- ggi§g^ m DONDERDAti 8 DECEMBER 1932 KLACHTEN VAN HANDELS- AVONDSCHOLEN DE OVERBRUGGING VAN HET MERWEDEKANAAL. ONZE HANDEL IN 1932. ONZE KUNSTZIJDE-UITVOER. UITVOER RADIO-ARTIKELEN. Waarde in November gestegen. Laatste betonstorting in het Oostelijk viaduet. NEDERLANDSCHE GLOEILAMPEN- UITVOER. In November 1932 in vergelijking met October gestegen. BINNEN EEN JAAR GEREED. DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. de onbewaakte overweg. NAAR DE SPEELBANK TE SPA. Om de crediteuren te kunnen betalen. Goederen aan een faillissement onttrokken. LOONKLASSEN VOOR DE INVALIDITEITSWET. Alle arbeiders van 14 en 15 jaar in de 2e klasse. CONGRES INTERN. CONCERT- FEDERATIE. NEDERLAND EN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE TE GENEVE. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. ERFGENAMEN gevraagd DE IJ MUIDER STOOMTRAWLER- VLOOT. BOERDERIJ AFGEBRAND WEIFELENDE WIELRIJDSTER. ,Aïf, 'N PAARDEMIDDEL. WACKER IN ARREST. Om ontvluchting te voorkomen. DE MOORD OP MEVROUW RIJKHOF. R AMPOKPARTIJ VERDRONKEN. OPNIEUW RELLETJES IN DE JORDAAN. het drama in HET HAAGSCHE BOSCH. WEGENCONGRES. RESTAURATIE KON, PALEIS. DE EX-KROONPRINS TE DOORN. EEN NIEUWE MISSIEBISSCHOP De Hoogeerw. Pater Paulussen benoemd tot Apostolisch-Vicaris Z. H. tie Paus heeft benoemd tot apostolisch vicaris van Kumasi (goudkust van Afrika) den hoogeerwaarden pater H. Paulussen van het missiehuis der Afrikaaufccbe Missies te Cadier en Keer (L.) De nieuwe bisschop werd in 1881 geboren t« Wolder bij Maastricht. In 1904 werd hij in Cork (Ierland) tot priester gewijd, in 1905 vertrok hij naar de missiën van Beuin (Afrika's Westkust), in 1919 werd de thaue be noemde lid van den algemeenen raad van het bestuur der sociëteit en in 1923 provinciaal voor Nederland, in welke functie hij in 1923 werd herkozen. Verleden jaar hield de thans benoemde bis schop zijn vi^tatiereis over de Westkust va,n Afrika- Met Hetzelfde doel vertoeft hij thans 4n Egypte Mgr. Paulussen wordt tegen het einde vam deze maand te Cadier eD Keer terugverwacht. Met ontslag en overwerk 1 beantwoord. Algemeen heerscht de klacht, aldus de in* specteur van het M- O, in de vijfde inspectie in het dezer dagen verschenen Onderwijsver slag over 1930. dat de leerlingen te laat van de kantoren komen om de handelsavondscholen op tijd te bereiken. Hoe zonderling dit schij nen moge, er moet geconstateerd worden, dat van lapg niet alle werkgevers de noodige me dewerking voor het bezoeken der scholeu wordt verkregen. Toch wordt het onderwijs zóé gegeven, dat het van onmiddellijk nut is voor de dagelijksche kantoorwerkzaamheden. He directeuren staan tegenover het verzuim of hot te laat komen der leerlingen meerma len machteloos, daar klachten bij de kantoren soms het ontslag dier leerlingen tot gevolg hebben. De omvang van dit euvel wordt scherp m het licht gesteld door de volgende sohriftelij ke mededeeling van een directeur. Aan do juistheid van bet bericht valt, volgens den di recteur, die hiernaar een onderzoek instelde, niet te twijfelen: Minstens twee jaar, speciaal van Novem. ber tot Maart, werkte een jongen over. min stens drie avonden per week .tot. één uur, 6vms werd het twee, soms ook wel drie uur in den morgen. Op avonden, dat hij geen les had. was het wel eens een vroegen» en werd het elf uur of halftwaalf. Deze jongen mocht de school alleen bezoeken, als hij na afloop der lessen naar het kantnor terugkwam om over te werken. De leerling was 17 jaar, zoodat tegen de desbetreffende bepa li mg der Arbeidswet was gehandeld. Het Werk- tijdenbesluit voor de kantoren, dat dit jaar waarschijnlijk in werking zal treden, zal er stellig toe medewerken om aan dergelijke toe standen een einde te maken. Dit is geschreven in 1930. Thans zijn wij al- weer twee jaren verder,maar bedoeld Werktijdenbesluit laat nog altijd op zich wach ten. „Geen aéld", zegt de Regeering. ..Volko men overbodig", verzekeren de werkgevers. Rn de ongeorganiseerde blijft er gelaten tn be rusten, dat de wet van 1919 ook in 1933 oor hem nog steeds doode letter zal zijn. Aldus het vakblad „Mercurius" ',f Relatief ongunstiger geworden. Waarde (zonder goud en zilver) in millioen gulden. November Jan.-Nov. Oct. 1931 1932 1931 1932 1932 Invoer HO 106. 1752 1193 117 Uitvoer 101 70 1231 776 82 pet, invoer, gedekt door uitvoer72,0 65,8 70,3 65,0 69,7 idem Jan., Febr., Maart, April, Mei, Juni, Juli, Aug., Sept., Oct. en Nov 1932, resp.: 53.6, 68.7, 62.7. 61.6, 63.9, 61.7 65 0, 70.3, 75.9, 69.7, 65.8. Invoer van goud en zilver over de maand November 1932 14.989.242. Uitvoer van goud en zilver over de maand November 1932 26-464.009. In November aanzienlijk gedaald. Gemiddelde prijs verder gedaald. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de Nederlandsche uit voer van garens van kunstzijde onbewerkt in November 1932 737.842 kg. netto, ter waarde van 1.368.799 tegen 897.047 kg. netto, ter waard van ƒ1.661.929 in October 1932. Nadat in het eerste kwartaal van 1932 de ge middelde prijs per kg. zich vrij goed kon hand haven. volgde in de daarop volgende maanden een scherpe daling, welke zich bijna onderbro ken heeft voortgezet. In Augustus kon de ge middelde prijs per kg. iets verbeteren n.l. tot 1.95 maar in September IL volgde opnieuw een daling tot 1.89 .terwijl ook de gemiddelde prijs voor October 1.1. op ƒ1.85 wederom lager is, ondanks de aanzienlijke stijging der uitgevoerde hoeveelheid, welke zelfs den uitvoer van de overeenkomstige maanden van 1931 en 193° overtreft, hetgeen er op wijst, dat het behou den der afzetgebieden nog steeds geschiedt ten koste van lagere prijzen. De Nederlandsche uitvoer van radiotoestellen enz. heeft volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek in November 1934 683.506 kg. bruto bedragen ter waarde van 4 286.099 tegen 707.479 kg. bruto ter waarde van 3.726.533 in October 1932, hetgeen een niet onaanzienlijke stijging der uitgevoerde waarde beteekent. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de Nederlandsche uitvoer van metaaldraad gloeilampen in No vember 1932 2.097.700 stuks ter waarde van 740.501 tegen 1.877.800 stuks ter waarde van 702.928 in October 1932. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGER In de jongstverschenen nummers van het or gaan der vereeniging „Arbeid voor Onvolwaar digen" (de „A.V.O.") wordt er aan herinnerd hoe zeer sociaal en pliilantropisch werk onder den druk der tijdsomstandigheden hebben te lij den. Het Bestuur kondigt een grootsch opge zette propagandacampagne aan. met het doel het ledental zoodanig op te voeren, dat het een maal ondernomen werk der vereeniging, waar in ze midden-in zit, kan worden volvoerd. In een artikel, dat in afdruk in duizenden exem plaren als propagandabrochure onder den titel „Wat is en wil de A.V.O." verspreid wordt, wordt opgesomd, wat de A.V.O. reeds tot stand gebracht en wat nog op haar werkpro- Gisteren heeft de laatste betonstorting voor den Oostelijken oprit van de nieuwe brug in den Muiderstraatweg over het Merwedekanaal plaats gehad. Daarmee is het werk, dat velen zooals begrijpelijk is, nog altijd niet vlug ge noeg naar den zin gaat. zijn voltooiing een heel eind naderbij gekomen. Op uitnoodiging van de firma, die den bo venbouw van de beide opritten, die naar de' brug leiden, uitvoert, de Friesche Betonbouw, Th. Fokkens, te Dokkuni, hebben wij deze ge beurtenis bijgewoond, waarhij ook aanwezig waren de hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het arrondissement Haarlem, de heer T. H. van Wisselingh en de ingenieurs de hee- ren J. C. L. B. Pet en H. v. d. Spek. De heer van Wisselingh deelde ons eenige bizonderheden mee over den bouw van dit via duct. Allereerst beantwoordde hij een vraag die menige automobilist en schipper zich ge' steld zullen hebben: waarom is men van de vele werken, die ondernomen moesten worden 1 voor den aanleg van den weg Amsterdam Amersfoort, pas het laatst begonnen met de ovei brugging Ain het Merwedekanaal, terwijl toch de oude toestand zoo dringend om ver betering vroeg? Dit komt, zoo zeide de heer van Wisselingh, omdat men moest wachten op de beslissing omtrent het AmsterdamRijnkanaal, waarmee de kwestie gemoeid was, of het Merwede kanaal een onderdeel van dezen vaarweg zou worden of niet. Thans is uitgemaakt, dat dit wel het geval zal zijn, in verband waarmede het Merwedekanaal moet worden verbreed. Hiermee had men bij het vaststellen van de breedte, welke de overbrugging zou krijgen, natuurlijk terdege rekening te houden. De doorvaarthoogte, zoo vernamen wij ver der, wordt 9.15 M. boven N.A.P., de breedte van hoofd tot, hoofd 100 M. De beide opritten, welke te zamen een lengte hebben van 1 K.M., zijn grootendeels van gewapend beton, uitge zonderd de beginstukken, welke van aarde zijn. Éen aarden oprit is goedkooper, zoolang de hoogte beneden vijf mater blijft; waar hier ephter de opritten zich tot 12 M. boven het omringende land verheffen, besloot men tot een hoogte van c.a, 4.5(X M. de opritten van aarde te maken en verder den bouw in ge wapend beton uit te voeren. De opritten rusten op zware betonpalen, welke de Hollandsche Betonbouw ten getale van 2000 in den grond heeft gedreven. Een zoo zware fundeering was noodig, omdat de veen- bodem hier Buitengewoon slap is. De palen rusten in den ondergrond en deze stelde de bouwers dikwijls voor onaangename verras singen, omdat hij op zeer ongelijke diepten ligt. Op sommige plaatsen zijn de palen 12 M, op andere 21.50 M. lang. Op deze palen zijn fundatieplaten gelegd en daarop zijn ramen van gewapend beton geconstrueerd, waartus- schen losse ramen zün geplaatst als tnssehen- overspanningen. Hierdoor krijgt het bouwsel soepelheid, zoodat het zich kan aanpassen aan kleine zettingen. Op twee zware landhoofden komt de ijzeren brug te rusten. Deze wordt gebouwd bij de Ned. Dokmaatscbappij onder leiding van het Bruggeubureau. De brug zal, als het zoover is, op groote schuiten door het Merwedekanaal naar haar plaats van bestemming worden ge sleept. Dit belooft een belangwekkend trans- port te worden, want de brug, die veel breeder is dan het Merwedekanaal op het oogenblik en dus aan beide zijden ver over de oevers uit steekt, moet daarbij door de sluizen te Zeeburg worden geschut. Zij zal zoo hoog moeWn wor den gelegd, dat zij bij het sleepen over aan de oevers staande huizen zal gaan. In het voorjaar is men begonnen met de landhoofden. In den loop van het volgend jaar zal al het betonwerk voor de opritten gereed zijn, Aanvankelijk had men erop gerekend, dat de overbrugging tegen het einde van het volgende jaar tot stand zou komen, doch dank zij het snelle tempo, waarin de Friesehe Beton bouw het werk uitvoert, bestaat er een aan zienlijke kans, dat het gereedkomen van het werk eenige maanden vervroegd ial worden. De opritten hebben een rijvloer van 12 M. breedte, waarvan 3.50 M. afgaat voor de Gooische tram, die op een afzonderlijke door een hekwerk afgesloten baan zal rijden. Aan weerszijden zijn vier M. breede, verhoogde trottoirs uitgebouwd, waarvan er een als voet pad, het andere als rijwielpad zal dienen. De totale breedte bedraagt 20 M. De zijweg zal vermoedelijk van een betondek worden voor zien. De helling der opritten bedraagt 1 70. De Oostelijke oprit is kaarsrecht, in de Weste lijke loopt een bocht met een straal van 900 M Men zal zich eenigszlns een beeld kunnen vormen van de grootte van dit bouwwerk, als men weet, dat er drie millioen tweehonderd duizend K.G. bewapeningsijzer en twintigdui zend kub. M. beton in verwerkt zijn. De bo venbouw werd aangenomen voor 588.000, de paalfundeering voor 380.000, terwijl de ijze ren brug 264.000 kost. Na deze wetenswaardigheden vernomen te hebben, zijn wij langs een ladder op den Oos telijken oprit geklommen. Dij (lel» overgang tusschen het aarden en bet betonnen gedeelte waren tusschen de Hollaudscbe en de Friesche vlaggen in, de werklieden bezig met de laatste betonstorting. Met een pomp werd het beton omhoog gepompt en traag vloeide het uit een lange slurf tusschen de bewapening. Voor ons strekte zich het enorme grijze vlak uit. met een fldnwe helling tot aan het Merwede-kamial. Aan den anderen kant is men nog druk bezig, met den Westelijken oprit. En heel in de diepte keken wij neer op de oude draaibrug met de eeuwig wachtende auto's en de altijd gestagneerde schepen. Over een jaar zal het er hier anders uitzien Vergelijkende cijfers. Gisterenavond hebben wij melding gemaakt van de verlaging welke de Ned. Spoorwegen met ingang van een nader te bepalen datum op de reizigerstarieven zullen toepassen. Om een duidelijk beeld te geven van de beteeke- nfs dezer verlaging laten wij hieronder de nieuwe tarieven volgen naast de oude, welke nu nog gelden. Wat de tarieven voor enkele reizen be treft, zooals gemeld, zullen die in de toe komst worden: voor de eerste klasse: tot 150 K.M. 4,25 ct. P- K.M.150—300 K.M. 3.18 ct. per K.M.; hoven 300 K.M. 1,59 ct. per K.M. voor de ticeede klasse: tot 150 K.M. 3,25 ct. per K.M.150300 Iv.M. 2.48 ct. per K.M.; boven 300 K.M. 1,21 ct. per K.M. voor de derde klasse: tot 150 K.M. 2.25 ct. por K.M'; 150—300 K.M. 1,68 ct, per K.M.; boven 300 K.M. 0,84 ct. per K.M. Thans gelden nog de volgende tarieven: voor eerste klasse: tot 150 K.M. 4,875 ct., 150300 K.M. 3,9 ct., boven 300 K.M. 2,925 ct., alles per K.M. voor de ticeede klasse zijn deze cijfers resp. 3,875, 3,1 en 2,325 ct. per K.M. voor de derde klasse: 2,75, 2,2 en 1,65 ct. per K.M. Wat de gezelschapsbiljetten betreft voor de gezeischapsbiljetten enkele reis wordt een reductie van 20% op den gewonen enkele reis- prijs toegekend. Voor tien personen (heen en terug) wordt een gedifferentieerd tarief ingevoerd, dat zal bedragen voor de eerste klasse tot en met 50 K.M, 5,66 ct. per K.M., boven 50 K.M. 4,72 ct per K.M.; tweede klasse 4,35 ct. per K.M., boven 50 K.M. 3,61 ct. per K.M.; derde klasse tot en met 50 K.M. 3 ct. per K.M., boven 50 K.M. 2V2 ct. per K.M. Thans bestaat voor deze biljetten een vast tarief en wel voor de eerste klasse 6,03 per K.M., voor de tweede 5 ct. en voor de derde klasse 3l/8 ct. Voor 25 personen (heen en terug op den zelfden dag) wordt het nieuwe tarief: tweede klasse: tot 50 K.M. 3.61 ct. per K.M., boven 50 K.M. 2,88 ct. per K.M. derde klasse: tot 50 K.M. 2t/2 ct. per K.M., boven 50 K.M. 2 ct. per K.M. Thans geiden voor deze biljetten nog de volgende prijzen: tweede klasse: tot 100 K.M. 4,2 ct. boven 100 K.M. S ct. derde klasse: tot 100 K.M. 3 ct., boven 100 K.M. 2 et. Onvoorzichtig voerman ternauwernood aan den dood ontsnapt. Te Baflo reed de voerman D. B. met paard en twee aaneengekoppelde boerenwagens op den Braaksterweg te Baflo. Hij moest vlak bij het dorp den spoorovergang passeeren en deed zulks, volgens het „N.v.h.N.", terw>jl de trein van vijf uur uit Warffum in aantocht was. Broehema dacht, zooals hij later ver klaarde. den overweg nog wel vóór den trein te kunnen passeeren, doch deze roekeloosheid kwam hem duur te staan, want zijn achterste wagen werd door den trein gegregen en ge heel vernield. Aangezien hij zelf op den voor sten wagen zat, kwam hij met een hevigen schrik vrij. De machinist van den trein zag door de duisfernis pas op het laatste moment de bot sing aankomen, doch kon niet tijdig stoppen. De trein ondervond geen vertraging Tegen den voerman, die reeds meermalen op het nip pertje aan een dergelijk gevaar ie ontsnapt, werd door den gemeenteveldwachter proces- verbaal opgemaakt. De 63-jarige koopman S. O., de 48-jarige koop. man I. R., en diens huisvrouw J. O., dochter van eerstgenoemds, stonden Dinsdag voor de Haagache rechtbank terecht- Aan het drietal was overtreding van art. 341 W. v. S. ten laste gelegd. S, O., zou n.l. in April j.l. als koopman in staat van faillissement verkeerend ter be, drieglijke verkorting van de rechten van d« schuldeisohers, de opbrengst van een door v. O, verkochte zaak één maand vóór het ïa'ilfisse- ment aan den boedel hebben onttrokken. Met de opbrengst, zijnde pl.m. 3500. die hij ontving van zekeren M„ die dén inventaris ver beneden de waarde had ge kocht, is O., met zijn schoonzoon en diens vrouw naar Luik getrokken, van waaruit men geregeld Spa bezocht, om aldaar op de speelbank zijn geluk te beproeven. Als getuige werd in de eerste plaats gehoord, de curator in het faillissement mr. E. L. Vis ser, die als zijn meening te kennen gaf dat door voormelde transactie een bedrag van 3500 aan den boedel was onttrokken. Get. M. ver klaarde de zaak voor 3450 tg hebben gekocht. De president zelde, dat waar de inventaris kort te voren op 8000 was getaxeerd, dit een voordeelig zaakje was geweest. Verdachte O. zelf gat aan de Rechlbank een uiteenzetting van zijn meening omtrent de waarde van koopmansgoederen en zeide dat niemand de waarde daarvan kon bepalen. Als getuige a decharge werd gehoord de auteur S. van Dijk die op verzoek van den ver dedigen aan de Rechtbank eenige inlichtingen gaf omtrent een systeem van spelen te Spa; dat volgens getuige een onfeilbaar systeem was en slechts falen kon door fouten door den spe ler gemaakt. %)e beide andere verdachten zeiden in de me- dedeelingen van dezen getuige vertrouwen te hebben gehad. Zij hadden te Luik een huis ge huurd en installeerden zich ter plaatse, met de bedoeling dagelijks op en neer naar Spa te reizen. Groote verteringen werden geenszins gemaakt. De bedoeling was met bet verdiende geld de crediteuren te betalen. Mr. Blok, die het O. M. waarnam, stelde in zijn requisitoir voorop, dat er veel schulden waren en dat de verdachte S. O. de tot zijn boedel Uoorende goederen heeft verkocht bene den de waarde, aan een combinatie van koop lieden, die het gekochte weder aan get. M. van de hand deden. Met de opbrengst ad 3500 is men naar Spa gegaan. Volgens verdachten zou men daarbij geheel te goeder trouw zijn te werk gegaan, omdat zij een onbeperkt ver trouwen in het speelsysteem, door get. D. ge noemd, hadden en daarbij de bedoeling zouden hebben gehad met het aldus verdiende geld de schulden te betalen. Spr. meende, evenwel dat het niet opging, dat ingeval men faillissement voorzag men eenvoudig het actief voor een klein bedrag zou kunnen verkoopen. Spr. concludeerde tot schuldigverklaring van de drie verdachten, wat de verd. J. O, en I- R. betrof wegens medeplichtigheid en vorderde ten slotte tegen S. O. zes maanden en tegen J. O. en I. R. vier maanden gevangenisstraf. Op het hooren van dezen eisch werd ver dachte S. O. onrustig. Hij keerde zich speciaal tegen den eurator Mr. Visser en wond zich ten slotte zoo op, dat hij uit de reehtszaal verwij, derd moest worden. Door den verdediger mr, Mout werd uitvoerig betoogd, dat geenszins was komen vast te staan, dat de handelingen van de drie verdach ten gericht waren op bedrieglijke verkorting van de - eischen van schuldeischers, weshalve hij tot vrijspraak concludeerde. Vonnis 20 December a.s. Van verschillende zijden ontvangt de Raad van Arbeid vragen, welke verband houden met de aangebrachte wijziging in de loonklas- sen voor de Invaliditeitswet. Zooals reeds be kend werd gemaakt, vallen met ingang van 25 September 1932 alle arbeiders van 14 en 15 jaar, zoowel mannelijke als vrouwelijke, in de 2e loonklasse. Ten behoeve van hen zijn dus zegels van 30 cent verschuldigd. Hierop zijn geen uitzonderingen. De beteekenis van het Koninklijk besluit is dus niet alleen, dat de premie voor deze leef tijdsgroep met 10 cent is verlaagd, doch tevens dat de bovengenoemde uitzonderingsbepalingen voor deze groep vervallen zijn. Gisteren te Brussel geopend. BRU8SEL, 7 December. (R.G.) Vanmorgen is hier het congres van de internationale con oartfederatie op plechtige wijza in het palels voor schoone kunsten geopend. De minister van onderwijs, kunsten en wa tenschappen, Lippens, verwelkomde de bul- tenlandsche gasten, waarna door den voorzit ter der federatie, den Italiaansehen senator, graaf di San Martlne, rapport werd uitge bracht over de verrichtingen der federatie se dert het congres van Rome. Ter gelegenheid van het congres worden verschillende eoncerten gegeven. Zoo is van middag een Bacil-uitvoering gegeven door het Brusselseh Symphonie-orkest. Tevens wordt een tentoonstelling gehouden van voorwerpen, betrekking hebbende op de muziek. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vraag gesteld Indien de berichten juist zijn, volgens welke de vertegenwoordigers van vijf groote mogend heden te Genève beraadslagen over het denk beeld, om de Ontwapeningsconferentie te doen uiteengaan, zonder dat zij de haar door het Vol kenbondsverdrag opgelegde taak heeft vol bracht, acht de Regeering het dan niet haar dringenden plicht, om, zoo mogelijk gemeen schappelijk met de Regeeringen van andere Sta ten onverwijld pogingen in het werk te stellen, ten einde voortzetting en voltooiing van het werk der Ontwapeningsconferentie zonder uit stel zoo krachtig mogelijk te bevorderen De „Rijstvogel" naar Indie In het bericht inzake het vertrek van het K. L. M. vliegtuig naar Indië, op Donderdag a.s. is abusievelijk gemeld: „de Ijsvogel". Dit moet echter zijn: „Rijstvogel". De Havik is gisteren in Djask aangekomen. De „Oehoe" (thuisreis) is gisteren te Jodphu: aangekomen- "i Generaal Litzmann opent als ouderdoms- president den rijksdag. Wederom schepen opgelegd. In verband met de minder gunstige uitkom sten der trawlvisscherij in de laatste dagen zijn thans wederom eenige van de teruggekeer de IJmuider stoomtrawlers tijdelijk opgelegd. Vermoedelijk zullen deze schepen tegen den tijd, dat de Fransche grenzen voor onzen vischuitvoer weer geopend worden, andermaal naar de visscherij vertrekken. De spaarpot in het graan, In het gehucht Overhoven in de nabijheid van Sittard brak door onbekende oorzaak Woens dagmorgen brand uit in de schuren van den heer J. Een groote voorraad graan werd een prooi der vlammen. Het vuur bereikte ook de stallen, waar een varken omkwam. Als curio siteit vermelden we, dat in de schuren tusschen den voorraad graan ook het geld bewaard werd, dat natuurlijk door het vuur niet is gespaard. Motorrijder het slachtoffer. Men meldt ons uit Den Haag: De geneeskundige dienst heeft naar het zie kenhuis Zuidwal vervoerd den 26-jarigen motor rijder K. uit do Stephensonstraat, dia op de L. van Meerdervoort bij de Carnegielaan met zijn motorrijwiel in botsing kwam met een perso nenauto. Doordat een wielrijdster met haar rij wiel vermoedijk weifelend overstak, moest de autobestuurder uitwijken en wist K. niet, waar heen deze wilde gaan. K. brak het linkerbo venbeen. Nakomelingen van Edison. Naar wij vernemen, interesseert het Edison Institute te Dearborn, Michigan, het tg weten, of er nog nakomelingen van wijlen den heer Samuel Edison, vader van den beroemden uit vinder Thomas Alva Edison, in Nederland in leven zijn. De namen en adressen dezer personen kunnen worden opgegeven aan de N.V. Ned. Ford Auto mobiel Fabriek te Amsterdam, welke zich gaar ne belast met het doorgeven daarvan. KON. NED. HOOGOVENS. IJzer naar Engeland. Het Ned. s. Lingestroom is gisteren rtiet een in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden ingenomen partij pickijzer vandaar naar Londen vertrokken. BIJDRAGEN UIT HET LEGER AAN HET NATIONAAL CRISIS-COMITé- De volgende onderdeelen van de Koninklijke Nederlandsche Landmacht hebben, gevolg ge vend aan de oproeping in December 1931 ter zake door den toenmaligen Commandant van het Veldleger gedaan, de daarachter verzamelde bedragen over het jaar November 1931Novem ber 1932 vrijwillig aan het Nationaal Crists- Comité afgedragen Infanterie (waaronder Ge nerale Staf, Hoogere Krijgsschool, Kon. Mil. Aeademie en Topografische Dienst) 10.206.38, Cavalerie 1.779,95, Artillerie 5.428,43, Lucht vaart, Genie 2.080,22, Marechaussee, Mil. Po litie 2.911,53, Intendance, Geneesk. Dienst 1.081,84 totaal 23.488,35. Het verdient de aandacht, dat hoven dit be drag, uit periodieke gaven bestaande, door het Nationaal Crisis-Comité nog een bedrag van 4.653,97 werd ontvangen, o.a. bestaande uit de^volgende groote giften van 2.717,92 als opbrengst van het Ruiterfeest van 13—22 Fe bruari, gehouden door het 3de half regiment hu zaren, een van 1000 van de Ouderoffieiersver- eeniging „Ons Belang" en een van 500 van de Vereeniging Officieren bij het regiment grena diers. VERKOOLD LIJK GEVONDEN. Gisterenmiddag vonden voorbijgangers in het bosch te Oenkerk bij Leeuwarden het totaal verkoolde lijk van den 22-jarigen A. de Vries uit Oenkerk. Doordat er naast het lichaam een pas gestopte pijp en een half verkoolde jas lagen, vermoedt men, dat de kleeren van bet slachtoffer bij het aansteken van de pijl» he ben vlam gevat, De politie onderzoekt of J' sprake is van een ongeval of dat aan mi» 1 moet worden gedacht. „HET REDDINGSWEZEN." In het December-nummer van bovengenoemd orgaan van den Kon. Nat. Bond voor reddings- wezen en E. H. B. O. „Het Oranje Kruis" wordt medegedeeld., dat het tijdschrift met in gang van 1 Januari 1933 zal verschijnen in sa menwerking met bet Ned. Roode Kruis. De kwestie tusschen beide organisatie», wel ke soms zelfs heel scherpe vormen aannamen, waren den laatsten tijd reeds gelukkig opge lost en in plaats daarvan was men reeds tot gezamenlijke actie gekomen. Uit bovenstaand bericht meenen we de conclusie te mogen trekken, dat thans definitief pais en vree ge sloten zijn. Ietg wat het werk van beide orga nisatie* niet dan ten goede kan komen. Huisheer zwavelt zijn ongewenschte huurders uit. Men meldt one uit Den Haag: Een bewoner van de Katerstraat heeft aan gifte gedaan van poging tot zware mishande ling door een bewoner van da Archimedes- straat, die in een perceel aan de Katerstraat een pot met brandende zwavel had geplaatst, zoodat de zwaveldampen in aangever's woning drongen. In verband hiermede is Dinsdag nacht omstreeks kwart voor twee uur in zijn woning aan de Archimedesstraat aange houden de 46-jarige M., huiseigenaar van het perceel in de Katerstraat, die dit middel had aangewend om ongewenschte huurders kwijt te raken. De motorspuit van het politiebureau Prinsen straat is naar aanleiding hiervan nog uitge rukt; de bemanning heeft den pot met zwavel verwijderd. Reeds gisteren heeft men In feen tele gram uit Berlijn de uitspraak kunnen lezen in het proces om de valsche Van Gogh's. Otto Wacker, die in de eerste Instantie ver oordeeld was tot één jaar gevangenisstraf, werd op het beroep van het openbaar ministerie we gens voortgezet bedrog, ernstige documenten- vervalsching en pandbreuk veroordeeld tot één jaar en zeven maanden gevangenisstraf en een geldboete van 30.000 rijksmark, subsidiair nog maals driehonderd dagen gevangenisstraf. Nader wordt nog gemeldt, dat deze straf te vens drie jaar eerverlies insluit. Bovendien heeft de veroordeelde de kosten van het proces te betalen. In aansluiting op de uitspraak is Wacker vol gens besluit van het gerecht in hechtenis ge nomen, daar met het oog op de zwaarte van de straf rekening wordt gehouden met de mogelijk heid van ontvluchting. Men meldt ons uit Berlijn: De verdediger van den wegens het verval- schen van schilderijen veroordeelden Berlijn- schen kunsthandelaar Wacker heeft een ver zoek om revisie van dit vonnis ingediend. Op grond van een desbetreffende noodverordening is herziening van na 1 Juli jl. gevelde vonnis sen mogelijk, zoodat de inwilliging van het verzoek niet is uitgesloten. Verdachte tot levenslang veroordeeld. BATAVIA, 7 December (ANETA) Hedenmorgen heeft de' Landraad een aan vang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen den 25-jarlgen Abdoelganibin Bagong als verdacht mevr. V. Rijkhof met een golok van het leven te hebben beroofd. Doela bekende, doch verklaarde uit sakit hati te hebben gehandeld. De Landraad veroordeelde den moordenaar wegens moord, gevolgd door diefstal, tot levens lange gevangenisstraf. Beklaagde vroeg revisie van het vonnis. Een bende met geweren en revolvers gewapend. BANDOENG, 7 December (ANETA) Het „A.I.D. de Preangerbode" verneemt uit Cheribon, dat gisteravond om half 8 uur in Terisi, gelegen aan de spoorlijn Djatibarang- Tjikampek, een bende van acht man, afkomstig uit Batavia, gewapend met geweren en re volvers, gerampokt heeft. De buit bedroeg 230 terwijl verder sieraden werden gestolen. De bestolene' een Chineesche tokobaas en diensg ast werden licht gewond. De politie be schikt over goede aanwijzingen, welke de hoop geven dat de daders zeer spoedig zullen ge vat worden. 60-JARIG KLOOSTERFEEST. De eerwaarde zuster Erica, (mej. A. van Loosbroek uit Oss) van de congregatie van Til burg hoopt 13 D.ecember ln het Liefdegesticht te Beek bij Nijmegen haar 60-jarig klooster- feest te vieren. KOSTELOOS PROCEDEEREN. Het R.-IC Werkliedenverbond beeft aan de Tweede Kamer een adres' gezonden, ™arin wordt verzocht het ingediende wetsontwerp tot herziening Ber voorschriften nopens de toela ting vau kpsteloos te procedeeren, te verwer pen. INBRAAK IN EEN BOTERFABRIEK- Door tot nu toe onbekende ya°n ken in het kantoor van de N.v- T Melkproducten te Wagenberg, BemeeuW ler- heyden. 's Morgens vond wen c bedr forceerd. terwijl een niet onaanzienlijk bedrag daaruit vermist werd. VIER JAAR Vier iaar geleden werd in het woonwagen- kamp te Heerlen door oen 27-Jarigen zigeuner J W een revolver-aanslag gepleegd op den zigeuner A. R- Laatstgenoemde werd zeer ern stig gewond waar haalde het er toch boven op. De dader vluchtte maar werd dezer dagen te München-Gladbach aangehouden toen hij een bezoek bracht aan zijn moeder. Hij heeft bekend en zal in Duitschland terecht staan. Het 3-jarig dochtertje van den heer C. te Asgendelft ia in een onbewaakt oogenblik ln d« Delft geraakt en verdronken. Politie met steenen bekogeM- Gisterenmiddag omstreeks 12 uaJweest, Het daan opnieuw In rep en roer gen aaR' ging ditmaal tegen een oPiicht traftt, die m tal huizen aan de van BoESdalu- tevens een de Laurierstraat woont en melkslijterij heeft. meest communi* Een aantal ^wonstranten, my#, ten. verzamelde te protesteer 1 schreeuwende en J°e welke nn i gen een n op |ast van den opziehter wa ^/winkelruiten P" segeven oogenblik werden de met steenen ingeworpen. ^inwezig. tW6e agante" h^Daar niet« konden uit- richten, waarschuw n zij onmiddellijk het bureau Raan!j/a[ Cli!®ct versterking naar de Laurierstraat zond. Met den gummistok werden daarop e demonstranten ujt elkaar gejaagd en de zijstraten jn gedreven, waarbij enkele rake appen vielen. Van de hutzen uit begon men toen met steenen en bloempot ten de politiemannen te bekogelen, die daarop liun revolvers trokktn en enkele schoten los ten- Hiermede was de rel nog niet ten einde. Eerst met een vijftal ruiters en de bezetting van den overvalauto kon men de orde her stellen. Aangezien men heden in verband met nieu we uitzettingen opnieuw demonstraties voor bet huls van c}en opzichter verwacht, is een politiepost voor het porcyl geplaatst. RICHARD TAUBER IN: »PAS LANR DES LaCHELNS". Naar men ons meldt al Richard Tauber ge durende de laatste t «agen van zijn verblijf in Nederland in "S®a den Haag optreden in: „Das Land des Lacnelng" van Franz Lehar. De première zal morgen plaats hebben. IMPORT VAN NOORSCH IJS TE IJMUIDEN. Naar we vernemen, heeft zich te IJmuiden eene comb natie van eenige vischhandelaren gevormd met het doel aldaar Noorsch ijs ten behoeve van den vischhandel in te voeren. Reeda zou de volgende week de eerste lading, circa 600 ton, per 8toomschip uit Noorwegen wor den seinipoptggj.j] jtiei-niede willen de hande- lai en zich van goedkooper en, naar men zegt, van nog betere kwaliteit ijs voorzien dan dat, tot heden van de ijsfabrieken te IJmuiden werd betrokken. De jaarvergadering van de vereeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" waarin de secre taris, de heer II, W. O. de Bruyn het onderwerp „De financiering van de wegenverbetering in Nederland in verband met de voorstellen van de commissie-Weiter zal inleiden en welke verga dering was uitgeschreven tegen Maandag 19 December, is een week vervroegd en zal derhalve worden gehouden op Maandag 12 dezer te elf uur in de zaal van den Dierentuin te 'a Graven- hage. Da behandeling van de voordracht zal te half twaalf aanvangen. Verdachte naar het Huis van Bewaring. De kappersleerling Van T„ die Vrijdagavond in het Haagsche Bosch het meisje G M. de H. thet een scheermesje ernstig aan den hals ver wondde, ts Dinsdagmiddag voor den Officier van Justitie geleid en vervolgens in het Huis van Bewaring ingesloten. HET AUTO-ONGELUK OP DEN KEERDERWEG- Naar wij vernemen maken het de drie ge wonden bij het auto-ongeval op den Keerder berg het naar omstandigheden vrij goed. BRAND. Te Gemert is het café „Modern" van den beer A. Gijsbergs geheel uitgebrand. ACTIE BIJ DE NED- KABELFABRIEK Naar we vernemen is door de modern ge organiseerde werklieden van de Ned. Kabel- fabriek te Delft bij meerderheid (83 pCt.) vaB stemmen besloten tot de directie een ultimatum te richten waarin wordt geëischt geen werktijd te verkorten voor 1 April en geen personeel te ontslaan. De meerderheid der katholieke en christelijke organisaties daarentegen heeft besloten het voor stel der directie te aanvaarden. Ingediend is een wetsontwerp-verhooging van het eerste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (Huis der Koningin), strek kende de kosten van de werkzaamheden aan het Koninklijk paleis op den Dam te verhoo- gen met 6500 en mitsdien te brengen op 81.500. w Bij de voortzetting der buitenrestauratie van den gevel naar de zijde van den N. Z. Voor burgwal bleek, dat vooral het bovengedeelte in zeer slechten staat verkeerde. Voornamelijk als gevolg van roestvorming aan de ankers, waar mede het natuursteen is bevestigd, bleken groote stukken natuursteen te zijn gescheurd en verschoven, Dezelfde invloed had scheuren veroorzaakt in de drie zware bronzen beolden. Eén en ander eischte. ter voorkoming van on gevallen, direct ingrijpen. Hierdoor moest in 1931 6500 meer worden verwerkt, dan voor dat dienstjaar was toegestaan, en zal wellicht ook ln 1932 eenige overschrijding voorkomen. De ex-kroonprins is gisteren te Doorn aan gekomen tot het afleggen vpn een bezoek hij zijn vader. Hij zal twee of drie dagen in Doorn blijven en dan naar Duitschland terugkeeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6