ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 DONKER WAALRE! MAN DOOR TREIN DOODGEREDEN. CRISIS. EN VARKENSVET, VERDUISTERING VAN EFFECTEN, de hilversumsche kantonrechter DE NIEUWE WAGENS EEN STROP GEEN STRAFWERK THUIS. VERDRONKEN, DE R. K. ALG. PROPAGANDACLUB. Jaarvergadering in Rotterdam- Zuid. UIT ROTTERDAM DE BEGROOTING DER R. E. T. EEN WINKEL YOL GESTOTEN GOED. drie Arrestaties. FRAAIE PRAKTIJKEN REDE IR FEBER. i brandstichting. INBRAAK. Van een boozen veldwachter en een handle. Waalre is een aardig dorp in Noord-Brabant; maar wat er nu gebeurt, is allesbehalve aardig, al is het aardig genoeg, dat zoo iets gebeuren kan. Wat toch is er het geval? Meer dan een maand geleden kreeg er de veldwachter afslag. Maar de veldwachter, oefende buiten zijn functie van handhaver der openbare orde, ook nog de functie uit van lantaarnopsteker, d.w.z., dat hij, sinds de ge meente electrisch licht heeft gekregen, iederen avond de zich in zijn woning bevindende handel omdraaide om het straatlicht in het dorp te ontsteken. Deze geweldige arbeid is hem echter niet in zijn veldwachters-instructie opgedragen; dat is zoo van zelf uit de omstandigheden gegroeid! Voor deze prestatie ontving de man ook nooit een extra belooning. Ben jaar lang heeft hij het dan ook voor niemendal gedaan. Toen kwam ruim een maand geleden echter zijn loonsverlaging en sindsdien weigert hij nog den handle neer te duwen en zit Waalre iederen avond in het duister. Thans is er een rekest gezonden aan den Commissaris der Koningin om aan dezen on- houdbaren toestand een einde te maken! Hopelijk zal donker Waalre dan eerstdaags 's avonds weer verlicht zijn; wat toch ook de openbare orde, die de veldwachter handhaven moet, ten goede zal komen! Bij het passeeren van een overweg. Bij het passeeren van een overweg tusschen IJmuiden en Velsen is gisterenavond 8 uur een mhh door een electrischen trein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was zoo ver minkt, dat de identiteit nog niet kon worden vastgestel/. De Minister van Economische Zaken en Ar beid, heeft bepaald, dat de heffing krachtens de crisis- en varkenswet wordt verlengd tot 1 Januari 1933. ZUSTER LIDWINA f Te Venray in het klooster Jeruzalem is in den ouderdom van 68 jaar overleden, de eerw. zuster Lidwina. Ex-bankdirecteur staat terecht. In honger beroep stond Donderdag voor het Gerechtshof te Arnhem terecht de gewezen bankdirecteur D. de V. uit Nijkerk, thans ge detineerd, die door de Zwolsche Rechtbank terzake van verduistering tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Blijkens de ten lastelegging heeft de verdachte in dé jaren 1925 tot midden 1932 zich schuldig gemaakt aan verduistering van effecten welke bij de onder zijn beheer staande bank in open bewaring waren gegeven, en van pandbrieven (deze ter waarde van 1800) welke men hem had toevertrouwd om te verkoopen. Dé. procureur-generaal mr. A. A. Crispius eischte bevestiging van het vonnis der Zwol- BChë Rechtbank. De verdediger, mr. J. A. Willinge Gratama, uit Zwolle concludeerde tot vrijspraak subs, een lichtere straf. Uitspraak 22 December a.s. DE VERDWENEN SMOKKELAAR. Lag met hagelwonden in het ziekenhuis. Zaterdagochtend omstreeks 5 uur passeerde een auto uit Duitschland onder de gemeente Schinveld-de grens. Een patrouille van de militaire politie wilde de auto aangehouden, doch de chauffeur vol deed niet aan het vefzoèk en reed met groote snelheid verder. Ook het bevel om te stoppen op een tweeden post werd genegeerd. De be ambte loste toen eenige schoten op de auto, terwijl het nummer van den wagen kon wor den genoteerd. Het bleek, dat de auto toebe hoorde aan zekeren J. B. uit Brunssum, die als smokkelaar bekend staat. B. en de auto bleven eenige dagen onzichtbaar. Later is echter gebleken, dat de man dopr twee scho ten in den arm was getroffen. Angst voor een gerechtelijke vervolging had hem er echter van teruggehouden zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Maandagavond echter heeft hij de hulp van een geneesheer ingeroepen op wiens advies hij haaf het St. Jozéfziekehhuis té Heerlen werd Overgebracht; -■■■■: Dë militaire politie heeft thans oök de auto in een garage té Heerlen opgespoord. KARDINAAL GA8PARRI, die gisttereir zijn'zilveren jubilë als kardinaal vierde, op een van de hoogtepunten van zijn ambt als staatssecretaris. Het onderteekenen van het La-teraansch verdrag. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Heuvel heêït den Minister van Justitie gevraagd, of hij kennis heeft genomen der in: persverslagen be treffende zittingen van heit Kantongerecht te Hilversum voorkomende mededeelingen omtrent diverse vreemde uitingen van den'Kantonrech ter aldaar o.a. betreffende éen zeer ongepaste uitlating tegenover een beklaagde in verband met de grootte van diens gezin. 'Verdër vraagt de heer v. d. Heuvel of de Minister bereid is, naar de juistheid van die médedeëlingen éen onderzoek te doen instellen en de resultaten daarvan ter kennis van de kamer te brengen. Een halsstarrige vader, die ongelijk kreeg. De rijkswerkman J. V. te Deventer is, zoöals men weet, in conflict met de onderwijsautori- tëiten en vla hen met de justitie. Zijn dochter tje had op school strafwerk gekregen en nu •wilde V. niet, dat het kind dit thuis maakte. Hij meende, dat de wet hem daartoe niet ver plichtte. Toen het meisje den volgenden dag aan de school <wam werd zij hier niet toe gelaten omdat zij haar strafwerk niet bij zich had. Ook deze maatregel kon V. niet van ge dachten doen veranderen. Hij verbood het kind nogmaals het werk thuis te maken. Zoo bleef het meisje uit school weg en tegen haar vader werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Leerplichtwet. 't Eind van het lied was, dat B. en W. er voor zorgden dat het kind op school de straf regels mocht schrijven, terwijl v. voor den rechter kwam te Zutphen. Hier heeft hij geen gelijk gekregen. De recht bank vond de houding van den onderwijzer juist en veroordeelde den halsstarrige tot vijf gulden boete, te vervangen door vijf dagen hechlenis. V. geeft zich echter niet gewonnen en hseft tegen dit vonnis beroep Ingesteld. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur vonden eenige kinderen in .een kolk „De twaalf boo- men" onder Teefelen (gem. Öyen a. d. Maas) het lijk van een onbekenden man. De spoedig op het terrein aanwezige burge meester Jans uit Oyen stelde zich direct in verbinding met de marechaussee te Oss, die het lijk herkende als dat van den 86-jarigen M. K. uit Oss. Dr. Beek kon geen teekenen van geweld constateeren, zoodat men vermoedt, dat de oude man misgestapt is en zoo in hèt water terechtgekomen is. Het lijk is naar het zieken huis te Oss overgebracht. MISHANDELING MET DOODELIJK GEVOLG. De Bossche rechtbank zette Donderdag de behandeling voort van de zaak tegen den 25-ja- rigen arbeider Th. A. V. uit Berghem, die te recht stond ter zake dat hij op 4 Sept. te Haren (Megen) J. Wijnakker zoodanig met een mes had gestoken, dat deze aan de gevolgen over leed. Verd. had zich op noodweer beroepen. Volgens de verklaringen van dr. Melkop wa3 de steek doodelijk, doch de dood is verhaast omdat W. longlijder was. Het O.M. betoogde dat er voor verd. geen enkele reden bestond om den steek toe te bren gen en eischte wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, IV2 iaar Sevan genlsstraf met aftrek van voorarrest. Mr. K. Kolfschoten achtte het alleszins aan nemelijk dat verd. uit noodweer gehandeld had en pleitte ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 29 December. DOOD DOOR SCHULD. Zaterdag 12 Maart had op den Amsterdam- schen Straatweg te Utrecht even voorbij den spoorweg-overgang aan den kant van Zuilen een ernstig auto-ongeval plaats, dat het leven kostte aan de 59-jarige mej. H. W. H. en aan den 58-jarigen H. B., die door een student auto mobilist uit Utrecht werden aangereden. Dé rechtbank te Utrecht verbbrdeelde den student wegens dood door schuld tot een maaiid hechtenis, met een jaar intrekking van het rij bewijs. In hooger beroep voor het Amsterdam sche Gerechtshof eischte de procureur-gene raal een gevangenisstraf van drie maanden en de Intrekking van verd.'s rijbewijs voor den tijd van een jaar. Hët Hof, Donderdag arrest wijzend veroor deelde den student tot twee maanden hechte nis en de intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. EXAMEN ENGELSCH MO. B. De Minister van Onderwijs, K. en W. brengt tér algemeene kennis, dat het mondeling gedeel te van de examens tot het verkrijgen van eene aktè van bekwaamheid tot tiet géven van mid delmaar onderwijs in de Èngelsche taal en let tetkunde (akte M.O. B.), voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden, dit jaar zal worden afgenomen te Groningen-, in het gebouw der Rijksuniversiteit, op de navolgende dagen en uren; 21, 22 en 23 December, telkens te 9.45 en 13.45 uur; 24 December, te 9.45 uur. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De kasteleinJ. Br. uit Terapel die in voor arrest gesteld was terzake van brandstichting, la .uit dit voorarrest ontslagen. TWEE MEISJES DOODGEREDEN. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdagmorgen terëëht dë 21-jarige chauffeur C. v. W. uit Haarlemmermeer, die op 16 September j.l. op den Hoflanderweg te Wijk aan Duin mét een zwaar beladen vrachtauto op een drietal kinderen is ingereden tengevol ge waarvan twee meisjes om het leven kwamen. Het derde meisjes werd ernstig gewond. Getuige T., handelsreiziger te Amsterdam, reed met zijn Essex op den betrokken weg toen het ongeluk gebeurde. De vrachtauto passeerde hem van de tegenovergestelde rich ting. Plotseling zag getuige de vrachtauto lang zaam naar rechts afzakken, met zeer matige snelheid. De meisjes werden stiik voor stuk omgemaaid en dé wagen reed met dezelfde snelheid door. Getuige.heeft den chauffeur toen uit de cabine gehaald, hij was zich niets van het ongeluk bewust. Tegen den verbaliseerenden agent heeft ver dachte gezegd „Het is mijn schuld Hij was in overspannen toestand, en zeide nog „ik had last van de zon, het was voor mij alsof de meisjes plotseling uit den grond kwamen, Wat ik precies deed, weet ik niet, ik heb geen signalen gegeven". Het 15-jarig meisje Maria Tesselaar, dat het ongeval overleefd heeft, werd, Steunende op een stok, binnengebracht. Ze gaf een verhaal van het gebeurde. Als deskundige werd nog gehoord de luite nant bij de motorstaf W. van Hulst. Deze heeft den wagen, beladen met zakken meel, onder zocht. Er was een spoorop den weg, daarna op het gras, daarna weer op den weg totaal 26 meter. De handrem was geheel aangetrdk- ken, deze werkte bij een proef vrijwel niet. Ook de Voetrem werkte zeer onvoldoende, bij een snelheid van 30 K.M. had de wagen 29 meter noodig om tot stilstand te komen (nor maal is 12 meter). Van verblinding heeft de deskundige onder dezelfde omstandigheden niets kunnen bemerken. Bij het remmen werd de wagen naar rechts getrokken, daardoor kwam bij in het gras terecht. In de stuurinrich ting was te groote speling. De officier van justitie, mr. Paardenkooper Overman, was van meening, dat Verdachtejieeft zitten soezen in de cabine. Een zeer roekelooze daad voor een chauffeur. Dood door schuld achtte spreker dan ook bewezen. Éen zeer gevoelige straf is noodzakelijk, niet alleen voor hemzelf, maar ook als afschrikwekkend voor beeld voor anderen. Spreker eischte zes maan den hechtenisstraf en een jaar ontzegging om te rijden. De verdediger, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, bepleitte dat het ongeluk geheel aan de moeilijke omstandigheden den langen werk ty,} waaronder verdacht moest werken, te wijten was. Hij hoopte op een voorwaardelijke veroordeeling, zonder ontzegging van het rijbewijs. Uitspraak over 14 dagen. EEN AGENT MISHANDELD. Op 29 September veroordeelde de Haarlem sche rechtbank den chauffeur H. S. wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf van drie jaar. Op zekeren dag hield een agent van politie A., die in een auto reed, aan. De heer S. ge raakte in een woordenwisseling met den agent en het einde was, dat hij een bandenlichter nam en er den agent eenige slagen op het hoofd mee toebracht. De man bekende. Hij had spijt van het gebeurde, doch hij was onder den in vloed van sterken drank geweest. De agent had drie dagen buiten kennis in het ziekenhuis gelegen en in levensgevaar ver keerd. Evenals voor de rechtbank werd Ook Voor het Hof de zaak met gesloten deuren behandeld De procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten eischte vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens poging tot doodslag. Als verdediger trad op mr. B. J. Stokvis, Voor 1933 een tekort geraamd van IV2 millioen. Men weet, dat er elk jaar bij dq R.. E. T. eén tekort was. en zulks in stijgende lijn.. Voor 1932 was dit.déficit.geraamd op 7V2 ton, doch: het wordt IV2 millioen. De begrooting van 1933 begint met een tekort van iy2 millioen: -Waar het tenslotte op uit zal draaien? We ..hopen, dat Rido. gelijk krijgt en dat „alles weer goed., zal worden". Hët wordt met de tramgeschiedenis zachtjes aan een vervelende historie, doch we kunnen niet nalaten nog. een. korte beschouwingaan enkele posten, te wijden. .Het stemt tot voldoening, dat de post rei-, zigersvervoer dit jaar. weer aan de werkelijk heid is aangepast. De directeur rekent wel op 10 millioen „losse" passagiers meer dan het vorig jaar, doch hij heeft anderzijds het aantal; ritten met de 12 keer-kaarten van 48 tot 24 mil lioen teruggebracht, dus gehalveerd. Een belangrijk vraagstuk is dat der salaris- posten. De uitgaven voor het vervoerend, per soneel zijn van 3,2 millioen tot 2.5 mlUioeh' terug gebracht; een besparing van 7 ton. Maar daar staat tegenover, dat .de nieuwe wachtgeld regeling 6(£ ton extra zal vragen. Al dient hieraan aanstonds weer aan te worden toege-. voegd, dat de pensióenstorting van het be-, drijf met een ton verminderd zal worden. Moest daarvoor echter een groot deel van het bedrijf - zeer ten ongerieye van liet pu bliek worden ontwricht. Denken we alleen maar aan de frequentie. Men kan verklaren, dat er bezuinigd moest worden, en dat de be zuiniging, al zijn de financieele niet dirëct groot, er is: Aangenomen, maat dan stellen we on middellijk daarnaast vast, dat de idëalé plan nen der directie, die met plan C pas uit eindelijk een z.i. volledig nét zouden kunnen waarborgen en waarvan B al gedeeltelijk is verdwenen, voor góed naar de maan Zijn; alleen al omdat zij nooit zullen zijn te finan cieren. Dat weten we dan alvast. De 6 pet. salarisverlaging is bij het rijdend personeel en de administratie apart berekend, echter niet bij den aanvullingspost salarissen, onder hoofdstuk X. Evenmin is zulks te com troleeren bij de loonen revisie enz. genoemd onder de posten III, IV, V en VIII. Alleen is bö de posten IV, V en VIII, de post diversen vergeleken met het vorig jaar opgevoerd resp. van 30.000 tot 33.000, van 8000 tot 19,000, ter wijl onder VII een dergelijke post is gecreëerd met een bedrag van 8.800- gulden. De rentelast is verhoogd van 620.000 tot 700.000, de .afschrijvingen hebben een verhoo ging ondergaan van 1.086.000 tot 1.164.000 gul den. Daar zit in 54.000 meer voor de nieuwe en vërboüwde wagens en 21.000 gulden voor dén nieuwen post „motorhiaterieèi". Onder den „staat van schulden" vlndeh we nt% een nieuwe leening de derdë van 1931 van 1.3 millioen. Twee zeer belangrijke oUderdeelen vorderen dan nog noodzakelijk de aandacht, n.l. dat van het rollend tnaterleel en dat van dë be weegkracht. We zullen met het laatste onder- deel beginnen. Elk jaar is de begrooting blijkens de jaar verslagen overschreden. Voor de electrische tractie liep zij op van 804.000 in 1928 tot 1.486.000 gulden in 1931; per afgelegde wagon kilometer de bekende eenheid bij de R.E.T. derhalve een stijging van 3.73 tot 6.7 ct. Was in 1931 het aantal begrootings-wagonkilo- mëters afgelegd, dan zou een nog grooter te kort n.J. van bijna 2 millioen W.K.M. k 6.7 ct. is rond 128.000 gulden zijn te constateeren ge weest. Het is wel merkwaardig, dat deze post steeds stijgt naar gelang er nieuw materieel in dienst komtNogmaals daarom de on langs reeds gestelde vraag: Heeft men bij de aanschaffing van het nieuwe materieel zulks niet geweten, 't Lijkt ons nog al een, punt van practisch belang. Den post onderhond mate rieel zouden we ,00k in verband met het nieuwe materieel willen bezien. Ook daar telkens een overschrijding van de begrooting, voor 1931, maar liefst met 104.000 gulden. De cóntinu- toeslag is volgens het verslag een der belang rijkste oorzaken. Maar die kan volgens de ge meentelijke regeling voor een 250 man o.I. niét meer dan een 10.000 gulden hebben bedragen. Voor den post reiniging van het nieuwe mate riaal was dus meer dan 90.000 gulden extra noodig. Ook al geen gunstig pleidooi voor de nieuwe wagens. De önderhoudspost 1931 met hijkans èen nieuw wagenpark eischt ruim 200.000 meer dan die van 1928 met het slecht onderhouden materiaal der R.E.T.M. Als het nieuwe ma teriaal nu .eens gaat slijten!! Met de nieuwe wagens houden ook verband de posten onderhoud en vernieuwing trambaan en bovenleiding. Zij liepen op van 409.000 in 1928 tot 605.000 in 1931 (In 1930 was dit be drag zelfs 748.000 gulden) en van 112.000 tot 153.000 (in 1930 zelfs 177.000). Merkwaardig is daarbij, dat het jaarver slag 1930 ter geruststelling verklaart, dat in de toekomst de vernieuwing in een langzamer tempo zal kunnen geschieden, terwijl het jaar verslag 1931 met de mededeeling komt, dat voor éen behoorlijk onderhoud minstens 650.000 gulden per jaar zal noodig zijn yoor de. baan. en 15Q.000 gulden voor de bovenlei- 1 ding. - Het net onderging sedert 1920 een uitbrei ding van 15 pet., het aantal wagonkilometers 18 pet., de onderhoudskosten stegen met 50 pet. De póst Centrale Werkplaats depots en garage wijst op vermeerdering van 129.000 gulden in 1928 tot 254.000 in 1931, een ver meerdering van nagenoeg... 100 pet. Ook hier moet bet materiaal'aandeel hebben, Wantdn' 1931 werkten hier minder menschen dan in 1930;. terwijl de- uitgaven 45.000 gulden hooger zijn. Dan is er nog de reeds meer besproken repa ratiekwestie. De cijfers dér motorrijtuigen voor 19281929 (oud materieel) bedragen resp. 391 en 413 voor 1930 en 1931 (nieuw materieel) klom dat cijfer tot resp. 530 en 665. En dat betreft alleen de bankwerkerij. De electrische afdeeling pres teerde de cijfers 494 en 598, resp. voor 1928 en 1931, de wagenmakerij 113 en 473. Eigenaardig is ook, dat in een der jaarver slagen wordt verklaard: „Voorts werden tal van werkzaamheden verricht aan de nieuwe motor- en volgwagens, alvorens deze in dienst konden worden gesteld". Wat houdt deze mede deeling in? Het nieuwe groote materieel blijkt uit hoven- staande mededeelingen duur te zijn in het ge bruik en oneconomisch. Had men niet beter bij het Delmez-type kunnen blijven. Motor- en hij wagen van dit kleiner type zijn mede In tijden van inzinking als deze tezamen of enkel gemakkelijker té hanteeren dan het groote materieel, waarvan de motorwagen al leen motorwagen en bijwagen van het oude type moet evenaren. Deze vraag klemt te meer, omdat in een artikel zeer onlangs in „De Ingenieur" versche nen de directeur tot de .conclusie komt, dat m de personeel kosten per reiziger laag te li ouden groote vervoerseenheden en tevens 'groote -vervoersnelheden noodig zijn. Maar als nu die groote vervoerseenheden bij de benoodigde vervoerscapaciteiten voor de eene lijn te groot en voor een andere lijn te klein blijken dus niet economisch zijn, als bo vendien door den aanloop en groote snelheden veel meer stroom wordt verbruikt dan vroe ger en als de posten vernieuwing van baan en bovenleiding de bestratingspost met de geldelijke vergoeding is daarbij nog een niet te versmaden factor blijvend een paar ton per jaar hooger zijn gepaard met heel wat re paraties aan de wagens. Wat dan? Alles door de Centrale Rechetbhe in beslag genomen Dezer dagen kwam het de Centrale Recher che ter oore dat in een winkel aan den Cool- singel een groote partij gestolen sigaren, siga retten #11 tabak voorradig zou zijn. Er werd eeh inval gedaan en al spoedig kwam men tot de overtuiging dat de gegevens diei men verkregen had óp waarheid berustten. De geheele inventaris werd naar het hoofd bureau van politie overgebracht endaar ge sorteerd. Het bleek dat nagenoeg alles afkomstig was van diefstallen die in den laatsten tijd her haaldelijk ten nadeele van grossiers werden gepleegd. De winkelier de 26-jarige M. J. de G. is, als verdacht van heling, in bewaring gesteld. Later zijn nog aangehouden de 19-jarige H. J. H. en de 29-jarige L. de V., die zich aan de diefstal len zouden hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt nog voortgezet. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het Departement Rotterdam van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft gisteren een koffiemaaltijd aan gericht in het gebouw „Sociëteit Vereln.", aan welken maaltijd als gast heeft aangezeten de heer jhr. mr. A. H. Snouck, secretaris generaal van het Departement van Buitenlandsche Za ken. ARENA-V ARIéTé. In het voorprogram voor elck wat wils: een duo kranige handvoltigeurs; 4 virtuozen op trompet en bazuin, wier praestatites een Aïda- dirigent jaloersch zouden maken; twee fameuze contorsionisten oftewel slangenmenschen; de 10 Sylwestfietsacrobaten, die we met pleizier weerzagen; en de flegmatieke humorist Tum blers, die o.a. een geslaagd pötpoürri-nummer had en niet de slechtste in zijn genre is, als hij fiaar niet aan „politiek" doet. Na de pauze: Carl Schafer's Lilliputters Re vue, een allerleukste troep, die in miniatuur een compleet groote-menschen-Vkriétë-programma opvoeren. Een circus hebben ze mee gebracht met echtét ponby's, die dressuur-proeven te zien geven, jockey's en clowns. Rijwiel-genieën zijn er ook bij en de acrobatiek zit allen in het bloed. Ze zijn ai zoo ver bij, dat zelfs het onder groote meusfihen nog al onsmakelijk vangbalspel met levend speelgoed niet ont breekt. Overigens aardige dansnummers. Gok aan het muzikale gedeelte komen we niet te kort. Alleen de zangkunst wordt blijk baar onder dit kleine goedje niet beoefend. Voor de komende Kerstweek een smakelijk program, dat ook de jeugd, zal apprecieeren. Onder voorzitterschap van den heer M. v. Stapele hield de R.K. Algemeene Propaganda- club gisterenavond haar jaarvergadering in het R.K. Vereënigikgsgëbouw aan het Afrikaander- plein. Enkele honderden Propagandisten uit alle deelen der stad tot zelfs uit Hillegersberg waren naar 't Zuiden gekomen, zoodat de voor zitter met recht zijn vreugde over de groote op komst kpn uitspreken. De heer v. Stapele bedankte voorts voor de betoonde groote toewijding en goeden geest, welke elementen, naar hij vei wachtte de eerst volgende maanden zouden bewaard blijven. Veel werk zou aan de orde komen. Hij hóópte op allen tehslotte te kunnen iekenen. Na het openingswoord bracht de heer J. Th. Rust als secretaris het jaarveislag uit. We ver melden uit dit uitvoerig rapport de actie tegen het bolschewisme, het protest tegen Spanje, de federatie verbandkwestie en de nmamlsehrif- teh, den speldjesvérkoop feest Christus-Koning, het incasseeren van de gelden voor Recht en Orde, den overigens door de propagandisten slecht bezochten cursus der R.K. sumver- siteit, het patroonsfeest Christus Koning en de actie ledenwerving R. in eigen kring bleken verscheidene parochiale afdeelingen hard te hebben gew Uit de mededeelingen van e ter, den heer C. Nijs kwam vast te staan dat het jaar was afgevangenJ116 „ingeven van ƒ215 terwijl er ontvangen en uitgegeven werd resp. 737 en 494, alzoo een batig saldo was van 458. Échter zal nog bezuiniging hier en daar moeten worden toegepast, want dit saldo was nog niét definitief. Beide functionarissen hadden een dankwoord voor hun Vele verrichtingen iö otitvangst te nemén. rt. Dab werd het woord verleend aan het lid dei- Tweede Kamer lr. L. J. Feber, die onder applaus het podium besteeg. Spr. wenschte te behandelen h t waarom en waartoe katholieke propaganda e behandelen niet met vuurwerk en opzweepingen maar nuchter en zakelijk. Hij wenschte zaken te doen ot staatkundig, politiek, sociaal en economisch terrein mét vas - stelling klaar en duidelijk der grootsche gods- dienstig-zedelijke taak van het Katholieke N derïandschë volk in zijn bonte schakeering. Wat is katholieke propaganda, en hoe i3 he aspect van dezen tijd hoé is de geesteshou ding van den modernen mensch, der katholie ken en niet-katholieken, aldus vroeg spr., om dan onmiddellijk te verklaren met Fiedler niet allen defensief blijven maar ook het offensief inzetten tter wèreldherovering voor Christus en de Christelijke gedachte. Als we rustig in ons zelf keeren zullen we zien, dat die taak ons allereerst ls opeulegd, een taak ook, die zich ter uitvoering vanzelf naar voren dringt. Congressen, meetings, successen hij de stem bus zijh^aar middelen, die op den duur onze positie nill kunnen bestendigen en handha ven. Frankrijk en Spanje zijn daarvan duide lijke voorbeelden. Den waren geest moet men evenwel zoeken ih de kerk, het huisgezin en door in zich zelf te keeren. Dan komt men tot het eerste ge bod der wet, de liefde, het primaire uitgangs punt van elke actie. Maar. dat liefdevuur-fundament ook van een gezonde maatschappelijke orde Ie Krootendeels gebluscht en' tot ónze beschaming moeten we het zeggen, ook onder vele katholieken. Er, is eeh triomf gekomen van het individua lisme en egoïsme, de uiterste consequentie van een 5 6 eeuwen ingezetten tijdgeest. Autono mie van den mensch, met rekenschap aan zich zelf, zonder kerkelijke tucht, zonder vaste ze delijke orde ook in de economie. Er is geko men een opeenhooping van rijkdommen en een verarming van de groote massa. Het geld re geert en niet de staatkunde, de richting wordt vaak aangegeven door de bankgebouwen en niet door de parlementen. Tegen deze chaos gaat de propaganda om een nieuwe orde te krijgen om het inademen van den Geest Gods mogelijk te maken en het licht weer te laten Zien der Goddelijke open baring. Teneinde zulks te verkrijgen zijn massa-be weging en de geweldige organisatie-apparaten niet voldoende, Begonnen dient te worden niet met breede wereldplannen, maar in eigen kring propageeren van geloof, liefde -en tucht. En daartoe zijn allen in staatWerd die taak, plicht zelfs, begrepen en uitgevoerd, Neder land zoit al van aanschijn veranderen. Kra°^_ en vuur zouden Voor de tegenstanders al 0 weerstaanbaar blijken. moeten Sociaal-democraten eh communisten m we vaak niet al te hard vallen, want er velen van hen een idealisme, altruis liefde waaraan talrijke katholieken beeld'kunnen hemen. g De groote strijd is ontbrand. "e 11 doeltfeffehde overwinningsmiddel 19 daad, de katholieke daad, eehvan de richtlijnen „Rerum Novarum en a gesimo Anno" particulier en gemeenschap en zulks ook in de maatschappe- fime verhoudingen van den arbeider tegen- over den patroon, maar vooral van den werk- n-ovpr tegenóver den werknemer- Vooral op de Katholieke werkgevers rusten in dezen tijd een ontzaglijke P»cht en verantwoordelijkheid. De liefde tot God en den Ivenmensch legt aan de bezittenden een ge weldige verplichting op. En ovei de hoofden van deze vergadering wenschte spr te verkla ren dat zij in dezen gevaarlijken tijd, de daad overeenkomstig de Pauselijke woorden moesten stellen, opdat geen gerechtvaardigde verwijten van den everkant ons voor de voeten kunnen ce worpen worden. ne Katholieke kamerfractie, ging gpf dan voort, bestaat niet uit :'Uel,errnenschen". Zij vormt niet de meerderheid, maar streven naar het bereikbare. Verscheidene groepen hebben het. zwaar, zooals hij nader illustreerde, maar 51 'heeft als wezenlijke volkspartij te streven naar een harmonisch geheel met uitbalancee- ren vah alle belangen. Spr. Kwam dan op de eenheid, op de hand- beving waarvan zoo i>as noS door den H. Vader ernstig nadruk was gelegd. Hij moest' erken nen, dat die handhaving voor yfelgfi niet gemak kelijk zhl zi:'n en mfenig °ffer en zelfoverwin ning zoU eisfehen- Docl1 het gaat, mits als basis geloof en liefde worden genomen. gpV. releveerde de machtsontplooiing van vöfst voh Bismarck, die echter faalde toen hij tegen Rome den strijd aanbond. Windhorst verklaarde toen, dat de toren van het Centrum niet zou vallen tenzij de katholieken hem ver lieten. In het Nederlandsch gezegd: de toren der R.K. Staatspartij zal niet vallen, tenzij de Katholieken hun burcht verlaten. Dat doen we maar eenmaal, aldus spreker, maar dan om als een geordend Roomsch leger 0p te trekken ter Vestiging van Christus' Rijk en Christus' Koningschap. De Alg. Adviseur sprak den toegejulcliten spreker een hartelijk dankwoord toe met nog extra aansporing tot nieuwe activitèit voor de waarheid en de liefde. Daarna sluiting door den voorzitter. Opschudding in de Jan Sonjestraat. i Gisterenochtend verscheen in de Jan Sonjé- straat een man met een bord op zijn nek waarop aan belde zijden het volgende stond te lezen: „Schuldbekentenis te koop, groot 500 ten name van (hier volgde de naam van een te goeder naam en faam bekend staand bewoner van de straat) tegen elk aan nemelijk bod". Buren bemoeiden zich met het geval en trachtten den man met het bord te overreden" om weg te gaan. Zelfs boden zij een bedrag van 100 aan om de schuldbekentenis in han den te krijgen en zoodoende het schandaal uit de wereld te helpen. Niets hielp echter. De man verklaarde opdracht gekregen te hebben van de Provinciale Commissiebank aan. de Ammanstraat om met het bord naar d9 Jan Sonjëstraat te gaan. Bij informatie Is gebleken, dat de zaak als volgt in elkaar zit: Èenigen tijd geleden heeft de bewuste be woner van de Jan Sonjëstraat bij de bank e»n bedrag van 300 geleend en daarvoor een schuldbekentenis van 500 geteekend. Het geld moest binnen 14 dagen betaald worden! Door tegenslag in zaken was hem dit onmoge lijk en thans tracht de bank op deze manier het geld binnen te krijgen. Een, om het maar zacht uit te drukken, niet bepaald gebruike lijke manier De Centrale Recherche is van een en ander volkomen op de hoogte. Ee)ï verzoek 0111 inlichtingen. Op 13 December te 's ochtends kwart voor twaalf heeft een brand gewoed in een wassche- rij aan de Pijperstraat, die gebluscht is door gasten van shv. 48. Verdacht van brandstich ting is aangehouden en ter besohlkking van- de justitie gesteld de 23-jarige eigenaar van de wasscherij F. B. M. S. De commissaris van politie van het bureau aan de Meermansstraat verzoekt thans de.n man, die bij het uitbreken van den brand den portier van het Abattoir verzocht heeft de brandweer te alarmeeren, zich op genoemd bureau te vervoegen tot hét geven van inlich tingen. R. K. S. V. „SPARTAAN" Donderdagavond hield de R. K. S. V. Spar' taan voor hare leden en genoodigden,'o.w. de scheidsrechters van het district. Rotterdam een sp'elregelavond in de zaal van het S. F. v. De opkomst was schitterend. Een' stampvolle zaal. De causeur op deze'spelregelaronden was de bekende heer F. j. v. Veen uit Amsterdam. Na een inleidend woordi hoe de R. K. Sportman zich op h®f veld moet gedragen en wat. hem moet bezielen, kwam de officieeie lezing met lantaarnplaatjes. Het zeer aandachtig audito rium, heeft een leerzame avond gehad. De voorzitter de heer D. Recourt dankte den heer v. Veen, voor zijn leerrijke lezing en hoopte, dat de vruchten hiervan niet uit zul len blijven. Ook de voorzitter der Scheidsrechterscom- missie van het District Rotterdam dankte den heer v. Veen, voor het gesprokene, en dankte ln het bijzonder de vereeniging Spartaan, voet de gaBtvrSheia »«n de keeren 8qheidsreChtertJ verleend. Na de lezing werden tal van vragen gesteld» welke alle door den heer v. Veen tot tevreden heid werden beantwoord. Dan ving de buitengewone jaarvergadering aan in verband met de samenstelling der Hta- tuten en de aan te vragen Koninklijke goed- keuring. Statuten werden goedgekeurd. R. K. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN In de bovenzaal van Paul Kaiser's Lunch room aan den Coolsingel, hield dezer dagen de afdeeling Rotërdanj van dén Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden haar laatste ledenvergadering van dit kalen- derjaar. In 't kort besprak de voorzitter de diverse loopende acties. Vooral op de actife ter Ver strekking van een KerstgaVe aan de werkloo ds medeleden werd nog eene de aandacht ge vestigd terwijl een dringend beroep werd ge daan op de milddadigheid der niet-werklooze leden. In samenwerking met de Christelijke zusterorganisatie is een schrijven tot de-werk gevers in geheel Nederland gericht, .waarin er met klem op wordt aangedrongen, den jeugdigen bedienden bij de a.s. jaarwisseling de gebruikelijke loonsverhooging te verstrek ken, indien zulks maar eenigszins mogelijk is. Aan de hand van eenige cijfers geeft de voor zitter een beeld van den stand op heden der algemeene werkloosheid hier te lande en in t bizonder met betrekking tot de bedienden. Hieruit blijkt, dat het aantal wérklóoze bedien den steeds nog stijgt. De mededeeling, dat <5 nieuwe leden zullen worden geïnstalleerd, werd door de vergadering met applaus begroet. Met een hartelijke toespraakje van den geestelijken adviseur had de Installatie plaats. In verband met deze nieuwe aanwinst van leden bracht de voorzitter den aanwezigen onder het oog, dat, ofschoon de groei der af deeling niet onbevredigend mag worden ge noemd, toch niet ontkend kan worden, dat het tempo der Uitbreiding belangrijk hoogerozou kunnen worden opgevoerd, indien meer^ de propaganda zelf ter I0U overlaten aan gÉthdisten. Door inklimming heeft men zich in den afgeloopen nacht toegang verschaft tot het kantoor van de C. aan de Schiekade. Ont vreemd zijn een schrijfmachine, merk Roy en een rekenmachine, merk Burroughs. OP HEETERDAAD BETRAPT- Aano-obmiden zijn de 20-jarige J. v. Z. en dé 2oirige C K., beiden losse werklieden en zo jarige ü0Utie, die op heeter- goede be ene fofceeren van het daad betrapt werden bij n« slot van het café van v. d. G. aan den Goud schen Singel, zijjijn m bewaring gesteld. OP EEN ONGELEGEN OOGENBLIK. Ten nadeele van de Brouwerij „de Meiboom"» srevestigd aan den Groenendaal zijn van een gevestigd a met kasboeken en staten ge- stolem'die 'op weg waren naar een accountants bureau ter controle. pak JUBILEUM Woensdag, 21 December a.s. hoopt dë hee' p. Lindenhof den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst- trad bij de firma Hulstkamp Zoon Molijn, Distillateurs en Likeurstokers,- alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2