AATSTE -m.x T IN HET VERRE OOSTEN. ZEETIJDINGEN. VRIJDAG 20 JANUARI 1933 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE BRAND OP DE P. C. HOOFT Onderzoek door den Raad voor de scheepvaart. sas NEDERLAND—ZWITSERLAND. ARRESTANT UIT EEN TREIN GESPRONGEN. *ÉV M Jvil' cSA DE MOORDENAAR VAN MEVROUW RUKHOF. DE 100.000 SPEENVARKENS. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN FIETS. SNEEUWSTORMEN BELEMMERT DE OPERATIES. ROEMEENSCH VANDALISME IN EEN GENADEOORD. HET HEILIG JAAR. Rome verwacht vorstelijke pelgrims SPANNENDE OVERROMPELING VAN EEN MACHINIST. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. Rondgang langs de banen. LADY BAILEY GEVONDEN. OP ZOEK NAAR BERT HINKLER VERMIST GERAAKT. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITÈNLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. nagekomen zeetijdingen (Zitting van 19 Januari). Lichamelijk letsel door schuld. In dén vroegen morgen van den tweeden Pinksterdag had de 20-jarige chauffeur B. N. C. M. een ernstig ongeluk veroorzaakt op den 's-Gravenweg onder Capelle a. d. IJssel, dat ernstige gevolgen heeft gehad. Hij had uit den Haag 'n passagier gehaald, die hij naar Nieuwer- kerk a. d. IJssel moest vervoeren. Op den 's-Gravenweg was hij in botsing gekomen met twee melkwagens, die rechts van den weg stil stonden. De melkwagens waren opzij geduwd en daarbij terechtgekomen tegen twee personen, die zich op den berm van den weg hadden bevonden. Beiden waren in de sloot terecht gekomen. Een hunner, P. C. Molenaar, was zoo ongelukkig terechtgekomen, dat hij door anderen rut het water moest worden gehaald. Hij bleek zijn llnker-bovenbeen te hebben gebroken. Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel heeft de chauffeur M. terecht moeten staan. Verdachte verklaarde niet snel te hebben ge reden. Zijn snelheid zou tusschen 30 en 40 K.M bedragen hebben. Hij was met den eersten melkwagen in botsing gekomen. Die wagen ging tengevolge daarvan aan het rijden en botste tegen den anderen wagen, die de belde per sonen, die er achter stonden, in het water duwde. Verdachte verklaarde het ongeluk hier door, dat hij plotseling alles in een nevel had gezien, waardoor hij het stuur was kwijt ge raakt Hij sprak ten stelligste tegen, dat hij in den voorafgaanden avond gedronken zou hebben. Ook vóór hij ging rijden had hij geen bier of alcohol gebruikt. De rijksveldwachter D. Spinhoven, die spoedig na het ongeval ter plaatse was, verklaarde, dat uit de beschadigingen aan de melkwagens af te leiden was geweest, dat verdach-te's auto met beide wagens in botsing was geweest. Ver dachte had er tegenover hem niet over ge sproken, dat hij een waas voor de oogen ge kregen had. Hij had zich wel er op beroepen dat hij op zand geslipt was, doch getuige heeft geen zand gezien. De doorgang was voldoende. Vóór verdachte waren er groote touringcars zon der bezwaar gepasseerd. Het slachtoffer. P. C. Molenaar, verklaarde, dat verdachte zeer snel gereden had. Hij is 11 weken in het ziekenhuis verpleegd en nog kan hij zijn werk niet doen. Eenige schadevergoeding heeft getuige niet gehad. Verdachte zegt niet verzekerd te zijn. De auto is inmiddels verkocht. Dr. J. J. van Straaten verklaarde, dat ver dachte lijdende is aan neurologische afwijkingen die hem ongeschikt maken voor het besturen van een auto. Het is mogelijk, dat voor ver- dachte's oogen plotseling een waas is gekomen, maar aannemelijk vindt getuige het niet. Dr. F. A. Henn, die ook de 's-Gravenweg be reden had, was door verdachte's auto gepasseerd. Verdachte reed in een razend tempo. Nadat de passagier uit den Haag nog als ge tuige k décharge gehoord was, verklarende, dat verdachte kalm gereden had, heeft het O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, het roekeloos en snelle rijden van verdachte be wezen geacht. Hoewel het mogelijk is, dat ver dachte een waas voor de oogen heeft gekregen, maar gebleken is daarvan, niets, want ver dachte heeft daarvan niets aan den veldwachter gezegd. Verdachte was niet verzekerd en men kan alweer betreuren, dat de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid niet verplicht is, want nu kan het slachtoffer veeren plukken van den bekenden kikker. Het O. M. eischte 1 maand hechtenis, met ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. P. H. Verheul, pleitte op legging van een voorwaardelijke straf. Tegen intrekking van het rijbewijs had pleiter geen be zwaar. Uitspraak 2 Februari. Twee beroovingen. Tegen de 39-jarige vrouw H. L. G. K.. die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van heling van een bedrag van vijf gulden, dat door een andere vrouw in een pand aan den Schiedamschedijk aan een Noorschen zeeman was ontstolen en welk bedrag zij in de vuilnis bak zou hebben verborgen, heeft het O.M waargenomen door mr. J. C. V. Meischke ge- eischt 4 mn nden gevangenisstraf. Vervolgens hebben terecht gestaan de 27- jarige vrouw A. M. S., recidiviste en de 26-jarige vrouw E. A. H., belden gedetineerd, die zich resp. aan diefstal en heling zouden hebben schuldig gemaakt. 'S. zou in een pand aan de 2wijnestraat een Rus beroofd hebben van twee bankbiljetten van 25.— en H. zou een der biljetten onder den vloermat in de voorkamer hebben verborgen. Beide verdachten ontkenden. Na het getuigen verhoor heeft het O.M. den aan S. ten laste gelegden diefstal bewezen geacht en een gevan genisstraf van 6 mnd. geëischt. De aan H. ten laste gelegde heling achtte het O.M. niet be wezen. Voor deze verdachte eischte het dan ook vrijspraak De verdediger van S. mr. A. de Mooy heeft In een uitvoerig pleid' oi uiteengezet, dat er van een bewijs tegen S. niet gesproken kan worden, zoodat ook zij zal moeten worden vrijgesproken. De verdediger van H. mr. F. Eikelenboom maakte het O.M. er een verwijt van dat het op zulke losse gronden verdachte in voorarrest heeft gehouden. Pleiter vraagt onmiddellijke Uitspraak De rechtbank na raadkamer, weigerde dade lijk uitspraak te doen, doch beval de onmiddel lijke invrijheidsstelling der beide verdachten. Uitspraken 2 Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. A. H., 48 jaar, beëedigd weger, gedeti neerd, wegens diefstal van 30 balen kunstmest uit een loods aan de Rijnhaven ten nadeele van de firma Peterson en Hauchman, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis P. M. E„ 31 jaar, vrachtrijder te Hendrik Ido Ambacht, wegens diefstal te zamen en in vereeniging met een ander van balen kunstmest Uit de loods van de firma Peterson en Hauch man aan de Rijnhaven, tot 8 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. K. de G., 24 jaar, voorman gedetineerd, even eens wegens diefstal te zamen en in vereeniging van balen kunstmest ten nadeele van de firma Peterson en Hauchman, tot 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. A. J. J., 37 jaar, slagersknecht, wegens dief stal van 1100 Kg. spek uit het koelhuis Gaba ten nadeele van de firma Van Toorn tot 4 maanden gevangenisstraf. H. de B., 27 jaar, spekzouter wegens mede plichtigheid aan den door J. gepleegden diefstal tot 4 maanden gevangenisstraf. D. F. C. H., 56 jaar, vleeschhouwer wegens heling van het door de vorige verdachten ge stolen spek tot 6 maanden gevangenisstraf. De late gast: „Nu, tot ziens, ik hoop, dat ik het niet te laat gemaakt heb." „Nee, volstrekt niet. 't is nog juist iets te yroeg, we moeten zóó opstaan voor ons werk!" De Raad voor de Scheepvaart heeft heden onder leiding van prof. mr. B. M. Taverne een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand, welke in den nacht van 13 op 14 Nov. j.L is uitgebroken aan boord van het m.s, ,,P.C. Hooft" van de Stoomvaart Mij. „Neder land" tengevolge waarvan dit mailschip vol komen werd verwoest. De belangstelling voor deze zaak uiteraard voornamelijk uit scheep vaart-technische en andere technische kringen was buitengewoon groot. De voor 't publiek gereserveerde ruimte was geheel bezet, Voor de „Nederland" was o.m. aan wezig de heer Koning, een der directeuren. Een verklaring Alvorens tot het onderzoek over te gaan, legde de voorzitter namens den Raad een verklaring af. Spr. herinnerde eraan, dat de P.C. Hooft in 1926 te St. Nazaire is gebouwd en in verband hiermede aan den versohrikkelijken brand van de George Philippar die ons allen nog versch in het geheugen lag. Voordat de scheepsramp van de P.C. Hooft nog was vergeten, trok een nieuwe scheepsramp de aandacht van de geheele wereld, die van de Atlantique, Het onderzoek, Komende tot het onderzoek naar de oorzaak van den brand van de P.C. Hooft stelde spr. de vraag of dit onderzoek het zoo vurig gewenschte resultaat zal opleveren, het vaststellen van de oorzaak. De ondervinding, betreffende het onderzoek van scheepsbranden opgedaan, stemt niet op timistisch. De Raad voor de scheepvaart heef meermalen als zijn oordeel moeten uitspreken dat de oorzaak niet of niet met zekerheid kon worden vastgesteld. Het negatieve resultaat van zulk een onder zoek moet echter niet tot de conclusie voeren, dat een onderzoek achterwege kan blijven. Bij een dergelijk onderzoek komen andere, zeer ge wichtige kwesties dan die van de oorzaak aan de orde en spr. noemde ten eerste middelen tot voorkoming van brand, ten tweede de midde len tot het zoo spoedig mogelijk ontdekken van de brand, ten derde de blussching, terwijl teD vierde de electrische installatie, juist uit het oogpunt van brandgevaar, vooral in de latere jaren, een .voorwerp van voortdurende zorg en studie is geweest. Terzake van al deze vier punten heeft men reeds vele vorderingen ge maakt. In verband met het vele, dat gezegd wordt over mogelijke oorzaken, wees spr. erop. dat onderscheid dient te worden gemaakt tus schen de oorzaken in concreto, daar tast men bijna steeds in het duister en de oorzaken in abstracto, de mogelijke, de denkbare oorzaken. Wanneer men zelfs wat de mogelijke oorzaken betreft (moedwil moet ik natuurlijk hier buiten beschouwing laten) niet tot eenig resultaat zou kunnen komen, dan zou Inderdaad het onder zoek ons slechts voor een raadsel plaatsen, met het teleurstellend gevolg, dat uit deze ramp geen leering zou zijn te trekken voor de toe komst. Spr. hoopte, dat wij niet tot een zoo droevig non liquid zouden behoeven te komen. Spr. wees vervolgens op het verschil in om standigheden bij de branden op de „P.C. Hooft", de „Georges Philippar" en de „Atlantique". Beide laatstgenoemde schepen waren op zee en hadden bemanning en, of passagiers aan boord. De „P.C. Hooft" was onbemand. Da moge lijkheid is niet ondenkbaar, dat eenzelfde be gin van brand op een bemand schip in de kiem gesmoord was en bij een onbemand schip het verlies van het geheele schip tengevolge heeft. Laten wij hopen, aldus spr., dat indien de con crete oorzaken van deze scheepsramp niet aan den dag mochten treden, het onderzoek althans iets zal kunnen leeren aangaande de oorzaken, welke eventueel on^er gegeven omstandigheden een ramp als hier heeft plaats gehad, tenge volge kan hebben. Dan immers is de weg der preventie aangewezen. Spr. gaf nog de verze kering, dat allen die inderdaad meenen dat zij overeenkomstig de bepalingen van de scheeps- wet inlichtingen zouden kunnen geven om trent de oorzaken van den brand, bij den raad e enopen oor zullen vinden. Spr. deelde mede, dat van de zijde der assuradeurs den raad een suggestie in een bepaalde richting heeft be reikt. Daarvan zal nog nader mededeeling worden gedaan. Tenslotte wilde spr. nog een misverstand wegnemen. Hij deelde mee, dat per abuis bij de oproeping van getuigen, even als bij het aanbrengen van deze zaak bij den raad, is gesproken van vermoedelijk door kort sluiting brand aan boord ontstaan. Er had alleen moeten staan: Brand aan boord van de „P. C. Hooft". Spr. stelde er als leider van het te houden onderzoek prijs op, uitdrukkelijk te verklaren, dat eenige suggestie ten aanzien van de vèrmoedelijke oorzaak van deze ramp aan een en ander ten eenemale vreemd is. De raad heeft dienaangaande noch eenig ver moeden, noch eenige veronderstelling. Slechts naar aanleiding van hetgeen bij dit openbaar onderzoek aan het licht zal komen, zal de raad beraadslagen. Eerst na afloop van dit onderzoek zal de raad nagaan of hij tot een conclusie kan komen, hetzij betreffende de oorzaken welke tot deze groote ramp hebben geleid, hetzij betreffende de oorzaken welke tot een ramp als de onderhavige kunnen lei den. Spr. besloot: „Moge dit onderzoek vrucht dragend zijn tot leering van de scheepvaart en tot heil van de menschheid." Getuigenverhoor- Als eerste getuige werd gehoord de heer J. W. Muller, assistent-Instructeur bij de Stoom vaart Mij. „Nederland". Getuige is belast met het klaarmaken van de schepen voor het gas sen. Het werk daarvoor, dat volgens.een be paalde instructie geschiedt, geschiedt onder zijn toezicht. Wat de „P. C. Hooft" betreft is getuige Zondagochtend 13 November te 9 uur aan boord geweest. Daar bevonden zich toen de gassers en vier man van de Mij. „Neder land". Er is onderzocht of alles in orde was. Met het ontgassen zelf wordt een paar dagen tevoren begonnen. Zondagnacht te 12.15 werd getuige er telefonisch van in kennis gesteld, dat er rook was waargenomen op het sloepen- dek van de ..P. C. Hooft". Met den stuurman van de wacht is hij aan boord gegaan. De machinist en donkeymen wa ren in de motorkamer, die al vrij was gegeven. Men zag. dat in de eerste klas muzieksalon aan stuurboord brand was. Of het ook onder de salon brandde viel niet waar te nemen. De brandweer was inmiddels reeds gewaarschuwd. Met de eigen brandbluschleiding was het blus- schingswerk reeds begonpen. Van den beginne af reeds liet de brand zich buitengewoon ern stig aanzien. De fans in de salon zijn tijdens de ontgassing niet in werking geweest. Wel was er eenige haast om het schip gasvrij te krijgen, daar het dokken moest. In verband daarmede zijn wel de ventilatoren in de rui men aangezet. In het algemeen wordt dit bij het ontgassen niet gedaan. Spr. verklaarde geen diee te hebben hoe zoo'n brand kan ont staan. In zijn voorloopige verklaring echter heeft hij het woord kortsluiting als oorzaak genoemd. Het warm loopen van een fan hpeft getuige wel eens meegemaakt. Hij heeft ge constateerd, dat zoo'n ventilator dan soms roodgloeiend wordt De fan wordt beschermd door een koker. Indien er echter lading in de ••A\- - -t L ét-j|dugMDraF>rj OTTKCSESH Na een wilde jacht weer gegrepen. Toen gisteravond de sneltrein welke te 19.35 uur te Assen vertrekt, ongeveer 500 M. in be weging was, wist een arrestant met bestemming voor Groningen, waar hij een gevangenisstraf moet ondergaan, uit den trein te springen. Door terstond aan de noodrem te trekken wist de met het transport belaste politie den trein tot stilstand te brengen. Het gelukte de politie na een wilde jacht langs de spoorbaan en met mede werking van gemeentepolitie den man te grij pen. Zwaar geboeid werd hij per volgenden trein naar Groningen vervoerd. De sneltrein onder vond eenige vertraging. Ter dood veroordeeld. BATAVIA, 20 Januari. (ANETA.) Het vonnis van den Landraad te Batavia van 7 December J.I., waarbij de moordenaar van mevrouw Rijkhof, de 25-jarige huisjongen Abdoelgani bin Bagong, tot levenslange gevan- gennisstraf werd veroordeeld, is door een von nis van den Raad van Justitie te Batavia d.d. 13 Januari gewijzigd, waarbij beklaagde tot de doodstraf veroordeeld wordt. 't Kan verkeeren... Naar wij vernemen, zijn de aanvragen om speenvarkentjes door de verschillende plaatse lijke crisiscomlté's zóó talrijk dat de Varkens centrale momenteel niet aan alle verzoeken kan voldoen. Daarbij komt dat dé aanvoer door de boe ren niet zoo vlot geschiedt als men wel had gehoopt De varkenscentrale zal echter trach ten de aflevering zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Motorrijder ernstig gewond. Op den hoek van de Prümelaan en de Ernst Casimirlaan te Arnhem zijn hedenmorgen een motorrijder en een wielrijder, beiden komende uit de richting Velp met elkaar in botsing ge komen. De motorrijder de heer B. H. Middelloop uit Velp moest met een schedelfractuur in het zie kenhuis te Velp worden opgenomen. De fiets rijder, de heer Lieftinck, eveneens afkomstig uit Velp kon na te zijn verbonden naar zijn huis terugkeeren. PEIPING, 20 Januari (V. D.). De sneeuw storm en een temperatuur beneden nul in het strijdgebied van de provincie Jehol was oor zaak van een bijna volslagen rust in het strijd gebied der Japansche en Chineesche troepen. Alleen .enkele ruiterpatrouilles kwamen met elkaar in botsing. Tengevolge van den sneeuw storm konden geen vliegtuigen opstijgen, zoo dat aan het bombardement der Japansche vlieg tuigen van Kailoe, dat reeds eenige dagen duurde, een einde kwam. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat Japansche troepen Woensdagavond de stad Foesin. aan den spoorweg DasjoesjanToen- gliao hebben bezet Ook zouden Japansche bombardementsvlieg tuigen gedurende twee uren de stad Tsjaojan hebben gebombardeerd. y De Japansche vlootmanoeuvres. TOKIO, 20 Jaunrai (V. D.). De Japansche vlootmanoeuvres zullen dit jaar eerder wor den gehouden dan gewoonlijk en o.a. zullen oorlogsoefeningen van een speciaal karakter erbij worden ingelascht. De manoeuvres zullen in den Stillen Oceaan worden gehouden in de omgeving van de onder Jnpansch mandaat staande Mariannen- en Ca- rolinen-eilanden. Zij zullen zich uitstrekken tot de Marshall-eilanden. ,EEN JAAR VAN WEDEROPBOUW". Moet 1933 worden, zegt Mussolini. PARIJS, 19 Januari (R. O.). In het tijd schrift „Annales" publiceert Mussolini een ar tikel, waarin de duce zich uitlaat over de voor uitzichten van 1933. Voor het vierde jaar van de z.g. economische wereldcrisis zijn nog steeds geen bijzondere practische oplossingen gevonden, hoewel de economische problemen diepgaand besproken werden. Toch vallen er teekenen van verbete ring te bespeuren, die de hoop wettigen, dat men op den goeden weg is. Er Is echter groote spanning en energie voor noodig, om op den ingeslagen weg te blijven. Het jaar 1933 moet het jaar van den economi- schen, moreelen en geestelijken wederopbouw der beschaving worden en het internationale evenwicht herstellen. DE KOUDE IN FRANKRIJK- PARIJS, 19 Januari. (H.N.) In verschillen de deelen van Frankrijk blijven de zware sneeuwval en de strenge koude aanhouden. In 't Noorderdepartement zijn gisteren drie perso nen doodgevroren. Uit Perpignan wordt ge meld, dat in de omgeving aldaar veel sneeuw 13 gevallen, zoodat de wegen geheel onbegaan baar zijn geworden. buurt is bestaat er brandgevaar. Als de fan gloeiend wordt, wordt hij afgezet Voorzitter: Noemt u dat dan kortsluiting? Getuige: Neen, zoo kan ik het niet noemen. Verder blijkt, dat getuige in de voorloopige verklaring ook gesproken heeft van kortslui ting achter een schakelbord, hetgeen de voor zitter de opmerking ontlokt, dat getuige wel eens voorzichtiger mag zijn met zijn verkla ringen. (Wordt vervolgd.) Godsdiensthaat of chauvinisme? In de nabijheid van de Hongaarsche grens ligt in Roemenië het oer-oude plaatsje Maria- Radna, een der meest bekende genade-oorden van Zevenburgen. Dit bedevaartplaatsje staat bij het geloovige volk in zoo hooge eere, dat de Roemeensche re geering 'zich op veelvuldig verzoek gedwongen zag, toe te staan, dat ook van Hongarije uit tal rijke pelgrims naar het plaatsje konden trekken, om daar de H. Moeder Gods te vereeren. De regeering betoonde zich hierbij zeer tege moetkomend, schrijft Kipa, echter op z'n Bal- kansch. dat wil zeggen, zij gaf tegelijkertijd aan baar beambten 'n wenk, om den Hongaarschen pelgrims den lust te benemen, om nog ooit naar Maria Radna terug te komen. De beambten kweten zich op de volgende ma nier van deze taak. De pelgrims werden bij de grens aangehouden en gedwongen het geld. dat zij bij zich hadden, bij de grenspolitie tegen een belachelijk lagen koers tot den laatsten Heller in Roemeensche Lei om te wisselen. De Hongaarsche pelgrims, die natuurlijk over deze ontvangst weinig gesticht waren, gaven op heftige wijze uiting aan hun verontwaardiging en dienden verder 'n protest in tegen deze roo- verij, hetgeen de Roemeensche pers dan weer aanleiding is tot een relletje tegen Hongarije. Intusschen is dezer dagen nde kerk van Maria-Radna door een troep vandalen met een bezoek vereerd. Toen de pelgrims den dag daarop verschenen vonden zij tot hun diepe ontzetting en verontwaardiging den Calvarie berg verwoest. Van het genadebeeld van Maria waren de handen afgeslagen, het Hart van de Moeder van Smarten was weggerukt, terwijl van het beeld van den Heiland en de Moeder Gods de hoofden waren stuk geslagen. De daders waren natuurlijk „onbekend" De Romeinen verwachten, dat onder de tal- looze pelgrims, die de H. Stad gedurende het komende Heilige Jaar zullen bezoeken, zich verschillende vorstelijke persoonlijkheden zul len bevinden. Het gerucht gaat, dat zoowel de Italiaan- sche koning, Victor Emanuel III, als koning Albert van België de St. Pieter en het Vaticaan zullen bezoeken. Ook ex-koning Alphons XIII van Spanje en de ex-koninginnen van Spanje en Portugal, ex-keizerin Zita van Hongarije en ex-koning Amanoella zouden In den loop van het Heilig Jaar een bezoek aan het Vaticaan brengen. Voor de ontvangst der vorstelijke persoon lijkheden zullen, naar Kipa meldt, in het pa leis van den Vatlcaanschen gouverneur een reeks prachtige vertrekken in gereedheid wor den gebracht. Dertig pakken met verdoovende middelen in beslag genomen. ALEXANDRIE, 19 Januari (R.O.). De smok kelhandel in verdoovende middelen, eischt de voortdurende aandacht der politie, die er juist in geslaagd is, ora 30 pakken van het zwaar bedwelmende middel hashish, die op de loco motief van een trein verborgen waren, in be slag te nemen. De politie-beambten, die den machinist van smokkelen verdachten, lieten den trein stoppen* aan een Egyptische grensplaats. De machinist wilde geen onderzoek van de locomotief toestaan en richtte een spuit heet water op de beambten, terwijl hij dreigd" den trein te zullen laten doorrijden, als zij niet vertrokken. De politie-beambten deden alsof ze weggin gen, maar, toen de trein zich in beweging zette, sprongen zij op de locomotief, hielden den machinist in bedwang en vonden onder de kolen de 30 pakken hashish. Woensdagavond werd er door klasse A in „de Heemraad" geworpen. Hoewel Alle Neunë niet het hoogste totaal wierp, nestelde ze zich nog vaster op de eerste plaats, daar de clubs, die haar het dichtst benaderden, betrekkelijk niet hoog wierpen. Het totaal van Alle Neurie, na op 5 banen te hebben geworpen, is 7549 De 2e plaats wordt thans ingenomen door Noveni, dat ditmaal al zeer van zich afbeet en met 286' en 325 de hoogste serie van den avond maakte. Ze maakte dan ook een sprong van de 7e naar de 2e plaats. Haar stadgenoote Tous les Neuf stelde zich met wat minder houten tevreden, de 600 wisten ze echter vol te maken, zoodat ze de 4e plaats inneemt met 1443 houten, in 't ge heel 2 minder dan no. 3. N.H.R.V., dat zich door Noveni van de 2e plaats verdrongen zag. De Cornerclub moest eveneens een plaatsje prijsge ven en zich thans met de 5e plaats tevreden stellen. Ondanks Onder Ons met totaal 589 hou ten van de baan ging, zakte ze van do 5e naar de 6e plaats. Van nu af worden de siottotalen heel wat minder. Excelsior heeft nog juist 1400 houten en bezet de 7e plaats, een achteruit zetting van 3 plaatsen. The Far V/est schijnt heel wat van haar kracht te hebben ingeboet en stelt zich zeer bescheiden met de 8e plaats tevree. Met Groot Hamburg gaat het niet veel beter hoewel ze zich 2 plaatsen hooger wist te stellen en nu de 9e bezet. De Romein, Shell en de Maas sluiten de rij met onderling maar heel weinig verschil. Maas was zoo vriendelijk het hekkesluitersbaantje van de Shell over te nemen. Over het geheel Is er vrij goed geworpen. De resultaten van Woensdagavond zijn: N H.R.V. 269 en 213, Alle Neune 314 en 289, Shell 285 en 268, The Far West 261 en 291, Cor ner Club 283 en 290, Tous les Neuf 314 en 286. Noveni 286 en 325, de Romein 261 en 267, Onder Ons 275 en 314, Excelsior 268 en 278, de Maas 257 en 268. De stand is nu: 1. Alle Neune 1549; 2. Noveni 1450; 3. N.H.R.V. 1445; 5. Tous les Neuf 1443; 5. Cornerclub 1439; 6. Onder Ons 1437; 7, Excelsior 1400; 8. The Far West 1369; 9. Groot Hamburg 1349; 10. de Romein 1340; 11. Shell 1333 en 12. de Maas 1331. FRANKRÏJK'S president en ministers AANVAARDEN SALARISVERLAGING PARIJS, 19 Januari. (H.N.) De president der Fransche republiek heeft aan de regeering mee gedeeld, dat hij afziet van 10 pet. der hem toe komende vergoedingen. Ook de salarissen der ministers en der ondérstaatssecretarissen zul len met 10 pet, worden verlaagd. Verzorging van het speeldveld Het bestuur van den K. N. V. B. deelt ons mede, dat door het tijdig afdekken van het speelveld met stroo en dekzeilen het Stadion terrein te Amsterdam a.s. Zondag a.s. in goeden toestand zal verkeeren. Voor de hoogere rangen zijn nog enkele plaatsbewijzen te verkrijgen, welke Zondagmor gen vanaf 9 uur aan de Stadion-loketten zullen worden verkocht. PARIJS, 19 Januari. (V. D.) De minister van luchtvaart heeft bericht ontvangen, dat mili taire vliegers Lady Baiiey hebben gevonden nabij Tahoea, waar zij door een panne een nood landing had moeten maken. LAUSANNE, 19 Januari. (V. D.) De Engelsche aviateur Hope, die hedenmorgen om 11 uur met den waarnemer Hinley opgestegen was om een onderzoek in te stellen naar Bert Hinkler, heeft sindsdien tot hedenavond laat niets meer van zich laten hooren, hetgeen tot eenige ongerust heid aanleiding geeft, aangezien het weer zeer slecht is en de lucht zeer laag hangt AMSTERDAM, 20 Januari. Aardappelenpryzen onveranderd. Heden geen aanvoer. UTRECHT, 20 Januari. (Kaas). Aangevoerd 6 partijen, wegende 1590 kg. Prys met ryksmark le soort 2e soort 2630. zwaardere tot J zonder rtjksmerk - per 50 kg. Handel matig. UTRECHT, 19 Januari. Groenten- en vruchten veiling Utrecht en omstreken: goud reinetten j 12 —23, bellefleuren 11—20 zoete paradijs 1524, Jasappeien 12-18. tulpappelen 11—17, klumpjes f 12—15, hooilaars 15—21, winterjannen 1121, (jsbouten 17 st. remi 8—18, brederoden 13— 22, spiegel peren 13—18 alles per 100 kg,, rabar ber 1016 per 100 bos. ROTTERDAM, 20 Januari, Heden kwam aan de vischmarkt alhier 1 motorkotter en werden van IJmuiden, Enkhuizen, Scheveningen en elders 420 manden en kisten versche er. 140 kistjes bokking bokking en haring aangevoerd. De prijzen waren voor: groote tong ƒ4254 middel 28—34, kleine 1422, middel tarbot 16—26, kleine 6—10, griet 1218, -middel schol 1626, klfine 410, schar 5—7 rog 45, kabeljauw 1018, middel schelvisch 1220, kleine 38, grote gul S7, kleine 2—3, kuit f 10—11, spiering 8—15 per mand, bokking 4—5, baring 1.25—1,50 per kistje. VLAARDXNGEN, 20 Januari. Heden werd be taald voor zoutevlsch (stijve koon) 16.1017, dito filet 12.40, alles per kantje. ROTTERDAM, 20 Januari 1933 Vlet- en lichterwerk: 100 ton vletten 5.50. 100 ton liggen en lot varen 6, alles per dag. Vaarwerk: 115 ton naar Zutphen 2.35, 130 ton naar Deventer 2.30, 50 ton naar Wagenlngen 3 ales per last. Lustelooze stemming. Vracht naar den boven-Rijn: Er werd hout aan geboden naar Kostheim doch men slaagde er niet ln het te plaatsen. De schippers z(jn vasthoudend. ROTTERDAM, 20 Januari 1933 Bovenryn. Waterstand vallend, matige vraag. Ruimtr beperkt Stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ca. 11.10 per last, basis 2 Meter afladen. Benedenrijn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming onveranderd, voor Rijn-Heme kanaal vaster. arlsvraohi naar ,ie rtuhrhavena 30 en 40 ct. resp. met 4 en 8 losdagen. Sleeploon volgens het 27% ct. atrtef. RUHRORT, 20 Januari 1933. VRACHTEN. Van de RynRuhrhavens naar Rotterdam 0.750.80 Mk., Antwerpen en Gent 1.20 Mk., Brussel 1.60 Mk,, Luik 2.— Mk. Van de havens van bet Kyn Hernekanaa, naai Antwerpen en Gent 1.35 Mk., Brussel 1.75 Mk., Luik 2.20 Mk. Sleeploon van de Rt]n-Kubrhavens naar St. Goar 0.60 Mk., Mainz 0.90 Mk.. Mannheim 1.— Mk ROTTERDAM aangekomen 19 Januari namiddag; 3.15 BREEDUK, Holland—Amerika Lijn, New- Orleans, Rijnhaven Z.z., stukg.5.15 ROLLON. Les Consignataires Réunis, Marseille, Merweha ven, stukg.; 6.15 LINDISFARNE, D. Burger Zn., Newcastle, Schiehaven, stukg.6.30 C1E3 ZIJN, Kuyper, van Dam Smeer, Danzig, IJsel- haven, stukg.7.15 MAX HOLZ, Derutra, Zaan dam, Waalhaven 40, ledig; BURGERDIJK, Hol- landAmerika LijnNew-York, Wilhelminakade, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen 19 Januari namiddag 9.30 TYNEHOME, Sunderland; 9.50 EXPRESS, Middlesbro; 11.10 APOLLINARIS IV, Rye; vertrokken 19 Januari namiddag: 3.30 CAPELLA, Landskrona; 4.— MUNKFORS Gothenburg; 4.30 CAPT. PRIEUR, Rouaan; 4.40 KNOW GROVE, Brugge; 5.35 SAMBRE, Antwer pen; 6.35 DOGGERSBANK, Batavia, 7.25 MAAS, Hamburg; 7.45 HAKEFJORD. Emden; 8— ORIOLE, Londen; 8.25 BITTERFELD, Bremen; 8.50 BATAVIER IV, Londen; SKIRNER, Norr- köping; THISTLEGLEN, Sunderland; CIRCE. Caen; BRITISH PRESTIGE, Rouaan; STELLA. AlT19tGrd3.nl 9.40 S HERIN GHAM, Harwich; SECUNDA Ipswich; 9.50 EKATERINI N1COLAOU, Rio Ja neiro; 11.10 AMSTERDAM, Harwich; 11.20 KIT- TIWAKE, Liverpool. Wind Z.Z.W., flauwe koelte, kalme zee, heiig. SCHIEDAM aangekomen 19 Januari: ALSIA, Bangkok. IJMUIDEN aangekomen 19 Januari: HONTE- STROOM, Londen, stukg.; OTTERHOUND. Lon den, olie; FREY, Londen, stukg.; ROEK, Lon den stukg.; UBENA Antwerpen, stukg.; AJAX, Hamburg, stukg.; VECHTSTROOM, Huil, stukg.; vertrokken 19 Januari: URKIOLA MENDI, Barry; MAX HOELZ, Rotterdam; TABIAN, Ba tavia; EK, Antwerp.; POLLUX, m.b., Plymouth; KURMARK, Hamburg; MAASSTROOM, Liver pool; ARIADNE, Rotterdam- MEROPE, idem; ULYSSES, idem; GAASTERLAND, B.-Ayres; ZAANSTROOM. Bristol. VLISSINGEN aang. 19 Jan.: ORANJE NAS SAU, Harwich; SCHLESWIG-HOLSTEIN, bun kert; RITA, bunkert; LORIENT, Rotterdam; bunkert; JANTJE, Londen, voor Duisburg; vertr. 10 Jan.; MECKLENBURG, Harwich; JANTJE GRUNEFELD, Londen; gep. naar Antwerpen: BRUGES (verb.), Har wich; WALDTRAUT HORN, Hambg.TREUEN- FELS, id.; EMERANDE, Tilbury; CERONS, Havre; EBRO, Kopenhagen; HASTINGS, Lon den; RAGNVALD JARL, id.; INNISULVA, id.; CITY OF ANTWERP, Dublin; WEST VLAAN DEREN, Shoreham; BRITTA, Newcastle; ALEX, Zeebrugge; FRIDA, Ha.ngo; gep. naar Gent: KASSAR WIEK. Southampton; gep. van AntwerpenCAPELLA, Helsingfors PROGRESS, Londen; FINK, Bremen; LOIRE, Nantes; SPEED, Lissabon; LYS, Beyrouth; CITY OF CANBERRA, Duinkerken; BLACK HAWK. New-York; CLAN MACWHIRTER, Glasgow; gep. van Brussel: MIERVALDIS, Kopenhagen: SHE AF BROOK, Newcastle; gep, van Gent: ADOLF LEONHARDT, Emden. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 20 Jan 19 Jan. 18 Jan pariteit Londen per X.34M 8.34 8.38% 12.10 Berlijn p.100 Mk. 59.16% 59.16 59.17 59.26 Parijs p 100 frs 9.-1% 9-71% 9.72 9.74 Brusselp lUObelg ,-4.49 34.48% 34.49 34.59 Zwitserl.p lOOfrs 47.97 47.93 47.94 48.— VVeenen p lOOsch 35. Kopenh p lOOkr 42.— 41 85 41 60 66.67 Stockh p lOOkr 45.55 45 50 45.45 66.67 Oslo p 100 kr 42.80 42.85 42.65 66.67 New-Yórk per 2.48 S 2.48ï| 2.48Ü 2.48 HOLLAND—AMERIKA LIJN. STATENDAM. N.-York n. W.-Indlë 17 v. King ston (Ja.). BEEMSTERDIJK 19 van Rotterdam te Norfolk. NEBRASKA, Rott. n. Vancouver 19 van Londen, NARIVA, Vancouver n. Rotterdam 17 te Seattle. BREEDIJK 19 van New-Orleans te Rotterdam. BURGERDIJK 19 van New-York te Rotterdam. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM 17 van Savona naar Huelva. HOLLAND—OOST-AZI 8 LIJN. OUDERKERK (uitreis) pass. 19 Januari Perim. JAVA—CHINA-JAPAN LUN. TJIKANDI 17 Januari van Batavia naar Kobe. TJILEBOET 17 Jan. van Manilla te Hongkong. TJIKEMBANG 17 van Hongkong naar Muntok. JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LIJN. BARENTSZ. Batavia n. Rodriguez 18 v. Port Louis (Maur.). KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. BACCHUS, Valencia n. Amst. p. 19 Dungeness. CLIO, Bourgas n. Amsterdam 19 Jan. te Varna. CERES 17 Januari van Malta te Patras. VENUS 18 Jan. van Carthagena naar Malaga. STELLA 19 van Rotterdam naar Amsterdam. AJAX 19 Januari van Hamburg te Amsterdam. ARIADNE 19 van Amsterdam naar Rotterdam. MEROPE 19 van Amsterdam naar Rotterdam. ULYSSES 19 van Amsterdam naar Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GAASTERLAND 19 v. Amsterdam n. B.-Ayres. KON. PAKETV AART-MIJ. NIEUW-ZEELAND 18 v. Melbourne n. Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA BAROE (thuisreis) vertr, 21 v. Cherbourg. BALOERAN (uitreis) 17 Januari van Singapore. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. KOTA XNTEN N.-Orleans n. Calcutta 18 te Bombay. SILVLKHAZEL 18 van Rangoon n. S. Francisco. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. TABIAN 19 Jan. van Amsterdm naar Batavia. TAJANDOEN (uitreis) pass. 18 Jan. Gibraltar. TANIMBAR (thuisreis) 17 Januari van Padang. POELAU BRAS (thuisreis) 19 Jan. van Napels. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. CITY OF ATHENS, Dairen n. Rott. 19 v, Penang. SARPEDON, Dairen n. Rott. 19 te Marseille. AALSUM, 19 v. Rotterdam te Fremantle. ATHFNA 18 van Rotterd i te Lenden BAINSIZZA Rott. n. B. Blanca p. 14 Boavista. CITY OF NÓRWICH 19 v. R'dam te Port Natal. CARLA Rotterdam naar Triest 16 van Oran. GORM 17 Januari van Rotterdam te Swansea. GRUTTO 18 van Rotterdam te Lenden. HECTOR. Rott. n. Kopenh. p. 19 Brunsbuttel. HENRY STANLEY Rotterdam naar W.-Afrika 18 van Madeira. LINGESTROOM 18 van Amsterdam te Londen. MAVIS 18 van Amsterdam te Londen. MAURITZ 18 van Rotterdam te Londen. MF.RCURIUS 17 Jan. van Harhngen te Londen. NISHMAHA R'dam n. N.-Orleans 17 v. Tampa. NIPPON Rotterdam naar Japan p. 19 Tenerlffe. OUSEL 18 Jan. van Amsterdam te Manenester. PERSEUS (Duit) 19 v. Amsterdam te Bremen. SAARBR tt CKEN, Rott. n. Japan 18 v. Hongkong THALATTA, Rott. n. Japan 18 te Singapore. TRINGA 18 Jan. van Rotterdam te Manchester. VOLGOLESS 18 Jan. van Rotterdam te Londen. WIP AI 17 Januari van Rotterdam te Lagos. WESTLAAN 18 van Harlingen te Londen. WILLIAM WILBERFORCE lo v. Ro».te.,^OS- ZWALUW 16 van Duinkerken naar Mistley. F, TH A RICKMERS. Rotterdam, 19 Januar.! HeEt Duitsche s. „Etha Rickmers" van Dairen en 17 dezer Ouessnr.t gepasseerd, zal de lading niet hier,maar in Stettin lossen. POLLUX. IJ m u i d e n, 19 Januari. Het van Wormerveer naar Plymouth vertrokken Ned. m.s. Pollux keerde uit zee terug wegens schade aan den motor Het schip heeft in de Binnenhaven alhier vastgemaakt om de schade te herstellen. URKIOLA MENDI. Umuid en-19Ja°u"'; Het meergemelde Spaansche s. Urkiola Mendl heeft de lading erts in de hoogovenhayen alhier gefost en vertrok zonder te dokken in ballast naar Barry-Docks. AOUILO DE ORO. Havana, 8 Jenuarl. Het Aroerik. s. «sparta, van ^frta b (N.B.) via, d-e haven naar Santa^Marte he stemd. is op 14 mijl afstand^ Norte 'o a A„uila de Oro. welke dientenge- votee is gezonken. De opvarenden zün gered, maar drie hunner zijn gewond. NIEUWE WATERWEG aangekomen 20 Januari namiddag: 2.25 C. F. LILJEVALCH, Narvik2.55 NEVAS- TROI, v. Londen, bunkert VTaardingen. Vertrokken 20 Januari namiddag: 2.55 TOSNA, Moermansk. STOOMVAARTLIJNEN MUR1LLO 20 v Hoek v. Hotl. te Hamburg. POELAU LAUT 20 v. Amsterdam n. Batavia, PERSEUS 20 v. Kopenhagen te Aalborg. NEREUS Amst. n. Kopenh. p. ?0 Holtenau. BERENICE 20 v. Genua te Livorno. BUITENLANDSCHE HAVENS. MORGENEN 17 v. Aruba te Avonmouth. MERWEDE 17 v. Amst. te Lynn. MARTHA HENDRIK FISSER 17 v. Narvik JL Emden. MANHATTAN 19 v. Hamburg te New-York* MACEDONIA 18 v. Amst. te Bremen. MAGDALENA 18 v. Amst. te Hamburg. MATEBA Congo n. Antwerpen 18 v. Banana. MAIN Sydney n. Hamburg 18 te Suez. MOSEL Melbourne n. Hamburg 18 te Sydney. MURJEK Norfolk n. Genua 18 te New-York. MIN Shanghai n. Duinkerken 18 v. Pt. Said. MEROK 17 v. Pomarcn n. Gent. MALOJA Londen n. Brisbane 20 te Marseille. MULBERA Calcutta n. Antwerpen 18 te Dundee, VERWACHT TE ROTTERDAM. SIQUEIRA CAMPOS v. Santos 19 te Bahia. Gibraltar. EVERMORE v. Venetië nr. Poorters», p. 1» FARNDALE v. W.-Afrika via Hambg. p. 1» Dungenes3. HENRY HORN v. Levant 19 (2.44 n.m.) 120 myi W.Z.W. van Niton. MALMEN v. W.-Afrika 19 (2.38 n.m.) 100 mijl W.Z.W. van Niton. WESTMORELAND v. Galveston 27 (v.m.) yerw. YAXu'RA, t., v. Curasao 18 (10.20 n.m.) 1050 myl W. van Land's End. WACOSTA v. Mobile via Havre la (12 n.m.) 620 mijl Z.W.. van Bishops. YEARBY v. Vancr. 19 (7.38 v.m.) 270 mijl W. v, Land's End. ANTWERPEN, mb., 20 (o.m.) v. Londen. HEINRICH ARP 19 van Liverpool. TROJAN STAR v. New-Westminster 19 te Glasgow. GRUTTO 19 te Londen uitgeklaard. PETRARCA 19 te Londen uitgekl. via Hambg. P.ABE 19 te Londen uitgeklaard. NINA BORTHEN, t., v. Constantsa 19 te Ldn. KOKI MARU v. Dairen 19 van Pt. Said. CORDELIA, t-, v. N.-York 18 (9.59 n.m.) 1000 mijl W.Z.W. vafi Land's End. DELIA v N.-Orleans 19 (10 v.m.) 200 m()l W. van Land's End. DORIC STAR V, Vancr. via Havre 18 (9.52 n.m.) 980 mijl Z.W. van Land's End. VERWACHT TE AMSTERDAM CARDITA, t., v. Curapao 19 (2.20 v.m.) 1740 rnjjl Z.W. van Land's End. GEMENGDE BERICHTEN. STRUAN. Peterhead, 19 Januari. De Eng. stoomtrawler Struan (A 718) is op Sootston Head gestrand en staat vol water. De opvarenden zyn hier geland. TARONGA. Perim 19 Januari. Het Noorsche m.s. Tarcnga zit aan stuurboord vanaf het voorgedeelte van ruim no. 3 tot aan ruim no. 5 tot aan den bovenkant van de verschansing on der water. Het schip rust op den bodem en heeft ongeveer 10 graden slagzy over stuurboord. In alle ruimen, behalve in No. 3, is de brand ge- bluscht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6