i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS MAANDAG 23 JANUARI 1933 No. 16548 lilEiSM 5F5«*e JAARGANG BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 GEMEENTE TE ZWAAR BELAST. EEN DERDE BEROEP OP DE KAMER SCHIEDAMSCHE VOETBALVEREENIGING „DE POST". aanrijding burgerlijke stand KETHEL UIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ROTTERDAM MET DEN DOOD BEKOCHT. Tragische afloop van ergerlijke waaghalzerij. NOTEERING MOUTWIJN EN spiri rus De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSUHE COURANT bedraagt, franco btj vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt'. Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel mëer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig. heidsadv. warden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.60, bi) vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, een voet of een oog; lo0. bij vei lie- \an een duim, 15. bij .rlie^ een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wor t afee rut. Weprkloosheidszorg een Rijkszaak II (Slot) Door alt alles wordt wel zeer duidelijk ge manifesteerd, dat het Rijk zich tot heden In dezen stelt; niet op het standpunt van den bestuurder, wiens taak het is het geheele huls- houden van Rijk en gemeenten tezamen zoo te regelen, dat het in onderling verband goed marcheert; maar op het standpunt van den Beheerder van 's Rijks kas, die gebruik maakt van de gelegenheid om eigen kas te ontlasten door lasten op de kassen der gemeenten af te wentelen en dat zelfs In dde mate, dat vele gemeenten het leven wordt onmogelijk ge maakt. Wij wezen er reeds meermalen op, dat door het opleggen van deze lasten, ondanks de bezuiniging, ondanks het gebruik van reserves en ondanks absurde opvoering der belastingen, vele gemeenten er nog niet kunnen komen; terwijl zij aan haar eigen crisislasten, als daar zijn: mindere opbrengst van belastingen en bedrijven, meerdere kosten van armenzorg, meerdere ontheffingen op allerien gebied enz., wanneer deze werkloosheidslasten haar niet worden opgelegd, wel het hoofd zouden kun nen bieden. Hoe hooe de nood ln de gemeenten is ge stegen, kan blijken uit de belastingcijfers 1932-1933 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij noteeren daaruit het volgende: In het belasting l932-'33: hebben van de 46 gemeenten van 20.000 en meer Inwoners: 17 de opcenten op de gemeente-fondsbelasting op gevoerd tot 80; 8 deze opcenten opgevoerd tot 100; en hebben van alle 1077 gemeenten 324 deze opcenten opgevoerd tot 80; 7 tot boven 80 en beneden 100; 112 tot 100. Dit is toch een onmogelijke toestand. En deze wordt geheel onhoudbaar, als daar naast nog Rijksopcenteu volgens het door Uw Kamer aangenomen wetsvoorstel, worden in gevoerd. Wij willen op dit onderwerp op zichzelf geen critlek oefenen, moer moeten met den groot- aten nadruk ©onatatceren. dat, zullen deze rijksopcenten in werking kunnen treden, daar mede moet samengaan, dat de geweldige ge meentelijke heffingen als gevolg van het be lasten der gemeenten met crisiswerkloosheids lasten, worden opgeruimd. Zooals wij in ons eerste adres te kennen gaven, staat het dan ook bij ons vast. dat het niet de bedoeling kan zijn van den Minister van Financiën, waar hij deze Rijksopoenten wenscht te zien ingevoerd, dat de Gemeenten blijven belast met crisiswerkloosheidslasten, waarvan deze onmogelijke toestand een nood zakelijk gevolg zou zijn. Wij zagen daarvan toen reeds een aanwij zing in de millioenennota en zijn daarin door de verklaring van dezen Minister bij de alge- meene beraadslagingen over de sta&tsbegroo- ting voor 1933 zeer versterkt geworden. Nog afgezien van dit verband met de Rijks- opcenten kan toch ook niet worden aangeno men, dat men bij het standpunt van afwente ling van deze lasten op de Gemeente zou kun nen volharden in de nieuwe phase, waarin wij zijn gekomen door de nieuwe wet op de finan- oieele verhouding, die zulk een geheel ande ren geest ademt De onhoudbaarheid daarvan kan nimmer zoo duidelijk spreken als in de tegenwoordige om standigheden. waarover wij nogmaals verwijzen naar de zooeven aangehaalde cijfers betref fende de opvoering der belastingen in de ge meenten. Alles op de rijkscrlslsrëkening O.i. is dan, zooals wij in onze vorige adres een aangaven, de natuurlijke regeling, dat een voudig de werkloosheidslasten van de gemeen ten worden afgenomen en geheel op de "daar voor gedeeltelijk reeds nu geldende rijkscrisis- rekening worden gebracht. Dan toch wordt de normale verhouding tussohen Rijk en Ge meenten hersteld en wordt eenvoudig de oor zaak van het kwaad weggenomen; n.l. het om gekeerde van nivelleering, dat het noodzakelijk gevolg i® van de afwenteling OP de gemeen ten, opgeheven. Dan zal, zooals wij in onze vorige adressen te kennen gaven, het gevolg zijn, dat de ge meenten er weder aan kunnen gaan denken, om zich aan haar eigen taak te wijden. Wanneer deze lasten niet langer op de Ge meenten worden gelegd, blijft, zooals wij toen zeiden, toch reeds de toestand voor haar moei lijk, daar zij in dezen tijd de handen vol heb ben met haar eigen crisislasten, als daar zijn: verminderde opbrengst van heffingen en be drijven, meerdere kosten van armenzorg, meer dere ontheffingen te verleenen op allerlei ge bied. enz. „Maar", zooals wij daaraan toevoegde®, „alle krachten tn te spannen, om dit te hoven te komen, za)i, iedere gemeente erkennen ala haar plicht, daar dat als eigen taak wordt erkend". 1 Ook moge® wij herinneren aan hetgeen wij 1® ons eerste adres schreven; dat n.l. bij de bestaande concurrentie tusschen de gemeen ten ten aanzien van het belastingpeil. welke na afneming van de crlsiswerkloosheidslasten weder normaal zal kunnen worden, de gestie, zoowel iu het verleden als in het heden, ln de onderscheidene gemeenten gevoerd, een groots rol zal blijven spelen. Wij willen nog 'op eenige punten wijzen, die met het oog op een behoorlijke regeling bij zondere aandacht verdienen. De regeling zal zich ook moeten uitstrek ken tot de bijslagen op de premies der werk- loozenkassen. Hier is zelfs niet eens het motief aanwezig heit z.g. „riemen snijden van andermans leer", waar de medewerking van de gemeenten hier van ondergeschikte beteekenis en van adminiistratieven aard is. Hier werd dan ook het motief om de gemeenten te belasten inder tijd gevonden in een z.g. „vrijwillige aan sluiting van de gemeenten bij het Rijkswerk- Looshei dsbeal uit Bij de 31000, die onze gemeente in 1931 hierin moest betalen, en die. zooals wij te voren zeiden, nog wel zouden zijn te over komen, kwamen nu de buitengewone bijslagen om de kassen op peil te houden, welke in 1931 de exorbitante som bedroegen van 101.000, gelijkstaande met 27 opcenten op de Gemee n te t'onds bel ast ing Verder blijve niet de mogelijkheid bestaan, dat de vergoeding der kosten van steunver- leenlng illusoir kan worden gemaakt door het in de hand houden van de aanwijzing van de bedrijven, waarin z.g. crisiswerkloosheid hoerscht Verder trekke men de vergoeding uit tot alle onderdooien der werkloozenzorg. Ook in dat opzicht is de toestand zeer wille keurig. Oorspronkelijk maakte men bezwaar sub sidie te geven voor ontwikkelingscursussen voor werkloozen van 24 jaar en ouder. De be doeling was, dat deze ten laste zouden komen van de gemeenten. Ten aanzien van de verstrekking van klee ding enz., welke werd opgedragen aan daar voor aangewezen afdeelingen der plaatselijke erlsiiscomité's, en welke verstrekking door den Minister zelf een verlengstuk der steunverlee- ning werd genoemd, heeft men wel zeer zon derling gehandeld. Bij de oorspronkelijke regeling werden alle gemeenten over dezelfde kam geschoren. Of er veel of weinig werkloosheid was, zij ontvingen als maximum een gelijk bedrag per inwoner. Of zij veel of weinig draagkracht hadden, zij ontvingen allen een bijdrage tot hetzelfde percentage van 50 pet. Wij hebben bezwaar gemaakt, zoowel tegen het een als tegen het ander. Nu wordt het bedrag berekend per werk- looze, wat juist is. Maar de Minister houdt vast aan het per centage van 50 over de geheele lijn Doch dit is onbegrijpelijk, waar voor de andere uitkeeringen, als kolentoeslag en huur- toeslag, hetzelfde percentage als voor den steun geldt, wat ook voor de hand ligt. Men vraagt zich af. waarom moet nu juist op de regeling van dit sympathieke crisiscomité zulk een odium worden gelegd? Ook voor de werkverschaffing wordt gelijk percentage berekend als voor den steun. Het spreekt vanzelf, dat ook deze lasten naar het Rijk behooren over te gaan. De gemeente behoudt de armenzorg Het uitgangspunt moet o.i. zijn. dat de ge meenten niet meer ten baren laste krijgen dan de gewone kosten van armenzorg volgens de geldende wetgeving, die zooals wij in ons tweede adres aangaven, in de eerste plaats aan de familie en de kerk wordt overgelaten, een individueel karakter draagt en ook hoofdzake lijk het oog heeft op maatschappelijk niet of niet meer volwaardigen. Wij hebben de vaste overtuiging, dat, wan neer de zaken zoo tot haar juiste verhoudingen zijn teruggebracht en de gemeenten zoo worden geroepen tot medewerking aan «e werkloos- heidszorg. geen oogenbllk behoeft te worden gevreesd, dait zij „riemen zullen snijden van andersmans leer". De gemeenten zijn zich te goed bewust, dat de gewone armenzorg als van ouds tot haar taak behoort, dan dat iets dergelijks van haar zou zijn te verwachten. Verder achten wij het van zelfsprekend, jlait de nieuwe regeling zal gelden van het begin af van deze crisis. Boven gaven wij reeds aan. tot welke gevol gen bet genade van een behoorlijke regeling tot nn toe leidde: gevolgen, die zicih door de daardirv veroorzaakte nadieelige saldo's in 1933 en 1934 zullen doen gevoelen. Zoodanige behandeling is trouwens ook reeds een noodzakelijkheid met het oog op de toe passing van de wet Oty de fimamcieele verhou ding. In de rekening 1931 krijgt men n.l. ab surde cijfers, dlle vereffend zullen moeten worden door uitkeeringen volgens de in te voeren nieuwe rgeling. Men zal dit dadelijk zien uit het volgende overzicht betreffende de ultgavenfaotor per in woner van onze gemeente voor genoemde wet. 1926/8 1930 1931 Politie 5.31 4.50 4.42 Lager Onderwijs 4.78 4.38 5.56 Armenzorg en Werk loosheidslasten 8.05 9.50 18.26 18.14 18.38 28.24 Wij mogen het bovenstaande in de bijzondere aandacht vah Uwe Hooge Vergadering aanbe velen. DE SNEEUW De sneeuw heeft onze stad vanmorgen in een smetteloos wit winterkleed getooid. Daken, straten en pleinen, beamen, ijs, alles werd met een witte laag bedekt. Vanmorgen vroeg reeds trok het personeel van den Gemeente-Reinigingsdienst erop uit met zand, dat gestrooid werd op afritten en niet ruw mijnzout. waardoor de hoofdverkeers wegen van onze stad dra ontdaan waren van hun witte kleed en veranderden in modderige, maar niet gladde straten. Toen wij bij den Reinigingsdienst informeer den of reetds sneeuwruimers ln dienst genomen waren, deelde men ons daar mede, dat zulks nog niet noodig was. LEZING OVER ST- LIDUINA Op Woensdag 8 Februari a.s. des avonds om 8.30 uur, zal ln de groote zaal van den R. K. Volksbond door Prof. Dr. Alphons Steger, Hoogleeraar aan de Hoogescbool te Delft, een lezing worden gehouden met lichtbeelden over de H. Liduina van Schiedam. Deze lezing heeft in verschillende plaatsen van ons land veel succes gehad om de docu mentatie, welke Prof. Dr. Steiger heeft weten te verzamelen. Een groet aantal persoonlijke invitaties om deze lezing bij te wonen, wor den rond gezonden aan de voornaamste etad- genooten. LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIES De liefdadigheidspredikaties voor de R. K. Armen dezer stad hebben opgebracht: Heden 12 Juni '32 17 Jan '32 Frankeliand 1353.90 914.50 1357.93 Hoogstraat 762.40 529.94 676.88 Singel 555.— 577.50 600.— Gorzen 168.73 242.54 242.85 Aleidastr. 188.18 282.07 211.48 Huize St L. 91.66 Nagekomen 3.— 90.— 3119.87 2549.55 3179.14 NAGEKOMEN GIFT Aan de pastorie der Havenkerk is heden nog een bedrag van 10 gedeponeerd als nageko men gift voor de armen. SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE De Scihiedamsche Reddingsbrigade tot liet redden van drenkelingen, heeft gedurende de afgeloopen ijsdagen weer goed werk gedaan. Zaterdag j.l. moesten eenige leden daadwer kelijk optreden bij het op het droge brengen van eenige schaatsenrijders, die door het ijs van de „Babberepolder" waren gezakt, welk ijs niet a,l t.e gunstig was. In verband met dit laatste en de op Zon dag te verwachten drukte besloot de techni sche leiding van de Scbiedamsche Reddings brigade een ijswacht op te roepen, zoodat Zon dagochtend om 10 uur met reddings- en ver bandmateriaal naar de Babberspolder werd ge trokken. Onmiddellijk werden 2 ladderposten, voor zien van de noodige lijnen en haken, alsmede touwen om het publiek eventueel op een af stand te houden, uitgezet. Bij iederen past be vonden zich de noodige menschen, voorzien van hoorn en fluit. Daar men beter voorkomen kan dan gene zen, werden door een 20-tal leden, onder lei ding van hoofd-instructeur C. v. d. Gaag, da gevaarlijke plekken en bijten, en dit waren er niet weinig, met takken respectievelijk afge zet of aangeduid. Dank zij de oplettendheid en de voorzorgs maatregelen is dan ook van 's morgens 10 uur af tot 's middags 5 uur niemand door het ijs gezakt alleen moest de verbandt.romme! eenige malen dienst, doen voor het verbinden van opgeloopen blessures. S. IJ- V. Zaterdag hebben de leden van de Schiedam- sche IJsvereenigiug terdege genoten van hun club. Reeds spoedig ua het openen der wemelde het van rijders en rijdsters, In de nieuwe tent ging het ook gezellig toe, vooral omdat de pachter, de heer Dorsman een flink geluidversterkingsapparaat heeft aangebracht, waarmee vroolijke muziek werd ten gehoore gebracht. We merkten, dat de muziek vrooiijk aandeed, want de pachter en zijn personeel voerden zoo nu en dan een soort „negerdans" uit op de vroolijke wijsjes die ze zelf nog extra begeleidden met handgeklap en glazen- g er in kol. Kortom de tent doet het goed! Het ijs dat Zaterdagmiddag door de warme zon wat geleden heeft, was Zondag aanmerke lijk beter door de flinke vorst, die er 's nachts gekomen was. Het gedeelte dat men vlak voor de tent had moeten opsluiten, kon Zondag ook weder om dienst doen. Vlaggen versierden de banen en versterkten de vroolijkheid. Laten we hopen dat de ijspret nog wat aan houdt. Ook voor het S. Y. V.-bestuur is dat de beste belooning voor alle moeite en zorgen welke heit Instandhouden van een ijsclub mede brengt. Heden zijn de banen als gewoon ge opend. WESTER MANNENKOOR Het Wester Mannenkoor, directeur de heer H. B. van Sijll had togen Zaterdagavond in ge bouw Musis Sacrum een soirée georganiseerd, welke uitstekend geslaafd mag heeten. Mevrouw Schilperoord—Giitter zong eenige aria's, welke een luiden bijval ontlokten aan de vele toehoorders, Leen de Bruin vergastte het publiek op vroolijke liedjes en voordrach ten, de Schilperoord-band verzorgde het muzl- kale gedeelte op uitnemende wijze. Het koor zelve bracht twee nummers ten ge hoor e, waarmede het op 29 Januari a.s. moet uitkomen op het oonoours te Gouda. Allereerst zong het „Het Hooglied", dat uitstekend klonk en daarna ,,Een avond op de bergen", welke uitvoering zoozeer in den smaak van bet pu bliek vlei, dat dit moest worden herhaald. Inderdaad beeft het koor beide concoursnum mers prachtig gezangen en het Wester Man nenkoor, dat onder de bekwame leiding van den heer Van Sijll steeds vooruit gaat, kan met. vertrouwen aaD het concours deelnemen. De avond werd besloten met een gezellig bal, met muziek van fien Schilperoordband, onder leiding van den heer De Bruin. R. K. RADIOVEREENIGING ST. LIDUINA Bovengenoemde vereeniging hield op 18 dezer haar Alg. Ledenvergadering, die, gezien de opkomst van vorige jaren druk bezocht was. Na het voorlezen der notulen en na eenige me- dedeelingen is het woord aan den heer Voor- huijzen, secretaris der vereeniging, die in zijn jaarverslag duidelijk naar voren brengt, dat hét aantal luistervinken nog met gemiddeld 200 per jaar is toegenomen en het juiste aantal lui stervinken thans 1233 bedraagt. Spreker wijst erop dat ook wat betreft de R. K Radiobewe ging men dusdanig georganiseerd moet zijn, wil men geen gevaar loopen z'n eigen omroep te verspelen. Ook het beredeneerd jaarverslag van den penningmeester den heer H. Willemse, gaf een stijgende lijn aan, geen wonder dan ook dat het geheele bestuur bij acclamatie werd herko zen. Verder werden op deze vergadering de ge wijzigde Bondsstatuten en afdeelingsreglemen- ten aangenomen. De bespreking Januari-Februari actie en Pro- paganda-Feestavond ontspon zich in een zeer interessante discussie echter met het gevolg dat zich 5 heeren uit de vergadering opgaven om een contactcommissie te vormen met het doel het aantal luistervinken uit te breiden, een en ander in verband met het Bisschoppelijk schrijven. Daarna kwam aan de orde de op te richten technische club. Hierover werd eerst het woord gevoerd door den heer Voorhuijzen, die de goedkeuring van de vergadering vroeg een dergelijk club op te richten. Deze toestem ming werd verleend waarna hij den heer de Gorter, den toekomstigen leider van deze club, uitnoodigde eenige mededeelingen te doen over het program van deze club. De heer de Gorter deelde mede, dat een bepaald program moei lijk te volgen was, omdat zich natuurlijk zul len opge\ leeken. amateurs en technici. Het hoofddoel van deze club zou echter zijn de le den voorlichting te geven, lezingen te houden en excursies te maken. Verder deelde spreker mede, dat het in zijn bedoeling lag, deze club meer te beschouwen als een gezellig „Onder Onsje" en het er ook niet op aankwam welke leeftijd men had, dpch was een ieder welkom. De kosten van deze club zullen zeer gering z jn, zoodat dit ook, met het oog op de financiën geen bezwaar zal opleveren. Na deze bespreking gaven zich 20 deelnemers op en werd be sloten een vergadering uit te schrijven alwaar verdere bijzonderheden werden besproken. Er is alsnog gelegenheid zich voor deze club op te geven. Vermeld dient nog te worden dat de vergade ring door den heer F. G. van Essen met een zeer inslaande speech werd geopend, terwijl de Geest. Adviseur het herkozen bestuur ophieuw installeerde met de bemerking dat hij dit gaar ne deed omdat er in dit bestuur een prettige geest van samenwerken bestaat. DE BLAUWE DOFFER De pos-tuivenvereeniging „De Blauwe Dof fer" heeft gisteren een zeer geslaagd onder ling postrtuiveneonoours gehouden in café du Kanseboom aan de Broersvest. De keurmees. ten, de heer W. van Veen uit Den Haag had als keurmeester een zeer moeilijke taak te vervullen. De belangstelling voor dit concours, dat «en juibdleumoonoours was, was groot. De leden van de Scbiedamsche voetbal veree niging de Post, bestaande uit personeel van het postkantoor alhier weiten, wat goed en ge zellig feestvieren is. Wat was het gezellig in gebouw Eendracht Zaterdagavond, waar de beambten van „tante Post" met hun dames aanwezig waren op het feest van hun voetual- vereenigi-ng. Er werd prettig gedanst, op ver sterkte gramofoonmuziek. Er werd prettig voorgeragen door één van de leden van den band, den heer Schriel. De heer J. van den Bert. voorzitter van de vereeniging, opende den avond met een kort woord, waarin hij in het bijzonder den direc teur, den heer Bentiheim, die met zijn echtge- noote, mevrouw Benthemde Wilde blijken van belangstelling gaf, welkom heette, waai- na het feest begon, dat eerst laat afliep ÏJSONGEVAL Gistermiddag heeft de 12-jarige H. U. uit de Rembrandtlaan op de ijsbaan aan dein Spie- ringhoek een been gebroken. Nadat door eenige leden van het Roode Kruis een voorloopig ver band was gelegd, verleende dokter De Meijer geneeskundige hulp en bracht den jongen met zijn auto naar het R. K. Ziekenhuis. ONBETROUWBAAR IJS Zaterdagmiddag heeft de politie wederom het publiek van het ijs in den Babberspolder moe ten verwijderen. Er waren reeds 10 personen doorgezakt. Zondag was het ijs echter wederom voldoende sterk. De S. R. B. trad er als orde- regelaar op. ONDERLING KUNSTGENOT De Scbiedamsche tooneelvere-niging Onder ling Kunstgenot heeft Zaterdagavond In de zaal Harmonie een uitvoering gegeven, waar door groote belangstelling bestond en welke zeer goed geslaagd mag heeten. De voorzitter, de heer W. Venderbos open de den avond, waarna de leden van de ver eeniging. onder regie van den heer P. Maan drie kluchten opvoerden, waarmede zij zeer veel succes hadden. De avond werd besloten met een prettig bal, onder leiding van den heer P. Maan, met mu ziek van een band, onder leiding van den heer L Krabbendam. - GEVALLEN De 43-jarige M. van de H. van den Parallel weg is Zaterdagmiddag voor zijn woning van de steenen trap gevallen. Hij bekwam eendlepe, bloedende wonde aan het achterhoofd, welke door dokter Hoogendijk verbonden is. Zaterdagmiddag beeft op den hoek va® de Lange Haven en de Walvischstraat een aan rijding plaats gehad tusschen een met paard bespannen groentenwgen, bestuurd door F. K„ wanende aan den Singel en een vrachtauto van V. uit de Bilderdijkstraat. Het tuig van het paard werd beschadigd.. De politie maakte procesverbaal op. Aangifte van 20—21 Januari GEBOREN: Leendert, zoon van A. Gille en G. Meerhof, Rozenburgschestr. 3 Neeltje J„ d. v. B. C. van Gijn en A. C. de Korte, van Swin- denstraat 45. OVERLEDEN: G Bakker, 56 j., echtgenoote van M. Bode, Am. v. Solmsstr. 15 J. Vormer, 65 jgar, Oostsingel 38b. GEMEENTERAAD. De benoeming, van een gemeente secretaris. De finale. In de Zaterdagmorgen onder presidium van burgemeester J. L. Verveen, gehouden raadsver gadering waren alle leden aanwezig. Na voorle zing der notulen werd mededeeling gedaan van een schrijven van Ged. Staten, waarin zij haar vooloopige goedkeuring hecht aan de ge- meentebegrootiug 1933. Voorts een schrijven van 't gemeentebestuur van Amibt Hardenberg (O.) die adhaesie-betui- gingen verzamelen voor een adres, waarmede zij ln verband met de waardevermindering vau ongebouwde eigendommen, een ernstige poging willen doen om vermindering van grondbelasting te bewerken. Dan bleek ook het voor kort opgerichte Werkloozen-actie-comité deze gelegenheid w.o. kolentoeslag en de be schikbaarstelling van een lokaal voor het ge ven van cursussen, aan den raad voor te leggen. Zij werden in hun verwachtingen wel zeer te leurgesteld, daar hun stukken wegens onvol doende zegels, werden terzijde gelegd. Alleen hun schrijven om een 'onderhoud met B. en W. had meer succes. Zij wenschten een conferentie ter bespreking van de steun regeling. Deze zal op een nader te bepalen dag worden toegestaan. Op voorstel van B m W. werd besloten om ingaande 23 Jan. 1 kolentoeslag per week te verstrekken. Hierna kwam opnieuw in behandeling de be noeming van een gemeente-secretaris. (Dit voorstel werd reeds tweemaal door den raad afgestemd). Op de voordracht stonden weer: 1. C. Brunt, tijd. gem.-secretaris; 2. J. Tiüeman, gem.i/ni- vanger. De voorzitter doet mededeeling ran een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij het niet langer toelaatbaar achtten, dat een tijde lijke gemeente-secretaris blijft gehandhaafd, j De voorzitter stelt voor om tot de benoeming van een vasten functmnars over te gaan. De' heer Peters acht het wenschelijk als bij de be handeling van deze zaak. de heer Brunt de vergadering verlaat. De voorzitter vraagt of de heer Peters iets persoonlijks over den tieer Brunt wil zeggen, waarop Peters bevestigend antwoord. De voorzitter schorst hierop de open bare vergadering en gaat in „comité generaal" Na ongeveer een half uur wordt de verga dering heropend en wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. De heeren Pe ters en Bijl worden als stemopnemers aange- wezen Men kan in de raadszaal wel een speld hooren vallen. Uitgebracht zijn op den heer Brunt 4 stemmen en 3 blanco. De voorzitter wenscht den heer Brunt ge luk met zijn benoeming en spreekt de verwach ting uit, dat de nieuwe functionaris, het ver trouwen, dat de raad in hem stele, waardig zal toonen. Nadat de heer Brunt den ver- elsohten eed heeft afgelegd, werd deze verga dering, waarvoor buitengewone belangstelling bestond, door den voorzittel gesloten. FILMAVOND. R. K. PAROCHIAAL STEUNCOMIT Het Bestuur van bovengenoemd comité, heeft besloten, tot versterking harer kas. op Zondag 5 Februari a.s. een filmavond te orga nlseeren De te vertoonen film zal er een van zuiver amusant-leerzame strekking zijn. Bin nen eenige dagen zullen nadere bijzonderhe den worden bekend gemaakt Gezien het sympathieke doel het verstrek ken van het allernoodigste aan door de crisiB getroffen parochianen zal waarschijnlijk niets 't slagen van dezen filmavond in de weg staan. IJSVERMAAK. Velen Kethelaars hebben gisteren de schaat sen weer eens opgezocht en overal op weterin gen en polderslooten kon ra«n de Oud Hol- Landsche sport bewonderen. Groot en klein, oud en jong, alles kraste dooreen en menige minder bekwame schaatsrijer moest op on /.achte wijze kennis maken met bet ijs De spiegelgladde banen hadden ook vele stads- menschen naar buiten gelokt voor het maken van een tochtje. Er beeirsebte een prettige stem ming waarbij de gemoedelijkheid van het Ke- thelsehe volkje op duidelijke wijze tot ïuttns kwam. Den mooien dag hebben velen benut om de ouderwetsche kunst in het openbaar te too- nen en hun reeds jaren op rust liggende schaat sen weer eens van hun roestplekken te ont doen. De vorige week hebben wij met4 een sober bericht melding gemaakt van het feit dat een jongeman, zekere V. het bestaan had van den Noordelijken heftoren van de brug over de Koningshaven in het water te duiken. „Waag halzerij" schreven wij boven dit bet icht, hoewel de titel „Onverantwoordelijk" wellicht beter gepast had. Het schijnt echter al zoo ver gekomen te zijn dat onverantwoordelijke kwajongensstre ken als heldendaden worden aangetekend en behalve dat in enkele kranten een onderhoud met den adspirant-zelfmoordenaar verscheen^ werd deze Vrijdagavond j.l. in het Grand Tbéa- tre zelfs gehuldigd! In het licht van deze feiten bezien wordt het verklaarbaar dat een andere jongeman, de 20-jarige J. H. T„ uit de Wnrmoezlerstraat. Zaterdag besloot het „Kunsttsuk" van V. te verbeteren. Te tien voor vijf zagen menschen een man in den Noordelijken heftoren van de hefbrug over de Koningshaven klimmen. In enkele se conden groeide de menschenmenigte aan en honderden stonden in angstige spanning te wachten toen de man op het hoogste punt van den toren was aangekomen, zich van jas en schoenen ontdeed en zich klaar maakte voor den sprong. Ook de politie had bemerkt wat er gaande was. Tijd om in te grijpen was er echter niet meer. Men kon slechts hopen dat de man tenslotte voor den sprong zou terugdeinzen Enkele seconden van angstig wachten volg den. Toen breidde de man zijn armen ujt en sprong naar beneden. Pijlsnel was zijn val. Na een meter of twintig trachtte de waaghals een salto te maken. Iedereen kon zien dat deze mislukte. Met een hevtgen klap kwam de man plat op het lichaam in het water terecht, om niet meer boven te komen. Van alle kanten voeren booten aan maar te vergeefs wachtte men dat de man zou boven komen. Vermoedelijk is hij door den hevigen slag waarmee hij op het water terecht is gekomen op slag gsdood. De Rivierpolitie is onmiddel lijk naar het lijk gaan dreggen. Uit wat vrienden van T. verklaard hebben is wel gebleken dat het voorbeeld van V. en de ruchtbaarheid die daaraan gegeven Is, den jongeman er toe gebracht hebben het waag stuk te ondernemen. Te half negen heeft de Rivierpolitie het lijk opgehaald. Geconstateerd Is dat het slachtoffer een schedelbreuk had, hetgeen de veronder stelling dat T. door jen slag waarmee hij in het water terecht gekomen is, gedood is, be vestigt. Het lijk is naar de begraafplaats Crooswljk overgebracht. Verwacht wordt: Zwakke tot -- meest uit Oostelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, waarschijnlijk nog eenige sneeuw, in geval van nachtelijk opklaren strenge, overdag lichte tot mauge vorst Lichten op van 's avonds 4.56 tot 's morgens 7.27. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St Ambrosius R K Volksbond 3 uur Aanmelding nieuwe leden Instrumenten beschikbaar lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repe titie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen m hel Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 61 uur repetitie van het kinderkoor van den K K Gorzen id net Parochiehuis lederen Dinsdag bestuursvergadering R K, Metaalbewerkersbond „St. Eloy". gebouw R. K. Volksbond lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v Beethoven (dir J C M Feltzer) In Musis Sacrum loderen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van hei aldeelingsbestuur van den Ned. H K Volksbond lederen Woensdagavond om half 9 repetitie .Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten) Groote zaal van den R K Volksbond. lederen Woensdagavond ball 9 verplichte oijeenkomst St Jos Gezellen Schiedam t Ver- eemguigsgebouw Lange Haven 10 Conferentie over Populair Godsdienstige onderwerpeD door den praeses iedeien Donderdag om 8 uur repetitie R K. Gem Tooneeivereeniging '..Aiberdingk Thum", Gebouw R K Volksbond lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia R K Volksbond ledeten Vrijdag te 8 uut cursusavond der K K EHBO in hel gymynaslieklokaaJ der Eerw Broeders Nieuwe Haven lederen Vrijdagavond van nall 9 tot nalf 10 -epetitie Koninkl Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus' onder leiding van Ed. Klipse Gebouw K K Volksbond lederen tweeden Vrijdag der maand bestuur»- vergadering van de afd Schiedam van den Ned. R K Bond van Overheidspersoneel ..St Paulus". Tusschen 8 een 8.30 uur ..klachten" voor da leden lederen Zaterdagavond: Ned R K Bond van Houtbewerkers Meubelmakers. Behangers en aanverwante vakken „St Antonius" Van hall 8 tot hall 9 zitting yan het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden Zondag 29 Januari Jaarfeestvergadering der St Barbara-vereeni- ging in den R. K. Volksbond, te 8 uur. Donderdag 9 Februari Groote Propaganda Feestavond R. K. Radio vereniging „St Liduina" met medewerking van de R. K. Tooneeivereeniging „St. Servatius opgevoerd wordt „Willy's Trouwdag" in R. K. Volksbond, aanvang 8 uur. 24 J a n.: Groote Schouwburg, De affaire Drey fus (Amsterd. Tooneel) 8 uur (voor volw.) 26 J a n.: Groote Schouwburg, Zu jedera kommt einmal aas Giuck (ilritz Hirsch Operet te) 8 uur. 27 J a n.: Groote Schouwburg, Angst (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor vol,w.) 28 J a n.: Groote Schouwburg, La forza del destino Utal. Opera) 8 uur (voor volw.). Dagelijks i ivoli-Scnuuwbuig. Dat s goed bekeken Bouwmeesler-revue) 8 uur. Zondag ook 2 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 Januari in: Studio '32 D:e drei Groschen Oper (voor volw.); Thalia, Con- goriila (voor volw); Luxor, De kleine zwerf ster; Royal, Movie Crazy (voor volw.); Corso, Wilde orchideeën (voor volw.); City. Einer Fiau musz man Alles verzeihen (voor volw Ooster, Love me to-night (voor volw.); Centraal, Eine Freundin so goldig wie du (voor volw Colos seum, Tarzan (voor volw.); Roxy, De reis naar het geluk (voor volw.). SCHIEDAM, 23 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamei van Roupnun- del Moutwijn Moutwijn pet H.L ad 46 pet 8.50. Spoeling Spoeling t 0 80 a 1 090. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 21 Jan. Aangekomen: Eng. s.s. Elpenor met stukgoed van Japan via Havre in de Wilhelinlnahaven. SCHIEDAM, 22 Jan. Aangekomen: Eng. s.s. Sunland, van Newcastle on Tyne; Eng. s.s. Congo, met stukgoed van Lissabon; Braz. e.s. Cuyaba, met stukgoed van Santos, alien in. de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 21 Jan. Vertrokken: Eng. «.a. Athelbeach, ledig naar Cuba,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1