Bij Griep 4s TsTE ZEETIJDINGEN. WOENSDAG 11 JANUARI 1933 IVSijnhardt's Poeders KETHEL DE ONLUSTEN IN SPANJE. NIEUW ROTTERDAM". is« ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. RECTOR L. J. H. NIJST t DE VERDWENEN AUTO'S TE APELDOORN ZESDAAGSCHE TE DORTMUND. DREIGEND CONFLICT BIJ VAN VLISSINGEN'S KATOENFABRIEKEN. HET SMOKKELBEDRIJF AAN DE OOSTGRENS, KACHEL UITEEN GESPRONGEN. XERXES—SPARTA. IN DE RUSSISCHE FABRIEKEN. MARKTBERICHTEN. DE ATLANTIQUE-BRAND. ONDERHOUD MET DE DRIE NEDERL. MATROZEN. SCHIPPERSBEURS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDS CHE HAVENS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN en ziek gevoel door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van da hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders Hoestpoeders Rheumatiekpoeders Hoofd pijnpoeders Kiespijnpoeders Maagpoeders enz. Vraag Mijnhardt's Poeders en zie toe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voor komt. Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Reel. 6636 DGVS 16 R. K. KIESVEREENIGING. In de R. K. Vereeniglngszaal werd Maan dagavond de jaarvergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging, welke drukbezochte bijeenkomst werd geopend door den voorait- ter, den heer J. A. Olsthoora, dlie na een Zalig Nieuwjaar, enkele zeer waardeeremde woorden richtte tot de R. IC. Prop. Club „St. Paulas" voor haar belanglooze medewerking. Spr. zegde de R. K. Raadsleden dank voor de wijze, waarop zij de gemeentebelangen hebben behartigd en richtte een bijzonder woord van lof tot wethouder de Jong, die gedurende vijf maanden de moeilijke functie van loco-burgemeester had vervuld. Spr. spoort aillen aan, om naar het woord van den H Vader, vooral bij de fc mende Kamerver kiezing, de eenheid te bewaren en zich als één man achter de leiding van de R. K. Staats- partij te scharen, opdat de rechtsche meer derheid behouden blijve. Het keurig verzorgde jaarverslag van den secretaris, den hear Ch. C. Ruys, was geheel afgestemd op de komende Tweede Kamer verkiezing. Door een spontaan applaus gaf de vergadering haar instemming met het ver slag te kennen, terwijl de voorzitter dit met een dankwoord onderstreepte. De penningmeester had dit jaar een klein batig saldo te boeken, wat volgens den voorzit ter in de ruim 30 jaren, dat de heer Wever als kassier van Kiesvereeniging fungeert, een zeldzaam verschijnsel genoemd moest wor den. Door de heeren F. Baartmans en A. de Jong werden de boeken nagezien en accoord. be yond en. Besloten werd de minimum contributie op 30 cent per liid te brengen. Ten aanzien van de gevoerde actie door de leden van de pro- pogandaciub, kon de voorzitter mededeeling doen, dat 39 nieuwe leden bij de Kiesvereenii ging waren ingeschreven. De oandidaatstelling voor de Tweede Ka merverkiezing werd toegelicht door den se cretaris. Besloten werd de volgende aanbeve ling te doen: 1. vrije zetel (land- en tuin bouw) A. J. Loerakker: 2 J. de Kok; 3. Mi nister Verschuur; 4. Kampschoër. Daar geen tegencandidaten voir de aftre dende bestuursleden waren ingekomen, wer den de heeren Ch. C. Ruys en A. C. Bouwens herkozen verklaard. Bij de rondvraag kwam de bekende ,/ge- taeente-secretaris-kwestie" op de proppen. Het pro en contra werd resp. door weth. de Jong en het raadslid Peters, ieder volgens eigen zienswijze, uiteengezet. De besprekingen wa ren geenszins van humor ontbloot en hadden dan ook een prettig en amusant verloop. Aan het einde der vergadering sprak weth Sf "Jong woorden van dank tot het bestuur, dat zich bij monde van den voorzitter, erken telijk toonde voor datgene, wat spr. als wet houder en loco-burgemeester in het algemeen belang heeft verricht. Spr., die in meerdere besturen zitting heeft, ds aan criitiek op het be leid gewoon. Voor hem weegt de erkentelijk heid van het. bestuur zwaarder dan alle cri- tiek. Wat hij deed, was steeds het dienen van bet algemeen belang. Tenslotte wendde pastoor Sauilenn zich met een woord van dank tot het bestuur voir haar activiteit, onderstreepte de woorden van den voorzitter inzake eenheid bij de Tweede Ka merverkiezing en besloot zijn toespraak met een ernstige waarschuwing tegen de scheurma kers van onze R. K. Staatspartij, zich in den nacht van 11 op 12 November met behulp van een valschen sleutel toegang te heb ben verschaft tot het pakhuis van den koopman J. Vollebregt aan de Rubroekstraat. Daaruit had den zij een groote partij rollen graslinnen en lappen flanel weggenomen. Het gestolene had den zij voor 86 verkocht en het geld hadden zij onder elkaar verdeeld. Nadat de benadeelde als getuige was verhoord, die verklaarde, dat het gestolene een waarde had van 400 eischte het O. M. tegen de beide eersten ieder 1 jaar gevangenisstraf. De verde digers van V. en B. mrs. G. J. Vormer en J. ter Horst pleitten clementie mej. mr. van Zwanenburg optredend voor verdachte Z, wees op een gunstig reclasseeringsrapport en drong aan op een voorwaardelijke straf uitspraak 17 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld. M. v. B. 28 jaar chauffeur, wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat de fietser H. J. Meiburg op de Gedemtpe Glashaven was ge vallen, tengevolge waarvan deze lichamelijk letsel bekomen had verdachte had zonder er zich van te vergewissen of de rijweg vrij was het links portier van de cabine va nzijn vrachtauto geopend, waardoor Meiburg door het openzwaaiende portier was getroffen en juist voor een tramwagen va nlijn 3 was gevallen tot 25 boete sub 10 dagen hechtenis. A. M. d. J. 28 jaar, huisvrouw van W. J. A. v. d. W., wegens valschheid in geschriften zij had een postcheque, die aan een vroegere i buurvrouw was verzonden na deze aan zichzelf I te hebben geëndosseerd, waarbij zij valschelijk de cheque met den naam van de geadresseerde had geteekend, geind en het geld te eigen bate aangewend tot maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. J H. A. M. M. 28 jaar meubelmaker en recidi vist, gedetineerd, wegens diefstal van een jas, een koffer en een rol graslinnen tot 1 jaar ge vangenisstraf. DEKEN Dr. JOS. MAAS. Voorzien van de laatste H.H. Sacramenten In den toestand van den HoogEerw. Heer Deken dr. Jos. Maas te Eindhoven, is geen ver andering gekomen. De hooge koortsen blijven aanhouden. De patiënt is zich van den ernst •zijner ziekte ten volle bewust. Hedenmorgen elf uur heeft Rector van Dijk hem op zijn ver zoek, de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Onze uitbreidingsplannen en het wonen in onze steden. Zitting van 10 Januari. (Vervolg.) Brandstichting. Eenigen tijd geleden heeft terechtgestaan de 30-jarige arbeider J. C. H. uit Melisant, die cr van verdacht werd brand te hebben gesticht in de woning van zijn vader. Verdachte heeft toen de opzettelijke brandstichting ontkend. Volgens hem zou de zaak zich als volgt hebben toege dragen; Verdachte, die reeds eerder gehuwd was, doch die dien dag het ouderlijk huis zou verlaten, was des morgens in de voorkamer geweest om geld, dat hem toebehoorde uit een kast te halen, Daarbij was hem 'ook geld, dat aan zijn vader toebehoorende in handen gevallen Nauwelijks het huis uit, had verdachte berouw gekregen en hij ging terug om het geld weer in de kamer te werpen. Daarna was hij toch nieuwsgierig geworden, waar het geld terecht gekomen was en hij had een lucifer aange stoken om dat te kunnen nagaan. Daarbij was hij wat onvoorzichtig te werk gegaan, zoodat de gordijnen in brand waren geraakt. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman had dit verhaal niet geloofd en verdachte's veroor deeling tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Na dezen eisch heeft verdachte aan de rechtbank een brief geschreven, waarin hij het feit omstandig heeft bekend. Thans herhaalde hij die bekentenis 't Geld van z'n vader had hij in den loop van eenige-weken weggenomen un er zich van in zijn huishouden te zetten. Om zijn daad te verbloemen, had hij de kamer in brand gestoken. Het O. M. achtte geen reden aanwezig om ver andering in zijn eisch te brengen. Uit een oog punt van algemeene preventie is een ernstige bestraffing gewenscht. De verdediger mr. J. A. Fruin pleitte opleg ging van een lichtere straf. Uitspraak 17 Jan. Een ernstige poging tot roof De 21-jarige kellner J. Z. W. gedetineerd, be kende de hem ten laste 'gelegde poging tot diefstal. Op 5 November was verdachte een vrouw gevolgd die uit een slagerij aan de Kruiskade kwam. Toen zij een woning aan de West-Kruiskade was binnengegaan, was ver dachte haar gevolgd en In het portaal van die woning had hij getracht de tasch van de vrouw, waarin zich, naar later bleek 46.- had bevon den, los te rukken. De vrouw was gaan schreeu wen en om haar dit te beletten had verdachte haar de hand op den mond gelegd. De vrouw was echter op de tasch gevalen, zoodat verdachte er zich niet meester van kon maken. Verdachte zeide reeds van Augustus af werkloos te zijn geweest en uit armoede te hebben gehandeld. Nadat de vrouw als getuige was gehoord, heeft het O. M. geëischt 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 17 Januari. Voor de vereeniging „Nieuw Rotterdam" heeft Maandagavond de heer ir. W. van Tijen archi tect alhier, in Huize „Stroomberg" een lezing gehouden over „Onze uitbreidingsplannen en het wonen in onze steden". Onder de aanwe zigen was ir. L. W. H. van Dijk, directeur van Gemeentewerken. De voorzitter van „Nieuw Rotterdam" mr. T. R. Goddard. leidde den spre ker in. W. van Tijen begon zijn inleiding met er op te wijzen, dat de woningbouw tegenwoordig een maatschappelijk vraagstuk is, maar dat 't dit de laatste jaren eerst geworden is. In de vooroor logsjaren bestond er nagenoeg geen belang stelling voor het woningvraagstuk. De steden van voor 1900 leken alle op elkaar. Ook de woningen op zich zelf waren geheel genormali seerd in haar categorieën: arbeiders-, midden standswoningen en heerenhuizen. Tegen 1900 wordt men zich de onvolkomenheid van het wonen bewust. Na de groote bedrijvigheid in de na-oorlogsche jaren welke veel vernieuwing brachten, zakte de belangstelling weer in. De gevonden bouwvorm was nog niet in overeen stemming met onzen tijd. Er was geen harmo nisch samengaan van geestelijke en materieele behoeften. De Nederlandsche woningbouw heeft nooit bewust gestreefd naar ruimte, systeem, wetenschappelijk verantwoorde oplossing van het bouwprobleem. In een reeks van lichtbeelden toonde spr. wat er in den loop der jaren voor uitbreidings plannen zijn geweest. Wanneer wij de eerste Rotterdamsche zien, dan mogen wij dankbaar zijn, dat ze niet verwezenlijkt zijn. Pas in de laatste paar jaren komen stads plannen die rekening houden met de behoeften van de bewoners. Wanneer reeds is gestreefd naar een organische saménwerkirig van het geheele stadsdeel, is het organisch nog niet in de onderdeelen terug te vinden. Het is blijven stilstaan bij de als eenheid-geziene opzet van het geheel. De détail-uitwerking is echter niet als probleem opgevat. Het vraagstuk van het wonen zelf heeft men in deze plannen nog niet aangekund, en begint pas in den allerlaatsten tijd door te dringen, en het zal nog wel gerui- men tijd duren voor men dit 'probleem be heerscht en algemeen toepast. Zoo heeft hen tegenwoordig bij den z.g. ge sloten bouwvorm, een presentabel, monumentaal, en „fatsoenlijk" buiten-aspect. Van binnen ech ter ziet men de drooglijnen met waschgoed, de aschbakken enzoovoort. Dat is natuurlijk geen ideale oplossing. Welkeeischen moet men tegenwoordig stel len? De fundamenteele eisch is: organische opbouw, doelmatigheid in gebruik, rekening houdend met de eischen van oude menschen, zoowel als die van kinderen en vooral: con tact tusschen het groen binnen en buiten de stad. Het meest beantwoordend aan de verschilende practische en aesthetische eischen, de meest ideale bouwvorm lijkt wel de open-bebouwing. Aan den eenen kant het verkeer, dat symbo lisch is voor het contact met het leven en het werk, aan den anderen kant het groen, dat het contact met de natuur beteekent. Dit zijn de twee kanten van de moderne stad; werk en ontspanning. Verschillende zeer goede en zuivere voorbeelden van openbebouwing vindt men In Duitschland, Zwitserland en Amerika. Een ander zeer belangrijk nieuw punt is de wijze waarop men nu de bebouwing ten op zichte van de verkeerswegen gaat zien, de oriëntatie. Open bebouwing' heeft de oplos sing van het vraagstuk der verkeerswegen principieel in zich. Zij laat geen willekeurige oriëntatie zooals de verkaveling dat met zich medebrengt. De verkeersweg heeft andere uit gangspunten dan de bouwrichting; zij zal de woningen op een bepaalde manier moeten mijden. Natuurlijk brengt de verwezenlijking van de bouw-idealen, het doorvoeren van de plannen groote moeilijkheden van practischen, maar ook van aesthetischen aard. Bij de tegenwoordige generatie zijn verschillende andere begrippen ingeworteld, die slechts met groote moeite zul len kunnen worden opgegeven. Toch zal men goed doen zijn oordeel op te schorten. Veel is veranderd in de beoordeeling van mooi en lee- lijk. De ontwikkeling der dingen brengt mee, dat men ze met andere oogen gaat zien en er schoonheden in ontdekt, die wij anders niet zouden opmerken. Voor de oude schoonheid, ge baseerd op individueel zoeken is een nieuwe zuivere schoonheid in den vorm van harmonie in samenwerking met nieuwe zakelijkheid en zij gaat verre uit boven de oude, individua listisch georiënteerde schoonheid. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd druk gebruik gemaakt. Mr. Goddard heeft den inleider dank gezegd en de bijeenkomst gesloten. Naar wij vernemen zuilen in Februari en Maart nog lezingen, betrekking hebbende op het zelfde onderwerp, gehouden worden door de heeren C. van Eesteren, architect te Amster dam en ir. W. G. Witteveen, directeur van den Gemeentelijken dienst der Stadsontwikkeling te Rotterdam. Rector Nijst Hedenmorgen omstreeks kwart over elf Is de zeereerw. heer L. Nijst, rector van het Mgr. Mutsaersoord te Venlo, na de plotselinge on gesteldheid welke hem Maandagavond overviel, zacht en kalm en zonder tot bewustzijn te zijn geko men, overleden. Behalve de eerwaarde overste, Soeur Madeleine, de zusters en eenige bestuursleden van het herstellingsoord, wa ren de familieleden aan het sterfbed aanwezig. Louis Josef Hubert Nijst werd op 6 Januari 1878 te Maastricht geboren. Na zijn studies op Rolduc en aan het seminarie te Roer mond, werd hij op 19 Maart 1904 door Z. H. Exc. Mgr. J. Drehmans priester gewijd. Achtereenvolgens was rector Nijst kapelaan te Neeritter, te Geule, te Limbrlcht en te Bunde. Daarna rector te Vaesraede en pastoor te Broek-Sittard. Op 24 November 1932 werd hij door Z. H. Exc. Mgr. J. Lemmens benoemd tot opvolger van den overleden pastoor Henri Donders, als rector van het Mgr. Mutsaersoord te Venlo. Om gezondheidsredenen verzocht hij den bisschop ontslag uit zijn functie welk ont slag hem verleden Zaterdag eervol werd ver leend. Op 15 Januari meende rector Nijst als rustend pastoor zijn intrek te gaan nemen in het sa natorium te Heerlen. Gods raadsbesluiten zijn echter anders gebleken. Rector Nijst werd vrij onverwacht, doch niet onvoorbereid door Zijn Schepper opgeroepen, om van de eeuwig He- melsche en welverdiende rust te gaan genie ten. Een negental daders aangehouden. Gedurende de laatste maanden verdwenen In Apeldoorn herhaaldelijk auto's, welke de eigenaars onbeheerd en ongesloten op den weg hadden laten staan. Zoo werden er in het geheel 22 auto's weggenomen. Zij kwamen ech ter alle na verloop van eenigen tijd weer in het bezit van de eigenaren. De auto's wer den in de meeste gevallen teruggevonden langs afgelegen wegen binnen of buiten de gemeente. De plaatselijke verkeerscommissie en recherche hebben in verband hiermede thans een negental personen aangehouden. Zij hebben toegegeven schuldig te zijn. Enkelen van hen hebben zich ook nog te verantwoor den over diefstal van voorwerpen uit de ver schillende wagens. Gefinancierd door monarchisten MADRID, 10 Januari. (V.D.) In verband met de door de syndicalisten in Sevilla uitge roepen algemeene staking is het behalve in de stad ook in de omgeving van Sevilla tot schietpartijen gekomen. Ook in Castellon en Mercia kwam het tot ongeregeldheden. In de provincie Murcia de den anarchisten aanvallen op verschillende dorpen en poogden zich meester te maken van een kruitmagazijn Tegelijkertijd sneden zij de telefoonverbindingen door en zetten de stra ten af. Ook hier slaagde de politie er ten slotte in de aanvallers op de vlucht-te drijven. Daden van sabotage op de spoorlijn Murcia Cartagena zijn tijdig ontdekt, zoodat alleen vertraging ontstond. In de dorpen Betera en Benaguacil in de provincie Valencia hebben de anarchisten het gemeentearchief verbrand en de toegangswegen gebarricadeerd. Ook is een trein beschoten, waardoor de machinist ge wond werd. Verder zijn in Spanje nog drie aanslagen op spoorlijnen geconstateerd, die echter zonder resultaat bleven. In Barcelona blijven voorloopig de buiten gewone veiligheidsmaatregelen, de politiever- sterking, de voortdurende verlichting der stra ten tijdens den nacht, fouilleering van ver dachte personen van kracht. Strenge maatregelen der regeering. MADRID, 11 Januari. (R.O.) De regeering heeft ofschoon z ijer van overtuigd Is, dat zij de opstandige beweging gemakkelijk kan onder drukken, den staat van beleg afgekondigd in de gebieden waar de onlusten plaats hebben. Men verwacht thans scherper optreden der autoriteiten tegen de extremistische en anar chistische elementen. Huldiging van de Nederlandsche zeelieden. Er heeft zich te Maassluis, onder voorzitter schap van den burgemeester den heer C. P. I. Dommisse, een comité gevormd, dat op Donder dagmiddag a.s., om half vier, in het Vereeni- gingsgebouw de drie zeelieden zal huldigen voor hun kranige prestatie bij de hulpverlee ning aan de „Atlantique". De mannen, die ge huldigd zullen worden zijn P. M. de Baar, ma troos; A. Wijgerse, tremmer en M. van Teij- linge, lichtmatroos, allen in dienst bij de N.V. Smit's Internationale Sleepdienst. Stand van hedenmorgen. In de Dortmunder zesdaagsche waren van morgen 2564.9 K.M. afgelegd. De stand was om 6 uur als volgt: 1. Schön-Buschenhagen 476 punten; 2. Göbel- Pijnenburg 448 pt.; 3, Rausch-Hiirtgen 322 pjt. 4. Broccardo-Guimbretière 236 pt.; 5. Braspen ning-Wals 162 pt. Op 1 ronde: 6. Rieger-Vroomen 135 pt. Op 2 ronden: 7. Kilian-Pützfeld 153 pt.; 8. Peden-Stübecke 89 pt. Op 4 ronden: 9. Vopel-Korsmeyer 162 pt.; 10. Tietz-Schenk 91 pt. Op 10 ronden: li. Senge-Cieszinski 34 pt. Nader meldt men ons nog: Dinsdagavond duurden de jachten tot bij half twaalf voort Vooral het Hollandsche koppel BraspenningWals reed op fraaie wijze en eeni gen tijd lang waren zij alleen aan den kop. Na half twaalf zakte het tempo weer in en tot 2 uur draaiden de renners rustig hun rondjes. De klassementssprints van 2 uur werden ge wonnen door Schenk, Schön Buschenhagen, Gö- bel, Buschenhagen, Göbel, Pijnenburg, Vroomen, Rausch en Göbel, Wederom was het tempo aanmerkelijk ver scherpt en deden eenige koppels moeite om met ronden voorsprong de leiding te nemen. De Keulsche rijders RauschHürtgen slaagden hierin voor een korten tijd, doch hun landge nooten SchönBuschenhagen, wisten zich bij hen te voegen, terwijl Broccardo-Guimbretière. Braspenning—Wals en Göbel—Pijnenburg er spoedig in slaagden zich bij het hoofdpeletoo aan te sluiten. De jachten duurden tot iaat in den nacht en eerst om half vier werd het veld weer kalmer. AMSTERDAM Londen., per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. 100 frs. Brusselp.lOObelg Zwitserl.p.lOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh. p. lOOkr Stockh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr. New-York per WISSELKOERSEN. 11 Jan. 10 Jan. 9 Jan. 8.33% 8.35 8.33% 59.07% 59.09 .9.71%. 9.71% 34.51 47.90 4335 45.70 43.10 2.48% 34.50 47.90 43.35 45.50 43.10 2.48Ü 59.08 9.71 34.48% 47.91 43.25 45.40 43.10 2.48ft pariteit 12,10 59.23 9.74 34.59 48.— 35.— 66.67 66.67 66.67 2.48 Pantserauto na een hevige beschieting aangehouden. Het is den Duitschen douane-beambten mo gen gelukken, wederom een zwaar gepantser de smokkelauto, uit Venlo afkomstig te kunnen aanhouden. De auto passeerde Dinsdag namiddag de Nederlandsche grens bij Cranen burg, zonder dat de douanebeambten dit tij dig bemerkten. Toen de achtervolging begon nen werd, had de auto reeds een grooten voorsprong gekregen en wist aan de vervol gers te ontkomen. Onmiddellijk werden in de geheele streek politie en douane telefonisch gewaarschuwd, en zoo zag de Düsseldorfsche politie tegen den avond kans, de smokkel auto hij de Rijnbrug te Dtisseldorf, na een hevige beschieting, aan te houden. De wagen werd bestuurd door een Dult- scher, wonende te Venlo, die reeds eerder bij het smokkelen van auto's een ernstige verwon ding had opgeloopen. In den wagen bevonden zich niet minder dan 600 K.G. cigaretten papier. De auto was zóó zwaar gepantserd, dat geen enkele van de tallooze schoten die er op werden gelost er doorheen was gedrongen. Auto alsmede inhoud werden in beslag geno men en de bestuurder gearresteerd. Inbraak, Vervolgens hebben terechtgestaan de 36-jarige 6chiider J. C. V.; de 26-jarige expeditieknecht A. v. B„ beiden recidivist en P. Z. 27 jaar Jesse werkman, allen gedetineerd, die bekenden j Ion, Het incident opgelost. Onder bemiddeling van do wederzijdsche besturen van Xerxes en Sparta is het conflict, dat Zondag direct na afloop van den wedstrijd Xerxes Sparta in het speelveld plaats vond tot een oplossing gebracht. De door den speler van Sparta, v. d. Geest, aangeboden verontschul digingen heeft de Xerxes-speter Frenk, aan vaard en deze zal een door hem bij de Schie- broeksche politie Ingediende aanklacht onver wijld intrekken. In haar bijeenkomst van gisteravond heeft het bestuur van Sparta zich nog bezig gehouden met het voorgevallene en besloten v. d. Geest, hangende het onderzoek van den K. N. V. B.! I niet in een der elftallen van Sparta op te stel- De bewoners van het huig waren afwezig. Gisterenavond is in het perceel Westerbad- straat 32 te Groningen een kachel, die in de achterkamer stond, uiteen gesprongen. De ra men werden stuk geslagen, de deuren ontzet en het meubilair vernield. Toen de explosie plaats had, was er niemand thuis, zoodat geen ongelukken voorvielen. Omwonenden alarmeer den de brandweer, die het vuur, dat snel om zich heen greep, nog kon blusschen. Men vermoedt, dat zich een dynamietpatroon in de steenkool bevond. Het huis was verze kerd, de inboedel niet. Het aantal vrouwelijke arbeidskrachten neemt nog steeds toe. MOSKOU, 10 Januari. (R. O.) Het aantal vrouwen, dat in Rusland in fabrieken en an dere werkplaatsen arbeidt, neemt ieder jaar toe In 1929 waren 827.000 vrouwen werkzaam in iudustrieele ondernemingen, terwijl dit aantal in 1932 gestegen was tot 1.700.000, hetgeen een derde van het totale aantal arbeiders is. „De uitgebreide mechaniseering der indus trie, de verbetering van de arbeidsvoorwaar den en het aanbouwen van huizen voor cultu reels doeleinden hebben voor vrouwelijke ar beiders veel werkgelegenheid geschapen," al dus deelt hei officieele Tass-agentschap mede. Talrijke vrouwen, die vroeger als arbeidster op fabrieken werkzaam waren, zijn nu leiders van sovjet-instellingen, terwijl het percentage geschoolde arbeidsters steeds toeneemt, vooral in de fabrieken van landbouw-machines. De arbeiders wijzen elke loons verlaging af. Door de N.V. P. F. van Vlissingen's katoen- fabrieken te Helmond was eenige weken ge leden aan het personeel, dat georganiseerd is in St. Lambertus, Unitas en De Eendracht, medegedeeld, dat zij voor het geheele personeel een loonsverlaging wenschte toe te passen van 10 pet. Daarop is een conferentie gehouden tus schen de vertegenwoordigers der arbeidersor ganisaties, het bestuur der Alg. Werkgevers vereniging en een vertegenwoordiger der directie der N.V. De laatste motiveerde op deze bijeenkomst de loonsverlaging, (concurrentie Japan enz.), doch de besturen der arbeiders organisaties spraken zich direct tegen iedere loonsverlaging uit, daar zij van meening waren dat de toch al lage uurloonen geen verminde ring konden lijden, te meer daar de werktijden (3% k 4 dagen per week), zeer kort waren. De aanwezige firmant hield een beslissing in beraad, waarop Vrijdag j.l. een tweede confe rentie is gehouden, waarop medegedeeld werd, dat de directie bij haar standpunt bleef. De hoofdbesturen der drie genoemde arbei dersorganisaties hebben toen Maandagavond een algemeene vergadering der werknemers be legd, waarop de uitslag der conferentie is mee gedeeld en waarop met bijna algemeene stem men werd besloten geen enkele loonsverlaging te aanvaarden. Driehonderd arbeiders woonden deze verga dering bij. Het besluit is gisteren aan de direc tie meegedeeld. Thans wordt optreden van den rijksbemiddelaar tegemoet gezien. AMSTERDAM, 11 Januari. Aardappelprijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen (2603 H.L.). UTRECHT, 10 Januari. (Vereen. Eiervelllng Utrecht) Kipeloren wit 2.80—3.35, bruin 3.07— 3.40, eendeieren 2.45 per 100 stuks. Aanvoer 58.0C0 stuks. UTRECHT, 10 Januari (Groenten- en Vruch tenveiling Utrecht en Omstr.) Elite-veiling: goud- reinetten 16—20, brab. bellefleuren 15—19; gewone veiling: goudreinetten 11—24, bellefleu ren ƒ10—18, koningsrood 13—18, campagnezoet 10—18, zoete par ad y 3 11—21, jasappels 14— ƒ18, klumpjes ƒ10—16, zoete reinetten 14—20. hooilaars 15—21, winterjannen 1120, brede- roden 10—22, ijsbonten 12—16 per 100 kg., rabarber 7—17 per 100 bos. WOERDEN, 11 Januari. (Kaasmarkt) (Bericht van de N.V. Handelsvereen. v/h. E. Ruys) Aan gevoerd 129 partjjen, prys le srt met ryksmerk 2830, 2e srt id. 2527, zwaardere id. 32, zonder ryksmerk 25—27 per 50 kg. Handel matig. Vanmiddag om kwart over een is het stoom schip „Witram", gesleept door de sleepbooten „Lauwerzee" en „Witte Zee", die het schip op den Atlantischen Oceaan hebben overgenomen, te Hoek van Holland gearriveerd. Wij hebben ons met een vlet op den Water- we gbegeven gn hebben de „Lauwerzee'', aan boord waarvan de drie Nederlandsche matrozen zich bevonden, die aan boord van de „Atlan tique" zijn gegaan, over den valreep gesproken. Zij verklaarden, dat zij in een sloep zijn ge gaan met vijf menschen, Gekomen bij de „At lantique" is een van hen, de Baar, het eerst langs een van de romp van de „Atlantique" afhangend touw, aan boord geklommen. Daarna volgden Weygerse en tenslotte Teilinger. Er stond een vrij sterke deining, zoodat het klimmen allesbehalve gemakkelijk ging. De matrozen hebben dan ook eenige brandwonden aan hun handen gekregen, doordat de wanden van het schip gloeiden stonden. Toen de laatste naar boven klom, brandde het touw, waaraan hij klom, door. Teilinger viel ongeveer 7 meter naar beneden, maar hij wist nog juist bijtijds een ander touw te pakken en daarlangs is hij nog aan boord gekomen. De jongens vertelden ons, dat het aan boord verre van aangenaam was. Zij hadden zeer veel van rook te lijden en bovendien was het gevaarlijk door de gaten ,die in het dek wa ren gebrand. Toch hebben zij uit nieuwsgierig heid nog een kleine onderzoekingstocht aan boord van het verbrandend zeekasteel onderno- mene maar daarvan zijn zij spoedig terugge keerd, omdat het toch te gevaarlijk was. Toen zij ongeveer anderhalven dag aan boord van de „Atlantique" waren kwam de „Mino- taure" langszij. Van dit schip wilde de eerste stuurman, van de „Atlantique", de heer Even, aan boord klimmen. Er stond toen ongeveer een deining van 2 M. en doordat de heer Even juist bij een verkeerde zee de „Minotaure" wilde verlaten, geraakte hij met zijn been tus schen de „Minotaure" en den wand van de .Atlantique" beklemd, waardoor dit been werd verpletterd Over het vastmaken van de trossen deelden de Maassluissche zeelui ons nog mede, dat dit wel zeer moeilijk is geweest, omdat dit werk ge woonlijk en dan nog onder normale omstandig heden, door zeven man wordt verricht, terwijl zij maar met drie man waren. Het proviand bestond, geheel den tijd, dat zij aan boord geweest zijn, uit een zak brood, zoo dat zij dan ook, toen zij weer te Cherbourg aan land konden komen een geduchten honger had den. Hun dorst hebben zij nog trachten te les- schen door water, dat van den wand van de „Atlantique" afdroop op te drinken, doch het bleek, dat dit water zoo zout was, dat het hun dorst slechts verergerde. ROTTERDAM, 11 Januari 1933. Vlet- en lichterv-erk100 ton 5; 235 ton ƒ6.50; 900 ton varen naar Dortmund op en af 18; 135Ó ton varen op en af 11, alles per dag. Vaarwerk: 130 toci zw. goed n. Eerbeek 2.25 140 ton- n. Zwolle 2.10,; 150 ton n. Maastricht ƒ2.40, .alles per last. Vracht naar de Boven-Ryn: vraag schip 1500 ton n. Mannhein ƒ622; 1000 ton van Rotterdam n. Uerdingen—Ruhrot 220 200. Er gaat zeer weinig oml HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHMONAR Vancr. n. Rott. 9 v. Taooma. MOLIERE Vancr. n. Rotterdam 8 v. Cristobal. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. REGGESTROOM 10 v. Amst. n. Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. SPRINGFONTEIN 10 v. Rott. n. Bombay. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM Rott. n. Savona p. 10 Gibraltar KON. NED. STOOMBOOT MIJ. HELDER Chili n. Antw. en Amst. vertr. 11 van Liverpool. ritdSJE nassau 1° v. Amst, n. Suriname. BEREN ÏCE 10 v. Cadix n. Ceuta. •oKION 10 v. Amst. te Bordeaux. KOTTERDAMSCHE LLOYO. (th.uiareie) 10 (4 n.m.) te Londen DEMPO (thuisreis) 10 (5 n.m.) v. Marseille m a T a £Ï5£MVAART MIJ- NEDERLAND. TAJANDOEN (uitreis) 10 v. Antwerpen. CHR. HUYGENS (uitreis) 10 v. Algiers. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. LAOlVffiDON Rott. n. Japan p. 10 Gibraltar POLYPHEMUS Batavia n. Hamburg 1Ö v. Amst., ROTTERDAM, 11 Januari 1933. Bovenryn. Waterstand wassend, matige vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ca. 1 per last, basis 2 Meter afladen. Benedenryn. Waterstand wassend. Er was matige vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvracht naar de Ruhrhavens 30 en 40 ct, n. Horl 35 en 45 ct, resp. met 4 en 8 losdagen Sleeploon volgens het 25—27% ets. tarief. RUHRORT, 11 Januari 1933 VRACHTEN. Van de RynRuhrhavens naar Rotterdam 0.800.80 Mk., Antwerpen en Gent 1.20 Mk., Brussel 1.60 Mk., Luik 2— Mk. Van de havens van het Uyn—Hernekanaai naai Antwerpen en Gent 1.35 Mk., Brussel 1.75 Mk. Luik 2.20 Mk. Sleeploon van de Ryn-Ruhrhavens naar St. Gaar 0.60 Mk., Mainz 0.90 Mk.. Mannheim 1.— Mk ROTTERDAM aangekomen: 10 Januari namiddag: 2.30 RAMSES, Lenders Co, Yokohama, Lek haven Wz., stukg.4.— BALTO Klevenberg, Ca lais, boei 16, voör orders; 4.15 AACHEN, Wm H. Muller Co., Hamburg, werf Wilton ledig; 5.— SIR ERNEST CASSEL, N. V. Hamiperstein Narvik, Waalhaven 51, erts. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 10 Januari namiddag: 9.30 GRIESHEIM, Bremen voor Schiedam; 10.20 RADIOLEINE, Kaapstad voor Schiedam. Vertrokken 10 Januari namiddag: 3.10 KODUMAA Dublin; LOTTE HALM Aar- huus; 315 WEST HIKA, Mobile; 3.45 BRÏTTA Cork; 4.15 CHELATROS Rio Jan.; 5.35 CLAN- WOOD. Rouaan; DWARSSEE, Aarhuus; HAKU- SAN MARU, Middlesbro; 6.— EQUATORE Haugesund; RAPID, Lynn; GRUTTO, Lon-' den; 7.10 SPRINGFONTEIN, Bombay; MARIEN- BURG, Koningsbergen; HELE, Methil; 7 45 LYNN REGIS Lynn; SAN GIUSEPPE OraV 8.— BOWLING, Grangemouth; WES^LANü' LelthVENUS (Nept.), Stettin; ALT, Goole- 8 10 BATAVIER IV, Lenden; 8.30 CAP TARIFA Ant werpen; VEGA Stockholm; SIGRURD I feoutn Head v.o; 8.55 GEORGIA, Kopenhagen; 9.20 STAVANGEREN, Gothenburg; AYRESOAIE Newcastle; GIER, m„ Ipswich 9.53 PHILA, Hamburg; HENRY STANLEY, W. Afrika; 10.05 SHERINGHAM, Harwich; 11.15 PRAGUE, Harwich; 11.30 PUMA, Hamburg. Wind Z.W., flauwe koelte, kalme zee, bewolkte lucht. VLISSINGEN aang. 10 Jan. MECKLENBURG, gep naar Gent: CRANFORD Galveston- Harwich; HELG ABOGE, LÓn-den bunkert; TARTARY. Cantley; vertr. 10 Jan. ORANJE NASSAU, Harwich; gep naar Antwerpen: MARIETTA, Necochea; SIGRID MATTHIESSEN Mantvluoto; FIONIA Schiedam;-RING. Gefle; GUNBORG, Castellon- CITY OF JOLIET, Galveston; ESCAUT, Parijs; gep. naar Gent: CRANFORD, Galveston- gep. van Antwerpen: HELGOLAND, Esblerg- BRITISH GOVERNOR Fa .mouth- Rj(.UL SOA- RES, Santos; E3TE, Hamburg: ODENWALD, id.- MARKHOR, Hull; DEWSBURY, Grimsby; HULL, Hull; FOHTUNSTAR Cardiff; BRANK- SOME HALL. Southedn; FAUVETTE, Londen- BAMBURGH Newcastle; gep, van Gent: NICOLAOS FILINIS, Cardiff; DAGFRID, Stettin; 1A.NGSSEE, Cuxbaven. IJMUIDEN aang, 10 Jan. DAYROSE. Villa Ccnstltucion, graan; KERRY HEAD, Swansea, kolen; KRETA, W.-Indië stukg.; MARNE, m., Parys stukg. ve'rtr. 10 Jan. ORANJE NASSAU, Suriname; APOLLINARILS V, Gr. Yarmouth- MAVIS Len den; POLYPHEMUS, Hamburg- koRTHVOlCK Leith; REGGESTROOM, Hamb.; VLIESTROOM! Hull; LINGESTROOM, Londen. ADOLPH WOERMANN Rott. n. Beira 9 van Madeira. APOLLINARIS VI 8 v. Rotterdam te Londen. BIRK Amst. n. p. 9 Dungenees. BEACONRAY 9 v. Rott. te Middlesbro. B. A. SANNU Rott. n. Koningsbergen p, 6 Bruns- buttel. BILTON 9 van Amsterdam te Shields. CARELIA Rott. n. Abo p. 6 Brunsbuttel. COLORADO SPRINGS Rott. n. N.-Orleans 9 (1.27 n.m.) 40 myl ZO. v. Bishops. CASTOR 9 v. Amst.. te King's Lynn. CIESZYN 4 v. Rott. te Helsingfors. CITY OF CANTERBURY 10 v. Rott. te Lorenzo Marques. CERONS 8 v. Rott. te Havre. COBLENZ Rott. n. Japan 10 van Genua, DURHAM CASTLE 9 v.Rotterdam te Hamburg DORDRECHT Pt. Arthur n. Antwerpen 9 (11 23 v.m.) 20 myl W. v. Land's End. DENPARK 9 van Rotterdam te Swansea. DéPUTó P. GOUJON Rott. n. Nantes p. 8 Ouess. ERMLAND Rott. n. Mojl 9 van Tsingtao. ENGINEER 9 v. Amst. te Shields. ERRICA 7 v. Rott. te Kopenhagen. GUNDULIC Rott. n. B.-Ayres p. 9 Ouessant. GILDA Rott. n. Venetië p. 8 Ouessant. GRANGEMOUTH 9 v. Rotterdam te" Leftli. GREY COUNTY 8 v. Rott. te Havre. HONTESTROOM 8 v. Amsterdam te Londen. HONVED 9 v. Rott. ter reede van B.-Ayres. IGOTZ MENDI 9 v. Rott. te Shields. JERNFJELD Rott. n. Mumbles p. 9 Wight, JAN 8 van Rotterdam te Dublin. KITTIWAKE 8 van Rotterdam te Liverpool. IIATTEGATT 8 v. Zaandam te Sunderland. KARMA 9 v. Terneuzen te: Sunderland. KAMENETZ PODOLSK Rott. n. Odessa 8 (B.43 n.m.) 96 myl O. v. Land' s End. LEONIDAS II Amst. n. Cardiff 9 (12.52 n.m.) 30 myl v. Land's Enl. LEEUWARDEN 9 te Londen ultgekl. n Harlingea MAASSTROOM 8 van Amsterdam te Bristol. MARMEU 9 v. Nieuweschans te Londen. MEONIA 9 van Rotterdam te Bangkok. MARIA P. XILA Rott. n. Bristol 9 <9.56 v.m.J 30 myl ZO. v. Niton. MAASHAVEN Rott n Pt. Gentil 8 (9.14 n.m.) 55 myl ZO. v. Land's End. MERSEY 9 v. Amst. te Goole. MEUSE Amst. n. Parys 8 te Rouaan. NEW LAMBTON 7 v. Rott. te Hartlepool. NOB1ISKRUG Groningen n. KonlngsbargeB J v. Esbjerg. OSTREVENT 9 v. Rott. te Havre. ORE-ST 9 van Rotterdam te Koningsbergen. ODIN Amsterdam n. B.-Ayres p.-S Kisp 'Fflo.- PGELDIEP 8 v. Rot. te King's Lynn. PEBBLE Rott. p. Waterford p..9 Wight, i REMI 8 v. Groningen te Goole. RHEINLAND 7 v. Rott.- te Pillau. RIJNSTROOM 9 van Amsterdam te Leith. RYDAL FORCE 9 v. Amsterdam te Blyth. SAMBRE Rott. n. Parys 8 te Rouaan. S. N. A. I 9 v. Rott. te Rouaan. SPORTE 9 van Amsterdam te Grangemouth. SCHLESIEN Rott. n. Japan 10 v. Singapore, SHAKESPEAR 8 v. Rotterdam te Cardiff. SILVERLIGHT 8 van Rotterdam te Dublin. SAPPHO 9 van Rotterdam te Bristol, STRIJPE Rott. n. Cardiff p. 9 Prawle Pt. STIG GORTHON 8 v. Amsterdam te Casablanca^ SCANDIA Vllssingen n. Stockholm p. 6 Skaw. SIGRIP Rott. n. Reval p. 6 Skaw. SERAFIN TOPIC 4 v. Rott. te Girgentl. 9 v. Tyne te Bayonne. 8 v- -rtott. te King's Lynn. 21' 9 van Rotterdam t'e Zêebrugge. THEEMS 8 van Dordreeht te Londen. TS'dlSLA.V Lott. n. Chili o. 8 Ouessant. TYNEHOME 9 v. Rott. te Sunderland. TSUSHIMA MARU 8 v. Rott. te Kobe. ?V?!TON' Botterdam n. Brisbane 9 v. Kaapstad. USAMBARA 8 van Rotterdam te Lor. Marques. UGO BASSI Rott. n. Livorno 8 (6.2 n.m.) 40 mm VECHTSTROOM 9 v. Amst. te Hull. WILHELM KÜNSTMANN 6 v. Rott. te Stettin. ZEESTER 5 v. Stettin te Dakar. ZAANSTROOM 9 van Amsterdam te' Liverpool. N.O. van Ouessant. ZUID HOLLAND 10 v. Hamburg op Tyne. BATAVIER II. L o n d e n, 10 Januari. Het Ned. s. Batavier II van Gravesend naar Rot terdam bestemd, is weer naar Gravesend terug gekeerd met aanzienlijke schade aan bokboords- boeg boven de waterlyn veroorzaakt door aan varing op de rivier de Theems. Volgens een Reuter-telegram is de Batavier II ln aanvaring geweest met het Eng s. Foreland. Beide schepen zftn licht beschadigd. Geen der °^uft^eni?Ten *s £ewoüd. Het ongeval heeft plaats gehad tijdens mist, ter hoogte van Erith. HARUNA MARU. L o n d e n 10 Jan. Het meer gemelde Japansche s. Haruna Maru heeft 'de schade hersteld en de reis voortgezet. Het schip vertrok gisteren van Marseille via Londen naar Rotter-dam. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken 11 Januari namiddag: 2.45 VICTORIA MARU, Hamburg; ÏNQ, Bristol STOOMVAARTLIJNEN. TAJANDOEN A'dam n. Batavia 11- te Londen, JOHAN DE WITT Batavia n. Amsterdam 11 yan. Colombo. ÉRATO 11 van Bilbao te Santander. ORANJE NASSAU A'dam n W.-Indië 11 v Dover AMAZONE 10 van Xante naar Lissabon. IRENE 11 van Venetië )e Triest. SALEIER 9 van New-York naar Philadelphia, VERWACHT TE ROTTERDAM. EXPRESS 11 Januari van Aberdeen, MURILLO van Vancouver vla Havre 9 (4 56 n.m.) 392 myl W.Z.W. van Valentia. TAMARA van Japan 9 Januari van Legaspl. CUYABA van Santos 7 Januari yan Leixoeg. AVOLA 9 Januari van Poti. GEMENGDE BERICHTEN, ETNA. Rotterdam, 9 Januari. De Nederl.- slbt Oostzee, naar Landskrona bestemd met het Zweedsche s. Etna op sleeptouw, passeerde he- dennamiddag Cuxhaven. BVINA. Stgmboul, 10 Januari. Het meer gemelde Noorsche motortanksahip Evina is van- ig vlotgekomen, nadat ongeveer 1000 tons waren gelost. GLADYS. Singapore, 10 Januari. Het s. Gladys is vlotgekomen en hedenmorgen te Ku- hing binnengeloojlen. REIN. Valentia, 10 Januari. Het Noor sche s. ,,Rein'' dat door het Noorsche s. Mar stenen" naar Calais wordt gesleept, bevond zich heden-middag op 170 myl West van Faatnet. LOBITO. Oporto 6 Januari. Toen het van Rotterdam komende Portugeescbe s. Lobito" gisteren by het tinnen loopen van de haven van Leixoes het anker wilde presenteeren, brak de ketting, met het gevolg, dat het ln aanraking kwam met het Portugeesehe s. „San Miguel" dat voor anker lag. Naar verluidt, zijn van laatst genoemd schip achter de- machinekamer vertscheidene platen ingedeukt, terwyl van d* .Lobito" enkele boegplaten zjjn verbogen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2