1932 BINNEN ONZE GRENZEN MAX EN ZIJN VRIENDEN. ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 OP DEN VOORAVOND Een nachtelijke opmarsch. I DE RAMP VAN DE „CAMILLE MORTENOL". Drama op den Atlantischen Oceaan stormweer. MOORDAANSLAG OP ZIJN MEISJE Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart. Door flink optreden van het meisje mislukt. De kogel vloog in liet plafond. actie in het visscherij- bedrijf. smokkelaar doodgeschoten. de moord in de naaldwijksche. STRAAT. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Treffend is het, hoe wij allen, menschen- kinderen, die we zijn, dezen avond iets ge meen hebben. De maatschappelijke verhou dingen hebben ons los en uit elkander ge slagen; het zij zoo en het moet zoo zijn, hoe hard het ook klinken moge. Maar er zijn gebeurtenissen in ons leven, waarbij het hooge en het lage, het teveel of het temin, ons onverschillig laat, waarbij één denken ons bezielt, één doel onze daden beheerscht. Aan de wieg en in het giaf is alle onder scheid wel ver gevallen; maar ook bij de Raadplegen wij onze aanteekeniugen, dan is er niet zoo heel weinig gebeurd. dat voor Nederland van nationaal, politek en sociaal be lang kan worden geacht. Uit het nationale, leven. Nationaal mag heeten wat het Koninklijk Huis doet en dit beeft zich in het afgeloopen jaar waarlijk niet onbetuigd gelaten in het meeleven met het wel en wee der bevolking. Publiceerde de „Osservatore Romano" op 13 jaarlijksche wisseling van Oud en Nieuw I jaauavi de Kerstrede niet. welke H. M. voor weten we veel overeenstemming onder alle de radio hield? En stond de Koningin haar eigen schilder- mens en. tp he.. werk niet af voor tentoonstellingen, waarvan Dezen avond hebben allen wel iets te oe opl)rengst> dle ruim 30.000 gulden bedroeg. peinzen, dat het oude jaar gebracht hee aan be( crisiscomité werd afgestaan?' Het is hebben allen wel iets te verwachten, dat trouwens een heel bedrag, dat de Koningin, de het. nieuwe jaar brengen kan. In den nieuw- Koningin-Moeder en de Prinses van hun inko- iaarswensch van de Moeder zit een heil- ™n afstonden voor volksbelangen. Uiteraard jaarswenscn van de -s daarvan s,echts een deei publiek bekend, bede, sterk en oprecht, ai zweeu ae gcui mgar djt deel ,g n-et gerjng. De noodlijdende van een kostbaar parfum of de sterke lucht toonkunstenaars, de kunstschilders, het Crisis van zure visch om de uitgestoken hand. comité, de verongelukte Zandvoortsche vis- Het Zalig Nieuwjaar" van den Vader, die schers, de arme kinderen in Suriname, de morgen naar z'n vrienden rijdt in een blin- ^Slachtoffers in Indië en de schippersk.n- morgen I deren werden bedacht met sommen, die te kende limousine, en van den armen tobberd, die morgen langs den weg doolt, doelloos, lusteloos, met als eenige taak, op tijd te stempelen, is even hartelijk bedoeld en met evenveel overtuiging gezegd. zamen een vermogen vormen. Daarbij vertoonde de Koningin zich onver wacht te Poeldijk, in Noord-Holland, in Fries land, op de kaasmarkt te Bodegraven en elders om zich persoonlijk op de hoogte te stellen. Dat de prinses Roerïuond's zevende eeuwfeest Deze dag, waarop iedere sterveling een kwam meevieren en dat de Koningin op ver- héilwensch heeft voor zijn medemensch, waarop we elkander als broeders de hand réiken, is wel zeer geëigend voor een sobere bezinning. Wjj wilden U iets zeggen over het uitzicht op de toekomst. We hebben slechts eenige zoek van den Katholieken Vrouwenbond de Brabantsche baanwachteres gratie schonk, mo gen wij hier met erkenning vermelden, terwijl de Prins, bij tal van gelegenheden op zijn bescheiden maar gewaardeerde wijze belangstelling toonde en de vriendelijke Konin gin-Moeder o.a. de von Siebold-tentoonstelling eenvoudige woorden voor U, over den moed te Leiden bezocht. om te leven, het kapitaal aan Godsvertrou- De tentoonstellingen, die de Ministeis open den of bijwoonden zijn met te tellen, vermei- wen, dat we verzamelen moeten, om daarop den a]leen dat de premier de nieuwe een nieuw levensjaar te beginnen; over de brug te Maastrjcht inaugureerde. Te Genève rente aan durf, die dat kapitaal zal afwer- werd Mgr. Nolens herdacht op 12 April en den pen, als we het maar beleggen in Christe lijke daden. Wij zijn slechts schamele bezitters, maar vertrouwen maakt ons rijker dan alle men- Nederlandsehen dank bracht prof. Aalberse er over, die ook het eerste jaargetijde bfiwoonde, u-aarvoor de Katholieke Kamerfractie van Venlo zorgde. Beleefde ons land einde Januari een baro- schenweelde. En als de Kerk vandaag zingt raeterstand zoo hoog als sinds 1849 niet werd waargenomen, bet maakte ook kennis met aardbevingen, al waren deze gelukkig niet :zoo erg als die, waardoor midden April de Mina- hassa geteisterd werd. Wel kon men bier van tropische hitte spreken, toen de barometer op 19 Augustus 90 graden noteerde. Bezocht Emir Feisal ons land, ook de prins van Wales toefde bier even en de leider der Malt.hezer ridders, prins Chigi, terwijl Kardi naal van Rossum voor het laatst in zijn vader land kwam om te Maastricht te sterven en met koninklijke eer te worden begraven in zijn oude Wittemsche klooster. Op 1 Maart ging een salariskorting voor de en bidt „Tui sunt coeli et tua est terra; erbem terrarum tu fundasti", (Hemel en aarde zijn uw bezit, Gij hebt de aarde ge grondvest) leert Zij de groote opvoed kundige van alle tijden onze afhanke lijkheid van den Schepper jubelend be zingen. Hij immers zet de zon te laaien boven onze hoofden, maar slaat ons even goed met leed en lijden, wanneer Zijn ondoorgrondelijke wijsheid dit noodig vindt. Dit besef van Gods almacht, van Gods onmiskenbaar bestier in iedere handeling, die gesteld wordt, maar daarnaast het zekere weten, dat Hij oneindig goed is, -ips cc ivonmgin. up i Aum nau uc ul—..— r moet den moed geven, het nieuwe jaar Verschuur inwerking en oplMèide^ Wjnkel- ooit b^n^U^s e®°ele e;X '^ien onze Wéér aan te durven. Als wij uittrekken met sluitingswet, terwijl toen ook de me ,/ioh daarhii het voorbeeld berinneren binnen en minister Verschuur de Crisiszuivel- wet, welke met 53 tegen 12 socialistische stem men werd aanvaard. Het wetsontwerp tot. steun aan de scheepvaart werd op 18 Mei ingediend en de veelbesproken godslasterings- wet namen beide kamers rechts tegen links aan. Clearingwet en crisispachtwet,Crisisvar- kenswet en steunwetten aan den tuinbouw, de haringvisseherij, de griendcultuur, en de tarwe- teelt baalden de eindstreep. Dit beleefde noch de geneesmiddelenvtfct, die geschorst, noch bet tandheelkundewetje, dat op 15 Juni verwoipen werd, evenals de pachtwetten, welke de heer v. d. Sluis indiende in den vorm. waarifl ze kort daarvoor door de Eerste Kamer verwor pen werden. Een feit van beteekenis was de verschijning van het Welterrapport, dat op 12 Augustus uit kwam, met een oplage van 14000 exemplaren die binnen twee dagen was uitverkocht. Het woord „Weiteren" kreeg burgerrecht, de naam weerklonk zelfs in de Ridderzaal bij de opening der Kamers en het was een opluchting, dat de Millioenennota er geen letterlijke copie van was, al bad de Regeering van bet, onder meer dan één opzicht, prijzenswaardig werk der veel gesmade commissie, profijt getrokken. Dit verhinderde niet, dat zij moest komen met een begrooting, welke een ongedekt (spoor weg) tekort aanwees van 101 mill, en een eigen lijk tekort van 147 mill., waarin moest worden voorzien door een reeks dekkingsontwerpen. Naast salarisaftrek werd ruim 60 millioen aan nieuwe belastingen opgelegd. De meeste harde maatregelen zijn aanvaard: een der hardste, de verhooging van het tarief, gjj^mbineerd met verzwaarden suikeraccijns bïétde op 22 December nauwelijks de meerderheid in de Eerste Kamer met 25 tegen 21 stemmen, nadat het al geschorst was in de Tweede Kamer en bij de bezuiniging van 6% millioen op het l.o. ging het links tegen het rechts. Te belangrijk om hier niet te vermelden, was de aanvaarding der Bedrijfsradenwet op IS October met 17 tegen 69 stemmen en van belang was ook de instellingswet van den Eco- nomiscben Raad, evenals minister Beelaerts verklaring op 1 April in de Eerste Kamer, da.t er geen verdrag met België zon tot stand komen voor de a.s. verkiezingen, verklaring, welke bij de behandeling der begrooting in de Tweede Kamer werd herhaald. De verkiezingen werpen haar schaduwen reeds vooruit. Zij zijn belangrijker dan die, welke de Eerste Kamer einde Juli eenigszlns veranderden. Niet van politieke beteekenis ont bloot was hier de intrede van drie nieuwe katholieke senatoren. Indien wij de verwerping der motie-Drop op 20 Mei met 46—10 stemmen in herinnering brengen, is meteen een der meest principieele interpellaties gememoreeid, terwijl de handelspolitieke interpellatie van mr. Kortenhorst op 10 Maart relief kreeg door dr. Colijn's aandrang om de meestbegunsti- gingsclausule onder de loupe te nemen. Zooals gezegd: de verkiezingen naderen. In November stelde de Katholieke Partijraad te Haarlem het a.s. program vast. Moge het er 487. De geschiedschrijvers zullen gewa gen van den grooten nachtelijken opmarsch van Doezelemoezelepoezele's legerscharen naar Duiuwijk. 488. Het leger kampeert. Aan het bivak- vuur wordt eerst over dappere daden ge sproken, en daarna geslapen. 489. De dageraad breekt aan. Het leger heeft zich in beweging gezet. Wie nadert daar? Vrouw Schulp, gevlucht uit het vreed zame Duinwijk. „Het stadhuis is bezet!" roept zij den helden toe. „Haast u". een kruistocht der helpende naastenliefde, die al aanstonds 12 duizend gulden opbracht voor de armen van alle gezindten. Indien wij mogen besluiten, dan is het met eenige personalia. De Katholieke Mijnwerkers- bond verloor haar trouwhartigen voorzitter Stins, de Heerlensche vroedvrouwenschool zag dr. Cl. Meuleman heengaan en velen betreur den het overlijden van de pastoors Donders en dr. van Koeverden, die ver buiten hun kerkelijk ambtswerk optraden. De Staatspartij vond in de verwerping der pachtwetten door de Eerste Kamer aanleiding om bet heele pac.htvraagstuk nog eens ter stu die toe te vertrouwen aan de commissievan Schalk en mr. Kooien volgde mgr. Nolens op als bijzitter in het internationale hof van jus titie voor geschillen inzake arbeidsregelingen. Voor dr. N. P. van Spanje werd een steen onthuld op „Dekkerswald" en Eersten Kerst dag kwam een deputatie der katholieke vrou wen Alb. SteenhoffSmulders danken en hul digen voor haar werk. Uit ons overzicht kan blijken, hoe de arbeid der Nederlandsche katholieken op politiek en sociaal terrein zich nationaal laat gelden en internationaal de aandacht trekt. Moge hij er toe strekken mee te helpen aan het scheppen van betere sociale toestanden in het komende jaar. JONGENSJEUGDWERK IN HET BISDOM HAARLEM. Het adres van den Weleerw. Heer J. Mol, Vrijgestelde voor het Jongens-Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem is St. Liduina-Gèsticht, Singel 50, Amsterdam. ambtenaren in en op 17 Maart bezochten de toe bijdragen om met het door ^^ken te doen drie voorzitters der groote landbouworganisa- digden geleverde werk den Katholieken tedoe ties de Koningin. Op 1 April trad de Drankwet- begrijpen, dat in het komende jaar meer da^ PATER BALTHASAR BRöLMAN- f In het ziekenhuis te Heerlen is overleden de WelEerw. pater Balthasar Bröltnan O. F. M. Pater Brölman, die te Amsterdam is geboren, was leeraar te Garnstock (België). waaiende vaandels en een „alleluja" op de lippen, is Hij de motor van den stoet en Hij laat het toe, omdat het goed is. En wan neer we gaan in een somberder stoet en de klokken het trage rythme kleppen bij het leed, dat in ons schreit, is Hij het wederom, die oorzaak en verklaring is van dezen tocht; Die dit toelaat, omdat het goed is. Wat het nieuwe jaar ons brengen zal, is onzeker. Wat Gods goedheid en rechtvaar digheid voor ons heeft bestemd, is niet te achterhalen. Daarom moet na het „Zalig Nieuwjaar" de eerste taak zijn, ons waar dig te maken voor Zijn gaven. Ons men- schen-optimisme moet ons beletten, bij de pakken te gaan neerzitten; het moet ons bezielen, moed te hebben voor wat komen zal. Dan kan de zon van een groot menschen- geluk weer de feestverlichting zijn van iedere woning; dan jaagt de arbeidsdaver weer in de stilgevallen machines en reppen weer nijvere handen aan het stilgelegde werk; dan komt weer de lach en het lied los, waar menschen in arbeid samen zijn; dan trekken de zorgenplooien weg uit het voorhoofd van den vader, die werken wilde en niet wist, waar hij den arbeid vinden moest; dan is ieder kind weer een stuk geluk, en is de dag van het loon weer een feest en niet meel- een vloek. Dit zouden wij U willen wenschen, als het Gods almacht zoo heeft willen bepalen. Onze heilbede voor 1933 is: een Zalig Nieuwjaar; zooals God het wil. tementen-indeeling een feit werd. Met. de opening van de luchtlijn Rotterdam Vlissin- gen en TwentheAmsterdam, mag de /eppe- lintocht boven Nederland worden gememo reerd, waaraan de Prins deelnam. De Radio- raad kreeg een nieuwen voorzitter in den heer van Boeijen, terwijl generaal Snijders warm werd gehuldigd bij zijn tachtigsten verjaardag. Van de buitenlandsche verhoudingen mogen wij berinneren aan den terugkeer van Z.Exc. Mgr. Sehioppa, den Pauselijken internuntius, die langdurig ziek was; aan de hooge onder scheiding, welke de Koningin van J inland ont ving en de niet te vriendelijke boycotdreige menten aan bet Duitsche adres van de zijde onzer industrieele en landbouwende wereld op 28 April. Er was dan ook heelemaal geen droe fenis. toen de Nederlandsche regeering op 3 October aan de Duitsche „tomaten com missie meedeelde, dat zij niet dacht aan onderhande len op de basis van een contingenteeringsplan van 40 pet.. Van de tentoonstellingen, die er vele waren herinneren wij aan de Katholieke Nijverheids expositie te Tilburg in Mei; van de congressen waarmee wij eveneens rijkelijk werden voor zien, noteeren we slechts het Spinoza-congres MGR. DE CARSALADE DU PONTf. Fransche bladen melden liet overlijden van Mgr. de Carsalade du Pont, bisschop van Per- pignan. PASTOOR G. W. BOLDER BEDIEND. Naar wij vernemen is gisteren de Zeereerw. heer G. W. Bolder, Pastoor van de St. Antonius- parochie te Utrecht van de laatste H. H. Sa cramenten voorzien. De toestand laat zich zeer ernstig aanzien. jongeren zich daarbij het voorbeeld herinneren van een der groote werkers, die wij op 6 No vember helaas! verliezen moesten in den persoon van prof. v. d. Grinten, behoeven wij de toekomst niet te vreezen. Van het sociaal en econo misch terrein. Niet dat deze toekomst zoo rooskleurig be looft te zijn. Want als wij met een enkelen oogopslag het sociaal-economisch terrein over zien, is er geen plaats voor opgetogenheid. Om maar te zwijgen van den nood ten piattelande, waarvan de boeteprocessie van den L.T.B. naar Heilo een roerende uiting was en welke de Regeering gedeeltelijk zocht te bezweren door machtige steunmaatregelen als de tarwe-, zui vel-, bieten- en varkenswetten, ook de indus trie en scheepvaart proefden ruimschoots den alsem der crisis. Reeds op 15 Januari adres seerden de reeders om steun aan de regeering en op 30 Augustus telegrafeerden de textiel- industrieelen om hulp tegen de moordende Japansche concurrentie in Indië. Een steun- wet voor de scheepvaart kwam en ook een commissie, welke de verhouding Nederland F. C- A. ETMAN. f Op 52-jarigen leeftijd is te Rijswijk over leden de heer F. C. A. Etroan, hoofd der R. K. U.L.O.-school. NAAR DE MISSIE. Se Z.E. pater H. Kuypers, Montfortaan, met verlof hij zijn ouders te Kerkrade, vertrekt 28 Januari a.s. vanuit Antwerpen naar de missie in den Belgischen Congo. Dr. ECKENER NAAR INDIc. Dr. Eckener is, naar Reuter seint, gisteren te Marseille aan boord gegaan van het S.S. „Ba- loeran" ten einde zich naar Indië te begeven ter bestudeering van een geregelden Zeppelin-dienst FriedrichshafenNed.-Indië. waar ook de Nijmeegsche prof. Sassen en de Indië had te bestudeeren. Of dit nog niet ge- Frankfortsche prof. graaf Dunin Borkowski S-J. noeg was, werd de textielindustrie geteisterd aanwezig waren. En dan zouden wij zeker niet door een wekenlang durend conflict, dat begin de geboorte van het iJselmeer op 28 Augustus April eindigde en 40 pet., der arbeiders werk- mogen vergeten noch het overlijden op Kerst- i00s jjet Daarnaast had men de zeer sterke - restrictie in de steen-industrie, den roep van Philips om contingenteering en den benarden toestand in de mijnen, waar in Januari een ontzaglijk conflict kon worden afgewend, maar op 26 Maart voor het eerst heel het bedrijf 's Zaterdags stil lag, nadat een loonsverlaging dag van den vice-president van den Raad van State, wiens heengaan niet zonder reden als een nationaal verlies beleden werd. Uit ons politieke leven- Wat het politieke leven betreft, onbe- van 10 pet. doorgevoerd moest worden wogen heeft men» het zeker niet kunnen noe- De stakingen van het sleepbootpersoneel, in men. De S.D.A.P. zag „De Fakkel" opvlammen, de strookarton-industrie en bij P. Smit gaan die wel verboden werd, maar niettemin op 2S wij maar voorhij. Wel dient herinnerd aan de Maart den weg bleek te wijzen aan de Onaf- snellere afvloeiing bij het spoorwegpersoneel, hankelijlf Socialistische Partij, die op het dat sinds November op 60-jarigen leeftijd ont- Haarlemsch Congres ontstond. De Katholieke slagen kan worden en over welks toekomst nog Staatspartij zag gelukkig niet zulk een split- «lies behalve gerustheid heerscht. De loon- sing, al verwekte de verwerping der pachtwet- kwestie beroerde behalve het politieke ook het ii :.-y. Mgr. Panlisseit bij zijn aankomst in het Vaderland aan het station te Maastricht i verwelkomd^ ten door de Eerste Kamer voldoende reactie en moest in December het ostentatief uittreden uit haar rijen door een man als professor Veraart worden betreurd. Dr. Deckers schijnt de eerste dienstdoende minister te zijn geweest, die Indië bezocht en de terugwijzing van prof. Kors aan de grens van België in Januari, veroorzaakte in breeden kring misnoegen. Meer dan deining vormden de moeilijkheden, waarmede de Indische Ka tholieke Partij te worstelen had. Zij was zoo ernstig, dat de kerkelijke overheid hier met categorische wenschen moest optreden om de eenheid te herstellen. Mr. van Schaik, die op 31 Januari zijn vijf tigsten verjaardag vierde, zag zich als opvol ger van mgr. Nolens benoemd tot voorzitter van den Mijnraad. Maar als voorzitter der Ka mer heeft hij waarschijnlijk meer besognes gehad. Niet alleen van impulsieve leden moest dr. Colijn op 20 April niet driemaal tot de orde worden geroepen en werd een coni- mvnist niet een keer uit de Kamer verwijderd niaar vooral door de drukwerkende wet gevende machine, welke sterk door de crisis werd beinvloed. Men had de strubbeling met jiet kortingswetje, dat op 23 Februari met 4842 stemmen werd aangenomen en de kwes tie der Indische bestuurshervorming, welke minister de Graaft er op 18 Maart slechts doorkreeg na de portefeuillekwestie gesteld te hebben. De Kamer verloor o.a. de heeren van Vuuren en Anient door den dood; haar oud-lid di». de Visser stierf en haar lid mr. Schok king ging naar den Raad van State. Een zeer gevoelig verscheiden was ongetwijfeld dat van haar vereerd lid mr. Heemskerk, die op 12 Juni te Utrecht het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Maar de arbeid ging voort: liet. pondenver- lies der Ned. Bank moest gedekt, de eerste contingenteeringswet (vleesch) werd op 28 April aanvaard en is door een reeks andere BIJZONDERE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG Aan mr. J. G. van Blom, secretaris-generaal bij het Departement van Justitie, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onder voorzitter van de Bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor de Ambtenaren bij de Departementen van Algemeen Bestuur en de daarmede gelijk te stellen ambtenaren. De Raad voor de Scheepvaart heeft Vrijdag uitspraak gedaan in zake het verloren gaan van den door de zeesleepboot „Ebro" gesleep ten baggermolen „Camille Mortenol" tijdens stormweer op den Atlantischen Oceaan, waar bij de beide runners Ras en Sperling om het leven kwamen. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van deze ramp niet is kunnen worden vastgesteld. Dat deze oorzaak niet kan worden vastgesteld, wellicht hieraan toe te schrijven, dat de communicatie-middelen tusschen sleepboot en molen gebrekkig waren. De kapitein sprak van een twintigtal seinen, welke op een carton zou den zijn vermeld. Zeker is echter, dat de ka pitein de beide runners een uur lang daarmede heeft gezien, zonder dat bemerkt werd, waar mede zij bezig waren geweest. Het is toch zeer goed mogelijk, dat, indien men aan boord van de sleepboot den waren toestand had gekend, de runners vóór het donker worden hadden kunnen worden afgehaald. De Raad heeft geen aanleiding gevonden de stabiliteit van den molen in twijfel te trek ken. Er moet dus iets bijzonders zijn gebeurd. Daarbij valt aan twee oorzaken te denken: het verschuiven van de aan dek over de bun ge stuwde emmers, of het lek worden van den mo len. Door beide oorzaken kan de slagzij wor den verklaard en kan deze plotseling zóó zijn verergerd, dat de molen gekapseisd is. Een gestadige toeneming van de slagzij is door den kapitein niet opgemerkt. Wat het stuwen der emmers aan dek betreft, dit zal steeds gevaren met zich brengen, ook al is het schip in dien toestand volkomen sta biel. De emmers zijn voorwerpen, welke zich niet. gemakkelijk leenen voor een behoorlijke, solide stuwage en hij het verschuiven van de zen deklast een passage aan béide zijden schijnt noodig zijn de gegevens voor de sta biliteit natuurlijk geheel veranderd en kan de molen plotseling omslaan. Ook met lekslaan kan dit geschieden. Een baggermolen is in dit opzicht een zeer kwetsbaar vaartuig. De emmers waren gestuwd op stevige houten plan ken, welke over de bun lagen. Aan den onder kant van de bun een zeer kwetsbaar punt was echter geen versterking aangebracht. In hoeverre hier van invloed is geweest de om standigheid dat de kapitein, na eerst op den wind te hebben gelegen, te ongeveer 4 a 5 uur Zuid is gaan sturen, terwijl de wind N.W. was, valt niet uit te maken. Een grief kan den ka pitein van de door hem gevolgde navigatie, naar 's Raads oordeel, niet worden gemaakt De ramp kwam voor hem onverwacht en heeft hem volkomen verrast. Het is echter te hopen dat. zoowel wat de beschikbare communicatie middelen als wat de stuwing der emmers be treft, uit deze ramp de noodige leering wordt getrokken. sociale leven: daarnaast richtten de door han delsbelemmeringen getroffen industrieën reeds in Januari een comité van verweer op en be sprak de katholieke Werkgeversvereeniging de crisis in een tweede Congres op 10 Mei, terwijl de katholieke boeren veertien dagen later in Den Bosch vergaderden. De financieeie wereld zag op 4 Januari de laatste particuliere bank te Leiden verdwijnen en de surséance-aanvrage van Scheurleer, had een geweldige run tot ge volg op de Haagsche Nutsspaarbank. Een ty pisch symptoom van de crisis was de werklooze scheikundige, die op 12 April te Rotterdam per vliegmachine solliciteerde. Werd Ileerjans- dam in Juni de eerste vrouwelijke ontvanger rijk en benoemde de Amsterdamsche raad een gehuwde vrouw tot hoogleeraar in het Stiaf- recht. de Staten van Z. Holland voerden het ontslag in voor de huwende ambtenares en het zelfde deed de Utreehtsche Raad, de eerste die zijn stad een automarkt bezorgde. Alle moed werd niet verloren, want de Bis- schopstad zag ook het eerste Nederlandsche Reclamecongres en het katholieke organisatie leven mocht bloeienden vooruitgang boeken. Maastricht zag op 24 Juli een jeugddemonstra- tie van katholieke arbeiders; Den Bosch be leefde op 31 Juli de stichting van den midden standsbond, het Katholiek Werkliedenverbond dat zich versterkt zag met het postpersoneel, richtte den bond van katholieke ziekenkassen op; de voorzitter van de kath. Jonge "'erkge- versvereeniging ging den zegen halen bij den Paus; de katholieke bond van overheidsperso neel en de Haarlemsehe Hanze vierden hun zil veren jubileumde kosters hadden voor het eerst op 30 September hun samenkomst te Nij megen; Herwonnen Levenskracht zag den aan vang van het nieuwe sanatorium te Bilthove'n; op den Haarlemscbeu socialen studiedag te Bergen, hield Mgr. Aengenent. die op 7 Juli Heliomare" inwijdde, een les; en te Utrecht GEORGANISEERD OVERLEG Bij beschikking van den" minister van Justi tie is met ingang van 1 Januari aan mr. J. G van Blom, secretaris-generaal bij het Departe ment van Justitie op zijn verzoek eervol ont slag verleend als onder-voorzitter van de Bij zondere Commissie voor Georganiseerd Over leg voor de ambtenaren hij de Departementen van Algemeen Bestuur en de daarmede gelijk te stellen ambtenaren; aan mr. K. H. Lubach, referendaris bij het Dep. van Justitie, op zijn verzoek eervol ontslag verleend: a. als ondervoorzitter van de Bijzondere com missie voor Georganiseerd Overleg voor de klerken, concierges en andere bedienden bij de gewone gerechten, den Centralen Raad van Be roep en het Hoog Militair Gerechtshof (de daaronder ressorteerende gerechten inbegre pen); b. als lid der commissie tot het instellen van een onderzoek omtrent de mogelijkheid van vereenvoudiging van de werkwijze van het ad ministratief justitieel personeel en, voor zoo ver zulks zonder plaatselijk onderzoek mogelijk is, omtrent de formatie van dat personeel. Gisterenavond heeft te Leiden de 28-jarig8 varensgezel J. D. uit Katwijk een moordaan slag gepleegd op de 33-jarige dienstbode S. M. D. had sedert eenigen tijd verkeering met het meisje. Zij wenschte echter de verkeering niet verder voort te zetten, toen haar bleek, dat D. erop tegen was, dat zij met zijn ouders kennis maakte, waaruit zij afleidde, dat hij den omgang niet ernstig opvatte. Zij deed hem een schrijven toekomen, waarin zij de verloving verbrak. Gisterenavond omstreeks 5 uur vervoegde D. zich aan de woning van de familie van L., aan den Rijnsburgerweg 167, waar het meisje in dienstbetrekking was. Op zijn hellen deed het meisje de deur open, waarna hij haar een revolver dreigend voorhield. Het meisje deins de eerst achteruit, gevolgd door D„ doch zij vatte op eens moed en greep hem bij den pols, waardoor de kogel, die hij juist afschoot, in het plafond terecht kwam. D. verdween toen en is even later, op aanwijzing van eenige bur- gers. door de Leidsche politie in de Emmalaan te Oegstgeest gearresteerd. De revolver bleek hij te hebben weggewor pen. Hij is naar het politiebureau te Leiden overgebracht en daar ingesloten. Bij een poging oin te vluchten. Vrijdagavond omstreeks halt zeven werd op den weg Kaldenkirchen—Venlo een luxe-auto door douane-beambten tot stilhouden gesom meerd. De bestuurder gaf geen acht op het stopteeken en reed door, waarna de beambten bet vuur openden en den auto in de banden troffen, zoodat de bestuurder tot stilhouden gedwongen werd. Ije beide inzittenden tracht ten in het omliggende veld te vluchten. Bij de achtervolging, die door de beambten werd be gonnen werd de 26-jarige L. W. Meyer uit Crefeld door een schot in den rug doodelijk ge troffen. De gewonde werd door de douanebeambten opgenomen en naar het Ziekenhuis te Kalden kirchen overgebracht, waar hij, na nog van de laatste H.H. Sacramenten te zijn voorzien, spoe dig overleed. De auto, die in beslag genomen werd, bevatte een zeer groote partij tabak en koffie. De tweede inzittende van den auto wist te ontkomen. Waarom de kellner op vrije voeten is gesteld. We hebben reeds eerder vermeld, dat de rechtbank bevolen had, de invrijheidstelling den kellner P., die, verdacht van den on langs in het perceel Naaldwijksehestraat 103 gepleegden moord, gevangen gehouden werd. In verband hiermede verneemt het Vad. van den verdediger van P. bet volgende omtrent de gegevens, waarop het verzoek om in vrijheid stelling was gegrond. In afwijking met andere getuigen, die kort nadat de schoten, waardoor de vrouw C. L. Naar wij vernemen is als resultaat van de besprekingen te IJmuiden gehouden onder lei ding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josepbus Jitta (als plaatsvervanger van den Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn., die we gens ongesteldheid verhinderd was) met ver- tegenwoordigers van de Vereeniging van Ree- doodel«k getroffen werd, gevallen waren ders in bet Visscherijbedrijf te IJmuiden eener- den jjeuner P. in de straat en in de zijds en de IJmuider Federatie, aangesloten uj idden«ke nabijheid van perceel 103 hadden den Centralen Bond van Transportarbeiders en .g >n tweetal getuigen komen verklaren den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders anderzijds, in overleg met partijen een bijzonderen bemiddelaar aangewezen, als hoedanig zal optreden mr. Ronibonnet, burge meester van Velzen. gevolgd; minister Ruys haalde den klpcenstenn 1 was de Aartsbisschop de ctujvqftit* gracht van DE „GOUDEN LEEUW". Blijkens een hij het Departement van Defen sie ontvangen bericht is I-Ir. Ms. „Gouden Leeuw" onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse J. J. A. va,n Staveren gister te Port Said aangekomen en vandaar vertrok ken. De „Havik" en de „Oehoe" zijn in Rome aan gekomen. De „Snip" (heenreis) is gisteren te Bangkok aangekomen. INVOER VAN BOTER De Staatscourant van gisterenavond bevat het Koninklijk Besluit tot vernieuwing van de contingenteering van den invoer van boter en voorts de verschillende ministerieele beschik kingen, houdende de uitvoerbepalingeu. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING TE GORCUM. Onder de arbeiders werkzaam bij de werk verschaffing aan de Doode Vliet te Gorinchem is een staking uitgebroken. Eenige arbeiders waren in den loop van deze week geschorst, omdat ze minder op hun kar hadden geladen dan per contract is overeen gekomen. De andere arbeiders hebben toen besloten om het werk gezamenlijk neer te leg gen. De minister heeft een onderhoud gehad met B. en W. van Gorinchem, terwijl laatstgenoem den eenige conferenties inzake deze kwestie met de arbeidersorganisaties hebben gehad. Dit had echter geen resultaat met het gevolg, dat de arbeiders gisteren het werk hebben neer gelegd. REIS VAN HR. MS- VAN NES- H. Ms. „Van Nes", onder bevel van den lui tenant ter zee le klasse, J. C. A. Scholte, zal op een in Januari te ondernemen reis naar de Bovenwindsche eilanden van 2326 Januari te St. Kits verblijven. De gouverneur van Cu rasao, de heer B. W. T. van Slobbe zal de reis mede maken. CRISIS-VARKENS WET De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft den termijn bedoeld in zijn beschik kingen betreffende de heffingen krachtens de Crisis-yarkeaswet, verlengd tot 14 Januari 1933 dat zij een man uit de richting van perceel 103 naar den Parallelweg hebben zien gaan. Deze twee getuigen, zekere W. C. Vr. en diens echt- genoote, die een huis bewonen op ongeveer 30 meter afstand van het pand Naaldwijksehe straat 103, hadden in den nacht van den moord omstreeks kwart voor 1 bezoek uitgelaten. Een oogenblik later hoorden zij schoten, knallen en toen zij 10 tot 20 tellen later naar buiten keken, zagen zij* een man uit de richting van het bewuste perceel zich naar den Para - lel weg begeven. Vlak bij den hoek ontmoette die man den kellner P., welke laatste juist den boek omsloeg van den Parallelweg naar de Naaldwijksehestraat. Dit getuigenis klopte dus met de bewering van P., die steeds had vol gehouden. dat hem bij het betreden van de straat een man van door hem beschreven pos tuur was gepasseerd. Doordat P. zich nog op den Parallelweg vond, terwijl de schoten gelost werden, zou het dan ook verklaarbaar worden, dat hij het, ge luid daarvan niet heeft gehoord. De verdediger, concludeerende. dat door deze getuigenverklaringen niet slechts de schuld van P. twijfelachtig was geworden, doch zelfs zijn onschuld was komen vast te staan, heeft op dien grond vrijlating van zijn cliënt verzocht, welk verzoek de rechtbank heeft ingewilligd. DOODSLAG De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den arbeider Th. A. V. te Berghem, die te Haren (Megen) J. Wijnakker met een mes heeft ge- i i»»« «'«lervan DREIGEND CONFLICT IN TRANSPORT BEDRIJF TE IJMUIDEN Donderdagavond vergaderde de algemeen lei ding der IJruuider Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders. Besloten werd het volgende telegram aan de reedersvereeniging te zenden: „Algemeene bestuursvergadering, aanwezig 55 bestuurders vakgroepen zeelieden, haven arbeiders en kolenwerkers, besloten, ledenver gadering voor zeelieden, havenarbeiders en ko- I ^kaa en gesneden, aan de gevolgen waarvan lenwerkers Maandag 2 Januari te adviseeren ^eze ,g 0Terleden. veroordeeld tot 5 maanden te staken indien u uw standpunt niet wijzigt Mocht aan dezen eisch niet worden vol daan, dan zal Maandagmorgen het volgende ad vies aan de ledenvergadering worden gegeven: „De vergadering, gehoord de door de reeders gestelde eischen van loonsverlaging en andere verslechteringen, besluit, dat zeelieden, haven arbeiders en kolenwerkers den arbeid zullen staken, tenzij de bestaande contracten weer voor een jaar worden verlengd. In geen geval zal zonder contract, op wat voor beloften of toezeggingen ook. de arbeid mogen worden her gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De •eisch luidde IV2 jaar. GAS-AANVAL. Te Utrecht heeft de politie hulp moeten ver. leenen aan een meneer, die in zijn woning aan de J P Koenstraat ruzie had gekregen met zijn onderbuurman. Deze onderbuurman had zich ontpopt als een listigaard, want in V^ats vnn handtastelijk te worden, had hu dn»r f van een zwavel en carbid mengsel, dat bi] op vaf, aangezien daardoor de actie zou worden zekere plaats had opgesteld, zi.iu hoi enl uur verplaatst naar een voor de arbeiders ongun- gegast.. De politie maakte aan d_ Btig tijdstig, einde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5