DAT ALLEN EEN ZIJN. PUROL MAANDAG 23 JANUARI 1933 ■MAX EN ZIJN VRIENDEN. BOVENAL DE KATHOLIEKEN ZELF. BENDE JEUGDIGE DIEVEN GEARRESTEERD ZE HEBBEN HEEL WAT OP HUN KERFSTOK. WEDEROPBOUW ABDIJ VAN EGMOND HET APOSTOLAAT DER HEREENIGING. DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ STOMPWIJK. Toegerust voor het harre Noorden. GROOTE BRAND TE UTRECHT. In het papiermagazijn van een dagbladbedrijf. ER INGELOOPEN RADIO EN WEELDEBELASTING. Ruwe Huid Ruwe Handen] Ruwe Lippen DE TWEEDE-KAMERVERKIEZINGEN. DE NOOD DER BEELDENDE KUNSTENAARS. GRENSBANDIETEN GEKNIPT. INBRAKEN ROND HAARLEM. HET ONBEWAAKTE OOGENBLIK. VLOT GESLEEPT. DOOR EEN LOCOMOTIEF GEGREPEN INDISCHE POSTVLUCHTEN. I I. Hoe leerrijk is bijzonder in deze dagen fcet Gebed van de Kerk: Lex credendi, lex orandi; en hoe leeren we uit de wet van het bidden, de wet van het gelooven; en van het beleven! Wie aandachtig, in deze Bidweek, het for mulier overweegt van de „Missa ad tollen- dum scisma", moet getroffen worden, door het aangrijpend heimwee naar éénheid, het welk de H. Kerk heeft overgenomen van het heimwee in Christus' eigen Afscheids rede; en van Paulus' wereldgroote ziel. Wie nu ooren en hart wil openzetten, zal dringend en smeekend van Christus zelf hooren: „Werk voor de éénheid Verstrooi niet. Verdeel niet. Verscheur niet. Breek niet. Werk niet tegen. Zwijg liever; öf werk mêe Vier en twintig malen, in het half uur, dat deze H. Mis wordt opgedragen, klinkt uit den mond van den Priester, die voor den Hoogepriester zelf staat, de vermaning tot: eenheid. In de Oratio bidt de Kerk om de Unionis gratia, de genade der eenheid, opdat het Christenvolk, se uniens Ecclesiae, zich met de Kerk vereenigend, God waardig moge dienen. Uit Paulus' brief klinkt acht keer op finus, unum, una, unitas enz. Hooren wij het? Of luisteren wü niet? Dan uit Christus' heiligen mond, Zijn af- scheidswensch: ut unum sint, ut omnes unum sint; dat zij één zijn; dat allen één zijn. Tot zesmaal toe in dezen passus in het Evangelie. Het Offertorium wil ons zoo gaarne „una- nimes, ut uno ore: een van ziel, opdat wij uit één mond Gods heerlijkheid verkondi gen." In de Secreta komt tweemaal en in de korte, schoone Communio, komt nog vier maal de gedachte aan de eenheid terug, die in de Postcommunio opnieuw wordt afge smeekt. Verstaan wij de Moeder-Kerk? Zoo heeft een Geloovige, die deze Misge- beden met aandacht volgt, tot vier en twin tig maal door de onfeilbare Kerk betoond gehoord: dat 't in Gods Kerk gaat om de éénheid. Welke eenheid? Ziehier den toetssteen. Slechts die Katholiek, hetzij hij priester zij of leek, kan zich de weelde en 't geluk van de vier en twintig maal herhaalde een heid eerlijk en zegenrijk afbidden, die het in die H. Mis volledig vijf en twintig malen heeft gebeden. De vier en twintig andere beden, zijn maar écht, wanneer dat één gebed, dat aan 't begin staat van den Canon, voor hem geen leege woorden zijn geweest; te weten: dat hij het Offer van Christus-tot-den-dood-ge- hoorzaam mede-opdraagt: „UNA cum jamu lo tuo Papa nostro Pio et Antistite nostro; tezamen, in eenheid met Gods dienaar, on zen Paus Pius, èn met onzen Bisschop" Slechts die mét zijn Bisschop innig is ver- eenigd, in offer van gebed, in offer van de daad, altijd bereid tot offer van zijn eigen inzicht, waar het noodig is: die jnag zich roemen, dat hij Christus' zaak trouw dient. En anders is het beter, dat hij geen diensten aanbiedt: want wie niet verzamelt, die ver strooit. Christus, die de Waarheid en de Weg is, maakt het voor de Gelöóvigen, die in Zijn Kerk zijn, niet moeilijk, om altijd voor de ware belangen van die Kerk den juisten weg te vinden. „Wie u hoort, hoort Mij". De onverdeelde eenheid en saamhoorig- heid met den Romanus Pontifex, den Room' schen Paus, èn met de Bisschoppen, die in vereeniging met den Paus van Rome Christus' Kerk besturen: ziedaar de zékere, en de gemakkelijke toetssteen voor de echte, zoo gezochte eenheid. Wie een andere zoekt, dwaalt. Wie een andere op wil bouwen, werkt destructief, breekt afen zal zich aan Christus Koning te verantwoorden hebben: Wiens hartewensch hij heeft vertreden en verhinderd. Gelukkig, God zij er innig voor ge dankt kennen wij, Katholieken van Nederland, de duidelijkewenschen en de wenken van onze geëerbiedigde Bisschoppen op al de gewichtige punten van het Katho lieke leven. Zoo is er, voor den onontwikkelden èn voor den geleerden Katholiek, geen twee minuten twijfel, welke weg er is te be wandelen in den hedendaagschen wirwar van de meeningen; zoodat wij, gelijk St. Paulus, in hetzelfde Epistel zegt, „niet meer als jonge kinderen heen en weer geslingerd en rondgevoerd behoeven te worden met iederen wind van (valsche) leering". Mochten dan gedurende deze Bidweek voor de Eenheid, bij de aandachtige over weging van deze heerlijke Mis-gebeden, alle Katholieken, en met name al degenen, die door hun actie er naar streven de ware be langen van Christus' Kerk te dienen, zich biddende bezinnen: of zij die ware Eenheid dienen, dan wel bestrijden welke de door Christus alléén bedoelde is: tezamen met Paus Pius en met onze Bisschoppen. Met vorige arrestaties reeds 21 jongens achter slot, en grendel. Men meldt ons uit Den Haag: Er is alweer een bende jongens gearresteerd, verdacht van inbraak en diefstal. Het zijn er acht en hun leeftijd varieert van vijftien tot achttien jaar. Dat nog eenige arrestaties zul len volgen, is niet uitgesloten. De aanleiding tot deze arrestaties was, dat op 11 Januari des avonds elf uur een agent aan de school aan de Mijtensstraat een jongen ontdekte, den achttienjarigeu T. de G. die daar ingebrokeu bleek te hebben. Van het, school gebouw was een ruit ingedrukt, maar vermist werd er'niets. Vermoedelijk waren de daders de politie ontdekte al spoedig, dat De G. niet de eenige was gestoord. Later werden aangehouden de zeventienjarige knapen T. K! en B. de J., die ook bij de zaak betrokken bleken. Verder kwam aan het licht, dat zij half December zich hadden schuldig gemaakt aan het stelen van twee portemonnaies uit kleedtenten van spelers op het voetbalterrein aan den Leyweg. Maar de knapen hadden nog meer op hun geweten. De politie ontdekte, dat zij verscheidene rijwielbelastingplaatjes hadden gestolen en dat zij auto's hadden gekaapt, waar mede zij uit rijden gingen en die zij daarna ergens achterlieten. Intusschen werd het in den loop van het onderzoek duidelijk, dat zij kameraden had den, die zich ook aan het stelen van belasting plaatjes en het uit rijden gaan met onbeheerd staande auto's schuldig maakten. In verband hiermede werden nog successievelijk vijf kna pen aangehouden, de zeventienjarige jongens C. J. B. en C. H. N., de achttienjarige A. R. en de vijftienjarige knapen W. M. en K. v. R. De beide vijftienjarigen bekenden tevens te hebben ingebroken in de consumptietent aan de Cruquiusstraat, waar zij koek en andere lek kernijen hadden weggenomen snoepen. Voorts zijn er onder de aangehoudenen, die zich door overklimming toegang hadden ver schaft tot pakhuizen aan de Waldorpstraat, waar kruidenierswaren opgeslagen liggen. Ook in deze gevallen hadden de daders grootendeels het gestolene zelve opgesnoept. Twee der aangehoudenen zijn reeds eerder met den strafrechter in aanraking geweest. De eene moet nog drie maanden tuchtschool on dergaan. De ander is voorwaardelijk veroor- Daarvoor bidden wij, om op de eerste deeld tot drie maanden gevangenisstraf, plaats voor ons Katholieken zelf te ver- Dat de misdadigheid dezer knapen het ge- krijgen „tuae unionis gratiam": een genade volg zou zijn van de groote werkloosheid, is van volgzaamheid, de vergelijking is van niet gebleken. Sommigen hunner hadden werk. den Goddelijken Stichter Zelf als van De anderen geven een indruk van luiheid. De schapen voor hun herders. aangehoudenen behooren tot het type van en Dan erkel zal de ware, zegenbrengende straatjongen. Het schijnt, dat hun eenheid zijn verkregen: ut sint consummati niet in zijn geslaagd, hen voldoende in unum, dat we tot volmaakte eenheid zijn verbonden. Met daarbij het krachtig be moedigend besef: dat al ons werken nooit schaden zal, maar enkel dienen die gemeen schap, die, ondanks menschelijke fouten en gebreken, de door Christus Zeiven ingestelde, en door den H. Geest bezielde, Gemeenschap der Heiligen is. J. DE VREESE S.J. Plan voor oprichting van een klein gebouw. Dezer dagen circuleerde door de pers een be richt, afkomstig van het „Algemeen Handels blad'', dat een begin gemaakt zou worden met den herbouw van de Abdij van Egmond. Vol gens dit bericht zou begonnen worden met een klein gebouw, wellicht voor 20 monniken van den H. Benedictus op het terrein, dat zooals men weet in het bezit is van de commissie, die zich den wederopbouw tot doel stelt Uit de meest betrouwbare bron verneemt het „D. v. N. B." dat dit bericht eenigen grond van waarheid bevat. Omdat de tijden te slecht zijn zal nog niet begonnen worden met den bouw van een vleu gel van het groote plan van Kropholler. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk te be- binnen met het optrekken van een klein ge bouw, wellicht voor 20 monniken, dat later dienst kan doen voor andere doeleinden. Dit gebouw is echter nog niet geprojecteerd. Wanneer het gebouwd zal worden hangt af van het resultaat eener geldinzameling. onder controle te houden. Alle aangehoudenen zijn voor den officier van juetltie geleid, de laatsten Zaterdagmor gen. De meesten zijn in het huis van bewaring ingesloten Mede als gevolg van de bekende, vorige zaak zijn nu in totaal één-en-twintig jongens gear resteerd, die dievenbenden vormden en zich aan verschillende misdrijven hebben schuldig gemaakt. VERBOUWERS VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN. De bond van landpachters in Nederland, ge vestigd te Groningen, heeft het volgende tele gram gezonden aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid: Verbouwers van consumptieaardappelen met name in Friesland, verkeeren in grooten nood. Indien niet spoedig steun komt, zullen vele verbouwers hun bedrijf niet kunnen voortzet ten en het land niet voor den volgenden oogst gereed maken. Velen kunnen reeds hun ar beiders niet meer betalen. Evenmin rente en/of pacht. Gehjeele ineenstorting der be drijven dreigt, als niet spoedig en krachtig wordt geholpen. IJspret en pret op het ijs. hen gecostu pieerd ijsfeest op de Bussumsche kunst- gsbamtf Iedereen kent tegenwoordig het Apostolaat der Hereeniglng. Het is opgericht, opdat alle gedoopten in geheel de wereld mogen toetreden tot de ééne ware Kerk van Christus; dat het wederom worde één Schaapstal en één Herder. Dit Apostolaat is een heerlijk werk voor eiken Katholiek. Iedereen weet, dat we moeten bidden voor de bekeering der heidenen. Wie bidt daar te genwoordig niet voor! Gij lezer en lezeres toch zeker ook, is 't niet? We moeten bidden voor de bekeering der zondaars. Maar we moeten ook bidden voor de bekee ring of liever voor den terugkeer van hen, die Christus wel kennen, maar niet behooren tot de Kerk van Christus. Dat zijn Protestanten, zult ge zeggen. Zeker voor hen moeten we bidden en vurig smeeken, dat ze toch tot de ééne ware Kerk mogen konien. Maar daar zijn nog andere Christenen die niet protestant zijn en die dichter bij de Kerk van Christus staan dan de Protestanten. Wie zijn dat? Dat zijn zij die in den catechis mus worden aangeduid met den naam van Schismatieken of Scheurmakers. De naam is wat hard, maar de naam is juist En de tegenwoordige geloovigen van die secten verdienen geen verwijt, maar zijn bitter te beklagen. Ze zijn van jongs af opgevoed in de scheuring. Ze weten niet beter. Ze denken, dat ze het ware geloof hebben. Maar helaas het is zoo niet Eeuwen geleden hebben hun voorvaderen zich afgescheurd van de Katholieke Kerk. Dat gebeurde voor honderden en honderden jaren. En zóo worden de geloovigen in die landen geboren en opgevoed in de Schismatieke kerk genootschappen, huiten hun schuld. Arme geloovigen die niet leven iü de ge meenschap met den Paus van Rome! En zoo zijn er velen. Ongeveer 170 millioen. Ze wonen in Rusland, in Bulgarije, in de Balkanstaten, in Armenië, in Syrië enz. Verdienen ze nu niet, dat wij voor hen bid den? Ze verdienen het omdat ze zonder hun schuld in de dwaling leven. Ze hebben ware priesters, ze hebben de heilige Sacramenten, maar ze gehoorzamen niet aan den Paus van Rome. Ze zijn dus niet in gemeenschap met geheel de H. Kerk, en met haar zichtbaar Opper hoofd. Ze zijn niet vereenigd met de Kerk van Christus, en daarom ontvangen ze niet den rijken genadestroom, dien wij ontvangen in Jesus' H. Kerk. Ze verdienen, dat wij voor hen bidden, om dat ze onze broeders zijn en zusters, zoo dicht hij ons staande in het-H. Geloof. Ze nemen zoo goed als alle geloofspunten aan; maar niet dat de Paus het Hoofd is der Kerk van Chris tus, en alles wat daarmede samenhangt. Ze verdienen, dat vooral zij voor hen bid den, die devotie hebben voor Maria, de Moe der Gods. Ook zij toch vereeren Maria, en wel vooral in hare Beeltenis van Altijddurenden Bijstand. Die heerlijke Beeltenis is tot ons gekomen uit hunne landen. Laten wij dan Westerlingen tot Maria bid den voor de Hereeniging der geloovigen in de Oostersche landen met de ééne, Heilige Katho lieke Kerk. Bidden wé dat de Moeder van Altijddurenden Bijstand alle arme afgedwaalden terugbrenge tot ons aller Moeder, de heilige Katholieke Kerk. 535. Monsieur Frangois in wintercostuum. 536. Max is iets eenvoudiger uitgedost. Hij heeft zelfs een bonten garneersel om maar ziet er met zijn bonte muts en wijde den rand van zijn beroemden hoed, dien hij jas toch echt als een wereldreiziger uit. niet voor een muts heeft willen, verwisselen. 537. Petronella is bepaald snoeperig. Ne derland behoeft zich niet te schamen voor de poes, die de nationale eer in IJsland heeft op te houden! Tachtig kinderen verzuimden de school Van dien gevaarlijken spoorwegovergang te Stompwijk nabij Nootdorp in het traject Rot ten-dam (Hofplein)—Scheveningen is de bewaking opgeheven. De „Standaard" meldt nog, dat naar aanleiding van deze opheffing de ouders van ongeveer tachtig leerlingen der R.K. 'school te Nootdorp, waar de meeste kin deren van de bewoners langs den Veenweg, waar de overweg is gelegen, ter school gaan hun kinderen thuis hielden. Zij vonden het n.' bij het drukke verkeer, vooral op de forensen tijden, waarin veel treinen loopen, te gevaar lijk om hun kinderen naar school te zenden. Nadat twee dagen al deze kinderen waren thuis gehouden, is een voorloopige oplossing gevonden, doordat een Zuster des morgens de kinderen bij den overweg afhaalt en ze daar des middags ook weer terugbrengt. Het laat zich evenwel begrijpen, dat een dergelijke toestand niet lean blijven voort bestaan. De burgemeester van Stompwijk, de heer J. Keijzer, verklaarde, dat zijn gemeente niet over zooveel veldwachters beschikt, dat deze de taak voor de veiligheid der school jeugd te zorgen, op zich kan nemen. Door het gemeentebestuur wordt getracht de autoritei ten te bewegen de bewaking weer in te voe ren, terwijl ook door het R.K. kerkbestuur reeds aan den minister een adres is gezonden, waarin het groote gevaar, ook voor de kerk gangers, van dezen overweg onder de aan dacht wordt gebracht. Naar 't blad voorts nerneemt, heeft de Insp. van het Onderwijs in de inspectie Delft beslo ten geen vervolging te doen instellen tegen de ouders die hun kinderen thuis hielden, omdat z.i. hier zeker van een wettig verzuim kan worden gesproken. Zaterdagmiddag om circa half drie ontdekte een werkster brand op de bovenverdieping van een perceel aan de Drift te Utrecht, in een deel waarvan de administratie van „Het Utrechtsch Nieuwsblad" is gevestigd. In de bedoelde ruimte, die dienst deed als magazijn van de vroegere uitgeverij van Joh de Liefde, was veel papier en oude uitgaven opgeslagen, zoodat het vuur zich spoedig uit breidde. Natuurlijk werd dadelijk alarm ge maakt, terwijl een der omwonenden, die reeds door den rook onraad had bespeurd, de brand weer waarschuwde. Binnen enkele oogenblik- ken was deze ter plaatse en kon het blusschings- werk een aanvang nemen. Opgemerkt dient te worden, dat het huis, waarvan een gedeelte nog bewoond werd door mevr. de wed. de Liefde, aan de eene zijde be grensd wordt door het geografisch instituut, terwijl aan de andere zijde het kunsthistorisch Instituut is gevestigd, waar prof. Vogelsang bij het uitbreken van den brand juist enkele werk zaamheden verrichtte. Juist aan het vertrek, waar de brand ont stond grenst een kamer van laatstgenoemd in stituut, waar de hooglaaraar verscheidene be langrijke stukken bewaarde. Zijn eerste zorg was natuurlijk deze in veiligheid te brengen. De drukkerij, zetterij en redactie van „Het Utrechtsch Nieuwsblad" zijn ondergebracht in een gebouw, dat door een grooten tuin van het gebouw aan de Drift is gescheiden, zoodat het bedrijf zelf van dezen brand geen stagnatie on dervindt. Toen een achttal slangen, welk aantal later tot elf groeide, was uitgelegd, deels door de twee aangrenzende instituten en deels aan den voor- en achterkant, begon een hardnekkige strijd tegen het vuur, dat zich in de papier massa diep had ingevreten, terwijl ook het houtwerk van het oude gebouw lustig brandde. In den aanvang leek het niet, of men de vlam men gemakkelijk de baas zou worden. On danks het kranige werk van de brandweer, die binnen door de neervallende vonken door drong en buiten een bijna wanhopigen strijd tegen den rook leverde, breidde het vuur zich nog uit. Op initiatief van den heer v. Gurtzgen. re dacteur van het „Utrechtsch Nieuwsblad" be gon men dan ook tegen half vier met den in ventaris der benedenvertrekken, waar de ad ministratie van het blad is gevestigd, naar buiten te dragen. Alles werd ondergebracht in de Tweutsche bank, welke tegenover het bran dende gebouw een zij-ingang heeft. Precies om vier uur begon de lijst van het dak te branden. Telkens, wanneer zich een vlam vertoonde, werd er even een spuit op gezet, maar telkens ook kwam het vuur weer terug, totdat men er in slaagde van binnen uit deze uitbreiding aan te vatten. Alhoewel nog een oogenblik het gevaar dreigde, dat de deerlijk gehavende vloer van de verdieping zou bezwijken, begon men na vier uur den brand langzamerhand onder de knie te krijgen en om kwart voor vijf was de brandweer den vijand vrijwel meester. De verdieping, waar de brand ontstond, is zoo goed als geheel uitgebrand, terwijl de onderliggende vertrekken zeer veel water schade hebben gekomen. Men kan zich dit In denken, wanneer men weet, dat elf spuiten gedurende een paar uur op volle kracht water naar binnen hebben geworpen. Op dezen mooien, door een winterzon be straalden Zaterdagmiddag, trok het geval na tuurlijk zeer veel belangstelling. Vooral van het St. Janskerkhof sloeg een dichte menigte menschen den brand gade. Verscheidene autoriteiten, waaronder de burgemeester, dr. J. P. Fockema Andreae, wa ren aanwezig. De brandweer stond onder lei ding van den hoofdcommandant, den heer Vleming. Een dame, mevrouw B. Buising van Besouw, die zich Katholiek noemt, levert geregeld haar bijdragen aan socialistische bladen. Onlangs had zij het over den brief van de bisschoppen tegen het socialisme, die, volgens haar, wederom was voorgelezen. Dit laatste is, zooals men weet, niet gebeurd Daardoor kwam de met haar katholiciteit in de socialistische pers geurende dame in een leelijk parket Zij kwam in erge verdenking haar Zondagsplichten als katholieke niet erg nauwgezet na te komen. Dit vermoeden werd hier en daar ook uitgesproken. Voor mevrouw restte niets dan echt-vrouwe- lijk zoo stevig mogelijk vol te houden De brief is wèl voorgelezen, n.l. in de St. Bavo in Heemstede. De „Limburger Koerier" informeerde even bij den pastoor. Antwoord de brief is niet voorgelezen. Niet alleen een kat, maar zelfs een dame schijnt in benarde omstandigheden rare sprongen te maken. Maar 't kan niet baten, mevrouwtje U is er leelijk ingeloopen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist Reel. 6677DGVS 7 Is het bezit van een ontvang-installatie nog een luxe In een vergadering van het Comité van Om- roepvereenigingen, welke te Utrecht is gehou den, is onder meer ter sprake gekomen het wetsontwerp inzake de weeldeverteringsBelas- ting op radiolampen, luidsprekers en radio toestellen. De leden van het comité waren unaniem van meening, dat in den tegenwoordigen tijd en bij de tegenwoordige ontwikkeling van den omroep, deze artikelen moeilijk meer als voor werpen van luxe kunnen worden gekwalifi ceerd. Zij hebben besloten zich daaromtrent tot den Minister te wenden, teneinde de aandacht van dezen bewindsman op hunne zienswijze te vestigen en hem te verzoeken alsnog in overweging te willen nemen, radio-toestellen, luidsprekers, e.d. niet als weelde-voorwerpen te beschouwen en deze artikelen uit het wets ontwerp inzake weeldeverteringsbelasting te lichten. Groslijsten der R. K. Staatspartij. Rijkskieskring Rotterdam. Door „Recht en Orde" te Rotterdam zijn voor de Tweede Kamer gecandideerd voor den omschreven zetel: techniech-juridlsche vraagstukken: mr. C. Goseling, Amsterdam en pater mr. dr. Beaufort, Utrecht; id. Vraag stukken betreffende overzeesche gebiedsdee- len: Ir. L. Feber. Voor de vrije zetels: J. v. Abbevé, Rotter dam; R. Bakker, Rotterdam; Pater mr. dr. Beaufort, Utrecht; H. v. d. Brule, Rotterdam; A. C. A. Deerenberg, SchoonhovenA. Th. Gelton, Rotterdam; mej. dr. J. Hillen, Ooster park 73II, Amsterdam; A. B. J. van Klave ren, Overschie; A. M. Lucas, Rotterdam; W. G. A. M. v. d. Lugt, Hillegersberg; W. A. v. d. Mespel, Rotterdam; mej. J. M. J. A. Meijer, Rotterdam; M. P. Ooms, Rotterdam; mr. C. Romme, Amsterdam; W. Steinmetz, Amster dam; D. C. Urbanus, Rotterdam; Pater dr. Vrijmoed, Delft; P. A. Willemsen, Hillegers berg; M. Zomerdijk. Delft. Een comité gevormd. Vrijdagmiddag is in het Stedelijk Museum te Amsterdam een vergadering gehouden waar in een comité werd opgericht bestaande uit de navolgende personen: J. Bierens de Haan, secretaris van het Rembrandthuis, C. H. W. Baard, directeur Stedelijk Museum, F. Schmidt Degener, directeur van het Rijksmuseum, mevr. mr. van Dam van Isselt, referendaris Kunstzaken Gemeente Amsterdam, Pastoor Boogmans, conservator Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem, M. A. E. von Saher, prof. van der Pluym, mevr. EversKeg, mevr. StamSchmelinck, bestuurslid Kampensche Kunstvereeniging, jhr. F. Teding van Berk hout, L. J. van Zelt Legner, H. Nijgh, direc teur Nieuwe Rotterd. Courant, Van Regteren Altena, directeur Museum Fodor en C. Verwey. Deze dames en heeren vormen een commissie, welke zich ten doel stelt een serie tentoonstel lingen te houden in verband met den nood der beeldende kunstenaars. Schuldig aan diefstal en roof. Naar wij vernemen is de marechaussee van Venlo, in samenwerking met die van Olden- zaal en de Duitsche grenspolitie erin geslaagd te Bocholtz (Duitschl.) de langgezochte bende te arresteeren, die sedert eenige maanden bet Nederlandsch—Duitsche grensgebied onveilig maakte door diefstallen, inbraken en roof overvallen. De gearresteerden zijn de 35-jarige A. Gott- hardt, de 36-jarige K. Schulz, de 25-jarige S. von Greifenstein en de 38-jarige E. Schmitz, allen uit Mühlheim. Zij zijn naar de gevan genis te Miinster overgebracht Bij voorloopig onderzoek is o.a. reeds komen vast te staan, dat deze vier personen de daders zijn van de onlangs gepleegde roofovervallen te Oldenzaal en Dinxperlo en dat ook zjj net waren, die den overval pleegden op ae smok kelaars aan de grens bij Venlo in den nacht van 21 op 22 December J.l. Viertal daders in arrest. In de laatste weken werd veel ingebroken in de gemeenten rond Haarlem, Heemstede, Bennebroek en Lisse. Te Heemstede werd in gebroken in „Meer en Berg", waar huishoude lijke voorwerpen werden gestolen. Te Benne broek in de onbewoonde villa van de familie v. W., waar verschillende gouden sieraden en 200 stuks tafelzilver werden gestolen. Te Lisse waren sigaren en sigaretten een welkome buit en ook te Hillegom lieten de heeren zich niet onbetuigd. Door de activiteit van den inspec teur van politie Kemeper, die veel bezwarend materiaal tegen een der dieven wist te verza melen, kon deze worden gearresteerd te Hil legom. Hij legde een bekentenis af. Weldra volgden nu ook drie andere verdachten. Het zijn jongens van 19 tot 23 jaar en te Hille gom woonachtig. Jongetje steekt zijn zusje in brand. Terwijl de moeder eenige oogenblikken af wezig was, hebben kinderen van de familie H. in het plaatsje Lettele (Overijsel) met vuur ge speeld. Het zoontje wierp, volgens het „O. D." een brandende krant naar zijn zusje waardoor de kleeren vlam vatten. Het meisje liep ern stige brandwonden op. UITKEERING WERKLOOZE LANDARBEIDERS. Dé minister van Staat, minister van Binnen- landscbe zaken heeft aan den algemeenen, den Ohristelijken en den R. K. Landarbeidersbond toegestaan over de loopende uitkeeringsperiode over 60 dagen uitkeering te verstrekken, doch alleen voor zoover het personen betreft, die vóór 1 Jan. 1932 lid van de werkloozenkas zijn ge worden. DE ZOMERTIJD. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeni ging voor bloembollencultuur heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer om er met klem op aan te dringen het wetsontwerp-van den Heuvel-Bakker, strekkend tot afschaffing van den zomertijd aan te nemen. GEORGE MOORE f. De Engelsche romanschrijver George Moore is gisteren overleden. BEIDE BEENEN GEBROKEN- Zaterdagmorgen is de landarbeider D. te Aalsmeer Oost van den bok van een boeren wagen gevallen. Hij kwam hierbij zoo onge lukkig terecht dat hij beide beenen brak als mede een polsfractuur bekwam. Men meldt uit Wemeldinge: Het motorschip „Onderneming II", dat aan de Galatee omhoog was gevaren, is nadat een gedeelte der lading was overgeladen in bet bergingsvaartuig „Dorus Rijkers" van Smits' Bergingsbedrijf, vlot getrokken. Het schip is gebroken en maakt veel water. Het is, gesleept door de „Dorus Rijkers", te Roosendaal aan gekomen, Wissel wachter gedood. Zaterdagmorgen wilde de 19-jarige N. Til- mans, wisselwachter en hulpmachinist bij de kanaalwerken te Elsloo den hefboom van den wissel overhalen voor een naderende locomo tief. De jongeman gleed echter uit en viel op de rails, waar hij door de locomotief werd ge grepen, vóór de machinist kon stoppen. De ongelukkige kreeg de wielen over zich heen en werd totaal vermorzeld. STEENKOLENDIEFSTAL IN HET GROOT. Voor de rechtbank te Middelburg hebben Vrij dag terecht gestaan de 65-jarige kolenhandelaar A. F. C. T., de 59-jarige baas van het haven bedrijf J. F. V. en de 54-jarige gemeentewerk man A. P., allen uit Vlissingen, die twee maan den in voorarrest hebben gezeten, maar later weer op vrije voeten zijn gesteld. Aan eerstgenoemde werd ten laste gelegd, dat hij te Vlissingen sedert 1 Januari 1927 als vertegenwoordiger van de Staatsmijnen, opzettelijk uit een van de gemeente gehuurde opslagplaats, waar hij de steenkolen van de Staatsmijnen, bestemd voor de booten van bet Ned. loodswezen en andere rijksbooten, had opgeslagen, hoeveelheden tot een gezamenlijk bedrag van ten minste 100 ton heeft verduis terd. Aan den tweeden verdachte was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1929 tot en met 1932 heeft weggenomen of door werklieden van het havenbedrijf heeft doen wegnemen ver schillende hoeveelheden steenkolen subsidiair dat hij diefstal heeft uitgelokt Aan den derden verdachte werd ten laste gelegd, dat hij heeft weggenomen of doen weg nemen door andere werklieden 350 K.G. steen kolen toebehoorende aan de staatsmijnen, 30 K.G. toebehoorende aan den eersten verdach te en eenige oude planken en een sopkwast toebehoorende aan de gemeente Vlissingen. De beide eerste verdachten hadden tot ver dediger mr. Joh. Adriaanse en de laatste mr. F. W. Adriaanse. Tegen den eersten verdachte luidde de eisen 1V, jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg ontslag van rechtsvervolging, vrijspraak of een voorwaardelijke straf. Tegen den tweeden verdachte was de eiscli 2 maanden onvoorwaardelijk en drie maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De verde diger bepleitte vrijspraak. Tegen den derden verdachte was de eisch 4 maanden onvoorwaardelijk met aftrek voor arrest. Ook hier bepleitte de verdediger cle mentie of voorwaardelijk veroordeeling. (uitreis) te Rome aan- •ZOU DAT ZOO BLIJVEN? Sinds eenige dagen is de overweg bij Noot dorp onbewaatk. De ouders weigeren, hun kinderen naar school te zenden. Een oplossing is verkregen, doordat een Zuster de kinderen bjj den overweg ogwacht De Havik gekomen. De Oehoe (thuisreis) is te Rangoon geland. Blijkens mededeeling van de Indische Post administratie heeft de Oehoe 245 K.G. 435 G. bruto post aan boord bestemd voor Nederland benevens een postpakket met een bruto gewicht van 2 K.G. 875 G. De Pelikaan (uitreis) is te Rangoon aan gekomen. De „Snip" ('thuisreis) is te Marseille aanga» konien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3