1 ALGEMEEN OVERZICHT. DE KULTURKAMPF IN JOEGO-SLAVIE. WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 Het eene probleem „DE GEVELDE LANS VAN HET PROLETARIAAT." Vijftienjarig bestaan der gepoe. HET CHINA—JAPAN-CONFLICT. De volkenbondsbemoeiing tot dusver zonder resultaat. VONNIS TE LEIPZIG. DE SCHULDENREGELING. FINANCIEELE HULP AAN OOSTENRIJK. DE SIXTIJNSCIIE KAPEL IN GEVAAR. Door dynamo-trillingen. DE TOEGANG TOT DE VATICAANSCHE STAD. AMERXA'S WAPENUITVOER. Door liet lagerhuis goedgekeurd. FRANSCH VLIEGTUIG NEER GESTORT. NIEUWE AANVALLEN OP DE KERK. NOOD OP POLENS PLATTELAND. 17-JARIG MEISJE ALS STIEREN- VECHTSTER. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Ex-premier Witos geeft ongeloof lijke details. STRASSER'S DEMISSIE. de TRAANGASAANVAL VAN NAZIS. -5. Fix De nieuwe boodschap van president Hoover is door zijn oude Congres „ijskoud" ontvangen De beurs van New York was teleurgesteld over hetgeen de president had medegedeeld en rea geerde daarop met een zeer gereserveerde stemming. En de toekomstige president Rouse velt heeft reeds officieus doen weten, dal hij zijn voorganger voorloopig alle verantwoorde lijkheid wil laten, voor hetgeen deze zal on dernemen, om den 4den Maart geheel vrij te staan tegenover de zware taak, welke hem dan wacht. De positie van Hoover in alle internationale vraagstukken, dus ook in de kwestie der oor logsschulden, is ongemeen moeilijk Hij is met handen en voeten aan een congres, dat door geen argumenten in beweging is te brengen, gebonden. Ook als hij persoonlijk het betere wil, is hij gedwongen het minder wensrhe'ijke te doen. Zelfs het scherp en duidelijk formu leeren van de oplossing, welke naar zijn mee rling de wereld uit de huidige crisis zou kun nen redden, schijnt hem zeer zwaar te vailen. Onder dergelijke omstandigheden spreekt het bijna van zelf, dat de jongste rede van Hoover bitter weinig nieuwe gezichtspunten en perspectieven opent. In geen der punten, welke hij behandeld heeft: oorlogsschulden, ontwapening en economische wereldconferen tie heeft hij de grootsche staatsmansvisie ge toond, welke den weg uit den chaos zou kunnen wijzen. Hij heeft, zooals hij overigens in zijn geheele presidentieele ambtsperiode deed, de oude, uitgeholde paden van vergane theoriën bewandeld: hij heeft een recapitulatie van al lerlei bekende feiten en beschouwingen gege ven, zonder zich zelfs de vraag te stellen, of de geheele redeneering wel volkomen logisch sluit en niet door innerlijke tegenstrijdigheden wordt ontsierd. Zoo is bijv. uit Hoovers boodschap zeer moeilijk op te maken, of hij er in toestemt, dat de kwestie der oorlogsschulden op de agenda der economische wereldconferentie wordt ge plaatst. In de meest naar voren tredende pas sage zegt hij, dat bedoelde conferentie zich niet met de oorlogsschulden moet bezighou den en in geen collectieve bespreking van de schuldenaarsstaten mag ontaarden. Anderzijds echter erkent hij, dat slechts een internationale actie, welke het complex van de oorzaken der crisis omvat, tot een economisch herstel kan leiden. Nu moge Hoover onder die oorzaken rangschikken: de onstabiliteit van een dalend prijsniveau, het prijsgeven van den gouden standaard door economisch zeer belangrijke landen, de waardedaling van het zilver, de ge weldige bewapening van talrijke Europeesche landen, hij zal toch ook niet kunnen ontken nen en waagt zich daaraan niet dat de politieke schulden, het transfereeren van ge weldige bedragen zonder economische tegen prestatie, tot de oorzaken der ontwrichting moeten gerekend worden. Hoover bepaalt gr zich toe, als zijn meening te kennen te geven, dat het belang der öorlogs- schulden met betrekking tot de andere econo mische (en politieke) factoren sterk overdre ven wordt. Maar juist in dat woord „overdrij ven" ligt de erkenning, dat deze factor, tot de juiste proporties teruggebracht, een rol van belang speelt, veel grooter waarschijnlijk dan Amerika dat zijn beteekenis zooveel mogelijk poogt te minimal iseeren. wil toegeven En dan zwijgt Hoover nog geheel van de tarieven en de tariefmuren van de eindeloos varieerende handelsbelemmeringen welke de crisis aldoor verscherpen, hoogstens een verplaatsing van werkgelegenheid brengen, met de practisehe zekerheid dat na de nivelleeringsperiode geen vermeerdering, doch veeleer een algemeene vermindering van de vraag naar producten moet ontstaan. Maar. hoezeer deze uiterst belangrijke kwes tie als zoodanig stilzwijgend wordt voorbijge gaan zij duikt toch, in onrechtstreeksch ver band op bij de kwestie van de offers, welke Amerika reeds gebracht heeft en in de toekomst nog zal moeten brengen. Want Hoover ver klaart, dat een herziening van de accoorden in zake de oorlogsschulden onvermijdelijk is, en hij is vastbesloten, met of tegen den zin van het congres, een commissie in te stellen om de economische wereldconferentie voor te berei den, van gedachten over de oorlogsschulden met bepaalde landen te wisselen en anderen landen raad over de te volgen gedragslijn te geven. Het hoofddoel dezer commissie zal echter wel zijn de onvermijdelijke offers te compen- seeren, en wel zooals Hoover zelf aangeeft en in die lijn schijnen ook de democraten een oplossing te zoeken door voor Amerika be paalde voordeelen op de markten der Euro peesche schuldenaren te verkrijgen Daarbij zal echter de kwestie der tarieven en zeker niet het minst van de exorbitante rechten wel ke Amerika eischt, onmiddellijk naar voren komen. Wil Europa aan Amerika kunnen be talen, dan is het geenszins zaak, de handelsba lans nog meer ten nadeele van Europa te ver slechteren, doch integendeel om ze te verbete ren, zelfs actief te maken. Daarop werd nog gisteren in het Engelsche lagerhuis gezinspeeld met de vraag, of de En gelsche regeering, met het doel om de beta ling der oorlogsschulden aan Amerika te ver lichten, een conferentie met Duitschland. Ita lië, België en Frankrijk zou willen beleggen om de mogelijkheid van een gemeenschappelijk optreden te overwegen teneinde de handels balans met de Vereenigde Staten ten gunste van de Europeesche landen te verbeteren. Baldwin antwoordde daarop, dat Amerika deze kwestie reeds met Engeland in bespreking heeft. Hetgeen bewijst, dat in het geheel van het schuldenvraagstuk tusschen de regeerin gen talrijke kwesties behandeld worden, welke het probleem in zijn diepste wezen raken, doch uit de officieele nota's verdrongen worden waarschijnlijk wijl de openbare meening nog niet rijp is om ze te aanvaarden. Hoe dus Hoover zich ook moge hebben uit gedrukt, het verband tusschen schulden en economische conferentie, alsmede met de ontwapeningsconferentie bestaat reëel. En uit de rede van Hoover kan men zelfs opmaken, dat één Amerikaansche delegatie naar Europa zal gezonden worden om aan de besprekingen over de drie problemen, maar afzonderlijk dan, deel te nemen. Dit is ongetwijfeld een groote vooruitgang tegenover de demonstra tieve houding, waarin Amerika tot dusverre verstard was. Theoretisch ten minste, want practisch was de verkoppeling sinds den dag van het Hoovermoratorium erkend. MOSKOU, 20 December (R,Q.) Een groot aantal fabrieken, mijnen en instellingen in het geheele land kregen heden den naam van Ogpoe of Gpoe hij gelegenheid van den vijf tienden verjaardag van do instelling van de geheime politie der sovjets, W8lke Stalin in een boodschap, welke heden in de bladen werd gepubliceerd, „de gevelde lans van het proleta riaat" noemt. MOSKOU, 20 December. (R.0.) De afzonder. lijke boeren in alle collectieve bedrijven die koeien bezitten, zullen overeenkomstig een zoo juist door Stalin uitgevaardigd decreet van heden af aan hun belasting ia natura moeten betalen. De verkoop van melk, boter en eieren is verboden totdat de regeering de noodlge hoe veelheden zal hebben Ingezameld in piaatB van belasting in geld. Het decreet bevat verschillende strafbepa lingen voor hen, die bedorven melk afleveren en stelt den melkprijs vast. De regeerlng zal vijftien kopeken betalen voor een liter melk. De tegenwoordige marktprijs van melk is vijf roebel per liter. MISLUKTE HONGERMARSCH VAN COMMUNISTEN. MüNCHEN, 20 December. (V.D.) De com munisten hadden tegen Dinsdagmiddag een hongermarsch aangekondigd naar het stadhuis. De demonstratie is evenwel niet doorgegaan. Er vormden zich slechts hier en daar groep jes, welke door de politie werden uiteengedre ven. GENèVE, 20 December. (R.O.) De commissie van negentien der buitengewone volkenbonds- vergadering heeft vanmorgen besloten de be raadslagingen over het Chlneesch-Japansch conflict uit te stallen tot ongeveer bat midden van de volgende maand, uiterlijk tot 16 Januari. De documenten over de onderhandelingen zullen voorloopig niet gepubliceerd worden. De pogingen om hef conflict met behulp van den volkenbond te beëindigen, hebben tot dusver geen resultaat gehad. Er bestaan ook groote moeilijkheden met betrekking tot het rapport der commlssle-Lytlton, waarvan spe ciaal de kleinere staten eischen, dat het wordt toegepast. Voorloopig zijn de onderhandelingen vastge loopen en de indruk alhier is versterkt, dat de volkenbond voor -.en vrijwel onoplosbare taak staat. Hoover en Roosevelt. WASHINGTON, 20 December. (R.O.) In kringen van den senaat, die met Roosevelt in nauwe relatie staan, wordt Hoover's boodschap over de instelling van een commissie ter be- studeering van het schuldenvraagstuk ongun -tig beoordeeld. Meu beweert, dat Roosevelt, toen hij in No- «piber met Hoover een bijeenkomst had, van deze geen klaarheid over de Amerikaansche verplichtingen tegenover Engeland en Frank rijk heeft kunnen krijger en dat bij daarom weigerde, in bet huidige stadium der kwestie zijn medewerking te verleenen. Klaarblijkelijk, zoo wordt verklaard, tracht Hoover thans door de instelling van een commissie de onderhan delingen zoover te brengen, dat Roosevelt ze van den vierden Maart 1932 af wel goed schiks of kwaadschiks moet voortzetten en in dat geval een succes Hoover ten goede en een mislukking ten nadeele van Roosevelt zou komen. Roosevelt zou van plan zijn, na zijn ambts aanvaarding zonder rekening te houdc-v met Hoover's démarches, zijn eigen plannen tea uitvoer te brengen. Een punt daarvan zou zijn: Afzonderlijke onderhandelingen met iederen debiteurstaat, echter geen verbinding der schuldenkwestie met een algemeene con ferentie over internationale economische kwes ties. Een ander punt zou zijn: Afwijzing van welke onderhandelingen dan ook met die sta ten, welke niet voor den vierden Maart den December-termijn betalen. Hoover maakt onderscheid tusschen staten, van wie het beslist evident is, dat zij niet betalen kunnen, en staten die, zooals Frank rijk, niet betalen willen. In den senaat is men bereid, aan deze lots verbetering der tot betalen bereid zijnde, maar niet betalen kunnende staten zijn goedkeuring te geven. Alleen wenscht men verdaging van het geheele vraagstukkencomplex tot na Hoo ver's heengaan. Het Witte Huis is daarente gen blijkbaar besloten, niet tot den vierden Maart te wachten. VATICAANSCHE STAD, 20 December (R.O.) De beroemde Sixtijnsche kapel blijkt sterk te lijden onder de trillingen van een in de nabij heid staanden dynamo voor de centrale ver warming. Tot deze ontdekking is men gekomen, door dat na de noodlottige instorting verleden jaar in de Vaticaansche bibliotheek, een besluit genomen is om alle oude gebouwen in de Vaticaansche Stad aan een scherp onderzoek te onderwerpen en zoo noodig, onmiddellijk te herstellen. Tijdens dit onderzoek trad meer en meer aan het licht, dat het aanbrengen van moderne hulpmiddelen in de gebouwen uit de middel eeuwen en de Renaissance soms op ongekende moeilijkheden stuit en groot gevaar met zlcb mee kan brengen. De dynamo, die gevaar bleek op te leveren voor de prachtige Sixtijnsche Kapel, zal nu verplaatst worden naar een uitersten hoek van de Vaticaansche Stad, waar het heden en het verleden niet met elkaar ln conflict kun nen komen. Sedert eenigen tijd is men met dit werk bezig, en het gevolg is, dat de bewoners der Vaticaansche Stad eenige weken lang zich tevreden moeten stellen met een heel beschei den toevoer van warmte, daar men den dyna mo, zoolang hij nog op de oude plek stond, zoo voorzichtig mogelijk wilde gebruiken. Kerrl in het ongelijk gesteld. LEIPZIG. 20 December. (W.B.) In het con flict tusschen de sociaal-democratische fractie van den Pruisischen landdag en den landdag- President, Kerrl, inzake bijeenroeping van den Pruisischen landdag werd hedenmiddag door den voorzitter van het staatsgerechtshof voor het Duitsche rijk, dr. Bumke, de volgende be slissing bekend gemaakt: Volgens paragraaf 17, sub. III. alinea 2 van de Pruisische grondwet had de president van den Pruisischen landdag op verlangen van de sociaal-democratische fractie van 3 Augustus 1932. den landdag niet eerst op 30 Augustus 1932 mogen bijeenroepen. Men meldt ons uit Rome: Op Nieuwjaarsdag zal de nieuwe, monumen tale ingang tot de Vaiticaansche galerijen en musea voor het publiek worden opengesteld. Tevens zullen dan de nieuwe bepalingen in gaan voor het betreden van de Vaticaansche stad door de versohillende ingangen. Voortaan zullen allen die bevoegd zijn de Vaticaansche stad regelmatig te bezoeken, In bet bezit moe ten zijn van een spéciaal bewijs, voorzien van hun foto. Verzekerd wordt, dat de contröle ln de toe komst zeer streng zal zijn. LONDEN, 20 December. (R.O.) In de heden .gehouden lagerhuiszitting diende Chamber lain een financieele resolutie in. waardoor de wet. waarbij het protocol inzake nieuwe fi nancieele hulp aan Oostenrijk wordt toege past, wordt goedgekeurd. Dit protocol is te Genève op 15 Juli geteekend. Herinnerend aan de bijzondere moeilijk heden van Oostenrijk en aau de hulp, welke het van verschillende landen ontving, zeide Chamberlain o.m.: De vertegenwoordigers der Britsche regeering hebben zich tegen leenin gen onder waarborgen ten gunste van staten in midden- en Oost-Europa als algemeen prin cipe verzet, omdat een leening in zulk een geval niet precies zou zijn, wat ze moest zijn en wijl de ware oorzaak der moeilijkheden van de Donau-staten was het verschil tus schen de productiekosten en de prijzen, die zij yoor hun producten verkregen. Het geval van Oostenrijk echter, aldus Chamberlain, was exceptioneel. Elke finan cieele ramp te V/eenen zou grooter en ernsti ger gevolgen hebben voor het algemeen ere diet in Europa aan zoo'n zelfde ramp zou heb ben in een naburigen staat. Ten slotte, om van het Britsche standpunt uit te gaan: wanneer Oostenrijk in gebreke blijft voor wat de leening van 1923 betreft, zou Groot-Brittannië verantwoordelijk zijn voor een som van 300.000 pond sterling per jaar, krachtens den gegeven waarborg. Sprekende over de voorwaarden van het protocol en de verplichtingen der Oostenrijk- sche regeering inzake de leening. zeide Cham berlain, dat het bedrag, hetwelk gewaarborgd zou worden, in totaal 300 millioen schilling zou beloopen De Britsche regeering had zich verplicht, 100 millioen te garandeeren tegen de 238 millioen, die gegarandeerd waren door Frankrijk, Italië, België, Nederland. De regeering hoopt ten zeerste, voegde Chamberlain eraan toe, dat wanneer het pro tocol geratificeerd wordt, eenige andere regee ringen, vooral die van Zwitserland en Tsjecho- Slowaklje, bereid zullen zijn, een zeker bedrag to garandeeren, zoodat een totaal van 300 millioen schilling wordt bereikt. LONDEN, 20 December. (R.O.) Het door Chamberlain in de heden gehouden zitting van bet lagerhuis ingediend en gemotiveerd wets ontwerp over de deelneming van Groot-Brit- tannië aan de op 15 Juli van dit jaar te Ge nève overeengekomen financieele hulp voor Oostenrijk is zonder bijzondere stemming aan genomen. Goen uitvoer meer naar oorlogsvoerende landen? WASHINGTON, 20 December (V. D.). Pre sident Hoover heeft eon extra-boodschap aan het congres gereed, die binnen eenige dagen ter kennis van het congres zal worden ge bracht. In deze boodschap vraagt Hoover het con gres machtiging den uitvoer van wapens en munitie naar die landen, die in staat van oor log verkeeren of waar oorlogsgevaar bestaat te verbieden. De boodschap richt zich voornamelijk tegen den uitvoer van wapens naar Bolivia en Para guay. Twee dooden, tien gewonden. PARIJS, 20 December (R.O.) Boven de Pa- rijsehe voorstad Antony is een Fransch mili tair vliegtuig omlaag gestort en op een huis terecht gekomen. De beide inzittenden van bet toestel werden op slag gedood. Bovendien werden nog een tiental personen gekwetst. PARIJS, 20 December. (V.D.) Gelijk reeds gemeld, heeft in Antony, een klein plaatsje nabij Parijs, een ernstig vliegongeluk plaats gehad- Door tot nog toe onbekende oorzaak stortte een militair jachtvliegtuig naar bene den en kwam op een woonhuis terecht. De benzinetank explodeerde en de machine vloog in brand, waarbij de beide inzittenden legend verbrandden. Reeds tegen elf uur hadden de bewoners van Antony het vliegtuig gezien, dat op ge ringe hoogte boven de huizen kruiste en af en toe den indruk wekte, alsof de piloot het niet meer in zijn macht had. Telkens zag met het zakken, waarna het weer opsteeg, om na eeni gen tijd tot ontzetting der bevolking op het dak van een huis neer te komen. Toen de tank ontplofte, steeg een reusach tige steekvlam omhoog en de brandende ben zine vloeide over het huis, dat spoedig een groote vlammenzee was. Hoewel de brandweer reeds na eenige minu ten ter plaatse was, kon zij niet voorkomen, dat de beiden inzittenden in hun vliegtuig levend verbrandden. Tot overmaat van ramp stortte het dak van het huis in en werden verscheidene bewoners onder de puinhoopen bedolven. Met groote moeite slaagde de brandweer erin, het huis binnen te dringen en tien be woners te bergen. Behalve kwetsuren van het vallend gesteente hadden zij allen ernstige brandwonden. Men weet nog niet, of zich nog meer slacht offers onder de puinhoopen bevinden, of in de vlammen zijn omgekomen. De minister van blnnenlandsche zaken. Chautemps, heeft zich terstond naar de p aats van. het c-ngeval begeven, om persoon ijk het onderzoek te leiden. ANTONY, 20 December. (R.O.) Bij het vlieg ongeluk werden 21 personen gewond, van wie vier ernstig. Naar uit Zagreb vernomen wordt, heeft de Joegoslavische regeering na de publicatie van de besluiten der bisschopsconferentie de pers- censuur dermate verscherpt, dat berichten over den toestand der Kerk in Joego-Slavië slechts langs gevaarlijke omwegen hun weg naar het buitenland kunnen vinden. Uit verschillende feiten blijkt, dat de regee ring op het oogeublik geen ander voorbeeld voor oogen zweeft dan dat van Spanje en Mexico. Toen een boerenprocessie kortgeleden met de Kroatische vlag wilde binnengaan in de bedevaartskerk van Maria Bistrica, het Kro atische Lourdes, gaf de politie een geweersalvo af, waardoor drie personen gedood en tal van personen gewond werden. Het nog steeds voortdurende publicatie verbod van de „Katolioki List", het officieele orgaan van het aartsbisdom Zagreb, is slechts het slot van een lange lijdensgeschiedenis. Tevoren had men het blad reeds verscheiden malen in beslag genomen. Kenmerkend voor den toestand is ook de benoeming van den Servischen orthodoxen bisschop Dositei van Nisj tot metropoliet van Zagreb. Dositei staat bekend om zijn ortho doxe propaganda-reizen, die hij tijdens het Jednota-schisma in Tsjecho-Slowakije en Kar- pathen-Rusland heeft ondernomen. In de zuiver Katholieke stad Zagreb laat de Joegoslavische regeering thans voor den nieu wen orthodoxen bisschop «en kathedraal bou wen en heeft zij het voormalige paieis van aartshertog Leopold, waar Dositei voortaan resideeren zal, geconfisceerd. In Slavonië is de schoolstrijd in vollen gang. Sinds eenigen tijd kan men constatee- ren, dat de regeering systematisch alle katho lieke onderwijzers en leeraren pensionneert of ontslaat. De jongedame vraagt vrouwen tot dit „beroep" toe te laten MADRID, 20 December. (R-O.) De minister van binnenlandsche zaken heeft van een 17-jarig meisje het dringende verzoek ont vangen, de wet in te trekken, waarbij aan vrouwen verboden wordt, in de arena's stieren te dooden. Het meisje verklaart, dat zij een jaar geleden haar betrekking als steno-typiste heeft opgegeven om stierenvechtster te wor den. Zij heeft reeds eenige stieren gedood en verheugt zich in groote populariteit. Zij heeft een request Ingediend bij den mi nister, dat mede onderteekend is door impres- sario's, stierenvechters, dagblad-uitgevers en rechters. In haar pleidooi voor de opheffing van de nieuwe wet heeft zij verklaard, dat 100 laar geleden de vrouwelijke stierenvechters haar mannelijke collega's in moed hebben overtrof fen. En nu de vrouwen rechtsgelijkheid met de mannen hebben gekregen, vraagt zij ook gelijkheid in da arena. Nieuw crediet van 3,4 millioen p.st. LONDEN, 19 December (R. O.). Het debat over de werkloosheid, vanavond in het Britsche lagerhuis gehouden, eindigde met een over winning van de regeering, doordat het huis met 261 tegen 31 stemmen een supplementair crediet van 3.400.000 voor de bestrijding der werkloosheid toestond, noodzakelijk door de niet-betaling van de bedragen, welke de Ier- sche Vrijstaat schuldig was. In den loop van het debat begon iemand op de publieke tribune te scheeuwen, omdat het parlement geen deputatie van werkloozen had willen ontvangen. Een communistische deputatie. LONDEN, 20 December (V. D.). Een dele gatie van ongeveer honderd communistische werkloozen verscheen gisterenavond voor het Engelsche lagerhuis te Westminster en ver langde den minister van arbeid te spreken, teneinde hem een petitionnement te overhan digen. waarin verbetering van den werklo zensteun en dat onderteekend is door een mil lioen werkloozen. Be afgevaardigden moesten echter onver richter zake terugkeeren. De politie kon de menigte zonder incidenten verspreiden. De leider der Poolsche boerenpartij, de voor malige minister-president Witos, een bekende figuur uit het proces van BrestLitowsk, geeft in de „Kurjar Warszawska" den droeven toe stand weer. waarin de plattelandsbevolking van Polen zich thans bevindt. „De meeste boeren gaan gebukt onder een geweldigen last woekerschulden en zijn thans niet meer in staat om ook maar een cent te betalen, schrijft hij. Het gevolg daarvan is natuurlijk een groot aantal executoriale ver- koopingen. Desondanks hebben de boeren van heel veel dorpen besloten om geen rente of aflossing meer te betalen. De plattelandsbevolking verkeert in grooten nood: de menschen hebben bijna niets meer te eten. Zelfs welgestelde hoeren gebruiken geen boter meer en ook in weken soms geen vet. Daar het zout tengevolge van den accijns zeer duur is wordt het slechts heel spaarzaam gebruikt. Men kan zich de weelde niet meer veroor loven van lucifers te koopen en daarom is de oude tondeldoos weer in eere hersteld en het vuur wordt van het eene dorp naar het andere gebracht: dat is een heel gewoon iets gewor den. Des avonds liggen alle dorpen in diepe duis ternis gehuld. Slechts heel zelden kan men in de vertrekken der huizen een schemerig kaars licht bespeuren. Electrlsch licht is er niet, petroleum of kaar sen kan een boer niet meer koopen. De tuberculose woekert in heel het land en maakt vooral onder de jongeren talrijke slacht offers. Meer dfin een derde gedeelte der bevolking draagt geen schoenen meer en loopt zelfs ln de barre kou blootvoets. Zeer veel boeren zijn slechts in lompen ge huld. In de stallen staat nog slechts een enkel stuk vee en de boerderijen zijn zoo bouwvallig, dat ze ieder oogeublik dreigen in te storten. De vereeniging voor het verschaffen van cre diet aan landbouwers in Warschau, die 700 boerderijen onder den hamer heeft gebracht, moest in de meeste gevallen een derde zitting houden, omdat bij den inzet en toeslag haast geen liefhebbers waren. Wanneer na den derden zitdag geen koopers aanwezig zijn dan zal de maatschappij de boer derijen in eigen beheer nemen. BERLIJN, 19 December. (W.B.) Een aantal bladen publiceeren een verklaring van Qregor Strasser, volgens welke hij met alle in de pers verschenen mededeelingen en combinaties over de beweeggronden, die hem ertoe gedre ven hebben, zijn partijfuncties neer te leggen, absoluut niets uitstaande heeft. Het ontslag van Langenau BERLIJN, 19 December (H.N.) Het ontslag dat Adolf Hitler tijdenB zijn bezoek aan Kas sei aan den stormbanleider Langenau heeft gegeven, schijnt tot ernstige gevolgen voor de national-socialistlsche partij te zullen lelden. Niet minder dan 600 nationaal-socialisten verklaarden zich met den ontslagen leider solidair en kondigden aan, dat zij uit de partij zullen treden. Langenau moet een wagon aardappelen, die voor de winterhulp ingezameld was, tegen een prijs van 2 mark per 50 K.G. hebben ver Kocht, om zoodoende areld to bak 01118 li L betaling van oude schuld, gemaakt voor het aanschaffen van uniformen ten behoeve van ef de nationaal-socialistische beweging. AL CAPONF/S OPVOLGER DOODELIJK gewond. NEW-YORK, (H-N-) Leden van de geheime- politie hebben Frank Nitti, den opvolger van Al Capone ale koning van de misdadigerswe- reld te Chicago, in zijn bureau overvallen. Er ontstond een schietpartij, toen zij hem wilden arresteeren, waarbij Nitti doodelijk gewond werd. Op Joodsche warenhuizen. DARMSTADT, 19 Devember. (W.B.) Volgens een mededeeling van de recherche zijn giste renmiddag in de spitsuren niet alleen zooals gemeld ln Mainz maar ook ln drie Joodsche warenhuizen in Gieszen traangasbommen ge worpen. Naar uit het politierapport blijkt, wijzen ver schillende dingen erop, dat ook nog in andere plaatsen soortgelijke aanslagen beraamd wa ren, zoodat is aan te nemen, dat het hier een stelselmatige verstoring van den Kerstvrede betreft. In Gteszen WQrd 19601 tS-Jartge S. A- mam ge arresteerd. HÜ heeft reeds een bekentenis af gelegd. HALSKETTINGEN UIT PALINGGRATEN. MELBOURNE, 19 December. (R.O.) Twee manner., die al jaren werkloos waren, maken nu goede «aken door het vervaardigen ran halskettingen van de graten van palingen. De graten worden op speciale wijze gepre pareerd tot zij gepolitoerd ivoor lijken. Er wor den dan eenige gekleurde kralen tusschen ge regen, waardoor de snoeren er zeer aantrek kelijk uitzien. Als zij geen paling kunnen vangen, maken zij jacht op slangen en gebruiken de rugwer vels van deze reptielen. C,~~T~ SS). Jtanimie werd kalmer; elk moment werd hij meer zeker vain zichzelf Zijn zakennaituur her kreeg de overhand Hij liet Wijken, dat hij aan dachtig luisterde; zijn toon werd beschaafder. Hebt u ex bezwaar tegen, dat ik een si garet rook? vroeg hij Ik kan beter denken, als ik rook en hetk omt mij va r, dat uw voorstellen weil eenige aandacht ver eischen. Doctor Frobenius haastte zich een doos si garetten te presenteeren en zei: Neemt u mij niet kwalijk; ik vergat mijn plichten als uw gastheer. Probeer deze eens u zult moeilijk betere tabak in Londen kunnen vinden. Dank u, zei Jimmie een van zijn eigen sigaretten nemend, maar ik prefereer die vam mijzelf. En verontschuldigt u zich niiet uw ontvangst was meer dan warm, ik verzeker het u. Misschien mag ik u iets te drinken aan. Meden? vroeg de Doctor beleefd. Een g'as Op het oogenblik niets, da,nk u Ik twijfel er niet aan of uw wijn zal tot de beste be boeren, maar nu vooral wil ik mij daarvan onthouden. Neen we zullen praten Zaken, weet u, zaken!Nu, ging hij voort, nadat hij zijn sigaret had aangestoken, uw offerte als ik zoo mag noemen komt dius daar op neer. dat u Lord Scraye en mij ons leven en onze vrijheid aanlbdedt. En vam uw tamte en de jongedame. Dat lp er bij Inbegrepen'. PaiV ul. Dus voor bet leven en de vrijheid van ons vieren vraagt n een zekere som gelds? Eh? Juist, juist! Zoo ia het! En nog iets anders? oh - zeer zeker - 6r nog U moet mij uw woord als heer geven u ziet hoe ik u vertrouw - dat uw n,pp6n a,a verzegeld zullen zijn na onze transactie. U zult erover moeten zwijgen voor altijd zwijgen! Begrijpt u het moet voor u zyn alles wat gepasseerd is als een omgeslagen bladzijde. Oh! Ja ja! U zit vol met verras singen! Maar eh wat geeft u eigenlijk voor he' veld. dat u vraagt Wat ik geef? Wat u krijgt? Maar, mijn allerbeste heer!! U krijgt uw leven - vier levens, die - zooals ik veronderstel - waar de voor u hebben. Ik vraag uw eerewoord u kunt erop vertrouwen, dat u ook het mijne zult hebben. Neem mijn condities aan en ik geef u mijn eerewoord, dat u voortaan veilig zult zijn. Ik en mijn vereeniging zullen ver geten. dat u ooit van oois bestaan hebt gewe ten Begrijpt u? Jimmie deed. alsof hij zwaar over het geval nadacht. Mag ik u nog eenige vragen stellen, zei hij ten laatste. Veronderstel, dat op dit mo- ment noch Lord Scraye noch lk ln uw macht waren. Zou ons leven dam veilig zijn? Geen moment mijn waarde geen moment, als u wist wat u nu weet! Trouwens u bent geen oogenblik meer veilig geweest na uw ontdekking in het Parijsehe hotel Lord Scraye na zijn eersten voetstap hier ln dit huis. Onze vereeniging kan geen risico's aan vaarden. Ik ga eigenlijk ai veel te ver do r met u uw leven te laten verknopen Maar u ziet, ik vertrouw op uw stilzwijgendheid Buitengewoon vriendelijk van u! Hum! Maar u vertelt mij, dat uw vereeni ging zoo machtig is dit is echter voor mij nog geen bewijs. Ik zou daar van overtuigd willen worden vöór we bet ünauciea'e ge deelte zullen behandelen. Natuurlijk natuurlijk! antwoordde Doc tor Frobenius Ik geef u graag onder deze omstandigheden een verklaring. Ik zal u het doel en de werkwijze vam onze vereeniging loeren kennen. Het is, mijnheer Trickett, een kieine vereeniging, een sociëteit als ik dat zoo noemen mag van knappe mannen, die gebruik maken van zeer vertrouwde agenten. Onder ons noemen we haar die Annexatie-So ciëteit u begrijpt de bodoe'ing van dien naam? Een vereeniging, die ten doel heeft het toeëigenen het inlijven wam zekere eh hoe zal ft dat noemen? enfin, eh dat. doet wettig ter zake; Jiet zal u dadelijk %el duidelijk zijn! In bet kort duiden wij onze vereeniging aan met de letters A. S. Deze titel lijkt me naar wat ik van uw vereeniging gezien heb buitengewoon treffend. Inderdaad! ik wil u vertellen over het ontstaan. Ik ben zeer arm geboren, mijn heer Trickett, zeer arm! Ik kreeg een niet we tenschappelijke opvoeding doch steeds heb ik im mij gedragen dien drang naar macht U die bent geboren met den buldel zilver of misschien wel: goud ln uw hand, kunt niet beseffen, wat het wil zeggen: verlangen naar macht als men arm is. Nadat lk mij met ontzaglijke moeiten een wetenschappelij- kr vorming had gegeven, kreeg ik - ik zal or. middelbaren leeftijd zijn geweest - plot seling een bijzondere ingeving, liever gezegd een inspiratie! ZÜ werd geboren uit mijn drang naar miacfet die echter zonder rijk dom niets kan rijm. Die ingeving is aan te dui den onder twee woorden. Twee woorden! En diie z**»? Doctor Frontojis ging recht zitten. Zijn stem. die anders scherp klonk, werd zwaar en diep Het zijn deze woorden: Help uzelf! Help uzelf 1 Juist ik begrijp, zei Jimmiie. Ik begrijp het! Help uzelf aan andermans goedeien. Juist ik begrijp u! Deze woorden'zijn de baste gewon mijn verdere leven. Br zijn menscien, re veel bezitten; er zijn er ze'fs, ie 6 e ben Ik veronderstel, dat u por jaar ongeveer twintig duizend pond ontvangt. Daar gebruikt u niet de helft van - de rest pot u natuurlijk op Zooals u zijn eT natuurlijk zeer velen In uw eigen geval, bij voorbeeld Jimmie maakte een afwijzend gebaar. Wat zou u er van denken, als u persoon lijk beden achterwege laat? Ik interesseer mij wel voor uw ideeën. Ja, natuurlijk! Wel zooals ik u reeds zei er zijn er, die overvloedig heb. ben! En ik had niets. De eenige weg, die mij openstond was: Help uzelf! Natuurlijk waren er moeilijkheden. Ik kon niet naar Car negie of naar de Rockefeller's gaan en het geld, dat zij te veel bezitten, wegnemen. Ook zou lk waarschijnlijk niet in de safe van de Engel- sche Bank gekomen zijn, om daar het begeerde geld te halen. Ik kreeg echter een magnifie ke gedachte! Er zijn menschen zooa's Lord Scraye die den rijkdom al te lang hebben om er nog bijzonder waakzaam over te ziju. Z» zijn er even onverschillig mee als een arme drommel met een boterham* Ik zocht en vond eenige mannen ik kon alles niet zelf doen die evenals ik tot de meer geestrijken behoo- renzij hebben even-als ik durf. gevoel voor originaliteit: zij zijn vindingrijk. Met uen maakte ik het p'an het nog niet ontgonnen ter rein dei slordige r Ir hards te bewerken. - Mei andere woorden: u vormde een ver eenlging om te stelen, en wei speciaal in de huizen van de Engelsche grooten! Prachtig! Maar gaat u verder het interesseert mij in hevige mate. Het is inderdaad een onderwerp, dat in- twee-se afdwingt, vervolgde de Doctor, Ik ver- heng me erover, dat u diat begrijpt Ik zou willen, dat de omstandigheden u bij ons had den gebracht, om u aan te sluitenMaar - eh wat is dat ln mijn tuin? Jimmie keek, evenals de dokter, naar bui ten en zag, dat eenige mannen op het terras waren verschenen. Zij droegen werkkleeren, blauwe kielen en vuile broeken; zij hadden werktuigen bij zich; een van hen duwde een handwagen, waarop materiaal lag Eu plotse ling herkende Jimmie tot zijn groote ver bazing onder hen het gericht van... Ni cholson Packs. HOOFDSTUK XXXV. De Post en Telegrafie. Het ïrette Jimmie ontzaglijk veel moeite, niet in jubelen uit te toeken, toen hij Packe zag. Ondanks de gemoedelijkheid, waarmee hij Doctor Frobenius had aangehoord, waren zijn zenuwen ten zeerste gespannen. Want het was hem onder het verhaal duidelijk geworden, dat hij te doen had of met 'n idioot of met een van de meest begaafde misdadigers, die de wereld kent. Maar wat kwam Nicholson Packe hier doen w,at? Natuurlijk hen bevrijden uit die netelige positie maar hoe kon hij hier binnendringen? Doctor Frobemlus was voor het raam gaan staan, om te kijken, wat de mannen van plan waren. Daardoor kon Jimmie, zonder te veel op te vallen, Packe rustig bekijken. De ro manschrijver was gekleed in een met olie be smeurd werkpak. Hijhad een oude pet zoo over zijn hoofd getrokken, dat een duMeJijk* i herkenning van zijn sprekendste trekken on mogelijk was. HU hield een vuile pUP in den m-ond en had zich zeker in geen twee dagen ge schoren. Zijn gezellen waren allen stevige ke rels. bijna athleten. Packe had rijn mannetjes om hen te bevrijden - waarvoor zou hU a-a ders gekomen rijn? zeer goed gekozen. Doctor Frobenius wierp plotseling het raam °P0n Wat moet dait beteek enen? riep hij uit. Een heel leger werklieden, voorzien van ge reedschappen en materiaal. Wat wensohen juillie, mannen? Ik heb u niet besteld! Een der mannen kwam naar voren, nam zijn pet af en zei: Post en Telegrafie, mijnheer. Reparatie, mijnheer wij komen uw installatie nakij ken. We zullen eerst buiten alles nakijken mijnheer. Dat wiil zeggen, dat je dadelijk binnen temt, merkte de Doctor op. Zoo zoo'. moet u spoedig to mijn studeervertrek zUn? Ik ben zeer bezet! Geen haast, mijnheer. We zullen t u tijdig laten weten, mijnheer we hebben tijd genoeg we zullen eerst eens rondkijken, mijnheer! Doe te» Frobemaus sloot het venster en maakte een hatelijke opmerking aan het adres der werklieden Hij ©tog weer zitten »n nam een snuifje. Nu waar waren we ook weer geble ven? zei hij over zijn voorhoofd wrijvend. Ik heb zoo veel dingen, om aan te denken en eh hij wendde zich opeens om en nee» naar Scraye, eh onze vriend $chi;-m na®* zoo vlug tot zijn positieven te komen weoschte ik wenech over d» financiert kwestie met hem te praten. (Wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10