemeenscha regeering niet voorkomen, dat er anti-Hongaar- sche demonstraties werden gehouden in de twee groote Hongaarsche steden van Zeven burgen, n.l. Grosswardein en Klausenburg. De Hongaarsche bevolking stond machteloos tegenover deze demonstraties en zelf moest zij met verbittering gadeslaan, dat, nadat het gebouw van het Hongaarsche consulaat te Klausenburg geplunderd werd, de Roemeen sche vlag op dit „exterritoriale" gebouw werd ceheschen. Onder deze omstandigheid is het begrijpe lijk, dat de Hongaarsche pers en het Hongaar sche volk zich diep verontwaardigd voelen, al grtJPen zij niet naar de middelen, om bij voorbeeld tegen de in Hongarije wonende Roe meensche burgers uit wraak op te treden, of het gebouw van de Roemeensche legatie, of jjgt, consulaat te Boedapest aan te vallen. Dit in acht nemende, sprak graaf Apponyi in het Hongaarsche huis van afgevaardigden bet juiste woord uit: „De aanval tegen het Hongaarsche consulaat te Klausenburg is een scherpe schending van de Hongaarsche gouve- reiniteit. Hongarije heeft echter de beweging voor verdragsherziening van internationaal oogpunt uit steeds op correcte wijze gevoerd, zulks temeer, waar de rechtelijke grond voor deze beweging in het statuut van den Volken bond vastgelegd is". Een kapel van Flor van Reeth. Ons werd een nummer toegezonden van het „Maandblad voor oude en jonge beeldende bouw en sierkunsten" (voor Nederland „De Toren trans", Acacialaan 4, Zeist), dat geheel gewijd is aan een kapel van de Zusters der Annuncia tie te Heverlee bij Leuven. Deze kapel, het vorig jaar gereed gekomen, is een werk van den bekenden schilder-architect Flor van Reeth, en heeft glasramen van Eugeen Yoors en een altaar van Rie Haan. Hat Is natuurlijk verheugend, dat ook In België, waar eenige vernieuwing blijkbaar nog moeilijker is tot stand te brengen dan hier. aan kunstenaars opdrachten gegeven wordeu op kerkelijk gebied. Verder kan echter onze voldoening niet gaan. We zouden het gepres teerde althans niet gaarne aan Noord-Neder land ten voorbeeld stellen en de lichtelijk op gewonden beschouwingen erover van Jozef Muls hebben ons niet overtuigd. RIK BOERSEMA. Alvorens 1 Maart a.s. naar het buitenland te vertrekken, zal de Chansonnier Rik Boersema, op nader te bepalen data in de maand Fe bruari, in Pulchri Studio te den Haag iu de Kleine Zaal van het Concertgebouw te Amster dam en op nog enkele andere plaatsen, een af scheidsavond geven. „EVERYBODYS WEEKLY". „Is het niet lastig, als er geen badkamer aan het huis is „Och, neen, we gaan elk jaar toch naar een badplaats".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6