Nimco, BILDtYEMEIMA SPORT IN ENGELAND. SPORT EN SPEL LUCHTVAART DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 RADIO-PROGRAMMA radio-berichten VRIJDAG. Adam. BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De kleinste voeten vragen de grootste zorg. VOETBAL IN HET BUITENLAND. P.<3.WODEHOU5E NIEUWE VLIEGTUIGEN BIJ DE FOKKERFABRIEKEN. Een onderhoud met den heer Fokker. De F XX en de F XXXVI. OOK MALAISE IN DE VOETBAL WERELD. Spelers te koop gevraagd en te koop aangeboden. VRIJDAG, 23 December. Huizen (1875 M., 160 K.H.) Algemeen pro gramma, verzorgd door de N.C.E.V.: 8.00 schrift lezing en meditatie; 8.15—930 gramofoonplaten; 10.30 morgendienst; 11.00 Harmoniumconcert G. Smjders; 1215 H Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool) H v d. Horst Jr. (cello) en mevr. R' A- v. d Horst—Bleekrode (piano). O.a. fragm. Fidelio, Beethoven; 2.00 J. Bierma (zang), J. Eldert—Bakker (viool), E. G. v. d. Brink—Prok- ken (fluit), J. de Nobel (cello) en W. v. Leeu wen (piano). O.a. fragm. Lyrische suite, Grieg; 3.00 huish. wenken; 3.30 vervolg concert. O.a. Oud. Ned. Volksliederen, J. Röntgen; 4.30 pauze; 5.00 Botanisch jeugdhalfuurtje; 5.30 voor ama teur-fotografen; 6.00 C. v. d. Heuvel: De tuin bouw in den crisisgreep; 6.30 causerie A. J. Her- Wig; 7.00 Literair halfuur; 7.45 gramofoonplaten- 8.0o'concert door de H.O.V. o. 1. v. F. Schuur man met medew. v. H. Kruyt (piano). O.a. Un- vollendete symphonie, Schubert; ca. 9.00—9.45 causerie door dr. A. v. Deursen; ca. 10.00 Vaz Dias; 10.30—11.30 gramofoonplaten. Hilversum (296 M., 1013 K. H.) 8.00 VARA.: 12.00 AVRO.; 4.00 VARA; 8 00 VPRO 11.00 VARA; 8.00-10.00 en 10.15 gramofoonpla ten; 11.15 P. J. Kers: Onze keuken; 11.45 voor dracht door R. Numan; 12.00 AVRO-klein-orkest en gramofoonplaten. O.a. fragm. Mariette, O. Strauss, 2.00 gramofoonplaten; 2.30 AVRO.- kamerorkest; en gramofoonplaten. O.a. fragm. «e input iae Zamora, Gounod; 4.00 gramofoon platen; 4.50 voor de kinderen; 5.20 De Noten krakers; 6.15 orgelspel door Joh. Jong met medew. v. Alb. de Booy (zang); 6.40 causerie over Sovjet-Rusland door Z. Stokvis; 7.00 orgel spel Joh Jong met medew. v. Alb. de Booy (zang); 7.15 De Notenkrakers; 8.00 VPRO.; 11.00 12.00 gramofoonplaten. Daventry (1554 M., 193 K. H.) 10.50 tijd sein. berichten; 11.05 lezing; 12.20 orgelconcert; 1.05 Shepherd's Bush Paviljoenorkest. O.a. Suite Baby's Opera, Byns; 2.20 kinderfeest uit de Guild Hall met medew. v. Politie-orkest: 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 Mozart's kwintet ten; 7.10, 7.25 en 7.50 causerie; 8.20 „The Rid- geway Parade, met medew. v. orkest en solisten O. 1. v. L. Woodgate; 9.20 berichten en lezing; 9.55 BBC-orkest met medew. v. E. Hannevig (sopraan). O.a. Jsolda's Liebestod, Wagner; 11.20 12.20 dansmuziek door Geraldo's orkest en de Savoy Hotel Orpheans. Parijs (Radio Paris 1724 M., 174 K. H.) 8.05 gramofoonplaten; 12.50 concert. O.a. 4e sonate voor 2 violen, Leclair; 6.507.10 orkest; 7.40 dito; 8.20 gramofoonplaten; 8.50 Cyrano de Ber gerac. spel van Rostand. Kalundborg (1153 M„ 260 K. H.) 11.20— 1.20 concert u. h. Bellevue-Strandhotel; 2.20 2.45 Deensche liederen; 2.404.00 concert uit rest. Wivex; 7.30 operette-muziek door orkest en solisten; 9.00 sonate op. 12, nr. 3 (viool en piano) Es. gr. t„ van Beethoven door O. Fessel en F. Jensen; 9.40 Omroeporkest; 10.20—11.50 dans muziek o. I. v. Kai Julian. Langenberg (473 M.. 635 K. H.) 6.25 en 10.40 gramofoonplaten; 11.20 concert door het Philharm. orkest. O.a. ouv. Wilhelm Tell. Ros sini; 12.20 concert. O.a. Rhapsodie chinoise, Ga briel Marie; 1.50 gramofoonplaten; 4.20 orkest en piano; 8.35 Das Gotteskind, spel van Her mann. Muzikale leiding: Kühn. Regie: Ullmann; 19.0511-20 concert. Rome (441 M„ 680 K. H.) 8.05 kamermuziek (cello, tenor, piano). In de pauze radio-tooneel. Na afloop gramofoonplaten en berichten. Brussel (508 M., 590 K. H.) 12.20 gramo foonplaten; 1.30 Omroep-klein-orkest. O.a. Scènes gitanes, Infante; 5.20 Omroep-orkest. O.a Espana, Chabrier; 6.35 gramofoonplaten; 8.20 Omroep orkest. O.a. Lelac, Debussy; 10.30—11.20 gramo foonplaten. (338 M.. 887 K. H.) 12.20 Omroep-klein- orkest. O.a. Napoli, d'Ambrosio; 1.30 gramofoon platen: 5.20 Omroeporkest. O.a. Vlaamsche dan- eon, Blocken: 6.20 en 6.50 gramofoonplaten; 8.20 De Kerstmis van mr. Scrooge, naar Dickens, be werkt door E. W. Schmidt; 9.20 Sel. „Falstaff", Verdi (gramofoonplaten); 10.3011.20 concert. Ze es en (1635 M., 183.5 K. H.) 5.50—7.20 con cert; 11.20 en 1.20 gramofoonplaten ;3.504.50 symphonie-orkest O.a. Kerstconcert, Manfre- dlni; 7.20 K. G. Sell: Worüber man in Amerika spricht; 7.35 kerstconcert door kinderkoor met orgelbegel.; 8.35 Bergkristall, hoorspel van M. Mohr; 9.35 berichten en hierna tot 11.20 populair concert door werklooze musici. Rotterdam (gem. radio-distr.) Programma 3: 9.35 Langenberg 12.20 Brussel (Fransch); 1.20 Königswusterhausen: 2.15 Londen R.; 3.20 Ka lundborg: 3.50 Königswusterhausen' 5.20 War schau; 6.20 Brussel (Fransch); 7.35 Warschau; 8.50 Parijs. Programma 4: 10.35 Daventry; u.20 Königs wusterhausen; 12.20 Daventry; 535 j3rUssel (Vlaamsch); 7.35 Königswusterhausen- 8 35 Da ventry; 9.20 gramofoonplaten; 9.55 Daventry. Onder de voorstanders van Semeehschaps- muziek behoort de Münchener componist, jog Haas, die in den Rijnlandscben geestelijke Wilhelm Dauffenbach een gelijk gestemd dich- krachtmetingen en de groote vooruitgang van het Zwitsersche voetbal zoowel qualitatief als in de breedte is stellig daaraan te danken. Zwitserland is thans in staat een bijzonder sterke nationale ploeg op de been te brengen hetgeen over enkele weken te Amsterdam duidelijk blij ken zal. Zondag werden de zoo puist beschreven wed strijden van groep I tegen groep II gehouden en daarbij kwamen de Grasshoppers tegen hun stadgenooten de F. C. Zürich uit. De Grasshop pers wonnen, ondanks het gemis van de ge broeders Abegglen, Ham en Trello, met 72, dank zij ook Adam, die 3 doelpunten maakte en op zijn Düsseldorfsch in actie was. Hij haalde talrijke „Husarenstückchen" (zoo noemen de Zwitsers het) uit en bracht het publiek in extase. Bi.ina alle voetgebreken zijn het gevolg van verkeerd schoeisel in de kinderjaren. Daarom worden de voeten van ieder kind dat Nimco-schoentjes draagt eerst gecontroleerd op een leest-plastiek. Dan pas weet de winkelier welk schoentje het kind noodig heeft. Nimco-schoentjes hebben een alleraardigst model, zijn buiten gewoon solide en laag ln prijs. Reel. 450—5 57 ter heeft gevonden. Door beider samenwerking kwam reeds menig groot werk tót stand het Sint Elisabethsorator'um dat momenteel een „tournée" door de Duitsche landen maakt, was het voorlaatste resultaat. Thans zijn zij blijkens de uitzending te 6.50 n.m. uit Mühlacker 360.6 M., tot een nieuwe samenwerking gekomen bij het samenstellen van een Duitsch Kerstorato rium op Beiersche en Tyroolsche volkswijzen. Londen Regional doet te 9.20 n.m. muziek hooren welke door haar hyper-individueele vormen de natuurlijke antipode is van voor noemde composities, n.l. van Arnold Schönberg dezelfde die Else Kraus, die ze nu te Londen speelt, Zaterdagavond J.l, te Amsterdam liet hooren en waarover Maandagavond hier ge schreven is. Met Hindemith's Der Tod, een koorcompositie die hierop volgt, de Chanson k boire van Poulenc en de vier Russische boe renliederen, hebben wij wel de zij het ook zeer verschillënd geaarde meest represen tatieve koorcomposities van dezen tijd, zoo mede met This world's joie van Arnold Bax, die tot de prominente figuren der hedendaag- sche Engelsche muziek behoort. Interessante krachtmetingen in Zwitserland. Zwitserland is het land van de moderne voetballeiding. Men begrep er 1% jaar geleden dat in de voornaamste competities het zuivere amateurisme niet te handhaven viel in een land dat aan alle kanten begrensd werd door profs en pseudo-amateurs en dus werd voor de com petities amateurisme of professionalisme over één kam geschoren. Men erkende slechts voet ballers en bekommerde er zich niet om of ze al of niet gehonoreerd werden. Dat moesten clubs en spelers zelf maar maar uitmaken. Men had er allengs (precies als in Nederland) te veel eerste klasse clubs gekregen, daarom besloten ae clubs zelfs een hoofdklasse van 16 clubs te vor™en- verdeeld over twee afdeelingen van 8 o m' ,aar°nder ressorteerde dan de ook uit 2 afdeelingen van 8 clubs bestaande le klasse. Bleef over het feit dat 14 wedstrijden te weinig was per afdeeling, plus het bezwaar dat de eene groep onvoldoende contact had met de andere groep. Ook die bezwaren werden op rationeele wijze opgelost. Men stelde extra com petities m van de eene groep tegen de andere groep. De eene helft dezer extra-competities wordt thans afgewerkt, nu de helft der gewone competities gespeeld is, de rest wordt in het vroege voorjaar na beëindiging der gewone competities gespeeld. Men weet dan tevens wie algeheel kampioen is en de promotie en degra datie vindt ook automatisch plaats. Ongetwijfeld brengt dit stelsel interessante DOOQ Hoezeer men ook elders Adam waardeert moge uit het volgende blijken. John Langenus, de bekende Belgische scheids rechter en sportjournalist, die voortdurend Europa naar alle kanten afreist om wedstrijden te leiden en daarna te beschrijven, zat achter zijn bureau, nadat hij in één week tijd Duitsch Nederland, EnigelandOostenrijk en België Oostenrijk gezien had. Hij schreef; „Als Duitschland ontgoochelde, dan bracht Holland het lichtpunt in dezen wedstrijd. Niet dat Holland een groote prestatie leverde, want het spel bleef aan Nederlandsche zijde ook be neden dat, wat we bij andere gelegenheden mochten zien, maar Nederland bracht het lichtpunt in den persoon van Adam. Want deze speler te Düsseldorf presteerde, grenst aan 't ongelooflijke. Een voetbalkunstenaar was hij in den vollen zin van het woord, meester, absoluut meester over den bal, waarmede hij eenvoudig deed wat hij wilde, daarbij moedig en snel, hard werkende zoo in de verdediging, in de halflijn, als in de voorhoede. Adam scoorde de twee doel punten, hij voorkwam er wellicht ook een paar, als hij in eigen strafschopgebied te verdedigen stond. Een reuzenspeler! En wanneer we zeggen, dat we den Adam van Düsseldorf houden voor den besten speler van het Européesche vasteland, dan drukken we daarbij niet onze eigen mee ning uit, maar ook deze van de vele internatio nale voetbalbevoegdheden uit vele landen, die bij dezen wedstrijd aanweiig waren. Wij wenschen nu alleen maar, dat Adam bij een volgend bezoek aan België in denzelfden grootschen vorm moge zijn. Ook dan zal °ns publiek, net als het Duitsche, spontane ovaties brengen aan dien artiest, wiens spel mede van de grootste vreugden was, die onze sport reeds heeft gebracht." In Duitschland vond reeds de eerste wedstrijd plaats voor het Zuid-Duitsche kampioenschap, het eerste treffen derhalve van afdeelingrepre- sentanten: Waldhof (Mannheim) speelde gelijk met o_otegen Spielver. Fürth en van dezen uitslag verbaast bovenal het feit dat deze voor de competitie bijzonder productieve voorhoedes tezamen niet één enkel goaltje ter wereld brach ten Deze week beginnen de eindwedstrijden over de geheele linie. In Italië versterkte Juventus haar positie aan den kop. In Spanje is men sedert enkele weken aan de nationale competitie begonnen. Men heeft er eenigszins het Zuid-Duitsche stelsel. Men be gint er met de locale competities en vervolgt dan met een kampioens-competitie tusschen de locale, resp. de regionale kampioenen. Voor die competitie zijn thans 3 wedstrijden gespeeld. Athletic Bilbao en Espanal Barcelona hebben nog alles gewonnen tot dusverre, dan volgen Madrid en Barcelona F. C. en dan de 6 overige kampioenen. In Frankrijk werden bekerwedstrijden ge speeld, waarbij verschillende prof-clubs nederla gen te slikken kregen van amateur-teams. Dat de invoering van het professionalisme in Frank rijk tot spelverbetering. leidde, valt tot dusverre nog niet te constateeren. Men is echter nog pas aan het begin zoodat het voorbarig is nu al conclusies te trekken, In Tsjecho Slowakije en Hongarije werden geen competitie-wedstrijden gespeeld. Vermeld zij dat Ferensvaros uit Boedapest de Middel- landsche Zee overstak en in Marokko met niet minder dan 220 van Noord-Marokko won. De volgende ontmoeting tegen een officieus Marok- kaansch elftal wonnen deze Hongaren met 111, cijfers die aan duidelijkheid niemendal te wen schen laten! Voorwedstrijden eerste klasse klein biljart. De uitslag van den gisterenavond in het club lokaal van Caland te Rotterdam gespeelden wedstrijd is: pnt. brt. h. s. gem. Boerdam ('t Zuid) 300 24 100 12.50 Menist (Caland) 167 23 29 7.26 Gisterenmiddag hebben wij te Amsterdam een onderhoud gehad met den heer A. H. G. Fok ker, die dezer dagen in ons land vertoeft, in welk onderhoud hij ons het een en ander heeft medegedeeld over de beide Fokker-toestellen, die de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" voor de K. L. M. gaat bouwen. Zooals men reeds eerder heeft kunnen lezen betreft het hier den bouw van twee nieuwe typen, n.l. de 3-motorige F XX en de 4-motonge F XXXVI. De heer Fokker zette ons uiteen, dat het groo te probleem van den vliegtuigbouw Qp het oogenblik is het vereenigen van groote snelheid met economie en comfort en het vinden van een juiste verhouding tusschen deze factoren. De Fokker-fabrieken hebben er de laatste twee jaren alles op gezet om de snelheid, welke de vliegtuigen tot nu toe bezitten te verbeteren, waarbij de Fokker-machines toch al hun voor- deelen behouden. De Fokker F XX zal nu door het aanbrengen van aanzienlijke aero-dynamische verbeteringen aan deze voorwaarde voldoen. Aan den buiten kant wordt de machine kleiner en ronder van vorm, terwijl het toestel van binnen ongeveer dezelfde ruimte voor de passagiers blijft bieden. Als een bijzonderheid komt hierbij, dat het geheele onderstel tijdens de vlucht kan opgeklapt worden. Bij de bestaande machines worden de wielen en al wat daar verder bij behoort tijdens de vlucht door de lucht meegesleurd, waar door zij een grooten en overbodigen weerstand bieden. Deze wielen worden nu, als het vlieg tuig van den grond los is, opgeborgen in de motorgondels, terwijl het staartwiel achter in den romp wordt opgetrokken. Als andere middelen, waarmee de aero-dyna- hiische eigenschappen verbeterd worden, noem de de heer Fokker ons fijnere vleugelprofielen en verkleining van de cockpit, welke nu tevens hdoger komt te liggen en daardoor den piloten een wijder uitzicht biedt. Het spreekt vanzelf, dat een toestel van zoo fijnen aero-dynamischen vorm als de F XX, een aanmerkelijk hoogere zweefcapaciteit bezit, ten gevolge waarvan de landingssnelheid zeer groot zal zijn. Dit bezwaar nu zal 'men ondervangen door het aanbrengen van een stel klappen aan de vleugels, die als luchtremmen zullen werken. Gaat het vliegtuig dalen dan .worden deze klap- Pen in verticalen stand neergelaten. Hierdoor wOrdt het vliegtuig geremd, zoodat het met een snelheid, die 2030 K.M. lager is, dan die van do oude vliegtuigen den grond zal raken. Staat "et toestel op den grond, dan kunnen de klappen weer worden opgeslagen. De klappen zullen zoo aan de vleugels worden geconstrueerd, dat de draaglast, ondanks de verminderde landingssnel- boid, dezelfde kan blijven. De kruissnelheid van de F XX zal bedragen 250 K.M., de maximum snelheid 300 K.M. per uur. De F XX is geconstrueerd als een normale verbetering van de Fokker-vliegtuigen. Reeds zes maanden geleden ontvingen de Fok kerfabrieken de eerste opdracht voor vier dezer mestellen van de Fransche maatschappij „Air Grient". Men was met den bouw reeds begon- n®n, toen de „Air Orient" op last van de Fran sche regeering, die hiertoe genoopt was onder dsn druk van een heftig protest der Fransche 'hdustrie, de order moest annuleeren, zij het dan met betaling van schadeloosstelling. Voor de Fokkerfabrieken was het, zoo zei de beer Fokker, een ernstige teleurstelling, want Z1J zijn voor een groot gedeelte op den afzet naar het buitenland aangewezen. Van Nederland alleen kunnen de Fokkerfabrieken niet bestaan au dan komt het nog voor, dat Nederlandsche bestellingen naar het buitenland gaan, met pas- seering van de nationale vliegtuigenindustrie. Op het oogenblik bouwen veertien landen Fok- kej'vliegtuigen in licentie. Doch de Fokkerfabrie ken hebben liever werk, dan alleen maar geld m-a.w. zij bouwen liever zelf vliegtuigen. Dit wordt echter moeilijk door gevallen, als zich in "ankrijk hebben voorgedaan. De heer Fokker hoopte dan ook, dat Neder landsche opdrachtgevers zich in het vervolg tot °e nationale industrie zullen wenden, die elk Vf'iang type kan bouwen, zoowel het grootste al® het kleinste. Dit bewijzen de Fokkerfabrieken met de F XXJCVI welke thans op stapel gezet wordt spe ciaal voor de K. L. M. gebouwd. De K. L. M. wil namelijk de Indië-route nog aanzienlijk be korten. Dit kan door langer op een dag te vlie gen en de snelheid op te voeren. Nu is het niet de bedoeling de F XX tVT een vermogen super-snelheid te geven, hoewel de snelheid toch altijd nog 225 K.M. zal bedragen. Teneinde echter zoo lang te kunnen vliegen als technisch mogelijk is, dient men den passagiers meer comfort te verschaffen. De F XXXVI krijgt enorme afmetingen en zal 36 personen mee de lucht in kunnen nemen, n.l. 32 passagiers en een bemannen van vier koppen. Op de Indië-route zal bet vliegtuig slechts 16 passagiers meenemen, omdat ligt ,jan wordt ingericht met bedden. De F XXXVI zal twintig uur aan een stuk in de lucht kunnen blijven en zal dus gedurende een gedeelte van het etmaal in het donker vlie gen. De passagiers moeten daarom aan boord kunnen slapen, terwijl er ook een buffet aan boord zal zijn. Het vliegen donker achtte de heer Fokker hoegenaamd niet gevaarlijk, mits de grondorga- nisatie in orde is. De K. L. M. heeft deze goede grondorganisatie op de Indiëroute. Het nachtvlie- gen, zoo zei de heer Fokker, is in Amerika reeds zeer algemeen. Het zal dat ook in Europa moeten worden, waardor het vliegen veel meer rende- laent zal opleveren. Tenslotte vernamen wij na, dat <de F XX in Maart of April zal proefvliegen. De F XXXVI zal tegen het einde van 1933 gereed komen. De heer Fokker is voornemens in Februari per L. M. naar Indië te vliegen om persoon lijk de Indië-route te bestudeeren. Zóó stond het er niet.... Maar zoo had het er kunnen staan: Te koop gevraagd: Een flinke, nette linksbinnen, voor 's Zater dagsmiddags van 35 uur, v.g.g.v., zelfstandig kunnende schieten, onverschillig uit welken stand. Feilloos vloeren van tegenstanders strekt tot aanbeveling en nemers van penalty's genie ten de voorkeur. Leeftijd niet ouder dan 30 jaar. Loon naar bekwaamheid. Aanmelden 's avonds pa 7 uur Tottenham Hotspur Football Ground, White Hart Lane. Dit zou een annonce zijn „wegens teleurstel ling". Immers Tottenham Hotspur, vroegere eer ste klasser, jaagt nu naar herovering van den ouden status en na een zeer poover begin, staan ze heden ten dage nummer drie op de ranglijst met een goeden gooi naar graag-geziene promo tie. Doch juist half-weg genaderd, verliezen ze Greenfield, die in den trijd tegen Fulham een been brak en op 't moment zitten de heeren van White Hart Lane in zak en asch. Zooals Sutcliffe den bal naar alle windstreken jaagt, zoo stuur den directie en commissarissen van de Tottenham Hotspur F. C. vlak na het ongeluk hunne spion nen naar alle oorden van het eiland, waar het pond thans ac'.it pop waard is, op zoek naar een linksbinnen van passend formaat. Doch ondanks het feit, dat de speurders gewapend waren met een blanco cheque-boek, slaagden ze niet. En na zes dagen te hebben rondgezworven over het eiland voornoemd, keerden de vazallen van de T.H.C. naar de Metropolis terug, minus den buit, waarop in stilte was gerekend. Zoo geschiedde het, dat in den titanen-kamp tusschen de twee Londensche ex-eerste-klassers Tottenham Hotspur en West Ham United de Spurs een reserve-half-back in de voorhoede hadden inplaats van de niet-ontdekte komeet. Dat was een strop. Tottenham Hotspur was dan ook 'n doodgeboren kindje met een lam handje. Ze hadden het heele seizoen den steun genoten van hun kanon, hun strateeg, hun dribbelaar Greenfield, en de substituut Alsford deed slechts zijn naam eer aan: hij rammelde als 'n Ford, schoot niet op, slipte nogal eens en bleef op de onmogelijkste momenten stilstaan. Ik spreek na tuurlijk niet van de V-8, maar van die ouwe hoog-poot anno 1916. En West Ham was wel zoo gochem, om van dat mankement te profiteeren en zèer dankbaar sleepten ze een kostbaar punt mee van White Hart Lane. Het punt was echter nog kostbaarder voor de Hotspurs. Niettemin was het een strijd, waarin elke minuut haast goals werden beloofd door steeds maar aanvallende voorwaarts-linies, een strijd, die vuur spatte, vonken joeg naar alle kanten. Aan beide zijden werden twee goals gescoord, maar aan beide zijden werd ook de paal ge beukt, dat ik respect kreeg voor den timmerman, welke die dingen daar had neergezet. West Ham scoorde het eerst, waarna Howe met twee flitst- licht-schoten zijn affiniteit betoonde tot de dwarslat, doch dit bleek voor West Ham uitstel van executie te wezen, want voor de pauze joeg O'Callaghan met een fermen schuiver, die alle doellatten negeerde, de partijen op gelijken voet. Na de draaiing van doelgebied was Hunt op jacht naar een nieuwe prooi en hij schoot een kogel langs den Hammer-keeper, één echte Hunt-bal! Zoo had Tottenham de leiding over West Ham en van de 46.000 kijkers keken er 23.000, alsof ze ieder persoonlijk een aandeel hadden in het suc ces en de andere 23.000 stonden met dicht-ge- klemde kaken even onbeweeglijk als Nelson op Trafalgar Square. Toen kwam het groote moment: een Totten- ham-back, tuk op scoren, ontdekte een kleine speling tusschen de zij-paal en zijn eigen goal keeper en een voorzet van den West Ham rechts buiten, welke veilig en wel langs het doel zou zijn gewaaid, veranderde hij ijlings van directie, en zonder dat z'n keeper er op verdacht kon wezen, wentelde het leder over de streep. En 23.000 Nelsonnen rezen van hun voetstuk en de rest van West Ham sloeg aan 't verdedigen, waarbij ze zich voor hun doel ingroeveji, zooals het Fransche leger voor Verdun. Het fort hield stand. En West Ham verdiende een precieus punt dat ze niet verdienden, maar waardoor ze nu vijf plaatsen van de finale positie af zijn. Een ver lichting! Tottenham staat nog steeds drie van boven en als ze hu maar gauw antwoord krijgen op hun annonce en nog gauwer worden gewipt uit de Cup-competitie, redden ze het nog wel. Hun tekort op nummer een bedraagt namelijk slechts vier punten en de weg is nog lang. Maar niet alleen de Spurs zoeken een binnen- voorwaarts, óók de Show-club. Inderdaad heeft Arsenaal een pracht-elftal maar er behoeft er uit dien aanval niet één te mankeeren of het heele elftal wordt als 'n spel bridge-kaarten dooreen gemoffeld. Dat is natuurlijk fout. Nu is David Jack tijdens EngelandOostenrijk een beetje gekraakt en daarvan nog niet geheel her steld maar bij gebrek aan wat beters moest hij toch maar meedoen tegen Huddersfield. Dat is natuurlijk een lapsus in de organisatie en Arse nal mocht blij wezen nog juist met 10 te kun nen winnen, een goal, die gescoord werd in het laatste kwartier. Het was een typische Arsenal- goal, want binnen een gebied, niet grooter dan vijf vierkante meter, werd de heele Hudders- field-defensie in het ootje genomen door James, Jack en Coleman en de laatste kreeg een gouden scoring-krans, die hij dankbaar accepteerde. Daardoor behoudt Arsenal de leiding over Aston Villa en Sheffield Wednesday met respectievelijk 5 en 7 punten. Toch zal Chapman voor Kerstmis probeeren een nieuwen binnenspeler op den kop te tikken van het genre-Jack, want op den laat ste valt met de feestdagen niet te rekenen. Daar enboven nadert de beker-strijd en Arsenal wou voor de variatie ook weer eens een keertje op Wembley verschijnen. Den laatsten keer dat ze daar waren, was het vorig jaar en dat is zelfs voor Arsenal lang geleden Met de Hotspurs en Arsenal op zoek naar een binnenspeler lamenteert de derde Londen-club Chelsea aan 'n ander euvel; tevéél binnen- spelers. Vooral het centervoor-probleem is een haast niet op te lossen vraagstuk. Toen Gallacher defect raakte, kwam Mills ineens op de proppen en hij werd eiken wedstrijd beter en toen Gal lacher terugkwam, was Mills net zoo goed ge worden als de groote kleine Schot. Chelsea ging toen van het standpunt uit, dat men een vent als Gallacher toch centervoor moest laten spelen en dat gebeurde ook, maar een wedstrijd later von den ze, dat ze een centervoor als Mills toch on mogelijk op de binnen-plaats konden laten en werd Mills weer aanval-leider. Óp bet oogenblik is de situatie zóó, dat Gallacher en Mills om de week centervoor spelen, niet volgens een „Gent lemen's agreement", maar omdat meneer Kirby, de President, hinkt op twee gedachten. De fout is dat ze de geit Gallacher en de kool Mills willen sparen, maar dat lukt niet erg best. Ondanks dat gezanik met de voorhoede bleef Chelsea de baas over Manchester City. Kunst! Immers Manchester verloor zijn goal-keeper na 15 minuten spelen. In Engeland worden nu een maal geen invallers toegestaan en ergo werd de linksbuiten Brook in het doelgebied geplaatst, ge-handschoend en wel, en hij kreeg zelfs een groen truitje, net een echte keeper. Maar daar om was het er nog geen. Zelfs voor een vreem den keeper in een Chelsea-match kreeg hij het druk en al moet tot zijn eer verhaald dat hij er al fox-trottend op de goal-lijn nogal wat heeft uitgehouden, tweemaal moest hij zwichten voor schoten van Mills en Prout. Beide keeren kreeg h(j z'n handen aan den bal, maar evenveel kee ren stonden zijn handen averechts verkeerd en gleed het leder van zijn vingertoppen in de touwen. Voordien had Chelsea al 'n meer regel matig doelpunt gescoord, doch dit feit was door Manchester herhaald. Het eind van het liedje was dus, dat Chelsea won met 31 van 'n Man chester-tiental, een weinig voldoening schenkend resultaat. Enfin, soit! De eenige troost in deze narigheid was, dat Chelsea 25.000 menschen te gast had. Dat lijkt niet zoo bar veel voor het Britsche voetbal, maar Chelsea was topscorer in de League, welke eer werd gedeeld met de Huddersfield-Arsenal- match, waar ook 25.000 menschen kwamen kijken. Overigens zijn die cijfers angstwekkend. Vroeger waren dergelijke clubs altijd goed voor een „gate" van 40.009 man. Het moyenne van Huddersfield is dit seizoen 12.000 en het getal kijkers, dat op hun grond naar de Show-club kwam zien, is eigenlijk beschamend. De wed strijd Bolton Wanderers-Sheffield Wednesday boekte niet meer dan 10.000 menschen. En met een benauwd hart vraagt men zich af, waar dat heen moet. De Londen-clubs zullen het nog wel redden, want Arsenal en Chelsea hebben toch altijd nog voldoende publiek, om zich staande te houden en het feit, dat de Spurs 46.000 kijkers trokken, spreekt van ruime belangstelling. Doch in de industrie-gebieden is armoede troef en de cijfers illustreeren dat. Een club als Sunderland heeft bijvoorbeeld een bank-schuld van 40.000, voorwaar geen kleinigheid en ze doen nu pogin gen om hun veld Roker Park maar te ver- koopen voor de honden-races, en dan wat klei ner te beginnen. En Sunderland is nog eerste klasser. De vroegere eerste-klassers Burnley, Notts Forest en Oldham boekten Zaterdag, on danks het goede voetbalweer, respectievelijk 6000, 8000 en 4000 kijkers. Dit is bittere ernst. Is het wonder, dat een club als Bournemouth ten einde raad maar zijn heele elftal en alles wat daaraan vast zit te koop aanbiedt? Deze club speelt in de derde klasse van de League, in dezelfde afdeeling als Bristol City, Bristol Ro vers, Cardiff City en Queen's Park Rangers, maar ze hebben slechts 2000 toeschouwers ge middeld per wedstrijd en zitten diep in de schuld. Per circulaire hebben ze nu allen League clubs bericht, dat elk van hun spelers tegen ieder aannemelijk bod te krijgen is. Ik wou daar eerst grapjes over maken, doch de zaak is er waarlijk te tragisch voor en mogen we tusschen allerlei nonsens door niet eens even de klare feiten aanschouwen, zooals die in Engeland's voetbal momenteel voorkomen? Is het niet te betreuren, dat een opgebouwde historie van jaren wordt vernietigd. Wij mogen met nog zooveel spanning eiken Zondag-ochtend de uitslagen lezen van 'n stuk of wat clubs, terzelfder tijd wordt er in voetballend Engeland honger geleden en weten heel veel voetbal-keien niet „where the next meal is coming from". En steeds daalt het duister dieper.waar en wanneer komt 't eind? Laten we hopen spoedig. 28). Het was een manoeuvre, welke succes had kun nen brengen; maar ondanks al zijn kalmte was Augustus Briggs een schrandere kerel en toen Rij bij Hammersmith station over zijn schouder «eek, zag Bill tot zijn teleurstelling de Limou sine juist voorzichtig een vrachtwagen ontwij kend, nog steeds vlak achter hen. Toen hij zoo ver gekomen was, begon hij de situatie onder het oog te zien. Waarvoor dient dit eigenlijk allemaal? vroeg hij. is oom George. deïï"haal ?weet ik' Maar waarvoor gaan wij aan Omdat ik niet wil, dat hij ons te pakken krijgt. Waarom niet Die vraag scheen Flick een oogenblik van de Spraak te berooven. Bill vulde het hiaat in de conversatie aan door op een haar een omnibus te ontwijken en met een scherpen draai Addison Road in te slaan. Wat bedoel je zei Flick verbaasd. Wel, zei Bill, door een haastig omgooien van het stuur een moord vermijdend, wat kan hij doen wanneer hij ons te pakken krijgt Deze overhaaste vlucht voor een mannetje met een dubbele kin, dat hij met een vinger ver nietigen kon, begon hem tegen te staan. Indien het tot een gevecht moest komen zou hij kun nen garandeeren binnen enkele minuten met sir George en als het moest den chauffeur ej'bij Volledig te kunnen afrekenen. In de bloemrijke spraak van mr. Issaas Bullet kon hij de straat biet hen aanvegen. En toch vlood hij voor hen ais de goddelooze uit de psalmen, toelatend dat *tie menschen hem heel Londen door achterna Zaten. De trots van het geslacht West teekende een *el protest aan. Wat kan hij in 's hemels naam doen vroeg a'j opnieuw. Hij kan je toch niet tegen je wil vastbinden en mee naar huis nemen. Dat weet ik, zei Flick. Maar ik kan hem 'et onder de oogen komen. Waarom niet hield Bill vol, met moeite ^orkomend, dat de kinderbevolking van Lad- 'bke Grove met één verminderd werd. kent oom George niet, zei Flick, hoofd- Jddend. Hij is zoo'n dwingerig man. Zoo ®stig hypnotisch. Ach kom! protesteerde Bill. Wel, je weet wat ik bedoel. Hij kijkt je aan zegt je iets te doen en je doet het. Wanneer "ij me aankijkt, voel ik me altijd als het konijn- 'le en de slang. Hoe bedoel je dat, van het konijntje en de siang? vroeg Bill verbaasd. Nu, je weet toch wel, zoo gehypnotiseerd, ben er zeker van, dat als mijn deur dien k °nd niet was afgesloten geweest en hij had al binnenkomen en mij aankijken, dat ik naar moed verloren ZOu hebben en kalm mee loon* eden was gegaan, inplaats van weg te pre ;n' Indien hij ons te pakken krijgt, weet ik moeten Wat er Zal gebeuren- Dan zal ik mee Nonsens Wees toch flink Bill °Cb is het zoo. maar 'n vele..°Pz'chten een eenvoudige ziel, irelppfri bad hij lang genoeg in deze wereld vrouw gpi11 te weten, da: do grillen van een hear aht„ pecteerd moeten worden, hoe schijn- terder m*id ze er ook in be' oog van een nuch- Flick's rêrf1 hRzien Rn heel vaagjes begreep hij mmt vopl*6rieer'ng en kon hij voor haar stand- vond Totdat hij aan hem gewend geraakt hem dat Ridgway, zijn laatste bediende, mdgway hartenzelfde uitwerking had gehad. het eeh; en kalme maar vastbesloten opinie wil zich hBed van hoeden en dassen en zooals vaak zijn Zj>,lnnerde bad hij op dat gebied heel de verl^ gehad, daarbij recht ingaande te- g?" „ijangens en der. smaak van den man him valt ni*tSaIaris betaalde. Over persooniijk- lontperen ti te redeneeren. Men heett die te hnar oom Ge* een feit' lodien Flick zoc over vnnr een ontr!ge dacht en Z00 zeer terugschrok v, aipn oom eting met hem, dan moest liij L apn laatl? Cieorge afschudden, al moest het w- JloMe h 1 druPPel benzin® kosten. p g Iilkp f stuur om en zij schoten weg in zaak het aspecf1Chting en van nu af aan na» de allo inHore PmxiVan een nachtmerrie aan, welke geen flauw id*achten buitensloot. Bill had er Evenals ™h6Me VaK W3ar hij naar toeging' in TiSon vpro van een melo-drama was hij was steeds ee>en geraakt' Zi^ oemge tactiek bestraat en nie+^eg te kiezen> welke behoorlijk tot LT aan een te druk leek en d^ te racen zelfdej kwalitmten bezTt En® HmmiRinp Eon bezat. En steeds volgde de bleek het ond?3 w'v ™Lddjn van het verkeer vervolger af te i? j,?1 dezen halsstarrigen schudden, en Bill snakte naar ruimte En plotseling, toen hij het 't minst ver wachtte, begonnen de huizen schaarscher te worden en ontdekte hij tot zijn vreugde dat er tenslotte ook aan deze ellendige stad toch een eind kwam. Zoo halstarrig had Bill bocht na bocht geno men, dat hij, hoewel hij bij Portmouth Road be gonnen was, nu in de richting Hertfordshire reed. En plotseling lag Londen met zijn verkeer en zijn tramlijnen achter hen en bevonden zij zich buiten. Nu, zei Bill tusschen zijn grimmig op elkaar geklemde tanden, zullen wij ze eens wat laten zien! Hoewel hun auto maar een gehuurde wagen was begon hij er tijdens de opwindende race van te houden als van een zoon. Het was een mooie wagen, blijkbaar eerst kortgeleden geheel nagezien en bijgesteld door vakkundige handen, en het eenige wat hij noodig had om te laten zien wat hij vermocht, was een breede, rechte, goede weg, zooals die thans vóór hem lag. Ver keer en tramlijnen zijn de schrik voor een pit- tigen wagen. Wat die noodig heeft is ruimte. Die was er nu, en terwijl Bill de gaspedaal ver der indrukte, klonk het gezoem van den motor als een vreugdezang. De naald van den snel heidsmeter draalde van 70 op 80, dan op 85 90, 95; 105. Doe dat maar eens na! grinnikte Bin over zijn schouder naar de volgende limousine. Het leek wel alsof Augustus Briggs, die uit dagende woorden had verstaan. Hij lachte niet, want hij was een chauffeur en de regels van het gilde lieten niet méér toe dan een flauwen glimlach in het hoekje van zijn mond, maar dat glimlachje bleef er eenige oogenblikken. Het idee, dat een Cardinal Six want dat was het merk van Bill's auto zijn eigen onvolprezen Brown-Windsor probeerde af te schudden, wekte een soort vriendelijk plezier in hem. En toen hij langzaam wat meer gas gaf, maakte de limousine zoo'n sprong vooruit, dat een kip, die van plan was geweest, waardig den weg over te steken, slechts met een wanhoopssprong op het uiterste nippertje aan verplettering kon ont snappen. En aldus voortsnellend passeerden zij New Barnet, Hadley Wood, Potters Bar en South Mimms, waarna zij het stadje Hatfield bereikten. En het was even buiten Hatfield, vlak voor Brocket Hall, dat de lange, lange reis een onver wacht einde nam. Bill was zich er terdege van bewust, dat er een nieuwe, grimmige noot in de jacht was gekomen. Hij had de spurt van den chauffeur wel gezien en daarop geantwoord door zijn eigen vaart tot 110 te versnellen. Maar langza merhand was een ontmoedigend gevoel van een onvermijdelijke nederlaag hem komen bekrui pen. Iets scheen hem te zeggen, dat de wagen achter hem juist dat weinigje extra snelheid had, dat de heele zaak zou beslissen. Zich ech ter tot het uiterste aan iedere kans vastklem mend bracht hij de Cardinal Six langzamerhand op een snelheid, waarvan zijn maker nooit ge droomd had, toen het ongeluk gebeurde, dat hij al dien tijd al verwacht had. Er klonk een plotselinge, luide knal. De Car dinal Six slingerde als krankzinnig over den weg, terwij] het stuur bijna uit zijn handen ge rukt werd. En toen hij er na een paar benauwde seconden eindelijk in slaagde den wagen weer onder controle te krijgen, voelde hij terstond aan het harde stooten, dat het ergste gebeurd was. Op het hoogtepunt van hun race was hij uitgeschakeld door het springen van een band Deze tragedie had bijna vlak voor de keurig nette poort van een keurig net huisje plaats gevonden, dat van den weg gescheiden was door een haag prachtige rozen. Bill deed den wagen stoppen en keek achter zich. Een paar honderd meter verder naderde statig als een fregat onder volle zeilen, de limousine. Hij greep Flick bij den arm. Nu kwam het op snel handelen aan. Kom mee! riep hij. En uit den wagen sprin gend renden zij onder het poortje door. De tuin, waarin zij zich bevonden, was een van die bijna overdreven-netjes onderhouden lapjes grond, waarvan ieder blaadje en ieder bloempje getuigt van een liefdevollen eigenaar. Keurige kleine stokjes ondersteunden keurige, kleine plantjes. Keurige kleine grintpaadjes scheidden de keurige, kleine bloemperkjes. Het was een soort tuin, waaruit slakken, die er met een zorgelooze nonchalance inkruipen, verschrikt en blozend retireeren, beseffend dat zij op heili gen grond zijn. En Bill en Flick, die mensche- lijke indringers, hadden eigenlijk dezelfde ge waarwording moeten ondervinden. Maar Bill en Flick hadden haast, en wanneer men haast heeft, vergeet men zijn betere ik. Bij een dergelijken overvloed van bloemperkjes was het een absolute onmogelijkheid alleen de paden te houden. Flick's hand stevig vastgrij pend, snelde Bill in rechten lijn dwars door al die heerlijkheden naar het punt waar een heg van struiken hun eenige beschutting beloofde. Vanuit een raam op den beganen grond staarde een paars gelaat hen met een uitdrukking van den diepsten haat achterna. Twee gebalde vuisten sloegen wild op de vensterbank. Een protestee- rend gebrul, als van een gemartelden demon, drong tot hen door, onduidelijk maar dreigend. Zij stopten niet, noch voor verontschuldigin gen, noch voor uitleg. Hand in hand vertrapten zij de perken tot zij de heg bereikten. Hier hielden zij ademloos stil; en plotseling ontdek ten zij in de poort de welgedane figuur van sir George. §2. Met een gevoel van heerlijken triomf had sir George het ongeval gezien, dat den Cardinal Six was overkomen. Het had hem toegeschenen als een gerechte straf voor de misdadigers. Dit werk te zóó stimuleerend op hem, dat hij zijn on geduld wederom niet kon bedwingen en inplaats van te wachten, tot de auto hem vóór de poort bracht, als een razende op de tusschenruit begon te slaan en uit de limousine sprong, toen deze nog een meter of twintig van de poort verwijderd was. De lange periode van lichamelijke omst was hem op zijn zenuwen gaan werken, en hij snakte er naar, actief aan de achtervolging te kunnen deelnemen. Zoo snel zijn kleine beentjes hem konden dragen, rende hij langs de heg en ver scheen in de poort. Hij was halverwege door de bloembedden, het niet te missen spoor van zijn prooi volgend, toen een zóó dreigend geschreeuw tot hem doordrong, dat hij onwillekeurig even bleef stilstaan: Stop! Jij! Wat denkt je voor den donder, dat je aan 'tdoen bent, jij jij? Hij zag een grooten man met een hooggekleurd gelaat, gekleed in golfcostuum, die dreigend op de trappen van het huis stond te gesticuleeren. voegde die persoon er aan toe, zijn standpunt duidelijk makend. Sir George's jachtvuur was zoo hoog aangebla zen, dat het te betwijfelen is of verdere woorden, hoe duidelijk overigens ook, hem nog lang zou den hebben tegengehouden. De spreker had twee adjectieven en een werkwoord gebruikt, die hij nog nooit gehoord had, maar niet het verlangen naar de beteekenis daarvan te informeeren deed hem staan blijven. Wat hem onbewegelijk aan de plek gebonden hield, was de plotselinge ver schijning van achter een paar struiken van een tweeden man in Manchester broek, en wat hem zoo'n respect inboezemde voor dien tweeden man was het feit, dat hij een gevaarlijk uitziende groote hooivork droeg en alsof het nog niet genoeg was vergezeld was van een grooten hond van een zeer twijfelachtig ras, die naar voren kwam en laatdunkend aan sir George's broekspijpen begon te snuffelen. Sir George keek r.aar den hond en de hond, daarvoor een rood achtig rollend oog gebruikend, keek naar sir George. Zelfs wanneer zijn gelaat volkomen in rust was geweest, kon hij nooit een aantrekke lijke hond geweest zijn, maar nu werd zijn uiter lijk uiterst onaangenaam door een opgetrokken bovenlip, welke een paar groote witte tanden onthulde. Hoe dringend zijn zaken ook waren, besloot sir George toch maar liever even te blij ven staan. De man in het golfcostuum kwam nader. begon hi), sir George's vocabu laire met een paar nieuwe woorden verrijkend. De eigenaar van het keurige kleine huisje, hoe wel hij er uitzag en zich gedroeg als een ge- pensionneerde Indischen kolonel van de oude school, was dit in werkelijkheid allerminst, maar veeleer een vredelievend man. Het was niemand anders dan Montague Grayson, de bekende schrij ver van zonnige en optimistische novellen, en het zou ongetwijfeld een groote schok voor zijn uitgebreiden lezerskring beteekend hebben, in dien zij hem zoo hadden gezien. En toch, indien zij alle feiten geweten hadden, zouden zij moei lijk hebben kunnen ontkennen, dat zijn woede gerechtvaardigd was. Indien er één ding is, dat den in ons allen sluimerenden vijand wakker maakt, dan is het gestoord te worden midden in het voornaamste hoofdstuk van een zonnige en optimistische no velle. Ongeveer drie uur lang had Montague Grayson als een verloren ziel in zijn studeer kamer zitten schrijven, uit alle macht probeerend zijn nieuwe boek te doorspekken met grilligen humor en een zacht pathos. En toen hij, voor de honderdste maal door het raam naar buiten kijkend, Flick en Bill dwars door zijn geliefde bloembedden zag snellen, had hij oogenblikkelijk al den haat, dien hij voor zijn held en heldin was gaan kosteren, overgebracht op die twee van dalen. Hij had het niet mogelijk geacht iemand zoo sterk te haten, tot hij, uit het huis komend en sir George ontdekkend, besefte, dat hetgeen hij voor Flick en Bill gevoeld had, slechts een bleeke imitatie was van de werkelijkheid. Indien Montague Grayson een Dante geweest was, zou hij onmiddellijk zijn teruggegaan om een nieuwe Inferno te schrijven, waarin sir George een plaats gekregen zou hebben in de diepste diepte van de zeven Hellen. Thans stelde hij zich er mede tevreden den tuin in te snellen, zijn boezem vêrvuld van die gevaarlijke stof, die op de ziel drukt jij, sir! en brulde de ex-zonnige en optimistische man,, zich als een donderwolk op sir George stortend. Voor een verdere verklaring van Mr. Grayson's gevoelens mogen wij hier niet onvermeld laten, dat hij dien morgen op de golf links slecht gespeeld had. Wat voor den denk je eigenlijk, dat je aan 'tdoen bent? Sir George verzamelde al de waardigheid, die hij vinden kon, zich pijnlijk bewust van de aan wezigheid van den hond, die klaarblijkelijk slechts wachtte op een aanmoedigend woordje van zijn baas om aan het slechtste en laagste van zijn natuur den vrijen loop te laten. Mijn nichtje begon hij. Je komt hier binnenrennen, vernielt al mijn bloembedden Het spijt mij Wat heb ik aan jouw spijt? Ik wilde verklaren, dat mijn nichtje Ik heb veel lust overhoop te steken en je als mest oqder de rozen te begraven. De man met de hooivork, een enthousiast voor stander van ieder plan, dat zijn bloemen ten goede kon komen, knikte goedkeurend bij dit voorstel. De hond bromde asthmatisch. Indien U mij wilt laten uitleggen, sir Uitleggen? Wat is er voor uitleg mogelijk?. Het is gewoon een verwoesting! Ik Kijk die perken eens! Overal staan die ellendige voetsporen! Mijn nichtje J (Wordt vervolgd.);

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7