ALGEMEEN OVERZICHT. PUROL ffMnd en^wvndmy. WERKVERSCHAFFING IN DUITSCHLAND. -S.FLETcfeg ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. CHINA EN SOVJET-RUSLAND. DE DEVIEZEN-SMOKKEL IN DUITSCHLAND. RADIO-REDE VAN GERECKE. AMERIKAANSCHE POLITIEKE VRAAGTUKKEN. Interview met Roosevelt. HOOVER EN DE PROHIBITIE. THERESE NEUMANN. DE TRAANGAS. AAN VAL TE WEENEN. Kapelaan Fahsel heeft niet over een weigering van Therese Neumann gesproken. WEER EEN BRAND IN JAPAN. DE WERKLOOSHEID IN Z.-AFRIKA. Een grootscheepsche poging tot diefstal. DE KLASSE-VIJAND IN DE KOMSOMOL. ROOF-OVERVALLEN. BIND* De verwachte meerderheid De meerderheid, waarmede Paul Boncour zijn „trève des confiseurs" heeft gekregen waarmede hij dus het nieuwe Fransche kabinet over de feestdagen, welke men liefst in vrede lievende politieke rust doorbrengt, heengehol- pen heeft, is veel kleiner dan men verwacht had geringer zelfs dan de steun, welken Herriot voor zijn regeeringsverklaring gekregen had. Prac- tisch heeft alleen links Boncour zijn duldende goedkeuring gegeven, een feit, da, juist onder de huidige tijds"-orostandigheden uiterst ka rakteristiek is. Er bestaat een levendiger vecht- stemming tegen Boncour, dan ooit tegen Her- riots kabinet heeft gewoed en de verklaring voor dit feit vindt men ongetwijfeld in de beschou wingen der meer rechtsche bladen, die het ka- binet-Boncour slechts als een gangmaker voor een kabinet Leon-Blum, een zuiver socialis- tisch-radicale kartel-regeering derhalve, kun nen zien. Maar zoo vlak voor de Kerstdagen wilde de kamer den strijd niet aanbinden. Zij gaf door een uiterst koele ontvangst der regeeringsver klaring uiting aan haar ontstemming, doch wenschte overigens, na een tamelijk scherp protest van den oorlogsinvalide kolonel Fabry, zoo snel mogelijk naar den huiseiijken haard te kunnen vertrekken, om daar, door geen po litieke zorgen gestoord, Noël te kunnen vieren. Het regeeringsprogram zelf munt door vaag heid van inhoud en omtrekken uit; het heeft, zooals de „Echo de Paris o.i. terecht opmerkt „niets merkwaardigs behalve dan zijn banali teit", en zijn heulen met de socialisten, waar mede Paul Boncour zich klaarblijkelijk toch nog inniger verbonden voelt dan men op grond van zijn nationalistische mentaliteit oppervlak kig zou meenen. Zelfs de radicale bladen zijn met deze zwenking naar uiterst links allesbe halve ingenomen, ofschoon zij den minister president, die den zetel voor Herriot moet openhouden, niet al te radicaal kunnen afval len. Geheel in overeenstemming met den ernst van den toestand heeft Boncour de financieele kwestie op den voorgrond geschoven, na eerst een tirade over de noodzakelijkheid van het herstel van een sterk staatsgezag naar voren te hebben gebracht. „Onze financien sanee- ren" is ook voor Frankrijk het hoofdprobleem geworden, wil op den duur het overigens on productieve goud in de kelders der Fransche bank een hernieuwde noodlottige inflatie kun nen tegenhouden. Het begrootingsevenwicht moet hersteld worden, er moet weer een rede lijke verhouding tusschen de staatsuitgaven en de inkomsten, welke door het voortwoeke ren der crisis als verlamd zijn, tot stand komen. Daarvoor zijn „bezuinigingen, energieke bezui nigingen" onvermijdelijk. En daarvoor wil Bon cour een beroep doen op de trouwe samenwer king van het parlement en van de belangheb benden zelf: ambtenaren en oud-strijders. Dat is ongetwijfeld de meest ideale oplos sing, maar zij lijkt voor Frankrijk ook wel de minst practische om tot een deugdelijk resul taat te komen. Nergens wellicht ter wereld is de staatsmachine zoo overwoekerd met pour le besoin de la cause: de herkiezingskansen der afgevaardigden ingestelde ambten; nergens waarschijnlijk bestaat zoo'n drang om in de veilige financieele armen van den staat een onbezorgd bestaan te leiden. Als dan ook de „onnoodige ambten" moet worden opgeruimd, het „ingewikkelde, overladen raderwerk' moet worden vereenvoudigd, kan men op den sterksten tegenstand niet alleen van de socia listische parlementsleden, maar van de breed ste rechtstreeks en onrechtstreeks betrokken kringen rekenen, zoodat van een welwillende samenwerking tot dit doel wel niets zal komen. De „effectieve samenwerking van openbare diensten, voortbrengers en verbruikers" is hoogstwaarschijnlijk ingeschoven om een zeer eenzijdigen steun te krijgen, dien hij ook ver wierf, al heeft Léon Blum in zijn rede hartelijk den spot met zijn vroegeren partij-onderdaan gedreven. Dat belooft nog iets voor de toe komst, van beide kanten. In de aangelegenheid der schuldenkwestie is de vaagheid van Boncour eenvoudig grenzen- loos. Zijn formule: „wij zullen ons best doen, dat beloven we" klinkt bijna naïf, maar geeft toch volkomen de situatie weer. Persoonlijk kan hij niets doen als op de welwillende tege moetkomendheid van de Vereenigde Staten re kenen om „door een algemeene en definitieve regeling een oplossing te vinden, welke een einde maakt aan de wanorde, welke de last van de interregeeringsschulden voor het alge meen economisch herstel meebrengt." Gezien echter de verwikkelingen, welke tusschen Hoo- ven en Roosevelt zijn ontstaan, lijkt het meer dan twijfelachtig, of het gouvernementeele le ven van Boncour, dat bij de a.s. begrootings- debatten fel bestookt zal worden, lang genoeg gerekt zal kunnen worden om hem gelegenheid te geven zijn bekwaamheden als financieel on derhandelaar tentoon te spreiden. Te Genève heeft hij, in het ontwapenings- vraagstuk, die gelegenheid reeds gehad. En toch is hetgeen hij omtrent dit probleem mede deelt, even onomlijnd als hetgeen hij over an dere zaken zegt. Hij spreekt over een crisis van psychologischen aard, over internationale onrust, misverstanden en rivaliteit; over de noodzakelijkheid om geen herbewapening toe te laten en de veiligheid nog steviger te waar borgen; over het grootsche werk dat met succes verricht is om Duitschland naar de ontwape ningsconferentie te doen terugkeeren. Maar wat de kern der aangelegenheid betreft, be perkt hij zich tot de mededeeling, dat ontwa pening, gelijkberechtiging en veiligheid tot een onverbreekbaar complex verbonden zijn, en dat de kwestie nu als een eenheid zal behan deld worden. De Duitsche bladen, die natuurlijk het meest op deze passage reageeren, wijzen er bijna unaniem op, dat de na de jongste officieuse persdebatten zoo zeer gewenschte helderheid allerminst gebracht is. Er is geen vonk van een scheppende gedachte te bespeuren, er is ook geen nieuwe brug tot overeenstemming tus schen Parijs en Berlijn geslagen; en enkele bladen meenen zelfs, dat de Fransche veilig heidsthesis in deze regeeringsverklaring op een wijze geproclameerd wordt, welke slechts wei nig van de vroegere verklaringen van Tardieu verschilt. De sterke tegenstelling tusschen Bon cour en Tardieu is echter, dat de eerste even vaag en rethorisch is, als de tweede scherp en zakelijk. De Fransche regeeringsverklaring heeft en kele dagen van rust verzekerd; dat is haar groote, haar eenige verdienste. Felle critiek van Lloyd George op het regeeringsbeleid LONDEN, 23 December (V.D.) Bij de debat ten in het Engelsche lagerhuis is gisteren, na een verklaring van minister Hoare over den toestand in ludië, dewelke, naar de minister zeide, zoodanig verbeterd is, dat met ingang van het nieuwe jaar de ordonnanties, waarbij de uitzonderingstoestand werd ingesteld, kun nen worden opgeheven, nam Lloyd George het woord. Spreker richtte een feilen aanval tegen Mac Donald en de nationale regeering. Het feit, aldus Lloyd George, dat Mac Donald nogmaals voor herstel zijner gezondheid naar Lossie mouth is gegaan, zonder dat hij werkelijk ziek is, terwijl in het lagerhuis de moeilijke kwestie der werkloosheid aan de orde is, noemde spre ker een beleediging voor het huis en een be wijs ervoor, dat Mac Donald geen heeft op de grootte der crisis, welke Engeland thans doormaakt. De bewering, dat de tegenwoordige regee ring Engeland uit den nood zou hebben gered, noemt spreker onwaar. De werkloosheid is niet verminderd, de dokken zijn lee§- Steeds meer schepen worden opgelegd en het warenverkeer loopt achteruit. Lloyd George vroeg zich of, hoe lang dat nog kan voortduren. In zake de werkloosheid herhaalde Lloyd George zijn ei se hen met be trekking tot vergaande kqlon'isatieplannen V00r de werkloozen en de stichting van tuindorPen Daardoor zou de werkloosheid met 25 pCt. hUn! nen worden verminderd. Namens de regeering verklaarde majoor Elliot dat dergelijke kolonisatieplan11®11 van zeer twijfelachtige waarde zijn, aangezien thans juist de landbouw in het bijzonder lijdt en duf. zenden menschen het platteland verlaten. WIL DE SHAH VAN PERZI e KROONJUWEELEN VERKOOPEN T TEHERAN, 23 December (V.D.) Naar ver luidt, zou de Shah van Perzië in verband met de financieele moeilijkheden van het land heb ben besloten, twee zijner kostbaarste kroon- juweelen te Parijs of Londen te verkoopen. Het zijn de z.g. „Pauwenkroon" en de „Perzi sche Globe", twee juweelen ter waarde van eenige millioenen Pond Sterling. De Mandsjoerijsche regeering eischt teruggave van consulaatsgebouwen. TSJANGTSJOEN, 23 December. (V.B.) In verband met het herstel der diplomatieke be trekkingen tusschen China en de sovjet-unie lieeft de Russische regeering de vroegere Chi- neesche consulaatsgebouwen te Wladiwostok, Chabarowsk, Tsjita en Blagowjesjtsjensk weer ter beschikking gesteld van de Chineesehe re geering. De regeering van den Mandsjoerijschen staat Mandsjoekwo heeft hiertegen geprotesteerd en verklaart, dat deze consulaatsgebouwen op kosten van Mandsjoerije zijn gebouwd en dat de ambtenaren van deze consulaten nog tot voor kort hun salarissen ontvingen uit Mand sjoerije en wel uit de kas van Tsjang Hsoe Liang. Zij eischt, dat alle genoemde consulaats gebouwen met hun geheelen inventaris te harer beschikking worden gesteld. Het standpunt van de sovjet-regeering tegenover dezen eisch is nog niet bekend. KEULEN, 22 December. (R.O.) Als gevolg van de deviezen-verordening wordt op allerlei manieren getracht, geld uit Duitschland te smokkelen. Een merkwaardig staaltje van de geslepen heid der smokkelaars beeft dezer dagen plaats gehad, in den trein, die van hier naar Hoek van Holland onderweg was. In dezen trein zat een detective, die speciaal belast was met het opsporen van overtreders der verordening. Tegenover hem in de coifpé zat een man, die hij er sterk van verdacht, geld over de grens te willen smokkelen. Hij had den man al aan den lijve onderzocht, doch niets gevonden. Plotseling viel het oog van den detective op een pakje brood dat de man achteloos naast zich neer gelegd had. Hij greep en opende het en vond tusschen <fe boterhammen een bankbiljet van 150 pond. In den hoed van den smokkelaar vond hij n°g 15 bankbiljetten van 50 pond. De rechercheur trok onmiddellijk aan de a°odrem om den trein nog op Duitsch gebied e doen stoppen, hetgeen gelukte. BERLIJN, 23 December. (H.N.) De nieuwe rijkscommissaris voor de werkverschaffing, dr. Gerecke, hield vanavond voor de radio een rede over het programma der werkverschaf fing. Hij wees er daarbij op, dat de inkomsten der openbare lichamen gedaald zijn, terwijl de uitgaven voor sociale doeleinden gestegen zijn. De begrootingen der openbare lichamen zijn sedert 1929 van 20.8 tot 14.8 milliard ver minderd. Meer dan de helft van deze vermin dering komt voor rekening van de zakelijke uitgaven der openbare lichamen, wat betee- kent, dat aan het particuliere bedrijfsleven overeenkomstig minder opdrachten zijn gege ven. Dr. Gerecke verklaarde, dat hij zich van de ontzaglijke verantwoordelijkheid van zijn ambt bewust is, doch hij heeft vertrouwen in het prestatievermogen en den wil tot zelfbehoud van het Duitsche volk, die in de geschiedenis telkens is gebleken. Het is in de eerste plaats noodig. dat de tot nu toe voorgenomen werkzaamheden zooveel mogelijk bespoedigd worden. Hiervoor zijn be schikbaar 342 millioen marlt voor aanleg van wegen en kanalen, verbetering van den bodem enz. Daarbij komen de werkzaamheden voor de rijksspoorwegen, waarvoor 280 millioen mark beschikbaar is, en voorts nog 60 mil lioen mark van de posterijen. De 285.000 personen, die bij den vrijwilligen arbeidsdienst werk hebben gevonden, zullen ook in de wintermaanden aan het werk gehou den worden. Voor vestiging in de voorsteden en voor aanleg van kleine tuinderijen is 73 millioen mark beschikbaar. Hierdoor kunnen 26.000 huizen in de voorsteden en 74.000 kleine tuin derijen tot stand komen. Het streven moet zijn, dat de desbetreffende personen in staat zijn, in hun levensonderhoud te voorzien, gedeeltelijk door het loon, dat zij ontvangen, gedeeltelijk uit de opbrengst van den grond. Voor de stichting van eigen woningen zullen in 1933—'34 20 millioen mark beschikbaar worden gesteld, zoodat voor rekening van de bouwers nog ongeveer 100 millioen mark zal komen. Verder zal voor het herstel van hulzen, ver bouwing enz. voorloopig nog 50 millioen mark beschikbaar worden gesteld. Voorwaarde is, dat de werkzaamheden ter stond ter hand worden genomen. Aangezien ook de huiseigenaars in de kosten bijdragen, zal de arbeidsgelegenheid hierdoor nog groo- ter worden. Gelukt het niet, openbare werken op groote schaal te laten uitvoeren, dan zullen ook de particuliere bedrijven zonder opdrachten blij. ven. Deze hebben er dus het grootste belang bij, dat de opdrachten worden verstrekt. Iedere prikkel tot verhooging van de pro ductie kan slechts dan uitwerking hebben, in dien het belangrijkste vraagstuk, dat van den afzet, wordt opgelost. Alle voorhanden moge lijkheden voor werkverschaffing moeten thans uitgebuit worden. Het is noodig, dat met de uitvoering van het programma zoo veel mo gelijk spoed wordt betracht. Voor openbare werken zal een bedrag A'al1 500 millioen mark door middel van leeningen worden gevonden. De rijksbank heeft de voor gestelde wijze van financiering goedgekeurd. De veiligheid van de valuta moet een eerste voorwaarde voor alle werkverschaffing blij ven. De middelen zullen worden verschaft door de Vereeniging voor openbare werken en door de Rentenbankkreditanstalt. Voorloopig zullen de middelen ter beschikking worden gesteld van het rijk, de landen, de gemeenten, gemeentelijke lichamen en openbare bedrijven. De looptijd van de leeningen zal in overeen stemming zijn met den duur van de werken, die uitgevoerd worden. Bij een looptijd van 20 jaar zal de rentevoet 6% bedragen. De rente zal bij korteren of langereii looptijd ge wijzigd worden. Voor productieve werken, zooals gas, water leiding en electrieiteit, zal een normale rente en een normale aflossing worden voorge schreven. Alle uit te voeren werkzaamheden moeten in het belang van de volkshuishouding zijn- De werkzaamheden moeten einde 1933 afge- loopen zijn. Van veel belang ]s het, dat voor al die werken onder handen worden genomen, waarvoor vroeger reeds plannen gemaakt zijn, doch die door gebrek aan geld moesten blijven rusten. Luxe-bouwwerken en werken, die voor de volkshuishouding van geen belang zijn, komen voor ondersteuning niet in aanmerking. Zooveel mogelijk zal van de menschelijke arbeidskracht worden gebruik gemaakt. Slechts binnenlandsche werkloozen zullen te werk worden gesteld. Ook zal zooveel mogelijk bin- nenlandsch materiaal gebruikt moeten wor den. Teneinde zooveel mogelijk personen te hel pen, zal de arbeidstijd op 40 uur per week vastgesteld worden. Het loon zal volgens het geldige tariefloon berekend worden. BLOEDIGE BOTSINGEN TE GLASGOW. LONDEN, 23 December (V.D.) Te Glasgow Is het Donderdag tot ernstige hotsingen geko men tusschen werkloozen en de politie. Meer dan vijftien personen, van wie 10 agen ten, werden gewond en moesten naar het zie kenhuis worden overgebracht. De hotsingen hebben plaats gehad, omdat een deputatie uit de werkloozen, welke een verhooging der werkloozenuitkeeringen eisch- te, niet door het gemeentebestuur w-erd ont vangen. De werkloozen hebben met steenen en andere projectielen naar de politie gegooid. PARIJS, 23 Decmber. (V.D.) Een vertegen woordiger van de „Agence Economique et Financière" had een langdurig onderhoud met den nieuwen president der Vereenigde Staten, Franklin D. Roosevelt, in het verloop waar van tal van kwesties behandeld werden. De vermindering der uitgaven achtte Roose velt een der belangrijkste kwesties. De wijzi ging van de drankwetgeving, waar hij voor stander van was, zou eenige honderden mil lioenen dollars opbrengen voor het in even wicht brengen van de begrooting. Roosevelt achtte den huidigen stand der douanetarieven hogst onbevredigend. Het Amerikaansche systeem heeft een buitenge woon lagen prijs voor alle landbouwproducten tengevolge en heeft ook den uitvoer van in- dustrieele producten geschaad. Een der di recte resultaten van het Amerikaansche sy steem is de reeks van dwang- en verdedigings maatregelen die buitenlandsche regeeringen in den vorm van tariefverhooging, conlingen- teering enz. hebben toegepast. Het democratische program is voor een con- curreerend tarief m.a.w. een tarief, dat den Amerikaanschen producent op dezelfde wijze behandelt als den buitenlandschen concurrent. De overdreven tarieven moeten verlaagd wor den om verlaging der buitenlandsche tolmuren te bewerkstelligen en daardoor den afzet van Amerikaansche producten in het buitenland mogelijk te maken. Op het gebied van den landbouw Is Roosevelt voornemens, de producten ten aanzien van de wereldmarktprijzen in een zelfde gunstige po sitie te stellen, als de industrieproducten, dank zij den tarieven, genieten. In de verkeerspolitiek wenscht Roosevelt In de eerste plaats, dat de spoorwegen zich zelf bedruipen. Gedurende een korte periode kan de regeering de spoorwegen steunen om hun saneering te bevorderen. Wat de prohibitie betrof, verklaarde Roose velt zich voorstander van onmiddellijke wijzi ging van de Falstead-wet, voor de productie en den verkoop van bier met een in de wet vastgelegd toegestaan alcoholpercentage. Tenslotte kwam Roosevelt te spreken over het schuldenvraagstuk. In de eerste plaats was hij van meening, dat elke schuldenaar gele genheid moest hebben zijn crediteur den stand van zaken uiteen te zetten, en dat de credi teur een dergelijke uiteenzetting steeds hoffe lijk en op sympathieke wijze de noodige aan dacht moet schenken. Het beste contact ter behandeling van de schuldenkwestie kon men naar Roosevelt's meening hereiken via de bestaande instanties en langs normalen diplomatieken weg. Roosevelt verrast over Hoover s verklaring. WASHINGTON, 23 December. (R.O.) Gou verneur Roosevelt publiceert een verklaring, waarin hij over de door Hoover gemaakte be merking, dat de toekomstige president geen samenwerking met hem wenscht in de kwes ties der buitenlandsche politiek, zijn groote verwondering uitdrukt. Roosevelt zegt: Ik ben door de verklaring Van het Witte Huis verrast. Het is niet alleen voor ons land, maar ook voor de oplossing der wereldvraagstukken te betreuren, dat de ■verklaring is afgegeven en dat openlijk be kend gemaakt is, dat ik een samenwerking in buitenlandsche kwesties als ongewenscht be schouw. Ik heb Hoover veeleer duidelijk te verstaan gegeven, zijn vertegenwoordigers voor een voorloopige behandeling der hangende kwes- tles te benoemen en heb hem verzocht, mij van den voortgang dezer voorbereidende werk zaamheden op de hoogte te houden. Eveneens heb ik Hoover aangeboden, met hem in den tijd tot 4 Maart overleg te plegen. Ik hoop, dat dit practische program en dit besliste aanbod, om samen te werken, door den president zal worden aangenomen. Onder zijn presidentschap geen bier. NEW-YORK, 23 December. (H.N.) Naar verklaard wordt, zal president Hoover zijn veto tegen iedere wijziging van de prohibitie- wet uitspreken, zoodat voor de ambtsaanvaar ding van Roosevelt geen bier in de Ver. Sta ten beschikbaar zal zijn. GOUDSCHAT OP DEN BODEM DER ZEE. HELSINGFORS, 23 December (R.O.) In het begin van het volgend jaar zal een expeditie worden uitgezonden om den goudschat te her gen, welke geborgen is in een oud Russisch oorlogsschip, dat in 1720 in de golf van Fin land is gezonken. Van dit plan werd reeds eerder melding gemaakt. Een onderzoek in oude leg-boeken heeft uit gewezen. dat in het wrak 14 ton goud moet zijn, ter waarde van 10 millioen gulden. De Finsche en Zweedsche militaire musea zijn reeds overeengekomen, als de bergings werkzaamheden gelukken, den schat ^te' deelen. ROME, 23 December. (R.O.) In de artillerie- school van Nettuno bij Rome had bij het vul len van munitiehulzen en ontploffing plaats, waardoor 5 soldaten verden gedood. Het Katholiek Internationaal Persagentschap verspreidde dezer dagen een bericht van de ..Münchener Zeitung", volgens hetwelk kape laan Fahsel onlangs in een te Lichtenfels ge houden lezing over de gestigmatiseerde van Konnersreuth zou verklaard hebben, dat The rese Neumann aan de bisschoppelijke aanspo ring, zich in een kliniek te laten onderzoeken, geen gevolg zou geven. Verder zou kapelaan Fahsel verklaard heb ben, dat Therese niet uit eigenzinnigheid de aansporing der Beiersche bisschoppenconferen tie niet opvolgde, maar dat de „ingeving van een inwendige stem", die zij alleen gehoor zaamde, haar daarvan afhield. Wij hebben ons, na het lezen van dit be richt, dat ook in een deel der pers hier te lande verspreid werd, schriftelijk tot kapelaan Fahsel gewend, die ons het volgende berichtte: „Het persbericht, dat ik in mijn lezing over Konnersreuth te Lichtenfels beweerd zou heb ben, dat Therese Neumann zich als mystieke slechts aan haar inwendige stem zou houden en daarom zich ook niet genoodzaakt zou zien, zich te laten onderzoeken, is onjuist en tege lijkertijd misleidend". Wat den bisschoppelijken wenscb inzake een hernieuwde medische observatie van Therese Neumann betreft, heeft kapelaan Fahsel slechts, naar hij verder schrijft, de volgende vraag gesteld. „Wanneer Therese Neumann niet In een kli niek zal gaan, is zij dan eigenzinnig? Hierop heb ik, aldus kap. Fahsel, het volgende geant woord: Op de eerste plaats is er geen bevel, doch slechts een wensch van den bisschop geuit, zoodat vau een ongehoorzaamheid geen sprake kan zijn. Op de tweede plaats heeft de wensch van den bisschop betrekking op een medische ob servatie, echter niet op het verblijf in een kliniek en juist daarom heb ik ook een reden aangevoerd, waarom Therese Neumann tegen het verblijf in een kliniek als mystieke opziet, n.l. dat zij en haar ouders een te ver gaande behandeling door de geneesheeren in de kli niek gevreesd hebben. (Dit heb ik reeds in mijn boek over Konnersreuth uiteengezet.) Wanneer echter ook een louter medische ob servatie bij Therese Neumann niet tot stand zou komen, dan ben ik voor zoo ver ik Therese Neumann persoonlijk ken de over tuiging toegedaan, dat Therese Neumann niet uit eigenzinnigheid, of uit louter vrees voor een of ander lijden zou weigeren. Zij zou dan ook wel gevolg geven aan dat, wat van de extase uit gezegd zou zijn. Van een plaats gehad hebbende weigering van Therese Neumann, om den wensch van den bisschop op te volgen» was in mijn lezing volstrekt geen sprake. Met deze, mijne uiteenzettingen poogde ik alleen, Therese Neumann van de eventueele verdenking van een oncorrect persoonlijk ge drag te bevrijden". LONDEN, 23 December (H.N.) Uit Tokio wordt gemeld, dat een groote brand te Foekoe- gawa ten Oosten van Tokio belangrijke schade heeft veroorzaakt. Veertien personen zijn om het leven gekomen, terwijl er vier ernstig ge wond werden. Voorts worden nog 30 personen vermist. TOKIO, 23 December. (V. D.) Bij den brand in Foekoegawa zijn, voor zoover kon worden nagegaan 16 personen om het leven gekomen, terwijl nog ruim 30 personen worden vermist en vier anderen zwaar werden gewond. De brand is nog steeds niet geheel gebluscht. Het reddingswerk in de wijk, waar de brand uitbrak, een warnest van nauwe straatjes, is zeer lastig. Een groot aantal huizen is door het vuur vernield. KAAPSTAD, 23 December. (R.O.) De com missie, belast met het instellen van een on derzoek naar de werkloosheid. heeft haar rapport hij de regeering ingediend. Ofschoon dit nog niet gepubliceerd is, ver luidt, dat de commissie aan de regeering voor stelt, een bedrag van 5 millioen pond sterling beschikbaar te stellen tot hulpverleening aan de werkloozen. Dit bedrag zal worden verkre gen door het oprichten van een permanent fonds, waaruit hulp zal worden verleend aan door de crisis geteisterde personen en werk loozen. Het vraagstuk van de werkloosheid in de unie van Zuid-Afrika heeft zulke verontrus tende afmetingen aangenomen, dat de regee ring het noodig oordeelt, op krachtige en doel treffende wijze de getroffenen door dezen moei lijken tijd heen te helpen. DE DOM VAN RIGA- BERLIJN, 23 December (H.N.) Het Letland- sche hof van appel heeft den eisch der Duitsche gemeente te Riga inzake het eigendomsrecht van den dom te Riga afgewezen, zoodat het eigendomsrecht voor de gemeente verloren is gegaan. In 1926 werd de dom zonder eenige schadevergoeding onteigend. Men vreest, dat ook het gebruiksrecht voor de Duitsche ge meente verloren zal gaan. WEENEN, 23 December. (V. D.) Omtrent den gasaanval op de Weensche postspaarbank wordt nog gemeld, dat men tegen half elf in de groote hal een hevige rookontwikkeling bemerkte, die zooals later bleek, afkomstig was van in papier manden naar binnen gesmokkelde rookbommen. De beambten sloten loketten en lessenaars en maakten alarm, waardoor de buitendeuren van de bank automatisch gesloten werden. Tengevolge van den tranenverwekkenden rook ontstond er een paniek en de beambten en het in de hal aanwezige publiek rende naar den straatkant toe. De portier was verstandig genoeg om de deuren terstond weer te openen, zoodat zich geen ongevallen voordeden. WEENEN, 23 December. (R. O.) Tegen het oorspronkelijke vermoeden, dat de aanslag op de postspaarbank het werk van politieke fana tici zou zijn, is thans door het politie-onderzoek vastgesteld, dat men hier met een grootscheep sche poging tot een omvangrijken diefstal te doen heeft. De uitgebrande rookbommen zijn reeds door deskundigen onderzocht. Het zijn twee blikken hulzen van ongeveer 18 e.M., die klaarblijkelijk met chemicaliën gevuld waren. De wijze, waarop de chemicaliën ontstoken zijn, is nog niet ontdekt. Zoodra de alarm installatie in werking trad, werden alle uit gangen van het gebouw automatisch gesloten. Een jonge man, die zich in de lokettenbal bevond, is echter door een venster ontvlucht. Hij kon evenwel gearresteerd worden en wordt op het oogenblik nog verhoord. Koelakken als cellenleiders in Rusland, In verband met de „zuivering" der commu nistische partij, welke binnenkort in Rusland zal plaats vinden, is het interessant hetgeen de sovjet-pers thans meldt, dat n.l. de „vreemde elementen" zich niet alleen in de communis tische jeugdorganisaties hebben weten in te dringen, maar zich ook in de komsomol een leidinggevende positie hebben weten te ver overen. In de afdeeling Bobrikoff werd geconsta teerd, dat 13 zonen van koelakken het hadden weten klaar te spelen, om in de komsomol te worden opgenomen en een bestuursfunctie hadden weten machtig te worden in den cel- lenbouw. Deze 13 indringers en „vijanden van het proletariaat" zijn reeds uit de komsomol uitgesloten. Het partijbestuur heeft genoemde afdeeling het verwijt gemaakt, dat zij niet de noodige voorzichtigheid in acht genomen heeft en nalatig Is geweest, om de nieuw toegetre den leden aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. 82-jarige vrouw mishandeld. RECKLINGHAUSEN, 23 December. (H^D Een 82-jarige weduwe werd in haar woning door twee opgeschoten jongens overvallen en ergerlijk mishandeld. De geheele woning werd doorzocht, doch geld werd niet gevonden. Een der daders dreigde daarop de vrouw met den dood, waarop zij een bedrag van 13 mark, dat in haar bezit was, overhandigde. Een der vermoedelijke daders is aangehou den, terwijl ook de tweede roover vermoedelijk bekend is. Te Dulsburg-Hamhorn is een coöperatieve winkel van de mijn „Neumühl" door drie man nen geplunderd, die een bedrag van 300 mark buitmaakten. Ook te Walsen drongen gemaskerde roovers een levensmiddelenwinkel binnen en dwongen de verkoopster het contante geld, een bedrag van ongeveer 50 mark af te staan. Te Moers drongen 20 opgeschoten jongens een verkooplokaal van de mijn „Rheinpreus- sen" binnen, waar zij levensmiddelen en de ontvangsten van den dag roofden. Allen zijn ontkomen. KINGSFORD SMITH IN DE WOLKEN- SYDNEY, 23 December (R.O.) De bekende Australische vlieger, sir Charles Kingsford Smith, heeft een zoon gekregen. „Ik ben er over in de wolken" zeide de aviateur toen hem het heugelijke feit werd medegedeeld. Kingsford Smith, die in 1929 een record vlucht gemaakt heeft van Engeland naar Australië en deswege door de regeering tot „Air-commodore" benoemd werd, is voorne mens 4 Januari a.s. te starten voor een vlucht van Australië naar Nieuw-Zeeland, een af stand van 1300 mijlen, die hij in 12 uur hoopt af te leggen. ROOFOVERVAL TE VALENCIA. VALENCIA, 23 December (R.O.) Vier ge wapende bandieten hebben een inval gedaan in de bureaux van een handelsonderneming, waar zij zich meester maakten van 13.000 peseta's. Agenten, door een revolverschot, dat door een der bandieten was gelost, opmerkzaam ge maakt, snelden het gebouw binnen, doch kon den niet verhinderen, dat de vier roovers ont kwamen. Mijn God! schreeuwde Soraye plotseling- Kijk! Zij vechten! Packe en de detective stonden zoo goed en zoo kwaad als het in den vliegenden wagen g-ng overeind, omi het gevecht in de andere auto gade te slaan. De twee mannen in den ac^tervoilgden wagen streden 'hevig om het stuurrad. De afstand tusschen de beide par tijen was reeds zoo klein, dat het vloeken en schreeuwen der vechtenden makkelijk werd gehoord. Het volgende oogenblik kwam het einde. De vluchtelingen reden met een bedui dende snelheid door een hek, dat den weg afsloot van het ravijn en.Jimtmie remde met zoo gro te kracht, dat zijn gezellen bijna den wagen uitvlogen. Het duurde eeniigen tijd voor de vier mannen konden afdalen, om het gevolg van dezen val to kunnen constateeren. De vernielde wagen iag aan den voet der rotsen: de groote man, dtat Jimmie had aangehouden in den tuin, tas er naast; verder op als het ware weg. nameten in da tweehonderd-voet-diepfce, lag ®'hdene man, Doctor Frobenius, Toen Jimmie en Scraye zich over het lichaam heen hogen, zasen zyj ondanks verf en poeder, het gelaat Yan «en jongen man. Zij keken elkaar verbaasd aan. Wat moet dat beteek enen? riep Scraye uit. P^cke klopte hen op de schouders en wees tien op <jen detective, diie naderbij kwam. Hij dioegi etg jn zjj,n hand, wat toeken te zijn de witte lokken, die den jongeman geholpen liadden, om zjcih als een oude heer voor te ge ven. Uier is .iets, dat wel een verklaring zal kunnen geven, zei liij niet een grimlach. Het is anders frappant, da.t Doctor Froibemtus, die zichzelf vermaakte met die comedie, zijn einde vond in een dergelijke tragedie. Opeens zag hij het gezicht van den dooden jongeman. Hij buikte zach en wendde zich toen met een verrassenden uitroep tot zijn gezellen. Ik ken dien kerel! zei hij. Hij is de man, dien ik esa jaar of drie geleden heb helpen arresiteeren het is een deugniet, die er toendierttjd makkelijk af kwam. Hij is het ongetwijfeld. Ik had me dikwijls afgevraagd, waar hij zou zitten. Maar wie is het? vroeg Packe. Zijn eigenlijken naam zou ik u niet kun nen zeg san, dien hen ilk vergeten. Maar wel herinner ik me, dat hij drie jaar geleden werk. te onder den naam van Walïba. Hij was toen een Egyptisch waarzegger hij woonde in de New Bond Street die vele menschen op handige manier wist te bedriegen^ uc hen be nieuwd te weten hoe hij het thans heeft aange legd. Jimmie wees naar hoven. Daar staan de eenige menisclien, die u dit waarschijnlijk zullen kunnen vertellen, zei hij. De anderen keken op en zagen de markiezin van Soraye en mevrouw Wythenshawe, die juist uit een auto waren gestapt. Scraye liep hen tegemoet, toen zij wilden afdalen. Het is niet noodig, dat zij dit zien, zei hij. We moeiten zorgen, dat die lijken hier weg komen. De detective bood aan, hiervoor te zorgen. De drie mannen gingen de dames tegemoet en overreedden haar, terug te lteeren. Doch het scherpe vrouwelijke oog had reeds het gevolg van het auto-ongeluk gezien. Zij keken Scraye vragend aan. Zij zijn beiden dood, zei hij zacht. De wagen vloog door diie afsluiting. We kunnen daar beneden niets meer doen laten we daarom terug keeren en trachten uit te vin den waar we zijn en of er geen huis of schotel in de nabijheid is. Na zich even georiënteerd te hebben, zei Scraye, dait er dichtbij een klein stadje moest liggen. Dear zouden zij wel een hotel vinden. Ik voel me ziek, zei hij, en verlang naar iets opwekkends. Maar.vervolgde hij en keek mevrouw Wythenshawe beteek emis vol aan, voor we verder gaan zou ik en ook Packe en Triokett willen weten, wie die mia.n was? Mevrouw Wythenshawe, die het bericht van de catastrophe met veel kalmte had aange hoord, wilde het antwoord graag geven. Dat ls, zei ze, niet zoo moeilijk te vertel len. Het geeft tevens de verklaring voor onze aanwezigheid hier en voor bemoeiingen in deze vreemde zaak. De douairière en ik ont moetten den man verleden jaar. De waarheid is, dat wij wensckten geld te leenen. Wij lazen een advertentie, waarin geld ter leen werd aangeboden, we schreven erop en kwamen toen in aanraking met dien man, die zichzelf toen Mr. Hyacinth Mortimre noemde. We hadden verschillende besprekingen met hem en het resultaat was, dat hij ons uitnoodigde, lid te worden van zijn Annexatie Sociëteit We namen tenslotte zijn voorstellen aan, want wij voorzagen, dat we hier iets te doen kregen, wat per saldo waardiger was, dan geld te leenen tegen zestig procent. We moes ten wifden we slagen ons spel goed spe len. We trachtten zijn vertrouwen te winnen en handelden steeds zoovp-1 mogelijk volgens zijn plannen. Hij had zich uitusscken gepromo veerd tot DoctC Frohendua <n> Se sedaaniiaver- wisseüng ondergaan. Wij hebben nooit iets willen stelen daaraan wilden wij niet mee doen. Slechts éénimaal moesten wij om het vertrouwen niet te verliezen iets weg ne men, liet was het kruis van den Tsaar. Ik nam het weg, zond het naar de stad en bracht het den volgenden dag naar dien hoe denwinkel waar een van Frobenius' agen ten woonde. Het kruis werd echter te vlug naar Parijs gebracht, want toen ik den volgen den dag eenige detectives naar het huis zond, kwamen zaj te staan vo-r een vuurzee, waar uit later hetl ijk van Madame Oha.rles te voor schijn kwam. Dus moesten we andere wegen zoeken en.... enfin, u ziet, het resultaat, ein digde zij en wees met een kort gebaar in de richting van de hooge rotsen. U denkt, dat Doctor Frobenius .Madame Charles vermoordde? vroeg Packe. Ik weet het niet, antwoordde mevrouw Wythenshawe. Maar ik ben tot de conclusie gekomen, dat het wel bijna zeker moet zijn. Mijn gedachte is, dat Madame Charles in Lon den en Monsieur Charles in Parijs de agenten der firma waren. Toen zij tot de ontdekking kwamen, dat er eenig gevaar dreigde, wilden zii deserteeren. De makkelijkste marnier om hun hetz wijgen op te leggen was heen te doo den. Ik heb het idee, dat Doctor Frobenius niet veel gewetensbezwaar maakte tegen een dergelijke handeling. Zoo zal het wel gegaan zijn, zei Scraye. Wat zeg jij er van, Trickett jij hebt het grootste aandeel gehad in deze zaak? Maar Jimmie antwoordde niet. Hij had iets gezien, dat op een hotel geleek en als een hazewind liep hij erheen, zonder Scraye op zijn vraag geantwoord tie hebben. Tien minuten later stond hij in een tele foon-cel en met eenige angst wachtte hij het opgeroepen nummer. Het kwam hem voor, dat hij uren moest wachten en toen hij ten slotte de we'bekende stem hoorde, verloor hij een oogenblik zijn zelfbeheersching. Wel Kentover? zei hij. Kentover's stem antwoordde uit Londen; De dames zijn juist 'hier aangekomen, mijnheer. Alles ln. orde, mijnheer en heele- maal gezond! Zij zouden graag willlen weten, mijnheer. Ja? ja ja??? riep Jimmie. Of u het ook goed maalkt, mijnheer? ver. volgde Kentover. Jimmie zuchtte heel diep en met alle kracht, die ln hem wasi, riep hij terug: Als nooit te voren! 11.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9