r ZEETIJDINGEN MASSA-COMPLOT IN ARGENTINIË. DE treinramp bij perpignan. ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 de tweede. SMOK IANDSAUTO IN HET fcELBEDRIJF. HET OPCEftTENWETJE. Loonsverlaging gaat niet door de moeilijkheden bij de „ned. CONTINGENTEERING van schoenen. H. H. WIJDINGEN. In het bisdom Haarlem. DE KATHOLIEKEN EN HET SOCIALISME. NOG TIJDIG ONTDEKT. PATER VICTORLANUS KRUITWAGEN EEN VROUW IN HET SPEL. EUROPEESCH BILJART- KAMPIOENSCHAP. a Hedenavond had de revolutie moeten uitbreken. LIJFSVISITATIE IN DEN TREIN. Het aanhouden van auto's in de grensstreken. ZESDAAGSCHE TE PHILADELPHIA. ZESDAAGSCHE TE MILWAUKEE. Zeven dooden en dertig gewonden. Uitbreiding van de ambtelijke bevoegdheid. WISSELKOERSEN. UITENLANDS- WENS HET CONFLICT BIJ PALTHE. FAILLISSEMENTEN. SCHIPPERSBEURS. BÏNNENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ZEETIJDINGE; Welke eisch er aan gesteld wordt en hoe men hem koopt. Na de publicaties in de bladen over de ge weldige autodiefstallen in Duitschland en de vermelding, dat een groot deel der aldaar gestolen auto's Nederland is binnengevoei en daar is verkocht, zijn er vele die angst hebben gekregen v°°r inl. van 'n tweedehandsch auto. 0nwil een mers redeneert men: ..Het E e gestolen wagen zijn en men huivert bij de gedachte welk een soesa men eventueel zou kunnen krfgen, wanneer de gemaakte ver- Onderstelling "inderdaad juist bleek te zijn. Het blijft echter opvallend, dat, ondanks dezen argwaan van de zijde der keepers voor tweedehandsch wagens, er vooral in de grens streken nog zooveel van deze auto s verhan deld worden. Wanneer men echter uit de offi cieels gegevens van de Duitsche douane- districtsbureaux eens nagaat hoeveel honder den automobielen er binnen een tijdsverloop van slechts een half jaar bij het smokkelen in beslag werden genomen, zal men begrijpen, dat er ten gebruike van smokkelhandel een groote hoeveelheid wagentjes" noodig Is. Daar de eigenaar van de auto, waarmede de smok kelgoederen vervoerd worden, Steeds het risico loopt, dat zijn voertuig mede in beslag geno men wordt, zou hij wel dwaas zijn tot dat doel een dure auto te gebruiken. Als het „ding" maar behoorlijk hard kan rijden, vol doet het aan den voornaamste der gestelde elschen. Of de carrosserie er ook al minder mooi uitziet en of het vehikel een beetje ram melt, is van ondergeschikte beteekenis als de „kist" maar niet duur is, zoodat hij een „total loss" niet meer dan een paar honderd gulden naar de maan gaan. Hoe de handel gedreven wordt. Zoo heeft het smokkelbedrijf aanmerkelijken 'nvloed op den handel in tweedehandsch auto mobielen en deze handel schijnt voldoende perspectieven te bieden, te oordeelen naar het feit, dat zoowel aan deze als aan gene zijde der Nederlandsch-Duitsche grens, meer gara ges gevonden worden, die zich uitsluitend op dezen verkoop van wagens uit de zooveelste hand, toeleggen. Deze handel heeft zijn specifieke eigenaar digheden, waarvan het z.g. „kapot-handelen" wel het meest bekende „bussiness-geheim" is geworden. Weet de handelaar een „wagentje" te staan, dat de eigenaar gaarne van de hand deed, dan wordt er een strooman of af gestuurd, die een bedrag biedt, veel hooger dan de werkelijke waarde van de auto, onder voorwaarde, dat hij op dat bod vaste offerte krijgt voor veertien dagen b.v. Binnen dit tijdsverloop worden alle andere serieuze koo- l'crs, die jjgt gebodene hooge bedrag niet be talen willen, door den eigenaar afgescheept. Als de gestelde termijn van twee weken voor at) is, komt een tweede strooman, die eens eerst goed zijn ooren openzet, om te vernemen Welke bedragen door andere koopers geboden zijn. Dan doet hij een bod, een beetje over den gangbaren prijs, en zal binnen een week be- Blissen, als de eigenaar de auto tenminste Voor hem vast wil houdenZoo houden ze den verkooper een beetje aan het lijntje, doch de stroomannen laten zich niet meer zien. Dan op een goeien dag verschijnt de handelaar (l9i Zelf, de contanten in zijn zak, doet een ont vettend laag bodlacht eens over de stommiteit van de lieden die zoo'n booge prijzen hebben kunnen bieden en constateert ten bewijze van het feit. dat de aangebodene auto niet veel waard is, dat de vorige ge gadigden, na hun gedaan bod, niet eens meer zijn teruggekomen enals hij dan een paar honderd gulden, die hij betalen wil, contant op de tafel telt, voor de Duitschers die Verleidelijke1 „Hollandischen Gulden" dan herinnert de eigenaar zich weer al het gezeur en al de ellende over den verkoop van die ouwe kast van een auto en om maar ineens Van al het gezanik af te komen, geeft bij den Wagen tegen den contant neergetelden prijs. Niet in strijd met het volksbelang. De technische herziening van het tarief. Aan de Memorie van Antwoord der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke hef fing van opcenten op sommige invoerrechten ea op de accijnzen op hier en suiker, alsmede herziening van het tarief, wordt het volgende °DUeend Wat batreft de mededeellngen van den heer ortenhorst moet worden opgemerkt, dat het geen is gerelateerd op een misverstand moet berusten. Immers, op 23 Maart j.l. was het slui ten van een conventie als die van Ouchy nog niet aan de orde. Verder is der Regeering ook niets bekend omtrent het voornemen van Bel gië om op het bestaande tarief nogmaals 15 opcenten te leggen. Van een overeenkomst om wederzijds de rechten voor het in werking treden van het verdrag met 30 te verhoogen is nimmer sprake geweest. Aangezien voor zooveel der Regeering bekend Is, de plannen Vaa de Belgische Regeering niet vast staan, l'st het niet op den weg van de regeering op deze aangelegenheid thans verder in te gaan. Hat dit ontwerp tegen het volksbelang in gaat, moet worden ontkend. Vóór alles is het noodig, dat het evenwicht van 's Rijks inkom sten en uitgaven wordt bewaard. Dat het wetsontwerp in het bijzonder het minder draagkrachtig deel der bevolking treft kan in het algemeen niet worden toegegeven. Het minst ontbeeriyk van de getroffen goede- ren zijn wellicht suiker en thee, doch ook hier- Va,Tegenover den toofv^e'leïen il' fel aan de fing, stelt de regeering de in het ontwerp vast gelegde bedoeling, die heffing slechts voor het komende jaar te doen gelden. Dat die bedoe ling zal worden verwezenlijkt, is naar h T door de tijdens de behandeling in de Tweede Kamer aangebrachte wijziging hoe men daarover overigens ook moge denken fe bi eer waarschijnlijk geworden. Het ligt in het Voornemen van de Regeering, de Commissie tot technische herziening van het tarief van de invoerrechten zoo spoedig mogelijk na de beslissing over dit wetsontwerp in het leven te roepen. De vraag, welke wijziging in de heffing der invoerrechten is te verwachten, Zal eerst voor beantwoording vatbaar zijn. na dat de Commissie haar rapport heeft uitge bracht. MEDAN, 16 December (ANETA) be „Deli-Courant" verneemt, dat de oorspron- slijk voorgenomen loonsverlaging bij de Deli Jk>or van 5 pCt. per 1 Januari 1933 niet door gaat. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE. 5 pCt. loonsverlaging bij van Heek te Enschedé. Men meldt ons uit Enschedé: Gisterenmiddag vergaderden de drie organi saties met de arbeiders der firma van Heek Co. te Enschedé over het op de conferentie van j.l. Donderdag gedane voorstel der firma, waar bij de tweede verlaging van 5 pet., welke op 1 Februari zou ingfaan, wordt ingetrokken, ter wijl de eerste 6 pet. ingaande 19 December wordt gehandhaafd. De arbeiders spraken er hun teleurstelling over uit dat de firma van Heek niet bereid is geweest de loonsverlaging op te schorten om in verband met de regeeringsmaatregelen over eenige maanden opnieuw onder het oog te zien of het niet mogelijk is aan verdere loonsverlaging te ontkomen. Na uitvoerige bespreking werd op de ver gadering zoowel van De Eendracht als die van St. Lambertus en Unitas op advies der hoofdbesturen besloten zich tegen de eerste 5 pet. loonsverlaging niet daadwerkelijk te verzetten. Ultimatum tegen v. Heek te Losser ingetrokken. Gisterenavond werd onder leiding der hoofd besturen der drie arbeidersorganisaties verga derd met de arbeiders werkzaam bij de N. V. Textielmij. L. van Heek Zn. te Losser. In deze vergaderingen werd besproken het voorstel, dat deze week Woensdag in de confe rentie te Hengelo door den rijksbemiddelaar werd gedaan n.i. het instellen .van een boeken onderzoek, en arbitrage over de vraag of ge zien den financieelen toestand der onderne ming en de hoogte van de loonen in soortgelijke bedrijven, aan den wenscht der arbeiders om de laatste 2e maal 5 pet. loonsverlaging terug te nemen, kan voldaan worden, alsmede erken ning van de organisaties. In beide vergaderingen werd nog al bezwaar gemaakUtegen het advies der hoofdbesturen om het Voorstel van den rijksbemiddelaar te aanvaarden. In de vergadering van de „Een dracht", waar schriftelijke stemming plaats had, werd het verworpen. In verband met de ontstane situatie is he denmorgen namens de drie organisaties het volgende telegram aan den rijksbemiddelaar gezonden: „Organisaties St. Lambertus, Unitas en Een dracht aanvaarden uw voorstel boekenonder zoek, arbitrage etc. bij textielmij. Losser. Bij arbeiders tegenstand. Een deel tegen gestemd. Ultimatum ingetrokken." PADVINDERS". Een schrijven van Lord Baden Powell. Gelijk wij reeds eerder meldden, zijn bij ,,De Ned. Padvinders" moeilijkheden ontstaan in verband met den drang om niet de juiste en oorspronkelijke belofte (waarin „trouw aan God" werd beloofd) te accepteeren, doch de woorden „aan God enz. facultatief te stel len. Aangezien de padvindersbeweging op godsdienstigen grondslag werd gesteld, hebben wij ons sterk over dit streven verwonderd. Staatsraad Ramhonnet, de Nederlandsche Hoofdverkenner, heeft zich gewend tot Lord Baden Powell, stichter der beweging en Chief Scout van de wereld. En deze heeft een schrij ven gezonden, waarin afdoende met alle kort zichtigheid, benepenheid en z.g. gewetensvrij heid (in verkeerden zin opgevat) wordt af gerekend. „Met groote voldoening", aldus B. P. wiens brief in het laatste nummer van „Weest Pa raat" is afgedrukt, „heb ik vernomen, dat „De Nederlandsche Padvinders" de wenschelijkheid van het aannemen van de volledige padvin dersbelofte in gunstige overweging nemen, ten einde aldus in overeenstemming te komen met de groote meerderheid der vereenigingen, die bij het Internationaal Bureau zijn ingeschre ven. Ik mag er hier aan herinneren, dat ons In ternationaal Comité reeds in 1922 deze kwes tie zorgvuldig heeft overwogen en besloten heeft, dat bij het behandelen van aanvragen om erkenning als leden van de Wereld broe derschap van Padvinders, het aanvaarden van de volledige Padvinders belofte en wet als een sine qua non moest worden beschouwd. Van af dat oogenblik ls geen nieuwe vereeniging er kend, welke de volledige belofte en wet niet aanvaardde. Ik heb den oorspronkelijken brief van de Amsterdamsche leiders d.d. 23 November ge lezen, welken ge mij toegezonden hebt en zend hem hierbij terug. Naar aanleiding van dezen brief wil ik er op wijzen, dat het, bij het formuleeren van de Padvinders- (en welpen-) belofte, nooit mijn bedoeling is geweest in de Padvindersbewe ging discussies uit te lokken over religieuze aangelegenheden; door middel van de belofte wilde ik onderstrepen, dat gevoel van devotie en eerbied voor een Hooge Macht, hetwelk mij onmisbaar lijkt voor de ontwikkeling van ka rakter en leiderschap. Zonder de volledige formule acht ik het voor onze leden onmogelijk de werkelijke idealen van onze beweging te voelen en dus ook on- •oogelijk de beste resultaten te bereiken. Ik ben ervan overtuigd, dat uw leiders, als ZÜ dezen stap eenmaal hebben gedaan, de training van de jongens gemakkelijker zullen vinden en dat de resultaten, als de jongen man wordt, meer doeltreffend zullen zijn. Mijn gelukwenschen aan degenen, die vol doende ruim van opvatting waren om vroeger gevormde meeningen op te geven voor de er kenning van hetgeen ik hier naar voren heb gebracht als onze grondbeginselen. Als resul taat van deze onzelfzuchtige samenwerking van hun kant, voorzie ik een voller ontwikke ling van de padvindersbeweging in Nederland in de naaste toekomst. Maatregelen tot voorkoming van misbruik. Importeurs van schoeisel worden er op 8e" wezen, dat in de uitvoering van de schoenen- contingenteering de volgende wijziging is aan gebracht. Waar voor de speciale soorten schoeisel, in liet aanvraagformulier met name genoemd onder de groepen A2, B2 en C2, in beginsel tot onbeperkte bedragen bijzondere vergunningen werden verstrekt, zal het verleenen dezer ver gunningen voortaan wederom aan bepaalde voorwaarden gebonden zijn tengevolge van ge- e ven misbruik. Bedoelde vergunningen zul- en voortaan slechts worden verleend aan degenen, die zich ook in de basisjaren reeds met den import dezer goederen hebben bezig gehouden en tot hoeveelheden, welke tot die vroegere importen in een redelijke verhouding staan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de kapel van „St. Joannes de Deo" te Haarlem de yolgende H.H. Wijdin gen toegediend aan de volgende Theologanten van Warmond het H. Priesterschap aan, de Weleerw. Hee- ren J. L. J. M. Langemeyer en II. J. A. Schou- ten het H. Diaconaat aan den Eerw. Heer A. A. J. Buys en de vier mindere Orden aan den Eerw. Heer P. J. Krom. MIJNONGEVAL. In de Oranje-Nassau-mijn I geraakte de mijn werker S. onder afvallend gesteente. Met zwa re verwondingen aan den rug werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Nieuw mandement der Bisschoppen. Naar Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, in „St. Bavo" mededeelt, zal binnenkort een nieuw mandement der bis schoppen over het socialisme verschijnen. Dien tengevolge zal het oude morgen in de kerken niet worden voorgelezen. In het Minderbroedersklooster te Weert werd gisteren van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Pater Victorianus Kruitwagen, alge meen Procurator van de Nederlandsche Fran- ciscaansche Missiën. Twee maanden geleden heeft Pater Victorianus in het Sint Francis- cus-asthuis alhier een ernstige operatie onder gaan welke hij goed doorstaan heeft, doch die weinig hoop gaf voor de toekomst. Moordaanslag op een luitenant der Chineezen, Te Klaten ls om een vrouw een moordaan slag gepleegd op den luitenant der Chineezen aldaar, Ko Bik Soen, die levensgevaarlijk werd gewond. De dader, een landgenoot, werd gear resteerd. De zahk zit, naar wij in Mataram lezen, als' volgt in elkaar. De zoon van den luitenant der Chineezen zou in het huwelijk treden met een Chineesch meisje zijner gading. Maar er kwam een kink in den kabel, doordat de Javaansche moeder van dit meisje anders be sliste. Deze vrouw was nog geld schuldig aan een Chineeschen geldschieter en onder dwang van dezen, die ook een oogje had op de jonge dame, werd besloten het meisje met den geldschieter in het huwelijk te doen treden. De luitenant der Chineezen kwam achter deze intrigue en heeft voor deze handelingen, welke veel hadden van het verkwanselen van een dochter, een stokje gestoken. Hij is gaan praten met den vader en zoo werd ten slotte toch beslist, dat het huwelijk tusschen den zoon van den luitenant en het meisje zou doorgaan. Een dag daarna, werd vroeg aan de voor deur geklopt van de woning van den luitenant. Er werd opengedaan, en voordat iemand eigenlijk begreep wat er gebeurde, stormde de geldschieter het huis binnen, gewapend met een vlijmscherp hakmes van het type, dat varkensslagers gebruiken. Met dit wapen werd de heer Ko Bik Soen, die zich nog te bed bevond, aangevallen. Hij kreeg houwen over het gelaat, den schedel, de handen, enz. De aanvaller vluchtte daarna en wierp onder weg zijn wapen weg. De vlucht was evenwel opgemerkt door een posthuis-commandant der politie, die hem aanhield en vroeg, waarom hij zoo hard uit het huis was geloopen. Aldus werd de dader gearresteerd; hij bleek in het bezit te zijn van nog een tweede mes. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Mr. P. J. Idenburg te Leiden gewond. Mr. P. J. Idenburg, secretaris van curatoren der Leidsche universiteit, is gisterenavond toen hij uit de tram van Oegstgeest naar Lei den stapte en den Rijnsburgerweg wilde over steken door een passeerenden auto gegrepen. Met ernstige hoofdwonden is de heer I. naar bet diaconessenziekenbuis te Leiden overge bracht. Zijn toestand is bevredigend. BELEG VAN ANTWERPEN herdacht. Koninklijke belangstelling voor de plechtigheid te Ginneken. z- K. H. de Prins is voornemens op 20 dezer de plechtige herdenking bij te wonen, in de Ned. Hervormde Kerk te Ginneken, van de heldhaftige verdediging, in de maanden No vember en December 1832, van de Citadel van Antwerpen door Nederlandsche troepen. II- M. de Koningin zal zich hierbij doen ver tegenwoordigen door Haren adjudant i. b. d. den gep. generaal-majoor ter Beek. De commandant van het Veldleger, luitenant- generaal jhr. W. Röell zal een herdenkingsrede uitspreken. Na afloop van de plechtigheid in de kerk zul len bij het Citadelmonument nabij de kerk kransen worden nedergelegd, o.a, door den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, terwijl H. M. de Koningin-Moeder voornemens is bij die plechtigheid een krans te laten leg gen door Haren particulier-secretaris baron Sixma van Heemstra. Eenstoots cadre te Parijs. de wedstrijden te Verdere uitslagen van Parijs zijn: Dedoncker Dedoncker Faroux Sweering Soussa Dommerin Sorge Albert David pnt. brt. h.s. gem. 300 30 73 10.— 200 30 31 6.66 300 33 50 9.03 251 32 74 7.84 300 25 72 12.— 142 24 29 5.91 300 18 84 16.66 280 17 58 16.47 300 21 45 14.27 295 20 71 14.75 205 25 40 8.20 300 25 41 12 300 28 52 10.71 167 28 21 5.96 300 13 71 23.07 40 12 3.33 BUENOS AYRES, 17 Decembër. (R.O.) Ten gevolge van een ontploffing ten huize van een Partijgenoot van den vroegeren president Irigoyen heeft de politie een opslagplaats van 1000 bommen en tevens een uitgebreid wapen depot ontdekt. Er hadden huiszoekingen plaats en uit in beslag genomen papieren bleek, dat men een uitgebreide samenzwering ontdekt had. Ver scheiden leiders, waaronder kolonel Cattana werden gearresteerd. De regeering heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin wordt medegedeeld, dat men een uitgebreid complot ontdekt heelt, dat ten doel hacl, de leden der regeering en eenige hooggeplaatste persoonlijkheden te ver moorden de openbare gebouwen te verwoes ten en onrust te zaaien onder de bevolking. Ten huize van eenige radicale leiders zijn huiszoekingen gedaan, waarbij wapens en compromitteenende do cumenten tn beslag ge nomen werden. De radicale bladen zijn verboden. De ar restatie van een aantal radicale leiders is ge last. De regeering zal aan het congres voorstel en, den staat van be- 3g af te kondigen. On- ler de gearresteerden bevinden zich de vroe gere presidenten Iri goyen en El Al var, die uit het land gezet zul len worden. GenJusto, presi. dent v. Argentinië BUENOS AYRES, 17 December. (R.O.) Om trent de hier ontdekte samenzwering wordt nog nader gemeld, dat de revolutie heden avond had moeten uitbreken met de bezetting van het ministerie van oorlog en het hoofd bureau van politie. Be plannen van de samenzweerders waren goed uitgewerkt. Uit de inbeslaggenomen de- cunienten blijkt, dat de bedoeling der revolu tionairen was, president Justo gevangen te nemen, de openbare gebouwen te bezetten en de bevolking schrik aan te jagen door het tot ontploffing brengen van hommen. De opstand is in de kiem gesmoord en ner gens hadden wanordelijkheden plaats, behalve te Tranquillo waar de bevolking een dreigende houding aannam, toen de politie het bureau der radicale partij sloot. De Politie heeft alle 60 leiders der beweging gearresteerd, aangezien zij een lijst met na men heeft gevonden. De minister van oorlog is van meening, dat het leger niet bij de beweging is - betrokken. Bereden politie heeft een groot aantal radi calen uiteengedreven, die in de stad betoogin gen wilden houden. Het congres zal morgen bijeenkomen, om te beraadslagen over het voorstel van den pre sident, om den staat van beleg af te kondigen. De jachten van den vierden dag hebben weer een beduidende wijziging in het klasse ment gebracht. Winter—Croley konden zich niet handhaven in de leiding en werden door vijf andere koppels ingehaald, waarvan Spen cerHoran door grooter puntenaantal den kop namen. Verschillende andere koppels kregen gelegenheid een aanmerkelijk deel van hun achterstand, die voor sommige tot 10 ronden was opgeloopen in te halen. Na 102 uur waren afgelegd 2880 K.M. 915 M., wat een uurgemiddelde beteekent van 28.244. De stand was toen: 1. F. SpencerHoran 261 pnt.; 22. Grimm Severgnini 214 pnt., 3. Croley—Winter 175 pnt., 4. DebaetsLatourneur 168 pnt., 5. Rodak-B. Wathour 157 pnt., 6. Mac Namara-Dempsey 156 pnt., op 1 ronde: 7. Lands-Bechman 247 pnt.; 8. Ritter-J. Walthour 173 pnt., op 2 ronden: 9. Audy-Hill 187 pnt., 10. Dülberg-Wissel 11 op 5 ronden: 12. Delille-Amoroso 160 pnt., 13. ManeraPetri 103 pnt. Na 51 uur was hier de stand: 1. CrossleyStubeke 345 pnt., op 1 ronde: 2. Peden-Rye 226 pnt., 3. Thomas-Fielding 138 pnt.; 4. Zach-Shaller 113 pnt., op 2 ronden: 5. Smessaert-Ottevaire 134 pnt.; op 3 ronden: 6. Reboli-Saetta 173 pnt., op 4 ronden 1. Elder- Parrott 144 pnt., 8. Bartell-Black 127 pnt., op 7 ronden: 9. BollaertPreet 108 pnt. PARIJS, 17 December. (V.D.) Omtrent het spoorwegongeluk bij Perpignan wordt nader gemeld, dat de verongelukte trein een hulp- trein was, die de reizigers van den bij Carcas sonne door de overstroomingen opgehouden D-trein had overgenomen. De ontsporing van den hulptrein werd ver oorzaakt doordat een vrachtauto door de ge sloten afsluitboomen heenreed, zoodat de rails yol hout en ijzer-materiaal lag. De baan wachter kon den overgang niet tijdig vrij maken en trachtte tevergeefs den naderenden trein door signalen tot stilstand te brengen. Bij den spoorwegovergang ontspoorde de trein, die door twee locomotieven getrokken werd. De twee locomotieven stortten om en een derde-klas wagon werd in elkaar gedrukt. PARIJS, 17 December. (H.N.) Het spoor wegongeluk bij Perpignan heeft volgens de laat6te berichten 7 dooden en 30 gewonden gevorderd. Onder de gewonden bevinden zich oqk enkele Duitschers, o.a. het echtpaar Ger- ber, dat aanvankelijk bij de dooden was opge geven. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artt. 190 en 195 der Algemeene Wet be treffende de heffing der invoerrechten en accijnzen. Reeds gedurende verscheidene jaren zijn in dienstregeling der Ned. Spoorwegen enkele van Parijs komende personentreinen opgenomen, die na overschrijding van de Ne derlandsche grens het grensstation Roosen daal voorbijrijden en voor het eerst te Rot terdam stilstonden. Ten ahnzien van deze trei nen worden de passencontröle en de visitatie uitgeoefend gedurende den rit van de grens tot Rotterdam, waartoe Nederlandsche douane ambtenaren te Essclien (België) in de treinen plaats nemen. In de eerstvolgende zomerdienstregeling wil men de hierbedoelde treinen een kort opont houd te Roosendaal geven, om reizigers, die hun reis niet tot of over Rotterdam voort zetten, in de gelegenheid te stellen aan eerst genoemd station Uit te stappen en daar door aansluitende treinen eerder hun bestemming in het Zuiden en Noorden van het land te be reiken. Voor de overige reizigers wenscht men dan toch bij voortduring de ambtelijke behan deling in den trein gedurende den rit naar Rotterdam te behouden. In het belang van het reizend publiek en van den spoorwegdienst zou in dit geval aan de geuite verlangens zonder veel bezwaar van douanezijde tegemoet gekomen kunnen wor den, ware het niet, dat door het korte opont houd te Roozendaai het recht van lijfvisitatie ten aanzien van de reizigers, die met den zelfden trein doorreizen, verloren ging. Vol gens art. 190 der Algemeene Wet hebben de ambtenaren thans ten aanzien van personen, die het Rijk met spoortreinen binnenkomen, het recht van lijfsvisitatie slechts ter plaatse waar de trein voor het eerst op Nederlandsch grondgebied stilhoudt of volgens de bekend gemaakte dienstregeling moet stilhouden. Het is noodzakelijk, dat na het korte opont houd te Roosendaal van de bovenvermelde treinen het recht van lijfsvisitatie ten aanzien van de daarmede doorreizende personen be houden blijft. Dit wordt bereikt door de voor gestelde wijziging van art. 190. Het toenemend gebruik van automobielen voor smokkeldoeleinden heeft de vraag doen rijzen, of de bestaande bepalingen omtrent het door dwangmiddelen doen stilhouden van deze voertuigen, voor den tegfcnwoordigen tijd. wel voldoende zijn. Krachtens art. 195 van de bovengenoemde wet hebben de ambtenaren de bevoegdheid de bestuurders van voertuigen door gebruik van dwangmiddelen te doen stilhouden, alleen op het terrein aan de land zijde omschreven in art. 177 van die wet, zijnde een strook grond van ongeveer 5500 meter breedte. Deze breedte moge voldoende zijn om behoorlijke contröle uit te oefenen op binnen komende gewone rij- of voertuigen, ten aan zien van motorrijtuigen, is zij voor het gestel de doel onvoldoende, daar die strook met laatstgenoemde voertuigen in enkele minuten kan worden gepasseerd/ Het is daarom naar het oordeel van den Minister van Financiën zeer wenschelijk de ambtelijke bevoegdheid tot het doen stilhouden van motorrijtuigen, zoo noodig met gebruikmaking van dwang middelen. uit te breiden tot het terrein om schreven in art. 162 waarvan de breedte on geveer 22000 meter bedraagt. AMSTERDAM Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p 100 frs Brusseip.lOObelg Zwitserl.p lOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh p lOOkr Stookh p lOOkr Oslo p 100 kr New-York per 17 Dec. 16 Dec 15 Dec. pariteit 8.23K 8.21K 8.21 12.10 59.25 59.24 59.22 59.26 9.71 9.71 K 9.71 9.74 ?AMVt 34.46 34.46 342)9 47.90 47.87H 47.85 48.— 55.— 42 75 4260 42.55 66.67 13.90 4480 44.80 66.67 42.60 42 40 42 30 66.67 ■4.,9ïV 2.4874 2.4874 2.48 CAUT. Parijs: 8.— CRUX, Oslo; 8.10 BALZAC, id.- 8.20 TRITO, Dublin. 11.20 AMSTERDAM, Harwich. Wind Z.W., matige bries, dikke mist, kalme zee. VLISSINGEN aang. 16 Dec. ORANJE NASSAU Harwich vertr. 16 Dec. PRINSES JULIANA, Harwich; INES CORRADO. B.-Avres; gep. naar Antwerpen: VADDER GERRIT, Lon den- ASUOO, id.: NEPJAN, Ostende HARELDA Smithamnton'; RING. Rouaan-, YSER Hamburg; MARGARET JOHNSON, Gothenburg; gep. naar Brussel: OSWIN, Hernosand; gep. naar Gent: RAMON A, Huelva: gen. van Antwerpen: CID, Malago-, ELISA- BETHVILLE. Congo: VANELLUS, Liverpool; BEESTON, Middelharnis; gep. van Gen:t HYBERT N-Orleans. VONDELINGENPLAAT aang. 16 Dec. GRA- ZIELLA, Pasajes, bunkert. TJMUIDEN aangekomen 16 December. HER MES, Hamburg, stukg.THERESIAL. M RUSS, Leningrad naar Zaandam, hout: MONITOR. Sfax, fosfaat. Vertrokken 16 Decerober GIER mb.. Mistley, INGO.' Hamburg: SIMON BOLIVAR, Colon; WILTON, Stockholm: FORSVIK. Stockholm, THE FMPEROR, Antwerpen; CLARE GRAM- MERSTORF. Plymouth: KIM, Houston; NORR- TEL.TE, Brume: FLANPRIA (Ned.). B.-Ayres; PEDER MORT. Cardiff: BARMBEK. Hoek van Holland: IRIS (Ned.), Stettin; BRUNLA. Oslo. Wind Z.Z.W., frissche koelte, heiig, kalme zee. ZAANDAM aangekomen. 15 December. BER- GENDAL, Husum, om te laden, A. B. E. C. A.; RIJN, Sundsvall.g ez. hout. Vinke Co. 16 December. THERESE L. M. RUSS, Lenin grad, gez. hout, Amons Co. ZIERIKZEE vertrokken. 15 December. PRO WESS mb., Yarmouth. „Tt l.iNF.N JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIKEMBANG 15 te Manilla. TJ1NEGARA 15 v. Shanghai te Manilla. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. COTTICA 16 v. Amst. te Paramaribo. SIMON BOLTVA -t 16 v. Amst n. W.-Indië. HERMES 10 van Hamburg te Amsterdam. VENUS 16 v. Rotterdam n. Vigo. IRIS 16 van Amsterdam naar Stettin. KON. HOLLANDSCHE lloyd. FLANDRIA 16 v. Amst n. B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisreis) 16 (1 n.m.) v. Port 1 Said. KOTA PINANG (uitr.) 16 (7 n.m.) te Genua. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TAWALI (uitr.) p. 16 Dakar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CITY OF SINGAPORE Dairen n. Rott. 15 te Hongkong. CLYTONEUS 15 v. Batavia en Amst. te Londen, TEUCER 15 v. Batavia te Liverpool. Ultimatum opgeschort. In de gisterenavond In „St. Joseph" te Almelo gehouden vergaderingen van de drie organisaties en de arbeiders van de firma Palthe, is besloten, het laatste voorstel van den Rijksbemiddelaar om het Ultimatum voor 8 dagen op te schorten, aan te nemen. Tevens is besloten aan de uitnoodiging tot bijwoning van een nieuwe conferentie op Dins dag 20 dezer, op het Departement van Econo mische Zaken en Arbeid gevolg te geven. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. ('Afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN: VLAARDINGEN, 17 December: Willem de Bois, electricien, Hoogstraat 116. Rechtercomm. Mr. Th. R. J. Wijers. Cur. Mr. W. A. Schippers. ROTTERDAM, 17 December: Johannes Texer, broodbakkersbediende Bellevoysstraat 13b. Rech tercomm. Mr. Th. R. J. Wijers. Cur. mej. Mr. C. A. de Zeeuw. N.V. Mij. tot Exploitatie van Vleeschwaren en andere producten, voorheen P. van Berkel, Bloemkweekersstraat 53—5557 Rechtercomm. Mr. Th. R. J. Wijers. Cur. Mr. H. M. B. ter Haar Romeny. GEëINDIGD: ROTTERDAM, 17 December: Handelsvennoot schap onder de firma v. d. Berg's Banketfabriek fa. Imfeld Hollaar en Co.; J. Hollaar; D. J. van den Berg; Jac. Imfeld. ROTTERDAM, 17 December 1932. Vlet- en llchterwerk: 100130 tons ƒ5; 120 ton ƒ6; 260 ton ƒ6.50; 1460 ton liggen en/of varen 6.50, alles per dag. Vaarwerk: 85 ton n. Rhenen ƒ1.90; 100 ton n. Nederweert ƒ2.30; 200 ton n. Maastricht ƒ2.60; vracht n. Groningen 4 alles per last650 ton cokes n. Mannheim ƒ300; vracht naar Mann heim pl.m. 80 ct. per last met 150 ton per dag te lossen. Ertsvrachten bleven onveranderd, evenals de sleeploonen naar den Beneden-Rijn en voor de Benedei>vaart. ROTTERDAM aangekomen: 16 December namiddag: 2.15 BATAVIER VII, Wm H. Muller Co., Middlesbro, St. Jobshaven, stukg.2.45 BOUR- GES, Worms Cie., Nantes, Waalhaven 32, ledig; 4.30 MéDéE, N. V. Anker Kolen My., Imming- ham, Maashaven Nz., kolen; 4.50 ING-ER J. F. F. Schellen, Barcelona, Waalhaven (F. 'Swart- touw), kalizout; 5.30 SVET1 DUJE, Johs. Otten Zn Sebenico, Waalhaven (C. Swarttouw), erts. NIEUWE WATERWEG vertrokken 16 December namiddag: 3.25 HEBE, Caen; 4.— CAROLINE MAERSK, Curagao; 5.10 SANTI Salerno6.— VERGE DELS DESAMPARAT'S. Bilbao; 6.15 KUBAN, Odessa; 6.25 STAR, Antwerpen; CORINA, Blyth; 6.35 INO, Antwerpen; FRITZ SCHOOP, Stettin; 7.10 VENUS, Vigo; 7.30 TRENTWOOD, Middles bro; GALA Dundee; FLANDRIA (Zw.), Gothen burg; 7.40'MOUNT TAURUSt Newcastle; ES- AYRESOME 14 v. Rott. te Shields. AUSTVARD Rott. n. Alexandria 15 (9.9 v.m.) op 50 mijl Z. v. Land's End. ANNIE 14 van Middelharnis te Londen. ARCTURUS 14 van Rotterdam te Bordeaux ANDROMEDA 15 v. Rotterdam te Harburg BORéE 14 van Rotterdam te Caen. BORTHWXCK 15 v Amst. te Leith. BOEKELO Amst. n. Newport 14 (7.27 n.m.) t.h.v. Niton. CAMOGLI R'dam n. Nicolaieff 10 v. StambouL DEA 11 van Vlisslnsren te Leningrad. DAVID LIVINGSTONE Rott. n. W.-Afrika p. 13 Ftnisterre. DORTMUND 15 v. Rotterdam te Fremantle. EMBLA 14 v. Rott. te Norrkoping. GELLIVARE 15 v. Rott te Blyth. GOSFORTH 14 v. Rott. te Dublin. GUDUR 12 v. Amst. te Malmo. HELENE Rott. n. Koningsbergen p. 12 Brunsb, HELGA L. M. RUSS 8 v. Rott. te Trangsund. HAKOZAKI MARU 14 v. Rott. te Middlesbro. IMPORT 15 van Rotterdam te L mden. KITTIWAKE 15 van Rotterdam te Manchester, KRAKOW 11 v. Amst. te Gdynia. LOKE Rott. n. Oxelosund 12 v. Stockholm. LJUSNEALF Rott. n. Bordeaux p. 15 Dungeness LABELLE COUNTY Rott. n. Australië p. 15 Ouess&nt. LEEUWARDEN 15 te Londen uitg. n. Harlingen. LEEUWARDEN 15 van Harlingen te Londen. MOYLE Rotterdam naar La Rochelle 14 (8.57 n.m.) 100 myl Z.O. van Land's End. MITRA Rotterdam naar Cork p. 15 Dover. MEEUW 15 van Plymouth te Lonaen. MARIA STATHATOU 14 v. Amst. te Immingham. MELROSE ABBEY 15 v. Rott. te Hull. MdLOTOV Rott. n. Novorossisk p. 16 Gibraltar, NEREO 15 van Rotterdam te Havre. NIEUWENDAM 15 van Caen te Londen. NAILSEA COURT Rott. n. Oran p. 14 Gibraltar, ORANJEPOLDER 15 van Rotterdam te Londen, OLDENBURG 16 v. Rott. te Dairen. VLIESTROOM 14 v. Amst. te Hull. VENERSBORG 13 v. Rotterdam te Sundsvall, WASABORG 14 v. Rotterdam te Bordeaux. WAALHAVEN Rotterdam n. Tabou 14 (8.1 n.m.)' 140 myl Z. van Land's End. EXPORT. W a p p i n g, 15 December. Het Nederl. s. Export, van Londen naar Rotterdam bestemd, is op de rivier de Theems in aanvaring geweest met enkele barges, welke te Deptford gemeerd lagen. Eén der barges, de Mary, ls in de midscheeps beschadigd aan den grond gezet,, terwyl de barge Wales met schade aan het voor schip aan den grond is gezet Of de Export schade heeft, is niet bekend. (s. Export is 15 dezer te Rotterdam aangeko men. Red.) TAJIMA MARU. Londen, 15 December. Vanmiddag is opnieuw brand uitgebroken aan boord van het meergemelde Japansche s. Taji- ma Maru in het benedenruim van No. 6. waarin meel is geladen. Men is nu bezig met alle macht de lading eikenhout uit No. 7 te lossen, teneinde beter by den haard van het vuur te kunnen ko men. Zooals men weet, is dit stoomschip ook voor Rotterdam bestemd. VERKOCHTE SCHEPEN. Het tankstoomschip Creole Jefe groot 3127 bruto en 1646 netto tons, in 1928 te Newcastle gebouwd, is door de Standard Oil Company of Venezuela, Caracas, verkocht aan de N V, Nederl. Koloniale Petroleum My., den Haag,, en zal worden herdoopt in Djirak. ROTTERDAM aangekomen t 17 December namiddag: I.30 SINT VINCENT, Les Cons. Réunis. Pte Noire, Waalhaven N.H.B. hout. NIEUWE WATERWEG vertrokkken: 17 December voormiddag: II.10 HAIG ROSE, Cork; 17 December namiddag: 12.15 STADT EMDEN. Emden; P. L M. 27, Marseille; 12.25 ACHURI, Newcastle; FRANK FURT, Hamburg; 12.55 INGER, Kopenhagen; 1.30 AGHIOS VLASSIOS (ex Budapest), An- cona. Wind Z. flauwe koelte, kalme zee, helder. SCHIEDAM aangekomen 17 Dec.: TRITON, Hamburg, Cornelder's Scheepv. My. VERWACHT TE ROTTERDAM. LOCHGOIL, y. Vancouver p. 16 Start Point. MEND1AN, v. W.-Afrika 16 (2.8 n.m.) 100 myl N. v. Land's End. MICHAEL FRUNZE, v. L'pool 15 (12.8 n.m.) 70 myl N.W. v. Fishguard. PATIA, v. Santa Marta 16 (1.43 n.m.) 300 myl Z.W. v. Land's End. PENDEEN, v. Montreal 16 (8.1 v.m.) 50 myl W, v. Land's End. FENMORVAH, v. Montreal 16 (1.43 v.m.) 1000 myl Z.W. v. Valentia. PERRAKIS L. CAMBANIS v. Bona 15 (10.14 n.m.) 170 myl Z.W. v. Niton. PHOENICIA, v. N.-Orleans 16 (2.40 n.m.) 250 myl W. v. Land's End. FORMIGNY, v. Marseille 14 te Rouaan. SUMATRA (Zw.), 25 laadklaar Rangoon. BANGALORE, v. Otaru via Ldn. p. 16 OuessanL GRANSHA, 15 v. Sables d'Olonne. VITTORXO VENETO, v. Novorossisk 16 Gibr« PASCOLI, va Genua 13 te Savooa»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 11