PRÏJSPUZZLE No. 32 w OoTmY IRACIïV Jb m MAANDAG 23 J AND ART 1933 ROTTERDAMSCÏIE VALSCH- MUNTERS. STEUN AAN DEN VERBOUW VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. milfP88I VERDRONKEN. HEINRJCH K. STROHM WAGNER-HERDENKING. VOLKSHULDE AAN PRINS WILLEM TE DELFT. De bestrijding van Griep. SLUITZEGELS N. C. C- STEUNT HET -NCC- J ti# DE INVOER IN DUITS CHLAND. HET DRAMA DER SPEENVARKENS- HET MODERNE BIEDEN. 2 Mi—iy2. In hooger beroep voor't Haagsche Hof. In hooger beroep hebben gisteren voor he* Haagsch Gerechtshof terecht gestaan de 31- jarige koperslager J. L. van B. en de 39-jarige juffrouw F. W. J. H., beiden gedetineerd, die bij vonnis van de Rechtbank te Rotterdam op 29 September 1932 zijn veroordeeld resp. tot b jaren en 1 jaar gevangenisstraf wegens het ver vaardigen en uitgeven van valsche Nederland- sche rijksdaalders. Als verdediger voor van B trad op mr. A. Parfumeur, terwijl mr. F. Eike lenboom, uit Rotterdam als raadsman voor de tweede verdachte optrad. Op de vraag van den president waarom de verdachten in hooger beroep waren gekomen, antwoordde van dat hij niet schuldig was. terwijl de vrouw beweerde haar voor de politie afgelegde verklaringen onder pressie en zenuw overspanning te hebben afgelegd. Als eerste getuige werd gehoord de gedeti neerde kapper G. F. A. F. C. Deze. die een kapperszaak dreef, was in kennis gekomen met van B., die hem mededeelde, dat hij een mid del wist om gemakkelijk geld te verdienen. Getuige bracht een bezoek aan verdachte's wo ning aan de Millinxstraat en zag daar, dat in de keuken een complete installatie voor het vervaardigen van valsche rijksdaalders aanwe zig was. C. liet zich verleiden, het ook eens te probeeren, studeerde ijverig in een boekje over galvaniseeren hem door van B. aanbevolen, doch toen de eerste proeven door get. werden genomen kwam de politie en nam alles in beslag. De president stelde dezen getuige verschillen de vragen met betrekking tot de connecties tusschen de bij deze zaak betrokken personen en over de wijze waarop getuige in het bezit van het benoodigde materiaal was gekomen. De advocaat-generaal stelde dezen get. de vraag of de tweede verdachte juffrouw H aan getuige zou hebben aangeraden, maar te beken nen, waarop get. bevestigend antwoordde. Verdachte v. B. zeide dat de getuige die be weerde, <lat hij geen relaties met hem onder hield loog en dat hij geld had ontvangen voor het maken van een randschrift. Verdachte H. voegde daaraan toe. dat C. voortdurend brieven schreef in verband met een smokkelhandel in revolvers en patronen, die hij met van B. dreef. Mr. Parfumeur stelde dezen getuige verschil lende vragen omtrent diens financieelen toe stand, op het oogenblik, dat hij met van B. in connectie kwam Getuige zeide v. B. ongeveer drie maanden te hebben gekend; wanneer hij precies met hem in connectie is gekomen weet hij niet. Ge durende dien tijd heeft hij met de valsche mun- terij kennis gemaakt. Mr. Eikelenboom stelde de vraag hoe lang zijn bezoeken bij v. B. duurden. Getuige ant woordde, dat dit ongeveer 1 a 1% uur is ge weest. In het geheel heeft hij 6 a 7 bezoeken ten huize van van B. gebracht. Vervolgens werd gehoord, de echtgenoote van get. C., eveneens gedetineerd, die nadat C. uit de zaal verwijderd was door mr. Parfumeur werd ondervraagd met betrekking tot haar relaties met de beide verdachten van B. en H Beiden kwamen in de kapperszaak van C. Deze getuige gaf toe. dat de financieele toestand van haar man niet rooskleurig was. De machinist C. W. R. (ged.) zeide dat hij ook van v. B. geleerd heeft valsch geld te ma ken. Naar zijn meening zou v. B. een zoo groot aantal menschen in de vervaardiging van valsch geld hebben betrokken, teneinde de politie op een dwaalspoor te brengen. De vertegenwoordiger A. C. v. d.V., thans te Amsterdam, heeft destijds bij van B. een stof zuiger geleverd. Tijdens een van zijn bezoeken in de tweede helft van Januari 1932 zag hij een gipsafdruk op een kachel in de keuken staan, waarin zich de beeltenis van de koningin be vond. Opzijn vraag waarvoor deze afdruk diende, kreeg hij ten antwoord, dat ciaarmede medailles voor een vereeniging werden vervaardigd. De politie-inspecteur G. W. Valken jeeft op 29 Maart 1932 bij C., 7 valsche rijksdaalders in beslag genomen, juist toen deze en diens vrouw bezig waren valsche munten te *-ervaardig Deze munten verschilden in afwei king met die. welke later bij de andere verdach*er werden aangetroffen. Als getuige a décharge werd o a gehoord de 32-jarige koopman W. H.v. V., zelf gedetineerd wegens uitgifte van valsch geld. Deze getuige maakte bezwaar tegen het afleggen van verkla ringen als getuige a décharge, omdat hij als ver dachte alles had ontkend en nu gevaar zou loo- pen meineed te plegen. De president en de procureur-generaal wezen W. er op. dat hij op verzoek van de verdedigers van de verdachten werd gehoord Ten aanzien van een mogelijke bezwaring van zich zelf, werd get. gerustgesteld, waarop hjj den eed aflegde Vervolgens stelde mr. Parfumeur dezen ge tuige eenige vragen omtrent zijn relatie met de verdachte en hoe getuige aan het geld. n.l. 500. was gekomen om een café te beginnen, waarop getuige antwoordde dit van een zekeren van B. te hebben gekregen. Vervolgens deed getuige op verzoek van de verdediging enkele mededeelingen met betrek king tot de levering van de slagletters e.d. t Requisitoir. Na de pauze was het woord aan mr. J. A. De Visser tot het nemen van het requisitoir. Deze ving aan met de opmerking, dat van de vijf door de Rotterdamsche Rechtbank gestraf ten er drie in hun vonnis hebben berust. Deze verdachten van B. en H. blijven ont kennen zich aan het hun ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt, doch naar spr. aan de hand van de gehoorde getuigenverklaringen aantoonde, zal hun dit niet kunnen baten, te meer waar de getuige van Z. hiervoor als van V. aangeduid) op zijn oorspronkelijke ontken- tenis is teruggekomen en thans de volle waar heid zeide. De getuige C. heeft van den aan vang af de waarheid gesproken, en zeer in het bijzonder wees spr. op het feit dat alle inbeslag genomen voorwerpen ten huize van B. zijn aangetroffen. Ten aanzien van verdachte H. merkte spr op, dat zij wist met wien zij tedoen had en erkend heeft gedurende twee jaar met hem van de uitgifte van valsche rijksdaalders te hebben geleefd. Van eenige pressie van de zijde der politie is niets gebleken. Concludeerende verzoekt de adv. generaal vernietiging van het vonnis der rechtbank om formeele redenen en veroordee ling van de beide verdachten tot dezelfde straf fen. De beide verdedigers, betoogden dat de getui genverklaringen grootendeels afkomstig waren van de medeverdachten en dat er ten dezen ge noegzaam twijfel bestaat om de schuld van de beide verdachten vast te stellen. Het Hof zal 1 Februari a.s. arrest wijzen. Tien millioen gevraagd. Het. Kon. Ned. Landbouwcomité heeft aan den Minister van Economische zaken en Arbeid een uitvoerig schrijven gezonden, om de noodzake lijkheid te betoogen van steun aan den verbouw van consumptie-aardappelen. Onverwijld in grijpen wordt noodzakelijk geacht om een ramp, zoo niet te voorkomen, dan toch de gevolgen èenigszins te verzachten. Wat de thans aanwezige voorraden betreft, meent adr., dat er geen andere weg zal open staan, dan dat zoo spoedig mogelijk een belang rijke hoeveelheid aardappelen aan de consump- tiemarkt wordt onttrokken. Dit kan slechts ge schieden, indien van Staatswege steun wordt verleend door het beschikbaar stellen van een crediet. De meest eenvoudige en doeltreffende weg zal zijn het uitkeeren van een premie voor aardappelen, die aan de consumptie worden onttrokken. De noodtoestand, waarin de aard appelverbouwers verkeeren, zal eenigszins kun nen worden verzacht als voor dit doel een premie werd uitgekeerd van: 60 cent per H.L. gedurende de maand Februari 1933; 50 cent per H.L. gedurende de maand Maart 1933; 25 cent per H.L. gedurende de maand April 1933. Deze premie is gedacht voor aardappelen boven de 42 m.M. Voor zand- en veenaardappe len zou ze vermoedelijk iets lager kunnen wor den gesteld (bijv. 10 cent lager), zulks in ver band met de hoogere opbrengsten dezer soor ten. Teneinde de uitkeering van deze premie mo gelijk te maken zou een crediet van 10 millioen gulden beschikbaar dienen te worden gesteld. Werd gemiddeld een premie van 50 cent uitge kered, dan zou het mogelijk zijn langs dezen Weg den afzet van ca. 20 millioen H.L. aardap pelen te bevorderen. De uitkomsten der inven tarisatie zullen aangeven of hiermee kan wor den volstaan. Dit bedrag zou als een maximum dienen te worden beschouwd, dat mogelijk niet ten volle hoodig zou zijn en dat in elk geval niet zou mogen worden overschreden. Het gevolg van de uitkeering dezer premie zal zijn: 1. dat de aardappelverbouwers in elk geval in de eerstvolgende maanden weliswaar een zeer lagen prijs ontvangen, maar toch aanmerkelijk meer dan zonder uitkeering dezer premie voor het overgroote deel der aardappelen te bedin gen zal zijn. Deze steun is bitter noodig om de verbouwers en hunne bedrijven staande te hou den. 2. dat wordt bevorderd, dat thans reeds ge beurt wat anders later zal moeten geschieden, n.l. het onttrekken van aardappelen aan de consumptiemarkt. Vooral ook doordat de premie afloopend is ge dacht, bestaat er kans op een snelle onttrek king aan de consumptiemarkt, waardoor de toestand van de aardappelmarkt in het alge meen zal worden verbeterd. 3. het onttrekken van aardappelen aan de consumptiemarkt zal in het algemeen moeten plaats vinden door deze als veevoeder te be stemmen. Hierdoor zal worden bevorderd, dal het veehoudersbedrijf de beschikking krijgt over een goed en goedkoop inlandsch voedermiddel Er zullen, zooals vanzelf spreekt, deugdelijke waarborgen moeten worden gegeven, dat de aardappelen inderdaad aan de consumptie wor den onttrokken en later niet opnieuw op de markt kunnen komen. Dit zal mogelijk zijn door de aardappelen o.a. tot kuilvoer te verwerken De oplossing van puzzle No. 30 is Van links naar rechts 13. Bed, 16. Boer, 17. Oer, 18. Sein, 19. Taxi, 21. Nadeelig, 26. Armoede, 28. Niemand, 32. Iepenlaan. 35. Terp, 36. Ars, 37. een. Van boven naar beneden 13. Boei, 14. Eer, 15. Dra, 18. Stem, 20. Ale, 22. Aan- preeken, 23. Drietand, 24. Id., 25. Ge, 27. Om, 29. Entree, 30. Aar, 31. Nap, 33. Elbe, 24. Les. Staart1. Feestvarken, 2. e.d., 3. Toe, 4. Are, 5. Redelijk, 6. Kleeding, 7. Aard, 8. Gard, 8a. Forel, 9. Narede, 10. Er, 11 (rond) Perceel, 11 (horizontaal) Pak, 12. Dra. Als winnaars werden door het lot aangewezen Jos. Pernot, W. van Outhoorn- straat 9, 's-Gravenhage; H. H. A. Kruitwagen, v. Oldenbarneveltstraat 25, Rot terdam. Troostprijzen Mevr. Dr. v. d. Heijden, Nieuwstraat 26, 's-Bosch; Mr. P. Nooren, Markt A 25, Wouw N.Br.; C. v. d. Zwalm, Hoyledestraat 5c, Rotterdam; G. J. Cock, Jozef Israelskade 191, Amsterdam (Z.). Hieronder prijs-puzzle No. 32 een vogel-puzzle. In de vierkante hokjes letters te plaatsen, zoodanig, dat zoowel van links naar rechts als van boven naar beneden gelezen, vogelnamen ontstaan. Van links naar rechts. Van boven naar beneden. 1. K 1. K 2. S 15. R 3. G 4. K 4. K 16. H 5. H 5. H 6. P8. F 7. R 17. P 8. F10. G 9. V 18. M 10. G19. H 11. M 20. R 12. H -13. K 14. E Eenzelfde vogelnaam mag niet meer dan TWEEMAAL worden gebruikt. Oplossing tot en met 27 Januari aan Puzzle-redacteur (oplossing 32) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per briefkaart zonder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden twee bedragen verloot van 2.50 en vier troostprijzen. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men gelieve den naam op te geven waarop het abonnement loopt. CORRESPONDENTIE. Van verschillende kanten ontvingen wij opmerkingen over puzzle 29. Inderdaad was deze puzzle door het verkeerd maken van het cljché (een rij kringetjes was uitgevallen) een dubbele puzzle geworden. Toch waren er vaardige puzzle-geesten, die de goede oplossing inzonden. Onder hen meenden wij de prijzen te moeten verloten. P.-red. Zal er van de thans beschikbare aardappel- voorraden nog jets terecht komen, dan zal snel ingrijpen noodzakelijk zijn. aldus adressant, die verder nog in den breede de beteekenis van de aardappelteelt uiteenzet. Te Grootebroek is de 22 jarige pleegdochtei van den heer P. door de gladheid van de boen- stoep aan den waterkant gegleden, te water geraakt en verdronken. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. Te Broek in Waterland is ingebroken in het gemeentehuis. Er wordt een bedrag aan geld van 50 vermist. Het archief en andere stukken waren overhoop gehaald. Intendant der Hamburger opera. De leider van het Stadstheater in Aken. Heinrich K. Strohm ook hier te lande door verschillende gastvoorstellingen, o.a. van dé Wagnervereeniging, welbekend is met alge- gemeene stemmen door den Raad van Toezicht van Hamburgs Stadstheater aangewezen als intendant der Hamburgsche opera. De heer Strohm is reeds 12 jaren tooneel- leider en pas 37 jaar oud. Erich Kleiber vervangt dr. Mengelberg. De besturen van het Concertgebouw en de- Wagnervereeniging deelen het volgende mede; Zooals bekend is, heeft dr. Willem Mengel berg zich in December voor herstel van gezond heid naar Zwitserland' begeven. In zijn toe stand trad gelukkig reeds spoedig eene aan merkelijke verbetering in. De verwachting was dan ook gewettigd, dat de heer Mengelberg, overeenkomstig zijn voornemen, eind Januari naar Amsterdam zou kunnen terugkeeren, ten einde met de repetities voor de Wagnernei denking een aanvang te maken. Intusschen heeft dr. Mengelberg, op medisch advies, nochtans moeten besluiten, eenigen tijd langer rust te houden dan aanvankelijk» voor zien was om derhalve voorloopig nog niet te dirigeeren-. De heer Mengelberg heeft daarop aan de besturen van het Concertgebouw en de Wagnervereeniging bericht, dat hij, tot zijn oprecht leedwezen, van de muzikale leiding der Wagnerherdenking moest afzien. De beide besturen fcijn er intusschen in ge slaagd, den heer Erich Kleiber bereid te vinden, die leiding in haar geheel over te nemen. De heer Kleiber zal dus de uitvoeringen van „Par sifal", den herdenkingsavond, alsmede de aan Wagner gewijde abonnements-concerten van het Concertgebouw dirigeeren. De heer Kleiber, die voor ons lang geen onbe kende is zijn directie van den „Rosenkava- lier" ligt nog in beste herinnering is muzi kaal leider en eerste dirigent van de Staats- opera te Berlijn. Ook als concertdirigent be hoort hij tot de meest vooraanstaande ver schijningen in Europa en Amerika. Hij is lei der van de vermaarde „SinfonieKonzerte" van de Berlijnsche „Staatskapelle" en is ge durende eenige jaren dirigent geweest van de „Philharmonie Society" te NewYork. In verband met de Wagnerherdenking moge nog in 't bijzonder vermeld worden, dat de heer Kleiber de muzikale leiding had van de nieuwe monteering van „Parsifal", die de Ber lijnsche Staatsopera onlangs ten tooneele heeft gebracht, eveneens met prof. Hörtb als regis seur en voorts met nagenoeg dezelfde solisten, als bij de a.s. uitvoeringen van „Parslfal" te Amsterdam. NAAR DE MTSSIE. De Weleerw. Pater J. Peters C.ss.R., in het klooster der Eerw. Paters Redemptoristen te Amsterdam zal op Dinsdag 21 Februari a.s zich aldaar inschepen naar de missie op Suri name. THEATRE ROYAL TE ANTWERPEN De heer Corijn, sedert tal van jaren directeur van het Theatre Roval te Antwerpen, heeft om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag ge nomen. Paaschmaandag 17 April zal te Delft een nationale volkshulde worden gebracht aan Prins Willem van Oranje. In een oproep door de Wilhelmus van Nassau commissie aan de Nederlanders wordt meege deeld, dat de regeling van dezen dag is opge dragen aan een commissie, waarin vertegen woordigers zitten van de groote nationale orga nisaties, terwijl zich een comité van aanbeve ling vormt, waarin reeds verschillende voor aanstaande landgenooten van verschillende richting hebben zitting genomen. Het voorloopig programma voor de herden king luidt 12 uur aankomst der deelnemers, die zich naar het Marktplein te Delft begeven. 1.30 uur kranslegging op het graf van den Prins door afgevaardigden. Klokgelui en caril- lonspel. 2 uur: Uitspreken van een viertal redevoe ringen. Tusschen de redevoeringen zullen de aan wezige koren enkele Valerius' liederen zingen, vervolgens zal door allen worden beleden de trouw aan ons volk en zal een gedenksteen worden onthuld. Daarna défilé van alle deel nemende groepen. Einde van de plechtigheid 4 uur. Alle Nederlanders zijn welkom in Delft. De commissie wijst er thans reeds op, dal zij alleen dan een goede regeling kan garandee- ren, indien ieder, die wil komen, dit te voren kenbaar maakt. Vier en twintig vereenigingen, waaronder drie Katholieke, hebben zich reeds bereid ver klaard, aan de herdenking mee te werken. Secretaresse der commissie is mejuffrouw M. G. Schenk, Boezemsingel 198, Rotterdam. T-ogal is een uitstekend middel tegen griep en verkoudheden. Togaltabletten verdrijven het urinezuur, dooden overal de microben en roeien dusdanig de wortel der kwaal uit. Heel aan het begin ingenomen voorkomt Togal den griep aanval. Schitterende resultaten. Meer dan 6000 attesten van doktoren. Een proef zal U over tuigen. Bij alle apothekers en drogis'en a f 0 30. Reel. 3880-5 Het Nationaal Crisis Comité deelt mede: „Eenige weken geleden hebben wij bekend gemaakt, dat de sluitzegels van ons Comité, die in het seizoen 1931- 1932 een omzet bereik ten van ruim 8 millioen, in een andere uitvoe ring verkrijgbaar wer den gesteld bij mini mum-afname van 1000 stuks. Gezien het aantal aan vragen voor kleinere hoeveelheden, hebben wij thans besloten deze zegels ook te verkoopen fat.vJU _l kjj hoeveelheden van 100 stuks A ƒ1.— (stor ting op giro no. f86000, onder vermelding sluit zegels). Wij zijn ervan overtuigd, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om dooi een groote afname van deze zegels ons werk te steunen. Zij komen dan tevens in het bezit van A)AG HET NIET WORDEN in NEDERLAND i een artistiek uitgevoerd sluitzegel." De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens van den Rijkslandbouwconsulent te Berlijn ontvangen bericht bij verordening van 19 dezer een aantal wijzigingen in het Duitsche douane-tarief zijn gebracht, welke met ingang van 1 Februari a.s. in werking treden. De voor Nederland belangrijkste dier wijzigingen zijn de verhoogingen van het invoerrecht op witte kool, thans sinds 1 Januari j.l.) 4 R.M., wordt dan 6 R.M. per 100 K.G.; dat op aardappelen wordt van 1 Februari tot 15 Februari 4 R.M., van 15 Februari 31 Maart 2; van 1 April 31 Juli 1.50; van 1 Aug. 31 Aug. 6, van 1 September 1 Februari 4. Te jonge dieren afgeleverd. In verband met de in onze courant mn Zaterdag gepubliceerde mededeel ing van het „Deventer Dagblad" hebben wij ons gewend tot den directeur van de Ned. Varkens-centrale, den heer van Zwanenberg. Deze had nog niet alle gegevens ontvangen, maar zag, voorzoover ze te zijner beschikking stonden de oorzaak van het voorgevallene in het feit, dat aan de kringzaakvoerders te Jonge dieren zijn afge leverd. Do Varkenscentrale heeft als minimum grens een gewicht van 5 K.G. gesteld, en hieraan schijnt niet erg de hand te zijn ge houden. Wat de kwestie van de onkosten betreft stelde de heer van Zwanenberg voorop, dat de crisisvarkenswet beoogt opruiming onder de krulstaarten te houden. De varkenscentrale heeft den boeren twee gulden per big betaald en de dieren aan de bedrijven franco station afgeleverd. Deze gezamenlijke kosten vond de heer van Zwanenberg de opruiming wel waard. R. K. ONDERWIJZERSFEDERATIES MET PASCHEN NAAR ROME. Door de reiscommissie van de R. K. Onder wijzersfederaties in Nederland wordt in het voorjaar een groote reis georganiseerd naar Rome. De deelnemers zullen vertrekken Woens dag in de Goede Week en op Zaterdag in de H. Stad aankomen. Daar zullen zij in de eer ste plaats deelnemen aan de plechtigheden die in verband met het te openen Jubileumjaar gehouden zullen worden. Ook in andere landen worden door de R. K. onderwijzersorganisaties plannen gemaakt om in den Paaschtijd een reis naar Rome te on dernemen. Wanneer deze plannen slagen, zal de audiëntie bij Z. H. den Paus een zeer bij zonder internationaal karakter dragen. Verder zullen de voornaamste merkwaardig heden van Rome en omgeving on„er zeer des kundige plaatselijke leiding worden bezocht. Behalve Rome staan Milaan, Genua, Pisa, Florence en Napels met omgeving op het reis- program. De deelnemers komen op Maandag na Pa- schen werder in Nederland terug. Voor inlich tingen en aanmelding wende men zich tot het secretariaat der Reiscommissie: Graaf van Waldeckstraat 15, Maastricht. (Vervolg.) Behalve het gewone dwangbod van 2-in-kleur geeft mr. Goudsmit nog de volgende dwang— biedingen: a. een sprongbod in een andere kleur. b. een bod in de kleur der tegenpartij Deze beide dwang-biedingen worden door den opener gedaan en zijn zoo logisch, dat zij voor een ieder te begrijpen zijn. O'k de nr aat kan op meerdere wjizen een dwangbod geven en wel: a. een sprongbod in ZT op een opening van één-in-kleur; b. een sprongbod in de kleur van het ope ningsbod na een pas in de 2de hand; c. een sprongbod in een andere kleur; d. een sprongbod in een andere kleur, nadat 2de hand eveneens geboden heeft; e. 2 Zt na een opening met 1 ZT; f. drie in kleur na 1 ZT en een pas van de tweede hand. g. na een opening van 2 ZT, al of geen bod van 2de hand, een kleurbod, dat nog geen manchebod is; h. na openingsbod biedt tegenpartij in 2de of 4de hand en de maat biedt 2-in-kleur-ope- ningsbod. Dit heeft de beteekenis: Ik heb het Aas in de kleur der tegenpartij, of: Ik heb re nonce in de kleur der tegenpartij. Dit alles lijkt wel erg eenvoudig, maar men late zich niet verschalken door dien schijnbaren eenvoud, in werkelijkheid is het lang niet zoo eenvoudig. Wij mogen hier niet verder op in gaan, want dan zouden wij op verboden terrein komen Werkelijk goede spelers raden wij ernstig aan. het ooek van mr. Goudsmit goed te bestudee- ren en eerst dan een oordeel te vellen of zij het al of niet willen toepassen in verband met hun eigen capaciteiten en met hun denkbeelden over conventies. Met nadruk wijzen wij op de volgende, zeer juiste en behartenswaardige uitspraak van mr Goudsmit: „Zoodra eenmaal een dwangbod ge daan is, is het niet noodig, (voor geen der beide partners), weer een sprong te geven, door het dwangbod is de doorbiedplicht reeds aanwezig." Wij noemen deze uitspraak juist, omdat met zijn dwangbod zoowel mr. Goudsmit als Cul- bertson eischen, dat het resultaat der bieding •en manche-bod zal zijn. In hun systeem past dus geen zwijgen voordat dit einddoel bereikt is. Bij toepassing van het Twee-Klaveren- dwangbod kan de dwangbieder echter zelf de bieding beëindigen vóórdat het manche-bod be reikt is. Hij behoeft zich dus niet bloot te stel len aan een eventueel niet behalen van zijn contract. In het Official System is het drie-in- kleur-bod het dwangbod geweest (thans verv; n- gen door het Twee-Klaveren-bod) en daarbij gaf het minimum-antwoord van den maat, n.l 3 ZT reeds het manche-bod aan en werd daar door aan den eisch voldaan. Nu stellen wij de vraag of het in een systeem goed gezien is, dien manche-eisch te blijven vorderen? N. o. m. niet, want dan zou 't dwang bod zoo sterk moeten zijn, dat de opener op eigen hand de manche zou kunnen bieden en dat is met geen een dwangbod het geval; heeft de maat werkelijk geen haalbaren slag in han den, dan moet het manche-bod verloren wor den. Wij zouden dien dwang dan ook willen doen ophouden bij het tweede antwoord van den maat en wel middels een antwoord in een kleur, die één hooger is dan de door den opener laatst geboden kleur, bijv.: Geopend wordt met 2(P, het antwoord luidt 2 ZT, waarop de opener 3 biedt. Heeft nu de maat werkelijk geen haalbaren slag in han den, dan biedt deze 3 en daarmede houdt zijn biedplicht op. Het kan immers best wezen dat die maat wel iets heeft, doch niet voldoen de om na het openingsbod iets anders dan 2 ZT te bieden. Nu probeert de opener nogmaals iets van hem te hooren. Geeft hij nu weer een mi nimum-antwoord, dan moet de opener genoeg weten en moet hij zelf het eindbod maar doen Iets anders is het natuurlijk, wanneer de maai niet 2 ZT bood, doch door zijn bod aantoonde wel iets te hebben, dan zal hij wel het bieden moeten open houden, totdat het manche-bod minstens is bereikt, want.... nu heeft hij wat Men begrijpe ons dus goed :wij keuren het principe van door te moeten af, maar in het systeem, dat dit principe huldigt, mag men niet anders doen dan het volgen, dit eischt nu eenmaal de goede maatschap en zonder goede maatschap (wij hebben dit bij den aanvang van onze artikelen meermalen betoogd) kan in con tract-bridge geen goed resultaat behaald wor den. Signalen. Waar slamsignalen 'bestaan, zal het ook noo dig zijn anti-slamsignalen te hebben en deze bestaan ook. Is een dwangbod gedaan en daarop met het minimum geantwoord dan is dit minimum-ant woord reeds een duidelijk signaal, dat aan een slambod niet gedacht behoeft te worden, althans als dit met behulp van den maat zou moeten geschieden. Maar er zijn meer dergelijke signalen: Doet de maat na het openings-dwangbod een manchebod in de geboden kleur, in ZT of in een andere kleur, dan is dit een stopsignaal, en dat is logisch, want hij zegt als het ware tot den opener: „Je vraagt om de manche, ik geef die, maar meer moet je van mij niet verwach ten, want door de manche te geven, zeg ik je meteen, dat ik niets verder te vertellen heb en dus ook geen verder contact verlang." Nu behoeft de opener zich daar niet aan te storen, maar, waar elk door hem verder gedaan bod eveneens een manche-bod moet zijn, be hoeft de maat er niet verder op te antwoorden Mr. Goudsmit geeft een anti-slam-signaal. dat op het eerste gezicht door velen niet als zoo danig herkend zal worden en dat toch zeer juist is. „Elk antwoord op een dwangbod, dat hooger is dan noodig, is een aanwijzing, dat. geen slam- mogelijkheid in het spel van den maat zit."' Duor n.l. direct zoo hoog te bieden, wordi elke com municatie tusschen de maats afgesneden terwijl langzaam opbieden deze juist onderhoudt. De maat sluit dus vrijwillig alle verdere communi catie uit en wenscht dus geen verder bieden. Hiermede is natuurlijk niet gezegd, dat de ope ner. indien hij belangrijk sterker is dan zijn openingsbod aangaf, niet verder mag gaan. Af sluiten doet de maat dus niet, hij wijst slechts aan". Wij vinden dit een zeer logische wijze van bieden. Met zeer veel genoegen vermelden wij. dat ook Mr. Goudsmit (evenals wij) er steeds na druk op legt, dat niet met minder dan 2V2 T-s geopend moet worden en dat de maat met 1 h. T-s in handen, niet mag zwijgen, (blz. 33. 35 45 en 47). Bij minder dan 1% T-s kan men wel bij uitzondering bieden, b.v. met 1 T-s en V x-x-x in troef, mag men gerust in troef vefhoogen en ook met een gunstige distributie mag men we! eens bieden, maar als regel doet men zulks titel. Wij zouden daarom in elk bridge-lokaal aan één wand het cijfer 2\'2 en aan den tegen- overgestelden wand het cijfer 1U aangebracht willen zien, zijnde dit een der fuudamentei van goed bridge, welke men in elk systeem kan terugvinden. Zwakte-bod In tegenstelling met hetgeen in zijn vroeger boek werd gezegd, wil Mr Goudsmit tegenwoor dig ook niet meer van het zg. zwaktebod hoo ren. Op blz. 48 toch zegt hij: „Uit het boven staande volgt, dat het absolute zwaktebod niet meer toegepast moet worden." Ook hij acht de wetenschap dat passen het absolute zwakte bod van den maat van een ZT-opening is en dat hij dan geen llfc T-s of een behoorlijk lange kleur met gunstige distributie in handen heeft, veel meer waard dan een zwaktebod, al gaat men dan ook eens een keertje door het passen van den maat' down op een 1 ZT-opening. Hier bij komt 'nog. dat 'de 4de hand na 'n pas van de 3de hand eerder iets zal zeggen, dan wanneer deze een bod gedaan heeft. Wellicht ten overvloede wijzen wij op het groote verschil tusschen een zwakte-bod en een zwak bod. Na een 1 ZT-opening is twee in een kleur of 2 ZT een betrc'' elijk zwak bod. doch een driebod geeft kracht aan. Reeds jaren ge leden hebben wij gezegd, dat het doen van een zwaktebod geen goed contract-bridge is. er niet in thuis behoort, dat dit bod zou verdwijnen en thans kunnen wij met genoegdoening verklaren, dat hel verdwenen is op een hoogst enkele uit zondering na. Eischen van het openingsbod. Een der groote verdiensten van het boek van Mr. Goudsmit is de groote duidelijkheid van zijn betoog. Men vergelijke eens zijn boek met zijn vertaling van Culbertson's Blue Book, waar hij natuurlijk gedwongen werd niets te veranderen, slechts te vertalen. Wij willen dit met enkele voorbeelden toelichten: Op blz. 13 zegt hij: iyMen doet het best onder geen omstandigheden van de eischen van een openingsbod af te wijken". Het is jammer, dat hij dit niet dik, erg dik, heeft laten drukken, want het is een grondslag, waarmede niet getransigeerd mag worden Men denke aan onze 2% T-s. Wijkt men af. dan kent men de consequenties: doorgaan op de afwij king. Opent men b.v. op V-B-tiende en niets meer, dan moet elk bod van den maat weder in die kleur worden overgenomen, tot groot Slem toe, want het spel is in elke andere kleur waar deloos en dit moet den maat getoond worden middels sprongbiedingen. Toch blijft 'hel ge vaar aanwezig. Stel gij opent op bovengenoemd spel en Uw maat heeft toevallig een zeer sterk spel met 6T-s. Hij rekent bij u op 2*/2 T-s en biedt Groot Slem in een hoogere kleur Niets kunt gij meer doen en Uw maat vindt in Uw spel niets Daarom bewaren wij zulk een bod liever tot de tweede ronde, dan weet de maat, dat geen 2y2 T-s aanwezig is, dat gij een bui tengewoon spel hebt en dat oppassen de bood schap is. Azen-toonen- Azen-toonen vindt zijn plaats In het systeem- Goudsmit, doch ook hij wijst er nadrukkelijk op (blz. 70), gelijk wij vroeger deden, dat dit eerst mag geschieden als men het reeds eens is over de kleur, waarin het spel gespeeld moet wor den. Eerst als dit het geval is, kan men aan het Azen-toonen gaan Daarbij geeft men eerst het Aas in de laagste kleur aan en zoo vervolgens. Antwoord of informatie-dubbel. Wanneer uw maat een informatie-dubbel ge daan heeft, dan geeft een 1 ZT-bod van U uiter ste zwakte aan. (Blz. 9) Vooral mag men dan niet denken, dat gij er dekking mede aangeeft in de kleur, door de tegenpartij geboden, dit is niet zoo. Gij moet antwoorden en vaak kunt gij dat niet, er zijn immers reeds twee goede spel len in handen van den opener en van uw maat en bet laagste antwoerd, dat gij geven kunt, is ZT. waarmede gij niet anders dan onmacht te kennen geeft en volstrekt geep dekking in de geboden kleur. Bedrog-biedingen. Een afzonderlijk hoofdstuk wordt gewijd aan psychologische biedingen. Onze lezers weten, dat wij dit bedrog-biedingen noemen en ook Mr. Gourismit noemt het biedingen om de tegenstanders te misleiden Met vreugde halen wij den laatsten zin uit dit hoofdstuk aan: „Volkomen afkeuren doe ik derhalve de psy chics niet. Een hoogst enkele maal. met groote behoedzaamheid toegepast, kunnen ze hun nut hebben doordat de tegenpartij in de war wordt gebracht". Hieruit kan men precies zien, dat mr. Goud smit wel drog-biedingen gebruikt, maar ook dat hij het gevaar ervan danig inziet. Dit gevaar is niet zoozeer, dat men aan zulk een bod blijft hangen, maar wel. dat ook de maat er door misleid wordt en men hem kopschuw maakt, het ergste, wat in bridge iemand kan overko men. Wij zagen daarvan een goed voorbeeld in de mach CulbertsonLenz, toen de maat van Lenz, Jacoby, door zijn psychologische biedin gen. alle contact met Lenz verloor en deze ein delijk een anderen maat nam en daarmede een zeer belangrijk deel van zijn achterstand inhaal, de. te laat echter om het verlorene nog te redden. In hoofdstuk XI geeft Goudsmit een resumé van belangrijke principes uit zijn systeem, waar van wij de kennis voor elk bridger (wij zon ren den eisch voor het openingsbod uit) van belang achten. Zij zijn vrijwel geheel onafhankelijk van eenig systeem doch hooren in elk systeem toe gepast te worden. De nieuwe telling heeft n.o.m geen g'-ed ge daan aan mooi bieden, er wordt nu meer ge boden op het meer of minder winnen of verlie zen van punten, zoo dat men, zelf met kwets baar zijnde, heelemaal niet meer aan san op bieding van den maat. indien de tegenpm-'.ij wel kwetsbaar is, want het kan best zijn dat hij slechts wi] tegenhouden en daarvoor wei wat overheeft. Zoo boden wij onlangs als robher- bod een opening van 3 waarop de achter hand 3 ZT bood, welke door onzen maat ge dubbeld werden. Wij berekenden, dat 7 verties- slagen minstens de straf zouden zijn, maar er waren twee redenen om niet gevoelig af te straffen en wel, dat de speeltijd reeds was over schreden en dat de maat van den ZT-bieder reeds veel verloren had. Wij boden daarna 4 Tj en maakten er 5. Bij het later nagaan van het spel bleek, dat inderdaad minstens 7 verlies- slagen in het 3 ZT-bod zaten. Noemt men dat nu nog Contract-Bridge? Bridge-nieuws. De International Bridge League meldt ons dat van 29 Mei tot 3 Juni a.s. de jaarlijksche wed strijd van de aan dien bond aangesloten bon ien te Londen zal worden gehouden. De British Bridge League zal gastvrouw zijn en aan den wedstrijd zullen verschillende feestelijkheden benevens de jnarliiksch'e vergaderine vcboni'^n zijn. Elke aangesloten bond zal zich door één team van vier spelers kunnen doen vertegen woordigen. De Nederlandsche Bridge Bond heeft wel ge noegdoening van zijn initiatief tot oprichting van dezen internationalen bond. Zoowel - in België als in Denemarken werden op voorstel van de Internationa] Bridge League bonden opgericht, die zich bij de 1 B. L. zullen aansluiten, zoodat bovengenoemde wedstrijd zeker zeer belangrijk zal worden. Vrijdag is te Berlijn een internationale wed strijd begfmnen, uitgeschreven door den Duit- schen Bond (Alg. Deutscher Bridge Verband), waaraan voor Nederland deelnemen de heeren Mrs. E. en F. Goudsmit. mr van Bemme! Suyck, Borel en Zeldenrust. Wij meenen dit team een goede kans te mogen geven en hopen, dat onze verwachting niet zal worden teleurgesteld. Op Zaterdag 25 en Zondag 26 Februari a.s. zal de Ned. Bridge Bond een wedstrijd hou den ten bate van het Nationaal Crisis Fonds Op Zaterdag is de wedstrijd voor heeren- en da mesparen, op Zondag die voor gemengde p i-en. Inschrijvingen (ƒ5 per paar) te gireeren aan de Geldersehe Crediet Vereeniging te Bilthoven No. 162260 onder vermelding „Crisiswedstrijd Amsterdam". De wedstrijd is ook voor nlet- Bondsleden toegankelijk ter wille van het goede doel. Moge het succes even groot zijn als ver leden jaar. Van de N.V. Ijzergieterijen en Emailleerfabrie- ken „De Etna" te Breda, ontvingen we een nieu wen Bridge-folder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6