qa DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE WEER OP GANG. ïïïrf rerclmen'Uwu r"re"ê"o'£pr«» PRINCIPIEELS RECHTSGELIJKHEID VOOR DUITSCHLAND VOOR DE BESLISSING. i Z'eeï DE PAUS OVER DE KATH. PERS. DTNSDAG 13 DECEMBER 1932 DE GENEEFSCHE VREDE. ALGEMEENE STAKING IN SALAMANCA. Herriot over het schuldenvraag- stuk in de Fransche kamer. DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. Eind April de eerste zitting. BETALING ONDER VOORBEHOUD. DE V. B. EN MANDSJOEKOEO. Te Shanghai verwacht men reeds sancties tegen Japan. NEDERLAND GEPREZEN OM ZIJN IJVER VOOR DE KATH PERS. CHINEESCH DIPLOMAAT OVERLEDEN. AMERIKA'S OORLOGSSCHULD KOLONEL THYNNE. AAN vreeselijke misdaad van een ONTPLOFFING IN EEN BELGISCHE MIJN. FLETGlW Na een periode van het grootste pessimisme te Genève is eindelijk een ontspanning inge treden, welke wederom het voortwerken der ontwapeningsconferentie mogelijk maakt. Zelfs zal zeer binnenkort, men spreekt van Woens dag a.s., de algemei'ne commissie, welke sinds 23 Juli van dit jaar liet meer vergaderd heeft, bijeenkomen om over den verderen gang van zaken te beraadslagen. Duitschland is weer tot de ontwapenings conferentie teruggekeerd, wijl zijn pariteits- eisch op bevredigende wijze is opgelost. Dat is de groots gebeurtenis, welke alom verade ming heeft gebracht, zelfs al beseft men vol komen, dat nog onoverzienbare moeilijkhe den den weg naar een werkelijk eindresultaat versperren. Maar de barrière, welke eiken vooruitgang onverbiddelijk tegenhield, is we„ genomen en men kan ten minste pogen een redelijk succes na le streven. Deze formulee ring moge wat gereserveerd lijken, zij geef o.i. den waren toestand zuiver weer: het eind doel is nog lang niet bereikt, maar de moBe lijkheid is weer gegeven om met vereende krachten te trachten een ver-gaande ontwape ning door te zetten in de richting van het peil. waarop Duitschland door de vredesverdra gen is gesteld. De „verklaring", waardoor dit verheugend resultaat is bereikt, verraadt duidelijk de hand van den Europeeschen bemiddelaar bij mts e Hamsav Mac Donald. Deze heeft inderdaad zijn uiterste krachten ingespannen om een fatale mislukking der ontwapeningsconferentie want daarmede zou het wegblijven van Duitschland gelijk gestaan hebben -rte voor komen. Maar hij zou waarschijnlijk heel wei nig succes hebben gehad als niet zoowel Duitschland als Frankrijk zijn pogen ernstig gesecundeerd hadden en door een geest van oprechte toenadwingsgezindheid het compro mis hadden voorbereid, hetwelk nu in vier punten is vastgesteld. Hst is zeker een verrassend verscti-jnsej, dat het regiem van den generaal-rijkskunselier Von Schleicher onder de inspiratie van den veldmaarschalk-president Von Hindenburg ook in de internationale politiek veel soepeler is gebleken dan het vorig extreem-rechtsche Duitsch-nationale burgerlijke regiem Von Pa pen En dat het buitenland Von Schleicher een veel rekbaarder crediet geeft dan het ooit aan Von Papen heeft willen verleenen. Tegenover den laatsten heeft zelfs het Frankrijk van Herriot het uiterste voorbehoud gehandhaafd, met den eerste heeft geheel Frankrijk willen onderhandelen, en daar de volmachten van den bekwamen diplomaat Von Neurath buiten gewoon ver strekten, kon hij de besprekingen tot vlak voor het eindpunt voeren, waarna een tot vla.. tèfóftmieoh onderhoud met Berlijn Zondagmor gen de groote belissing bracht. Vat tnen de „verklaring" in de kortst moge- lijicè^formuleering samen, dan luidt deze wel, dat een der grondbeginselen der verdere be sprekingen op de ontwapeningsconferentie zal zijn Duitschland en den anderen ontwapenden mogendheden volkomen rechtsgelijkheid te waarborgen, binnen de grenzen van een systeem, hetwelk, zonder eenige herbewape ning te veroorzaken, volkomen gelijke veilig heid aan alle naties biedt. Ligt in deze formule een afdoende oplossing van den Duitschen eisch tot algeheele gelijk- berechtiglng, zij verwaarloost anderzijds ook het Franschen verlangen naar veiligheid al lerminst; in de samenkoppeling der twee ideeën ligt ongetwijfeld de diepste oorzaak van de voldoening, welke zoowel in Frankrijk als in Duitschland over het compromis volmondig wordt uitgesproken, zoodanig zelfs, datbeicle partijen al haar wenschen verwezenlijkt ach- Fen en van een eigen succes kunnen spreken. Mits dit ongetwijfeld belangrijke moment op niet al te nationalistische wijze uitgespon wordt, zal het er bovendien krachtig toe kun- nen bijdragen om een veel verder gaan e on spanning tusschen Parijs en Berlijn en weg te banen, wat weder op de geheele Europee- sche politiek en via de politiek op de on w 1 keling van het economische leven een e an-, wekkenden terugslag kan hebben. Duitschland verheugt er zich over, dat e erkenning der gelijkberechtigdheid primor diaal is; als uitgangspunt voor de verdere werkzaamheden der ontwapeningsconferentie is genomen: dat bovendien het zoo gehate ontwapeningsvraagstuk van het Versailles- verdrag spoedig tot het verleden zal behooren en vervangen zal worden door de ontwape ningsconventie, welke uit de besprekingen der conferentie zal voortvloeien. Het is buiten gemeen voldaan over de proclamatie van de noodzakelijke veiligheid voor allen, omdat nu ook de verslagenen uit den wereldoorlog daarin zullen kunnen deelen en de schrijnende tegen stelling met de overwinnaars langzaam aan zal verdwijnen. In dien geest teekent een Duitsch blad het geslo.en accoord zeer scherp als „de Geneef sche vrede", een vrede, welke op dien van Versailles voor heeft, dat er, behalve natuur lijk in het kamp der eeuwig-rebelschen, geen ontevredenen zijn. Want Frankrijk is buiten gewoon voldaan, dat, zij het in een reeds her haalde malen in soortgelijke bewoordingen af gelegde verklaring nogmaals de vredelievende wil van alle Europeesche volken wordt ver kondigd om het tijdperk van het geweld defini tief af te sluiten en een periode van rechts triomf in te luiden, waarin alle volken zich veilig tegenover overweldigers zullen gevoe len. De nieuwe overeenkomst is voorloopig een theoretische erkenning der Duitsche rechts gelijkheid, want zoolang er geen ontwapenings conventie is gesloten, blijven de bestaande verplichtingen voor Duitschland voortbestaan. De definitieve stand der Duitsche bewapening is van het lot der ontwapeningsconferentie afhankelijk en ook kan Duitschland Genève weer verlaten, zoodra het zou bemerken, dat het erkende beginsel niet adaequaat in de practijk wordt toegepast. Maar bij een fla grante schending der overeenkomst zou Duitschland de stagnatie der verdere bespre kingen op de verantwoordelijkheid kunnen stellen van hem, die het accoord niet wil na leven. Dat blijft een gevaar, en in dien zin hebben de Fransche ongetwijfeld gelijk, als zij ver klaren, dat de rechtsgelijkheid slechts een voorwaardelijk uitgangspunt is. Maar de ont wapeningsconferentie Is in elk geval weer op gang gebracht. De regeeringen hebben het, tegenover den alom gemanife8teerden volkswil, niet aange durfd de conferentie op een fiasco te doen uitloopen. Bij alle nog voortbestaande moeilijk heden kunnen de volken daarin een prikkel vinden om de ontwapening met steeds grooter kricht en eensgezindheid van den volkenbond te blijven eischen. Londen tevreden. LONDEN, 11 December (V.B.) Het besluit van Duitschland om in de ontwapeningscon ferentie terug te keeren, wordt te Londen met vreugde begroet. De „Sunday Times" beschouwt het als een Kerstgeschenk op het gebied der ontwapening. De Vereenigde Staten hebben thans geen verontschuldiging meer om zich te verzetten tegen een herziening van de schuldenkwestie. De meeste Londensche bladen beschouwen de te Genève bereikte oplossing als een succes voor MacDonald. Hem komt de verdienste toe, de juiste formuleering gevonden te hebben. Tegelijkertijd erkent men, dat Von Neurath door zijn interpretatie van den Duitschen eisch Mac Donald den grondslag heeft gegeven, waarop hij -een slotformule kon baseeren. Ook de Franschen kennen zichzelf succes toe. PARIJS, 11 December (V.D.) De definitieve overeenstemming, die tot stand is gekomen door de aanvaarding van het Zaterdag uitge werkte protocol, wordt in de Parijscbe dag bladen een succes genoemd van de Fransche stelling. Men juicht het vooral toe, dat de kwestie der rechtsgelijkheid en die der veilig heid niet van elkander zijn geschieden, zoodat een grondslag bestaat voor een gelijktijdige en parallel loopende behandeling der beide pro blemen. De 8emi-officieele Temps" wijst er op, dat Duitschland zijn plaats in de ontwapenings conferentie weer zal innemen, zonder de be lofte te hebben gekregen, die bet ten gunste der rechtsgelijkheid geëischt neeft. De oplos sing is weliswaar niet ideaal, maar vormt een eerlijk compromis. „Le Journal" wijst er op, dat de Amerikaan sche vertegenwoordiger de verklaring der vijf mogendheden niet zal onderteekenen en zegt, dat dit een waarschuwing voor al diegenen vormt, die de „veiligheid" op de Amerikaan sche waarborgen willen opbouwen. Pertinax toont zich in de ,Echo" de Paris" zeer sceptisch. Het is, aldus schrijft hij, te vreezen, dat de Fransche regeering in den wensch, de linksche meerderheid tevreden te stellen, gehandeld heeft met een overijldheid, die niet wordt gerechtvaardigd door het com promis. De overeenkomst bewijst, dat Herriot en Paul Boncour hebben toegegeven. Het bijzon dere gevaar voon Frankrijk ligt in de verkla ring van MacDonald en Norman Davis, volgens dewelke Duitschland niet gemachtigd is de ge lijkheid door bewapening te bereiken. Daar uit blijkt duidelijk, dat du gelijkheid van be- wagening bereikt moet worden door de ontwa pening van Frankrijk, d.w.z. dat de tegenwoor dige organisatie van het Fransche leger opge offerd moet worden. Berlijn enthousiast. BERLIJN, 12 December (H.N.) In politieke kringen te Berlijn wordt verklaard, dat de Zon dag te Genève bereikte overeenstemming als een groot politiek succes wordt beschouwd voor de ontwapeningspolitiek welke Duitsch land tot nu toe ondanks alle moeilijkheden, volgens een vaste lijn heeft gevolgd. De Duitsche pariteit is thans principieel en daadwerkelijk erkend. Frankrijk had nog tot Juli geweigerd, het pariteitsvraagstuk te be spreken en had ook nog geen antwoord gegeven op de in het Duitsche memorandum van 29 Augustus gestelde 2 vragen, waarim om op heldering werd verzocht, of de te sluiten ont wapeningsconventie op dezelfde wijze als voor de overige mogendheden ook voor Duitschland zou gelden en of voor den duur en de herzieningsmogelijkheden voor Duitsch land dezelfde voorwaarden als voor de overige mogendheden zouden gelden. Thans is het gelukt, op deze vragen een ant woord te verkrijgen. De verklaring erkent het gelijke recht voor Duitschland tot een beginsel van de ontwapeningsconferentie. De pariteit is thans geenÜïoel meer voor de verdere besprekingen, zooals Frankrijk dit wenschte en beoogde, doch een uitgangspunt. Behalve een principieele erkenning beteekent de verklaring ook nog een stap voor het prac- tisch verleenen van gelijke rechten. Met betrekking tot de af te leggen verkla ring, dat voor het oplossen van conflicten afgezien zal worden van geweld, wordi er van Duitsche zijde op gewezen, dat dit een gevolg is van de verklaring, welke sir John Simon in zijn bekende rede in het lagerhuis heeft gedaan. Duitschland is van den beginne af aan be reid geweest, deze verklaring, die thans voor de vierde maal wordt herhaald, af te leggen I Het is van bizondere beteekenis, dat een her ziening van de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles thans ingeleid is. Deel 5 van het verdrag van Versailles kan thans niet meer worden beschouwd, alsof het slechts ontwapeningsbepalingen alleen tegen over Duitschland bevat. Zoo Duitschland thans gelijke rechten heeft, moeten de Duitschland opgelegde verplichtingen tot ontwapening ook tegenover andere mogendheden worden toege past. Deel 5 van het verdrag van Versailles kan slechts gehandhaafd blijven, Indien de bepa lingen op alle bij de ontwapeningsconferentie betrokken mogendheden wordt toegepast. Na tuurlijk komt zoodoende ook het door Duitsch land steeds afgewezen artikel 53 van het ont werp der voorbereidende ontwapeningscom missie daardoor te vervallen. MADRID, 12 December (V.D.) In de Spaan- sche universiteitsstad Salamanca is de alge- meene staking afgekondigd. Tal van winkels werden geplunderd, waarbij bloedige botsingen met de politie ontstonden en vele personen ge wond werden. De politie moest later met Infanterie en pio nierstroepen versterkt worden, terwijl politie- versterking uit Madrid werd ontboden. Vele personen zijn gearresteerd. De staking heeft zich inmiddels naar de provincie uitge breid. In 200 plaatsen wordt gestaakt en het autobusverkeer ligt geheel stil. Ook in Noord-Spanje is het werk neergelegd. In Gijon hebben stakers de spoorrails opge broken en electrische centrales vernield. Te Oviedo is de arena in brand gestoken. In vele mijnen in Noord-Spanje wordt even eens gestaakt. LONDEN, 12 December. (R. O.) Het werkpro gram Van de komende economische wereldcon ferentie zal begin Januari door een deskundi gencommissie worden vastgesteld. In de Januarlzitting van den volkenhonds- raad zal dan de definitieve datum voor de bijeenkomst der conferentie worden bepaald. Men rekent erop, dat eind April of begin Mei de economische conferentie voor het eerst zal bijeenkomen. PARIJS, 12 December. (R.O.) Onder buiten gewone belangstelling van het publiek werd heden namiddag de kamerzitting geopend, waarin minister-president Herriot het woord zou voeren over de schuldenkwestie, speciaal over Frankrijks houding ten aanzien van den a.s. December-termijn. Spreker behandelde allereerst de voorgeschie denis der schulden-affaire. Twee feiten moet men niet uit het oog verliezen, zeide Herriot, twee feiten, die in het naoorlogsch tijdperk van talrijke misverstanden de aanleiding zijn geweest: vooreerst is het garantie-pact, dat als aanvulling van het verdrag van Versailles was gedacht, niet tot stand gekomen en ten tweede zijn de Ver. Staten niet toegetreden tot den volkenbond. Het meinoreeren dezer twee feiten achtte spreker te noodiger, wijl men den laatsten tijd telkens opnieuw verband ziet te leggen tus schen schulden en ontwapening. Herriot ging daarna over op het Mellon- Berenger accoord en het Youngplan, dat, naar hij beweerde, een duidelijk verband tusschen herstelbetalingen en oorlogsschulden heeft ge legd. Door het Hoover-moratorium werden de Duitsche betalingen opgeschort; het Hoover- moratorium bevatte overigens niets, dat tegen het door Frankrijk geëischte uitstel van beta lingen indruischte. Dit Hoover-experiment is Frankrijk duur te staan gekomen; aan dit feit kunnen juridische argumenten niets verande ren. Herriot bracht vervolgens de Londensche conferentie tot herstel van het vertrouwen in herinnering. Spreker wenschte in dit verhand het buitenland en speciaal Amerika te wijzen op de teleurstelling, welke Frankrijk ondervin den moest, toen het, uitgenoodigd om aan den grooten internationalen arbeid tot herstel van het vertrouwen deel te nemen, op ideeën en standpunten stuitte, welke precies het tegen overgestelde vormden van de leer, voor welks verbreiding men het te hulp geroepen had. Wat Lausanne betreft, zeide Herriot; de ra tificatie van dat verdrag hangt af van een be vredigende overeenkomst der debiteurstaten met Amerika. Die overeenkomst van Lausanne is trouwens, vervolgde spreker, voor Amerika al heel voordeelig geweest, het heeft immers de particuliere aanspraken van Amerikaansche crediteuren voor meer dan 100 procent ge- valiriseerd. In dit verband polemiseerde Herriot tegen Borah, die de regeling van Lau sanne een zuiver-Europeesche aangelegenheid noemde, e'n protesteerde spreker tevens tegen de anti-Fransche propaganda, welke men met deze kwestie te voeren poogt. Vervolgens wees Herriot er op, dat bij de voorbereidende onderhandelingen verschillen de oplossingen overwogen zijn. Ook hij heeft een oogenblik aan het inroepen van arbitrage gedacht, doch dit denkbeeld laten varen, daar hij meer waarde hecht aan den moreelen dan aan den juridischen indruk. Van een weigering van betaling wilde hij niet weten, daar hij de onderteekening van Frankrijk niet wil onteeren en ook niet bet gevaar van een politieke isolatie wilde loopen. Dubbelzinnige oplossingen zijn niet ge- wenscht. Daarom kan niet aan betaling op een afzonderlijke rekening of aan een betaling in obligaties gedacht worden. Men moet bedenken, welken indruk een wei gering van betaling in de Vereenigde Staten zou maken, waar men thans reeds de houding van Frankrijk niet begrijpt. Het voornaamste argument is voor spreker echter de overweging geweest, dat de eerbie- diging van de verdragen de grondslag van de Fransche politiek moet zijn. De reactie, welke de moreele weigering van Amerika bij het Fransche volk heeft gewekt, Is ook door hem gevoeld, doch hij heeft dezen indruk bedwongen, daar hij verder in de toe komst ziet. De regeering heeft zich bij haar besluit naar de houding van de Engelsche regeering ge schikt. De betaling zal onder zeker voorbehoud geschieden. Op welke wijze dit zal geschieden, staat nog niet vast, aangezien daarover in den loop van den avond nog overleg met de Engelsche re geering zal worden gepleegd. In de kamercommissies zal Herriot daarover nog nadere mededeelingen doen. JBij het verlaten van het spreekgestoelte werd Herriot luide toegejuicht. GENEVE, 12 December. (R.O.) Een te Shanghai gepubliceerd bericht dat de volken bond het toepassen van sancties op Japan overweegt in verband met de Mandsjoekoeo-af- faire, en dat Engeland aan deze sancties zou deelnemen, heeft hier groote verrassing ge wekt. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat dit bericht onjuist is. Het is waarschijnlijk ontstaan door een on- juiste interpretatie van dat deel van sir John Simon's rede in de assemblee, waarin hij zei(3e dat de Engelsche regeering voornemens is te handelen, als een trouw Ld van den volken bond. De commissie van negentien bijeen. GENEVE, 12 December. (w- B-|- D® C0Inmis- .1. ,m negentien v»n de volMnlondmrgM, voorstellen voor de regeling ,,or, j, Jnpanseh eentltet. Ov.rde8™» nog bestaande uit vertegenwoordig land. Frankrijk, Spanje, ZwitBeriand en Ts^. cho-Slowakië zal thans naar een geschikte for- mule zoeken. De commissie was het slech s o er n p eens, dat namelijk de resolutie van e vo ten bondsvergadering van 11 Maar J e re tnr e de niet-erkenning van den met schending der internationale verdragen geschapen oestand, richting gevend moet zijn. Over de toetreding van Ruslanc en de Ver eenigde Staten tot de commissie zijn oog geen besluiten genomen. China en de sovjet-unie. GENEVE, 12 December. (R-0) Tusischen Litwlnoff, die weer te Genève is teruggekeerd, en den Chineeschen gedelegeerde dr. en Heeft heden een notawisseling plaats gen d, waar- Van de slotsom is, dat de normale diplomatieke en consulaire betrekkingen tusschen sovjet- Rusland en China worden hersteld. Aanslag op den Shanghai- expres. PEKING, 12 December (V.D.) Naar hier wordt gemeld, hebben Chineesche opstande lingen op den spoorweg Moekden-Shanghai Kwang een trein overvallen. De poging den trein tot stilstand te brengen mislukte echter door het optreden van de militaire wacht, die met machinegeweren het vuur °Per"Je. Tijdens het gevecht werden acht Chineesche reizigers gedood, onder wie twee hooge ambte naren uit Mandjoerije. Elf personen werden min of meer ernstig gewond. ROME, 11 December. (R.O.) Bij de ontvangst van een groep mannelijke en vrouwelijke stu denten van universitaire vereenigingen voor Katholieke actie, maakte Z. H. de Paus een toespeling op de journalistiek, welk onderwerp in het adres der studenten, dat hem was voor gelezen, was aangeroerd. De Paus verklaar de, dat het noodza kelijk is voor katho lieke kringen, be lang te stellen in ka tholieke bladen, deze te steunen en te fi nancieren. De H. Vader zeide vervolgens tot de aanwezige jongelie den, dat zij in bun apostolaat de Katho lieke pers in het al gemeen moesten be trekken. In andere landen toont men een vurl- gen ijver voor de ka tholieke pers; in Ne derland zelfs, waar de katholieken, ofschoon za volkomen In de minderheid zijn, een groot blad hebben van den allereersten rang; in Frankrijk, België, Duitschland en Oostenrijk. Bij ons beteekent de katholieke pers zesr weinig, vervolgde de Paus. Sommige bladen leven (men zou haast zeg gen: overleven het) maar de hulp en de lief de, die zij moesten verdienen, vinden zij niet tot steun. De Paus legde nadruk op het kleine aantal abonné's dier bladen, vooral dat der betalende abonné's. Dit is de reden, waarom hij, nu men hem vraagt om den zegen voor de bladen, een spe- cialen zegen geeft aan de betalende abonné's. Ziehier dus, zoo besloot de H. Vader, een terrein van apostolaat, dat groote terrein voor het goede, hetwelk bestaat in de aanwerving van lezers, van de goede pers. ais tegenactie tegen het vele kwaad, dat gelegen is in de verspreiding eener pers, die niet al te goed en vaak zeer slecht is. Z.H. Paus Pius XI JAPANS OORLOGSINDUSTRIE. Overbelast met orders. TOKIO, 12 December (V.D.) Het dagblad Hoclii Shimboen" meldt, dat de Japansche oorlogsindustrie overbelast is met werk en niet meer in staat is, de orders van het Japansche ministerie van oorlog en van het ministerie van marine tijdig uit te voeren. Men Overweegt daarom de oprichting; van een nieiiwe "ehettiische staatsindustrie. De nieuwe staatsbedrijven zullen alle chemische oorlogsmiddelen produceeren en zullen zoodanig worden ingericht, dat in geval van nood ook munitie in de nieuwe fabrieken geproduceerd kan worden. MOEDER GLADBECK, 11 December (V.D.) Alhier is een vrouw gearresteerd, die er van wordt ver dacht, haar drie kinderen van 5 tot 7 jaar oud, te hebben verdronken. Slechts van een der kin deren is het lijk gevonden. De vrouw heeft bekend; zij beklaagde er zich over, dat zij door haar man slecht werd behandeld. Ook de man is gearresteerd. DE MIJNRAMP IN KENTUCKY NEW YORK, 11 December (V.D.) Het red dingswerk in de mijn van de „Harlan Fuel Company" bij Yancey in den staat Kentucky, waar 25 mijnwerkers door een ontploffing wer den bedolven, blijkt uiterst moeilijk. De lijken van 19 slachtoffers zijn thans ge borgen. Men gelooft niet, dat de andere zes mijnwerkers levend kunnen worden bovenge bracht. Wegens het gebruik van^slangenspijs". KANTON, 11 December (R.O.) Tsoetsjautin, een bekend Chineesch diplomaat en voormalig vice-minister van buitenlandsehe zaken, over leed hier plotseling na een banket, dat in het marinehoofdkwartier werd aangeboden, ter eere van den Britschen opperbevelhebber die in de Chineesche wateren stationneerende Brit- sche vloot. Een der geserveerde gerechten bestond uit „slangenspijs" en de dood van den „ïplomaat zou, naar beweerd wordt, aan het ingenomen slangengif te wijten zijn. Waarom heeft hij Amerika niet gedagvaard. Onze Londensche correspondent schrijft ons:' Kolonel Ulric Thynne schrijft vanuit de Carlton Club het volgende aan de „Morning Post": In 1919 was de Amerikaansche marine mij geld schuldig voor een gemeubeld huis te Londen, dat zij gedurende den oorlog gehuurd had. Het bedrag der schuld was in twee parten verdeeld; het. eerste zou vereffend - worden in December 1919, net andere in ja- nuari 1920. De Amerikaansche marineoverheden druk ken haar hartelijken dank uit voor de edel moedige houding, welke Ik in acht genomen had met betrekking tot deze vereffening, maar lieten mij tevens weten, dat zij niet gemach tigd waren eenige schuld van boven de 500 te betalen, en dat dus het congres een wets ontwerp zou moeten aannemen, alvorens de regeerlng mij zou kunnen be a en. Ik wachtte geduldig. maar er gebeurde niets, en na drie of vier jaren diende ik, door onze ambassade in Affler>^- een vordering in voor het verschuldigde bediag, met rente tot op den datum. Hierop werd mij medegedeeld dat, tenzij ik alle aanspraken op rente liet varen, er weinig kans bestond, dat de Amerikaansche regeering He hoofdsom zou betalen. Dit weigerde ik te doen. Later wendden vrienden van mij in Amerika zich tot de autoriteiten met hetzelfde resul taat, en werd mij uitgelegd, dat Amerika nog volstrekt niet al zijn oorlogsverplichtingen af gewikkeld had, en dat het als een zeer slecht precedent beschouwd werd te beginnen met het betalen van rente op zulke oorlogsschul den. Ik weigerde echter opniquw mijn aanspra- Zes personen in levensgevaar. /r. O.)- In de LA LOUVIERE, 12 December 1 hgefl mijn St. Marghérlte te La.L.°" voige waarvan ontploffing plaats gehad. puin werd mijnwerkers door neerva zes ingesloten. ntwerpen meldt nog Een V. D.-telegram U' kans bestaat op de nader, dat er een mijnwerk gang, waar het onse diepte van 750 B6ter' op rente op te geven. ken „j, isme up i-u o Tenslotte werd in 1926 een wetsontwerp door het congres aangenomen, en in Augustus van dat jaar werd mij eindelijk mijn hoofdsom uit betaald, niaar zonder zes jaren rente, welke tot een belangrijke som aangegroeid was en mij nog steeds verschuldigd is. Amerika als crediteur besluit kolonel Thynne neemt een geheel andere houding aan dan het als debiteur in acht nam. Engelsche kolonels, vooral wanneer zij lid van de Carlton Club zijn, zijn de heerlijkste menschen die er bestaan. Niet dat er in an dere landen geen heerlijke kolonels zijn, DOOR 31). Wel, antwoordde Scraye. Ik voel mfe heelemaal niet verplicht, je dit te vertellen, maar daarom mag Je heit gerust weten. Ik vertelde haar, dat ik iets gezien had, dat door werd geschreven, en dat onder zeer verdachte omstandighedenwerd gevonden en dat ik, na er eerst goed over gedacht te heb ben, tot de conclusie moest komen, dat zij iD connectie stond met eenige gure typen. En, ails je alles wilt weten, ik verzocht haar, mij alles te vertellen. Zij weigerde zij wan trouwde me. Zoo dus er is toch wel wat op haar aan te merken! zei Jimmie. Wel, laten we ciau uitstappen! En wat wilde je nu doen? ver volgde hij, nadat zij den chauffeur gevraagd hadden te wachten. WH je haar zelf gaan be zoeken alleen? Zooals je wilt, antwoordde Scraye. Ik ga'oof, dat ik weet, wat me te doen staat en wat ik moet zeggen. Er is maar één ding te zeggen, zei Jiim- mie kwaadaardig. Zij staat in verbinding met die bende. Zeg haar, dat als mijn tante en Bva Walsden niet veilig naar zijn kamers kunnen teruigkeeren laten we zeggen; voor middernacht dan zal ik desnoods de ge heele stad op haar afzenden. En waarschuw haar, dat als ook maar het lichtste leed den dames is overkomen, don. Laat het maar aan mij over, zei Scraye. Hij verwijderde zich en liet het tweetal ach ter. Jimmie en Pocke liepen wat heen en gyer eu wachtten op Soraye's terugkomst. Als Scraye geen contact kan krijgen met de bende, zei Packe na een lange stilte, ga jij dan naar de politie? Beslis t Wat aou je haar kunnen vertellen? Je weet immers niets positiefs! Waar zou je denken, dat het hoofdbureau gevestigd is? w'eet ik allemaal niet! Maar ik zal haar alles vertellen, wat ik weet. En dan kan ze beginnen bij de douairière en mevrouw Wy- thenshawe. Na nog eenig heen en weer gepraat zagen zij opeens Scraye aankomen. Hij zag er zeer ontmoedigd uit. In de verte reeds schudde hij zijn hoofd. Zij heeft haar woning verlaten, zei hij, zich bij hem voegend. Ik heb met den butler gesproken Zij is vertrokken met haar kame nierster om 0 uur vanmorgen. Zij had maar wed nig bagage bij zich. Niemand weet, waarheen zij is of hoelang zij weg blijft. De butler wist zelfs niet eens te vertellen, van welk station zij was vertrokken. Jimmie antwoordde niet. Toen zij bij de wachtende auto gekomen waren, zei hij. Ga mee! Maar waarheen? vroeg Scraye. Naar mevrouw Wythensihawe! Meen je dat? Als je niet wilt, dan ga je niet! Ik ga! De anderen stapten oi In de auto. Scraye gaf den chauffeur het adres en wendde zich dan tot Jimmie. Het lijkt me, zei hij rustig, dat dit een gevaarlijke weg is. Als mevrouw Wyt'henshawe een lid van die bende is wat we veilig kunnen aannemen dan geloof ik .piet-, dat je- juffrouw Walsden een dienst bewijst door dit bezoek. Ik ga naar mevrouw Wythenehawe en ik zal haar 6preken door jou geïntroduceerd. Als je dat njet wilt, zal ik wel middelen vin den, haar toch te spreken te krijgen. Ik zou je echter willen aanraden, mij aan haar voor te stellen. Ik zal het doen, zei Scraye kalmer dan te voren. Tenminste als zij thuis is. Dank je, zei Jimmie lakoniek. Zou je echter nog een vraag willen beantwoorden? Was de douairière ook op die partij, toeu het kruis van den Tsaar yverd gestolen? Scraye richtte zich een weinig op, doch viel direct weer terug in de dikke kussens van de zitbank. Zij was er! antwoordde hij. Maar..., Dat is genoeg! Dat wilde ik alleen maar weten! Gedurende een korten tijd stokte het niet buitengewoon vriendelijke gesprek. Toen zei Jimmie tegen Scraye: Ik veronderstel, dat als mevrouw uit lsje toch wel naar binnen zult komen. Zou je niet kunnen zeggen, dat je een briefje voor baar wilt achterlaten? Dat wil ik wed! Je wilt in elk geval naar binnen? Ja. Indien mogelijk zou ik graag de kamer willen zien, waar zij gewoonlijk haar correspondentie behandelt. Mevrouw Wythenshawe was uit. Zij had van morgen vroeg de stad verlaten. De bediende, die opende, kende den markies van Scraye echter goed en leidde hem en zijn vriend in een kleine bibliotheek. Hij zette een stoel voor het bureau van mevrouw Wythenehawe. Scraye ging zitten en schreef een briefje zon der Inhoud, terwijl Jimmie onschuldig rond keek. Ik begrijp niet, wat j» toer wilde zien, Trickett, merkte Scraye op, toen rij zich weer bij Packe hadden gevoegd. Doet weinig ter zake! Ik wilde graag Iets zien en jk zag het pok. Enfin ik zal naar huls gaan. Het laatste stuk zal ik maar wandelen - ik heb behoefte aan veel denken En wat ben je van plan te doen? vroeg Packe angstig Tot middernacht niets! Daarna de politie. Als je lust hebt, me vanavond een bezoek te brengen doe het dan maar. Hij knikte kort tegen zijn gezellen en wan delde weg. Na de zaken nog eens van alle kan ten bekeken te hebben, kwam hij tot de slot som, dat hij moest wachten tot de vijand iets van zich liet boeren. Kentover had niets gehoord. Jimmie dwon» zich zelf tot geduld; at op den gewonen en rookte en las, alsof er niets was gc doch inwendig werd hij verteerd d°°paokt) groote onrust! Om half twaa'f kwamen^ en Scraye hem bezoeken. Zij keken ieI gend aan. „rimmig maar Niets, antwoordde Jimanie. g wachten resoluut. Ik zal tot precies twaai Wst^p dit oogenblik kwam Kentover bin- We'rd^oÏÏ'st door een mijnheer, zei hij. Geen antwoord, zea hu. mun- h<7rvmi* tto* den brief uit de handen van K^SaTpristlot - Die - die is van mijn tante! HOOFDSTUK XXVIII De brief uit.....? De drie maninen stónden in een oogenblik rond de tafel, waarop Jimmie'' iri zijn opge wondenheid, den brief geworpen had. De en veloppe zelf, een niets zeggend stuk papier, geadresseerd aan Jim,mie. was beschreven met karaktervaste hand. Zij keken tP> spl'e,Ken* beginne^ myn Winte, herhaa]de jj-mmie. Packe nam den brief met 6en gebaar nu gaf hero aan Jimmfe en Open hem! Wat zou je vreezen? Als niet alles in orde was> dau had je hem niet gekre gen jimmie frommelde wat aan de enveloppe; Packe nam dde uit zijn handen en scheurde naar open. Hij haalde er een aantal velletjes peschreven papier uit en gaf die aan Jimmie, Hier ieeK| 0£ ik bet doen? Jimmie beheerschte zich echter weer. Hij nam den brief van Packe aan en wenkte de heeren te gaan zitten. Het giaat weer, mompelde hij. Ik ik dacht, dat hét slecht nieuws was. Enfin It zal hem vo riezen. Is Kentover weg We zijn. alleen, antwoordde Packe. Lees maar voor. Jimmie schoof zijn stoel wat dichter bij Scraye en Packe en begon te lezen. „Mij werd opgedragen, dit te schrijven bevolen. Ik moest je vertellen, dat we allebei veilig waren, op heit oogentblik. Ik moet je ook precies vertellen, hoe we gebracht werden na£lr waar we nu zijn ik weet zelf niet, waar het is! Ik kan alles zeggen wat ik wil en op bet eind van dezen brief moest i,k je een boodschap overbrengen, die zooals zij zeg- g0n je vóór vannacht aal bereiken, ik weet nog niet, wat het voor een boodschap is. in werkelijkheid ik weet noch begrijp iets van bet lieele geval. Ik kan je alleen vertellen, wat er vandaag gebeurd is. Zij zeggen, dat ik je precies kan vertellen, wat ik wil dat het er in het minst 'niet aan toe doet, wat ik je zeg. Eigenlijk word ik verplicht (dit alles gebeurt onder dwang) je de volle waarheid ie vertellen, Het noodzakelijk. zeggen zij, dat je ziet, wat zij kunnen doen. Ik veronderstel, dat Kentover je heeft ver teld wat we 's'morgens hebben gedaan? Nadat, we 'wat gewinkeld hadden, gingen we naar Biaaichard om te lunchen; ik stuurde en auto en ook Kentover weg onder voorwaarde, dal zij op een bepaalden tijd moesten terug zijn drie. Ongeveer drie kwartier later toen we onze lunch bijna beëindigd badden bracht de k©liner een heer bij ons, dien ik even te voren al onderzoekend het vertrek had zien ,-ondkijken. De kellner zei, dait de beer mij wi-lde spreken, als ik tenminste juffrouw Trickett was. Ik antwoordde, dat Ik dat was, De heer, een zeer goed gekleede en be- scbaafd uitziende mam, ditjji ik vo r een dok ter zou aangezien hebben, boog en 01 er an digde mij een kaartje. Er stonden een naam J Tl ban me niet meer herinneren, en adres op. Ik kan me met u wat er precies op stond en de man, kamer zit, terwijl ik scha-ijf, zegt - glim lachend - dat het van geen belang is In ieder geval las ik van het kaartje, dat de heer een dokter was. Na nog buiging begon h«: „Ik verzoek u, u niet te verontrusten. Ei is absoluut geen gevaar. Ik kom van uw nee den heer James Tnckett! - (hier gaf bij me een kaartje van jou) - Hij heeft een klein ongeval gebod. Je weet dat ik er altijd tTotsch op ga, mijn tegenwoordigheid van geest onder alle omstemdigbedeh te kunnen bewaren. Ik keek "tls het lets eirnstiigs Is, zed ik, zoudt u m# da't* betee dieet kunnen zeggen. (Wordt vervol

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2