m THEORIE EN PRACTIJK IN SOVJET-RUSLAND. TWEEDE KAMER EN WERKLOOSHEID DONDERDAG 8 DECEMBER 1932 MAX EN ZIJN VRIENDEN. Pti? RADIO EN POLITIEK. t.» .»..dtn. II. (Slot.) DE MISLUKKING VAN HET overheidsbedrijf. HANDELSBETREKKINGEN MET DUITSCHLAND. t „algemeen; of „wij KUNNEN HET NIET HELPEN". wflVrOpa9eerin0- Besprekingen te Keulen. Weg voor officieele onderhande lingen gebaand. SANEERING VAN DE RIJNVAART. Een geducht leger. WIJZIGING CRISISPACHTWET. OOK DE TUINBOUW ONDER DE REGELING GEBRACHT. RIJKSPOSTSPAARBANK. DE GEMEENTE-TELEFOONS AAN HET RIJK. HOMOEOPATHIE IN DE KUNST. Men is geneigd te veronderstellen dat de grove fouten, die in Sovjet-Rusland bij de productie zijn begaan, door uitsteken de consumptie-regeling wellicht goeddeels zouden kunnen worden gecompenseerd. Maar ook aan deze hypothese drukt de heer Matthijsen meedoogenloos den kop in. Er is zware nood in Rusland. De coöpera tieve winkels, wier ledental verdubbeld is. stroopen stad en land af om waren te vinden. Eindelooze conferenties met de besturen der vakbonden hebben plaats. Het resultaat is, dat de zendingen schoenen, kleeren, meel, vet. met hoe langer hoe grooter tusschenpoozen binnenkomen(blz. 181). De regeering rantsoeneert. Niemand meer dan zooveel brood per dag. Niemand schoe nen dan op een bon, en ieder op zijn beurt een bon. Dit voorkomt, dat de een alles, de ander niets krijgt, maar het vermeerdert den warenvoorraad niet. Er blijft 'n schreeuwend tekort. De pas geworven landarbeiders drei gen het bouwwerk, de mijn, de hoogovens, de gieterij te verlaten. Het vijfjarenplan komt in gevaar. Hier kan geen stagnatie worden toegelaten. Dus komt er verscheidenheid in de rantsoeneering. De arbeiders in de zware industrie 800 gram brood per dag, die in de lichte 400 gram, de vrouwen en kinderen eveneens, in sommige streken nog minder. Van den te kleinen voorraad schoenen gaat het leeuwendeel naar Leningrad, Dnjie- perstroy, Stalingrad, Don Bass, Bakoe en an dere „gevoelige plaatsen van het front". Van kleeren, aardappels, visch en vet eveneens. Genoeg is het nooit, op geen voeten of vamen na, en intusschen wordt de warenhonger el ders met den dag pijnlijker gevoeld. En dan volgt op blz. 183 de vernietigen de conclusie: „Nergens is de distributie van waren zoo schandelijk slecht, zoo gebrek kig, zoo omslachtig en zoo kostbaar als in Sovj et-Rusland." Bij ieder, die niet met handen en voeten vastzit aan de socialistische productiewijze en goederenverdeeling, zou na zulk 'n over vloed van negatieve resultaten, de vraag opkomen: Zou toch misschien de fout niet in het systeem zelf schuilen? Is de Staat wel het aangewezen lichaam, om naast een alomvattende productie bovendien nog de heele distributie voor zijn rekening te ne men? Maar het schijnt, alsof de liefde voor de „Planwirtschaft" ook bij den schérpzinnig- sten socialist al het overige op den achter grond schuift. Immers op blz. 77 lezen wij: „Het plan heeft aller aandacht en toewij ding. Op den mensch wordt niet gelet. En w(j onnoozelen, die meenden dat het vijfjarenplan juist ten doel had den levens standaard der proletariërs op te voeren en den mensch, individueel en maatschappe lijk, op hooger niveau te brengen, wij bespeuren niet zondef ontsteltenis, dat aan het einde der vijf jaren de mensch is ver laagd tot een verlengstuk der machine, ®ven consequent-onbarmhartig als in het ergste kapitalistische grootbedrijf, en dat hij als loon voor zijn geestdooderiüen arbeid wordt afgescheept met een armzalige fooi, waarvoor onze Nederlandsche werkloozen den neus zouden optrekken! Het is ondoenlijk om den schrijver op den voet te volgen op zijn lange reis door Sovjet-Rusland. Maar één bijzonderheid mogen wij niet onvermeld laten. Zooals ieder reiziger heeft ook de heer Matthijsen voortdurend te ma ken gehad met spoorweg, post en telegraaf. Doch wie meenen mocht, dat in het land der universeele regeeringsbemoeiing althans de gewone takken van staatsdienst onge veer normaal zouden functioneeren, wordt door den schrijver al spoedig uit den dtoom geholpen. De treinen rijden in Rusland min of meer op goed geluk: een dienstregeling is ner gens te vinden, noch in den boekwinkel, noch bij 't reisbureau „Intourist", noch bij de spoorweg-administratie. Om een spoorkaartje te bemachtigen, stelt men zich 's morgens vroeg in de rij voor een der spoorwinkels in de stad. Om negen uur gaat de zaak open. Maar om zes uur staan weike7->r+Y-o\Ustl^en* Daar verneemt men voor te krijgen welken dag nog een plaats Krijgen is. De groote meerderheid zoret er daarom een dag of awk f liefst op den vrijen dag, voor om W 1°^ lijk kaartje te bemachtigen koste- Zonder kaartje komt men 'hei station niet binnen en later evenmin den trein. Aan elk portier staat een conducteur, meestal een vrouw, die nauwkeurig controleert. Is haar wagen vol, dan helpt er geen bidden of smee- ken aan: de reiziger blijft staan. Een kaartje geeft geen waarborg, dat de reis onder alle omstandigheden doorgaat. Vandaar dat er bij elk portier een geweldig gedrang is. (blz. 27). Van het Noorden naar de Krim liep vroe ger via Alexandrowsk 's morgens een boe- meltrein en 's avonds een sneltrein. Het verkeer is sindsdien verdrievoudigd. Daar om loopen er 's morgens vroeg vijf boemel- treinen achter elkaar en 's avonds van 20.20 tot 22.30 vier sneltreinen! (blz. 63). Omtrent de „Maxim Gorki" een per sonentrein uit goederenwagens saamgesteld kan men op blz. 33 een menigte stich tende bijzonderheden vernemen: „Tien tallen lijven en hoofden op de daken, ge zichten voor de open gaten, drie verdiepin gen gezichten voor de open deuren, waar uit een onbeschrijflijk lawaai klinkt, van krjjschende vrouwen en ruziestemmen van mannen: de „Maxim Gorki" rijdt." Zoo zijn de toestanden op de Russische spoorwegen. En met den post- en telegraaf dienst is het nauwelijks beter gesteld. Een gewoon telegram komt niet aan, omdat dringende telegrammen voorgaan. Maar deze worden op hun beurt achtergesteld bij militaire telegrammen, regeeringstelegram- men, diensttelegrammen en oogsttelegram- men. Resultaat: een dringend telegram bereikt de plaats van bestemming niet na verloop van twee of drie uren, maar van twee of drie dagen. De haastige reiziger, die zijn komst dringend heeft geseind naar 't hotel zijner keuze, ervaart telkens weer, dat het telegram nog onderweg is, als hij zelf reeds goed en wel is gearriveerd. Conclusie: „Sint Bureaucratius is altijd te laat, altijd omslachtig en altijd pretentieus. Omdat het Secretariaat der C. P. in Rus land heerscht, kan de telegraafdienst voor particulieren gevoegelijk buiten gebruik borden gesteld." (blz. 152). En de post is even onbetrouwbaar: •Voorshands kan men de post dus niets I toevertrouwen. Men heeft mij verzekerd, dat een redelijke kans op bezorging van brieven alleen dan bestaat, wanneer „aan- geteekend" verzonden wordt. Sinds stuur ik mijn brieven aangeteekend en hoop er het beste van." (blz. 151). Bovendien wordt het publiek herhaalde lijk afgezet door beambten, die zich niet aan het tarief storen en het teveel gevor derde kalmweg in hun zak steken, (blz. 207) „Zij die van het „socialisme-nu" droo- men, zoo besluit de schrijver op blz. 206, zullen goed doen onbevangen van de Rus sische werkelijkheid kennis te nemen Ziedaar het laatste woord in het tragisch conflict tusschen leer en leven bij dezen beginsel-vasten aanhanger der S. D. A. P. Ondanks de harde werkelijkheid, die zich onafwijsbaar aan hem opdringt, mag en wi! hij niet ronduit erkennen, dat de proef met de collectivisatie in Rusland jammerlijk is mislukt. En toch is het failliet der „Plan wirtschaft" zoo volkomen, dat zelfs de openbare diensten, die in alle beschaafde landen zonder noemenswaardige stoornis werken, bij de Sovjets reddeloos in de war zijn en hopeloos tekort schieten. Geen wonder, dat het vijfjarenplan ook op industrieel én agrarisch terrein in een onontwarbaren chaos verloopt, en dat de productie zich over heel de linie in dalende richting beweegt. „Overal in Rusland", zegt de schrijver op blz. 128, „is te zien dat de bourgeoisie, het privaat bezit, het particulier initiatief vol maakt overbodig zijn in het bedrijfsleven.-" Maar op grond van zijn eigen gegevens, zooals wij ze hier beknopt hebben samen gevat, voelen wij ons ten volle gerechtigd tot de uitspraak: overal in Rusland is waar te nemen, dat de „Planwirtschaft op een volslagen bankroet uitloopt, en dat de alom tegenwoordige staatsbemoeiing met nood, honger en ellende zonder weerga gepaard gaat. Dit is de les die de practijk ons leert: de theorie geven wij den schrijver gaarne ca deau. Mr. L. S. In een polemiekje uit „De Avondpost" viel dezer dagen op, dat wij het voor een „nationale" radio-uitzending niet verder brachten dan hetgeen „ontspannend, leer zaam of nuttig" mocht geacht worden. Het Alg. Handelsblad doet nu zijn best aan het begrip „algemeen" of „nationaal" wat meer inhoud te geven door in plaats van de negatieve de positieve „neutraliteit" voor de staan. In dezer voege: Algemeen is wat de Nederlandsche natie betreft die natie zooals zij in haar een heid van tegendeelen bestaat, in al haar ver- scheidenheid die desondanks een historisch gegroeide gebondenheid niet beeft belet. Wij nemen steeds die nationale werkelijkheid tot uitgangspunt. Een algemeene radio-omroep zal de natio nale verscheidenheden erkennen en eerbiedi gen. Hij zal er aandacht aan kunnen wijden als uitingen van levensinzicht en cultuur, maar zonder doelbewust partij te kiezen voor de eene groep tegen of boven de ander, zon der proselieten te willen maken voor één be paalde richting. In dat opzicht zal hij ten aanzien van nationale strijdvragen op poli- bek gebied, en ten opzichte van confessio neele propaganda een neutraal standpunt in- "fjben. Dit behoeft geen angstvallige verzwij- y «0 van zulke quaesties in te houden, maar -J, °nthouding van party kiezen of eenzii- VKUnnen het niet helpen dat men veel van aeze opvatting van eerbiediging van an dersmans overtuiging en van de vrije opvat tingen naast elkander, terugvindt in de libe rale gedachte. Maar het ware een averecht- sche methode om uit dien hoofde nu den al- gemeenen omroep Per se tot een liberale te willen stempelen, jn den „giuieken zin van dit begrip. Ten opzichte van de liberalen als staatkundige, maatschappelijke en politieke formatie moet de algemeene omroep even neutraal staan als tegenover de socialisten, katholieken, anti"revo]utionairen enz. Geen liberale propaganda, evenmin als roode, of roomsche of protestantsche! Al behoeft dit dan natuurlijk niet te bet'eekenen een kin derachtige ontkenning van feiten, of struisvo gelpolitiek. Men kan over de dingen praten op ver schillende manieren: als passief objectief waarnemer, als actief Wetenschappelijk on derzoeker, of als geloovige in de volmaakt heid van een bepaald credo. Voor den alge- meenen omroep komen de eerste twee metho des in aanmerking. V00r de sectarische of confessioneele omroepen is de derde manier de eenige, evenals voor een politieken om roep zooals de socialistische, die zich even eens baseert op een vast geloof aan een be paalden vorm van toekomstige samenleving- In dezen gedachtengang kunnen de politie ke en confessioneele omroepen niet algemeen z>jn in den zin, dien wij hierboven hebben uitgestippeld. Zij moeten alles uit een be paalden gezichtshoek zien en beoordeelen. Neutraliteit ware voor hen onoprechtheid. Hun principe verzet zich daartegen. baarbij wij drieërlei wenschen aan te teekenen: le- Dat „onthouding van partij kiezen" n zeer speciale vfcrm van „partij kiezen" Wolff seint d.d. gisteren uit Keulen: Vanmorgen zijn hier onderhandelingen be gonnen tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie inzake gemeenschappelijke economische vraagstukken tusschen Nederland en Duitschland. De Nederlandsche delegatie stond onder leiding van oud-minister Posthu- ma. Allereerst werden hartelijke woorden van welkom gewisseld tuschen de leden .van het Nederlandsch Centraal Instituut en van de Duitsche handelscommissie, benoemd door den Duitschen rijksbond voor industrie-aangelegen heden. Daarna werden uitvoerige besprekingen gevoerd betreffende de handelsrelaties tus schen Nederland en Duitschland, ten doel heb bend een verbetering te brengen in de uitwis seling van goederen tusschen beide landen, waarbij speciaal de heeren Herle en Henny de verschillende standpunten uiteenzetten. Tot genoegen van beide partijen werd daarbij ge constateerd, dat de sedert weken tusschen den rijksbond voor industrie-aangelegenheden en de vertegenwoordigers van het Nederlandsch Centraal Instituut gevoerde onderhandelingen tot een zichtbare ontspanning in de situatie en tot een verbetering in het handelsverkeer tusschen beide landen gevoerd hebben. De toebereidselen van deze beide lichamen schijnen thans voldoende vorderingen gemaakt te hebben, om de officieele onderhandelingen tusschen Duitschland en Nederland met groote kans op succes te kunnen beginnen. Nader wordt nog gemeld, dat men bij de besprekingen gisteren is overeengekomen, dat het Nederlandsch Centraal Instituut tot bevor dering van het normale goederenverkeer tus schen Nederland en Duitschland bij den rijks- bond voor Duitsche industrieaangelegenheden zal worden beschouwd als het bevoegde orgaan, dat alle moeilijkheden die zich tot dusver heb ben voorgedaan en nog zullen voordoen in de handelsbetrekkingen tusschen beide landen, met de daartoe aangewezen Duitsche organen zal bespreken. „Het Jager-plan momenteel de eenig mogelijke oplossing.' In een vergadering van de Nederrijnsche Kamer van Koophandel DuisburgWesel, heeft, naar de D. B. Z. meldt, de voorzitter der Kamer, dr. Welker, mededeelingen gedaan over den huidigen stand en de vooruitzichten van de internationale besprekingen over de Rijnvaart. Spr. zeide daarbij, dat aanneming van 't Jager plan momenteel de eenig mogelijke oplossing beteekent, ofschoon bepaalde kringen, welke in naiiwe relatie staan met de particuliere schippers afwijzend staan tegenover dat plan. Daartegenover stelde dr. Welker vast, dat het juist voor de particuliere schippers slechts voordeelen biedt. Morgen zal de studie-commissie wederom bijeenkomen, terwijl Zaterdag een vergadering wordt gehouden van de Duitsche' Rijnreederijen. Allerwaarschijnlijkst zal dan aan de reede- rijen afzonderlijk alsmede aan de particuliere schippers worden verzocht hun houding ten opzichte van het Jagerplan te bepalen. 433435. De Vereenigde legers naderen het huis van J. links aan den hoek ge legen. Het is een geduchte strijdmacht, zóó groot, dat wij haar niet geheel op hef plaat je hebben kunnen krijgen. Maar let op de krijgshaftige houding der soldaten! Mister Bull, die vlak voor Jaap marcheert, ziet er niet uit als iemand met wien men gekheid kan maken. Max brandt van strijdlust en Petronelia en tante Anastasia houden zich reeds tot den aanval gereed. Êaar daar roept de opperbevelhebber, Doezelemoezele- poezeltje uit: „Sapperloot, daar staan ze!" en tante Anastasia uit een gil en roept: „Mijn kinderen! Bet en Bert! Mama komt!" Opschorting van betalingsverplichting tijdens behandeling van het verzoekschrift. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Crisispachtwet 1932. wijziging De strekking van het wetsontwerp is twee ledig. Voorgesteld wordt: le eene voorziening naar aanleiding van de uitspraak van den Hoogen Rj-j .1(> Crisispachtwet 1932 geen betrekking 'heeft od den tuinbouw; y 2e. verzachting van de bePalin noemde wet (art. 2, laatste lid) ,,„f ingediend verzoekschrift om gehot, i e®n J? f telijke ontheffing van betaUng t? °f termijn de verplichtong tot betai,„ 660 pa zoolang op dat verzoekschrift niet -S °psc Ten aanzien van sub. 2 merkt ^1B op: Tegen de Crisispachtwet zii„ regeering bedenkingen geopperd. Het verrnd?1"?011!.11?110,8 gemeen geen aanbeveling om oo„ gekomen wet dadelijk weer te Pas tot Btand er is één punt, dat zich wel v,rVigen' Doch voron drinrrf IN.-» 4- J j ©61 StSfk U3.cU* voren dringt. Dat is de opschorting van de °et heeten; ,~e- dat de „neutraliteit" evengoed een paalden gezichtshoek" vormt als het c arisnie", m.a.w. even „sectarisch" is; niet dat de liberale redactie inderdaad teit" hUStast' wanneer ziJ in deze „neutrali se vi ars ondanks de liberale gedachte te meend Met de ve&ekering, dat de „alge- weren °mroeP °°k de liberale politiek zal su,st zij haar geweten niet. Liberale 7nn maakt die omroep in elk geval. nracti=^,°ed het Algemeen Handelsblad serve-mot steviS liberale kleur bekent. Nu heeft °a' maar deze voldoet maar matig. ,1™.- de Delco een grondige reparatie on- metino-en "t 'S thaDS weer in gebruik. Over de er kosmische stralen wordt advies gevraagd aan prof. Clay. anmen™f1,°Zender Fan de expeditie is nu in sam nwerking gekomen met dien van de Fran- sche expeditie ln Scoresbysund (het officieele radiostation in Scoresbysund is blijkens een mededeelmg Van Mikkelsen 9 September 1.1. afgebrand en functionneert dus niet). Binnen kort beginnen de Hollandsche zender in Ang- magssalik en de Fransche zender in Scores bysund proeven over sterkte-metingen. Het poolijs is nu voor de kust. verplichting tot betaling, gedur»A behandeling van het verzoekschrfft n g verzoekschrift in te dienen verkJ ^,°°r ee° ter een moratorium, dat germ, pa duren, zonder dat hij zelfs renf1611!. k&n vergoeden over het bedrag, dat hlj kSens uitspraak der kamer voor cri«ia„ Kracntens hebben te voldoen. Dit gaat 'tePachtzaken zal dere voorziening te dezen a T- ET boden. dringend ge- Het ontwerp komt niet terug sel van de opschortende kracht ri gever heeft aanvaard. Doch wél brengt Tet eenige correctie aan. Die coreo f nel tweeërlei aard. c°nectie is van In de eerste plaats, wordt voorgesteld dat de kantonrechter, als zijne onderen™ om tusschen partijen eene miniieitik(?n POg!ng .lng s..!t ln hoeverre de bet,i|ng„"cht "f blijve opgeschort gedurende de verdere al deling der zaak. rdere behan" In de tweede plaats is er geen reden den verpachter blijvend te belasten met het nadee" dat hij zelfs de verminderde pachtsom lngi volge de wet geruimen tenr later ontvangt dan de betaling volgens de pachtovereenkomst had moeten geschieden. Hij zal zich, ingevolge de wet, met een lagere pacht dan de overeen- gekomene tevreden moeten stellen, doch het nadeel bovendien, dat hij deze pacht later ont vangt worde zooveel mogelijk weggenomen door hem aanspraak te geven op eene rente over de lagere pachtsom, berekend naar 5 pet 'sjaars, over den tijd, dat de verplichting tot betaling ingevolge de wet is opgeschort ge weest. Tegenover den pachter is deze rente vergoeding niet onbillijk, daar deze het voor deel van de latere betaling heeft genoten. Nieuwe directeur. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 April 1933, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan mr. J. H. C. Busing, als directeur van de Rijkspostspaarbank, onder dankbetuiging voor de door hem den Lande bewezen diensten, en is, met ingang van 1 April 1933, mr. A. G. G. Tydeman benoemd tot directeur van die instelling. Alles bij elkaar, de critiek in en buiten de stukken meegerekend, is de behandeling van de Postbegrooting ons hard meegevallen. Mis schien omdat zij zoo gauw voor een nacht zitting althans was afgeloopen? Of omdat zij een beeld geeft van een bedrijf, dat tenminste nog van winst durft spreken al wordt deze nu dan ook 2 mlllioen lager geraamd. In elk geval er is niet zóó hard van leer getrokken als men uit de schriftelijke gedachtenwisseling misschien had opgemaakt. Wel hebben een reeks afgevaardigden, te be ginnen met den heer Ch. v. d. Bilt geklaagd over de te slechte positie, vooral van het lager personeel. En wel heeft met name de heer Schaepman opnieuw klachten geuit over te weinige en té trage bestellingen, in het bijzon der van dagbladen, een feit, waarmee de heer Damme en zijn assistenten geducht rekening zullen hebben te houden, willen zij op den duur geen zeer groote klandizie verliezen. En ten slotte is er wederom geklaagd over de wel heel dure postvluchten. Maar hiertegenover stonden weer andere af gevaardigden, die ook op goede zijden wezen en de Minister zelf, dié herinnerde aan de invoering van de vrachtposttreinen, de uitbreiding van het auto-vervoer en de automatiseering van de telefoon. Met de bedrijfsleiding van de P.T.T. moet men instemmen, dat er alles op gezet wordt, om herhaling der spoormisère met haar gruwelijke tekorten te voorkomen. De heer Ch. v. d. Bilt zei dat de Minister niet alles moest offeren om tot een sluitende begrooting te ko men, maar hoezeer wij ook het sympathieke pleidooi van dezen katholieken afgevaardigde voor het personeel tot op zekere hoogte kunnen waardeeren, men moet erkennen, dat de po sitie van het personeel zonder den minsten 'wijfel nog grooter gevaar loopt als P.T.T. met tekorten gaat werken. In hoeverre naar een lager vlak moet worden gestabiliseerd is een kwestie, welke directeur-generaal Damme' wel evenmin als wij zal kunnen beantwoorden. Per s'ot van rekening kan niemand precies profe- teeren. Maar indien waar is, wat de meesten Vennoeden, dat de laagconjunctuur voorloopig aanhouden, moet een bedrijf, dat zoo midden in bet economisch leven staat als P.T.T. inder daad buitengewoon voorzichtig manoeuvreeren. Dat de Minister deze prudentie dekt, kan men kem moeilijk euvel duiden. Enkele concessies 'h 't belang van het personeel, zoo betreffende rijwielvergoeding, nachtdienst, plattelandskan toorhouders, bevordëringsmogelijkheld, zijn toe gezegd of althans ter overweging in minis terieel petto gehouden. Een bron van niet te versmaden inkomsten zag de commissie-Weiter, in welke ook de heer Damme zitting had, in de telefoonbedrijven der drie groote Hollandsche gemeenten. Vanzelf- sprekend is dit niet zóó gezegd, maar men mag het gerust denken, nu P.T.T. ernstige aanstalten tot naasting maakt. Zeker worden er ook technische redenen opgegeven en de des kundige prof. v. d. Bilt heeft daar hijzonder den nadruk op gelegd, maar mr. de Wilde, oiA- wethouder der Haagsche bedrijven, bekeek de zaak maar direct van den financieelen kant. De anti-rev. spreker zou zich tegen een eventueele naasting „met hand en tand" verzetten, daar hij er heelemaal geen voordeel in zag voor de be treffende Inwoners. In tegenstelling met de be weringen in het rapport-Weiter, wees mr. de Wilde er op, dat zoowel minister de Marez Oyens In 1902 als Regout in 1913 en König in 1920 tegen staatsexploitatie waren van de ge meente-telefoons, die ongeveer de helft der toe stellen hebben en de baten eruit moeilijk kun nen missen, zooals het rijk de kosten der naas ting moeilijk zal vinden en vooral zwarigheid zal hebben om de gaten te stoppen, welke de gemeentelijke budgets van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag zonder de- telefoonwinsten zullen vertoonen. Dat het rijk de naasting zeker niet uit fiscaal-monopolistisch oogpunt zou mogen doen, beklemtoonde mr. Oud en beriep zich daarvoor terecht op prof. Aalberse's re cent bezwaar tegen monopolies van dezen aard. De Minister is wel zoo wijs geweest over de financieele zijde der zaak te zwijgen. Mr. Rey- mer beriep zich evenals prof. v. d. Bilt op de technische noodzakelijkheid, die de stedelijke enclaves in het rijksnetniet gedoogt. Lang zaamaan heeft het Rijk de vroeger verleende concessies van G5 op 3 teruggebracht. M°t de verandering der techniek en het domineerend karakter der intercommunale gesprekken, is P.T.T. gaan hechten aan het bezit der groote stadsnetten. Daarom zijn sinds 1919 nog slechts concessies voor één jaar verleend (vroeger voor 25 jaar) en de Minister schijnt van mee- ning, dat de overneming over vijf jaar haar be slag zal hebben gekregen. Of de overneming dan niet, evenals in 1919 zal afsluiten* op de personeels- en taxatie-kwestie, is intusschen nog een heele vraag. Zonder verweer zullen de steden in de Hollanden zich hun telefoon bedrijven wel niet laten ontnemen, zooals dui delijk nit mr. de Wilde's opmerkingen is ge bleken. De kwestie van Dinsdagavond was vanzelfspre kend weer de radio. Terecht heeft mr. Frans Teulings in zijn scherp geformuleerde rede direct onderscheid gemaakt tusschen ons om roepsysteem als zoodanig en de kwestie van de politiek in de radio. De „Avro"-kampioenen Boon en Oud willen het heele systeem, ge bouwd op het zendtijdbesluit van 15 Mei 1930, liefst zoo gauw mogelijk zien afgebroken. Maar daarvan komt niets. Minister Reymer Is op dit punt tot geen concessie bereid en hij kan er gerust op zijn, dat geejj, Minister na hem daar» aan ooit zal beginnen, gezien het feit, dat er nooit een meerderheid voor zal zijn te vinden in de Kamer. En in dit verband willen wij wel even zeggen, dat de klagers over uitstel in 't nemen van beslissingen in zake radio-kwesties, niet moeten vergeten, dat de kwestie, n.i. de zendtijdverdeeling door Minister Reymer is opgelost. Ook wie deze bewindsman op ander terrein aarzeling verwijt niet steeds ten on rechte, maar toch ook weer niet altijd heel bil lijk als men met alle omstandigheden rekening houdt zal dit feit moeten erkennen en dat is njet zoo weinig. Want het heeft, zooals mr. Teulings terecht uiteenzette ons land een omroepstelsel gegeven, dat zijn gebreken moge hebben als ieder ander stelsel, :maar dat ook buitengewone voordeelen biedt, omdat het zich zoo aansluit aan onzen specifiek-Nederland- schen aard en in 't buitenland ook bewonde raars heeft. Daarnaast staat dan de kwestie van de po litiek in de radio, welke een acuut karakter kreeg door de wijze, waarop de „Vara" haar uitzendingen zoo sterk voor partij-politiek ge bruikt of liever misbruikt, dat van alle kanten bezwaren worden gevoeld. Prof. Slotemaker had al een motie klaar en de heer Boon wilde weer een initiatiefwet op stapel zetten. Dat is allemaal niet noodig, want de Minis ter zal probeeren, des noods dbor wetswijzi ging, op dit punt tevredenheid te scheppen. Of dat zoo vlot zal gaan, betwijfelen we sterk. Want, zooals mr. Teulings, die van vulgaire politieke propaganda ook niets moest hebben terecht betoogde, en zooals ir. Bongaerts verle den jaar reeds gezegd heeft, het zal niet zoo gemakkelijk te omschrijven zijn, wat „politiek" is. Prof. Slotemaker wijst wel op de Indische regeling (naar onze meening ook geen ideaal en overigens moeilijk te vergelijken met onzen toestand) maar een feit is, dat deze wel de politiek verbiedt, maar ons evengoed een defi nitie onthoudt, wat politiek is. In dit verband zouden wij wel eens willen weten, hoe de com missie, welke voor Indië nog benoemd moet worden, er wel zal uitzien. Dat de heeren ob jectief zullen moeten zijn, is duidelijk, maar de vraag is, welk criterium weer zal worden aangelegd om deze objectiviteit te toetsen. Mede in 't belang van een goede ontwikke ling der radio, ware het zeker gewenscht de Kleppejpnannia uit den aether te weren: zij heeft niets te maken met een wereldbeschou wing. En alleen op wereldbeschouwingen, niet op politieke scheidslijnen, heeft Minister Rey mer zijn zendtijdbesluit, gebaseerd. Dat dit laat ste zou zijn overtreden door de beslissing om de laatste roode betooging niet uit te zenden, wil er bij ons niet in. Wij zouden haar zelfs hebben durven verdedigen, al ware zij (wat niet het geval is) in strijd met de letter van het zend tijdbesluit. Hier geldt het: ,4e letter doodt, maar de geest maakt levend" en naar onze meening schoot het gezag tekort in zijn plicht indien het in de meest moeilijke omstandig heden er positief toe mee zou werken agitatie te laten verwekken tegen maatregelen, welke zij in het waarachtig algemeen belang acht. Hoe veeleischend een fractie in de Kamer kan zijn, ook al is zij ongeveer vier maal zoo klein als de katholieke, heeft de Vriiheidsbond- sche groep gistermiddag bewezen. Zij had bij monde van mr. Boon stemming gevraagd over de postbegrooting, speciaal vanwege het radio- beleid van minister Reymer, en stemde met de anti-papisten en de heer Floris Vos tegen de begrooting, die met 61 tegen 16 stemmen werd aangenomen. De vrijzinnig-democraten moesten wel aan de manoeuvre meedoen, want zij weten, hoe het juist de Vrijheidsbond is, die onder de kiesgerechtigde „Avro"-duiven schiet. Wij von den dit tegenstemmen nog al kras, daar de minister immers de toezegging had gedaan, dat hij tegemoet wilde komen aan de klach ten over te eenzijdige partij-politieke propa ganda door één omroep. De Minister moet maar niet denken, dat hij den heer Boon c.s. ooit tevreden zal stellen, als zijn zendtijdbe sluit niet is opgeheven. Veel beter lijkt ons. dat de bewindsman tracht zich te verstaan met de „Vara". Want zou dit niet lukken, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de volgende postbegrootingen net zoo grondig ver giftigd worden als die van de weermacht. Daa, stemt de S.D.A.P. altijd tegen. Hetzelfde kan men bij de postbegrooting verwachten als geen overeenstemming wordt bereikt met de „Vara" De soc.-dem. fractie heeft dezen keer nog vóór gestemd en dit beteekende iets, als men aan 8 November denkt maar men zal wel begrijpen, dat zij niet zal wijken voor de libe rale fractie. Wat deze, geheel in strijd met het hoog geroemde liberale beginsel wil, is dui delijk. De niet eenvoudige kwestie,-welke nu aan de orde komt, zal veel stuurmanskunst vereischen ter rechterzijde, want het is on loochenbaar, dat men zich op buitengewoon glas ijs gaat begeven, wanneer de Staat op een hem zoo volkomen vreemd terrein als de radio, positief gaat meedeelen wat wel en wat niet uitgezonden mag worden buiten de gewone grondwettelijke normen om. Aan de vrijheid tornen in een Staat als de onze, ls een zaak, welke ernstiger kanten heeft dan de Vrijheids bond schijnt te vermoeden en wij willen deze overweging niet voor ons houden, nu het gaat tegen een partij, welks politieke radio-activi- teit wij allerminst kunnen bewonderen, maar die dat.moet men maar niet vergeten over „politiek" heel anders denkt dan wij. Daarom gelooven wij, dat wetswijziging hier minder zal haten dan een ernstig beroep op de „Vara" om niet ons heele omroepstelsel in gevaar te brengen door het uitzenden van %tof, waartegen redelijkerwijze van alle kanten bezwaren moeten worden gemaakt. Dat de Vrijheidsbond uit deze zaak weer evengoed een politiek slaatje wil slaan als uit de winkel sluitingswet, staat voor ons vast. Zij offert nu de winkeliers aan haar politiek op, daar zij practisch met haar initiatiefvoorstel, dat geen schijn van kans heeft, den weg blokkeert voor den minister van Economische Zaken en Ar beid. Uiteraard kan men geen lyrische beschou wingen verwachten van minister Ruys, die de schrikbarende werkloosheid zooveel mogelijk moet bekampen. Alle gevolgen opheffen van een geesel, die ruim driehonderdduizend men- schen rechtstreeks treft de huisgenooten van werkloozen niet meegerekend kan deze minister niet en kan ook geen enkel minister in geen enkel land. Op z'n minst twee millioen gulden per meek besteedt alleen het Rijk al aan rechtstreeksche verlichting der werkloos heid. De werkloosheidszorg is een aparte de partementale tak van dienst geworden en da minister zint nog steeds op reorganisatie van dien dienst, waarhij zooveel mogelijk locale, provinciale en andere instanties zullen worden ingeschakeld om tot meer concentratie en zoo tot nog intensievere bestrijding te komen. Groote objecten voor werkverruiming en werkverschaffing men denke aan de brug gen houdt de minister in het oog; daar naast wordt nog aan verbetering van steun- tarieven op het platteland gedacht, alsmeda aan een kindertoeslag over het geheele Rijk, zooals Brabant en Limburg dien nu kennen, aan een extra-toeslag met Kerstmis, aan niet meer inhouding van uitkeeringen krachtens sociale wetten, aan verlaging van den leef tijdsgrens voor steun aan zelfstandige, werk- looze v«Duwen, welke grens van 35 op 25 wordt terug gebracht. Wie eerlijk den toestand nagaat, mag deze concessies niet onbeteekenend noemen. Zeker zou zakgeld aan werklooze cursisten heel aar dig zijn, maar nog beter lijkt ons toch, dat men zorgt de cursussen voor de jonge werkloozen in stand te houden. Waar rekening wordt ge houden met het inwonend kindertal bij de steun verleen ing, daar begrijpen wij, dat Minis ter e» Kamer de. mptie der S.D.A.P. verwierpen om tot algemeene steun van inwonende meerderjarige kinderen over te gaan. Zelfs degene, die het zou wagen aan zooiets te be ginnen in de meening misbruik geheel te kun nen voorkomen, zal moeilijk kunnen bewij zen, dat zulk een steunregeling financieel lang ware vol te houden. Er zijn immers nog meer zaken dan werk verschaffing en steunverleening. Zijn er niet de werkloosheidskassen, waarvoor de heeren Amelink en Kuiper in hot krijt traden en die de hooge'crisistoelagen moeten hebben, willen ze niet ten gronde gaan? En men bedenke, dat dit dan zou beteekenen het verdwijnen van een instituut, waar de werkende arbeiders hard voor hebben geofferd en alleen over 1932 de niet geringe som van 8 milioen aan span- deerden. De Minister toonde zich bereid het mogelijke te doen, speciaal voor de landarbeiders, en dr. v. d. Tempel, die gisteren voor het eerst weer sprak na langdurige ziekte feit, waarmee dr. Kortenhorst hem hoofsch geluk wenschte heeft van den premier de toezegging gekre gen, dat de wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering, waarvoor hij met Kui per en wijlen mgr. Nolens zoo hardnekkig ge pleit heeft, nu zal worden aangepakt Binnen- landsche Zaken zal een vóór-ontwerp gereed maken voor den Hoogen Raad van Arbeid. Ia welken geest dit ontwerp zal moeten zijn, wil len de werkgevers het aannemelijk achten, heeft mr. Kortenhorst duidelijk uiteengezet, toen hij zei, dat de wet zou moeten worden geconstrueerd als de ziektewet en dat men haar alleen moest zien in het licht van nor male tijden. Zij zou vanzelfsprekend ook niet voldoen in een economische stormperiode als wij nu doormaken. Weinig leden zijn alleen met toezegging van wetsontwerpen tevreden. Want mevr. de Vries vraagt meer geld voor de volksgezondheid en o, rem incredibilem! ook de liberale dr. Vos kwam niet alleen met enkele desiderata, maar zelfs met een motie om een kleine vier duizend gulden te handhaven voor de malaria bestrijding in N. Holland. Het is den arts te vergeven, maar laat de liberalen dan op houden als de bezuinigers bij uitstek te para deeren. Weliswaar kwamen de heeren Maenen en Kampschöer niet met moties dat zijn specialité's van linkschen huize maar meer voorschotten voor den woningbouw en verla ging van den rentevoet, vroegen zij wel. Deze laatste wensch van den Limburgschen afge vaardigde zal de Regeering niet zoo makkelijk kunnen afwijzen. Want men moet niet verge ten, dat een verlaging van den rentevoet van 5 pet. tot 4 y, pet. een huurverlaging ten ge volge heeft van 2y2 pet. Dat is evenveel als het gevolg van de 9 pet. loonsverlaging, die de Regeering na veel pourparlers in de bouw vakken heeft los gekregen. Het gekke is ech ter, dat het goede effect van deze loonsverla ging ten bate der huurders weer is opgeheven door de renteverhooging van yK pet. En het huren-probleem is gewichtig in dezen, trots vele regeeripgsmaatregelen, toch altijd nog deflatie-tijd. Zeker schijnt rente-verlaging min der gevaarlijk dan zeer sterke huizenbouw, waarop mr. v. d. Bergh aandringt. Want wel is 't waar, dat met veel nieuwbouw de huren zullen dalen, maar als dit laatste in te snel tempo gaat, roept men weer andere gevaren op. Nademaal de Minister bij brief van 30 Nov. aan de Kamer heeft te kennen gegeven nog- geen mededeelingen te kunnen doen over de vermindering van uitgaven in verband met de Warenwet en daarbij beloofde tot geen vermin dering te zullen overgaan dan na de Kamer te hebben gehoord, is deze veel omstreden aan gelegenheid nog niet besproken. I Wansmaak te genezen door wansmaak. Reuter seint uit Boedapest. Om het onderscheid tusschen prulartikelen en producten van ware kunst ook voor breeders lagen der bevolking aantoonbaar te maken en om bij het publiek meer zin voor goeden smaak aan te kweeken, wordt hier op het oogenbllk een „tentoonstelling van smakelooze voorwar» pen" gefi^uden. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5