DE HERTOGIN DE BERRY. KINDEREN. HANDWERKRUBRIEK. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. DE KABOUTERS ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 M RECEPT VOOR KERST- KALKOEN NIEUWE UITGAVEN. JUMPER MET RONDEN HALS. OCHTENDJAPONNEN. SKISOKJES VOOR KINDEREN. ZIJN JUWEELTJES VAN RECLAME KUNST EEN KONINKLIJKE AVONTURIER STER VAN HONDERD JAAR GELEDEN. 0 In „Frauenwelt", de bijlage van de „Ger- mania" vraagt dr. Hess o£ er nog vroolijke kinderen zijn. In Duitschland ziet men lang zooveel stra lende gezichtjes niet meer als vroeger en wij vragen ons a£: is het niet precies het zelfde hier, zijn er niet vele van die vroeg wijze, vroeg onder zorgen gebukte mannetjes en vrouwtjes Wat spelen onze kinderen Voornamelijk het volkskind Wij zouden een Querido moeten zijn, om dht te schilderen, volledig en fel belicht, het straat- en speelleven der jeugd. Wat hoorde ik laatst een paar kleuters zeggen „Laten we stempelen spelen, jij in die kist bent de mijnheer, ik ben vader die stempelen komt...." 't Ging in vollen ernst. Om te lachen .dat gebaar, die slenterende gang, om te lachen, als het je niet zoo diep in de ziel greep. Ofwel ze spelen „moeder en kind". Het kleinste zusje bedelt en vleit om lekkers. „Za terdag liefje", zegt de andere, „als vader het geld van den steun mee brengt, dan zal moeder stil wat koopen voor jou alleen, arme schat En ze doet als moeder en drukt 't kleintje tegen zich aan, terwijl ze als in verre verten staart, net als moeder, die niet weet, hoe den Zaterdag te halen, hoe allen te voeden Elders speelde 'n kleine boy, flink par mantig kereltje voor vader: „Hopla jetzt komm ich, en ik heb werk, fijn, wat, kame raad „Voor hoe lang", vraagt het zusje, en trekt een angstig zorgelijk gezichtje. De schaduw van het leven is over de ei nen gevallen. Wat het groote leven breng weerspiegelt in hun spel, ze zijn de zu'_^e^_e echo van het streven en lijden der e daagsche maatschappij. En toch. ze vergeten nog snel. Moeder neem hen mede de stad In, verrukt en jubelend aanschouwen ze de speelgoede a ages' heerlijkheden in snoep, ze willen dit, ze len dat, en telkens iets anders Ze verdiepen zich in de mogelijkheid van het bezit, ze z«n gelukkig in de fata morgana hunner kindei- lijke fantasie. 't Is hun fantasie, die de donkere kelder tot een „halle des Bergltönigs tot t huis van kabouters en kobolden maakt. Ze zijn nog zoo gauw en met zoo weinig ge- lukkig: moeders lach, vaders vriendelijke deel- name. een simpel iets mee gebracht mt werk huis of fabriek, 'n appel, wat noten, kastanjes, 't is alles speelmateriaal, hun fantasl- *- ^Onthouden wij hun niet de kleine vreugden, laden wij geen zorgen op hun al te teere schou dertjes. al krimpt ons vaak het hart. Kwee ken wij een bliJ' zorgeloos kindergeslacht, toon den kleinen en onbevangen vreugde, den zonneschijn, hun goed en heilig recht. HELLENEN, Op verzoek van mevrouw J. t. H. te R. vol gen hieronder eenige recepten voor het be reiden van de Kerstkalkoen: KALKOEN. 1 kalkoen, 250 gr. boter, wat zout. Wasch den kalkoen van binnen en van buiten. Maak de boter lichtbruin in een braadslede of ijzeren pot, leg er den kalkoen in, die van binnen en van buiten gezouten is. Braad hem bruin en gaar (3 a 3/, uur) maar voeg telken een weinig water bij de boter, wan dreigt bruin te worden. Als de kalkoen in den overgebraden wordt, is het raadMa™ em te bedekken met een met boter besmeerd stuk napier- wordt hij boven op, dus in een uzere pot gebraden, dan moet men hem telkens om draaien. Maak de jus zoo noodig met water of room af. KALKOEN GEVULD MET KASTANJES. Een kalkoen, 250 gr. boter, wat zout, 750 gr. kastanjes (of iets minder naar gelang de grootte van het beest). Kook de kastanjes ruim 10 minuten. Haal er de bovenste schil en het bruine velletje af en vul er den kalkoen mee, die van binnen en buiten gewasschen en gezouten is, naai het achterlijf goed dicht en braad den kalkoen zooals in het vorige recept is aangegeven. GETRUFFEERDE KALKOEN. Een kalkoen, 250 gr. kalfsgehakt, 250 gr. varkensgehakt, 1 ei, 50 gr. oud brood, zonder korst, blikje truffels (of truffelschillen) (y2 d.L. Madeira), peper, zout, nootmuscaat, 250 gr. boter. Meng het gehakt op de gewone wijze, maar roer er de in kleine stukjes gesneden truffels, die desverklezende in wat Madeira geweekt zijn, door. Maak het borstvel van den kalkoen voorzichtig los, er vooral voor zorgende dat men het nergens kapot steekt. Vul de ruimte tusschen het vel en het borstvleesch het ge hakt, maar niet te stijf, naai het vel dan dicht, zout den kalkoen en braad hem zooals in het eerste recept is aangegeven. M. M, JSVSJt Mevrouw K. te H. vraagt ons het patroon van een damesjumper, waar geen split in zit, maar geheel rond den hals sluit. Het hier vol gend aardige patroon is voor een jumper, be staande uit drie kleuren, zooals men ze tegen woordig zooveel ziet dragen b.v. zwart, rood, grijs, of zwart, groen, wit enz. Begin het voorpand aan den onderkant en zet hier voor 100 steken met zwarte wol op; brei 20 toeren 2 steken recht, 2 steken averecht; brei daarna afwisselend 1 toer recht, 1 toer averecht. Ie toer: brei 2 steken met de roode wol, ga vervolgens verder met zwart tot de 2 laatste steken, die weer met rood gebreid worden, (neem hiervoor een 2e knot roode wol). 2e toer: brei 3 steken rood, vervolgens zwart tot de 3 laatste steken, die weer met rood ge breid worden. Ga zoo verder dus brei elke toer aan weers kanten 1 steek meer rood tot er 23 toeren zijn gebreid. Brei de 24e toer als de 23e toer en brei nu om de andere toer er een steek rood bij, dus bij de 25e toer weer een steek rood er bij nemen, en bij de 26e toer niet. Ga zoo door tot er nog 12 steken zWart op de naald staan en brei nu verder niet meer om de andere toer, maar iedere 4e toer aan weerskanten een roode steek meer tot er nog 2 zwarte steken over zijn. Vervang deze nu niet door rood, maar door grijs en meerder dit aantal grijze steken om de vier toeren tot men er 14 heeft. Brei de volgende toer even eens met die 14 steken grijs. Minder de vol gende toer weer tot 12 en minder telkens om de vier toeren tot men alleen roode steken op de naald heeft staan, brei daarna nog een toer alleen met roode steken, waarna de hals begint. Intusschen heeft men de armsgaten als volgt gemaakt: kant aan het begin van de 99e toer en de 100e toer 7 steken af, en brei nu 5 keer om de andere toer aan het begin en einde van de toer 2 steken samen en brei verder zonder minderen volgens het hierboven aangegeven patroon met rood en grijs tot aan den hals. De hals: Brei de eerste 30 steken, kant daar na 16 steken af en brei daarna de ove^gi 30 steken; brei op deze laatste steken ve#er voor den schouder. Brei 6 maal om de andere toer aan den kant van den hals 2 steken samen; daarna 3 toeren zonder minderen en kant dan 3 maal aan den kant cvan het armsgat 4 steken om de andere toer af; kant tenslotte de res- teerende 12 steken af. Een mooie avondjapon van matte, zwarte satijn. Het bovendeel van het corsage is van zwarte tulle, waarvan ook het boven deel der mouwen is gemaakt. Een kleine cape, gevoerd met groen en op zy ge' knoopt completeert de robe. Bij den bekenden Verlag Otto Beyer, Leipzig. Berlin, „der Verlag für die Frau", zooals ze zich zelf terecht noemt, zijn weder een reeks zeer interessante uitgaven op allerlei gebied van vrouwelijk werk verschenen. „Tiiglich, Gemiise das ganze .Jahr hindurch' brengt een vlotte, rijk-geillustreerde uiteenzet ting omtrent het koopen, behandelen en be reiden van groenten in het algemeen en van een aantal groenten in het bijzonder. De Hol- landsche huisvrouw, die zoo graag de groen ten op de van ouds geleerde en als beproefd ge oordeelde manier blijft behandelen, zal hier menig verrassend snufje en lesje kunne&»op doen en ook ten opzichte van de keuze van groenten en de opdiening ervan haar gezichts veld heel wat kunnen uitbreiden. Gestrickte Pullover fiir Damen und Herren' (Mk. 1.20) brengt een collectie moderne en aan trekkelijke modellen van pullovers voor dames en heeren met beschrijving, patronen en brei- voorbeelden. 1 volle für den Sport, Damen, Herren, Kin der", brengt een 39 modellen in beeld en be schrijving, van sportkleeding voor dames, hee ren en kinderen en van allerlei details (hand schoenen, sokken, etc.) „Pullover, Spitzenblusen", een deeltje, waar in' vooral verschillende modellen gegeven wor den voor de zoo populaire blouse in gehaakte Iersc.he kant; daarnaast intusschen ook een aantal modellen voor haak en breiwerk en com binatie van beide. De noodige aanwijzingen en voorbeelden zijn ook hierbij gegeven. ..„Wolle ins Heim" geeft tal van voorbeelden voor de huishoudelijke gebruiksvoorwerpen, die zich uit wol vervaardigen laten: kussens, klee- den, sluimerrollen, theemutsen, elerwarmerS, enz. in de meest uiteenloopende uitvoeringen en de meest verscheiden soort van behandeling. „Wolle für Mfidchen und Knaben", een ver zameling van de aardigste moüellen voor wol len kinderkleeding van kinderen van 5 tot 14 jaren: voor jongenspakken, pullovers, vesten en sportgarnituren; voor meisjes: rokjes, blous- jes, jasjes, vestjes enz. Over 't algemeen zijn eenvoudige, maar leuke en sprekende patro nen gekozen, die uitvoerig worden toegelicht en met telvoorbeelden verduidelijkt. „Frauenschaffen und Frauenleben" (M. 1-90) Tenslotte eèn mooie dameskalender met 52 portretten van vooraanstaande vrouwen op al lerlei gebied, waarvan biografieën of auto-bio grafieën of korte interviews gegeven worden- in keurige uitvoering. By het bespreken van dit bij uitstek doel matige kleedingstuk, moeten we allereerst opmerken, dat de keuze van het genre afhanke lijk is van de omstandigheden, waaronder het moet dienst doen. Bij het verrichten van kleine huishoudelijke bezigheden zal een zeer eenvoudige, practische en weinig besmettelijke peignoir het beste vol doen. De minder kostbare wollen stoffen zijn momenteel voor dit genre zeer in trek en men ziet er zelfs niet tegenop ze toe te passen op de elegante modellen, alleen met dit verschil, dat voor de laatste gaarne lichte tinten, als bleek blauw of rose worden gekozen, terwijl men voor de andere voorkeur geeft aan hel rood, koningsblauw of violet, naar gelang het 't beste kleedt. Men heeft, wat het materiaal aangaat, keus tusschen duvetine en een menigte andere stof fen, waaronder de zuiver wollen en halfwollen crêpes een voorname plaats innemen. Het gebruik van bedrukte stoffen is sterk gegene raliseerd, maar een fantasie garneering zal de aantrekkelijkheid van een eenvoudigen peignoir slechts vergrooten. Een 'sprekend voorbeeld hiervan is het eerste der hierboven afgebeelde modellen. Vervaar digd uit rose roode duvetine is het gegarneerd met een van voren kruiselings sluitenden bree- den witten wollen band met roode ruiten. Deze ivordt met 'n paar knoopen ter hoogte van de taille vasthouden. De tweede creatie, die iets meer bewerkt is, kan zeer goed als huisrobe worden gebruikt, dat toil zeggen zij is geschikt voor de vroege ochtenduren en zeker als men haar b.v. maakt van lichte blauwe wollen crêpe of zijde. Het afgeronde schouderstuk, dat ter zijde gradient gedrapeerd is, is met een koordje afgezet. Tot de elegante peignoirs kan men ook reke nen den gewatteerden ochtendmantel. Deze, die momenteel en vogue is, dankt zijn popu lariteit aan de mooie, verzorgde coupe, aan zijn eenvoud, doch bovenal aan het comfort, dat hij biedt. Dit werkelijk mooi kleedingstuk kan ge maakt worden of van een effen, helkleurige of van 'n witte, met een contrasteerde Meur. Geschikte combinaties zijn de meleeringen van wit met licht rood, wit met violet en wit met groen. Het gekleurde gedeelte vormt dikwijls een breede onregelmatige strook, die naar be neden loopt. De vierkant-effecten, welke door het stikken worden verkregen, zijn de meest voorkomende motieven, omdat ze zoo eenvoudig zijn. Brei de andere 30 steken evenzoo. Zet voor den rug 100 steken met zwarte op, brei hierop 20 toeren 2 steken rechts, 2 steken averecht, en daarna 1 toer recht, 1 toer averecht, enz. waarbij men de roode wol er weer in brengt net als bij het voorpand. Breng de armgaten er eveneens als bij het voorpand in. Brei met de resteerende 76 steken nog 36 foeren. In de volgende toer kant men de mid delste 16 steken af. De schouders maakt men als volgt: Brei aan den kant van den hals 6 maal om de andere toer 2 steken samen en kant aan den kant van de armgaten in de 8e, 10e en 12e toer 4 steken af,%waarna de res teerende 12 steken afgekant worden. Naai de zijnaden en de schouders van het voor- en achterpand dicht. Neem om den hals met de grijze wol 102 steken op en brei in de rondte 5 toeren, 1 steek recht, 1 steek ave recht, waarna afgekant wordt. Nu de mouwen: begin deze aan den onder kant met de zwarte wol, zet 40 steken op en brei in de rondte 25 toeren 2 steken recht, 2 steken averecht; daarna verder recht en meer der terwijl 20 maal elke 6e toer door uit de 2e steek en de voorlaatste gt.eek van die toer 2 steken te breien. Brei eerst 50 toeren zwart, daarna 10 toeren grijs en dan verder met roode wol. Na de 70e roode toer begint de kop van de mouw: kant in elke volgende toer de 2 eerste steken af (men breit nu niet meer in de rondte, brei dus nu afwisselend 1 toer recht, 1 toer averecht) tot men 40 steken over heeft, daarna afkan ten. Pers nu jumper en mouwen op, naai de mouwen er in en deze zeer moderne jumper is gereed. TANTE TOET Het voorbeeld is gebreid - van beige wol, waarop een bpord van beige, roode en bruine wol; de voet is ruim 20 c.M. lang. Zet 64 steken op van de beige wol en breid In het rond 3 toeren 1 steek recht, 1 steek averecht, dan 2 keer afwisselend 3 toeren rood, 2 toeren beige, 3 toeren bruin en 2 toeren beige; daarna nog 3 toeren rood 2 toeren beige en hiermede is de boord af. Nu begint het sokjé, dat in beige verder recht gebreid wordt. Eerst 8 toeren recht dan de steken in 4 gelijke dee- len verdeelen; twee keer een vierde deel ieder op een naald (deze steken vormen later de wreef) en de overige twee vierde deelen of de helft van de op- zetsteken, op één naald doen en hier op de hiel breien in heen en weer gaande toeren. De eerste steek wordt hierbij steeds afge haald en er worden 30 naalden gebreid (afwisselend een naald recht, een naald averecht). Vervolgens komt de kleine hiel. Hiervoor breit men na de groote hiel geëindigd te heb ben op de averecht- sche naald drie ste ken voorbij het midden, mindert, en breit nog een averechtsche steek; daarna wordt het werk omgekeerd, de rechte steek afgehaald, weer drie steken voorbij het midden gebreid, overgehaald en een rechte steek gemaakt. In de volgende toer wordt van de laatst gebreide en de daaropvolgende steek de mindering en de overhaling gemaakt; men gaat zoo voort totdat alle steken van de hiel gebruikt zijn. Dan neemt men de lussen op zu van de hiel op en verdeelt die met de steken, die van de hiel zijn overgebleven op twee rei- naaldèn; de steken, die van het been ongebreid gebleven waren, vormen de wreefnaald van den voet. Op de rechtsche kleine naald wordt om de andere toer twee steken van het eind af gemin derd en op de linker, na eerst 2 steken gebreid te hebben, overgehaald. Deze minderingvoet wordt voortgezet, tot er weer 64 steken zijn. Brei nu nog 30 toeren recht en dan komt de teen. In de teen mindert men om de andere toer 4 steLen weg, telkens 2 steken op 2 na aan het begin en op twee na bet einde van de andere wreefnaald en op 2 na aan het begin en op 2 na aan het einde van de andere naald, zoodat de mindering 4 steken van elkaar op zij van den voet komen. Zijn tweederden der minde ring gebreid, dan doet men het elke toer, tot er nog 10 a 12 steken over zijn. Hierdoor haait men dan de breidraad, trekt de steken daar mede bijeen en naait ze er goed stevig mede Vafct' TANTE TOET. De ingekookte broderie. Afgezien van het feit, dat het heter is blauw geborduurd nooit te koken moeten wij e' pn" nen, dat het een groote tegenvaller is. a s e blauw D. M. C. geborduurd ontbljtlaken bij het koken doorloopt. Is het wel 't echte D. M. O- geweest? In ieder geval moet deze lezeres reclameeren Wij raden haar a»n dit eerst te (joen. mis schien weet men aan de fabriek er raad op- Wenscht ,men dit niet te doen, leg dan eerst wat magentia (papje) op de vlekken en spo het in lauw water uit. Weet iemand soms heter raad? Heeren vilthoed- Eehe lezeres schrijft ons. dat men vilten heerenhoedea het best boven stoom in model brengt, daarna plat neerleggen. Het door deze abonné gevraagde nummer is met meer voor radig doch herhalen wij even de behandeling van een doorgevetten vilthoud. Men neme 3 pet. waterstof perxoyde vermenge dit met 1/3 heet water en met een schoon schuiertje begint men eerst de vlekken te verwijderen om dan den geheelen hoed een bad te geven. Daarna buiten drogen liefst in de zon. Een goed middel om het doorvetten te voor komen is het aanbrengen van een strook dub bel gevouwen vloeipapier tusschen hoed en rand en ar en toe vernieuwt men hem. Den lee- ren hand maakt mén schoon met een lapje ire- drenkt in benzine of tetra. Smoezelige handschoenen. Wit zeemleeren handschoenen, die erg smoe zelig zijn geworden, wascht men het beste aan de handen, met 'n lauw sopje luxe- of flox- ef eau de cologne zeep en spoelt ze na in lauw water waarin een paar druppels zoete olie, het geheim om ze zacht te houden. Met de hand oprekken eer zij geheel droog zijn. Bewaren van badgoed. Het lezeresje dat ons vraagt, hoe haar had muts en gummi badtasch te bewaren raden wy aan deze met speksteenpoeder In te wrij ven en gewoon in de linnenkast tusschen lin nen te bewaren. Correspondentie. Mogen wij onze lezeressen er nog eens op attent maken dat alle vragen deze rubriek be treffende Dinsdagsmorgens in ons bezit moe ten zijn om den daarop volgenden Zondag be antwoord te worden. HUISMOEDER. De Napelsche prinses Maria Carolina was in 1817 gehuwd met den hertog de Berry, zoon van den lateren koning Karei X, die in 1824 zijn broeder Lodewijk XVIII op den Fran- schen troon was opgevolgd. De hertog de Berry zelf werd in de maand Februari 1820 op een avond, dat hij een voor stelling in de opera had bijgewoond, door een politieken geestdrijver, een zekeren Louvenel, vermoord. Zeven maanden na den gewelddadigen dood van haar echtgenoot schonk de hertogin de Berry nog het leven aan een zoon, die als de bekende graaf de Chambord nog zoovele jaren zou fungeeren als de Bourbonsche pretendent naar de Fransche koningskroon. Zijn late geboorte onder zulke tragische omstandigheden, en ook de zekere populari teit, waarin zijn nog jonge moeder zich mocht verheugen, leidden er toe. dat de zoo licht ontvlambare en gevoelige Franschen een on gewone sympathie aan den dag legden voor het koningskind, dat zij als een „enfant du miracle" vereerden, en dat vooral den aan hangers der Bourbons voorbestemd scheen om het aloude Fransche vorstenhuis voort te zetten. Een verwachting, welke zijn avontuurlijke moeder, hertogin de Berry, niet weinig steun de en bevorderde, vooral toen zij haar konink lijken schoonvader na de revolutie van 1830 door koning Louis-Philippe zag vervangen en zij te zamen met de overige Bourbons uit Frankrijk werd verbannen. Maria Carolina, hertogin de Berry, een kleindochter van koningin Caroline van Na pels en achternichtje van koningin Maria An toinette, was een wonderlijke vrouw. Alles- behalve een ontroostbare weduwe, al was haar jonge echtgenoot ook onder moordenaarshand SeOm'ehaar levendige, vroolijke persoonlijkheid genoot zij bij de Franschen een zekere popu- laritelt, waarin echter haar tegenstanders, d e niets meer van de dynastie der Bourbons wil- den weten, toch geen ernstig gevaar_^gen, omdat dezen de vrouw volkomen ongeschikt achtten eenige staatkundige rol van beteeke nis te kunnen spelen. Als vrouw was zij meer een interessante, dan een ongemeen schoone verschijning. De bekende historische schrijver Docteur Cabanes, teekent haar als een weinig loensch, maar met een goudblonde overvloedige haar tooi, zuiver blauwe oogen en een zeldzaam doorschijnende blanke tint. Zij mocht zich in het bezit rekenen van de schoonste armen en de kleinste voeten en in de wetenschap van deze natuurlijke gracieuse gaven lanceer de de coquette en levenslustige vrouw niet ge heel onbaatzuchtig in haar tijd reeds de mode der korte rokken. Vrienden en politieke intriganten hadden in de jaren 18311S32 de levenslustige en onder nemende jonge vrouw, die zich maar kwalijk in haar lot van bannelinge kon schikken, in 't oor geblazen, dat het Fransche volk de korte regeering van Louis-Philtppe alweer over matig moede was en daarom naar het her stel der oude wettige dynastie der Bourbons terug verlangde. Wel niet meer naar den per soon van den afgezetten Koning Karei X, die nog in Engeland leefde, maar in dit geval naar den graaf de Chambord, zijn kleinzoon, het „enfant miracle". De ambitie en plannen der avontuurlijke vrouw bleven geenszins onbekend, zelfs ook niet aan de toenmalige Fransche regeering, die vijandig stond tegenover de Bourbons en allesbehalve onverschillig was tegenover de bedrijvige actie van de hertogin, wier gangen zij nauwkeurig deed nagaan. De hertogin verliet het voor haar zoo naar geestige Engeland en zwiert in het buitenland met de bedoeling ook eenige aan Frankrijk vijandige vorsten voor haar plannen te winnen. Spoedig stond 't bij haar vast, dat zij even als Napoleon na zijn vlucht van Elba van het Zuiden uit Frankrijk moest binnendringen en vandaar uit haar „coup d étnt wagen. Vau het Zuiden uit dacht zij naar de Ven- dée te komen, waar men haar had verzekerd dat de haard voor de nieuwe revolutie te hare gunste zou worden aangeblazen. Had men de moedigs vrouw opzettelijk ver keerd voorgelicht? Zeker is, dat zij in haar overmoedige verwachtingen ernstig werd te leurgesteld. Tóch gaf zij haar hoop niet op Frankrijk was in die dagen het tooneel van allerlei politieke beroeringen, en mogelijk tel de de toenmalige regeering de pogingen van de onervaren en lichtgeloovige vrouw niet voor gevaarlijk, temeer daar het meerendeel van de natie den Bourbons maar weinig wel willend gezind was. Met dit al bleef de avontuurlijke hertogin onder allerlei romantische vermommingen in Frankrijk rondzwerven in de hoop, dat ter gelegener tijd bij het grillige Fransche volk haar gelukkige kans nog zou komen. Het prikkelde meteen de fantasie van het volk, dat eigenlijk schik kreeg in het meer romantische dan politiek-bedenkelijk geva a. de regeering te Parijs wel ongeveer op de hoogte was, waar de hertogin vertoefde, maar haar verblijfplaats niet zeker kon ontdekken Tot in de laatste maanden van het jaar 1832 te Parijs een nieuw ministerie optrad met den beroemden Thiers als minister van binnenland- sche zaken, die 't stellige voornemen had om definitief een einde te maken aan de nog altijd voortsmeulende legitimistische bewe ging. Met dit doel stelde hij met de meest na drukkelijke opdrachten om het verblijf va" avontuurlijke hertogin uit te vinden een wen prefect voor Nantes aan, zeker vermoedde, dat de vr°U.y v Bn later bleek dan ook, dat zij vijf Volle maanden achtereen te Nantes in eenzelfde huis had gewoond, zonder dat de politie haar had weten te ontdekken Alleen verraad en toeval kwamen de regeering ten slotte nog on verwacht te hulp. In de rule Haute de Chateau no. 3 hij de on getrouwde dames Du Guiny woonde de hertogin op een dakkamertje zonder eenig ander meubel dan een opvouwbed. Op de parterre was een schel bevestigd, die do bewoonster onmiddellijk waarschuwde, als er mogelijk gevaar dreigde. De regeering was eindelijk precies te Weten gekomen, in welk pand de lang gezochte zich ophield Op een goeden dag deed de politie on verwacht een inval; alle vertrekken te be ginnen met kelder en keuken werden door zocht tot men ten slotte op de tweede ver dieping kwam, waar een rijkelijk voorziene tafel gedekt stond met acht eoiverts. ofschoon er slechts vier gasten aanzaten. Bloemen en lelies versierden de tafel en wezen er op. hier een feest gevierd werd van den een of an deren legitimist van hoogen rang. En dit was juist, want het was dien dag de verjaardag van Maria Carolina, hertogin de Berry. De commissaris van politie stelde den dames Du Guiny de begrijpelijke vraag, waarom er hier voor acht gasten gedekt was, terwijl er slechts vier aanzaten. De dames antwoordden, dat zij de andere gasten nog verwachten. Dat is vreemd". merkte de politieman op, de soep al opeten, en het vleesch reeds aan snijden, dat is toch geen gewoonte als de overige gasten nog niet zijn verschenen". De politie zette hierop haar onderzoek voort, en kwam ook op het lage dakkamertje, maar zij mocht niets ontdekken. Toch was de politie zoo slim om het huis fe bezetten, en in elke kamer, ook op het dakkamertje een paar gendarmen op wacht te stellen. Door het lange wachten kregen deze mannen In het kille dakkamertje het koud, en rond ziende zagen zU In een hoek een stapel mode bladen liggen, waarmee zij een vuurtje gingen stoken in den schoorsteen. En terwijl hun half bevroren handen voor het oplaaiend vuurtje hielden hoorden zij opeens eenig geluid, door kloppen veroorzaakt. De millt-airen waarschuwden hun superieu ren, zij doofden de vlammen, schoven de haard plaat weg, tot ze opeens een stem hoorden, die riep: „wij geven ons over!" En vlak daar op zagen zij uit den schoorsteen een half be dwelmde, met roet besmeurde vrouw te voor schijn komen, die zij herkenden als de lang ge zochte hertogin de Berry. En achter haar kwam nog een gevolg van drie, eveneens half gestikte personen. De regeering van Louls-Pbilippe juichte dat zij eindelijk de hand had gelegd op de hardnek kige onruststookster. Maar nog was zij niet van haar af. Want wat moest de regeering nu met haar gevangene beginnen? Over zee werd de gevangen hertogin met haar gevolg naar den Citadel van Bloye ge voerd, en gedurende deze reis vertoonden zich bij de hertogin de eerste symptomen van een onbegrijpelijke ziekte, welke men zich niet ver klaren kon. In haar nieuwe gevangenis werd de her togin omringd met alle comfort, dat zij maar kon wenschen. Niets werd haar geweigerd. Maar haar gezondheidstoestand begon haar be wakers ernstige bezorgdheid te wekken. Aller» lei doktoren van naam, zelfs speciaal uit Parijs gezonden, werden in consult geroepen, maar geen dezer geleerde heeren durfde een diagnose stellen, welke de gewone menschen uit d« dagelijksche omgeving van de hertogin al» d» meest natuurlijke vermoedden. Zelfs, toen de commandant van het fort tegen» over de geneesheeren zijn gewoonmenschelijka meening en vermoeden opperde, wilden dezen da mogelijkheid niet veronderstellen. Alle moge lijke diagnosen werden gesteld, „nur das eina nicht". De geruchten over den slechten gezondheids toestand van de koninklijke gevangene drongen ook naar buiten, en de pers der oppositie vond er aanleiding ln om de regeering verwijten ta doen over de harde behandeling der jonge, teere vrouw. De ridderlijke geest der Fran schen werd wakker en opnieuw ging hun sym pathie uit naar de jonge koningsvrouw, dl» zoo ergerlijk werd behandeld. De slimme Thiers zat met het geval niet wei nig verlegen. Hoe kon hij de reclame breken, die hij zelf met deze avontuurlijke vrouw maakte door haar in een vesting gevangen te houden? Tot op een schoonen dag van Mei Maria Carolina zelve uitkomst bracht. Op den vroegen morgen van dien dag gaf de jonge vorstin in de citadel het leven aan een meisje. De onverwachte gebeurtenis bracht de ge- wenscht ontspanning en ook ontnuchtering, zoowel ln de kringen der regeering als ln dis van haar partijgangers. Maria Carolina herto gin de Berry, had haar rol in de politiek uit- §6SP60ldi Zoodra zij weer op krachten was gekomen, werd zij op transport gesteld en hoffelijk in 't genot van haar volle gezondheid ter beschik king voorgeleid van den onderkoning Sicilië, haar toekomstigen schoonvader. p HYACINT» HERMANS, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6