SPORT IN ENGELAND. kDLYM SPORT JN SPEL -I-' op Dln'd*s DONDERDAG 15 DECEMBER 1932 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN DE LANDENWEDSTRIJD OP STAMFORD BRIDGE. MODERNE NEDERLANDSCHE MUZIEK. Chelsea op tveg naar Wembley. VOETBAL IN HET BUITENLAND. De Cup. De Zwitsers bereiden zich voor op Amsterdam. De F. I. F. A. PUBLIEKE YERKOOPINGEN. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. WERELD BILJARTKAMPIOENSCHAP 45/1 TE PARIJS. Deelnemers in drie groepen ingedeeld. HOUDT DEN GOEDEN KOERS P.fl.WQDFHOIIftF Hè? .(Wordt vervolgd)^ VRIJDAG, 16 December. Huizen (1875 M., 160 K.H.) Alg. program ma, verzorgd door den K.R.O.: 8.009.15 en 10.00 11.30 gramofoonplaten; 11.30 halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.151.45 K-BO.- sextet. O.a. La petitie pagode, Siede; 1.45 pauze; 2.00 gramofoonplaten; 3.00 Kamermuziek door trio. O.a. Rondo a kl. t., Mozart; 4.00 piano recital W. Meijer en gramofoonplaten; 5.05 M. v. Werven Nip; Nederlandsche liederen; 5.30 K.R.O.-orkest met medew. v. M. v. Werven Nip. O.a. Kolberg-suite, Grieg- 6 15 A. Vogel: Welspre kendheid; 6.45 K.R.O.-orkest; 7.10 dr. W. v. d. Sleen: Van vreemde landen en volken; 7.45 K.R.O.-boys en J. Mossel (refreinzang); 8.30 cau serie A. N. W. B 8 45 K R O.-boys; 9.45 hoor spel: Fazant heeft een idéé fixe; 9.50 K.R.O.- orkest. O.a. Le cygne, 5t. Saëns; 10.30 hoorspel: He nieuwe dienstbode; 10-45 vervolg orkest; 11.15—12.00 gramofoonplaten. Hilversum (296 M., 1013 K.H.) 8.00 VARA; 10.00 VPRO.; 10-15 VARA.; 12.00 AVRO.; 4.00 VARA; 8.00 VPRO.; 11.00 VARA: 8.00—10.00 en 10.15 gramofoonplaten; 11.10 kookpraatje; 11.40 declamatie J- vOogen; 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest met medew. v. B. Scholte (refrein zang) en gramofoonplaten; 2.00 gramofoonmu- ziek; 3.00 concert uit hotel „Atlanta" te Rotter dam door Marcello Lanfredi en zijn ensemble; 4.00 VARA-kleinorkest. O.a. Schetser, Torsten Peter: 4.50 voor de jeugd; 5.30 orgelspel J. Jong; 6.00 gramofoonplaten; 6.15 VARA-orkest. O.a. Ballet-suite, Popy; 7.00 causerie over Sovjet- Rusland; 7.20 „De Flierefluiters met medew. v. A. de Booy (zang); 8.00 VPRO.; 11.00—12.00 gra mof qonplaten (VARA). Da ven try (1554 M., 193 K.H.) 10.50 tijdsein, berichten; 11.05—11.20 lezing; 12.20 orgelconcert door Walter Vale; 105 Shepherd's Bush Pavil joenorkest. O.a. potp. Thedesert song, Romberg; 2.20 voor de scholen; 3.20 concert voor de scho- lenij; 4è05 Vrijdagmiddagvertelling; 4.20 Nor thern Studio-orkest. O.a. potp. Tosca; 5.05 B.B.C. dansorkest; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 Beethoven's piano-sonates door D. Moggridge; 7.10, 7.25 en 7.50 lezingen; 8.20 werken van Sul livan, Offenbach en Strauss ,door s:listen, koor en orkest o. 1. v S. Robinson; 9.20 berichten en lezing; 10.20 B.B.C.-orkest met medew. v. H. Janssen (bariton); 11.2012.20 dansmuziek door Geraldo s Gauche-orkest en de Savoy Hoter Orpheans. P a r ij s („Radio-Paris" 1724 M„ 174 K.H.) 8.05 gramofoonplaten: 12.50 Krettly-orkest. O.a. Mo ment musical, Schubert; 7.40 orkest. O.a. Un- garia, Leoni; 8.20 gramofoonplaten; 8.50 Radio toóneel (Cyrano de Bergerac). Kalundborg (1153 M., 260 K.H.) 12.05 1.20 concert uit het Bellevue-Strandhotel; 2.20 —4.20 C. Rydalh's orkest; 7.20 Kerstconcert on der auspiciën van het Dagblad „Berlingske Ti- dende"; 8.05 Omroeporkest; 8.25 Radiotooneel; 8.45 weedsche liederen door Vera Nielsen met medew. v. F. Jensen (piano); 9.00 Radio-tooneel; 9.40 moderng Deensche composities door het Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl; 10.10—1.30 Fin- sche pianomuziek door Kosti Vehanen. Langenberg (473 M., 634 K.H.) 6.25—7.20 gramofoonplaten; 11.20 orkest en solisten. O.a. Ballet „Faust"; 12.20 concert Wolf. O.a. 2e Ar- lésienne-suite; 1.502.50 gramofoonplaten; 4.20 —5.35 concert met medew. v. Helene Guerma- nova (alt); 7.20 ..GrSn Mama' .operette van Kalman. Dirigent: Kühn; 10.0011.20 dans muziek- Bome (441 M., 680 K.H.) 8.05 viool-recital door A. Serato; 10.15 berichten. Brussel (508 M., 590 K.H. 1*12.20 Omroep- kléinorkest. O.a. potp. Reife Früchte, Morena' 1.30 gramofoonplaten: 5.20 Omroepkleinorkest! pop. programma; 5.35 gramofoonplaten; 8.20 Massenet-concert, orkest met medew. v. mej. de Troch (sopraan); 10.3011.20 gramofoonplaten. (338 M., 887 K.H.) 12.20 gramofoonplaten; I.30 Omroepkleinorkest. O.a. Russische scènes, Bartock; 5.20 Omroeporkest. O.a. Jupiter-sym- phonie, Mozart; 6.20 gramofoonplaten; 6.50 Om roepkleinorkest; 8.20 Omroeporkest;. O.a. potp. Italiaansche liederen; 9.20 „Anti-Radio-Bond", schets van Van RompayeDe Lannoy; 10.30 II.20 gramofoonplaten. Z*e.!l? (1635 M„ 183,5 K.H.) 5.50—7.20 con cert: H-30 e« 1.20 gramofoonplaten; 3.504.50 orkest. O.a. Duitsche volksdansen, Hensel; 7.20 gevarieerd muzikaal programma uit Breslau naet medew. v. orkest en solisten; 8.30 „Sensen- W vtr zie'ien, 'r.cJ1 Heutschland", hoorspel van W Weyrauch; 9.40 berichten en hierna tot 11.20 Stettinir conC or werkl°oze musici uit Rotterdam (Gem. radio-distr.) Program ma 3: 9.05 Langenberg; 1.20 Königswusterhau- |e«j 2.20 Kalundborg; 3.50 Königswusterhausen' 0 Brussel (Fransch); 7.35 Warschau. „MP/t!S?mraa 4: 10'35 Haventry; 11.20 Königs- 12.20 Daventry; 2.20 Londen R.; aan y: 6"20 Brussel (Vlaamsch); 6.50 Pa- Daventry 9-20 ëranaofoonmuziek; 10.20 VRIJDAG. Te 3 uur in den namiddag concerteeren Truus Boursse en Louis Somer en A. v. Eist voor den K.R.O. en vangen met een der mooie duo's aan van Wilhelmn Friedemann Bach, den tweede van Bach s geniale zonen. Het is dezelfde geest als men beluisterde in S. Ph. Emanuel's muziek en daarom was het goed gezien hierop Locatelli en Mozart te doen volgen, en het programma met hedendaagsche componisten als Casella (zie boven) e.a. te besluiten. Oslo 1083 M. brengt te 7.20 een Beethoven- programma te beginnen met het vioolconcert. Het stuk is overbekend, maar doet steeds nieu we klanken hooren. Want het is een gang door tuinen van geluk, door paradijzen van bloemen, vogels en zonnekracht. En wie ziet dit alles niet gaarne zelfs als hij er dagelijks in ver keerde? Wie heeft niet de zon lief? De zevende der negen symphonieën volgt Manuel de Falla, hier, als een uitleving van dit geluk; als een reidans, als een Apollinische hymne. Het werk werd voor de eerste maal te Weenen uitgevoerd in 1813 tegelijk met Die Schlacht bei Vittoria, die men ten onrechte wel eens de 10e Symphonie heeft genoemd en een groot suc- sec beleefde, terwijl de 7e bijna onopgemerkt aan de aandacht van het Weensch auditorium voorbijging. Zelfs Weber schreef een fel artikel ertegen, zeggende dat Beethoven rijp voor 't gekkenhuis was H Intusschen had R. Wagner een ander oordeel en gaf haar een epitheton, die dit werk beter dan welken commentaar ook omschrijft: „Apo theose des Tanzes". Een disquotheek van de Nederï. Ver. voor Hedendaagsche Muziek, Bovengenoemde vereeniging heeft een over eenkomst aangegaan met de Deutsche Crys- talate G.m.b.H. te Berlijn, met het doel, een disquotheek te verkrijgen van het moderne Nederlandsche repertoire. Gestreefd wordt naar het verkrijgen van een collectie opnamen, welke een zoo volledig mogelijk beeld geeft van de beste specimina, die in verschillende com positiegenres zijn ontstaan. De eerstvervaar- digde plaat, welke binnen eenige dagen in den handel verkrijgbaar zal zijn, brengt de liederen van den Nijl voor zang en hobo, waaraan Geer- truida Stotijn-Molenaar, zang en Jaap Stotijn, hobo, hunne medewerking hebben verleend. Het ligt in de bedoeling voorloopig twee avond-vullende programma's samen te stellen en deze op tournée te zenden. Een speciaal voor het doel te vervaardigen plaat, met een inleiding tot de moderne Nederlandsche muziek, in verscheidene talen opgenomen, zal aan de collecties worden toegevoegd. De programma commissie van de Nederlandsche Vereeniging voor Hedendaagsche Muziek is verantwoorde- lijk voor de te maken keuze en vestigt er tevens de aandacht op, dat in het belang van een authentieke weergave, met de eischen en de wenschen van den componist, ook ten aanzien van de medewerkende kunstenaars, ten volle rekening wordt gehouden. Werken kunnen worden toegezonden aan den secretaris van de vereeniging, den heer Daniel Ruyneman, Jan van Eyckstraat 9b te Amsterdam. Men moet geen oude koeien uit de sloot halen. May be Maar anderzijds is de wedstrijd EngelandOostenrijk een dusdanig evenement geweest, dat het haast een moreele plicht is nog even terug te komen op dit geweldig treffen. Speciaal interesseert ons dan in dezen datgene, wat de hoog-geroemde Engelsche pers te zeg gen wist „the morning after the afternoon before". Hebben de bladen de zege Albion's uitgebazuind als een nieuw bewijs van zijn onfeilbaarheid, of heeft de meest magere der overwinningen, die eigenlijk net zoo goed een nederlaag had kunnen wezen, de oogjes aan de overzijde der Noordzee doen opengaan? Welk van de twee Welnu, het-zij ter eere van de Britsche jour nalistiek gezegd, dat men zich niet louter heeft blindgestaard op den triomf als zoodanig. In tegendeel, men heeft met open oog de feiten aanvaard en grif erkend dat Oostenrijk op zn minst even goed voetbal speelde als Enge land. Wij, Continentalen, wisten allang dat Centraal-Europa de laatste tien jaar met reuzen sprongen was vooruit gegaan bij een betrekke- lijken stilstand van het Britsche voetbal. Voor ons was slechts de vraag of inderdaad de „Weensche school" thans reeds eenzelfde hoogte had bereikt als de Engelsche, of nóg niet. Dat het komen zou, wisten we. Dat het er niet ver van af was, wisten we ook. Zoo is het succes van Meisi's leerlingen voor ons geen openbaring. Mogelijk meende men te dezer zijde van de 'Noordzee dat de tijd voor een werkelijke „challenge" naar Engeland's suprematie nog niet voldoende rijp was, men was er niettemin volkomen van doordrongen, dat het Europeesche voetbal heusch niet zoo veel minder was dan het Engelsche, al deden de laatsten zulks wel zoo voor. Doch voor de Britten, die jarenlang in den roes hadden ge leefd dat op voetbalgebied eerst Engeland kwam, dan een heelen tijd niets, dan weer een heele tijd niets en dan Oostenrijk, Hongarije, Uruguay 0f Italië, kwam het Oostenrijksche succes als een donderslag bij helderen hemel. Men had er niet op gerekend. Doch de feiten waren er toen! En nu heeft de Engelsche pers zich weer groot getoond. Men erkende. En het doet mijn hart goed dat then niet heeft gezocht naar achterdeurtjes die er trouwens niet waren. Eensgezind prees Fleetstreet het spel der gasten en hun lof op Oostenrijk was schier benauwend om te lezen. Door de volkomen onbekendheid met het Con tinentale voetbal was men eigenlijk zoo ver bluft, dat men den Weeners meer eer gaf dan hun eigenlijk toekwam. Ik zal u niet alle recensies verhalen, doch bepaal me slechts tot datgeen wat onder meer Frank Carruther» schrijft, een der beste experts uit Engeland. Ik vertaal woordelijk, het is te interessant om het niet te vermelden: „Engeland sloeg Oostenrijk met 43 op Stam ford Bridge, maar in een volgende ontmoeting dienen de Britten beangst te zijn voor een nederlaag, want het beste voetbal werd gespeeld door Oostenrijk. Sommige aanvalsbewegingen waren voor ons een openbaring. Indien de spelers konden worden gekocht voor ons land, zou geen van hen Londen verlaten en som migen, onder meer de centervoor Sindelar, zouden de hoogst mogelijke gage ontvangen. Smistik, Sindelar, Vogl en Nausch behooren tot de beste spelers der wereld en zij hebben hun gelijken momenteel niet in het Engelsche voetbal. De Oostenrijkers hadden geen geluk, anders hadden ze Engeland geslagen". Ziezoo. Dat is niet mis. En dat alles heeft in een Engelsche courant gestaan, in casu de „Daily Mail", dat toch heusch niet pro-Oosten rijk is. Stel u voor, dat men zegt dat Oosten rijk vier spelers heeft die in Engeland hun gelijken niet hebbenIs het wonder dat men na dergelijke lofliederen alle bladen schre ven in denzelfden geest de Austrians den volgenden winter weer terug wil hebben, maar dan niet op Stamford Bridge met een lang niet uitverkocht huis, doch op Wembley. Engeland is wakker geworden. Engeland heeft van een onbekend gerecht geproefd en aan vaardt desnoods gaarne een nederlaag. Ze heb ben eindelijk hun gelijken gevonden en werpen hun spontaan den handschoen toe. Dat is BritschEn wij snakken alvast weer naar een tweede treffen als dit. Een verlangen naar sensatie. van de daarbij behoorende voetangels en klem men, doch het moet al raar loopen als de Wei- Edele Heer H. Gallacher en diens staf geen twee punten mee naar huis nemen. Chelsea zit dus in de volgende rondede Cup wenkt! Er zijn nóg 'n paar interessante nummertjes uit de bus gekomen. Trouwens, wedstrijden waar in onder meer de Corinthians, alsmede Cup- Fighters als Bolton Wanderers en Aston Villa meespelen, hebben so-wie-so een bijzonder tintje. De Corinthians spelen opnieuw tegen West Ham, doch thans op hun eigen grond. Als ik me goed herinner, speelden ze ook het vorig jaar tegen de Hammers, doch op Upton Park. Ze treffen het dus opnieuw niet met de loting, hoewel het feit dat West Ham een volle divisie is gezakt en ze verder het terreinvoordeel heb ben, wel gewicht in de schaal legt. Het wordt overigens tijd dat de Corinthians eens met een fiksche Beker-zege uit den hoek komen, want er gaan in de beroeps-clubs steeds meer stemmen op om de Corinthians niet meer van de eerste twee ronden vrij te stellen omdat ze er heden ten dage wat hun spel betreft, geen recht meer op hebben. De traditie wil in Enge land echter ook wat. En de traditie eischt de Corinthians, Engeland's amateur-combinatie, in de „first round proper", dat wil zeggen, de eigenlijke eerste ronde, waarin de groote clubs hun entree doen. De heeren kunnen thans deze opvatting rechtvaardigen door West Ham een pak slaag te geven. De hoed van Meneer Wall heeft meer oude bekenden bij elkaar gebracht. Zoo moet Arsenal weer naar de derde-klasser Walsall toe. Op het oog lijkt deze wedstrijd gemakkelijk, doch het vorig jaar is Walsall geweldig uit den slof geschoten. Arsenal denkt wel zoowat kampioen te wezen en droomt zich al half en half op Wem bley ook, doch er is een spreekwoord: Wie zich verheft, moet op de blaren zitten. Laat Arse nal maar oppassen! Verdere interessante duels zijn nog: Newcastle —Leeds, Sheffield WednesdayChesterfield, Lincoln CityBlackburn Rovers, Leicester City Everton. De wedstrijden worden gespeeld op 14 Januari. De Cup Final is 29 April. Dan behoort Chelsea volgens het League-programma eigenlijk te spe len tegen Portsmouth. Dat kan dus niet. Maar ik gun Portsmouth een vrij dagje.... De Arsenal-zege. Arsenal heeft Zaterdag z'n nieuwe tribune geopend. Het was zoo koud, dat het beter ware geweest een tribune te sluiten dan er een te openen. Desondanks heeft de Prins van Wales de stoute schoenen aangetrokken en met een leuk speechje en onder 'n glas sherry heeft hy de zaak bezegeld, waarbij tijdens de pauze de spelers van Arsenal en het andere elftal 'n handje kregen. Prins-zijn is een apart vak. Het was overigens een daverend succes voor de show-club, deze opening, want ondanks de barre kilte, waarbij men gevoeglijk een dubbel zinnige pneumonie kon oploopen, waren er niet minder dan 60.000 menschen present. Arsenal won comfortabel, speelde inderdaad schitterend voetbal. Vooral David Jack was weer de groote strateeg, die alle aanvallen leidde en al scoorde hij geen enkele goal, hij had toch een aandeel in alle vier. Hij was weer de Kitchener van den rooden aanval. De tegenpartij kreeg geen voet aan den grond. Daarvoor zorgden de beide backs van Arsenal, Male en Hapgood, terdege. En de 60.000 hadden dus waar voor hun geld, een Hoogheid en een Arsenal-triomf. Doch wij schrijven deze regelen in mineur-stemming. We gunnen de Reds graag een succes, maar dit succes niet. Dit was namelijk de ArsenalChelsea-match! Engeland's voetbalwereld heeft weer de ge bruikelijke shell-shock doorstaan: de loting voor de derde ronde van den Cup. Die eerste twee ronden zijn van weinig belang, wjji daar slechts de derde klassers en verdere lagere goden aan meedoen. Doch thans zijn ook de „grosse Kanonen" van de partij, en het loont de moeite even na te gaan hoe Mrs. Fortuna met de diverse belangen is omgesprongen. Borst Chelsea. Onze stiefzonen hebben een zacht eitje, want hun is de taak weggelegd, zij het dan op vreemden bodem, hetzij Brighton and Hove, hetzij Wrexham te overwinnen. Nu Ms wel, dat op die kleine velden menig addertje schuilt onder het gras, afgezien nog Sedert in Zwitserland tusschen den Zwitser- schen Voetbalbond en de groote clubs volkomen harmonie en een goede samenwerking verkre gen is, gaat het met het Zwitsersche voetbal zeer voorspoedig. Bovendien is het nieuwe compe titie-stelsel een groot succes. De belangstelling neemt toe, het spel gaat over de geheele linie vooruit, kortom, voetbal floreert meer dan ooit in Zwitserland. Wij kunnen er in Neder land dan ook van overtuigd zijn, dat op 22 Januari het Zwitsersche voetbal te Amsterdam gerepresenteerd wordt op een wijze die in Zwit serland zelf algemeene instemming ondervin den zal. De leiders van het Zwitsersche voetbal heb ben in overeenstemming met de groote clubs voor het aanstaande voorjaar het volgende pro gramma samengesteld; voor het Zwitsersche elftal: 22 Januari te Amsterdam: NederlandZwit serland. 12 Maart te Ztirich: ZwitserlandBelgië. 2 April te Genève; ZwitserlandItalië. 7 Mei te Zwitserland—Joego-Slavië. Voorts speelt het Zwitsersche B-team, dus de reserve-ploeg, op 22 Januarie tegen den Elzas, op 12 Maart tegen Zuid-Duitschland en op 2 April tegen Italië B. De voorbereiding voor deze wedstrijden ge. schiedt door alle voor de elftallen A en B in aanmerking komende spelers gezamenlijk en be. staat uit theorie, uit zaalsport-oefeningen en alles wat verder tot een serieuse voetbaltrai ning behoort. In Zürich, Biel, Lausanne, Basel en Lugano komen de spelers geregeld bijeen en vinden nu reeds de speciale oefeningen plaats voor den wedstrijd in Amsterdam, waarvoor bo vendien twee serieuse oefenwedstrijden vastge steld zullen worden. Men ziet dus dat de aanstaande tegenstanders van het Nederlandsche elftal zeer ernstig te werk gaan. Het succes der Oostenrijkers Dat de nederlaag in Londen met de oneven goal van de Oostenrijkers een groot succes voor het Oostenrijksche voetbal is, blijkt bovenal uit het feit dat de Oostenrijkers thans van verschil lende kanten aanbiedingen krijgen om in Enge land wedstrijden te komen spelen. De Oosten rijkers zijn tenslotte profs dus is het er hun bovenal om te doen de spelers te „beschafti gen Dat de waarde van den continentalen prof en speciaal van den Oostenrijkschen beroeps speler door deze moreele overwinning te Stam ford Bridge gestegen is, zal ieder begrijpen. In Italië heeft Juventus thans de leiding over genomen, de oude Turijnsche kampioensclub, die al menigmaal den titel veroverde en nu ook 'niet licht meer van de eerste plaats te verdringen zal zijn. De uitslagen van de groote Liga luiden: JuventusTriestina 61; GenovaTorino 20, RomaFlorentina 42; Pro Vercelli—Lazio 11; NapoliPro Patria 21; AlessandriaMilan 02; PalermoBari 10; CasaleBologna 34. In Frankrijk zorgde Olympique (Marseille) voor de groote verrassing door haar naamge noote uit Lille met niet minder dan 70 te slaan. Verder waren de resultaten voor de beide beroepsklasse competities: Hyères F. C.—R. C. Paris 12; S. C. NimesNizza 20; Club Fran caisF. C. Mülhausen 50; F. C. SèteExcel- sior A. C. 02; C. A. ParisF. C. Sochaux 35; Antibes Olympique—Red Star-Olympique 20 Olympique AlésienS. O. Montpellier 22; S. Rennais U. C.F. C. Metz 40; S. C. Fivois- A. S. Cannes 11. Vermelding verdient nog een wedstrijd van Austria te Parijs tegen het Parijsche amateur team. De Oostenrijkers wonnen met 42. In Hongarije heeft Hungaria (die te Bratislava in Tsjecho-Slowakije met 64 van Bratislava won) het herfstkampioenschap behaald. Alle clubs hebb ener de helft van de wedstrijden beëindigd en de stand aan den kop luidt nu: gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. Hungaria 11 7 4 0 44—13 18 Ferencvaros 11 7 3 1 4212 17 Ujpest 11 7 3 1 40—13 17 De Hongaarsche clubs trekken nu, voor zoo ver zij engagement konden krijgen, naar het buitenland o.a. maakt Ferencvaros van 15 De cember10 Januari een toer naar Noord-Afrika, Italië, Frankrijk en West-Duitschland. Bij de clubs van Tsjecho-Slowakije is het reis- seizoen al begonnen, dooh tevens worden er beker wedstrijden gehouden. De herfstkampioen Sparta blijkt iets uit vorm te zijn. Daarvan getuigde reeds de 14 nederlaag te Brussel tegen de Roode Duivels en nu weer een gelijk spel 22, tegen Victoria-Pilsen. Slavia kon ternauwernood met 21 van Bohemians winnen. In Duitschland werd alom voor de competitie gespeeld. Wat het Zuid-Duitsche kampioenschap betreft, zijn de gewone competities vrijwel be ëindigd en zal nu in 2 afdeelingen gespeeld wor den om het kampioenschap van Zuid-Duitschland benevens om 4 plaatsen in den eindstrijd (van 16) om het kampioenschap van geheel Duitsch land. Tenslotte maken we nog even melding van een zitting van het bestuur der F. I. F. A. te Parijs waaraan ook de heer Lotsy als bestuurs lid deelnam. Deze Nederlandsche en interna tionale official was Zondag nog tegenwoordig bij BelgiëOostenrijk te Brussel en was dus in 8 dagen tijd te Düsseldorf, Londen, Parijs en Brussel en natuurlijk in Nederland. De moderne voetbal-diplomaat kent geen afstanden meer! Inzake het wereldkampioenschap werden geen belangrijke beslissingen genomen, behalve dat hiervoor een commissie benoemd is, bestaande uit voorzitter Mauro (Italië), Fischer (Hon garije) en Dr. Bauwens (Duitschland) met als ambtelijk secretaris den secretaris-penning meester der F. ,1. F. A., Dr. Schricker. TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geld. kade. Op Woensdag 14 Dec., des namiddags ten 2 uur* EINDAFSLAG. Pand en erf SchiedanaschedHk 215 hoek Zeven. huissteeg 2a, b en c. In bod op 10.500. Voor 10.700 verkocht. Pand en erf. Haringvliet 97a, b. hoek Koe straat. In bod op 11.250. Daarop verkocht. Pand en erf, Vlsschersdilk 92. In bod op 10.000 Daarop verkocht. Gebouw genaamd Kunstmin en erf, Zaagmolen drift 11—13. In bod op 34.200. Voor 34.900 ver kocht. Pafd ,ren erf. Helmerstraat 4a, b. In bod op 5500. Voor 6.000 verkocht. Complex gebouwen Nassauhaven Wz. 7981. In bod op ƒ21.800. Voor ƒ24.200 verkocht Winkelpand en erf, Binnenweg 81a b. In bod op 29.800. Voor J 29.930 verkocht. Panden en erven, Boeren,vischmarkt 24 hoek Nauwe Kerkstraat 2—4. In bod op 50.000. Daar op verkocht. Huis met schuur en erven, tuinland etc Kra- lingscheweg 291. In bod op 30.003. Daarop verkocht. Heerenhuls en erf, Heemraadsingel 233. In bod op 27.600. Pand enet open grond en erf, Nozemanstraat 54. In bod op 10.800. Tezamen voor 39.000 verkocht. Pand en erven Hooglandstraat 6971. In bod op 14.300. Daarop verkocht Perceel grond met opstal, Lange Ly'nstraat 56. In bod pp 1000. Daarop verkocht. Cafepatid en erf, Steiger 31a, b. In bod op 22.300. Daarop verkocht. Pand en erf, Delftschestraat 66. In bod op 14.000. Daarop verkocht Cafepand en erf. Veemarkt 13. In bod op 19.200. Daarop verkocht en erf, Burg. Hofmannplein 21. In bod op 15. /600. Voor ƒ16.400 verkocht Heerenhuis en erf, Willem Nagellaan 25, te Hil- ligersberg. In bod op 9950. Daarop verkocht Heeren huis en erf, illem Nagellaan 19. In bod op 8900. Daarop verkocht. Perceel bouwgrond aan de Wyde steeg. In bod op 200. Verkocht voor 350. Pand en erf Erasmussingel 14. In bod op 8350 straat 2. te Öchiebroek. In bod op 7400. Voor 7600 verkocht. Pand en erf. Erasmusingel 14. In bod op 8350, Voor 8650 verkocht ROTTERDAM 14 December. Veillngsvereendging Vrije Aardbeienveiling Charlois: spruiten le soort ƒ9.60—13, 2e soort 5/.40—8.20 witlof le soort 22—24 2e soort 13, veldsla 20—22, roode kool 2.304.60, peen 1.602.10 gele savoye kool ƒ2.40—3.50, kroten 2—2.70 uien 3—4.20 gies, wildeman 13—22, goud reinetten le soort 14 —20, 2e soort 10—11, bellefleurs 10—17 per 100 kg. groene savoye kool 1.20—1.90, eieren 5.10— 5,80. bloemkool le soort ƒ9.80—12, 2e soort ƒ4.90 —7.80 per 100 stuks, prei ƒ2.40—3.20 knolselderij 10—15 per 100 bos, boerenkool 25—32 ct per kist Men meldt ons uit Berlyn: De deelnemers aan het wereldkampioenschap biljarten een-stoots-kader zyn in drie groepen in gedeeld ais volgt: Groep A: Gabriels, Moons, Dedoncker, Repel- dauer, Butron. Groep BDomme rit! g, Sorge, Soussa, Swee- ring. Groep C: Albert, David, Davin, Faroux. Negen deelnemers komen in den eindstrijd. Kracht der getvoonte. Chef van een Warenhuis: „Juffrouw Lotte, waarom heeft die heer niets gekocht? Wat wou hij dan zien?" Juffrouw Lotte: „Mij, mijnheer, morgen avond". HANSWEERT, 14 December. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 3 en XI, 2 Ge* broeders, de BruynWiladeor, NorbartNijver* heid, v. d. Boom: Energie, Auwera; Les Arden* nes. VerwijsAMSTERDAM: Binnenvaart 23, v. Veen; st. Stad Amsterdam 4; st. Amstel 7; AL PHEN a/d. RIJN: Eendracht, Pol; Corjo, Stra- vers; MAASSLUIS: Machiensteen, v. d. Werf; LEIDERDORP: Adriana Maiia, Verschoor; ARNHEM: Voor den Tyd, Raidt; UTRECHT: Ideaal, van Denderen; ZAANDAM: Marie, Blaak: SLIEDRECHT: Adriaati, Bom; ROO SENDAAL: Emmanuel, van Dongen; DELFT: Spera, Booy; WIERINGEN: Terneuzen, Dooms; 's-GEAVENHAGEMachiensteen 24, Gorter; GOES: Maria, Koster; WEMELDINGE: Spes Salutis, van Houdt; BEEK EN DONK: Jacoba, Bevelander; TILBURG: Anjo, van Groezen. DUITSCHLAND: Sallandia, Moraal; Nautilus 16, Wanders; Wupper, Hartmann; Mignon, Dek ker; Liberté, Wey; st. Rijn en Schelde 3; Am sterdam, Bauer; Succes, Oehler; Athos, de Ko- ninck; Main, Eisen; Henrica, Krootjes; Louise, van Eersel; Maria, Karreman; Netty, Riemens; Pieternella, v. d. BoschHeoopilé, van Maaren Mannheim, Beckhaus: Van Dyek, Schilperoord; Mannheim 168, Leyendecker; Oom Engel, Appa- lius; Muro Padou, Vermeeren; Rupel, Schnor- busch; Elodie, Robbrecht; Stad Aarschot, Heek; Marcel, Mertens; Mathilde, Driedyk. BELGIë: st. Amstel 4; st. Telegraaf 4 en 6; Bram, Kempeneers; P.. S. G. 16, Jongen; Koop handel, VermeulenNautilus 14, Jasper; Stad Dendermond, Heek; Mannheim 182, Klenk; Buf fer., Emig; Edelweiss 8, van Ruyssevelt; Pru dence, de Roeck; Elsje, Wakkee; Phoenix, Koe nen; Mathilde, Roovers; Dina Maria, Koreman; Zwerver, Hazewlndus; Astrid, Rams; C.E.M. 1, ZaalBelga,, ZamanAngelique, Huysmans Aquador, de Wachter; Leonie Maria, van Steen- ackers; Nautilus 4, v. d. Zande; Pax, van Hooy* wegen; Passant, Smalbil; Ideaal, Markus; Hen* nela Jannetje, Heuvelman; Margaretha, v. Hou* welingenSani XI, Stryp; Kura, Nortier; Flau* bert, HillesheimHollandia, v. d. Vliet; Albatros, ter SteegeDüsseldorf, BeckhausLeo, van GoethemLiselotte, HindriksIsaack Iselin. Fuhr; Jacoba, de Vries; Alwi, Korsten; Vertrou* wen 3, Klundert; Zeelands Luister, v. d. Kloos* ter2e Gebroeders, v. d. LeedenEsperance. Blomberg; August Therese, Reyniers; Anna. Brand; Jacobus, v. Kaam; Marcel, Fierant} Orca, Verbeeck; Wuta, Muller. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEI DOOR 22) Ik wist niet, dat hy Mr. Slingsby kende, aei Flick. O ja, ik heb hem een paar dagen geleden mgenomen naar kantoor en hem voorgesteld. *lick hervatte haar arbeid aan de sok. Ik heb er eens over nagedacht, zei ze maar wat je mij over dien Mr. Slingsby vertelde be- Valt mij niet. T- 77 9. hij is all right, zei Bill, met de toegeef- janeid van een goed-opgevoed jongmensch. ka« er niets aan doen, maar ik geloof dat h« een schooier is. Bill glimlachte verdraagzaam. Dit, vermoedde hij, was wat men vrouwelijke intuïtie placht te noemen. De eenige moeilijkheid daarmee was, dat je er mets aan had. zijn gezond verstand had hem reeds lang te voren allen twijfel om trent Mr. Slingsby S betrouwbaarheid doen weg- redeneeren. O, ik weet het niet, zei hij. ik zal niet zeggen, dat ik dol op den man ben, maar van zoo iets verdenk ik hem toch niet. Het is Waar dat hij de winsten heeft laten terugloopen. En toch zeg je, dat hij zoo'n bekwaam man is. Ja, maar toen ik met hem lunchte, heeft hij mij alles verklaard. Ik kon hem heelemaal niet goed volgen, maar het leek eenvoudig en duidelijk genoeg. Economische depressie en zoo, begrijp je? Juist, zei Flick, en beiden zwegen. Daarop veranderde Bill van onderwerp. Ik heb ook eens nagedacht. Ja? Mij afgevraagd, zei Bill, wat je familie zegt van je wegloopen. Ik vind het vreemd, dat er nog niets in de krant heeft gestaan. Oom George zou nooit toestaan, dat er iets in de couranten komt. Hij is veel te bang voor een schandaal. Zij hebben in de mail nooit op je brief geantwoord. Het begint er op te lijken, alsof ZlJ van plan zijn af te wachten. Ja. Wat zul je doen, Indien zij niet voor den aag komen? Flick keek met een vluggen blik uit haar v=„eiL naar hem op' Dat onverwachte opheffen «Wh uar hoofdtrof Biu telkens opnieuw Het ea hem denken aan een verschrikt poesje, k zal ergens een baantje zoeken. Ik kan heei typen en ook behoorlijk stenografie j placht oom Sinclair vaak bij zijn eerste werk te helpen. In iéder geval ga ik niet terug om met Roderick te trouwen. Natuurlijk niet! Alles zei Bill gevoelig, is beter dan te trouwen met iemand, dien je niet liefhebt. De ware liefde is waard er op te wachten. Vandaag of morgen zul je een man ontmoeten, op wien je plotseling verliefd wordt. Zou het? Absoluut. Het valt je In eens op je lichaam, weet je heel plotseling. Toch waar? Ik herinner me, toen ik voor het eerst Alice ontmoette. Wat voor een soort meisje is Miss Coker? viel Flick hem in de rede. Wat voor soort. Bill zocht vergeefs naar woorden. Het is geen kleinigheid een godin te moeten beschrijven. Wel, zij is..,. Maar dat heb ik je al zoo dikwijls verteld. Dat is zoo, zei Flick deemoedig, terugkee- rend naar haar sok. Het is heerlijk zoo iemand als jij te heb ben om met haar over Alice te kunnen spre ken, zei Bill. Judson is wat dat betreft van weinig nut. Maar jij bent anders. Jij bent ee« goede kameraad. Ik kan. Zou zij je sokken stoppen? conTTVraag sckeen Bill in verlegenheid te bren- g i was er juist toe gekomen kousen stop- foLnf Vschouwen als een van de vrouwelijkste eige scnappen en het trof hem pijnlijk ook maar het kiemsfe gebrek in Miss Coker's volmaakt- j .moeten constateeren. Maar het feit moest onder ae oogen worden gezien. Hoe hij ook probeerde zich voor te stellen, dat Alice kou sen stopte, hij kon het niet. Zij is meer dat verblindende soort Society- f«eisje, weet je, zei hij en onwillekeurig sprak niJ verontschuldigend. O juist. vielenV°lgde een stilte' Een paar gloeiende kolen krenmi;Yd,en haard naar omlaag en de terrier Grooten Hemel! Bill liet zijn pijp vallen hettotaafvergetemet °Pen mond aan' Ik had Dan mag je het wel gauw doen, anders mis je de mail. Bill was zich bewust van een zonderling ge voel. Toen hij dit ging analyseeren was hij ont steld bij de ontdekking, dat hij het moment be treurd had uit zijn stoel te moeten opstaan, een onbegrijpelijke tegenzin tegen de toch verheven taak een briefje te schrijven aan het meisje, dat hij liefhad. Een ondeelbaar oogenblik had het hem een onaangename taak geleken. Op nr. 9, Marmont Mansions, Battersea, moest de correspondentie in de eetkamer geschieden, aan gezien daar toevallig de eenige tafel stond, wel ke niet als een espenblad begon te trillen, wan neer je er op leunde. En de gedachte dit be- bageljjke hoekje bij bet vuur te moeten ver laten om naar de eetkamer te gaan, stond Bill tegen. Zijn betere ik overwon echter al spoedig de zen twijfel. Hij stond op en verliet de kamer. Flick, de half gestopte sok op haar schoot laten de rusten, zat in het vuur te staren. Met een ongeduldig schouderophalen hervatte zü daarop haar arbeid. Zij had nog maar een paar minuten alleen gezeten, toen de deur geopend werd en Judson binnenkwam. Hallo, zei Flick. Wij waren benieuwd, waar je zoo lang bleef. Is er wat gebeurd? Judson had zich somber in den stoel laten neervallen, waaruit Bill was opgestaan, en des illusies waren duidelijk op zijn gelaat te lezen. Tegen deze vrouwelijke sympathie was hij niet bestand Kijk eens, zei hij. Ik zal je alles vertellen. Jij hebt een vriendelijk en medelijdend hart. Jij bent niet van het soort, dat een man een voudig voor den gek houdt. hoop van niet! Nu, kijk eens hier. Jij weet even goed als ik, dat er oogenblikken zijn, vooral in dit beest achtige land, waar de wind altijd uit het oosten schijnt te blazen, waarop een kerel behoefte heeft aan een slokje van het ware goedje om hem in het leven te houden en hem voor kou te behoeden. Het is eenvoudig een kwestie van gezondheid medicijn. Vraag het iederen dok ter. Dat ben je toch met me eens, niet waar? Indien ik je er gelukkig mee maak. Wel, nu Bill West zich aanstelt als een ver- wenschten politieagent, krijg ik in die richting niet veel kans. Hij zegt, dat hij het alleen voor je best wil doet. O, ik twijfel er niet aan, dat hij het een of andere verhaaltje zal vertellen om zich te rechtvaardigen, zei Judson koud. Bovendien heeft hij je zuster beloofd op je te letten. Er is maar één woord, zei Judson plechtig, om Bill's houding van groeiende onderdanig heid tegenover mijn zuster Alice te beschrijven, en dat woord is „ziekelijk". Het lijkt wel alsof zij absoluut niets om hem geeft. Doet zij dat dan niet? Geen cent. Maar ik dacht, dat zij verloofd waren' Mogelijk zijn ze dat. Maar hoe dat ook zij, je kunt veilig van mij aannemen, dat zij hem alleen maar gebruikt. Het is een feit, dat ik veel van haar houd, en zij is altijd een goeie kame- raad voor me geweest; maar een meisje kan all right zijn wat haar ouderen broeder betreft en toch een hartelooze type tegenover andere mannen. Hoeveel ik ook van Alice houd, het heeft geea zul je zija voor het feit, dat zij een geweldige flirt is. Zoolang ik haar ken, heeft zij altijd minstens een dozijn mannen op sleeptouw gehad. Let op mijn woorden, zij laat Bill schieten. Yes Sir! Vandaag of morgen krijgt die jongeman een opstopper, die hem heugen zal. Hoewel Flick voelde, dat zij graag meer over dit onderwerp zou gehoord hebben, besloot zij, dat zjj geen recht had deze ontboezemingen aan te moedigen. Met moeite veranderde zij dan ook van onderwerp. Dat is treurig, nietwaar? zei ze. Maar wat wilde je me vertellen? Toen je binnenkwam, hè? Je zei, dat ik een goed hart had en je niet zou uitlachen. Oh ja. Het vuur, waarmee Judson zijn zuster besproken had, verliet hem. Zijn sombere stemming kwam terug. Hij sprak op somberen toon, als deed ieder woord hem pijn. Ik beweer de, dat in dit beestachtige, ruwe weer een kerel zoo nu en dan eenvoudig behoefte heeft aan een stevigen borrel, wil hij zijn gezondheid niet ondermijnen. En de moeilijkheid in mijn geval is, dat ik niet weet hoe ik er aan moet komen. Vanmiddag dacht ik, dat ik een pracht- tige kans had. Wat heb je gedaan? vroeg Flick verbaasd. Zij kreeg een visioen van Judson, die op straat vreemdelingen aanhield in de hoop een borrel te krijgen. Ik heb geprobeerd, of ik dien vent van een Slingsby niets kon afzetten. Mr. Slingsby? Hoe kwam je erbij naar hem toe te gaan? Wel, hij is de Londensche directeur van den ouden Paradene, en Bill is d° neef van den ouden Paradene en ik ben Bill's beste vriend. Is het niet alsof er een soort moreele verplichting voor hem bestond. In ieder geval ging ik om een uur of vier naar hem toe. Ik zie nu in, dat ik geen geschikt uur voor mijn bezoek koos. De man was door het dolle heen ik ontdekte, dat hij juist zijn steno-typiste op straat gesmeten had. Waarom was dat? Bat heb ik niet kunnen ontdekken, hoewel ik bereid was alles te aanhooren, wat hij mij wilde toevertrouwen. Hij is niet wat je noemt een erg mededeelzame kerel. De heele atmos feer scheen nog al gespannen toen ik 'n uur en een kwartier bij hem gezeten had en ik was al half en half geneigd weg te gaan en hem in zijn sop te laten gaarkoken. Maar ik. wilde wat drinken, snap je. Ik bleef daarom maar hangen en eindelijk besloot hij het kantoor te sluiten, daar hy voor dien dag genoeg gedaan had. Het was toen een uur of zes, en hij vertelde, dat hij naar huis ging. Ik zei, dat ik niets bijzon ders om handen ha zoodat ik maar zou mee gaan. Hy moet je wi. erg aardig gevonden heb ben, zei Flick. Nu, dat weai ik aiet, zei Judson twijfelend, hy scheen een beetje prikkelbaar. Dat is vreemd. Hoe zou dat komen? Ik begrijp het niet, zei Judson. Maar ge loof maar niet, dat ik me er iets van aantrok. Ik dacht alleen maar aan dien borrel. Tusschen twee haakjes, zei Flick, krijgt het verhaal een happy end? Ik bedoel, eindigt het daarmee, dat je iets te drinken gekregen hebt? Judson lachte een vreugdeloozen lach. Oh ja, ik heb zeker wat te drinken gekre gen! Hij staarde somber in het vuur. Dat komt aanstonds. Wy verlieten het kantoor en stapten in zijn auto. Heeft hij een wagen Wat voor een Dat ben ik vergeten. Hy heeft het wel gezegd. Winch of zoo iets. Winchester-Murphy? Juist. Een groote, grijze limousine. Kostbaar? Zag er uit, alsof hij een millioen gekost had. En dat is het 'm juist, wat me zoo dol maakt. Hier is een man, die zich in zyn geld kan wentelen en ik gaf hem volop gelegenheid mij uit te noodigen, met hem te dineeren. Maar hij wilde niet bijten. Dit was, nadat wy aan zijn huis gekomen waren. O. Hj»d hij een huis ook, en een grooten wagen? Waar woont hij? Burton Street? Neen, Bruton Street. Het is bij dr.t plein hoe heet het by Devonshire House? Berkeley Square? Juist, dat is het, Berkeley Square. Daar sla je rechts af. Hij woont ongeveer halverwege, linies, in een kapitaal huis. Enfin, wy stapten uit en hy opende de deur met zijn huissleutel en stond mij met een zekere verwachting aan te kijken. Dus ging ik ook naar binnen. En na eenige minuten tijd kwam ik, als man tegen over man, openhartig met mijn vraag voor den dag of ik niets te drinken kon krijgen. En hy zei: zeker! Het is heel typisch, zei Flick peinzend, dat hij zoo'n kostbaren wagen schynt te hebben en op een stand als Bruton Street woont. En toen het gebracht werd, wat denk je dat het was? —Het moet heel wat kosten in die buurt te wonen. Het was waterchocolade, zei Judson somber. Een kop waterchocolade op een presenteer blaadje. En toen ik er vol afgryzen naar keek, indien je begrypt wat ik bedoel, zei hij dat Bill hem verteld had, dat ik een streng geheel onthouder was. Bill, hoor je, die meer dan vijf tien jaar myn beste vriend is geweestl Ik ver klaarde dien kerel, dat hij er geheel naast was en vroeg hem of hij niet een druppeltje goeie, ouwe Schotsche whisky in huis had en toen zei die kerel met een valsch- lachje, dat cacao veel beter voor me was dan whisky, daar hel niet alleen verwarmde maar ook voedzaam was. En daarna vroeg hy mij of ik hem wilde excuseeren, want hy moest zich gaan kleeden voor het diner. Ik kan het niet begrypen, zei Flick. In dien hy in Bruton Street woont en een duren auto houdt, moet hy heel ryk zijn. Loopt over van het geld. En dat maakt het juist zoo Maar als directeur van Mr. Paradene kan hij toch niet zoo geweldig veel verdienen. Hoe veel zou de Londensche directeur van een firma als dien van Mr. Paradene per jaar maken? Hudson scheen getroffen. Ik begrijp waar je heen wilt, zei hij. Je bedoelt, dat die kerel een oplichter moet zijn. Daarvan ben ik overtuigd! Natuurlijk kan hij geld van zich zelf heb ben. Dat is zoo, zei Judson gekalmeerd. Maar als dat zoo is, zou hy toch niet directeur voor een andertblijven spelen. Hij zou eigen zaken beginnen. Een man in zijn positie zal toch niet veel meer dan duizend pond per jaar verdienen? Als hij dat nog heeft. Ik begrijp niet, hoe hy het klaar speelt..— Ik moet daarover eens nadenken. Voor zoover ik van Bill heb kunnen begrypen, heeft Mr. Paradene de laatste jaren niet heel veel aan dacht aan zijn zaken hier geschonken. Hy gaat op in zijn oude boeken en heeft alles maar op zyn beloop gelaten. Het zou een pracht gelegen heid zijn voor een man in Mr. Slingsby's positie om daarvan misbruik te maken. En hy is er echt de man naar om het te doen. Hy is zoo handig, bedoel je? Daaraan dacht ik niet zoo zeer, zei Jud son. Wat ik meende was, dat een kerel, die een ander op een avond als deze een kop cacao offreert, ongeveer voor niets zal terugschrik ken. Zoo beschouw ik het. En dan nog hatelijk erbij lachen, hoor je, terwyl hij het doet! HOOFDSTUK ACHT. EEN KARWEITJE VOOR PERCY FILBEAM. Flick Sheridan en Judson Coker waren niet de eenige twee menschen in Londen, die belang stelden in de zaken van mr. Wilfred Slingsby. De gedragingen van den directeur van de Para dene Papier en Pulp Maatschappij, hadden de aandacht getrokken van niemand minder dan den jeugdigen Pilbeam, de groote kracht achter de schermen van het onderhoudende Society Nieuws, waarvan Roderick Pyke de feitelyke en onwillige hoofdredacteur was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7