DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m w STADSNIEUWS r KABOUTER 55ste JAARGANG MAANDAG 9 JANUARI 1939 No. 16536 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 KETHEL GEMEENTERAAD. WELLICHT INTERESSEERT 'T DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BODEGRAVEN REEUWIJK VLA ARDIN GE N OUD EN NIEUW NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bt) vooruitbetaling Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10: per week 25 cents. BU bezorging franco per post bedraagt do abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zUn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No.» 81440. SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel m»" 25 ets. BiJ contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadlgheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.60, bi] vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.bij verlies van één hand, één voet of één oog, 150. bij edrukt. wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als p een KINDERFEEST R. K. VROUWENBOND Zaterdag- en Zondagmiddag heeft de R. K. Vrouwenbond een kinderfeest gearrangeerd. De groote zaal van den Volksbond leek wel een reusachtige volière; zooveel beweeg, gezang en gesnater werd er vernomen. Het programma, dat na een openingns- woordje van mevrouw Pluym, werd afgewerkt, kenmerkte zich door een groote variatie en elk nummer bleek met veel zorg te zijn voor bereid. De Francisca-Romaantjes zetten met baar fijnen groet in, waarna men een vlagge- danis, voordrachten, een potpourri, een boeren dans. een Cbineeecbe dans, tooneel enz. te zien kreeg. Een filmvertoonilng vormde het verma kelijke slot. De kinderen werden tusschen de bedrijven door royaal getracteerd, SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE De Sdhiediameche Redd igsbrigadie heeft Zaterdgaavand, onder groote belangstelling het 5-jarig bestaan gevierd in gebouw Musis Sacrum. Om dlit feest extra te doen slagen, was de medewerking verzekerd van de Schde- damische tooneel vereen! ging Utile Dulci, welke bet hier ter stede reeds enkele malen door haar opgevoerde blijspel „Rijk en geen geld", naar den bekenden roman van Philips E. Op- penheim voor het voetlicht bracht. De over volle zaal heeft met aandacht en Interesse dit aardige tooneelstuk gevolgd en de dames- en heer en-medespelend en telkenmale met een hartelijk applaus beloond. De heer J. Schreuder, voorzitter van de Sohledamscihe Reddingsbrigade, opende den avond en releveerde in het kort het ontstaan van de brigade en het verloop van de eerste 5 jaar van haar bestaan; na afloop van de too- n eel voorstelling huldigde de heer Schreuder Utile Dulci dankte de leden van deze vereeni- ging voor hun medewerking en bood de diames bloemen aan: de bondsvoorzitter, de beer A. A. Bierlee hield, nadat hij de S. R. B. ge huldigd bad met haar 5-}arig bestaan, een propaganda-rede, waarna de zaail ontruimd werd om de velen nog gelegenheid re geven tot het maken van een dansje. "Voordat de pauze aanbrak, heeft de voor zitter van Utile Dulci, mr D. Visser mevrouw C. Maas Geest er an ua—Hoogerw aard gehuldigd in verband met. het feit, dat deze thans voor de 100ste maal met Utile Dulci optrad en haar een hertimmeringsmedai 11e overhandigd, ter wijl de heer P. Maas Geesteramus, de leider Van het U. D.-etrijkje, dat zijn medewerking verleende, gehuldigd werd, omdat deze voor de 50ste maal zijn medewerking gaf. Ook hij jnocht een speldje in ontvangst namen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur ARBEIDSBEMIDDELINGSWET 1930 Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat een aanvrage is ingeko men van Chr. G. Roef era, Burgemeester Kmap- pertlaan 241, alhier, om vergunning tot bet uitoefenen van arbeidsbemiddeling met winst oogmerk voor artisten. Te©en bet verleenen der vergunning kan ieder schriftelijk bezwaren bij hun College in dienen binnen een maand na beden. SCHIEDAM, 9 Januari 1933. LANGS DE BROERSVEST De opvijzeling van De Amstelbron is nu vol komen voltooid. Men kan nauwelijks meer mer ken, dat er wat aan verouderd werd. Alleen is men buiten op straat nog druk aan den arbeid, en wel om de ruimte aan te vullen, welke tusschen het trottoir en den verhoogden Ingang ontstaan was. Op die manier krijg de Broersvest wel een merkwaardig aanzien. De panden van de Hoog straat af tot en met bet Nieuwsbladbureau liggen op de vereischte hoogte. Daarna ont moet- men een diepte, aangezien de banket bakkerij en het café beneden het nieuwe peil liggen. Verder heeft men De Amstelbron, die met het desbetreffend trottoir op de normale hoogte ligt, vervolgens weer drie buisjes in 'n afgrond,, dan de Passage op het normale peil en tenslotte weer een put tot den winkel van Jiamdm. Het Is te hopen, dat dit grillige landschap spoedig in een modern stadsdeel herschapen zal zijn. AANRIJDING Zaterdagmorgen heeft er op de Hoofdstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door A. van V. uit Ketbel en den wielrijder C. S. van bier. Het rijwiel Merd beschadigd. De oorzaak van bet ongeval was gelegen in &et feit, dat de auto plotseling moest stoppen ora een aanrijding met een uit een zijstraat komend gespan te voorkomen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 6 Jan. Vertrokken Franscb s.s. Dahomey, met stukgoed naar Antwerpen; Eng. s.s. Denipajki le(iig naar Swansea s.s. Maashaven, ledig naar Port Geutil; Noorsch s.s. Frithjot Eide, ledig naar Rotterdam; Zuid Slavisch 6.s. Avala, ledig naar Poorters haven; Noorsch 6-s. Girale, ledig naar Vlaar- dingen. SCHIEDAM, 7 Jan Aangekomen s.s. Ivo Racie van Gent; s.s. Trepca, van Aberdeen; Duiitsch s.s. Luiia van Hamburg; s.s. Flonia van Hamburg alle in de WUhelminahavon. SCHIEDAM, 7 Januari. Vertrokken Em s.s. Caldy Light naar Leningrad. SCHIEDAM, 9 Januari. Aangekomen Ja- pans'ch s.s. Victoria Maru, met soyaboonen van Dairen in de Wilhelmdnahaven. „NEBELSPALTER". „Als ik nou nog één schot mis, dan word ik dadelijk vegetariër!" GESLAAGD Bij de te Rotterdam gehouden examens slaagde voor coupeuse mej. B. Opschoor; voor oostumière mej. L. v. d. Ent, beifren leerlingen vain de Modevakschool Rotterdam- sche dijk 243b. PASSAGE-LUNCHROOM-DANCING De voormalige kunsthandel in de Passage is thans ingericht als lunchroom-dancing. De bouw van een nieuwe brug in den rijksweg van Haarlem naar Sassenheim, ter vervanging van de oude Lisserbrug- Lte benoeming van een gemeente-secretaris. In de Zaterdagmorgen gehouden spoedver gadering van den raad waren alle leden aanwezig. Burgemeester J. L. Verveen, die sedert eenige maanden wegens ongesteldheid de leiding aan wethouder de Jong had moeten toevertrouwen, presideerde nu zelf de eerste zitting in dit nieuwe jaar. Spreker zegde den raad dank voor de vele bewijzen van belang stelling welke hij tijdens zijn ziekte en bij de aanvang van bet jaar mocht ontvangen. Wederkeerig bood spr. allen persoonlijk, als ook voor hun gezinnen en bedrijven, zijn bés te wenschen voor 1933 aan. Spr. hoopt dat de raad met hem. onder Hoog eren Zegen, de be langen der gemeente naar best vermogen zal behartigen. Wethouder de Jong beantwoordt de rede van den burgemeester en biedt wederkeerig namens den raad zijn gelukwensclien aan. Na, voorlezing der notulen, volgen een paar mededeelingen van Ged. Staten betreffende het verdagen van het onderzoek naar de ge- meentebegrootimg en d© bedrijfsbegrootingen, waarna de voorzitter aan de orde stelde, de benoeming van een gemeente-secretaris. Aan bevolen werd: 1. G. Brunt Jr., thans tijd. ge meente-secretaris 2. J. Tidcman, gem.-ont vanger, beiden alhier. Alvorens tot de behan deling van dit punt wordt overgegaan, ver laat de heer Brunt de vergaderzaal. (Tot juister inzicht zij gemeld, dat ean voorstal van B. en W. tot het aanstellen van een gem-secre-aris in vasten dienst, enkele maanden geleden eveneens op de agenda prijkte en toen door den raad werd afgestemd met de bedoeling, dat aan Ged. Statennaar aanleiding van hun schrijven eerst uitvoerig zou worden bericht hoe de toestand op dat moment was. Begin Augustus van het vorige jaar werd de heer B-runt als ambtenaar ter secretarie, tijd.gem.Hsecretaris alhier, be noemd). De voorzitter verklaart, dat na de vergade ring in October, waarin bet voorstel van B. en W. oim over te gaan tot het aanstellen van een gemeente-secretaris in vasten dienst was verworpen, Ged. Staten hiervan in kennis waren gesteld en dat spr. dezer dagen naar aanleiding hiervan een conferentie heeft ge had met een paar heeren van het gouverne ment die eens wilden weten hee de zaak zit. Men had hij het colege het schriftelijk ant woord op dit onderhoud reeds verwacht; dit is echter niet ingekomen. Wei is bericht dat het onderzoek was verdaagd. Spr. zegt dat de heer Bruut per 1 Januari naar zijn vorige werkkring in Vlaardinger Ambacht is terug geroepen. Men heeft dit echter met een week verlengd. De volontair Timmermans is bereid gevonden gedurende -die week de plaats van den heer Brunt in VI. Ambacht te bezetten. Daarna gar.t de heer Timmermans tijdelijk in betrekking te Schiedam, zoodat reeds van nu af een kracht op het gemeentehuis wordt gemist. Waar de werkzaamheden op de secre tarie steeds gra ter worden, mede door de werkloosheid, meent spr. dat de vaste aan stelling van een gemeente-secretaris gewenscht is De heer Brunt heeft zich naar sprekers meening in den korten tijd dat hij hier werk zaam is goed ingewerkt, zoodat spreker hem voor deze functie bij den raad aanbeveelt. De heer Peters stelt de volgende vragen: Waarom is voor het beleggen van deze ver gadering niet de wettelijke termijn in aoht ge nomen? Is er zoo'n spoed bij deze vergade ring? Is er nog een ander schrijven van Ged. Staten over de secretaris-benoeming? Spr. stelt er tevens prijs op om te weten wat het college naar Ged. Stated over deze zaak heb ben geschreven. De voorzitter verklaart, dat de spoedver gadering was bijeengeroepen omdat de heer Bruut anders naar VI. Ambacht gaat en we dan alleen den heer Meijers op de secretarie zullen overhouden. Wat betreft de cor.respon- tie met Ged. Staten over deze zaak, leest weth. Bijl den brief voor, betreffende het genomen raadsbesluit welke brief nog door een andere was gevolgd. De heer van der Eik vraagt, of er niet eer in voorzien had kunnen worden, daar op de raadsvergadering waarin het betreffende voorstel weird verworpen, de raadsleden te hooren kregen, dat de tijd. secretaris maar tot 1 Januari in dienst kon blijven. De voorzitter antwoordt hierop dat na zijn ontslag als gemeente-secretaris (16 Augustus 1.1.) er direct een gemeente-secretaris had moeten worden aangesteld. Spr. beroept zich op de veelomvattende werkzaamheden ter ge meente-secretarie. De heer Poot onderstreept dit en noemt den heer Brunt een goede kracht voor onze gemeente. Spr. zegt, dat als het voorstel wordt verworpen de verantwoording niet langer bij B. en W. ligt, maar bij den raad zelf. De beer Petei's verklaart, dat destijds met bijna algemeene stemmen is besloten om de combinatie van Burgemeester en secretaris ln een hand te houden. Dat besluit kunnen wij, volgens spreker, maar niét met een slag ver nietigen. De gedachte, betoogt spr., is gerech tigd, dat de burgemeester, zeer binnenkort, zal weggaan; dat staat toch vrijwel vast. Waarom moeten wij dan nu, zoo vraagt spr. zonder dat wij er toe gedwongen worden, tot de benoeming van een secretaris over gaan? Gaat de heer Brunt weg, welnu laat dat zoo zijn. Zoo goed als vorige malen kun nen wij weer tijdelijk in die pl-aats voorzien. Daar zit spr. niet over in de war en op grond daarvan stelt hij voor de aanbeveling niet in behandeling te nemen. De voorzitter merkt op dat men voor ge meente-secretaris niet iemand van de straat kan oprapen. Daar gaat volgens spr. twee maanden mee heen en dan lolopt de boel op de secretarie zeker ln de war. Dan moet weer begonnen worden met een oningewljden, ter wijl de heer Brunt de volle sympathie van het college heeft. Het voorstel Peters werd hierna in stem ming gebracht en met 43 stemmen aange nomen. Vóór het voorstel stemden Peters, Doelman, van der Eik en de Beer. Tegen: de heer Poot en de beide wethouders, de Jong en Bijl. De voorzitter betoogt, dat het college geenerlel verantwoording meer op zich neemt en de raad tengevolge van dit besluit, alle verantwoording draagt. Weth. de Jong' verklaart de houding van den raad niet te kunnen begrijpen. De heer de Beer kan zich dit Indenken en spreker komt in een persoonlijk debat met den voorzitter wat den heer Poot doet opmer ken „U moest zich schamen. U weet van den Raad niets af en u hoort er ook niet in thuis". De heer de Beer zegt dian dat hij in de raad hierop volgende afdeelingen geven een duide- 1 ijken kijk op de groei en ontwikkeling van den K&th. Radio Omroep. Het propagandis tisch karakter spreekt klaar en helder in de hoofdstukken, welke weergeven wat de K. R. O. uitzendingen bedoelen en bereiken op godsdienstig, maatschappelijk en cultureel gebied. De avond werd opgeluisterd door radio- gromafocm-muziek. Tijdens de pauze werden insignes en portretten van den K. R- O. ten verkoop aangeboden. Een aan 't eind© van den avond gehouden collecte bracht nog ruim 27 op. R. K. KIESVEREENIGING Maandagavond te 7 uur wordt in het R. K. Vereeniglngsgebouw de jaarvergadering van de R. K. Kiesvereeniging gehouden. De agenda vermeld: opening; notulen; jaarverslag secre taris- jaarverslag penningmeester; ingeko men stukken; voorstel contributieverhooging; bespreking candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingbestuursverkiezing, aftre dend Ch. C. Ruys en A. C. Bouwems (herkies baar) rondvraag en sluiting. Candidate® voor het bestuur kunnen inge leverd worden bij dien secretaris^- dien heer Ruys, tot vóór die vergadering. In het archief van een belangstellend lezer werd het volgend „Remarkable te Utrecht van anno 1463" gevonden. De prijzen van dezen goeden tijd interesseeren wellicht onze abonné s. Den grooten magtigen God, die 'tal heeft in zijn Macht, En alle ding regeert door zijn Goddelijke kracht. Had in 'tjaar Veertien honderd zestig en drien De Landen van Utrecht, (God geev' zulks meer geschien) Van alles zoo vervult, dat men ter zeiver tijd Kocht binnen Utrecht's wal (dit wel gelovig zeit) Een Mudde Weit.l), Rogge, 2), Gerst, 3) en Mudde Havere, 4) Nog eene quarte Wyns, 5) die sommig 't hoofd deed daveren Mitsgaders daartoe ook een vette jong kapoen 6) En een ton appelen, 7) voor die ze had van doen. Deze zeven perceelen kon men ter dier tijd halen, Op een Zaturdag, mits daarvoor te betalen Een kleine somme van Dertig Stuivers en een. Dat was voor d' arme lien een blydscap ongemeen. No. 1 2 3 4 5 6 7 -10. 8- 5.- 2.4 3 2~- 1-11-— Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Noord-Westelijke tot Westelijken of Zuid-Westelijken wind, afne mende bewolking, weinig of geen regen, aan vankelijk kouder. Anno 1547 in het Voorjaar koste het Last (d.i. 30 mud) Tarw 92.8 is het Mud 3.14 en in het volgende jaar 1548 kogt men voor dit geld het volgende: 1 Last Tarwe 1 Rogge n u- 1 Gerst i' o' 1 Haver y„ vat Boter 9' 300 ponden Kaas 1 Ton Haring 1 Labberdaan zit om het algeffnein belang te dienen en niet meegaat, als het een persoonlijke zaak, als deze betreft. Spr. verwijt het college, dat voor het opmaken der voordracht eerst de ad ministrateur der Bedrijven was aangezocht. Spr. heeft lof voor den heer Meijers, die zich voor deze aanvulling niet wilde leenen. Tenslotte zegt spr. is de gemeente-ontvanger bereid gevonden om de als tegencandidaat op de voordracht geplaatst te worden. Dat noemt spr. geen voordracht opmaken. De heer Peters doet het voorstel om een nieuwe oproeping voor sollicitanten te doen De kwaliteiten van de sollicitanten naar een vaste betrekking van secretaris, adht spreker beter. Spreker noemt het een kwestie van en kele weken en spr. verwacht dan ook een se rieus© aanbeveling en niet zoo'n belachelijke als deze. Trouwens het belang der gemeente, zegt spr. eischt dit. De voorzitter weet niet meer wat hij zal aanvangen. Hij verwacht dat de zaken op de secretarie leeiijk in de war zullen loopen. Ook de wethouders zien geen licht in deze zaak. De heer Poot merkt op, dat hij ook aan de zijde van het ooilege staat en geen verant woording wil dragen. Spr. zegt dat mogelijk de heeren van der Eik en Doelman in de ko mende dagen op d<e secretarie wel wat be hulpzaam kunnen zijn. Als de voorzitter nog heeft opgemerkt dat het college zal zien wat zij zullen doen en wethouder Bijl als zijn meening te kennen geeft, dat de heer Brunt misschien nog wel zal blijven, sluit de voorzitter deze bewogen raadsziting. DE K. R. O-FILM. De vertooming van de K. R. O.-fSlm, welke gisteren in de R. K. Vereenigingszaal in een matiné en een avondvoorstelling heeft gedraid had over belangstelling niet te klagen. Des mid dags is een aantal schoolkinderen de film gaan zien en ook des avonds was de zaal geheelgevuld. De avondvoorstelling werd geopend door den correspondent der K. R. O., den heer C. Lansbergen, die de noodzakelijkheid der K. R. O. en zijn beteekenis uiteenzette en den steun der aanwezigen inriep voor het werk der K. R. O. Na een tweetal leuke rolprenten, wiaarom de aanwezigen zich kostelijk vermaakten, werd de documentaire en meer speciale progandis- tische film van den K. R. O. vertoond. De eerste acten beelden het ontstaan en den be scheiden opzet van den K. R. O. uit, en de 4. 3. 3. 5.— —.16.— 1.10.— 1.12.— —.18 6.— —.10.— 1. 5.— 4.— —.10 2.8 5.— 3.8 —.16.— 2. 2.— 2.10.— 6.— AL- INBRAAK EN DIEFSTAL. Tijdens afwezigheid van het gezin, dat in de R K. Kerk het Lof bijwoonde, is Zondagavond pl.m. 7 uur ingebroken in de woning van den brandstoffen-handelaar Wolswijk aan den Goudschen Weg. Uit een kast, die niet op slot was, werd pl.m. ƒ1500 ontvreemd. Het geld bevond zich ln 'n ijzeren kistje, dat door den dader opengebroken en achtergelaten is. Met het gestolen bedrag, dat voor ruim 700 uit zilver, en voor 't overige uit papier bestond, heeft hij zich uit de voeten gemaakt.. Toen de famiilie W. tegen 8 uur thuis kwiam, vond zij de deur van den ingang der woning open staan; binnengekomen werd men voor de onaangename verrassing van een diefstal ge plaatst. Onmiddellijk is de politie gewaarschuwd, die weldra aanwezig was en 'n onderzoek in stelde. Op het geldkistje vond zij 'n paar vage vin gerafdrukken, doch overigens waren geen aan wijzingen te ontdekken, die tot opsporing van den dief zouden kunnen leiden. De ongenoode gast heeft zich, door 'n zich aan den achterkant van het huiis bevindende deur, toegang ver schaft. Het wrakke slot heeft hij vermoedelijk met een sleuteltje weten open te krijgen. De heer W. die juist vandaag eenige reke ningen moest betalen, ls door dezen diefstal zeer gedupeerd. POLS GEBROKEN. De 13-jarige N. Walraven, uiit de Willem- straat, is Zaterdagmiddag op het terrein der voetbalvereeniging Roda, uitgegleden en zoo gevallen, dat hij zijn rechterpols brak. De jóngen is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. MASSA-MOORD Van Vrijdag op Zaterdagnacht hebben handen wederom jacht gemaakt op schapen in de weide. Ditmaal werden er acht van den vee houder A. J. de Wit en 1 van den veehouder L. J. van der Werf, gedood, terwijl enkele beesten zoodanig werden verwond, dat afma king noodzakelijk bleek. Dit is nu reeds de derde maal ln een kort tijdsbestek, dat door honden schapen in de weide in deze gemeente warden vermoord. GESLAAGD. Van de Vlaard'inigsche Handelsschool, direc teur de heer L. van Embden, slaagde voor het Mercurius-diiploma Engelsche Handels correspondentie de heer A. Drop te Vlaardin- d'inger-Ambacht. VEREENIGING „VERJAARDAG". De opbrengst van de busjes over het 4de kwartaal 1932 bedraagt ruim 360. De totale opbrengst is ongeveer 50 minder dan in 1931. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Tunisia" met 7010 ton erts. NAAR HUIS OP TRANSPORT. Door de politie te Rotterdam zijn aldaar twee minderjarige jongens zwervende aange troffen. Zij zijn naar hun ouders alhier over gebracht. 1 Jopenbier 1 Zout 1 Azijn 1 Korf Rozijnen 1 Vijgen 1 Kan Oly 1 Ham 1 vet schaap 1 Gans 2 vette Capoenen 2 Konijnen 1 Stoop Rhynsche Wyn 2 vette Vogelen 1 Nieuwe Bonnet 1 Wambuis 1 paar nieuwe Hozen M Schoenen 1 nieuwe Tas nog om daar in te stekent ƒ92. 8 N. N. Wernands, twee Gebroeders Beeld houders, woonende An. 1660 op het Vreeburg e Utrecht en toen over de 70 jaren oud, hebben het Origineel dezer annotatie gegeven aan den schrijver dezes. Zij wisten veel te vertellen van hunne Voorouders, welke op het Kasteel van Vreeburg de Spaanschen gezien hadden. Er is niets nieuws onder de zon, zelfs niet bij het Zalig Nieuwjaar. Wat de jaarwisseling betreft, hebben de laat ste opgravingen in den Irak duidelijk aangetoond, dat de oude Chaldeeuwers duizenden jaren ge leden, al even lustig oud en nieuw wisten te vieren als dat nu hier en daar gebruikelijk is. Maar met betere redenen. Want in den fwee- stroomenlandschen oudejaarsnacht maakte de oppergod Marduk vroeger een soort inventaris op van de stervelingen op deze aarde en dan dicteerde hij aan zijn kanselier, Nebo, het lot, dat elk menschelijk wezen in het komende jaar te dragen zou hebben. Er was dus alles aan ge legen, om Marduk gunstig te stemmen en wijl men meende, dat de hemelkoning van een hu meur was, dat hem gunstig op een pretje deed neerblikken, trachtte men zijn goede gunsten door uitbundig feestvieren te winnen. Maar men wist toch ernst met luim te verbinden en zoo moest de koning met Nieuwjaar een paar dagen lang van zijn waardigheden afstand doen en boete beoefenen voor zijn willekeur van het af- geloopen jaar. Intusschen werd dan een Nieuw- jaarkoning gekozen, die alle vorstelijke rechten genoot, tot het gebruik van den harem toe en van wien voor het overige verwacht werd, dat hij den feestroes niet zou laten uitdooven, maar hem veeleer voortdurend nieuw tempo e*.ven. Voor den ryeuwjaarskoning was het zaak van zijne regeering te maken, wat er maar eenigs- zins 'van te maken viel want wanneer de echte koning weer den troon besteeg, begon deze ge woonlijk een streng gerecht te houden, dat schier onveranderlijk met de opknooping van zijn tijde- lijken zaakwaarnemer eindigde. Een buitenkansje was het dus niet door den volkswil tot deze kortstondige waardigheid geroepen te worden maar, geen naald of hij heeft ook een oog, waar desnoods een kameel doorheen kan krui- pen. Daarvan zou de tuinman Elilbani ons een en ander kunnen vertellen, wanneer hij al niet reeds over de twintig eeuwen geleden gestorven ware. Gezegde tuinman werd n.l. zoo ongeveer in de dagen toen de dieren nog konden spreken, tot nieuwjaarkoning van Babyion verkoren en in tusschen zou de werkelijke koning, Eraimitti, wat boete doen. Elilbani voerde met gemengde gevoelens den scepter en dacht daarbij voort durend aan den galg, die zijn ambtsperiode zou beëindigen. Maar, Marduk was hem goed ge zind en waakte over zijn lot. De koning Eraimitti at al boete doende te heete brei en stierf daar aan. Of men wat strychnine door zijn pap ge mengd had, vertelt de geschiedenis voorzichtig heidshalve niet, maar in alle gevallen werd de vorst naar Marduk opgeroepen, terwijl de tuin man nog op den troon zat. En deze heeft men er toen ineens ook maar op laten zitten. Men riep hem tot wettig vorst uit en daarmee ontliep hij de galg en had hij reden te over om bespiegelin gen te houden over de mogelijkheden van het menschelijk geluk. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repe titie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K_ Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K- Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam L Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdag om 8 uur repetitie B. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm Gebouw R K Volksbond. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R K E.H.B.O in het gymynastieklokaal der Eerw. Broeders, Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van haif 9 tot half 10 repetitie Koninkl Zangvereenlging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van EO. Flipse Gebouw R K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd Schiedam van den h-o. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St Paulur. Tusschen 8 een 8.30 uur „klachten" voor d« leden. Dinsdag 10 Januari Feestavond van de Hanze in den R. K. Volks bond, 8 uur. Feestavond van L. v. Beethoven (dir. 3. C. M. Feltzer) voor leden, donateurs en introdu ces. in Musis Sacrum Ledenvergadering Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië", afd. Schiedam. O.a. lezing door kapelaan v. Seggelen in hotel Beijersber- gen, Vlaardingerstraat 32, te half 9 uur. Donderdag 12 Januari Uitvoering van „Die Zerstörung Jeruzalem^" door de Gem. zangvereeniging „Polyhymnia in den R. K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 17 Januari Turnuitvoering van de R. K. S. V. Excelsior in den R. K. Volksbond te 8 uur. Vrijdag 13 Januari Vergadering van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel. Spreker prof. mr. C. W. ae Vries uit Rotterdam. Musis Sacrum. Zondag 15 Januari van de tooneelclub van St Jo- Schiedam 1 in den R. K. Volks- Uitvoering sephgezellen bond, 8 uur. Zondag 22 Januari Feestavond van de R. K. S. V. Excelsior in den R. K. Volksbond, te 8 uur. VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT STEEDS EEN s BIJ DE HAND 9 Jan.: Groote Schouwburg, de Spooktrein (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 13 Jan.: Groote Schouwburg, Gijsbrecht van Amstel (jubilé mevr. Rooyaards) half 8. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Dat 's goed bekeken (Bouwmeester-revue) 8 uur, Zondag ook 2 uur Arena, De roode spin (Rott Operette-gezelschap) 2.15 en 8.30, Zondag ook 5 uur (voor volw.) Bioscopen: goedgekeurde programma s tot en met Donderdag 12 Januari in: Grand- théatre, Ich will nicht wissen, wer du bist (voor volwassenen); Thalia, Eine Nacht im Grand Hotel (voor volw.); Royal, Watt en half Watt op manoeuvre (voor volw.); Corso, De Shanghai-express (voor volw.); City, Titanen der lucht (voor volw.); Colosseum, Peter Vos de millioenendief (voor volw.); Capitol, Een auto en geen geld (voor volw.); Ooster-theater, Ein Lied, ein Kuss, ein Madel (voor volw.) Tentoonstellingen: N.V. Alg. Kunsthandel, Visschersdijk 111, werken van Jacoba A. de Graaff (tot 16 Januari) Museum Boymans, Kersttentoonstelling (tot 17 Januari) Studio '32 werken van H. Chabot (tot 15 Jan.) SCHIEDAM, 9 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophan del. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet 8.50. Spoeling Spoeling f 0.80 a 0.90. A U

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1