EEN GULDEN m 1 BON VAN HET INDISCHE LEVEN. Anno 1625 - (DeC.L.O.C.) VRIJDAG SO DECEMBER 1932 IS BALI HEDEN INDERDAAD GESLOTEN Het christendom zal geen ongerepte cultuur-eenheid vernielen. Er is geen gevaar voor de Balische kunst. HET WONDER DER SOJABOON Groote mogelijkheden voor Indië. Groeiende belangstelling voor dit product. WEET U WAT DEZE HEER AAN ZIJN VROUW VERTELT HIJ zegt: Het slagen van dezen gezelligen feestavond is te danken aan de buitengewone goede Likeuren der TELEFOON 68408 Buiten de Wijnreclame, indien voor minstens f 2.besteed wordt, geven wij een V* feschje ADVOCAAT CADEAU. Bij inlevering van nevenstaanden BON Voor een flesch ADVOCAAT mits voor f2.- besteed wordt VERSCHUIVINGEN IN DE SALARISSCHALEN. GANDHI C.S. MET NIEUWJAAR IN VRIJHEID Nu Bali op het oogenblik, weer volop in het centrum der belangstelling staat, is het niet ondienstig en zeker niet van beteekenis ont bloot eens na te gaan ot Bali heden ten dage inderdaad nog zoo gesloten is, als zij bewe ren, die hun best doen aan de „dreiging" der missie weerstand te bieden. Ben ter zéfee deskundig schrijver heeft in de „Koerier" op deze vraag een antwoord ge geven en hij kotnt tot een conclusie, welke de beweringen van de palstaanders voor de Bali sche cultuur en kunst al in een heel vreemd daglicht stelt. En deze schrijver beweert, dat iedereen die in Bali zelfstandig heeft gespeurd tot de con clusie moet komen, dat vele vreemde invloe den daar werkzaam zijn geweest en andere nog volop werken. Hij staaft zijn beweringen met tal van voorbeelden en begint met te consta- teeren, dat de term „zuiver Hindoeïsme" waar men ten opzichte van dit eiland vaak mee schermt, een onding is, daar de Hindoes het essentieels van het Hindoeisme zelf niet scherp en afdoende kunnen formuleeren. „Bali voor te stellen als een „stuk zuiver of ongerept Hindoeïsme" is dan ook een bewijs, dat men van het Hindoeisme niets begrijpt. De levensvormen, die typisch Balisch zijn, hebben evenmin hun eigendommelijkheid onge rept behouden. Op ontelbare gebieden zijn in vloeden werkzaam geweest, die de bestaande traditie hebben gewijzigd. Sommige invloeden waren dwingend werkzaam en het is zeer toe te juichen, dat ze aangewend zijn. We mee- nen te mogen aannemen, dat zelfs de scherp ste palstaanders voor „Balische cultuur" niet meer terug willen naar de tijden, dat jonge dochters van overwonnen kampongs als pros- tituées werkzaam moesten zijn voor hun over winnaars. We kunnen het als vaststaand aannemen, dat niemand heden ten dage nog weduwen- verbranding zal willen propageeren. Ieder zal het toejuichen, naar we meenen, dat het be stuur het houden van hanengevechten beteu gelt; toch zijn deze dingen eenmaal „typisch Balisch" geweest. Het laatste is het zelfs nog. Men ziet, dat er wel degelijk veranderd is, waar het evidente misstanden betrof. Naast deze en dergelijke ingrijpende invloe den, waarbij dus welbewust en opzettelijk de traditie tegengewerkt werd, omdat die traditie nu eenmaal door een beschaafd régiem op die punten niet getolereerd kon worden, werken nog vele andere invloeden. Daar is het onderwijs. Ball telt drie Hol- landscb-Inlandsche scholen, waar een kleine duizend Balische kinderen dus kennis maken met het Westen. Meent men nu werkelijk, dat die leerlingen hun ideeën omtrent veel van godsdienst en traditie allemaal ongerept be houden. Er gaan van die scholen jaarlijks een tien- k twintigtal leerlingen naar Java voor het volgen van Mulo en andere scholen. Meent men, dat die leerlingen in dezelfde geestesge steldheid terugkomen, als waarin ze vertrok ken zijn? Deze „veranderde menschen" oefenen natuurlijk hun invloed uit op hun omgeving en, omdat ze tot de intellectueelen behooren, is die invloed niet gering. Dat de Islam ongestoord werkt en zich uit breidt, mag nu wel algemeen bekend heeten, en dat bij uitbreiding van den Islam het Bali- nisme niet ongerept blijft, is nogal natuur lijk". Verder wijst hij er op, hoe in den dans en hij de Inlandsche tooneeluitvoeringen, kortom in de Balische kunstuitingen een ongeregelde verandering indringt, die zich openbaart in het naapen van Europeesche dingen, zoodanig, dat men alleen van naapen kan spreken en. niet van navolgen en steeds tot schade van de eigen cultuur. Ook in de beeldhouwkunst begint zich die naaperij te openbaren.. De regeering zelf heeft niet geaarzeld om in te grijpen in de diepste roerselen van de Bali' neesche cultuur, waar zij dit aan de moraal verplicht was (weduwenverbranding), dat zij daadwerkelijke pogingen doet om andere ge bruiken, die zij verkeerd acht, te beteugelen en af te schaffen, dat haar onderwijs mede een omkelring der ideeën teweegbrengt. Wie zal dat alles durven afkeuren, omdat daardoor een „cultuur" haar karakter verliest, toch zeker niemand. Het waarachtig volksbelang gaat hoven de manier van eenige drijvers. Ook ae godsdienst blijkt niet „onbedreigd", gezien het optreden van den Islam, terwijl de kunst sinds lang niet meer ongerept is. De schrijver besluit zijn belangwekkend ar. titel: „Wie zal na dit alles, nog durven beweren, dat het Christendom hier op Bali een ongerepte cultuur-eenheid zal komen vernielen. Dat zal alleen iemand kunnen volhouden, die Bali niet kent, of die een stok zoekt om een hond te slaan, in casu, iemand, die het Christendom wil weren, omdat bet Christendom is. Het is belachelijk, dat het Christendom een gevaar zou zijn voor de Balische kunst. Kan een ka tholieke Baliër dan hamer en beitel niet meer hanteeren. Zeker, hu zal naast zijn oude go dentempels en godenfiguren, iets anders gaan maken. Maar zou het, zuiver kunstzinnig gesproken, een achteruitgang zijn, indien de Balische kunst onder invloed kwam van het Katholicisme Wie de kunstwerken gezien heeft, die het Ka tholieke geloof heeft voortgebracht, overal ver schillend naar gelang den volksaard, zal zulks nooit beweren. *s het aanpassingsvermogen van het katho licisme in de zeventiende eeuw in Indië, China en Japan niet beroemd, en bewondert de ge schiedenis niet steeds nog de schitterende re sultaten daarvan 0p gebied van letterkunde, wijsbegeerte, schilderkunst Slagen niet juist heden ten dage in Japan eenige katholieke en niet-katholieke Japansche schilders er in op bewonderenswaardige wijze om katholieke voorstellingen naar Japanschen aard en stijl uit te beelden Verrijzen niet in China op meerdere plaatsen kerken, met altaren, beelden, schilderijen, alles In neo-Chineeschen stijl Is het geen grandioze synthese, waaraan enkele Jesuieten in Bengalen, arbeiden, 0m de oude Vedanta-wijsheid in te passen in het Thomisme Is het dan zóó onbekend, dat op Midden-Java de missionarissen aan de Javaansche katholie ken al het volkseigene zooveei mogelijk laten, het aanmoedigen, en trachten, waar het bijna verloren is, tot nieuw ieven te w<jkken 1 En - ook het pogen 2elf jg schoon in het worstelperk der eere - la (le stimuleerende werkzaamheid van een dr. Schmutzer die een kapel liet bouwen in tjandl-sty, en christelijke beelden ontwierp en liet uitvoeren in een soort neo-Javaanschen stijl, dan geheel onopgemerkt gebleven Er is toch voldoende publiciteit aan gegeven in het boek „Europeanisme of Katho licisme", door dr. J. Schmutzer, J. j, ten Berge S.J. en W. Maas, welk boek ook in het Pransch werd vertaald. Verliezen de Javaansche priesters door hun opleiding iet3 van het specifiek-Javaansche Over de beteekenis en de waarde van de So jaboon en de ontzaglijke perspectieven, welke gelegen zijn in een aanplant op groote schaal in Indië schreef het „N. v. d. Dag voor Ned. Indië" een belangrijk artikel, waaraan we hier gaarne een en ander ontleenen. Het blad schrijft dan, hoe op 22 Nov. 1889 er een circulaire uitging van den toenmaligen inspecteur van den B. G. Dienst, Cornelissen, gericht aan de Hoofden van Gewestelijk Be stuur op Java en Madoera, waarin de aanplant van katjang kedelee, de onvolprezen sojaboon, v/arm werd aanbevolen. Meer dan veertig ja ren zijn heengegaan en nog steeds voert Java voor een waarde van circa 10 millioen gulden aan sojaboonen in, nog immer voor zien de eigen aanplantingen nauwelijks voor de helft aan de binnenlandsche consumptiebe hoefte Gedurende vele eeuwen bleef Noord-China, en vooral Mandsjoerije het voornaamste, men kan gerust zeggen het eenige export-gebied ontzaglijke hoeveelheden boonen worden hier gecultiveerd, verwerkt tot verschillende pro ducten, voor een aanzienlijk deel uitgevoerd naar landen waar nog geen eigen cultuur ont stond. Tot voor 25 jaren werden uitsluitend in genoemde streken, zoomede Japan en Korea sojaboonen aangeplant en door de eigen be volking verbruikt. Vooral na den wereld-oorlog is de productie in Mandsjoerije beduidend toegenomen, voor 1923 werd ze getaxeerd op 3millioen ton, voor 1930 zelfs op 5y2 millioen ton 'sjaars; de oogstcijfers voor Japan en elders zijn hierbij vergeleken, van geringen omvang. In 1930 be droeg de geschatte productie van Java 127.000 ton. De wereld-productie wordt thans op 7 mil lioen ton per jaar berekend, waarvan Mand sjoerije bijna 40 voor zijn rekening neemt. In het licht van deze cijfers, vraagt men zich met verbazing af. schrijft het „N.v.d.D. hoe het in 's hemels naam kon gebeuren, dat op Java niet lange jaren geleden van bevoegde zijde alles in het werk is gesteld, om te komen tot uitgebreider binnenlandsche cultuur. Eenige krachtige aansporingen in de parti cuiiere landbouw-pers schijnen intusscben den stoot te hebben gegeven tot een levendiger ac tiviteit in Buitenzorg, er verscheen onlangs een speciaal „Kedeleenummer" van het tijd schrift der Vereeniging van Landbouw-consu- lenten (Landbouw)in het voorwoord schrijft de heer Paerels, hoofd van de afdeeling [.and bouw, o.m., dat de toenemende consumptie en bet stijgend tekort aan kedelee hier te lande welke een steeds grooteren invoer noodzakelijk maakten, de aandacht op het vraagstuk van een opvoering der inheemsche productie en de hieruit voortvloeiende verbetering van de handelsbalans hebben gevestigd. Een andere stimulans vormde in dit opzicht de steeds groeiende belangstelling, welke den laatsten tijd van ambtelijke zoowel als van particuliere zijde voor sojaboonen werd ge toond en in particuliere correspondenties met de afdeeling Landbouw te Buitenzorg is met kiem nadruk gelegd op de onovertroffen waar de van kedelee en de goede perspectieven voor een cultuur-uitbreiding in. Indië. De steeds groeiende vraag in vreemde rijken wettigt bovendien de verwachting, dat er in de toekomst uitstekende kansen worden ge creëerd voor een uitvoer van diverse kedelee- producten naar elders. Interessant is, wat James L. North, curator van de Kon. Botanische Vereeniging in Enge land, in een artikel in „Tropical Life" reeds in 1929 over de waarde der Sojaboon schreef: Als Duitschland aldus deze enthousiaste schrijver gedurende den oorlog in staat was geweest, zelf sojaboonen aan te planten, zou de blokkade geheel mislukt zijn en is het de groote vraag, of dit rijk ten slotte tot een ver nederenden vrede kon zijn gedwongen. De mo gelijkheid van een toevoeging van slechts 10 tot 15 pet. meel van deze boonen bij gewoon brood, dat dan de voedingswaarde erlangt van brood plus vleesch, zou een gansch ander as pect hebben gegeven aan den voedings-toestand Men kan dergelijk brood ook best 14 dagen lang bewaren zonder dat het verzuwrt. Sojaboonen zijn uitstekend geschikt voor voeding van den menseh, men kan er goede melk uit bereiden, prima meel, margarine, al lerlei vetstoffen, kaas, koffie-surrogaten. tafel oliën, verder nog verfstoffen, smeeroliën, gly cerine (o.a. voor de fabricage van sterk explo sieve stoffen), veekoeken, meststoffen en wat al niet meer. Momenteel wordt de cultuur in Europa reeds gedreven in Engeland, Duitschland. Zuid-Rus land, Oostenrijk, Hongarije, Roemenië, Frank rijk en Italië evenwel op beperkte schaal. Het Heest voeren in: Engeland, Duitschland, Frankrijk, Nederland en de drie Skandinavi- sehe rijken. Wat voedingswaarde betreft stelt Soja-meel a"« andere bekende meelsoorten ver in de schaduw. (40 eiwit en 20 vet). Verder be^at het een groote hoeveelheid vitaminen. De belangstelling voor de wondere sojaboon groeit zoowel in de nieuwe als in de oude we reld buitengewoon. Er zit een nog ongekende toekomst in. Ook voor Indië. Fa.Wed.AJ.COPPENS Die Oude Genever ,,'t Kraantje" ad. f3.15 per liter was zooals altijd toch subliem! En jelui, Dames, waren gek roet die Bridgelikeur. Ja, 't was niet duur, 11.90 per lA liter en daaren boven nog een spel kaarten en een bridgeboekje CADEAU. Denk er aan vrouwtje, dat je profiteert van de C O F P E N S-R E C L A M E, te weten Een flesch EILAND SAMOS fl.10 Een flesch MUSCATEL 11.25 Deze 2 flesschen tezamen voor mits een der onderstaande artikelen besteld wordt. Ie kwaliteit ADVOCAAT op Brandewijn 1 flesch ADVOCAAT per flesch f 1.60 2 flesschen ADVOCAAT per flesch f 1.50 3 flesschen ADVOCAAT per flesch f 1.40 ZUIVERE KOREN JENEVER Racket Merk p. ltr. f2.95 CITROEN JENEVER p. ltr. f2.90 AALBESSEN JENEVER ltr. f2.35 FLADDERAK p. ltr. f2.90 VOORBURG p. ltr. f2.90 COGNAC p. ltr. f3.15 COGNAC p. ltr. f3.40 ZEER OUDE GENEVER 'T KRAANTJE p. ltr. f 3.15 COPPENS SCHILLETJE p. ltr. f2.65 VINO ESPAGNOLA (Zoete Spaansche wijn) per fl. f 0.80 TOKAYER, per flesch f 1.25 SPRINGFONTEIN (Zoete Kaapsche Wijn) per fl. f 1.30 ORLANDA (Spaansche W(jn) per fl. f 1.10 WITTE en ROODE PORT, per liter f 1.10 CITROEN RUMPUNCH, per liter f3.35 BRIDGE-GROC, de fijnste PUNCH per y2 liter f 1.90 sVÊNv-i# 'i"1' Naar een ander levensplan. (Van onzen K.-correspondent). POGING TOT ROOFOVERVAL. BERLIJN, 28 December. (V.D.) Op heit An- halterstation is hedenavond, na het binnenko men van den D-trein Leipzig-Berlijn, een passa gier uit Leipzig gearresteerd, die in den trein op de reiziggtej. Anna Mueller een roofoverval gepleegd had. De man, die zegt Herbert Karl Jude te hee ten en die in Leipzig was ingestapt, had de dame bi] het verlaten van het rollet overvallen en haar verscheidene hoofdwonden toegebracht. Zijn voornemen om haar te berooven werd verijdeld door tusschenkomst van andere passa giers. Het gelukte vervolgens den roover, zich in den trein verborgen te houden tot aankomst in Berlijn. De politie aldaar was echter telegra fisch op de hoogte gebracht, zoodat spoedig arrestatie volgde. Integendeel, zij zijn beter op de hoogte van 'kal, literatuur, kunst en geschiedenis van Java, dan zeer veel andere Javaansche intel lectueelen. En dan zou er gevaar dreigen voor de Bali sche cultuur van den kant der Katholieke Kerk Dat zijn slechts praatjes uit onwetendheid of tegen beter weten in. Of men moet zich op het standpunt stellen, dat een tempel voor den waren God gebouwd door een Baliër geen „kunst" kan zijn; of dat een Christus- of Madonnabeeld ipso facto minder kunstwaarde heeft dan het beeld van een dewa of raksasa. Doch dat is een verloren standpunt in de ijle lucht." Misnoegdheid ligt te lezen op het gezicht van zoo menigen blanke, die als toean in dit land gekomen is en nu midden in of tegen het einde van zijn diensttijd tot het besef komt, dat hij terug vallen zal tot de positin van den zorgelijken burgerman, waaraan hij zich levens lang ontsnapt waande. Men wordt in gesprekken soms plotseling getroffen door een trek en een toon van groote vermoeidheid, echte tropenvermoeidheid, welke een man van 4550 jaar zoo dikwijls oud doet schijnen, bij menschen, die twee jaar geleden nog in het volle bezit van hun levenskracht schenen. Nu is de vaart eruit, zij zijn ontmoe digd en geslagen. Zij staren midden in de drukte van een vertrekkende mailboot ineens langs U heen over de reeling, de zee op, en zuchten: „Ik wou, dat Ik weg kon; het vet is hier van den ketel af, en ik heb het liever in Holland armoedig dan hier." Och, armoedig heeft hij, die zoo spreekt, het nog niet, maar de onzekere toekomst, de al- armeerende geruchten over onverbiddelijke maatregelen van de bezuinigingscommissie doen al bij voorbaat het schrikbeeld van bekrompen levensomstandigheden bij hem rijzen, en dat maakt een Hollander hier dadelijk tot een on eindig veel troosteloozer figuur dan een Hol lander ginds. Om dit goed te begrijpen, is kennis noodig van al het gemis dat een Hol lander in Indië geaccepteerd heeft om wat meer maatschappelijken welstand. „Ieder beetje welstand hier betaalt men duur met offers van allerlei aard, voornamelijk in zijn gezinsle venaldus sprak eens tot mij een man, die het in zijn positie tot den hoogst bereikbaren rang had gebracht, maar die met de inkomsten van dien rang de studie van zijn drie zoons betalen moestin Holland, en die tot zijn vrouw toe aan die zoons moest afstaan, omdat hun studie anders toch weer niet te betalen was. Het gezin was verplaatst naar Holland en de vader werkte onder de tropenzon om die scheuring te kunnen betalen. Dit is geen uitzonderingsgeval, het is mutatis mutafidis regel. Voor dit probleem komt ieder Hollandsch gezin, dat kinderen heeft die ouder worden dan twaalf jaar en die, wil het diepste verlangen van vader en moeder bevredigd wor den, toch in Holland de moeilijkste jaren van hun vorming moeten doorbrengen. Want de jongen moet toch een „echte" Hollandsche jongen, het meisje een echt Hollandsch meisje worden. Nu is het misschien beter te verstaan tot op den grond, hoe diep de Hollandsche ambte naar, die met nauwkeurig omschreven voor uitzichten de groote reis door de poort van het Oosten gemaakt heeft, zich gedupeerd gevoelt ia het vooruitzicht van de nieuwe Balarisrege- ling. .iAIs ik dat alles ook maar in de verste verte voor mogelijk had gehouden, was ik nooit naar Indië gegaan." Dat is het eindeloos geva rieerde thema der gesprekken van diep ont moedigde en diep bezorgde menschen. Want de Hollandsche ambtenaar in Indië voelt zich schuiven, wegschuiven naar zee, uit Indië weg-geindianiseerd. Dit immers weten zij den onderliggenden zin der geheele salaris herzieningen. De import-ambtenaar is te duur, hij moet dus vervangen worden door goedkoo- pere inheemsche krachten, deze beginnen in het verschiet te komen en daarom moet nu reeds het goedkoopere aanbod van de nabije toekomst verdisconteerd worden, zij het nog niet volko men, iu de salarissen van het heden. Speculatie k la baisse. En toch wordt de Hollander nog hartstoch telijk benijd, en keert zich tegen hem als In dische maatschappelijke figuur het felle sen timent van den Indo-Europeaan. Want de C- salarissen worden nog betrekkelijk gespaard in de nieuwe salarisplannen. Tot goed begrip moet voorafgaan, dat het huidige B(ezoldigings)- B(esluit) voor L(andsdienaren) verdeeld is is in drie hoofdschalen: de A-schaal voor den Inlander, de B-schaal voor den middelbaren Indo-Europeaan, de C-schaal voor den import- Europeaan, al zijn ook de B- en C-schaal zoowel voor Inlanders als Indo-Europeanen bereikbaar. mt. fmmsstm MM '.-v billijk of onrechtvaardig is, maar dat niette min als hoogst onbillijk en onrechtvaardig ge voeld wordt. Dat is juist het tragische in de situatie: de botsing van recht op recht De Re geering heeft het recht, zelfs den plicht, de salarissen op niet-onrechtvaardige wijze in overeenstemming tet brengen met de draag kracht van het land. De Indo-Europeaan heeft het op de traditie gebaseerde recht te vragen, dat hij volkomen over dezelfde kam geschoren wordt als de import-Europeaan, met wien hij immers volkomen gelijk is gesteld. En toch.... Stel U voor, dat een Hollandsch ambtenaar na zes jaar gewerkt te hebben, met zijn vrouw en een stoet kinderen voor 8 maan den op buitenlandsche reis gaat, in 1ste of tweede klas-hutten de reis makend, in het ge not van honderden guldens per maand vacan- tie-salaris. En toch gebeurt dat regelmatig met menschen, die in Indië geboren zijn en Holland nooit tevoren gezien hebben; die dus niet gaan om bun door een ander dan het eigen klimaat geteisterde krachten te herstellen, niet om achtergelaten familie te bezoeken, niet om kin deren met het eigen land vertrouwd te maken. Integendeel, die eigen land, familie en klimaat juist verlaten. Zoo iets is in andere landen on denkbaar. In Indië is het tot dusver praktijk. Losgedacht van alle historisch gegroeide om standigheden is de hiergeboren Indo-Europeaan die met 8 maanden verlof naar Holland mag gaan op kosten van het Indische gouvernement in de sprookjesachtige omstandigheden van den Hollandschen ambtenaar, doen ik boven veron derstelde. Stel U verder voor, dat een Hollandsche Jon gen met een diploma van de 5-jarige H.B.S. als doodgewoon middelmatig ambtenaar op 40- jarigen leeftijd een salaris verdient van 700 900 per maand. Die zijn er van Indo-Europee- schen landaard hier bij honderden. Omdat een Hollander in denzelfden rang dit salaris ver dient, krijgt een Indo-Europeaan het ook. Het behoeft wel geen betoog, dat bij de voort durende uitbreiding van de bestuurszorg deze toestand niet bestendigd kan worden. Dat moet allemaal verschoven worden naar minder pa radijselijke levenssferen. Maar hoe Want het probleem is nog veel moeilijker en ingewikkelder dan het lijkt op grond van his torisch gegroeide situaties en politieke toe standen en verhoudingen die ik boven kort aangaf. Waar zal men de grens trekken tus- schen import-krachten en hiergeborenen? Er zijn Indo-Europeanen, die nagenoeg geheel Wes- tersch, zelfs in het Westen zijn opgevoed en opgeleid. Bij welke categorie moeten die wor den ingedeeld? Er zijn er, die al meer dan één geslacht lang volkomen gelijk-op hebben geleefd met Hollanders van hoogere positie en afkomst. Er zijn Indo-Europeesche leden van den Raad van Indië en er zijn Indo-Europeesche hoofd en opperofficieren, die dubbel zooveel salaris verdienen als Hollandsche ministers Moeten die ook op een salarispeil gebracht worden dat in harmonie is met dat van soortgelijke betrek kingen in Holland, terwijl echter hun geïmpor teerde collega's hier veel meer verdienen? Neen, dat is geen grapje voor de huidige regeering en haar naaste opvolgers Intusschen tracht de Indo-Europeaan zich uit alle macht tegen het verschuivingsproces te verzetten, door zich vast te klampen aan de positie der blanke Hollanders, tegen wie tege lijkertijd zijn sentiment zich lucht op niet zel den giftige wijze, en die, dat is de wrange humor, zichzelf ook verongelijkt voelen en ge dupeerd, door het feit dat hun salaris verlaagd moet worden, omdat de Indo het zijne op gelijk peil wil gehandhaafd zien, „wat toch onbil lijk is". Maar afschuiven zullen ze en moeten ze bei den, omdat Indië zich ontwikkelen moet en zich ontwikkelen zal In de hoogere betrekkingen nu bedraagt de verlaging in de nieuw ontworpen regeling on geveer 20 pet. en minder, in de hoogste aan zienlijk minder. Maar rigoureus worden ver laagd de salarissen van de B- en A-schalen. Dit verschil van maatstaf wordt nu gemoti veerd met het argument, dat in de C-salarissen moet worden verdisconteerd een import-pre mie, of liever, dat die daarin moet blijven ver disconteerd, daar de import-Hollander nu een maal - ndere behoeften heeft dan de hiergebo- rene en hij aangetrokken moet blijven worden voorzoover hij nog noodig is om den grooten oversteek te ondernemen. Die zich dus het hardst voelt verschuiven, dat is de Indo-Europeaan. Feitelijk was de Indische Regeering al lang vastgeloopen met hare saiarisregelingen, in dier voege, dat zij salarissen betaalde aan in heemsche krachten, welke spotten met alle normen van staatshuishoudelijk beleid. Doch om allerlei redenen voornamelijk politieke durfde zij de onderscheiding tusschen in heemsche en uitheemsche ambtenaren in dezelf de betrekking niet aan. De dreigende gevaren voor 's Lands budget, welke hiervan het ge volg waren, liet de eene regeering aan de an dere op te ruimen over, zoolang het ook nog maar eenigszins kon. Welnu, het kon tot dus ver altijd nog. Thans echter kan het niet meer. En vandaar dat deze Regeering voor het bijster onaanlokkelijk grapje zit, den Indo-Euro peaan met geweld terug te dringen naar een salarisplan, dat op zichzelf volstrekt niet on- LONDEN, 29 December. (V.D.) De „Daily Herald" weet mede te deelen, dat het reeds zoo goed als zeker is, dat Gandhi en de andere po litieke gevangenen, die wegens deelneming aan de burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne werden gearresteerd op Nieuwjaarsdag in vrij heid zullen worden gesteld. Het blad weet verder te melden, dat Lord Wil- lingdon waarschijnlijk in het volgende jaar zal aftreden en dat hij dan zal worden opgevolgd door Lord Lothian onderstaatssecretaris voor Indië in het Britsche kabinet. STAKING TE PARIJS PARIJS, 29 December (R.O.) De staking der havenarbeiders duurt nog steeds voort. De pa troons weigeren de loonsverlaging in te trek ken. In de haven wachten talrijke schepen om gelost te worden en de importeurs lijden hier door groote schade. Het goederenvervoer in de stad staat geheel stil. L'-V, TAN TE 1" De kinderen van Harold Lloyd, die te St. Moritz verblijven, trekken de huishoudster op een bobslee door de sneeuw. HET „VOLK" EN VERAART De „Volkskrant" schrijft: Zijn wij niet nuchterder en zakelijker om het woord rechtvaardiger liever niet te bezigen dan de penvoerders der S. D. A. P.? Neem het jongste incident-Duys. Hebben wij er eenigen ophef van gemaakt dat dit Kamerlid door een misrekening en tamelijk groote slordigheid het radio-debat misliep en zoo in den radio-avond de sociaal democratische stem niet werd geboord Het geval is vermeld en daarmee uit. Maar boe lang heeft het Volk dr. Moller, wien een paar jaar geleden iets dergelijks, doch met veel minder schuld van zijn kant, hij een financieele kwestie overkwam, niet met zijn sarcasme achtervolgd; de slapende dr. Moller was maanden lang een vast num mer op het program. En nu het gevalVeraart, gedurende jaren voor het Volk van geen andere dan lach wekkende beteekenis, maar thans ineens van kapitaal belang geworden nu er, naar het meent, door zijn uittreden uit de Staatspartij muziek in zit In zijn, Oostersche of niet Oostersche, in ieder geval overspannen verbeelding ziet hij, terwijl professor Veraart, wijzer geworden, onzeker den horizon afspeurt of er voor hem wel een fatsoenlijke politieke woning te vin den is, drommen en legioenen de inzichten van den hoogleeraar deelen. Tienduizenden leden van de R. K. Staats partij, roept het in vervoering uit, en nog veel meer niet-leden, die gewoon waren op de lijsten dier partij hun stemmen uit te brengen, zijn het met den heer Vereert ge heel eens dat ,,zijn pogingen tot democrati seering van de politiek der partij volkomen mislukt zijn." Is het niet het bij professor Veraart aan wezige, en door het Volk klakkeloos over genomen, gezichtsbedrog dat de heer Ver aart het monopolie heeft van democratische opvattingen in die mate dat wie niet bij hem en bij zijn tactiek zweert de politieke zaligheid niet kan binnengaan Indien het Volk in gevallen die ons betref fen dezelfde evenwichtigheid wist te bewaren die het ten aanzien van de gebeurtenissen in eigen partij betracht, zou het niet zoo'n dwaas figuur maken en geen gevaar loopeu door de feiten het zal het nu weer zien gebeuren stevig te worden gelogenstraft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 11