HOLLANDSCHE ZEELUI AAN 'T WERK i issp ga es cd r' iU DE HULPVERLEENING AAN „ATLANTIQUE" EN DE „WITKAM". DE Wat kapitein en bemanning bij hun behouden thuiskomst vertelden. Maassluis in feeststemming. ÉÉPÉti OM HET VERSCHE CADETJE. AMOKMAKER IN EEN ZIEKENHUIS. NEDERL. VARKENSCENTRALE EN DE LEVERING VAN VARKENS. NEDERLANDSCHE TRAWLER TE WESERMUENDE. HET AUTO-ONGELUK TE OBDAM. NEDERLANDSCHE FILMKUNST INFLUENZA IN DE KAZERNE TE GRONINGEN. dokter h. j. bos t RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN gen.-maj. a. dohna. ËÜ3 Ë33 E3 S3 OlOlOjO Q EB S QS E3 Ë3 ÉÜ3 0 aQQQl|OQS0BS0® Maassluis is in feeststemming. Van het ge- houw van Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst en tal van huizen wappert de driekleur en toen gisterenmiddag tegen half 5 de sleep- booten „Lauwerzee" en „Witte Zee", die zulk kranig werk hebben verricht bij de berging van de „Atlantique" en ook van het Duitsche stoomschip „Witram" In den grauwen mistigen avond de haven binnenliepen was het halve stadje uitgeloopen om de kranige zeelui aan boord van deze booten te gaan begroeten. Het einde van een tocht vol avonturen en ge vaar. Als men, zooals wij gisteren zoo een hee- len dag lang onder deze wakkere zeelui ver toeft, hen interviews „afneemt" waarin ze berusten, maar daar is ook alles mee gezegd groeit het respect voor wat deze eenvoudige menschen dikwijls onder de moeilijkste omstan digheden presteeren, met de minuut. Dat zijn de kerels, die onzen Hollandschen naam in den vreemde hoog houden Kapitein v. d. Hoeven vertelt In het kantoor van de firma Smit hebben wij allereerst «en praatje gemaakt met den kapitein van de „Witte Zee", den heer J. H. v. d. Hoeven. De „Witte Zee" is de vorige week Woensdag des ochtends om 10 uur uit Hoek van Holland naar de „Atlantique" vertrokken, waar zij Don derdagavond om 6 uur arriveerde. In sobere woorden schetste kapitein v. d. Hoeven ons het verloop van de maatregelen die men trof. We zouden in herhalingen treden als we zijn ver haal op den voet gingen volgen, maar vermel denswaard is ongetwijfeld wat hij vertelde over de strubbelingen die tusschen de redders on derling aanvankelijk plaats hadden. Van lei ding was, toen men arriveerde, geen sprake. De „Roode Zee" had een lijn over het branden de schip naar de Duitsche Bleepboot „Simson" uitgeschoten waarna een tros bevestigd was. Deze tros was blijven haken in een schaar van het anker, waar hij naderhand stevig werd vastgemaakt door de drie matrozen van de „Lauwerzee" die aan boord van de „Atlan tique" waren geklommen. De tros van de „Witte Zee" was te 1 uur 's nachts bevestigd en ge zamenlijk kon men toen gaan trekken. De Fransche sleepbooten hingen achter. Om de haverklap brak er echter een tros en behalve aan de zware zee is dit voor een niet gering deel te wijten geweest aan het gebrek aan leiding, waardoor de booten soms maar op eigen houtje en dikwijls tegen elkaar in manoeuvreerden. Kapitein v. d. Hoeven heeft aan de Fran- schen nog geseind om de leiding op zich te nemen, maar op dit verzoek heeft hij geen ant woord gekregen. Eerst toen kapitein Schools het bevel op zich nam ging het beter en zonder verdere ongeluk ken is men toen te Cherbourg aangekomen. Toen wij hem daarnaar vroegen verklaarde kapitein v. d. Hoeven ook niet te begrijpen hoe het vuur op de „Atlantique" zich zoo snel heeft kunnen uitbreiden. Het schip is in een mini mum van tijd geheel leeggebrand op de machines en de ketels na. Doordat deze gespaard bleven was het mogelijk dat het schip den volgenden dag reeds op eigen kracht water kon pompen, waarmee de laatste resten van het vuur ge- bluscht zijn. Na uit Cherbourg vertrokken te zijn, heeft de „Witte Zee" samen met de „Lauwerzee" de „Witram" van de „Zwarte Zee" overgenomen om dit schip naar Schiedam te sleepen. Drie kranige jongens. Over de drie kranige leden van de beman ning van de „Louwerzee", de Baar, Wijgerse en van Teilingen, die aan boord van de branden de „Aftlantique" geklommen zijn, het volgende: Nadat kapitein v. d. Hoeven van ons afscheid genomen had hebben wij met hen kennis ge maakt. Jonge kerels nog van Teilingen is licht-matroos eenvoudig, een beetje ruw en onverschillig. Zeelui in hart en nieren. De Baar trad als woordvoerder op. „Nou wat zal ik U vertellen", zoo begon hij. Toen we Donderdags met de „Lauwerzee" bij de .Atlantique" kwamen, brandde het schip verschrikkelijk. Eerst praaiden wij de „Roo de Zee" en kapitein Clinge zei tegen ons: „Zie maar dat je er op komt, dan is ie van jullie!" Hij dacht zeker: dat lukt nooit, maar een paar minuten later zaten we al met zijn vijven in een sloep op weg naar het brandende schip Aan stuurboordzijde, 15 meter zoowat achter de brug zagen we een talie hangen. Het onder ste blok reikte zoowat 5 meter boven de wa terlijn. Maar gelukkig hing aan dat blok een touw, dat we te pakken konden krijgen. Ik ben langs dat touw naar het blok geklommen waar ik op mijn gemak op ben gaan zitten. Toen heb ik het halende part laten vieren en met vereende krachten hebben ze me op het dek getrokken. Ik had mijn schoenen en mijn jas voor het gemak uitgetrokken. Maar toen ik zag dat het aan boord bezaaid was met glas scherven heb ik deze kleedingstukken eerst gauw aan een lijntje uit de sloep opgetrokken. Na de talie ingekort te hebben, hebben wij Wijgerse op dezelfde manier naar boven gehe- schen. Met van Teilingen ging het niet zoo ge makkelijk. Die hing ongeveer zeven meter bo- van het water toen het touw uitschoot. Dit bleef gelukkig in het blok steken, zoodat van Teilingen netjes één meter boven de sloep bleef hangen. De tweede keer lukte het beter. Eenmaal aan boord, was ons eerste werk om de „Lauwerzee" vast te maken. Het bleek ech ter een heele toer te zijn om naar het achter schip te komen. Overal lagen de glasscherven en de dekken vertoonden op verschillende plaatsen groote gaten. Enfin, we kwamen er Wie maakte het eerst vast? Toen wij begonnen te werken hadden de „Roode Zee" en drie Fransche booten ai vast gemaakt. De „Roode Zee" op de manier als hierboven beschreven staat, een Fransche boot aan het anker en de twee anderen aan de bol ders. Na deze mededeeling werd de vraag gesteld wie nu eigenlijk het eerst vastgemaakt heeft. Een volledige oplossing heeft dit veel bespro ken vraagstuk ook gisteren niet gekregen, maar het schijnt vast te staan dat de „Roode Zee" met het schieten van een lijn, de eerste feitelijke verbinding tot stand heeft ge bracht. Als zoodanig kan de tros die aan het anker bevestigd was niet gelden. Uit het feit dat de twee andere Fransche schepen aan de bolders van de „Atlantique" hadden vastge maakt valt echter wel af te lelden dat Fran- §ch» zeelui voor de Hollanders aan boord zijn geweest. Zij moeten het schip al weer spoedig verlaten hebben. Aangenaam was het aan boord ook allerminst vertelde de Baar verder. Toen wij met ons werk klaar waren zijn we midscheeps gaan bivakkeeren waar het ten- minsts nog uit te houden was al drong een ademklammende rook dan ook tot iederen hoek door. We hadden ons op alles voorbereid want je kan tenslotte nooit weten wat er ging gebeu ren. Om te beginnen hadden wij een paar ket tingen buiten boord gehangen, waar wij lus sen aan hadden bevestigd. Zouden wij gedwon gen zijn geweest het schip te verlaten dan had den wij ons daar langs laten zakken en in de lussen een vrij gemakkelijke zitplaats gevon den. Ook hadden wij van wat hout al een vlot in elkaar getimmerd. Angstige nacht- Tenslotte is er niets gebeurd, zoo vertelde de Baar verder, maar een gezellige nacht was het ook niet. We hadden gebrek aan alles, aan voedsel, aan drank en eerst ook aan licht. Ge lukkig vonden wij wat later een zaklantaarn. Het ergst hebben wij van de dorst te lijden ge had. Overal hebben wij naar water gezocht maar we vonden slechts brak water. Den vol genden ochtend we waren toen 24 uur zon der eten of drinken geweest kregen wij van de „Lauwerzee" een pak naar boven dat brood, een halve kaas, boter, tabak, sigarettenpapier, lucifers en een flesch water bevatte. Die flesch water had 'ik best alleen op gekund. Wijgerse heeft wat later naar den kapitein van een Fransche boot „Aqua" geroepen en toen kre gen we een bus water en een flesch rooden wijn! Toen was trouwens het ergste geleden. Kort daarna kwam de kapitein met twaalf man aan boord. Zij waren erg vriendelijk tegen ons. Wij kregen tabak zooveel als we maar hebben wilden en van den kapitein een hand. Met de boot van de Fransche marine, zoo be sloot de Baar zijn merkwaardig verhaal, zijn we naar de „Lauwerzee" teruggebracht. Het avontuur van de W itram. Onze tocht van gisteren was uit een Journa listiek oogpunt bekeken uiterst vruchtbaar. We hebben om het zoo uit te drukken twee vlie gen in één klap gevangen, want behalve de bo venstaande interviews tikten wij ook nog een onderhoud met den kapitein van de „Witram" op den kop. Nadat dit schip, dat, zooals wij reeds meldden, in een hevigen December-storm mid den op den Oceaan zijn roer verloor, te Schie dam was gebracht, hebben wij den gezagvoer der, den heer H. Siebje gesproken, die het vol gende vertelde. Op 15 December waren we van Bremen ver trokken met New York als bestemming. Het weer was ruw en werd in den loop van de da gen steeds slechter. De Zuid-Wester storm ging langzamerhand over in een orkaan uit het Noord-Westen en 600 mijl van Lizzard verwij derd, op 48 gr. N.B. en 24 gr. W.L. verloren wij op 21 December, des ochtends te 1 uur ons roer, vermoedelijk doordat wij ergens op ge- stooten zijn. Hulpeloos dreven wij rond ten prooi aan de woedende elementen. Zoo erg was het dat onze kok verschillende keeren geen kans zag eten te koken. De stemming onder de bemanning bleef echter uitstekend. Met Kerst mis was er ondanks alles een kerstboom, die zij wel niet op den grond konden zetten maar die zij aan den zolder ophingen. Onder deze schommelende kerstboom zongen zij hun Kerst liederen Op 30 December werden wij eindelijk door het s.s. „Roland" van onze maatschappij gevonden. Wij waren toen 375 mijl naar het Noord-Oosten afgedreven. De „Roland" maakte een tros vast die echter al spoedig brak. Ook het s.s. „Erland" van onze maatschappij, dat wat later arriveerde, zag geen kans om ons uit da impasse te helpen. Op Oudejaarsdag kwam de „Zwarte Zee" te hulp. Ondanks de geweldig hooge zeeën, die de sleepboot telkens aan onze oogen onttrokken, zag de kranige bemanning van deze boot kans de verbinding tot stand te brengen en ons op sleeptouw te nemen. Op 3 Januari brak de tros tengevolge van het nog steeds ruwe weer maar het euvel was al spoedig hersteld. We koersten naar het kanaal waar de „Lauwerzee" en de „Witte Zee" het werk van de „Zwarte Zee" overnamen. De kapitein was vol lof voor het werk van de Hollandsche zeelui. Naar wij vernamen zal de „Witram" gelost worden om daarna gerepareerd te worden. Vandaag zou 't schip weer in hét water wor den gebracht. VERMIST. Sedert Dinsdag 2 Januari wordt uit de ouderlijke woning, Poeiersche Dwarsstraat te Eindhoven vermist de 18-jarige M. van B. Ze heeft per fiets de woning verlaten. De ouders verzoeken hen omtrent de verblijfplaats van haar dochter in te lichten. Sinds Zondag j.l. wordt te Veghel vermist de 21-jarige Johanna de Bie, die Zondagmor gen de ouderlijke woning heeft verlaten en sindsdien niet is teruggekeerd. UITSTAPJE MET GEVOLGEN. Nadat een viertal heeren met twee jonge dames uit Tilburg aldaar waren uit geweest, huurde het troepje een auto, om naar België een uitstapje te maken. In den nacht van Zon dag op Maandag kwam de auto met een groote vaart door Goirle gereden. Plotseling schijnt de chauffeur het stuur kwijt geraakt te zijn, naar hij voorgeeft, omdat hij een wielrenner voor zich zag. Wat de oorzaak zij, de auto vloog met een grooten smak tegen een zwaren eikeboom, waardoor hij zoo gehavend werd, dat verder rijden niet mogelijk was. De reiziger v. d. Z., die naast den chauffeur zat, vloog door de voorruit. De andere ruiten waren eveneens alle stuk geslagen, waardoor vooral R. en T. ernstig aan handen en gezicht gewond werden. De gewonden werden in een café binnengebracht en daar door een dokter verbonden. LIJK OPGEHAALD. Aan de Wilhelmina-brug te Maastricht is Dinsdag het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon. Het lijk, dat in verren staat van ontbinding verkeerde, werd overgebracht naar het Ziekenhuis Calvariënberg. KONINKLIJKE OEUVRE NAAR DEN OOST. Per m.s. „Indrapoena" verzond H. M. de Koningin door li lui r vervaardigd» schilderij en naar Ned.-Inidië. Het inladen van de met een oranje band gemerkte kistten. Propaganda-vergadering te Amsterdam. Het „Comité tot het verkrijgen van versch klein brood" heeft gisterenmiddag in het Ame rican Hotel te Amsterdam een bijeenkomst ge houden, welke o.m. werd bijgewoond ^oor ir. J. A. Verhoeff als waarnemend hoofdinspecteur van den Arbeid. De kwestie, welke in deze bij eenkomst aan de orde kwam, was aldus gefor muleerd: „Waarom niet versch klein brood voor het ontbijt af te halen?" Nadat mr. Jul. Keizer, de secretaris van het comité, een korte inleiding had uitgesproken, was het woord aan mr. C. A. van Gorcum, se cretaris van de Vereeniging van Meelfabrikan ten, die vaststelde, dat het technisch mogelijk is, wanneer men om 5 uur in de bakkerijen be gint, om zeven uur het versche kleine brood gereed te hebben. Dit zou misschien voor vele bakkerijen overgangsmaatregelen, misschien zelfs een reorganisatie noodig maken, de voor- deelen daartegenover zijn echter niet gering. Een broodeter zal liever drie versche broodjes, dan een oude boterham bij het ontbijt eten, waardoor dus de consumptie aanmerkelijk zou stijgen, waarvan de bakkerijen en ook de land bouw de profijten zouden trekken. De heer J. N. van Hnnja, voorzitter van de Vereeniging, H.O.R.E.C.A.F., Den Haag, wees erop, dat een der argumenten destijds was: het publiek zal er wel aan wennen, dat het geen versch brood aan het ontbijt zal krijgen. Het publiek is er niet aan gewend, want het brood- verbruik is sterk gedaald, tengunste van andere voedingsmiddelen als pap e.d. Het is mogelijk om zonder invoering van den nachtarbeid 's morgens versch brood te verkoopen. Als de overheid het niet toestaat, beteekent dit dus, dat zij velen ernstige belemmeringen in den weg stelt om hun brood te verdienen. Dit ztjr> In de eerste plaats de bakkers en vervolgens de hotelhouders, die hun gasten tevreden wil len stellen. De heer L. Snapper ze'tte nader uiteen, dat het technisch zeer goed mogelijk is, 's morgens om acht uur versche broodjes af te leveren zon der dat er van de wederinvoering van den nachtarbeid sprake zal zijn. Dr. J. R. Katz beantwoordde de vraag of het gebruik van klein versch brood bij het ontbijt schadelijk is. ontkennend. Zonder twijfel kun nen sommige menschen van het gebruik van versch brood last ondervinden, doch de over- groote meerderheid van het publiek heeft er geenerlei hinder van. Nadat nog mr. Jul. Keizer het woord had gevoerd, was er gelegenheid voor het stellen van vragen. Een doode, acht gewonden. BUITENZORG, 11 Januari. (ANETA). De Resident van Pontianak seint dat op 10 Januari in de afdeeling Sintang door een Da- jak, wiens vrouw in het ziekenhuis werd ver pleegd, amok werd gemaakt. Een kind werd gedood, een man en 'n vrouw doodelijk gewond, een hoofdverpleegster en twee mannen zwaar gewond, een verpleegster en een oppasser licht gewond. De amokmaker werd zwaargewond. De aan leiding is niet bekend. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING. Door de politie van Dedemsvaart zijn ge vankelijk naar Zwolle overgebracht zekere H. S., oud 19 jaar en J. A. S., oud 24 jaar, die verdacht worden van brandstichting in de wo ning van de wed. J. Steenhuis, winkelierster te Dedemsvaart, bij wie zij inwonen, de eer ste als zoon, de tweede als broeder. Vorige week is in genoemde woning een brand uitgebroken, die door spoedig toegescho ten huip van buren betrekkelijk vlug kon# wor den gebiuscht. Bij het onderzoek door de po litie naar de oorzaak van dezen brand kwa men feiten aan het licht, die op moedwillige brandstichting wezen. In verband hiermede werden J. A. S. en H. S. gearresteerd. MISDRIJF. Het echtpaar B. te Voorburg is door de politie gearresteerd als verdacht van het misdrijf be doeld in art. 251 bis W. v. S. De man is na verhoor Dinsdag ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. AANKOMST MAIL. De mail van ïndië en China per Engelsch s.s. „Ranpura" wordt Vrijdag 13 Januari 6 uur v.m. te Marseille verwacht. Adres van belanghebbende vereenigingen aan den minister. Te Utrecht werd een vergadering gehouden van afgevaardigden der navolgende landelijke bonden: De Nederlandsche Slagers Bond, R.K. Hanze Bond van Slagerspatroons, Bond van Nederlandsche Fabrikanten van Vleeschwaren en Vleeschconserven, Nederlandsche Bond van Grossiers in Geslachte Varkens, Nederland sche Bond van Groothandelaren in Varkens- yleesch en Producten van Gezouten Spek en Reuzel, Nederlandsche Bond van Varkenshan delaren, Bond van Varkenshouders in Neder land en Nederlandsche Bond van Veehandela ren- Besloten werd tot den minister van Econo mische Zaken en Arbeid een dringend verzoek te richten, het daarheen te leiden, dat de Ne derlandsche Varkens Centrale zich verder ont houdt van levering rechtstreeks of zijdelings van varkens levend of geslacht of van deelen van varkens voor de binnenlandsche voorzie ning, zoodat van de voor die voorzie ning benoodigde varkens of varkensvleesch niet meer via de Nederlandsche Varkens Centrale geheel wordt geleverd. Namens deze vereenigingen is tevens aan den minister verzocht, een deputatie uit genoemde honden te ontvangen, ten einde de bezwaren tegen de uitvoering van de crisisvarkenswet aan den minister kenbaar te maken. Een af schrift van dit adres is verzonden aan de Tweede Kamer. Dezelfde vereenigingen richtten een adres tot den minister het daarheen te leiden, dat in den vervolge restitutie van de heffing in artikel 6 der Crisis Varkenswet worde verleend, bij uitvoer van alle spek zonder dat deze restitu tie worde gebonden aan eenige bepaling, om trent richtprijs voor varkens of anderszins. (Corr. Bur.) RETRAITE EN KAZERNE Binnenkort wordlt er vteêt een retraite ge houden voor dienstplichtigen: d.w.z. voor hen, die in die eerstvolgende maanden soldaat moe ten worden. De ouders zijn bezorgd, In den regel veel meer dan de toekomstige militairen zelf. F»n toch: wie godsdienstig en braaf wil blij ven, kan het ook in de kazerne, al zijn daar natuurlijk gevaren en omstandigheden, die men thuis niet kende. Eten der beste middelen is echter een re traite als voorbereiding. Wie vóór zijn dienst- tijd een retraite maakt, blijft in den regel niet alleen zelf goed, maar wordt in dienst een voorbeeld en eteun voor zwakkere mak kers. Zulk een retraite, speciaal voor militie- pliohttgen, zal gehouden worden in het retraitehuis te Noordwijkerhout, van 7 10 Februari. Men gelieve zich daarvoor op te gieven bij o nd erge tee kende. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden betaald aan dien Aalmoezenier. Na aanmelding ont vangt men ©ein toegangskaart met nadere in lichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER. Huygensstraat 6, 's Gravanhage. Telefoon 116534 Giro 92320 De havenarbeiders weigeren te lossen. De Nederlandsche trawler Gerard (YM 123), welke in verband met de staking niet te IJmui- den kan worden gelost, is Dinsdagmiddag, ko mende van IJsland, de visschershaven van Wesermuende binnengeloopen om daar zijn vangst te lossen. De havenarbeiders weiger den evenwel te lossen. Of Russische penetratie Omtrent de eerste opvoering te Moscou van de nieuwe film „Komsomol Magnitogorsk", die onze landgenoot Joris Ivens in opdracht van de sovjet-regeering vervaardigde, zendt men ons een communiqué, dat vol lof gewaagt van den eersten buitenlandschen regisseur, die in de sovjet-unie met zijn werk gereed is gekomen en zich daarmee heeft geplaatst in de eerste rij der sovjet-regisseurs. Voor de film zelf wordt dan als volgt stem- ming gemaakt: „In een uitvoerige discussie, waaraan Pudow- kin, Dowsjenko, Tretjakow en Lukanow, de se cretaris der Moskauer jeugdorganisatie, deelna men, bleek dat deze film voor het eerst een klaar beeld geeft van een groot opbouwcentrum van bet 5-jaarplan en de taak die de jeugd daarbij vervult. Ivens is er in geslaagd door het voegen van georganiseerde speelmomenten tus schen de algemeene documentaire handeling in de geheele film spanning en sterke compositie te geven. Pudowkin bracht vooral Ivens scherpe en juiste keuze van personen en objecten naar voren, volgens hem zijn enkele episoden, b.v. die waarin de Amerikaansche ingenieur voor komt en die waarin de socialistische wedstrijd getoond wordt, mede door hun toonmontage (bedoeld is: klankmontage. Red. Msb.) tot het beste wat tot nu toe op documentair gebied gemaakt werd". Het communiqué besluit dan: „Met deze film is bewezen hoe in de sovjet unie het werk van de jonge avantgarde- regis seurs zich vrij ontwikkelen kan en het leven en de omgeving daar hun werk nieuwe impulsen geeft". Natuurlijk met de „mits", dat men zich, met ziel en lichaam aan de communistische „idealen" overgeeft. De gevallen niet van ernstigen aard. In de infanteriekazerne te Groningen hebben zich onder de soldaten van het 12e regiment infanterie gedurende de laatste dagen zeer tal rijke gevallen van influenza voorgedaan. De ziekte breidt zich vrij snel uit, zoodat er reeds een aanzienlijk aantal militairen is aangetast. Gelukkig zijn de gevallen veelal van niet- ernstigen aard. Gevaarlijke complicaties hebben zieh nog niet voorgedaan. Door den chef van den militairen geneeskun digen dienst dr. M. v. d. Reif zijn maatregelen getroffen, waardoor de grieppatiënten in ge- isoleerde ziekenzalen worden verpleegd, afge scheiden van de ander© kwartierzieken. H. BROEKEMAt In den ouderdom van 83 jaar is te Schild- wolde overleden de heer H. Broekema, oud burgemeester van Slochteren. Gisternacht is op bijna 70-jarigen leeftijd te Laag-Keppel overleden de heer H. J. Bos, sedert 1890 gemeente-geneesheer aldaar. Een tweede slachtoffer overleden. Gistermorgen is een der drie kinderen van den caféhouder, den heer Dekkers, die bij de noodlottige aanrijding te Obdam Dinsdag ern stig werd gewond, aan de gevolgen overleden. De chauffeur, die zoo onder den indruk van het gebeurd© wtas, dat men hem Dinsdagavond laat nog geen verboor kon afnemen, is gieter morgen op vrije voeten gesteld. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Kwartel" (heenreis) is gisteren te Jodhpur aangekomen. VRIJDAG, 13 Januari. Hulzen (296 M., 1013 K.H.) Alg. program ma, verzorgd door den K.R.O.: 8.009.15 en. 10.00—11.30 gramofoonplaten; 11.3012.00 half uurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.15 K.R.O.-sextet. O.a. Chopin-fantasie, Fetras; 1.45 pauze; 2.00 gramofoonplaten: 2.30 recital voor 2 piano's; 3.00 gramofoonplaten; 3.10 voordracht; 3.30 piano; 4.00 viool en piano 4.30 Inleiding tot de reeks microfooninterviews over landbouw crisis en setun; 5.00 vervolg concert viool en piano; 5.30 gramofoonplaten; 5.50- viool-sonates; 6:15 A. Vogel: Welsprekendheid; 6.45 vervolg vioolsonates; 7.10 H. v. d. Mandere: De repu bliek San Marino; 7.45 over schaken; 8.05 gra mofoonplaten; 8.15 Kleine Dorrit, Ch. Dickens, door Fritz Hirsch-Operette Gezelschap; pl.m. 9.15 Vaz Dias; 11.30 gramofoonplaten. Hilversum (1875 M., 163 K.H.) 8.00 VARA; 12.00 AVRO.; 4.00 VARA; 8.00 VPRO.; 11.00—12.00 VARA: 8.0010.00 en 10.15 gramofoonplaten; 11.10 kookpraatie P. j. Kers Jr.; 11.40 declamatie J. Lemaire; 12.00 AVRO.-kleinorkest en gramo foonplaten. O.a. Musikalische Neckereien, Worck; 4.00 de Notengrakers en gramofoonplaten. O.a. Jardins sous la pluie, Debussy; 4.50 voor de jeugd; 5.30 VARA-kleinorkest; 6.15 gramofoon platen; 6.20 orgelspel Joh. Jong; 6.40 lezing over Sovjet-Rusland; 7.0 VARA-orkest, O.a. Ballet, Drigo; 8.00 VPRO.; 11 0012.00 gramofoonpla ten (VARA). Daventry (1554 M., 193 K.H.) 8.559.05 cricket-reportage van de testmatch in Adelaide; 10.50 tijdsein, berichten; 11.0511.20 lezing; 12.20 orgelspel R. GossCustard; 1.05 Shepherd's Bush Paviljoert-orkest; 2.20 B.B.C.-dansorkest; 3.20 Ernest Parsons en zijn orkest; 4.30 Emilio Co lombo en zijn orkest; 5.35 kinderuur; 6.20 be richten; 6.50 Schubert-liederen door L. Zaeh- ner (sopraan); 7.19, 7.30 en 7.50 lezingen; 8.20 gramofoonplaten; 9.00 „Pieces of Tape" (radio- herinneringen); 9.45 werkloosheidspraatje; 10.00 berichten; 10.20 B.B.C.-orkest; 11.2012.20 Ge- raldo's orkest en de Savoy Hoter Orpheans. P a r ij s („Radio-Paris" 1724 M„ 174 K.H.) 12.50 concert door het Krettly-orkest; 7.40 dito; 8.20 Europeesche concert uit Turijn door or kest en solisten o. 1. v. R. Zandonai. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.) 12.05— 1.20 concert uit het Believue-Strandhotei; 1.50 2.20 gramofoonplaten; 3.204.20 concert uit rest. „Wivex"; 7.30 cello-recital J. Sörensen; 8.10 Jutlandsche volksdansen voor viool, viola, klarinet en contrabas; 8.50 radiotooneel; 9.05 Deensche vocale terzetten: 10.00 Schumann- concert door solisten; 10.2511.50 dansmuziek. Langenberg (473 M„ 634 K.H.) 6.25 gra mofoonplaten; 11.20 concert door symphonie- orkest. O.a. ouv. Dorpsbruiloft. Grétry; 12.20 concert. O.a. Aus dem Nordlande, Frederiksen; 1.50 gramofoonplaten; 4.20 piano-recital door W. Niemann; 4.50 strijkkwartet e kl. t. op. 59, Beethoven; 7.20 gramofoonplaten; 8.20 zie Parijs; 9.5011.20 populair concert. Rome (441 M„ 680 K.H.) 3.20 trio; 8.05 ge varieerd concert (orkest, tenor, viool, sopraan, bariton); 8.50 radiotooneel; 9.20 vervolg con cert; 10.15 berichten en sluiting. Brussel (508 M., 590 K.H.) 12.20 Omroep- kleinorkest. O.a. Spaansche serenade, Laurys; 1 302 20 gramofoonplaten; 5.20 Omroeporkest. O.a. Lendrichton, Massenet.: 6.35 gramofoon platen; 8.20 Omroeporkest met medew. v. vocale solisten; 10.30—11.20 gramofoonplaten. - (338 M., 887 K.H.) 12.20 gramofoonplaten; I.302.20 Omroepkleinorkest; 5.20 dito; 6.20 saxofoon-recital door P. Gason; 6.35 grampfcjQn- platen; 6.50 zang en piano, resp. door W. Goes (tenor) en J. v. Durrrie; 8.20 zie Parijs; 10.35 II.20 gramofoonplaten. Zeesen (1635 M., 183,5 K.H.) 5.50—7.20'cön- cert; 11.20 en 1.20 gramofoonplaten; 3.50—4.50 symphonie-orkest. O.a. Hongaarsche rhapsodie, Reindel; 6.50 concert door blaasorkest; 7.50 radiotooneel; 9.10 concert uit Turijn; 9.35 be richten en hierna tot 11.20 concert door een or kest o. 1. v. W. Post. Rotterdam (Gem. radio-distr.) Program ma 3: 9 05 Langenberg; 12.20 Brussel (Vlaamsch); I.20 Königswusterhausen; 2.20 Londen R.; 3.20 Kalundborg; 3.50 Königswusterhausen; 4.30 War schau; 6.20 Brussel (Fransch); 6.50 Parijs; 10.20 Warschau. Programma 4: 8.55 Daventry 10.35 Davemtry; II.20 Königswusterhausen; 12.20 Daventry; 5.35 Brussel (Vlaamsch); 6.50 Daventry; 7.10 Londen R.; 10.00 gramofoonmuziek 10.20 Daventry. Dr. J. BAUER t. Te Heidelberg is Dinsdag in den ouderdom van 73 jaren overleden de Kerkhistoricus dr. Johannes Bauer. Te Utrecht is overleden de generaal-majoor b. d. A. Dohna. De thans ontslapene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden). WET OP DE QRONDBELASTING. De Ned. Bond van Huis- en Grond eigenaren en bouwondernemers heeft den Minister van Financiën een adres gezonden, waarin den Minister wordt verzocht het wel daarheen te willen leiden, dat; Artikel 52 der Wet op de grondbelasting worde gewijzigd in dier voege, dat ingeval één of meer gedeelten van gebouw de eigendommen mét hunne gebouwde aan- hoorigheden gedurende twaalf maanden onge bruikt en onverhuurd gebleven zijn teruggave van belasting voor een evenredig deel plaats hebbe aan hem, die gedurende dat geheele tijd vak daarvoor is aangeslagen en de termijn in vorenbedoeld artikel worde teruggebracht van twaalf op drie maanden. VEESMOKKELEN LANGS DE BELGISCH- NEDERLANDSCHE GRENS. Gedurende eenigen tijd wordt er aan de Ne- derlandsch-Belgische grens op groote schaal vee gesmokkeld. Zestig frauduleus ingevoerde varkens zijn in beslag genomen. TREURIG EINDE VAN DE VACANTIE- Dinsdagavond gebeurde er in de nabijheid van Mors een treurig ongeluk. Een negenjarig meisje uit Krefeld kwam met een vrachtwa gen terug uit N.-Limburg, waar het de vacan- tie bij familie had doorgebracht. In Mörs zou het de tram naar Krefeld nemen en zoo naar huis rijden. Het meisje, dat waarschijnlijk de tram reeds gezien had, sprong plotseling uit den nog rij denden vrachtwagen, viel echter, en kwam onder de aanrijdende tram. Hevig verminkt en met zware verwondingen werd het meisje opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst bleek het echter reeds te zijn gestorven. VRIJDAG. Van 5.50—6.15 n.m. en later concerteeren twee Nederlandsche artlsten: Louise Wijngaar den. viool, en Joh. Ligtelijn, piano, voor den K R.O. met sonaten van Beethoven en Brahms, Te 8.35 n.m. vindt er een concert, geheel ge wijd aan Hindemith, plaats via Ha burg, dat in chronologische orde de opeenvolging van de scheppingen van dezen eersten componist in bet huidige Duitschland doet hooren. Muziek, die geschreven is uit 'n zelfde praemisse als van Bach: „Absolute muziek"; muziek, die van ieder litterair gegeven, romantische aanleiding of eenig programma heeft afgezien, om zich uitsluitend op de muzikale vormen zelf te con- centreeren. Muziek die ontstaan is uit de snel en overdadig-vloeiende bron van Hindemith s muzikaliteit, die alles wat hij aanraakt, tot klank en rhythme schijnt om te tooveren, die kl wat wit ziet en In zijn hereik is, met zwarte noten vol schrijft. Men lette op de vele doorelkander, hoven en onder elkander gaande lijnen, de contrapunc- tiek, die een essentieel kenmerk ls zijner mu- ziek. Om ongeveer twintig voor tien kan men uit Londen Regional Beethoven's achtste sympho nic hooren. Hier ist die Aussicht frei, der Geist erlioben inderdaad klinkt uit dit werk een rust en evenwicht, zooals ln weinig werken van den romantischen Beethoven te beluisteren valt, maar vooral een lichtheid en gratie die nood- wendig moest leiden tot een vorm, dien wij ij Beethoven sinds lang niet meer gezien hadden, tot den Haydn'schen galanten vorm van het Menuet. Het neemt hier als derde deel de plaats in van het Scherzo, dat door Beethoven door het menuet vervangen was geworden. Storingbeslrijding in Spanje Eenigen tijd geleden is in Spanje een com missi benoemd, aan welke ^gedragen een studie te maken van de mogelijkheid tot °P«ef fing van radiostoringen, die van electrische machines en apparaten afkomstig zijn. Deze commissie moet op grond van deze studie binnen 4 maanden de noodige voorstellen doen, waarop het desbetreffende wetsontwerp kan worden gebaseerd. O O I I1 1 I Een schematische voorstelling van de nieuwe Diesel-electrische treinen, die vermoedelijk inden zomerdienst 1934 op eenige baanvakken m gebruik zullen worden genomen. Radio in Egypte Binnenkort zal de eerste officieele Egyptische zender in gebruik genomen worden, waarmee ook in dit land de radio-omroep ingevoerd zal zijn Naar aanleiding hiervan is een radio-ten toonstelling georganiseerd, die van 10 tot 25 Februari in Cairo gehouden zal worden. Op deze tentoonstelling zal een volledig overzicht gegeven worden van alles wat met radiotech niek in verband staat. Op het terrein der ten toonstelling wordt een zender van 500 Watt, ge bouwd, die op golflengte 250 meter zal werken en de mogelijkheid zal bieden om de tentoon gestelde ontvangtoestellen te demonstreeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4