m IR WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 VER. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. SANEERING VAN HET BEDRIJF. DE SLIJTERSVERGUNNING. INTERN. CONCOURS VOOR PIANO EN ZANG. WEELDEVERTERINGSBELASTING Overleg tusschen minister en Kamer. Geen omzet- en geen hotelbelasting. VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN. DE RIJKSMIDDELEN IN NOVEMBER. Ontwikkeling van ingewikkeld heden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. „DE STEMMING IS GEDRUKT". OPENBARE VERKOOPINGEN MET MINDER REEELEN OPZET. HERDENKING VERDEDIGING CITADEL VAN ANTWERPEN. GENOOTSCHAP NEDERLAND- NIEUW RUSLAND. EERSTE KAMERVACATURE. DE VEER. J M. vaa AscS r»a Wijck (A.R.1 DE HEER A. FOLMER GEHULDIGD, EEN ONGELUKSRIT. Maandag werd door de Algemeene Vereni ging voor Bloembollencultuur een vergadering gehouden in het gebouw der vereemging te De voorzitter, de heer E. H. Krelage, opende de vergadering en hield een openingsrede, waarin hij een beschouwing Sa£ ^an ge' meenen toestand, voor zoover die voor het bloembollenbedrijl van belang is. Aan de orde werd daarna gesteld een motie van de afdeeling Voorhout, waarin de vergade ring zich uitspreekt voor steun aan die be drijven, die zulks behoeven en waarin aan het hoofdbestuur wordt verzocht om, indien stap pen ondernomen worden om steun te verkrij gen deze beweging niet tegen te werken. Alvorens tot behandeling van de motie werd overgegaan, zette de voorzitter het standpunt van het hoofdbestuur uiteen. In. de motie-Voorhout wordt met een beroep w, aen steeds moeilijker wordenden toestand aangedrongen op een steunregeling. Met die afdeeling is het hoofdbestuur van oordeel dat thans zoo spoedig mogelijk afdoende maatrege len moeten worden genomen om het bloem- bollenbedrijf voor verdere inzinking te behoe den. Maar dan is de motie-Voorhout veel te zwak. Deze vraagt slechts aan het hoofdbestuur om de totstandkoming van een steunregeling niet tegen te werken. Het hoofdbestuur is inderdaad van oordeel, dat thans een regeling onvermijdelijk is ge worden, en meent dat daarvoor een vorm ge vonden kan worden, die op algemeene instem ming kan rekenen. Maar dan mag het hoofd bestuur zich niet bepalen tot de passieve rol van „niet-tegenwerken", maar moet het de totstandkoming der regeling krachtig bevorde ren en zelfs daaraan leiding geven. Blijvende verbetering is niet denkbaar, zoo lang niet de prijs, die voor onze bloembollen bij export bedongen kan worden, gehandhaafd worden kan op een peil, dat iets boven don produktieprijs ligt. Wanneer aan deze voor waarde kon worden voldaan, zou de voornaam ste oorzaak van de tegenwoordige ellende zijn weggenomen, en derhalve het kwaad bij den wortel zijn uitgeroeid. De buitenlandsche verkoopprijs beheerscht de binnenlandsche markt, te zamen met den omvang van de teelt. Maar omtrent dezen laatsten factor verkeert men, ondanks de be staande statistieken van hyacinthen en nar cissen, in onzekerheid. Daarom moet niet in 't wilde worden ingekrompen of opgeruimd, maar moet elk jaar het oogenblik worden af gewacht, waarop men weet, welke overschot ten moeten worden opgeruimd, en, om het volgend jaar overproduktie te voorkomen, tevens het daarmede overeenkomstige plant goed worden Ingeleverd. Op dezen grondslag is een credietverschaf- flng te ontwerpen, waarbij een nauwkeurig vast te stellen produktieprijs wordt gewaar borgd. Met andere woorden: Niemand behoeft te verkoopen beneden dien gegarandeerden pro ductieprijs, omdat eventueele overschotten na een vast te stellen datum in het najaar tegen vergoeding van dien prijs worden opgekocht voor opruiming of onpersoonlijke reclame, waarbij dan tevens de zekerheid moet bestaan, dat een overeenkomstige hoeveelheid plant goed wordt ingeleverd. Het hiervoor benoodig- de crediet hoopt men van de regeering te ver krijgen: bet wordt terugbetaald door heffing van een percentage van den export, dat voor- zoover het den binnenlandschen inkoop betreft, door aftrek van hetzelfde percentage van de leveringen door kweekers wordt gevonden. Ter gemoetkoming in den oogenblikkelijken nood van velen is een voorschotregeling op het te verleenen crediet ontworpen, zoodat de ver leening van financieelen steun niet tot den herfst behoeft te worden uitgesteld. Indien deze regeling tot stand komt, zal daar door verkregen kunnen worden een volkomen gezondmaking van het geheele bloembollen- bedrijf, waardoor het voor de toekomst eens en voor al gevestigd zal worden op een gezon de en vaste basis, waarbij een eind gemaakt wordt aan verkoop aan het buitenland tot noo- deloos lage prijzen, aan de abnormaal lange credietverleening, aan de door het buitenland zoo terecht veroordeelde dumping en aan al lerlei andere misbruiken. Dit kan bereikt worden door een toezicht vanwege de Regee ring op den export. Spr. deelde mede, dat dit saneeringsplan de instemming heeft verworven van de besturen der drie groote vereenigingen op bloembollen gebied, dat het Centraal Bloembollen Comité, waarin alle vereenigingen op dat gebied ver tegenwoordigd zijn, het eveneens heeft goed gekeurd, en dat het Zaterdag j.l. g ingediend bij de Regeering. Zóóver heeft geen der vroeger bedachte plan nen het kunnen brengen. Terugkomend op het uitgangspunt, de motie Voorhout, is het hoofdbestuur dus volkomen bereid, niet alleen om aan den daarin uitge- drukten wensch te voldoen, maar om zijn krachtige medewerking te verleenen aan het saneerings- en steunplan dat zooeven is uit eengezet. De mqtie Voorhout werd hierna ingetrokken. T entoon'stelling. Daarna kwam in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur om in beginsei te be sluiten tot het houden van de groote tentoon stelling, bedoeld bij art. 4 e der statuten, in het jaar 1935; den duur dezer tentoonstelling te bepalen op ongeveer twee maanden en aan het hoofdbestuur een blanco crediet te verleenen ten behoeve van de voorbereidende werkzaam heden. Het voorstel werd aangenomen. Bestuursverkiezing. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren C. H. Kramer te Bloemendaai (vac. Jac. W. Bijvoet), p. Bak ker Az. te Enkhuizen (vac. Chr. Eggink Jr.) en Ant. Bergman, te Sassenlieim (Vac. a. War- baar Jr.). Besloten werd de heffjng ten behoeve van het „Twee-cents-per-Roc-fonds" voor het teel- jaar 1932/33 op te schorten. Bij de behandeling van de begrooting van 1933 werd door verschillende leder, voorgesteld om de salarissen met 10 pet. te vei-iagenj jn. plaats van met 5 pet., zooals door het H B. was vastgesteld. Men wenschte het salaris van den voorzitter hierbij buiten beschouwing te laten. De ondervoorzitter antwoordde, dat de sala- rissen laag zijn. Na eenige discussie werd het voorstel tot 10 pet. verlaging verworpen. De begrooting, sluitende met een bedrag van 57.500 werd hierna vastgesteld. Hierna volgde sluiting. H Te Weenen zal van 26 Mei tot 16 Juni 1933 een internationaal concours voor zang en piano plaats vinden onder voorzitterschap van Clemens Krauss, terwijl tot de jury o.m. be hooren Rachmaninoff, Cortot, Friedmanu, Ra- Philips, etc. üe eerste toebereidselen voor de Olym pische Winterspelen te Garmisch-Parten- kirchen in 1933. Gelijktijdig met andere belastingontwerpen werd op 28 Mei 1926 een wetsontwerp inge diend tot heffing van een weeldeverteringsbe- lasting. Nadat een daartoe benoemde commissie van voorbereiding over dit samenstel van belas tingontwerpen verslag had uitgebracht over haar schriftelijk overleg met de regeering, werd het mondelinge overleg over het onder havige wetsontwerp aangehouden, omdat dit door de regeering op dat tijdstip niet langer urgent werd geacht. Op 20 September 1932 deelde de minister aan de commissie echter mede, dat hij het op prijs zou stellen indien het mondelinge over leg alsnog zou kunnen plaats hebben, terwijl tevens een gewijzigd ontwerp werd ingediend, in verband met het voornemen van den minis ter het ontwerp aan te vullen met het oog op de sedert de indiening van het ontwerp plaats gehad hebbende sterke ontwikkeling der radio-industrie. Thans heeft de commissie verslag uitge bracht van dit mondeling overleg, waaraan het volgende wordt ontleend Vermindering van afzet. Uit het midden der commissie werd de aan dacht gevestigd op het aan de Invoering dezer belasting verbonden bezwaar, dat zij het ver bruik van de daardoor getroffen artikelen zal doen achteruitgaan, waarvan een nieuwe ver mindering van de werkgelegenheid het gevolg zal zijn. De regeering ontkende niet, dat hier van een bezwaar kan worden gesproken. Zij merkte echter op, dat dezelfde bedenking tegen vele maatregelen kan worden aangevoerd, welke in dezen tijd moet worden genomen. Verschillen de bezuinigingsmaatregelen lijden aan hetzelf de euvel. Toch zijn al die maatregelen nood zakelijk wil een sluitend budget worden ver kregen. Daarom mag aan het bedoelde be zwaar- niet overwegende beteekenis worden toegekend. Op een vraag of niet zou kunnen worden gedacht aan een omzetbelasting in plaats van het thans voorgestelde, antwoordde de regee ring, dat het bezwaar, tegen een weeldeverte- ringsbelasting te berde gebracht, in nog ster kere mate geldt tegen een omzetbelasting, welke alle artikelen treft. Hotelbelasting. Naar aanleiding van de vraag waarom de regeering niet mede den wensch te kennen heeft gegeven tot afdoening van het ontwerp tot aanvulling der zegelwet, houdende de z.g. hotelbelasting, welk ontwerp tegelijk met het onderhavige werd ingediend en waarvan het mondeling overleg destijds eveneens werd aan gehouden, antwoordde de regeering dat naar haar meening thans niet tot de invoering van zoodanige belasting kan worden overgegaan, omdat het hotelbedrijf een zeer moeilijken tijd doormaakt, terwijl het toch reeds door andere heffingen zwaar wordt belast. Verschillende artikelen. Uit de opmerkingen over de tabel blijkt nog het volgende Opgenomen is een nieuwe post„Boven- en onderkleeding, geheel of gedeeltelijk vervaar digd van natuurzijde". De uitzondering van dicteermachines uit den post „fonografen, gramofonen en hiermede ge lijk te stellen toestellen" heeft de minister laten vervallen. Tegen het belasten van haarden en vulhaar- den bestaat naar de meening der regeering in de eerste plaats reeds het bezwaar, dat het gietijzerbedrijf in zeer moeilijke omstandig heden verkeert. De vraag, of z.g. haardkachels onder den betreffenden post vallen, beant woordde de regeering in ontkennenden zin. Aan den wensch der commissie om voor karpetten enz. het criterium „waarin wol is verwerkt" te doen vervallen heeft de regee ring voldaan. Uit de tabel worden geschrapt jacquard- en damastweefsels. Alsnog werden in de tabel opgenomen lederen sigarenkokers, terwijl de regeering nog liet vervallen de „meubelen waaraan snijwerk of beeldhouwwerk voor komt." Aan andere opmerkingen kwam de regeering tegemoet door te bepalen, dat parapluies, para sols en wandelstokken zullen worden belast, voorzoover de verkoopsprijs of de waarde on derscheidenlijk meer bedraagt dan 4, 4 en 1. Ten aanzien van den post parketvloeren enz. voldeed de regeering aan den wensch de in deze post gestelde uitzondering niet alleen voor bedrukt en effen gekleurd, doch voor alle soorten van linoleum te doen gelden. Verscheidene leden der commissie gaven als hun oordeel te kennen, dat, als piano's ondef de heffing worden gebracht, ook orgels daar onder behooren te vallen. Bezwaar hebbend tegen het belasten van orgels, nam de regee- ring „piano's" uit de tabel terug. Twijfel werd geopperd aan de juistheid van den post „smoking, rok- en galakleeding, wijl velen kleeding van dezen aard in hun beroep moeten dragen. De regeering stelde hiertegenover, dat het feit, dat velen in hun beroep zich luxueus moeten kleeden, aan die kleeding het weelde- karakter niet ontneemt. Distillateur in hooger beroep veroordeeld. De Haagsche Kantonrechter heeft den distil lateur P. A. A: van G. uit Schiedam vrijge sproken van de hem ten laste gelegde over', treding van de Drankwet. Hij zou zonder de verëischte vergunning sterken drank in het klein, buiten de gemeente Schiedam, hebben verkocht. Het O. M. teekende tegen dit von nis appel aan. De Haagsche Rechtbank gisteren in hooger beroep vonnis wijzende, overwoog o.a. dat, ver dachte op 13 Juli j.l. te 's Gravenhage een liter oude genever in het klein heeft verkocht en geleverd zulks terwijl verdachte weliswaar een slijtvergunning had voor het benedengedeelte van het perceel waarin hij zijn bedrijf uitoe fende doch dat hem door B. en W. van 's Gra venhage geen vergunning was verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van ver koop. De uitdrukking „verkoop" van drank in de drankwet is met de in het Burgerl. Wetb. geregelde overeenkomst van koop en verkoop gelijk te stellen, daar genoemde uitdrukking ook de levering van den drank krachtens de overeenkomst omvat, zoodat in den zin der drankwet de „verkoop" geschiedt ook ter plaatse waar de drank wordt geleverd. Volgens de opvatting der Rechtbank had ver dachte zijn bedrijf binnen de gemeente s Gra venhage uitgeoefend, zonder de daartoe ver- eischte vergunning te bezitten. In aanmerking nemende dat het hier gaat over een juridisch geschilpunt, legde de recht bank op grond van de artikelen 3 der drank wet en art. 23 W. v. S. aan verdachte een geld boete van 1 subs. 1 dag hechtenis op. BRUG DOOR LICHTER AANGEVAREN In ernstige mate ontzet Men meldt one uiit Amsterdam: Gisterenavond is de Mariniersbrug, welke toegang geeft van het Mariniersplein naar de Handelskade, doordat zij door een lichter werd aangevaren in ernstige mate ontzet. Omtrent dit ongeval vernemen wij nader, dat de lichter, die door' een kleine motorboot op sleeptouw was genomen, op weg was naar Werkspoor. Daar men dadelijk inzag, dat de lichter niet onder de draaibrug door zou kun nen en deze derhalve zou moeten worden ge opend, is de schipper van de motorboot inge gaan op het voorstel van een der opvarenden, die geen tijd wilde laten verloren gaan, om den lichter onder een der zij-ingangen van de brug door te sleepen. Toen de motorboot den lichter in de ope ning had getrokken, bleek, dat hij te breed was, met het gevolg, dat twee palen, waarop een gedeelte van de brug steunde, afbraken, terwijl de mlddenpaal werd gekraakt. Daar de brug hierdoor als het ware te zweven kwam, heeft de onderhavenmeester de heer Scholten de hekken onmiddellijk laten dichtmaken en de brug voor alle verkeer doen sluiten. Met de definitieve herstellingswerkzaamhe den zullen enkele weken gemoeid zijn. ERNSTIG ONGELUK TE OOSTERHOUT. De 68-jarige J. K. uit Dongen was ouderge woonte te voet naar Oosterhout gegaan, maar kwam niet op den gewonen tijd van 9 uur thuis. De vrouw ongerust geworden, zond haar zoon uit om naar vader te gaan zien. Toen deze even bulten Dongen, tusschen de Roode Brug en Den Groenendijk een oploop zag van volk, terwijl de stoomtram en eenige auto's langs den weg stonden, begreep hij dat er een ongeluk was gebeurd. Het bleek, dat K. door tot nu toe on bekende oorzaak aangereden was. Met zware hoofdwonden, een rechterbeenblessuur, alsmede vermoedelijk met een zware hersenschudding is de oude man naar het ziekenhuis te Oos terhout overgebracht. DE harald GEZONKEN. Naar wij nog vernamen, ligt de gestrande Duitsche treiler „Harald" geheel onder water. Alleen de pijp is nog zichtbaar. De boot is dan ook, zooals gemeld, geheel verloren. De moge lijkheid bestaat, dat een duiker bij kalme zee nog zal trachten een deel der lading haring te bergen. De rechtbank te Maastricht heeft Maandag den slager P. S. uit Schaesberg, verdacht van doodslag op zijn knecht, ontslagen van rechts vervolging. AANSPORING TOT MOORD. Door de Amersfoortsche politie is gearres teerd een persoon, die een tweetal menschen door giften heeft trachten te bewegen zijn vrouw te vermoorden. De verdachte is in arrest gesteld en zal aan den Officier van Justitie worden voorgeleid. DOODELIJK ONGELUK. Maandagmiddag ig 0p de schipbrug te Deven ter een doodelijk ongeluk gebeurd. De ongeveer 40-jarige mevrouw R. wonende aan den Twel- loschen weg, werd, toen zij per fiets passeerde door een vrachtauto overreden en zwaar ge wond opgenomen. Korten tijd later is zij in het ziekenhuis overleden. RUZIE IN EEN WOONWAGENKAMP. In het woonwagenkamp te Heerlen loste de gedetineerde P. J- S. op 30 Oct. j.l. een vijftal schoten, waarvan er drie vrij ernstig den koop man C. K. troffen. Ter zake van poging tot zware mishandeling werd verdachte Maandag door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. INVAL IN KIEN-LOKALEN. De politie te Kerkrade heeft Zondagavond een inval gedaan in een tweetal herbergen, waar gekiend werd, ondanks het bekende arrest van den Hoogen Raad, waarbij het kie nen als hazardspel werd beschouwd. Een der lokalen bevatte 150 k 160 bezoekers en moest ontruimd worden, daar de herbergier aan maande, met het kienen door te gaan. In de lokalen waren z.g. kienvereenigingen opgericht. De politie nam in beslag ledenlijs ten, prijzen, kiensteenen, kienladen en lid maatschapskaarten. De herbergiers werden geverbaliseerd. DE VERDWENEN 20 00» GULDEN. De hulpbesteller der posterijen J. v. d. S. te Winschoten is in verband met het verdwij nen van de aangeteekende zending met 20.000 naar het huis van bewaring aldaar overge bracht. De heer v. K. die Zondagavond te Dongen door een auto of de stoomtram is aangereden en zwaar gewontf langs den weg werd gevon den, is aan de bekomen verwondingen over leden. Hr. Ms. HEEMSKERCK. Bij het Departement van Defensie is bericht ontvangen, dat Hr. Ms. „Heemskerck", onder bevel van den kapitein ter zee D. Vreede, gis teren Dungenesa 1b geoassevrs, De nieuwe maandstaat over November, doet wederom op typische wijze uitkomen het merk waardig en verrassend karakter van deze me- dedeelingen over de opbrengst der Rijksmidde len. Ja, als men zoo eenige jaren aan het „be spreken" dezer staten medewerkt, komt de booze gedachte wel eens opzetten, of het maar niet beter ware achter deze publicatie-methode in de Staatscourant een dikke punt te zetten. Natuurlijk komt het niet in onze gedachten op de opbrengsten stiekem te laten verbloemen of verbergen. Ieder staatsburger heeft recht op de gelegenheid om de staatsfinanciën te kunnen nagaan (al lijkt het er wel eens op, dat de openstaande gelegenheid wordt ge- frusteerd door de zeldzaam knappe wijze, waarop men Staatsfinancieele zaken weet te verwikkelen met allerlei ingewikkeldheden!) Maar bij de benutting van dat recht zij den burger naast goeden moed, tevens eenige wijs heid, of eenig goed geleide toegewenscht! Zoo nu weer November 1932. Een totaal achteruitgang vergeleken bij November 1931 van ruim 9millioen. Welk een diepe, die pe val! Toch is deze kijk op het November-resultaat volmaakt onjuist. Niet dat een blij gejuich kan worden aangeheven als in October, toen er een ware zilveren vloot via de hooge invoer rechten-opbrengst binnen kwam zeilen. Dat lieelemaal niet. Er zijn voldoende punten van blijvend ernstig vermaan in dezen staat aan te wijzen. Doch het zal wellicht verwonderen, wanneer tegenover het decres van 9% millioen, ge lijk de Staatscourant dat officieel mededeelt, dezerzijds wordt gesteld, dat dat decres reëel slechts circa 4 yt millioen beloopt. Wat toch is het geval? In November 1931, het vorig jaar dus, werd de maandstaat tot aller verbazing afgesloten met een behoorlijken vooruitgang van bijna 2 millioen, op tamelijk hoog niveau (42.2 mil lioen). De oorzaak daarvan was, dat in die maand een groot bedrag werd geboekt aan terugbetaling door gemeenten en provinciën van hun aandeelen in de kwade posten over vorige belastingjaren van het Leeningfonds 1914. Dit beliep voor de Grondbelasting 123.000, voor de Personeele belasting 2.174.000, voor de Inkomstenbelasting 1.390.000 en voor de Vermogensbelasting 377.000. Aan personeele belasting kwam toen nog voor vroegere dienstjaren een 45 mille binnen, welke we thans evenzeer moeten uit schakelen bij een zuivere vergelijking. En dan kunnen we dus de 9% millioen al aanstonds verminderen met circa 4.110.000. Waardoor het decres in het juiste licht wordt gesteld, n.l. 5.168.000. Houdt men rekening met de omstandigheid, dat er een perceptiedag voor de suiker-accijns minder was dan in Novem ber van het vorig jaar, zoodat men gerust het decres op den suikeraccijns ad. 772.000 kan uitschakelen dan is het reëele totaal decres terug te brengen op 4.396.000. Het is, zooals reeds gezegd, toch nog vol- doenende om er bezorgd over te zijn, vooral als men daarnaast nog even naar de raming van een maand ziet, welke raming (na cor rectie voor tariefsverhooging en benzine-be- lasting, plus herziene raming van Regeerings- zijde) 35.350.000 bedraagt, terwijl November opbracht 32.995.000, dat is dus 2.355.000 minder dan die maandraming. Het beeld is inderdaad niet zoo fraai. Als men het geheele lijstje naloopt zijn er maar twee surplussen aan te wijzen, waarbij het in voerrecht geen bijzondere verdiensten daar voor toekomt wegens de aanmerkelijke verhoo ging, waarvan de geraamde opbrengst echtei niet wordt gehaald. Alleen de zoutaccijns loopt regelmatig op. Nu weer 52mille. Over 11 maanden is de jaarraming (2 millioen) reeds met 34 mille overschreden. Het totale beeld, al is het niet zóó ongunstig als op 't eerste gezicht zou kunnen worden aangenomen, draagt intusschen sterk het stem pel der crisistijden: om een beursuitdrukking te gebruiken: de stemming is gedrukt. Ministerieel onderzoek. Het Tweede Kamerlid de heer I. Vos heeft dezer dagen de volgende schriftelijke vragen gericht tot den Minister van Justitie: Is het den Minister bekend, dat door een firma te 's Gravenhage is aangekondigd in een annonce in het Alg. Handelsblad van 14 Dec. en in het Vaderland van 13 Dec. een groote executoriale verkooping van oude en nieuwe schilderijen, juweelen, antiquiteiten, tapijten, Chineesche en Japansche kunstvoorwerpen, o.a. in opdracht van H.H. Curatoren van een be kend faillissement te 's Gravenhage, volgens catalogus totaal 783 nummers en dat naar in koopmanskringen wordt vermoed eenige der aangekondigde goederen niet geacht mogen worden te behooren bij een executoriale ver kooping? Is de Minister bereid ter zake een onderzoek in te stellen en het resultaat daarvan ter ken nis van de Kamer te brengen? Is de Minister bereid maatregelen te nemen tegen den voortgang dezer verkooping, wanneer hem mocht blijken, dat hier van een minder reëelen opzet sprake is? Is de Minister bereid openbare ambtenaren opdracht te geven, hun ministerie voor der gelijke veilingen, ook in de toekomst, niet te verleenen? Mr. Donner antwoordt hierop thans als volgt: Van de in de eerste vraag bedoelde aankondi gingen heeft de ondergeteekende thans kennis genomen. De tweede vraag wordt bevestigend beant woord. Het schijnt Intusschen wel kort dag om de aangekondigde verkooping tegen te houden, verondersteld, dat het in te stellen onderzoek t8t de overtuiging van de wenschelijkheid daar van zou leiden. De ondergeteekende heeft reeds vroeger be vorderd, dat openbare ambtenaren (in het bij zonder de deurwaarders) zich onthouden van het verleenen van medewerking aan openbare verkoopingen, welke niet een reëelen opzet zou den hebben. Het onderzoek kan uitwijzen of er aanleiding is de aandacht van bedoelde amb tenaren opnieuw op deze zaak te vestigen. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL- FABRIEKEN. IJzerverscheping. Met de stoomschepen Brunla (Noor) en Flandria (Zweed) werden Maandag in de zeeha ven van de hoogovens te IJmuiden ingekomen ladingen piekijzer resp. naar Oslo en Gothen burg verscheept. AANGEHOUDEN. Te Delft is een 40-jarige bediende van de T. H. in arrest gesteld, verdacht van verduis tering van gelden, bestemd voor den aankoop I van remeza#e» De stand der werkzaamheden aan de nieuwe hefbrug te Barendrecht. In de nabij de Nederduitsch Hervormde ge meente te Ginneken heeft gistermiddag op eenvoudige, plechtige wijze de herdenking plaats gehad van de verdediging van de Citadel van Antwerpen door generaal D. H. Baron Chassé in de maanden November en December 1832. Bij deze plechtigheid waren onder de vele belangstellenden aanwezig generaal majoor ter Beek als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hendrik, de particu lier-secretaris van H.M. de Koningin-Moeder Sixma Baron van Heemstra, de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Bra bant mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, de Burgemeester van Ginneken en Bavel, generaal Snijders, kerkvoogden, de predikant en het consistorie van de Nederlandsch Hervormde Gemeente, de bevelhebber in de derde militaire afdeeling, de gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie te Breda en verder depu taties van de Koninklijke Militaire Academie te Breda en verder deputaties van de Konink lijke Zeemacht onder leiding van den vice-ad- miraal Brutel de la Rivière, van de corpsen der Koninklijke Landmacht, welker stammen in de Citadel meestreden, afgevaardigden van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger, de putaties van de vereeniging yan officieren en onder-officieren, studenien-weerbaarheidsver- eenigingen, corpsen cadetten en adelborsten enz. De commandant van het Veldleger, luitenant generaal W. Roëll sprak de herdenkingsrede uit. Kranslegging. Na de rede van den Commandant van het Veldleger verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels om in stilte de nagedachtenis van Chassé en zijn dapperen te eeren. De commandant van het Veldleger ging daar op Prins Hendrik en de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder voor naar het plein vóór de kerk. Rond het citadel-monument werd een eere- wacht gevormd door cadetten der K. M. A. Onder de tonen van het Wilhelmus en het presenteeren der wapens werden aan den voet van het gedenkteeken kransen gelegd namens de koningin door gep. luit.-generaal ter Beek; namens de Koningin-Moeder door Sixma baron van Heemstra. Daarop legde ook de Comman dant van het Veldleger een krans. Onder het spelen van het Wien Neerlandsch Bloed werd eenzelfde hulde gebracht namens het Algemeen Nederlandsch Verbond en het Fonds van Oud-Militairen. Bij deze kranslegging waren vele deputaties opgesteld van militaire eenheden. Na de plechtigheid vereenigden de aanwe zigen zich in Hótel de Kroon te Breda aan een thee; om zes uur vertrokken de hooge gasten uit Breda. Dezer dagen heeft het Genootschap Neder landNieuw Rusland zijn 5de jaarlijksche ledenvergadering gehouden in het American Hotel te Amsterdam. Het bestuur werd herkozen: voorzitter, S. van Praag; secretaris, A. P. Prins; penning meester, .T. W. Verkruisen. De vergadering protesteerde tegen de hou ding van den minister die vier jaar tijd heeft gehad om de werkzaamheden en bemoeiingen van het Genootschap te controleeren en die reeds in 1930 berichtte „dat afdoening van deze aangelegenheid binnen niet te langen tijd kon worden verwacht". Besloten werd tot naamsverandering van het Genootschap. De motiveering van het be stuur was, dat de huidige naam van het Ge nootschap „NederlandNieuw Rusland" en die van het tijdschrift „Nieuw Rusland" fout w£- ren en aanleiding tot misverstand gaven. Rus land is slechts een deel van de Unie der So cialistische Sovjet Republieken. Het bestuur stelde daarom voor de namen te veranderen in „NederlandSovjet Unie" en „Sovjet-Cultuur". Op voorstel van de afdeeling Den Haag werd met algemeene stemmen aangenomen den naam van het Genootschap te wijzigen in „NederlandU.d.S.S.R." en die van het tijdschrift in ..Cultuur der U.d.S.S.R.". NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het d.d. 23 dezer uit Genua vertrekkende motor-mailschip .Marnix van St. Aldegonde" zal Donderdagmorgen 22 De cember om 8 uur van Den Haag vertrekken. Vertrek Utrecht (C.S.) 9.07 uur, van Arnhem 10.02 uur, van Nijmegen 10.28 uur. De ver trektijden van de aansluitende treinen naar Utrecht zijn van Amsterdam (C.S.) 7.57 uur, van Amsterdam W.P. 8.12 uur en van Rotter dam Maas 7.19 uur. Aankomst van de Nederland-Express te Genua Vrijdagmorgen a.s. te 7.30 uur. Het Centraal Stembureau voor de benoemd- verklaring van een nieuw lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal op Woensdag 28 December a.s. des middags te 12 uur een openbare zitting houden ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. A. de Veer, lid dier Kamer. Opvolger op de candidatenlijst is jhr. H. A. In de vergadering van de Rijkscommissie van Advies voor de werkloosheidsverzekering heeft de plaatsvervangende voorzitter, de heer H. de Bordes, die één der weinige leden is, die van de instelling der commissie in 1917 af nog lid zijn, den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, den heer Anth. Folmer, die met 1 Januari a.s. deze functie zal neerleggen, na mens de commissie en haar secretaris toege sproken en hem als aandenken een geschenk aangeboden, vergezeld van een eenvoudig al bum, bevattende de namen van hen, die voor het geschenk hebben bijgedragen. Namens de vertegenwoordigers van de vak- centralen voerde de heer F. v. d. Walle het woord. De voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, sloot de vergadering na ook woorden van waardeering te hebben gericht tot den heer Folmer, wiens ijver en werkkracht hij in een vorig ambt had leeren kennen. R. K. LEERGANGEN. TILBURG, 17 December. Aan het Psycholo- gisch-Paedagogisch Instituut der R. K. Leer- gangen slaagde voor de akte Paedagogiek M.O. diploma A., de heer W. G. H. C. Stapert te Roermond, en voor het diploma B: Zr. Magda- lenie (mej. A. M. C. de Brouwer) uit 's-Her- togenbosch, en Zr. Margaretha (mej. F. E. van Alkemade) uit 's-Hertogenbosch. De laatste verwierf het praedicaat: met lof. DE RIDDER VAN DEN KOUSEBAND. Van den Ned. auteur Henk Bakker is diens jongste tooneelstuk „De ridder van den kou seband", klucht in 3 bedrijven, ter opvoering aangenomen door „De Vereenigde Schouwspe lers" onder directie van Pierre Mols. De op voeringen zullen reeds binnenkort plaats heb ben. VRIJSTELLING VAN CRISISHEFFING VOOR HUISSLACHTINGEN. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Van den Heuvel deelt minister Verschuur mede, dat het hem bekend is, dat bij de uitvoering van de beschikking voor vrij stelling van de heffingen krachtens de Crisis- verkenswet bij huisslachtingen in sommige streken het belastingjaar 1930 1931 als maat staf wordt genomen, ook indien de aanslagen voor het belastingjaar 19311932 reeds zijn vastgesteld en uitgereikt Een wijziging van de desbetreffende bepa lingen is in voorbereiding, waardoor het onder meer mogelijk zal worden aan het gestelde be zwaar te gemoet te komen. OPLICHTING DOOR VALSCHE CHEQUES. Op 16 September 1931 zijn drie verschillende Haarlemsche Banken n.l. H. Oijens en Zonen Petrle en Co. en De Spaarnebank opgelicht door middel van valsche traveller-chèques a 50 dollar voor bedragen van 2500, 1250 en 1250. Da chèques werden ter betaling aangeboden door een vreemdeling, die een pas toonde. De pas was voorzien van den naam Martin Collee. De vreemdeling onderteekende ook met dien naam. Ook in andere plaatsen van ons land o.m. in Leiden werd op die wijze geld geind bij bank instellingen. Voor dezie zaak welke Maandag te Haarlem diende, waren 9 getuigen gedagvaard, terwijl als deskundigen optraden de politie-deskundige Oh. v. Ledden Hulsebosch en dr. J. Schrijver. Verd. ontkende de tenlaste gelegde feiten, hij was niet in Holland geweest en verklaarde nog nooit veroordeeld te zijn voor het vervaJsèhen van chèques. De politie-deskundige Oh. v. Ledden R|ttls£- bosch heeft geconcludeerd, dat de vervalschta handteekeningen op de chèques, van verdachte zijn. Daarbij sloot zich dr. Schrijver aan. Een onder-directeur van de American Ex press Cy. verklaarde, dat de aangeboden chèques oorspronkelijk toebehoorden aan een Arabier, die aangifte heeft gedaan wegens diefstal. Da ohèques waren niet overdraagbaar. De Maat schappij "heeft de bedragen aan de banken ver goed. De Arabier meent, dat de chèques 25 Augustus 1931 te Cherbourg gestolen moeten zijn. Ook de andere bankbedienden verklaarden verdachte in de politie-foto-album te hebben herkend. Als getuige werd vervolgens gehoord de heer G. Th. Mc. Carthy, detective van de American Express Cy. Deze getuige deed mededeeling over de chèque-vervalsehingen van verdachte in Ve netië, Milaan etc. en de ontsnapping van ver dachte uit de handen van de politie.. Getuige vertelde, dat verdachte in Venetie handteekeningen namaakte van hem en van een gevangenbewaarder, echter uit de grap. Ze ge leken schitterend. Getuige vertelde, dat verdachte in Italië jaar gevangenisstraf kreeg en in hooger beroep meer. Verdachte ontkende pertinent. Een Parijsche detective van de American Express legde zeer bezwarende verklaringen of over de gedragingen van verdachte: hoe hij zwierf van Luxemburg naar Spanje, van Kopen hagen naar Parijs, steeds maar weer op andere namen en paspoorten. Getuige heeft schoolmak kers van verdachte gesproken en deze verklaar den, dat hij Jorgu Stenan heette. Getuige toon de verschillende foto's van verdachte, hem ge geven door Portugeesche bankiers, ze geleken op de foto's uit het Hollandsche politie-arohief. De officier van Justitie, de heer mr. A. R. Andringa, achtte het ten laste gelegde bewezen. Uit de getuigenverklaringen construeerde hij de zekerheid van de tweeëenheid van den vreem- deling, die Haarlem ln 1931 bezocht en die hier terecht staat De verklaringen van de schrift kundigen geven den doorslag. Verdachte is, vol gens den officier een zeer gevaarlijk mensch in de internationale geldwereld. In dit verband eischte de ambtenaar een ge vangenisstraf van 4 jaar en 6 maanden met af» trek van preventief. De verdediger mr. L. G. van Dam, achtte d« dagvaarding te vaag en meende dat ontslag vat* rechtsvervolging moest volgen subsidiair vrij» spraak. De herkenningsbewijsmiddelen achtte pleiter zeer zwak. Hij vroeg om nog één schriftkundige te be noemen. Nadat verdachte nog een verhaal had geget en van zijn omzwervingen, werd de uitspraak be paald op 2 Januari. Een automobilist, die niet ln het bezit was van een rijbewijs, heeft in de Stationsstraat ta Appingedam een proeve afgelegd van zijn on kunde en daarbij twee menschen vrij ernstigs verwondingen doen oploopen. De man nam, toen hij de Stationsstraat al daar Inreed, de bocht te groot en reed tegen het trottoir op, waar hij een voetganger omverreed. Hij gooide daarop het stuur om en reed tegen, het winkelhuis van den heer Luursema waar juist een vrouw de étalages bewonderde. Zil raakte tusschen auto en muur bekneld. Beide aangeredenen, werden naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Hun toe stand is redelijk wel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9