THEORIE EN PRACTIJK IN SOVJET-RUSLAND. TWEEDE KAMER EN INENTING. h„r ..eitsaigz?£r,i„D,ir' ™r<" WOENSDAG 7 DECEMBER 1932 DE COLLECTIVISTISCHE PRODUCTIEWIJZE. WINKELSLUITINGSWET. SCHEPENWET. AUTO BOTST TEGEN BOOM. ERNSTIG GEVAL VAN GAS- VERSTIKKING. PASTOOR Dr. W. VAN KOEVERDEN. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS RINNENL. ZAKEN. YAN EEN KERK GEVALLEN- DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. EEN VERGETEN VIOLISTE. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAK- TEN OVERWEG TE SCHAGEN. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. p RECTIFICATIE. ..Mijn ontdekkingsreis door Sovjet- Rusland", door J. W. Matthijsen. Uitgave: Em. Querido. Amster dam (prijs 1-90). Dit pittige reisverhaal van J. W. Matthij sen, dat vooraf in den vorm van een reeks artikelen in het „Volk" is verschenen, is zonder twijfel een der merkwaardigste boeken, die over Sovjet-Rusland geschreven zijn. Deze merkwaardigheid schuilt vooral in de tegenstelling tusschen de mooie collecti- vistische theorie en de nuchtere dagelijksche practijk, welke nooit zoo scherp aan den dag is getreden als in dit geschrift van een beginselvast socialist, lid van het hoofd bestuur der S.D.A.P., die natuurlijk geen gelegenheid laat voorbijgaan om het doem waardige kapitalisme te geeselen en den roem der „Planwirtschaft" te verkondigen. Bij den overvloed van Marxistische be schouwingen, waarvan het boek wemelt, moeten wij ons tot enkele veelzeggende citaten bepalen. Het' groote wonder is zoo lezen wij op blz. 39 naar aanleiding van een bezoek aan de enorme Dnjieperstuw dat Sovjet-Rus. land, een berooid land, vergeleken bij Amerika en de West-Europeesche staten, met aan. vankelijk 4 pet., nu 8 pet. industrieele be. volking, achterlijk en slecht geschoold, in staat is projecten van zoo ^fabelachtige om vang in weinig jaren aan te pakkenffen uit te voeren, terwijl het kapitalistisch systeem volkomen faalt. Of het vijfjarenplan slagen zal vraagt de schrijver op blz. 42, en hij antwoordt: Het is geslaagd, nog voor het ten volle is uitge voerd. Nog tien vijfjarenplannen zullen in vier, drie of twee jaar worden uitgevoerd Men leert. Het zal steeds sneller en beter gaan. Dit is de overwinning van de plan matige productie en van de uitschakeling van het verouderde particuliere initiatief, dat in het Westen aan zijn fouten en tekortkomingen bezwijkt. Het Russische bedrijfsleven, zoo lezen wij op blz. 77 ontwikkelt zich volgens een weldoordacht en logisch systeem. Eerst de grondstoffen: ertsen, kolen en hout. Dan de kracht. Dan de hoogovens en walsfabrieken, de houtzagerijen en de steenbakkerijen Tevens de transportmiddelen: locomotieven spoorwagens, vrachtauto's en schepen. Dan de machinefabrieken. Tevens de scholen, die technisch-leidend personeel afleveren. Ten slotte de fabrieken, die in voldoende mate behoorlijke consumptie-artikelen zullen ma ken. Maar daar is men nog niet aan toe Het is alles nog maar een begin. Want er was zoo goed als niets. Maar wat een begin Wat een stormachtig tempoTerwijl de pro- 1 ductie in de kapitalistische wereld onmachtig in elkaar is gezakt, wordt hier met koorts- achtige haast gebouwd, gebouwd, gebouwd. 1 Bij het onderhoud met den volkscommissaris van landbouw zou mij blijken, dat de agrari sche ontwikkeling met de industrieele ge lijken tred houdt (blz. 104). Van deze agrarische ontwikkeling heeft de schrijver een voorbeeld gezien te Assoe retti, een dorpje in Georgië, dat echter niet door Russen, maar door 282 Duitsche boerenfamilies wordt bewoond, en waar de coöperatieve productiewijze gunstige resul taten schijnt af te werpen. Na een breed voerige uiteenzetting van de verkregen uit komsten, besluit de schrijver: Assoeretti is nog een uitzondering maar de opheffing der uitbuiting, de voorlichting en et onderwijs, de alzijdige en krachtige hulp overheid hebben de voorwaarden ge- Acsnerefti"^ Van al het Russische landvolk Assoeretti-boeren te maken (hl? 11m Rusland, zoo luidt het on hl? nn 'heeft het particulier initiatief vermoord d -if kei van het kapitalistisch bedrijf verstikp'het sociale motief geeft het nieuwe rhythme'aan het meeslepende rhythme van den collectieven planmatigen arbeid. Daaraan dankt de Roode hashed •flet overweldigend tempo, waarin wordt gekweekt, dien" om" het^opgr^fendë geslacht van arbeiders op een hooger geeste lijk plan te brengen en den toekomstigen wer- i.prLifen beter moreel en materieel lot te verzekeren (blz. 191). Men ziet: het aardooh» tj rclsche Paradijs is in Rusland op weg van verwezenlijking en niets zal in staat zijn om het tegen te houden. „Maar", zoo zegt de schrijver zelf °P blz. 189, „men moet in Rusland altijd we onderscheiden tusschen de idee en de wijze waarop zij verwezenlijkt wordt, tus schen het ideaal en i- i j aanhangers". de practljk Van de Het heele boek is een doorloopende be vestiging van deze juiste uitspraak Want bij alle lofspraken, waarmee de schrijvei het systeem der planmatige nrn ductie overstelpt, geeft hij toch blijk van een scherpen blik op de gebreken van hare practische toepassing. Men leze o.m. op blz. 45 het verslag van net onderhoud met een paar Duitsch-spre- kende boeren, afstammelingen van Pruisi sche kolonisten, waaruit duidelijk de bit tere nooddruft aan den dag treedt, die de uitvoering van het vijfjarenplan in de Oekraine ten gevolge had. »De boeren hebben niets meer: de regee ring negft alles weggehaaldIn het Zuiden van Oekraine is de helft van de Paai den gekrepeerdGeld om eten te koopen is er niet; wij moeten alles verkoo- pen wat wij nog hebben." En de conclusie ■^an den schrijver luidt: „De geest is slecht in vele dorpen Van de Oekraine. De boeren geven er den brui van. Daardoor wordt ook de nieuwe oogst klein. Gaat er maar be trekkelijk weinig af, dan is er toch 't vol gend jaar weer tekort. Wat weer nieuwe te genzin en lijdelijkheid kweekt. Zoo wreken zich grove bestuursfouten, als te laat wordt ingegrepen. Met salvo's van de Gepoe kan een land niet worden geregeerd." Op blz. 204 dikt hij deze conclusie nog wat aan met de woorden: „Als de boer ver koopt, is er weinig of geen inflatie. De roe bel is een roebel of een halve roebel op zijn minst. Maar als de boerkoopt, dan is de roebel slechts een of twee dubbeltjes waard." Dat hij met deze schatting der koopkracht van den roebel nog aan den hoogen kant blijft, blijkt op blz. 178 e.v., waar de dwaas heden worden beschreven, waartoe het ont breken van waarde-vast geld in Rusland leidt. Deze dwaasheden zijn trouwens niet ipecifiek Russisch. In Oostenrijk en Duitsch- land werden tijdens den valuta-tijd nage noeg dezelfde contrasten in koopkracht waargenomen. Maar terwijl de boeren de ergste slacht offers zijn van de geldontwaarding, is het met de arbeiders niet veel beter gesteld." „Het stedelijk trampersoneel, mannelijk en vrouwelijk, verdient 120—150 roebel per maand. Naar de koopkracht voor kleeren en brood nog niet het loon dat het Amster- damsche gemeentebestuur aan het tram personeel elke week doet toekomen." (blz 90.) Het gemiddelde loon der arbeiders in de door den schrijver sterk-opgehemelde pe- troleum-bedrijven van den Kaukasus, be draagt 136 roebel, d.i. naar den hoogen maatstaf van twee dubbeltjes berekend, 27.20 per maand, of nog geen zeven gul den per week in een allesbehalve gezonde streek! Geen wonder dat de boeren, die in het voorjaar door den hongersnood naar de pe- troleum-districten worden gedreven, in den zomer hun laatste penningen besteedden, om dit oord van ellende, ziekte en dood te ontvluchten. Hoe het vervoer dezer ongelukkige „loon slaven" plaats heeft,, leert de uitvoerige be schrijving van de reis over de Kaspische Zee met de „Kolontaï", die aan 450 passagiers nauwelijks plaats biedt, maar er niettemin 936 opnam „in een stinkende hel van be nauwenis, waar zich de zonde der absolute bezitloosheid aan het massa-proletariaat wreekt". En wanneer men dit alles heeft nagegaan, vraagt men zich af, of het wellicht toch niet beter ware „de bende van Sir Henri Deterding", waarvan de schrijver zulk een deugdzaam afgrijzen toont, maar wederom terug te roepen naar de olievelden langs de Kaspische Zee. Men kan er zeker van zijn, dat deze „bende", zooal niet uit menschlie- vendheid dan althans uit welbegrepen eigenbelang, aan dergelijke menschontee- rende toestanden in korten tijd voorgoed een einde zou maken. Mr. L. S. DEKEN J. MAAS. De hoogeerw. heer deken dr. Jos. Maas te Eindhoven is, na 5 weken in observatie in het R. K. pinnen Gasithuiis geweest te zijn, Maan dag wederom in zijn pastorie teruggekeerd. Geen intrekking van het Vrijheids- bondsche wijzigingsvoorstel. Naar aanleiding van de in de pers versche nen berichten deelt de liberale Tweede Ka mer-fractie ons mede, dat zij niet voornemens is, het door haar ingediende wetsvoorstel tot wijziging van de winkelsluitingswet in te trekken. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Donderdag 8 December a.s. hoopt de eerw. zuster Maria Wenceslaus (in de wereld mej. Joh. Schnieder geb. te Kampen) den dag te herdenken dat zij voor 25 jaar haar intrede deed in het klooster der eerw. zusters van Liefde te Tilburg. De jubilaresse Is tot op he den 24 jaar onafgebroken werkzaam geweest in het St. Joseph ziekenhuis te Deventer. Inwerkingtreding van de wijziging., Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 31 December- 1931, houdende wijziging van de Schepenwet, in werking zal treden met ingang van 1 Januari 1933. Een zwaar, twee licht gewonden Dinsdagmiddag ondernam een vijftal perso nen een proefrit met een auto tusschen Maas tricht en Vaals. Op den steilen Keerderberg raakte de bestuurder de maclit over bet stuur kwijt. De wagen smakte met groote vaart tegen een boom. Drie der inzittenden, de heeren Raedschilder uit Geule, Jansen uit Maastricht en Mozes Vel- leman uit Maastricht, werden zeer ernstig ge wond. De bestuurder Jansen werd zoodanig getroffen, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De twee andere inzittenden werden licht ge wond. De drie zwaar gewonden zijn overge bracht naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht. De auto. is geheel vernield. Een nader bericht uit Maastricht maakt mel ding van 5 Inzittenden. Een tweetal werd'ter plaatse medisohe hulp verleend; het kon naar huis worden vervoerd. Drie echter moesten wor den opgenomen in het Ziekenhuis Calvariën berg. De monteur H. J. R. uit Heugem en P. Th. J., wonende aan de Gubbelstraat te Maastricht bekwamen zeer ernstige uitwendige verwon dingen en inwendige kneuzingen, terwijl M. V., wonende aan c^e Kersenmarkt te Maastricht, nog een been brak. De toestand van deze gewonden is ernstig. Sinds eenige dagen bevindt de Zeereerw. heer dr. W. G. J. van Koeverden, pastoor van de parochie van O. L. Vrouw ten Hemel opneming te Utrecht, zich ter observatie in het St. Antoniusziekenhuis aldaar. Pastoor van Koeverden klaagde reeds langen tijd over benauwdheden en krampen en heeft zich nu tenslotte in het ziekenhuis laten opnemen om zich te doen onderzoeken. Omtrent de resul taten hiervan kunnen intusschen nog geen mededeelingen worden gedaan. NA 300 JAAR. Naar Kipa. uit Malta verneemt is na een on derbreking van drie honderd jaar de Katholieke eeredienst te Kyrenia op het eiland Cyprus weder hervat met de inwijding van een kapel. De gelden voor de nieuwe kapel waren reeds voor den wereldoorlog ingezameld door den districtsgouverneur van Kyrenia, majoor Tan- kervllle, een bekeerling. WERKLOOZE HOOFDARBEIDERS. Door het Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders in Nederland werd in een adres aan de betreffende ministers verzocht, de werklooze hoofdarbeiders, die in de ver schillende gemeenten naar Maatschappelijk Hulpbetoon zijn en zullen worden verwezen, met een hooger huishuurtoeslag teggmoet te willen komen. De bestaande regeling, waarbij voor de vier grootste gemeenten tot een huur ad 8.50 per week toeslag wordt verleend, wordt door het V.V.H. niet voldoende geacht. Reden, waarom verzocht werd de tegemoet koming te verhoogen en den maximum toe slag vast te stellen op 12 per w«k. Moeder en twee kindjes doodgevonden. Men meldt ons uit Amsterdam: Toen gisterenmiddag de bewoner van een etage in de Louis Bothastraat thuiskwam, vond hij daar zijn 32-jarige vrouw en twee kinderen, een meisje van één en een jongen van twee jaar c^ood in de keuken liggen. Blijkbaar had men hier te doen met een ge val van gasverstikking, want de kraan van het gasfornuis stond open en in de keuken hing een sterke gaslucht. De man waarschuwde terstond de politie, den G. G. D. en de brandweer, welke weldra aan wezig waren en met zuurstofapparaten langen tijd getracht hebben de levensgeesten van de slachtoffers weer op te wekken. Hun pogingen waren echter vergeefsch. De dood moet reeds geruimen tijd tevoren zijn ingetreden. Toen men zag, dat hulp niet meer kon baten heeft men de lijken naar hej Ned. Isr. zieken huis vervoerd. De moeder had gisterenmiddag een ouder dochtertje naar kennissen gestuurd. Waarschijn lijk is het hier een geval van zelfmoord, doch omtrent motieven, die tot deze daad aanleiding konden geven, tast men geheel in het duister. Maandagavond ontdekte een politie-agent op het Janskerkhof te Utrecht een man, die nogal ernstig aan het hoofd gewond scheen. Toen de agent vroeg, wat er aan de hand was, deelde de man mede, van de St. Janskerk te zijn gevallen, waar hij aan het duiven vangen was. Hij is in de klinieken ter observatie opge nomen. DOODELIJKE VAL. Te Halsteren is de 70-jarige C. L. op weg naar de kerk gestruikeld en zoodanig inwendig gekneusd, dat hij, toen men hem naar huis bracht, onderweg overleed BRANDEN. Te Leveroy, gem. Nederweert, brandden de schuur en stallingen van den landbouwer C. Tunissen geheel af. De geheele oogst en een groot deel der landbouwwerktuigen gingen ver loren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Ter Apel is het café van den heer Bruins afgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Te Indoornik, gem. Randwijk, is de arbei derswoning van j. Gerritsen geheel verbrand. De bewoners konden zich slechts met moeite en k-alf gekleed redden. Het vee werd, eenige konijnen uitgezonderd, gered; de inboedel ging geheel verloren. Oorzaak onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Haelen zijn gisteren huis, schuur en stal ling van den landbouwer Moonen afgebrand. Het vee kon in veiligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. Wat ,,daden'' zijn V ij ..hebben tegen zes uur nog den aanvang beleefd van een nabloeiertje van debat over de afdeeling "VI van Binnenlandsche .Zaken Hier waarschuwde mr. Beumer den Premier, dat hij er toch voor zou waken, dat de werk verschaffing niet noodeloos landscbapsscboon vernielt. Zij moet tot het uiterste beperkt blij ven en men dient te bedenken, <Jat ontgonnen hei in jarenlange toekomst niet rendabel is. Dat is volkomen juist. Maar hoe zoo'n onge looflijk secure afgevaardigde als mr. Beumer Drachten een gemeente durft noemen, is ons totaal onverklaarbaar. Drachten is immers een dorp en de „Drie Provinciën" schijnt in de gemeente Smalliijgerland te huizen. De Mi nister, wiens haardos zelfs niet aan het scherp ziend oog van mr. Beumer ontgaat, heeft al beloofd het landschapsschoon te zullen in acht nemen voor zoover hem dit maar mogelijk is. De heer de Visser, die maar liefst vier niet ondersteunde moties voorlas, stelde alweer met stalen gezicht vast, dat de werkloosheid in Rusland „geliquideerd" is. Maar hij had ons er bij moeten vertellen, dat nog geen veertien dagen geleden de sovjet-regeering een nieuw sla ven decreet uitvaardigde, waardoor de arbei ders heelemaal worden overgeleverd aan de willekeur der fabrieksdirecties, die tevens be slissen over hun woning en hun brood. Men kan deze moeilijkheden in Rusland wel begrij pen tengevolge der veel te snelle industrialisa tie van het land, maar laten de communisten het dan ook niet voorstellen alsof de positie der arbeiders in Rusland ook maar te vergelij ken zou zijn met onze toestanden. De toestand in Rusland is zóó, dat de machthebbers weten, hoe de arbeiders die er uit willen, hun passen met goud willen betalen. En juist daarop spe- culeerend, is dezer dagen ook een nieuw de creet uitgevaardigd, dat vertrek uit Rusland mogelijk maakt, als men goud kan leveren. Het schijnt ons meer dan ooit noodig, dat op deze feiten sterk de nadruk wordt gelegd te genover de demagogische communistische pro paganda. De encephilitis-postvaccinalis, zooals de ge heimzinnige ziekte heet, welke ingeente per sonen aantast, heeft Minister Ruys opnieuw genoopt tot 1 Januari 1934 de zijdelingsehe verplichting tot inenting alsnog op te heffen. Zoolang het encephalitis-verschijnsel er is en zijn oorzaken nog niet zijn ontdekt, moet de regeering^wel op dit standpunt blijven staan. De meerderheid der Kamer deelt deze meening, al wil ds. Kersten heel „de gruwel-handeling" voor goed zien afgeschaft. Daartegenover staat de soc.-dem. mevr. dokter de Vries, die op gezag van den hoofdinspecteur der Volksge zondheid, dr. Terburgh, de invoering van den directen inèntingsdwang voor kinderen bene den het jaar bepleitte. Voorzichtiger oordeel den zoowel baar collega dr. Vos als prof. Slo- temaker. En de Minister deed de deur dicht, toen hij zeide liever het definitief medisch oor deel af te wachten vooraleer een verplichting te scheppen als mevr. de Vries wenschte, ver plichting welke toch quasi zou worden, gezien restricties, welke mevr. de Vries maakte. Minister Verschuur kreeg er zijn rundvee- vleeschcontigenteering zonder veel discussie door baron van Voorst tot Voorst had tegen méér invoerbeperking heelemaal geen bezwaar! doch de mobilisatie-slachtoffers maakten voor de zooveeiste maal de tongen los. En toch kwam minister Deckers een half miilioen voor verderen steun vragen en werd van verschil lende kanten toegegeven, dat deze bewinds man zeer mild gehandeld had. Dit blijkt trouwens uit de cijfers van slachtoffers, die in aanmerking kwamen en de verhoogde uitkeeringen. Waren er in 1930 nog 788 personen die onder de rege ling vielen, welke 206.000 vroeg, in 1931 gaf Minister Deckers 232.000 uit voor 832 slachtoffers en tot December 1932 zijn er reeds 1400, die een bedrag van 692.000 vorderen. Maar de linkerzijde vroeg een wettelijke re geling en een commissie van bijstand. Waarop zoovel de heer Schaepman als de Minister zelf antwoordden, dat een inwilliging van deze wenschen heelemaal geen verbetering in de positie, der belanghebbenden zou brengen. Toch is bet ons niet geheel duidelijk, waarom de Regeeiing zich tegen zulk een regeling verzet. De Minister, die nu zijn best doet, zooals met name de lieeren K. ter Laan en Joekes erken den, oogst daarvoor al heel weinig dank Al lerlei verkeerde, voorstellingen geven agitato ren gelegenheid eenvoudige menschen te ge bruiken voor hand- en spandiensten van som migen, die blijkbaar belang hebben bij blij vende ontevredenheid en wellicht minder kans maakten indien objectieve regelen in de "wet stonden en een onafhankelijk orgaan aan de hand daarvan besliste. Alleen de overtuiging, dat, wat er ook geschiedt, de agitatie toch niet ophoudt, zal de groote meerderheid der Ka mer wel bewogen hebben de zaken te laten zooals ze zijn en de moties te verwerpen, waarvan de voornaamste was: het samenstel len van een heele nieuwe wettelijke regeling. Vanzelfsprekend werd burgemeester ter Laan weer overtroefd door burger Wijnkoop, die er een spelletje van maakt allerlei wenschen uit voorloopige verslagen, welke de Regeering al schriftelijk heeft afgewezen, nog eens in mo ties om te zetten. Dat zijn immers „daden"! Inmiddels hebben dit jaar 3600 personen om een uitkeering verzocht krachtens de wet- Deckers van 3 Dec. 1931. Een 1400 ontvingen er uitkeering en- dat deze nu niet zóó laag zijn, blijkt wel uit het feit, dat verlaging moest worden toegepast, daar zich gevallen voor deden, dat een te verleenen uitkeering hooger zou worden dan het bedrag, dat een belang hebbende bij volkomen validiteit (invaliditeit luidt de fatale drukfout in de stukken) en bij een volledige arbeidsweek zou kunnen ver dienen in bet bedrijf, waarin hij werkzaam is. Van „daden" gesproken: de Minister, die dat klaar speelde, heeft er een gesteld. De „Ijsvogel" naar Indië. Donderdagmorgen 8 December a.s. zal het K. L. M.-viiegtuig de „Ijsvogel" van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren L. Sillevis, F. van Breemen, M. C. H. Buitenhuis en H. Dene, die resp. als le bestuurder, 2de bestuurder, werk tuigkundige en radiotelegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk he denavond te Amsterdam zijn. De Havik is in Bagdad aangekomen. In verband met het auto-ongeval op den on- bewaakten overweg nabij Sehagen (N.H.) ver nemen wij nog, dat mej. Corry ten Bruggen, die zeer ernstig werd gewond, hedenmorgen naar het Centraal" ziekenhuis te' Alkmaar is overgebracht en aldaar is opgenomen. Het slachtoffer is nog steeds bewusteloos. Haar toe stand baart zorg. Twee kinderen te water. Tengevolge van de gladheid van den weg, botste een groote geladen veeauto op den weg van Winsum naar Groningen onder de gemeente Adorp, tegen een stilstaande post-auto. Door de botsing schoot de postauto met den kop in de langs den weg loopende sloot, met zich mee sleurend drie kinderen, die voor de auto ston den. Twee hunner geraakten in de sloot onder den wagen. Omstaandeis gelukte het echter, hen spoedig op het droge te brengen. Het bleek, dat zij slechts onbeteekenende wonden hadden opge- loopen. De postauto is later opgetakeld. ONAANGENAME ST. NICOLAAS- SURPRISE. Het gezin van den heer L. H. in de van Berkelstraat te 's-Hertogenbosch had gisteren een onaangename St. Nicolaas-surprise. Een der kleinen was om ongeveer half 6 opgestaan en toen het kind al het moois zag, dat St. Ni colaas 's nachts gebracht had, bracht het door zijn vreugde-kreten het heele huis in rep en roer. De vader wilde toen aan den kleine een filmtoestel demonstreeren, doch er ontstond kortsluiting, waardoor in een oogwenk de heele kamer in brand stond. Voorbijgangers, buren en politie slaagden erin den brand te blusschen, doch de heele woonkamer is uitgebrand en alle meubelen zijn vernield. MARGARINESMOKKELAARS De Kommiezen te Bourtange cv.a. arresteer den gisteren twee smokkelaars, die ruim 70 Pond Duitsche margarine over de grens had den gehaald. Gisternacht ongeveer 12 uur reed te Hen gelo (O) de bijna 60-jarige B komende uit de Bankastraat over den Weideweg naar de Bofn- sche straat. Bij laatstgenoemde straat wilde 'lij deze oversteken, terwijl op hetzelfde oogen- blilt een auto van den winkelier B uit En schede vanuit de richting Borne kwam. De automobilist, die den. wielrijder aan de rech terzijde had, was verplicht geweest dezen den voorrang te geven, doch deed dit niet met het gevolg, dat de wielrijder door den auto werd overreden. Dr. S., die spoedig ter plaatse was, kon slechtsden dood constateeren. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Monnikendam is de 7-jarige J. v. O. door een bus van den dienst EdamAmsterdam aangereden. De jongen werd zwaar gewond opgenomen en is kort daarop overleden. Een minder aangename ontdekking op St. Nicolaasavond. Het TT.S.O. had Maandagavond zijn ge worn a repetitie gehouden in Tivoli to Utrecht. Bij het scheiden riep men elkander: Genoeglijken Sint- Nicolaasavond toe. Het heeft maar weinig gescheeld of het waa voor een der orchestleden allesbehalve een ge- noegelijke avond geworden Een der violisten, een jongedame, had zich een weinig verlaat, toen haar collega's na de repetitie het Tivoli-gebouw verlieten, en uit den aard der zaak met het oog op dezen dag nog al gehaast waren Plotseling werd het haar dui delijk, dat zij de laatste was, die vertrekken wilde Zij spoedde zich naar den gewonen u;t- gang van het concertgebouw, maar die bleek in middels reeds gesloten te zijn Zij probeerde het aan een anderen uitgang, maar ook die was al op slot gedaan Tot haar schrik bemerkte zij, dat alle deuren waren afgesloten en zich nie mand meer in het gebouw bevond. Het perso neel van Tivoli had blijkbaar gedacht, dat alle orkestleden waren heengegaan, had daarom alle buitendeuren dicht gedaan en was even eens vertrokken. Eindelijk gelukte het haar een deurtje te ontdekken, waardoor zij kon buiten komen maar dat buiten reikte niet verder dan den door- rit tusschen de Kruisstraat en de Mulderstraat. Want ook dat terrein bleek aan alle kanten reeds gesloten te zijn met zeer stevige sloten op de zeer stevige hekken. Die hekken zijn zeer hoog en bovendien nog voorzien van een meter prikkeldraad. De violiste verzocht door het hek aan voorbij gangers een boodschap te willen brengen naar den administrateur van het orkest, om daar te waarschuwen, dat er een „vergeten" violiste zat opgesloten Maar de administrateur was uit De boodschapper kwam zonder hulp terug. Toen een boodschap naar den heer Bothof, den restaurateur van Tivoli. De heer Bothof niet thuis. De tweede boodschapper keerde eveneens met niets terug. Toen werd een reporter van het U.D., waarin we dit verhaal vonden, aangeklampt „Och meneer, help mij, denk aan mijn St. Nicolaas avond". De reporter schafte raad. Ontdekte ergens ver weg tusschen Kruisstraat en Mnlderstraat een schildersladdertje, dat daar was achterge laten. Advies: Zet dat leertje tegen den muur aan de Mulderstraat, klauter verder op dien muur en dan zullen wij zien wat er dan ta doen is. Aldus is geschied. De violiste klom met eenige moeite van de bovenste trap-trede op den muur, die nog al hoog was. En stond toen eenige meters boven den beganen grond. Zéér gedienstige Jongens in de Mulderstraat hielpen kranig mee, klom- op eikaars schouders, en vormden zoodoende een soort plateau, waarop de jonge dame van drie hoog, veilig kon neerdalen. Even later stond ze in de Mulderstraat Gered. De heeren werden bedankt. De violiste van het U.S.O. was aan de ge meenschap terug gegeven. NEDERLANDSCHE BOND VAN VARKENSHANDELAREN. Dezer dagen werd in alle afdeelingen met algemeene stemmen tot bondsvoorzitter van den Nederlandsehen bond van varkeushande- laren benoemd de heer J. Turksma, te Leeu warden. AANKOMST MAIL. De mail van Indië per Eng. s.s. Viceroy of In dia en die van Australië per Eng. s.s. Mongolia worden Vrijdag 9 December 6 uur v.m. te Mar seille verwacht. --- «ss ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De 33-jarige directeur van het juweliers- bedrijf S. Spijer N.V., S. S. te 'e Hage heeft gis termorgen voor de Haagsche rechtbank te recht gestaan wegens overtreding van 328 bis W. v. S. Bij uitvoerige dagvaarding is aan verdachte ten laste gelegd, dat hij, gedurende 1931 en. 1932 om het handels- of bedrijfscrediet van zichzelf, althans van voornoemde N. V. te ves tigen, te behouden of uit te breiden, opzettelijk tot misleiding van het publiek, verschillends bedrieglijke handelingen heeft verricht, ter wijl daaruit eenig nadeel voor concurrenten kon ontstaan. Verdachte zou n.l. \oortdurend ten behoeve van zijn op de Plaats gevestigde zaak, geadverteerd hebben: „Uitverkoop we gens opheffing, liquidatie", daarbij ver-schillen de data van sluiting der zaak vermeldend, terwijl van opheffing, sluiting of liquidatie nimmer sprake is geweest. Verdachte erkende, de in de dagvaarding genoemde advertentie te hebben geplaatst. Hij meende daarmede evenwel geenszins een be drieglijke handeling te hebben gepleegd, daar het inderdaad in de bedoeling der N.\. lag om deze zaak op te heffen. Als getuigen werden gehoord, mr. Claring- bould, secretaris van de Kamer van Koophan del en mr. Kropveld, vice-voorzitter dier Ka mer, die verklaarden op verzoek van de 's Gra- venhaagsche winkeliersvereeniging, bij den of ficier van justitie een klacht wegens oneerlijke concurrentie tegen de N.V.S. te hebben inge diend. Voorts werden een tweetal juweliers gehoord, die mededeelden, dat de zaak S. vroeger een zeer goeden naam in den juweelenhandel had en dat zij naar hun oordeel nadeel van de han delingen van verdachte hadden ondervonden. Het O.M. waargenomen door Mr. Blok, zeide in zijn requisitoir dat het niet tegen het maken van reëele reclame was. Integendeel. Doch in dit geval zijn naar spr's meening de grenzen verre overschreden en is de reclame ontaard in een misleiding, waartegen art 328 bis W. v. S. zich verzet. Volgens spr. is komen vast te staan, dat door S. verschillende handelingen zijn ge pleegd, welke een bedrieglijk karakter dragen en dat daarvoor andere winkeliers zijn bena deeld, althans benadeeld zouden kunnen wor den. Mitsdien eischte spr. schuldigverklaring en veroordeeling van verd. tot 500 boete subs. 50 dagen hechtenis. Mr. E. Herzberger als verdediger optredend, betoogde uitvoerig aan de hand van een arrest van den Hoogen Raad, dat door S. geen bedrieg lijke handelingen zijn gepleegd en dat tal van winkeliers eenzelfde methode toepassen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 20 December a.s. DE HARINGTISSCBEBIJ GESLOTEN. De '.vol belangstelling geïnfor reedeirijen te Katwijk, Sch^vanimgem en Vlaai-dingen hebben besloten, de visscherij in December te eindigen Links: bij aankomst wordt Sïs&ïsit! 2? yangst is meegevajUou. Recht:, De netten liggen^ ter .YCKHjtomjpg yag broeii ng, oj> het dek, In ons blad van Maandag 28 November komt een bericht voor, ontleend aan de „Utrechtsche Courant" met het opschrift. „De knecht van Oome Jan, Schandelijke practljken bij een gemeentelijke bank van leening". Men maakt er ons op attent, dat de in dat bericht gelaakte feiten en handelwijzen bij een particulier pandhuis te Utrecht zijn voor gekomen en niet bij de gemeentelijke bank van leening. -J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5