- KABOUTER ZATERDAG 14 JANUARI 1933 DE PINDA-MAN ROTTERDAM DWARS DOOR DE SAHARA. Naar het land van de slaapziekte. ZENDING „ONSCHULDIGE" SLANGEN NAAR ENGELAND. Maar de eerste beet was raak. BIOSCOPEN. COMITÉ VAN GRAANHANDELAREN. De heer A. C. van Eyk 25 jaar voorzitter. Siegfried. STAKING BIJ „VEKA". DOLF HENKES. Toonzaal Ad. Donker te Rotterdam. DE LIQUIDATIE VAN BAHLMANN HET SLOOPEN VAN DE P. C. HOOFT. Z..HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ. Bedrijfswinst gedaald van 929,037 tot 517.725). OVERSCHIE. UIT HILLEGERSBERG. GOUDA KETHEL BOSKOOP BLEISWIJK MAASSLUIS VLAARDINGEN BERKEL EN RODENRIJS REEUWIJK Oogjes knippend, zachtjes roepend, Met een sjofel jasje aan, Zag 'k hem, met een bus vol pinda's. Bij een hooge schutting staan. 'k Had hem al een poos bekeken, Hij bleet even ongestoord. Niets dan het eentonig „Pinda, Lekka, lekka" werd gehoord. Echt door medelij bewogen Stevende ik op hem aan. Vroeg: „Krijg jij geen koude voeten. Door daar zoo te blijven staan"? Hij deed beide spleetjes open. Toonde mij zijn lekkernij: „Pinda, pinda, lekka, lekka". Dat was ailes wat hij zei. 'k Dacht: Hij zal wel verder spreken, Daarom vroeg ik hem nu vlug „Wanneer denk je, gaat je stoomschip Weer naar 't vaderland terug"? Tjong, wat ben ik toen gêschrokkei. Hij keek mij kwaadaardig aan. Beukte met zijn beide vuisten Op zijn bus en sprak mij aan. Tjoekamoera, tsjoe Men Kao, Tjsang Huzaro Lia Kwan, Nokaboeira osma tiesjin, Sjan ha kwajan, haka lang. Zoo ging 't voort met vuist getrommel, Titsji, Nainko Ysjolin, Peking, Tokio, Lafoeja; Lekka, lekka, pinda pin. Ik ben toen maar weggeloopen, Zooiets had ik nooit beleefd, 'k Geloof dat 't kleine pindavemtje Iets op zijn geweten heeft. DENZA. Voor de afdeeling Rotterdam van het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap, hield gisterenavond, mr. Th. Regout uit Maastricht, in het gebouw van de Han- dels-Hoogeschooi, een voordracht over zijn avontuurlijke Afrikareis en vertoonde daarbij een door hem zelf op deze reis opgenomen film. De heer Regout schetste op boeiende wijze, hoe hij te samen met zijn metgezel, baron F. Schimmelpennink in een two-seater auto door de eenzaamheid der Sahara trok en tot Midddh- Afrika doordrong. In het Noorden treft men nog oasen aan op afstanden van 250 tot 400 K.M. achter elkander en voor de kameelkaravaan zijn dit reeds lan ge, gevaarlijke trajecten. Zulk een karavaan legt per dag ongeveer 30 K.M. af. De kameel geniet de reputatie zeer lang voort te kunnen trekken zonder drinken. Inderdaad houdt een goéde kameel het wel zes dagen uit zonder wa ter, d,och dan haalt hij de schade ook dubbel en dwars in en drinkt wel 100 liter achter el kander. Zulk een tocht van een tweetal weken zonder bronnen is dan ook steeds een gevaar volle reis, waarbij onvoorziene tegenslag schrikkelijke gevolgen heeft. Doch achter de oase Regane, in het hart van de Sahara, strekt zich uit een onheilspellend gebied, waar over 12ft0 K.M. steedS naar het Zuiden, tot den Ni ger geen enkele bron wordt gevonden Oneipdige verten, uren, dagen lang geen druppel water, geen vogel, geen vlieg Dat is de Tanesrouft, het land van huivering wekkende schrik, het eenzaamste gebied ter wereld, waardoor nimmer een karavaan is ge trokken. Twee groote gevaren bedreigen hier den rijder, die door deze Tanesrouft zijn weg zoekt naar Gao en Timbouctou: Vooreerst een onherstelbaar defect aan de machine, welke deze buiten bedrijf stelt, zoo dat de reiziger dagen en weken wachten moet, totdat men hem té hulp komt. Doch de schrikkelijkste aller rampen is toch steeds: het gevaar van verdwalen. Wie ver dwaalt in de Tanesrouft is reddeloos verlo ren eerder vindt men een speld terug in een hooiberg, dan een verdoolde in de einde loosheid der Sahara. Maar onze koene reizigers lieten zich niet weerhouden en alleen te zwaar geladen om met mogelijkheid een gids te kunnen medene- men drongen ze in dezq woestijn der woestijnen binnen. De ongehoorde moeilijkheden en avonturen, die de reizigers hier beleefden, wist mr. Re gout zoo levendig te schilderen, dat zijn audi torium deze als het ware mede ondervond. Men verheugde zich telkens, wanneer zij zich op de verrassendste wijzen uit een schier hope- looze situatie wisten te redden. De film voerde de toeschouwers verder^ mede -aar de binnenlanden van Afrika: Nige ria m Kameroen en toonde hoe de expeditie leden doordrongen tot de weggescholen kam pen der slaapzieken, verloren in de onbeken de gebieden om het Tsaadmeer, in het hart van het donker werelddeel. Naar een Reuter-telegram uit Glasgow meldt, is daar gisteren uit Rotterdam een zending slangen aangekomen, welke volgens opgave „ongevaarlijk" waren. Een bediende, die de zending uitpakte, werd door een der slangen aangevallen en gebeten. Kort daarop vertoonden zich bij hem ernstige vergiftigingsverschijnse len. Terstond werd de Londensche „Zoo" ge waarschuwd, welke een serum zond, waarmede de ongelukkige werd ingespoten. Bij een nader onderzoek bleek, dat hij gebeten was door een „groene mamba" een der meest gevaarlijke soorten gifslang. Terstond zijn alle pogingen in het werk gesteld, om den afzender der slangen, die wel licht nog meer „ongevaarlijke" slangen in zijn bezit heeft te waarschuwen. Over deze mysterieuse geschiedenis vernemen wij nog het volgende: Ongeveer een maand ge leden kwam een Duitsche zeeman bij een die renhandelaar hier ter stede, wien hij een kist met slangen te koop aanbood. Deze slangen, die, volgens zijn zeggen „ongevaarlijke groene Afrikaansche boomslangen" waren, had hij uit Afrika mee gebracht. De dierenhandelaar had geen gelegenheid om den slangen een verblijfplaats te geven en de zeeman deponeerde de kist daarom in de Dier gaarde. Daar werd de kist niet geopend, omdat men principieel geen kisten met slangen opent, als zij niet voorzien zijn van en certificaat, dat de levende inhoud ongevaarlijk is. Een week geleden kwam de zeeman zijn eigendom bij de Diergaarde terughalen. Hij ver telde, dat hij de slangen verkocht had aan de Diergaarde te Glasgow. Na de slangen geïnspecteerd en gezien te hebben, dat ze alle nog in leven waren, heeft hij de kist per boot naar Glasgow gezonden, waar de zending gisterenochtend arriveerde. Bij het uitpakken werd een van de oppas sers van de Diergaarde door een der slangen gebeten en al spoedig openbaarden zieh bij hem ernstige, vergiftigingsverschijnselen. Van de „Zoo" te Londen heeft men onmid- delijk een serum betrokken, waarmede de man is ingespoten. Het is echter de vraag, of dit hem het leven zal redden. Zijn toestand was gisteravond nog hoogst zorgelijk. Bij onderzoek is gebleken, dat' de slang, die hem gebeten heeft, een groene mamba, een van de gevaarlijkste gifslangen is. Vast is wel komen te staan, dat noch de zee man, noch de Rotterdamsche dierenhandelaar geweten hebben, dat dit gevaarlijke dier zich in de kist bevond. Alleen aan het feit, dat de slang tengevolge van de lange reis en het koude klimaat veel aan giftigheid had ingeboet, is het te danken, dat de gebetene kans op levensbehoud heeft. De heer A. C. van Eyk, lid van de firma Pieterson Co., alhier, zal Maandag a.s. 25 jaar voorzitter zijn van het Comité van Graanhande laren. Op 16 Januari 1908, werd de heer A. C. van Eyk, lid van de firma Pieterson Co., die sinds 1901 deel uitmaakte van het bestuur van het Comité van Graanhandelaren, tot voorzitter dezer Vereeniging benoemd, als opvolger van den heer E. P. de Monchy Rzn., die door zijn benoeming tot voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, het voor zitterschap van het comité neerlegde. Maandag a.s. zal dus de heer van Eyk zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van het Comité van Graanhandelaren vieren, hetgeen, op ver zoek van den jubilaris, in bescheiden vorm zal geschieden. De heer van Eyk heeft gedurende zijn voor zitterschap bewezen, de juiste man op de juiste plaats te zijn. De werkzaamheden van het Comité breidden zich voortdurend uit en de groote beteekenis dis deze Vereeniging zich ook op Internationaal gebied, heeft verworven, is niet in de minste plaats aan de deskundige en energieke leiding van den huidigen voorzitter te danken. Dat het Comité ook van hooger hand groot vertrouwen geniet, bewijst de opdracht van de regeering, waarbij deze vereeniging gedurende de mobilisatie-jaren werd belast met de distri butie van granen en bloem, welke moeilijke taak tot volle tevredenheid van de betrokken instanties werd volbracht. Ook in deze tiiden van economische depressie, wordt aan de leiding vgn het Comité zware eischen gesteld, doch bij den huidigen voorzit ter berust deze in bekwame handen. Maandagmiddag te 3.30 uur zal in het Graan- huis, Wijnhaven 50. een eenvoudige receptie worden gehouden, waarvan vele bij den Graan handel betrokkenen, gebruik zullen maken, den jubilaris te complimenteeren. BEVOLKING VAN OVEBSCHIE. In het jaar 1932 is de bevolking van Over- schlb toegenomen met 229 zielen en gestegen van 7792 tot 8021, t. w. 4027 mannen en 3994 vrouwen. Emma. In Thalia gaat „Emma", een Metro Goldwyn Mayer-productie, waarin Marie Dressier knap spel geeft als huishoudster in een moederloos gezin. Meer dan twintig jaar heeft ze van den morgen tot den avond gewerkt, de kinderen opgevoed en den ziekelijken huisvader ver zorgd. Dan eindelijk zal ze een maand vacantie nemen. Tot hiertoe lijkt de film een klucht maar dan komt er een dramatische wending «1 naar 'n tragiek welke er wel wat Ameri- kaanseh dik opligt. Hét is eén film voor 'n lach en 'n traan Een klucht van Stan Laurel en Oliver Hardy, den dunne en den dikke, en een kleurig dres- suurnummer van Fanny Nomans met gedres seerde kakatoes completeeren het programma, dat door ieder kan gezien worden. Die Herrin von Atlantis. Het talent van G. W. Pabst, die d-ze filmi sche bewerking van Peter Benoit's roman „At- lantide" regisseerde, wint nog steeds aan veel zijdigheid. En het is voor de waardeering van dat talent niet zonder beteekenis, dat thans, deur aan deur, naast een van zijn eerste films, het nieuwste product van zijn voortreffelijk kunnen wordt vertoond. Zijn zeldzame visie op de dingen kreeg In dit scenario wel volop gelegenheid, zich stra lend te toonen. Hij toovert met licht en donker, hier minstens even sterk als hij het in „Kame- radschaft" deed. Hij houdt van langzame toch ten door lange gangen, waar hij de komenden begeleiden kan met zijn camera, verborgen achter de pilaren. Het rhythme is nu eens speelsch, dan traag en als het moet, teekent hij in een felle jacht van beelden den zandstorm, die door de woes tijn raast. Raak Is zijn fotografie der hooge kemelhalzen. De tragiek van de wanhopige woestijnliefde naar Antinea, de vorstin van Atlantis, is mach tig in opzet en weergave. Misschien zit het boeiende van dit filmwerk meer in de entou rage, die min of meer buiten ons begripseen- trum ligt, dan in den inhoud. In ieder geval blijft het een werk van groote beteekenis, dat we volwaasenen gaarne aanbevelen. Het programma van Grand Thédtre heeft tevens een goed journaal van het Graalspei te Berlijn en den brand op de Atlantique. Het Indische danspaar, dat op de Koloniale Ten toonstelling in Den Haag de aandacht trok, verzorgt op leerzame en beschaafde wijze het variété. Destijds, toen de film nog „stom" was, heb ben de „Nibelungen" veel opgang gemaakt op het witte doek. Nu de techniek nieuwe moge lijkheden bood, heeft de Ufa het prachtige eerste deel van het heldendicht, opnieuw doen verfilmen en zoo gaat deze week in Luxor „Siegfrieds Tod" als klankfilm, in de versie, welke Thea von Harbou aan de schepping van den onbekenden middeleeuwschen dichter gaf. Onder de regie van Fritz Lang is ook ditmaal een geheel tot stand gekomen, dat den toe schouwer grijpt en mee doet leven de droeve geschiedenis van „Jong Siegfried" en de „edele Kriemhilde". Hoewel misschien niet in alle deelen, toch heeft de film met het geluid gewonnen. We noemen b.v. het imponeerend geluid der klok ken van den Dom van Worms, als het huwelijk der beide koningsparen gaat gesloten worden. Hedenmorgen is bij de N. V. Vereenlgde Cacao- Chocolade- en Suiker werkfabri eken „Veka" aan de Insulindestraat een staking uit gebroken, in verband met een eerste toegepaste loonsverlaging van 10 pet. Van het personeel bestaande uit plus minus 200 personen is onge veer 3/4 gedeelte in staking gegaan. De directie heeft hedenmiddag bij de uitbe taling van de loonen, mededeeling gedaan, dat hoewel 't haar spijt in verband met de heer- schende malaise, zij besluiten moet, dat degenen, die a.s. Maandag niet op den gewonen tijd de Werkzaamheden hervatten, zich als ontslagen kunpen beschouwen. De politie zorgde hedenmorgen, dat de werk willigen ongestoord zich in de fabriek konden begevèn. MliWW»aaW« anggps Een diepgaand werkje Het verbroeden van de brug te Halfweg in verband met den aanleg van den rijksweg AmsterdamSassenheim. De ietwat rumoerige maar overigens niet on geslaagde uitnoodigingskaart voor de tentoon stelling van Dolf Henkes, zou den indruk kun nen weken, dat er nog nooit over hem ge schreven is. Dat is niet geheel juist. Pater Quirinus, toentertijd op Katendracht, heeft ons eens meegenomen naar zijn zeemanstehuis, waar wij toen voor het eerst met het werk van dezen eigenaardigen auto-didact kennis maakten, in een omgeving, die wèl in staat was om deze uieenloopende pogingen een heel eigenaardig relief te geven. Wij waren mis schien meer onder den indruk van het „Apos tolaat der Zee" dan van de schilderijen en tee- keningen. Maar over deze laatste hebben wij geschreven. Nu hangt het wérk van Dolf Henkes als dat van ieder ander in een tenteonstellingszaaltje en wat er dilettantisch aan is spreekt nu na tuurlijk veel sterker. Hij is zeer zeker een talent, hij is een gemoedsrijke volksjongen met flitsen van een ongewone verbeelding. Maar er is in hem te weinig „bodem" van alge- meene cultuur en ook te weinig werkelijke scholing in technisch opzicht (verfbehandeling) om hem als schilder een beduidende kans te geven. Alles wat symboliek en dramatiek moet wor den, mislukt hem. Yan Adam en Eva af via Loth en Mozes tot St. Franciscus toe, gaan hem de groote godsdienstige figuren boven zijn kunnen. Met den Poverello komt hij alleen gereed wanneer hij hem zoo eenvoudig-weg zijn muziekje spelen laat als minnezanger van den Heer. Dit eigenaardige werk zagen wij terug en het heeft zijn bijzondere bekoring behou den. Zoo ontmoetten wij ook het „landverhui- zertje" weer, dat wij'met den „Pinda-man" (28) tot het beste rekenen, wat Henkes in de eigen omgeving van Katendrecht maakte. Maar het verheugende van deze tentoonstel ling is tenslotte de aanwezigheid van werk, dat nieuw perspectief opent. Zoo is het kleine stilleven met den visch bekoorlijk van kleur. Hier Is coloristisch wel iets bereikt van zoo- danigen aard, dat de schilder erop door kop gaan. En een groote teekening van een schip in het dok heeft niet te miskennen goede kwa liteiten. Als Henkes nu het Oud en Nieuw Verbond eens wilde laten rusten en hardnekkig bleef bij wat hij dichtbij vindt, in die eigen wereld, die hij zoo goed kent en soms ook zoo scherp ziet JAN N. Voortzetting van het bedrijf in anderen vorm. Na een meer dan honderdjarig bestaan zal einde Februari het magazijn van de liquidee- rende N.V. Bahlmann en Co. worden, gesloten. De vestiging van Bahlmann in Rotterdam, dateert uit 1831; de firma bestond destijds een vijftal jaren. In den loop van de reeds vervlo gen eeuw zijn er drie, vier generaties- kunnen we zeggen, door dit modehuis bediend gewor den. Geen wonder, dat Bahlmann in onze stad een oude gevestigde reputatie had op te houden en met vele familiën van moeder op dochter de relaties met deze firma zijn voortgezet. In het nog maar zoo kort geleden geheel gemoder niseerde magazijnpand zal nu, zooals men heeft kunnen lezen, een heeren- en kinderkleeding- magazijn komen van de firma Dijckhoff, een nieuwe vestiging in onze stad. De directeur van de nu liquideerende zaak van Bahlmann, de heer Ch. van Es, heeft besloten, om zij het dan onder een anderen naam en op meer be scheiden voet, de oude damesmodezaak, welke nog zooveel vaste relaties heeft, voort te zet ten. Hij heeft hiertoe beslag weten te leggen op het winkelpand, Hoogstraat 332, de vroegere zaak van Rohde en Determeijer. Aan de zijde van de Hoogstraat komt een tien meter diepe entree met etalage-kasten. In het aan de zijde van het Steiger gelegen ge deelte van het complex komt een ruime ver koopruimte. Een gedeelte van het tegenwoor dige personeel der firma Bahlmann zal naar deze nieuwe zaak overgaan. NEDERL. ACETYLEEN-VEREENIGING. In het Scheepvaartkundig Instituut hield de Nederlandsche Acetyleen-Vereeniging een ver gadering, gevolgd door een lezing van Dipl. Ing. P. B. Vos over het Autogeen-lasschen van kokers en pijpleidingen. De voorzitter, de heer van Sierenburg de Boer, opende de vergadering met eene uiteen zetting over de toestanden in de vereeniging in 1932, waarbij werd geconstateerd dat door afscheiding van een groep leden en het bedan ken van meerdere andere ten gevolge van de malaise het ledental sterk geminderd is. Spr. wekte op dooF het werven van nieuwe leden, de geleden verliezen in te halen. Tot nieuw bestuurslid werd met op 2 na algemeene stemmen gekozen de heer J. A. M. van der Cammen Jr. Daarna heeft de heer P. B. Vos zijne interes sante lezing gehouden over de werkmethoden op autogeenlasehgebied van kokers en pijplei dingen niet alleen, maar ook van diverse an dere constructiewerken zoowel van ijzer, als koper, aluminium, monel, electron enz. Op het verder winterprogram staan een le zing van den heer Cartell van het Stoomwezen over lasch-controle, van den heer van Sieren- berg de Boer over veiligheid bij discuscylin- ders, van den heer P. J. W. de Waai over diver se lasch- en snijbranders met demonstratie enz. Er zal nog een excursie plaats vinden naar een zuurstoffabriek. m.s. DEMPO. -Het m,-s. Dempo vaa de N.V. Rotterdamsche Lloyd wordt Maandagmorgen te zeven uur vaD Batavia aan de Lloydkade alhier verwacht. De ontscheping zal te acht uur plaats vinden. Weer een brand uitgebroken. Hedenmorgen waren eenige arbeiders op het wrak van de P. C. Hooft aan het werk met een snij-apparaat in de nabijheid van de machine kamer. Waarschijnlijk heeft de aanwezige olie vlam gevat door een vonk van het apparaat, waardoor weer brand uitbrak. Daar er geen onmiddellijk gevaar aanwezig is, wacht men het verder verloop van den In-and af. BRANDWEER-MUTATIES. B. en W, hebben benoemd tot onderbrand meester, aan slangenwagen no. 15, den heer K. van der Wolf, wonende Hoveniersstraat 4 b, aan slangenwagen no. 19, den heer N.. J. Verhoeven, wonende Nieuwe markt 8 b; aan slangenwagen no. 34, den heer A. Koonings, wonende Schoone- bergerweg 40; bij overplaatsing van slangen wagen no. 40 en aan siangenwagen no. 32, den heer A. Niemantsverdriet, wonende Wolphaèrts- bocht 47 b. Aan het jaarverslag der Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij is het volgende ontleend: Niettegenstande den mooien zomer liepen onze bier-omzetten in het binnenland belangrijk terug. Voor een groot deel was dit het gevolg van de hevige malaise en de daaruit voortvloeiende werkloosheid, die een vermindering van de alge meene koopkracht deed ontstaan. De ongunstige invloed dezer algemeene tijdsomstandigheden werd voor ons bedrijf nog verscherpt door regeeringsmaatregelen als wijziging van de Drankwet en de winkelsluitingswet, wier slechte uitwerking gedurende de laatste helft van het boekjaar op ons .bedrijfs-resultaat zeer duidelijk afteekende. Onze export ondervond eveneens den invloed van de wereldcrisis en werd bovendien nog bij zonder bemoeilijkt door den lagerr stand en onstabiliteit van het Pond Sterling, de inter nationale invoerbeperkingen en de verhoogde invoerrechten ia. verschillende landen. De wereldcrisis heeft voor Nederland een sterk verminderd vreemdelingenverkeer als ge volg gehad. Daaronder en onder de algemeene bezuiniging op verteringen, .hadden de door onze Vennootschap geëxploiteerde hotels en café restaurants in niet geringe mate te lijden, zoo dat ook de uit dezen bedrijfstak behaalde resul taten een vermindering ten opzichte van het vorige boekjaar te zien gaven. De bedrijfswinst daalde tengevolge van deze oorzaken van 929.037 tot 517.725. Na aftrek van rente en statutaire afschrijvingen blijft daarvan over 53.308. Dit bedrag is onvoldoende om de noodige voorzieningen te treffen voor de afschrijving op en de reserveeringen voor debi teuren, die door de tijdsomstandigheden ook zijn gestegen en waarvoor ditmaal 212.926 noodig is, De winst- en verliesrekening sluit daarna met een nadeelig saldo van 159.618. Alhoewel het mogelijk zou zijn geweest om tot dekking van het grootere debiteurenverlies enkele stille reserves aan te spreken, die in den loop der tijden op sommige rekeningen zijn ontstaan, wordt er toch de voorkeur aan gegeven met het oog op de- voor de brouwerij-bedrijven niet gunstige vooruitzichten deze posten onveranderd te handhaven en het geheele verliessaldo af te schrijven op de debiteuren-reserve. Na deze afboeking sluit de balans zonder winst of verlies, zoodat aan aandeelhouders ook ditmaal geen dividend kan worden uitgekeerd De winst- en verliesrekening vermeldt in het debet: Rente obligatieleeningen 192.572 (207.781), statutaire afschrijving op gebouwen enz. 271.842 (218.9Ê2), afschrijvingen en reser veeringen 212.926, dotatie delcredere-reserve (340.617), beschikbare winst (235.699) en in het credit: Bedrijfswinst 517.723 (1.205.375), onttrokken aan de debiteuren-reserve 159.618 (v. j. -). VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT STEEDS EEN BIJ DE.HAND isn 'iü iüi BURGERLIJKE STAND Aangiften van 13 Januari. BEVALLEN: G. Koppenol geb. Bfjl z. C. C. Bouwens geb. v. d. Ploeg z. G. W. de Kroes v. d. Zanden geb. Kramer d. E. Blom geb Pronk d. P. Vermeer geb. Okker z. B. T. Sehilthuis geb. Logemann z. A. Meenderman geb. Beugelink z. J. M. van Vliet geb. Bras z. W. G. Maaten geb. Knijpinga d. S. Ver leun geb. v. d. Waal z. K. v. d. Weiden geb. Smit z. F. Deering geb. Versnel z. C. J. P. Schillemans geb. Sloover z. J. A. Peper mans geb. Goverde d. C. van Heijst geb. Riet- veldt a. C. E. Batist geb. Oostveen z. E. Pansen geb. Pyper d. K. Guillot geb. Brand z. A. M. Trettin geb. Vridens d. M. Noor- lander geb. Miezelmoe z, N. van Walsum geb. de Kraay d. E. C. v. d. Kade geb. Schell 2 zns. S. J. den Heder geb. Lammens z. S. v. d. Berg geb. de Zanger z. H. C. A. v. d. Lee geb. Franchirnont z. M. E. Visser geb. Koks z. A. M. Zwart geb. van der Kruk levenl z. OVERLEDENA, T. C. Keukens cngeh. vr. 21 j. C. P. Schellevis vr. van A. Wernik 54 j. J. L. Feucht ongeh.m. 70 j. E. M. Rejjnders ongeh. vr. 85 j. A. Mol m. van C. Knyft 60 j. T. M. Clement vr. van P. J. van Veen 70 j. J. M. v. d. Zavel wede. van J. v. Eyndhoven 88 j. J. L. Knape m. van K. Pijl 47 1. C. Kooiman ongeh. m. 36 j. J. Thjjse d. In. H. J. Groenholst wede. van A. Verzyden 81 j. N. Niosen ongeh. m. 44 j. Aangiften van 512 Januari. GÉBOREN; Martina, d. y, J. Vogelezang en M. Veénmarr jan Martinus.z v.- F. C. van Steen en C. L. Scholten Leendert, z. v. L. de Goede en G. J. Hollander, R. K. KIESVEREENIGING. Woensdagavond vergaderde de R. K. Kies- vereeniging van Hillegersberg in de kleine zaal van Lommerrijk. De nieuwe voorzitter, de heer L. J. Heydra, opende met een nieuwjaarswensch en bracht een woord van hulde aan zijn voorganger, den heer Kreijns, die op medisch advies voor deze functie had moeten bedanken. Daarna werden de notulen van de vorige ver gadering goedgekeurd en las de secretaris, de heer J. Willissen, de ingekomen stukken voor. De verslagen der vergaderingen van den Sta- tenkieskring Gouda en de Kamercentrale Lei den werden behandeld door den heer J. v. d. Kraan. Hierna stelde 't bestuur als candidateen voor de 2e Kamer voor: den heer A. J. Loerakker uit Haarlem voor den omschreven zetel land en tuinbouw, positie der arbeiders in 't be drijf, en voor de niet omschreven zetels de heeren: H. E. van den Brule uit R'dam; H. Kuiper uit Haarlem en mr. T. J. Verschuur uit Den Haag. Een der leden vond grooten bijval door wet houder Daniels als candidaat naar voren te brengen, maar deze deelde medg, dat hij voor gelijksoortig aanzoek reeds bedankt heeft, daar financiën en sociale zaken in Hillegersberg zijn geheele persoon vragen Uit de vergadering werden verder als candi- daten voorgedragen en voldoende gesteund: mej A. Meijer uit R'dam en de heeren J. J. W. IJsselmuiden uit Arnhem; mr. G. Kropman, A'dam; Max van Poll, Helmond en dr. Oomen uit Utrecht. MOTORFIETS IN BRAND. Donderdagavond vlóóg op den Straatweg te Hillegersberg een motorfiets van A. K. uit Bergschenhoek in brand. Met een bluschappa- raat van een T.O.D.-bus is het vuur geblüscht. INBRAAK IN DE LETHMAETSTRAAT- SCHOOL Spaargeld voor de schoolreis ontvreemd In de R. K. school aan de Lethmaetotraat is gisteravond of in den afgeioopeD nacht inge broken. Toen hedenmorgen de onderwijzers hun klaslokaal binnenkwamen, bemerkten zij den inbraak. Versah UI einde kasten waren open gemaakt en m'iissiiebusjes opengebroken. Uit de kasten bleek wat spaargeld voor de school reis te zijn ontvreemd. In de miissiebusjes had men het geld laten zitten. De dad-er(s) zijn (is) via de brandtrap door een luik het ge bouw binnengekomen. Op dezelfde wijze heeft men het verlaten. De politie stelt een onderzoek in. PATER JACOBUS O. CAP. Naar we vernemen, is de eerw. pater Jacobus O. Cap. (S. Heijdra) zoon van onze parochie, verblijvend in het klooster te Tilburg, van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. WEERKLOOZEN-VERG ADERING. Gisterenavond is in de zaal van den heer van Dam te Ket hel een vergadering belegd door de wenkloozen dezer gemeente, welke zeer goed bezocht was. Opgericht werd een „Ooimité tot belhiartiiglingvan dé belangen der werklooizen". Ais grieven kwamen voornamelijk naar vo ren: le. Dat geen vaste regeling voor werkloo- zen in deze gemeente bestaat en willekeurig ondersteuning wordt verstrekt 2e. Geen gelegenheid voor ontwikkeling of ontspanning wordt gegeven. 3e. Dat door de gemeente geen kolengeld wordt betaald. Ais lid traden toe 50 personen. EEN KOUD BAD. Donderdagavond is de brievenbesteller A. R. aan de Zijde nabij den Spoorbouw, toen hij een draai wilde overgaan in de sloot gevallen. R die. goed kan zwemmen, wist zichzelf tq. red den. R. K. KIESVEREE'NIGIN „KERK EN VADERLAND". De Kiesvereeniging hield Donderdag ji- een goedbezochte vergadering in Hotd „De Zwaan" Vóórdat tot oandi-daatstelling werd overgegaan gaf -de voorzitter het woord aan den spreker, den heer P. v. d. Wterijden uit Niep'wfei op. Spr. behandelde uitvoerig de crisis- en tariefwet- ten, het eredietwezen, de in- en export van land- en tuinbouwproducten, en eveneens van zuivelproducten. Hij toonde met cijfers en ge gevens aan, dat tengevolge van de handels politiek, die momenteel gevoerd werd, de noodtoestand op het platteland ten top is ge stegen. Hij bepleitte vervolgens de noodzake lijkheid, om een specialist voor land- en tuinbouw naar de Tweede Kamer af te vaardi gen in het verband der R- K- Staatspartij, waarna spr. opwekte trouw te 'blijven Voor de Icwailited-tezetel werd daarna met al gemeene stemniiein gekozen de heer A, J. Loer akker. Voor de vrije zetels werden gekozen J. de Kok, Kam.pschoër en P. v. d. Werij-den Tot controle-commissie werden aangewezen de hee ren A. v.d Langenberg en A. Spruit. De Zeer Eerw. Heer PastooT wekte ln een kort woord alle katholieken op hun plicht •e vervullen, door zich te vereenigen in de organisatie, waauiin zij behooren. LOOP DER BEVOLKING. Deze gemeente telde op 1 Jan. 1932 4699 mannelijke en 4790 vrouwelijke personen, totaal 9489. Geboren werden 119 m. en 95 vr. Gevestigd 166 m. en 195 vr. Overleden 39 m 44 vr. Vertrokken 228 m. en 296 vr., zoo- dat de foerralking op 1 Jan. 1933 bedroeg 4717 ui., 4740 vr., im totaal 9457 personen. DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden Ingeschreven bij de gemeentelijke arbeidsbeurs, bedroeg deze week 819. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornelis, z. van M. Klein en J. de Been, Adr. van Heelstraat 2. Sirack An- thonie, z. van H. C. van Aalst en p. Boxhoorn, Lijnstraat 87. Maria en Jannetje, dochters van A. van Harlingen en N. van der Sluis, Breugomslop 5. R. K. E. H. B. O. Gisterenavond werd alhier een afdeeling van de R. K. E. H. B. O. Het eerst nam Pastorr Maas het woord, die in eenige -kernachtge woorden het waarom van die R. K. E. H. B. O. uiteenzette.- Daarna voerde de heer Wenmeket, de voor zitter van den di<océis0£ien bond, het woord. Deze breidde het onderwerp van den vorigen spre ker uit, hetgeen tot gevolg had, dat zich 39 leden opgaven. Het bestuur werd samenge steld als volgt: De heer Smits voorzitter; Mevr. de Vette penndngmeesteresse; de heer v. Gooien, secretaris. Dr. Jacobs heeft zich be reid verklaard als docent op te treden. De avond werd opgeluisterd door de R. K. Mon-d- hia.rmionicaveireeniging „Ons Genoegen". De af'd. Schiedam van de R. K. E. H. B. O, zegde haar volle medewerking toe. VOETBALPROGRAMMA. Zondag worden hier gespeeld: - V. F. C—M. A. A. S.; De Hoilandiaan— Steeds VolhardenFartuna II-B. M. T II; V. F. C. IllUrsus II; Fartuna V—Xerxes XI. SPREEKUUR WETHOUDER VAN SOCIALE ZAKEN. De Wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken, de heer A. van Rijn, zal vanaf Woens dag IS Januari a.s. spreekuur houden, niet meer op het Raadhuis, doch in het gebouw van de Arbeidsbeurs en Maatschappelijk Hulp betoon, Oosthavenkade 51, 's avonds van 7 tot 8 uur. GESLAAGD;. De heer A. J. Burger, leerling van de Vlaar- diugische Handelsschool, slaagde voor het di ploma Duitsche Handelscorrespondentie Var. van Leeraren. VISSCHERIJ. De te IJimudden binnengekomen stoom beu- gers maakten de volgende besommingen aan verse he visch: VL. 86, S. Broek, 535 netto; V'L. 114, T. Eygenraam 908, netto; VL. 190. J. Goedknegf 600 netto; VL. 197, A. van Rooo 696 netlo. Vrijdag werd aan den afslag alhier betaald voor: St ij veka n Van ƒ1518.50 pér kantje,"] FiUietviscih 9.8011,20 per y2 toa- VERKOCHTE SCHEPEN. Door de Vlssclierij-Maatschappij „Kenne- merland" te Katwijk aan Zee is aangekocht de Belgische motortrawler Jan Breijdel, O. 321, welk schip is gebouwd in 1931 bij de Getor. Pot te Bolnes. Het schip wordt In Vlaax- dingen gereed gemaakt onder de Ned. Sche penwet en zal onder den naam „Excelsior" KW. 74, ter trawlivisscherij gaan. Het schip heeft een lengt© van 27 meter en is voorzien van electrisch licht. Er is een 200 p.k. eom- preesorlooze Deutz Diesel motor ingebouwd. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bijGem. tftldwaöhtar Viaard. Amlbacht, een schort; Voorstraat 52, VI. Am bacht, kindierportemofnaaiie met inhoud; Brou wer, Lanidstraat 49, portemonnaie met inhoud W. van der Velden, Hoogstraat 162, rijwiel- sleutel; Vink, D'eiitsche Veer 7, motor hand schoenen; Vos, Binnensingel 187, sigaretten koker; Hambroek, 2de van Leyden Gaelstraat 148, zilver potlood. WEESHUIS. De op de reederükantoren alhier ten be- •iióévé 'van tièt weeshuis geplaatste bpsjeq ble ken in totaal te bevatten 98.17 GODS GROOTHEID IN DE SCHEPPING. Over bovenstaand onderwerp sprak Donder dagavond in het Patronaatsgebouw Pater Maxiiimlnus v. Hoek Oaip. Op populaire wijze gaf de Eerw. spreker een uiteenzetting van liet zonnestelsel met het vele, wat daarmee samenhangt. De verschillende planeeten. kre gen achteren volgens een beurt,, waar-bij de Sé- tallen over ©rootte en afstand eeni-ngsains de den beseffen den ontzakwekkende inhoud, wel ken alleen ons zonnestelsel indé hemelruimte moet innemen. Vervolgens vertelde spr. op onderhoudende wijze over manen, sterren, staartsterren en hoe dit alles door de astronomen wordt be studeerd Bij deze geweldige majesteit van het heel al, moet met ontzag en bewondering de nog oneindig grootere Majesteit van den Schepper van dit ailes om-s treffen en met eerbied en dankbaarheid vervullen Vooral ook omdat Hij ons menschen het verstand gegeven heeften de middelen om een klein beetje van deze heerlijkheid Gods te kunnen begrijpen. Vervolgens vertoonde spr. een serie lan taarnplaatjes. Bijna twee en een half uur wist Pater v, Hoek zijn talrijk gehoor bezig te houden. DE GRAAL. Woensdagmiddag hadden de leidsters van de Graalafd. alhier een Moediermiddag uitge schreven, om de moeders een uiteenzetting te geven van de werkwijze en bedoeling van dé Graal. De opkomst had wed wat beter kun nen. zijn- Na opentog door de Berkelsche Hoofdleid- ster werd een uitvoerige toespraak gehouden door mej. Guinée, leidster te Rotterdam. Deize zette uiteen, waarom deze organisatie voor de vrouwelijke schoolvrije jeugd met volle medewerking en onder leiding van Z H. Exc. den Bisisehop is gesticht. In uiterlijk heid doet zij wel eens vreemd aan en dit doet velen haar reeds veroordeelen, maar als men de beteékenis hiervan goed begrijpt, is het heelemaal niet vreemd, maar geheel volgens het beginsel van Onae Kerkgebruiken. Als laatste redmiddel der wereld heeft de Paus het leekenaiposfolaat in-gtsteid en de Graal wil dit apostolaat in zijn vo-llen omvang be oefenen. Dit kost vele offers, veel persoonlij ke opofferingen maar -een goed graallid heeft dit alles met vreugde er voor «ver. Dit leekenapostoluat moet niet enkel be perkt blijven tot de steden, ook het platte land moet daaraan meedoen. Hier toch is het geestelijk leven dikwijls veel krachtiger dan in de groote steden. De meisjes van het platte land moeten de stootbrigade vormen, die de aanvallen vaa den duivel opvangt en do"r haar gebed en werk de-ze te niet doet. Zij moeten de geestelijke reserve vormen, tot steun van wat zwak is en in de stad met on dergang wordt bedreigd. Al het uiterlijke is nu slechts middel om deze idealen te berei ken. Verschillende aanwezigen stelden hierna, vragen, welke door mej. Guinée werden be antwoord. EEN BUITENKANSJE. De brand verzeker i ngsmaatscha pp,ij. pe Jong en Co. beeft een premie beschikbaar gesteld voor de brandweerlieden, die dienst lieblfea gedaan bij den heer J. Hofland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2