mgr. j. p. van den heuvel. LANDBOUW IN DE TWEEDE KAMER. SSSSS"*1 WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 DE INDRINGER TE DOORN. MAX EN ZIJN VRIENDEN. MINISTER VERSCHUUR VER DEDIGT ZIJN BELEID. VERDERE STEUNMAATREGELEN. FUECKER EEN GEVAARLIJK MISDADIGER? DE ARBEIDSDUUR EN WERKLOOSHEID. DE HET VOORSTEL DE BRUIJN c.s. Besprekingen in den Hoogen Raad van Arbeid. BENOEMINGEN in het bisdom Haarlem. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND heden IT V°n *'iSemne <Ged- Staten) zou "'"-woorden. Ziekenbezoek. DRAMA IN DONKER DEN HAAG Vrouw vermoord in de Naald- wijkschestraat. PROMOTIE PATER J. DANIELS S.J. Over St. Franciscus van Sales. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. BADEN AAN HET STRAND. Een interessante kwestie. Het strand niet van de gemeente? NIEUWE MISSIEZUSTERS. DE INDISCHE POSTYLUCHTEN. MAN IN BRAND. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Duidelijke taal gesproken Hat der Bauer Geld, so hat's die ganze Welt", luidt een Duitsch spreekwoord, dat Bismarck hij meer dan één gelegenheid in den Rijksdag citeerde en deze kanselier had van het begrip boer" een zeer uitgebreid begrip. Minister Verschuur, die gister voor het eerst de land- bouw-begrooting verdedigde, welke een aparte afdeeling uitmaakt van zijn groot departement, heeft ook wel heel duidelijk doen blijken, welk een gewichtige beteekenis de landbouw in zijn oogen heeft. En dan niet alleen het bedrijf, dat ons land vanzelfsprekend niet kan missen, maar ook al de menschen, die van en op dit bedrijf moeten leven. Aan dezen Minister is de lof niet onthouden, dat hij in den korten tijd van zijn bewind, sinds Mei j.l., zeer veel voor den land bouw heeft gedaan. Dat ook aan dit doen feilen kleven, gaf mr. Verschuur zonder eenige terughouding toe, al heeft hij op demagogische critiek zóó scherp geantwoord als in de Kamer zelden van de regeeringstafel wordt gehoord. De groote steunwetten, welke de Regeering voor den landbouw in het leven riep, n.l. de Crisiszuivelwet, de Crisistarwewet en de Cri- sisvarkenswet, zijn over het algemeen goed ont vangen en over de uitvoering worden bijna geen klachten van beteekenis gehoord. Wel klachten, die qp fabels berusten. Zoo zouden de margarinefabrikanten schatten verdienen aan de zuivelwet en meelfabrikanten met bakkers de baten der tarwewet in hun zak steken. Om maar te zwijgen van den commissaris der var kenscentrale, die ook al veel geld zou verdie nen door zijn functie. De Minister heeft aan den heer Schouten en eigenlijk aan het heele volk verklaard, dat de beschuldigingen kant noch wal raken. Dat de margarinefabrikanten niet zulke reuze-zaken doen, bewijst niet alleen het feit, dat de pro ductie van 12.000 ton tot 1050 ton per week zakte, maar dat de Margarine-Unie zelf haar hoeken ter onderzoek aanbiedt aan de Regee ring. De meelfabrikanten en bakkers beoogen piet hun veel becritiseerde afspraak ook geen extra-winst, maar loonend werk. Het meest verguisd is de varkenswet, wier afschaffing zooals de Minister met onwraakbare cijfers be wees (de grafische voorstelling ervan, zal in de „Handelingen" verschijnen) een ramp zou wezen voor de boeren. Wie alleen haar gebre ken in t licht stellen, moeten „gesignaleerd worden als een gevaar voor den boerenstand", aldus de Minister, die zich keerde tegen het trio Braat—Kersten—Wijnkoop. En wat de ver halen over den heer Zwanenberg betreft, die vooral door mr. Duys in het geding werden ge bracht, de Minister begaf zich naar de plaats van den soc. dem. afgevaardigde, haalde daal de „Vooruit" van 25 Nov. op, waaruit de heer Duys geciteerd had en zei, dat dit sensatie- artikel „beneden de waardigheid der Kamer was" en dat de commissaris der Crisisvarkens- centrale „correct en onkreukbaar" was opge treden. Het was heel goed, dat de zaken zoo eens duidelijk werden gezegd en de groote meerder heid der Kamer bleek de krachtige ministe- rieele repliek te waardeeren. Eén bezwaar tegen de varkenscentrale, n.l. de te late uitbetaling der boeren, zal de Minister wegwerken: voor taan zullen de leveranciers hun geld ontvangen binnen tieu dagen. Voor de veenkoloniale aardappelen en de roggeteelt in de veenstreken, liggen nieuwe steunwetten gereed. De aardappelen er heele maal bovenop brengen, kan de Minister niet Eén uitweg blijft over al de aardappelen in beslag nemen en dan voor een deel ervan goe den prijs zien te maken. Doch dit schijnt voor alsnog te Russisch. Het vlas krijgt niet méér financieelen steun de huidige 50 en 110 worden genoeg geacht maar over den vorm van den bietensteun is de Minister nog aan het denken. Er spookt den bewindsman trouwens een algeheele reorganisatie door het hoofd, het geen begrijpelijk is, als men de variëteit dei- huidige steunvormen beschouwt. Kreeg de heer Kampschoer nog geen toezeg ging voor steun aan de bollen de kweekers zijn het hier ook al ver van eens en hoorde de heer Fleskens, dat zijn steun-systeem voor hypotheekbocren den Minister allesbehalve be viel, daar deze er wel degelijk groote risico in ziet voor de schatkist, de heer Loerakker had meer geluk. Want met zijn toezegging aan de tarwebouwers, dat het mengpercentage tot 40 zal worden opgevoerd, heeft de Minister er met klem op gewezen, dat de Regeering na deze tegemoetkoming van de boeren óók ver wachtte, dat hunnerzijds al het mogelijke voor de handhaving der positie van de landarbei ders zou worden gedaan. Practisch wil de Di mster ook niet raken aan het landbouwonder wijs, daar hij dit van het allergrootste belang acht voor de boeren, die in de komende jaren juist door meer bekwaamheid nog sterker aan Passings- en concurrentievermogen moeten verwerven. Want, zijn deze eigenschappen aan wezig, dan durft de Minister ook nog altijd re kenen op een bescheiden plaats voor onzen land- en tuinbouw in West-Europa, al onder schat de bewindsman de moeilijkheden vol strekt niet en wees hij er met name nog spe ciaal op bij de zuivelwet, wier uitvoering hij heel origineel vergeleek bij een horloge met 18 ankers. Tusschen al het agrarische door, teekenden wij ook het schoone antwoord op, Dat Minister Verschuur gaf aan mevr. Bakker en den heer Van Zadelhoff, die voor de bescherming der dieren hadden gepleit. Een goed Christen, al dus deze katholieke bewindsman, is een vriend van de dieren. Hij zal dat zijn als hij denkt aan Christus' woord, dat spreekt van Gods vader lijke zorg voor de musschen op het dak en zich herinnert, hoe Sint Fra.nciscus van Assisi een dierenvriend was, zóó groot, d?s geen mensch is geweest. De Kamer luisterde belangstellend naar deze warme repliek en zij viel te meer in goede aarde, toen de Minister er bij zei, dat een incidentieele regeling voor bescherming der vogels op het program staat om zoo moge lijk nog te worden getroffen vóór de commis sie tot herziening der Vogelwet haar rapport zal hebben uitgebracht. De Kamer heeft den heer Ketelaar toege staan Minister Ruys te interpelleeren over de rijksvroedvrouwenschool te Amsterdam. De Hooge Raad van Arbeid heeft op io De cember vergaderd onder leiding van zijn voor- zitter prof. mr. P. J. M.' Aalberse. Met algemeene stemmen stelde de Raad zijn advies vast omtrent het door den minister van Economische Zaken en Arbeid bij den Raad aan hangig gemaakt voor-ontwerp van een alge- meenen maatregel van bestuur tot wijzigw van het Arbeidsbesluit 1920. Jziging vd Besloten werd het ontwerp-advies inzake de voorontwerpen t.a.v. ventarbeid van jeigdige personen en vervoerarbeid te land van ieugdige personen terug te wijzen naar de Commissie van preaadvies. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van de leden De Bruijn c.s luiden de als volgt: arbSri^Raad besluit® het vragstuk van den voorzitter"' In S 16 -e :neTenuen verzo<*e den zitter ,een commissie te benoemen welke °eh raad binnen den kortst mogelijken tiid Z-it n±feren °™trent de vraag, of het a? dan j' Sewenscht is, ter beperking van regelen V'nem81^ tijdeli>ke ettelijke maat- i o nernen, welke kunnen leiden tot Arbeidswet 1919 "„"JfdsdUUr' f'ege,d b« de -7 en de daarop gebaseerde he b- °»df Z*1 hebben te zien de vraae of de tijd gekomen is Voor het nemen van telijke maatregelen tot definitieve verkorting van den arbeidstijd in welken vorm ook - en eventueel voorstellen, welke daartoe kunnen leiden, aani den Raad zal voorleggen" De Raad vereemgde zich met 5 stemmen te gen met punt A van dit voorstel. Met 'n kleine meerderheid (22 tegen 16) verwierp de Raad Punt B van genoemd voorstel. Er zal dus thans door den voorzitter van den Raad een Commissie worden benoemd, welke zal adviseeren omtrent de vraag, 0f het al "an niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisiswerkloosheid tijdelijke wettelijke maat regelen te nemen, welke kunnen leiden tot ver- orting van den arbeidsduur, cn eventueel daar- °rv s*rekkende voorstellen te doen. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van Economische Zaken en Arbeid. Z. H. Exc. de Bisschop heeft benoemd tot pastoor te Sassenheim den Weleerw. heer Th. de Haan en tot pastoor te Maassluis den Wel eerw heer P. L. Bangert, thans kapelaan te Haarlem (St. Bavo kathedraal). De hoogeerw. heer mgr. J. P. van den Heu vel. kanunnik van het kapittel van gt. jaa te s Hertogenbosch, em. deken van Tilburg en rector van Duinendaal te Boxtel, die sinds kort wordt verpleegd in huize Padua te Han del, is gisteren voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. KAPITEIN TER ZEE JHR. H. WICHERS f Dinsdag is te Apeldoorn in den ouderdom van 71 jaar overleden Jhr. H. L. Wichers, gep. kapitein ter zee,. De overledene was geruimen tijd werkzaam als inspecteur van het loodswe zen in Ned.-Indië en ais equipage-meester van het marine-etablissement te Soerabaja. TOCH NOG IJS. Gistermorgen zijn te Groningen alle ijsbanen ppengeEteld. De Pro vin 04a Ie Staten van Zuid Holland fewa men gisteren in de ridderzaal te 'e Gravenhage onder voorzitterschap van dén commissaris der Koningin jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek in tweede gewone zitting 1932 bijeen. De begrooting der stichting „Rozenburg" voor 1933 wordt z.h.s. goedgekeurd, evenals het voor stel van Ged. Staten om het provinciaal subsidie voor baggerwerk 111 de buitenhaven te Maas sluis wederom voor drie jaren vast te stel len, thans met éen maximum van 5000 per jaar (vroeger 7000), Bij het voorstel om het tarief voor het veer- recht van Krimpen aan de Lek op Nieuw Lek- kerland voor personen te brengen op 6 cent (zooals vroeger, doch verleden jaar wa.s het verlaagd tot 5 cent) wordt een voorstel Garde nier tot handhaving van het 5-centstarief met 50 tegen 20 stemmen verworpen, waarna dat van Ged. Staten z.h.s. wordt aangenomen. Bij het voorstel inzake subsidies voor res tauraties van monumenten zegt mej. Meijer (R.K.) dat zij er gaarne toe wil medewerken om deze werken te steunen. Zij moet zich echter ten aanzien van de restauratie van de kerk te Naaldwijk haar stem voorbehouden totdat Ged. Staten hebben gesproken. Hierna wordt pauze gehouden. Verschillende leden voerden het woord over het al^of niet subsidieeren van restauratiewer ken aan historische gebouwen. Het voorstel inzake de Ned. Herv. kerk te Naaldwijk (20 pCt. subsidie in de kosten van de restauratie van kerk en toren tot ten hoog te 48.000 gelijkelijk te verdeelen over de jaren 1933—'38) wordt tenslotte met 44 tegen 21 stemmen aangenomen. De overige subsidies worden z.h.s. goedge keurd. Wegenverslag 1932. Bij de behandeling van het wegenverslag 1932 dringt de heer Trouw (Lib) aan op de totstand brenging van een rechtstreeksche nieuwe ver binding tusschen Rockanje, Helvoet en Nieuw- Helvoet langs de kuststrook, inplaats van de verbinding, die meer Noordelijk over het eiland 'oopt langs Heenvliet, doch waarbij Nieuw-Hel- voet weinig belang heeft, te verbeteren. Voorts dringt hij bij Ged. Staten er op-aan, verbetering te brengen in de verbinding van den Baren- drechtschen en den Dordtsehenweg. De heer Diepenhorst (A.R.) acht de boom- "éplanting op den weg 's Gravendeel-Blaak- Sf,hendijk—Dordtschestraatweg een te groote J!ïeren hij vraagt verbetering van de verbinding aakschedijk—Dordtschestraatweg o.a. door het aanbrengen van een rijwielpad en het wegnemen n aeuige obstakels voor zoover dat met wel- s kosten kan geschieden, zak !nheer ®neeP (C-H.) bepleit de allernood- sclie ste verbetering van den Barendrecht- fni 'oopende van den Dordtschestraatweg Dbet dorp Barendrecht. daazri ff zes uur wm"d't d-e vergadering ver daagd tot hedenochtend 11 uur. de^itthT K' R' van Staal (°-s-p-) heeft- tijdens van eenS ee" voors,;el ingediend om een post iiestvüu- miiIioen gilden uit te trekken ter caliteit n\Val1 de werkloosbeid door aan de lo- 'le' scIlePPen van productieve werken Een verklaring van mr. Kan. Het Ned. corr. bureau meldt ons: Naar aanleiding van het bericht over een aanslag op den ex-keizer te diens huize te Doorn, hebben wij ons 0111 inlichtingen gewend tot, oud-minister Kan, die ons mededeelde dat een man die later bleek Duitscher te zijn, over het hek is geklommen en het huis is binnenge drongen. Hij is door de huisbedienden gepakt en aan den rijksveldwachter belast met de be waking van „Huize Doorn" overgeleverd. Inderdaad zijn er wapens op hem bevonden, maar de man heeft uitdrukkelijk verklaard, geen oogenblik de bedoeling te hebben gehad een aanslag op den ex-keizer te plegen. Hij wil de hem een brief overhandigen. De wapens moesten alleen dienen- om zich te kunnen ver dedigen wanneer hij mocht worden aangeval len door den hond, of indien de bedienden hem den toegang tot den ex-keizer mochten willen beletten. De man is onmiddellijk over Zeve naar over de grens geleid, nadat voor politie doeleinden een foto van hem was genomen. Het persbureau Vaz Dias seint uit Emmerik d.d. 13 dezer: Uit 't eerste verhoor, dat de politie- en grens- autoriteiten te Emmerik Fuecker hebben afge nomen, is gebleken dat men hier met een ge vaarlijk misdadiger te doen heeft. Ook bij dit verhoor simuleerde hij aanvankelijk zwakzin nigheid, maar, nadat men hem zijn lange lijst veroordeelingen had voorgehouden, veranderde hij van houding. Men heeft den indruk gekre gen, dat hij inderdaad een aanslag op het leven van den ex-keizer in den zin had. Fuecker zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te Dusseldorf. Woensdag zal hem het eerste gerechtelijk verhoor worden afgeno men door een specialen ambtenaar van het parket te Dusseldorf. Het persbureau Vaz Dias seint uit Dusseldorf d.d. 13 dezer: Heinrich Fuecker, die hedenmorgen door de Nederlandsche autoriteiten is uitgeleverd, is op gesloten in de gevangenis van het grenscommis sariaat te Emmerik. Fuecker is 33 jaar oud, ongehuwd en de zoon van eerzame ouders. In zijn jongensjaren was hij hulpbeambte bij de Duitsche spoorwegen Wegens het stelen van spoorwegmateriaal op traject tusschen Keulen en Neuss werd hij ver oordeeld tot 15 jaar tuchthuisstraf. Eenige maan den geleden, toen hij ruim de helft van zijn straftijd had geboet, werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Voor zijn laatste veroor. deeling heeft hij anderhalf jaar in het krankzin nigengesticht Duelken doorgebracht, waar hij ter observatie was. Bij arrestaties is hij herhaal delijk ontsnapt, hij was altijd zwaar gewapend 448. Gelukkig zijn de vier vermetele lucht- vaarders niet gevaarlijk gewond, maar op name in het honden-, poesen- en apen- ziekenhuis werd toch noodzakelijk geacht. 449, Bezoekuur! Tante Anastasia, die van het ongeluk gehoord heeft, komt, vergezeld van haar twee lievelingen, haar vrienden een visite brengen. Petronella vertelt uit voerig wat er gebeurd is. „En opeens", zegt ze, „hooren we een ontzettende knal „O, ik word er naar van", zucht tante Anastasia 450. „Ik voel me heelemaal draaierig", ver volgt ze. Monsieur Francois, die juist met een fraaien ruiker binnentreedt, vangt haar gelukkig in zijn armen op. DE STAKING DER HAAGSCHE TAXI-CHAUFFEURS De werkgevers hervatten het bedrijf. In aansluiting aan vorige berichten wordt ons thans door de directie der Atam mede gedeeld, dat gisteren voor het eerst de dienst bij de Atam en bij de overige werkgevers is hervat met een gedeelte van het oude perso neel, dat zich had aangemeld. Voorloopig wordt met ongeveer 50 wagens een dagdienst onderhouden, uitsluitend van de standplaatsen Staatsspoor, Lange Voorhout en Bronovo, welke onder politie-bewaking zijn gesteld. Uit het stakingscomité wordt een sterke agi tatie tegen werkhervatting gevoerd. Gisteren had zich een groot aantal stakers verzameld in de Waldorpstraat, waar de garages van de Atam zijn. De politie had echter uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Voorloopig rijdt op elke taxi een agent in burger mede. Ook worden de huizen van de chauffeurs be waakt. De gelegenheid tot aanmelding is vandaag nog opengesteld. Na dien dag zullen alle sta kers, die zich niet opgegeven hebben, ontsla gen zijn. Gereden wordt op het verlaagde ta rief, waardoor ritten van 20 cents af mogelijk zijn. Het aantal wagens zal geleidelijk worden uitgebreid, evenals het aantal standplaatsen. Ook zal een avonddienst zoo spoedig moge lijk worden ingesteld. DE KRAANVOGELS IN DEN HAAGSCIIEN DIERENTUIN finanni vctu pi UU ling ain tn Steun te verleenen, «et de bepa- tewerkpo t V00rsteI toegevoegd, dat aan de looneu S 6 arbfeiders de normale contract- loonen worden uitbetaald. dr. J. W. BEEKMAN f Na een korte ongesteldheid is Maandagmid dag te Groningen in den ouderdom van 57 jaar overleden dr. J. W. Beekman, in leven directeur van de Rijks H. B. S. te Groningen Mogen niet schreeuwen. De directeur van den Haagschen Dierentuin, mr. C. L. A. Graaf van Bijlaadt, js door den kantonrechter veroordeeld tot 1 boete, we gens het feit, dat hij niet de noodige voorzor gen heeft genomen, dat dieren, die onder zijn hoede staan, geen hinderlijk rumoer of buren- gerucht maken. De rechtbank, vonnis wijzeü<j, vereenigde zich geheel met het vonnis van den kanton rechter, behalve ten aanzien van de opgelegde straf, die zij met het oog 0p de geringe be teekenis van het feit niet noodig oordpelrle Zii verklaarde derhalve verdachte schuldig aan het hem ten laste gelegde, zonder toe^S van eenige straf. MOORDAANSLAG TE EELDE. Gisterochtend omstreeks 6 uur, toen de land bouwer S. Akker te Eelde van den koestal naar het woonvertrek wilde gaan, werd hij aange- vallen door een man, die hem niet een schop op het hoofd trachtte te slaan. Akker ver weerde zich flink, doch kon niet verhinderen, dat hem eenige slagen werden toegebracht.' Hoewel hij hevig bloedde was hij nog in staat de politie te waarschuwen die terstond een onderzoek instelde. De dader, die gevlucht is, is onbekend. Nader meldt men ons nog: Na de worsteling, die de landbouwer S. Ak ker met den indringer heeft gehad, is deze achterwaarts geweken. De oude man heeft daarop de tegenwoordigheid van geest gehad om de deur dicht te gooien en te grendelen. Kort daarop wilde hij door een klein raamp je naar bulten kijken, waar de indringer was ebleven. Op 't zelfde moment werd echter een paal door het ruitje geworpen, welke den man evenwel niet raakte. Akker heeft vervolgens een luik voor het raam gedaan en is toen naar de buren geloopen. Bij het voortgezet on derzoek is gebleken, dat vermoedelijk twee personen bij den overval zijn betrokken ge weest. Er wordt niets vermist. Uit het onder zoek is komen vast te staan, dat de dader vol komen van de situatie ter plaatse op de hoogte moet zijn geweest. Mogelijk is een veete 111 het spel. EEN AANSLAG Onder Philippine wend Maandag na midder nacht een wielrijder getroffen door een naar hem toegeworpen ijzeren staaf. De man be kwam een wonde aan een zijner beenen en het rijwiel bleek beschadigd te zijn. Toen de getroffene afstapte en met zijn lantaarn de omgeving afzocht zag hij een man in de sloot liggen, die hem bedreigde. De aangevallene heeft zich daarop verwijderd en direct de poli tie gewaarschuwd. Het direct ingesteld onder zoek leverde echter geen nadere aanwijzingen 09. Gisternacht omstreeks half één is in een perceel aan de Naaldwijkschestraat een vrouw vermoord. Een 25-jarige vrouw, van verdachte zeden, F. L., geb. M. geheeten, heeft op dat uur bezoek ontvangen van een man. Eenigen tijd later hoorde een buurvrouw een woorden wisseling in de kamer van de thans ver moorde vrouw en verstond de woorden: „Dat doe ik niet". De twist hield geruimen tijd aan, maar eindelijk werd het weer rustig. De buurvrouw ging toen even kijken en vond de vrouw liggen in een gangetje tusschen keuken en achterkamer. Zij dacht aanvankelijk, dat de vrouw gevallen was, maar al spoedig bleek het, dat er een moord had plaats gehad, het geen viel af te leiden uit het feit, dat er twee revolverschoten zijn gelost, door een waarvan de vrouw zoodanig in de linkerborst was ge troffen, dat de dood op slag moet zijn Inge treden. Een belangrijke getuige heeft zich in ver hand met dit drama nog bij de politie aange meld. Een kellner, die in een der naastgelegen pe.r- ceelen woont, heeft uit het huis, waar de moord is gebeurd, een man zien komen. Hij kon zelfs een vrij nauwkeurig signale ment opgeven. De man was ongeveer 23 jaar oud, 1.65 M. 5 1.70 M. lang en van een mid delmatige gestalte. Hij droeg een beige regen jas, een slappen grijzen hoed, had een bleek gelaat en was glad geschoren. Ook de vrouw van den kellner heeft den man gezien. Het onderzoek heeft voorts nog uitgewezen, dat er van diefstal of roof geen sprake is. Twee schoten. De dader heeft twee schoten gelost uit zijn revolver, toen hij reeds buiten de deur stond. Dit is komen vast te staan door het feit, dat de ruit van de voordeur tengevolge van de schoten versplinterd is. De schoten zijn ook door een der bovenbewoners gehoord, welke toen naar beneden is gekomen en de vrouw in het gangetje vond liggen. Zij dacht aanvan kelijk, dat het slachtoffer gevallen was en schudde haar bij den arm, terwijl zij zeide: ..Zeg. sta eens op, wat is er aan de hand?" He vrouw bemerkte echter al spoedig, welk drama zich hier had afgespeeld en waarschuw de andere buren, terwijl tevens de politie op de hoogte werd gebracht. Hoe de moord zich afspeelde Uit de voorloopige gegevens welke ter be schikking staan, heeft de politie de volgende reconstructie van het geval gegeven. De verslagene beboert tot die categorie van vrouwen, die zich 's avonds nooit op straat ve.rtoonen. doch, achter hun raam gezeten, voorbijgangers met een tikje tegen het venster uitnoodigen binnen te komen. Zeer waar schijnlijk zal zij ook Maandagavond 'n jonge man bij zich geroepen hebben met wien zij een woordenwisseling kreeg. Zij heeft toen den man buiten haar kamer weten te werken, vervolgens de gangdeur door en de straat op. Zij heeft toen haar huisdeur dicht gedaan en is zelf nog enkele oogenblikken achter de deur blijven wachten om te zien of de man zich verwijderde. Buiten gekomen heeft de man een revolver getrokken en door de voordeurruit twee scho ten gelost, waarvan er één de vrouw in de linker borst trof, ten gevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. Een andere suppositie, welke de politie thans onderzoekt en zich zeer nauw hij de eerste -veronderstelling aansluit is, dat de dader geen onbekende van de vrouw is ge weest, doch behoorde tot het gilde souteneurs. De mogelijkheid bestaat, dat hij de vrouw voor zich trachtte te „winnen", maar dat deze wei gerde op zijn voorstellen in te gaan. Uit één en ander blijkt, dat het nog de vraag is of het gepleegde misdrijf moord dan wel doodslag is, Van belang hierbij is vooral het feit, dat de man pas geschoten heeft toen de deur dicht was en hij niet wist, dat de vrouw er achter stond. Het lijk van de verslagene was in verhand met het politieonderzoek aanvankelijk in het perceel gelaten: in den loop van den dag werd het naar het ziekenhuis overgebracht, waar gistermiddag de sectie zou worden verricht. De vrouw laat drie kinderen na uit haar cense huwelijk. De man, met wien ze samen leefde, was op het oogenblik waarop het dra ma plaats vond, niet thuis. Hij heeft een deug delijk alibi. Ter aanvulling en gedeeltelijke verbetering van hetgeen omtrent het drama in de Naald wijkschestraat werd gemeld, zij nog medege deeld. dat de dader niet van de straat af, doch staande in de gang van het perceel moet hebben geschoten; de schoten zijn namelijk door de voorkamerdeur gegaan en hebben in de kamer de vrouw, die achter deze houten deur stond om deze gesloten te houden, met het noodlottige gevolg getroffen. Bij zijn vlucht moet de dader, de buitendeur waarvan de bovenste helft een glasruit was, daar het perceel vroeger een win kel is geweest hebben opengelaten. Vervol gens is de bovenbewoonster gaan kijken wat er aan de hand was en zij heeft, na de doodelijk getroffen vrouw te hebben zien liggen, het perceel dadelijk weer verlaten en in haar angst de voordeur dichtgetrokken. Inmiddels kwam de benedenbewoner thuis en deze heeft daar hij geen sleutel bij zich had, de ruit van de voordeur ingeslagen. Het onder zoek heeft uitgewezen dat hij zich op het tijd stip van het drama elders in de stad bevond. De commissaris van politie afd. C. verzoekt opsporing en aanhouding dan wel inlichtingen welke daartoe kunnen leiden. Gisterenmiddag promoveerde aan de Amster- damsche Universiteit de weleerw. pater Jos. Daniels S.J. op een proefschrift over de be trekkingen tusschen Sint Frangois de Sales en de Nederlanden, gedurende het tijdvak van 15501700, 1), en een zestiental stellingen. Tegen de eerste hiervan, waarin de eerw. promovendus beweerde, dat aan den H. Fran ciscus van Sales in de literatuurgeschiedenis niet voldoende aandacht is geschonken oppo neerde de zeereerw. P. "VVessels S.J., directeur van het St. Ignatius-College te Amsterdam, welke bestrijding door den eerw. promovendus naar genoegen weerlegd werd. Tweede oppo nent was de promotor prof. dr. K. R. Gallas, die zich moeilijk kon vereenigen met de acht ste stelling: „Baudelaire kan niet een katho liek dichter genoemd worden." Het debat hierover liep uit op de vraag naar de criteria voor een „katholiek dichter Jammer genoeg kwam voor de vraag volledig beantwoord was de pedel het einde aankondi gen van deze druk bezochte promotie-zitting. 1). Jos. Daniëls S.J. Les rapports entre St. Francois de Sales et les Pays-Bas, uitg. De Centrale Drukkerij, N. V. Nijmegen. De Scheveninger H. O. is door den kanton rechter te 's Hage, wegens overtreding van de alg. poiitieverord. (het zwemmen op verboden strand, ten Noorden van den vuurtoren) ver oordeeld tot 3 boete, subs. 3 d. Van dit vonnis is O. in hooger beroep bij de Rechtbank gekomen. Hij werd als raads man bijgestaan door mr. Dekker. In zijn requisitoir heeft mr. Knuttel, die het O. M. waarnam, betoogd, dat de studie, die hij van deze kwestie had gemaakt, en de ad viezen, hem door deskundigen verstrekt, hem de overtuiging hebben bijgebracht, dat het territoir van de Gemeente zich niet verder uit strekt dan tot de lioogwaterlijn, weshalve hij de vordering krachteloos achtte en derhalve tot ontslag van rechtsvervolging concludeerde. Mr. Dekker heeft in een uitvoerig pleidooi de zienswijze van het O. M. onderstreept, doch ver zocht daarbij een principieele uitspraak over de vraag, of het strand behoort tot het rechts gebied van de Gemeente 's-Gravenhage. Vonnis 22 December a.s. INBRAAK BIJ EEN COÖPERATIE. 2250 gulden gestolen. Gisterennacht is te Hengelo (O.) inge broken in den winkel van deR.K. Coöpe ratie „Volksbelang". Door het inslaan van een ruit heeft men zich toegang weten te ver schaffen. Een buit van 2550 heeft men weten te bemachtjgen. Men had dit bedrag in den winkel achtergelaten 0111 het te gebruiken voor dividenduitkeering aan de leden. Daar de chef van den winkel geen sleutel van de brandkast had, had hij het geld op een zeer verborgen plaats geborgen, welke de die ven toch hebben weten te ontdekken. Op den vloer vond men des morgens nog een briefje van 100, hetwelk de daders in hun haast zeker hebben laten vallen. De politie heeft reeds enkele aanwijzingen, die tot het vinden van de daders aanleiding kunnen geven. Antoon van Welie in het Rijnsch- Westfaalsch industrie-gebied. De schilder Antoon van Welie bevindt zich in het Rijnsch-Westfaalsch industrie-gebied, waar hij in opdracht van een internationale handelsorganisatie het portret moet maken van een bekende figuur uit het Duitsche econo mische leven. De schilder werd in het Folk- wang-Museum te Essen, door den directeur, prof. Gosebruch, officieel ontvangen. Men meldt ons De dochters van het Kostbaar Bloed, meer bekend als de Zusters van Koningsbosch, heb ben zich bgreid verklaard, de Paters Missio narissen van het H. Hart in hun Apostolische Prefectuur van Poerwokerto op Midden-Java behulpzaam te zijn. Op den lsten Juli van het volgende jaar, dus op het feest van het Kostbaar Bloed een vooral voor die Congregatie veelbelovende datum hopen deze nieuwe Missiezusters haar werkzaamheden te beginnen, die voorna melijk zullen bestaan in onderwijs en zieken verpleging. NAAR BETERE TIJDEN. De N. V. Talens en Zoon te Apeldoorn, die enkele maanden geleden, genoodzaakt is ge weest voor een gedeelte van haar personeel een verkorte werkweek in te voeren, door op Zaterdag niet meer te laten werken, verzoekt ons thans mede te deelen, dat het aantal uit het buitenland ontvangen bestellingen in den laatsten tijd weer zoodanig is toegenomen, dat, althans voorloopig voor de maand December de arbeidsbeperking weer kan worden inge trokken. Gedurende de maand December zal weer de volle 45-urige arbeidsweek worden toege past. PROF. HESS VON WICHDORFF t- BERLIJN, 12 December. (V. D.) Hedenavond is prof. Hans Hess von Wichdorff van de Pruisische Geologische Landesanstalt op den leeftijd van 56 jaar tengevolge van een be roerte overleden Op Donderdagmorgen 15 December a.s. zal het K.L.M.-vliegtuig de „Ijsvogel" van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren E. van Dijk, J. A. van Balkom, Th. J. Hoogeveen en P. J. Oolgaard, die resp. als le bestuurder, 2e bestuurder, werktuig kundige en radiotelegrafist, de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig^jnoet uiterlijk Woensdagavond te Amsterdam zijn. De „Kwartel" (thuisreis) is gisteren te Djask en de „Rijstvogel" (heenreis) te Jodphur aan gekomen. ZIJN PENSIOENFONDS VERLOREN. Portefeuille met 2000 verdwenen. Een wegens ziekte ontslagen mijnwerker uit Geleen had zijn pensioenkapitaaltje van 2020 opgevraagd om daarmee een winkel te begin nen. Per auto is hij toen van Geleen via Maeseyck naar Eindhoven gereden. In Maeseyck stapte men even uit en zette daarna den tocht naar Eindhoven voort. Daar aangekomen kocht de man in een manufacturenwinkel ver schillende goederen. Toen hij echter wilde be talen, bleek hem tot zijn groote ontsteltenis, dat hij zijn portefeuille inhoudende vier bil jetten van 500 en twee van 10 verloren had. De man wist niet beter te doen dan de politie van een en ander op de hoogte te stel len maar zijn geld is nog weg. Kachel aangemaakt met benzine. Gistermorgen wilde de heer v. d. Knijff, wonende aan de Hoofdstraat te Dordrecht de kachel met petroleum aanmaken. Hij gebruikte per abuis benzine. Door de ontploffing B daarop volgde, geraakte hij in brand, dij vluchtte de straat op om in de sloot bij het huis de vlammen te dooven. De sloot was even wel dicht gevroren. De man rende dus weer de straat op en werd toen door voorbijgangers gegrepen, die met dekens de vlammen doof den. Een tweetal doktoren waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp, waarna de man, met brandwonden overdekt, naar het Gemeenteziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand is ernstig. IMPORT VAN NOORSCH IJS TE IJMUIDEN Nadat in een aantal jaren geen Noorsch ijs te IJmuiden was aangevoerd, arriveerde gisteren het Noordsche s. Force met ongeveer 500 ton ijs uit Brevik. Deze lading is de eerste ijszen- ding bestemd voor een kortgeleden te IJmuiden opgerichte combinatie, welke het ijs in hoofd zaak aan de handelaren zal leveren. Als deze proef slaagt zullen ongetwijfeld meer soort gelijke ladingen voor deze combinatie volgen. Naar we vernemen hebben ook de ijsfabrieken te IJmuiden het plan opgevat om binnenkort Noorsch ijs te importeeren, teneinde aan even- tueele aanvragen voor Noorsch ijs te kunnen voldoen. Als zulks het geval wordt, dat bestaat de groote kans, dat beide ijsfabrieken tijdelijk stopgezet zullen worden. CREDIETVERLEENING HARING- DRIJFNETVISSCHERIJ Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer werden tegen het betreffende wetsont werp geen bezwaren te berde gebracht. OUDE VROUW VERBRAND. Te Zuidlaren is de 87-jarige weduwe Vellinga vermoedelijk te dicht met haar kleeren bij de kachel gekomen en daardoor in brand geraakt. Door een deken om haar te werpen, wisten de gezinsleden het vuur te dooven. De vrouw be kwam echter ernstige brandwonden, die van dien aard waren, dat zij er aan overleed. Een begin van brand, dat in de woning ont stond, kon tijdig gebluscht worden. De landbouwer H. v. d. Ven, die onlangs door een vrachtauto op Mariaheide werd aan gereden, is aan de gevolgen overleden. DE MOORDAANSLAG IN HET HAAGSCHE BOSCH. De Haagsche rechtbank heeft gistermorgen de gevangenhouding bevolen van den 18-jarigen kappersbediende, C. v. T.. die gearresteerd is wegens den moordaanslag, de vorige week ge pleegd in het Haagsche Bosch op een meisje. OP AVONTUUR. De minderjarige F. K. is-sinds 15 November spoorloos uit Nijmegen verdwenen. De ouders vermoeden dat hij op eigen gelegenheid een voetreis naar Rome heeft ondernomen. De politie verzoekt opsporing van den avonturier. BRAND. Gisterennacht is de groote boerderij van den heer A. Kaan te Anna Paulowna tot den grond afgebrand. Alles wat er zich in bevond werd een prooi der vlammen. De bewoners konden zich ternauwernood in veiligheid bren gen. Alles is verzekerd. Oorzaak is onbekend, RIJWIELDIE F. Het Bossche Gerechtshof veroordeelde den werkman J. S. te Eindhoven wegens diefstal van rijwielen in twee strafzaken tot 1*4 ja at gevangenisstraf. Voor een derde zaak werd h| vrijgesproken. De Rechtbank had hem in dn drie zaken vrijgesproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5