m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. -i; STADSNIEUWS «WEER 55«te JAARGANG MAANDAG 16 JANUARI 1933 No. 16542 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE GEHEIMZINNIGE BOEDDHA DE ACTIE VAN DE „PARI' diamanten bruiloft AANRIJDING TE VEEL AAN BACCHUS GEOFFERD INBRAAK GEVONDEN VOORWERPEN Gevaarlijke communisten gepakt. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS DIT NUMMER BESTAAT UIT, DRIE BLADEN. UIT HET ROOMSCHE LEVEN. De ABONNEMENTSPRIJS van (Je NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bU vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1 1.10; per week 25 cents. BU bezorging franco per post bedraagt de abonnementeprUs per drie maanden f 3.75, bU vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zI1n steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels f 1.55 elke regel meer 25 cta. BU contract aanzienlüke reductie. Geen prUsverhooglng voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsndv half tarief Voor Liefdadig- heidsadv worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 6 regels 0.50; 10 regels f 1.—, 15 regels 1.60, bU vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. r ienI,;; verlies van een duim; f 75.bij verlies van Gratis-Ongevallenverzekering; ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250. bij verlies van een ïan een toe o t g, j maand in dit blad wordt afgedrukt, een wijsvinger; 50.bij verlies, van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.-*- bij verlies van eiken anderen vinger. De erzekering loopt op de voorwaarden als 1 i'ET ST UDUTNA-REET.d.IK Opvoering door de Gezellen Een detective-stuk spelen is miasdhiien wel de moeilijkste taak, die een amateur-regisseur aan zijn spelers kan opleggen. Zoo'n stuk toch bezit uiteraard weinig actie; alles moet aan komen op het gesproken woont het gebaar, de wijze van spelen. Va.n den tekat mag meestal geen regel verloren gaan of verkeerd gezegd worden; evenmin mag het publiek van dien tekst geen regel missen, omdat anders den draad van het verhaal nog slechts moeilijk te volgen is. Al dieze eigenschappen bezit „De geheimzinnige Boeddha" in niet geringe maJte En daarom is het juist zulk een groote ver dienste van de tooneelclub van de Gezellen van Schiedam I, dat zij dit stuk op 'n wijzie zooals die gisteravond te bewcjnideren was, voor het voetlicht heeft gebracht Want be halve de algemeeme eigenschappen die wij hierboven hebben opgesomd, bezit speciaal dit stuk nog andere tekortkomingen, die niet dan door een uiterst verzorgde opvoering kunnen worden gecompenseerd. Maar voor 'n zoo danige uitvoering hebben de Gezellen dan ook zorg gedragen. Het. Ib uitersit moeilijk een detective-stuk na te vertellen en we willen ook niet die ontkinoo- ptng van al die geheimzinnigheden verraden, voor het geval dat het stuk nog eens wordt opgevoerd. Het verhaal dTaait echter om een robijn die uit 'n Boeddha-beeld gestolen is en nu is Sootlamd Yard ijverig bezig onder de talrijke gasten die in het huis aanwezig zijn, den dief te zoeken. Het moet voor dien regis seur niet gemakkelijk geweest zijn om van. zijn spelers Sodety-menischem te maken, memschen die het predicaat „Slr" waardig zijn. Maar d!at is tooh heel goed gelukt. Mem bewondere vooral den klaarblijkelijken ijver en toewijding, waar mee allen hun respectievelijke rollen hebben vervuld. Die ijver was bij allen even goed en daarom zullen we geen vergelijking trekken tusschen de versdhiillende spelers. Maar voor één moeten we 'n uitzondering maken. En dit is voor nr. Hartley, de detective, die meit 't onderzoek in de Baeddha-zaak belast is. Deze jongeman speeldie met een onbevangenheid, n flair, die zeer sterk aan talent doet denken; het ls iemand die zich voor het voetlicht thuis gevoelt. Een verliefde jonge man bracht ln 't spel „la note gale", a.l had zijn aanwezigheid alleen in zooverre iets met de gebeurtenis ge meen, dat hij tot die gasten benoorue. Hij heeft zich echter op lofwaardige wijze van zijn taak gekweten. Zoo ie het spel dus 'n keurig ge heel geworden, dat 'n zeer goeden indruk ves tigde. Hieraan werkte ook mee het prachtige décor, dat door de Gezellen zelf geheel ont worpen en vervaardigd werd. Een staaltje van energie en samenwerking! Aan het eind van het tooneelstuk heeft de praeses van Schiedam I de spelers en in het bij zondier den regisseur, den heer J. Leemders, gehuldigd voor hun prestaties. De „Merrymakers" onder leiding vain Ber Janse, maakten in de pauzen vroolijke muziek. NIEUWJAARSAVOND GRUNO De Nieuwjaarsavond, georganiseerd door de vereenigiing van Gronlngere Gruno, Zaterdag avond in gebouw Eendracht gegeven, mocht zich in een groote belangstelling verheugen en kenmerkte zich door een prettige en ge zellige sfeer. De voorzitter, de heeT H. Veen- kamp opende den avond met een rede, waarin apr. zijn genoegen er over uitsprak, dat zoo- velen aanwezig waren. Het bezoek van een deputatie van Rotterdamsche Groningers stelde spr. zeer op prijs. Vervolgens werd koffie en koek, een echt Groningscih gebruik, geserveerd, waarna de leden een, door damesloden ver vaardigde vlag aan het bestuur aanboden, welke vlag door den beer Veenkamp, namens het bestuur dankbaar aanvaard werd. De traditie getrouw volgde de opvoering van een revue, onder leiding van den lieer Smit, samengesteld door de heeren Kuipers en Moleroa, welke revue uitstekend voldeed. Als achtergrond van het décor diende de Martini toren, vervaardigd van bordpapier en keurig geschilderd. De muzikale leiding was in han den van den heer C. Dorsman. Een voordracht van mej. v. d. Bos viel zeer in den smaak. R. K. S. V. EXCELSIOR Zooals gemeld opent Excelsior morgenavond de feeeten ter gelegenheid van de verschillende jubilea met een eere-avond waarop hoofdzake lijk de dames voor het voetlicht zullen treden. Naast het turn-programma zullen ook aange moedigd door het vorige succes thans wederom een drietal dansen worden uitgevoerd, ont worpen door en ingestudeerd onder leiding van dien heer P. Simons. Uitgevoerd zullen worden een girl-dans, een. Chineesch ballet en „paard- rijdsters". Enkele nummers zijn speciaal voor de heeren gereserveerd en het is het Excelsiorbeetuur nog ter elfder ure gelukt de medewerking te ver krijgen van de „Deutsche Turnverein" die een 10-tal turners zal afvaardigen welke ongetwij feld het publiek versteld zullen doen staan van bun phenomenale prestaties aan hoogrek en brug. Op de jongste tentoonstelling van, heden- daagsohe religieus» kunst in de Rotterdamsche Academie wend ten zeerste de aandacht ge trokken door een St. --Liduiiia-bceldje van Adam Winter. In verband met de komende eeuwfeestviering van de groote Nederlandsche heilige lijkt 't ons diiemsifcig hier speciaal belangstelling voor te vragen. Wij vernemen van het Instituut voor Kerke lijke Kunst te Amsterdam, welks directie voor de vervaardiging van het beeldje opdracht gaf, dat het in twee formaten zal worden verkrijg baar gesteld. Behalve het beeldje dat op de tentoonstelling te zien was, zal Adam Winter nog een kleiner beeldje modelleeren, dat circa 25 c.M. hoog zal zijn. INSTALLATIE JONGE WACHT Het was gisteren een bijzondere dag voor de Singelparochie. Er werden n.l. 17 jongens plech tig geïnstalleerd als leden van de Jonge Wacht, die mieuwe vorm van organisatie voor de R. K. mannelijke jeugd beneden 17 jaar. Onder de H. Mis van 7 uur, wrtTR-e gediend werd door Jonge Wachters in uniform, nader den alten tot de II. Tafel. Na de H. Mis ver zamelden de ad,spiranten zich met de eorw. Broeders Kruisvaarders en de medewerkers vain het patronaat aan een gemeenschappelijk ontbijt. Hier hield Broodier Verhoeven een toe spraak tot de jongens, hen aansporend andere Chnistophioruseen te zijn. 's Middags om 4 uur noodigden de klokken van de Singelkerk allen uit tot bijwoning van de eigenlijke installatie. In miarschvorm en met wapperende banieren trokken de jongens, door de geheel met geloovigen gevulde kerk, naar die Communiebaink, waar ze gezamenlijk hun gnoet brachten. Na de wijding der vlag gen hield de zeeree-rw. heer pastoor Meijer op zijn bekende enthousiaste wijze een kern achtige toespraak tot de jongens. Na het patrcmaiategebed en het gezamenlijk opzeggen der Patronaatswet legden de jongens een voor een, mot de hand op de vlag, hun belofte af. Hierna werd een kont Lof gecele breerd, dat werd opgeluisterd door meerstem mige zang va,n het jongenskoor der Eerw. Broeders. H'lirmede was de plechtigheid ten einde. Wij zijn er van overtuigd, dat de talrijke aan wezigen ouder wie wij o.a. opmerkten den edeilaohtbaren heer H. Stulemeijer, burge- ■meestiar van Schiedam, den eerw. alg. Overste der Kruisvaarders, leden van het Kerkbestuur, den heer J. G. v. Dorp, gemeenteraadslid en talrijke afgevaardigden van* andere ptronaten, een uitsteken dien indruk v;a® de Jonge Wacht gekregen hebben. UITVOERING SYMPHONIA De Sohledamsohe mondharmonica vereenii- gdng Sympbonia, directeur de heer J. Kraan, gaf Zaterdagavond, in samenwerking met de tooneelvereeniging van denzelfden niaam, re gisseur de heer J. van Wijk, een uitvoering in Musis Sacrum, De voorzitter, de heer J. van Wijk, opende dien avond, waarna het mondharmaniicakorps Kl'oh Bet hoorem. Onder leiding vam den heer Kraan speelde het korpe heel goed en niet 1113teder succes had het bekende Symphouia- septet. Ter afwisseling trad de tooneelvereeniging voor het voetlicht, welke de vele aanwezigen eveneens allerprettigst bezig hield. SCHIEDAMSCHE IJSCLUB. Het bestuur van de S. IJ. v. acht het heden niet verentv oord de banen reeds open te stellen. Het ijs hec<ft een diikte van 5 cM. en de banen zijn spiegelglad.. Men zou hedenmid dag echter nog ongeveer 2 c.M. water op het ijs laten, omdat het waterpeil te laag is ge worden door een lekkage in het dijkje aan den kant van het gemaal. Morgen zal beslist worden of het ijs dik genoeg is om de banen te bunnen openstellen. Gisteren was hot echtpaar H. H. J. van Gogli, wonende Doelhofje 2, 60 jaai getiouwd. Het ia voor hen een blijde dag geworden. B. V. L. De plaatselijke Bijzondere Vrijwillige Land- Btormcommiseie heeft voor a.e. Donderdag een groote propaganda-vergadering uitgeschreven, welke 's avonds om 8 uur in den R. K. Volks bond zal worden gehouden. Verschillende be kende B.V.L.'ers zullen hun medewerking ver- leenen. Als sprekers zullen optreden o.a. res. kapt. P. Mak. de heer C. G. Roos, burgemeester van Lekkerkerk, pater Hemri do Greeve S.J. en de le luit. B. Bordewijk. ERNST EN LUIM De Schiedamscke tooneelvereeniging Ernst en Luim heeft Zaterdagavond met de opvoering iu den R. K. Volksbond van een revue: „Oud en Nieuw" bewezen, dat zij er goed aan zal doen maar te blijven bij „luim", want mot dezen revue heeft, de vereentging heel wat meer succes gehad dan eenigan tijd geleden met de opvoering van een dramatisch tooneel stuk. De auteur de heer A. J. van Kouwen- boven heeft de revue aardig samengesteld, a.l had. hij zich moeten onthouden van liet ontwerpen van toonieeltjes, welke niet geheel door den beugel kunnen. Behoudens deze op merking hebben wij niets dan lof voor die vlot heid, waarmede gespeeld is, voor de aardige décors en de goed verzorgde costuume. De lieer Heijmanis, de regisseur, heeft dan ook e#r van zijn werk, zoowel als die spalenden. Wanneer de samenzang een oogenbliik dreigde fout te gaan, was de Schilperoordbaind daar om ze in goede hanen te leliidem. Veel tot hot succes heeft ongetwijfeld deze band bij gedragen Na afloop van de voorstelling, weilke plaats vond voor een uitverkochte zaal, mocht de voorzitter, de heer van Sijll een mand bloemen in ontvangst nemen. De avond werd besloten met een gezellig bal, opgeluisterd door de Schilperoord-band. fff' Zaterdagmorgen iis die 56-jarige wiel rij dw M. v. d. K. uit de Zalmstraat op de Nieuwe Haven bij de Oranjebrug aangereden door een vrachtauto. besVnird door L. B. De man is in het bra gw ach tere h uisje binnengebracht, waar dir. Ris echter geen ernstig letsel kon oomsitar teeren. De man is per auto maar huis ge bracht, Gisteravond heeft do politie assistentie moe ten verleenen ten huize van T. aan den Buys Ballot Singel, die door drankmisbruik over spannen was geraakt, daarbij eenige radten van zijn woning vernielde en vrouw en kinderen bedreigden. De man is naar het hoofdbureau gebracht en hedenmorgen, na gekalmeerd te zijn, heengezonden. Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 4 tot en met 12 Januari 1933. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie, op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: kinderportemon- naie met inh., armbandhorloge, 2 kaarten knoo- pen, ring met 2 sleutels, sleutel, hondenhals bandje, bril, vulpotlood, ring met sleutel, zak mes, schoolétui, dameshandschoen, 2 rollen pa pierhout, assurantiebewijs, koperen penningen. Bij vinders: portemonnaie met inh., W. Phil- iippa. Oosterstraat 109A; pakje inh. doek, D. v. d. Werf, Hoofdstraat 211B; zilveren broche en kinderhandschoen, P. J. Heijster, Gordonstraat 33A; hamer, P. Laven, Buitenhavenweg 174; vul pen, H. J. Lansbergen, Hoogstraat 78; geld, K. Friedrich. Ampèrestraat 10; jasje, J. Wille, Wil- lemshofje 13;- bond, C. Waalwijk, Nieuwe Maas straat 122; sjaal, G. van Loenen, Galileistr. 23B; vulpenhouder, A. Kooten, Pr. Fr. Hendrikstr. 20B; rijwielplaatje, A. v. d. Blom, Tuinlaan 64; muts, M. van Kampen, Voorneschestraat; acte- tasch met geld. G de Jager, Lange Nieuwstr. 89; paar heerenhandschoenen, C. Boei, Lange Achterweg 8-15; hond (setter), J. Domenie, Lek straat 64B; bril, W. J. v. d. Noor, Numansdorp- schestraat 17B; gymschoen, J. van Zwet, Groe- nelaan 101; combinatietang, H. Coilewijn, Lou- renstraat 21; hond, Gemeente Reiniging; hondje, F. Nicolaas, Anth. Muijsstraat 13ben. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 14 Jan. Vertrokken: Duitsch a®. Nockar, met stukgoed maar Tsingtaio; Duitsch s.s. Aachen, met stukgoed naar New- York; Japansch s.s. Yehime Ma.ru, met stuk goed naar' Hamburg; DuitiSdh s.s. Lïppe, met stukgoed naar YokohamaDuitsch s.s. Gries- b,eim, met stukgoed naar New-York SCHIEDAM, 15 Jan. Aangekomen: Eng. s.s. City of London, met stukgoed vam Antwer pen; Noorseh s.s. Kul, met ijzererts van Sag- vaag in de Wilhelminahavem. SCHIEDAM, 16 Jan. Aangekomen: Noorsch s.s. Heiiha, ledig vam Vlaardingen; Joego-Sl. Nicola Pasie, ledig van Hamburg; Eng. Tradn Ferry No. 3 vam Harwich allen om te dokken ln de Wiilbelminahaven; s.s. Nanking, mot stukgoed van Yokohama in de Wilkelmina- haveu. Gisteravond is tijdiens afwezigheid van de bewoners ingebroken in den winkel en het woonhuis van S. K. aan de Korte Kerkstraat, door zich toegang te verschaffen met behulp van een valschen sleutel. Alle kast- en toon bankladen zijn doorzocht, doch er wondt niets vermist. Blijkbaar was het alleen om geld te doen. Eenige busjes, die gold bevatten, zijn over het hoofd gezien. LEK IN DE WATERLEIDING Zondagmorgen is in den Oosts!ngel op den hoek van de van Swindecnstraa-t een hoofdbuis van de waterleiding gesprongen. De politie beeft >de omliggend© bewoners gewekt, omdat er kans was, dat het water de laag liggende woningen zou blmnenstroomen. Heit gebrek kon echter nog tijdig verholpen worden, zoodat geen schade i® aangericht. De communisten-leider Djamaloeddin Taman, West-Sumatraan, die te Singapore werd gear resteerd, is thans weer in Ned.-Indië aange bracht. De arrestatie van Taman. die indertijd ook betrokken is geweest bij de relletjes op Sumatra's Westkust was een gevolg van zijn deelneming aan de actie van de z.g. South Seas Communistisch Partij, waarvan een centrale te Singapore is gevestigd. De uitwijzing naar Ned.-Indië is gebaseerd op de overweging dat de betrokkene als onge- wenschte vreemdeling zonder middel van be staan in de Straits Settlements is aangetroffen en dus naar het land zijner herkomst moest worden getransporteerd. Deze uitlevering kwam het Ned.-Indisch Gouvernement zeer te stade, wijl Taman een der voornaamste leiders is van de P. A. R. I.-beweging. Deze beweging in het leven geroepen door Tan Malakka, thans ook in Hongkong gearres teerd bedoelde een onafhankelijke republiek „India" te stichten. P.A.R.I. beteekent: „Partij Republiek India". Ten aanzien van de communistische agitatie van Taman is komen vast te staan, meldt het „Soer Hbl." dat hij aan het hoofd stond van een 'ópleidingscentrale te Singapore, waar propa gandisten voor de nieuwe idee der federatieve republiek India werden gekweekt, die na eeni- gen tijd van voorbereiding naar deze landen werden gestuurd om hier op dit gebied werk zaam te zijn! Het succes van dezen propagandistischen ar beid is echter zeer gering geweest. Er is geen contact verkregen met de in- heemsch-nationalistische beweging in Indië, hetgeen uiteraard te verklaren is op grond van de overweging, dat het communisme als zooda nig hier geen geschikten voedingsbodem meer kan vinden, nu deze in haar geheelen omvang schijnt overwoekerd te zijn door het Natio nalisme in de verschillende schakeeringen van extreem-destructief tot gematigd-contructief....! In Palembang werd echter nog wel een be gin van organisatie ontdekt, doch verder onmo gelijk gemaakt. Ook de arrestatie van Tan Malakka te Hong kong is in de eerste plaats ten opzichte van de verlamming van deze P. A. R. I.-actie van het hoogste belang. Immers, hij was de oprichter van deze nieuwe organisatie en bleef daarna hiervan bestuurslid, terwijl bovendien ook nog de rol van agent der Derde Internationale, door hem vervuld, onder de hoede van de Chineesch- communistische partij, waarvan te Shanghai de hoofdzetel gevestigd is, de beteekenis van dezen slag accentueert. De arrestatie van Tan Malakka is uitsluitend en alleen een uitvoeisel van deze laatste werk zaamheid, waarvan de bewijzen zijn ontdekt als gevolg van de geruchtmakende z.g. „Noullens- case" te Shanghai. Noullens wiens ware naam „Ruegg" is stond als secretaris van den Pan Pacific Labour Union aan het hoofd van de communistische actie in het Verre Oosten en had tot helpers den indertijd in Sangapore gearresteerden Franschman, Dufour, alias Serge Lefranc, en onder meer ook Tan Malakka! De arrestatie van dezen laatste is dan ook voor Ned.-Indië van het grootste belang. We gens overtreding der Britsehe wetten zal zijn uitlevering naar Indië althans voorloopig niet kunnen plaats hebben. Omtrent de rol, door dezen irfheemschen com munist, in Indië vervuld, ten behoeve van de communistische propaganda, valt tenslotte dan nog het volgende te melden: In 1922 werd hij op Timor geïnterneerd, ris gevolg van zijn actie in de z.g. Roode S. I., als onderwijzer aan zulk een S.I.-school verbonden. Hij kreeg echter op zijn verzoek toestemming om naar Nederland te vertrekken, en hiermede begon zijn feitelijke carrière als communistisch propagandist eerst goed. In 1927 werd hem de toegang tot de Philip- pijnen ontzegd, terwijl omstreeks dien tijd een door hem tot de Regeering van Ned.-Indië ge richt verzoek om in dit land te mogen terug- keeren en zich in verband met zijn gezond heidstoestand metterwoon in Soekaboemi te vestigen werd afgewezen. Tan Malakka is een van de sluwste helpers van Moskou, spreekt vlot eenige Chineesche dialecten en was dan ook en zeer waardevolle kracht voor de propaganda ten behoeve van de Derde Internationale. Wanneer hij eventueel in Indië terugkeert als banneling, uitgezet door de Britsehe Koloniale autoriteiten, zal hij alsnog worden geinterneerd. Ook Djamaloeddin Tamin zal thans naar Bo ven Digoel worden gezonden. SCHIEDAM, 16 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koophan dei. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 1 8.50. Spoeling Spoeling t 0.80 a 1 0.90. MISHANDELING Zaterdagmiddag werd J. de B. uit de Lelie straat zoodanig door J. V. uit de Hagiastraat mishandeld, dait die mam in een woning aan de Groenelaan binnengedragen moiesit worden. Proces-verbaal ia opgemaakt DIEFSTAL Gistere® heeft de politie op aanwijzing van een onderwijzeres twee jongens verhoord, dlie uit een bakkerswagen een brood en uit een Viischwinkel een vMsch gestolen hadden. ONTVREEMDING Ten nadeel© van M. v. H. is van rijn vlagge- stok bij een tank aan de Westfrankelandsehe dijk een rood-wit-blauwe vlag ontvreemd. NIEUWE AARDAPPELRASSEN EN WRATZIEKTE. De Plantenziektenkundige dienst te Wage- ningen schrijft ons; De N. A. K. stelt zich op het standpunt, dat in het algemeen slechts die nieuwe aardappel rassen voor keuring worden aangenomen, wel ke onvatbaar zijn voor wratziekte. De uitspraak of een ras onvatbaar wordt geacht, dus „erkend kan worden te belmoren tot de voor wratziekte onvatbare soorten" geschiedt, na gepleegd over leg, door dr. Oortwijn Botjes en den Planten ziektenkundigen Dienst. Het onderzoek, dat noodig is om tot deze erkenning te geraken heeft zoowel te Oostwold als te Wageningen plaats en ls dus een combinatie van veld- en laboratoriumonderzoek. Voor een goeden gang van zaken stellen on- dergeteekenden de volgende regeling voor: Voor het verkrijgen van „de erkenning van onvatbaarheid voor wratziekte" is het nood zakelijk dat de kweeker van een nieuw aar dappelras gedurende twee opeenvolgende jaren respectievelijk tenminste 40 en 100 knollen zendt aan het adres van Dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold (Oldambt). De toezending moet fran co in Maart beschieden. Het onderzoek te Oost wold geschiedt kosteloos. Van de 40 knollen, die het eerste, jaar ge zonden worden, worden door dr. Oortwijn Bot jes 10 knollen gebruikt voor een zeer voorloopig orienteerend onderzoek omtrent de cultuur waarde van 't nieuwe ras. De opbrengst van deze 10 knollen zal ten deele aangewend worden voor het door den Plantenziektenkundigen Dienst te verrichten laboratoriumonderzoek. Voor onderzoek van die monsters, die hiervoor in aanmerking komen, is een bedrag van 10 cent per monster aan den P. D. verschuldigd. Naast dit onderzoek, dat dient om te komen tot „erkenning" van onvatbaarheid voor wratziek te", bestaat de gelegenheid voor een „voor-on derzoek met betrekking tot de vatbaarheid der nieuwe rassen voor wratziekte". Dit vooron derzoek geeft "dus geen uitspraak omtrent de onvatbaarheid dezer rassen. Het kan echter den kweeker een aantal zaailingen aanwijzen die vatbaar zijn en die dus niet verder in cultuur behoeven genomen te worden. Het vooronder zoek is daarom o.i. zeer gewenscht, daar het den kweeker werk bespaart, maar het is niet verplichtend gesteld voor de „erkenning van onvatbaarheid voor wratziekte". Indien de kweeker een vooronderzoek wenscht zendt hij vóór I Dec. een drietal, indien eenigs- zins mogelijk, groote knollen, aan den Planten- zieketenkundigen Dienst. Het onderzoek heeft dan in den loop van den winter plaats en vóór den planttijd wordt medegedeld welke rassen vatbaar zijn gebleken. Voor dit vooronderzoek is een bedrag van 10 cent per monster ver schuldigd. Het vooronderzoek kan ook plaats hebben te Oostwold. Noodig is dan, dat in Maart aan dr. Oortwijn Botjes 10 knollen gezonden worden. De kweeker ontvangt alsdan in den nazomer of herfst bericht welke rassen vatbaar gebleken zijn. Het onderzoek te Oostwold geschiedt gra tis. Het is wenschelijk dat het vooronderzoek, zoowel bij den Plantenziektenkundigen Dienst, als door dr. Oortwijn Botjes plaats heeft. Is het aantal beschikbare knollen te klein, dan kan het vooronderzoek te Oostwold achterwege blij ven. Wij hopen, dat in bovenstaande regeling vol doende duidelijk is aangegeven, welke werk wijze voortaan door de kweekers van nieuwe aardappelrassen zal moeten gevolgd worden, om tot de ekenning van voor wratziekte onvat baarheid hunner rassen te geraken. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuidelijken wind, neve lig tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius R K Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar lederen Maandagavond van 9 tot hall 11 repe titie van het gemengd koor van den K K. GorzeD tn het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „SL Eloy", gebouw R. K. Volksbond lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om' half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur vaD den Ned. R. K Volksbond lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" ldirigent Paul v d. Putten) Groote zaal van den- R K- Volksbond. lederen Woensdagavond hall 9 verplichte bijeenkomst St. Jos Gezellen Schiedam I Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses lederen Donderdag om 8 uur repetitie R K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K Volksbond lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R K. Volksbond lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond det R K E.H.B.O ln het gymynastiekiokaa) der Eerw Broeders. Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 10 repetitie Koninkl Zangvereeruging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse Gebouw R K. Volksbond lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd Schiedam van den Ned. R K Bond van Overheidspersoneel „St Paulus", Tusschen 8 een 8.30 uur „klachten" voor d« leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R K Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St Antonius" Van halt 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. SCHOORSTEENBRANDJES Zaterdagmiddag is de brandweer uitgerukt voor een Bchom'steenhraind te® huize van C. v. G. in de Kreupelstraat. Burgers hadden den brand Inmiddels met zout gebluiscbt. Gistermorgen heeft 'n politieagent met be hulp va® den- bewoner een schoorsteenbrand gebluschit ten huize van S. aan de Beijeirland- sche straat. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1314 Januari GEBOREN: Antonius M., zoon van H. J. van der Poort en M. M. de Ridder, Dr. Noletstraat 1 Johannes B., zoon van A. Hofmeester en H. Kors, Singel 47 Catharina J. H., dochter van J. H. W. Scholte en C. J. M. varJV s, Vlaard. straat 6. OVERLEDEN; E. Jurgens, 6 jaren, Nassau- laan 75, Inwijding paviljoen mgr. Goumans. In het geheel omgebouwde paviljoen van de pastorie van de H. Petruskerk te Bandoeng heeft in tegenwoordigheid van vele genoodig- den de officieele overdracht en inwijding plaats gehad van het verblijf van Mgr. Goumans. Tegenwoordig waren behalve mgr. Goumans zelf en al de geestelijken der stad; de leden van het installatie-comité, die door hun ijverige bemoeienissen den stoot gegeven hebben, dat al de geloovigen van de prefectuur Bandoeng hun gaven bijeenbrachten om den eersten Pre fect van Bandoeng een waardig verblijf aan te bieden. Verder was er nog een afvaardiging van het kerkbestuur. Mgr. Goumans verrichtte zelf de korte in- wijdings-ceremonie, waarna hij in enkele har telijke woorden bedankte, dat men voor den eersten prefect van Bandoeng zulk een keurig verblijf had ingericht. Vooral dankte hij pastoor dr. A. van Asseldonck voor al de moeite en j zorg, welke deze zich getroost had voor en tijdens het tot stand komen van dit werk; dan het installatie-comité, dat met veel ijver en j toewijding de benoodigde gelden heeft ingeza meld, en al de geloovigen van de prefectuur, die zoo mild hebben gegeven. Pastoor dr. Van Asseldonck antwoordde hier op, de hoop uitsprekend, dat Mgr. deze vertrek ken nog lang mocht bewonen tot zegen van deze prefectuur. De nieuwbouw ziet er werkelijk mooi uit: alles zuiver in stijl gehouden, streng en modern van lijn. Het ameublement van de zitkamer, een ge schenk van de Eerw. Zusters Ursulinen, werd ontworpen door den architect Van Oyen en uit gevoerd te Soerabaja. DE KATOENWEVERS IN LANCASHIRE. LONDEN, 13 Januari. (R.O.) De organisatie van alle katoenwevers in Lancashire in één groote vakvereeniging zal Dinsdag door de tal rijke distriötsvertegenwoordigingen der „Wea vers-Amalgamation" ter sprake gebracht wer den. Bij een verwezenlijking van het plan zouden 100.000 katoenwevers tot één groote vakorgani satie behooren. Dinsdag 17 Januari Turnuitvoering van de R. K. S. V. Excelsior in den R. K. Volksbond te 8 uur. Woensdag 18 Januari Jaarlijksche algemeene vergadering der R. K. Radiovereeniging, in den R. K. Volksbond te half 9 uur. Jaarlijksche algemeene vergadering van de R K. Radiovereeniging „St. Liduina" in boven zaal R. K. Volksbond 8.30. Donderdag 19 Januari 8 uur groote propagandavergadering Bijzondere Vrijwillige Landstorm in den R. K. Volksbond, groote zaal. Maandelijksche vergadering der R. K. Propa- gandaclub St. Jan, in Musis Sacrum, te half 8 21 Januari Soirée Onderling Kunstgenot, Harmonie Nieuw- straat 8 uur. Zondag 22 Januari Feestavond van de R. K S. V. Excelsior ia den R. K. Volksbond, te 8 uur. Zondag 29 Januari Jaarfeestvergadering der St. Barbara-vereeni- ging in den R. K. Volksbond, te 8 uur. Donderdag 9 Februari Propaganda-feestavond der R. K- Radio vereeniging, in den R. K. Volksbond. Groote Propaganda Feestavond R. K. Radio vereeniging „St. Liduina" met medewerlang van de R. K. Tooneelvereeniging „St. bervauus opgevoerd wordt „Willy's Trpuwdag in R. K. Volksbond, aanvang 8 uur. 8 Salzburg gezien uit de tuinen van het paleis Mirabelle, 17 Jan.: Groote Schouwburg, De duivel op aarde (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) Paljas (Ital. Opera) 8 uur (voor volw.) Nuts- zaal, Guarneri-kwartet, 8 uur. i 19 Jan.: Groote Schouwburg, De reis vaa Noch op de wateren (Amsterd. Tooneelver.) 20 Jan.: Groote Schouwburg, De vliegend® heks (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Dat 's goed bekeken (Bouwmeester-revue) 8 uur, Zondf'ï ook 2 uur. I Bioscopen: Goedgekeurde programrr t s tot en met Donderdag 19 Januari in: Grnnct l'héatre, Die Herrin von Atlantis, (voor 1- wassenen): Thalia, Emma; Olympia. Dmio: der renbaan (voor volwassenen); Royal. h will nicht wissen wer du bist (voor volwas. I nen)Studio '32, Die drei Groschen Oper (voor volwassenen); Luxor, Siegfried; Centraal, Do dood van den Vampyr, (voor volwassenen)» Corso, Wilde Orchideeën (voor volwassenen); Colosseum, Liefdescommando (voor volwassen nen). - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1