BKurws. tasr - S™™ «Selïï PW8& - ;Wm ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 UIT ROTTERDAM MISLUKTE OVERVAL OP EEN SPAARBANK. Een gewapend persoon drong het Spaarbankgebouw aan de Van der Takstraat binnen. KORDAAT OPTREDEN VAN EEN DER BEDIENDEN. WERKLOOZEN EN R. K. VROUWEN BOND. 11 tt Hl 1 I if Sl&taÈ italiaansche opera. ree"/" BlCrmanS Z0° dee?eaugra" TWEE BERUCHTEN BUITENLAN DERS AANGEHOUDEN OP HEETERDAAD BETRAPT. UIT hillegersberg. diefstal. botsing. GEMEENTERAAD VAN HILLEGERS BERG. VAN EEN CIRCUSTREIN. De leeuwen gedroegen zich dus tot zoover heel netjes. Maar de menschen DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJ PAUSELIJKE STERRENWACHT. nieuwe stratosfeertocht. .Gisterenmiddag heeft op klaarlichten dag een bankoverval plaats gehad in het bijkantoor C van de Spaarbank te Rotterdam aan de Van der Takstraat, welke overval echter is mis lukt door het kordate optreden van een der bedienden. Te ongeveer half één uur gisterenmiddag kwam een als heer gekleed persoon het bij kantoor van de Spaarbank aan de Van der Takstraat binnen. Hij vervoegde zich aan een der loketten, waar een van de twee aanwezige bedienden hem de gebruikelijke vraag stelde of hij geld kwam inleggen of dat er geld moest worden uitbetaald. Nog voordat de bediende had uitgesproken riep de bewuste heer: ik moet geld hebben en meteen toonde hij den bediende een revolver. De andere employe, die achter een bureau zat te schrijven, vloog onmiddellijk overeind en deed alsof hij zich achter een stoel wilde verbergen. Deze afweerhouding was slechts een manoeuvre, want op hetzelfde moment sloeg hij met den stoel een ruit in, om zoo doende de aandacht van het publiek te vestigen op het gebouw. De „heer" die zag, dat hij in een moeilijke positie kwam probeerde nog het hekwerk stuk te trekken, doch dit scheen te solide, waarna hij dan ook de vlucht nam. De bediende, die hem te woord had gestaan, greep toen weer moed en holde den indringer achterna, doch buiten gekomen was van den man niets meer te bekennen. Onmiddellijk daarop werd de politie aan de Nassaukade van een en ander op de hoogte gesteld, doch het is haar nog niet mogen ge lukken het spoor van den dader te vinden. Naar wij vernemen was er vrij veel geld op de Spaarbank aanwezig. Hoe de overval gebeurde. Naar aanleiding van bovenvermelden over val hebben wij een onderhoud gehad met com missaris Albarda van het Bureau aan de Nas saukade, die met het onderzoek is belast. De afdeeling C van het Spaarbankgebouw aan de Van der Takstraat beslaat de geheele benedenverdieping. Door een tochtportaal komt men in een wachtkamer, die met een deur is afgesloten van de eigenlijke kantoor ruimte. Deze deur is door de bezoekers niet te openen, voordat een der bedienden, door op een knop te drukken de deur electrisch ontgrendeld heeft. Door deze glazendeur kun nen de bedienden zien of iemand zich bevindt in de wachtkamer. Zooals gezegd kwam gisterenmiddag te circa half één uur een als heer gekleed persoon de wachtkamer binnen. De kassier de heer J. Zwijgers, die woont aan aan de Zomerhof- gtraat drukte toen hij den bewusten man in de wachtkamer zag staan op de knop. De man trad de kantoorruimte 'binnen en vervoegde zich aan een der beide loketten, waar de kassier juist bezig was. De ruimte voor het publiek is door een tralie-werk, dat van den grond tot den zolder loopt, gescheiden van de plaats waar de kassier en zijn bediende zich bevinden. Tusschen beide loketten in, bevindt zich een deur, die volgens voorschrift steeds aan den binnenkant gegrendeld is. Toen de kassier aan den binnengekomen heer wilde vragen wat de bedoeling was van zijn komst, richtte deze plotseling een auto matisch pistool op het hoofd van den kassier, onder den uitroep: „Geld moet ik hebben, geef me je kas". De kassier, die natuurlijk op dit optreden niet was voorbereid, was zeer timide, temeer daar de indringer zijn revol ver steeds op hem gericht hield. Hij zeide den man geen geld te hebben, ofschoon een vrij aanzienlijk bedrag in zijn nabijheid lag. Op het moment echter, dat de indringer probeerde de deur te openen, welke was ge legen tusschen de beide loketten, had de kan toorbediende, de heer J. Speksnijder, uit de Pretorialaan, de tegenwoordigheid van geest om met zijn stoel een ruit stuk te slaan, welke uitkomt aan de achterzijde van het kantoor. Door dit bekende recept toe te pas sen trachtte hij de aandacht van het publiek te vestigen op de Spaarbank. De indringer, die zag, dat de omgeving voor hem niet meer veilig was, is toen achteruitloopend, de revol ver steeds gericht houdend op den kassier, de wachtkamer ingetrokken, om vandaar uit de vlucht te nemen. De bediende Speksnijder achtervolgde hem, doch op straat gekomen, was de indringer reeds verdwenen. De kassier kon aan de ach tervolging niet deelnemen, omdat hij het kantoorgebouw natuurlijk niet alleen kon laten. De politie heeft een vrij goed signalement van den dader, doch zooals boven gezegd, is men hem nog niet op het spoor. 5 u v,r >-T- 1 Mi ■Hf tb RILLEGERSBERGS BESTRATING, is nog altijd even ongelukkig: naar de ligging der atooïbuizen hoeft men niet te zoeken. Een blijde Kerstviering. Donderdagavond had de Vrouwenbond, in samenwerking met het Comité tot ontwikke ling en ontspanning van werkloozen en met de Haak- Naai- en Brei-actie, alle vrouwen die ingeschreven zijn voor de cursussen (in naaien en koken), voor .werklooze vrouwen en vrou wen van werkloozen door den hond ingericht op een klein Kerstfeest genoodigd. Wel wat voorbarig, maar dat was, zooals de waarn voorzitster zei, om op het Kerstfeest zelf aan de viering in de gezinnen meer ruimte te geven. De kleine foyer van de Jozefgezellen, daar toe welwillend ter beschikking gesteld, prijkte in eenvoudigen Kersttooi; in een hoek aan het einde van de zaal stond een Kerstboom, en daaronder, in het midden, een mooie groote kribbe, door een werkloozen gezel vervaar digd. Er waren ruim honderd gasten, die al gauw in de goede Kerststemming kwamen door de mooie liederen van een Graalmeisjes-koor en een hartelijke toespraak van den voorzitter van het Comité tot ontw. en ontsp., Pater Oorsprong. In de pauze, terwijl de Graalmeisjes als vlugge en vriendelijke dienstertjes rondgingen, kreeg eerst ieder een lot voor een tombola zonder nieten, waarvan de prijsjes onder den boom lagen: daarna kwam er een zeer spannend oogenblik: de verloting van een deken. De ge lukkige winster werd er onder veel gelach in gewikkeld. Na de pauze vergastte de heer Léon van der Hulst de aanwezigen op een fijn gedichtje van Pol de Mont, waarna hij een mooi Kerstver haal van Lode Bakelmans voorlas. Nadat de Graal nog eenige Kerstliederen had ten beste gegeven, waarvan het laatste door allen werd meegezongen, sprak de waarn voor zitster het slotwoord, waarna de kerstcadeaux aan de beurt kwamen. Ieder kreeg één van de vele doozen, die den heelen avond in hooge stapels verlokkend rond kribbe en boom had den gestaan, van buiten allemaal eender, van binnen naar beste krachten beantwoordend aan de wenschen. Vlug liep de zaal leèg, want ieder wilde gauw thuis zijn om te kijken wat erin zou zit ten. Voor. de cursussen in „Van oud nieuw maken die evenals de Kookcursus gegeven worden m de R.K. Vakschool voor Meisjes, van der Duynstraat 9 en met groote toewijding door ve en gevolgd worden, houdt de Vrouwenbond zich warm aanbevolen voor, natuurlijk schoone. eeren, die, hoewel misschien verouderd van snit, nog stevig van stof zijn. De- voorraad is vil]wel uitgeput. Zijn er misschien ook firma's, die daarvoor bruikbare restanten willen geven? me zal dat alles in ontvangst genomen worden in huize „Maris Stella", Kortenaer- straat 1, onder het opschrift „Voor de werk- loojen". Carmen. "Woensdag a.s. geeft de Italiaansche Opera te Rotterdam de vierde gemeentelijke populaire voorstelling van dit seizoen, waarbij zal wor den opgevoerd de opera „Carmen" van G. Bizet. De solistenrollen zullen in deze opvoering worden vertolkt door Niny Giani, Ester Gug- geri, Luisa Squarzina, Mafalda Chiorboli, Gio vanni Breviario, Antenore Reali, Dario Caselli, Armando Santolini en Guido Uxa. AFSCHEID L. W. BIERMANS. Gisterenmiddag hebben superieuren, collega's en jongens afscheid genomen van den heer L. W. Biermans, onderwijzer aan de St. Thomas- school, die het onderwijs gaat verlaten, wegens bet bereiken van den vijf en zestigjarigen leef tijd. Eén der lokaliteiten van de school aan de Boomgaardstraat was feestelijk versierd met plantengroen. Den scheidenden onderwijzer, die vergezeld was van zijn vroiiw, werd allereerst een afscheidslied toegezongen. Dan werd hij toegesproken door den zeereerw. heer L. Bonnike S.J., pastoor aan de parochie van den Westzeedijk, wiens jeugd o.m. de St. Thomasschool bezoekt. Den heer Biermans werd dank gebracht niet alleen voor het goede onder wijs, dat hij aan de jongens heeft gegeven, maar mede voor het nobele voorbeeld, waarmede hij veel bij de jeugd heeft weten te bereiken. Namens de Inspectie sprak de heer Starken- Lirg den scheidenden onderwijzer toe en noemde 2 man van ^et vriendelijke allegretto, die 0af er gedaan, wat zijn hand hem te doen tSLS?. nog veel meer- Spr. hoopte, dat de liéer Hp Aft «nS aa,nJ school, waar hij 2oovele jaren zou bewaren de aangenaamste herinneringen "et £°°fd der school de heer J. F. Spijker- Biermans begrnoerebfiekheten W,°°rden den heer een gemakkelijke™ stoeTta^Ru™ ,onl?erMjzer zoo yeirle crvr aan- Ruim dertig jaren Namens de D. V. heeft Ho gen eenige woorden ten afscheid" glsprokeTet daarbij bijzonder gewezen op den Ml JL dezen afscheidsdag, welken hij zoo ten volll verdiend heeft. Tot op den laatsten dag zon verzekerde spr. heeft de heer Biermanszich aan het onderwijs gegeven met de kracht die O. L. Heer hem had geschonken. Spr. wensch- te den scheidenden onderwijzer een. hoogen ouderdom toe. De jongens zijn natuurlijk niet achter geble ven. Een der leerlingen uit de klas van den heer Biermans overhandigde aan zijn onderwij zer een vulpotlood, terwijl een leerling namens de overige schooljongens den heer Biermans verheugde met een vulpen. Tenslotte heeft de heer v. d. Water als oud leerling den heer Biermans dank gezegd voor de goede zorgen aan de jeugd besteed. Nadat nog eenige liederen waren gezongen, heeft de heer Biermans een dankwoord gespro ken en daarbij o.m. gezegd, dat hij 51 jaar ge leden als kweekeling bij zijn vader in het on derwijs kwam en toen dertig gld. per jaar ver diende. Een halve eeuw dus heeft de heer Bier mans zich aan het onderwijs gegeven en 't was te begrijpen, dat hij 't vandaag welletjes vond. Op de afscheidsreceptie waren mede nog aan wezig pastoor Querelle, op wiens kerkkoor de heer Biermans als dirigent zoovele vruchtbare jaren heeft, pater Timmers S.J. godsdienstleer aar op de St. Thomasschool en eenige Eerw. Broeders van het St. Laurentius Jongensge sticht. Vermoedelijk zakkenrollers. Een rijksrechercheur heeft gisterenavond op den Coolsingel bij het postkantoor twee bui tenlanders aangehouden, den 40-jarigen Roe meen H. P. en den 39-jarigen Rus M. T., beiden te Berlijn woonachtig, die zich daar op ver dachte wijze ophielden. Gebleken is dat de rechercheur goed gezien heeft, want beiden staan bekend als internationale zakkenrollers. P. is ter beschikking van den Vreemdelingen dienst gesteld, terwijl T. voor den officier van justitie geleid is omdat hij een valsche pas bij zich had. 3 inbrekers gearresteerd. Gisterenavond om 11 uur heeft de politie van het bureau aan de Galerij een goeden slag geslagen op 't moment, dat ze juist bezig was, contröle uit te oefenen in de omgeving van de confectiefabriek van de firma L. de Vries en Zonen aan Poortstraat no. 10. Zij zag 3 personen komen uit de fabriek van genoemde firma, welke personen daar in het geheel niet thuis hoorden. Ze werden aan gehouden en bleken in het bezit te zijn van enkele jassen, die zij uit genoemde fabriek hadden meegenomen. De 3 mannen zijn gearresteerd en naar het bureau aan de Galerij overgebracht, alwaar zij in bewaring zijn gesteld. KRUISVERBOND „ST. JAN DE DOOPER". Deze vereeniging hield haar maandelijksche ledenvergadering op Woensdag 21 dezer in het R.L. Vereenigingsgebouw Afrikaanderplein. De voorzitter, de heer P. Frankhuizen instal leerde allereerst den Weleerw. Pater Joh. Ver hagen O. S. Cr., kapelaan der parochie H. Kruis vinding, Tuindorp Vreewijk, als Geestelijk Ad viseur en sprak de hoop uit, dat Z. Eerw. nog lange jaren de leidsman zou mogen zijn. Hierop nam de G. A. zelf het woord en be dankte in een gloedvolle speech den Voorzitter en alle leden. Ook hij betoogde nog eens de noodzakelijkheid van drankbestrijding, ook thans nog en vooral in Rotterdam Zuid. Een Kruisverbond was hier beslist noodzake lijk. Het verheugde hem, dat dit sedert eenige maanden bestaat en dat hij benoemd is tot eersten Geestelijken Adviseur. Vervolgens werden nog eenige kwesties be sproken o.a. het maandblad Zuiderbaken. ONGELUKKEN De 57-jarige H. J. B. uit de Slachthuisstraat is op de West Kruiskade door een wagen aan gereden en gevallen. Met een gapende hoofd wond is hij in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. De 7-jarige A. L. is in de ouderlijke wo ning aan de Heer Vrankenstraat van de trap gevallen. Met een gebroken rechterbeen is de jongen in het ziekenhuis aan den Bergweg op genomen. De 21-jarige A. V. van den Nesserdijk is op den Honingerdijk door een auto aangereden en gevallen. Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De 55-jarige J. C. uit de Ketenstraat is op den Kralingsche weg met zijn fiets geslipt en gevallen. Met een gebroken rechter been is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg opge nomen. DIEFSTALLENKRONIEK In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er ingebroken in de levensmiddelenzaak van C. J. aan de Kruiskade. Er zijn twee hammen ontvreemd. Ten nadeele van den garagehouder C. V. is een bedrag van 105 gestolen uit zijn jas, die in zijn garage aan de van ldenbarnevelt- straat hing. In verband daarmee is de 37-jarige chauffeur P. S. aangehouden. Aangehouden is de 29-jarige C. F. P., die in de Rosestraat een kerstboom gestolen heeft. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 16-jarigen G. W. die uit een plantsoen een hulstboom gestolen heeft. Ten nadeele van A. B. uit de Katendrecht- schelaan is een radio-toestel ontvreemd. Een waker van den Gec. Part. Nacht veiligheidsdienst heeft in den afgeloopen nacht den 16-jarigen T. V. aangehouden, die een vitrine van de firma van E. en Co. aan den Oppert vernield had en zich enkele muziek instrumenten had toegeëigend. DE SCHIEBROEKSCHE GEMEENTE- REINIGING. Nu tegen het einde van het jaar het con tract met de fa. Febrs. vv d. Meer afloopt, wel ke firma voor 3200 per half jaar op een keu rige manier de gemeente behoedt voor stof en vuil, zijn er in den raad van Schiebroek stem men opgegaan om met ingang van 1 Januari een gemeentelijken reinigingsdienst in te stel len. Door B. en W. is nagegaan wat zoo'n ge meentedienst wel zou kosten en men kwam tot het resultaat van het niet onbelangrijke sommetje van 11.000 per jaar. Begrijpelijker wijze adviseerden B. en W. afwijzend. De commissie voor openbare werken, waarin zitting hebben de heeren Gouweleeuw (R.K.), Hooykaas (S.D.A.P.) en Kalis (V.B.), was het met de conclusie van B. en W. evenwel niet eens en noemde het door B. en W. geraamde bedrag veel te hoog. B. en W. konden zich echter met de meening van de meerderheid der commissie alleen de voorzitter wethouder van der Eijck was te gen, niet vereenigen en stellen nu voor het ophalen van vuilnis voor 1933 wederom on dershands op te dragen aan de fa. gebrs. v. d. Meer te Schiebroek en wel voor 6400 per jaar. UITBREIDING PLASWIJCKPARK. De directie van het Plaswijckpark heeft thans een begin gemaakt met de uitbreiding van het reeds uitgestrekte park door er ruim 3 H.A. nieuwen aanleg aan toe te voegen. De lengte van het geheel is 500 M. en de breedte pl.m. 600 M. Ruim 30.000 M2. grond moet omgewerkt worden enz. Het geheel is ontworpen door dr. H. Loos te Buitenzorg (Java,, Indië). De uitvoering geschiedt door den bloemist G. J. Bakker uit Hillegers- beig. oor de vele werklieden is voor enkele maanden werk. Men hoopt het geheel klaar te hebben in April a.s. Ten nadeele van den heer Jan B. alhier, zijn uit de garage aan de Kerstant v. d. Bergelaan 15 pakkisten gestolen, die met een handwagen zijn vervoerd. Op den Grindweg is gisteravond een auto van L. van H. uit Zevenhuizen in botsing ge komen met een vracht-automobiel, bestuurd door P. de G., uit Den Haag. Deze laatste moet bij het passeeren niet voldoende hebben uitge haald, waardoor de aanrijding is ontstaan. De schade is aanzienlijk. GAS AANLEG AAN DE LINKER- ROTTEKADE. De bewoners van de Linker Rottekade en Terbugscheweg zullen in het genot worden ge steld van ga3. De woongelegenheid in het lan delijk deel worc^t daarmede aanmerkelijk ver beterd. De zinker wordt door de Rotte gelegd. TRAM VERTRAGING. Het tramverkeer heeft gisteren op den Straat weg 25 minuten vertraging ®ehad, aangezien van een vrachtwagen eer. wï*l was afgeloopen. Tijdelijk verhaal van pensioen bijdrage^ In de "Woensdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Hillegersberg is druk gedebatteerd over de salaris- en lo'on- kwestie van 't gemeentepersoneel. Burgemeester en wethouders stelden den raad voor te besluiten: le. tot herziening der raadsbesluiten van 29 April en 27 Mei '32 in dien zin, dat 't per centage der tijdelijke loonskorting van 3 pet. op 5)4 pet. wordt gebracht en wel over 't tijd vak van 1 Jan. '33 tot 1 Mei '35, doch met dien verstande, dat geen korting wordt toegepast op de wedden en loonen der ambtenaren en werklieden, op wie 'J tijdelijk verhaal van pensioenbijdragen als bedoeld onder 2 van toepassing 2e. tot toepassing van 'n tijdelijk verhaal van de pensioenbijdragen op 't gemeenteper soneel, bedragende 3 pet. van den grondslag voor eigen pensioen en 2% pet. voor weduwen en weezenpensioen, en wel over 't tijdvak van 1 Jan. '33 tot 1 Mei '35. De heer Mensen (S.D.A.P.) is over 't voor stel geheel niet te spreken, 't Georganiseerd overleg, dat geen overeenstemming heeft op geleverd, is volgens spr. 'n paskwil geworden. Hoe deze loonsverlaging gemotiveerd wordt is spr. onbekend. De heer v. d. Have (A.R.) houdt 'n breed voerige uiteenzetting over loontheorieën. Voor spr. bestaan maar twee redenen om tot salaris verlaging te kunnen meewerken, en wel le. als de loonen voor'n bepaalde groep men- schen in 'n bepaalde samenleving te hoog zijn en 2e als de loonen wel op peil, maar voor den betaler te bezwarend zijn. Bovendien zou spr. nog druk van bovenaf kunnen noemen. Daar nu geen van deze redenen in 't voorstél tot uiting komt, kan spr. er zich zoo niet mee accoord verklaren. Daarenboven wil 't spr. voorkomen, dat er geen rekening is gehouden met de draagkracht van de personen, wien deze korting aangaat. De heer Steeman (R.K.) ziet er geen be zwaar in, dat in deze zoo algemeen drukkende tijden 't gemeentepersoneel ook 'n veer laat. Spr. wijst er andermaal op, dat 'n goed finan cieel beleid in 't belang is en van inwoners en van gemeentearbeiders. Ofschoon 't voor spr. geen principieele zaak is komt hem pensioen- verhaal beter voor dan loonsverlaging. De heer Spronkers (S.D.A.P.) wijst er op, dat gemeenten niet organen zijn die alle ups en downs in 't financieele en sociale leven kunnen meemaken. De renten van gemeente fondsen zeggen dit duidelijk. Het gescherm niet indexcijfers is voor spr. nietszeggend. Hoe staat !t met de huren, belastingen, prijzen van electriciteit, gas enz. vraagt spr. De prijzen der artikelen voor 't arbeidersgezin zijn den laasten tijd weer in stijgende lijn. 'n Goed financieel beleid is ook volgens spr. noodzake lijk, maar men behoeft dit niet te concentree- ren om de loonen. De heer Dijkshoorn (C.H.) heeft geen be zwaar tegen de 5)( pet. als hij er aan denkt; dat de belastingen voortaan gedeeltelijk moe ten worden opgebracht door gehavende vermo gens. De heer v. d. Akker (A.R.) wil in de kor ting zien opgenomen een progressieve ten- denz. De heer Breedveld (A.R.) gaat met deze gedachte mee en raadt 't college aan 't stuk terug te nemen om 't alsnog in dezen geest te bezien. De heer Jansen (R.K.) vindt dit ook. Spr. kan't onmogelijk met z'n principe overeen brengen den minderen man wederom te be snoeien. Burgemeester van Kempen wijst de progres sie af daar dit onbillijk zou zijn voor de hoo- gere betrekkingen die toch al reeds te wei nig gesalarieerd zijn. Weth. Daniels (R.K.) doet 't genoegen, dat de goede toon in deze behandeling is blijven heerschen en wil dan ook kort en zakelijk be vestigen, dat 't doel van de korting enkel is geweest de algemeene inzinking van 't wel vaartspeil, waarbij vaste inkomens 'n gunstig figuur slaan. Spr. herinnert aan de gunstige gevolgen van de vorige 3 pet. korting, waar door de gemeente voor de fatale 80 opcenten is behoed gebleven, 't Compleet van maatregelen behoedt de gemeente bovendien voor een in deeling in de 2e klasse der gemeentefondsbe lasting hetgeen speciaal voor inkomens van 700—900 fnuikend zou zijn. De heer Karreman (V.B.) is er noodgedwon gen voor. Bij stemming wordt 't voorstel aangenomen met de stemmen van de 4. S. D. A. P., de hee ren Jansen en v. d. Have tegen. 'n Wijziging in de salarisverordening geeft den heer Lijster (V.B.) stof 'n motie in te dienen, waarin algeheele salarisherziening wordt gevraagd. Nadat gebleken was, dat dit beteekende algeheele salarisverlaging, was voor deze motie alleen de V. B. te vinden. De algemeene beschouwingen over de be grooting zullen waarschijnlijk gehouden wor den op 6 Jan. a.s. DE BEGROOTING VAN SCHIEBROEK. Verschenen is de begrooting voor 1933 van de gemeente Schiebroek. De eindcijfers van de beide diensten zoowel ais die van het Electriciteits- en Waterleidingsbedrijf hebben wij reeds gemeld. Thans diepen wij uit de Me morie van toelichting nog eenige voorstellen. Vooreerst de belastingen. Van' de personeele belasting zullen wederom 80 opcenten worden geheven terwijl voor de gemeentefondsbelas ting 67 opcenten worden voorgesteld. Verder wordt de opbrengst van de belasting op de vermakelijkheden op 4500, geschat, welke belangrijke verhooging we te danken hebben aan de club van Lagendaal. Met 80 opcenten op de gebouwde en 20 opcenten op de inge bouwde eigendommen zal er aan belasting 011 geveer binnenkomen 139.907.82. „„„ri Hoogstwaarschijnlijk zal ook met a a.s. in werking treden de verorden"Jf en zoo- gebruik van openbaren grond en motor- mede de heffing van een staangeld rijtuigen. De opbrengst hiervan wordt ge raamd op 300. otrokken 7000 en Voor armenzorg is ultgetrok voor de ondersteuning van werkloozen 3 ,000. In 1932 werd voor deze laatste pos 5000 minder geraamd. De toenemende werkloosheid welke het noodig maakt daï thans reeds 700 a 800, per week aan ondersteuning wordt betaald, 'is de oorzaak van deze verbooging. Ook zien wij nog uitgetrokken een subsidie van 500, voor het Groene Kruis. Van het Wit-Gele Kruis zien wij evenwel niets en toch werd voor eenigen tijd de aanvraag orn sub sidie van laatstgenoemden bond in handen ge steld van B. en W. om praeadvies. Wij zullen dus de behandeling der begrooting maar af wachten doch wilden toch even op deze vergis sing wijzen. De verbetering van eenige straten zooals Achterweg, Lindesingel en Plaswijcklaan vor dert een bedrag van 13.280, doch de slechte toestand dezer wegen, vooral van den Achter weg, rechtvaardigt deze uitgaaf wel. Tot slot de winsten van het Electriciteits- en Waterleidingsbedrijf van resp, 10.885.56 en 5779.56, welke misschien wel aanleiding kunnen zijn tot En zes leeuwen, die gingen kuieren. Wij lezen in „Spoor- en Tramwegen" Enkele jaren geleden kwam in Frankfort een extratrein met een circus aan. De goede renwagens met kameelen, olifanten, paarden, ezels, ganzen en nog meer andere dieren, die zich laten dresseeren, stonden op een van de sporen van het goederenstation. De liulparbei- der Miiller probeerde de deur van den wagen waarin de leeuwen vervoerd werden, een klein beetje te openen want hij wilde die dieren gaarne eens zien. Doch hij kreeg onverwachte hulp. Een der leeuwen schoof met zijn gewel digen klauw de deur wagenwijd open en in een oogenblik stonden zes goudbruine leeuwen op de veelading. Miiller liep zoo snel zijn bee- nen hem dragen konden over de sporen. Zijn haren rezen hem te berge. In een paar minu ten was het personeel van het goederenstation in rep en roer. Een assistent haalde de slang van de brandkraan en bespoot op eerbiedigen afstand de imposante woestijnbewoners met koud water en bet gevolg was, dat zij brul lende over het hekwerk van het goederensta tion sprongen en de stad inrenden. Een der leeuwen, Edgar genaamd, liep het hotel Blücher binnen. Hop, hop, hop, de trap pen op, tot de eerste verdieping. Een jonge dame, die daar sinds den vorigen dag een kamer bewoonde, had juist haar schoenen op de gang gezet. Het was pas 3 uur. Zij was te bescheiden om te bellen en zij dacht, dat men de schoenen wel zou vinden, want zij had tot vier uur tijd. Dan moest zij in de stad om zich bij een firma te presenteeren. Zij hoorde lawaai op de gang en bemerkte, dat er met haar schoenen gegooid werd. Dat was toch een beetje al te gek. Zij opende de deur en zag ja zij zag een leeuw, die met haar schoenen speelde. Een oogenblik stond haar hart stil. Maar zij droomde zeker. Zij had willen slapen tot vier uur, dan zou ze in de stad gaan om zich bij een firma te presenteeren. Nu sliep zé zeker en droomde ze. Zij had nog eens van een leeuw gedroomd, die met de kwast van zijn staart pp den grond sloeg. Maar van een leeuw, die met haar schoenen speelde had zij nog nooit gedroomd. En het gevolg Was> dat zij het volgend oogenblik luid schreeuwend aan haar venster stond en onj hulp riep- De leeuw „Hadubrand", die gezien had, dat Edgar in het hotel Blücher binnengegaan was, liep hem achterna, doch niet de trap op, maar de gang in. Op een plaats, die men in een fatsoenlijk tijdschrift niet nader mag aandui den, bevond zich een handelsreiziger. Hadu brand, die verder wilde gaan, kwam bij de ge sloten deur en rukte er met zijn klauw aan. „Bezet" riep de handelsreiziger» ®aar het ruk ken werd heftiger, waarop de man daar bin nen een paar gesmoorde vloeken liet hooren. Toen opende hij de deur. Buiten stond Dat was toch om te lachen. De handelsreizi ger bedacht zich, wat hij wel gedronken had. Maar voor alle zekerheid sloeg hij de deur weer dicht en overlegde bij zich. zelf wat te doen. Van de andere vier leeuwen kwam er een in een kinderspeelplaats waar hij languit in het zand ging liggen en met een paar hallen rolde, een andere kwam in een banketbak kerswinkel, waar hij voor de toonbank ging liggen. De derde had bijna den bekenden ro manschrijver X op den hoek van een der stra ten omvergeloopen. Deze leeuw gifig bij het standbeeld van Richard Wagner op het gras veld liggen, kauwde gras en spuwde het weer uit. En de zesde kroop in een kelder van een wijnhandelaar,-wjaar hij heel rustig ging lig- Natuurlijk ontstond er eerst een soort van paniek. De straten waren In' korten tijd bijna geheel leeg. Deuren en ramen werden gesloten. Menschen, die nog nooit in een auto gezeten hadden, liet zich in een taxi naar huis bren gen. Enkele dapperen zochten naar wapens, doch vonden ze niet totdat de politie in letterlijken zin in 't geweer kwam. De leeuwen waren hang. Maar ook de poli tie had angst. Leeuwen zijn verscheurende dieren. Dat is geen kleinigheid. Spoedig knal den de schoten door de straten. Er waren er al heel gauw enkele getroffenen. Leeuwen wa ren voorloopig daarbij echter met. Maar na verloop van tijd kwamen ook de wilde dieren voor den loop hunner geweren. De leeuwen stierven heel gewillig met zachten oogopslag en gebroken oogen. En voordat de zon in het Westen onderging, kon de wijnhandelaar weer in zijn kelder komen de kinderen in den speeltuin weer met hun ballen spelen, de ban ketbakker weer langs zijn toonbank loopen en de politieagenten konden zich laten fotogra feeren. Een-en-twintig agenten zes leeuwen. De handelsreiziger verliet het oord zijner verban ning en de jongedame kreeg haar schoenen te'"11®- «„ar Pe aangeschoten voorbijgangers werden na^ het ziekenhuis gebracht. Een hunner stierf® de president zond een telegram van deel m De circusdirecteur wrong in vertwij^11"^ ziin handen. De hulparbeider Muller wern staanden voet uit den dienst der Spoor* ontslagen en later achter slot en grendel De circusdirecteur sprak de spoorweg tie om schadevergoeding aan. De direct® wees den circusdirecteur naar den c° ris van politie op wiens last de leeu* «va ren doodgeschoten. En hieruit ontstond een proces, dat vei ettelijke jaren kan duren. VIVISECTIE IN SOVJET-RUSLanD. moskou, 23 December. (R.O.) Ilet s°Vjet- Instituut voor bloedtransfusie fc®eft eenige voor de chirurgische wetenschap s,'eer belang rijke proefnemingen verricht door vïviBectje van honden. De kop van een hond werd vat» bet lichaam gescheiden en kon door het aanbrengen van een kunstmatig hart zes uur lang m het leven gehouden worden. De kop reageerde zelfs op tei schillende irriteerende reflexbewegingen. Hu enoof met den neus, knipte met de oog®n eu liet een kermend geluid hooren. Bij andere honden werd een °Peratie ver richt aan het hart, nadat dit nlt het lichaam was verwijderd. Inmiddels werden de dieren ln het leven gehouden door inspuiting met een speciale vloeistof. Na de operatie werd het hart weer op de gewone plaats teruggebracht. In sommige gevallen sprongen de honden drie of vier uur na de operatie weer in het laboratorium rond, alsof er niets met hen ge beurd was. Niettemin gaan er stemmen op, die deze proefnemingen willen doen verbieden. Een onbevredigend vrachtjaar 1932. Het herfstseizoen, dat voor het scheepvaartbe drijf steeds van zulk een groote beteekenis is, heeft zich dit jaar gekenmerkt door een onregel matig verloop. De teekenen van opleving in de internationale vrachtvaart, samenvallende met die der alge meene conjunctuur, welke einde Augustus vielen waar te nemen en in September krachtiger vorm aannamen, deden de hoop wettigen, dat dé naas te toekomst voor het scheepvaartbedrijf met meer vertrouwen kon worden tegemoet gezien. Een bevredigende belangstelling voor de ver schillende afdeelingen, voornamelijk voor graan- ladingen, bracht een levendiger stemming aan de vrachtenmarkt teweeg dan sinds geruimen tijd het geval was geweest, aldus het weekbe richt der Incasso Bank. Onder invloed van de vermeerderde vraag kon het algemeen vrachtniveau dan ook een verbete ring ondergaan. Nadat het indexcijfer van Lloyd's in de eerste maanden van dit jaar vrijwel onaf gebroken een daling te zien had gegeven, kon in Augustus j.l. een, zij het ook een geringe, stijging worden aangeteekend. De grootere be drijvigheid in September, waarvan wij in den aanvang melding maakten, bracht mede, dat op alle routes hoogere vrachten konden worden bedongen, waardoor het indexcijfer van Lloyd's voor September een vooruitgang van 4.73 pet. tegenover Augustus kon registreeren. Het begin van October was evenmin onbevredigend, doch et verdere verloop was van dien aard, dat het indexcijfer over laatstgenoemde n tPer saldo slechts een verbetering van vermfnrlprrttn K°2d-e' De .00rzaak van de sterk mpiiit bedrijvigheid moest wel voorna melijk worden gezocht bij de flauwe stemming der Amenkaansche graanbeurzen. Na het teleurstellend verloop in October was er xn de afgeloopen maand weer meer- beweging aan de vrachtenmarkt. Ook thans 'bleef de .vraag overwegend, tot die naar gi-aanverschêpingen be perkt. Vooral de La Plata-markt stond in het middelpunt der belangstelling; verder was Mon treal, in het vooruitzicht van het.naderend einde van het scheepvaartseizoen op de St. Lawrence gestadig voor tonnages in de markt. Al konden ook de vrachtprijzen door het een en ander aantrekken, toch bleven deze tenslotte nog steeds verre van bevredigend, hetgeen ge heel en al aan het groote surplus van tonnage voor het tegenwoordig overzeesche handelsver keer is te wijten. Omtrent dit surplus ontleenen wij aan het jaarverslag per 30 Juni 1.1. van Lloyd's Register of Shipping, dat twee jaar ge leden de opgelegde bruto-tonnage over de ge heele wereld geschat werd op 5.000.000 ton. In het vorige jaar werd het cijfer van 10.500.000 ton bereikt en dit jaar zelfs 15.000.000 ton, zijnde meer dan 20 pet. van de wereldtonnage. Voor het eerst sinds tal van jaren is thans ein delijk de tonnage der 'koopvaardijvloot over de geheele wereld aan het verminderen. Deze ver mindering is bereikt ondanks het feit, dat in de laatste jaren vele nieuwe schepen warén te Wa ter gelaten en -dit ook in de periode van econo- mischen achteruitgang bleef geschieden, waar het schepen betrof, die in de jaren vaij hoogcon junctuur op stapel waren gezet. Het bereikte resultaat moet natuurlijk worden toegeschreven aan het groote aantal schepen, dat in sloopershanden viel, hetgeen thans veel eerder dan vroeger geschiedt met het oog op de economische onbruikbaarheid. Hoewel reeds verschillende pogingen zijn aangewend om het vraagstuk van het surplus aan tonnage op te los sen, is een afdoend resultaat tot nog toe- niet bereikt. Het verslag van Lloyd's vermeldt voorts dat gedurende de twaalf maanden per 30 Juni j.l. in totaal 263 schepen werden gebouwd met een tonnage van 920.902 bruto ton, die door Lloyd's geclassificeerd werden. Het ligt voor de hand, dat deze cijfers belangrijk lager zijn dan die in het voorafgaand jaar, toen 557 schepen, metende 1.758.610 bruto ton werden geclassificeerd-. Onge veer de helft, van de nieuwe schepen is. besteiqd 'dtru in "welke dë mééste'sci-£1 ycfs Sn,1 iü '■dréSe18?iSe^^scêe^^^i92 gedurende het verslagjaar zijn geclassificeerd^ werden gebouwd, neemt Engeland, met 13f sche pen, metende 437.552 ton, de eerste plaats in. Hierop volgt Nederland met 30 schepen en 106.758 ton, hetgeen het bewijs levert van de reputatie onzer scheepswerven, waaraan een door den we reldoorlog opgeschroefde activiteit elders geen afbreuk kon doen. De Eurppeesche vrachtvaart laat over het ge heel genomen nog veel te wenschen over. Wel droegen de graanverschepingen van Zuid-Rüs- land in de laatste maanden een levendiger ka rakter dan sinds langen tijd het geval was, doch de berichten uit Sovjet Rusland wijzèn er op, dat de graanexport van de Zwarte Zee-afdeeling dit jaar geen groote afmetingen zal aannemen, In het eerste lia ■ldal\ "32 bedroeg de graanuitvoer uit Zuid-Rns'a"n dan ook slechts 3.264.000 quar ters tegen 6- -w.uoo quarters in dezelfde periode van 1931- De kolenvrachtenmarkt gaf ook weinig aan leiding 1 optimisme. Het overgrooté aanbod Van ruimte belet ook hier een verbetering der te bedingen prijzen, waarbij nog komt, dat de kolen-export nog in sterke mate wordt belem- rneHank°0jde inv°erbeperkingen in vele ianden. 9" Fn^ i dePreciatie van het pond sterling ïeebtc in and in keI- eerste semester van 1932 "-8 millioen ton kolen exporteeren tegen resp. 31.3 en 28.5 millioen ton in 'dezelfde periode vad "SI en 1930. verminderde activiteit in.de bouwbedrijven en Papier-industrie vond haar weerklank in de geringe houtvrachten van de Oostzee en de Witte ee, terwijl de onbevredigende gang van zaken ln de staal-industrie zich weerspiegelde in de tnindere vraag na'ar tonnages voor erts van de Middellandsche Zee. Wat nu het vrachtjaar 1932 voor de Neder- landsche koopvaardij betreft, kan men yrijwel als zeker aannemen, dat het verloop onbevredi gend is geweest: Behalve de algemeene depressie was de depreciatie van het pond sterling een on gunstige factor. In het laatste kwartaal van 1931, toen dus het pond sterling reeds los van het goud was, stond het algemeen vrachtindexcijfer van „The Economist" jedere maand op ongeveer 95, een gemiddelde, dat in geen enkele maand van het loopende jaar werd bereikt. PRAEHISTORISCH MUSEUM OP CAPRI. In de Grotta dei Felci op Capri is een voor historisch museum ingericht, waar op plasti sche wijze het leven der volksstammen, die van het late steentijdperk tot aan het bronzen tijd perk deze grot bewoond hebben, is weergege ven. Onder de nauwkeurig gereconstrueerde voorwerpen bevindt zich ook vaatwerk uit het paleolithische tijdperk. Het nieuwe observatorium in Castel Gandolfo. Men meldt ons uit Rome: - t. - Bij de opening van het studiejaar der pause lijke academie van wetenschappen op Zondag 10 December j.l. heeft de president der acade mie pater Giuseppe Gianfranceschi, ook het woord verleend aan pater J. Stein S:J., lid der academie en directeur van de pauselijke ster renwacht, die belangrijke mededeelingen deed betreffende de moderne sterrenwacht, welke door de vrijgevigheid van den H. Vader in de pauselijke zomerresidentie, Castel Gandolfo, zal worden ingericht. Dit nieuwe observatorium zal in alle opzich ten de roemvolle tradities van het VaH®aan op het gebied der astronomie handhaven. Het wordt uitgerust met de nieuwste instrumenten voor het wetenschappelijk onderzoek van den hemel. Aan de nieuwe sterrenwacht wordt een astro- physisch laboratorium verbonden voor speciale spectraal-onderzoekiugen. Bovendien zal in het bijzonder getracht worden met de nieuwe in strumenten den door den voorganger van pp.ter Stein, pater Hagen, geconstateerden hem-.-lne- vel té fotografeeren. In den zomer van 1933 zal dr. Max Cosljn» een nieuwen tocht naar de stratosfeer ondW> nemen, met den balion yan prof. Piccard, wa«* van de cabine zal vernieuwd worden. Het vertrek zal waarschijnlijk uit het ZuM van België plaats hebben. Tevoren zal dr. Cos" echter zijn brevet als luchtballon-piloot ten halen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2