ZWARE BRAND IN DE ST. AN THONIEBR DE JAPANSCHE INVAL IN SHAN HAI KW AN. DE ATLANTIQUE-RAMP ZEETIJDINGEN. VRIJDAG 6 JANUARI 1933 EXPLOSIE DE OORZAAK Binnen horten tijd was het huis een vuurzuil. Het vuur overgeslagen naar aangren zend perceel. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. SCHIPPERSBEURS. LOONGESCHIL WOLLENSTOFFEN INDUSTRIE TE TILBURG. DE MOORD TE NUMANSDORP. De sectie op het lijk. UIT EEN KRANKZINNIGENGESTICHT ONTVLUCHT. VERZEKERINGSAGENT VERVALSCHT DIVERSE ACTEN. BOERDERIJ AFGEBRAND. DE TOESTAND VAN PATER VAN EGMOND. DOOR EEN STIER OP DE HORENS GENOMEN. EEN STAP VAN YEN TE GENEVE. HET ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK HET SLAPENDE ECHTPAAR. MARKTBERICHTEN. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. WISSELKOERSEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Men meldt ons uit Amsterdam: Een hevige slag komende uit het perceel An ton iebreestraat 6, bracht vanmorgen tegen 11 uur de omgeving in rep en roer. Aan de over zijde van de straat rinkelden de ruiten. Een roode gloed volgde op den slag, een vlam sloeg uit de winkel van het perceel, waarin een zaak in cellulold-artikelen van den heer Busnach ge vestigd was en vóór iemand eigenlijk recht be sefte wat er gaande was, laaide het vuur van beneden tot boven het dak van 't huis uit. Wat er eigenlijk precies gebeurd is kan men op het oogenblik nog slechts gissen. Van alle buren en omstanders hoorden wij hetzelfde: een slag, een roode gloed, en kgrt daarop het heele huis in brand. Voor zoover tot nu toe kon worden nagegaan moet de explosie hebben plaatsge had in een achter den winkel gelegen kamer, ïn den winkel bevond zich op dat oogenblik slechts één persoon, doch deze kan voorloopig niets vertellen van wat er in die achterka mer gebeurd kan zijn, want al kon hij zich door een dolle vluoht op het laatste oogenblik red den, een wegspringend voorwerp had hem achter het oor gewond, terwijl hij bovendien van den hevigen schrik een zenuwtoeval kreeg en on machtig in een ander huis moest worden bin nengedragen. Het huis waarin de explosie plaats greep was betrekkelijk laag en werd ge heel ingesloten door hoogere panden. Als uit een koker sloegen de vlammen tnsschen de muren van deze huizen rechtstandig omhoog tot ver boven de daken uit. Ook aan de voor zijde sloegen enorme vlammentongen uit de vensters der drie bovenverdiepingen en alvo rens de brandweer haar materiaal in stelling gebracht kon hebben, was het vuur buiten omgeslagen naar de drie bovenverdiepingen van het links aangrenzende pand, waarin de fa. S. Kleerekooper, in damesstoffen, geves tigd is. Van alle kanten kwamen de loeiende brandweerwagens aansnellen, motorspuiten, ladderwagens, de materiaalwagen, de stafwagen met de telefooncentrale, mansehappenwagens en de „Jan van der Heyden" die in volle vaart door het water van den Kloveniersburgwal kwam aantuffen. Een motorspuit en een ladder wagen, werden op den Kloveniersburgwal ge posteerd, maar haar grootste kracht ontwik kelde de brandweer in het front, waar het vuur in toomelooze vaart voortwoekerde. Het smalle pand, waarin de brand ontstaan was, leek nu één vuurkolom en ook in het pand daarnaast sloegen de vlammen reeds lustig uit de drie boven elkaar gelegen vensters. Hier viel nog wat te redden en op dit huis richtte de brandweer dan ook het eerst haar stralen. Maar ook op den vuurhaard schoten weldra van alle kanten watermassa's neer. Vanaf een hoog uit geschoven meehanischen ladder werd een straal in het hart van het vuur gericht. Beneden pro beerden brandwachts het vuur in den winkel terug te dringen om in het huis te kunnen binnendringen. Zoolang dit nog niet ging, werd er alvast een lange rameistraalpijp door den winkel in de achterkamer gestoken waar zich de vuurhaard bevond. Vanaf de straat gingen ook stralen da bovenverdiepingen in en door een juist aan de achterzijde van het pand grenzende lunchroom op den Kloveniersburg wal werd 'n op 'n daar opgestelde motorspuit ge koppelde straal in den rug van het vuur ge bracht om uitbreiding naar deze zijde de lunchroom stond rakelings tegen het brandende huis aan te voorkomen. In deze formatie opende de brandweer het offensief. Het werd een buitengewoon felle, maar ook zeer kort du renden strijd, die door commandant Gordijn en hoofdbrandmeesters Fijrch en Hartdorf geleid werd. Het eerste succes begon zich af te teekenen in het pand van de fa. Kleerekooper, waar het vuur tot staan werd gebracht en kort daarop geheel gedoofd was. De fa. Kleerekooper be woont een dubbel pand, de nummers 2 en 4, zoodat slechts de drie bovenverdiepingen vaD het laatstgenoemde perceel gedeeltelijk zijn zijn uitgebrand, terwijl de winkel ernstige water schade en rookschade kreeg. Het tweede succes dat de brandweer mocht boeken was, dat de ach tergrenzende luchroom en het rechtsbelendende perceel volkomen gespaard bleven. Wat het huis van den heer Busnach betreft toen tegen 12 uur het vuur gedoofd was en de rook was opgetrokken, kon men slechts con stateeren dat er niets meer dan wa smeulende balken en binten, alsmede zwart geblakerde muren van over waren. Toen ging nog het gerucht dat een 14-jarige bediende vermist werd. Hij moest zich op het oogenblik van de ontploffing in het huis bevon den hebben, doch werd daarna niet meer ge zien. In het brandende huis werd niets gevonden zoodat men maar hoopt, dat de jongen de straat op is gevlucht en in paniekstemming is wegge- loopen. Verder bevond zich niemand in het perceel toen de brand uitbrak. Een buitenge woon geluk, want menschen, die zich op de bovenverdieping zonden hebben bevonden, zou den hoogst waarschijnlijk geen tijd meer heb ben gehad om te vluchten. Verschillende ruiten van de huizen aan de overzijde der straat ver toonden barsten en scheuren. De brand-nieuws gierigheid, die door de politie op verren afstand werd gehouden was enorm. Het tramverkeer door de St. Antoniebreestraat werd gestremd. Bij de St. Antoniesluis keerden de wagens van lijn 8 terug. Het nader onderzoek, dat de politie van bureau Warmoesstraat onder leiding van com missaris Hoogenboom heeft ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat de ontploffing zich als volgt heeft toegedragen. De heer Busnach had op zijn kantoor op de eerste verdieping ge telefoneerd. Toen hij weer beneden in den win kel kwam, nam hij een lucht van brandend celluloid waar, terwijl uit den kelder rook op steeg. De heer Busnach riep naar boven naar een jongen die zich op de tweede verdieping bevond: „Kom naar beneden, er is brand". De jongen kwam en op hetzelfde oogenblik, dat hij langs de trap in den winkel afdaalde, volgde in den kelder een geweldige ontploffing. De heer B. en de jongen werden naar buiten ge slagen „ik weet zelf niet meer, hoe ik er uit gekomen ben" verklaarde de heer B. later aan commissaris Hoogeboom. Tengevolge der ontploffing werd de onder pui weggeslagen; door een groot gat kan men thans vanaf de straat in den kelder zien. In dezen kelder lagen celluloid-artikelen opge slagen. De heer B. is vanmorgen in den kelder geweest, terwijl hij rookte. Vermoedelijk is een vonk tusschen het celluloid gevallen en heeft dit eenigen tijd liggen smeulen. De gassen, die zich daarbij ontwikkelden vondeu, in de aan alle kanten gesloten kelder, geen uitweg zoodat een ontploffing moest volgen. De brandweer heeft de kapspanten van het huis gesloopt. De schade wordt door verzeke ring gedekt. OPRICHTING VAN EEN KATHOLIEK DEMOCRATISCHEN BOND. Gemeld wordt: Door de besprekingen, welke prof. dr. J. A. Veraart in de laatste dagen heeft gevoerd, is komen vast te staan, dat een volkomen samen werking van alle katholieke democraten voor de verkiezingen van 1933 mag worden verwacht. Dit heeft het voorloopig comité dat aanstonds na het uittreden van prof. Veraart uit de R.K. Staatspartij is opgericht, aanleiding gegeven ot de vorming van den KatholieklDemocrati- ssohen Bond over te gaan. Voorzitter van genoemd comité is prof. dr. J. A. Veraart; secretaris mr. André Peters en penningmeester F. E. Evers. ZITTING VAN 5 JANUARI. Een woeste rijder op den Delftweg. Gisteren heeft nog terechtgestaan de 40-jarige commissionnair J. W. v. P. uit Den Haag die in verzet gekomen was van een vonnis van de rechtbank alhier waarbij hij met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter waarvan verdachte zoowel ais de ambtenaar van het O. M. in appel waren gekomen was veroordeeld tot 50 boete subs. 20 dagen hechtenis wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer en tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens het besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte op 26 Juni des avonds op den Delftweg met zijn auto in snelle vaart was doorgeglipt tus schen de auto van den monteur M. G. Gassolier, die in dezelfde richting reed en een uit tegen overgestelde richting komende auto. Daarbij had verdachte weer te vroeg naar rechts gestuurd en was hij in aanraking gekomen met de auto van Gassolier. Deze was het verhoogde voetpad op gereden en eerst tot staan gekomen, toen reeds de voorwielen boven het water van de Schie zweefden. Zonder zich om iets te bekom meren was verdachte doorgereden, doch twee fietsers, die daar ter plaatse passeerden en het ongeval hadden zien gebeuren en die zich erger den over het roekelooze rijden van verdachte hadden het numer van diens auto genoteerd en dit aan den veldwachter, die spoedig na het ongeval was verschenen, opgegeven. Zij hadden een compliment van den president in ontvangst te nemen, die van meening was, dat zij op uit stekende wijze hun burgerplicht hadden gedaan. De veldwachter had een onderzoek naar de auto ingesteld en toen was hem gebleken, dat dt spatborden van verdac'nte's auto waren uit geklopt en bijgelakt. Ook was er een versche schram aan een der wieldoppen, terwijl hij had kunnen constateeren, dat kort te voren het wiil gedemonteerd was geweest. Verdachte, die toegaf ter plaatse te hebben gereden, beweerde niets van een aanrijding te hebben gemerkt. Eenige getuigen décharge werden gehoord uit wier verklaringen bleek, dat de auto niet gerepareerd was en dat verdachte de auto ge kocht had, toen de spatborden al waren bijge lakt en er een deuk was in een der wieldoppen. Een dame, die dien avond met verdachte over dezen weg gereden had verklaarde, niets van een aanrijding te hebben gemerkt. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer achtte het onaannemelijk, dat ver dachte niets van de aanrijding! zou hebben ge merkt. Als een woesteling is hij doorgereden, misschien niet met een vaart van 100 KJH. zoo als een der getuigen meent, maar toch zeker met een van 70, hetgeen ook al veel te snel is. In eenige aanrijdingszaken, die kort geleden behandeld zijn heeft het O. M zich verplicht geacht vrijheidsstraffen tegen de schuldigen te eischen, hoewel deze menschen dadelijk waren gestopt en zich behoorlijk tegenover de slacht offers hadden gedragen. Deze verdachte is er ijlings vandoor gegaan en het O. M. aarzelt niet hem een gevaar van den weg te noemen. Het' O. M. herinnerde apn het rondschrijven van den Minister van Justitie, waarin de mee ning der Tweede Kamerleden wordt medege deeld dat in aamydingszaken over het algemeen te lichte straffen worden opgelegd. Waarom zou in le wet een maximum zijn gesteld, ais dit nooit wordt toegepast. Het O. M. meent, dat hier een voorbeeldige straf moet worden opgelegd en het eischt met vernietiging van het vonnis een gevangenisstraf van 3 maanden met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te sturen voor den tijd van 1 jaar. Ten aanzien van de straf voor het rijden zonder rijbewijs eischte het O. M. bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. M. H. Hujjgens uit Den Haag zette in zijn pleidooi uiteen, dat niet be wezen is, dat verdachte de aanrijding heeft moeten bemerken. Zelfs is niet bewezen, dat er een aanrijding heeft plaats gehad. Pleiter con cludeerde tot vrijspraak en riep ten aanzien van het rijden zonder rijbewijs de clementie van de rechtbank in. Uitspraak 19 Januari Uitspraken De rechtbank heeft veroordeeld: R. G. T., 37 jaar, schilder, wegens bedriege- lijke bankbreuk verdachte had op een tijd stip, dat hij kon weten, dat zijn faillissement onafwendbaar was, zijn drogisterij voor 950 aan zijn huishoudster verkocht tot 1 jaar ge- vangenissstraf met aftrek der preventieve hech tenis. G. J. M„ 28 jaar, wegens verduistering van een bedrag van omstreeks ƒ935 ten nadeele van de afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Stucadoorsbond, welk geld hij als bestuurder van die afdeeling onder zich had om daarvan uitkeeringen te doen aan werklooze leden tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. C. J. v. S., 45 jaar, bankwerker en A. v. d. P„ 42 jaar, grondwerker, en recidivist, beiden ge detineerd, wegens diefstal door middel van braak van gouden en zilveren voorwerpen, be nevens geld uit een schrijfbureau in de woning van den landbouwer A. C. Kleyne te Pernis, en wat S. betreft tevens wegens diefstal van water laarzen, beenkappen, handschoenen, kousen en handdoeken uit een keet te Pernis ten nadeele van J. v. d. Berg tot resp. 1 jaar en 6 maanden en 2 jaren gevangenisstraat voor ieder met af trek van 2 maanden preventieve hechtenis. IJ. de R„ 19 jaar, boerenknecht, wegens heling verdachte had van de vorige verdachten een bedrag van 18 als geschenk aangenomen, wetende, dat dit geld van misdrijf afkomstig was en wegens diefstal van een fiets ten na deele van A. den Boer, 6 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met en proeftijd van 3 jaar. J. de R., 32 jaar, gedetineerd uit anderen hoofde, wegens medeplichtigheid aan den door van S. en v. d. P. gepieegden diefstal, door het verstrekken van inlichtingen omtrent de wijze, waarop zij zich toegang konden verschaffen tot de woning van den landbouwer A. C. Kleyne te Pernis, bij wien verdachte in dienst was ge weest, tot 6 maanden gevangenisstraf. S. T., 40 jaar, koopman en S. Th. 38 jaar koopman, beiden gedetineerd, wegens oplichting van T. A. W. Ruijs, voor een bedrag van onge veer 90 ieder tot 9 maanden gevangenisstraf. ROTTERDAM, 6 Januari 1933. Vlet- en lichterwerk200 ton 6, 420 ton 7, 90 ton liggen en/of varen f6.50 alles per dag. Vaarwerk 100 ton iw. fr. n. Meppel 2.65, 100 ton idem n. Deventer 2.75 160 ton idem n. Sneek ƒ2.60 alles per last- Lustelooze stemming. Vracht n. d. Bovemryn Schip 1350 ton naar Mannheim, op 2 Meter afladen 500, Werknemersvergaderingen staan afwijzend tegen loonsverlaging. In de gisteravond te Tilburg gehouden leden vergadering van „St. Lambertus" werd het voorstel van den rijksbemiddelaar inzake het geschil in de wollenstoffenindustrie door de verschillende hoofdbestuursleden van „St. Lam bertus" behandeld en toegelicht. Het hoofdbestuur bleef bij zijn standpunt, dat het niet de overtuiging gekregen had, dat de aangekondigde verslechteringen reeds thans ab soluut noodzakelijk waren tot instandhouding der wollenstoffenindustrie. Het reeds verkregen resultaat vervat in het voorstel van den rijksbemiddelaar kon ook het hoofdbestuur niet bevredigen. Het standpunt van het hoofdbestuur om op deze vergadering nog geen eindbeslissing te nemen, doch eerst nog eens te trachten op korte termijnen eem conferentie met de werkgevers te verkrijgen waarna een definitieve beslissing over al of niet aanvaarding der voorstellen zou genomen worden, stuitte op hevig verzet der leden. De vergaderingen stonden algemeen in het teeken van een besliste en algeheele afwijzing van elke loonsvermindering. Intusschen kwam het niet tot een stemming over het voorstel. In de groote vergadering In het gebouw der werkliedenvereeniging wilden.de leden na slui ting der vergadering de zaal niet verlaten. Zij eisohten dat reeds thans een beslissing zou wor den genomen in absoluut afwijzenden zin en wenschten Maandag a.s. niet op de nieuwe voor waarden aan het werk te gaan. Er was veel politie in de omgeving van. het gebouw doch deze bedioefde niet handelend op te treden. Toen het hoofdbestuur ondanks den grooten aandrang uit de vergadering om vóór Maandag een beslissing te nemen of anders niet tegen het verlangde loon aan- het werk te gaan, een beslist afwijzende houding bleef aan nemen, ging na geruimen tijd de vergadering, zij het dan zeer traag en langzaam uiteen. De laatste groep zakte omstreeks 12 uur af. Het hoofdbestuur zal den rijksbemiddelaar en de werkgeversvereniging met het standpunt der leden ln kennis te stellen. Gisteren heeft dr. Hulst uit Leiden te Nu- mansdorp de sectie verricht op het lijk van de Reus. In de hartstreek werd een kogel gevonden. De wonde doet vermoeden, dat het schot op een halven meter afstand werd gelost. Nader onderzocht wordt nog of deze kogel past in den revolver die men op B. heeft aan getroffen. Beide mishandelingen, zoowel het revolv^j-;. schot in de hartstreek, als de groote schedel-' fractuur zijn doodelijk geweest. Het lijk is door de justitie vrijgegeven en zal morgen te Numansdorp worden begraven. Aan den verdachte B. zal vermoedelijk ten laste gelegd worden krachtens art. 312 W.v.S diefstal voorafgegaan door geweldpleging den dood ten gevolge hebbende, waarvoor een maximumstraf van 15 jaar is gesteld. Aan L. wordt waarschijnlijk slechts mede plichtigheid ten laste gelegd, tenzij bij het ver der onderzoek ook voor hem bezwarende feiten aan het licht komen. Reeds vier dagen zwervende. Onder Goirle werd een net gekleed man aan getroffen, die hier en daar om een aalmoes vroeg. Toen hij zich later op den Tilburgschen weg bevond, kwam hij te vallen. Bij onderzoek constateerde dr. Daniëls, dat de gevallene het bovenbeen gebroken had, waarom de man naar het ziekenhuis te Tilburg werd overgebracht. De gemeenteveldwachter uit Goirle bemerk te echter aan de overjas, dat er het rijksmerk en de naam van den man op voorkwam. Bij nadere ondervraging bleek men te doen te hebben met J. v. d. B. uit den Dungen, die Maandag reeds uit het krankzinnigengesticht te Woensel was ontvlucht, zoodat hij reeds vier dagen had rondgezworven. Op verzoek van den directeur van genoemd gesticht werd de man naar Woensel getrans porteerd. Verdachte door de politie gearresteerd. Men meldt ons uit Hilversum: Een dezer dagen ontving de ambtenaar van het successie-kantoor van een Rotterdamsche verzekeringsmaatschappij het bericht, dat een zekere Vaasen te Hilversum overleden was en dat deze maatschappij in verband hiermede een bedrag van 500 had uitgekeerd aan een agent te Hilversum, M. genaamd. Bij het treffen van maatregelen aangaande de belasting, bleek evenwel dat V. niet gestor ven was en zelfs niet in de registers van den Burgerlijken Stand ingeschreven stond. De verzekeringsmaatschappij was echter in het bezit van een overlijdensacte afkomstig van den Burgerlijken Stand te Hilversum, welke evenwel vervalscht bleek te zijn. De verzeke ringsagent had n.l. de acte laten drukken en had ook de handteekeningen nagemaakt. De machtiging tot het ontvangen der gelden bleek eveneens vervalscht te zijn. De agent is in hechtenis genomen. Tien koeien in de vlammen omgekomen. Gisterenavond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de boerderij van de familie R. v. d. Horst aan den Rijksstraatweg te Hoeve laken. Binnen een kwartier was alles één vuur zee geworden. De Amersfoortsche brandweer bestreed met, 3 stralen het vuur en om 11 uur kon gezegd worden dat het vuur bedwongen was. De boerderij is totaal afgebrand, terwijl niets gered kon worden. 10 koeien kwamen in de vlammen om. Een en ander was laag ver zekerd. De burgemeesters van Hoevelaken en Lëus- den waren aanwezig óp het terrein van den brand. In verband met het tragisch voorval, dat gisterenmiddag op het D. P.-station te Rotter dam plaats vond, meldt men ons uit Heerlen, dat het hier geen geval van krankzinnigheid betreft, doch een zenuwtoeval wegens over spannen toestand. Pater van Egmond had den laatsten tijd veel van overspanning te lijden. Men hoopt, dat Z.Eerw. spoedig geheel tot rust zal komen. Zoo spoedig mogelijk zal Pater van Egmond naar het klooster te Urruond worden overge bracht. Zwaar gewond opgenomen. In den Noorder Legmeerpolder is Donderdag middag een knecht van den landbouwer C. G. v. d. B. in den stal door een stier op de horens genomen en tegen een muur gesmakt. Met zware inwendige kneuzingen is de man naar een ziekenhuis overgebracht. ARRESTATIE VAN EEN ROOF MOORDENAAR. In Kerkrade werd "Woensdagavond door de politie-recherche gearresteerd, mét assistentie van den oberlandjager uit Strasz de ruim 40-jarige monteur C. uit Keulen, die door de Duitsche justitie gezocht wordt wegens roof moord, doodslag en andere zware delicten. Bo vendien moet hij nog 2 jaren gevangenisstraf ondergaan- In den zomer van het vorige jaar was de thans gearresteerde en lang gezochte bandiet aan de grens bij Kerkrade gesigna leerd. Toen hij achtervolgd werd sprong hij in de Worm en kon zich op Kerkraadsch gebied veilig stellen. Bij zijn arrestatie gaf C. een valschen naam op, en ontkende de dader te zijn. Ten slotte gaf hij toe. Via het grens- Commissariaat te Heerlen zal hSj over de grens worden gezet. C. bevindt zich te Kerkrade in verzekerde bewaring. GENèVE, 5 Januari (R.O.) Het kan thans wel zeker worden geacht, dat de commissie van negentien, ondanks de gebeurtenissen te Shan Hal Kwan niet vóór den reeds eerder vastge- stelden datum, 16 Januari, zal hijeen komen, om zich met de incidenten bezig te houden. GENèVE, 5 Januari (V.D.) Dr. Yen, de lei der der Chineesche delegatie te Genève, heeft aan de commissie van negentien mededeeling gedaan van een telegram, dat hij ontvangen heeft van de voornaamste openbare organisa ties te Shanghai. Volgens dit telegram concentreert Japan troe pen aan de grenzen van Jehól. Daar de volken bond, aldus het document, geen enkelen maat regel genomen heeft inzake het Chineesch- Japansche conflict zóu een nieuw uitstel van den kant van den volkenbond ieder plan on doeltreffend maken, dat opgesteld zou kunnen worden met het oog op een billijke regeling Dientengevolge doen wij een beroep op den volkenbond, onmiddellijk afdoende maatrege len te nemen, teneinde een nieuwe verslechte ring van den toestand te vermijden. Het telegram was onderteekend door de ver-, eeniging van kamers van koophandel, door de kamer van koophandel van Shanghai, door de gezamenlijke banken en door de vereeniging van effectenhandelaren te Shanghai. GENèVE, 5 Januari (R.O.) ook de Japansche gedelegeerde bij den volkenbond heeft een ver klaring afgelegd. Hij zeide dat het incident van Shan Hai Kwan beschouwd moet worden als van zuiver plaatselijken aard. In geen geval mag het beschouwd worden als een uitbreiding van de Japansche militaire operaties tot Chi- neesch gebied. De Japansche bevelhebbers, die met generaal Ho Tsjoe Koe in onderhandeling zijn getreden, zullen trachten, zoo spoedig mogelijk een vre delievende regeling met Cchina te treffen. De regeering in Tokio koestert den leven- digen wensch, dat de toestand zich tengevolge van dit incident niet zal toespitsen. De Japan sche militaire Autoriteiten hebben alle maat regelen getroffen, om een aanvaardbare rege ling tot stand te brengen. De diplomatieke vertegenwoordigers van Ja pan te Londen, Berlijn, Moskou, Washington, Parijs en Rome hebben instructie ontvangen de onderscheidene regeeringen op de hoogte te stellen van de Japansche opvatting ten aanzien van Shan Hal Kwan en de motieven voor Ja pans optreden. Ontruiming van Shan Hai Kwan? LONDEN, 6 Januari (V. D.) Volgens tele grammen uit Tokio zouden de Japanners be ginnen Shan Hai Kwan te ontruimen. PARIJS, 6 Januari (H.N.) In de „Victoire" komt Gustave Hervé op tegen de beweringen in sommige Fransche bladen, dat de brand van het stoomschip „Atlantique" aan sabotage te wijten zou zijn. Hij wijst er op, dat de „Atlantique" op de- zellde werf is gebouwd als de „George Philip- par" en het schip ook door dezelfde onder nemingen en firma's geïnstalleerd is. Reeds ver leden jaar heeft een bekend architect, die zich toen aan boord van het schip bevond, ge schreven, dat slechts op den romp van het schip en op de machines geen aanmerkingen te maken waren. De geheele overige inrichting was echter een bewijs, dat de ingenieurs en ar chitecten, die daaraan medegewerkt hebben, slechts landrotten waren. Er was veel hout ge bruikt om het schip zoo luxueus mogelijk te maken, doch het brandgevaar was daardoor zeer gestegen. Ook de groote verzekeringsmaatschappijen hadden daarop gewezen en geweigerd, het volle risico te aanvaarden. Juist op tijd verzekerd. LONDEN, 6 Januari (H.N.) Volgens de „Daily Tel." zijn de verzekeringspolissen voor het stoomschip „Atlantique" gerst Woensdag onderteekend, dus op den dag, dat de brand aan boord van het schip uitbrak. Gisterenmorgen overleden. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Het echtpaar JunckeRamboux, dat in zijn woning te Antwerpen op oudejaarsavond was ingeslapen en sedertdien niet meer wakker was geworden, is Donderdagochtend in het Erasmus- hospitaal te Antwerpen overleden, de man om 4 uur en de vrouw om 10 uur. De verplegende geneesheeren stonden al die dagen machteloos, omdat zij, niet wetende wel ke bedwelmende stof werd ingenomen, geen tegengift konden toedienen. Het parket heeft lijkschouwing bevolen. Zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld, was de man een Duitscher, vertegenwoordiger van chemisöhe producten. In deze omstandig heden kon hij "zich gemakkelijk verdoovende middelen aanschaffen zooals cocaine, morphine, veronal, luminal e.d. De lijken vertonnen echter geen teekenen van vergiftiging. Het overlijden verliep op de meest kalme wijze, zonder dat een der beide personen de minste stuiptrekking heeft gehad. Injecties welke men tijdens den slaap toediende, bleven schijnbaar zonder de minste uitwerking. Het heet niet uitgesloten, dat men met zelf moord te doen heeft, daar thans bekend is geworden dat het echtpaar wegens de crisis In armoede verkeerde. UITLOTINGEN. CREDIT NATIONAL 6 PCT. 1923. Trekking van 3 Januari 1933. De nos. 235.037, 1.235.037. 2.235.037 en 3.235.037 zijn elk betaalbaar met frs. 100.000, de nos. 425.037, 1.425.037, 2.425.037 en 3.425.037 elk met frs. 50.000, De volgende nos elk met frs. 10.000 225.037, 685.037, 1.225.037, 1.6S5.037, 2.225.037, 2.685.037, 3.225.037, 3.685.037. De volgende nos elk met frs. 5000: 105.037, 275.037 295.037 355.037 455.037 506.037 715.037 915.037 1.105.037 1.275.037 1.295.037 la355.037 1.455.037 1.505.037 1.715.037 1.915.037 2.105:037 2.275.037 2.295.037 1.355.037 2.455.037 2.505.037 2.715.037 2.915.037 3.105.037 3.275.037 3.295.037 3.355.037 3.455.037 3.505,037 3.715.037 3.915.037. Alle andere nos. eindigend op 5037. n.l. 0.005.037 0,015.037, 0.025.037 enz. evenals de 800 nos. ein digend op 5365 en 6507 zjjn elk betaalbaar met frs. 1000. CRéDÏT NATIONAL 1920 5 PCT. Trekking van 3 Januari 1933. No. 1.147.082 is betaalbaar met frs. 1 millioen, no. 3.299.935 met frs. 500.000 de no. 314,584 en 4.664.611 elk met frs. 200.000, de nos. 2.849.174, 3.997.027 en 7.773.724 eyk rnet frs. 100.000, de vol gende nos. elk met frs. 50.000 460.901 929.718, 1.392.640 2.084.230 6.917.137 7.916.533. Da andere nos. van leder der 13 bovenstaande series evenals de volgende nos. zün elk betaal baar met frs. 500: 130.001—130.100 314.501—314.600; 480.901—461.000 929.701—929.800; 1.122.801—1.122.900 1.147.001—1.147.100; 1.392.601—,1.392.700; 1.907.201— 1.907.300 2.084.201—2,084.300 2489.201—2.489.200 3.299.901—3.300.000 3.979.501—3.979.600 - 3.997.001— 3 907.100 - 4.628.401—4.623.500 4661.601—4.664.70O; 5.195.501—5.195.600 5.440.601—5.440.700 5.725.701— 5.725.800; 5.978.001—5.978.100 6.917.101—6.917.200; 7.341.401—7.341.500 - 7.773.701—7.773.800 7.816.501— 7.816.600. AMSTERDAM, 6 Januari. Aardappelprijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading (950 H.L.) UTRECHT, 5 Januari. Groenten- en vruchten veiling Utrecht en omstreken: elite veiling: goud reinetten ƒ1622, gewone veiling; goud reinetten 1123, bellefleuren 1019 koningsrood 13— 17, jasappelen ƒ1718, culemans ƒ58, zoete paradjjs ƒ1621, holgaten ƒ812, notarisappelen 14228, armgaard 1322, winterjannen 9—17, brederoden 1420, jjsbouten 12—16 alles per 100 kg., rabarber 12—22 per 100 bos. UTRECHT. 6 Januari. (Kaas.) Aangevoerd 7 wagens wegerde 1850 kg. Prijs met rijksmerk le soort 2628, 2e soort zwaardere 'tot zonder ryksmerk per 50 kg. Handel matig. ROTTERDAM, 6 Januari 1933 Bovenrtjn. Waterstand vallend, matige vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ca. 1 per last, basis Meter afladen. Benedenr jjn. Waterstand iets wassend. Er was weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar de Ruhrhavens 30 en 40 ct, Grimberg 35 en 45 ct., Rheinhausen 35 en 45 ct., met 4 en 8 losdagen. Sleeploon volgefis het 27y2—30 ets. tarief. ROTTERDAM aangekomen 5 Januari namiddag 2.45 STRIJPE, P. A. v. Es Co., Pt Talbot, Parkhaven, stukg.3.30 OSTREVENT. N.V. Hugo Stinnes, Rouaan, Waalhaven, ledig; 3.45 HELLE, Furness, Ahus, Maashaven Nz„ stee- nen6.- RUHR, N.V, W, Miiller Co., Macassar, Maashaven 7, stukg.7.45 EQUATORE, Gans' Transp.-Co., Savannah, Petroleumterrein, olie; 8.45 BATAVIER VII, N.V. W. Müller Co., Boston (L.), Jobshaven, stukg.; 9.20 MUCCARi. N.V. Gebr. v. Uden, Donau, Maashaven, graan. NIEUWE WATERWEG aangekomen 5 Januari namiddag 11.35 BRIGITTE STURM, Levant; vertrokken 5 Januari namiddag 3.15 CABOURG, Rouaan; 4.15 ANTONIOS G. LEMOS, Rio Janeiro; CARELIA, Abo; 4.40 DAG- MAR, Windau; 5.- LAOMEDON, Japan; 5.40 OAKFORD, Newcastle; SCHWABEN, Antwer pen; 6.15 CAPT. AUGUSTIN, Immingham; 6.25 STAD ZAANDAM, Oran; 7.10 NICOLAS, B.- Ayres; 7.45 ORIOLE, Londen; TOMISLAV, B.- Ayres; 8.05 KURT HARTWIG SIEMERS, Ham burg; SHANTUNG, Japan; 8.30 BATAVIER IV, Londen; 8.45 KITTIWAKE, Liverpool; SHE- R1NGHAM, Harwich. 10.45 MUNSTERLAND, Foochow; APOLLINA- RIS IV, m.b„ Huil; 11.10 SYROS, Houston; BORUSSIA, Londen; AMSTERDAM, Harwich: 11.30 GUNDEGA, Memel. Wind W.N.W., matige bries, kalme zee, be wolkte lucht. IJMUIDEN aang. 5 Jan.MALIN, Leningrad, hout, n. Velsen; GUDUR, Londen, stukg.; RO- BUR IV, Gdynia, kolen; ORION, Puerto Barrios, stukg.; BIRK, Stavanger, bunkert; BOEKELO, Helder, ledig; FULDA, Japan, stukg.; PRINS KNUD, Hernosand, hout; HONTESTROOM, Londen, stukg.MERSEY, Goole, stukg. vertr. 5 Jan.R- L. HAGUE, t., Baton Rouge MAASSTROOM. Plymouth; HOLMELEA. Hull; HEBE, Rotterdam; THE AN O, id.; MAP-S, Havre. VLISSINGEN aang. 5 Jan.: ORANJE NAS SAU Harwich; vertr. 5 Jan.: MECKLENBURG, Harwich; LAANEMAA, Antwerpen; ALCHYMIST, Thames- Haven; NIKOS MARCOU, Stavanger; gep. naar AntwerpenLAS PALMAS, Gandia FLORENCE COOKE, Londen; INNISULVA, id.: CITY OF LEEDS, Grimsby; RAGNHILD, Ham burg; REGAL, Bilbao; SCHWABEN, Amster dam; SAMUEL BAKKE, Oslo; gep. naar Gent; HILDA, Thamshavn; MITRA, Vlaardingen gep, van Antwerpen; CHANCELLOR, Londen; CLAN MACKINLAY, Hull; DESIO, Zwarte Zee; GENERALE PETITTI, Sunderland; BEAVER- BURN, Londen; LESTRÏS, Glasgow; OLGA TOPIC, Italië; EDDA, Seattle; HESTIA, Va lencia; gep. van Gent: LINCOLN ELLSWORTH, t., Houston; THEA, Londen; PATRIA (Zw.), Rot terdam gep. van Brussel: KRUCKAU, Hamburg. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM 5 v. Rotterdam naar Oran. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDR1A (uitreis) 4 Januari van Rio Janeiro. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. ORESTES 5 Januari van Vathy te Sa mos. VENUS 5 Jan, Van Livorsg ta'Civita Vacchla,. AMSTERDAM 6 Jan 5 Jan. 4 Jan. pariteit Londen.per 8.32 8.31 8.29% 12.10 Berlijn p.100 Mk. 59.12 59.10 59.21 59.26 Parijs p 100 frs. 9.71 X 9.72 9.71% 9.74 Brusselp.lUObelg 34.47 34.48 34.48 34.59 Zwitserl.p lOOfrs 47.90% 47 90K 47.89 48.— Weenen p.lOOsch 35.— Kopenh. p lOOkr 43 15 43 10 4310 66.67 Stockh. p. lOOkr 45.35 45.30 45.25 66.67 Oslo p 100 kr. 42.90 42.80 42 85 66.67 New-York per 2.48 nj- 2.48% 2.48{fr 2.48 IRENE 5 Januari van Oran te Palermo. HEBE 5 Jan. van Amsterdam naar Rotterdam., MARS 5 Januari van Amsterdam naar Havre, ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (thuisreis), p. 5 Galle. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuisreis) 5 Januari van Algiers. CHR. HUYGENS (uitreis) 5 te Southampton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. STENTOR,. Java n. Amsterdam p. 5 Perim. POLYPHEMUS, Java n. Amst. p. 5 Dungeness, l.AOMEDON 5 Jan. van Rotterdam naar Japan. CITY OF SINGAPORE, Dairen n. Rotterdam 5 van Port Swettenham. DEUCALION, Japan n. Rotterdam 5 v. Marseille. ARIOSTO 3 Januari van Rotterdam te Genua. ADOLPH WOERMANN, Rott. n. L. Marques 4 v. Southampton. ALA, Rott. a. New-York p. 3 Wight. ANVERSOISE Rott. n. Oran p. 5 Gibraltar. AFROESSA, Rott. n. Swansea 4 (12.10 n.m.) op 15* mijl Z.W. van Niton. ARAMIS, Rotterdam n. St. Kitt's v.o. 4 (11.30 v.m.) op 15 mijl W.Z.W. van Land's End. ARY SCHEFFER 4 van Rotterdam te Havre. BAINSIZZA, Rott. n. B. Blanca 3 (10.58 n.m.) or> 190 miil van Land's End. BURGENLAND, Rott. n. Japan 5 te Pt. Said. CITY OF CANTERBURY 5 v. Rott. te Pt Natal. DORDRECHT, Port Arthur n. Rouaan 3 (11.23 n.rri.) op 1550 miil West van Scillv. EDMUND HALM Rott. n. Starlsund p. 2 Brunsb. ESSONITE Rotf n. Ierland p. 4 Beachy Head. ESSEN. Rotterdam n Java p. 4 Dungeness. FELIX DZERJINSKY Rott. n. Leningrad p. 31 Brunsbuttel. FRITZ SCHOOP, Rott. n. Stettin p. 2 Brunsb. FALKENSTE1N 5 van Rotterdam te New-York. GAZELLE, m„ Mulder, 4 v. Rott. te Youghel. GRIESHEIM, Houston n. Bremen 4 (-2.3 n.m.) op 30 mijl Zuid van Land's End. HOLLAND, 4 v. Vlaardingen te Harburg. HOOGLAND 4 van Amsterdam te Grangemouth. HERANGER, Rottendam n. Vancouver- 3 (8.- v.m.) t. h. v. Dover HORN SHELL, Rotterdam n St. Kitts 4 (12.28 n.m op 20 myl Z.W. van Niton. JANTJE, Drent. 2 v. Hamburg te Kopenhagen. KRAKOW 1 Januari van Dordrecht te Gdynia. T.OITTS MERCTFR 3 Jan. van Rotterdam te Sete. MATSUYE MARU, Rott. n. Japan 5 te Pt. Said v.ïih Kuil h urracnee v. Suez. MAROUSSIO COULOUTHROS. Rott. n. Rio Jan. 4 (11.35 n.m.) op 20 myl Z.W. v. Niton. M ALK AH 31 Dec. van Amsterdam te Pillau. MONITOR 27 Dec. van Amsterdam te Gdynia. NORDANVIK. l.ott. n. Falmouth 4 (1.7 n.m.) op 15 myl N.O. v. Niton. OUD-BEIJERLAND, 3 v. Liatlehampton n, Dell Quay. PARAME. Pott. n. Rouaan p. 4 Dungeness. PRINv- ANDREJ Rott. n. B.-Ayres 4 (12.36 n.m.) op 19 mfjl Z.W! v. Niton. PETRAKIS NOMIKOS 31 v. Rott. te Rendsburg. "RAPID 4 Jan. van Rotterdam te Kinu's Lynn, STELLA (Nept.). 4 v. Rotterdam te Aitona. SAPPHO 4 V. Rotterdam te Plymouth. SVETI VLAHO. Rott. n. B.-Avres 3 (4.27 n.m.) op 90 myl O.Z.O. v. Land's End. SOESTERBERG 4 van Baskouilou n. Honfleur. PT. PHILÏPSLAND 4 va.11 Kopenhagen n. Tyne. STINA 4 Januari van Zaandam te Gothenburg. TCZEW, Rott. n. Gdynia p. 2 Brunsbuttel. USAMBARA 4 v. Rotterdam te Pt. Natal. - WILHELMUSA, Dekker. 2 v Bamsö te Kopenh, ZEPHYROS, 1 v. Rotterdam te Savona. ZUID-HOTJ,AND 4 van Blvth naar Hamburg, ZUID-BEIJ ERLAND 4 van Rotterdam te Lynn, SEIRSTAD. Londen, 3 Januari. Het Noor- sche s. Seirstad, van Narvik naar Rotterdam, is te Kopervik binnengeloopen met gebrek aan bunkerkolen en schade over dek door slecht weer. Het schip heeft inmiddels de reis voort gezet. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 6 Januari namiddag: 2.10 ARIADNE, (Nept.), Bremen; 3.10 KoLN„ Hamburg. STOOMVAARTLIJNEN. TRITON Amst. n. Carthagen-i 6 v. IJraulden, 1 IRENE 6 v. Messina n. Catania.I THESEUS 6 v. Kopenhagen te Aalborg. BUITENLANDSCHE HAVENS. OAKLAND, Hamburg n. Vancouver, 3 v. San José. ORLA, 4 v. Rotterdam te Raumo. OREST 4 v. Bremen n. Gdingen. ORCOMA Liverpool n. Chili 4 te Colon. ODENWALD Chili n. Antw. 4 v. Liverpool. POLCIRKELN 4 v. Middlesbro n. Narvik. PENELOPE 4 v. San Pedro n. Londen. PARTHEN IA 4 v. S. Francisco n. Londen. PAX 5 v. Rott. te Bremerhaven. PESHAWUR Townsville n. Ver. K. 5 v. Colombo PILOT 4 v. Houston n. Bremen. PAKEHA 2 van Londen te Lyttelton. PRESIDENT MONROE Singapore n. N.-York, 4 t>6 Penang- PEMBROKESHIRE Ldn. n. Japan 5 v. Penang, PORTA. Bremen n. Brazilië, 4 v. Rio Janeiro, PERSEUS, Rotterdam n. Kopenhagen p. 5 Bruns- buttel. PHOEBUS, Rotterdam n. Stettin p. 5 Brunsb, PRES. HARDING, Hamburg n. N. York, 5 v, Havre. P. L. M. 24, Rotterdam n. Pt. de Bouc, p. 4 Sagres. POSEIDON, Hamburg n. Chili, p. 4 Ouessant, RABE, 4 v. Bremen te Rafsö. R-INDA 5 v. Rott. te Bremen- RANPURA Japan n. Londen p. 5 Perim RAWALPINDI Londen n. Bombay 5 te Mars ROSEVILLE 4 v. Batavia n. Semarang. REIN A DEL PACIFICO Chili n. Liverpool 4 van Vigo. REBARTHA 4 v. Vancouver te Liverpool., SAPPHO Rott. n. Bristol p. 5 Lizard. SEINE 5 te Londen uitgekl. n. Paxys. SWIFT 5 te Londen uitgekl. n. Gent. STAFFORDSHIRE L'pool n. Rangoon 5 te ft. Said. SA.FFI Hamburg n. Spanje o. 4 Ouessant SÓMME 4 v. Paranagua n. Lenden. SAN ROSEN DO 31 v. Curasao n. Lenden. SAN TEODORO 27 v. Cura'Qao n. Stanlow. SAN TiBURCl'O 28 v. Curaqao n. Tamptco. SCHUYLKILL 23 v. Aruba n. Bowling. SAN GASPAR 24 v. Aruba n. Montevideo. SAN ZOTICO 2 v. Pto. Mexico n. Lizard SAN TIRSO 1 v. Tampico n. Lizard v.o. STRATHAIRD Brisbane n. Londen 5 v. Adelaide STRATHNAVER Brisbane n. Ldn 6 te Marseille, SAMBRE 4 van Londen te Pernambuco. SIR KARL KNUDSEN Constantza n. Land s End 4 van Stamboul. SHROPSHIRE 4 van Rangoon n. Londen. STRAUSS, 4 v. Rotterdam te Abo. ST. DOMINGUE, 3 v. Kaap Haitta n. Havre. SNESTAD Macassar n. Aarhuus p. 4 Tanger. SOETI VLAHO, Rotterdam n. B. Ayrea p. 4 Ouessant. SPEED, W. Afrika n. Bremen p. 4 Ouessant. STIG GORTHON, Amsterdam n. Casablanca, p, 4 Ouessant. SAMOS, 4 v. Bengaal n. Alexandrie. SaARBRUCKEN, Rotterdam n. Japan 5 V, Belawan. TENERIFE, 4 v. Hamburg te Paranagua. TINOS. 4 v. Hamburg te Beyrouth. TAIWAN Cebu n. Hbg. 5 te Penang. TAYBANK 4 van Singapore n. Ver. Staten. THE EARL 5 van Amsterdam te Blyth. TARTARY 3 van Viissingen te Yarmouth. TOURAINE 5 van Hamburg n. Japan. THIELBEK 5 v. Bordeaux te Hamburg. TANGER 4 v. Lissabon n. Oporto. VERWACHT TE ROTTERDAM. KINNIKA v. Leningrad 1 v. Tallinn. GRIESHEIM v. Galveston via Bremen p. 5 Dungeness. ELPENOR v. Batavia vla Havre p. 4 Prawle Pt PEBBLE V. Meiford Haven p. 5 Lizard. EKATERINI NICOLAOU vertr. 10 v. Tyne. GOOTE 6 (11 v.m.) v. Swansea. IJS- EN WEERBERICHTEN. K as k 8, 30 December. De scheepvaart ls voor dit seizoen gesloten. Leningrad, 4 Januari. Geen ysfc regnval* Temperatuur 2 graden Joven rul.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2