'mm i DE GESCHIEDENIS VAN EEN DERDE PARTIJ. DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 "ÏI»UÜJ3 FATHER COX VAN PITTSBURGH. HET RADICALISMEIN DE VER. STATEN. DE „VRIJHEID" IN SPANJE. MALAISE IN AMERIKA. PE V. B. EN MANDSJOEKOEO. „Koerswijziging te Genève, of Azie wordt communistisch". DE CORRUPTIE ONDER DE CHINEESCHE AMBTENAREN Laatste wil van een stervende genegeerd. DE RIDDERORDE VAN HET H. GRAF EEN BELASTING, DIE MEER GELD KOST, DAN DAT ZIJ OPBRENGT. DE SOVJET-ZUIVERING. DE RELLETJES VAN 9 NOVEMBER TE GENEVE. HET VERKEERSPROBLEEM TE PARIJS. BIERDEBAT DER AMERIKAANSCHE AFGEVAARDIGDEN. DE „VERSCHIJNINGEN" TE BAURAING. ONDERWERPING VAN GESUSPEN. DEERD PRIESTER ROOFOVERVAL OP EEN JOURNALIST AARDSCHOKKEN IN DE VER. ST. Ï.5.FLÊTC) De hongermarsch der werkloozen, ivelhe in het begin van dit jaar door pater James R. Cox aangevoerd werden. De samenkomst der colonnes te Philadelphia. Toen Father Cox, de leider van één der lion- germarschen van werkloozen naar Was nng- ton, daar na zijn ontvangst door Hoo\ei op het Witte Huis zijn mannen toesprak, zei hij woorden, die met een grimmig stilzwijgen en een niet minder grimmige instemming werden aangehoord. De Vereenigde Staten", aldus de father, vormen niet de firma Herhert Hoover Co. Ik hen burgemeester van Shantytown zoo vervolgde hij. Dit Shantytown is een stad in het hartje van Pittsburgh, in de schaduw der wolkenkrabbers, die toebehooren aan één der rijkste mannen van Amerika, Andrew W. Mel lon. De mannen in mijn stad willen werken, maar ze kunnen geen werk krijgen. Daarom leven ze in hutten en barakken. Indien de Pilgrim Fathers hier thans terug zouden ko men, zouden ze dan tevreden zijn? Ze kwamen hier, om ons een land te geven. Maar dit land is van ons weggenomen. Van wie is het nu? Van de Andrew Mellons. Van de bankiers. Vijf honderd zijn het er en wij verkommeren van honger. Herbert Hoover heeft millioenen en millioenen uitgegeven om de bankiers en het groot kapitaal te helpen, maar geen cent, om den werkman bij te staan. Abraham Lincoln vertelde ons, dat we een regeering hebben van, voor en door het volk. Maar onze regee ring is er een van de bankiers, voor de ban kiers en door de bankiers. En zijn we zoo zwak geworden, dat honderd twintig millioen rood- bloedige arbeiders zullen toestaan, dat 500 ban kiers hun decreteeren, wat ze mogen eten en wanneer ze mogen eten?" Hiermede gaf de sociale priester in enkele korte, maar rake trekken een schets van het geen er tegenwoordig in de Amerikaansche loontrekkende wereld leeft. Zijn woorden, of schoon niet nieuw, karakteriseeren een ver anderde mentaliteit. Niet zoozeer van den Ka tholieken priester, die in de Vereenigde Staten steeds de kampioen van de maatschappelijk zwakkeren is geweest, maar van de groote massa. Deze keert zich langzamerhand af van de hoeraroepers over het Amerikaansche pa radijs. omdat ze steeds meer de harde werke lijkheid ziet of aan den lijve gewaar wordt. Het zijn de moeilijke tijden, die deze ver anderde mentaliteit hebben gebracht. Maar toch niet uitsluitend de moeilijke tijden. Want de Vereenigde Staten hebben vrij geregeld pe- rioden van groote malaise vol ellende en werk loosheid gekend, zonder <jat massa er in haar politieke overtuiging door werd aange- In werkelijkheid is een totaal gewijzigde si tuatie de oorzaak van de nienwe geestesge steldheid. In 't kort saamgevat komt het hier op neer, dat belangrijke veill&heidskieppen ge sloten zijn. Er valt geen goed en goedkoop land meer te verdeelen, de landbouw is 0ver-gein- dustrialiseerd, de industrie is niet meer in staat, een flink percentage werkloozen te ab- sorbeeren, zooals vroeger. De sociale structuur van de Vereenigde Staten is veranderd, jjet klassebewustzijn zoowel bij arbeiders als mid del-tand begint zich steeds meer baan te t,re- kej Terwijl Europa zich in technisch opzicht veramerikaniseert, merkte onlangs een DuitSch professor op, zijn de States bezig, zich in Eo. ciaal opzicht te vereuropeaniseeren En aldus staan de Vereenigde Staten aan het begin van een proces, dat zich in Europa reeds lang voltrokken heeft. Dit proces zal zich er overigens in Amerikaansch tempo voltrekken. De verkiezing van Johin Gairmer beteekent een groote stap voorwaarts voor de radicale elementen in de democratische partij.' Het geval-Garner is intusschen meer een in terne aangelegenheid van de democraten, maar het loopt in beteekenis parallel met den op vallenden groei van het aantal socialistische stemmen, dat bij de laatste verkiezingen is uit gebracht. Door beide feiten wordt onze aan dacht gevestigd op iets, waarop men in Europa tot dusver nauwelijks heeft gelet: de positie van de z.g. derde partij. Deze derde partij is in den loop der tijden een reeks van partijen geweest. En nog in on ze dagen bestaat ze voornamelijk uit twee ele menten, de socialistische en de communistische beweging. In 1832 duikt voor het eerst een „derde par tij" op. Ze boekte weinig succes. Haar strevin gen hadden trouwens weinig van doen met die van de huidige derde partij. Zestien jaar later maakte Martin van Buren van de bestaande ontevredenheid gebruik, om een derde partij voor zijn eigen zegewagen te spannen, zonder resultaat echter. Zoo ging het door. Pas tegen het einde van de vorige eeuw ko men in de derde partij bepaalde democratische en radicale tendenzen toit uiting. O.a. in de People's Partij, wier woordvoerders, de z.g. Po pulisten, zich langen tijd hebben kunnen doen gelden. Deze Populisten waren meerendeels radicale democraten. Na hen vereenlgden de radicale elementen onder de republikeinen zich tot de Progressieve beweging, die door Teddy Roosevelt vergeefs werd aangegrepen, om zich voor een derde maal in het Witte Huis te werken. Deze progressieven ontplooiden spe ciaal onder leiding van Robert de La Follette groote activiteit. Die liet zich ook door de socialisten candidaat voor het presidentschap stellen. Dé oorlog bracht nieuwe toestanden, in het bijzonder voor de derde partij. Niet dat deze er aanvankelijk wel bij voer. Integendeel. De socialisten leden bijvoorbeeld bij de verkiezingen van 1916 en vooral bij die van 1924 groote neder lagen. Na 1924 zag het er zelfs naar uit, dat ze heelemaal zouden verdwijnen. Het was de pé riode van algemeene „prosperity". Het socialis me had geen reden van bestaan. Alles ging goed en de massa prees „de vijf honderd bankiers". Het kwam zoover, dat een socialist als een outlaw werd beschouwd en in de z.g. „red scare" werd danig huisgehouden tegen alles, dat zich rood noemde. Coolidge heeft toen zijn sporen en zijn plaats in het Witte Huis verdiend. De „red scare" kreeg haar hoogtepunt in het befaamde geval Sacco-Vanzettl. Socialisten zoowel als com munisten waren niet zeker van leven of vrij heid. Uit die periode dateert ook het Mooney- Billings geval. Met het einde' der „prosperity" kreeg de roode agitatie haar kans. De derde partij werd steeds machtiger. Steeds meer sloten de men- schen zich er bij aan. Oorspronkelijk waren het vooral Amerikanen van vreemde geboorten, die tot de voor on-Amerikaansch uitgekreten, roode beweging behoorde, maar de nood dreef ook „honderd procenters" naar de roode vlag. Er was een tijd, dat de oorlogsveteranen de regee ring hun diensten aanbeden in haar strijd tegen het roode gevaar. Thans trekken deze veteranen evenals de werkloozen naar Washington. Dit il lustreert den totaal veranderden toestand wel zeer En gezien de Amerikaansche verhoudingen is ook de groei der derde partij een treffende illustratie van den nieuwen staat van zaken. Behalve dat de democraten zich noodgedwongen naar links buigen, groeit een partij, die tot nu toe als een quantité négligeable kon worden^ be schouwd. En dank zij den omstandigheden aan ze niet anders doen dan groeien. Niet alleen als gevolg van de economische ontreddering in liet land van Uncle Sam, maar tevens door he niet te onderschatten feit, dat vele intellec- tueelen, moe van het politieke gekonkel in de twee groote partijen, zich tot de radicale be weging voelen aangetrokken. Talrijke schrijvers en kunstenaars verklaren zich solidair met Nor man Thomas, den leider der Amerikaansche socialisten, een man met groote eruditie. Het radicale element zal danig versterkt wor den, indien na de faillure der republikeinen ook de democraten niet in staat blijken, den toe stand op te doen klaren. Volgens Green, thans voorzitter van de American Federation of Labor zal nen tegen 1 Januari met 13 millioen werk loozen rekening hebben te houden.... En dan zijn er nog in radicale richting werkende pro blemen als dat der negers en der boeren. Tot dusver heeft het Amerikaansche volk betrekkelijk weinig aotieven invloed uitgeoefend op het bestuur des lands. Maar het is wa er geworden en zal vermoedelijk nog meer wa vei worden geschud. En het houdt van politieke „landslides", landverschuivingen, naar de ge schiedenis van de U.S.A. bewijst. De derde partij kan dus nog voor interessan .e verrassingen zorgen, die elk voor zich heel In teressante gevolgen kunnen hebben.... C. P. H- TSJANGTSJOENG, 21 December (V.D.) De regeering van Mandsjoekoeo heeft gisteren be sloten, tot de Japansche regeering het verzoek te richten, zich terug te trekken uit den vo - kenbond, liever dan den volkenbond toe te staan „de huidige situatie in het verre Oosten te verstoren en den vrede van Azië in gevaar te brengen." De Mandsjoerijsche regeering wijst er op, dat de volkenbond zelf niet in staat is, Europeesche problemen op te lossen en e niettemin waagt, zich met de Mandsjoerijsc e kwestie te bemoeien. Japan dient uit den volkenbond te treden, opdat de leuze „Azië voor de Aziaten" verwe zenlijkt kan worden, waardoor bovendien een einde wordt gemaakt aan den ongelukkigen toestand, dat het Mandsjoerijsche probleem in den volkenbond wordt behandeld door landen, die geen belangen in het verre Oosten heb ben, zoodat zij van de werkelijke situatie niets begrijpen. Indien de volkenbond zijn huidigen koers zal blijven volgen, zou Azië wellicht geheel communistisch worden. BERLIJN, 21 December. (H.N.) Volgens een bericht van het Russische telegraafagentschap uit Shanghai dringen de Chineesche bladen er op aan, dat China uit den volkenbond zal tre den, daar dit onder de gegeven omstandighe den de eenige weg is, die nog over blijft. Japansch bataljon vermist MOERDEN, 21 December (V.D.) Mandsjoe rijsche vliegtuigen hebben gisteren vergeefsche pogingen gedaan, om een Japansch bataljon op te sporen, dat sedert Zaterdag j.i. wordt ver mist. Men vreest, dat het bataljon door Chineesche troepen in de pan is gehakt. Pater J. RCox houdt een geestdriftige rede voor de iverkloozen Strenge maatregelen der Canton-regeering- KANTON, 21 December. (R.O.) De regee ring van Canton heeft een verordening gepu bliceerd, waarbij iedere ambtenaar ter dood veroordeeld wordt, die zich schuldig maakt aan smokkelarij of het aannemen van steek penningen. Bij overtreding van dit verbod worden de schuldigen gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Als de schuldigen vrouwen zijn, worden ook hun echtgenooten verantwoordelijk gesteld. Deze maatregelen vormen een deel van de campagne der regeering, orfl de corruptie onder de ambtenaren uit te roeien. In het hospitaal van Sevilla is een commu nist, die herhaaldelijk ,en dringend had ver zocht, vódr zijn sterven een katholiek priester te mogen spreken, om te kunnen biechten en communiceeren, zonder de genademiddelen der H. Kerk overleden. Een verpleger van het hospitaal wilde den laatsten wensch van den stervende inwilligen, doch hem werd door het bestuur van het hos pitaal te verstaan gegeven, dat de zieke ijlde en niet wist, wat hij vroeg. Hoewel de zieke verzekerde, dat hij bij zijn volle verstand was, werd op zijn verlangen geen acht geslagen en moest hij zonder priester sterven. De directeur-generaal van den openbaren gezondheidsdienst te Madrid moet er, naar Kipa meldt, eveneens eigenaardige ideeën om trent de vrijheid van den mensch op na hou den. Op het feest van Maria's Onbevlekte Ont vangenis hadden de zieken van het hospitaal la Princesa verzocht ter communie te mogen gaan. De directeur bepaalde echter, dat alleen zij, die daartoe schriftelijk een verzoek in dienden, mochten biechten. Een groot aantal zieken was hiertoe niet in 3taat en moest van het ontvangen der sacra menten afzien. Ongeveer driehonderd zieken zouden tenge volge van dezen willekeurigen maatregel niet hebben kunnen biechten en communiceeren. Twee nieuwe provincies. Men schrijft ons uit Rome: De Latijnsche patriarch van Jerusalem, mgr. Barlassina, heeft voor de ridderorde van het H. Graf twee nieuwe ordesprovincies ingesteld, een voor Duitschland en een andere voor Oos tenrijk. Tot grootmeester van de Duitsche provincie Werd benoemd vorst Salm Reifferscheidt Dijk en tot grootmeester der Oostenrijksche provin cie graaf Sizzo Noris. Verder heeft mgr. Barlassina aan prinses Adelaide van Savoye-Genua het grootkruis van de orde van het H. Graf verleend. Of een verkeerde methode om de auto- concurrentie tegen te gaan. PRAAG, 21 December (R.O.) Jan Bata, de zoon van den onlangs zoo noodlottig om het leven gekomen schoenenmagnaat, heeft aan een persvertegenwoordiger zijn meening te kennen gegeven over het thans in Tsjecho- Slowakije aanhangig zijnde wetsontwerp, ten doel hebbend om door een extra-belasting van het autoverkeer de voor de staatsspoorwegen fnuikende concurrentie weg te nemen. Het door de regeering beoogde wetsontwerp, aldus Bata, kan ertoe leiden, dat het geheele autoverkeer sterk zal verminderen. De wet moet 60 millioen kronen opbrengen, doch indien men het transport per auto door belastingen gaat beperken, zal daar het gevolg Van zijn, dat het aantal automobielen in Tsjecho-Slowakije terugloopt van 120.000 tot 60.000. En als men dan bedenkt, dat daardoor 60.000 chauffeurs en 30.000 helpers op straat komen te staan, dan beteekent dit wetsontwerp, dat bet aantal werkloozen met bijna 100.000 ver meerderd wordt, hetgeen de regeering 200 millioen kronen aan werkloozensteun zal kos ten. Mannen van de zwarte lijst. MOSKOU, 21 December (R.O.) Volgens be richten in de bladen zetten de sovjet-autori teiten de actie tot zuivering der partij met kracht voort. Reeds zijn talrijke leden der communistische partij ontdekt, die hun lidmaatschap tot het verkrijgen van persoonlijk geldelijk voordeel gebruikten. Ook eenige leiders van sovjet-instellingen, die in strijd met de partij-principes gehandeld hebben, zijn uitgestooten en gearresteerd. De namen der geroyeerde leden worden op een speciale zwarte lijst gepubliceerd. GENèVE, 21 December (R.O.) Alle burger lijke vertegenwoordigers van den gemeente raad, d.i. 95 pet. van den raad, hebben ln ver band met de relletjes van 9 November te Ge nève een verklaring doen verschijnen, waarin gezegd wordt, dat de verantwoordelijkheid voor de tragische gevolgen van de botsingen op degenen neerkomt, die, na systematische voorbereiding, de demonstranten de straat op hebben gebracht. Zij danken de officieren, oud officieren en soldaten van het Zwitsersohe leger, alsmede de betrokken politie-organen voor hun trouwe plichtsvervulling. De boeren in het midden-Westen tot den bedelstaf gebracht. De boeren, die in het vroeger zoo rijke Mid den-Westen van de welvarende Vereenigde Sta ten wonen, hebben hevig van de malaise te lijden. Hoe grooter hun boerderijen zijn, des te zwaarder gaan zij gebukt onder gebrek aan werkkapitaal en des te hooger zijn de renten, welke zij voor het geleende geld moeten op brengen. Hun geld is echter verdwenen en zij zijn tot over de ooren in de schulden geraakt. Een correspondent van de „Daily Telegraph" heeft aan deze streken een bezoek gebracht, om zich voor zijn blad op de hoogte te stellen van den toestancf, waarin deze boeren zich op het oogenblik bevinden en heeft verslag uitgebracht van zijn opgedane ervaringen. Het Midden-Westen van Amerika, aldus de correspondent, dat eens vermogens verdiende, gaat thans ten onder aan zijn oogstvoorraden. In Noord- en Zuid-Dacota worden de kachels in de scholen gestookt met mais, omdat deze brandstof goedkooper is dan hout, dat daar zeer schaarsch is. In Minnesota loonde het voor de boeren de moeite niet, om om den aardap peloogst binnen te halen. Openbare verkoopingen van boerderijen, we gens schulden zijn aan de orde van den dag. Een boer, die weigerde zijn eigendom te ver laten, werd door den sheriff met behulp van een machinegeweer uit zijn woning verdre ven. De boeren doen zooveel zij kunnen, om hun lotgenooten bij te staan, daar geen hunner weet, wanneer zij op hun beurt van hun eigen dom zullen worden verjaagd. De wet kan hen niet helpen en daarom hebben zij primitieve, doch afdoende middelen bedacht, om openbare verkoopingen te verhinderen. Een sheriff, die als afslager optrad in een dorpje van den staat Wisconsin, werd verhin derd een woord te spreken. Alle boeren van het district hadden zich verbonden om hun faillieten kameraad te helpen en telkens als de sheriff de verkooping wilde aankondigen over schreeuwden zij hem. De verkooping kon niet doorgaan en de boer is nog steeds in het bezit van zijn boerderij. In groote streken van het Midden- en het Noord-Westen wordt de handel grootendeels gaande gehouden door middel van het ruilver keer. In sommige plaatsen is dit systeem zoo ontwikkeld, dat het geld praktisch geheel uit den handel verdwenen is. Een plaatsje in het Noorden van Minnesota, dat de correspondent bezocht, was vol bedrij vigheid, toen hij daar aankwam. De geheele hoofdstraat stond vol boerenkarren en wagens. Slingers groen van den eenen telegraafpaal naar den anderen kondigden het naderend Kerstfeest aan. De vijf of zes'winkels van het dorp waren vol koopers. Alleen de bank was verlaten. Geld werd bij de Inkoopen, welke de boeren deden, nauwelijks gebruikt. Een boer bracht bijvoorbeeld tien dozijn eieren mede voor den winkelier. Deze gaf hem dan crediet voor een waarde van drie dollars, waarvoor hij levens middelen of cadeaux voor Kerstmis kon koo- pen. In sommige deelen van Minnesota doet onge veer negentig procent van de boeren hun in koopen volgens dit systeem. Slachtoffers onder de politie. PARIJS, 21 December (R.O.) Volgens een officieele mededeeling van de prefectuur van politie baart het verkeersprobleem ook te Parijs groote zorg. Talrijke politiemannen belast met de rege ling van het verkeer zijn bij verkeersongeluk ken gewond. De statistiek heeft uitgewezen, dat gedu rende de eerste tien maanden van dit jaar 644 agenten bij verkeersongevallen betrokken zijn geweest. Twee' hunner zijn overleden en 64 zwaar gewond. Gedurende dezelfde periode heeft de politie 71.536 automobilisten of mo torrijder beboet wegens roekeloos rijden en het niet vaart minderen bij de overgangen voor voetgangers. Van 300 automobilisten werd het rijbewijs ingetrokken. WASHINGTON, 21 December (V. D.). Slechts zelden is het huis van afgevaardigden zoo onrustig geweest en het tooneel van zoo veel gelach, geschreeuw en lawaai, als tijdens het debat van gisteren, over de toelating van bier. Het debat duurde ongeveer 6 uren. Een enveertig leden voerden in dien tijd het woord. Tot besluiten kwam het niet en vandaag zal de zaak opnieuw in behandeling komen. Men verwacht, dat een meerderheid in het huis voor de wet zal stemmen. ROOSEVELT ZAL EEN ZEEREIS MAKEN. NEW-YORK, 21 December (V.D.) De nieuw- gekozen president Roosevelt wil, alvorens zijn nieuwe functie te aanvaarden een zeereis ma ken langs de Amerikaansche kust. Hij zal omstreeks 5 Februari vertrekken en een dag of tien op zee blijven. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De kinderen Degimbre en Voisin van Bau- raing, beweren dat zij Maandagavond de „ver schijning", die volgens hen op O. L. Vrouw lijkt, weer gezien hebben, doch dat zij ditmaal niets gezegd heeft. Uit Freiburg in Breisgau meldt Kipa: Pastoor Wilhelm Senn te Sickingen, die bij de nationaal-socialistische partijdrukkerij zon der kerkelijke goedkeuring een geschrift over „Katholicisme en nationaal-socialisme" had laten verschijnen, ofschoon hem door den suspendeerd. Thans deelt het aartsbisschoppelijk orgaan mede, dat deze maatregel is opgeheven, wijl pastoor Senn zijn leedwezen over de schending van de canonieke gehoorzaamheid heeft uitge sproken en verklaard heeft, dat hij alle opvat tingen der nationaal-socialisten die het Katho licisme vijandig zijn, veroordeelt. BERLIJN, 21 December (W.B.) Gisteren avond tegen middernacht is een brutale roof overval gepleegd op een 24-jarigen te Berlijn woonachtigen Amerikaanschen journalist, Ber nard Rieback. Deze was op weg naar huis, toen hem in de Kurfürstenstrasse, door een man, die uit een huis kwam, om vuur gevraagd werd. Toen Rieback naar zijn lucifers greep, trok de onbekende man plotseling een pistool, drong hem daarmede in het huis en plunderde hem daar geheel uit. Behalve baar-geld, ontnam de roover hem ook een cheque-boekje, zijn gouden horloge en zijn arbeidscontract met een Amerikaansch nieuwsbureau. Vervolgens verdween de roover in de duis ternis nog vóórdat Rieback de politie had kun nen roepen. DE JEUGD OP ROOFTOCHT. BERLIJN, 20 December. (V.D.) Te Berlijn zijn Dinsdag opnieuw op twee plaatsen win kels geplunderd. Zoo verschenen te Schoene- berg, in een confectiemagazijn, vijftien opge schoten jongens, van wie twee de eigenaars met pistolen bedreigden. De overigen eigen den zich intusschen overjassen en costuums toe. De daders ontsnapten met medeneming van tien jassen en ongeveer 15 costuums. In het Noorden van de stad zijn, na het in vallen der duisternis, eenige jongemannen voor een gevogeltehandel verschenen. Zij sne den ganzen die uithingen los. In totaal zijn 26 ganzen meegenomen. Ook hier zijn de daders ontkomen. In verband met de dagelijksche plunderin gen zijn thans door den politiepresident nieu wen maatregelen getroffen. Er zal 300 M. be schikbaar gesteld worden voor de opsporing van de daders van eventueele plunderingen, van 21 tot 24 December. NIEUWE AARDBEVING IN GRIEKENLAND ATHENE, 21 December (H.N.) Vanmorgen zijn op het schiereiland Chalcidice opnieuw vrij hevige aardschokken waargenomen. Ook te Saloniki en op het eiland Thasos werden aardschokken gevoeld, die wel is waar zwak waren, maar toch vrij lang duurden. Schade van beteekenis schijnt niet aange richt te zijn. NEW YORK, 21 December. (H.N.) Tegen middernacht zijn in het Westen der Vereenig de Staten vrij krachtige aardschokken gevoeld, die echter geen schade van beteekenis aange richt hebben. Te Salt Lake City bleven de klokken van 19 telegraafkantoren stil staan en in het staats- kapitool te San' Francisco begonnen de kroon luchters te schommelen. MUNITIE-VONDST WALDENBURG, (Silezië), 21 December (W.B.) In het slot van baron von Zedlitz-Neu- kirek, die in verband met een diefstal van springstoffen te Kynau dezer dagen is gearres teerd, heeft een nieuwe huiszoeking plaats ge had, waarbij 6000 patronen werden in beslag genomen. In een nabij gelegen bosch werd een verbor gen bergplaats ontdekt, waarin zich een geweer en munitie bevonden. VLIEGTUIGEN BOVEN DE HIMALAYA. LONDEN,$0 December. (V.D.) In het Hima- laya-gebergte hebben vijf vliegtuigen van da Royal Air Force een vlucht volbracht over honderden mijlen op een hoogte van 25.550 voet. De piloten waren volkomen afhankelijk van hun zuurstofapparaten, terwijl zij over het grootste gedeelte, dat zij aflegden, geen ge schikt landingsterrein onder zich hadden. Om over de bergtoppen te kunnen vliegen moesten de machines 5 mijl boven de opper vlakte van de zee stijgen. Tijdens de vlucht zijn tal van interessante foto's genomen. 39). Soraye, die hoorde, dat het over hem ging. hief het hoofd op en keek naar Doctor Ft®- beaius. Ik hen in ordie, mompelde hij. Hootde wat u zeii. Groot belang heel groot belang! Ik wil betalen ik wil mijn woord geven ook. Dat wiil ook Trickett diaar ben ik zeker van! U zoudt beter over het geld met mij kuninen praten, zei Jimmie, vluchtig een blik naar Scraye wendend. Lord Soraye is niet eh in staat om het te doen n0g ndet. Soraye keek weer op. Ik ben er toe in staat, zei hij. ik ben in orde ik voel me goed. Ik kan in eik ge val een cheque teekenen heb groote bank rekening. Hij lachte dwaas en trok een gezicht tegen Jimtmie, die door dit optreden meer en meer in de war werd gebracht. Scraye haalde een cheque-boek uiit zijn zak. Hoeveel? vroeg bij aan den Doctor. Wil alles betalen wat redelijk is. Leven en vrij heid onbetaalbare dingen, eh? Hoeveel' Zal een cheque schrijven. U moet hem toch wel iets heel bijzonders gegeven hebben, om hem zoo te maken, zei Jimmle. Hij is niet in staat iets te doen. Praat met mij laat hem met rust. Doe dat chequeboek weg en houd je kalm! zei hij boos tegen Scraye. Houd op! Scraye protesteerde zwak; Jammie, die er z«ker van was, dat er spoedig iets zou geheu- len> duwde hem zonder plichtpleging in zijn Moei en wendde zich weer tot den Doctor. Zeg mij, wat u wilt! Ik zal kijken, of aannemelijk is. Maar op de allereerste P'aats -«rij jfc jets weten! Wat gebeurt er met cie gestolen voorwerpen, die ik in Parijs vond? -gjj voorbeeld het kruis van Lord >-cray6? -wordt dat teruggegeven? \V© geven nooit iets terug, antwoordde oo o-r Frobenius, Absoluut niet! Het komt me overeen met de macht der vereendging, om nets terug te geven, wat zij eenmaal beeft genomen. "i ^s' Yervolgde Jimmle, die tijd nachtte te winnen. Als ik betaal, wil ik 'e/.S ,Waardevols hebben als contraprestatie. Wie zijn ltd van uw vereeniigiing en wat heeft zij J gedaan? U bent verplicht, mij dat te ver tellen als u mjj voor een man van eer houdt. Frobenius voelde dezen eisoh waar schijn ijk als ze6r billijk en het scheen hem te v eaen, er met zo0'n belangstelling naar zijn werk werd gevraagd. Het werk, dat wij deden, was hoogst in teressant. ik wilde u er juist over gaan ver telled, toen die werklieden kwamen. Zooals ik zen, ik heb eenige mannen gevonden, die evenveel goede eigenschappen vorr dit werk bezitten etjis ik. Samen hebben we eenige plan nen uitgewerkt. Onze werkkring lag in de aristocratische huizen van Europa. Een zeer moeilijke taak was het vinden van betrouw bare agenten. Doch onze vindingrijke geest wist daar een prachtige oplossing voor. In de kringen der aristocraten komen heel veel men- schen voor, die wel een hooge opvoeding heb ben genoten, -doch die ook zeer arm rijn. On danks hun gebrek aan geld zijn zij toch over al welkom. Van dit geldgebrek hebben wij ge bruik gemaakt. We zochten en vonden eenige personen meestal domes die zoodra zij ergens te gast waren, moesten trachten een kostbaar voorwerp, liefst met historische waar de, weg te nemen. Zij gaven d'ie voorwerpen aan ons en kregen dan tot belooning vijf en twintig procent der opbrengst, ik heb een zeer handige dame gekend, die in ongeveer twaalf maanden niet minder dan twee duizend pond op die wijze wist te verdienen. Dat is zeer interessant, zei Jlmimie. Maar eh wat deed u met die h'm! ge annexeerde voorwerpen? Doctor Frobenius trok een zeer plechtig gezicht. Er bestaat zooiets als een markt voor verzamelaar®, antwoordde hij. U neemt mij echter niet kwalijk als ik op dat punt niet verder inga. Ik zou dan namen moeten noe men. De verschillende voorwerpen zijn door ons verkocht tegen een hoogen zeer hoogen prijs. Daarna verdwijnen zij! Verdwijnen? vroeg Jimmie. Ja, in de collectie van den verzamelaar! Jimimie keek onverschillig naar buiten en zag, dat de werklieden nog steeds bezig wa ren. Eenigen waren bezig in den tuin, ter- yijil anderen om de handwagen stonden te praten. Opeens zag hij, dat een hialf dozijn mannen n-aar de achterdeur liepen, waardoor ook hij was binnengekomen en onder ben her kende hij Packe. Toen hij dit zag, wendde hij zich tot Doctor Frobemius. Wel, zei hij heet vergenoegd, als praatten zij over zaken op de meest vriendschappelijke wijze, veronderstel, dat we dit geldvraagstuk oplosaen! Wait zou u moeten ontvangen? Doctor Frobenius nam nog een snuifje, stond op en liep naar een van de vele deuren in de kamer. Over de vraag van het juiste bedrag zou ik eerst graag een vriend en medewerker wil len raadplegen, een dame. Een oogenblik bij opende de deur en stak zijn hoofd in een andere kamer mevrouw Wythensbawe! zei hij tegen iemand in die kamer. Wilt u even hier komen? Jimmie keek met bijzondere aandacht naar de dame, die binnentrad. Haar gelaat en fi guur kende bij maar al te goed. Zij kwam binnen en keek hem met een harden, zake- lijken blik aan en lette nauwelijks op Scraye die luid gromde toen hij haar zag en viel in een stoet naast het bureau van den Doctor. Wij praten over de grootte van den los prijs, zei de Doctor, een kleine beleefde bui ging makend voor mevrouw Wythensbawe Lord Scraye is bereid en ik ben erin geslaagd, den heer Trickett ervan te overtuigen, dat onze vragen redelijk zijn. Nu, mijn beste me vrouwtje, u bent ten volle op de ho gte van de finanoiëele draagkracht dezer heeren en wel ken prijs dunkt u da>t wij kunnen vragen? Mevrouw Wythensbawe sprak op een duide- lijken en beslisten toon, die de oorzaak was, dat Jimmie haar oplettender bekeek. Voor Lord Scraye twintig duizend pond. antwoordde zij. Voor den heer Trickett dertig duizend. Doctor Frobenius keek de slachtoffers onder zoekend aan. Hebt u het gehoord, heeren? zei hij. Wat zegt u ervan? Kunt u ermee accoord gaan? Scraye maakte een gebaar, dat erop duidde, dat hij genoeg had van zijn gevangenschap en dat hij, kost was kost, verlost wilde worden. Natuurlijk natuurlijk! mompelde hij. Maar laat me weggaan weg, en ik wil alles alleis. Doctor 'Frobenius wendde zich tot Jimmie. En wat zegt de heer Trickett? Jlimmie luisterde aandachtig. Hij was er zeker van, dat Packe en de mannen op dat oogenblik in het huis waren; hij was nieuws gierig wat zij deden en wanneer zij zouden komen. Want dat zij zouden komen, daar was hij zeker van. Hij kon nu echter bun hulp niet inroepen en keerde zich daarom zeer beleefd tot den vraagsteller. Wat de heer Trickett zegt, antwoordde hij, is dit waarom mevrouw Wytehshawe den heer Trickette hooger schat? Lord Soraye, schatting twintig duizend pond, is een rijke aristocraatde heer Trickett is een „niets" in heel veel gevallen. Waarom is hij voor het betalen van het losgeld tien duizend pond meer waard, dan de markies van Scraye? Terwijl hij. sprak keek hij mevrouw Wytihem shawe scherp aan. Doch als hij meende, dat zij zich zelfs maar een oogenblik zou schamen, dan vergiste hij rich deerlijk. Haar gelaat bleef kalm en onbeweeglijk, haar oogen be hielden dien harden blik. Lord Scraye, zei zij, heeft de verantwoor ding voor vele zaken; de heer Trickett heeft slechts aan zichzelf te denken. Dat zegt niets, zei Jimmie. Dat verklaart nog niet de meerdere waarde. Scraye maakte weer een ongeduldig ge baar. Ik zal jullie eens wat zeggen! Deel het verschil! Maak er vijf en twintig van! Eh? zei hij op den toon van een dronkaard. Geen slecht idee, zei de Doctor. Ik ben bereid het bedrag voor den heer Trickett terug te brengen op vijf en twintig duizend. Ik geloof, mijnheer Trickett, dat u dat wed rede lijk zult vinden. Ik zal wel moeten, want ik sta tegenover een overmacht, antwoordde Jimmie. Accoord! Ik zal een chèque schrijven, betaalbaar aan toonder, natuurlijk. En zou ik u dan mogen vragen, hoe u dit geld denkt te incasseeren en wat er met ons zal gebeuren tot dien tijd? Want ik veronderstel, dat u ons niet zal laten gaan voor u het geld hebt Daar hebben wij voor gezorgd, mijnheer Trickett, antwoordde Doctor Frobenius, hem met een gebaar noodigend aan zijn bureau te komen zitten, terwijl mevrouw Wyfchenshawe kalm een tafeltje naar Lord Scraye schoof en hem een penhouder overhandigde. Mevrouw zal met haar auto, welke voor de deur klaar staat, direct naar Londen ver trekken. Zij kan er nog juist zijn voor het sluiten der banken. Als zij helt geld ge- ind heeft, zal zij rich met mij in verbinding stellen en u bent vrij. Zoo heb ik mij de rege ling gedacht. Uitstekend! zei Jimmie. Hij ging zitten, schreef een ehéque en overhandigde die den Doctor, die op hetzelfde oogenblik de chèque van Scraye ontving. Hn bekei k de beide papie ren en gaf ze aan mevrouw Wythensbawe. In orde, zei hij. Ik zie. dal beide cheques bij de Coutt's Bank geïnd kunnen wonden. Dat spaart tijd. Als u direct vertrekt, kunt a twintig voor vier in Londen zijn nog tijdig genoeg. Nu Er werd op de deur, waardoor ook Jimmie was binnengekomen, geklopt en een dienste meisje trad binnen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9