Dtm&m I IwM ml! - "R SPORT EN SPEL LUCHTVAART VRIJDAG 30 DECEMBER 1932 radio-programma RADIO-BERICHTEN dood P.Q.WODEHOUöF R K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. WERKLOOZENSTEUN IN NOVEMBER ARMENZORGSTATISTIEK OVER 1930. Voor maatschappelijk hulpbetoon bijna 97 millioen uitgegeven. A. N. W B. DE VOETRALCOMPETITIE. I. V. C. B. D. H. V B. FAILLISSEMENTEN. MARKTBERICHTEN. VOETBAL IN HET BUITENLAND. RIVIERTIJDINGEN. Daar hii zich door deze gedachte mdig op ZATERDAG 31 DECEMBER. Huizen (1875 M., I60 KH.) K.R.O.-uitzen ding: 8—9.15 en 10—11-30 gramofoonpl.; 11.30 godsd. halfuurtje; 12.15 Balalaikaconcert, I. Schustow; 1.45 pauze; 2.halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.304 kinderuurtje; 4.gramo foonpl.; 4.30 K.R.O.-orkest, o.a. Slavische rhap- sodie, Friedemann; 5.30 Esperanto; 5.45 vervolg concert; 6.20 jour. weekoverzicht; 6.40 vervolg concert, o.a. ouv. Die Italienerin in Algier, Ros sini; 7.10 drs. P. Julien: Liberia's binnenland; 7.45 sportpraatje R.K.F.; 8.Oudejaarsavond- programma m. m. v. de Kro-boys, Tholen en van Lier, The Twinkling Five en mevr. Meers mans—Verbeek; 9.15 Vaz Dias; 9.30 W. Snitker: Oudejaarsavondvertelsel; 11.Nieuwjaars- wensch; 0.000.30 toespraak pastoor Perquin. Hilversum (296 M., 1013 K.H.) V.A.R.A.- programma, 7—9 V.P.R.O.: 8—10 gramofoonpl; 10.15 De Notenkrakers, gramofoonpl. en J. Le- maire (voordracht); 122 V.A.R.A.-kleinorkest en gramofoonpl., pop. programma; 2.15 gramo foonpl.; 3.10 V.A.R.A.-mandoline-ensemble en gramofoonpl.; 3.50 beoefening der huismuziek, 4.30 A. F. Mulder: De Arbeiders-Sportbond en de sport; 4.50 De Notenkrakers en gramofoonpl 5.40 litterair overzicht A. M. de Jong; 6.ver volg concert; 7.V.P.R.O.; 9.bonte avond m. m. v. E. Busch (proletarische liederen), De Flierefluiters o. 1. v. H. Eisler en H. de Groot, V.A.R.A.-tooneel, Alb. de Booy en E. Philipse (zang), dr. Horreus de Haas (spreker), Joh. Jong (orgel), V.A.R.A.-orkest o. 1. v. H. Eisler; 12. klokgelui v. d. Westertoren te Amsterdam, scheepssirenen uit de Amsterd. haven en loco- motieffluiten v. h. Centraal-Station te Amster dam; 0.05 tresporaak G. J. Zwertbroek; 0.10 gelukwenschen van schepelingen; 0.151 V.A.R.A.-kleinorkest o. 1. v. P. Duchant m. m. v. L. Fuld (zang) en L. Bandy (humorist). Daventry (1554 M., 193 K.H.): 10.50 tijd sein, berichten; 11.05 lezing; 12.20 orgelspel S. Gustard; 1.20 Commodore-Grand-orkest; 2.20 G. Waller en V. Maconochie (zang) m. m. v. piano en fluit; 3.50 BBC-theaterorkest m. m. v. L. Holmes (bariton), o.a. potp. Walzertraum; 5.05 orgelspel Reg. Foort; 5.35 kinderuur; 6.20 berich ten; 6.50 lezing; 7.05 Welsh Intermezzo; 7.25 radiopraatje; 7.50 Negro-Spirituals door John Payne en zijn Jubilee Singers; 8.20 BBC-Sym- phonie-orkest m. m. v. solisten (o.a. Salomon, piano), o.a. Wanderer fantasie, Schubert-Liszt: 10.berichten; 10.15 vervolg concert; 10.55 BBC-dansorkest; 11.0512.20 „New Year over Europe", reportage uit verschillende landen, o.a. Amsterdam. Parijs („Radio-Paris", 1724 M., 174 K.H.U 12.20 en 4.10 omroeporkest; 5.05 concert door de Assoc. des Concerts Lamoureux; 9.50 „De Trou badour", Verdi (gr.pl.) en tot 2.20 dansmuziek. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.): 11.20— 1.20 concert uit het Bellevue-Strandhotel; 1.50 2.20 gramofoonpl.; 2.504.50 omroeporkest en solisten; 7.20 oude Deensche muziek o. 1. v. L. Gröndahl; 8.15 werken van H C. Lumbye d. h Omroeporkest; 9.10 L. Preii's dansorkest; 9.30 Oudejaarsavondprogramma; 10.25 vervolg dans muziek; 11.05 Oudejaarsavondprogramma; 11.25 Deensche liederen door mannenkoor, blazers en orgel; 11.451.20 vervolg dansmuziek. Langenberg (473 M„ 634 K.H.)6.25, 7.25 en 10.40 gramofoonpl.; 12.20 concert, o.a. finale „Undine", Lortzing; 1.55 gramofoonpl.; 4.20 con cert; 6.5011.05 rijkszending „Hier sind alle deutschen Sender". Rome (441 M„ 680 K.H.) 4.20 concert; 8.05 „Eva", operette van Fr. Léhar; 10.15 omroep orkest; 11.20 Nieuwjaarsgroet, hierna tot 12.20 i-dansmuziek. 5 V'ei (508 - M.. 5B0 K-H.)12.20 concert Uit Antwerpen, o.a. Kwartet voor 4 celli, Zwij- sen; 5.20 gramofoonpl.; 6.35 dito; 8.20 Oudejaars avondprogramma; 9.20 gramofoonpl.; 9.35 om roeporkest, o.a. Twee Oostersche dansen, Kumps. 10.3011.20 Max Alexys' orkest. (338 M„ 887 K.H.): 2.20 zie 508 M.; 5.20 omroeporkest, o.a. Suite, de Greef; 6.20 en 6.50 gramofoonpl.; 8.20 omroeporkest m. m. v. Luco- fier (tenor); 9.20 omroeporkest, o.a. potp. Im Weissen Rössl; 9.40 radio-tooneel; 10.— vervolg concert; 10.30—11.20 concert. Zeesen (1635 M., 183.5 K.H.): 5:50—7 20 concert; 11.20 en 1.20 gramofoonpl.; 5.20 Kerst- muziek; 5.50 gramofoonpl., potpourri; 6.50 zie Langenberg; 11.05 overgang naar het nieuwe jaar; 11.35—12.50 dansmuziek door Otto Kerm- bach en zijn orkest. Rotterdam (Gem. radiodistr.); Program ma 3; 9.35 Langenberg; 12.20 Brussel (Vlaamsch); 1.20 KönigsVusterhausen; 2.15 Langenberg; 2.50 Kalundborg; 4.10 Parijs; 6.50 Königswusterhau- sen. Programma 4: 9.20 Parijs; 11.20 Kalundborg; 12.20 Daventry; 5.35 Brussel (Vlaamsch); 6.20 Brussel (Fransch); 7.50 Daventry. ZATERDAG. Daventry 1554.4M. zendt om 8.20 een cotj. eert uit de Queens Hall, door het geweldige B. B. C.-orkest onder leiding van sir Henr] Wood- Ht Engelsch volkslied zet dit concert met z'n plechtige, langgerekte accoorden in; waarna de feestroes davert uit Berlioz* ouver- Lode Sengers. Detail van een wand schildering. tures van het Romeinsch Carnaval. Via La Traviata van Verdi de pathetisch-virtuose Wan derers fantasie van Schubert-Liszt en nog een bewerking voor modern orkest van Weber's Aufforderung zum Tanz door Weingartner, belandt men in het sprookjesland van 1001 nacht in Sheherazade van Rimsky-Korsakov. Hij schrijft voor in de partituur het volgen- de commentaar: „De sultan Schahriar, overtuigd van de valschheid en den ontrouw der vrouwen, had gezworen al zijn vrouwen na den eersten nacht (nadat zij hun levensloop hadden moeten ver tellen) te dooden. Maar de sultane Shéhérazade redde haar leven door zijn belangstelling te wekken voor de verhalen, die zij hem gedu rende duizend en één nachten vertelde. Door nieuwsgierigheid gevangen, stelde de sultan de voltrekking van het vonnis telKfcns uit, om ten slotte van zijn bloedige beslissing geheel af te zien. Het waren vele wonderen, die Shéhérazade aan Schahriar verhaalde. Daarbij ontleende de sultane aan de dichteres hun verzen, aan de volksliederen de woorden, en zij wist liet eene verhaal in, het andere te vlechten." Achtereenvolgens behandelen de vier deeien: De zee en het schip van Sindbad; het verhaa van prins Kalender; de jonge prins en de jon ge prinses; feest te Bagdad, de zee, ondergang van het schip dat tegen de rots te pletter slaat. Dan volgen te 10.1B tw.„ prachtige stukken als „L'apprenti sorcier" en de „Marche Hong- roise" resp. Van Ducas en Berlioz. Het nieuwe jaar beginnend zet de K. R. O. te 0.000.30 in, met klokkengelui, die voor den Omroep een symbolischen klank moge hebben! INVOER VAN SCHOEISEL. Men vestigt onze aandacht erop dat het be richt in onze courant van 28 December, on der het opschrift „Invoer van Schoeisel. Ver hooging van de toewijzing", tot misverstand aanleiding geeft. In dit bericht wordt het voorgesteld, alsof door den Minister een extra-toewijzing van 25 pet. wordt verleend. Dit is echter niet het geval. In de contingenteeringsmaatregelen van schoeisel en leestklaar schoenwerk worden maximale contingenten vastgesteld en daar naast bepaald, dat de rechthebbende impor teurs van die maximale contingenten voorloo pig slechts 75 pet krijgen toegewezen, terwijl later zal worden vastgesteld in hoeverre de nog resteerende 25 pet. zullen kunnen worden toe gewezen, zonder dat tengevolge van noodzake lijke extra-vergunningen, welke verleend moe ten worden aan nieuw opgerichte zaken en dergelijke, het maximale contingent zal wor den overschreden. Deze Vatere vaststelling heeft thans plaats gevonden en de voorloopig nog geserveerde 25 pet. werden bierbjj ten volle toegewezen. Hoof^bestuursvergadering. Op de dezer dagen onder leiding van den tweeden bondsvoorzitter, den heer E. J. M. Stumpel te Hoorn, in het Centraal Hanzebureau te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het bestuur van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, werd als lid van 't hoofd bestuur als opvolger v^n den heer G. Dek ker te Amsterdam geïnstalleerd de heer H. G. Ruhe, penningmeester der R. K. Midden- standsvereeniging te Amsterdam. Met volledige instemming werd kennis geno men van het door het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond vastgestelde re glement op studiekernen in R. K. Middenstands- vereenigingen. Besloten werd ervoor te waken, dat ook in het Haarlemsche diocees de gestie van studiekernen zoowel naar de letter als naar den geest wordt geleid binnen het kader, dat in dit reglement is gesteld. Van bondswege zal actie worden gevoerd om te komen tot verdere verbreiding in de afdee- lingen van het instituut der commissies van bij stand initiatief van den geestelijken adviseur van den bond, de Zeereerw. Heer Rector J. F. A. Bots welk instituut reeds in verschil lende plaatsen, vooral in Amsterdam, onder den Katholieken middenstand zulk een zegenrijk werk verricht. t Besproken werden de te treffen' uitvoerings maatregelen in verband met de verder gaande invoering van het wederzijds verplicht lidmaat schap in de R. K. Middenstandsorganisatie. 10 L millioen in vier weken. Blijkens de opgaven van 1031 gemeenten, hebben zij in het tijdvak van 30 October tot en met 26 November j.l. aan werkloozensteun (zonder aftrek van subsidies van staat, c.q. pro vincie) uitgegeven 6.630.882 en voor werkverschaffing (eveneens zonder aftrek) 1.699.387. In hetzelfde tijdvak werd door werklozen kassen uitbetaald 1.698.880 en door het rijk 551.535. In totaal werd dus in genoemde vier weken uitgegeven een bedrag van 10.580.137. De uitgaven van 46 gemeenten met rond 173.500 inwoners zijn in deze cijfers niet ver werkt. UITVOERKANTOREN VOOR KIPPEN- EN EENDENEIEREN. De minister van Econ. Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat met ingang van heden als kantoren waarlangs de uitvoer is toegestaan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goederen te water, per spoor, per tram of door de luc^t opengestelde kantoren der invoerrech ten en voorts die te Nieuweschans, Ter Apel- grens, Coevorden, Glanerbrug, Holterhoek, (al leen Dinsdags), Kotten, Heurne, Dinxperlo, Gendringen, Netterden (alleen Woensdags en Zaterdags), 's-Heerenberg, Babberlk, Beek (bij Nijmegen), Hekkens, Wezelsche Barrière, Te- gelen, Maalbroek, Posterholt (alleen Maandags en Donderdags), Vlodrop-Rothenbach, Wau- bach, Locht, Oud-Vroenhoven, Roosteren, It- tervoórt, Reusel, Wernhout, Clinge, Koewacht, Sluis. R. K- LANDARBEIDERSBOND ST. DEUS DEDIT. In de voortgezette vergadering bracht de bondsadviseur rector J. P. Kok, de groeten van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent over en gaf de vergadering de vérzekering, dat Mgr. innig meeleefde met deze vergadering. De adviseur uitte zijn vreugde over het be sluit van de afgevaardigden om den heer Loer akker als voorzitter te herkiezen. Dat betee- kende vertrouwen stellen in de leiding. Ook spr. beroerde den ernst der tijden en hij wees er op, dat Z. H. de Paus zijn speciale belangstelling toonde voor de werkloozen. Reator Kok wees den werkgevers op hun plichten tegenover de arbeiders. Door zeer velen worden te lage loonen betaald en wat erger is, er zijn werkgever! die zich niet houden aan wat contractueel is overeengeko men, iets waaromtrent spreker zich verplicht gevoelde de Kerkelijke Overheid in kennis te stellen. Aan het slot van zijn rede drong spr. nog eens aan op het behoud van het Godsvertrou wen. Verschillende ingekomen voorstellen kwa men na het prae-advies van het bestuur niet in stemming en werden grootendeels ingetrok ken. De begrooting voor 1933 sluitende' aan in komsten en uitgaven met 176.071.60 werd goedgekeurd. Na de rondvraag volgde sluiting met een dankwoord van den voorzitter. Des morgens gingen de afgevaardigden ge zamenlijk ter H. Communie onder een H. Mis in de St. Josephkerk. Uit de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bewerkte armenzorgstatistiek over 1930, welke bij de Algemeehe Landsdrukkerij is ver schenen, blijkt dat door de Overheid en 7511 instellingen van weldadigheid te zamen in 1930 voor maatschappelijk hulpbetoon 96,9 mil lioen na aftrek der terugontvangsten) werd uitgegeven. De uitkeeringen aan werklooze valide wer- lieden zijn niet in dit bedrag begrepen; even min de uitgaven voor werkverschaffing, welke verbetering van de arbeidsmarkt door verrui ming van werkgelegenheid beoogt. Wel echter de uitgaven door de besturen der instellingen van weldadigheid gedaan voor ondersteuning van armlastigen wegens werkloosheid. Van het totaal der uitgaven voor de armen verzorging gedaan, kwam 73 millioen of 75,32 pCt. voor rekening van de Overheid; het aandeel der kerkelijke en particuliere instel lingen van weldadigheid te zamen bedroeg 23,9 millioen of 24,68 pCt. van het totaal be drag der uitgaven. In 1930 werd 2,8 millioen of 2,94 pCt. meer uitgegeven dan in 1929, terwijl de toeneming van de bevolking 1,59 pCt. bedroeg. Door de Overheid werd in 1930 2,5 millioen (3,55 PCt.) en door de kerkelijke en particuliere in stellingen 0,3 millioen (1,48 pCt.) meer uit gegeven dan in 1929. Aan armlastige Nederlanders in het buiten land werd in 1930 1,07 millioen ondersteu ning verstrekt in 1929 0,97 millioen). De inkomsten van bezittingen der instellin gen van weldadigheid bedroegen in 1930 14,1 millioen, terwijl de opbrengst der colleeten, contributies e.d. 11,4 millioen beliep (in 1929| resp. 14,3 en 11,3 millioen. Aan erfstellin gen, legaten en schenkingen werd 2,1 mil lioen ontvangen. Het grootste deel dezer ont vangsten kwam aan de kerkelijke en particu liere instellingen ten goede. De Tsjechische prof-club Slavia klopte het Parijsche elftal te Parijs met 31. De Roode Duivels wonnen gisterenavond te Brussel met 21 van Slavia (Praag). WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL. Naar wij vernemen, staat het nog niet vast, dat Duitschland zal deelnemen aan de voetbal wedstrijden om het wereldkampioenschap. Zeker is in alle geval, dat dr. Schricker aan Duitschland geen enkele faciliteit heeft toege zegd voor eventueele inschrijving. STERFTE AAN INFLUENZA, BRONCHITIS EN PNEUMONIE. Het aantal sterfgevallen aan influenza, bron chitis en pneumonie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Januari 1932 een bevolking van 3.928.542 inwoners, voorgekomen gedurende de week van 18 tot en met 24 December bedraagt: aan influenza 7, bronchitis (acuta, chronica), 15; bronchopneu- monie (capillaire bronchitis) 42; lobaire pneu monie (croupeuze pneumonie) 14; pneumonie zonder meer 21, totaal 94. Mr. W. P. A. HELLEGERS t. Donderdagmiddag overleed plotseling te Breda de heer Mr. W. P. A. Hellegers, vice-pre sident van de arr. rechtbank aldaar, in den ouderdom van 77 jaar. Eerste klasse. A: R.K.O.N.S.Chèvremont. C: Venl. Boys—D.E.V. D,\ 's-HeerenbergBlauw Wit. E: NeoVosta. F: D.E.M,De Meer. Ie klasse. A: S.D.E. Voorwaarts; A.R.C.-t-Sparta; Pur- merendVolendam B: ConstantiusThe Vic tory; C: D.S.S.—Santpoort 2; H.B.C. 2—Con cordia; st. Louis—De Meer 2; D: D.H.L. 2— St. Lodewijk; WestlandiaActivitas; Leonidas 2 Oliveo; S.D.C.—Celer. 2e klcissG A: Victoria—H.S.V.; B: V.V.E.—D.E.M. 2; C: Amsteldijk—Roda; Gez. VierS.t Martinus; VictrixB.S.M.; P.V.C.B.—Alliance; D: S.M.C. N.V.C.; A.V.V.V.V.L.; E' S.G.V.—R.I.A.; S.D.S.—R.C.D.; H.V.C.—A.L.O.; M.S.B.—V.G.M.; F: Graaf Willem II 3G.D.A. 2; Excelsior 2— St. Lodewijk 2. 3e klasse. A: Z.A.P.Con Zelo; Rood WitGeel Zwart; Hollahdia—Stormvogels; B: V.V.O.—Berdos; C: V.V.W.—Wit Rood; D: The Victory 2— S.V.F.; DiemenConstantius 2; St. Pancratius The Unity 2; E: R.W.D.—Alph. Boys; St. Ber- nardusV.V.S.B.; Leiden 2Vogelenzang; Dos 2—Teylingen 2; F: V.V.P.—K.R.V.C.; Valke niers—D.V.S.; Vac—'Velo; D.H.B.—Rava; G; St. IgnatiusS.G.V. 2; OverschieT.O.G.; Celer 2Unitas; Spartaan 4Macte Animo. Wintervergadering algemeen bestuur. Het Algemeen Bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, heeft te Am sterdam zijn wintervergadering gehouden onder voorzitterschap van Edo J. Bergsma. In deze vergadering kwam o.m. aan de orde een voorstel tot instelling van een commissie voor het Luchttoerisme en tot het behartigen der belangen van het luchttoerisme. Het komt het dagelijksch bestuur gewenscht voor, dat een commissie voor het Luchttoerisme worde samengesteld, terwijl reeds besprekingen zijn geopend met de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart om zoo mogelijk op luchttoeristisch gebied tot een samenwerking te komen. Ook ligt het in de bedoeling een afdeeling „lucht toerisme" bij de directie Toerisme op te richten. Na eenige gedachtenwisseling werd het voor stel onder algemeene instemming z.h.s. aan genomen. De begrooting werd z.h.s. vastgesteld op een eindbedrag van 1.062.000 in ontvangst en uit gaven. Omtrent de a.s. herdenking van het 50-jarig bestaan van den Bond heeft het dagelijksch bestuur medegedeeld, dat, zooals in de pers is bericht, zich een comité heeft gevormd van leden en niet-leden, dat zich tot taak heeft gesteld den A. N. W. B. bij gelegenheid van de herdenking van zijn 50-jarig bestaan een huldeblijk aan te bieden, vermoedelijk in Amsterdam. Daarnaast is door den burgemeester van Amsterdam toe gezegd, dat de z.g. zomerfeesten in Amsterdam in 1933 gegroepeerd zullen worden om de herden king van het 50-jarig bestaan, wanneer althans deze herdenking geheel of voor een belangrijk deel in Amsterdam zou plaats vinden. Het dagelijksch bestuur heeft gemeend, een toezegging in dien geest te moeten doen, hoewel het wellicht wenschelijk zal blijken, met het oog o.m. op de belangstelling van autoriteiten, een receptie en officieelen maaltijd in Den Haag te houden. Aangezien nog niet vast staat, wat wellicht door de gemeente Amsterdam, door leden of door anderen zal worden aangeboden, is het momenteel nog moeilijk, reeds een volledig plan op te stellen van deze herdenking en de daaraan verbonden kosten. De tijdsomstandigheden wettigen een sobere herdenking; vooral zal getracht moeten wor den, van die herdenking zooveel mogelijk propa gandistische kracht te laten uitgaan. Het dagelijksch bestuur stelt zich voor om in de a.s. voorjaarsvergadering hierover voor stellen te doen. Besloten werd, over te gaan tot het uitgeven van een correspondentieblad voor leden van het alg. bestuur en consuls ter versterking van het contact met het dagelijksch bestuur. De heer Mr. H. A. H. Canter Cremers werd bij acclamatie herbenoemd tot lid van het dage lijksch bestuur. Nadat nog eenige zaken van huishoudelijken of vertrouwelijken aard waren behandeld en medegedeeld was dat met 1 Januari „De Auto kampioen" in eenigszins vergroot formaat zal verschijnen en in de redactie van dit blad de heer H. J. Peppink zal worden opgenomen, sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. is. Ook nu is het zaak ervaring op te doen en er „in te komen". Daarna werd de film vertoond van de reis van de heeren de Vries en Dellaert naar Curagao en Suriname. Vervolgens vertoonde dj. W. G. N. v. d. Sleen, de bekende ontdekkingsreiziger, eenige films, welke een beeld geven van de oerwouden en van de goudproductie. Tenslotte heeft prof. ir. W. Schermerhom een voordracht gehouden over „Cartografie met be hulp van opnamen uit de lucht". KINGSFORD SMITH. SYDNEY, 29 December 1932. (R.O.) Air-com modore Sir Charles Kingsford Smith heeft he den medegedeeld dat hij op 10 Januari a.s. hoopt te starten voor zijn vlucht naar Nieuw- Zeeland. Hij zal voor deze vlucht zijn bekende Fokkermachine „Southern Cross" gebruiken, waarmede hij ook de eerste vlucht rond de we reld heeft gemaakt. Opgegeven door van der Graaf Co. (afd. Handelsinformaties). UITGESPROKEN. DORDRECHT, 28 December. D. Brenkman, tailleur. Oudehavenstraat 16rood. Rechtercomm. Mr. J. H. van Welsen. Cur. Mr. W. O. de Kat Angelino. GOUDA, 28 December. R. van den Tooren, grossier in rijwielonderdeelen, Cronjéstraat 14. Rechtercomm. Mr. J. Overwater. Cur. Mr. C. Jonker. C. E. W. Fokkema, meubelfabrikant, Bodegra- venschestraat 98 (fabriek Keizerstraat 14). Rech tercomm. Mr. F. G. Schalkwijk. Cur. Mr. M. de Mol. In het faillissement van J. Grooten, exploitant hotel Regina, wonende te Bilthoven, gem. De Bilt, Nachtegaallaan 2, is de curator Mr. G. ter Laan, vervangen door Mr. A. J. Moll, Utrecht. ROTTERDAM, 28 December. N.V. H. Loock Co.'s Victualiënhandel, Maashaven 6870. Rech tercomm. Mr. Th. R. J. Wyers. Cur. Mr. H. B. van Riesen. E. Cohen, koopman in fruit, Schoonoordstraat 10. Rechtercomm. Mr. J. Overwater. Cur. Mr. GL de Bakker. C. Ham, pantoffelfabrikant, 3e Pijnackerstraat 9b. Rechtercomm. Mr. J. Overwater. Cur. Mr, M. L. Weijl. J. W. F. van Dam, kapper, Kettingstraat 20a. Rechtercomm. Mr. J. Overwater. Cur. Mr. W. R. Emmen Riedel. GEëINDIGD. OOSTVOORNE, 28 December. A. van Buren, landbouwer. PERNIS, 28 December. J, J. BUI, groenten- handelaar. ROTTERDAM, 28 December. J. F. Deses, fabri kant en winkelier; R. Tiekstra, chauffeur. VLAARDINGEN, 28 December. J. F. van der Plaat, expediteur. DELFT, 29 December. Ter veemarkt waren aanvoer en prtjzen als volgt; 3 paarden f 60195, 128 runderen vette Ijoeien 80—250, kalfkoeien 110—245, vare koeierf 70--185, 77 nuchtere kal veren ƒ4—10, 302 magere varkene 7—21, 353 biggen 2—7, rundvleesch per kg. slachtgew, 62—50—38 ct. LEEUWARDEN, 29 December. Door de Crisis' Zuivelcentrale is de Leeuwarder commissienotee- ring voor de le soort Nederlandsche boter heden vastgesteld op 71 ct. per kg. D.F.C. (Praag) die 11 Januari te Rotterdam tegen het Nederlandsch elftal uitkomt, won te Kassei met 21 van het stedelijk elftal van Kassei en den volgenden dag van Chemnitz met 30. LUCHTVAARTMOGELIJKHEDEN IN SURINAME. Het Comité vliegtocht NederlandIndië had gisterenavond een bijeenkomst georganiseerd in Hotel De Twee Steden te 's-Gravenhage, waar de heeren de Vries en Dellaert een voordracht hebben gehouden over: „Luchtvaartmogelijk heden in Suriname". Onder de aanwezigen waren de gouverneur van Suriname, dr. Rutgers en de voorzitter van het comité, generaal Snijders en de directeur der K. L. M., de heer Plesman. De heer D. J. de Vries, chef buitenland der K. L. M„ herinnerde aan de studiereis, welke de heer Dellaert en hij eenigen tijd geleden ge maakt hadden naar Suriname en Curagao, om de mogelijkheden van luchtverkeer te onder zoeken. In de rapporten kwamen de beide heeren tot de conclusie, dat in Curagao onder speciale omstandigheden een luchtverkeer moge lijk zou zijn. Voorloopig zal er echter wel niets van komen en spr. vreesde, dat dit tengevolge zou hebben, dat de buitenlanders ons voor zul len zijn. Volgens ontvangen berichten der agenten der K. L. M. is te Aruba reeds een Amerikaansche maatschappij opgericht, waardoor wij weer voor de zooveelste maal een lesje'krijgen van onze concurrenten. In Suriname zal voorloopig nog geen lucht verkeer mogelijk zijn op een eenigszins behoor lijken financieelen grondslag. Maar hier ligt een groote taak op het gebied der cartografie. Belangrijke plannen inzake de grensbepaling zijn reeds uitgewerkt, doch moeten tengevolge van de depressie blijven rusten. Toch is dit ge bied zeer belangrijk, vooral omdat het aantal experts en maatschappijen, welke goede carto grafische opnamen kunnen maken, zeer beperkt HANSWEERT, 29 December. Gepasseerd voor 's middags 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 16; Autotransport 1. Lemmermann; Cornelia Pietemella, Polak; Nelly 2, van OostenCaub, TerschurenSwastika, Stienissen. AMSTERDAM: st. Stad Amsterdam 8; Han delskade, Spithorst- DELFT: Almien, Schut: AS SENDELFT: Spes, Schut: OUDE TONGE: Maria Antonia, v, d. Vilet: WEMELDINGE: 4 Gebroe ders, Slager; SCHIEDAM: Goede Gunst, den Boef; STAD AAN 'T HARINGVLIET: Wllhel- mina, van Pelt: TILBURG: Broedertrouw 10, de Jongh; MAASSLUIS: Madeleine, Oostveen. DUITSCHLAND: Margaretha, v. Houwelingen; Phenix, Ost; Yves le Trocquer, Kimmes; Anna, Brands: Marguerithe, v. d. Sande; Nebraska, Vermeulen; R. S. G. 16, Jongen; Wilma, Jiskoot; Alice, KeersmakersCitema, Edixhoven2 Soeurs, v. d. Velde; Franfafe, v. Barel; Flandrla, Willems; Yvonne, Peer; Johanna, Heeren; Clara^ van Horsen; Wipi, Jiskoot; Johanna Adriana, Schot; Emerance, Costers; Fluviale 24, Polle; Neptun 61, Witter. BELGIë: st. Amstel 9; st. Stad Amsterdam 6 en 10; Hembrug, Kern; Rival, van Vb ven; Anna. Buyks; Nooit Volmaakt, van Driel; Agnes, v. d. Wens; Grasciol, v. d. Kaa; Vertrouwen, v. d. Vloet; De Hoop, Romeyn; Johanna, van Oosten; Antilope, Veld; Philomena, AbtsAlbert, Muller; Rene, Domsdorf; Alblasserdam, Schutte; Achille, v. d. Vljvere; Walsum 30, Braber; Eben Haezer. van Eek; Wuta, Janssen; Henny, Kerkhof; An tonio, Radema; Dunston, Smit;" Bertha, Booy; Dankbaarheid, Boers; Resoluto 2, Rekkers; Wil lem Johan, Bezémer; Risico, van Holt; Excelsior. Snoek; Gelderland, Kuipers; 2 Gezusters, Snoo- dljk; Mannheim 204, Muller; Scaldia 1, Spoorma kers; Irene, Vergul; Jeanne, v. d. Abbeele; De Hoop, Visser; Majapa, Booy; Tijdstroom, Hage; Marrigje, Borsje; St. Anna 1, de l'Or; St. Anna 2, de l'Or; Wolga, Stoop; Dwina, Stoop; Wiladcor, Norbart; Sylvain, RemonToekomst, Meersman; Verwisseling, de Vries; Frohsinn, Naumann; Sachsen, Zettwitz; Infatigable, v, d. Klooster; st. Telegraaf 5 en 12; Marie, Wyckmans; Dromon 7, Lagendijk. 34). Ik hoorde mijn vader eens vertellen, dat hij, toen hij vreeselijk geschokt werd bij dé pa- nu h Van 1907 Neen, zei Judson voorzichtig, ik- Het was niet mijn vader, het was een ?n van hem. De kerel was totaal geruïneerd iLgling recht naar huis, trok een flesch open ouwe cognachter elkaar een paar glazen goeie hif en voor hii wist waar hÜ was, twee jaar En wltt zo° lekker als een kind van h' m jp a,, hjper is, die paar glazen schon- dl h^?van zfin torf'Iwelke hem in staat stelde - meLr Lm Um uit het wrak te redden hii Ik kan binnon V,-'"" Die winkel is hier vlak Zijn Minuten heen en terug Kijk eens hier, zei Blij ernstig indien ie mij nu niet terstond vertelt, wat dlt nieuws vM jou behelst, zal ik je den nek omdraaien Hudson schudde mistroostig het hoofd Hii treuren06 onwijze kopplgheld der Jeugd te be- AlïïeAh6£?ht' Zei hij' A1j het+dan Z°,° z«n moet. ri8MindStLZlch yarloofd ea" k"el uit de het nieuws v„met h°°pen ge J iou voorzichtig mee te deelen. 5 3. drong heatarbegrinm Sakeloos aan. Langzaam dro S S p van deze woorden tot hem door. Verloofd! Judson knikte zachtjes. Zoo is het. Met een kerel uit de staaiwereld? Absoluut uit de staaiwereld, ouwe jo„gen. Er volgde een lange stilte en plotseling werd Bill zich met schrik bewust van het feit, dat de sterkste emotie van dit zeldzame oogenblik een Sevoel was van intense opluchting bij de ge dachte, dat hij nu dien brief niet behoefde af te maken. Den heelen ochtend had de gedachte daaraan als een zwaar gewicht op zijn geest ge- eo hoe hij er ook zijn best voor deed, hij kon dat blijde gevoel niet kwijtraken. Vaag besefte hij, dat het heelemaal verkeerd was er zoo over te denken. Het was schandelijk, dat een man in zijn positie, die daar in eens het wrak van al zijn hoop en verwachting voor zich zag, niets beter te doen wist dan zich zelf geluk te wenschen met het feit, dat hij ontkwam aan het schrijven van een moeilijken brief. Die brief bad bovendien niet moeilijk behoeven te zijn. In het kort genomen schenen al die feiten tot een concluSie te voeren dat hij aan een beangsti- gend gebrek aan gevoel leed. Terwijl hij daar nog stond, krachtig probee- rend die vroolijke en luchthartige stemming te ondei drukkenf besefte hij plotseling, dat de erf- genaam van de Cokers zich op een vreemde wijze gedroeg, Judson was opnieuw opgestaan uit zijn stoel en op Bill toeloopend stopte hij hem zwijgen<} een enveloppe in zijn hand. Toen Bill het papier greep, klopte Judson hem veelbe- teekenend op den schouder, waarna hij zachtjes naar de deur ging. Op den drempel draaide hij zich om, en knikte twee, driemaal, met plechti- gen ernst. Daarna ging hij weg. Eerst nadat hij verdwenen was, drong het tot Bill door dat dit Judson's manier was om een delicate kwfestie met de tact van een gentleman te behandelen. Judson scheen te begrijpen dat er oogenblik- ken zijn, waarop de sterke man alleen gelaten wenscht te worden met zijn groot verdriet. Aldus alleen gelaten, begon Bill zijn deel van het programma uit te voeren. Hij keek naar den brief in zijn hand. Alice's schrift herkennend besloot hij, dat dit de brief moest zijn, welke het slechte nieuws gebracht had. Het was waar schijnlijk Judson's bedoeling, dat hij hem zou lezen. Maar wat had dit voor zin? Wanneer een man eenmaal doordrongen is van het feit, dat het meisje, van wie hij dacht, dat zij hem boven alles liefhad, zich verloofd had met een staal- kerel met hoopen geld, had het geen zin daarover verder te filosofeeren. Ongelezen legde hij den brief weer op de tafel. Toen schoot hem een aangename theorie te welke een verklaring scheen te bieden ui" beangstigend gebrek aan spijt en ver- die z0° Plotseling door een der- LJm ieSWorden getroffen, beseffen dit in het begm met in zijn vollen omvang en voelen alleen maar een zonderlingen schok. Dit moest in zun geval ook gebeurd zijn, meende hij. Hij was als het ware verdoofd. Ongetwijfeld zou het verdriet later wel komen. gekikkerd gevoelde, besloot hij uit te gaan om in de open lucht zijn tragedie dapper onder bet oog te zien. Een vage herinnering aan romans, waarvan de held in dergelijke omstandigheden evenzoo gehandeld had, zei hem, dat dit de eenige juiste handelwijze was. In die romanne tjes, herinnerde hij zich, werden schaapherders, die hun kudde weidden op de heuvels, gewoon lijk opgeschrikt door het vlugge passeeren van groote, krijgshaftig uitziende mannen met bleeke, betrokken gezichten, die door den storm liepen met vast op elkaar geklemde kaken en oogen, die als kolen gloeiden, en die zonder iets te zien onder hun groote hoeden voor zich uit staarden. Hij trok zijn schoenen aan en zocht naar zijn hoed, toen zich plotseling het probleem van de foto's voordeed. Die twaalf foto's. Wat moest daarmee? Met foto's van dergelijke ontrouwen kan de getroffen partij op twee manieren afrekenen. Hij kan ze in een lade sluited en er aldus, terwijl zijn haar vergrijst, over blijven treuren en pein zen, of hij kan den flinken mannelijken weg vol gen en ze terstond vernietigen. Toen hij na vijf minuten ernstig nadenken tot dit laatste besloot, gaf het Bill een nieuwen schok te bemerken, hoe weinig hem dit aan het hart ging. Nadat hij zijn besluit genomen had greep hij zonder aarzelen de foto's een voor een bij elkaar en maakte er een pakje van met dezelfde onverschilligheid, waarmee eenkruidenier een pakje thee inpakt. Zonder twijfel waren zijn gevoelens tijdelijk ver doofd. Bill was van plan die herinneringen aan een dood verleden ergens buiten op een stil plekje kwijt te raken. Want daar het nu al een week lang heerlijk zacht weer was geweest, werd er geen vuur meer gestookt, zoodat de eenvoudig ste weg voor vernietiging voor hem was afge sloten. En voor een fijngevoelig man was het ondenkbaar, ze een voor een te verscheuren om de snippers in een papiermand te gooien, waar Judson ze ongetwijfeld zou vinden. Bill wenschte geen commentaar op zijn handelingen te hooren. Hij was nu dankbaar voor de onverschilligheid van den ander ten opzichte van de foto's van zijn zuster. Judson was niet bepaald een scherp opmerker en het was zeer waarschijnlijk, dat de kale plekken op schoorsteen en tafels niet eens zijn aandacht zouden trekken. Een van de nadeelen van Londen van het standpunt bezien van iemand wien; hart is ge broken is, dat er bijkans geen eenzame plek jes meer zijn, waar men ongezien iets kan weg gooien. Nu hij niet over eenzame heuvelen be schikte, scheen Battersea Park het meest bruik bare en daarheen begaf Bill zich dan ook met zijn pakje, nadat hij zachtjes loopend de deur uit was gegaan teneinde niet de aandacht té trek ken van Bob, den Sealyham, die natuurlijk van de partij zou willen zijn wanneer hij ontdekte dat er iemand uitging. En hoezeer Bill den ter rier ook respecteerde en liefhad, op het moment deed hij het toch liever zonder hem. De Bobs van Battersea werden alleen maar in het park toegelaten, wanneer ze aan een lijn liepen en het kwam Bill onbehoorlijk voor, indien hij op dezen plechtigen tocht vergezeld zou zijn van een stoeienden en springenden hond. Ieder oogenblik zou het verdriet nu kunnen .beginnen, hetwelk eenzaamheid noodzakelijk zou maken. Het was een heerlijke morgen. Wij hebben reeds eerder een opmerking gemaakt over de ongevoelige houding der natuur ten opzichte van het verdriet van de menschheid en wij kunnen volstaan met te zeggen, dat bü deze gelegenheid de natuur alles deed om haar reputatie op te houden. Het was een dag waarop zelfs de achter- dochtigste zielen hun parapluie zouden hebben thuis gelaten en terwijl Bill door de groene lanen wandelde en naar het vroolijke geschreeuw der spelende kinderen luisterde, bleef die vreemde illusie van opgewektheid voortduren. Indien hij niet geweten had, dat dit onmogelijk was, zou hij gezegd hebben, dat zijn opgewektheid steeds toe nam. De manier, waarop hij, toen hij een plekje bereikt had, waar niemand hem kon zien, het pakje met de twaalf foto's met een boogje van zich afwierp, was bijna overmoedig. Hü hoorde het pakje met een slag achter zich neervallen en liep vroolijk verder, toen een schrille stem in zijn oor weerklonk: Hi! Mister! Die stem klonk zoo onverwacht, dat het een ondeelbaar oogenblik leek alsof de stem uit het weggeworpen pakje kwam. Een oogenblik te voren had Bill zich er terdege van overtuigd, dat er in den omtrek geen levende ziel te bekennen viel. Maar het is een eigenaardigheid van de Londensche parken, dat er geen enkel plekje ooit werkelijk aan eenig menschelijk oog onttrokken is; en nu bleek daar als het ware uit den grond opgestaan een klein smoezelig meisje te zijn, dat met een vriendelijk stralend gelaat met een welwillend behulpzame uitdrukking erop, naar hem toekwam. Aan haar linkerhand sleepte zij een klein broertje mee, dat op zijn beurt aan zijn linkerhand een nog kleiner broertje mee trok. In haar rechterhand wuifde zij met het pakje in bruin papier, Dat heb U laten vallen, mister. Bill was een goedhartige jongeman en hij hield er niet van dat kind teleur te stellen. Hij nam het pakje van haar over met alle dank baarheid, die hij op dat oogenblik bij elkaar kon schrapen en met een glimlach, die te geforceerd was om stralend genoemd te kunnen worden, overhandigde hij haar een six pence. De familie zakte af. Bill wandelde verder. Het gevolg van dit voor val was, dat zijn zenuwen geschokt waren, en hoewel hij verschillende verlaten hoekjes pas seerde, die door de London County Council wel speciaal gemaakt hadden kunnen zijn om als ver zamelplaatsen gebruikt te worden van de foto's van meisjes, die van plan waren met staalmag- naten te trouwen, maakte hij daar geen gebruik van. En plotseling, na een haastige wandeling, stond hij aan den rand van een breede strook water. De vijver was omzoomd met kiftderen en hon den, de laatste aan lijnen vastgehouden of ge bonden aan banken. De kinderjuffrouwen wis selden vertrouwelijkheden met elkaar, de kinde ren lieten speelgoed-bootjes varen, de honden blaften onophoudelijk. In de boomen van een klein eilandje, midden in den vijver, wedijver den de roeken met de honden in het producee- ren van lawaai. Het was een levendig tafereeltje, maar de grootste attractie'voor Bill lag in het feit, dat alle aanwezigen, hetzij nurse of kind of hond, intens bezig scheen met zijn eigen zaken en daardoor niet in de gelegenheid aandacht te schenken aan de zonderlinge gedragingen van een goed-gekleeden jongeman, die er langs wan delde en bruine pakjes in het water wierp. Het leek een te mooie gelegenheid om die ongebruikt te laten voorbijgaan. Met een steelschen blik op de roeken wierp hij het pakje met een grooten boog in het water, en juist wilde hij onder het fluiten van een zorgeloos deuntje zijn wandeling vervolgen, toen het geplas, welke het pakje maakte, gevolgd werd door een geplons van zulke heftigheid, dat hij een moment meende, dat dat tamelijk groote kind, dat de zeilen van zijn bootje in orde zat te brengen, in het water 'was gevallen. En het is droevig te moeten verklaren, dat het eerste gevoel, waarvan Bill zich bewust werd met reeds één gered menschenleven in zijn credit er een was van spijt, dat hij weer eens in het water zou moeten duiken. Maar hij had het groote kind onrecht aan gedaan. Daar zat het nog, veilig op den water kant. De zondaar, die dat geplas veroorzaakt had. was een enorme hond met lang, zwart haar en een uitdrukking van vriendelijke onnoozelheid, die nu als een razende naar de plek zwom, waar het pakje nog lag te drijven. En juist toen BUI hem nakeek, greep hij met een forschen knauw het pakje tusschen zijn tanden, waarop hij zich naar den oever spoedde. Het volgende oogenblik had hij het pakje aan Bill's voeten neergelegd, waarop hij zich zoo driftig uitschudde, dat hij een fontein geleek. Daarna keek hij met zijn idioten grijns vol verwachting naar zijn onver- wachten speelmakker op, aldus duidelijker dan met de beste speech te kennen gevend, dat hij van dezen verwachtte, dat hij het spelletje zou voortzetten door het ding opnieuw in het water te gooien. Bill raapte het pakje op en haastte zich weg. Hij was nu in een stemming van acute radeloos heid. Hij werd niet zoozeer gehinderd door het feit, dat hij drijfnat was, noch werd zijn veront waardiging gewekt door een gevoel van afkeu ring over het feit, dat er een losloopende hond bleek te zijn op een plek waar, volgens de dui delijk opgehangen voorschriften, geen losloopen de honden werden toegelaten. Wat zijn zenuwen sloopte was een doffe haat tegenover dit pakje en zijn inhoud. Het verbaasde hem nu, dat hij ooit gedacht kon hebben, dat hij op Alice Coker verliefd was. Afgezien van al het andere, afge zien zelfs van haar onhebbelijke gewoonte om met staal-kerels te gaan trouwen, moet er iets haperen aan een meisje, wier foto's men zoo moeilijk kan kwijtraken. Met een gevoel van de diepste neerslachtigheid verliet hij de om geving van den vijver om zich in een smal zij paadje te begraven. Als er iets in staat was Bill's woede tot be daren te brengen, had het dit laantje met zijn dichten boomgroei moeten zijn. Meer dan eenig ander plekje, hetwelk hij dien ochtend gepas seerd was, scheen dit van bevolking gespeend. Aan zijn linkerhand zongen vogels in de takken van de boomen en in de bloemperken aan zijn rechterhand zongen vroolijk de bijen. Het mag wel als een bewijs voor Bill's geschokt moreel worden aangenomen, dat hem zelfs ln de een zaamheid van dit vredige zij-paadje de moed ontbrak zijn pakje weg te werpen. Hij was in den greep van een bijgeloovig coma. Hij was er van overtuigd, dat hij, hoe uitgestorven de plek ook scheen, niet lang alleen zou blijven en het volgende oogenblik werd zijn vrees reeds be waarheid. Om een bocht in den weg, door een groote struik, tot dusverre aan zijn oog verbor gen, verscheen plotseling vlak vóór hem een jong paartje een man en een meisje. (Wordt vervolgd))

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7