föf* %im Ufd «f DE TWEEDE KAMER AANVAARDT WEGENFONDSREGROOTING. Hoofdpijn -f" en iCiespijn V TARWEWET VERLENGD SLANGENGIF. ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 FINANCIERING EN LOCALE VERLANGENS. Avondvergadering van Donderdag De salarisverlaging der ambtenaren. DOODELIJKE AANRIJDING BIJ HAARLEM DOODELIJKE AANRIJDING. NOOTLOTTIGE AANRIJDING ONDER STOMPWIJK. HET VOEREN VAN EEN HANDELS NAAM. AUTO TEGEN EEN BOOM. INBRAKEN IN DE BANK VAN LEENING. door een auto gegrepen. Rlijnhardt's Poeders. UITVOERING TARWEWET EEN ECONOMISCHE WEDSTRIJD. (NADRUK VERBODEND DE AANSLAG OP AGENT BAAS. BANKDIRECTEUR OPNIEUW INGESLOTEN TEKORT VAN 45.000. DE WIELRIJDERS ZULLEN DANKBAAR ZIJN „Voorzichtig beleid" kan het motto zijn boven deze begrooting. Zij raamt voor bet komend jaar de opbrengst van rijwiel- en wegenbelas ting op nauwelijks 20 millioen en daar Water staat wegens bezuinigingsredenen dit jaar slechts 1.750.000 gulden in het Wegenfonds stort, zal dit laatste al ruim 8 millioen noodig hebben om het tekort over 1933 te dekken, daar de uitgaven op 29 millioen geraamd zijn. Nu hoopt de Minister weliswaar, dat de mindere inkomsten, wat de gevolgen betreft, getemperd zullen worden door de geringere kosten der werken en hij beschouwt de mindere uitkeering van Waterstaat aan het Wegenfonds van tijde- lijken aard, ja, rekent zelfs op aanzuivering van wat nu wordt onthouden, maar alle Ka merleden zijn zoo toch niet meer gerust over de financiering en meer dan één gaf daarvan ook hedenavond blijk, al probeerde de Minister hun zorgen weg te praten. Daarmee was mr. Reymer trouwens niet klaar, want ook uit verkeerstechnisch, sociaal, regionaal en locaal oogpunt hadden de afge vaardigden hun bezwaren. Zoo wil ir. Bongaerts de werkverruimingsidee meer zien ingeschakeld en In verhand hiermee minder sterke concen tratie der werkzaamheden en meer verdeeling ervan over het heele land, daar er dan meer werkloozen een kans maken. De Katholieke af gevaardigde had daarbij het bezwaar, dat de wegen In het centrum des lands en In Zuid- Holland wel heel royaal worden aangelegd oud thema van prof v. d. Bilt, die zich blijft ergeren aan den weg Den Haag Rotterdam, welke een millioen gulden per kilometer moet hebben gekost terwijl het Zuiden in de ver drukking komt. Hiertegenover betoogden andere Kamerleden weer de achterstelling van de Noordelijke pro vinciën. Het was den heer Jan ter Laan niet euvel te dniden, dat zijn hart uitging naar den weg RotterdamBetuwe, waarover heel wat afge vaardigden het woord voerden en wie zou den burgemeester van Culemborg kwalijk nemen, dat hij ook probeerde een graantje te pikken en den weg VianenWaardenburg wel langs zijn plaats wilde hebben Al dezé wenschen overwoog de Minister en hij zei vriendelijk, dat hij overwoog (alleen moest de heer Keestra hooren, dat niet met de wenschen van alle burgemeesters rekening kon worden gehouden), maar behalve de heer Jac. Vos, zullen de overige afgevaardigden zich wel niet direct illusies hebben gemaakt Of ir. Bongaerts moet aannemen, dat inderdaad overal viaducten zullen komen voor de door hem verfoeide overwegen. Maar deze afgevaar digde heeft als oud Kamerlid en gewezen Minis ter wel eenig begrip van vriendelijke overwe gingen in een avondvergadering. Opnieuw is de antithese asfalt of klinker gesteld de meeningen zijn verdeeld en de Minister meent, dat de preferentie afhangt van de bodemgesteltenis en zelfs van het weer: nat of droog terwijl met baron van Voorst tot Voorst vele afgevaardigden ook weer ont ferming vroegen over de tertiaire wegen, die ■buiten het wegenfonds vallen. Dan maar de wet veranderen, zegt deze Katholieke afgevaar digde. Nog eenvoudiger recept heeft de heer Ter Laan: een deel van het geld, dat nor maal in 't wegenfonds zou komen, moet nu maar gebruikt voor de tertiaire wegen. Dit zou toch zeker wel uitdrukkelijk détournement de pouvoir zijn en in elk geval de bezuiniging weer ten deele te niet doen. De Minister meen de, dat de provinciën moeten werken met de haar toegedachte 35 pet. en zegde ir. Bongaerts nauwe samenwerking toe tusschen Waterstaat en de provinciale besturen. Verder dan ter grif fie de wegenplannen bekend maken, leek den bewindsman met het oog op de grondspeculatie ongewenscht. Tegen den heer van Dijk e.a. leden hield de Minister vol, dat de fietsers, die 35 pet. van de wegenbelasting betalen, ook recht op een plaats hebben op de groote, nieuwe ■wegen. Daar zullen de wielrijders dankbaar voor zijn, maar de overweging van tolheffing bij bruggenDat is reactie, zei de heer van Dijk en had de anti-rev. afgevaardigde geen gelijk, daar de tollen op rijkswegen immers in 1899 werden afgeschaft en de Wegenwet nieuwe tolheffingen uitsluit? Maar het geld, zal Minis ter Reymer denken, die nu al zucht, hoe hij allerlei wenschen om verbeteringen zal inwil ligen. Intusschen, de begrooting was om twaalf uur z.h.s. aanvaard. De laatste, die afgehandeld moest worden. OP KERST-RECES „N'oublions jamais, laat ons nooit vergeten!" prijkt er weinig christelijk op meer dan één oorlogsmonument bezuiden onze grenzen. Die zelfde spreuk mag echter in herinnering wor den gebracht bij de behandeling van de Tar- wewet, welke Minister Verschuur in gunstiger zin voor de boeren heeft veranderd, doordat hij het maximum mengpercentage van 25 tot 40 verhoogt, den duur der wet Btelt tot 1 October 1937, inplaats 1 Augustus 1934, en den richtprijs voor de 100 kilo tarwe van ruim 10 op 12 bracht. Nog levendig herinneren wij ons, hoeveel oppositie Minister Ruijs de Beerenbrouck had te overwinnen, toen hij precies twee jaar ge leden met deze wet voor de Kamer kwam. Indien de Premier toen niet met het zwaarste geschut had gewerkt door met intrekking te dreigen, zouden de boeren de wet hebben ge mist, welke hun grootste steun beteekent. Schier heel de linkerzijde stond toen tegen over den Minister en voorspelde de verschrik kelijkste gevolgen. Zij sleepte zelfs bijna een man als dr. Colijn mee in de oppositie, die immers verklaarde door de noodzakelijkheid gedwongen te buigen. En thans komen twee der heftigste tegenstanders van toen, de heeren Boon en Oud, eerlijk verklaren, dat de werking der wet veel beter is geweest, dan zij hadden verwacht. Thans stemmen alle vrijheidsbond- sche en vrijz. dem. leden vóór de wet, die twee jaar geleden alleen de stemmen kreeg der heide landbouwspeciaiisten uit deze frac ties. Alleen socialisten en communisten bleven In de oppositie. Van de laatsten kon men moeilijk anders verwachten, maar met de fractie der S.D.A.P. staat de zaak anders. Twee jaar geleden kwam deze met haar teeltpremie-idee, dat heel de Kamer als onaannemelijk afwees. Toen durf den ook drie soc. dem. afgevaardigden, n.l. ds. v. d. Heide en de heeren Hiemstra en Schaper de fractie-discipline te breken en vóór de wet te stemmen. Maar nu stemden met deze drie alle Esdeapeërs tegen de wet, ofschoon zij moeten erkennen, dat de landbouw dezen steun niet kan missen en elk ander stelsel onmogelijk is om de hoeren te helpen aan de 15 millioen, die de Tarwewet hun tot dusver jaarlijks geeft. Ofschoon zij verder weten, dat Minister Verschuur, zooals hij den heer Loerakker uitdrukkelijk toezegde, al het mogelijke zal doen om ook de loonen der landarbeiders te beveiligen. Ofschoon zij even eens weten, dat het brood, zooals de Minister uit hun stilzwijgen kon conciudeeren, niet slechter is geworden. Ofschoon zij tenslotte weten, dat het brood goedkooper is dan in 1913 en de verhooging van den prijs door de wet ten hoogste 3 cent kan zijn geweest en misschien 4 cent kan worden. En desondanks stemmen alle roode afgevaardigden tegen deze wet. Laten onze werkers op het platteland dit onthouden als de S.D.A.P. onder hen beginnen wil met de „stevige propaganda", welke b.v. in „De Sociaal-Democraat" van 10 Sept. j.l. door zekeren heer K. Singer werd bepleit, 't Ontwerp werd aangenomen met 57 tegen 21 soc. en commim. stemmen. Alleen tee kenen wij hier aan, dat de Minister beloofd heeft de noodige tarwe beschikbaar te stellen voor de kleine molenaars. Maar mr. van Hel- lenberg Hubar's amendement om ook produc ten, waarin tarwe vermengd is, onder de wet te laten vallen analogie van Kortenhorst's desideratum bij den suikerinvoer werd met 48 tegen 31 stemmen verworpen. De logica van deze verwerping ontging ons te eenen- male, vermits het amendement aan de Regee ring een bevoegdheid wilde geven, die deze niet verplicht zou zijn te gebruiken, maar In het belang van de grensstreken wellicht soms zou kunnen toepassen. Dezelfde katholieke afgevaardigde had ook geen succes met zijn poging om de voorgestel de brood-contingenteering in het belang van onze zuidelijke bakkers te verscherpen. De invoer is, ondanks de beperking nog vijftien maal zoo hoog als vroeger, klaagde mr. van Hellenberg Hubar en daarom wilde hij het in- voerpercentage verlaagd zien. De Minister was echter van oordeel, dat de invoer niet hinder lijk mocht worden genoemd. Wel gaf hij toe, dat deze twaalf maal hooger was dan het nor male, er wordt slechts één duizendste van het gebruik tot import toegelaten. In cijfers uit gedrukt en nationaal bezien, kan men aan het ministerieele argument geen kracht ontzeg gen, maar regionaal bezien, staat de zaak een beetje anders en dan hebben wij den indruk, dat de overmatige Belgische brood-invoer voor onze bakkers in het Zuiden zeer onaangenaam is. Gelukkig heeft Minister Verschuur bij de Tarwewet verklaard, dat hij de pogingen der bakkers om uit den druk te geraken, niet wil dwarsboomen, zooals van communistische zijde werd beweerd. Bevredigd is de nieuwsgierigheid om trent den vorm der met ingang van 1 Januari a.s. ingaande salarisverlaging voor de ambte naren. De Millioenennota wilde het premie- verhaal voor eigen pensioen met 5 pet. ver- hoogen en den ongehuwden aftrek opvoeren van 3 tot 5 pet. Dank zij 's heeren Suring's tusschenkomst bij de behandeling van dit voorstel in de Kamer, kreeg het georganiseerd overleg, waaraan alleen de socialisten geen deel wilden nemen, nog ruimte voor eenig be raad met den Minister, die daarbij een mil lioen of drie liet vallen. De nu toe te passen verlaging zal zijn een verdere tijdelijke korting van 4 pet. voor de gehuwden of voor hen, die gehuwd zijn ge weest en van 5 pet. voor de ongehjtwden. De korting is tijdelijk en loopt op 1 Maart 1935 af. Weer heeft de heer Suring, die in deze ma- erie zeer bedreven is en gewoonlijk de groote meerderheid der Kamer aan zijn zijde heeft (ze fs den heer ter Laan, al moppert deze tel kens eerst een kwartiertje op den katholieken afgevaardigde,) een verbetering beproefd, dit- maa voor de toch al z^raar getroffen wacht- v6 i?rS' t r€seling is hl. aldus: men past or ng oe op het salaris en berekent dan van dit salaris het wachtgeld, dat 60 pet. is. Wegens de degressie ontstaat echter verschil, omdat f^onn"1 et®elcenis ia' welk deel van het salaris Lï „V p ®erste f 2000 gaat immers i en van de rest 9 pet. Voor een ambtenaar met 4000 wordt de berekening dus: 2000 - 6% pct. la f de overige 2000 is 180 of samen 310 Nu zegt het Wachtgeldbesluit: als er wijziging in het salaris komt, geldt het gewijzigd salaris als laatst genoten wedde. Hiervan krijgt de wachtgelder dus om bij ons voorbeeld te blijven 60 pct. of 2214. Nu zegt de beer Suring: eigenlijk hadden de wachtgelders al niet gekort mogen worden, indien men aan neemt, dat de salarisregeling strikt genomen niet veranderd is. Maar nu dit toch geschiedt, eischt de billijkheid het Kon. Besluit zoo te veranderen, dat de korting op het wachtgeld en niet op het salaris wordt toegepast, opdat de wachtgelder, die toen al gedupeerd is, niet erger worde getroffen dan de ambtenaar. Minister de Geer erkende Suring's bezwaar onmiddellijk en gaf de belofte de gevraagde wijziging ernstig te zullen overwegen. Dat scheelt den belanghebbenden toch altijd weer 1 pct Niet veel, maar alle beetjes helpen. De wet ging er door met de stemmen van com munisten en socialisten tegen. Het grappige was, dat de eersten aan de laatsten verweten wel met den mond elke salarisverlaging te be strijden had de heer Hiemstra bij de Tarwe wet geen motie om elke loonsverlaging te ver bieden maar dat de sociaal-democraten haar zelf wel degelijk In de praktijk verdedi gen en toepassen. Met haar loonpolitiek is e S.D.A.P. wel heel leelijk in een slop geraakt. Al kan zij dit niet toegeven, de feiten bewijzen het lederen dag. Met „wilskracht en veerkracht", mocht voor zitter van Schaik in zijn als altijd hartelijk slotwoord zeggen, heeft de Kamer haar werk beëindigd. Dat zij daar in geslaagd is, mag zeker ook toegeschreven worden aan de hu mane leiding van dezen algemeen geachten president, die zoo goed als alle vergaderingen van deze zware zitting heeft bestuurd en wiens geduld en tegemoetkomendheid ook de journa listen met bewondering gadesloegen. Tot 21 Januari gaat de Kamer op reces. Als zij 1 Februari haar openbaar werk hervat, wachten de begrootingen van Indië en Cura sao, de nieuwe indeeling der rechtsgebieden de weeldeverteringsbelasting, de wijziging der crisispachtwet, der lageronderwijswet, alsmede de ontwerpen betreffende de wijziging van het huwelijksvermogensrecht en dat betreffende de vrachfregeling in de Binnenscheepvaart. Berekent men, dat op 9 Mei a.s. de candidaats- stellingen zullen plaats hebben en de Kamer dien datum dus practisch demissionnair is, dan rest er niet zoo'n zee van tijd. Maar dat is van latere zorg! De overleden oud-museumdirecteur en kunstcriticus W. J. Steenhof f. De bestuurder van den auto vrijgesproken. De Haagsche rechtbank heeft Donderdag uit spraak gedaan in de zaak tegen den boterhan- delaar A. B. te 's-Gravenhage, die op 30 Augus tus j.l. met een door hem bestuurde auto op den Rotterdamschen weg den 72-jarigen heer J. M. A. L., die aldaar wandelde heeft aange reden ten gevolge van welke aanrijding het slachtoffer is overleden. De rechtbank sprak B. vrij. Door het O.M. was 2 maanden hechtenis geëischt. Verdachte vrijgesproken. De 18-jarige G. G. 't H. uit Nootdorp, die op 17 Augustus j.l. te Stompwijk met een door hem bestuurde melkauto tegen het sluithek van een geopende brug opbotste, waardoor eenige personen te water geraakten en de 32-jarige wagenpoetser der electr. centrale W. G. Ter H. is verdronken, werd door de Haagsche recht bank vrijgesproken van het schuldmisdrijf om schreven in art. 307 W. v. S. (dood door schuld). Lampe contra Lampe. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de N.V. Modemagazijnen v.h. Gebr. Lampe te Rotterdam en de N.V. Dames- en Kinderconfectie v.h. Gebr. Lampe te 's-Gra venhage. Zooals men weet, had de Haagsche Kanton rechter aan de Rotterdamsche firma verboden den handelsnaam Lampe te voeren ten aanzien van haar filiaal aan den Hofweg te 's-Graven hage, omdat dit verwarring stichtte met de toen reeds in de Spuistraat gevestigde firma Lampe. Nadat de rechtbank dit vonnis had be vestigd, heeft de Hooge Raad het hiertegen ingestelde cassatie-beroep verworpen. Toen de zaak aan den Hofweg te 's-Graven hage was geopend, plaatste de Rotterdamsche firma I impe in vele niet-Haagsche dagbladen advertenties ten behoeve van haar Haagsch filiaal. De Haagsche firma nam hieraan aan stoot en stelde een vordering voor schadever goeding in. Het Haagsche Gerechtshof wees in hooger beroep 10.000 toe. De Rotterdamsche firma ging hiervan in cas satie bij den Hoogen Raad. In overeenstemming met de conclusie van den advocaat-generaal heeft de Hooge Raad giste ren het arrest van het Haagsche Gerechtshof vernietigd en de zaak verwezen naar het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. Automobilist voor het Hoog Mil. Gerechtshof. Voor het Hoog Mil. Gerechtshof stond Don derdag in hooger beroep terecht de cadet sergeant P. F. D. M., die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, is veroordeeld tot 3 maanden hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De president memoreerde verschillende voor vallen, waaruit bleek, dat beklaagde als motor bestuurder reeds veel met de politie te doen heeft gehad. Beklaagde was gewoon met zeer groote snel heden te rijden en heeft deswege verschillende bekeuringen gehad. Wat de aanrijding op 14 Juli j.l. des avonds om 10 uur bij de Schoutjesbrug onder Haarlem betreft, waarvoor beklaagde thans terecht staat, merkte de president op, dat de omstandigheden zoodanig waren, dat van een aanrijding absoluut geen sprake had be hoeven te zijn. Maar beklaagde heeft met zoo groote snelheid gereden en de bocht zoo kort genomen, dat hij als gevolg daarvan een meisje heeft aangereden, dat aan de gevolgen hiervan is overleden en dat eerst op een afstand van 50 M. zijn wagen tot stand heeft kunnen bren gen. De president schatte deze snelheid op ongeveer 90 K.M. Beklaagde zeide, met een snelheid van onge veer 50—55 K.M. te hebben gereden en niet den indruk te hebben, dat het ongeluk aan zijn grove schuld is te wijten geweest. De advocaat-fiscaal, mr. Brants, vroeg, na ge tuigenverhoor, vernietiging van het vonnis van den Krijgsraad, en concludeerde tot veroordee ling van den beklaagde tot 6 maanden hechte nis en ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. van Löben Seis, vroeg na een uitvoerig pleidooi vrijspraak, subs, clemen tie. Een ernstig-, twee lichtgewonden. Onder de gemeente Aduard is gisterenmid dag de heer J. Nienhuis, inspecteur van poli tie te Groningen, vermoedelijk doordat de stuurinrichting defect raakte, met een auto, waarin ook zijn verloofde en een andere dame gezeten waren, tegen een boom gebotst. De heer Nienhuis kreek een hekken- en voetbreuk, terwijl de beide dames licht werden gewond. Alle drie personen zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Dat de botsing zeer hevig is geweest, bleek uit het feit, dat het voorgedeelte van den wa gen vast zat aan den boom. De toestand van den heer Nienhuis is niet levensgevaar lijk. Geveltoerist "Voor den rechter. Tweemaal, betrekkelijk kort na elkaar, bracht een inbreker een bezoek aan den winkel van de Bank van Leening aan den N.Z. Achter burgwal te Amsterdam. Op 4 April en 11 November had. hij zich door verbreking en inklimming toegang ver schaft. Den eersten keer werd een groot aantal gouden en zilveren munten, horloges, ringen en vulpenhouders vermist. De dader werd toen niet gevonden, maar den tweeden keer was hij minder fortuinlijk. Evenals de eerste maal was hij in den nacht van 11 OP 12 November langs een goot naar boven geklommen, een raam werd geforceerd en de man maakte zich nu meester van horloges, ringen e. a. kostbaar heden. De buit werd in een doek geknoopt en de terugweg aanvaard. De man had echter pech. In de steeg wandelde rustig een tweetal agen ten. De terugweg was afgesneden, doch goed acrobaat als hij was zocht hij een nieuwen weg over de daken. Tenslotte kwam hij terecht in het verkoophuis Frascati, waar hij zich schuil dacht te houden tot den morgen. Maar Bejaarde vrouw het slachtoffer. Gisterenmiddag heeft op den weg langs de Norgervaart te Smilde een ernstige aanrijding plaats gehad. De bejaarde echtgenoote van den daar woonachtigen heer M. werd, terwijl zij een pakje aanreikte aan den bestuurder van tie veenhuizer-autobus door een voorbijrijden de auto, welke geladen was met steenen, gegrepen. Zwaar gewond werd het slachtoffer naar haar woning gebracht. pr. Tholen verleende de eerste hulp. Den chauffeur van den vrachtauto treft vermoede lijk geen schuld. JONGEMAN VERMIST. Reeds sinds Zaterdag j.l. wordt te Alphen a. d. Rijn vermist de 19-jarige A. Bruines. Hij heeft Zaterdagmiddag de ouderlijke woning verlaten om een familielid te Aarlanderveen te bezoeken. Aangezien hij daar echter niet is gearriveerd, vreest men dat den jongen een ongeluk is overkomen. Inake Carson vervolgde onhoorbaar zijn weg. Eindelijk had hij de open ruimte bereikt. Met van haat gloeiende oogen bespiedde hij, van achter een boom, de onbewegelijke figuur van den man, die vóór zijn tent zat. Langzaam verdween zijn hand in de richting van zijn heupzak. Op hetzelfde oogenblik voelde hij een stekende pijn in zijn rechterbeen. Toen sarong hij op den man toe, die zoo rustig vóór zijn tent zat. Eindelijk, siste hij, na vijftien lange jaren. MacLennan nam bedaard zijn pijp uit zijn mond. Carson, zei hij, absoluut niet verrast. Ik wist wel, dat je mij op een goeden dag zoudt vinden. Je bent dus gekomen om me te ver moorden? Inake Carson keek den zittenden man woest aan. Hij lachte wreed. Toen jij vijftien jaar geleden uit Schotland verdween, dacht jij aan onze wraak te ontsnap pen, is het niet? MacLennan, jij en ik zijn de laatsten van ons geslacht. Weet je nog, dat je mijn broer doodschoot. Of wou je dat ontkennen? Carson hief langzaam zijn revolver op. MacLennan keek zonder eenige vrees naar het wapen. Op effen toon vervolgde Carson: Ik wist, dat mijn tijd zou komen. Het was voor mij voldoende te weten, dat je ergens in Afrika uithing. Het zou me niet moeilijk vallen om zoo n excentrieken planten-liefhebber op net spoor te komen. Ik nam er dan tijd voor en nu, na vijftien jaar, heb ik je dan eindelijk ont moet, MacLennan. Familietwisten! Bah! lachte de oudere man minachtend. Carson keek hem valsch aan. Zijn rechterbeen deed hem flink pijn. Familietwisten, deed hij MacLennan na. Ja, oog om oog en tand om tand. Je zult me niet meer ontsnappen, MacLennan! Hoe ouder een mensch wordt, hoe meer hij leert, peinsde dé ander halfluid. Familietwisten! Wat beteekenen die? Krankzinnige opvattingen van fanatiekelingen. Of ik klaar ben om te ster ven' Waarom niet? Ik kan je imme-s toch niet ontsnappen, zeg je. Natuurlijk ben je niet toe rekenbaar. Door jouw familie en de mijne heeft altijd een streep geloopen. En jij, met je haat dragende karakter wilt blijkbaar den twist voortzetten. Niet voortzetten, snauwde Carson. Beemdi- gen, jij bent immers de laatste van de familie MacLennan. De oudere man rookte kalm verder. Laten we de zaak eens kalm bekijken, stelde hij voor. Mijn broer, arme opgewonden dwaas, die hij was, zette den familietwist voort, lang voor jij en ik geboren waren. Hij schoot jouw oudsten broer dood. Toen was volgens zijn ontoereken bare opvatting de balans weer hersteld. Intqs- schen is mijn broer gestorven. Welke reden is er nu om nog meer bloed te vergieten. Ik heb geen lust om naar jouw zedepreeken te luisteren, antwoordde Carson, ruw. Jij bent de laatste MacLennan. Als ik jou neerschiet, zal de familie Carson dus ten langen laatste de over- winning behaald hebben. weer liep het hem niet mee. In het gebouw werd hij gesnapt en aan de politie overgeleverd. De buit was nog compleet. Gisteren had de man, een l9-jan8:e zeeman, zich voor de Amsterdamscbe rechtbank te verantwoorden wegens diefstal met braak. Hij bekende volledig, in details gaf hij een beschrijving van zijn nachtelijke bezoeken aan de bank van leening. Langs den S00t E'ng het naar boven, een raam werd geforceerd, en toen heb ik m'n slag geslagen". President„U wist toch wel, dat dat uw eigendommen niet waren Verdachte „Ja ik dacht wel dat het^ niet voor een a.rmien stumper als ik ben, was Den buit van zijn eersten rooftocht had hij in Engeland voor 400 verkocht. De president merkte op, dat het gestolene veel meer waard was. Verd. „Ik was al blij met vierhonderd pop Ook van de tweede escapade gaf bij een zake lijk en kort overzicht tot het oogenblik, waar op hij in Frascati was gesnapt. Gearresteerde feliciteert de politie. Royaalweg had hij zich ter beschikking ge steld van de politie, had de agenten gefelici teerd met hun succes.... Pres. „Het was den tweeden keer, óók nogal een aardige verzameling". Verdachte (met overtuiging: „Dat was het". „Hoe bent U er zoo toe gekomen, U bent nooit eerder met de justitie in aanraking ge weest Ik had om steun gevraagd, Edelachtbare, maar de gemeente wou me niet helpen en toen heb ik mezelf maar geholpen". „Hebt U misschien te veel detective-verhaal tjes gelezen Verdachte vond dat een oplossing „Dat is best mogelijk". Een getuige vertelde dat de voorwerpen ver stane panden waren en aan de gemeente Am sterdam behoorden. Wegens de volledige bekentenis werd van een verder getuigenverhoor afgezien. De Officier van Justitie, mr. J. Kist, noemde de diefstallen zeer zwaar. Zij zijn met groote handigheid en koelbloedigheid bedreven, de klauterpartij was zeer gevaarlijk. Daar staat tegenover, dat verd. een blanco strafregister heeft, ruiterlijk en sportief heeft hij bekend. Met een en ander rekening houdend, eischte de Officier één jaar en negen maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. P. Scheltema B6duin, pleitto clementie, ook al met het oog op verd.'s jeugdigen leeftijd. Vonnis 6 Januari. zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Reel. 6586 DGVS U Belangen van molenaars en graanhandel. Het hoofdbestuur v. d. R.K. Molenaarsbond „St. Victor", Nat. ver. van molenaars, graan- en meelhandelaren, vergaderde in hotel ,,De Beurs" te Breda. Uit de besprekingen bleek, dat de molenaars en graanhandel hoe langer hoe meer de dupe worden van de crisis-maat regelen. Men was de meening toegedaan, dat eenzij dige voorlichting in regeeringskringen den molenaar en graanhandel parten gaat spelen, waardoor zij in moeilijkheden komen. Intusschen sprak men unaniem sympathie uit voor den zoo noodzakelijken steun, welke aan de boeren verleend wordt. Men ging der halve volkomen accoord met het verhoogd per centage inheemsche tarwe van 35 tot 40 pct. Echter sprak men de hoop uit, dat de gewij zigde uitvoering zoodanig zijn zal. dat mole naars en graanhandel meer dan tot heden in aanmerking zullen_ komen voor bemoeiingen betreffende opslag "Van inheemsche tarwe enz. Hoe lang doet ge over een pijp tabak 't Te Oosterhout is een „rookconcours" gehou den, waaraan deelgenomen werd door talrijke West-Brabanters. Zooals men weet. gaat het er om, wie het langst over een pijp tabak doet, zonder dat ze uitgaat. De voornaamste uitslagen van dezen niet- alledaagschen wedstrijd zijn: 1. M. Huijskens, Etten, 3 u. 50 min. 57 sec.; 2. Ch. Broeders, Oosterhout, 3 u. 37 m. 10 sec.; 3. C. Borsten, Etten, 3 u. 23 m. 39 sec.; 4. H. Huyskens. Breda, 3 u. 14 m. 1 sec.; 5. C. Kuppens, Oos terhout. 3 u. 3 min. 23 sec. De oudste deelnemer, de 72-jarige heer Ha genaars uit Etten, ontving een extra prijs. Eensklaps kreunde hij van de pijn in zijn rech terbeen. Och, zei MacLennan kalm, je maakt me toch niet bang met je woorden. Ik kan in geen geval lang meer leven. Hoogstens 'n maand of zes. Mijn longen zijn doodziek. Kan het je niet be vredigen, dat de dood je binnen een paar maan den tot overwinnaar zal maken. Je bezoedelt dan je geweten tenminste niet met een moord. Carson kreunde van de pijn in zijn rechterbeen De oudere man keek hem nieuwsgierig aan Toen begreep hij plotseling. Neen? vroeg hij, op het oogenblik, dat Car son zijn wapen vastberaden op hem richtte. Je wilt de natuur een handje helpen? Denk er aan, Carson, dat de natuur Carson sleepte het levenlooze lichaam van MacLennan in de tent en verwijderde zich haas tig van de plaats van zijn misdaad. Nu zijn zenuwen zich langzamerhand ontspan den, was de pijn in zijn been bijna onverdrage- lijk. Hij rilde over zijn geheele lichaam. Langzaam daalde de duisternis, terwijl Carson moeizaam en met inspanning van ai zijn krach ten, zijn weg zocht door het dichte bosch. Het was hem of onzichtbare wezens hem hoonden en bedreigden. Hij snikte bijna van angst. Toen ver mande hij zich weer en lachte om zijn lafheid. Zijn lach klonk echter hol. Even later snikte hij weer. Een snikken, veroorzaakt door de ondra gelijke pijnen in zijn been en door zijn overspan nen zenuwen. Onwillekeurig tastte hij naar zijn been en merkte met ontzetting, dat het sterk gezwollen was. In doodsangst liet hij zich op den grond vallen. Met bevende vingers streek hij een lucifer aan en bekeek angstig zijn onderbeen. Twee kleine gaatjes ontdekte hij, even boven zijn enkel. Zijn been was afschuwelijk misvo.md, zóó sterk was het opgezwollen. Met een gil sprong Carson overeind. Alles werd hem duidelijk. Hij herinnerde zich de ste kende pijn, toen hij aan den rand van het bosch, MacLennan stond te bespieden. Een slangen- Razend van pijn strompelde Carson verder. Hij had slechts één gedachte: het dorp te berei ken. In zijn hevigen angst schreeuwde hij luid keels. Opgeschrikt door zijn gegil kwamen er haastig enkele menschen uit het dorp in zijn richting, toen hij bijna zijn bestemming bereikt had. Toen de mannen hem zagen, begrepen ze het onmiddellijk. De verschijnselen waren onmis kenbaar. De mannen uitten slechts één woord, terwijl ze Carson voorzichtig op een bed legden. Toen hij den naam van de slang hoorde, die hem gebeten had, snikte hij wanhopig: Ik moet dus sterven? U treft het, zei een der mannen ernstig. In gewone omstandigheden zou er absoluut niets aan te doen zijn en was uw dood onver mijdelijk. Maar Goddank woont hier vlak in de buurt een man, die u kan genezen. Sommigen zeggen, dat hij 'n kwakzalver is. Maar dat neemt niet weg, dat hij alleen u het leven kan redden. Toen wendde de man zich tot een der anderen en zei haastig: Vooruit, ga gauw dien ouden natuuronder zoeker halen. Want de oude MacLennan is de eenige, die helpen kan. DE PORTUGEESCHE BANK BILJETTEN. Millioenenvordering ingetrokken. Zooals men zich zal herinneren, had de Bank van Portugal bij de Haagsche rechtbank een vordering van ongeveer 10 millioen gulden aan hangig gemaakt tegen de heeren Marang van IJsselveere, Hennies, Alvez Reiss en de beide gebroeders Sousa de Santos Bandeira, in ver band met de schade, welke zij geleden had in verband met de uitgifte van een groot aantal valsche Portugeesche bankbiljetten, welke de gedaagden in Londen bij de firma Waterlow and Sons hadden laten drukken en waarbij ge bruik was gemaakt van de goede cliché's, wel ke de firma Waterlow altijd gebruikte bij de uitvoering van de opdrachten, welke zij altijd van de Bank van Portugal zelve ontving. Tegelijkertijd had de Bank ook in Engeland een schadevergoedingsproces aanhangig ge maakt tegen de firma Waterlow and Sons, welk proces leidde tot veroordeeling van deze fin*13 op grond dat door niet de noodige voor zichtigheid was in acht genomen. Op de zitting van de civiele kamer der HaaS- sche rechtbank is thans namens de Bank *an Portugal een akte genomen, waarbij de de heeren Marang van IJsselveere c.s. ingeste vordering wordt Ingetrokken. Naar wij vernemen, houdt deze intreW"n6 verband met de reeds door de firma ,w and Sons gedane betalingen en met de ontvan gen inkomsten van de liquidatie van 4® n- ken in Portugal, welke met medewerking van eenige der gedaagden in verband met de ll~ gifte der bankbiljetten waren opgericht- DE WRAAK DER DIENSTMAAGD, Poging om een gezin te vergif"8en* De Amsterdamsche rechtbank deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen de 24-jafl®e dienst bode F J„ afkomstig Duisburg. ,d?e ecn> te Bussum woonachtig gezin, waarbij zü in. betrek king was, heeft pogen te vergiftigen- Zij zou in het eten, dat de familie genuttigd heeft, een hoe veelheid zuringzout of ander gif lebben ge mengd. Het gebeurde had voor geen der leden van het gezin ernstige gevolgen, de ouders hadden de vergiftigde spinazie niet gegeten en de kinde ren hadden van de toegediende hoeveelheid geen nadeelige gevolgen ondervonden. De rechtbank veroordeelde de dienstbode tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest terzake poging tot doodslag- Het O.M. had wegens pogir.g tot zware mis handeling met voorbedachten rade anderhalf jaar geëischt. PAARDEN OP HOL. Voerman overreden en gedood. Aan den Pelzerweg, onder de gemeente Hoogkerk, is de 22-jarige voerman J. v. Dijk uit Hoogkerk, door het op hol slaan van de paarden, onder den wagen terecht gekomen. De man werd met ernstige wonden opgenomen en is, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen overleden. Instructie gesloten. Naar wij vernemen Is de instructie In de zaak van den verdachte v. B., die in het Huis van Bewaring werd ingesloten in verband met den aanslag op den agent Baas op 20 Sept. j.l. gesloten en zal deze zaak binnenkort naar de openbare terechtzitting van de Rechtbank wor- den. verwezen. Men meldt ons uit Den Haag: De heer I. L„ bankdirecteur, die dezer dagen opnieuw in hechtenis was genomen wegens verduistering van gelden van kerkelijke lee ningen, is gisterenmiddag voor den rechter commissaris geleid en daarna in het Huis van Bewaring Ingesloten. DIPHTERITIS. Wegens het veelvuldige heerschen van diph- terltis te Nispen aan de grens, zijn aldaar reed3 sedert enkele dagen alle scholen tijdelijk ge sloten. DEKEN DR. JOS- MAAS. De HoogE-erw- heer dr. Jos. Maas, deken van Eindhoven, die sinds een paar weken uit da observatie in het R.K. Binnengasthuis aldaar ontslagen was. is wederom In het ziekenhuis opgenomen. Deken Maas lijdt al langeren tijd aan diabetes. r. K. ORGANISTEN- en directeuren VEREENIGING- Vrijdag 30 December zal te Utrecht in da „Dletsche Taveerne" Oud-Janskerkhof 31 te 1.30 uur een vergadering worden gehouden door de R.K. Organisten en Directeurenvereeniging, •R® gemeend heeft een vereeniging te moeten stichten voor katholieke musici en te dien ein- da een oprichting op dien dag hoopt te berei ken. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het voorjaar 1933 zullen worden gehouden op: Zuid-Holland: 17 Februari te Rotterdam voor hengsten, type trekpaard, tuigpaard en afwijkende rassen. Zeeland: (alleen voor type trekpaard). 31 Januari te Kattendiike; 1 Februari te Hulst en Axel; 2 Februari te Ooetsurs. Onregelmatigheden bij een zuivelfabriek. Bij de Coöp. Zuivelfabriek „Emaus" te Vlaar- dinger-Ambacht zijn ernstige onregelmatighe den in de boekhouding ontdekt. Reeds zou een tekort van ongeveer 45.000 zijn geconstateerd, meldt de „Rott." Het onderzoek is echter nog niet geëindigd en gevreesd wordt dat het tekort nog veel grooter zal zijn. Naar verluidt zou een be kende bankinstelling de voornaamste gedupeer de zijn. Het is niet bekend of er nog particu lieren door deze onregelmatigheden financieel worden getroffen. De bedrijfsleider Is, hangen de het onderzoek, geschorst. De amnestie-wet in Duitschland. Voor da gevangenispoort wachten de verwanten opÊ het vrijlaten der gevangenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10