SPORT IN ENGELAND. kDLYM r GRIEP OVER ALBION. SPORT EN SPEL. SS DONDERDAG 12 JANUARI 1^3 De nederlagen van Chelsea en Arsenal. NED De Cup. BONDSELFTALD. F. C- (PRAAG) 1—1. MARKTBERICHTEN. VOETBALWEDSTRIJD NEDER LAND—ZWITSERLAND. SCHAAKTORNOOI TE HASTINGS. Zestien spelers aangewezen. Het elftal wordt op den dag van den wedstrijd samengesteld. VOETBAL IN HET BUITENLAND. LUCHTVAART DE ZESDAAGSCHE TE DORTMUND. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. door P.O. WODE HOUSE Influenza! Griep! Keel-ontsteking! Dit edele drietal innig aan elkaar geparenteerd, regeert heden'ten dage Engeland. De eene helft van Brittanje heeft het gehad en de andere helft zal het de volgende week wel krijgen. Is het •wonder dat dit epidemisch verschijnsel een gan se he natie ontwricht? Is het wonder dat de alom verspreide ziekte ook de voetbalclubs deci meert, dat het zelfs is overgeslagen op uwen overigens nimmer falenden dienaar, welke de vqrige week door een keel-kriebel van jewelste, gppaard aan een temperatuur waarvan Reau mur, Celsius en Fahrenheit samen nog nooit hebben durven droomen, gekluisterd werd aan zijn sponde op een hoogtemoment van het sport- briefschrijversbestaan, te weten de Test-Neder laag, en de „downfall" van Arsenal tegen de Wednesday? De mensch wikt, doch de dokter beschikt, en eenzaam en verlaten heb ik liggen denken aan de ouwe getrouwen die tevergeefs neusden op pagina negen om te zien hoe fit Bradman was geweest bij de laatste Test, tie ■was force majeure! Nog hamert de ziekte over Albion. Nog ma» het mes over de natie. En den laatsten Zaterdag gingen er sportploegen in zee, gekortwiekt, ge halveerd en opgevuld met reserves en amateurs. Er waren elftallen, wier eigen staf volkomen was uitgeput, zoodat men een leening sloot bij naburige locale clubjes. Spelers, welke nooit voor publiek waren opgetreden, werden plots geroepen tot functies, waarbij ze werden aange gaapt door duizenden en duizenden menschen. Snotneusjes van amper 18 kregen tegelijk met de havermout een aanschrijving op bed om voor eerste klasse clubs te spelen en zij konden met Byron zeggen: „I awoke and I found myself famous". Dat zeiden ze dan den avond daarna me«tal niet meer.... 2oo geeft het verloop van Zaterdag geen ge trouw beeld van de sterkte der vereenigingen. Ons Chelsea bijvoorbeeld was volledig uit elkaar gerukt voor de match tegen Hudders field en slechts door het doen meespelen van 'n paar kerels, die nauwelijks de legerstede had den verlaten, kon men het doen zonder assis tentie van de Corinthian-spelers, die in den loop van de week reeds waren aangezocht. De tegen standers waren er echter nog erger aan toe, want half Huddersfield lag met angina te bed, zoodat de gasten niet minder dan zes reserves in hun ploeg hadden opgenomen. Niettemin was nulks voor hen geen beletsel om de zege in de wacht te sleepen. Het was overigens een wedstrijdje het prae- dicaat „first class" volkomen onwaardig. Zelfs in aanmerking nemende het feit dat grooten- deels hulpkrachten op het tapijt stonden, moet men nog van een bittere desillusie gewagen. Chelsea had zich juist een paar dagen tevoren een nieuwen centerhalf laten aanmeten, doch deze was meestal niet ver van zijn eigen doellijn en speelde dus constant achter z'n beide backs. Daardoor kwam de aanval aan voeding te kort, had meneer Gallacher zoo nu en dan nog eens per ongeluk den bal, dan foezelde hij er wat mee in de rondte zonder een centimeter op te schieten. Daartegenover stond een al even hard pingelend Huddersfield, waarin de magere Hine snoezen van kansen meedoogenloos den nek omdraaide en Luke trapte steeds naar het leder zooals u en ik 's avonds een mug van gendat wil zeggen zonder 't ding te raken. pe wedstrijd ware dan ook puntloos geëindigd als niet twee minuten voor tijd een der reserve jochies zijn hoofd onder een vnrzet had ge plant en den bal daarmee achter Woodley deed verdwijnen. Het knaapje werd na afloop door keel Huddersfield geknuffeld, maar d'r was eigenlijk niet veel reden voor zoo'n jubileum- gteinining. Arsenal in Sheffield gvenmin veel plezier tot juichen had Arsenal jjjenzelfdnn Zaterdag. Een week tevoren was ze door he Wednesday geklopt, thans was Sunder land haar gastheer. Het waren perfecte ontvan gers- Toen Arsenal aan 't station aankwam, was het Stationsplein bezet met een enthousiaste schare' en op het veld ontmoetten de Reds een 40.000 man sterke bezetting, om voor dezen hun nUrnnier te vertoonen. Er haperde echter blijk baar wat aan de outillage van het geheel. Wel iswaar llep de eerste acte perfect, want Arsenal jeidde met 2 1 bij de rust, doch daarna kenden de heeren hun rol niet al te best van buiten en s0uff)eur Chapman wist geen weg meer uit de situatie. Zoo geschiedde het dat in de laatste vijf minuten van den strijd Sunderland twee maal achtereen Moss passeerde, daarmee de Londenaars geslagen latend. pit feit, en eenige voorgaande feiten, spreken boekdeelen. Arsenal heeft in de laatste vijf patches zeven punten verspeeld. Slechts door- jat de Villa hier en daar een steek liet vallen, en Sheffield Wednesday ook nog al 'ns een keer slipte, staat de Highbury-club nog met twee punten voorsprong bovenaan, doch zij zal alle zeilen dienen bij te zetten om aan de spits te blijven. Het zelfvertrouwen heeft een geduch- ten knak gekregen en we moeten ons zelfs niet 81 te zeer verwonderen als Walsall, derde klasse club, haar de volgende week op dat kleine hobbelveldje zal weten te houden in de eerste groote ronde voor den Engelschen Cup. Er zijn méér grootmachten getuimeld over een onooglijk obstakel! Voor een goed begrip van zaken geef ik even onderstaand de machtsverhoudingen tusschen de drie leidende clubs, waarbij ik uwe attentie inroep voor het aantal gespeelde wedstrijden van de Villa, die namelijk nog één ontmoeting méér in handen heeft dan de andere twee: gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. Arsenal 25 17 3 5 76 39 37 Sheffield 25 15 5 5 56—37 35 Villa 24 14 6 4 59—36 34 Zoo is dus de strijd om de leiding, langen tijd onbetwistbaar, thans weer in het midden der interesse. Des te beter voor voetballend Enge land Succes der Spurs Op Upton Park is Zaterdag nog de groote strijd uitgevochten tusschen de nummers twee en drie van de Tweede Divisie, welke geëindigd is met een 3—2 zege van de Hotspurs over de pottenbakkers uit Stoke, waardoor de Spurs nu bijna de eerste plaats hebben bemachtigd. Niet minder dan 50.000 menschen hebben dit treffen aanschouwd en ook in deze match werd de kleinst mogelijke zege behaald in de finale minuten. Het was een bittere - pil voor de gas ten, die haast immer het doel der Spurs be- Stoke-ten, aangemoedigd door duizenden Stokers die hun kelen heesch schreeuwden en den geest van meneer Wedgwood daarbij trachtten wak ker te houden. Het heeft niet mogen zijn en het ziet er naar uit, dat Stoke City daarmee voorloopig van promotie is uitgeschakeld. De Cup wenktZaterdag a.s. het eerste groote treffen. De voetangels zijn gelegd, de klemmen uitgezet, de addertjes zitten onder het gras Het spel kan dus beginnen. De weg naar Wem bley is geplaveid met prikkeldraad en menige grootmacht, welke dien laatsten Zaterdag van April denkt te verschijnen in de Konings-loge, zal ervaren dat het geen Zondag-middag-waude- lingetje is. O neen Ons aller hoop is op Chelsea gebouwd, de rest mag ook meedoen, meer niet. Niets liever zou ik zien dan dat Chelsea dezen grootsten aller stoelen-dansen zou winnen. Zij gaat Zaterdag naar Brighton and Hove Albion en ik zou liegen als ik toegaf bevreesd te zijn. Verre van dat. Zooals een Duitsch generaal in oorlogstijd, meld ik u heden uit het groote hoofd-kwartier dit: Het moreel der troepen is uitstekend, wij strij den voor het recht, de zege is in den zak, wie- doet-je-wat Laat de vijand maar komen, aan ons lijf geen Polonaises, doch voorwaarts Willen we wedden wie Wembley wint „You shall see We shall see Chèlsea LOOSDUINEN, 11 Januari. (Coöp. Groenten- veiling). Spruiten vaste 8.608.90 per 100 kg., prei 1.60—2.10, selderij 23.40, pieterselie 3.40 3.90 per 100 bos, andijvie 3850 ct. per 4 kg., boerekool 3238 ct. per 7 kg. LOOSDUINEN, 11 Januari. Loosduinsche groen tenveilingbloemkool le soort 7.80, 2e soort 3.40 per 100 stuks, spruitkool 7 per 100 kg., schorseneren le soort 6.90, 2e soort 1 per 50 kg. spinazie 45 ct. per 4 kg., druiven alicante 35—36 ct. per kg., peen 18.80—18.90, prei 1.10—2.20, kervel 2.90 selderij 1—2.30 per 100 bos, andijvie 28—68 ct./ 'per kist, boerenkool 2239 ct. per 7 kg. RODENRIJS, 11 Januari. (Coop. Groenten- en Bloemenveiling Vereeniging Berkel en Rodjjnrjjs G.A.). Rozen: aug. noack 4.50—9.60, Columbia 4.759, rosalandia 4.50—8.80, briar cliff 2.25 5.50, alles per 100; tulpen: William eoplana 10— 29 ct., gele prins 28 ct., rose precose 423 ct., fred moore 1117 ct., thomas moore 15 ct., la reine 10 13 ct., brillant star 712 ct., due de berlin 9—12 ct., alles per dozijn; diversen: convallaria 20—28 ct., fresia 10—24 ct., asp. plumosus 1623 ct. aap. sprengerie 10 ct., alles per bos; seriogen 615 ct., rpunus 3—S et. per tak. chrysanthen 78 ct. per stuk; azalea 0.60—1.37. rhododendrons 32—41 ct., cyclamen 20—35 ct., bromelia 31—34 ct., fun- kia 12 ot., alles per pot. -DfcNMAi? r „BERLINGSKE TIDENDE". „Is de dienstregeling ai weer veranderd? M'n trein is al weg". „Ja, thans rijdt ie vroeger, vroeger reed ie later, maar later rijdt ie weer vroeger Een Hollandsche overwinning zou alles zins gerechtvaardigd zijn geweest. Er is dit seizoen weinig reden geweest om de loftrompet te steken over de verrichtingen van de diverse combinaties, door de Technische com. missie van den K. N. V. B. in oefenwedstrijden tegen buitenlandsche prof.-clubs in het veld ge»- stuurd. Nog verleden week vonden wij de van onze zijde gegeven vertooning tegen Ferencvaros zoo bedroevend, dat wij eerst plan hadden, ten spijt van de door de „echte" nationale ploeg in het buitenland bevochten overwinningen, een noodkreet van S.O.S.-kaliber te laten hooren, maar per slot van rekening vonden wij het beter nog eens af te wachten, wat de nog komende oefenwedstrijden brengen zouden. Wij zijn blij, nu we gisteren een nieuwe com binatie tegen de Praagsche profclub D. F. C. hebben zien debiteeren, meer in majeur te kun nen schrijven, al moeten we dadelijk eraan toe voegen, dat deze Tsjechen bjj lange zulke groot meesters niet bleken als de Engelsche, Oosten- rijksche en Hongaarsche teams, die we op Span gen aan het werk hebben gezien en zeker niet tippen konden aan het bijna volmaakte spel, dat Ferencvaros verleden week te genieten gaf. Maar in ieder geval was nu het Bondselftal in die mate op dreef, dat een overwinning alleszins gerechtvaardigd zou geweest zijn. Want al deden wij technisch misschien nog een gering percentage voor de bezoekers onder, het opstel len, berekenen en combineeren mocht minstens gelijkwaardig worden genoemd, terwijl onze middenlinde bij haar zware verdedigingstaak dik wijls nog zóó goed een steun voor de stormlinie kon wezen, dat die meermalen een ware verwar ring in de D.F.C.-verdediging vermocht te stich ten. Er werd vaak kranig geschutterd, maar veel geluk had het vijftal niet. Doelman Taussig hield er menigen kogel uit, eens werd hij zelfs voor de tweede maal gepasseerd, maar in de aanwezig heid, in het doel, van de Jong, die waarschijn lijk meende, omdat hij achter de streep had post gevat, nu buiten het speelterrein te staan, vond scheidsrechter A. C. Weij vermoedelijk aanlei ding om „buitenspel" te geven. Talrijke andere schoten gingen juist naast of over en zelfs kwam eens de deklat te hulp. Wanneer men dan weet dat doelman de Kor- ver niet half zooveel in actie behoefde te komen en daarbij voor heel weinig gevaarlijke situaties kwam te staan, omdat de Tsjechische voorhoede schotloos was of geen kans kreeg tot schieten, dan zal men moeten toegeven dat de bezoekers met den 11 uitslag nog heel blij mogen zijn. Het speltype der Tsjechen leek wel iets op het onze en niet onmogelijk is het, dat de bonds- ploeg zich daardoor juist in haar element ge voelde. De bezoekers speelden kalm en niet te vlug, gaven weinig kort maar vooral veel open spel en plaatsten daarbij niet al te zuiver, waar door zij nimmer tot gallery-play konden komen. Daar had ons elftal al direct vat op, het ging spoedig met zelfvertrouwen spelen en toen dat er eenmaal was, vlotte de rest vanzelf. Met den buitenspelregel lagen de gasten leelijk overhoop, maar zij aanvaardden de beslissingen van den scheidsrechter zonder morren en deden zich ook op alle ander gebied als volkomen faire sportlui kennen. Wat niet altijd van profs gezegd kan worden, vooral niet als zij zien dat er weinig kans op een overwinning bestaat. Hun elftal telde weinig uitblinkers, zelfs was de rechtsmid- denplaats wat zwakjes bezet. Bij de bondsploeg heeft de Korver niet onver, dienstelijk gedebuteerd, maar hij heeft niet ge noeg lastig werk gekregen om zijn capaciteiten geheel te kunnen beoordeelen. Soms liep hij wat onvoorzichtig uit en liet zijn doel onbeschermd. In het uittrappen en wegwerken is hij nog geen van Male. Weber stonds als een rots. Deze man met den koperkleurigen haardos was eenvoudig niet te passeeren en menige andere tegenpartij zou daar kregelig en vanzelf unfair bij gewor den zijn. Lelyveld speelde soepeler en dreef meermalen op, om zelf de voorhoede aan 't werk te zetten. Jaap Pauwe gaat zijn inzinking weer te boven komen. Zijn kracht en ook die van zijn clubgenoot van Oyen ligt voor een groot deel in juist opstellen, opdrijven en berekend doorgeven. Prins past zich daar waardig bij aan, maar speelde de ballen soms te ver naar voren, zoodat de D.F.C.-achterhoede gemakkelijk voor retourzending kon zorgen. Eenige keeren fungeerde hij ook als zesde voorwaarts en het moet gezegd: zijn schoten waren scherp en zui ver. De Jong's spel kenmerkte zich niet door snelle rennen langs de lijn en hij viel daardoor niet zoo op, niettemin waren z'n voorzetten zui ver en schiepen zij vele kansen. Het trio v. Vliet, Pasteur en v. d. Tuijn zocht vooral zijn kracht in veel schieten en erkend moet worden, dat zij menig goed schot hebben gelost, in. moeilijke situaties. Franken kon er aanvankelijk niet zoo inkomén; op hem werd trouwens in de eerste helft weinig gespeeld. In het tweede gedeelte herstelde hij zich echter volkomen en was toen steeds gevaarlijk voor de tegenpartij. Summa summarum een vooral in de eerste helft aantrekkelijke en door de bondsploeg goed gespeelde wedstrijd. Een inzinking na half-time, waar ook de Tsjechen onder te lijden hadden, gaf aanleiding tot een algemeene trappelpartij op de tribune, maar gelukkig bleek zij van kor ten duur te zijn. Over den wedstrijd het volgende; Wanneer om acht minuten over twee is afgetrapt, en de Tsjechen een schuchteren aanval hebben ge waagd, kan Franken een mooi vrijgemaakten bal voor doel plaatsen. De Jong wil ineens in schieten, maar zijn tam schot mist de goede richting. Ontactisch optreden van Lelyveld, die den gereedstaanden de Korver het leder voor de handen wegpikt, is oorzaak dat Reach voor een leeg doel komt te staan, maar het schot van den D. F. C.-er vliegt ver buiten de roos. Na zes mi nuten springt v. d. Tuijn naar een voorzet. Hij maakt daardoor den bal prachtig vrij voor Pasteur, die met een harden schuiver succes heeft (10)- Het spel is het aanzien volkomen waard en de partijen wegen vrijwel tegen elkaar op. Een scherp schot van de Jong wordt door Smolinsky nog juist tot hoekschop verwerkt. Een goede kans gaat teloor, als uit een door Lely veld genomen vrijen schop v. d. Tuijn naast de paal schiet. Na 23 minuten spelen lcofnt door een misverstand in onze verdediging Trutschka voor een leeg doel te staan, waardoor hij kalm en zuiver kan scoren (1—1). Dit blijken de eenige doelpunten van dezen middag te zijn. Vooral voor de rust en in het laatste kwartier van den strijd volgen de aanvallen elkaar op, met dien verstande, dat het meeste gevaar voor het doel der Tsjechen dreigt, maar ofschoon er, zooals gezegd, soms knap geschutterd wordt, wordt aan het ronde leeren ding geen kans gegeven met den goeden kant van het net in aanraking te komen, behoudens aan iedere zijde een off-side- goal, zoodat het einde komt met een gelijk spel De opstelling der elftallen was: Ned Bondseljtal: de Korver (d.), Weber en Lelyveld (a.)J. Paauwe, Prins, en van Oyen (m.), de Jong, v. Vliet, Pasteur, v. d. luijn en Fimikcn .)^aussig Jimlny en Smolinsky (a Ostermann, Ulanov en dr. Schillinger (m.), Ebhardt, Stoj, Sobotka, Truntschka en Reach Cv.) matie te laten varen en tot dusverre zijn de Tsjechen gelijkwaardig, ja, valt een krachtproef in de breedte stellig in het voordeel van de Tsjechen uit, die tientallen zeer sterke amateur clubs hebben, elftallen die niet of nauwelijks onder doen voor de D.F.C. die hier hedenmiddag tegen het bondselftal speelde. Dat Weenen niet „nach lasst", blijkt overigens uit diverse resultaten van de leidende Weensche clubs. Zoo won W.A.C. te Karlsruhe met 5—2 van het stedelijke elftal van Karlsruhe en Austria klopte te Offenbach de op eigen veld sterke Kickers met 54. Wat het Duitsche voetbal betreft is het wel opvallend hoe men de lessen van Düsseldorf en Milaan ter harte neemt. Nooit tevoren was uit alle organen der pers zoo'n bittere toon waar neembaar. Men ergert zich aan eigen onmacht en een sterk verlangen naar betere resultaten voor het nationale elftal wordt steeds klemmen der. Men kan er van op aan, dat een reorganisa tie van de elftalcommissie en een ander systeem gevolgd zal worden. Toch zal het met de uitge breidheid van het land altijd zeer moeilijk zijn, een werkelijk vertegenwoordigend elftal te kie zen en het dan behoorlijk voor te bereiden. Het spel is in Duitschland geenszins slecht. Integen deel! Er zijn tal van sterke ploegen, die b.v. voor onze beste Nederlandsche eerste klassers als Feijenoord, Ajax e.a. te machtig zouden blijken. Het heeft tot dusverre gehaperd aan de juiste methode het elftal samen te stellen en het te prepareeren. De keuze-commissie van den Koninklijken Neder!andschen Voetbalbond, heeft besloten om zestien spelers te kiezen voor den wedstrijd te gen Zwitserland, op 22 Januari a.s. Uit deze spelers zal dan op den Zondagochtend van den wedstrijd het definitieve elftal worden gekozen. De volgende spelers zijn als zoodanig aangew Z6Adam (H.V.V.), Anderiesse (Ajax), Bonsema (Velocitas-Groningen), van den Broek (P.b.V.), van Heel (Feijenoord), Lagendaal (Xerxes), Le lieveld (V.U.C.), van Male (Feijenoord), van der Meulen (H.F.C.), Mol (K.F.C.), Nagels (En schede), van Nellen (D.H.C.) B. J. Paauwe (Feijenoord), Pellikaan (Longa), van Run (Jr. S. V.) en Weber (A.D.O.). Hongaarsche eerzucht en Duitsche bitterheid. Adam heeft Zondag met zijn club in Basel met 4_-o van Concordia gewonnen, een zacht eitje voor de sterke Grasshopper-club, waarbij deze Züricher vereeniging het dan ook op haar slofjes aan deed. Maar Zondag aanstaande krijgt Adam het aanmerkelijk zwaarder, want dan speelt de Grasshopper-club tegen Young Boys in Bern, de club die evenals de Grasshoppers tot dusverre nog ongeslagen is. We zijn er dan ook van overtuigd dat de snelle rechtsbinnen van het Nederlandsche elftal tegen Zwitserland, Zon dag in de Zwitsersche hoofdstad nog een laatste serieuse oefening krijgt. De gebeurtenis in Italië is de nederlaag van Juventus geweest n.l. met 10 van Fiorentina. Men ziet dat ook de club, die men beschouwt als één der sterkste Europeesche clubs van het oogenblik, wel te kloppen is. Ieder elftal is wel eens minder goed gedisponeerd. Men had hier een bijzonderen indruk van Ferencvaros, dat met 50 van De Zwaluwen en ook met 50 van Z.F.C. won, doch dat ook Ferencvaros niet onoverwinnelijk is, bleek en kele dagen later, toen het Düsseldorfsche stede lijke elftal met 7—2 van de Hongaarsche kam pioenen won. Waar ook reeds in Parijs met 2 2 gelijk gespeeld was tegen de Racing Club de France, blijkt daaruit toch dat Ferencvaros niet onweerstaanbaar is. In Hongarije zelf acht men trouwens momenteel èn Hungaria èn Ujpest sterker. Inderdaad bereikt Ujpest momenteel zeer fraaie resultaten. Tegen het stedelijk elftal van Pforzheim hebben de Ujpesti met eventjes 7—1 gewonnen en toen zijn zij regelrecht overgesto ken van 't Zuid-Duitsche bergland naar Spanje. Te Barcelona wonnen zij van de F. C. Barcelona met 3—1 en van de stedelijke ploeg met 4—0. Dat zijn werkelijk kranige resultaten. In elk ge val lijkt het wel dat de Hongaren wat hun drie topclubs betreft de stijgende lijn weer te pakken hebben en als men in Maart hier het Hongaar sche elftal (vrijwel een combinatie van Ujpest, Ferencvaros cn Hungaria) in Amsteidam op be zoek krijgt, zal blijken hoe sterk de Hongaren momenteel zijn. Zij zijn trouwens met de beste voornemens bezield! Het groote succes van het Oostenrijksche elftal heeft de Hongaarsche eer zucht geprikkeld. Zij willen de eersten zijn en daarom willen zij de volgende maand Oostenrijk in Boedapest slaan en vervolgens ook Nederland. Juist nu het Nederlandsch elftal in den laatsten tijd betere resultaten behaald heeft, nu de oranje-ploeg weer een reputatie vestigde, stellen de Hongaren er prijs op hier een sprekende over winning te behalen. Maar of dat alles zoo gemak kelijk gaan zal, dient afgewacht. Oostenrijk en Italië vertoonen niet de minste neiging de supre- De laatste ronde. De laatste ronde van het Premier-tornooi kon practisch geen verrassingen meer brengen be treffende den eersten prijs. Daartoe zou Flohr n.l. met wit van Tylor hebben moeten verliezen en daarvan was natuurlijk geen sprake. Evenmin echter deed hij moeite om te winnen. In een Caro—Kann-opening kreeg hij een iets betere stelling, offerde een pion, doch slechts om hem met gelijk spel weer terug te winnen. Geen van beide spelers had toen meer belang bij door spelen. j De verrassing van den dag was, dat de reeds bejaarde Engelschman Mitchell Sultan Khan (wit) versloeg. De partij werd geopend met het koningsfianchetto. In den loop van het midden spel verloor Sultan Khan een stuk of wel hij offerde het, zonder er eenig voordeel voor te be komen, waarna hij met Oostersch fatalisme op verwikkelingen speelde. Mitchell was echter niet in de war te brengen, hij maakte er zelfs een buitengewoon elegant slot aan. De partij SteinerJackson was een Russische opening met spoedigen damesruil en beiderzijds de lange rochade. In ongeveer gelijke stelling begon Jackson op een damevleugel te ageeren (dus vanuit de eigen rochadestelling), maar dit bekwam hem al zeer slecht. Hij kwam snel in het nadeel, verloor een stuk en kon opgeven. Pirc had tot taak met zwart van Alexander te winnen. In de gesloten variant paste hii een nieuwen zet toe, die volgens hem zelf veelbelo vend en belangrijk is. De partij verkreeg nu de wisselvalligheid, eigen aan dezulke, waarin een der tegenstanders ten koste van alles moet win nen. Tenslotte ontging Alexander zijn lot toch niet. Het was een interessante partij. Tenslotte eindigde de ontmoeting Menchik Thomas in remise, volgens het bekende recept. Flohr heeft dus thans voor de tweede maal den eersten prijs te Hastings behaald. En zeker waren alle deelnemers van zijn superioriteit doordrongen. Dat bewees het daverend applaus, dat hij bij de prijsuitreiking in ontvangst had te nemen. Wat de deelnemende Hollanders betreft, Mor rison moet het voortaan eenige klassen lager probeeren. Hij verloor ook de laatste partij, zoo dat hij in zijn af deeling als nummer laatst ein digde. Van Mulder is het zeer jammer, dat hij den strijd wegens ongesteldheid heeft moeten staken. Na een ongelukkig begin zou hij met 2 H uit 5 nog tot veel in staat zijn geweest. Prins moest in de laatste ronde met zwart tegen Stephenson spelen Het werd een gr,-co- gambiet, waaruit wit spoedig de dames wist te ruilen en het beste eindspel over te houden, zij het dan ook. dat hij zwart het iooperpaar moest laten. Om d't laatste meer tot zijn recht te laten komen, offerde Prins een pion, wat hem vrijer spel bezorgde en later pionnen deed veroveren. Daarmee waren de partij en de eerste prijs ge wonnen (7 uit 9). Wolthuis heeft uitstekend gespeeld, maar helaas door ziekte niet kunnen volhouden. Hij bereikte 5<4 punt, hetgeen nog een eervol resul taat is. (Slechts 1 partij verloren). De heer Wiegman uit Sneek bereikte in een der lagere afdeelingen eveneens 5/4 punt. Hier volgt nog een interessante partij uit de laatste ronde, alsmede de beste partij van den eerste-prijswinnaar in het premier reserve. Het sedert jaren beproefde biologische haar- sterkingswater„ENTRUPAL''voert aan de ver zwakte haarwortels de verbruikte pigmenten (kleurstoffen) toe, zoodat grijze haren en nieuwgroei op natuuHj]l<e wij28 de oorspron kelijke kleur terugkrijgen. Roos verdwijnt en uitvallen van het haar houdt op na kortentijd. Prijs per flesch tl. 3,85. Prospectus kosteloos. Hoofd-depotJAN SOLS, Vereen. Apoth. Rozengracht 29, Amsterdam, R. Hartstraat 74. Rotterdam Passage-Apotheek, Passage no. 12. Korsmeier 167 pnt., 10. Tietz—Schenk 96 pnt.; op tien ronden: 11. SengeCieszinski 35 pnt. In aansluiting op het avond-klassement na men de langverwachte jachten een aanvang. In den beginne namen elk der koppels om beurten een ronde. Hieraan werd een einde gemaakt door het opleggen van geldboeten. Er werd nu serieus gereden. Van tijd tot tijd lagen Schön Buschenhagen en Göbel—Pijnenburg alleen aan den kop. Toen het veld weer eenigszins tot rust gekomen was, was de stand als volgt veranderd: 1, SchönBuschenhagen 510 pnt., 2. Göbel Pijnenburg 498 pnt.; 3. Braspenning—Wals 245 pnt., 4. BroccardoGuimbretiere 185 pnt.; op één ronde: 5. Rausch—Hürtgen 329 pnt.; op twee ronden; 6. Kilian—Pützfeld 154 pnt.; op drie ronden; 7. RiegerVroomen 155 pnt.; op vier ronden: 8. PedenStübecke 101 pnt; op vijf ronden: 9. VopelKosmeier 170 pnt.; op zes ronden: 10. Tietz—Schenk 102 pnt.; op tien ron den: SengeCieszinski 35 pnt. RECORDVLUCHT VAN KINGSFORD SMITH. LONDEN, 11 Januari (V. D.). Na een vlucht over de Tasmanzee, die 14 uur en 15 minuten duurde, landde Kingsford Smith veilig te New- Plymouth op Nieuw-Zeeland. Air-Commodore Sir Charles Kingsford Smith had den afstand SydneyNew-Plymouth over den open Oceaan, een afstand van 1200 mijl of 1920 K'.M. in 14 uur en een kwartier gevlogen met drie passagiers aan boord. Hij maakte de vlucht met zijn oude Fokker-machine „Southern Cross", waarmee hij zoovele lange afstandsvluchten heeft ge maakt, o.a. in 1929 in minder dan 12 dagen van Australië naar Engeland en in ruim tien dagen van Engeland naar Australië. NOG STEEDS GEEN NIEUWS VAN BERT HINKLER. LONDEN, 11 Januari (V. D.). Wederom is een etmaal verstreken zonder dat men eenig be richt heeft ontvangen van den Engelschen Aus- tralië-vlieger Bert Hinkler, die Zaterdag j.l. uit Engeland vertrok met de bedoeling te vliegen over Brindisi of Athene naar Aleppo en verder over Bagdad, Barsra, Jask, Karachi, Alahabad, Calcutta, Rangoon, Alorstar, Singapore en over Nederlandsch-Indië naar Australië. In lucht vaartkringen gelooft men nog steeds aan de mogelijkheid, dat Hinkler deze route heeft op gegeven om zijn eigenlijke route geheim te hou den, doch aangezien hij nergens gesignaleerd is maakt men zich ernstig ongerust. DORTMUND, 11 Januari. Zesduizend toe schouwers woonden vanmiddag den wedstrijd bij. Er werd een felle strijd te zien gegeven, welke echter zonder resultaat bleef, daar het veld de uitloopers_ onmiddellijk achterna zette. De sprints werden gewonnen door Pijnenburg, Guimbretiere, Braspenning, Buschenhagen, Schön (eerste serie) en Pijnenburg, Wals, Pij nenburg, Vroomen en Peden (tweede serie). Om vijf uur was de stand als volgt: Aan den kop: 1. SchönBuschenhagen 498 p., 2. Göbel—Pijnenburg 479 pnt., 3. Rausch—Hürt gen 328 pnt., 4. Broccardo—Guimbretiere 244 pnt., 5 BraspenningWals 174 pnt.; op één ron de: 6. RiegerVroomen 144 pnt.; op twee ron den; 7. Kilian—Pützfeld 154 pnt., 8. Peden— Stübecke 96 pnt.; op vier ronden: 9. Vopel TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geld. Kade. Op Woensdag 11 Januari des namiddags ten 2 uur EINDAFSLAG. Pand en erf. Oudedijk 236. In bod op ƒ9300. Voor 10.300 verkocht. Dubb. pand en erf, Sumatraweg 9. In bod op ƒ20.000, Voor ƒ25.000 verkocht. Dubb. pand en erf, Schiebroekschelaan 70a en b hoek Wlillebrordusstraat 40. In bod op ƒ20.800. Pand en erf Beukelsweg 25 a en b. In bod op 16.200. Voor ƒ17.000 verkocht. Pand en erf, v. d. Takstraat 27. In bod op ƒ23.800. Voor ƒ23.810 verkocht. Winkelpand en erf, Oostmolenstraat 10 a en D. In bod op 10.500. Fakhuispand en erf, Kapitein Imansteeg In bod op 900. Tezamen voor 12.200 verkocht. Pand en erf Bellevoystraat 11. In bod op f 12 800 Pand en erf, Bellevoystraat 13. In bod op 8000. Tezamen voor ƒ21.600 verkocht. Pand en erf, Hang 75. In bod op 2750. Voor 2770 verkocht. Pand en erf, Voorhaven 32a. b en Piet Hems- plein 29. In bod op 13.200. Daarop verkocht. Pand en erf. Havenstraat 193. In bod op auou. Daarop verkocht. M Complex panden en erf, Gaesbeekstraat 91, 93, 95, 97 99 en 101. In bod op perc. I 54.000; perc. li 10.500; perc. III ƒ10.500. Tezamen voor 75.50J "lleerenhuis en erf Burg, de Villeneuvesingel 10 te Hillegersberg. In' bod op ƒ10.200. Daarop ver- kocht. VOORLooPIGE AFSLAG. Pand en erf, Lange Warande 50 hoek Ooster- 'mVén^fWegm hoek Raephorststraat Tpand e/erf.^chiedamsche Singel 125, 126, uitk Bapaannd95enTerrtSR^/ne3?'Znzstraat 10, 12. Trek- gpdand21e'rerf, Oosteinde 67a, b. Trekgeld ƒ10.900 Idem, idem 69a, b. Trekgeld ƒ11,100. Idem, idem 71a. b. Trekgeld 10_90a Idem 1de m73a. b. Trekgeld 11.300. Pand' en erf, late Middellandstraat 98a, b. Trek- gepand'8cn)0erf, Jan Sonjestraat 3a, b. Trekgeld f Pand en erf, Jan Sonjestraat 17a, b. Trekgeld Hoerenhuis en erf Willem Nagellaan 87, te Hilligersberg. Trekgeld 7000. 45.) Flick, zei Bill, den riem strak om zijn hand windend en krachtig trekkend, Ik heb je brief gekregen. Maar ik heb het begrepen. Ik heb precies begrepen wat er gebeurd is. Ik weet dat men je gedwongen heeft dien brief te schrij ven, die ellendige dik-koppige tante van je Mijn- vrouw, merkte Mr. Hammond met een blijde herkenning op. En als het niet een al te onbescheiden vraag is, wie bent U dan eigenlijk? Een zwak stemmetje sprak van achter uit den auto. Dit is Bill Weèt, oom Sinclair, Er volgde weer pauze. Flick, zei Bill tenslotte, ik had het over dien brief. Ik begreep waarom je hem geschre ven had. Heb je mij dan gezien? zei Flick verbaasd.' Gezien? Bij Mario. Bill werd zich bewust van een akelig duizelig gevoel. Jou bij Mario gezien? Wat bedoel je? Maar je zei, dat je alles begreep? Ik. Flick stak h^n met een zacht kreetje haar handen toe. Het kan me niet schelen. Ik zag je daar met dat meisje, maar het kan me niets meer schelen. Neem mij mee. Bill. Ik wil, dat je me meeneemt. Bill greep automatisch haar handen. Zag je mjjGrooten hemel! riep hij. plotseling begrijpend uit. Je wil toch niet zeg gen dat je mij Zondagavond met dat meisje bij Mario hebt zien dineeren? Ja, maar het kan me niets schelen Ik wil dat je me meeneemt. Bill duwde Mr. Hammond het riempje in de hand. Wilt U dat beest even vasthouden, zei hij. Hij greep Flick's handen en trok haar naar zich toe, zich niet storend aan de geïnteresseer de blikken van Mr. Hammond, die juist zijn lorgnet weer had opgezet, die Bob had afgewor- en die Bill nu zat aan te staren als was hij een zeldzame eerste druk. Flickie, liefste Flickle, riep hij, ik kan alles verklaren. Ik moest met dat ellendige meisje dineeren. Ik had er een hekel aan, maar ik moest het wel doen. Zij wist alles van Slingsby en Judson had haar ont moet en had afgesproken dat ik met haar zou dineeren, zoodat ze mij alles kon vertellen. En zij vertelde het mij! Hemel, zij vertelde mij alles. Den volgenden dag ging ik naar Slingsby en ik zei hem, dat ik wist, dat hij oom Cooley jaren achtereen had opgelicht en hij is er tusschenuit en als ik oom Cooley alles vertel, zal alles in orde zijn. Hij zal mij zeker aan het werk zet ten, zoodat wij dadelijk kunnen trouwen. Mr. Hammond kuchte zachtjes. Is het Uw bedoeling met mijn nichtje te trouwen? vroeg hij belangstellend. Dat is het! zei Bill. Hij keerde zich op. nieuw naar Flick. Laten wij er nu meteen van door gaan Flickie! Roderick is het land uit en gaat met een meisje trouwen, dat vroeger steno typiste was of zoo iets. Wel wel! zei Mr. Hammond. Zeg eens, ging hij voort, zich tot Bill wendend, jij lijkt buiten gewoon veel op 'n jongeman, die een paar maan den geleden op een avond Holly House kwam binnenstormen en mijn neef Roderick een keer of zestien door den tuin rondjoeg. Ben je mis schien toevallig dezelfde? Dat was ik, zei Bill. Dan ben jij er verantwoordelijk voor dat mijn zwager, die eminente Sir George Pyke, in den vijver is gevallen? Dat ben ik. Mr. Hammond schudde hem warm de hand. Neem hem, Flickie, zei hij. Ik kon je geen beteren echtgenoot toewenschen. Wel, allemach tig, een man, die je van den verdrinkingsdood redtwiens beeld je al die jaren door in je hart bewaard hebtHij greep de spreekbuis. Yates, zei hij tegen den chauffeur, weet je mis schien een goed registratiekantoor? Hij wendde zich tot Flick en Bill. Hij zegt, dat hij het niet weet. Er is er een in Beaumont Street, 11, Pim- lico,, zei Bill enthousiast. Yates, zei Mr. Hammond weer door de spreekbuis, rij naar II Beaumont Street, Pim- lico. Hij hing den hoorn op en leunde achterover. Oh, oom Sinclair! riep Flick ademloos. Na de plechtigheid, zei Mr. Hammond, denk ik dat het verstandig zal zijn, Flick, als je weer teruggaat naar huis, al was het ook maar voor een dag of zoo. Het zou een beetje moeilijk voor me rijn je afwezigheid dezen morgen te verklaren. Later zal de atmosfeer wel een beetje minder vertroebeld zijn. Opnieuw greep hij de spreekbuis. Yates, zei hij, stop even bij den eerstvol- genden kruidenierswinkel. Ik wil even vijf stuivers rijst koopen. HOOFDSTUK XXI. Verbluffende nederigheid yan een oom- Het was een heerlijke zomermiddag en de zon bescheen St. Mary Axe. Mr. Cooley Paradene, die voor de deur van het huis, waarin het Lon- densche bijkantoor van zijn pulp en papierfirma was gevestigd, uit de taxi stapte, beklom luste loos de trappen. Niobe, treurend om het ver lies van haar kinderen, was geen pathetischer figuur dan Mr. Paradene, die leed om het ge heimzinnige verlies van de waardevolste stuk ken uit zijn verzameling. Het geheimzinnige van deze zaak drukte zwaar op zijn ziel. Toen het gezelschap van het bezoek aan het theater, dat gevolgd was door een souper in een vroolijk restaurant, was teruggekeerd, was er geen spoor, dat inbrekers zich toegang hadden verschaft tot Holly House, geen enkel spoor. En toch waren de boeken verdwenen. Zonder ophouden had Mr. Paradene zich sedert dat oogenblik over die geheimzinnige geschiedenis het hoofd gebroken. En het tweede raadsel, waarom zijn neef Bill hem getelegrafeerd had zonder dralen naar kan toor te komen, was daarmee niet te vergelijken. Mr. West hier? zei hij kort. Bill keek op, toen de deur van het privé-kan- toor werd geopend. Hij had in Mr. Slingsby's stoel gezeten, maar hij stond op en kwam met een beleefde hoffelijkheid naar voren, welke zelfs Henry niet had kunnen demonstreeren. Hallo, oom Cooley. Mr. Paradene keek de kamer rond. Hij ver keerde in een stemming, waarin een man meent, dat hij een kleine verlichting kan vinden door met iemand ruzie te gaan maken. En hij had besloten, dat hij zou gaan ruziemaken met Bill. Niet dat ruziemaken eigenlijk het goede woord daarvoor was. Dat wijst naar een conflict. Hij was van plan Bill er onder te krijgen. Op welke gronden hij hem zou aanpakken, was hem voor alsnog niet duidelijk. Maar ongetwijfeld zou hij spoedig een excuus vinden. Waar is Slingsby? bromde hij, zoodra Henry bescheiden de kamer verlaten had. Slingsby is weg, zei Bill. Weg! Op dit uur van den dag? Waarheen? Amerika. Amerikai Bill boog zich voorover en klopte zijn oom ongevoelig op den arm. Sla me niet! snauwde Mr. Paradene. Waar om sla je me? Slingsby, zei Bill, onbewogen door de hu meurige manieren van den ander, was een op lichter en een boef. Ik had het direct in de gaten, maar u hield maar vol, dat hij onfeilbaar was. Slingsby een oplichter? Waar heb je het over, voor den duivel? Terwijl hij naar het verhaal luisterde, dat zijn neef hem in korte maar krachtige taal vertelde, kwam er een opmerkelijke verandering in Mr. Paradene's houding. Al zijn woede zakte met een slag van hem af. Nadat Bill uitgesproken had, bleef hij geruimen tijd zwijgen. Daarna slaakte hij een diepe zucht. Wat ik noodig heb, zei hij ootmoedig, is een kinderjuffrouw. Het is niet veilig meer mij alleen te laten loopen. Bill boog zich vriendelijk bemoedigend naar hem over. Wat u noodig hebt, oom Cooley, zei hij, is een goeie, flinke kerel als ik, die een oog houdt op uw zaken. Mr. Paradene keek hem met een vreemden ootmoed aan. Zou je bij mij in de zaak willen komen, Bill? vroeg hij kleintjes. Ik wil direct beginnen met het te leeren. Dat zal je. Noem zelf je salaris maar. Alles wat u wilt, oompje. Maar maak het groot genoeg voor twee. Ik heb een vrouw te onderhouden. Mr. Paradene schrok op. Een vrouw! Ja, ik geloof wel, dat u haar kent. Het nichtje van uw vriend Sinclair Hammond. Wat? Wanneer is dat gebeurd? Het is voorloopig nog een geheim, maar misschien kunt u het mijn aangetrouwde tante voorzichtig mededeelen. Het gebeurde gisteren. Gisteren? Ja. Maar gisteren zou zij met iemand anders trouwen. Dat zou zijn. Maar ik ontmoette haar en wij bespraken het en zij ging met mij mee en trouwde met mij. Wij, jonge zakenmenschen, zijn tegenwoordig gewend vlug te handelen, oom Cooley. Tijd is geld voor ons. Hij greep onder het bureau. O, dat is waar ook, ik geloof dat die boeken van u zijn. Hoe dikwijls Mr. Paradene ook al naar den inhoud van de koffer, die Bill hem nu over handigde, had gesHsmd, nooit had hij zijn ge liefde boeken zoo aandachtig bekeken als nu. En hoe veelzeggend die blik ook geweest was, zoo kon hij niet halen bij den blik dien hij ver volgens op Bill wierp. Hoehoekom je daaraan? Oh, toevallig betrapte ik uw aangenomen zoon Horace, toen hij die uit een raam van Holly House liet vallen, terwijl een kameraad van hem in den tuin op wacht stond. Ziet ge, zoo ben ik nu! Ik vind het vervelend, dat ik het u zeggen moet, oom Cooley, maar die jon gen is lid van een boevenbende. Zij schijnen hem bij u ondergeschoven te hebben, met de bedoeling, dat hij de boeken zou bemachtigen. Mr. Paradene zuchtte diep. Een kindermeisje! mompelde hij, een kin dermeisje! Er volgde opnieuw een stilte. Bill, zei Mr. Paradene eindelijk gebroken, ik neem alles terug, wat ik in de hitte van het oogenblik over mijn familie gezegd mag hebben. Zij zijn een ellendig stel, maar bij George, jij herstelt het gemiddelde. Van nu af aan, zei hij, terwijl hij opstond, doe ik geen stap meer zonder jou. Ik ben bang, dat u dat toch zult moeten doen, wanneer u nu wilt weggaan. Ik sprak met mijn vrouw af haar hier te ontmoeten. Ik verwacht haar ieder oogenblik. Waarom blijft u niet een beetje praten? Mr. Paradene schudde het hoofd. Op een anderen keer, Bill, zei hij. Doe haar mijn groeten, maar ik kan nu niet blijven. Ik ga terug naar Wimbledon. Dreigend zwaaide hij zijn stok door de lucht. Ik ga nog eens met dien Horace praten. Bill, vervolgde hij, ik schijn mij ongeveer in elk opzicht als een gek te heb ben aangesteld, maar dit is een ding dat ik zorg vuldig ga afmaken. Ik ben er mee begonnen en ik zal het beëindigen. Ik ga van dien Horace een sieraad van de maatschappij maken, al moest ik hem de rest van mijn leven iederen dag een pag slaag geven. Ik zal hem naar een goede school sturen en engageer tien man met geladen geweren om tijdens de vacanties op hem te passen. Tegen den tijd dat hij groot is, zal ik de held van een Zondagsschoolverhaal als Jesse James van hem gemaakt hebben. Goedendag, Bill, mijn jongen. Kom een dezer dagen bij mij in de Antiquarians club lunchen. Je bent een reuze vent! U vergeet uw boeken, oom Cooley. Mr. Paradene, die al bij de deur was, kwam terug. Dat is zoo, zei hij nederig. Dat is zoo. Ja. ik moet zeker een kinderjuffiaüw hebben. Indien je er soms eeng een goede tegenkomt, Bill, reserveer haar dan voor mij. Flick, die een paar minuten later binnentrad, vond haar echtgenoot vroolijk tegen den muur zitten glimlachen. Het gepasseerde onderhoud had op Bill de uitwerking gehad van een ster e ether-inspuiting. Flick's vrouwelijke tegenwoor digheid was noodig om hem weer terug te Pru gen tot het besef der aardsche dingen. Wel? vroeg Flick nieuwsgierig. Bill glimlachte opnieuw vaag. Alles is in orde, lieveling, antwoorde hij.. Zoo goed als het maar kan. Oom Cooley heoft mij een fortuin beloofd en is weggegaan m overtuiging dat ik de wonderlijkste kerel van de wereld ben. Dat ben je ook! zei Flick. Bill fronste in gedachten het voorhoofd. Ik weet het niet! meende hij. Ik weet, dat ik de gelukkigste ben. Ik behoef jou maar aan te kijken om dat te beseffen, maar.Kijk eens, ik heb eens over al die dingen nagedacht maar van het begin tot het eind kan ik u deze heele geschiedenis geen enkel ding terug vinden, dat ik zelf eigenlijk gedaan heb. Jij kwambet eerst mingsbv's bedrog op het spoor. Judson bracht m^ kenSisVet Prudence Stryker Prudence Stryker vertelde mij waar Slingsby het lijk begraven had. Horace koos gelukkig juist het moment, dat ik onder zijn raam stond om de boeken te laten vallen. Judson zorgde er voor, dat Roderick op tijd uit den weg was om te voorkomen Flick streek hem hefkoozend door zijn naar. Ik zou mij daar maar niet bezorgd over maken, zei ze. Weet je niet dat het juist een teeken van werkelijke grootheid van een man is, wanneer alle mogelijke menschen voor hem werken? Kijk eens naar Pierpont Morgan, en Henry Ford, en Selfridge en zoo, die doen zelf niets. Zij zitten daar maar achter hun bureau en laten andere menschen voor zich werken. Daarom zijn zij juist zulke groote mannen. Daar zit iets in, zei Bill opgelucht. Ja, daar zit zeker iets in. Hij trok haar naar zich toe. Henry, de jongsta bediende, die op een stoel stond en door den luchtkoker naar binnengluurde, zuchtte zachtjefc Hij was een jongen met gevoel. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7