PUROL DE DERDE ZWARE BRAND IN SUCCESSIE. ^WfcJIoudt Uw /c^KikJiandeii \r^ zacht WOENSDAG 25 JANUARI 1938 IJS EN VERKEER, DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. .LINGERIEHUIS" AAN DEN HANG, 't Beste voor de handen. VLAMMEN SLOEGEN FEL UIT, BOOTDIENST VLISSINGEN TERNEUZEN. HET CONFLICT IN HET STOOM. VISSCHERSBEDRIJF. ZWENDEL MET BOUWCREDIETEN WIJZIGING TARWEWET, ONDER EEN ZWAAR HOUTBLOK, EXPORT VAN SCHAPEN EN SCHAPENVLEESCH. GEEN MALAISE. BINNENSCHIP LEK GEWORDEN. OP EEN KLAVERJASPARTIJTJE ALMELO'S GEHEIME ZENDERS, IN BRAND GEVLOGEN. OCTROOIPROCES IN DE GLOEI- LAMPENINDUSTRIE. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. MANDENTENTOONSTELLING TE UTRECHT. verantwoord. griep. - x 1 Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met Verkeersstremmingen. Opgave verstrekt door den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland, op 24 Januari des middags 12 uur. Deventer: Schipbrug weggenomen, verkeer alleen over spoorbrug. Doesburg: Schipbrug weggenomen. Arnhem: Overtocht normaal. Beusichemsche veer: Overtocht gestremd. Opheusden: Overtocht gestremd. Rhenen: Pont weggenomen, overtocht alleen voor voetgangers en wielrijders. Eek en Wiel: Overtocht nog normaal, alleen overdag. Wijk bij Duurstede: Pont weggenomen, over tocht alleen voor passagiers met motorboot. Cnlemborg: Overtocht gestremd voor auto's. Vianen: Schipbrug weggenomen, overtocht met groote pont en bootje voor auto's en pas sagiers. Schoonhoven: Overtocht gestremd. Nijmegen: Overtocht normaal. Tiel: Overtocht zeer moeilijk. Zaltbommel, Overtocht om het half uur. Dordrecht—Papendrecht; Overtocht normaal. DordrechtZwijmt recht: Overtoeht normaal. Gorlnchem: Overtoeht normaal. Vierlingbcak: Overtoeht normaal. Hedel: Overtocht normaal. Moerdijk-veer: Overtocht normaal. Van Noord naar Zuid v.v. rijde men over Dor drecht en Moerdijk of via Vreeswijk—Vianen. Zaltbommel en Hedel en Vreeswijk—Vianen, Gorlnchem en Brug Kelzersveer, daar overtocht te Nijmegen vermoedelijk Woensdagmorgen ge stremd sal zijn. De route over Dordrecht en Moerdijk geeft momenteel de meeste zekerheid. Autoverkeer- De K. N. A. C. deelt mede, dat bet veer te Zalt-Bommei wegens ijsgang na zonsondergang Is gestremd. Overdag geschiedt de overtpcht per stoomsleeppont. De overtocht Tièl—Wejnel geschiedt op het oogenblik per kleine pont, met stoomboot. De Groningsche kanalen dicht. Da strenge vorst der laatste dagen heeft het Ijs In de kanalen in de omgeving van Gronin gen thans tot zulk een sterkte gemaakt, dat men het beeft aangedurfd de baan er over te leggen. Het Damsterdiep is thans vanaf even bui- ten de stad opengesteld, zoodat de Groningers hun traditioneelen overtocht naar de bekende pleisterplaats „Kaokhaim" kunnen aanvaarden. Het Eemskanaal Is Dinsdagmorgen nog voor een deel door een sleepboot opengebroken, maar tenslotte kon de boot niet verder komen en moest het verder „brekers"-werk opgeven. Er worden bij blijvende vorst geen nieuwe po gingen gedaan. Ook uit Delfzijl zijn geen boo ten met bestemming voor de stad vertrokken. De andere kanalen liggen thans ook dicht. Ijsgang op de Waal, Gisterenavond was de Waal voor Nijmegen voor ruim de helft met tamelijk zwaar drijfijs bedekt. De oeververbinding kon door de mo torpont onderhouden worden met behulp van een sleepboot. Het overzetten houdt daardoor eenigen tijd op. De scheepvaart in het IJselmeer. De booten der Holland-Frlealand-Groningen Lijn en der 0ronlngen-L.emmer Stoomboot Maatschappij, die Maandagavond op tijd uit Amsterdam zijn vertrokken en die resp, om Vier uur en half twee ia de haven te Lemmer werden verwaeht, zijn nog steeds niet binnen gekomen. De booten, die van Lemmer naar Amsterdam varen, bevinden zieh alle in het ijs Jn de nabijheid van Marken. De ijsbreker „Daniël" van de firma Goedkoop te Amster dam. is gisterenochtend ter assistentie uitge varen. De binnenbooten der Groninger-Lem mer Stoomvaartmaatschappij, die gisteren ochtend van Groningen zijn vertrokken, zijn gisterenmiddag om 2 uur te Sneek aangeko men. Als de buitenhooten binnenloopen zal men van Sneek naar de Lemmer opstoomen. Buitengewoon congres van de Ned. Ver. Over het na de onderhandelingen tusschen spoorwegdirectie en Personeelraad tenslotte door de Directie geformuleerde voorstel, be doeld om te treden in de oorspronkelijk aan gekondigde nieuwe loonsverlaging van 6 pet., stelde de Nederlandsche Vereenlging van Spoor- en Tramwegpersoneel haar standpunt In een gisteren gehouden buitengewoon con gres te Utrecht vast. Na breedvoerige besprekingen, waarbij door een aantal afgevaardigden sterk de nadruk werd gelegd op de omstandigheid, dat de loo- nen van het personeel thans In voldoende mate zijn verlaagd en de arbeidsvoorwaarden reeds ernstig rijn benadeeld, met welke opvatting alle afgevaardigden zich accoord verklaarden, werd tenslotte gezien de bestaande omstandig heden het advies van het Hoofdbestuur tot aanvaarding der voorliggende voorstellen met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd- Voor het advies van het Hoofdbestuur wer den uitgebracht 1095 stemmen, ertegen 327 stemmen, terwijl 18 stemmen blanco werden uitgebracht. ding te laten werken. Vlug werd deze order opgevelgd en een paar minuten daarna spo ten twee dikke stralen in de fel brandende ruimte. Het vuur trekt door. In het begin leek het of het pleit daarmee Ineens in het voordeel van de brandweer be slecht was. Het vuur minderde ziénderoogen en we dachten al dat het afgeloopen was toen plotseling achter de ramen van de derde étage der panden 15 en 17 een rossig schijnsel ver scheen. Men houdé in het oog dat dit aan de achterzijde, dus aan den kant van den Steiger was. Te kwart over negen zag men duidelijk de vlammen achter deze ramen spelen en men begreep dat men nu meer materiaal In het geweer moest brengen. In groote haast werd een derde slang op de motorspujt 3 gekoppeld en op de nieuwe vuurhaard gericht. In een oog wenk ttjds waren de vlammen achter de ramen verdwenen, maar kort daarna ontwaarde men een rooden gloed boven het dak van het groote pand. Een zeker teeken dat de zoldering was doorgebrand. Gelukkig was het vuur in pand 13 inmiddels belangrijk in omvang geminderd zoodat men het grootste deel van zijn aandacht aan dit nieuwe verschijnsel kon besteden, Van motorspuit 4, die ondertusscben op het terrein van den brand verscheen en aan de Hoogstraat gestationneerd waB werd een slang uitgelegd, zoodat men aan de zijde van den Steiger daarna met vier stralen werkte. Hardnekkige brand. Ondanks de geweldige watermassa die op het vuur gespoten werd bleef het vuur hardnek kig doorwoeden. Hoog sloegen de vlammen uil en door een dik rookgordijn dwarrelden telkens de vonken de lucht ln. Men begreep dat men zijn krachten zou moeten verdeëlen. Met drie stralen bleef npen aan de zijde van den Steiger doorwerken. Een vierde werd naar den Hang verplaatst, waarmee men bereikte dat ook van dien bant-af de brand een behoorlijke portie water te verduwen kreeg. Tegen een dergelijke tactische bestrijding bleken de vlammen niet opgewassen te zijn. De vuurgloed werd minder en ta tien uur reeds kon men de stralen aan de zijde van den Steiger terug trekken. Van den Hang uit bleef men doorwerken, want, zooals wij ons bij een tocht onder leiding van hoofd man ten Broek naar de daken van de brandende panden konden ervaren, overal smeulde het houtwerk en de verbrande inventaris nog na. Het gevaar bleek echter volkomen geweken te Weer een lastig karwei voor de Brandweer. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Heel. 0689 DGVS 23 Rotterdam, 25 Januari Na den Arena-brand en den brand aan dep Middensteiger heeft Januari 1933, welke maand in de annalen van Rotterdam ongetwij feld de benaming van brandmaand zal krijgen, gisteravond den derden ernstigen brand ln suc cessie gebracht. Een brand die ln omvang on getwijfeld bij zijn voorgangers achterstaat maar die de brandweer toch weer heel wat hoofd brekens gekost en alles van da activiteit van de brandweerlieden gevergd beeft. Het vuur heeft gewoed op de bevenétage van de panden 13, 15 en 17 aan den Hang, die In gebruik zijn bij den heer Arons. „Het Lingerie huis" heet de zaak die dé firma Arons er drijft: en voor het grootste deel was de beschik bare ruimte in gebruik als pakhuis voor lin nen, tricotage en verwerkte artikelen, zooals allerlei ondergoed. De panden loopen van den Hang naar den Steiger, waar zij aan den waterkant uitkomen. Alleen de gelijkvloers gelegen ruimten loopen geheel door. De bovenste étages zijn door lan taarns in twee deelen gescheiden. Vermoedelijk op een zolder uitgebroken. Naar alle waarschijnlijkheid Js de brand pp den .aan- de Btaigerzljde. gelegen 'zolder van pand 13 uitgebroken. Da bewoner -yen pand W aan den Hang, de heer van Druten, bevond zich te-ongeveer kwart over S op de 2e étage van zijn woning toen bij geknetter: vam vlammen boorde. Hij keek uit bet raam en zag dat er rook k.wam uit genoem- den zolder: - Onmiddellijk waarschuwde hij brandmeester Bronmans, die vlak bij hem woont. Zijn vol gende werk was den G.G.D. opbellen, daar zijn vrouw, die drie dagen geleden een kindje ge- kregen had'nog te bed lag. Zij is voor alle zeker heid zoo lang naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. Inmiddels had de heer Bronmans de brand weer gealarmeerd. Verschillende slangenwagens rukten od het middenalarm dat'gemaakt werd uit en toén men zag dat de vlammen al spoedig uit het dak sloegen en de zaak-dus een ernstig aanzien kreeg, ontbood men onmiddellijk een motorsoult. Een maatregel die al heel gauw zeer juist bleek te zijn, want het vnur greep zeer snel om zich heen. Kort na het uitbreken van den brand stond de bovenste vpn de twee étages ook al in lichte laaie en naar de zijde van den Steiger sloegen de vlammen fel uit. De Oostenwind dreef ze In de richting van de be lendende perceelen van dezelfde firma, de num mers 15 en 17. Eenergiek aangepakt- Aan de zij-dë van den Hang was er van den brand niet veel meer te bespeuren dan wat rook. die boven de daken ultwalmde. Niettemin werden daar de eerste werkzaamheden aange vangen, Van do slangenwagens 22, 9, 23 en 21 wer den achtereenvolgens 3, 1, 2. 1 en 1 slangen uitgelogd en vla verschillende panden naar boven gebracht. Van de daken ran deze panden af viel het vnur uitstekend te bestrijden. Aan den Steiger had men inmiddels de mo- torspuit 3 opgesteld. Dén zuiger had men ln het water van den Steiger laten zakken, maar toén men te ongeveer tien over half 9 met twee slangen water wilde gaan .geven, kwamen er slechts een paar akelig dunne straaltjes te voorschijn, die in een boogje weer netjes in het water terecht kwamen zonder zelfs den gevel van het brandende pand geraakt te hebben. Een abnormaal lagen waterstand bleek daar schuld aan te zijn en hoofdman van Gunste- rep, die PP verzoek van zijn collega den heer Kruis, die als algemeen leider aan den Hang post had.gevat, de leiding aan de zijde van den Steiger op. zich had genomen, gaf dan ook on middellijk last de motorspuit op de waterlei? Door Prov. Staten gehandhaafd. £>e Prov. Staten van Zeeland hebben gister zonder hoofdelijke stemming het voorstel tot handhaving van dep bootdlenst Neuzen-Vlis- stngen aangenomen. Te voren was met 20 tegen 19 stemmen het amendement aangenomen om op Zondag niet te varen. Drie tegenstanders van dit amendement waren afwezig. Tewaterlating van de nieuwe Fransche paketboot „President Paul Doumer" te Ciotat De lading van de Irene is toch gelost. De reeder van den te IJmulden binnenge komen stoomtrawler Irene heeft het contract met de ÏJmuIder Federatie geannuleerd, zoo dat Dinsdagmorgen de door dit schip aange voerde lading visch kon worden gelost De betrokken reeder heeft zich nn weer bij de Reedèrsvereeniging moeten aansluiten, zoodat ook dit schip niet meer aan de visscherij kan deelnemen. Alle IJmuider stoomtrawlers zijn dus nu bij "het conflict betrokken. Drie Duitschers gearresteerd. Onze Maastricbtsche correspondent meldt ons: Sedert lang trok in een der provinciale bladen een advertentie dé aandacht, waarin een zich noemende Comm. vennootschap voor bouwcre- diet hypotheek tegen zeer coulante voorwaar den gelden aanbood. De Comm. vennootschap zou te Heer bij Maastricht gevestigd zijn. Gegadigden kregen op hunne aanvrage een fraai bericht toegezonden, dat zij vóór credlet in aanmerking kwamen,, hun zaak was in studie genomen en zoo meer en tegen overma king van een bedrag van varieerend tusschen 100 en 300 gulden voor vergoeding van eerste kosten, rente en eerste aflossing zou het ge vraagde credlet binnen enkele dagen worden verstrekt. De gegadigden gaven hun honderd guldens, doch werden ln hun blijde verwachtingen teleur gesteld. Meestal hoorden zij niets meer. De talrijke klachten der laatete weken hier omtrent, waren voor de Maastrichtsche politie reden om in te grijpen en zoo werd Maandag een drietal Duitschers, woonachtig te Aken gearresteerd. De te Heer „gevestigde" Vennootschap bleek voorloopig slechts een adres te zijn. waar de baeren hun brieven en postwissels lieten aan komen en deze vervolgens afhaalden. Omtrent de hun ten dienste staande gelden voor het verleenen van credleten bleven de hegren tot dusver elk antwoord schuldig. Van enkele gedupeerden vernamen we boven staande bijzonderheden. De politie, welke de zaak ln onderzoek heeft, tracht in deze duistere affaire het gewensebte jjebt te brengen. Geeu vrees vpor broodprijsBtijging van minstens 2 cent. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de tarwewet. 1931 merkt de minister van Economische Zaken en Arbeid óp, dat dit wetsvoorstel slechts de gelegenheid geeft., om het maalpercentage op 40 te brengen. Dit wil ntet zeggen,, dat het de.bedoeling Is om het maalpercentage dadelijk op 40 te. bepalen. Voorloopig kan met een lager percentage wor den volstaan, .terwijl: het mogelijk zal zijn tevens den z.g. V.I.T.A. prijs eenigszins te ver lagen, zoodat niet gevreesd: behoeft te worden voor een stijging van den broodprijs-tengevolge van deze wijziging met tenminste* 2 cent De minister meent,.dat met'een stijging van den broodprijs van ongeveer 0:7 cent zat kun nen worden volstaan Had de Regeering niet ingegrepen, dan zou het voor de meerderheid der landbouwers niet mogelijk zijn geweest, den strijd om het bestaan verder vol te houden. Zelfs na de wijziging zal de prijs der tarwe- melange, welke de molenaars moeten gebrui ken, lager zijn dan deze was véór den wereld oorlog. Gezien de overige kosten van levenson derhoud, roeent de minister, dat bij een derge lijke prijsverhoging geen te zware belasting op het publiek zal worden gelegd. Teneinde uitwassen te voorkomen, zal de met tarwe bezaaide oppervlakte welke voor steun ln aanmerking komt, voor elk bedrijf niet grooter zijn dan van de totale opper vlakte bouwland van dat bedrijf in 1932. Zoodra van een algemeene opleving mocht blijken, zoodat weder tot de cultuur van andere gewassen kan worden overgegaan, kan de Re geering gebruik maken van de mogelijkheid, welke de constructie van de Tarwewet haar biedt, om voor een geleidelijke beëindiging van de werking dier wet zorg te dragen. Zooals op het oogenblik de omstandigheden zich laten aanzien, is daarvan evenwél nog geen sprake. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de verschillende gewestelijke Tarwe-organisa- ties elk op haar eigen wijze een regeling heb ben getroffen waarbij da tarwehanïelaren zoo veel mogelijk zijn ingesolmkeld. HET CONFLICT IN DE LIMBURGSCHE KLEIWARENINDUSTRIE, .Op .de Dinsdagavond te Tegelen gehouden Vergadering van den steenfabrieksarbelders- hond „Bt- Stephanus", welke een vrij rumoerig verloop had, werd ten aanzien van de hangen de kwestie der aangekondigde loonsverlaging in de kleiwarenfabrieken besloten, nadere ge geven» omtrent den toestand van zaken in de afzonderlijke fabrieken te verkrijgen. Het hoofdbestuur zou deze gegevens nader onder het opg zien en op Zaterdag 28 Jan. a.s. in een vergadering nader overleg plegen en voorstellen over al dan niet staken ln de af zónderlijke fabrieken aan leden van den bond doen. Nadat het hoofdbestuur als ook de geestelijk adviseur de arbeiders tot kalmte en gematigd overleg hadden aangemaand ging de verga dering rustig uiteen. STAKING OPGEHEVEN. Heden eindigde de staking der fabrleksmeiajofl in de capsulefabriek Falk Lewin te 's-Herto- genbosch. De directie heeft er, na bespreking met de organisaties, in toegestemd om de dag kaarten in te trekken, welke wegens het ge brek aan orders waren ingevoerd, zoodat de directie met den dag personeel zou kunnen ont slaan. Daartegenover is nu aan 15 meisjes ont slag verleend, als zijnde overcompleet. Heden wordt het werk hervat. Na 10 uur kon men het aanwezige materiaal dan ook successievelijk laten Inrukken. De schade- Be schade, niet alleen door het vuur maar ook door het bluschwater veroorzaakt, moet vrij groot zijn. Een flinke partij lingerie is ver loren gegaan. De firma Arons i» voor eeu be hoorlijk bedrag verzekerd, vernamen wij. De bovenste étages en de zolders van de panden zijn geheel uitgebrand. Er resten nog slechts wat .verkoolde balken en binten. De weersgesteldheid werkte er ook' dézén keer weer niet toe mee om het blusschingswerk tot een gezellige karwei te maken. Overal be vroor het bluschwater en op het terrein van den brand was het een ware glij- en valpartij. Een reclamehek boven op het pand leverde door het bevroren bluschwater een fantastisch aspect op. Groote belangstelling. Ook voor dezen brand bestond weer groote belangstelling. Het publiek, dat zoo langzamer hand den smaak er van te pakken krijgt, werd door de politie, die onder leiding van hoofdin specteur Kok stond, op een veiligen afstand ge houden, Van pfficieele zijde gaven van hun belang stelling onder meerderen blijk, de burgemeester, mr. P. Droogleeyer Fortuyn, de hoofdcommis saris, de ljeer A. Sirke, vele hoofdlieden van de brandweer, ir. Kohier en ir. Valderpoort, Hoofd opzichter Pellenkoft en opzichter Way waren als steeds weer trouw op hun post. Behalve het reeds genoemde materiaal waren nog aanwezig de motorspuit 6, die op de Groote Markt is gestationneerd, de reserve-auto 1 en verschillende slangenwagens. Jongen op slag gedood. Gisterenmiddag wilden vier jongens mét een fewee-wiellge handkar een ïwaar blok hout, 4at bestemd was voor de Twèntsche Drijf riemeirfa- briek te Enschedé, van het station halen. Zij laadden dit zware blok op de kar en reden toen weg. Twee Jongens trokken aan een touw en de twee anderen duwden de kar. Op het Sta tionsplein gleed het blok hout door het stooten op de straat naar voren met het noodlottig ge volg, dat een der voor de kar loopende jon gens, de 16-jarige v. d. W. onder het blok te recht kwam. De jongen viel en was op slag dood. Zijn hoofd was verbrijzeld. Het lijk is naar bet ziekenhuis overgebracht. ...JXE LOONSVERLAGING BIJ DE L-T.M. Een bespreking van het hoofdbestuur van SL Rafaël met de directie van de Limburg- aóhe tramwegmaatschappij heeft tot resultaat gehad dat de Inkomsten van het personeel, be staande uit loon en kindertoeslag, beneden 22 per week, van korting uitgezonderd blij ven. Loonen boven dit bedrag, welke door de korting lager dan 22 komen, worden slechts teruggebracht tot 22, de korting gaat ook over den kindertoeslag met dien verstande, dat het minimum en maximum per kind on aangetast blijven. Tegemoetkoming in de verliezen. In verband met het groot surplus aan scha pen hier te lande en het, tengevolge van de vele invoerbelemmeringen zeer beperkte, af zetgebied in het buitenland worden nu en dan pogingen aapgewend om nieuw afzetgebied van schapen en (of) schapenvleescb te vinden in landen, waarheen tot dusvei-re geep of slechts zeer weinig export plaats had. Veelal hebben die pogingen niet het ge- wenschte elndelljke succes: doordat herhaling ervan afstuit op de aanvankelijk geleden ver liezen. Op grond hiervan wordt hun, die bereid zijn, dusdanige pogingen te ondernemen en systema tisch voort te zetten, in overweging gegeven, zich schriftelijk te wenden tot het V.eesch- Export-Bureau Lange Burchtstraat 39. Nij megen, welk bureau, .elk geval afsnnrterlilk. aal overwogen, of en zoo ja, binnen welke gren zen in vorenbedoelde verliezen kan worden tegemoet gekomen. Terwijl tal van Industrieels ondernemingen in dezen crisistijd haar bedrijven hebben moe ten stopzetten, blijken de Vereenigde Chemi sche Fabrieken „Cita-Bever" te Beverwijk zich niet alleen door alle moeilijkheden been te •laan, maar zelfs tot uitbreiding te kupnep overgaan. Deze onderneming, die met 40 tot 50 menschen werkt, is n.l. bezig haar bedrijf uit te breiden om zich in het in aanbouw zijnde nieuwe fabrleksgedeelte toe te leggen op de vervaardiging van een nieuw product, dat zij hi- -.inkort in den handel zal brengen. In zinkentien toestand binnen gebracht. Maandagavond te ongeveer 8 uur is op de reede te Terneuzen het binnenschip „Strr Ie for Life" tijdens den zwaren Oosterstorm ,ek geworden. Het schip was geladen met een lading superfosfaat en was op weg v .n Vlaar- dipgen naar Veurne in België, De schipper Hartman en zijp familie hadden reeds bijtijds het schip met de sloep verlaten, waarmede zij naar den wal zijn gevaren. Het schip is in zin kenden toestand, doch behoudep te Terneuzen binnengebracht door de twee slëepbooten „Ray mond" en „Charles" van de „Union". CONTINGENTEERING VAN TEXTIEL- GOEDEREN, Nieuwe regeling Februari 1933-1934, Dezer dagen zullen de Kon. besluiten wor den gepubliceerd met betrekking tot de ver nieuwing van verschillende contingenteerin- gen, welke per 31 Januari afloopen. Met Ingang van 1 Februari zullen voor de textielgoederen de volgende regelingen gel den: De invoer van tricotgoederen zal zijn be perkt tot 75 pet. van de gemiddelde waarde van den invoer gedurende 1929, 183® en '931 (vorige contingentêerlng 70 pet- P18' 1929 en 1930 als basisjaren.) De invoer van wollen en halfwollen stoffen zal zijn beperkt tot 65 pet. van de gemiddelde waarde van den invoer ln 1929, 1930 en 1931 (ongewijzigd.) De invoer vah bovenkleeding voor mannen en jongens zal zijn beperkt tot 62(4 pet. van de gemiddelde waprde van den invoer in 1929, 1930 en 1931 (ongewijzigd Voor bovenkleedipg vpor vrouwen, meisjes en kleine kinderen is de invoer beperkt tot 70 pet van de gemiddelde waarde van den invoer in 1029, 1930 en 1931 (vorige eontiro genteering 75 pet. met 1930 en 1931 als basis jaren.) Voor bovenkleeding met rubber 75 pet. van de gemiddelde waarde van den invoer van 1930 en 1931 (vorige contingenteering 100 pet. met 1929, 1930 en 1931 als basisjaren). De termijn van deze ecntjpgenteeringep is van 1 Fe bruari 1933 tot 1 Februari 1934. ACTIE TEGEN DE VARKENSCRISISWET. Maandag werd te Nijmegen een door 600 landbouwers bezochte vergadering gehouden op Initiatief van den Nederl. Bond van Varkens houders als protest tegen de werking van de Varkenscrisiswet, Het woord werd gevoerd door de heeren J. Rijlaardsdam uit Bodegraven, v. Beveren uit Loosduinen, Spruyt, uit Bodegraven, v. d. Sluys uit Óudéwater en E. v. Swelm uit Nij megen, die allen de practische werking van de wet afkeurden, op bureaucratiscben romp slomp wezen en de toepassing det wet te duur en niet in het belang der varkenshouders achtten. Er werd een motie aangenomen, waarbij de vergadering zich verklaarden tegen genoemde wet, tegen de uitvoering daarvan en tegen de leiders der Varkenscentrale. De heer Kokke uit Hatert bij Nijmegen op poneerde tegen de opheffing der varkenscen trale, zoolang geen betere instelling waa 4n het leven geroepen. Hij weersprak ook de meening, dat de betrokken landbouworganisaties niets zouden gedaan hebben in het belang der var kenshouders. IETS OP ZIJN KERFSTOK. In de Oranjestraat te Utrecht is door da po litie een 82-jarige stoker ingerekend, die .de omstanders met een geopend mes bedreigde. Op het bureau bleek, dat zijn aanhouding door verschillende bureaux was gevraagd, dbt hij nog gevangenisstraf, hechtenisstraf en geld boeten te goed had en dat hij meermalen een valsclien naam had opgegeven. In de eei, waar hij werd ondergebracht, ver nielde hij nog even een bank en een ruit. Een bezitter veroordeeld. Gisteren deed de rechtbank te Almelo uit spraak in de zaak tegen den bezitter van den ge heimen zender aldaar en veroordeelde C. D., electricien te Almelo, tot 14 dagen hechtenis met vernietiging der in beslag genomen zendtoe stellen. Politie-agent die plagiaat pleegt. In den namiddag van 2 September J.l. bielden eentge chauffeurs zich in eRn café aen de- •Rn Blaakeinsfcr. te 's Hage onledig met 'n partijtje klaverjas, 't Ging er om wie de countuupLs zuu betalen, doch juist bij bet 4e spelletje, dat be slissend was, trad een politieagent binnen en gelastte, dat de wagens (gele band-taxi's) die op straat tusschen het troittoir en de tramrails geparkeerd stonden, verwijderd moesten wor den. Er kwam evenwel spoedig een tegenadvics van de zijde van een garagehouder, zekere W., die zeide, dat de agent het recht miste zulks te gelasten, Dit argument deed hij zelfs vergezeld gaan van handtastelijkheden tegenover dezen. De kantonrechter, die er aan te pas kwam, beslisttg dat de agent volgens art. 62 der Alg, politie verordening we) bet recht had de ver wijdering van de auto's te gelasten en veroor deelde twee chauffeurs ieder tot 10 subs. 5 dagen. Zoowel de verdachten als de ambtenaar tee, kenden booger beroep aan, zoadat de 5e Kamer van de Rechtbank de zaak gistermiddag te be handelen kreeg. De verbalisant verklaarde dat naar aanlei ding van klachten van de zijde der H.T.M. de hoofdcommissaris gelast had, dat snorders, dia van de chauffeursstaking wilden profiteeren, niet meer in de Jan Blankenstraat mochten par iteeren. Een der verdachten liet verstek gaan de an dere ontkende dat hij op eepigerlei wijze het verkeer zou hebben belemmerd. Bpyepgenperode w. kwam als getuige k dé charge verklaren dat hij inderdaad de chauf feurs had aangeraden de wagens te laten staan. Het was volgens dezen getuige alleen maar „plagiaat". (Hij bedoelde plagerij). De chauffeurs hadden daarop geweigerd de wagens wég te rijden den agent toevoegende „haal den kraanwagen maar", Het O.M. vorderde bevestiging van het von nip van den kantonrechter, doch wenschte de boete op 25 subs 10 d, bepaald te zien. Mr. J. F. B. Rutgers voerde ter verdediging aan. dat art. 62 der A. P. V. slechts kan worden toegepast, indien er sprake is van belemme ring van het verkeer hetgeen naar pleiters mee- ning in casu niet bét gpval was. Vonnis 7 Februari a.s. WERKLOOZEN, In 1053 gemeenten 387.510 geheel en gedeeltelijk werkloozen op 31 December 1932. Door het Departement van Binnenlandsche Zaken is aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van Januari op te geven, hoeveel geheel- en gedeeltelijk werkloozen op 31 Deo. 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke or ganen der arbeidsbemiddeling (inclusief, het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffin gen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1053 gemeenten met 7.841.842 inwoners. In die gemeenten stonden op 31 December 1932 ingeschreven: 365.671 ge heel werkloozen en 21.839 gedeeltelijk werk loozen. Van 24 gemeenten met 78.546 inwoners waren nog geen gegevens binnengekómen. Op 26 November 1932 stonden bij 1060 ge meenten met 7.851.387 inwoners ingeschre ven 316.028 geheel werkloozen en 19.757 ge deeltelijk werkloozen. HET VER8CHE CADETJE. Gisteren heeft voor het Hof te Amsterdam, opnieuw de zaak gediend tegen de directie van Hotel „Suisse", aldaar, waarin ten laste wordt gelegd overtreding van de arbeidswet, bestaan de in het voor het uur, waarop dit geoorloofd is, afleveren van versch brood. De Hooge Raad had het vonnis van de recht bank, waarin verdachte van rechtsvervolging ontslagen was gecasseerd en verwezen naar het gerechtshof tc 'Amsterdam. De procureur-generaal heeft gisteren gecon cludeerd tot veFoordeeling van 1 boete, subs, één dag hechtenis. Door mr. A. Herzberger, die voor den direc teur van hotel Suisse optrad, is ook nu ontslag van rechtsvervolging gepleit, Kleeren in aanraking met de kachel. Gi'StermkMag 1 uur Is te 'a Hage do 75- jarige wed. Van R, in haar woning, Breed- straat 59, doordat haar kleeren in aanraking met de vlam van een kachel kwamen, in brand gevlogen. Op haar hulpgeroep kwam een aldaar ln een auto passeerende heer haar te hulp en doofde de brandende kleeren met dekens. De wed. Van R„ die ernstige brandwonden aan beide beenen heeft bekomen; is door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan het Slijkeinde vervoerd. Haar toestand is vrij ernstig. BRIEVENMALEN VOOR Hr. Ms. „HEEMSKERK. Tijdens de reis v«n Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" naar den Atlantischen Oceaan zullen aan opvarenden brievenmalen worden ge zonden- Naar Las Palmas op 2 Februari met den trein van 9.32 van Amsterdam: 5 Februari met den trein van 10.86 van Rotterdam; 8 Februari met het van Amsterdam vertrekkende s. Orania van den Kon. Holl. Lloyd; 9 en 10 Februari met den trein van 20.30 van Amsterdam. Naar Santa Cruz de Teneriffe op 16 FebruarJ met den trein van 9.32 van Amsterdam; 19 Febr. met den trein van 10.50 van Rotterdam. Naar Funchal op 21 Februari met het van Amsterdam vertrekkende s. Cottica van de Kon. Ned. Stoomboot Mij,: 23 Februari met de boot van Hoek van Holland; 28 Februari met den trein van 19.18 van Amsterdam: Correspondentie, welke nog wordt ontvangen na de verzending ven 28 Februari zai naar den Helder worden verzonden. B. K. HANDELSHOOGESCHOOL. TILBURG, 24 Januari. Geslaagd voor het Cfirjdidaatsexanoen handelswetenschappen mej, L, M. A. v. d. Hout ta Roosendaal en de heer M, W, J. Maas te Loon op Zand, KOOIEENDEN. Géd. Staten vah Zuid-Huiland hebben be paald, dat de kooiman in 1933 verplicht is de kooieenden opgesloten of gehokt he houden fan 1 Juli tot en met 15 September. BELEEDIGING PRINSES JULIANA. Wegens opruiing en het aanplakken van een voor Prinses Juliana beleedigend geaeht biljet werd op 29 Juni een arbeider door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf benevens 5 boete sub», vijf da gen hechtenis. In hoogar beroep kreeg verd. uitstel om zich Van rechtskundigen bijstand te voorzien. Toen twee weken geleden zijn zaak voor het Amsterdamsche Hof zou worden behandeld was hij niet verschenen. Bij verstek vroeg de advo caat-generaal bevestiging van het vonpjg van de Rechtbank. Het Hof zou gisteren arrest wijzen. Het heeft echter besloten de zaak op 31 Januari opnieuw te behandelen .omdat een vergissing heeft plaats gehad. De verdachte zit namelijk in voorarrest voor een andere zaak. Hij had gedacht daar wel een oproeping te ontvangen om voor het Hof te verschijnen. Echter omdat de zaak ter terecht zitting zejf opnieuw is vastgesteld krijgt de ver dachte geen oproeping meer. Hij had van deze verwijzing den directeur van het Huis van Be waring in kennis moetep stellen. Het Hof meende, dat de verdachte nog in de gelegenheid behoorde gesteld te worden zich te verdedigen. MR. L. H. C. KUHN t In den ouderdom van 54 jaar is gisterep over leden mp. L, H- Kubn bekend advocaat te Amoter-dam. De president van de Ütrechtsche rechtbank heeft de N.V. Gloeilampenfabriek Apex te Utrecht in kort geding veroordeeld wegeps in breuk op het octrooi 11346 en beslist dat zij bij verdere inbreuk een bedrag van |5Q per lamp zal moeten betalen. De Havik (uitrejs) is te Cairo aange komen. De Oehoe is la Djask aangekomen. Donderdagochtend, ?6 Januari zal het K. L. M.-vliegtuig, de „RijstvogeJ" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren C. Blaak, Et Ét Hulsehos, W. J. Huut en J. J. den Outer, die resp. als le bestuurder, 2e bestuur der, werktuigkundige en radiotelegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk Woensdagavond te Amsterdam zijn. Tot beetrijrling der werkloosheid in de griendeultuur. Het bestuur der vereeniging „Het Grondbe zit" en de door deze ver en'Tin1? tpwrf-'-l F. I, M.-commissie orgaubaeert een tentoonstel ling van manden en manden werk, t-en u- u teenhoutprodueteu Jp het Jaarbeursgebouw te Utrecht op Vrijdag 27, Zaterdag 28 en Maan dag 39 Januari, De tentoonstelling zal Vrijdag geopend wor- dep door den heer H, Th. s' Jacob te Staverden. Onmiddellijk na de opening zal dr. if. C. K. van Daalep ta Biithovep een korte inleiding over griendeultuur in Nederland hnuden. Het doel dezer tentoonstelling is te doen zien, wat er met Nederfandscbe teen kan worden bereikt, om daardoor den afzet te bevorderen en de werkloosheid die in griendeultuur en aari- verwante bedrijven zoo angstwekkend grpot is, te bestrijden. GELDEN UIT FEN FAILLISSEMENT NIET Het Gerechtshof te Amsterdam in hooger be roep het vonnis van de Rechtbank te Haarlem om formeele redenen vernietigd, waarbij de bol- lenhendelaar G. uit Ifiilegom veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf wegens het niet verantwoorden van een bedrag van ruim 300Q aan zijn curator, behoorende tot zijn faillieten boedel. Opnieuw rechtdoende heeft het Hof den bol- lenhandelaar veroordeeld tot eeH jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest. HET ROTTER-SCHANDAAL. Een huiszoeking in de villa-Rotter te Ber- üjn-Grünewald beeft geen bijzonder resultaat opgeleverd, De boeken der gebr. Rotter zijn ia beslag genomen en de justitie zoekt nij, pit boe bét gelegen is met het passief vam road vijf millioen mark. Wegens het-heerschen van- griep onder de jeugd, te Óene is-de o,l, school aldaar voor eeq wéék gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2