Oude Couranten te koop Sanguinose KLEIME'AMMOMCE f f f f f AN IJ S M E LKT AB LETTE N M.&P.S. WAAROM HOOFDPIJN SANGUINOSE DINSDAG 17 JANUARI 1933 DE VOEDING VAN DEN DESAMAN De regeering vindt 2i cent per dag voldoende. Scherpe critiek van de „Koerier". UIT DE DUITSCHE TOONEEL- WERELD. Vorstelijke beschermers en hun eigenaardigheden. WILLY BURMESTER. t BEZUINIGINGEN IN ENGELAND. ADRIANA JOHANNA TERLINGEN ANTCN GE0RG JUSTINUS CCRNELIS WILKENS Anna Adrienne Henriëte Marie Camp PHILIPPUS JACOBUS HOFFMANN G. J. VAN APELDOORN LOUIS VAN WAESBERGHE Josephine Mutsaerts ANGELA JOHANNA MARIA W1LKING Joseph L. M. Maertens WILLEM AREND VISSER VRAAGT HET AANGEWEZEN MIDDEL TEGEN HOEST, VERKOUDHEID en GRIEP merk frisch Zijt H OPENBARE VERKOOPING. NA ADVERTEEREN KOMT ZONNESCHIJN Polderweg no. 69, Noordvestlaan 42, Noordvestsingel 57 en 59, Ongebruikte exemplaren. Tot en met 1000 Ko4 ct. p. Ko. Boven 1000 Ko. tot en met 2500 Kolx/ï ct. p. Ko. Boven 2500 Ko. tot en met 5000 Ko3 ct. p. Ko. Af te halen aan het hoofdbureau van DE MAASBODE, Groota Markt 30, Rotterdam en onze verschillende bijkan toren. Groote hoeveelh. bijzondere prijzen, franco wal R'dam VAN DAM Co. ST. LIDUINA-BEELD BROOD- EN BANKET- ƒ1— PER WEEK HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL BEZICHTIGING Kabouter-annonces: on overtroffen in kracht en uitwerking. Tr In het communiqué van een gehouden bui tengewone vergadering van den Raad van Ne- derlandsch-Indië ter bespreking van de sui kerproblemen is als mededeeling van den di recteur van Binnenlandsch bestuur over de kosten van voeding van den desaman vermeld: .Gebleken is, dat het thans voor volwassenen mogelijk is, zich voor 2 ct. per dag te voeden." Deze mededeeling heeft het Volksraadslid Koesoemo Oetoyo aanleiding gegeven de re- geering eenige vragen te stellen ten einde nader over deze kostenberekening te worden ingelicht. O.m. heeft hij gevraagd op hoeveel maaltij den per dag is gerekend waaruit elk maal be staat met opgave van het gewicht van de be- standdeelen. De regeering heeft op die vragen o.m. ge antwoord: De lage voedingskosten van 2)<4 cent per dag voor een volwassen persoon zijn niet in afgelegen desa's met opvallend weinig ruilver keer geconstateerd, doch in normale platte landsdesa's, welke wat dit betreft, als typee rend voor ruime omliggende gebieden kunnen gelden en niet als uitzonderingsgevallen be hoeven te worden aangemerkt. Voor 2% cent kan blijkens het resultaat der gehouden onderzoekingen in de betrokken streken de volledige dagelijksche voeding voor een volwassene verkregen worden. Bij dit be drag is niet op de aanwezigheid van eigen voedselvoorraden gerekend. Het aantal dagelijksche maaltijden heeft, voorzoover de Regeering bekend is, dank zij de voldoende voedselvoorraden, in geen der onderzochte 6treken, noch elders, wijziging ondergaan. Een zekere versobering ten aanzien van het gebruik van bijspijzen wordt wel van verschil lende zijden gemeld doch de indruk is nog niet gewekt, dat deze maatregel van aanpassing de voedingswaarde der maaltijden aanmerkelijk heeft aangetast. Der Regeering zijn dan ook ondanks het feit, dat de aandacht van den Dienst der Volksgezondheid voortdurend op deze mogelijkheid gevestigd is, tot dusverre geen gevallen bekend, waarin de gevolgen van eenzijdige of te zwakke voeding aan den dag rijn getreden. Dat een dagrantsoen ter waarde van 2 J4 cent niet anders dan weinig krachtig kan zijn, kan de Regeering niet zonder meer beamen. Dit is, evenals in normale tijden, ook thans afhankelijk van de voedingsmiddelen, welke men zich verschaft en zal plaatselijk en indi vidueel verschillen. De vrij ruime voorraden, welke in de meeste gevallen voorhanden zijn en de sterke prijs daling ook der bijkomstige voedingsmiddelen, zullen in het algemeen naar verwacht mag worden, de bevolking in staat stellen hare nor male voeding althans wat de voorname be- standdeelen daarvan betreft te handhaven, zoodat voor vrees voor ondervoeding naar het oordeel der Regeering voorloopig geen aanlei ding bestaat. Dit antwoord heeft de „Koerier" aanleiding gegeven, tot een zeer scherpe critiek; een cri tiek welke te meer opvalt en aan waarde wint, nu ze komt van het Katholieke dagblad in Indië, dat bovendien reeds meermalen heeft blijk gegeven in tal van artikelen, ten opzichte van den tegenwoordigen droeven toestand van de desa-gezinnen goed geïnformeerd te zijn. We laten hier het antwoord van de „Koerier" op de regeeringsverltlaring in zijn geheel vol gen: „Wij hopen, dat de heer Koesoemo Oetoyo zich niet met dit verkeerd kluitje in het sui kerriet zal laten sturen, doch integendeel krach tiger zal insisteeren: Hij kon b.v. vragen, of de Regeering ook van meening is, dat de desa man een mensch is. Hij kon vragen, of het niet wenschelijk is, dat de Regeering zelf eens de proef op de som nam: de G.G., de Raad van Indië, de departements-directeuren (de gobang- man Mühlenfeld voorop) en verdere Regee- ringspersonen te verplichten eens een week of wat op 2 cent te vasten. Een „zekere versobering ten aanzien van bijspijzen" zou de oomes geen kwaad doen, en ondervinding is een goede leermeesteres, ofschoon er ook menschen zijn, die nooit iets leeren. Van ondervoeding weet de regeering niets, blijkbaar weet zij ook niet, dat ook vóór den crisistijd heele streken in Midden-Java aan ondervoeding en armoede leden. Bij deze „traditioneels en onoordeelkundige samenstelling" van hun voeding (stommerik- ken, dat ze ook niet oordeelen meer noodig te hebben dan door de Regeering als voldoende wordt geconstateerd, en nog stommer, dat ze zoo arm zijn en bij de normale jaren" ver geleken, is de toestand nu „niet buiten verhou ding'' erg. Maar een Regeering over een volk, dat voor 2% cent per dag leeft, met maand salarissen over de 1000, is dan óók niet bui ten verhouding. Doch wij gunnen den Regee- ringspersonen hartgrondig de ondervinding van vasten op 2^ cent. Twee en een halve centEen kip vreet meer aan gabah op per daj;, en die heeft geen land rente, zout-accijns e.d. te betalen, heeft ook geen huis en kleeren noodig. „Dat een dagrantsoen ter waarde van 2 cent niet anders dan weinig krachtig kan zijn, kan de Regeering niet zonder meer be amen." Dan kan de Regeering ontstellend weinig Dat dit ergelijk luchthartig antwoord weer een flater van den eersten rang is, ziet natuur lijk iedereen behalve de Regeering. Dat de bevolking door dit antwoord gegriefd en ver ontwaardigd zal zijn, voorziet ieder ander, be halve de Regeering. Dat op vergaderingen, die rechtmatige ver ontwaardiging krachtig gelucht zal worden en de niet-schuldigen dan de straf-gevolgen moeten ondergaan, voorziet en vreest ieder, behalve de Regeering. Welk groot staatsman zei ook weer tot zijn zoon: „Mijn zoon, je zou versteld staan, als je wist, met hoe weinig verstand een land kan geregeerd worden." Ja: kan geregeerd worden. Gelijk wij ver steld staan, hoe iemand van 2 y. cent per dag kan leven. Maar beide zijn er dan ook naar. We moesten vooral wat meer aan dieren bescherming gaan doen in Indië, dan evoluee- ren we langzamerhand wel tot menschenbe- scherming." HAMBURG, 16 Januari. (W.B.) De inter nationaal bekende vioolspeler prof. Willy Bur- mester is heden alhier aan een hartverlamming overleden. Burmester was 64 jaar oud. MAMMOETSCHEDEL GEVONDEN. RIAZAN, 15 Januari. (V. D.) Duikers, die werkzaamheden verrichten in de rivier Oka, hebben een uitstekend geconserveerden mam moetschedel gevonden, die bijna 180 kg. weegt. LONDEN, 16 Januari (V.D.) De „Daily Te legraph" meldt, dat de nieuwe douanetarieven tot nog toe 26 millioen pond sterling hebben opgebracht en dat deze inkomsten tot einde Maart waarschijnlijk een bedrag zullen berei ken van 33.000.000 pond sterling. In parlementaire kringen heeft men boven dien den indruk, dat bezuinigingen ingevoerd kunnen worden, waardoor belangrijke belasting verlagingen mogelijk zijn. De kanselier van de schatkist begint thans met de voorbereidingen voor de nieuwe begroo ting, waarbij hij zich zal laten leiden door het principe van strenge bezuiniging en de nood zakelijkheid van belasting-verlaging. Waarschijnlijk zullen alle adviezen van de be zuinigingscommissie, die een totaal van 100 mil lioen pond sterling aan bezuinigingen heeft voorgesteld, niet kunnen worden uitgevoerd. De rrgeering zal echter een deel van de voor stellen der commissie overnemen. DE LOCK-OUT IN LE HAVRE GEËINDIGD. PARIJS, 16 Januari. (R.O.) Naar uit Le Havre gemeld wordt, is de uitsluiting van ha venarbeiders hedenmiddag geëindigd. Dinsdag morgen zal het werk worden hervat. (Van onzen Berlijnschen Correspondent) De rijkste kunsttempel van de heele aarde is allang op de flescb en kleinere inrichtineen van dezelfde soort hoeven zich dus niet te ge- neeren wanneer ze het niet langer bolwerken kunnen. De Metropolitan Opera in New York, de stichting van multi-millionnairs als van der Bilt, Harriman, Astor, Baker, Morgan, Whitney en dergelijke vorstelijkheden uit de wereld des groot-kapitaals, heeft reeds verleden jaar bet loodje moeten leggen en moest de hulp van Rockefeller inroepen om het smadelijk lot van publieken verkoop te ontgaan. Een bezoek aan deze inrichting op een gala-avond behoorde vroeger tot de dingen, welke men niet licht vergat. Alle kleinoodiën van de Rue de la Paix en de Place Venóme op een hoop gewor pen, hadden nog maar een treurig figuur ge maakt naast de bergen van bijouterieën, welke daar ten toon werden gesteld zonder echter toch den indruk te maken, die er van verwacht werd. Want het werd in de wandelgangen van deze opera soms pijnlijk duidelijk, dat het al weer een kunst op zich zelf is, de kunst van juweelen dragen; en dat deze gave volstrekt niet altijd te zamen gaat met de kunst ze met kruiwagens tegelijk te koopen. Het lieercnma- terieel was navenant, zullen we maar zeggen, en al deze leden van New Yorks upper four hundred ergerden zich inwendig ten zeeirts niet van wege de enorme sommen, welke zij hadden moeten betalen om Caruso of een an dere ster te hooren zingen, maar wijl zij nun tijd veel liever gebruikt hadden om naar een clown te kijken, die degens slikt. Duitschland bezit geen opera van milliar- dairs maar het bezit een goed gefundeerde theatertraditie en het is voor gezegd land dus zeer pijnlijk, dat de-eene schouwburg na den an deren zijn deuren moet sluiten. Zoo pas heeft de Pruisische rekenkamer weer een memorandum aan den landdag ingezonden, waarin eenige cijfers over de Pruisische staatstheaters gege ven worden. Deze inrichtingen zijn van ouds her een twistappel tusschen den minister vau financien en dien van schoone kunsten. De eerste moppert over elk artistiek deficit, dat hij uitgenoodigd wordt op zijn begroeting te brengen en aan te zuiveren. Hij voelt er voor, dat de theaters in deze benarde tijden hun on kosten zelf bedruipen en vindt, dat ze geslo ten beliooren te worden wanneer ze daar geen kans toe zien. De man van de hoogere opvoe ding kan zich met deze boekhoudersinzichtec natuurlijk onmogelijk vereenigen en verklaart dat de wereld vergaan zal, wanneer de thea ters ophouden hun artistiek krachtvoer over de bevolking uit te strooien. Natuurlijk heeft de man met de z.g. boek- houdersziel ten slotte toch aan het langste eindje getrokken althans met dien verstande, dat Pruissen een paar van zijn theaters van zich afgestooten heeft. Het heeft Wiesbaden en Kassei prijs gegeven en deze inrichtingen voor loopig aan de gemeenteraden van de twee ste den overgegeven. Het Schildertheater in Berlijn werd in een separate N.V. omgezet. De Kroll- opera wordt van geval tot geval verhuurd, zoodat eigelijk allen nog maar de staatsopera Unter den Linden en de schouwburg op de Gen- darmeriemarkt als staatstheaters overblijven. Volgens het memorandum van de rekenka mer hebben de Pruisische staatstheaters in 1929 over de tien millioen mark aan den lande gekost. In 1930 nog een kleinigheid meer, maar toen is men toch gaan vinden, dat deze som men wat erg hoog waren en begon men eenige bezuinigingen in te voeren. In 1931 zonk het deficit daardoor op 8,6 millioen maar dat was nog te veel en daarom ging men er toe over zich een paar kunsttempels van den hals te schuiven. Maar het tekort voor 1932 wordt toch nog op 6,4 millioen mark geschat en dat is zoo veel, dat men door blijft zinnen op nieuwe be zuinigingen. Dit laatste te meer, wijl de ten- denz der inzinking aan blijft houden. Kon in 1913 de intendant nog 69 van zijn uitgaven door inkomsten dekken dan was dat in 1931 nog maar met 35 he$ geval. De Staatsopera Unter den Linden, de meest representatieve in richting van haar aard en de tempel, waar de Ueberkunst om zoo te zeggen met handenvol uitgestrooid wordt, kon maar 26 van haar onkosten door eigen inkomsten dekken. In vroegere jaren hoefde men zich over der gelijke kleinigheden het hoofd niet te breken want toen zat het in Duitschland allerwegen vol met potentaten, die, eene oude traditie ge trouw, eene groote voorliefde voor het theater leven aan den dag legden en nimmer schroom den voor de bevordering ervan diep In eigen zak te grijpen. Vaak verlangden deze vorsten als een soort compensatie voor hun offers het recht voor zich op zich met allerlei details van het bedrijf bezig te houden en dat had soms zijn goede zijde maar soms ook niet. Een uitmuntend theatervakman is b.v. her tog George II van Meiningen geweest. Deze landsvader was van alle geheimnissen der branche op de hoogte en zag evenzeer kans een pakkend speelplan te ontwerpen als schetsen voor nieuwe coulissen. Hij bemoeide zich met elk detail van de opvoeringen, in zijn theater en zijn bemoeienissen waren bijna altijd vruchtdragend, zoodat dat hij een der voor naamste reformatoren van den Duitschen schouwburg geworden is. Hij had den moed allerlei ouden rommel overboord te werpen en door nieuwe, maar goede, begrippen te ver vangen. Hij bezielde tot zelfs de figuranten toe en lang stond Meiningen onbestreden aan de spits van de schouwburgkunst in de Duitsche gauwen. Hertog George was daarbij een bemin nelijk man, die niet aan eigenwijsheid Jeed. Wanneer een speler met hem van meenin^ver schilde, kon bij ook zeer krasse vormen van tegenspraak goed verdragen, aangenomen al tijd, dat ze gefundeerd was. Van ietwat andere allures was de hertog van Brunswijk, die zijn loge gewoonlijk in gezel schap van den grooten dog betrad. Beviel Iets tijdens een voorstelling hem niet, dan kneep hij dat beest in zijn staart met het gevolg, dat het luide begon te janken. Voor de kunste naars was het echter nog hinderlijker, dat Zijne Hoogheid, wanneer hij slecht geluimd was, na afloop van de voorstelling het stuk In de leeg geloopen zaal van voren af aan deed spelen. In plaats van echter zijn hond tus schen beiden te laten komen deed hij dat dan zelf en dat dan gewoonlijk niet op een zeer beminnelijke manier. Willem II, de tegenwoordige slotheer van Doorn wist natuurlijk ook veel meer van het theater af dan alle theater-manen bij elkaar genomen en hij voelde vaak den drang hier van blijk te geven. Erkend moet worden, dat de keizer inderdaad zeer gelukkige invallen en een goed gevoel voor eusceneering had. Maar daarentegen kan men veel aanmerken op de keuze van de stukken, waarvan hij de opvoering afdwong. Soms ging hij nog in an dere richting over de schreef. Toen Kleist's „Prinz von Homburg" eens opgevoerd zou wor den. wilde de keizer de scene geschrapt zien, waar de prins een zekeren angst voor den dood aan den dag legt. Want volgens den keizer past dat in een vorst niet. Niet zonder moeite slaagde men erin den keizer tot het inzicht te brengen, dat het stuk al zijn beteekenis zou verliezen wanneer men er de voornaamste scene uit sneed. De vorst van Hessen Kassei was ook een theater-vriend op zijn manier en nam altijd met zijn adjudant von Haringen in zijn loge plaats. Met dezen getrouwe onderhield hij zich dan in zijn krakend stemgeluid over koetjes en kalfjes en over de gebeurtenissen van den dag en dat was voor de kunstenaars nogal storend, om van het publiek maar te zwijgen. Nu was Gabillon eens geëngageerd en deze ver loor bij de kraakstem van Zijne Hoogheid zijn geduld en gaf daar kond van door een luid stuit te stooten. De vorst, midden in een aangename conversatie gestoord, wist niet wat hij hoorde maar Haringen, wien het aan tegen woordigheid van geest niet óntbrak, verklaar de, dat Gabillon slechts een nieuwe nuance in zijn spel aangebracht had. De achterdoch tige heerscher was met deze slagvaardige uit vlucht echter niet heelemaal tevreden. Hij liet onverwacht het bewuste stuk, het betrof de Drie Musketiers, nog eens op het speelprogram zetten maar Gabillon was al lang gewaar schuwd. De vorst zat met beide handen aan zijn ooren toe te luisteren en Gabillon siste een oorverdoovend stuit, priecies op dezelf de plaats, waar hij dat de eerste maal ook had gedaan. Het auditorium begreep van die interpolatie natuurlijk niets maar de hooge heer was gerustgesteld en ging dadelijk daar na tevreden naar huis terug. Een groot vriend van het theater was ook koning Lodewijk II van Beieren. Deze liet heele stukken spelen, waar niemand dan hij zelf bij toegelaten werd en blijkbaar voelde hij zich in een gansch leeg theater, waar de meeste menschen een soort beklemming krij gen, erg op zijn gemak. Lodewijk voerde geen regie maar hij greep toch vaak in den arbeid van zijn regisseurs in en daarvan vertelt Pos- sart een en ander in zijn herinneringen. Lode wijk, de groote romanticus, was tot op zekere hoogte erg op preciesheid gesteld en op histo rische echtheid. Eens werd er een stuk ten tooneele gebracht, dat in St. Cyr speelde. Na afloop der voorstelling kreeg Possart van den koning een briefje, met verzoek zich niet te slapen te leggen vóór hij kennis genomen had van eenige boeken, welke Z. M. hem zou doen geworden en waaruit duidelijk blijken zou, dat zijn ensceneering van een bepaald onderdeel totaal valsch was. Om 12 uur in den nacht verscheen inderdaad een koninklijke bode, gewapend met een boek en daarin stond te lezen, dat de scene, waar het om ging, zich in de audiëntiezaal en niet op een binnenplaats te St. Cyr afgespeeld had en dat Lodewijk XIV aan zijn rechterhand den prins van Wales gehad had en links de konin gin van Engeland en niet omgekeerd. Ook de dauphin had op een verkeerde plaats gezeten en dat was eveneens het geval met den hertog van Orleans geweest, fossart antwoordde den monarch op diens, bij het boek ingesloten brief je, dat hij de gewenschte veranderingen wel aan kon brengen maar dat de gezichten van de Fransche majesteiten dan gansch achter hun hofhouding verborgen zouden raken. Waar op Lodewijk te'drie uur in de morgen ten ant woord schreef: „De gezichten van de koningen van Frankrijk zijn mij onverschillig; ik ver lang echter historische juistheid". DE BIJBEL OP SCHOOL. In de Jahuari-aflevering van het mooie tijd schrift ,,'t H. Land", uitgave der H. Land stichting, schrijft drs. J. Eyckeler over de noodzakelijkheid, dat het onderricht in de bij- belsche geschiedenis zich meer aanpast aan den huidigen stand der wetenschap, wil het geloof der leerlingen later niet in gevaar ko men. Er is vooruitgang, maar nog niet vol doende en ,,'t B. Land", hoe verdienstelijk ook, is niet geschikt voor het te bereiken doel. „Wat er bereikt moet worden, is, dat de leeraar in heel zijn geestesgesteldheid geleide lijk den Bijbel als het ware aanvoelt en daar door in staat worde gesteld rond de verhalen, welke hij behandelt, de atmosfeer te scheppen welke hing rond de oude gebeurtenissen. Hij hoeft misschien nooit iets zuiver over te ver tellen van wat hij las en toch zal er in zijn geest een overvloed van dingen huizen, die hij bezit zonder te weten, waar hij ze vandaan kreeg. Door de belangstelling, welke wij meer in 't bijzonder aan de onderwijswereld gaven, heeft de wereld van 't Onderwijs zich ook met meer concrete vragen tot ons gericht en wij hebben het vertrouwen, daar de stuwkracht meer van het onderwijs uitgaat dan van ons, dat het volgend plan geestdriftig zal ontvan gen worden. De N.V. Palestina in Beeld", gevestigd te Nijmegen heeft ons gevraagd oX de Redactie parallel aan het tijdschrift ,,'t H. Land" niet de wetenschappelijke leiding wilde op zich ne men van een of meer series photografieën met verklaring, welke een nuttig illustratie-mate riaal bij het onderwijs der Bijbelsche Geschie denis zouden vormen. Wij hebben na lang be raad met allerlei onderwijs-autoriteiten bet volgende plan opgezet. Wij zouden beginnen met tien series van tien photographieën, groot 15 X 10 c.M., prach tig uitgevoerd met hoogglans en aan den ach terkant geheel bedrukt met uitvoerige verkla ring. Elke serie van tien photo's vormt een geheel en belicht een bijzondere zijde van de Bijbelsche Geschiedenis. Zoo zijn volop in bewerking Serie I. Het handelswezen in Israël. Serie II. Het landschap van Palestina (I). Serie III. Politieke verhoudingen in den Bijbel. Serie IV. Godsdienstige verhoudingen in Is raël. Serie V. Het landschap van Palestina (II). Serie VI. Cultuurverschijnselen in het lani van den Bijbel. Serie VII. Heilige plaatsen in Palestina (I). Serie VIII. Heilige plaatsen in Palestina (II). Serie IX. Volksleven en volksgebruiken in den Bijbel. Serie X. Geschiedenis en Legenden. Dat zouden dus samen 100 photographieën zijn, welke te zamen in tien mappen 10 gulden zouden kosten. In de mappen zelf zou voor elke serie een ander aardrijkskundig kaartje geteekend staan, dat elke onderwijzer gemakkelijk op het bord kan nateekenen. Op dat kaartje worden aan gegeven heel bijzonder die plaatsen, welke in de betreffende serie genoemd worden en be handeld. De verklaring welke op den achterkant der foto staat, is zoo opgezet, dat de leeraar on middellijk een zeker aantal verhalen uit den Bijbel ban groepeeren en ze van bet bepaald standpunt uit der serie kan belichten. Hij moet voor dit werk natuurlijk niet te doen hebben met kinderen, die de verhalen niet of niet voldoende kennen, maar hij moet, profiteerend van wat ze reeds kennen, hun eigen denkkracht uitlokken, en, terwijl hij hun geheugen opfrischt, het nieuwe gezichts punt duidelijk maken. In plaats dat de leeraar de verhalen weer opnieuw in eindelooze reeks achter elkander behandelt, groepeert hij ze (dus) rond (b.v.) het ééne feit van 't handeldrijvende Israël. De aankoop van 't stuk land in Hebron, dat Abra ham kocht om Sara te begraven, de naar Egyp te trekkende broers van Jozef, de spionnen van Mozes, het aardige tafereel van den ouden Jacob, die een zak amandelen meegeeft voor den heer uit Egypte, zooals een Nederlandsche boer een mandje kersen zou sturen naar een weldoener in de stad, de om komkommers en knoflook morrende Joden in de woestijn, dat alles vormt reeds een heelen brok bijbelsche geschiedenis. Het is voor den leeraar zelf niet moeilijk om bij de kinderen, door ze even op weg te helpen, die half of heelemaal gekende verhalen voor 't ruitje aan hun geheugen te doen terugspringen en daardoor blije verras sing te schenker van 't door eigen zoeken ver kregen resultffim. Hetgeen immers altijd veel beter is, dan 't kind maar passief te laten zit ten en hem met onze wijsheid vol te stoppen. In een serie kaarten, welke 't handelswezen illustreert, zit per se natuurlijk niet veel zui ver godsdienstigs, maar de verhalen, die er bij te pas komen, hebben dat wel. Wat er door deze serie en soortgelijke, nu hijzonder bereikt wordt, is, dat die verhalen door 't bijzonder contact, dat ze hier krijgen met het dagelijk sche menschenleven, onwillekeurig, zonder veel gespreek en geredeneer, in den geest van het kind, die concreetheid krijgen, waardoor ze en voor 't geheugen onuitwischbaar en voor de overtuiging onomstootbaar worden. Ik hoop, dat men ons goed begrijpt. Het ge heel van .J'alestina in Beeld" vormt geen Bij belsche Geschiedenis, maar is een prachtig hulpmiddel bij 't onderwijs en vooral bij het repeteeren der Bijbelsche Geschiedenis. Pales tina in Beeld geeft precies wat al te veel, eilaas ontbreektinzicht in de plaatselijke omstandig heden en dat weer niet met, op een plaats kunstmatig samengebrachte dingen, maar met photographisch materiaal, dat met een zeer zorgvuldig bewerkte verklaring voorzien is. Wij zouden die onzer lezers, die voor dit werk meevoelen, zeer dankbaar zijn, wanneer zij door een klein teeken van leven op dit klein artikel reageerden." DE TOESTAND IN BRITSCH INDIE. Een Reuter-telegram uit Allahabad verluidt, dat een aantal vooraanstaande leden van c)e Ronde Tafelconferentie en eenige andere Indi sche leiders zijn uitgenoodigd om met den vice- koning v. Britsch-Indië te Dehii 'n, onderhoud te hebben over den tegenwoordigen politieken toestand. SNEEUW IN OPPER-ITALI e. MILAAN, 15 Januari (V.D.) In Opper-Italië sneeuwt 't sedert 24 uur ononderbroken. Dikke sneeuwmassa's vallen neer. liet verkeer Is overal zeer gestremd. In Milaan moesten den geheelen dag sneeuwploegen de tramrails en de straten vrij houden. De treinen ondervin den vertragingen van uren. AUFGEBOT. Die Ehe wollen mit- einander eingehen: 1. der Portefeuiller PETER JOSEF HAINZ DER FüNFTE, wohnhaft in Dietesheim; 2. die ANNA WILHEL- MINA GARDON, ohne Beruf, wohnhaft in Dietesheim. Dietesheim, am 28. Dezemb. 1932. Der Standesbeamte HAINZ. De Heer en Mevrouw H. DEVEER—VROOM geven met groote blijdschap kennis van de geboorte hunner Dochter MARIA THéRéSIA JOHANNA. Eindhoven, 15 Januari 1933. Primulastraat 30. 45802 7 De Heer en Mevrouw M. LAUREY—VERHOEVEN geven met vreugde kennis van de geboorte van hunne Dochter MARIE-LOUISE. 's-Gravenhage, 16 Januari 1933. v. Eoetselaerlaan 210. De Heer en Mevrouw W. J. DROESEN— VAN NIJNATTEN geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoontje HENK. Roermond, 15 Januari 1933. Eenige kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat na een kortstondig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, is overleden, onze innig ge liefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam, C. F. TERLINGEN. Amsterdam, 14 Januari 1933. Adm. de Ruyterweg 383 (huis). Wij bevelen de Overledene in Uwe gebeden aan. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden Woens dag 18 Januari a.s. ten 7.30, 8.15 en 9.30, waarvan die te 9.30 zal gezongen worden in de Parochiekerk van den H. Franciscus van Assisië (de Boom) Adm. de Ruyterweg 406. Daarna teraardebestelling van uit de kerk op de R. K. Begraafplaats „St. Barbara", Spaarndammerdijk te circa 10% uur. Eenige en algemeene kennisgeving. ra 1 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een smartelijk Ujden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze beste Man en Vader de Hoogedelgestr. Heer in leven gep. Luik-Kolonel der Veldartillerie. Echtgenoot van Mevrouw in den ouderdom van 58 jaar. Bergen op Zoom, 15 Jan. 1933 Auvergnestraat 39. A. A. H. M. WILKENS— Camp TOM WILKENS De plechtige Requiem zal ge schieden Donderdag 19 Jan. in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, waarna de begrafenis. Geen bezoek. Hierdoor geven wij met diepe droefheid kennis, dat onze geliefde Broeder, Behuwd- broeder en Oom, de Heer Oud-Onderwijzer, heden in den ouderdom van 65 jaar, na een kortstondig lijden en gesterkt door de H.H. Sacramenten der Ster venden, is overleden. Wij verzoeken allen, die hun deelneming willen betuigen, dit te doen door vurige ge beden en H.H. Missen. Uit aller naam, K. J. HOFFMANN. Rotterdam, 14 Januari 1933. Johannes Brandstraat 24b. Gezongen H. Mis van Requiem Woensdag a.s. ten 9 ure in de Parochiekerk van den H. Fran ciscus van Assisië, Afrikaan- derplein, waarna de teraarde bestelling op de R.K. Begraaf plaats Crooswijk. Heden ontsliep in vollen vrede onze oudste mede-directeur, de Heer in den leeftijd van 54 jaren. Wie den overledene gekend hebben in zijne groote werk kracht en energie, zullen medegevoelen in het ernstige verlies, dat wij door zijn heengaan geleden hebben. De Directie v. d. N.V. ZEEPFABRIEK DE KLOK v.h. fa. J. L. VAN APELDOORN Hzn. Heerde, 15 Januari 1933. Begrafenis Donderdag 19 Januari a.s. op de nieuwe begraaf plaats. Vertrek van het sterfhuis te half twaalf. Verzoeke geen bloemen. Een Hoofdpijnpoeder a 5 ets. van Dr. J. B. Meenk en U is gelukkig bevrijd van Hoofdpijn. Portret in de poeder en driehoekzegel E.M.B. achterop. Neemt niets anders 637DGVS 10 Tot onze diepe droefheid over leed heden te Huist in den ouderdom van 51 jaar, onze dierbare Zwag r en Oom, de Weledelgeb. Heer Echtgenoot van Mevrouw Oud-Lid van de Provinciale Staten van Zeeland, Ridder van Oranje Nassau, Begiftigd met het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Namens de Familie VINCENT MUTSAERTS Tilburg, 15 Januari 1933. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. 45769 45789 3. Tot onze diepe droefheid over leed heden, in het Sk Anto- nius-Gasthuis te Utrecht, onze innig geliefde Echtgenoote, Dochter, Zuster, Behuwdzus ter en Tante,. Mevrouw Echtgenoote van den Heer in den ouderdom van 57 jaar, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. J. M. L. MAERTENS Mevrouw de Weduwe C. POHLMANN—Pieck De familie WlLKING De familie MAERTENS Hulst, 14 Januari 1933. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na langdurig, smar telijk, doch geduldig gedragen lijden, onze beste Schoonzoon, Zwager en Oom, in den ouderdom van 43 jaar. Wed. A. L. HARTNAGEL— König B. STARCKHartnagel J. STARCK C. KLAARE—Hartnagel W. KLAARE J. L. HARTNAGEL A. HARTNAGEL—De Jong A. J. HARTNAGEL P. HARTNAGEL— De Graaff L. WENSVEEN—Hartnagel J. G. WENSVEEN M. BROESTERHUIZEN Hartnagel J. BROESTERHUIZEN H. HARTNAGEL Neven en Nichten Rotterdam, 14 Januari 1933. Fabrikanten M. P. SMULDERS Rotterdam r "N 45768 30 Notaris P. SCHABERG te Schie dam zal op Vrijdagen 20 en 27 Januari aanstaande, telkens des v.m. 11 uur in het Café „De ver gulde Valk" té Kethel en Spaland in het openbaar verkoopen bij veiling en afslag De BOUWMANSWONING bestaan de uit woonhuis, stalling, schuren, hooiberg, mestput, met bijbehoo- rend erf en open grond, te Kethel en Spaland aan den kadaster Sectie B nos. 281, 282, 1875 en 1876 te zamen groot 12 Aren 93 Centiaren. Grondl. 18.57. Delflandsch sluis- geld ƒ2.31. Geheel in eigen gebruik. Aanvaarding en betaling der koop penningen 27 Februari 1933. Bezichtiging 18 en 19 Januari 1933. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris aan de Warande 125 te Schiedam. 12020S 29 De Notarissen H. B. E. BLAISSE te Schiedam en J. K. SADéE te 's-Gravenhage, zullen op Vrijdagen 20 en 27 Januari 1933, bij veiling en afslag, telkens des v.m. 11 uur, in den Ned. R. K. Volksbond te Schie dam, in het openbaar verkoopen: I. Een HUIS met tuin en ged. uit- pad, te Schiedam, groot 8 A. 62 c.A. H. Een dubbel FABRIEKSPAND met open grond en ged. straat, te Schiedam, groot 9 A. 7 c.A. Aanvaarding en betaling 27 Fe bruari 1933. Bezichtiging Woensdag 18 en Don derdag 19 Januari 1933 van 1012 en van 24 uur. Inlichtingen ten kantore van No taris Blaisse, Dam 8, alhier. 12023S 27 Zijt gij bleek Is uw tandvleesch bleek, in plaats van rood Zijn uwe oogleden van binnen flets en bleek gij spoedig vermoeid, zoodat u alles te véél is Dan is uw bloed niet krachtig genoeg; dan moet gij uw bloed versterken. Het beste middel om uw bloed te versterken is de SANGUINOSE vermeerdert de roode bloedlichaampjes; maakt daardoor uw bloed gezond en krachtig; helpt in zeer korten tijd de bloedarmoede en zenuwzwakte overwinnen. Prijs per fl. 2.de 6 fl. 3 11.12 fl 21. Bij Apothekers en Drogisten. Dc Riemerstraat 2c/4 Den Haag. NEDERLANDSCH FABRIKAAT ^boOtèr^ 6 regels 0.50 10 regels l.— 15 regels 1-50 ontwerp Adam Winter, terra cotta, hoogte 45 c.M. ƒ25, hoogte 30 c.M. 15. Instituut voor Kerbel. kunst. Leidschegracht 18, Amsterdam. 3312S zaak ter overn. aangeb. op nett. st., lage huur, pracht, invent., cassa, snelw., enz., weg. omst. ƒ1500. Vakk. g. vereischte. Br. 45801 Msb. R'dam Leerameublem., moquette stellen, tafels, bedstellen, divans, karpetten vloerzeilen, dressoirs. Spotkoopjes Simonstr.57-55-44 b, Schiek. R'dam. 6662 voor Schiedam en Omstreken, Prins Mauritsstraat 9. van de verbouwde, vergrqote en gemoderniseerde op Donderdag 19 Januari 1933 van v.m. 10—12 uur en n.m. van 24 en 7—9 uur. Toe gangsprijs 10 cent. Het Bestuur. 3313S .At

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8