DE GRAAL IN BERLIJN. ZEETIJDINGEN. HET WRAK IN HET DOK? ZATERDAG 7 JANUARI 1933 MYSTERIESPEL IN HET SPORTPALAST. LOONCONFLICT IN DE WOLT.EN- STOFFENINDUSTRIE TE TILBURG. Geen overeenstemming bereikt. De fabrikantenvereeniging neemt de voorstellen van den rijksbemid delaar aan. RIJWIELDIEFSTAL IN HET GROOT. DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN DOOD IN EEN GAÈAGE GEVONDEN. WIE BORG DE „ATLANTIQUE"? Het brandgevaar op zee schepen. Onderhoud met baron van Haersolte. MERKWAARDIG PRIESTER GESTORVEN. INBRAAK UIT WRAAK. ZESDAAGSCHE TE DORTMUND Z. F C.—FERENCVAROS 0—5. De Iichtwedstrijd op het V. U C-veld HOUDT DEN GOEDEN KOERS I -^g' DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH En niets nieuws onder de zon BINNENLANDSCHE HAVENS. WISSELKOERSEN. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDS CHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. nagekomen zeetijdingen Voor de derde maal gaat de Graalbeweging een massa-mysteriespel opvoeren. Tweemaal reeds is het Amsterdamsche Stadion met zijn dichtbezette tribunes, waarop dertigduizend toeschouwers plaats vinden getuige geweest van een dergelijke grootsche en ontroerend-over- tuigende manifestatie. De klanken, die door duizenden monden van jonge meisjes vastberaden en met diepe over tuiging werden gesproken, hebben weerklank gevonden ver buiten onze grenzen. De gebaren van zooveel onverschrokken en bezielde jonge vrouwen hebben ook buiten onze grenzen een sterk en jeugdig enthousiasme ge wekt voor het streven voor deze krachtige, met zekere hand geleide beweging. De verrassend snelle groei van de Graal in do groote Hollandsche steden in het bijzon der in Amsterdam Is slechts te verklaren uit het feit, dat er jarenlang door de katholieke vrouwen gewacht is op een dergelijke bewe ging; in wier gelederen zij de kans kregen om een apostolaat te vervullen. Een dergelijke trek Is 'algemeen onder de katholieke jeugd van dezen tijd. De spontaneïteit waarmede nieuwe vormen van jeugdzorg, nieuwe vormen ook van apostolaat door de jeugd, worden begroet, spruit tenslotte niet voort zooals wel eens gemakkelijk wordt verondersteld uit de aan trekkingskracht van het nieuwe, het ongewone, maar veeleer uit een algemeene en diepgevoelde behoefte aan apostolaatswerk. Daarbij behoeft men niet over het hoofd te zien of zelfs te ont kennen dat van een zeker uiterlijk vertoon een groote aantrekkingskracht kan uitgaan. Dit is niet meer dan natuurlijk en het is eveneens volkomen normaal en zelfs gewenscht, dat de moderne jeugdbeweging (ook de katholieke) met deze menschelijke mentaliteit rekening houdt. Wij weten eigenlijk niet wat meer „katholiek" is, dan deze zorg ook voor den uiterlijken kant van de dingen. Nochtans is deze kwestie jnist het teere punt van onze moderne katholieke jeugdbeweging. Het katholiek leven is bij ons niet uitbundig. Tendeele komt dat doordat onze volksaard nu eenmaal ingetogen en huiselijk is, maar anderdeels zijn hier toch ook invloe den werkzaam, die wellicht gemakkelijk vat hebben gehad op onzen volksaard, maar tevens dien volksaard hebben doen inschrompelen. Het „God dienen in geest en waarheid" heeft ook bij de katholieken in de noordelijke gewesten geleid tot een, zoo niet heilzamen dan toch geduchten schrik voor alleswat slechts naar uiterlijkheid zwèemde. Het gevoel voor de har monie, die de mensch vermag te scheppen tus- schen zijn overtuiging, zijn wil en zijn 'bezie ling en de vormen waarin hij deze gewaarwor dingen kan uiten, is dikwijls bedenkelijk afge stompt, tot schade van ons volksleven. Het is niet meer dan natuurlijk, dat hierop een reactie komt en deze reactie is des te grooter naarmate het proces der uiterlijke ver vlakking meer is voortgeschreden. Daarom alleen reeds zou het onjuist zijn om deze beweging Ie trachten te stuiten, zelfs al zou men daarmee de beste bedoelingen hebben. Zooveel aandacht voor den vorm behoeft niet te verontrusten. Integendeel, dit streven ver dient aanmoediging. Wanneer de geestelijke inhoud maar rijk genoeg is, dan is de zorg voor den vorm volkomen verantwoord. En zeker heeft men niet het recht uit de zorg voor het uiterlijk af te leiden, dat het innerlijk daar onder zoek is. Het geestelijk element. Wanneer wij één ding zeer stellig weten van de Graal, dan is het wel, dat er geen enkele reden bestaat om zich ongerust te maken over de beoefening van het geestelijk leven in deze beweging. De geheele opzet van de congregatie der vrouwen van Nazareth staat daarvoor trou wens borg. En wie onbevooroordeeld tegenover de Graalbeweging staat en haar objectief gade slaat, zal alleen reeds uit de uiterlijke manifes taties daarom kunnen afleiden, dat zij gedra gen en gestuwd wordt door een diep religieus bewustzijn en een groot idealisme. Bovendien moet men wel in het oog houden, dat de eigen lijke arbeid van de Graal in stilte, in de club huizen verricht wordt en het resultaat van dien arbeid, dat zich langzamerhand, maar in toe nemende mate zal openbaren, zal gelegen zijn in een inniger katholiek gezinsleven. Zonder deze doelstelling en zonder dezen religieuzen inhoud zou de Graalbeweging ondenkbaar zijn en trouwens ook geen reden van bestaan heb ben. Wie meent, dat de Graal deze jonge men- schen, die spontaan het offensief verkiezen boven het defensief, blijvend aan zich zou kun nen binden, wanneer zij uitsluitend op uiterlijk- heid berustte, kent deze jeugd niet. Wanneer dus de Graal in staat blijkt om haar gelederen intact te houden en uit te breiden, dan komt dat, omdat zij gedragen wordt door een sterk en zuiver godsdienstig bewustzijn en omdat zij de kunst verstaat om aan het katholiek open baar leven iets terug te schenken van dien luister, dien het al te veel heeft ingeboet en dien wij altijd noode hebben gemist. In Londen en Berlijn. Wat bij de Graal, die als geen andere bewe ging den wil tot het eigene bezit, bijzonder op valt, Is haar buitengewoon elastisch aanpas singsvermogen. Met een, bijzonder gemak past zij zich steeds in haar werk aan bij de toestan den en verhoudingen, die zij aantreft in de groote steden, de kleinere plaatsen en het plat teland. Zij omvat werkelijk de geheele vrouwe lijke jeugd en het collectieve streven van die Jeugd in al zijn schakeeringen, vindt in haar zijn zuiverste uitdrukking. Daardoor is de Graal feitelijk al van den beginne af aan voorbestemd geweest om ook buiten de grenzen de zorg voor de vrouwelijke jeugd op zich te nemen. Het optreden van de Graal liet niet na de aandacht te trekken van de kerkelijke overheid in de nabuurstaten. Mgr. Buchberger, bisschop van Regensburg ge waagde reeds voor enkele jaren met veel lof van de Graalbeweging in Holland, en langza merhand rijpten de plannen om ook in andere Europeesche hoofdsteden, Berlijn en Londen, een Graalbeweging te stichten. De Graal werkt daar nog slechts luttele maanden maar deze korte spanne tijds is toch voldoende geweest om te ervaren dat 't verschijnsel van den snel len groei dezer beweging zich niet slechts be perkt tot Amsterdam en tot het bisdom Haar lem in 't algemeen, maar dat het zich op gelijke wijze ook voordoet in andere groote Europee sche centra. Ongeveer een half jaar werkt de Graal nu in Berlijn en zij is er reeds in ge slaagd een hechte, vurige kern te vormen die het uitgangspunt zal zijn van heel haar actie. En dat zij een geweldige activiteit kan ont plooien, wordt wellicht meer nog bewezen door het feit, dat er reeds verschillende clubhuizen zijn gesticht en dat er Maandag a.s. weer een nieuw Graalhuis aan het Belle-Allianceplatz te Berlijn wordt geopend en door het feit, dat de Graal nn reeds in staat is om in het Sport- palast een mysteriespel uit te voeren, hoewel dit voor Berlijn een meer dan alleen maar merkwaardige gebeurtenis moet beteekenen. Borate Spiel Aan den vooravond van deze uitvoering gaat onze belangstelling eerst en in bijzondere mate naar dit spel, „Rorate Spiel" getiteld omdat de adventshymne „Rorate Coeli" het Leitmotiv van dit spel vormt, uit. Dit onderscheidt de katholieke jeugdbewe ging van elke andere jeugdorganisatie, dat zij niet zoekt naar een ideaal, maar dat zij streeft naar de verwerkelijking van het ideaal dat zij reeds kent en bezit. Terecht en in overeen stemming met den tijd van het jaar vormt dan ook de kerstgedachte den inhoud van dit spel. In het eerste der drie bedrijven „verbeeldt" het de verwachting van den messias door de wereld een verwachting die zich nu evenzeer openbaart als voor tweeduizend jaren. En evenals toen verwart het de geesten, dat de Messias niet komt in de gedaante van een veldheer, een heerscher maar zich laat vooraf gaan door een boetgezant, die onthechting en verzaking predikt aan het wereldsche goed. De twee laatste bedrijven vertolken het kerstverhaal. Waarvan de beteekenis echter onmiddellijk in verband wordt gebracht met het apostolaat in de grootstad. Want: „aufs neue soil die reine Jungfrau in aller Welt, im Grosstadtkampf die Mutter sein des Christus Mysticus". En de vrouwelijke jeugd aanvaardt deze roeping en zal de kerstboodschap verder dragen door de wereld en haar steden, onver moeid en onophoudelijk met den zilveren klank van haar bazuinen: „Höre es Menschheid, höre es Welt,, Hört es Menschen der heutigen Zeit, Hört es, alle, die Not erleiden, Hört es, die ihr von Leiden zerqualt Euch, euch 1st der Heiland geboren Een nieuw tijdperk in de geschiedenis gaat aanvangen, de tijd van den Christus Koning der grootstad. De Donderdagavond te Tilburg gehouden ledenvergaderingen van St. Lambertus" ston den, zooals we reeds hebben bericht afwijzend tegen elke loonsvermindering in de Tilburg- sche wollenstoffenindustrie. De voorstellen van den rijksbemiddelaar kwamen niet in stem ming, wijl het hoofdbestuur ven „St. Lamber tus", na een conferentie met den Tilburgschen fabrikantenbond. nog een nieuwe ledenverga dering wilde beleggen tot het nemen van een definitief besluit. Ook hiertegen kwamen de ledenvergaderingen van „St. Lambertus" in verzet, tenzij de defini tieve beslissing genomen zou worden vóór Maandag 9 Januari den datum, waarop vol gens de voorstellen, de nieuwe loonregeling in werking zou treden. Van dit standpunt heeft het hoofdbestuur van „St. Lambertus" gisteren mededeeling ge daan aan den Tilburgschen fabrikantenbond. Na deze mededeeling ontvangen te hebben heeft de vereeniging van Tilburgsche fabrikan ten van wollenstoffen vergaderd. In deze ver gadering hebben de fabrikanten de voorstellen van den rijhsbemiddelaar, inzake de aangekon digde wijziging der arbeidsvoorwaarden, on veranderd aangenomen. Aan het fabriekspersooneel is heden mede deeling gedaan, dat de nieuwe arbeidsvoor waarden ingaan op Maandag 9 Januari. Het bericht in enkele ochtendbladen, dat tusschen „St. Lambertus" en de fabrikanten Ver. overeenstemming zou zijn bereikt mist iederen grond, wijl door de R. K. organisatie van textielarbeiders nog geen enkel besluit is genomen. Indien Maandag de arbeiders niet aan het werk zouden gaan en een z.g.n. wilde staking zouden uitlokken, breken er voor de Tilburg sche industrie donkere dagen aan. Vijf personen gearresteerd. Te Glanerbrug (Ov.) zijn een rijwielhande laar, twee zijner zoons, een schoonzoon en nog een vijfde persoon in arrest gesteld onder ver denking van heling en diefstal van rijwielen, die gestolen zouden zijn te Borne, Oldenzaal, Enschedé, Hengelo, Delden en Goor. Men vond in een rijwielbergplaats aan de Hooge Bothofstraat tal van rijwielen en onder- deelen van rijwielen, die van diefstal afkomstig bleken te zijn. Een ll.jarige jongen doodgereden. Hedenmorgen naderde in de Kerkenwijk te Veenendaal uit de richting van het station een zware met steenen geladen vrachtauto van de firma van den Broek te Scherpenzeel. De 11-jarige Jan Bos, die op de fiets gezeten, eveneens door de Kerkenwijk reed, werd door tot nog toe onbekende oorzaak door de vrachtauto gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Ernstig gewond werd hij opgenomen en over leed korteh tijd later. De politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van het ongeval in. De auto is in beslag genomen. Door giftige dampen gestikt. Gisterennacht is te Meppel de brugwachter H. K. In een garage aan het Vliegenpad dood onder een auto gevonden, meldt de „Zwolsche Crt.". Omstreeks 12 uur ontdekte een agent van politie dat er nog licht brandde in die garage. Hij ging kijken en vond een auto met loopen den motor, waar iemand onder lag. Hij riep dezen man aan, maar kreeg geen antwoord en tpen hij de persoon aanraakte, kwam hij tot de ontdekking, dat er iets niet in orde was. Direct werden de inspecteur van politie en dokter Leijdensdorff gewaarschuwd en deze constateerde dat de dood reeds was ingetreden. Per brancard werd het lijk naar het ziekenhuis vervoerd. K. schijnt het slachtoffer te zijn geworden van giftige uitlaatgassen. Hij was nl. bezig' een lekken band van een auto te verwisselen, althans de wagen stond op een, crick. Het slachtoffer is 2S jaar oud, gehuwd cn vader van één kind. CHERBOURG, 7 Januari (R. O.) Het wrak van; de „Atlantique" is in de haven van Cher bourg aangekomen. PARIJS, 7 Januari. (V. D.) Bij het aanbreken van den dag worden heden de werkzaamheden aangevangen, om te trachten het wrak van de „Atlantique", dat sinds vannacht te Cherbourg is, in het dok te brengen. Volgens de mededee- lingen van hen, die na aankomst van het wrak te Cherbourg aan boord zijn geweest, heeft het vuur nagenoeg alles vernietigd. Intusschen wordt bevestigd, dat tusschen de Nederlanders en de Franschen geschil is ontstaan over de vraag, wie het wrak geborgen heeft. Zooals bekend, verklaren de kapiteins der Nederlandsche sleepbooten, dat zij het eerst aan boord van de „Atlantique" manschappen hebben afgezet. De kapitein van een Fransche sleepboot verklaart daartegenover, dat hij als eerste in gezelschap van een matroos reeds voor de Nederlanders aan boord geweest is en de Fransche vlag geheschen heeft. Tengevolge van de hitte en de sterke rookontwikkeling moest hij echter op zijn sleepboot terugkeeren. Het staat echter vast, dat drie Nederlandsche zeelieden gedurende de geheele sleepreis van de „Atlantique" aan boord van het brandende schip zijn gebleven. Waarschijnlijk zal dit geschil op een arbi trage tusschen de Nederlandsche en Fransche belanghebbenden uitloopen. Bemanning van de „Ruhr" gehuldigd. -Vanochtend hebben de Fransche consul en vice-consul, de heeren Nicault en Voillery en de Duitsche consul dr. Sethe, allen te Rotter dam, zich per Spidoboot naar het motorschip „Rühr" in de Maashaven begeven om den kapi tein, de officieren en de bemanning van dit schip te huldigen in verband met hun optreden bij de redding van 86 drenkelingen van de „Atlantique". Cp de Spido-boot wapperden, broederlijk naast elkaar, de Fransche en de Duitsche vlag. Aan de valreep werden de consuls ontvangen door den eersten en den tweeden stuurman van de „Rühr", die hen naar de hut van den ka pitein, den heer W. Fick, begeleidden. Daar heeft allereerst de heer Nicault den kapitein in het Hollandsch toegesproken en hem in een kort, hartelijk speechje dank ge zegd voor de hulp aan zijn landgenooten be wezen. In het Engelsch heeft de Fransche consul zijn woorden herhaald. De Duitsche consul heeft daarop zijn Fran schen collega dank gebracht voor zijn waardee- rende woorden. Hier in Rotterdam, aldus dr. Sethe, begrijpt men wat de ondergang van het trotsche zeekasteel voor Frankrijk moet be teekenen. De kapitein van de „Rühr", ronde zeeman als hij is, heeft deze hulde slechts beantwoord met een kort en krachtig: „I have done, what I had to do". Waarna de eerewijn rond ging. Wij hebben ons naar aanleiding van den brand op de „Atlantique" nog eens gewend tot den directeur van het Scheepvaartkundig Technisch Instituut en Museum, gevestigd op den Haring vliet 68, te Rotterdam, om nog eenige gegevens te vernemen omtrent het brandgevaar op zee schepen in het algemeen. De directeur, baron van Haersolte stond ons zeer bereidwillig te woord en verstrekte ons gaarne alle gewenschte Inlichtingen. Baron van Haersolte kon ons uit den aard der zaak omtrent de oorzaak die de ramp van de „Atlantique" veroorzaakte, niet méér nieuws verschaffen, dan de verschillende kranten berichten tot heden publiceerden. Men zal hier toe het officieele onderzoek moeten afwachten. Al dadelijk wilde baron Haersolte de meening rechtzetten, als zouden de „George Philippar", de „P. C. Hooft" en de „Atlantique" van één en dezelfde werf afkomstig zijn. Deze drie zeekasteelen zijn wel Is waar alle in St. Nazaire gebouwd. De Atlantique is bij de S. A. Chantier et Ateliers de St. Nazaire (Pen- hoët) op stapel gezet, terwijl de „George Philip par" en de „P. C. Hooft" afkomstig zijn van de „Ateliers et Chantier de la Loire". Omtrent het ontstaan van branden op zee schepen verwees baron van Haersolte ons naar de voordracht op 13 December 1.1., welke in het Scheepvaartkundig Instituut op den Haringvliet door een deskundige op dit gebied, den heer Blaak, van de Mij. Nederland, was gehouden, van welke lezing onmiddellijk een verslag uit de bibliotheek in onze handen lag. De meeste branden op passagiersschepen ontstaan volgens het statistisch overzicht voor den wal, aan de werf of in het dok. (Leviathan, Lucania, Mauretania, Majestic, Europa, Ber muda 2 X. Paris, Empress of Scotland, Paul Lecat, Segovia, P. C, Hooft 2 X)- De „George Philippar" en de „Atlantique" be vonden zich echter op zee en bij beide schepen wordt de beruchte „kortsluiting" als oorzaak genoemd. Nadere en diepere onderzoekingen zullen moeten uitmaken in hoeverre dit op waarheid berust. Zeker is, dat de tegenwoordig gebruikte verf stoffen, die veel nitro-cellulose bevatten, de brandbaarheid verhoogen, althans de snelle ver spreiding van 't vuur zeer in de hand werken. De moderne schepen worden meestal met deze verfsoorten bespoten en de ondervinding heeft geleerd, dat hoe jonger de verf is, hoe grooter de brandbaarheid. Aan kwaadwilligheid meen de baron van Haersolte bij de drie recente ge vallen niet te moeten denken. Wanneer men aan moet nemen dat de haard van het vuur niet in het ruim of machineka mer moet worden gezocht, blijft de electriciteit natuurlijk een groote veranwoordelijkheid dra gen. Baron .van Haersolte was zoo bereidwillig ons in de werkplaats te doen demonstreren, hoe een electrische draad van een Isolatie voorzien, bij té groote stroomsterkte kan gaan gloeien, waar bij isolatie aan het smeulen gaat en in staat is, de hieraan rakende voorwerpen te doen smeu len en zelfs te do en ontbranden. Zoo kan door welke oorzaak dan ook, een ventila tor bijvoorbeeld, terwijl hij is aangesloten, stil gaan staan, de weerstand voor de wikkelings draden wordt te groot, deze gaan gloeien, de isolatie' gaat smeuleT aani-an ontstaan, ijzer- deelen worden warm en wanneer dan hout-werk in de buurt is, bestreken met makkelijk brand bare verf, is de brand spoedig aanwezig. Toch zijn er honderd andere oorzaken op te noemen, waaronder het brandende sigaretten peukje geen onbelangrijke plaats inneemt. Een modern zeekasteel met zijn lange gangen en permanente' ventilatie verhoogt hierbij de snel heid van verspreiding van het vuur in geen ge ringe mate. Met belangstelling zag baron van Haersolte de verdere rapporten tegemoet, die in scheep vaartkringen zullen moeten dienen om nog grootere veiligheidsmaatregelen te nemen en de veiligheid van passagiers en bemanning te vergrooten. Wij mochten in gezelschap van baron van Haersolte een vluehtigen kijk werpen in het drie etages hooge museum dat een schat van modellen en werktuigen bevat op scheepvaart kundig gebied. Wij namen voornamelijk in oogenschouw dé afdeeling van brandweerinstal laties, vuur en rookverklikkers zooals op alle moderne zeekasteelen voorkomen. Dit museum, waaraan een zeer ruime biblio theek en ruime leeszaal is verbonden, is eenig in Europa en misschien wel op de wereld. Het feit dat in Engelsche scheepvaartkringen van dit museum veel gewag wordt gemaakt en zelfs een Engelsche brochure de rondte doet, pleit wel voor deze instelling, die in ons land nog te wéinig bekend is en waarop wel eens de aandacht mag worden gevestigd. Uit het Jodendom bekeerd door Konnersreuth. De apotheker Bruno Paul Rothschild te Speyer (Spiers) die uit een oude Joodsche familie stamde, kwam voor ongeveer vijf jaren in het huis van Therese Neumann te Konners reuth. De indrukken, die de jonge Rothschild in het huis der gestigmatiseerde ontving, waren van zoodanigen aard, dat hij het Katholieke geloof omhelsde en theologie ging studeeren. In Juni 1932 ontving hij de H. Priesterwij ding en werd daarna kapelaan te Arberg, een dorp in den Oberpfalz, niet ver van Konners reuth. Kort vóór Kerstmis stierf zijn vader en toen hij op de terugreis van de begrafenis op den avond van den 24sten December het station Neurenberg passeerde, overleed de pas 33-jarige geestelijke aan een beroerte. Hij werd, op zijn tijdens zijn leven geuit verlangen, te Konnersreuth begraven. Bij de begrafenisplechtigheden, die onder groote deelneming plaats hadden, bevond zich ook Therese Neumann, gezeten in een rol stoel. De kachel op den kop. Een bewoner van de Jonkerstraat te Gro ningen bemerkte Oudejaarsnacht bij zijn thuis komst, dat de door hem bewoonde kamer door onbevoegden was bezocht. De kachel stond op den kop, de wekker, lag in de kachel en eenige andere zaken waren verdwenen. Tevens deed hij aangifte bij de politie dat de inbrekers het slot van zijn voordeur hadden opengebroken en den muntgasmeter hadden geforceerd, waaruit zij een bedrag hadden ge nomen van ongeveer acht gulden. Gisteren zijn als verdacht van dezen diefstal met braak aangehouden een oude bekende der politie, de 52-jarige A. E. en diens 22-jarige zoon H. E., alsmede de 23-jarige D.W. Het be zoek gold meer een wraakneming tegenover den bewoner, met wien de oude E. ruzie had. Zij zijn ter beschikking der justitie gesteld. De eerste nacht Na een vrij rustig begin ging het in den eersten nacht van den achtsten zesdaagschen wieler wedstrijd te Dortmund levendig toe. Even na middernacht namen SengeCieszinski het initia tief tot een. jacht, onmiddellijk lag het geheele veld uiteen. Senge—Cieszinski en RauschHürt- gen namen de eerste ronde, Peden—Stubeke volgden spoedig en door nog een ronde te ne men lagen RauschHürtgen korten tijd alleen aan den kop. SchönBu'sChënhagen zagen met de andere koppels tenslotte kans de verliesron- den weer in te halen. De jachten duurden onge veer een uur. De klassementssprints van twee uur werden gewonnen door Vopel, Schön, Buschenhagen, Rieger, Wals, Buschenhagen, Wals, Goebel, Pij nenburg. De stand na twee uur was toen als volgt: 1 Schön—Buschenhagen 42 pnt.; 2 Goebel Pijnenburg 24 pnt.; 3 BroccardoGuimbretière 11 pnt.; 4 RauschHürtgen 0 pnt. Op een ronde achterstand: 5 VopelKorsnieier 20 pnt.; 6 Kilian—Pützfeld 17 pnt.; 7 Peden— Stubeke 4 pnt. Op twee ronden achterstand: 3 Braspenninx— Wals 14 pnt.; 9 Rieger—Vroom 13 pnt.; 10 Mül- ler—Kisters 10 pnt.; 11 Tietz—Schenk 6 pnt.; 12 CieszinskiSenge 2 pnt. Op vier ronden achterstand: 13 Bresciani— Menegazzi 15 pnt. Na de klassementssprints van twee uur werden geen uitlooppogingen meer gedaan. Volgens het nieuwe reglement werden omstreeks vijf uur nog tempo-ronden ingelegd, waarvoor een vrij hoog puntenaantal wordt toegekend. Zoo verkregen Schön—Buschenhagen 60 pnt., Göbel—Pijnen burg 50 pnt., BroccardoGuimbretière 40 pnt., Rausch Hürtgen 30 pnt., VopelKorsmeier 20 pnt. en KilianPützfeld 10 pnt. Gisteravond speelde de in ons land toerende Hongaarsche profclub Ferencvaros op het ver lichte V.U.C.-veld te den Haag een wedstrijd tegen Z.F.C. uit Zaandam. Doordat de Zaandammers zeer enthousiast speelden was het een aantrekkelijke wedstrijd waarbij de gasten, alhoewel meestal in de meer derheid, vooral door hun grootere snelheid en fabelachtige balcontrole, toch voor verschillende moeilijkheden werden geplaatst. In de eerste helft wisten de Hongaren tot viermaal toe te scoren 04. Na de rust was Z.F.C. door fanatiek spel aanvankelijk iets in de meerderheid en had in deze periode een tegenpunt verdiend. Tot scoren kwam het dank zij het kranig achtertrio der profs niet, terwijl de gasten slechts eenmaal wisten te doelpunten 0—5. De belangstelling voor deze ontmoeting was zeer groot. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE! Op 1 Januari is in het bereids beroemd ge worden, Berlijnsche Pergamonmuseum de nieu we zaal der inscripties geopend, welke, getrouw aan de spreuk, dat er niets nieuws onder de zon is, een en ander inhoudt, dat de aandacht verdient van de leden der aanstaande economi sche conferentie. Het is niet onmogelijk, dat deze conferentie zich ook met oorlogsschulden, tributen, de daardoor veroorzaakte ontwrich ting des gemeenschappelijken levens, met het ondermijnde krediet, met „Stillhalten" en met zulks sport van dingen bezig zal houden. Want wat zouden de leden van eene zoodanige con ferentie anders doen? Wij leven immers in een tijdperk van op de spits gedreven burgerlijk heid, zooals een blad onlangs zeer ter zake op merkte, en alléén Hongarije zendt nog een ouderwetschen grand seigneur naar zulke bij eenkomsten. Maar deze is al zoo oud, dat hij haast niet meer onder de levenden telt en men hem meer als een spookbeeld van vergane da gen dan als iets reëels aanschouwt. Vroeger was er bij internationale conferenties nog plaats voor geest van gratie en voor een goed menu, maar de gedelegeerden van tegen woordig zuchten al wanneer ze hun rok moeten aantrekken en laten daarvoor gaarne de meest uitgelezen spijzen staan. Zulke lieden zijn dus zeer geëigend op een economische conferentie over economie te praten (en deze daarbij geen schrede voorwaarts te brengen) maar of zij smaak voor de lessen der historie hebben mag betwijfeld worden. Zin voor geschiedenis en burgerlijkheid gaan niet erg goed tezamen, maar dat is een verschijnsel, dat op zich zelf staat. In alle gevallen is er nummer 75 van de nieuwe opschriftenzaal in het Berlijnsche Per gamonmuseum en dat vertelt eene geschiedenis, welke als twee droppels water op die lijkt, waaraan Europa momenteel zoo heftig lijdt. In 282 v. C. was er de heer Lysimachos, die in oorlog raakte met de Klein-Aziatische stad Milete en haar overwon. Maar, gelijk zulks wel eens meer met overwinnaars gaat,, wist Lysi machos geen maat te houden. Hij legde Milete een oorlogstribuut op, waarvan hij vooruit weten kon, dat het de krachten der *stad verre te boven ging. Er waren in die dagen echter in die dagen ook al „Erfüllungspolitieke en Milite probeerde de goede luimen van den tyrannicken Lysimachos te ontketenen door te betalen tot er geen duit meer in de stadskassen te vinden was. De goede luimen van Lysimachos waren daarmede echter nog niet ontketend. Verre vandaar! Hij verwees de onderworpen burgers naar de stad Knidos, aan welke hij stiekum de rol toekende, welke Amerika tegenwoordig on geveer in het wereldbestel speelt. Knidos ant woordde op Miletische aanzoeken, dat het zelf geen geld had maar wel vele, rijke burgers en dat deze zich wel zouden laten villen, wanneer men ze maar eerst onder goede condities in de val liet loopen. Zulks geschiedde dan ook. Allemaal ten pleiziere van den onverzadigbaren Lysimachos. De burgers van Knidos leenden aan die van Milete geld, opdat laatstgenoemden door zouden kunnen gaan met de betaling van het oorlogstribuut. Eerst werd er een renteloos voorschot van 18.000 drachmen gegeven. Deze som zou dienen om Milete weer een beetje ter been te helpen en de stad in staat te stellen om opnieuw met eindelooze tribuutbetalingen te beginnen. Dan zouden er 55.000 drachmen tegen 6 pet. per jaar volgen. De steenen tafel tjes vermelden niet hoe de zaak ten slotte misgeloopen is. Dat ze misgeloopen is, is echter zeker. Daarvoor staat het karakter van Lysi machos borg. Maar de 18.000 drachmen en de '55.000 drachmen zullen wel in de beurs van ge zegden tyran gevloeid zijn en deze zal daarna naar nog meer gevraagd hebben. Daarmede liep de heele affaire spaak en vlogen de burgers van Knidos er natuurlijk allereerst in. Maai de bankiers van die stad zullen zich wel heb ben weten te dekken. Zij zullen wel een of ander „Stillhalten" uitgeprakkizeerd en zich op die manier persoonlijk val al te blauwe bulten gevrijwaard hebben. De geschiedenis herhaalt zich immers altijd en er is nog nimmer iets nieuws onder de zon geweest. Ook is het niet nieuw, dat de menschen hardnekkig weigeren zich aan de lessen der geschiedenis te spiege len en er hun voordeel bij te doen. Zelfs niet bij de economische lessen, gekrast in het leemen tafeltje, dat tegenwoordig als nommer 75 in de zaal van het Pergamonmuseum te Berlijn aan den wand hangt. OUD-MINTSTER HEYMAN Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Om burgemeester van St. Niklaas-Waes te kunnen worden heeft de heer H. Heijman, oud minister van arbeid en nijverheid, met zijn R.K. groep kartel gesloten met de Vlaamsche natio nalisten, die hij vroeger altijd als „vijanden van België" heeft bestreden.... NA HET JONGSTE COMPLOT IN ARGENTINIë. RIO DE JANEIRO, 6 Januari. (V. D.) De in verband met de jongste omwentelingspogingen gearresteerde oud-president der Argentijnsche regeering, dr. Alvear, is verbannen naar het eiland Martin Garcia in de Plata-rivier. ROTTERDAM aangekomen 6 Januari namiddag 2.15 ARIADNE (Nept.), Wambersie Zn, Bre men, Schiehaven, stukg.3.- K LN, N.V. Stand. Transp.-Mq., Hamburg, Lekhaven Wz., stukg. ARETHUSA, C. J. Yannachas, Galatz, Maas haven 14, graan; 3.15 JERNFJELD, Sir Ramon de la Sota, Va.encia, IJselhaven, fruit; 7.- MA- RIENBURG, Ivers von Staa, Stettin, Rijnhaven 13, stukg.; 7.30 ZUIDERKERK, Holland—Oost- Azië Lijn, Hamburg, Pelgrimskade, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen 6 Januari namiddag 11.20 GARLINGE, Huelva, voor Capelle a/d. IJsselCERONS, Havre; 11.35 "MA1NIKI, Lenin grad; 11.50 LLANTWIT MAYOR, Huelva; vertrokken 6 Januari namiddag 3.10 BEGONIA, Hamburg; AUTHORITY, Kal- mar: 4.20 POLLUX (Nept..), Amsterdam; 5.10 MARI, Gothenburg: CANTON, Hamburg; NEW LAMBTON, Sunderland; SCANDINAVIC, Pasa- jes; 6.- MAASHAVEN, Port Gentil; 6.15 BLACK TERN, New-York; 6.55 URD, Gothenburg; DEN PARK, Swansea; 7.25 SECUNDA, King's LVnn; HEBE (Ned.), Tanger: 7.45 BRIGITTE STÜRM, Hamburg: 8.- KATOWICA, Gdynia; 8.25 SLES- VIG, Hamburg; FRIESLAND, Dalny; 8.40 MAJ, Aa.rhuus9.05 BATAVIA, Oslo. 10.- HAIG ROSE, Dublin; 11.5 PRAGUE, Har wich. Wind Z.Z.W., matige bries, kalme zee, helder. VLAARDINGEN aang. 6 Jan.: AKROPOLIS, Bona. HELLEVOETSLUIS vertr. 6 Jan.: PROWESS, Londen. IJMUIDEN aang. 6 Jan.: RYDAL FORCE, Llanellv. kolen; ENGINEER, Londen, ledig; VEGA' (Zw.), Stockholm, stukg.; ULYSSES, Hamburg, stukg.; POLLUX, m.b., Rott., ledig; vertr. 6 Jan.: TRITON, Rotterdam; KATTE GAT, Sunderland; DORJ.NE. Newcastle; TAJAN- DOEN, Antwerpen; SPORTS, Libau; ELLA, Rotterdam; MEUSE, ParijsFULDA, Hamburg; BRION, Bordeaux; IRIS, Stettin; CERES, Rot terdam; QUEENSWORTH, Blyth; EK, Oslo; POSEIDON, Paramaribo. VLISSINGEN aang. 8 Jan.MECKLENBURG. Harwich; ORION, Antwerpen, bunkert; MON- TAUBAN, Bremen, id. vertr. 8 Jan.: ORANJE NASSAU, Harwich; SAVON IA Helsingfors,; ORION, Hamburg; gep. naar AntwerpenBRITANICA, Londen FRANS, Qrnskoldsvik; SIGRUN, Kopenhagen; VINSTRA, Hamburg; BAG id.; BIRI, Delfzijl; TAJANDOEN, Amsterdam; AMSTERDAM 7 Jan 6 Jan. 5 Jan. pariteit Londen,, per 8.32 8.32 8.31 12.10 Berlijn p.100 Mk. 59. J1 59.12 59.10 59.26 Parijs p 100 frs. 9.71 9.71 H 9.72 9.74 Brusselp. lOObelg 64.47 34.47 34.48 34.59 Zwitser],p lOOfrs 47.89X 47.90)4 47,90)4 4».— Weenen p. lOOsch 35.— Kopenh. p lOOkr 43 15 43 15 43.10 66.67 Stockh. p. lOOkr 45.35 45.35 45.30 66.67 Oslo p 100 kr. 42.00 42.00 42.80 66.67 New-York per 2.48 if 2.48 if 2.48X 2.48 gep. naar GentCOBETAS, Sfax gep. naar SluiskilBUR, Zeebrugge gep. van Antwerpen: BRAZILIAN PRINCE, Hartlepool; CANADA, San Francisco; CERONS, Rotterdam; ARTIFICER, Londen; APOLLINA- RIS, id.FLORENCE COOKE, id.SLASK, Rot terdam REMOIS, Bona gep. van Sa3 van Gent: LONDON, Hull. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. REGGESTROOM (thuisr.) p. 6 Ouessant. HOLLAND—OOST-AZI LIJN. ZUIDERKERK 6 van Hamburg te Rotterdam, JAVA—NEW-YORK LIJN. SIANTAR, N.-York n. Java 6 (5 o.m.) v. Pt- Said KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. HEBE 6 Januari van Rotterdam naar Tanger. NEREUS 6 Januari van Danzig te Stettin. BERENICE 6 Januari van Vigo te Lissabon. STUYVESANT 5 van Paramaribo naar Madeira. TRITON 6 van Amsterdam naar Rotterdam. ULYSSES 6 Jan. van Hamburg te Amsterdam. BRION 6 Jan. van Amsterdam naar Bordeaux. IRIS 6 Januari van Amsterdam naar Stettin. CERES 6 Januari van Amsterdam n. Rotterdam. POSEIDON 6 van Amsterdam naar Paramaribo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA BAROE (thuisr.) 6 (2 n.m.) te Suez. DEMPO (thuisr.) 6 (12 midd.) v. Port Said, wordt 10 (7 v.m.) te Marseille verw. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. TAJANDOEN (uitreis) 6 Jan. te Antwerpen. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE (uitreis) 5 v. Colombo. ADOLPH WOERMANN, Rott .n. Beira 5 (4.10 v.m.) 90 myl v. Land's End. AYRESOME 5 van Rotterdam te Shields. AGHIOS GEORGIOS, Rott. n. Napels p. 16 Glbr. ADRIA, t., 5 Jan. van Rotterdam te Hamburg. BOWLING 5 van Rotterdam te Grangemouth. BRUNLA 4 van Rotterdam te Oslo. BLACK FALCON 6 van Rotterdam te New-York COBLENZ Rott. n. Japan p. 5 Gibraltar. CHR. MATTHIESSEN Rotterdam n. Konings* bergen p. 3 Brunsbuttel. CITY OF KHARTOUM, Rott. n. Lor. Marques 6 Januari te Mauritius. DAFHNé 5 van Rotterdam te Havre. DORDRECHT Pt. Arthur n. Rouaan 5 (1.32 v.m.). 1300 mjjl W.' v. Scilly. ESSONITE Rott. n. Ierland p. 5 Prawle Point. ESSEN Rotterdam n. Java p. 4 Beachy Head. ESPANA Amst. n. B.-Ayres p. 5 Dungeness. EVGENIA CHANDRI Rott. n. B.-Ayres p. 29 Dakar. ESTHER THORDEN 1 v. Amst. te Helsingfors, FALSTERBO 4 van Rotterdam te Genua. FLANDRIA (Zw.) 5 v. Rott. te Gothenburg, FORMIGNY Rott. n, Marseille p. 5 Gibraltar. FORT DE TROYON 5 v. Rotterdam te Hamburg, GOOTE 5 van Rotterdam te Swansea. GRONINGEN 5 van Harlingen te Londen. GEZINA 2 van Rotterdam te Farsund. GARTH CASTLE, Rott. n. Maur. 6 v. Ascension, HARPENDEN, Rott. n. Rio Jan. 4 (4.5 n.m.) 52 m(jl Z.W. v. Niton. HOLLANDIA, Vellinga, 5 v. Mannheim te Hbg, IRWELL 5 van Rotterdam te Goole. IMPORT 5 van Rotterdam te Londen. JAN Rotterdam n. Dublin p. 5 Dungeness. JULIUS RUTGERS Rott. n. Kiel p. 4 Brunsb, KONIGSBERG 5 van Rotterdam te Hamburg, LEVERKUSEN Rott. n. Japan 5 van Manilla. MELROSE ABBEY 5 v. Rotterdam te Hull. MAAS 5 Jaquari van Rotterdam te Hamburg, NOGRD-FRIESLAND 4 v. Londen te Graveline3, NORDANVIK 5 v. Rotterdam te Falmouth. NYMPHE a van Rott. te B.-Ayres reede. NORKANDIA 4 van Rotterdam te Gothenburg, ORANJEPOLDER 6 van Rotterdam te Londen. ONDERNEMING, Vellinga, 5 v. Hbg n. Holtenau ROTTERDAM, 4 v. Baton Rouge n. Aruba. SCHWARZENFELS Rott. n. Calc. 5 te Colqnibo, SANTI 29 van Rotterdam te Salerno. ST AVAN GEREN 5 v. Rotterdam te Gothenburg, SVERRE NERGAARD 5 v. Rott. te Gothenburg, VLIESTROOM 4 van Amsterdam te Hull.. VERBORMILIA Rotterdam n. Genua 4 (8.43 n.m.); 60 mijl O. van Niton. WILLEMSPLEIN 6 (6 v.m.) v. Rott. te Narvik.; ZEELAND 4 van Waterford naar Wexford. ZEEMEEUW, Bakker, 5 van. Hamburg naar ETNA. Rotterdam, 6 Januari. De sleep, boot Oostzee" met het beschadigde Zweedsche s. ,üjtna" op sleeptouw, bestemd voor Lands- crona, bevond zich hedenmiddag 12 uur 50 mfjl W. van Hoek van Holland. SLEEPBEDRIJF. Rotterdam, 6 Januari, De sleepboot Ganges" is heden van Horten, in de Oslo-Fjord, vertrokken met het Noorsche motorschip ,,Mary" op sleeptouw, bestemd voor Sunderland. De ..Mary" zal te Sunderland repa raties moeten ondergaan De sleepboot „Schelde" met het Fransche stoomschip „Austral" op sleeptouw, is heden van Le' Havre te Terneuzen aangekomen. Dö Austral" zal te Gent worden gesloopt. (L. Smit Co.'s Intern. Sleepdienst), FRO. IJ m u i d en, 6 Januari. Het met haring van Bergen in de visschershaven alhier aange komen Noorsche S. Fro blijkt volgens rapport van den gezagvoerder nabij de Noorsche kust aan den grond te hebben gezeten. Het stoomschip kwam evenwel 'zonder vreemde hulp weer -vlot en bleef onbeschadigd. Alleen een anker met ketting ging daarbij verloren. STOOMVAARTLIJNEN. LOCHGOIL Rott n. Vancouver 5 (8.26 n.m.) HU mijl O.Z.O. van Land's End. STAD VLAARDINGEN Wabana n. Rott. 5 (6.52 n.m.) 630 mijl W.Z.W. van Valcntia. SILVERASH Vancr. n. Calcutta 6 te Manilla. SILVERPALM 4 v. N.-Orleans n. Kaapstad en VENEZUELA W.-Indië n. Amst. 6 (7 v.m.) 1200 mül Z.W. van Land's End. HELDER Chili n. Amst. via*L'pool 6 (8.56 v.m.). 150 mql Z.W. van Land's End. LAOMEDON Rott. n. Japan 6 (9.36 v.m.) 40 mijl Z.O. van Niton. BUITENLANDSCJIE HAVENS. MEONIA Rott. n. Bangkok 5 van Singapore. MISAKA MARU Dairen n. Suez 6 v. Singapore. MELILLA Hbg. - n. Marokko p. 5 Finisterre. MARTHA RUSS I, 6 v. Amsterdam te. Hamburg NORD ATLANTIC 5 v. Vlaard. n. Levant. NARKUNDA Brisbane n. Londen 6 te Sydney. NICE A 5 van Hamburg te Piraeus. NALDERA Londen n. Japan 6 van Penang. ORLA 5 van Raumö n. Bremen. ORINOCO Hbg. n. Barbados p. 5 Ouessant. PORTA 5 van Hamburg te Santos. PERAST 5 van Bralla te Hamburg. PALOS Rott. n. Santander p. 5 Ouessant. PORTO 6 van Hamburg n. Marokko. PRES. HARDING Hbg. n. N.-York 6 v. Cobh. PORTLAND Vancr. h. Bremen p. 5 Bishop's. RENDSBURG Rott. n. Macassar p. 6 Penm. RABE 5 van Rafsö n. Reval. RAIMUND N.-Orleans n. Bremen p. 6 Land's End RIOL 5 van Bremen te Mobile. KIN DA 6 van Rotterdam te Hamburg. ROTENFELS 5 van Rotterdam te Hamburg. RHEIN 5 van Amsterdam te Hamburg. RIJN 6 te linden uitgekl. n. Dordrecht. SOESTERBERG 4 v. Bas Jounou n. Honfleur, SEBU 5 van Hamburg te Metilla. VERWACHT TE ROTTERDAM. RADIOLEINE v. Antarctic 2 v. Las Palmas nr. Schiedam. ATHANASIOS v. Novorossisk 1 v. Stamboul. DEI DO v. W.-Afrika 5 (10.54 a.m.) 300 myl N. van Las PaJmas. NORDFAREK v. Vancr. via Antvt 5 (9.38 n.m.) 190 mijl Z.W. van Land's End. VICTORIA MARU v. Dairen 6 (8 v.m.) 325 mijl Z.Z.W. van Land's End. WITRAM v. N.-York (gesleept) 6 (10.7 v.m.) 90 mjjl v. Land's End. TIJUCA van Japan 5 te Marseille. TH1STLEGLEN v. Vizagapatarr 4 v. Marseille, COLUMBIA MARU v. Dairen p. 5 Tanger. JULIANE 5 van Marseille. VERWACHT TE AMSTERDAM. HELDER v. Chili via Liverpool 6 (8.56 v.m.) 150 mijl Z.W. van Land's End. KRETA v. W.-Indië 6 (1.40 v.m.) 800 m(jl Z.W, van Land's End. PARKHAVEN v. Rosario 6 (10.25'v.m.) 50 mijlZ. van Niton. VENEZUELA v. Barbados 6 (7 v.m.) 1200 mjH Z.W. van Land'3 End.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2