DE NOORD-ZUID VERBINDINGEN. De stand van het werk. DE BETEEKENIS VOOR HET VERKEER. llSpl! mm ni ARMHErt J it UTRECHT -e-"* Aijh VIJP HEBRErl mjnECiEri ZALI60MWEU IAMO HEOE^ I.-. v Is er wel iets, dat zoo den invloed heeft ondervonden van het verhoogde tempo, waarin we leven, als het verkeer Naar mate het mogelijk werd, sneller mededeelingen te doen over groote afstanden, is ook de behoefte gegroeid, om personen in evenredige snelheid te verplaatsen. En hoe hooger de beschaving wordt, hoe sterker en meer algemeen de volks behoefte wordt naar een geraffineerd verkeers- apparaat. In onze dagen is verkeer gelijk aan snelheid, berekendheid, rusteloosheid. Het vraagt breede, effen banen, verbindingen langs den kortsten tveg, „service" op derde klas wegen zoo goed als op de hoofdbauen en de grootst mogelijke veiligheid voor voortbewegingsapparaten van iedere makelij. En onhoudbaar groeit onder alle lagen van het volk de behoefte naar dit verkeer, sterker dan alle bedachtzame behoudensgezind heid, tegen iedere verdrukking in. Een ver- keerswerking, die op peil is gebracht, is een der sterkste steunpilaren voor nationale wel vaart en cultuur. Ieder offer, dat ten bate van het algemeen verkeer gebracht wordt, is daarom een daad van welbegrepen landsbelang. Daarom ook dienen de hulpmiddelen voor dat verkeer telkens aangepast te worden aan de nieuwe behoeften, die het heeft. Het is allerminst gediend met werkeloos wachten en noodelooze omwegen. Kruist er een hindernis de breede banen van het hoofdverlceer, dan luidt de eisch van dit laatste er onder door of er over heen. Is die kruisende hindernis zelf een verkeersader zij het dan van een andere soort dan zal een oplossing moeten worden gezocht, die met de mogelijkheden van de eene baan de mogelijkheden der andere open laat. Zoo is er in ons land nog menige overweg, die volgens de eischen van het snelverkeer in een viaduct zou moeten worden veranderd. Heel wat ernstiger obstakels vormen de rivier-overgangen in ons waterlandje. Wie een maal op een mooien zomer-Zondag voor de pont te Nijmegen in een file werd gezet, achter honderd vijftig wachtenden, door een politie agent met een gezicht van „ja, ik kan het ook piet helpen", en twee uur later thuiskwam dan hij had afgesproken (de thuisblijvers waren inmiddels reeds door Vas Diaz gerust gesteld behoeven zich niet ongerust te maken, daar veler thuiskomst door enorme drukte voor het pontveer te Nijmegen zal worden verlaat") weet, wat hiermede wordt bedoeld. Het nieuwe jaar zal voor de Noord-Zuid ver bindingen in het midden van ons land van groote beteekenis worden 1933 zal immers een gedeelte van de voltooiing brengen voor drie belangrijke oeververbindingen het brug gencomplex te Zaltbommel en de verkeershrug- gen te Arnhem en te Nijmegen. Tusschen de heide Waalbruggen van Zaltbommel en Nijme gen ls een nieuwe scheepvaartverbinding in bewerking, de nieuwe sluis bij St Andries, die voor het Noord-Zuid-verkeer over de rivie ren van veel beteekenis wordt. Twee andere oever-verbindingen, de eene nog belangrijker dan de andere, gaan we bewust stilzwijgend voorbij, omdat de plannen hiervoor nog niet ver genoeg gevorderd zijn. Een verkeershrug te Dordrecht en over het Hollandsch Diep zou de bekroning zijn van het bruggenwerk in ons land. We weten alleen, dat er intens voor ge werkt wordt en wachten vol vertrouwen op het resultaat. Hopen Intusschen op een vaste ver keersbrug hij Vreeswijk en Hedel. Over de drie belangrijke bouwwerken te Zaltbommel, Arnhem en Nijmegen wilden we spanten, de kranen staan verlaten, verstard in den schemer en het relaas van zulk een tocht zou wel héél eentonig worden koude en stilte te Zaltbommel, stilte en koude te Arnhem, koude stilte te Nijmegen. Graafwerk en beton werk zijn om den vorst stopgezet, de ijzer- constmctie kan niet verder vóór het betonwerk verder is, dus ligt het werk verlaten. De* Neder- landsche ingenieur denkt in staalconstructies. Wie de glorie van dat denken wil zien, moet eens naar Zaltbommel gaan, op een dag, dat de zon als een gouden feest langs den blauwen hemel drijft. Dan zit er licht in de machtige overspanningen van de drie bruggen, die er naast elkander liggen, de granieten pijlers schitteren fel wit en weerspiegelen in den stroom, je vindt er de kleuren van de nationale vlag hij zulk een monument der nationale in genieurskunst. We wenschen niet chauvinis tisch te worden, doch zouden toch met eenige fierheid willen getuigen, dat daar een werk ligt, dat het rood-wit-blauw van Nederlandsch Fabrikaat met het volste recht kan dragen. Het is niet de bedoeling U dezen Zondag morgen te vergasten op een brok techniek. De technische bijzonderheden der Waalbrug te Zaltbommel werden uitvoerig besproken, toen op 4 Juli van. het vorig jaar de laatste over- Bommelerwaard, het station Zaltbommel (dat een half uur van de stad ligt) en komt 4400 M. verder uit bij Hedel, waar de schipbrug er weer is, om te herinneren aan de oude waar heid, dat er niets volmaakt is in het onder- maansche. De verkeershrug bestaat uit 8 overspanningen over het winterbed elk van ongeveer 60 meter en 3 overspanningen over het zomerbed van 127 meter. Hiervan is momenteel de overbrug ging van het winterbed (de acht kleine hogen) gereed, terwijl ook de ijzerconstructie der Noordelijke en Zuidelijke zomerbedbogen gereed is. Deze steken ieder een aanzienlijk stuk buiten de pijlers uit, zoodat nog slechts een opening van 63 meter bestaat midden boven de rivier. Begin der volgende maand kan ^vaarschijnlijk met de afwerking der middelste overspanning worden begonnen. Men bouwt daartoe een montagebrug aan de overstekende bi ugstukken en met behulp van drijvende bokken zullen de hoofdleggers worden aangebracht. Onmiddellijk hierop kan met de werkzaamheden voor het betondek worden begonnen, die nog minstens De eerste steun voor de Nijmeegsclie oeververbinding op den Zuidelijken Waaloever. dat een ontzaglijke hoeveelheid zand moet worden aangevoerd, eer men de hoogte van het rijdek der brug bereikt heeft. hier het een en ander vertellen, nu het eerst genoemde werk de teekenen dei uiteindelijke voltooiing begint te vertoonen. Mist en stilte. Een tocht langs de werken voor de drie bovengenoemde bruggen kan leerzaam en Inte ressant zijn, mits men het niet doet op een dag, die grauw is van mist en koud van rui gen vorst Dan staan de gemenlede bogen als roode spoken in den nevel, vreemd maar zonder leven; ymt er dreunt geen hamerslag uit de hooge spanning boven het winterbed op zijn plaats werd gebracht de werkzaamheden aan de twee andere bruggen zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat de techniek reeds de aandacht trekt We wilden alleen de verkeersbeteekenls der drie bruggen belichten, nu de eerste nieuwe oever verbinding, het bruggencomplex te Zaltbommel, de voltooiing gaat naderen. Het bruggencomplex Zaltbommel. De kortste verbinding van het midden van Noord-Brabant met Utrecht en het Noorden des lands is nog altijd Den Bosch—Zaltbommel Culemborg. Wanneer de schipbrug te Hedel niet al te lang open ligt, stuit het snelverkeer van 's-Hertogenbosch naar het Noorden reeds na drie kwartier op een onoverkomelijken hinderpaal de Waal bij Zaltbommel. Dwars door het oude stadje met zijn nauwe straten, loopt de hoofdverbinding Noord-Zuid. Een prae- historische gierpont zet alle verkeer over, ten minste als er geen sleepen in zicht zijn, die het dezen dwarsdrijver-hij-uitstek danig lastig kunnen maken. Toen men zag, dat het zóó niet langer ging, heeft men een tweede pont In de vaart gebracht, die aan een sleepboot gebonden zit. Dit zonderlinge vaartuig brengt het verkeer met een gracieuzen zwaai en in iets sneller tempo dan de origineele gierpont naar de overzijde. Vermeld moet nog worden, dat er hoogstens acht wagens noodig zijn, om de drijvende brug, die we pont noemen, over te belasten en dat men. bij laag water, er slechts via een zéér sterk hellend v)ak kan belanden. 15 K.M. verder, bij Culemborg, ls het opnieuw misère het kan ook moeilijk lastiger, op 35 K.M. afstand de drie hoofdrivieren van het land te moeten passeeren. De nieuwe verkeershrug zal aan dezen deplorabelen toestand voor goed een einde maken. Behalve het voordeel van een snellen overtocht van de rivier heeft de brug nog dit voordeel, dat het verkeer nu In rechte lijn naar de plaats van bestemming zal worden geleld. Aan de Noordzijde begint de oprit bij de kom der gemeente Waardenburg. Van den bestaan- den Rijksweg zal een toegangsweg van ongeveer 760 M. worden gemaakt, parallel aan den spoor dijk. Buitendijks sluit de oprit aan op de eerste der acht overspanningen van het winterbed. Daar het zomerbed der rivier tegen den Zuidelijken dijk ligt, waren aan deze zijde geen overspanningen achter den dijk noodig en kon men den afrit onmiddellijk aan de laatste over spanning van het zomerbed doen aansluiten. Het laagste constructiedeel boven het zomerbed waar de brug horizontaal ligt is aange bracht op 16.83 M. -f N. A. P. zoodat duidelijk is, dat een ontzaglijke hoeveelheid zand moet worden aangevoerd, eer men de hoogte van het rijdek der brug bereikt heeft. In totaal moet voor deze werken 450.000 K.M3. zand worden verplaatst, waarmede men thans volop bezig is. Het zand wordt uit de Maas gebaggerd, per scbip aangevoerd en met kipkarren verder gebracht. Dagelijks trekt een sterke locomotief zijn lange rij wagens op en neer tusschen stortplaats en laadstelling en 's avonds kan men de plaats niet wijzen, waar de aanvoer van den dag werd neergestort. De Zuidelijke afrit is veel langer dan de Noordelijke. Hij loopt even parallel met den spoordijk, passeert dan het viaduct voor het verkeer naar deu vier maanden tijd vorderen. De aansluiting met de opritten vraagt nog meer tijd, zoodat het wel voorjaar 1934 zal zijn, alvorens we voor het eerst de nieuwe verbinding passeeren zullen. Over den tijd der uiteindelijke voltooiing kon ir. Franco van de N.V. Werkspoor, die ons welwillend uitleg en vrijen toegang tot de werken gaf, nog niets met zekerheid zeggen, daar men thans geheel van de weersomstandig heden afhankelijk is. Een korte vorstperiode kan het werk soms weken terugzetten. Geheel anders is dit voor de spoorbrug, die gereed moet zijn op 1 October, als de winter- dlenstregeling ingaat. Hiervoor was ook een geheel andere werkwijze noodig, daar bij den bouw der bestaande spoorbrug in 1869 rekening was gehouden met een eventueele uitbreiding tot dubbel spoor. De pijlers waren gereed, alleen de ijzerconstructie behoefde nog te worden aangebracht. Hiervan zijn thans acht overspan ningen van het winterbed en één over het zomerbed gereed. De nieuwe spoorbrug is Ooste lijk naast de bestaai.de gebouwd, terwijl de verkeershrug 50 meter ten Westen van de bestaande spoorbrug evenwijdig aan deze werd gemonteerd. De sluis bij St. Andries. Zoo lang de wegen door het Westelijk deel van Maas en Waal niet zijn verbreed en ver beterd, zal de nieuwe sluis bij St. Andries voor het overland-verkeer van weinig' beteekenis blijven. Des te meer echter voor de scheepvaart. En daar dit werk nog niet die aandacht te beurt viel, die het verdient, wilden we dit onderwerp hier in het kort aanroeren. Tusschen de dorpen Heerewaarden en Ros- sum is de toenadering- der oude rivalen Maas en Waal zóó groot, dat zij broederlijk één dijk als gezamenlijkeu rug steun gebruiken. Hier was de gelegenheid hij uitstek voor een verbindingska naal, waarbij men gebruik maakte van het Oude Schansche gat, dat met een paar sluizen vrij ge makkelijk tot een bruik bare verbinding werd ge maakt. De rivierdijk kron kelde zich gracieus om de gracht van het fort Nieuw Sint Andries, perste zich dan met een gevaarlijke Z-bocht door een ouden wal en plaatste het doorgaand verkeer on verwacht en zonder uit zicht voor de situatie van een brug, die dikwijls open lag. Ernstiger was de hin der, dien de scheepvaart ondervond van de verzan dingen in het tot kanaal herschapen Schansche gat. Daarom ls men. ten Wek ten van het fort met .een nieuwe doorgraving be gonnen, waarmede .zoowel het overland-verkeer .als de scheepvaart zullen zijn gebaat. Doorgaand verkeer zal niet meer voor onver wachte situaties worden- ge plaatst en menige schipper, die van Maas naar Waal of omgekeerd wilde, behoeft nu niet meer den omweg naar Weurt of Heumen te maken, om via het nieuwe Maas-en-Waal-kanaal zijn doel te bereiken. De sluisputten ten Zuiden van den dijk zijn reeds gereed. Ook hier was de vorstperiode dér voorbije week een ernstige belemmering voor beton- en fundeeringswerken. De Waalbrug te Nijmegen- Afgaande op de voorgeschiedenis der Nij- meegsche Waalbrug, een historie van niet willen, niet kunnen en niet begrijpen, zou men moeten concludeeren, dat de stad zelf weinig of geen belang had bij een betere verbinding met het Noorden. De plaats, waar de brug zou komen, was tenslotte de felst-omstreden vraag, waarbij de eigenaardige ligging der stad, vlak tegen het zomerbed der rivier, op een vrij hooge heuvelrij, de oplossing der moeilijkheden deels belemmerde, deels bespoedigde. Bekend is, dat de brug thans wordt gebouwd in het verlengde van den hoofdverkeersader, den Oranjesingel, waardoor het verkeer uit Limburg en Brabant een gereeden toegang vindt tot de brug. Tegenover de Belvédère, even stroomafwaarts van de breede bocht, die de rivier voor de stad maakt, beeft men de brug geprojecteerd. Noordwaarts naar Lent. Tenge volge van de hooge ligging der stad was op den Zuidelijken oever geen afrit noodig, tenzij naar het Westen voor de verbinding met Maas en Waal, naar het Oosten voor de zeer drukke verbinding met Kleef en het Rijn land. De aanleg van deze afritten zal nog menige technische moeilijkheid met zich brengen, daar men over zeer weinig ruimte beschikt voor een geleidelijke glooiing. Op den Noordelijken oever had men andere Vroegernuen straks. Links de bouw der oude spoorbrug over de Waal bij Zaltbommel in de jaren 1865—1869. Duidelijk toont de foto het verschil in werkwijze- Vroeger werd als hulp materiaal hoofdzakelijk hout gebezigd, waar men thans slechts beton en staal kent. In het midden de primitieve veerpont, die thans met een nog primitiever gierpont de oeververbinding onderhoudt Rechts de nieuive verkeershrug; op den achtergrond zijn de beide spoorbruggen zichtbaar. bezwaren te overwinnen. Voor de aansluiting met den bestaanden betonweg naar Arnhem moest eerst een groote kolk lastig en gevaar lijk overblijfsel van een oude doorbraak worden drooggelegd. Dit werk is inmiddels gereed gekomen en een groot gedeelte van den Noordelijken oprit wacht nog slechts op de laatste afwerking. Aan den Nijmeegse!)en oever werd het fun- deeringswerk ter hand genomen en juist voor de jongste vorstperiode was de massieve voet voor het Zuidelijk landhoofd gereed een enorm zware pijlervoet, die den schakel zal dragen tusschen brug en vasteland. De monding van het watertje „de Meer", een afwaterings- beekje'met alle nukken van een heusche regen rivier, werd hiervoor verlegd. De eerste taak wordt nu de fundeering der rivierpijlers, waarna de ijzerconstructie een aanvang kan nemen. Voor het scheepvaartverkeer zal deze nieuwe brug van merkbare beteekenis zijn. Juist hoven de brug ligt de scherpe kromming der rivier, waardoor een sterke strooming naar den Zuide lijken oever ontstaat. Bij wassend water is dit van den wal af te constateeren, bij iedere sleep, die de rivier komt afzakken. Hiermede is hij den opzet der doorvaart-opening natuurlijk rekening gehouden, al zal onder bepaalde omstandigheden als sterke Noorderwind of wassend water een vaste hand aan het stuurrad noodig zijn. Blijft echter de vraag, of zeil schepen die stroomopwaarts laveeren een schepen-categorie, die tot de uitzonderingen gaat behooren kans zullen zien, tusschen de spoorbrug en de nieuwe verkeershrug zóóveel gang te krijgen, dat een veilig passeeren van de nieuwe oeververbinding mogelijk wordt. De vraag is echter reeds overwogen, of bij deze gelegenheden een sleepdienst kan worden Inge steld, die hulpbehoevenden veilig deze moderne Scylla en Charybdis kan helpen passeeren. In welk een dringende behoefte deze nieuwe brug zal voorzien niettegenstaande het geraffineerde overzet-materiaal, dat in de vaart is blijkt het best op de spitsuren van het verkeer, in het seizoen van toerisme, als menige automobilist een vol uur wachten moet, zelfs al varen er drie groote „Zeldenrusf'-hooten af en aan met dertig of meer wagens beladen. De Rijnburg te Arnhem. De vaste brug. die bij Arnhem het verkeer van de oude schipbrug zal overnemen, houdt, wat de ontwikkeling betreft, ongeveer gelijken tred met de Nijmeegsche oeververbinding. De eerste grondwerken zijn er reeds aangevangen, zoodat in het voorjaar met het eigenlijke beton werk kan worden begonnen. Het geheele ver keer van het Zuiden en Oosten met het Noorden en Westen des lands, ls thans op de passage der schipbrug aangewezen, een oeververbinding, iets voordeeliger, maar in veel omstandigheden weinig sneller dan de pont. Bovendien ls een dergelijke dwarsligger in een druk bevaren rivier een ernstige belemmering voor de scheep vaart, om nog maar niet te spreken van da handicap na de aanvaringen, die bij een der gelijk drijvend obstakel geen uitzondering zijn. De Arnhemsche verkeershrug zal worden gebouwd stroom-opwaarts van de bestaande schipbrug, ter hoogte van het oude pontveer, bekend als Malburgsche Veer, waar het Ooste lijk deel der Over-Betuwe den meest-gereeden toegang tot de stad had. De aansluiting hierop met den fraaien betonweg naar het Zuiden kan van Elden uit gemakkelijk geschieden. Daarmede zal de oeververbinding voor het Oosten des lands, althans voor de hoofdlijn en, zijn afgewerkt. Dan zal echter het verkeer, dat snel vervolmaakt wordt en dus nieuwe eischen stelt, gaan vragen om nieuwe spoor wegovergangen, speciale banen voor het snel verkeer, tot het land geheel omspannen li; t van banen, waarlangs de menschheid raast en rent, meegesleurd door het onverbiddeiv- a commando van den tijd: tempo, tempo. En de weg naar de rust en de stilte worat moeilijker en langer, naarmate de banen van de jacht worden vervolmaakt. Arme mensch heid, die in dezen tijd van tempo te leven werd gezet en de rust weldra niet anders zal ken nen dan als een verloren paradijs, dank zij den technischen vooruitgang der hooggeroemde cultuur. Het bruggencomplex le Zaltbommel, gezien naar het Noorden. Op de linkschefoto ziet men het eintie der drie bruggen Op de bovenste het laatste stuk der ver keershrug, ivaarop de afrit zal aansluiten. Off de rechtsche. het bruggencomplexboven de rivier; 't nog ontbrekende gedeelte der verkeershrug is duidelijk zichtbacuy

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5