ATSTE i EEN HOLLANDSCHE IJSZONDAG. ZEETIJDINGEN. MAANDAG 23 JANUARI 1933 X IN EN OM AMSTERDAM. De Poel. :-. BLIJFT HET VRIEZEN GEHEIM CONSISTORIE OP 13 MAART A.S. TER BENOEMING VAN DRIE KARDINAAL-LEGATEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. INBRAAK IN KERK EN PASTORIE. OM HET GOUD VAN DE LUTINE. DE GRIEP. DE ALCOHOL-INVOER IN FINLAND MISLUKTE PUTSCH IN BRUENN. k ZERNE DOOR FASCISTEN BESTORMD. UITGEBREIDE POLITIE MAATREGELEN. Na nachtelijke botsingen ongeregeld heden op den dag. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. WISSELKOERSEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN CNZE UITVOER NAAR FRANKRIJK. HOUDT DEN GOEDEN KOERS Kilometers in den omtrek rond Amsterdam, zoowel in Noord, als Zuid en Oost, zag men de goed ingepakte rijders en rijdsters over de gladde vlakten voortglijden en klonk boven de banen de altijd voortdurende harde toon, veroorzaakt door het afschrapen en scheuren van het ijs. Er stond weinig wind, hetgeen er slechts toe kan leiden, dat zeer veel menschen reeds 's morgens vroeg naar buiten trokken, gewapend met schaatsen en stokken, om eens flink de beenen naar alle windrichtingen uit te slaan. Het was om circa half twaalf reeds een drukte van belang in de straten, die naar het ijs voerden, terwijl daar de baanvegers er voor hadden zorg gedragen, dat de sneeuw van den vorigen dag was verwijderd en er voldoende bruggetjes van den wal op de sloot waren ge legd, waarlangs men, natuurlijk tegen het minimum offertje, op het ijs kon komen. In Zuid stond de Boeren Wetering meer in de volle belangstelling van het publiek, dat er op uit was, het tochtje naar den Poel te gaan ondernemen. Helaas was het ijs niet van al te beste kwaliteit. Doordat er de voorgaande dagen te vroeg op gereden was, zat het vol scheuren en bijten en daardoor zag men dan ook herhaaldelijk valpartijen. Bovendien was het water onder de talrijke bruggetjes slechts ten deele bevroren, zoodat men geregeld met de schaatsen over land moest loopen, om verder te komen. De zijslooten wa ren echter uitstekend berijdbaar en degenen, die het er niet op gezet hadden, naar Am stelveen te gaan, konden daar hun hart op halen. Neen, naar den Poel kan men voorloopig heter gaan met het treintje of de comfortabele bussen. Want ook de vaart langs de spoorbaan was niet geheel dicht, zoodat men van de Kalfjeslaan een flinken tippel moest maken, voor men weer een plaats vond, waar men de schaatsen kon onderdoen. Misschien was dat wel de oorzaak, dat de Poel niet zoo heel druk bezet was. Het ijs was er echter uitstekend. Bijna het geheele oppervlak was bedekt met een spiegelgladde vlakte, welke, zonbeschenen, een magnifieken aanblik bood. Middenin was nog open water, waaromheen de talrijke prach tige ijsbanen lagen. Daar was het een gezellige drukte, doch niet zoo groot, als we anders op ijszondagen gewend zijn, terwijl slechts hier en daar een tentje stond. Al was het ijs dus goed, sterk was het nog niet, terwijl ook de wakken, waarschuwende teekenen waren. Als die nog dichtgaan dezer dagen zal het toch wel gewenscht zijn, dat er een behoorlijke afzetting met stroopoppen komt. Een gedeelte van den Poel was afgezet door de plaatselijke ijsvereeniging zoodat men bin nen afzienbaren tijd ook 's avonds daar kan rijden, als Naar Ouderkerk ging het buitenom over goed berijdbare slooten; echter was er voor dit tochtje niet veel animo. In Noord hadden we meer de gebruikelijke wegen naar Monniken dam, ïlpendam, Volendam enz., doch het ijs zal wat sterker moeten worden, wil men er goed en zonder natte voeten aankomen. Naar aanleiding van een vermoeden, dat de thans vallende sneeuw wel eens het einde zou kunnen beteekenen van de vorst periode, hadden wij hedenmorgen een kort telefonisch onderhoud met dr. C. Schoute van het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt, wien wij zijn meening daaromtrent vroegen. „Integendeel, klonk de voor schaatsliefheb bers gelukkige tijding door de telefoon, we kunnen veel eerder verwachten, dat de vorst door dezen sneeuwval strenger zal worden. Wanneer de sneeuw het gevolg is van een depressie, dan is het inderdaad heel goed mogelijk, dat het weer er door in de war wordt gestuurd, maar dat is thans in het geheel niet het geval. De sneeuwval van vandaag is maar zeer incidenteel en het ge volg van een warmte van het Noordzee gebied. Als de sneeuw evenwel eenmaal ligt, krijgen we een veel sterker uitstraling van de aarde, waardoor verwacht mag worden, dat de koude heviger zal worden. Schaatsenrijders behoeven zich door deze sneeuw dus niet te laten verontrusten. Ongevallen- Het Is wel opvallend, dat er zoo weinig ongevallen zijn gebeurd bij deze groote drukte. De G.G. en G.D. heeft slechts een enkele maal dienst behoeven te doen voor iemand, die wat hard op het ijs was terecht gekomen. Toch hebben hier en daar veel menschen met het water kennis gemaakt. Op een vaart bij Nieuwendam bleek het ijs zoo zwak, dat vijf jongemannen er plotseling doorheen zakten. Ijlings toegeschoten burgers slaagden er in, het vijftal weer op vasten grond te brengen, waarna de drenkelingen zich naar huis be gaven. Naar wij vernamen heeft geen van hen nadeelige gevolgen van het natte pak onder vonden. De Prinses op de schaats- Tegen dien tijd werd bij het paviijoentje, dat voor de koninklijke familie gereserveerd is, de oranje-vlag geheschen en fluks de looper naar den ingang uitgelegd. Prinses Juliana kwam nog even een baantje rijden. Spoedig waren haar de schaatsen ondergebonden en zweefde zij met een adjudant over de baan, gevolgd door een lakei in zijn mosterd-gele jas en zwarte hoogen hoed met kokarde. De Prinses trof het dezen keer niet erg met het ijs, maar doordat een deel van de baan was afgezet, concentreerde het publiek zich meer en meer op het andere deel, dat er nu ook niet beter op werd. De toestand werd ten slotte zóó, dat om ongeveer 4 uur het bestuur be sloot de geheele baan te sluiten. De „Kagermeer". Het bestuur van de ijsclub „Kagermeer" te de Kaag (N.H.), deelt mede, dat de banen van zeer betrouwbaar veldijs voor het publiek zijn opengesteld. Morgenmiddag om 1 uur zal een groote, nationale hardrijderij worden ge houden. Men seint ons uit Rome d.d. 22 dezer: De „Messagero" meldt als zeker, dat de H. Vader den 13en Maart a.s. een geheim consis torie zal houden, om de kardinaal-legaten te benoemen, die de „Porta Santa" der drie pa triarchale basilieken van Lateranen, St. Pau- lus en Santa Maria Maggiore zullen openen. Als zeker geldt, dat de aartspriesters van Lateranen en Santa Maria Maggiore, dus de kardinalen Marchetti en Cerretti, in deze basilieken de Heilige Deur zullen openen, ter wijl voor de basiliek van St. Paulus de kardi naal deken Granito di Belmonte wordt aan gewezen. Of in hetzelfde consistorie ook verdere be noemingen zullen plaats hebben is niet be kend. Weer twee doodelijke ongelukken. De onbewaakte overwegen hebben opnieuw hun slachtoffers geeischt. Op den onbewaakten overweg nabij Heilo heeft Zondagochtend met den trein, die 9.40 uur te Heilo moet aankomen, een botsing tus- schen den sneltrein uit Amsterdam en een vrachtauto plaats gehad, waarbij de bestuur der van de auto werd gedood. Auto gegrepen door elec- trischen trein. De 20-jarige Th. Vreeker uit Limmen was met een vrachtauto op weg naar de R. K. kerk om zijn zuster en eenige kinderen te halen. De weg loopt hier evenwijding met den spoorweg en het schijnt, dat V. den sneltrein, die dicht achter hem naderde, niet heeft opgemerkt. On geveer 40 M. voordat de trein, die hier een snelheid van tusschen SO en 90 K. M. per uur heeft, den overweg zou passeeren, draaide V. met den auto op de spoorlijn. De bestuurder van den trein trachtte nog, nadat hij tevoren signalen had gegeven, door krachtig te remmen een ongeluk te voorkomen. Dit was echter niet meer mogelijk. In bijna onverminderde vaart greep de trein het voertuig, dat in ontelbare brokken vloog en over een afstand van onge veer 50 M. werd meegesleurd. Tusschen de overblijfselen van den auto vond men spoedig het deerlijk verminkte lijk van Vreeker, die op slag moet zijn gedood. Ten gevolge' van de hevige botsing braken ook de voorruiten van den electrischen trein, waar door de bestuurder van den trein wonden in het gelaat en aan handen opliep. Dr. Cohen uit Heilo verleende de eerste hulp. Na geholpen te zijn kon hij later den trein naar Alkmaar rij den. Intusschen waren de reizigers echter uitge stapt en naar het station Heilo geloopen, van waar zij met een anderen trein de reis naar Alkmaar voortzetten. De trein, waarmede de botsing geschiedde, had andtrhalf uur vertra ging. Meisje gedood. Zaterdagavond is de 14-jarige dienstbode Hissink uit Gaanderen, die van haar betrek king in Doetinchem naar huis ging, niet in de ouderlijke woning aangekomen. Nadat men den geheelen nacht had gezocht, is het lijk van het meisje gistermorgen bij de spoorbaan aan den onbewaakten overweg te Gaanderen gevonden. Het bleek dat de ongelukkige, door den trein, die Zaterdagavond om half 9 uit "Winterswijk was vertrokken is gegrepen en gedood. Zij had een zware hoofdwonde. Haar fiets werd op eenigen afstand teruggevonden. De machinist van den trein had van het ongeluk niets bespeurd. Buit slechts gering. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op brutale wijze inbraak gepleegd in de R. K. kerk en pastorie te Abcoude. Eerst hebben de dieven gepoogd in de slaap kamer van den kapelaan binnen te komen door een raam open te schuiven, doch daarin zijn zij gestoord. Daarna hebben zij den toegang tot den kelder geforceerd en is 't hun gelukt daar binnen te dringen. Zij hebben zich daar te goed gedaan aan de in voorraad zijnde levensmiddelen. Ook is daarvoor of daarna een bezoek aan de kerk gebracht. Met behulp van een ladder die ergens was weggenomen heb ben zij een der hooge vensters uitgesneden en zich daardoor in de kerk laten zakken. Op één na zijn alle offerblokken opengebroken en leeggehaald. Veel geld zal er niet in geweest zijn, want nog slechts enkele dagen geleden waren zij geledigd. In de sacristie zijn alle kasten opengemaakt en nagezocht, doch niets wordt daar vermist. Pogingen om de kluizen te forceeren en te openen zijn mislukt. De politie stelt 'n uitgebreid onderzoek in. De N.V. van Raalte's machinefabriek te Maas sluis heeft van den nieuwen delver naar het goud van de Lutlne opdracht gekregen de zand- zuigpomp te vervaardigen, welke den grooten koker, waarin men het schatgraverswerk wil verrichten, tot op het wrak moet laten dalen. Deze zuigpomp zal worden gedreven door een Junckerr vliegtuigmotor van 350 P.K. Ook Frankrijk krijgt zijn deel. PARIJS, 22 Januari. (V.D.) Thans gaat ook in Frankrijk zijn deel van de griep krijgen. In het bizonder in de Noordelijke provincies zijn zeer veel ziektegevallen. Bij de groote bedrijven, in kazernes en scho len zijn vaak meer dan 60 pet. zieken. De Rijssel Kan slechts twee malen, de post worden besteld. Te Nancy zijn alle scholen voor middelbaar en hooger onderwijs gesloten. HELSINGFORS, 21 Januari. (R.O.) Sedert de afschaffing van het alcohol-verbod in Fin land, is de Invoer van alcoholhoudende dranken sterk toegenomen. In 1932 bedroeg de invoer niet minder dan 83 millioen mark tegen 10 millioen in 1931, toen de drankwet nog van kracht was. De invoer bestond hoofdzakelijk uit Engel sche whiskey en Fransche wijnen en likeuren. BRUENN, 22 Januari. (V.D.) Volgens een officieele mededeeling hebben in den nacht op Zondag ongeveer 50 personen een. aanval onder nomen op de kazerne van het 43ste regiment infanterie te Bruenn. Een schietpartij volgde. Vijf personen werden gewond, van wie drie ernstig. Een der zwaargewonden is korten tijd later overleden. Tal van personen zijn gearres teerd. De „Express" meldt hét volgende: De eerste luitenant der reserve Wladislaw Kobcianke, die te Bruenn berucht is wegens zijn geëxalteerd optreden, is in den laatsten tijd in aanraking gekomen met fascistische kringen uit de buurt van Bucowic. Het is hem gelukt dezen er toe te bewegen zich met twee autobussen naar Bruenn te begeven, zoogenaamd om een fascistische vergadering te beschermen. Te Bruenn overreedde 'hij de mannen evenwel een aanval te doen op de kazerne van het 43ste regiment infanterie. Eenige personen klommen over den achtermuur en ontwapenden de hoofd wacht van den hoofdtoren. Er werd evenwel alarm gemaakt, waarop politie en militairen toesnelden. Na een korte schietpartij werden de aanvallers onschadelijk gemaakt. Een aantal in dringers werd gearresteerd. De overigen konden vluchten. Bij het vuurgevecht werd een man door 'n schot in het hoofd gedood. Vier andere personen werden ernstig gewond. De politie deelt mede, dat nog een aantal arrestaties te wachten is. BRUENN 22 Januari. (V.D.) Bij de fascis tische poging een Putsch te plegen door een aan val op de kazerne van het 43ste regiment infan terie zijn ook twee soldaten gewond. Heden zijn in de kazerne van dit regiment twee officieren gearresteerd, niet wegens mede plichtigheid maar omdat zij niet vlug genoeg op hun post waren. Het aantal der wegens deel neming aan de Putsch gearresteerde Tsjechische fascisten bedraagt tot dusverre zestig. Zondagavond zijn te Pardubitz huiszoekingen gehouden, daar ook hier plannen gesmeed wa ren tot een aanval op de, infanteriekazerne, welke plannen echter op het laatste oogeublik werden verraden. Huiszoeking bij Gajda PRAAG, 22 Januari. (V.D.) Bij den vroegeren chef van den generalen staf Gajda is hedenmid dag een huiszoeking gehouden. Gajda, de leider der Tsjechische fascisten werd niet thuis ge vonden: hij bleek op reis te zijn. Vele belasten de documenten werden in beslag genomen. Het secretariaat van de Tsjechische fascisten in Praag is door de politie gesloten. Gajda gearresteerd. PRAAG, 23 Januari. (H.N.) De vroegere chef van den generalen staf Gajda is in ver band met den aanslag der Tsjechische natio- naal-socialisten in hechtenis genomen. De „Ceske Slovo", het orgaan van minister Be- nes, kent aan het geval groote beteekenis toe en meldt, dat de kazerne te Brünn enkele uren in de macht van de oproerlingen is ge weest. Eerst toen de politie versterkingen ont ving en met machinegeweren oprukte, gaven zij zich over of namen de vlucht. BERLIJN, 22 Januari (V. D.) De Berlijnsche Schupo was sinds Zondagochtend in „hoechster Alarmbereitschaft". De opmarsch der Berlijn sche S.A. en S.S.-mannen naar de plechtigheid bij het graf van Horst Wessel en de proclama tie in de communistische pers, zich verzetten tegen den opmarsch der nationaal-socialisten hadden de politie genoopt, voorzorgsmaatrege len te nemen in een omvang, als men te Berlijn nog nimmer had bijgewoond. De communisten hadden ook in den nacht op Zondag pamfletten laten verspreiden, waarin zij hun aanhangers tot tegenstand opwekten. Nachtelijke botsingen- Iri den nacht op Zondag is het in tal van stadswijken tot politieke botsingen gekomen. In de Woerther Strasse werden twee nationaal- socialisten door messteken en stokslagen ge wond. Door de berijders van een motorrijwiel met zijspanwagen werden in eenige straten schoten gelost op café's, waarbij een 50-jarige vrouw een schot in den arm kreeg. De „schut ters" zijn onbekend gebleven. De botsingen duurden Zondagochtend voort. Op verschillende plaatsen werden communis tische spreekkoren, die opwekten tot tegen- demonstraties, door de politie gearresteerd. De Berlijnsche Schupo en de politieke politie waren Zondagochtend geconsigneerd. Een groot aantal Schupo's was met karabijnen uitgerust. In het Karl Liebknecht-Huis, van waar een groote Sovjet-vlag uithing, werd naar wapens gezocht. Het huis werd door een sterke politie macht bezet. Een 40 man sterke communistische wacht werd uit het gebouw verwijderd. Alle toegangsstraten naar den Bulowplatz waren door de politie afgezet. Om half twaalf verzamelden de nationaal-socialisten zich op verschillende plaatsen in de stad. Ongeregeldheden op Zondag BERLIJN, 22 Januari. (V.D.) Nadat, zooals gemeld, de nacht op Zondag te Berlijn reeds zeer onrustig was geweest, is het in het bizon- der bij de aankomst van de nationaal-socialis ten uit de versoliillende deelen der stad tot groote contra-manifestaties gekomen, welke de politie noopten gebruik te maken van den gum mistok. Op tal van plaatsen werden nationaal socialisten gewond Bij het afmarcheeren der afzonderlijke S.A.-colonnes is het weer tot in cidenten gekomen. Het aantal gewonden en ge arresteerden is nog niet bekend. Tot half zes vanavond zouden ongeveer 40 personen zijn ge wond. Tusschen twaalf en één uur spitste de toe stand zich in de verschillende stadsdeelen be denkelijk toe. In tal van buurten werden com munistische spreekkoren gehoord, die beweer den dat op den BUlowplatz barricadegevech ten plaats vonden en waarin de massa werd opgewekt, zich daarheen te spoeden. Vooral in de omgeving der verzamelplaatsen der nationaal-socialisten bevond zich veel pu bliek. Bijzonder onrustig was het in de straten tusschen Bülowplatz en Alexanderplatz. Op het station Alexanderplatz kwamen bijna onafgebroken vrij kleine groepen nazi's aan, om zich vandaar naar de verzamelpunten te bege ven. Zij werden door duizenden communisten gehoond. Tegen één uur heeft de politie den Alexanderplatz ontruimd. De communisten die den stoet der S. A. be geleidden, werden herhaalde malen door de po litie weggejaagd. De politie maakte in vele ge vallen van den gummiknuppel gebruik. Het ver zet was evenwel vrij groot. Tienduizenden men schen hebben zich in de omgeving bevonden. Alle groepen hebben zij met geschreeuw en ge hoon ontvangen ROTTERDAM, 23 Januari. Heden werden aan de Vischmarkt aangevoerd van IJmuiden, Noor wegen en Denemarken, 530 manden en kisten versche visoh. De prijzen waren: tarbot 1012, schol 812, kabeljauw 9—15, gullen 3—6, apen schel visoh 913, dichte schel vis oh 12 15, koolvisch 58, haaien 56, wijting 3—6. GORINCHEM, 23 Januari. Op de veemark wa ren heden aangevoerd40 runderen, 40 biggen, 21 overloopers; aanvoer en handel vanwege de sneeuw onbeduidend. De prijzen waren als volgt: zware kalfkoeien 160200, melkkoeien 140180. kaüfvaarzen 80175, guste vaarzen 60100, varekoeien f 40120, pinken 4070, stieren 40 80. overloopers 815, biggen 49. Eiermarktkipeieren 2.503.50 per 100 stuks. Botermarktroomboter 1.60—1.70, margarine 0.901 per kg. ROTTERDAM, 23 Januari. Westlandsche ronde 34 ct per kg.. Brielsche eigenheimers 0.85— 1.30, Zeeuwsche eigenheimers 6090 ct, blauwe eigenheimers 0.801, Zeeuwsche blauwe en bonte 1.30—1.80, poters 40—70 ct, bravo's 1.401.80 per H.L. Aanvoer redelijk, handel kalm. ROTTERDAM, 23 Januari. Veemarkt. Aange voerd 520 vette runderen, 353 vette kalveren. 1044 schapen of lammeren, 1113 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 5260 ct, 2e kw. 3142 ct, 3e kw. 2330 ct, kalveren le kw. 1— 1.15, 2e kw. 50—73 ct, 3e kw. 38—45 ct per kg. geslacht, schapen 714varkens le kw. 2630 ct, 2e kw. 2326 ct, 3e kw. 2023 ct per kg. lev. Runderen waren ruim aangevoerd, handel eenigszlns stroef. De le soort bleef prijshoudend. 2e en 3e kwal. werden echter lager dan verleden week verkocht. Kalveren werden slecht verkocht, en waren lager in prijs dan verleden week. Scha pen handel zeer slecht, terwijl de genoteerde prijzen met moeite werden verkregen. Varkens: aanvoer minder dan verleden week, terwijl de handel echter zeer traag was. Fijne vleeschvar- kens werden in 't begin tot 30 ct verkocht: de afloop was echter minder. ROTTERDAM, 23 Januari 1933. Vlet- en lichterwerk: 160 ton ƒ5.50, 100 ton 5.50, 200 ton 6, alles per dag. Vaarwerk300 ton n. Deventer 3, 140 ton licht goed n. Zwolle 3.95, 160 ton motor zw. goed n. Zwolle 4.50, vracht n. Leeuwarden vraag 5.25 vracht n. Groningen vraag 6, 130 ton zw. goed n. Zwolle 4.25, 70 ton id. n. Coevorden 5, allen per last. kempenaars zyn en bloc niet verkrijg baar zonder ijsclausules. De schippers voor den bovenrijn vragen dag huur met ijsclausules. ROTTERDAM, 23 Januari 193? B o v e n r jj n. Waterstand vallend, matige vraag. Ruimte voldoende. Stemming vast. Voor ruwe producten geen noteering. Benedenryn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende. Stemming vast. Ertsvracht naar de Ruhrhavens geen noteering Sleeploon geen noteering. RUHRORT, 23 Januari 1933. VRACHTEN. Van de Rijn—Ruhrhavens naar Rotterdam 0.75—0.80 Mk., Antwerpen en Gent 1.20 Mk., Brussel 1.60 Mk., Luik 2.— Mk. Van de havens van het Rijn Hernekanaai naar Antwerpen en Gent 1.35 Mk., Brussel 1.75 Mk.. Luik 2.20 Mk. Van de havens van het Rijn—Hernekanaai naar Mainz eo Mannheim 1.40 Mk., Frankfurt 1.55 Mk., Asebaffenburg 1.65 Mk., Karlsruhe 1.60 Mk. Sleeploon van de Rjjn-Kuurhavens naar öt Goar 0.60 Mk., Mainz 0.90 Mk.. Mannheim 1.— Mk ROTTERDAM aangekomen 21 Januari namiddag 2.30 STAVANGEREN. Wambersie Zn, Go thenburg, Rott. Droogdok-Mij., ledig; 4.30 ERNST HUGO STINNES 11, Ivers von Staa, Stetün, Maashaven, stukg.5.- BORE IX, D. Burger Zn, B.-Ayres, Maashaven 17, r-aan8.45 SEISHO MARU, Alg. Vrachtkantoor, Dairen, Rijnhaven 6, soyaboonen. NIEUWE WATERWEG aangekomen 21 Januari namiddag 9.30 BALTIC, t., Southampton; 9.55 HALLAND. Bourgas; 11.40 GWENTGATE, Immingham; vertrokken 21 Januari namiddag 2.05 BALDUIN, Oslo; PHAETON, Immingham; 3.- ARIEL, Helsingfors; 3.15 STRIJPE, Cardiff; YARMOUTH TRADER, Yarmouth; LINDIS- FARNE, Newcastle; ARIADNE (Nept.), Bremen; 4.- NIKODA PASIC, B.-Ayres; MALANGE, Lis sabon; SHELLEY, B. Blanca; NEVASTROI, Odessa; 4.20 MEREL. Londen: TYNEHOME. Sunderland; 5.15 TALISMAN, Antwerpen; 5.35 ARY SCHEFFER, Havre; CIESZYN, Gdynia; 5.45 CERONS, Havre; LANRICK, Leith; 6.10 BATAVIER VII, Middlesbro; CONDOR, Danzig; 6.40 POELDIEP, King's LynnBERNISSE, Ham burg; CITY OF KHIOS, Japan; 7.- BONNEVIL LE, Las PalmasWOLFRAM, Hamburg; 7:40 WHITBY ABBEY, Hull; EXPORT, Londen; BORGFRED, Immingham; 8.10 KILVEY, King's Lynn; HINDANGER, Havre; NOTTINGHAM, Grimsby; 8.30 BATAVIER II. Londen: 8.45 GIE- KERK, Bremen: 9.- KARLSRUHE, Hamburg, 10.- SHERINGHAM, Harwich; 11.- PFALZ. Odessa; APOLLINARÏS VI. Londen: 11.10 AM STERDAM, Harwich; 11.35 SEIRSTAD, Narvik. BOTNE, Hull; DOLLARD, Hamburg. Wind N.O., flauwe koelte, kalme zee, licht bewolkt. IJMUIDEN aangekomen 21 Jan.GREY COUN TY. Havre, bunkert; YEWARCH, Briton Ferry, kolen; vertrokken 21 Jan.: YLVA Boston (L.l: MEU- SE Parijs; RIJNSTROOM, Leith; PLUTO, Ko penhagen; AMSTELKERK, Hamburg' FREY, Malmö; FIGGE Burntisland; STELLA Bar celona; ORPHEUS, Hamburg; BILTON New castle; JUPITER, m.b., ExmouthROEK, Lon den; NIDD Goole; HONTESTROOM Londen; VECHTSTROOM, Hull. VLISSINGEN aangekomen 21 Jan.: ORANJE NASSAU, Harwich; ST. pALAIS, Rouaan, bunkert; vertrokken 21 Jan.: MECKLENBURG, Har wich; ST. PALAIS, Gent; gep. raar Antwerpen- ALEARDI, Hamburg; TIVY. MoermanskBORG Danzig; JULES HAUZEUR, Eitreheim; OLDAMBT. Shoreham; RAUL SOARES, Hamburg; ANDROS, Bremen- MALANGE Rotterdam; TALISMAN, idem; gep. naar Gent; YORKBROOK, Immingham; gep. van Antwerpen: CEPHEE, Duinkerken; RONAN, .Grangemouth; BIRGITTE, Imming ham; MUNGRËT, Limerick; FOYNES idem; SKARABORG, Rotterdam HARELDA' idem JOTUN. Lowestoft; CITY OF LEEDS, Grimsby; EMERAUDE Ostemde- MERSEY, Goole; gep. van dent: OTTO, Hull; GRETA THOR- DEN, Stc ckholmCRICHTOUN, Leith. HOLLANDAMERIKA LIJN. VEENDAM 21 v. New-York n. Rotterdam. Eü-EMSTERDIJK, Philad. n. Rott. 19 te Hamp ton Rds. NEBRASKA, Rott. n. Vancouver 20 (8.56 v.m.) 45 mijl Z.W. v. Niton. HALCYON LIJN. ROZENBURG, 20 v. Shields n. Gibraltar. AMSTERDAM 23 Jan 21 Jan. 20 Jan. pariteit Londen per 8.364 8.36 f.844 12.10 Berlijn p.100 Mk. 59.18 59.184 59.164 59.26 Parijs p 100 frs 9.71 H 9 714 9.. 14 9.74 Brusselp.lUObelg ?4.514 34.50 1-4.49 34.59 Zwitserl.p lOOfrs -8.07,4 48.06 47.97 48.— Weenen p lOOsch 35. Kopenh p lOOkr 42.10 42 10 42 66.67 Stockh p lOOkr 45.60 45.60 45.15 66.67 Oslo p 100 kr. 42.90 42.1.0 42 80 66.67 New-York per 2.48 11 2.4 8 Js 2.48 HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK, 21 v. Rotterdam n. Bremen. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. LUTO 21 v. Amsterdam n. Kopenhagen. STELLA. 21 v. Amsteruam n. Barcelona. ORPHEUS, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA (uitreis), p. 20 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA BAROE (thuisreis). 21 v. Cherbourg via Londen. BLITAR (thuisreis), p. 21 Kaap del Armi. TAPANOELI 21 v. Hamburg te Rott. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALPHACCA, 21 v. B.-Ayres n. Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TABIAN (uitreis), p. 20 Dungeness. POELAU R.OEBIAH (thuisreis) 20 v. Singapore TANIMBAR (thuisreis), 20 v. Belawan. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. SILVERASH, Vancr. n. Calcutta 19 te Batavia. KOTA INTEN, N.-Orleans n. Calc. 19 v. Bombay. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MENESTHEUS, Batavia n. Amst. 20 te Suez. MYRMIDON, 20 v. Amsterdam te Batavia. ELPENOR 21 v. Batavia te Schiedam. ASIA 20 Januari van Rotterdam te Hamburg. AGILITY 19 Januari van Zwijndrechj; te Nantes, ANNA, Rott. n. B. Blanca p. 19 Dungeness. ASK, Amsterdam n. Ljibeck p. 18 Brunsbuttel. ARABISTAN 20 Jan. van Rotterdam te Londen. AMIRAL L'HERMITE, 19 v. Rott. te Duink. BROOM.LANDS 19 van Rotterdam te Aberdeen. BOWLING 19 van Rotterdam te Grangemouth. BRAEMAR 16 van Amsterdam te Christianssand. BADACSONY 20 Jan. van Rotterdam te Barry. BOR E 19 Januari van Rotterdam te Caen. BOCCACCIO 16 v. Rott. te Palermo. CASTOR (Nept.) 20 v. Rott. te Hamburg. CROMARTY FIRTH 19 v. Middelharnis te Ports mouth. CITY OF MALINES 18 v. Rott. te Yarmouth. COBLENZ, Rotterdam naar Japan p. 21 Suez. DURMITOR, Rott. n. B.-Ayres 20 te B. Blanca. DEIDO 20 Januari van Rotterdam te Hamburg. DANAE 19 Januari van Rotterdam te Caen. D PUT JOSSELIN DE ROHAN 19 v. Rott. te Rouaan. ERNA (Duitsch) 19 Jan. van Rotterdam te Caen. ELZIENA vertr. 23 v. Cuxhaven n. Dordrecht EKATERINA NICOLAOU, Rottendam n. Rio Janeiro passeerde 20 Januari Dun-en ess. FRANKEN Rott. n. Japan 20 v. Belawan. FIONIA Rott. n. Bangkok 20 te Marseille vertr 21 GEORGIAN 20 v. Rott. te Charleston. GOLDEN FELS 20 v. Rotterdam te Hamburg. GOLDENFELS 19 v. Rott. te Hamburg. GARTH CASTLE Rott. ti. Mauritius 20 te Algoa- baai. GRONINGEN 20 Jan. van Londen n. Harlingen. GRETA FORCE 18 van Amsterdam te Methil. GRACULUS. Rott. n. Rufisnue 21 van Teneriffe. GAZELLE, Mulder, 20' v. Kopenh. n Wismar. HOOP OP ZEGEN 19 van Groningen te Goole. TTTNRV 18 Jan. van Rotterdam te Briton Ferry. HECTOR Rott. n. Danzig 20 te Kopenhagen. HERANGER Rott. a. L. Angeles 20 te Colon. IP.WELL 19 Januari van Rotterdam te Goole. IVO RACIC. Rotterdam n. Triest 19 (3.15 n.m.) cd 45 mvil Zuid van Niton. JUSTIN Vlisaingen n. Vancr. p. 19 Ouessant. KERRY HEAD 18 van Rotterdam te Limerick. KSLKHEIM, Houston n. Bremerhaven 19 (4.7 n.m.) op 27 mjjl Z.W. van Niton. KURMARK 20 van Amsterdam te Hamburg. LANGSSEE 20 Jan. van Rotterdam te Hamburg. T TNK LIGHT 20 van Vlaardin^en te Londen. LOS ANGELES 21 v. Rott. te Hamburg verw. LINDENFELS 20 van Rotterdam te Bremen. LAS PALMAS 19 van Rotterdam te Pasajes. LOS ANGELES 19 v. Rotterdam te Bremen. MOORDRECHT 21 v. Constantza n. Antwerpen. Londen en Hull. MARTIN, Rotterdam n. Liibeck p. 19 Brunsbuttel. MARU 20 Januari van Rotterdam te Londen. MUREN A. Rotterdam n. Curasao p. 19 (5.24 n.m.) Start Point. MACEDONIA 20 van Amsterdam te Hamburg. NIPPON, Rotterdam naa.r Japan 21 v. Teneriffe. ORLA Rott. n. Raumö 20 van Bremen. OUD-BEI IERLAND 19 van Londen te Selby. ORIOLE 20 Januari van Rotterdam te Londen. PHaDRA 20 van Roterdam te Stettin. PLUTO (Nent.) 18 v. Lissabon n. Gandia. PRINSES JULIANA 18 v. Rostock n. Stralsund. RENDSBURG Rott. n. Batavia 21 v Belawan Deli RIJN 20 Januari van Dordrecht te Londen. ROBERT L. HOLT, Rotterdam n. Liverpool 20 (7 56 v.m.) op 4 m(jl Zuid van Land's End. SIGRID MATTHIESSEN, Rotterdam n. Stock holm passeerde 17 Januari Brunsbuttel. SCHIEDAND 21 v. Tvne n. Rouaan. ST. pHILIPSLAND 20 v. Rott. te Kopenhagen. SOMALI Rott. n. Janan 18 v. Penang. SIMONBURN 19 v. Rott. te Vancouver. SCHWALBE Rott. n. Koningsb. p. 20 Brunsb. STAVANGEREN 19 v. Rotterdam te Gothenburg SHANTUNG Rott. n. Japan 19 te Marseille. TURICUM 21 Januari van Rotterdam te Curacao. TARTARY 18 Jan. van Vlissingen te Yarmouth. URKIOLA MENDI, Amsterdam n. Barry 20 (2.12 n.m.) on 50 mijl Oost van Niton. VISURGIS 19 van Rotterdam te Reval. VISTEN 20 Jan. van Vlaardingen te Hamburg. VIRGINIA 17 van Rotterdam te Helsingborg. VEGA 17 Jan. van Amsterdam te Stockholm. VEERHAVEN, Jucaro n. Londen p. 20 Lizard. WESTFALIA, Rotterdam n. Koningsbergen p. 18 Januari Brunsbuttel. WALLONIA 19 v. Amst. te Gothenburg (verb.). ZTHP-nrTiPRUNh 20 v. Rotterdam te London. ZEEMEEUW m., Westers, Odessa n. Hamburg 20 v. Holtenau. ZUID HOLLAND 21 v. Tyne n. Hamburg. EXETER CITY. Rotterdam. 21 Januari. Het meer gemelde Engelsche s. Exeter City is gezonken. PETRARCA—BEATTY (barge. Londen, 19 Januari. Het van hier via Hamburg qaar Rotter dam bestemde Ital. s. Petrarca is op de Theems in aanvaring geweest met de barge Betty, welke aan bakboord zoodanig schade beliep, dat ze bij de London Wharf te Stepney aan den grond moets worden gezet alwaar ze later is gezonken. De Petrarca heeft de reis voort gezet. Of dit schip schade heeft is niet bekend. DORxOO. Triest, 21 Januari. Het stoomschip ..Dorico" (701 br. tons), is bij Punta Barbariga gestrand. Sleepbooten zijn vertrokken om hulp te verleenien. EEN VREEMDSOORTIGE GOLFBREKER. De haven van Vizagapatam is kort geleden op een vreemdsoortige wijze van een tweetal golf brekers voorzien. De schepen voor deze haven bestemd moeten steeds op circa 500 meter uit de kust voor anker gaan om te lossen of te laden. Er staat steeds een zware deining, zoodat men besloot om de circa 5000 tons Engelsche s. James en Willesden, welke aanvankelijk voor den sloop waren bestemd, vóór den havenmond te doen zinken. Om groofere kosten te maken vond men een bezwaar, omdat genoemde haven niet zulk een druk scheepvaartverkeer heeft. Hoe het ook zij. het denkbeeld is zeer economisch gevonden en in ieder geval van nut voor de scheepvaart op deze haven. VERWACHT TE ROTTERDAM. TYSLA 20 van Savannah via Bremen. OLDENBURG van Japan p. 21 Perim. LICHTENFELS van Calcutta p. 21 Perim. ERMLAND van Japan 21 van Shanghai. GRENA van W-abana 21 te St. John's N. F. LOUIS DE GEER vertr. 28 van Cardiff. HARLINGTON vertr. 28 v. Antwerpen via Tyne BUITENLANDSCHE HAVENS. MIJDRECHT, Batoum n. Hbg p. 21 Ouessant. "onrp, Vntt.. n. Pt. rvn+h - 21 Ouessant. N)KE. t.. 19 v. Curacao n. Dakar. NIORE, Rott. n. Koningsb. p. 20 Brunsbuttel. OUFST, 21 v. Rotterdam te Knn'ncsbergen. ORLA Rotteidam n. Abö n. 20 Brunsbuttel. OCKENFELS, 21 v. Rotterdam te Bremen. ORAMA. Australië n. Lorden 22 van Part Said. PASSAT 21 Januari van Emden naar Kirkcnes. P I. M 20. Rotterdam n. Caronte n. 22 Gibraltar. utttt or-'PETFS 21 van T.lvernonl -">«r PERSEUS, Amst. n. Gdlngen 21 v. Bremerhaven. RIO DE JANEIRO 21 van Brazilië te Bremen. STR ERNEST CASSEL 37 v. Rotterdam te Narvik SAMOS .20 Januari te Bourgas, voor P-m'-urg. SCHWABEN Bremen o. Vancr. p. 20 Ouessant WM. W1LBERFOKCE 19 v. Lagos n. 't Contin. STaDTISCHE BUHNEN HANNOVER. Van 4 tot 17 Februari a.s. zullen de „Staed- tische Bilhnen Hannover" onder leiding van den intendant-generaal dr. Georg. Altman een tournée door Nederland maken. Het bijzonder doel dezer tournée ls, vooraanstaande Duit- sche dichters meer bekendheid te doen ver werven bij het Nederlandsche publiek en zoo doende de cultureele relaties tusschen Neder land en Duitschland uit te breiden. Otto Graf als Faust De keuze ls gevallen op „Vrfaust" van Goethe, het geniale en buitengewoon indruk wekkende werk, dat in vele opzichten geheel verschilt van de later voltooide en meer be kende „Faust" en dat door de „Staedtische Bühnen Hannover" in een zeer bijzondere ensceneering, nl. in den stijl van den tijd van den jongen Goethe, gegeven wordt voorts op „College Crampton'' van Gerhart Haupt- mann, het aangrijpende en toch niet van humor ontbloote kunstenaarsdrama. Er heeft zich voor deze tournee een eere- comité gevormd met als voorzitter, Z.Exc. graaf von Zech zu Burkersroda, Duitsch ge zant te 's-Gravenhage. Verhooging invoerrechten op aardappelen en aardappelmeel. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Land- houwconsulent te Parijs, bij besluit van de Fransche Regeering, opgenomen in den „Jour nal Official" van heden, het invoerrecht op aardappelen in Frankrijk is verhoogd van 15 op 30 francs per 100 K.G., voor nieuwe aard appelen. tusschen 1 Maart en 30 Juni van 21 op 42 francs. Bij hetzelfde besluit is het invoerrecht op aardappelmeel verhoogd van 120 op 150 francs par 100 K.G. CITROENEN MET BRIEFJES VAN TIEN Dr. Caligari wist er meer van Het gebeurde op een marktdag in het plaats je X. Een koopvrouw, staande achter een kar met citroenen, prees luidkeels haar waar aan, toen plots uit het eentonige gesnuif el der marktbezoekers een hee-r met resoluten tred naar voren kwam en een drietal citroenen a 5 cent kocht. Met eenigszlns demonstratief ge. baar haalde hij een groot zakmes te voorschijn en sneed 'n citroen middendoor. Wie beschrijft de verbazing va® de koopvrouw en eenige tot stilstand gekomen schuifeJaars,, toen hij een bankje va® tien gulden uit de citroenen haalde. Met een effen gezicht liet hij den tweeden ci troen hetzelfde lot ondergaan en opnieuw haal. ie hij er een nat blauw papiertje uit, waarvoor de Nederlandsche Bank gaarne tien klinkende guldens inwisselt. Inmiddels was het aantal omstanders aanmerkelijk gegroeid, dergelijke voorvallen blijven op een markt nimmer on opgemerkt, en de verbazing steeg ten top, toen de man ook de derde vrucht opensneed, en onverstoorbaar eveneens een bankbiljet eruit haalde. Nauwelijks was het publiek min of meer be. komen van het wonder, dat zij voor hun oogen hadden zien plaats vinden, of een der brutaal ste onder hen kocht onmiddellijk tien citroe. nen; Niet dikwijls werd een voorbeeld zoo vlug nagevolgd als dit, want er ontstond als het ware een razzia op de citroenkar. De koop vrouw kwam handen te kort, doch in minder dan tien minuten was er geen citroen meer op de kar te bekennen. Een ieder was druk be zig met het opensnijden van zijn gekochte ci troenen; de koopers werden echter in hunne verwachtingen danig teleurgesteld, daar In geen enkele citroen het niet te versmaden tien tje aanwezig bleek te zijn. Luide morrend zooh. ten zij naar den man, die hun deze poets ge bakken had. Deze bleek echter spoorloos verdwe. non en toen moest de arme koopvrouw eraan gelooven. die van medeplichtigheid beschul digd werd. In optocht ging het naar het politiebureau, terwijl de koopvrouw duizend angsten uit stond. Aldaar bleek echter ook de zonderlinge heer aanwezig te zijn, die zich ontpopte als de beroemde goochelaar Dr. Caligari. Op char mante wijze deelde hij het publiek mede, schul dig te zijn ann deze gTap en liet het de keus, of d>e drie bankbiljetten van tien gulden in het busje van het plaatselijk armbestuur te depo- neeren of de gekochte citroenen te vergoeden. Het eerste voorstel werd met algemeen® stem men aangenomen en min of meer wrang la chend (hetgeen waarschijnlijk aan de citroe nen lag) trok het publiek af om op de markt verder te gaan schuifelen. Dien avond behoorde tot een der eerste be zoekers van de gastvoorsteliing van Dr. Ca ligari een klein burgervrouwtje. j PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8