HET BUITENLAND IN 1932 DE TARIEVEN OORLOG. ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 HET FRANSCHE PARLEMENT OP RECES. De Oostenrijksche leening door den senaat goedgekeurd. PRESIDENT MASARYK ZIEK. OOK BALDWIN WAARSCHUWT. DE FINANCIEELE MISERE TE CHICAGO. ROOSEVELT'S PLANNEN. Een gedeelte van zijn regeerings- program. HOOVER'S VACANTIE. DE DUIZEND BOMMEN. EN WAT DE POLITIE NOG MEER VOND. GANDHI NIET VRIJ. EN DE ONDERKONING BLIJFT. KOLONISATIE VAN WEST- RUSLAND KERSTBOOM IN VLAMMEN. Twee kinderen verbrand en een levensgevaarlijk gewond. TEGEN HET COMMUNISME IN CHINA. EEN MOEDIGE ZWEEDSCHE. GROOTE BRANDEN. HET BEGROOTINGSTWAALFDE EN DE SCHATKISTBONS. MOHAMMEDAANSCHE FEESTDAG. DE LEENING AAN OOSTENRIJK. DE ZUIVERAARS. VAN HET GRAN CHACO-FRONT. IN DE BELGISCHE TEXTIEL- NIJVERHEID. PERU EN COLUMBIA. HET KANAAL BRUSSEL— CHARLEROI. De spanningen, welke in den loop van 1931 tot in het ondragelijke gestegen schenen, bleken in 1932 nog meer van het menschelijk uithoudingsvermogen te kunnen en te mogen eischen. Weinige tijdperken in de wereldgeschiedenis zullen zulke snel opeenvolgende reeksen van de meest afwisselende, soms schokkende, vaak sterk varieerende evenementen te boeken hebben, en het is voor den kroniker, die bij het neigen van deze tijdwende, de gebeurte nissen van het afgeloopen jaar nogmaals als een versnelde film voor zijn verbeelding ziet afspelen, bijna onmogelijk de beelden in een geordend complex weer te geven. Toch is er één lijn, welke duidelijk een rich ting aan het wereldgebeuren geeft: de wereld oorlog en het na-oorlogsche politieke gebeu ren zijn in volle likwidatie. Natuurlijk is deze evolutie reeds veertien jaar in vollen gang, maar in de laatste twaalf maanden is er tem po, tempo, het kenmerk van onzen tijd, in gekomen, en is in vele opzichten een oplossing bereikt, welke, hoe somber het er alom nog moge uitzien, toch voor het komende jaar ietwat gunstiger perspectieven opent. Ontwapening, herstel en schulden. In dit kader vallen wel heel sterk op, de groote conferenties en besprekingen, welke in verband met ontwapening, herstel en schulden gevoerd zijn. Op 2 Februari opende de sinds jaren met zooveel moeite en zorg voorbereide ontwape ningsconferentie, welker duur onmiddellijk op zes 4 zeven maanden berekend werd. Hoog waren de verwachtingen niet gespannen, en toch heeft het eerste verloop nog diepe teleur stellingen gebracht; toen het Paaschreces op 18 Maart aanbrak, waren velen zelfs van Jneening, dat het betrekkelijk nutteloos zou zijn de werkzaamheden voort te zetten, vóór alle verkiezingen achter den rug waren; want 1932 is ook een echt verkiezingsjaar geweest. De technische commissies werkten intusseheu onvermoeid en onvermoeibaar voort, zelfs na dat den 23sten Juli, met de tegenstemmen slechts van Duitschland en Rusland, wien de ontworpen ontwapening niet ver genoeg ging, de resolutie-Benes was aangenomen, waarin een belangrijke vermindering der wereld bewapening door do te sluiten algemeene ont wapeningsconferentie geëischt werd, en waar door tevens het eerste deel der conferentie besloten werd. Dienzelfden dag greep een belangrijk feit in, dat den gang van zaken in een nieuwe rich ting stuwde: de Duitsche gedelegeerde Na- dolny legde een officieele verklaring af, dat Duitschland niet meer aan de ontwapenings conferentie zou medewerken, als niet te voren een bevredigende opheldering in de kwestie der gelijkberechtiging zou verkregen zijn. Op dit punt zijn sindsdien de besprekingen der groote mogendheden gericht geweest, tot eindelijk den llden December een formule Werd gevonden, welke den Duitschen eisch van rechtsgelijkheid met de Fransche veilig heidsthesis samenkoppelde, zoodat het volgend Jaar de conferentie op de nieuwe basis kan hervat worden. Een ander zeer belangwekkend vraagstuk in de keten van de likwidatie van den oorlog is de oplossing van het Duitsche herstelvraag- stuk. Nadat rijkskanselier Briining reeds den 20sten Januari de plechtige verklaring had afgelegd, dat Duitschland na de beëindiging van het Hoover-moratorium niet in staat zou zijn nog ooit iets aan herstelbetalingen te pres- teeren, ontwikkelde zich een internationale officieele en journalistieke gedachtenwisseling, W-elke, vaak met felheid en bitterheid gevoerd Voortduurde, tot den 16den Juni de groote her stelconferentie van Lausanne aanving. Rijks kanselier Von Papen steunde de schuldeischers welwillend door onmiddellijk Frankrijks recht op herstel te erkennen. Den lOden Juli was eindelijk het groote resultaat bereikt, dat Duitschland met een gedecimeerde afkoopsom, en dan nog op langen termijn en voorwaarde lijk, van herstelbetalingen werd bevrijd. De ra tificaties zouden echter eerst tot stand komen, als de andere kwestie: van de intergeallieerdé schulden zou geregeld zijn. Om den weg daar toe te vergemakkelijken werd het accoord van vertrouwen tusschen Frankrijk en Engeland gesloten, waartoe later ook Duitschland toe trad. Tot dusverre is van de ratificaties echter nog niets gekomen, wijl Amerika niet de ge ringste tegemoetkoming jegens zijn Europee- scbe schuldenaren heeft willen toonen. De De- cembertermijn is door Engeland, na een drukke nota-wisseling, betaald, terwijl o.m. Frankrijk en België geweigerd hebben hun termijn in de Amerikaansche schatkist te storten, Frankrijk met de verklaring, dat de betaling slechts voor waardelijk zou kunnen geschieden als een soort aflossing op de eindregeling. Deze zal echter moeten w-achten op de regiem-wisseling in de Vereenigde Staten, tot 4 Maart 1933 dus, wan neer de democraat Roosevelt den republikein- schen president Hoover zal opvolgen. De Duitsche chaos Naast, zelfs in het nauwste verband met deze internationale ontwikkeling, welke de ten dens eener algemeene verbetering in de wereld situatie inhoudt, staat de merkwaardige, in vele opzichten sensationeele evolutie der Duit sche binnenlandsche toestanden. Tot ongeveer op de helft van het jaar tot 30 Mei had rijkskanselier Briining zijn positie stevig weten te handhaven. Een positieve meer derheid in den rijksdag had hij niet, maar zoo vaak dit lichaam bijeenkwam, werden alle mo ties van wantrouwen afgestemd, vooral door de dulding door de socialisten. Ondertusschen werd echter het vertrouwen, hetwelk Brüning bij president Hindenburg genoot, door een on- dergrondsche campagne van de agrarische rechterzijde ondermijnd; en toen hij zijn be kende vestigingsplannen onthulde, om van de failliete landgoederen in het Oosten gebruik te maken ten einde de werkloozenmarkt te ont lasten, werd hij verdrongen en den lsten Juni opgevolgd door Von Papen, die een „autori tair" regeersysteem inluidde, en een bijna ver metel economisch plan ontvouwde, dat door het systeem der z.g. belastingbons de indus trieels bedrijvigheid moest stimuleeren. Tegelijkertijd kondigde hij een aantal agra rische steunmaatregelen aan, welke o.m. een scherpe contingenteering tegenover het buiten land inhielden, zoodanig zelfs, dat Duitsch land voor zijn levensmiddelenvoorziening, spe ciaal in kritieke omstandigheden, geheel voor zich zelf zou kunnen zorgen. De „tomaten-com missie", welke een tocht naar de verschillende Europeesche hoofdsteden ondernam om daar de belemmeringsmogelijkheden af te tasten, keerde echter met een bijna volkomen fiasco naar Berlijn terug en tot dusverre is de contin genteering een voornemen gebleven. Von Papen kon voor zijn jonkerregeering nergens steun vinden; tweemaal ontbond hij den rijksdag, doch voor de laatstgekozene bij eenkwam, had de rijkskanselier reeds plaats gemaakt voor zijn opvolger generaal Von Schleicher, die er in slaagde de dulding van het parlement ten minste tot midden Januari te verkrijgen. Het geheele jaar door heeft Duitschland de slagen der crbis gedragen. Een chaotische ver warring op e gebied heeft de geesten aan gegrepen, en de tallooze verkiezingen, welke in snelle o; olging plaats grepen en waarbij niet in het minst de ontwikkeling van het nationaal-socialisme de aandacht boeide, be wezen wel, hoezeer de geestelijke verwarring voortwoekerde. Het begon met de presidents verkiezing op 13 Maart en de herstemming op 14 April, waarbij Hindenburg herkozen werd, doch Hitier toch een aanhang van bijna dertig en een half millioen stemmen haalde. Den 24sten April haden de verkiezingen in Pruisen plaats, waarbij de nazis verreweg de sterkste partij bleken. Hetzelfde was het geval bij de verkiezingen voi den rijksdag op 31 Juli, toen centrum en nazH zamen een meerderheid van zetels haalden. Dat is het hoogtepunt der na- tionaal-soeialisten geblevensindsdien is hun partij snel in aanzien en getal gedaald. Den 6den November, bij de tweede rijksdagverkie zing, bleek dit sterk, en de nadien in de lan den gehouden verkiezingen accentueeren dit verval, dat in enkele gevallen tot dertig en meer procent van het hoogtepunt bedroeg, nog sterker. Ook innerlijke verdeeldheid verzwakt de partij, vooral door het incident Hitier Strasser. Vermelding behoeft nauwelijks dat Duitschland ook dit jaar uitsluitend door nood verordeningen bestuurd is, en dat Pruisen en het rijk sinds zes maanden in het felste con flict leven. Azië in actie Een derde reeks van belangrijke gebeurtenis sen voor de wereldpolitiek heeft zich in Oost- Azië afgespeeld. Het geweldige conflict tus schen Japan en China heeft het geheele jaar zijn sombere schaduw over den volkenbond geworpen. Het jaar zette in met het gruwelijke bombardement van Tsjingtao. Op het einde van Januari werd de wereld opgeschrikt door het bericht, dat China Japan den oorlog ver klaard had; het gerucht bleek onjuist: een officieele oorlogsproclamatie tusschen beide landen is nooit afgekomen, maar de toestand werd er toch scherp door gekarakteriseerd. Den 19den Februari begon een grootseh Ja- pansch offensief tegen Shanghai, waarhij de Chineezen tot aller verwondering een held- haftigen tegenstand boden, zoodanig zelf, dat de Japanners na een nominaal succes door het accoord van Shanghai, op 3 Maart, een einde aan de vijandelijkheden op dit front maakten. Met des te meer kracht zetten zij hun actie in Mandsjoerije voort, en daar slaagden zij er in hun doel volkomen te bereiken. Met hun hulp werd een van China geheel afgescheiden zelfstandigen staat Mandsjoekoeo gesticht, wel ke, in naam afhankelijk, in werkelijkheid ge heel onder de bescherming van Japan staat, als een voorpost van het Japansche imperia lisme op het Aziatische vasteland. Het geheele jaar door heeft de volkenbond zich met dit vraagstuk moeten bezig houden; een speciale volkenbondscommissie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld (Lytton-rap- port)er is een beroep gedaan op de artikelen 11 en 15 van het covenant, er is op art. 16 gezinspeeld, maar Japan zet zijn werk door, zonder zich al te veel 0m de Geneefsche in terventie te bekommeren. Weinig heilspellend is de jongste nota van Cbina aan den bond, dat, tenzij deze er in slaagt recht te verschaf fen. China zelf zijn recht zal zoeken en den strijd op leven en dood, op redding of onder gang zal wagen. In Britsch-Indië, waar het jaar met de arrestatie van den mahatma Gandhi begon, hebben zich de onlusten wat gelegd. Men kan zelfs na een aanvankelijke opbruising der vrijheidspassies van een betrekkelijk rustig verloopen jaar spreken. De grootste moeilijk heden zijn van intern-Hindoeschen aard ge weest en de beroemde hongerstaking van Gan dhi trof, hoezeer een mogelijke reactie het Engelsche bewind zorgen kon baren, vooral het lcastenwezen, ter bevruding der paria's. Toch blijft de Britsch-1 ndische beweging een der gevarencentra van het Britsche rijk en ook de jongste, te Londen gehouden derde ronde-tafel-conferentie heeft de dreiging van die zijde niet kunnen bezweren. In het nabije Oosten is de laatste weken een conflict tusschen Engeland en Perzië over de Anglo-Persian-concessie uitgebroken, dat reeds voor den volkenbond is gebracht, doch waar schijnlijk in vredelievende besprekingen zal worden opgelost. Verkiezingen. Het geheele jaar door heeft de internationale politiek, en daardoor de mogelijkheid van een herstel van vertrouwen, onder den onbarmhar- tigen druk der verkiezingen gestaan. Bijna in alle landen van beteekenis, Engeland en Italië uitgezonderd, zijn de parlementen hernieuwd. Op de desbetreffende, schokkende evenementen in Duitschland hebben wij boven reeds gewe zen, maar ook in Frankrijk is de spanning buitengewoon groot geweest, wijl de crisis een aantal factoren van onzekerheid gewekt heeft, welke den extremisten zeker een kans bood om hun gevaarlijke experimenten te beproe ven. Alom echter zijn de uitslagen buitenge woon meegevallen; in Frankrijk is een ver schuiving naar links ingetreden, maar in de overige landen hebben alle partijen zich zoo ongeveer, met de normale sclmmmelingen we ten te handhaven. Alleen in de Vereenigde Staten is een volkomen ommezwaai ingetre den: hebben de democraten de i epublikleinen radicaal verslagen. Maar bij hei merkwaardige systeem, dat in Amerika geldt, blijven de republikeinen nog tot Maart a s. aan het be wind, zoodat eerst dan de gevolgen van de volksraadpleging, zoowel wat drankwet als in ternationale politiek betreft, zich in de practijk zullen weerspiegelen. De crisis, waaronder lie landen lijden, heeft natuurlijk de stabiliteit der rgeeringen ver zwakt. Kabinetscrisissen zjjn dan ook aan de orde van den dag geweest. Frankrijk zag nu kabinetten: Laval, Tardieu, Herriot, Boncour, en in de andere landen ig het niet beter ge steld geweest. Gewoonlijk zijn deze wisselingen zonder veel incidenten verloopen, behalve in Zuid-Amerika, dat het geheele jaar door bui tengewoon onrustig, rev0lutionnair en zelfs oorlogszuchtig geweest is. Bijna geen staat is daar aan staatsgrepen ontkomen: Chili heeft zelfs een bijna ononderbroken reeks coups- d'état gekend. Het Grap Chaco-conflict tus schen Bolivia en Paraguay heeft den volken bond de omliggende statep en de States her haaldelijk tot ingrijpen gepoopt; tot dusverre echter zonder resultaat. In Mexico evenals in Spanje heeft de kerk vervolging het geheele jaar door in volle fel heid voortgewoed; steeds worden straffer maat regelen genomen om bisschoppen en priesters de uitoefening van hun ambt, den geloovigen het volbrengen van hun godsdiengtige plichten bezwaarlijker te maken. Als verheugend feit mag daartegenover gesteld worden dat vooral in Spanje de Katholieken zich als zoodanig steeds krachtiger gaan organiseeren om een bolwerk tegen het voortschrijdende anti-cleri- calisme, ongeloof en bolschewisme op te wer pen. In nuce. De reeds vermelde gebeurtenissen zouden ongetwijfeld voldoende zijn om het tijdperk van een jaar overvloedig en rijk te vullen; om een jaaroverzicht tot een opeenstapeling van louter feiten en data te maken. Om deze hoofdevene menten scharen zich echter als het ware tal loos vele evenementen welke zonder het be lang van het reeds opgesomde te hebben toch een eigen kleur en aspect aan het wereldge beuren geven. Wij moeten daarbij echter met een zeer korte nota volstaan, zonder dat wij zelfs hierbij den waarborg van absolute volle digheid willen geven. Op het gebied der handelspolitiek is 1932 het jaar der tarieven, en contingenteering ge weest; alom, zelfs in de meest vrijhandelsge- zinde landen als Engeland en Nederland valt een scherp toenemend protec'tiestreven waar te nemen. Men moet bijna van een universeelen economischen oorlog spreken. Engeland heeft zelfs zijn „tarievendag" gehad, en de confe rentie van Ottawa had vooral ten doel van het Britsche imperium een autarkische gemeen schap te maken, om dit wereldrijk ook econo misch tot een zelfstandige eenheid te doen uitgroeien. Tegenover deze wereldtendens kan slechts geplaatst worden het steeds meer door brekend inzicht, dat het steeds hooger optrek ken der handelsbelemmeringen de crisis slechts verscherpt; één daad ook: het verdrag van Ouchy, dat intusschen nog niet geratificeerd werd. De moeilijkheden van Engeland met de vol ken, welke het imperium vormen, kwamen vooral in Britsch-Indië en Ierland tot uiting. Nadat De Valera op 19 Maart te Dublin de macht in handen kreeg, heeft zich een onaf gebroken reeks conflicten tusschen Engeland en Ierland afgespeeld, en op dit oogenblik is de toestand weer meer gespannen dan ooit In Sovjet-Rusland heeft de domineerende minderheid nog steeds de volle macht in han den. Wel komen steeds meer geruchten door, dat de algemeene toestand allerbedroevendst is, dat de oppositie tegen Stalin steeds krach tiger gevoerd wordt. Maar de heerschappij van het bolschewisme blijkt nog allerminst ge schokt. Wel toont Moskou dat het voor den socialistischen ophouw van het land absoluut vrede behoeft; vandaar zijn pogen om zooveel mogelijk niet-aanvals- en vriendschapsverdra gen te sluiten, welke het oorlogsgevaar kunnen verminderen, in elk geval de gevreesde uitbar sting aanmerkelijk zullen vertragen; vandaar ook de merkwaardige houding van Moskou in het Oost-Aziatische conflict, waarin'met zoowel toenadering tot Japan als tot China zoekt. Het fascistisch-regiem van Mussolini komt versterkt uit de moeilijkheden, welke ook Italië heeft doorstaan. Het eerste decennium isö met buitengewonen jubel gevierd, slechts overschaduwd door de buitenlandsche zorgen, welke in twee richtingen: Frankrijk en Joego slavië gaan. Vooral de Dalmatische kwestie versombert den jaarwensch: de relaties tusschen Rome en Belgrado zijn meer gespannen dan ooit. Vermeldenswaardig is nog, dat Mussolini den llden Februari door zijn audiëntie bij den H. Vader de verzoening met het Vaticaan als 't ware bekroond heeft. Joego-Slavië zag zich gedrongen de handen, welke de kleine entente verbinden, nog nauwer aan te halen. Niet minder dan drie belangrijke conferenties heeft deze statenge meenschap dit jaar gehouden, niet het minst wijl sterk gevoeld werd, dat Roemenië met zijn Bessarabische kwestie tegenover sovjet-Rus land in verschillende richtingen getrokken wordt. De volkenbond heeft dit jaar weinig lof mo gen oogsten; de algemeene vergadering is bijna ongemerkt verloopen; de buitengewone assemblée ter behandeling van het Mand- sjoerijeconflict zag zijn pogen tot dusverre jammerlijk mislukken. De bond maakt onge twijfeld een crisis door.maar het besef is zeer levend, dat hij een sterk bindend element in het internationale leven is, zoodat men de toekomst in dit opzicht toch wel met eenig optimisme kan tegemoet zien. Vermelden wij ten slotte, dat in het afgeloo pen jaar drie groote internationale figuren, wier werk voor eigen land en vrede hoogge waardeerd werd, door den dood zijn wegge rukt: Briand, mgr. Seipel en Schober. Door moordenaarshand viel de president der Fran sche republiek Doumer, die door Lebrun werd opgevolgd. Meer vertrouwen. 1932 is in elk opzicht crisisjaar geweest. Een jaar echter ook van likwidatie. Daarom wellicht ziet men het nieuwe jaar met grooter en blijder vertrouwen tegemoet. Moge het ko mende jaar onder Gods zegen het zoo lang verhoopte herstel der welvaart, geestelijk en stoffelijk, voor volken en individuen brengen. PARIJS, 30 December (H.N.) De buitenge wone zitting van kamer en senaat is vandaag geëindigd met het voorlezen van het sluitings decreet. Volgens de wet moet het parlement thans den tweeden Dinsdag van Januari voor de gewone zitting bijeenkomen. In deze zitting moeten eerst de voorzitters gekozen worden. De senaat heeft vandaag zonder veel debat het voorstel inzaké de Oostenrijksche leening aangenomen. PRAAG, 30 December. (H. N.) President Masaryk is ongesteld. Hij lijdt aan een lichten aanval van griep. RUSLANDS AMBASSADEUR IN CHINA NANKING, 30 December. (R. O.) De Chinee- sehe regeering heeft de benoeming goedgekeurd van Bogomoloff, vroegeren legatie-raad der Russische ambassade te Londen, tot ambassa deur der sovjetregeering in China. „Wees nou eris verstandig, Fannie, en 'laat je niet zoo trekken 1" LONDEN, 30 December (N.T.A.) (Draadloos) Baldwin heeft aan de conservatieve partij een Nieuwjaarsboodschap gericht, waarin hij o.m. zegt: Ofschoon wij de tarief-politiek hebben aan vaard heeft het niet in de bedoeling gelegen steeds hooger tariefmuren te bouwen. Langs dien weg zouden we eerder tot vernietiging dan tot herstel van den internationalen handel ge raken. Ons doel is de tarieven te gebruiken in den strijd voor een vrijeren wereldhandel, en de eerste belofte van succes in die richting be staat in de pogingen van protectionistische lan den met ons overeenkomsten te sluiten, die den wederzijdschen handel bevorderen zullen. Het gevaar van overdreven tarieven ligt in de ver onderstelling, dat een land op die wijze tot bloei zou kunnen komen in een door armoede getroffen wereld. Dit is zelfbedrog. Amerika met al zijn voor deden van zijn geweldige hulpmiddelen heeft getracht zichzelf in isolatie tot voorspoed te brengen. Die poging is mislukt en waar zelfs Amerika zelfs zijn deel in de algemeene instor ting heeft moeten dragen, daar kan geen ander land hopen of verwachten, dat 't alleen zal kun nen stand houden in de algemeene depressie. De erkenning hiervan dwingt de regeering zeer veel belang te hechten aan de voorgestelde economische wereldconferentie, want slechts door een algemeene actie tot herstel van de wel vaart ingezet met en bespoedigd door opheffing der belemmeringen voor de financiën en den handel, kunnen Engeland, of welk land ook, hopen op vooruitgang. Intusschen is het duidelijk, dat Engeland, als de wereld den weg van algemeen herstel opgaat opnieuw vooraan zal staan. Het reddingswerk van het laatste jaar heeft het de ergste onder vindingen, welke andere landen hebben opge daan bespaard. Terwijl anderen nog dieper verzonken zijn in het moeras van de werkloosheid, hebben wij, aldus Baldwin, geen verder terrein verloren. Het laatste jaar, terwijl de wereldhandel ernstig is achteruit gegaan, hebben onze uitvoeren een kleinen vooruitgang te zien gegeven en nadat wij afgezakt waren naar de derde plaats op de lijst van de groote exportlanden, staan wij nu weer aan het hoofd. Daarmee zijn wij er nog niet; het is echter een duidelijke aanmoediging, om op den ingeslagen weg voort te gaan. PARIJS, 30 December (V. D.). In het groote Fransche weekblad „Illustration" pu bliceert de toekomstige president der Veree nigde Staten, Roosevelt, een artikel, waarin hij een gedeelte van zijn regeeringsprogram be spreekt. Hij verklaart zich een overtuigd voorstan der van een reorganisatie van den Amerikaan- schen buitenlandschen handel en schrijft, dat voor het herstel daarvan een internationale actie noodzakelijk is. Hij is een verdediger van alle wederzij dsche overeenkomsten met andere landen, teneinde op deze wijze tariefwijziging of andere wette lijke maatregelen te verkrijgen. Er diende weer een tariefcommissie te komen, zooals die, welke Wilson in 1916 had opgericht. De beslui ten van deze commissie moesten het stempel van een hoogen economischen geest en van be sliste onpartijdigheid dragen. Bezuiniging op het gebied van de bestuur- taak kon slechts bereikt worden door afschaf fing van de bureaucratie, die te Washington zeer sterk vertegenwoordigd was. Het staken van een reeks van werkzaamheden, die de re geering tot nog toe had uitgevoerd, achtte Roo sevelt noodzakelijk. De nieuwe regeering zou slechts het noodzakelijkste mogen uitvoeren. Het was daarom de voornaamste plicht voor leder, die in dienst van den staat is, om eerlijk samen te werken, teneinde de uitgaven te ver minderen en om overal, waar men het noodig achtte, het bestuursapparaat te reorganisee- ren. De president niet voor 3 Januari te Washington terug. WASHINGTON, 30 December (R. O.). Pre sident Hoover, die op het oogenblik met zijn jacht aan de kust van Florida vertoeft, zal waarschijnlijk niet de traditioneele Nieuwjaars receptie op het Witte Huis houden. Op deze receptie neemt de president ge woonlijk de gelukwenschen van 5 4 6000 Ame rikanen in ontvangst en drukt al die duizen den de hand. President Hoover, die in bijna twee jaar geen vacantie heeft genomen, zal niet voor 3 Januari te Washington terugkeeren, wan neer 'het congres van het Kerst-recès voor het eerst weer bijeenkomt. MADRID, 30 December (V.D.) Omtrent de vondst van 1000 bommen te Barcelona wordt na der gemeld, dat de opslagplaats behoorde aan syndicalisten, die behalve een duizendtal zware bommen ook 2000 ontstekers,, vijftig K.G. dyna miet en verscheidene revolvers en geweren daar hadden opgeslagen. Uit de gevonden documenten bleek, dat deze wapens bestemd waren voor een grootseh op gezette revolutionnaire beweging, dié tegelijker tijd met de voorgenomen spoorwegstaking zou uitbarsten. Bij het complot zouden officieren en soldaten van verschillende garnizoenen betrok ken zijn en de omwentelingspoging zou reeds over eenige dagen loskomen. De politie vond de' uitgewerkte plannen der syndicalisten die zij verantwoordelijk acht voor de bomaanslagen van den laatsten tijd te Bar celona. Volgens een H.N.-hericht zouden nog slechts drie personen in verband met dit complot ge arresteerd zijn. NEW DELHI, 30 December (R.O.) De be richten in de Londensche pers (ook ten onzent dezer dagen gepubliceerd. Red.) over bet af treden van den onderkoning in Br. Indië, als mede over de invrijheidstelling van Gandlii, welke 1 Januari a.s. zou plaats hebben, zijn pure verzinsels. Naar Reuter van gezaghebbende zijde ver neemt, is bij de Indische regeering van plan nen om Gandhi in vrijheid te stellen, niets be kend en is er ook geen wijziging te verwachten in de politiek tegenover den mahatma. BOMBAY, 30 December. (V. D.) Gandhl heeft na een onderhoud met den paria-leider Kellapan definitief medegedeeld, zijn honger staking voor de toelating der onaanraakbaren in den Guruvayar-tempel voor onbepaalden tijd uit te stellen, aangezien de campagne voor de zaak der paria's zeer bevredigenden voort gang maakt. In een nieuw ultimatum aan de Britsche re geering eischt Gandhi dat alle wettelijke maat regelen, die de vrije ontwikkeling der paria's belemmeren, en hun den toegang tot de Hin doe-tempels beletten, zullen worden ingetrok ken. HELSINGFORS, 30 December (R. O.). Da sovjet-regeering heeft besloten, de districten van West-Rusland, en met name de streken, die aan Polen en Roemenië grenzen, sterker te bevolken. Oud-soldaten van het roode leger zullen als kolonisten met hun gezinnen naar deze stre ken worden gezonden. Speciale voorrechten zullen aan deze kolonis ten worden verleend. Zij zullen de eerste tien jaar geen belasting behoeven te betalen en zij zullen gratis zaai-zaad krijgen. Tevens zal de regeering hun credieten ver strekken om landbouwmachines te koopen. BOEDAPEST, 29 December. (R.O.) De drie kinderen van een herbergier uit Miskolez sta ken in afwezigheid van hun ouders de kaarsjes van den kerstboom aan. De boom vatte vlam en stond spoedig in lichten laaie. Twee kinderen, een van vier en een van twee jaar, kwamen in de vlammen om. Het derde kind, dat zes jaar oud is, werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Chineesche studenten met Russische opleiding van regeeringsposten geweerd. SJANGHAI, 30 December (R. O.). De Chi neesche centrale regeering heeft een decreet afgekondigd, waarbij aan Chineesche studenten die in Rusland hun opleiding hebben genoten, de gelegenheid wordt ontnomen regeeringsbe- trekkingen te bekleeden in China. De regeering is tot dezen maatregel overge gaan, toen zij ontdekte, dat Chineesche stu denten, die op communistische wijze waren op geleid, in China regeeringsposten kregen en daar communistische practijken toepasten. Deze staat van zaken zou volgens de regee ring aanleiding kunnen geven tot ernstige moeilijkheden in de toekomst. ALGIERS, 29 December. (V.D.) Donderdag is te Algiers een jonge Zweedsche dame aan gekomen, die als gevolg van een weddenschap alleen, slechts vergezeld door een 15-jarigen inboorling, In een kleine auto van 16 P.K. van Kenya vertrekkende, de geheele Sahara was doorgetrokken. In Nigeria was de Zweed sche, mevr. Dickson genaamd, dikwijls ge dwongen, geruimen tijd te wachten, totdat de inboorlingen een brug hadden gelegd over de gezwollen rivieren. GIFT AAN DEN H. VADER. Naar Kipa uit Londen verneemt, heeft de heer John Meade Falkner, een bekend zaken man uit Durham, uit dankbaarheid voor de groote bewegingsvrijheid, welke hij in de Va- ticaansche kunstzalen en in de bibliotheek ge noten heeft, den H. Vader een bedrag van 500 pond sterling doen toekomen, waarover Z.H. naar "believen kan beschikken. Vijf huizeu in asch. KEULEN, 29 December. (V.D.) Donderdag avond tegen 18 uur ontstond in de woning van een wijnbouwer in Keulen een groote brand, die met groote snelheid om zich heen greep en spoedig op vier naburige woningen over sloeg. Tot laat in den avond was de brand weer bezig met bestrijding van de vlammen. De vijf huizen zullen intusschen alle wel een prooi der vlammen zijn geworden, waardoor 6 gezinnen met taljijke kinderen dakloos worden. Behalve de huizen, zijn groote oogst- voorraden verloren gegaan. SLECHTS EEN MANIFESTATIE De Egyptische legatie verzoekt medé U deelen, dat de aanslag op koning Foead niet anders was bedoeld dan als een manifestatie. De gevonden bom was niet aangestoken, zeer onvolledig vervaardigd en neergelegd op een plaats op grooten afstand van de polytechni sche school. Onderwijzers en ambtenaren zonder salaris. CHICAGO, 30 December (R.O.) Honderden onderwijzers, staats- en gemeente-amlbtenaren verkeeren op het oogenblik in nood, daar hun salarissen niet uitbetaald worden, wijl de stad in financieele moeilijkheden zit. Verscheidene ambtenaren hebben hun wo ningen moeten verlaten en slapen thans in te huizen voor dakloozen. Het bureau voor „Public Welfare" heeft re gelingen getroffen om allen ambtenaren, wier salaris in zes maanden of langer niet uitbetaald is, speciale hulp te verleenen. Het eerste half uur dat het bureau geopend was, hadden zich reeds 150 personen om steun aangemeld. Alleen employé's die minder dan 150 dollar per maand verdienen, komen in aanmerking. Zij ontvangen 40 dollar in de maand steun in den vorm van voedsel, kleedingstukken, brandstof fen en andere noodzakelijke behoeften. Het bedrag dat zij op deze wijze krijgen, wordt van hun achterstallige salaris afgetrokken. De stemming in den Franschen senaat. PARIJS, 29 December. (V.D.) In den Fran schen senaat is het twaalfde gedeelte der a.s. begrooting goedgekeurd met 242 tegen 6 stem men, zonder dat de minister van financiën, Chéron, het noodig oordeelde de vertrouwens kwestie te stellen. Ook met de voorgestelde op voering der hoogste grens voor de uitgifte van schatkistbons tot 5 milliard verklaarde de senaat zich accoord. STAMBOEL, 30 December. (V.D.) Gisteren is in Turkije, evenals in het geheele gebied van den Islam, de Ramadan gevierd, één der voornaamste heilige dagen van het Mohamme- daansche jaar. Aanvankelijk had Kemal Pasha gedecreteerd, dat de Arabische gebeden vervangen moesten worden door Turksche teksten, doch deze maatregel bleek in de practijk niet uitvoer baar, zoodat de Muzzeïn voorloopige vrijstel ling van dit besluit hebben gekregen en de gebeden gisteren nog bijna overal in het tra ditioneele Arabisch zijn uitgesproken. WAANZINNIGE VERWEKT OPSCHUDDING IN DE KERK. LONDEN, 29 December. (V.D.) In een katho lieke kerk in Oxford heeft heden een incident plaats gehad, dat groote ontsteltenis verwekte. Een jonge vrouw, die voor de Kerstkribbe stond, verwijderde plotseling het beeld van het Christuskind uit de kribbe en legde haar eigen zuigeling er voor in de plaats. Daarop snelde zij naar het hoogaltaar, rukte er het kruis af en slingerde het weg. Tenslotte werd zij door kerkgangers vastgehouden en aan de politie uitgeleverd. ROEKELOOZE TOCHT GESLAAGD. OSLO, 29 December. (V.D.) Een Noorsch zeeman, Alfons Hansen, is in Augustus van dit jaar vertrokken in een zeilboot, van 36 voet lengte om een weddenschap te winnen, inhou dende, dat hij op Kerstavond in Miami op de kust van Florida zou aankomen. Hij is precies op tijd in Miami aangekomen. Zijn „beman ning" bestond, behalve uit hemzelf, uit een hond en een kat, die den overtocht in goeden welstand hebben doorstaan. TWEE KAPITEINS NEERGESCHOTEN DOOR EEN NEGER-SOLDAAT. FORT HUACHUCA (Arizona), 30 Dec. (R.O.) Twee kapiteins, en hun vrouwen werden doodgeschoten en een luitenant ernstig ge wond door een neger-soldaat, die amok maakte, totdat hij door soldaten van de wacht werd neergeschoten. GENEVE, 30 December. (R.O.) De Britsche regeering heeft de ratificatie van het Oosten rijksche leeningsprotocol bij het secretariaat van den volkenbond gedeponeerd. Men verwacht, dat morgen de Fransche ratificatie zal worden gedeponeerd, aangezien deze gisteren door de kamer is goedgekeurd. Het protocol kan dus nog op den laatsten dag van den vereischten termijn in werking treden. 1 Januari nieuwe schoonmaak in sovjet- Rusland, MOSKOU, 30 December (R. O.) Het uitvoe rend comité der communistische partij heeft besloten, op 1 Januari een nieuwe groote zui veringscampagne te beginnen. Het comité heeft verklaard, dat de zuivering moet wor den voortgezet tot de partij bevrijd is van le den, die de socialistische principes trachten te ondermijnen. Tot nader aankondiging zal niemand meer tcA de partij kunnen toetreden. De laatste groote zuiverings-campagne heeft plaats gehad in 1928, toen 260.000 leden uit de partij werden gezet als gevolg van het con flict tusschen Stalin en Trotzki. In Mei a.s. congres der com munistische internationale. MOSKOU, 30 December (V.D.) In Mei 1933 zal het congres der communistische interna tionale bijeenkomen om politieke en economi sche kwesties te hespreken. Tegelijkertijd zal de nieuwe leiding der communistische interna tionale worden gekozen. Generaal Kundt opperbevelhebber der Bolivianen. LONDEN, 30 December (R.O.) Uit La Paz wordt gemeld, dat generaal Kundt bij regee- ringsverordening van 7 December tot opperbe velhebber der te velde staande Boliviaansche strijdkrachten is benoemd. Generaal Lanza blijft chef van den Boliviaan- schen generalen staf. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: In een schrijven aan de regeering, hebben de patroons van de textielnijverheid medege deeld, dat zij absoluut gekant zijn tegen het invoeren der 40-urige arbeidsweek in deze industrie. RIO DE JANEIRO, 30 December (R.O.) Naar hier verluidt, zouden de Peruvianen voornemens zijn Loreto militair te bezetten en Leticia aan Columbia terug te geven. LONDEN, 30 December (H.N.) De Peruaan- sche regeering spreekt, volgens een mededee- ling van het gezantschap te Londen, de geruch ten tegen, volgens welke zij voornemens zou zijn, Columbia den oorlog te verklaren. TRAGISCHE DOOD VAN MOEDER EN KIND. LEIPZIG, 29 December. (V.D.) De vrouw van den slotenmaker Gottfried bevond zich hedenmiddag met haar dochtertje van 5 jaar in de keuken. Plotseling kreeg de vrouw, die aan hartzwakte leed, een flauwte, juist op het oogenblik, dat zij het gaskomfoor wilde aan steken. Het kleine meisje ging in radeloosheid op den rug van de voorover gevallen bewuste- looze vrouw zitten. Door het ontsnappende gas zijn moeder en kind omgekomen. DE 46.000 KANARIES VERTROKKEN. HAMBURG, 29 December. (R.O.) Twee sche pen, elk met 23.000 kanaries aan boord, zijn van hier naar New York vertrokken. Zooals reeds gemeld zijn de vogeltjes allen gevangen in het Harzgebergte; in Amerika is naar deze zangertjes groote vraag. Veertien oppassers gaan met elk schip mee, om de vogels te verzorgen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Sedert een paar dagen is nu ook het traject ClabecqBrussel voor het verkeer van binnen schepen van 300 ton opengesteld. Dit zal van grooten invloed blijken te zijn voor de havens van Brussel en Antwerpen. Vanuit deze laatste stad zullen voortaan groote hoeveelheden erts, hout, mijnhout, granen, petroleum, zand, grint, etc. naar het bekken van Charleroi worden gezonden. Vermelden wij terloops, dat het de „Soc. beige des betons" is, die dit werk tot algemeene bevrediging heeft uitgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 13