HQEzoriDEry ©TUKKEN „BOUWEN". Voorwaarden der Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon- neerden op „Het Nieuwe Dagblad" Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". WOENSDAG 7 DECEMBEK 1932 De „loopmare" is derf tweeden jaargang ingetreden. WAT DE BEDOELING ERMEE IS. EEN VLIEGVELD NABIJ DE HOORNBRUG Grootsche plannen die weer gewijzigd zijn. DE SLIJTVERGUNNING. DE KWESTIE IN HOOGER BEROEP. THANS GEEN VaCHTVRAAGSTUK. De koning van Albanië tijdens het defile op den vierden verjaardag van het rijk. MET VADERS GELD ER VAN DOOR. betaal^ De „loopmare voor Katholieke cultuur", het maandschrift „Bouwen" (adm. Pijnackerplein 37 b te Rotterdam) bestaat nu alweer een jaar Wat het was of wilde zijn is niet dadelijk heele- maal duidelijk gebleken, maar in den loop van het jaar is er hoe langer hoe meer teekening gekomen in het blad en het heeft reeds een eigen plaats veroverd. Bij den aanvang van den tweeden jaargang vinden wij een verantwoording van de redactie, waar wel bijzonder de geest van Bernard Ver hoeven uit spreekt, die in dit blad een kolfje naar zijn hand heeft. „Waarom bouwen wij?" We ontleenen: „Bouwen" is onze doopnaam en ons pro gram. Dat wil zeggen: wij willen een werk gemeenschap zijn, die actief ingrijpt op de cultuurvormen van de Katholieke gemeen schap. Wij erkennen, onbeperkt, het recht van critiek zonder meer op al het vale en banale, het plompe en wanstaltige, dat de cultuur verschijning van het Katholicisme, hel Godsrijk op aarde, onwaardig is. Wij achten de tuchtigende verontwaardi ging van een hevige onbelemmerde waar heidsliefde een apostolaat en een zegen. Wanneer wij zeggen, dat dit ons stand punt niet zonder meer is, willen wij elk mis verstand voorkomen, als zouden wij dit stand punt willen verloochenen, herzien of matigen. We willen slechts geen plagiaat, geen over bodigheid zijn. We hebben, voor de volledigheid, aan het zelfde front een andere standplaats ingeno men. Als onze speciale roeping beschouwen wij de taak ons in te laten met de vormen van het katholieke cultuurleven in ons land We willen allerminst beweren het geheim van de z.g. opbouwende critiek te hebbeu ontdekt. Er zijn dingen en in ons cultuur leven maar al te talrijk die schreeuwen om radicale afbraak, om vernietiging zonder genade. We schromen dit is in den verloopen jaargang afdoende gebleken en zal ook in de toekomst blijken niet de felst afbre kende critiek. Maar achter deze critiek zal steeds, naar we hopen, het verlangen over- heerschen te helpen bouwen aan het Betere. Daarom ook trachten wij op cultureel ter rein, van het Leekenspel, het VaCantiewezen, het Toerisme, het Volkslied met eigen initia tieven oriënteerend te arbeiden, al aanvaar den ook wij niet de verplichting, het recht op critiek met een eigen initiatief af te koopen! We willen eerlijk en onbevangeu staan tegenover de moeilijkheden, die de mannen van de practijk bij hun werk on dervinden, omdat ook de meesten onzer die bekommernissen van nabij kennen. Als wij practisch willen zijn, dan houdt dit in, dat we nuchter staan tegenover de feestredenarij en de hoera-panieken. Onafhankelijk van iedere organisatie of groepeering willen wij waardeeren of ver werpen, wat wij in de practijk als lofwaardig of verwerpelijk erkennen. En wat wij nimmer, met geen beroep op de problemen des practischen levens, kunnen dulden: dat zijn de vernederende compro missen met de practijk. Aanvaarden willen wij, doch berusten niet. We gelooven in het recht der kiemen en kerneD, in de heiligheid der bronnen en aan driften. Wij erkennen de aanspraken der gemeen schap maar niet van de kudde. En als in naam der massa geweld word! aangedaan aan de Katholieke wellevendheid óók jegens God, de Eeuwige Schoonheid welke Cultuur heet, zullen wij dit onbe wimpeld signaleeren. Zóó verstaan wij, die voor ons bescheiden deel willen helpen bouwen, de opbouwend 3 critiek. Bevestigd in ons besef van kameraadschap en geloovend in onze roeping, gaan wij met vertrouwen den tweeden jaargang in." In dit nummer geeft Anton van Duinkerken een fragment uit zijn: „Welaan'dan, beminde geloovigen", dat in het voorjaar verschijnt. Close-up schrijft over „Katholieken en film- Jan Beerends over tourisme, Martin Bruyns over een kerkelijke plechtigheid, waarvan hij diep onder den indruk was. Bernard Verhoe ven huldigt hartelijk Willem Nieuwenhuis. Jop Pollman schrijft over nieuwe liederenbun dels Nog eens komt Anton van Duinkerken aan'het woord om eraan te herinneren., hoe groote verplichtingen alle vrienden van het boek hebben aan Albert Kuyle, nu hij de directie van de Gemeenschap-uitgeverij neer legde. Er zijn verder nog enkele kleinere bij dragen. Betreffende de plannen voor den komenden jaargang het volgende: Zooals ook in den afgeloopen jaargang het Indertijd hebben wij gemeld, dat naast de bemoeiingen van offlciëele: zijde, om nabij Delft een vliegveld te stichten, er van andere zijden plannen bestonden tot inrichting van een vliegveld in de onmiddellijke nabijheid van Uravenhage, n.l. bij de Hoornbrug, onder ^Omtrent het plan, dat wij op het oog hadden, geeft thans de „Haagsche Crt." het volgende bericht: Naar wij vernemen, heeft een combinatie van zakenmenschen zich tot den minister van Waterstaat gewend, met het verzoek, om ver gunning tot exploitatie van een vliegveld in de nabijheid der residentie, op een terrein gelegen even voorbij de Hoornbrug onder Rijswijk, aan den grooten weg den Haag— Rotter-dam, tegenover de wielerbaan. Het complex beslaat 39 H.A. De bedoeling zou ook zijn, rondom hét vliegveld, dat ten minste 32 H.A. moet zijn, wil het voor lucht verkeer in aanmerking komen, een auto- en motorbaan te bouwen, waarop snelheidswed strijden zouden kunnen worden gehouden. Op het vliegveld zullen worden ingericht alle gebouwen, benoodigd voor 'n geregelden luchtdienst, als hangars, clublokaal voor postvliegers enz. Plannen tot oprichting van een Haagsche Aeroclub zijn in vergevorderd stadium. Aan het complex zullen voorts worden ver bonden een sportpark; met sportpaleis (200 M. lang en 80 M. breed), waarin o.a. een wie lerbaan, geschikt voor zesdaagsche wedstrij den en plaats biedend aan 8000 personen. Verder worden in het gebouw ondergebracht zalen voor schermen, boksen en andere spor-. ten. Het ligt voorts in het plan een stadion te bouwen, geschikt voor internationale voet balwedstrijden, een tiental tennisbanen aan te leggen, waarvan twee overdekt; 'n cricket- kooi, een service-station voor automobilisten, benevens een groot parkeerterrein. De totale kosten worden geschat op 1% millioen gulden, waaraan nog slechts vier ton ontbreekt. De motorrace-baan de wielerbaan en verdere onderdeelen van het sportpaleis zij.i bereids aan diverse pachters verhuurd. jk Verder vernemen we, dat de oprichter is N V. tot Exploitatie van het vliegveld „IJpen- burg", die den gronddienst van het vliegveld zal verzorgen en die tevens een Duitsch octrooi voor luchtreclame bij avond zal ex- ploiteeren. Als directeur van deze maatschappij zal optreden, de heer W. C. G. van Weideren baron Rengers. De leiding van den aanleg der terreinen berust bij den heer J. F. P. Hers, terwijl de heer J. Haakman te Scheve- ningén de financiering regelt. De gemeente Rijswijk heeft de teekeningen reeds In haar bezit. Architect is de heer M. Zwanenburg te Rijswijk. Wanneer zich geen tegenvallers voordoen, zal de bouw in Januari a.s. kunnen begin nen. Tot zooverre het blad. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn deze plannen intusschen alweer gewijzigd. Aan vankelijk bestond het voornemen de onderne ming zoo uitvoerig te maken als boven om schreven, doch op het oogenblik bestaat alleen de bedoeling het vliegveld aan te leggen en het verdere sportcomplex te laten vervallen. Van bevoegde zijde merkte men ons op, dat een oppervlakte van 32 H.A. niet voldoende groot is voor een algemeen vliegveld, zoodat, wanneer de plannen doorgaan wat nog staat te bezien het hoofdzakelijk voor sportvlie gers bestemd zou worden. Wij hebben verder geïnformeerd naar de in diening van de plannen. Het gemeentebestuur van Rijswijk heeft over deze zaak nog geen enkel stuk gewisseld en moet zich derhalve over deze zaak nog geheel beraden. Er is alleen sprake van een voorloopige, mondelinge infor matie. Dat in Januari a.s. begonnen zou kunnen wor den, is dan ook practisch uitgesloten. Is de bezitter bevoegd tot aflevering buiten zijn gemeente geval was, zal ter afwisseling nu en dan een extra-nummer verschijnen. Een Kerstnummer zal, als inzet van den nieuwen jaargang, ver zorgd worden in samenwerking met den Kring voor Bevordering van Katholieke Kerstviering. Een speciale aflevering zal gewijd worden aan het probleem der Katholieke Jeugdbeweging. Medewerking is o.m. toegezegd door prof. dr. mag. Kors O.P., prof. Van Santé O. P., pater dr. Hugo Dausend O. F. M., Georg Röhrig, dr H. Duurkens S.J., Willem Gehrels, pater Pa- lant Q.F.M., Frans Wijffels e.a. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren middag in hooger beroep behandeld de zaak tegen P. A. A. van G„ directeur der N.V. distil leerderij Coppens (de C.L.O.C.) te Schiedam, die een slijtvergunning van die gemeente be zit doch indertijd bekeurd is omdat hij buiten Schiedam, n.l. 's-Gravenhage, gedistilleerd heeft afgeleverd. Verdachte is te dezer zake op 1 October j.l. door den Haagschen Kantonrechter mr. Rijers vrijgesproken, op grond, dat de naam van den getuige, den inspecteur van de Drankwet, den heer de Breij, aan wien geleverd was, als de Spreij was aangegeven, van welke uitspraak de ambtenaar bij het O.M. van het Kanton gerecht in hooger beroep is gekomen. Verdachte bekende de feiten, doch zeide te meenen, dat de vergunning ook buiten Schie dam geldig was. Nadat de inspecteur der Volksgezondheid, de heer de Breij, had verklaard, dat deze ver volging was ingesteld om een principieele uit spraak te krijgen, nam mr. Hoekstra, subs, off. van justitie requisitoir, die zeide te mee nen, dat hier de art. 5 en 6 der Drankwet van toepassing zijn, mede in verband met art. 3 der wet, welke voorschrijft, dat de vergunning moet worden gevraagd aan B. en W. der ge meente, binnen welke men het bedrijf van slijter uitoefent in casu Schiedam en niet Den Haag; gezien het principieele van deze zaak, meen de spr. zijn eisch te mogen beperken tot dien van den ambtenaar bij het Kantongerecht zijnde 1.— subs. 1 dag. Mr. H. Ph. de Vries, zeide te betreuren, dat de Kantonrechter op voormelde gronden een vrijsprekend vonnis heeft gewezen. Het ware pleiter aangenamer geweest indien Z. E. A. over de zaak zelf had beslist. Ook in dit stadium wilde spr. de zaak principieel behandelen en daarom niet op nieuw een principieele behandeling voor het Kantongerecht uitlokken. Twee vragen, dienden volgens pleiter te worden beantwoord n.l. of de drank te 's-Gra venhage is verkocht en voorts of de bezitter van een slijtvergunning bevoegd is tot afle vering buiten de gemeente, waarvoor de ver gunning is verleend. Spr.'s cliënt bezit een zoodanige vergunning van de gemeente Schiedam. Op de eerste vraag antwoordde pleiter ont kennend. Naar civiel rechtelijke opvattingen is er in Schiedam verkocht. Het O.M. heeft zich beroepen op een arrest van den Hoogen Raad van 1918, doch naar pl.'s meening is dit arrest hier niet te gebrui ken. Hier toch is sprake van tapperijen. Art. 27 beperkt de vergunning tot een bepaalde localiteit. Uit art. 3 is naar pl.'s meening niet de be perking te halen, die het O.M. er uit halen wil. De bedoeling van de Drankwet is geweest hft aantal kroegen en café's te beperken, niet het afleveren en verkoopen door slijterijen. Art. 27 heeft voor slijtvergunning geen andere beteekenis dan met betrekking tot de uitoefe ning van het bedrijf, die in de localiteiten moet plaats vinden; de aflevering mag ook elders geschieden. Het is derhalve naar pl.'s meening niet vol te houden, dat de aflevering alléén maar mag geschieden in de gemeente waar de vergunning is verleend. Spr. beriep zich op een artikel in „de Ge meentestem" van 1882, waarin de zooeven ge stelde vraag ontkennend is beantwoord en dat men met een slijtvergunning mag leveren waar men zulks wil. Spr. herinnerde aan de vergunningen voor het dragen van vuurwa penen afgegeven door een commissaris van de Koningin in eenige provincie, die toch ook voor het geheel e land geldig is; voorts aan de bepalingen van de begrafeniswet. Verdachte levert reeds jaren buiten de ge meente Schiedam en staat daarbij niet alleen, omdat tientallen groothandelaren precies het zelfde doen. Volgens de zienswijze van het O.M. zouden b.v. slijters aan den Rijswijksche weg niet meer in Rijswijk mogen afleveren of omgekeerd. Het feit waartegen de inspecteur zich thans richtte, is reeds tientallen van jaren geschied. Pleiter uitte de hoop, dat deze zaak uitslui tend van den principieelen kant zou worden bezien en concludeerde ten slotte op de door hem aangevoerde gronden tot vrijspraak. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) „ANTICO"—NATIONAAL VERBOND GODS DIENST, GEZIN, GEZAG. Van verschillende zijden komt tot ons het verzoek, om de verhouding van „Antico" tot het Nationaal Verbond G. G. G. nader uiteen te zetten. Het zij ons derhalve vergund het vol gende onder de aandacht van het publiek te brengen. Onder de leuze „Antico" is in de maand Sep tember een beweging van jongeren ontstaan, die zich met kracht verzetten wil tegen bolsje wistische invloeden in Nederland. Bij nader overleg bleek het echter raadzaam om de beweging niet tot de „Jongeren" te be perken, doch er een zoodanig karakter aan te geven, dat inderdaad van een nationale actie sprake zou kunnen zijn. Bovendien werd de naam „Antico" over het geheel te negatief ge acht en gaf men de voorkeur aan een meer positieve leuze, waarbij tevens de mogelijkheid van een afdwalen op onwettige paden zou wor den buitengesloten. Zoo verdween „Antico" en loste zich op in het Nationaal Verbond „Godsdienst, Gezin, Ge zag", waarvan de beginselverklaring hier volgt: Het Verbond heeft als zinspreuk: „Voor God, Nederland en Oranje". Het wil met kracht be strijden elke revolutionnaire woeling in Neder land en Overzeesche Gewesten en inzonderheid de actie van de lilde Internationale geleid door de Communistische partij. Het Verbond ontkent elk bestaansrecht van een partij, die slechts omwenteling beoogt en op bevelen uit het buitenland handelt. Zijn doel is: Negatief: Verzet tegen stroomingen die het geloof ondermijnen, het- gezin ontwrichten, het wettig gezag aantasten en onze duurgekochte vrijheden bedreigen. Positief: Handhaving van onze dierbaarste goederen, als een heilig pand voor onze vaderen aan ons toevertrouwd; het geloof in God, een vrij en zelfstandig Nederland, onder de regee ring van ons dierbaar Vorstenhuis. Het Verbond vermijdt zorgvuldig alles wat zou kunnen sturen in een richting, die als het verlaten van den wettigen weg moet worden beschouwd. Het Verbond beoogt geen partij-vorming, doen uitsluitend samenwerking van alle gezindten in een Nationaal Verbond tegen den vijand die ons land en volk bedreigt". Dat met die laatste woorden ernst wordt ge maakt, bewijst de samenstelling van het alge meen bestuur, waarin zitting hebben: 2 Her vormden, 2 Gereformeerden, 2 Vrijzinnigen, 2 Roomsch-Katholieken en 1 Israëliet. Om met kracht zijn taak te kunnen verrich ten, heeft het Verbond blijvenden steun noodig. Giften en adhaesiebetuigingen, liefst met op gave van gift in eens of contributie, worden verwacht aan het centraal adres: Postbox 30, Rotterdam. Het algem .bestuur van G. G. G.: Ds. T. J. HAGEN, Geref. Pred. te te Delft, le voorz. J. Th. FURSTNER, kap.-luit. ter zee, 2e voorz. jjr f1. J- KROP, Ned. Herv. Pred. te B'dam. Ie secr. M. A. CAGELING, 2e secr. P. C. VERSLOOT, voorzitter der financieele commissie. A. B. N. DAVIDS, Opperrabijn. pi- A. DE GRAAFF. p. RAVENSWAAY. valt nog altijd wat te leeren zoolang men niet op een eenzijdig standpunt staat als men meent, het dan toch beter te weten, zeer zek^r daarmee voor den dag komen. Maar dan is het ook nog tijd genoeg. W. W. Naschrift redactie. Ofschoon wij het met de strekking van het bovenstaan de moeilijk eens kunnen zijn, willen wij plaat sing niet weigeren. HR. MS. „NES" Bij het Departement van Defensie is bericht ontvangen dat Hr. Ms. „Van Nes" Maandag van Kingston is vertrokken. In Uw Blad van 3 December j.l. schrijft de secretaris van den N. C. B„ lid der Eerste Kamer, mr. van Haastert, over het pachtvraag- stuk. Wanneer daarop uit de kringen der Katholie ke verpachters en eigenaren niet geantwoord wordt, dan beteekent dit zwijgen geen instem ming- Ook ligt de oorzaak van dit zwijgen met in het feit, dat de Katholieke verpachters als zoodanig geen bezoldigde pleitbezorgers heb ben. De meerderheid der Katholieke verpachters, voorzoover zij tot de Kath. Staatspartij behoo- ren, zal het erover eens zijn, dat het thans niet het oogenblik is om over dit onderwerp te dis puteeren. De Kath. Staatspartij heeft een com missie uit haar midden met het opmaken van een rapport belast. Wie thans tot discussie over gaat, moet den indruk wekken geen rapport meer noodig te hebben resp. niet bereid te zijn zijn meening voor een betere prijs te geven. Vermoedelijk zullen de Kath. verpachters, le den der Kath. Staatspartij, deze tactloosheid tegenover de Commissie-van Schaik niet willen begaan. Zij zullen het beneden hun waardig heid achten alvorens deze commissie haar rap port gepubliceerd heeft, enkele leden der com missie aan hun jas te trekken om hen er aan te herinneren, wat zij bij een vroegere gele genheid gezegd hebben, om hen te beïnvloeden ten opzichte van het standpunt, dat zij in de commissie zullen innemen. Heeft de commissie haar rapport uitgebracht, dan kan men, na 't bestudeerd te hebben er HELPT ELKANDER! Vele in Holland wonende Duitschers moeten haast dagelijks in de Hollandsche bladen lezen, dat de een of andere groep van belanghebben den het publiek adviseert, geen Duitsche goede ren meer te koopen. Juist dezen Duitschers, waarvan velen reeds sinds jaren zich in de Hollandsche gastvriend schap mogen verheugen, en hierdoor in Neder land een tweede tehuis hebben gevonden, spijt deze actie ten zeerste, aangezien zij licht tot ontvreemding tusschen twee sinds lang be vriende landen, die, wat hun goederenruil be treft, zeer op elkaar zijn aangewezen, kan leiden. Toegegeven, dat de Hollandsche land- en tuin bouw door de onmogelijkheid, zijn overproductie in vollen omvang naar Duitschland te expor teeren, in moeilijkheden is gekomen, mag men echter aan den anderen kant ook niet vergeten, dat Duitschland door zijn tegenwoordige armoede en eigen nood, gedwongen is, zlJn gelFa' port, dus niet alleen dien uit Holland, tot het noodzakelijkste te beperken. Het wordt zoo gauw vergeten, dat de enorme Duitsche werkloosheid (ongeveer 1/3 der e- volking incl familieleden leeft van steun) een verminderde consumptie met zich meebre ge moet. Hierdoor daalde de koopkracht aanzien lijk. Verder moet men in HoUandsehe kringen toch wel rekening houden met het feit, dat er een groot verschil bestaat tusschen het Duitsch land van voor den oorlog en dat van na den oorlog, dit zoowel wat koopkracht als ook wat de grootte betreft. - Het moet verder toch wel worden toegegeven, dat de HoUandsehe land- en tuinbouw van voor den oorlog in verhouding met beden een groote uitbreiding heeft ondergaan Dit heeft dus ook een groot deel van de tegenwoordige overpro ductie tengevolge. In Duitschland doet zich dan nog het feit voor dat tijdens den oorlog heel weinig zorg aan de bewerking van den bodem kon worden besteed, wat echter bij het intre den van meer normale tijden veranderde. Hier door steeg de opbrengst van den Duitschen land bouw en kon men daardoor met minder buiten- landsche producten volstaan. Dus tegenover een vergroote Hollandsche productie staat een ver armd en kleiner Duitschland, In verband hiermede is het feit opmerkelijk, dat het rijke Duitschland van 1913 slechts 1.785.340 tons voor een waarde van 199.916.000 heeft gekocht, terwijl het Duitschland van 1931 den invoer van Hollandsche producten op 2:752.873 ton voor een waarde van 255.961.000 verhoogde. Het ligt absoluut niet in onze bedoeling, aan Hollandsche kringen de rechtmatigheid van vele hunner grieven tegen Duitschland te ontzeggen, maar, waar breede Duitsche kringen om ver zoeken is, dat men niet over het hoofd mag zien, in welk grooteren omvang andere landen den invoer van Hollandsche producten hebben be perkt. En hier voelen wij ons verongelijkt en vragen ons af: „Waarom in Holland een zoo sterke propaganda tegen Duitsche goederen, waarom ook niet tegen de producten van andere landen?" Het zij ons veroorloofd enkele cijfers uit de officieele Hollandsche statistiek te noe men: EERSTE NEGEN MAANDEN 1931-1932 Invoer uit: In 1000 tons Millioen gulden Duitschland: 1931 10.441 1932 7.303 Vermindering dus 30 Frankrijk: 1931 345 1932 323 Vermindering dus 6,4 Engeland: 1931 1.565 120,0 1932 1-286 87,9 Vermindering dus 17.84 26.75 Uitvoer naar: Duitschland: 1931 1932 Vermindering dus Frankrijk: 1931 1932 Vermindering dus Engeland: 1931 1932 Vermindering dus Wat nu nog de uitwerkingen van de confe rentie van Ottawa zullen zijn, moet worden af gewacht; wij zijn echter in dit opzicht niet bij zonder optimistisch gestemd. Het zij verre van ons, de Hollandsche kringen door deze re&'® tegenover andere landen te willen beïnvloe^^j want ten slotte kunnen wij allen door een 6Cont_ mischen oorlog, zooals deze zich schijnt wikkelen, slechts verliezen. Tocjj Sel°°^*n rjch- aan onze gastheeren het verzoek te m°|t stee(js ten: Richt uw verontwaardiging "and alleen maar op Duitschland, ziet niet in di 473,5 298,4 37 59,6 41,9 29,7 2.080 200,9 2.049 138,4 1.5 31 2.178 90,4 1.573 60,7 27,7 32,8 1.556 250,0 1.074 124,9 26,2 50,5 de oorzaak van de moeilijkheden van uwen land- en tuinbouw! Is het aan den anderen kant wel juist gezien, de nauwe handelsrelaties met de reeds zoo lang bevriende Oostelijke buren in gevaar te bren gen. Staan bij een handelsoorlog met Duitsch land, voor de Hollandsche havens-, binnen- en overzeescheepvaart niet enorme Hollandsche be langen op het spel? Hiervoor enkele cijfers: Van den totalen doorvoer van goederen uit vele Europeesche landen, welke goederen in Hollandsche havens werden overgeladen, kwa men gemiddeld in den loop der jaren 1928-1931: uit Duitschland 12.252.062 tons of 41,7 pet., naar Duitschland 17.002.882 tons of 57,8 pet. van het geheele Hollandsche doorvoerverkeer; uit Frankrijk 1.023.829 tons of 3,05 pet., naar ^ankrijk 2.746.126 tons of 9,03 pet. van het ge heele Hollandsche doorvoerverkeer; uit Engeland 949.623 tons of 3,02 pet., naar Engeland 655.265 tons of 2,02 pet. van het ge heele Hollandsche doorvoerverkeer. Hieruit blijkt duidelijk, dat meer dan de helft van den Hollandschen doorvoerhandel voor Duitsche rekening is. In de Duitsche industriehaven Duisburg- Ruhrort kwamen in 1931: 25.619 schepen aan, waaronder 13.183 Hollandsche nationaliteit had den en er verlieten deze haven 25.333 schepen, waarvan 13.065 Hollandsche. In de eerste 9 maanden van het jaar 1932 was de verhouding als volgt: binnenkomende 15,891 waarvan 7.440 Hollamdsche schepen; uitgaande 15.757, waarvan 7.389 Hollandsche schepen. Heeft men in breede kringen wel een goede voorstelling er van, hoeveel Hollandsche werk krachten door dit enorme verkeer werk vinden en hoeveel millioenen ton Hollandsche scheeps- ruimte hiervoor benoodigd wordt? Moet het door een uitbreiding van de Hol landsche boycotbeweging tegen de Duitsche goe deren er toe komen, dat de Duitsche industrie een andere handelspolitiek gaat volgen? Een goede buurman van Holland zit al te wachten dit eventueele buitenkansje voor zijn eigen ha-| vens in de wacht te sleepen. Daarom, laten Hollanders en Duitschers niet elkaar tegenwerken, doch liever elkaar helpen! Laten wij elkaar de hand reiken en ook begrip voor eikaars moeilijkheden hebben en niet een eenzijdige protectie volgen, welke aan onze lange vriendschap slechts schade kan brengen. Alleen door samenwerken zal het mogelijk zijn te bereiken, dat voor ons allen weer betere tijden aanbreken. EEN GROEP DUlTSCiraas Met een vriend had de Ijsventer H. de J. te Hoensbroek afgesproken er maar tusschen uit te gaan. Beviel niet meer thuis. Afspraak was elkaar in den nacht van 23 °p Jul1 te ont moeten. Verdachte H. de ie - laandag voor de Arr. rechtbank te Maastricht terecht stond, had zijn zaak goed °ver'®gd- wendde dien avond hevige kramP®n vo°r- Moeder, zeer be zorgd, werkte »et warme doeken. Zoonlief ver- dween naar zekere gelegenheid om te braken, maar toen dit wat lang duurde, ma zich be zorgd maakte en ging kijken wat er aan de hand was, vond men de slaapkamer opengebroken en vadér's geldkistje met 738 bleek verdwenen. De zoon had waarschijnlijk over de daken de vlucht genomen. Hun reis was gegaan over Anen naar Weenen. doch in Gramat bleek de vriendschap verraderlijk en werd verdachte dea nachts het geld door den vriend ontrold. Nu werd voor den jeugdigen avonturier goede raad duur. De Nederlandsche consul ontfermde zich over hem, zoodat de terugreis naar Hoensbroek onder diens bemiddeling kon worden aanvaard. Het 0. M. vroeg tegen het jongmensch 6 maan- 11611 gevangenisstraf. Uitspraak 19 December. De geabonneerde op „Het Nieuwe Dagblad „De Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid- Hollander" zoolang zijn abonnement duurt en dit blad verschijnt, ls verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden ARTIKEL 1. Als verzekerden worden beschouwd alle be talende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken als ge abonneerde in de registers van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of .Nieuwe Zuid-Hollan der" zijn ingeschreven, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats. b. tusschen 16 en 60 jaar oud zijn; c niet Ijjden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergroo- ten. en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. ARTIKEL 2. Onder ongeluk, als in de verzekeringsvoor- waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechistreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van buiten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt, met het ge volg hierna In Artikel 3 aangeduid ARTIKEL 3. De ultkeeringen bedragen 800 GULDEN indien het ongeluk (vall<"iie binnen de grenzen van de verzekerinf^orrrwaar- den) de eenige en rechtstreeks'"-,.- .„■rzoou van dep dood van den vorv rib u (toutmjiiieei ,1e. hetzij el middellijk ,.ii» i lijk Mimen een maand na den dag. var, hei ongeluk 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende Üsnea de srenzen vaa de verzekeringsvoorwaar- den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van twee ledematen, hetzil beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols (totale blindheid), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval 75 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 50 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van de hand binnen .>60 dagen na het ongeval. 25 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. Onder bepaling, dat, Ingeval reeds by net plaats grijpen van het ongeluk de bovengenoem de ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding wringing, scheuring, knelling als anderszins, dat verlies met ampu tatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bi) uitkeering Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeenng in geen geval het bedrag te boven dat voor het Testes de ge heele hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan éi-ne uitkeering. Aan denzelfden abonnê zal voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan 500 kun nen worden uitgekeerd. ARTIKEL 4. De uitkeering Ingeval van overlüden ge schiedt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan' de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeerigen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding bestaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege van de Direc tie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordt sche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" Ingeval wegens een en hetzelfde ongeval, dat den dood van meer dan één abonné tengevolge heeft, meer dan één aanspraak op uitkeering wordt gemaakt, zijn degenen die tot deze aan spraak gerechtigd zijn, verplicht om zich onmid- dellijk te wenden tot de General Accident Fire and Life Assurance Corporation. Limited, kan toor houdende te Amsterdam, zoodra de directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" hun dit te kennen ge geven heeft. De Directie ls in dat geval niet verplicht om eenige uitkeering te doen wegens die ongeval len, welker uitkeering als bovenvermeld naar de General Accident Fire and Life Assurance Corporation Ltd. is verwezen, zoolang laatst genoemde de uitkeering welke zij tegenover de Directie gewaarborgd heeft, niet heeft voldaan. ARTIKEL 5. De abonné is niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of in direct veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt heid van den verzekerde; b. door eene heelkundige operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartgen ver- Z6k6rd is)' c. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zyn doorheen ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dran ken of krankzinnigheid minder in staat dan ge „•r^nlijk om zorg voor zich zeiven te dragen. e. door zeiiisrsiiakine. zelfmoord of poging daartoe, Hetzij wGièkeurig of niet, onversehil lig of de geabonneerde *1 dan niet goed bil zin nen was; L la duel. of gedurende de voorbereiding tot of de deelname aan wedstrijden, of bij lucht- vaarttochten, of bij baden, zwemmen of bij het rilden met een automobiel, motorijwiel of ge woon rijwiel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten; h. indien de verzekerde op het oogenblik dat hem het ongeval trof in staat van dronken schap verkeerde. De abonné is echter wel verzekerd tegen ge vallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonnê in een staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal geraken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene ^Europeesche haven naar eene andere Europee sche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer indien het verschuldigde abonnementsgeld over den tijdens het ongeval loopenden termijn, aan dengene die met de ontvangst Is belast, bij eerste aanbieding der kwitantie niet werd voldaan o deze courant ophoudt te verschijnen, alsdan de verzekering voor hem geheel zal vervallen krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens ^"^Jaar- Directie de verzekering opzegt, öf de v"°langer den wijzigt, óf haar voornemen om "'e ekeren, te verzekeren óf op dezelfde wiize te _v door publicatie In hare courant ken!L^eerlngen dit heeft echter geen Invloed op reeds heeft tengevolge van een ongeval dat da plaats gehad. ultdrukkelük uitge- Van de verzekering zón u"eidlng, het ver sloten allen die zich met de oroefnemingen met werken of vervoeren van ^JLgjycerlne, dyna buskruit, schietkatoen q£ andere hcht-ont- miet, naphta, acetyleenga^ bez.g plofbare of »<*t-°£ b;wust tegenwoordig zyn den, of daarbij - verzekering voor mynwer ke'rs" airobalen. circusrijders en dergeiyken. •7o„„i==rhers zeevarenden en personeel van den Loodsdienst in de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin- king tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verze kerde verkeerde op het oogenblik van het on- géval plaats had. vergroot worden, wordt even tueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die. welke volgens het oordeel van een door de directie aan te wijzen geneeskundige moeten zijn uitgekeerd aan een normaal per soon, door hetzelfde ongeluk getroffen. ,n ae verzekerde Gedurende den termijn, waavan een ongeluk, lijdende is aan de gevolgen buiten kracht zijn zal de verzekering tijdeU:i» ongeluk, dat den met betrekking tot elk n'e verzekerde mocht treffe ARTlK®1' 6' geabonneerde een ongeluk over- Ingeval een S®aDai,e gevallen alle b«z6nder- komt, moeten 1 t en omtrent het bekomen heden daar°"!1ig mogelijk schriftelijk gemeld letsel zoo sP°e-e Directie van „Het Nieuwe worden ^an-n ,euWe Dordtsche Courant", .Nieuwe Dagblad' CoUrant" of „Nieuwe Zuid-HoUan- Schiedamsch ieN ZOODANIGE kENNISGE' der" EN pINNEN DRIF,MAAL 24 UUR NA hot^ngbluk IS GESCHIED dan zullen GE^ENDEOP De VERZBKering nn het couvert duidelijk te vermelden Aanglfte ,van fen ongeval" indien ^.e^rü^fene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binn éne dagen na het hekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafge broken op te volgen totdat het volkomen her- steld is. In ieder geval moet een geneesheer toege staan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze ge eischt kan worden en de directie heeft even eens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als zü noodig acht. En elk bewijs hetwelk de Directie van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mo gelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, worden gegeven. Ingeval van eenig ongeluk met doodeüjken afloop moet hiervan aan de Directie van .Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid Hollander" schriftelijk worden kennis gege ven onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zün geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer Ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering. en ingeval van «verlijden, van dn doodakte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering De overge legde stukken blijven het eigendom der Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aan- vraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of .Nieuwe Zuid-Hollander" slechts na ontvangst van eene door den rechthebbende geteekende quitantie. Van geen som, die verschuldigd ts zal Interest betaald worden, ook niet tn gevallen, waarin die and'-rs volgens de wet verschuldigd zou zijn: terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een mannd, nadat het ls toegestaan geworden, is ingevorderd. ARTIKEL T. Alle geschillen uit de verzekerlngvoorwaar- den voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartijdig, en bij gemeen overleg aan te wijzen scheidsman, dan wel door drie scheids lieden waarvan door elk de partijen een aan te wijzen, welke twee scheidslieden gezamenlijk een derden tot hun voorzitter kiezen. Bij weigering of bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming derf lieden door den bevoegden rechter te id Beide partyen zullen ln handen va",M,eden ec„ man of van den voorzitter der scheid, lieden een bedrag van 100, resp. 200 storJe"' om daaï" uit de kosten van de procedure te kunnen vol- Partijen z.yn aan de uitspraak van den scheids man of der scheidslieden onderworpen als aan een uitspraak in het h0°f®, 6„^SS0rt' De kosten worden geheel gedragen door de party die ln het ongelijk wordt gesteld. ARTIKEL 8. Het ontvangbewijs van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal In teder geval volledige kwüüng tengevolge hebben Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke veran dering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoe digste opgave doen voor het aanbrengen van wijzigingen in de registers van .Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hol lander".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10