i GEMEENTELIJKE ZORGEN. i VRIJDAG 30 DECEMBER 1932 KERSTMUZIEK. Ssiillfell IN VERLEDEN EN HEDEN. DE DAALDERVERZEKERING. DE TWEEDE RONDE eerste schied, biljartvereeniging UIT KETHEL BURGERLIJKE STAND UIT BOSKOOP LUIT. GENERAAL L. DE VLAMING. Wat instrumentaal en vocaal voor het Kerstfeest is gecompo neerd. Mogelijk. O— (Van onzen correspondent). IN VERBAND MET DEN AANLEG VAN EE N VERKEERSWEG dwars door hot polderland van Moordrecht "worden enkele boerderijen gesloopt. langs de kaarsenfabriek, 's Avonds opent mevrouw BENTHEMDE WILDE den tweeden termijn der algemeene beschouwingen, waarvoor ieideire fractie een uur krijgt. Zij beginit miet een aanval op het liberalisme en vertelt dan, dat een man zon der diploma in de zweminrichting 31 ver dient, en dat een vrouw met diploma's en veel practijk maar 28 krijgt en geen vaste betrek king heeft. Tot den heer v. d. Kraan zegt spr. dat de ambtenaar Van den Woningdienst, die bij den bouw van hert Volkshuis assisteerde, dit in zijn vrijen tijd deed. Waarom, zoo vraagt zij verder, moeten de huiseigenaren evenveel huren blij ven trekken, als het levenspeil der arbeiders naar beneden gaat? Het is niet te doen, dat de Woningbouwvereenigingen precies de men- schen in woningen onderbrengen, waarvan de huren met de gezinsinkomsten overeenstem men. Daarna is de christelijke politiek het mikpunt van spr.'s rhetorics, waarop de af braak-methode van de communisten wordit aan gevallen. Na een paar korte opmerkingen van den heer KAVELAARS is het woord aan den heer v. d. KRAAN, die nog inlichtingen vraagt ovev cumulatie van pensioenen en de Zondags- optochten. Verder bestrijdt hij nog eens de vierhooging der leges-gelden. De radiodiistri- butie moet aan het particulier initiatief wor den overgelaten. Voorts handhaaft epr. ziln bezweren tegen de R. E. T.-bussen en hij neemt de particuliere bussien tegen aan de hand ge dane maatregelen in bescherming. Spr. geloofi dat men het oude spoorwegplan moet laten varen, nu er betere plannen in voorbereiding zijn. In Nieuwland moet een vriendelijk tuin dorp komen. Men dient met grondaankoop niet te wachten, totdat de prijs nog duurder wordt. De heer HOOGENDAM betoogt, dat de antl- revoluticmmairen strijden tegen de uitwassen ,van het kapitalisme. Het heeft spr. verwon derd, dat de sociaal-democraten bewezen be zorgd te zijn voor den middenstand. Zij willen terecht handhaving van de autonomie, maai zij moeten daarom ook meewerken aan maat regelen, die de autonomie waarborgen. Want hert oude woord „Wie betaalt, beveelt'* is nog Immer van kracht. Wat de boter-distTibutie betreft, spr. zegt, dat het als ln Rotterdam via de vakcentrales zou kunnen gaan of langs de tnkoopcentrale. Da R. E. T.-bussen rijden te snel en dllt ls het grootste bezwaar tegen deze voertuigen. Het wegdek deugt voor dergelijke verkeers middelen niet meer, al weet spr. dat er veel geld met verbetering gemoeid zal zijn. Een rouleering van personeel zou op de losse ar beiders toegepast kunnen worden en niet al leen bij Gemeentewerken. Aan het adres der sociaal-democraten merkt spr. op, dat die liefdie tot den naaste ook in sluit, dat men de overheidsfinanciën zóó be heert, dat een chaos wordt voorkomen. Anti-revolutionnair verweer Dan gaat spr. over tot de kwestie van den crisiseteun. De anti's hebben altijd op de bres gestaan voor de openbare financiën, en daarom keurt epr. zeer de wijze af, waarop de wet houder tegen hen „agiteerde". Ons denkbeold 'had heelemaal geen „après nouis ie déluge' tot strekking. B. en W. zeggen in het adres zelf. dat zij controle van bovenaf zullen dul den, wanneer het Rijk den crisissteun over neemt. Wat is diit anders dan aantasting van autclnomie? De autonomie moet echter be waard blijven. De debatten in de Tweede Kamer hebben weinig hoop gegeven op de vervuiling van de wensohen van B. en W. De minister bleek absoluut afwijzend te staan tegenover een algeheele overname van den 6teun. Men doet wijzer door niet met het hoofd tegen den muur te loopen. Spr. vestigt er de aandacht op, dat de minister wat voelt voor een contactcommissie voor de genieraten. Vroeg of iaat meet er wel een crisisdienst in gesteld worden. De Heer MAK onderstreept de woorden van dein varigen spreker. (Terwijl de heer Mak «preekt, verlaat wethouder Slavenburg, tot wien een en ander gericht is, de zaai, daar hij een paar verwijten corrigeerde, zonder dat de «preker die correctie aanvaardt). Spr. vraagt, of er werkelijk redelijke verwachtingen inzake de Rijksbijdrage voor den orislssteun zijn. De raming is een fictie als men op meer rekent dan op 75 pet. Ais men de 100 pet. niet krijgt, wat zullen B. en W. dan doen? Zullenjzij dan toch met een crisis-rekening komen? Wij zijn er van overtuigd, dat de belangrijke posten van rente en amortisatie niet op den gewonen dienst gebracht kunnen, worden. Maar dan kan men het Rijk er op wijzen, dat Schie dams uitzonderingspositie in aanmerking ge nomen moet worden. Men kan wat men nog niet heeft, slechts op een crisis-rekernimg boeken Wethouder HOUTMAN: Men kan ook met een tekort sluitend maken. Daarna luistert de Raad naar een propa ganda-speech van den Moskoviet Frenay. Om kwart vóór 12 sluit de VOORZITTER de ver gadering de laatste van dit jaar met een dankwoord voor de eendrachtige samen werking in 1932 en de beste wenschen voor het komende jaar. R- K. S. V. EXCELSIOR Voetbal Programma voor Zondag a.s.: Excelsior 2— Lodewijk 2, 2 uur, L. v. Dijk; Lodewijk 3- Excelsior 3, 2 uur, A. VermeijR.C.D. 3 Excelsior 4, 12 uur, Th. den Teuling; Excel sior 6 Ovensohiie 3, 12 -uur, L. v. Dijk. Programma voor Zaterdag a.s.: Lodewijk a Exoelsdor 6, 3 uur, P. Raschdorf Excelsior Leonidas b, 3 uur, J. Hölscher; Aeolus d Excelsior 9, 1.45 uur, C. v. Gils; Excelsior 10- Lodewijk d 2, 1.45 uur, J. Hölscher. Programma voor Woensdag a.s.: Activitas d 2—Excelsior 11, 2.30 uur, P. v. Waas; Ex celsior 10Ignatius d 2, 3 uur, G. Timmers. Hockey Morgen wordt gespeeld de wedstrijd D.R.D. 2Excelsior 1. De gisteren vriendschappelijk gespeelde wed strijd tegen een Victorla-combinatie eindigde is gelijk spel 22. ONAANGENAME VERR-AS-SING Toen M. P, uit Rotterdam gisterenmiddag als bestuurder van een vrachtauto op de Groote Markt reed, brak plotseling die vooras. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto moest weggesleept worden. „ENTRE NOUS" De receptie welke deze vereeniging ter ge legenheid van de herdenking van haar 12y2- jarig bestaan heeft gehouden, mochit zich in een zeer druk bezoek verheugen. In de biljartzaal vain café-rest. L. Blieken- daal (clublokaal der vereeniging) die door de vele bloemstukken door zustervereenigiing, ver eerders (stens) en oud-leden geschonken, een feestelijk aanzien had verkregen, verzamelden zich de besturen der vcreraigingen 't Oosten, Stee-de Hooger, Olympia, de Aelbrecht, Plan- tagezicht, 't Noorden, 't Centrum en vele au deren, alsmede het hoofdbestuur der R'damsche Biljartbond. Nadat den aanwezigen gelegenheid was ge geven 'hert bestuur te compldmenteeren,waar van een zeer druk gebruik werd gemaakt, wend een heildronk ingesteld. De lyeer Ru-tgers, eere-voor^itter, maakte van de gelegenheid ge bruik eeltige herinneringen op te halen uit de kinderjaren der vereeniging en eenig-e oud leden een hartelijk woord van welkom toe te roepen. Hierna namen de heeren Wolf, voor- aiittier van den R. B. B., de heer v. d. Linde, voorzitter der vereeniging Olympiade en de heer Hulsman, voorzitter der vereeniging 't Oosten het woord en richtten vele goede wen schen aan het adres der jubileerende vereent ging. In goed gekozen bewoordingen dankte de heer Simons, voorzitter der vereen. Eutre Nous voor de goede wenschen voor „zijn" ver eeniging en voor de vele blijken van sympa thie van veie zijden ondervonden. Nog langen tijd bleven de aanwezigen bijeen om eeniige demonstratie-partijen op het biljart te aanschouwen. Rest nog te vermelden, diat de Rotrterdamische jartbomd voor de jubileerende vereeniging een herinneringsmediailie beschikbaar heeft gesteld. KINDERFEEST R. K. VROUWENBOND Zaterdag 7 en Zondag 8 Januari organiseert de R. K. Vrouwenbond een „geestelijke bijeen komst" voor de kinderen van d-e leden en andere kinderen. Om half drie gaat de deur van dien R. K.-Volksbond aan de Westvest open. De meisjes van .„Franoiisoa Romania" zullen dansen uitvoeren, door een ki-nderelubje zal een tooneelstuk worden vertolkt, terwijl een paar vrooiijke films vertoond zullen warden Tat silcrt een tractatie, OPENBARE VERKOOPING Hedenmorgen had ten oversrtaan va® notaris v. Ellekom de openbare verknoping bij veiling plaats van: Let pand Korte Kerkstraat 4 en 6. Uit de hand verkocht; het woonhuis Broersveld 155. Inzet 2650; het pand Hoofdstraat 231. Inzet 2950; het winkel- en woonhuis Dam 14 Inzet 5600. BRANDJE Gistermiddag hebben eenige tranaweerlie-- den een schoorsteenbrand geblusdbt ten huize van G. A. B. wonende aan den Singel. INBRAAK IN EEN SCHOOL In den afgeloopen nacht is ingebroken in die Groen van Prinsterersohool aan den Singel- De dief heeft zich den toegang tot de school verschaft d-oor eenige planken uit een kelder deur te verwijderen. Vain een schrijfbureau zijn alle laden onderzocht, maar er wct'dt niets vermist. WEERSPANNIGE BEDELAAR In het Hoofdbureau van Poll-tie is ingesloten C. V. uiit Rotterdam, die in de gemeente Kethel terzake bedelarij en weerspannigheid was ge arresteerd. De man had de cel, waarin hij in Kethel was opgesloten, vernield, weshalve hij naar hier werd overgebracht. Hij zal ter be schikking van de justitie gesteld worden. DE ACCIJNS OP SUIKER t M^Vane,eT d0r 1®V0err6c,hten en accijnzen t;®Chi0rt"® br<w« ter kennis van belangheb benden dat met Ingang van 1 Januari 1933 de accijns op euiker wordt verhoogd met 20 opcenten en dat de opcenten zullen worden nagevorderd vam de op 1 Januari 1933 ln het vrije verkeer voorhanden voorraden. Zij die op genoemd tijdstip 500 kg. suiker of meer ln voorraad hebben, zijn verplicht hiervan op 2 Januari 1933 schriftelijk aangifte ie doen bij voornoemden ontvanger. Indiien iemand in die-zelfde gemeente meer dan één opslagplaats in gebruik heeft, worden deze voor d-e navor dering ais één opslagplaats beschouwd. SCHIEDAM GEEFT HET VOORBEELD Daartoe door Burgemeester en Wethouders van Pernis uitgenoodigd heeft onze gem. in specteur van het Onderwijs, dr. W. J. Smit, voor die gemeente ook ontwikkelingscursussen voor Werkl-oozen ingericht. Met Januari a.s. zullen te Pernis 21 cursus sen beginnen onder leiding van een 10-tal leeraren. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 29 Dec. Aangekomen: Noorsch s.s. Porsanger, met paplerhout van Leningrad in de Wilhelmlnahaven. SCHIEDAM, 30 Dec. Aangekomen; Noorsch s.s Ravnanger, met papierhout van Leningrad in de Wilhelmlnahaven. SCHIEDAM, 29 Dec. Vertrokken: s.s. Export lediig naar Rotterdam. ONGEWENSCHT BEZOEK K. S. uit de Van Ostadelaan heeft aangifte gedaan bij de politie, dat tijdens afwezigheid der bewoners in zijn huis ongewenscht bezoek is geweest. De „gasten" hebben uit een kast een. kistje ontvreemd, benevens den inihoud, zijnde 28.50. EEN RARE LIEDJESZANGER. Gistermorgen werd den gemeen te veldwacfo. ter alhier meegedeeld, da-t een persoon als liedjeszanger tong® de huizen Hop te bedelen Het brutafle optreden van dien srtToabsaliigt gaf den veldwachter aanleiding hom venr een nader onderzoek op te 'brengen, waarbij de zanger' zich zoodanig verzette, dat de Politie handelend moest optreden. Hij werd in het arrestanten/lokaal ingesloten, waaruit hij gistermiddag heeft getracht te ontvluchten. Het paneel vam de deur was reeds vernield, terwijl enkele onder bereik staande verweer, middelen, door den arrestant in het cachot waren gehaald. Men heeft dit echter tijdig weten te voorkomen. Het gevaarlijke heer. schiap is per celwagen naar Schiedam ver voerd. Men zie verder het bericht onder Schie dams stadnleuws, BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 16—29 December. GEBOREN: Gerardus, J. B., zoon van J Schoneveld en M. C. Corts, Dorpstraat 3. ONDERTROUWD: Martinus, J. Buckers 27 j. en Antonia A. van Noordt 22 j. GEHUWD: Dirk van der Eik 26 j. en Wilhel- mina Rip 24 j. OVERLEDEN: Johanna M. C. van Mil 30 j. echtg. van J. A. van Winden, Schiedamsche weg 72. Aangifte van 2529 December GEBOREN: Honoré E. M., zoon van A. P. Adriaansens en I. W. M. Hezemans, Warande 59 Cornelia, dochter van H. J. F. Dinkelaar en M. L. Meijer, Paulus Potterstraat 54 Helena H. M., dochter van F. A. Beukers en A. Berg mans, Dr. Noietstraat 1 Roelof W„ zoon van D. Simons en W. E. H. Rutgers, Beierlandsche- straat 14 Hendrika, dochter van J. van Mou- rik en A. Overdijk, Singel 187 Johannes, zoon van G. j. van der Slot en J. van Gelderen, Pen- drechtschestraat 9 Beatrix J., dochter van F. van Schaik en J. Vermeij, J. Vermeerstraat 24. ONDERTROUWD: C. H. Letsch 23 jaar en H. J- F- Tettero 20 jaar L. J. Stieber 27 jaar en E. Meulstee 26 jaar L. Pronk 24 jaar en C A. H. van der Klink 18 jaar J. W. de Nijs 22 jaar en W. van der Steen 20 jaar C. F. M. Schreij 18 jaar en E. C. Schlebaum 17 jaar. GEHUWD: H. Gouka 36 jaar en H. Maagden berg 30 jaar P. van Rugge 42 jaar ea A. M. Wuijster 31 jaare TREURIG Daar er na Kerstmi» weer veel inwoners zonder werk zijn gekomen, kan worden aan genomen dat er nu momenteel ruim 400 werk- ioozen zijn. B e r 1 ij n, December 1932. Ons kippig starend op eigen leed en zorgen, komen we er wel eens toe van die goede oude tijden te praten en ons voor te stellen, dat men vroeger geen malaise of crisis kende en in lou ter zij en rozen sliep. Deze voorstelling is niet geheel met de historische waarheid in harmonie te brengen. Ook onze vaderen wisten, dat heb ben hebben, maar krijgen de groote kunst des levens is en dart krijgen veroorzaakte hun even veel hoofdbrekens, als een wethouder van fi nanciën in de moderne tijden te verduren heeft. Maar gelukkig is Europa van oudsher met de aanwezigheid van Italianen gezegend en deze lieden verstonden steeds de kunsrt iets nieuws te bedenken om hun altijd leege kassen te spekken. Zij namen daarbij hun toevlucht naar de zede van den dag veelal tot afpersingen, tot roof en brandschatting, maar ze versmaadden toch ook de ingenieusere middelen van geknoei met het cirkulatiemiddel niet. En wanneer dat alle maal niet meer hielp, spanden zij zich op bij zondere wijze in en dan vonden ze gewoonlijk ierts heelemaal nieuws. Zooals b.v. de geldloterij, die van Venetiaansche afkomst is en later door de gaasche wereld overgenomen werd. Het zijn ook de Italiaansche steden-republie ken geweest, die in crislsdagen, als de belasting- schroef onmogelijk nog aangedraaid kon wor den, op de idee' eener bijzondere verzekering kwamen. Men weet, dat er vroeger ook kinde ren geboren werden en deze kinderen kregen peetooms en de peetooms hadden in die dagen de gewoonte hun peetekinderen een kleinigheid in de wieg te stoppen, een riks of zoo Iets. Dit geld bleef dan in de kast liggen tot tijd en wijle de spruit in kwestie groot genoeg geworden was om er de volle beschikking over te krijgen en dan duurde 't gewoonlijk niet lang, of dat ge- boortegeld kwam weer in de cirkuiatie terug en hielp mee de economie aan te draaien, gelijk men dat tegenwoordig zoo noemt. Nu vonden de Italianen zeer terecht, dait het geld niet gemaakt was om in de handen van zuigelingen een soort dagdieverij te bedrijven maar, dat het gemaakt was om in de kassen van de gemeente te vlieten en daarop werd door middel van een soort verzekering nu aange stuurd. Men voerde n.l. 'n wet in, zeggende, dat een kind, dat bij zijn geboorte een zekere som aan de gemeenten af zou staan op zijn achttien den geboortedag het tienvoudige van die som uitbetaald zou krijgen. Dit voorbeeld woei tijdens de trlbulaties van den derbigjarigen oorlog naar Duitschland over en wel naar de stadsrepubliek Neurenberg, welke' in die lang vervlogen tijden 't zij tus- schen haakjes gezegd preoies even erg in de penuren zat als zulks op den dag van heden het geval is. Een der leden van het stadsbestuur legde, ln den Jare 1634 den chronisch radeloozen geméen- lefiskus deze Italiaansche gebruikelijkheid voo-r. In Neurenberg bestond n.l. ook het eerwaarde en oude gebruik, dat de kinderen bij hun ge boorte met een daalder bedacht werden, die jaren lang werkloos op zijn toekomstig lot in de linnenkast van mama lag te wachten. Maken wij ons meester van al die daalders, zoo sprak de raadsheer, dan zijn we voorloopig van veel soesa-h bevrijd. De stadsraad vond dat voorstel wel aardig, maar had voor de rest niet het flauwste begrip van de wetenschap der verzekering, van de berekening van kansen, van risikos, van pre mies, enz. Zij vond die tienvoudige uitkeering dan ook veel te hoog en bracht haar op een drievoudige terug. En daarbij stelde zij nog de wel romantische maar toch nogal bezwaar lijke conditie, dat de uitbetaling slechts hij hu welijk plaats zou grijpen. Een premie dus op het aangaan van den echtelijken staat. Het bleek al spoedig, dat de burgers van Neurenberg veel beter rekenen konden dan hun vroede vaderen en dat zij deze belasting op grond van hun overwegingen reeds spoedig als een belasting aanzagen en nog wel een van de ergste soort. Want zij wisten, de stakkerds van die dagen, hoe gering de kans van een zuigeling was ooit den huwelijkschen staat te bereiken. Eerstens woedde de dertigjarige oor log, die een enorme opruiming onder de men- schen hield Dan waren er toch altijd pest, hon gersnood, de gewone oorlogen en heelemaal geen hygiene. Het mannelijke ras werd in vrij snel tempo heelemaal uitgemoord en de kans van een meisje om ooit te trouwen slonk in proportie. Ergo vond men, dat de geboorte- daalders een beter figuur in de linnenkast dan in de handen der raadsheeren zouden maken en in dien geest werd het voorstel door de burgerij opgenomen. Maar nu hadden deze stadsvaders al vele con- flikten met hun gehoorzame stadskinderen uit gevochten en daarbij bedienden zij zich bij voor keur van de aanwezige dominés. Telkenmale wanneer het stadsbestuur de gemeente iets bij zonder onaangenaams te vertellen had, nam het de dominé's in den arm en dezen moesten de slechte berichten dan in een passend preekje verpakken en het op die manier toedienen. De dominé's wisten wat hier van hen verwacht werd en schreven aan den magistraat dan ook, dalt zij de belastingen, waarvoor zij steeds ijveren moesten „so süss machen würden als immer seyn kann". Maar die huwelijksverzekeirlng vonden zij een veredelden vorm van oplichterij en daar wilden zij toch niet aan. Zonder de noodlge zalving zagen de stadsvaders ook geen kans de burgerij erin te laten vliegen en dies ont stond er een conflict tussohen hert stadsbestuur en de kerkelijke autoriteiten, die als een muur aaneengesloten stonden. Tegenwoordig benoemt men in zulke geval len een scheidsgerecht en men denkt mee zeer modern te wezen. Maar in 1643 midden in de verschrikkingen van den dertigjarigen oorlog, was men precies even modern als tegenwoor dig. Er werd dus een scheidsgerecht benoemd en wel eene commissie van deskundigen. Ook al weer net als nu. Deze commissie zocht een compromis, hetgeen een oplossing schijnt, die wij tegenwoordig heelemaal niet meer kennen. De deskundigen zeiden n.l. dart die huwelijks verzekering voor de burgerij een zoodanigen vorm van uitplundering beteekende dat er een kleine compensatie tegenover moest staan en wel de opheffing van de rechten op tarwe. Nu waren deze graanrechten juist de zekerste bron van inkomen der stad, wamt wie er niet aan mee betaalde, moest van honger omkomen. De geboortegift was daarentegen ietwat precair, wijl de peetooms wel eens balsturig konden worden en tat staking van de daalder-schenkin gen overgaan. De raadsheeren zagen zich dan ook genoopt bakzeil te halen en de verplichte huwelijksverzekering niet in te voeren. Hoe ze dan wel aan de zoo hard noodlge klin kende munt gekomen zijn, vermeldt de geschie denis niet, maar zeker is, dat zü hun zorgen aan hun erven hebben achtergelaten en dat deze zorgen iets onsterfelijks over zich heb ben, want zij zijn vandaag nog net zoo frisch en fleurig als In de dagen, toen de eerste steen van de stad Neurenberg gelegd werd. Morgen 90 jaar. Zooals wii reeds meldden viert luitenant- generaal de Vlaming morgen zijn 90sten verjaar dag. In verband daarmede schrijft men ons o.m.: Hè5 is niet ieder gegeven oud te worden en zeker niet om zoo, d.w.z. op zoo'n gelukkige wijze, de 90 te bereiken. En dat na een werkzaam leven, hetwelk, juist om dat het zoo vol werken was, herinneringen ach terlaat, waarop de jubi laris, laat ons hopen nog lang, met opgewektheid moge terugzien. In 1842 geboren en in 1859 cadet, werd hij 18 Juni 1863 tot 2e luite nant bij het 4e regt. inf. benoemd. In Januari '69 bij het regt. grenadiers en jagers overgeplaatst, heeft hij daarin de mobi lisatie bij het begin van den Fransch-Duitschen oorlog meegemaakt. Al spoedig in Augus tus '72 verwisselde hij het oefeningsveld voor de leerzaal aan de K. M. A. om daar les te geven in Militaire recht en in tactiek. Vooral aan het laatstgenoemd vak zal zijn naam nog lang verbonden blijven. Alle ouderen weten hoe de „Taktiek van de Vlaming" is ge weest het werk, dat in een lang gevoelde be hoefte voorzag en dat in eens is geworden het standaardwerk TdIj het onderwijs aan de Neder- landsche militaire opleidingsscholen. De, in 1874 verschenen „Elementaire taktiek voor de cadet ten van alle wapens" beleefde 5 drukken; de in 1875 verschenen „Toegepaste taktiek" 4 drukken. In 1883 verscheen de „Leidraad bij het onderwijs in de taktiek op den Hoofdcursus", terwijl in 1886 in samenwerking met J. Roe- lants een „Handleiding voor de tactische oefe ningen op de kaart" het licht zag. Indien wij zijn levensloop verder vervolgen, zien wij hem als kapitein bij het 5e regt. inf. van waar hij na een tijd van practischen troe- pendienst en eenige jaren als adjudant, weder naar het militaire onderwijs terugkeerde. Hij begon zijn nieuwe periode bij het onder wijs met het organiseeren van de Militaire School te Haarlem, die 1 October 1887 werd opgericht en van welke hij Directeur bleef tot dat hij voor een nieuwen organisatiearbeid werd opgeroepen, n.l. die aan de op te richten cadet tenschool te Alkmaar. Aan de Mil. School was hij 22 Juni 1891, bij keuze tot Majoor bevorderd en 11 Juli 1893 tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. Bij de oprich ting van de Cadettenschool, 30 Augustus 1893 werd hij directeur, in welke functie hij de moeilijkste eerste jaren leidde. 12 September 1896 werd hij, wegens ziekte, op n.a. gesteld en werd hem, met een openlijke dankbetuiging van den Minister van Oorlog, ontslag uit zijn commando verleend. Na in Februari 1898 tot kolonel te zijn be noemd, werd hem, in September van dat jaar, wegens lichaamsgebreken, ontslag uit den mi litairen dienst verleend. Achtereenvolgens werd hem de rang verleend, van generaal-majoor (1902) eri van luitenant-generaal (1911); ter wijl hij 1 Mei 19.09 tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau was benoemd (met dé zwaarden). Ook na zijn ontslag uit den dienst was zij" belangstelling voor het leger, waarin hij z0°" veel jaren van nuttigen arbeid had doorleefd in genendeele geluwd. Zoo was hij, in de jaren 1901 tot 1908, lid, ondervoorzitter én voorzitter van de Vereeniging ter beoefening van Krijgswetenschap, die hem, 3 October 19°8, tot eerelid benoemde. Onder zijn voorzitterschap en dank zijn helder inzicht, Zjjn volharding, kwam he* „Wetenschappelijk Jaarbericht" van die ver eeniging tot stand. Over de vele commissies waarvan W dee] heeft uitgemaakt in vele zeifs de leiding heeft gegeven is het niet mogelijk hier in den breede te spreken. Stippen wij no| aan, dat hij ook nog voor het onderwijs buiten het leger groote belangstel- ling had, blijkende o.a. uit zijn lidmaatschap van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem, alwaar hij 0°^ Ld en secretaris was van de commissie van toezicht 0p het M. O. In 1904 werd hij benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde te Leiden. WACHTEND GP HET WATER. De eluiteworken van Moordrecht zijn bijna voltooid. Meerpalen en steigers staan al ia den palder ou wanhten op het walar <hU er eerstdaags zal w-ordeu toegelaten. Bij het gedwongen aanhooren van de vele wijsjes en melodietjes die in den Kerstnacht de meeste onzer kerkgewelven binnendringen, zou men bijna in den waan komen dat deze' geluiden de eenige zijn die het kerstgebeuren kunnen verklanken. Men bevindt zich met deze wijze van Kerstviering in een drijfzand van sentimenteele burgerlijkheid, waar heel de kerkelijke muziekbeoefening bijna in ver zakt is. Zoozeer is men afgedwaald van de klare bronnen, die nog immer levend vloeien vanaf de wit-glinsterende toppen der midden- eeuwsche tijden. Goddank dat in sommige kloostergemeenten de traditie van het klassieke nachtofficte nog voortleeft; want geen dieper muzikale expres sie is er te beluisteren, dan wanneer het mon nikenkoor den ouden klank der Gregoriaansche antifonen en hymnen weer levend doet wor den. Als zoodanig zijn de abdijen der Bene dictijnen voorbeelden voor liturgische kerk en kerstmuziek-beoefening. Hierneven zijn er gemengde koren die de vele kerstmuziek der Palestrijnsche eeuw doet hooren, maar onge lukkigerwijs hoort men deze muziek bij voor keur in gehuurde Protestantsche kerken tegen entreé-prijzen! Dr. J. Koopman vestigt in de Decemberaf levering van „Studiën" de aandacht op hetgeen instrumentaal en vocaal voor Kerstmis in den loop der tijden is gecomponeerd en releveert in het begin het vierstemmig kerstmotet dat de Nederlander Adriaan Willaert in 1562 in het tweede boek zijner motetten liet drukken; voorts op het ln 1587 gepubliceerde kerstmotet voor twee koren van Giovanni Gabrieli, dat evenals Willaert's compositie in Einstein's bloemlezing „Beispielsammlung zur iüteren Musikgeschichte" opnieuw verschenen is. Verder geeft dr. Koopman een opsomming van werken die niet alleen in de concertzaal aanhoord behoeven te worden, maar bij een gezonde muziekbeoefening in huiselijken kring souden kunnen worden gespeeld. Tot de eerste componisten, die die nieuwe Pastorale kerstmuziek schrijven behooren Bi ber, Corelli en Torelli. Biber componeerde vijftien Sonates vóór viool en bas over de Vijftien Geheimen". De derde Sonate stelt de geboorte van Chris tus voor. Van Arcangelo Corelli (1633—1713) zijn algemeen bekend de prachtige vioolsonates, vooral op 5 No. 12, de z.g. „Folia" of „Folies d'Espagne". 1712 verscheen bij Estienne Roger, den bekenden Amsterdamsche muziekuitgever: „XII Concerti Grossi con dui Violini et Violon cello di Concertino obligati e dui altri Violini, Viola e Basso di Concerto grosso ad arbitrio, che si potranno radoppiare. Ded' all Altezza Serenissima Elettorale di Giovanni Guglielmo. Opere sesta". Dit zoo hoogst belangrijke werk, bevat 12 concerten, waarvan het 6e den titel draagt: „Fatto per la notte di Natale". Hier vinden wij voor het eerst een zuivere Pastorale. De finale ls een echte „herdersmuziek", met een zeer melodieuze nabootsing van de schalmei. Men weet hoe Corelli veel belang stelde in de melodieën, die de herders in de Campagna zongen en speelden, en deze finale is de heer lijke vrucht van die belangstelling. Drie jaar voor Corelli's op. 6 Was gedl'llkt, verscheen een werk van Torelli, getiteld: „<5ox*- certi grossi con una Pastorale per il santissi- mo Natala, opera ottava". Deze sonates be vatten eenige pastorales, die, wat hunne mu zikale waarde betreft, bij Corelli achterstaan, technisch echter meer van den solist vergen dan de scheppingen van Corelli. Tot nu spraken wij over de eerste zuiver instrumentale Kerstscheppingen voor orkest of voor viool (Biber). Thans nog een enkel woord over de Kerstpastorales gecomponeerd voor orgel. Pastorales waren hier al lang bekend; een der prachtigste werd in 1616 door den grooten Frescobaldi gecomponeerd. (15801644). Dit stuk is reeds in het 6/8 rhythme (genoteerd als 6/2) geschreven. De eerste schrijver bekende Kerstcompositie voor orgel is afkomstig van Nicolas le Begué (16301702). één der vier Fransche hoforga nisten. In zLn 1676 verschenen „Livre d'orgue" vinden wü een solo voor de Vox humana ge titeld: Noel: „Or nous ditte Marie". Waar schijnlijk was dit „Or nous ditte Marie" een toen ter tijde algemeen bekend gezang. Deze comP°snle is in driedeelig rhythme geno teerd- Beziet men haar nauwkeuriger dan blijkt dat deze noteering onjuist is en dat steeds 2 matfen te samen behooren, zoodat het rhythme in werkelijkheid niet drie- doch twee- deelig is. Inderdaad vertoont dit kleine werkje een echt „Siciliano" karakter. Als wij nu de geschiedenis van de instrumen tale kerstcompositie vervolgen, moeten wij in de allereerste plaats den Dultschen meester Johan Christoph Pez (of Petz) noemen (1864 1716). Méj. Wallner heeft in 1928 een grooten band met zijn voornaamste werken opnieuw Uitgegeven in „Denkmaler der Tonkunst ln Bayern". Bd. 27/28. Een mooie Kerstcompositie is Manfredinl's Weihnachtskonzert" dat 1718 gecomponeerd werd en uit drie deelen (Pastorale, Largo en Allegro) bestaat (Schering gaf dit prachtige concert opnieuw bij Kahnt uit).. Vermelden wij verder een viertal Kerstmu- zieken van Schiassl, (Schiassl: nieuwe uitgave bij Vieweg). Locatelli, (Locatelli: nieuwe uit gave bij Schering), Vivaldi, (Vivaldi: nieuwe uitgave bij Breitkopf) en Heinicken, (Heinic- ken: nieuwe uitgave bij Breitkopf), die de kennismaking overwaard was. Bach heeft slechts één werk voor Kerstmis geschreven Ook Bach's tijdgenooten Haendel en Tele- mann schreven instrumentale muziek voor Kerstmis. Haendel had een voorliefde voor instrumentale pastorale muziek. Vele bewijzen hiervan vindt men in zijn Concerti grossi, zijn orgelconcerten en vooral in zijn concerten voor hobo. Een prachtige Kerstpastorale, de reeds genoemde „Pifa" vinden wij in de Messias, als inleiding tot de aria „Und es waren Hirte auf dem Felde". „Wij In Detroit", vertelde de eene Amerikaan, „fabriceeren auto's, die reeds na zes minuten gereed afgeleverd bunnen worden. „Dat is nog niets", meende de andere. „Wij in Washington hebben onlangs een wagen gefa briceerd. waarmede precies om twee uur werd begonnen en om twee uur zes minuten waren er al twee voetgangers door het ding overre den," Die mannen toch. Aan tafel at hij maar zeer bedenkelijk van een nieuw door z'n vrouw klaar gemaakt scha- teltje. „Lieve", vroeg zij bescheiden, ;'met dezen schotel ls iets niet geheel in orde." „Wat heb je toch weinig smaak", zei de vrëuW. „In het kookboek staat, er nog wel na drukkelijk bij: „Dit ia een zeer smakelijk* SPIJS", I- -.4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2