J iPli irfiui 1 VRIJDAG 20 JANUARI 1933 MAX EN ZIJN VRIENDEN. t WAAR SOCIALISTEN REGEEREN. DE 40-URIGE WERKWEEK. WIJZIGING ZIEKTEWET EN DE PROVISIEREIZIGER. ANTOON COOLEN. De bestrijding van Griep. MEVROUW STEENBERGHE- ENGERINGH TE MADRID. DE VALSCHE SCHILDERIJEN IN DE VEILING-MAK. HOEVEEL VARKENS WE MOGEN FOKKEN. PEPERMUNT De oude Egyptenaren gebruik ten reeds op primitieve wijze de opwekkende bestanddeelen der pepermuntplant. Gij als mo dern mensch vindt in de origi- neele King-pepermunt ditzelfde middel ter verkwikking in ver fijnde en versterkte vorm terug. DOODELIJK ONGEVAL TE UTRECHT Esn blijde verrassing voor Francois. V t „ALGEMEENHEID". De verschijning van het eerste deel dei- nieuwe Winkler Prins-encyclopedie, geeft „Het Volk" aanleiding tot de opmerking: Onze Roomsche medeburgers voelen niet veel voor „algemeenheid" en dus hebben de katholieke intellectueelen van Nederland zich onthouden van medewerking aan de algemee- ne encyclopedie van Winkler Prins, die een vijfden druk beleeft. Er is iets van een eigen Roomsche encyclopedie op til en dus V-as de kettersche Winkler Prins „Taboe". Althans voor Nederlandsche katholieken, met prof. Aalberse als uitzondering. De Belgische katholieke professoren hebben zich niet aan deze enghartigheid gestoord en hun weten schappelijke bijdragen voor de nieuwe uitgave verleend. Wie zegt daar, dat de wetenschap geen grenzen kent. Afgezien van de onjuiste voorstelling, dat de meerderheid der katholieke medewerkers zou gezocht zijn onder de Belgische profes soren omdat de katholieke intellectueelen van Nederland hun medewerking zouden hebben geweigerd aan een „algemeene" en cyclopedie (vergelijk b.v. de nieuwe editie van Oosthoek) en hier dus van „enghartig heid" geen sprake is zouden we de voor „algemeenheid" blijkbaar zoo geporteerde „Volk"-redactie toch wel eens willen vra gen: Waarom hebt gij uw eigen'pers? Waarom hebt gij uw eigen wetenschappe lijk tijdschrift? Waarom hebt gij uw eigen uitgeverij? Waarom hebt gij uw eigen vakvereenigin- gen? Waarom hebt gij uw eigen radio-omroep' Waarom hebt gij uw eigen wetenschappe- lijke vereeniging? Waarom hebt gij uw eigen sport-vereeni- gingen? Waarom hebt gij uw eigen zangvereeni- gingen? Waarom hebt gij uw eigen kunstenaars vereeniging? Waarom hebt gij uw eigen jeugdbewe ging? Waarom hebt gij uw eigen ontwikkelings instituut? Waarom hebt gij uw eigen, bijzondere hoogleeraren? Als er van exclusivisme gesproken moet worden en van hokjeszetterij, dan, gelooven we, plaatsen de katholieken zich heel wat minder ver buiten de volksgemeenschap dan de S. D. A. P., die van de algemeenheid zoo weinig begrijpt, dat zij, de grootste po litieke partij op één na, niet eens regeerings- verantwoordelijkheid durft dragen. Een der stokpaardjes, welke de Nederland sche S. D. A. P. berijdt, is de afkeer van den monarchalen regeeringsvorm, die zóó ver gaat, dat socialistische Kamerleden niet eens de opening van vergaderingen der Sta ten-Generaal mogen bijwonen, welke de Koningin jaarlijks volgens grondwettelijk voorschrift moet verrichten. Hoe anders sociaal-democraten elders oor deelen, leert naast België, Denemarken of Engeland, nu ook Zweden. Daar werd dezer dagen de Rijksdag geopend onze lezers hebben er een foto van gezien in ons blad en de „N. R. Crt." geeft van deze plech tigheid de volgende beschrijving: Op het voorplein van het slot paradeeren troepen en op de binnenplaats van een nabij gelegen regeerkigsgebouw wacht bereden po li tie, want het is niet geheel uitgesloten, dat communisten tegen de nieuwe sociaal-demo cratische regeering willen demonstreeren. En terwijl in de Slotkapel de voorgeschreven mis opgedragen wordt en pastoor Krook voor Vorst en Rijksdag preekt over rechtvaardig heid en barmhartigheid, leiden kamerheeren de genoodigden de Troonzaal binnen, die straalt in het licht van groote kristallen luch ters. De dames van de hofhouding en de echt genooten van de gezanten nemen hun plaat sen in, Serafimerridders met hun van briljan ten schitterende ordeteekenen en de gezanten in hun kleurige uniformen, scharen zich weer zijds van den troon en officieren in groot tenue houden daarachter de wacht bij de rijksinsignes: de kroon, die over een micro toontje van de schoolradio gestulpt staat, en den rijksappel. Dan treden de leden van den Rijksdag binnen, marcheeren in st.rammen pa radepas soldaten in oude uniformen naar de groote vleugeldeuren, om daar de eerewacht te betrekken en neemt het publiek de Pat sen in, die op de banken voor de Kamerleden overgebleven zijn De stafmuziek zet een vroo lijken tnarsch in, de hofmaarschalk stampt di xe- maal met zijn staf, op de tribune verschijnen de prinsessen Louise, Sibylla, Ingeborg en Ingrid en direct daarna komt de Koning, be geleid door den premier en den minister van buitenlandsche zaken en gevolgd door den Kroonprins en de prinsen Gustaaf-Adolf, Carl, Eugen en Carl Jr., binnen, om de troonrede voor te lezen. Van de „mis" en den „pastoor" zullen wij maar niets zeggen: deze woorden hangen samen met de bedriegelijke manier, waarop aan het volk in Scandinavië het oud geloof werd ontfutseld. Maar wat zegt men van dien socialist! schen premier, die den Koning introduceert? Is het huis Bernadotte voor Zweden soms iets meer dan Oranje voor Nederland? Of zijn de sociaal-democraten hier wat benepener dan hun partijgenooten in Zwe den? Brochure van het Ned. Werkgevers verbond. Door het Verbond van Nederlandsche Werk gevers is een brochure uitgegeven, waarin het vraagstuk der 40-urige werkweek wordt be sproken. De brochure komt tot de conclusie, dat wet telijke invoering van een 40-urige werkweek over de geheele lijn als een ondeugdelijk mid del is te beschouwen ter bestrijding van de werkloosheid. Er wordt op gewezen, dat voor waarde voor behoud en hij opleving der bedrijvigheid verruiming vara werkgelegen heid in ons land is: het verlies bij aanvaarding van orders tot een minimum te beperken en °ns concurrentievermogen tegenover het bui tenland te versterken. Verlaging, niet verlioo- ging der productiekosten moet dus op den voor grond staan. Alle wegen, die van dit doel af leiden, worden verwerpelijk geacht. Zoo ook de weg van verhooging van productiekosten door werktijdverkorting met behoud van het zelfde weekinkomen, dus met verhooging van uur- en tariefloon. Wanneer evenwel niet alleen arbeld-sprel- ding, maar ook loon-spreiding wordt toegepast, dan kan zeker ln gezamenlijk overleg Inciden teel door „short time" te werken iets bereikt Sperden. Een wetsontwerp, tot wijziging der Ziekte wet. is thans bij de Tweede Kamer ingediend, daar de practijken zulks noodig maakten. De Memorie van Toelichting begint met: Het beeft ten doel om in de Ziektewet eenige wijzigingen en aanvullingen ami te brengen, waarvan de practijk van de uitvoe ring der wet de wenschelijkheid heeft aan getoond. Bij de voorbereiding van dit ont werp heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid gebruik gemaakt van de voorlichting van een door hem ingestelde commissie, waarin vertegenwoordigers van de openbare en van de bijzondere organen, belast met de uitvoering der ziekteverzeke ring, zitting hadden. Bij liet doorloopen van al de wijzigingen be merkten wij zeer vele voorbeelden, die door den minister werden aangehaald om een of ander nieuw artikel of aanvulling te motivee- ren. We waren wel eenicszins teleurgesteld, dat we bij de vele voorbeelden, nergens de practijk inzake de werking der Ziektewet, ten opzichte der handelsreizigers zagen aange haald. Zeker, we hebben steeds aangenomen en ook voorgehouden, dat art. 3 mede was be doeld voor hen, die alleen op provisie reizen, hetzij voor één of meerdere firma's. En toch heeft de practijk willekeurig gewerkt, zoodat thans, èn bij sommige Raden van Arbeid èn bij de Bedrijfsvereenigingen, nog verschillende opvattingen beerschen omtrent het al of niet verzekeringsplicht.ig zijn van provisiereizi gers, ingevolge de bepalingen der Ziektewet. Met tal van feiten zouden we dit kunnen aan halen en niet alleen wij, maar eveneens al onze zusterorganisaties. Onlangs trof ons juist nog een artikel van mr. D. S. Jessurun Cardozo, die in „Onze Strijd" met een frap pant staaltje de willekeur mede kwam be vestigen. Wat toch het geval was: Een reiziger werd ziek. Hij wendde zich tot de bedrijfsvereeniging om uitkeering van ziektegeld, doch zijn verzoek werd ge weigerd. En waarom Omdat de overwegingen van het bestuur der bedrijfsvereeniging als volgt luidden: dat patiënt sedert twee jaar voor werk geefster reist, uitsluitend op provisie, ter wijl hij voor abonnement en onkosten ver goeding ontvangt; dat hij geheel vrij is in de verdeeling van zijn tijd; dat hij niet behoeft te rapporteeren waar en bij wien bij was geweest en geen con- tróle op zijn werkzaamheden werd uitge oefend; dat elk gezagselement ontbreekt. Overwegende dat, gezien deze feiten, in casu niet van loondienst kan worden ge sproken en niet als arbeider in den zin der Ziektewet kan worden beschouwd. Met deze beslissing was de reiziger niet te vreden en bracht de zaak voor het scheids gerecht met de volgende argumenten: a.. Hij ontving van de werkgeefster een vrij abonnement op de spoorwegen; b. naast de provisie ontving hij nog een va.st bedrag van 10 per week bij een om zet beneden de 500; van 12.50 per week bij een omzet boven de 500, van 15 per week bij een omzet boven de ƒ750; c. bij inde geregeld kwitanties in opdracht van zijn werkgeefster; d. hij reisde alleen voor werkgeefster. Deze grieven werden door de werkgeefster niet weersproken, behalve de laatste (d). De reiziger had volgens haar het recht ook voor anderen te reizen. En nu kwam het scheidsgerecht met deze uitspraak: dat partijen thans verschillen over de vraag of klager arbeider is in den zin der Ziektewet of niet; dat klager meent, dat hij wel arbeider is op grond van het feit, dat hij een vaste tege moetkoming ontvangt., tevens een vrij abonne ment heeft en wissels incasseert en tevens zijn werkgever premie betaalde ingevolge de Invaliditeitswet; dat het scheidsgerecht echter van meening is, dat geen der hier genoemde argumenten de onderhavige verhouding tusschen werkgever en werknemer tot een arbeidsovereenkomst vermag te stempelen daar de gezagsverhou ding ontbreekt. Ook met deze beslissing was de reiziger niet tevreden en richte zich met dezelfde grieven tot den Centralen Raad van Beroep. Dit. college bevestigde de beslissing van het scheidsgerecht met slechts één enkele over weging, waarbij zij „zich vereenigt met en overneemt de gronden, welke tot de bestreden uitspraak hebben geleid". Ziehier dus een geval van recenten datum, dat practisch toch steunt op het zoeken naar motieven om personen, in dezen provisie- reizigers, aan de Ziektewet te onttrekken. En dan herlezen we nog eens de thans gel dende redactie van art. 4 der ziektewet, dat immers luidt: „Onder loon verstaat deze wet, elke uitkee ring^ welke de verzekerde als vergoeding voor zijn arbeid of gedurende staking van zijn ar beid, van zijn werkgever ontvangt. Als loon gelden, volgens deze wet, tevens fooien of andere ontvangsten van derden, welke verband houden met ten behoeve van den werkgever verrichten arbeid". Wanneer men nu bovengenoemd geval toetst aan bet zoo juist genoemd artikel, dan is zoo'n uitspraak toch onbegrijpelijk. Of is provisie soms geen uitkeering welke de verzekerde voor zijn arbeid van zijn werkgever ontvangt? Een ander geval wat twijfel bracht en voors hands door den Raad van Arbeid werd geacht niet te vallen onder de ziektewet, was het volgende: Een lid werkte alleen op provisie met alle kosten voor zijn rekening: hij bereis de het geheele land en kwam 's Zaterdags op kantoor, een en ander niededeelen. Omdat hier in de schriftelijke overeenkomst niet vast lag de verplichting, om Zaterdags te komen en hij gelijk werd gesteld met iemand, die voor eigen rekening werkte, kwam hij niet in aanmerking voor een e.v. uitkeering der Ziektewet. Meerdere gevallen noemen, zou te veel plaats ruimte vergen, zoodat we verder zullen gaan met te kijken, of de Minister soms hier en daar den provisiereiziger eenig houvast geeft. Het voorgestelde nieuw artikel 2a (le lid) luidt als volgt: „Degene, die in den regel voor een werkge ver of voor ten hoogste twee werkgevers bui ten de werkplaats van den werkgever persoon lijken arbeid verricht, die verband houdt met het in de onderneming uitgeoefende bedrijf, en die zich daarbij in den regel niet laat bijstaan door meer dan twee andere personen, wordt voor de toepassing van deze wet geacht dien arbeid te verrichten in dienst van dien werkgever, onderscheidenlijk van die werkge vers. Nu zou hierop onzerzijds een beroep kun nen worden gedaan, doch bij de Memorie van toelichting geeft de Minister te kennen, dat dit op thuiswerkers slaat. De dadeloogst in Zuid-Spanje is op het oogenblik in vollen gang. Bij art 4 wordt voorgesteld een nieuw lid ad. 4 toe te voegen, dat zal moeten luiden als volgt „Ten aanzien van verzekerden, die gewoon lijk slechts een gedeelte van den normalen ar beidsdag of een gedeelte van een kalenderweek in eenzelfde onderneming werkzaam zijn, wor den als gelijksoortig uitsluitend die arbeiders beschouwd, met wie zuiks eveneens het geval is. Bij de berekening van het dagloon van deze verzekerden geldt een week voor zes dagen. De Minister motiveert dit met de volgende omschrijving. „Bijzondere voorziening is noodig gebleken ten aanzien van de dagloonbepaling van ar beiders, die gewonlijk geen volle dagen of geen volle kalenderweek arbeid verrichten, enz." Hierbij worden zeer vele voorbeelden ge noemd, doch niet de reizigers. Hoe staat het met den provisiereiziger, die b.v. de eerste dagen van de week werkt voor de firma A, en de laatste dagen voor de firma B.? Zoo doorwerkende stuiten we geregeld op vraagteekens, die wij zouden kunnen plaatsen ln verband met de gewichtige vraag: Heeft de Minister wel om de provisiereiziger ln het algemeen gedacht? Of hebben zijn adviseurs hiervan nooit gehoord? Wij stellen deze vragen, opdat nu reeds onze Kamerleden een en ander zullen overwegen bij da bestudeering van dit wetsontwerp, zoodat bij de e.v. behandeling in de Kamer ook aan de handelsreizigers zal worden gedacht Onzer zijds zullen we nog wel andere stappen onder nemen, die wellicht noodzakelijk zijn om te bereiken, dat men bij het maken van wetten een groep staatsburgers, in dezen de handelsrei zigers, niet meer vergeten zal. Zoo erg ruim zijn deze toch al niet bedeeld. En onwillekeurig gaan onze gedachten naar het thans nog steeds rustende wetsontwerp: „De wettelijke bepalingen omtrent de rechts verhouding van agenten en reizigers" En in koor verzuchten we: „Hoe lang nog?" 14-l-'33. C. G. BEKKERING. In flc redactie van „De Gemeenschap". Naar wij vernemen is Antoon Coolen. die zooals men weet de journalistiek verlaat en zich in het Zuiden des lands gaat vestigen, thans ook toegetreden tot de redactie van „De Gemeenschap". JOH. A. LAAN t Te Bloemendaal is gisteren overleden de heer Joh. A. Laan, president-directeur van de N. V. Wessanen's Kon. Fabrieken te Wormerveer. PATER VICT. KRUITWAGEN O. F- M. f De plechtige H. Mis van Requiem voor de zielerust van pater Vict Kruitwagen O. F. M- zal a.s. Zaterdag te 9 uur worden opgedragen. Daarna de begrafenis. DR D. PRASER -j- Uit Stratford in Ontario wordt het overlij den op 85-jarigen leeftijd gemeld van dr. Do nald Praser, die in 1893 een tegengif ontdekte bij phenol-vergiftiging. GOUDEN KLOOSTER-JUBILEUM. 2 Februari a.s. herdenkt Mère Agnes den dag, waarop ze, vóór 50 jaar, haar professie deed in het klooster der Religieuzen Ursulinen te Maastricht. HET „BERLINER PHILHARMONISCH ORCHESTER" NAAR ONS LAND- Onder leiding van Wilhelm Filrtwangler zal het Philhariaonisch orkest van Berlijn in Fe bruari zijn jaarlijksche tournée naar Engeland maken. Op de heenreis zal men te Brussel en voor rle eerste maal te Antwerpen concerteeren en op de terugreis in Nederland optreden. Togal is een uitstekend middel tegen griep en verkoudheden. Togaltabletten verdrijven het urinezuur, dooden overal de microben en roeien dusdanig de wortel der kwaal uit. Heel aan het begin ingenomen voorkomt Togal den grieps- aanval. Schitterende resultaten. Meer dan 6000 attesten van doktoren. Een proef zal U over tuigen. Bij alle Apoth. en Drog. a 0.80. Reel. 3880-5 10 DE HONORARIA VOOR ARCHITECTEN. Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuls- vesting en Stedebouw, de vereeniging van Ne derlandsche gemeerrton en de bond van Neder landsche architecten hebben een commissie gevormd, welke de vraag zal hebben te onder zoeken of een. honorariumtabel kan worden opgesteld voor het ontwerpen van uitbreidings plannen en zoo ja, hoe deze tabel zal moeten worden samengesteld. De heer H. de Bordes is aangewezen als voor zitter.-Secretaresse is mej. Ir. J. H. Mulder. WAARSCHUWING. Met verwijzing naar zijn bekendmaking, ge daan in het Alg. Politieblad van 1 December 1932, brengt de Commissaris van Politie te Leiden, ter algemeene kennis, dat de daarin genoemde A. J. Ranzenhofer, geboren te Weenen, 14 Maart 1881, wonende te Wiener Neustadt, na in het begin van deze maand door de politie te 's Gravenhage te zijn uitgeleid, voortgaat, relaties met Nederlandsche firma's te zoeken. Thans noodigt hij reflectanten uit, naar Weenen te komen, daar het hem als z.g. herstellende zieke, onmogelijk is, de reis naar Holland te maken. Alvorens met Ranzenhofer in relatie te tre den, wordt belanghebbenden in overweging ge geven, zich tot genoemden Commissaris van Politie te wenden. Huldigende toespraak van den Bisschop van Madrid Naar wij in <he»t Madrileensche blad „El De- bate" lezen, heeft mevrouw Steenberghe-Enge- ringh, presidente van de internationale unie van Katholieke vrouwenorganisaties Zondag j.l. te Madrid voor een zeer talrijk publiek haaf aan gekondigde rede over de Katholieke vrouwen actie gehouden. De groote zdal bij de kerk van liet H. Hart was tot in de uiterste hoeken met dames gevuld. Op de tribune hadden naast den bisschop van Madrid-Aleala, mgr. Eijo en mevr. Steenberghe plaats genomen, de hertogin del Infantado, de markiezinnen de Comillas en de la Rambla en gravin de Gavia, voorzitster der Spaansche' Katholieke vrouwenactie. Mgr. dr. Eijo hield de volgende begroetings rede: Een der grootste vertroostingen voor bet christelijk gemoed is steeds, maar vooral wan neer het vaderland lijdt onder den geesel der godsdienstvervolging, de gedachte dat men niet alléén lijdt maar dat onze zusters en broeders over de heele wereld met ons mede lijden. Dit is de troost van de Katholiciteit, de universali teit van ons geloof en van de Kerk. Ik heb thans de eer u voor te stellen de leidster, de generale van 25 millioen Katholieke vrouwen, een leger, dat over den geheelen aardbol voor dén triomf der waarheid arbeidt. Zij komt tot ons evenals naar het gepijnigde en het gekneusde lid het bloed komt, dat eenig leven brengt. Zij komt, omdat Z.H. de Paus ons haar zendt met de ervaring der Kerk in alle landen, opdat zij ons raadgeve en ons leide. Onder deze omstandigheden lijden wij niet alleen. Mevr. Steenberghe komt ons vertroosting en opbeuring geven in de beproevingDe Kerk is nooit zonder Kruis. Vroeger hebben de Nederlandsche katholieken geleden, later de Fransche, de Portugeescbe enz. De ervaring leert de Kerk zich te zuiveren in het lijden voor den grooteren triomf van het goede. Mevr. Steenberghe, ging dé bisschop voort, komt ons spreken over de Katholieke Actie. Onze pers heeft reeds over haar werk ge sproken, maar toch heb ik u nog iets nieuws mede te deelen. Onlangs was het tien jaar ge leden, dat mevr. Steenberghe-Engeringh door den H. Vader vereerd werd met den vertrou- wenspost, welken zij bekleedt. De H. Vader heeft haar bij die gelegenheid een bijzondere onder- schelding verleend en de Nederlandsche katho lieken schonken haar een prachtig tableau dat de Boodschap des Engels voorstelt. Immers de leidster van dit leger van vrouwen heeft steeds haar oogen gericht op het licht van Rome en haar ooren geopend voor de aanwijzingen van den Paus en de prelaten en bij het vernemen van hun besluiten volgt zij deze steeds zonder dralen op evenals de H. Maagd tot den Engel zeide: „Ziehier de Diénstmaagd des Heeren". Volgt daarom allen trouw den Paus en de pre laten, door op hun aanwijzingen te antwoorden evenals mevr. Steenberghe. Ziehier de Dienst maagd des Heeren, mij geschiede naar Uw woord. De woorden van den bisschop werden door het publiek staande aanhoord en met een oor- verdoovend applaus onderstreept. Hierna hield mevr. Steenberghe in 't Fransch haar rede, waarin zij sprak over de verheven zending der Katholieke vrouw. Naar de correspondent van „El Debate" uit Toledo meldt, heeft mevr. Steenberghe-Enge ringh Maandag in gezelschap van dona Carmen Garcia Loygorri een bezoek gebracht aan To ledo, waar zij de voornaamste monumenten be zichtigde. „DE STAALMEESTERS". Nog eenige mededeelingen van Dr. J. Baart de la Faille. WAT ECHT GEBLEKEN IS. Naar aanleiding van de mededeelingen, welke de te Parijs wonende schilder Adriaan Lubbers met betrekl^ig tot de onlangs bij de firma A. Mak te Amsterdam gehouden veiling van mo derne Fransolie schilderijen heeft gedaan, heeft een verslaggevér van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud gehad met dr. J. Baart de la Faille, eigenaar van genoemde firma. De verklaringen van genoemden heer leveren evenmin nieuwe gezichtspunten op, maar niet temin laten we ze hieronder volgen, nu de veiling opnieuw in opspraak kwam. De heer Baart de la Faille betwijfelt of de heer Lubbers dadelijk he<t vermoeden ran valschheid heeft gehad. Hoe is dat mogelijk, zegt de eigenaar van de firma Mak terwijl dezelfde heer korten tijd na de veiling in het bijzijn van getuigen, die ik met name zou kun nen noemen, heeft medegedeeld dat hij het jammer vond dat hij niet op de veiling aanwezig geweest was, omdat, gezien de lage prijzen, die daar gemaakt zijn, hij daar zelf een aantal schilderijen had willen koopen om deze met belangrijke groote winst te Parijs van de hand te doen? Hetzelfde heeft hij den kunsthande laar verweten, in wiens tegenwoordigheid dit gesprek plaats vond. Voorts heb ik aldus de heer De la Faille wel degelijk dén Parij- schen kunsthandel catalogi van de veiling toe gezonden, hetgeen blijken kan uit het feit dat de firma Bernheim Jeune, afgaande op een re productie in den catalogus, een schilderij in die veiling heeft aangekocht, Wel geef ik toe dat ik niet allen kunsthandelaren te Parijs ver moedelijk zijn er meer dan drie honderd catalogi toegezonden heb; zoo ook niet aan Madame Zak. Verder vraag ik mij af, hoe het mogelijk is dat de Fransche kunstschilder Yves Alix, toen de heer Lubbers hem den catalogus toonde, direct kon verklaren dat de daarin aan gekondigde weyken „Coin de Paris" enz. nooit nooit door hem geschilderd warén. Ik vraag mij dit af omdat waar de schilderijen hem onbe kend zijn en niet in den catalogus staan ge reproduceerd, deze valschheidsverklaring dus uitsluitend op een titel berusrt. Hetzelfde geldt voor het oordeel van den Parijschen schilder Othon Friesz". „Ik voor mij persoonlijk, zoo zeide de heer de Ia Faille, zou dolgraag willen dat die Fransché meesters, die zich benadeeld voelen een actie instellen tegen den beer Chanterou te Brussel, wiens adres bekend is en die volgens interviews met correspondenten van dagbladen zelf ver klaard heeft, dat hij schilderijen (waarvan er op de veiling bij Mak aanwezig zijn geweest), vervalscht heeft. Mijn opdrachtgever, dr. L. .T. te Brussel, heeft naar aanleiding van het artikel in „Comoedia" op 17 November 1.1. zich bereid verklaard de geheele veiling te annuleeren. Dat beteekent dat hij alle schilderijen, zonder één uitzondering, en bloc wil terugnemen. Ik heb dat aan de voor naamste koopers medegedeeld, maar bet annu leeren is onuitvoerbaar gebleken omdat tal van koopers weigerden, de schilderijen vrij té geven de een op grond dat bij het door hem gekochte schilderij voor eohit houdt, een tweede omdat echt of valsch, hij het schilderij zoo goedkoop verkregen heeft, dat hij het wenscht te be houden voor wat het is een een derde wel enkele schilderijen wil teruggeven, maar ande ren wil behouden. Intusschen is reeds vast komen te staan, zoo besloot dr. Baart de la Faille zijn mededeelingen, dat absoluut echt waren de drie teekeningen door James Eusor, het schilderij door Le Fau- conuier. getiteld „Naakte vrouw met spiegel", de drie schilderijen door Mane Katz, een schil derij van Menkes, het schilderij door Léon Zak, de schilderijen door Vlaminck, getiteld ,,De weg" en „Stilleven" en het schilderij door Con- stantin Mennier. „St.. Lucas" dringt op röntgenologiseh onderzoek aan. Het bestuur van de Vereeniging St. Lucas deelt ons mede: Het spreekt vanzelf, dat de restauratie van „De Staalmeesters" aan het bestuur en de le den der vereeniging „St. Lucas" niet onopge merkt is voorbijgegaan. Uit de leden dezer vereeniging werd reeds in October een commissie voor onderzoek samen gesteld, die de schilderij na de restauratie aan een nauwkeurig onderzoek heeft onderwor pen. In het ingekomen rapport zijn de leden der commissie het er in hoofdzaak over eens, dat de schilderij aan schoonheid en kunst waarde heeft ingeboet. Hoewel nog steeds te wachten is het verslag van de Commissie van Toezicht op het Rijks museum acht het bestuur van de 'vereeniging „St. Lucas" ten einde een juist inzicht inzake de restauratie van „De Staalmeesters" te kun nen krijgen, een Röntgenologiseh onderzoek dringend gewenscht. ONGELUKKIG SPEL. Op het Hockeyveld te Middelburg is een 12- jarige scholier door een anderen jongen met een stick zoo tegen het hoofd geraakt, dat hem een oog werd uitgeslagen, terwijl hij te vens een hersenschudding opliep. Gelderland spant verre de kroon. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft ter uitvoering van art. 15 lid 1 der Crisls-Varkenswet voor het tijdvak van 1 October 1932 tot en met 31 Maart 1933 het totaal aantal der aan te brengen merken be paald op 1.799,500. Het aantal der merken, voor het gebied van elk der gewestelijke organisaties beschikbaar, wordt als volgt vastgesteld: Groningen 74000; Friesland 91000; Drenthe 192.060; Overijssel 224.000; Gelderland 371.000; Utrecht 118.500; Noord-Holland 85000; Zuid-Holland 191.000; Zeeland 45000; Noord-Brabant 270.000 en Lim burg 138.000. INTERN. RIJNSLEEPVAARTDIENST. De studie- en voorbereidingscommissie tot het brengen vau verbetering in den economi- sehen toestand van de internationale Rijnsleep- vaart ingesteld door de vier Nederlandsche vereenigingen van sleepboot-eigenaren hebben in de afgeloopen week een intensieve propa- ganda-campagne te Ruhrort ingezet. Er werd een vergadering gebonden, alwaar de Nederlandsche consul zich liad doen ver tegenwoordigen alsmede de Duitsche vereeni ging van sleepboot-eigenaren en het Duitsche sch i ppersverban d Een groot aantal particuliere sleepbooteige naren teekende het bekende saneeringscontract der commissie. DIOCESANE KATHOLIEKENDAG De 25ste Katholiekendag in liet bisdom Haar- lem zal dit jan? gehouden worden op Zondag 21 Mei. Reel. 526-5 34 DE STAKING IN T CONFECTIEBEDRIJF TE AMSTERDAM Nog geen overeenstemming bereikt. In de gisterenmiddag onder leiding van den bond in de kledingindustrie gehouden verga dering van de stakers en staaksters in het engros confectie-bedrijf zijn van de zijde van den bond uitvoerige mededeelingen gedaan over ue met de fabrikanten gevoerde bespre kingen. Ten slotte is besloten het standpunt der ver gadering per brief aan den bond van confectie- fa.brikanten bekend te maken, hetgeen er op wijst dat nog geen overeenstemming Is be reikt. Jongeman onder een vrachtauto geraakt. Gisterenavond even na zes uur heeft te Utrecht op den Amsterdamschen Straatweg vlak voor den overweg een zeer ernstig onge luk plaats gehad, dat een menschenleven heeft gekost. Voor de gesloten hoornen van den overweg stond een zware met steenen beladen zeswie- lige vrachtauto, geheel rechts van den weg te wachten om naar de richting Zuilen te kunnen rijden. Tusschen den auto en de tunnel voor het voetgangersverkeer was nog slechts een kleine ruimte van ongeveer een halven meter over, waar zich twee jongens geposteerd heb- den die met hun fiets eveneens stonden te wachten tot de boomen zouden opengaan om dan nog gauw voor den vrachtauto den over weg te kunnen passeeren. Toen de doorgang vrij was zette de vrachtauto zich In beweging. De achterste jongen werd door het achterwiel gegrepen, kwam te vallen en de auto reed over zijn linkerbeen. In zijn val sleepte hij zijn kameraad mede wien de auto welke slechts een zeer matige gang had midden over het lichaam reed, zoodat hij bijna terstond dood was. Den chauffeur, die van het ongeval niets bemerkt had en ook niets had kunnen zien. aangezien het achter hem geschiedde, werd aan den anderen kant van den overweg doof èen agent er op opmerkzaam gemaakt, wat er had plaats gevonden. Per auto van den G.G.D. zijn de twee slacht offers naar de Academische Klinieken ver voerd, waar men bij den eenen jongeman slechts den dood kon constateeren. terwijl bleek dat zijn kameraad het linkerbeen gebro ken had. De doode is de 20-jarige P. H. Veen uit Utrecht, de gewonde de 18-jarige G. E. uit Zuilen. Den chauffeur treft geen schuld. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE GASFABRIEK TE EDE. Dc gemeente voor 75.000 benadeeld. Het rapport van de commissie van onder zoek naar de op de gasfabriek te Ede gepleeg de onregelmatigheden is thans verschenen. Vast is komen te staan dat de hoofdboekhou der v. d. B„ valschheid in geschrifte heeft ge pleegd en de boekhouder G. zich aan ernstig plichtverzuim heeft schuldig gemaakt. De ge meente heeft een schade geleden van minstens 75.000 verminderd met het bedrag dat alsnog verhaald zal kunnen worden op achterstallige debiteuren. De onregelmatigheden dateeren vanaf 1917. Aan den Raad wordt thans voorgesteld beide ambtenaren met ingang van 1 Februari a.s. te ontslaan. KNOEIERIJEN BIJ 'N GEMEENTELIJK VEILINGGEBOUW. Men meldt ons uit Amsterdam: In October van het vorig jaar werd door de justitie beslag gelegd op de boekeu van de beide exploitanten van bet Gemeentelijke Vei linggebouw aan de Marnixstraat wegens het vermoeden dat deze exploitanten de gemeente reeds geruimen tijd zouden hebben benadeeld door het opgeven van foutieve cijfers betref fende de ruimte, die zij gebruikten als opslag plaats. Het controleeren van de boeken moet aan het licht hebben gebracht, dat de verden king juist is geweest en de gemeente voor een groot bedrag is benadeeld. Gisteren zijn deze exploitanten door de centrale recherche op de Groentenmarkt gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring. 529. Van het omgekantelde bootje zwemt het viertal zonder moeite terug naar de „Poolster", waar de bemanning met belang stelling de gebeurtenissen op het water ga degeslagen heeft 530. Touwladders zijn neergelaten, en met Monsieur Francois klimmen de drie reizigers aan boord. Monsieur Frangols be sluit mede le gaan naar IJsland. Ondertus- schen heeft Jaap zich verwijderd. 531. Schets u de vreugde van Monsieur Francois als Jaap hem zijn geliefden hoo- gen hoed, dien hij reeds een slachtoffer der golven gewaand had, overhandigt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3