DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. „ADRESSEN" STADSNIEUWS Se8 hl PlanhS8£t TXiï ituyvenberg's Triplex 1 5S«te JA ARfiANG DONDERDAG 26 JANtJART 1933 No. 16551 „MUSIS SACRUM" iiSiSlH - 'i BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON 1NTERCOMM. No. 68085 CONCERT- EN FEESTGEBOUW fietsen gestolen ROTTERDAM ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. UIT NUMMER BESTAAT LH DRIE BLADEN. ■M NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS VALSCH-MUNTERS. De A BONN KM ENTSPHIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Pet drie maanden 3.26; per maand f 1.10. per week 26 cents. Bu bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie fiiaanden 3.75, bij Vooruitbetaling Losse EXEMPLAREN Zi1n steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 6 cents Per stuk. Postcheque- en girodienst No. si440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55 elke regpl meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdag»vond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 6 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels f 1.60. by vooruit betaling. Potto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. OP HET IJS Gisterenmiddag, den vrijen Woensdagmiddag, ^aien er op onze ijsbaan behendigheidswed- ®trijden voor de spruiten der leden op touw ge- z®t. De kinderen moeeten beneden de 16 Jaar ®ijn. De wedstrijden boden een levetvdigen en kleu- rigen aanblik, want veie jeugdige vrienden en Vriendinnen der edeie ijssport waren niettegen staande den fiksoiien wind, die uit het Noord- Oosten blies, op bet ijs versobenen en men weet, dat de mouerne ijs toiletjes een erg decoratleven indruk kunnen maken. Sommige leden hadden bat raa/dzaam gevonden hun zonen en dochters te vergezellen en dp jongsien onder dezen kre sen op een afzonderlijk kra'bbelhaantje gelegen heid de eerste schreden op het gladde vlak te zetten Het begin van de baan waair het chtbge- bouwtje is opgesteld was voor den kamp gereseirveerd. Aan belangstelling was geau ge brek. Vier aan vier streden de jongens en meisjes tegen elkaar, over een afstand van ongeveer 20 meter, waarbij zij eerst een blokje moeiten oprapen en dit terug brengen naar de plaats waar zij gestart waren, vervolgens om een hoopje sneeuw moesten rijden en tenslotte met een bal op een houten lepel zich weer naar het beginpunt moesten begeven. De uitslag luidde als volgt: Afdeeling meisjes; 1, J. Hoek. 2. M. Hoogen- Gijk, 3. M. J. de Blauw, 4 F. Spitler. Afdeeling jongens; 1. O. G-erosa, 2. D. Pet- tinga, 3. H. Hoek, 4. W. Pelt De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Des avonds bad de baan weer heel wat rijders en redsters te dragen. Voor de meeste lietueb. bers schijnen koude en wind. geen beletsel voor aangename beoefening der ijssport te vormen Niet alleen dp baan der IJsvpreenlging ver heugde zich in een drukke belangste;;-^ jje vrijbuiterij laat zich vooral in de wintersport gelden, en dat ligt al erg voor de hand 'ua.:ir iedereen geen geld heeft of er voor over' he-ft om zich tot de min of meer officie©ie baar, ,L gang te verschaffen En zoo is men ,,lt Babbaispolder aan de rivier 10 T Poldervaar, by de ijsbaan de vïltevl f Polder van Oud-Mathenesse Her«d rnu 1 ;elTlng- z^n «senaand.ge gevaren. Zouden de trouwe, waakzame ijs-wachters van 8. R. B. zeggen. Intussdhen valt ae waag halzerij niet uit te roeien- gisteren konden twee plannen niet aan de -bekoring weerstaan terns n slippertje te maken op de zwakke korst van de Nieuwe Haven. Er is gisteravond op de Ijsbaan dor S. IJ. V. n°g een ongeluk gebeurd. De heer H. uit „tot- terdatn viel zoodanig, dat hij, toen hij het be- stuurshuisje was binnengedragen, een groot gat in zijn hoofd bleek te hebben. Na voorloop»g verbonden te zyn werd de man naar zyn huls verboerd, waar hij zieh onder doktersbeliands- 'ing zou stellen. Het ijs stuurt de binnenscheepvaart in de war. De vaart op Amsterdam ligt stil, terwijl men Delft alleen nog maar met zeer krachtige motorbooten kan bereiken. In onze haven is de toestand niet minder hachelijk. Vanochtend heeft een sleepboot ijsbreker zich een weg gebaand door de Buiten haven, de Lange Haven en de Nieuwe Haven van het Zuiden tot aan de Oranje'brug. Thans bleek het ijs tussohon de Oranjebrog en a» Branderssteeg heel goed barydbaar te zyn. De Maas is vóór onze stad over de geheele lengte met veel licht drijfijs bedekt. K. V. K. VOOR DEN BENEDEN- MAAS. Nieuwjaarsrede van den voorzitter- Woensdagmiddag vergaderue de Kamer van Koophandeil voor de Beneden-Maas te Vlaardin- gen onder voorzitterschap van den heer J. H van Lindenvan den Heuvell. Uit de Nieuwjaarsrede van den voorzitter stippen wij het volgende aan: De meeste zaken zetten in 1932 minder om dan in 1931, vele echter heibbtn zich in het af geloopen jaar door ^conomfecihier werkwyze aangepast aan de gewijzigde omstandigheden, wat in 1931 nog niet het geval was. Zij, die er in geslaagd zijn door beperking der productie kosten op verlaagd niveau door te werken (niet alle bedrijven leenen zich hiertoe) gaan met iets meer vertrouwen de toekomst tegemoet dan in 1931, toen men zich in den algemeenen stroom meegesleurd voelde. Dit hernieuwe ver- trouwen weerspiegelt zich ook in de verbeterae koersen der beleggingsfondsen, terwijk ook de inlagen op de Spaarbanken gedurende de laat ste maanden van 1932 een aanmerkelijke etij I ging vertonnen. Blijkens aangenomen resoluties en verklarin gen. zien de regeeringen der meeste Europee- sche staten zeer wel in, dat slechts vryheid van handel redding kan brengen; zij gaan ech ter onverdroten voort met don handel aaD ban. den te leggen door verhooging van invoerrech ten, oontingenteeringen, invoerverbod-en, aevie- zenhepallngen, e.d. Wanneer één tak van bedrijf tijdelijk in moeilijkheden verkeert, is het mogelijk en ver. dedigbaar om door het geven van en tijdelijken steun hulp te bitdsn; wanneer zoowel landbouw, veeteelt, tuinderij, scheepvaart en visscberij, als ny'verheid door de malaise getroffen worden, is het ondoenlijk alile te steunen en leidt ieaere 9AM 41 is Loeukoopste en 't bes.e Alle soorten hu svliïtar 106S 6 ANGc HAVEN 115 - IELEFOOa 6888a SCHIEDAM Eecl 1U2398 7 ZENUWLIJDER OPGEBRACHT Gistermiddag heeft een agent fa.n politie man aangehouden, die in de Lange Kerk- maak "ep fce waarbij hij gebruik l® van een bord, Waarop te lezen stond: den m 001 Zenuwlijder". De politie wilde &ekerean&lBe*'Dei* n en °°r3Pr0Ilkelijk had deze, bezwaar Z' uit Rc,ttordam, daartegen geen zich te maar °P de Broers vest begon de man immer, F/enige agenten moesten werd de arrestant 60 onder afschuweIijk gehu11 Bultenbavenweg pollUep<>St Kaa" d? tegen hem Procesverbaal is Een groep Spaansche monarchisten uit Spaansch Marokko gevlucht, bij hun aan komst in Portugal. steunmaatregel tot onbillijkheid. Niet altijd springt d'-t zoo in het oog als bij het ing .diende Wetsontwerp tot bevordering eener evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Het ontwerp bewerkt sleeihts, dat de on- gunst der tijden meer geiykelyk over alle bin nenvaarders wordt verdeeld, iets waardoor het verkeer te land een nog grooteren voorsprong op de binnenvaart zal krijgen, terwijl de veria- d,rs hoogere vraclhten zullen hebben te betalen. Dit laatste drulsoht lijnrecht in tegen de ook door onze Kamer voorgestane verlaging van productiekosten, noodig om de concurrentie met het buitenland het hoefd te kunnen bieden. Hoe met het strewen naar bezuiniging m overeenstemming te brengen is het voorstel om 1 millioen gulden beschikbaar te stellen ten behoeve van den bouw van een destructor van vee en viess tl, in deze omgeving, te exploitecrei, door de N.V. Thermo.Chemische Fabrieken, in rans een raadsel. De Scheepvaart ondervond in hooge mate de gevolgen van de vermindering van den wereld. handel. In den Nieuwen Waterweg vielen binnen In; 1932 11,657 schepen, metende 18.214 460 N.R.T 1932: 13.641 schepen, metende 22.616.073 N.R.T Te Schiedam kwamen binnen: 1932: 493 1 schepen, metende 1.565.986 N R.T., 1931: 67u schepen, metende 2.009.397 N.R.T. Voor Vlaardingen waren deze cijfers: 1932- 441 schepen, metende 788 497 N.R.T., 1931: 656 schepen, metende 1.389.995 N.R.T. Voor Maassluis: 1932; 184 schepen, metende 26.734 N.R.T., 1931: 102 6dhepem, metende 21.061 N.R.T. Aan erts en kolen werden over de eerste 11 maanden te Vlaardingen verwerkt resp 2.467.613 tons en 866.821 tons. Totaal 3.530.661 tons. Gebunkerd werden in de eerste elf maanden te Rotterdam 1932 643.367 ton, 1931 1.2S2 024 ton te Vlaardingen 1932 59.890 ton, 1931 111 753 ton; te Maassluis 1932 19.445 ton, 1931 33.020 ton. In al deze cijfers is de vissohersvioot niet be grepen. De haringvisscherij is door onderling overleg slechts enkele maanden uitgeoefend, terwijl verscheidene schepen opgelegd hieven. Aanvankelijk waren de aanbrengsten zoo schraal, dat de haringprijzen stegen tot het I dubhele van het jaar be voren. De onverwachte verhooging van het Duitsche J invoerrecht op haring van 3 tot 9 Mark per i vat, maakte aanvankelijk de haring onverkoop baar, maar door medewerking der Regeering la een garantieregeling getroffen, die het moge lijk maakte de aanvoeren op te slaan en dus tijdelijk buiten de markt te houden. België en Frankrijk contingenteerden den invoer van haring, zoodat de uitvoer begTijpe ïijikerwys is gedaald en- bedroeg: 1932: 56.143.000 Kg., waarde 6.174.000, 1931: 75.899.000, waar de 10.083 000. Te begrijpen Is, dat waar scheepvaart en vtsscherij en alle daarmede samenhangende be drijven zóó zeer door de crisis worden getrof fen. het aantal werklooizen in de drie Maas steden tot een ongekende hoogte is opgeloopen en op 31 December 1932 het maximum bereikte Het minste aantal telde Schiedam op 1 Januari, Vlaardingen op 30 Januari en Maassluis op 30 Juni 1932. De minima en maxima bedroegen voor: Schie dam 4587 en 5860, Vlaardingen 1767 en 2423 Maassluis 570 en 802, Van de industrie heelt de metaalnijverheid en de scheepsbouw het meest ondier de depressie geleden. De groote protectie die in alle landen op den voorgrond treedt, maakt bet zoo goed als on- mogelijk nieuwe orders te verkrygen, ook zelfs niet tegen noteeringen vèr beneden kostprijs. J>e glasfabrieken zagen haar afzet nog ver. minderen. Het Distiillateursbedry'f zette, als gevolg der slechte tyden, aanmerkeiyk minder om; toch zyn de uitkomsten van het binnenland, dank zij de prysregeling, niét ongunstig. De solvabiliteit der afnemers Het echter nogal te wenschen over. Wat het buitenland betreft, nam de export, welke die laatste jaren reeds- gestadig terugliep, wederom gevoelig af, tul. met 10.570 H.L. In totaal werd uitgevoerd 34,730 H.L. ad 50 pet. tegen 45.300 H.L. in 1931-, Ook voor de branderijen was 1932 een bui tengewoon slecht jaar door het sterk ingekrom pen debiet. De export naar de Westkust van Afrika gaf weliswaar een kleine vermeerdering te zien, doch dit compenseerde niet het veriieu, dat in andere landen werd geleden. De uitvoer naar de Westkust bedroeg: 1932 7.720 H.L. ad 50 pet. ter waarde van 533 000; 1931: 6.370 H.L. ad 50 pet. ter waarde van 474.00b. De afbrokkeling in de gistiprüzen is dit Jaar vrywel tot staan gekomen, eenvoudig wyi uez,e beland zijn op een peil, waaronder niet meer kan worden gegaan. Voor de spoeling is de animo by de boeren verdwenen. De winterprys 'bedroeg 1.tegen de zomerprys *0.80. Van de Viaardingsche grootindustrie klagen Hollandia en de Eerste Ned. Coop. Kuns.ruest- fabriek over af-etmoeiiykheden door de heffing van in-vosrrecihten en contingenteering in ver- 93he:d:ne landen, alleen de Levers Zeepfabrie ken waren zoo volop van werk voorzien, dat verschillende afdeelingen uitbreiding behoefden; ook de uitvoer van peulvruchten onderging eeD styging. Overtuigend biykt, dait in 1932 door het Secre tariaat heel wat werk verzet is; daarvoor breng ik, mede uit uw naam, een woord van buidie en van hartelyken dank aan den Secre taris, den Adjunct-Secretaris en belde assisten ten. De nleuwsjaarsrede van den voorzitter werd beantwoord door den heer B. G. Hoogendam. Tot voorzitter der Kamer werd opnieuw ba- noemid de heer J. H. van Linden van den Heuvel; terwijl de heer H. J. Jansen werd benoemd tot voorzitter der" afdeeling Grootbe- dryf en do heer B. G. Hoogendam tot voor zifcter dor aUdeeliinig Kleinbedrijf. Hierna war den de vaste cotnmiseiën samengesteld, waar' in de plaats van den heer Hoogendam benoemd werd in de comm'sate voor het Handelsonder- wys de heer S. Hyman, In amtwoord op de door de Kamer gezonden circulaire tazake werkverruiming, was van het gemeentebestuur van Vlaardinger-Ambacht 'n schrijven ingekomen, houdende verzoek, er bij die regeering op aan te dringen, dat spoed'ig een aanvang gemaakt zial worden met den aanleg van den rykiswcg Rotterdam -Hoek v. Holland. De voorzitter zeide, het te zullen betreuren indien voor dit werk andere meer urgente werken, zouden moeten wachten, b.v. verbinding over den Moerdijk. De heer Don wil er aan doen dringen, dat de nieuwe wtg alsnog opgenomen wordt in het le vijfjaren plan, of anders toch zeker in het 2e plan. De heer Houtman (Schiedam) acht aanleg van dezen weg van veel belang voor het geheel® district der Kamer. Hy aaht dit een uitstekend object voor werkverruiming. Spr. wyat er op, dat noch Schiedam, noch Vlaardingen kunnen voor gaan als tot nu toe; voo* de duizenden werkloozsn in deze plaatsen moet iets gedaan worden. Spr. acht aanleg van dezen weg juist hiervoor geschikt. Hy raadt aan, de zaak nog eens in ernstige studie te nemen en zdch nog niet definitief uit te spreken. De voorzitter wijst op hetgeen door den minister in die Tweede Kamer hieromtrent is gezegd, dat geen gelden meer uitgetrokken konden worden voor nieuwe wegen. Na eenige discussie wordt be sloten dilt punt ernstig te onderzoeken en in een volgende vergadering nader te behandelen. Evenredige vrachtverdeeliag in de Binnen vaart. De voorzitter deelt mede, dat op Vrij dag 3 Februari a.s. te Den Haag een ver gadering zal worden gehouden door het Con- gresoomlté Inzake het .Ontwerp van Wet, hou dende tydeiyke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtver deeling in de binnenscheepvaart". Daar op aanraden van het bureau die Kamer zricb wenschte te verzetten tegen dit wetsontwerp, werd besloten, afigevaardigden naar deze ver gadering te zenden. Propaganda Visehverbruik in Nederland. Van den heer Grünwold te Den Helder was een verzoek om steun ingekomen, teneinde door een te stichten bureau meer -reclame te doen maken voor meer vischverbfuik in Neder land. De heer Wartlike adviseerde dit bureau niet te steunen, daarmede door de haringhande laren voldoende reclame gemaakt wordt en een bureau met etenn van verschillende overheids organen overbodig Is. Overeenkomstig dit ad vies werd beeiloten. Weeldeverteringsbel-asting. Na een korte toelichting door den voorzitter werd het bureau der Kamer gemachtigd, zdch tegen aanneming diezier wet ta verzetten, daar deze belasting in hoofdzaak zal drukken op de fabrikanten der te belasten artikelen. Eenige aanvragen om subsidie werden afgewezen. Hierna ging de Kamer in besloten zitting over. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Jan. Aangekomen: Duitsch s.s. Oder, met stukgoed van Hamburg in de W ilhelmiin aha ven. SCHIEDAM, 26 Jan. Aangekomen: Duirtisch ss. Fredenfels met stukgoed van Antwerpen in die Wilbelmtnakaven. SCHIEDAM, 25 Jan. Vertrokken: Eng. m.b. Cordelia, naar Emden. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2425 Januari GEHUWD: J. de Ruiter, 30 jaar en L. Wil- kens 26 jaar C. H. van Greuninge, 23 jaar en C. M. Janse, 19 jaar MA. van der Vaart 23 jaar en F. M Bogerd 21 jaar. OVERLEDEN: H. Moes, 71 j., Dr. Noletstr. 1 G. E. Grootenboer, 82 jaar, weduwe van J. van der Weel, Lange Achterweg 28 M. van Dijk, 57 jaar, Gasstraat 35, BILJARTEN De uitslag van den jubileum wedstrijd der Eerste Schied. Biiljairtvereeniging „Enitre Noua" luidt als volgt: 1. H. Bolsman, 't Noordien, 10 gewonnen par tyen; 2 P. Loef. Olympiade 8 g.p.; 3 A. Meyer Entre Nous, 8 g.p.; 4 F. Gouka, Entre Nous 7 g.p.; 5 J. Jonker, 't Noorden 7 g.p.; 6 C. Ro denburg, 't Westen 7 g.p.; 7 M. Zwartbol, 't Oosten 7 g.p.8 C. Egberts, de Aelbrecht 7 g.p. 9 C. Ronteltap, 't Noorden 6 g.p.; 10 J. Boon 't Centrum 5 g.p.; 11 J. Kroon, de Aelbrechi 4 g.p,: 12 J. Valk. 't Oosten 0 g.p. De prijsuitreiking zai plaats vinden op Dins dag 31 Januari a.s., des avonds te half 9 in het clublokaal der vereeniging. café-restaurau' L. Bliekendaal, Vlaardiugerdyk 1, alhier. Gisteravond is ten nadeele van F. van der H. wonende aan den Vlaardlngerdyk. alhier, voor de winkel van de fa. Jamin aan de Aleida- straat een fiets gesnoten. Ten nadeele van C. van G. uit de Filips van Rourgcudiëstraat is gisterenmiddag uit 'n pakhuis aan die Lourens Costerstraat een ry- wie' gestolen. OVERTREDING LOTERIJWET 'Wegens overtreding der loterywet beeft de poli-tte gisteren procesverbaal opgemaakt tegen K., die op de Hoogstraat loten had verkocht, waarop een klok gewonnen kon worden. Strafzitting van 24 Januari. Mishandeling. Op Zondagavond 24 Juni hadden de gebroe ders J. en L. Balvert in het Regentessepark te Gouda een onaangenaam avontuur Terwijl J. Balvert daar op zyn rywiel heen en weer reed om op zijn broer te wachten, met wien hy naar hun woonplaats Moordrecht zou rijden, werd hy onverhoeds door drie onbekende jongens aangevallen. Zij trokken hem van de fiets, gre pen hem by de keel, sloegen en stompte hem en even later onderging zyn broer hetzelfde lot. Verdacht zich aan deze mishandeling schuldig gemaakte te hebben stonden terecht de 21 -j. boe renknecht O. de V. de 22-i. boerenknecht T. B. en diens broer de 19-jarige boerenknecht J B. Laatstgenoemde was niet verschenen. De beide anderen verklaarden, dat zü des avonds in Waddinxveen de bloemetjes buiten gezet had den. Zy waren dronken geworden en wat er daarna precies gebeurd was wisten ze niet meer. Getuige J. Balvert verklaarde de beide man nen te herkennen. Hy had nooit te voren iets met ze te maken gehad en ze zelfs nooit gezien Hij had aan een soort roofoverval gedacht. Het O. M. eischte tegen ieder 25.- boete of 10 dagen hechtenis. Aanrijding. Op 29 September des avonds half 8 is op len Terbergscheweg een ernstig ongeluk gebeurd De 22-jarige dienstbode J. Schaap reed daar op de fiets in de richting van Terbregge, in gezel schap van zekeren Gimmerveen. Plotseling werd het meisje van achteren van haar fiets geslingerd en bekwam een lichte hersenschud ding, een hoofdwond en schaafwonden aan den linkerarm. Zy heeft twee weken te bed gelegen en ZVt. week haar werk niet kunnen doen. De 31-jarige chauffeur J. G. B. uit Gouda stand thans wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld terecht. Hij verklaar de door de lampen van één van de andere zijde komende auto verblind geweest te zijn, waar door hy de w' ririjdster niet gezien had. Verd gaf toe bier gedronken te hebben, doch hy v^as niet onder den invloed. Volgem de getuigen moet verdachte wel een ..ijzingwekkende" vaart gereden hebben en is het onmogelijk, dat hij verblind geweest is, daar de andere auto slechts stndslampen aan had Uit het proces verbaal van de politie ble-k bovendien, dat de man wei degelijk onder den invloed van sterken drank geweest moest zijn. Het O. H. J. S. Loke eischte 6 weken hechte nis en intrekking van het rybewys voor den tyd van 8 maanden. Uitspraak 7 Februari. Uitspraken: De Rechtbank de"d heden uitspraak in de volgende zaken: De 32-jarige inspecteur van politie H. A. R.. alhier, werd, terzake van mishandeling van zyn buurvrouw mevr. Witteveen-Schlösder op 8 September j.l. veroordeeld tot 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. H. de H., 49 jaar, handelsreiziger, werd we gens verduistering in dienstbetrekking veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. D. K., 42 jaar hulpbesteller, die terecht ge staan had wegens oplichting, werd vrijgesproken P. H L. J., 54 jaar, die door den Kanton rechter wegens een overtredin gvan de Winkel sluitingswet de automatenkwestie was ver oordeeld tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis, werd in hooger beroep veroordeeld tot 50.- boete of 50 dagen hechtenis. A. V., 29 jaar, stoker werd wegens valsch- heid in geschrifte veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. P. K„ 23 jaar, varensgezel, zonder vaste woonplaats en gedetineerd, alhier, werd wegens diefstal door middel van inklimming en verbre king, van een bedrag van 25 - uit den winkel van mej. C. J. van der Tas, aan de Aert van Nes straat, veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. J. P. S., 27 jaar, zeeman te 's-Gravenhage en W. van G„ 30 jaar, grondwerker, 'beiden gede tineerd. werden wegens diefstal van een rywiel veroordeeld, tot resp. 6 en 8 maanden gevange nisstraf. COMMUNISTISCHE ACTIE. De politie te Hillegersberg heeft gisteren een aantal communisten verwyderd, die voor de tramremise aan de Kootschekade communis tische lectuur trachtten te verkoopen en aan minder bedeelden gratis te verstrekken. De Hillegersbergsche politie heeft de onrust zaaiers over de grens van de gemeente gezet. DAMMEN -Dinsdagavond werd voor de 3e klasse compe titie van den Ned. Dambond., dltetrict Rotter dam, een wedistryd gespeeld tusschen de dam club Schiedam en De Spil van Rotterdam. De ontmoeting eindigde in een 146 overwinning voor De Spil. Hardrijderij voor de jeugd te Voorburg Met fikschen slag vooruit. SCHIEDAM, 26 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwyn per H.L. ad 46 pet. 8.50. Spoeling Spoeling 0.80 a f 0.90. Verwacht wordt: Matige tot zwakken wind uit Oosteiyke rich tingen, helder tot licht bewolkt, in het Nooioen later weer toenemende bewolking, droog weer, strenge tot matige vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. Lichten op van 's avonds 5.03 tot 's morgens 7.21 uur. Den laatsten tyd kwamen er by de politie herhaaldeiyk klachten binnen over in omloop zynd valsch geld. De valsch geld-centrale van de Centrale Re cherche stelde een uitgebreid onderzoek in. waarby al spoedig verdenking rees tegen twee broodbezorgers, broers, die in de Heemraads straat wonen. Het waren de 39-jarige J. W. B.. en de 29-jarige G. J. S. B. Hun gangen werden nauwkeurig nagegaan en daarby kwam men al spoedig tot de oni dekking, dat zij by het afleveren van brood valsch tegen goed geld wisselden. Dtnndagocht-end werd J. B. bij het verlaten van zijn woning dan ook gearresteerd. Btj fouilleering bleek hy in het bezit te zyn van een groote party valsche rijksdaalders, guldens en kwartjes. Kort daarna hield men op straat zijn broer aan en ook op hein werd een flinke hoeveelheid valsch geld gevonden. Beiden werden onmiddeliyk naar het hoofd bureau van politie overgebracht en men ver richte vervolgens een huiszoeking, die hecd wat bezwarend materiaal aan den das bracht. In de woning van de broers werden ver schillende matrijzen, tin. lood. gietmaterinal. zooate smeltkroezen en iepels, chemicaliën en valsch geld, waaronder ook stuivertjes gevon den en in beslag genomen. Bij een verhoor ontkenden de heeren perti nent alle schuld. -Zij beweerden niet te weten hoe zij in het bezit van het valsche geld waren gekomen en ook de aanwezigheid van al het valsche muntersmateriaal in hun woning was hun volgens hun verklaring een raadsel. Veel zal deze houding hun waarsehynlijk niet baten. Niet alleen is het bewijsmateriaal overstelpend, maar daarby komt, dat de broei s goede bekenden van de politie zijn en reeds enkele veroordeelingen achter den rug heb ben. De politie waarschuwt het publiek om scherp toe te zien by het ontvangen van geld en ver zoekt om bij het in handen krijgen van valsch geld onmiddellijk daarvan kennis te geven. Vermoedelyk is er nog vee) valsch geld In omloop en het is niet onwaarschijnlijk, dal er zich in de stad nog meer werkplaatsen voor de vervaardiging daarvan bevinden. Nader vernemen wij. dat er ongeveer 20 rijksdaalders in beslag ziin genomen De ma trijzen zijn slecht, de muntstukken echter zeer goed nagemaakt. DE WERKLOOZEN. Het Plaatselijk Arbeidssecretariaat heeft aan den Raad een adres gezonden, waarin wordt verzocht om in verband met de hevige koude evenals by de vorige vorstperiode den werkloo zen een extra toeslag te verleenen van 2.50. KANTOORVOETBALCOMPETITIE R'DAM In veTband met de vorst, gaan de voor Zater dag vastgestelde wedstrijden niet door. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen m het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. FC, Metaalbewerkersbond ,fSt. Eloy", gebouw R. JC Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte byeenkomst St. Jos Gezellen Schiedam I. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerper door den praeses. lederen Donderdag om 8 uur rppetitie R Gem Toorieelvereeniging „Alberdingk Thy.nJ. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrydag te 8 uur cursusavond der R. K. E. H. B. O. in het gymnastieklokaal der Eerw. Broeders, Nieuwe Haven. lederen Vrydagavond van half B tot half li repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. I lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Poulus". i Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers. Behangers en aanverwante vakken ,,St. Antonius" Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Vrijdag 27 Januari Winterconeert van Schiedamsch Mannenkoor „Orpheus", R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag 29 Januari Jaarfeestvergadering der St Barbara-vereeni ging in den R K Volksbond, te 8 uur. Maandag 30 Januari Vergadering der R. K. Jongensvakcentrale (Contactcommissie). Spreker de heer Veltman uit Utrecht, met lichtbeelden, R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag 2 Februari Jaarliiksche propaganda-avond van het Liefde werk St. Francisca Romana, R. K. Volksbond, 8.15 uur. Woensdag 8 Februari Lezing over St. Liduina, door prof. dr. A, Steger uit Delft, R. K. Volksbond, half 9 uur. Donderdag 9 Februari Groote Propaganda Feestavond R K Radio- vereeniging „St Liduina" met medewerking van de R K Tooneelvereeniging „St Servatius" opgevoerd wordt „Willy's Trouwdag" in R K. Volksbond, aanvang 8 uur. Hy: „Heb je daar net die dame niet eens goed opgenomen, toen ze voorbij ging?" „O, die met d'r geverfde lippen, d'r kunst gebit en d'r idiote coiffure? nee, die heb ik niet zoo goed kunnen opnemen." 26 J a n.: Groote Schouwburg, Zu jedera konimt einmal das Glück (Frilz Hirsch Opeitt- tei 8 uur Vereenigingsgebouw, Residentie orkest met Lubka Koiesja (Eruditio Musica) 8 uur. I 27 J a n.: Groote Schouwburg. Angst (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volw.) 28 J a n.: Groote Schouwburg, La forza del destino lltal. Opera) 8 uur (voor volw.) Nutszaal, Rotterd. Trio met Jean Devert, 8 uur. 29 J a n.: Groote Schouwburg, Angst (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volw.) Llag t Ui k' Tivoli-Schouwburg. Dat 's goed bekeken (Bouwmeester-revue) 8 uur. Zondag ook 2 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 Januari in. Studio '32 Die drei Groschen Oper (voor volw Ihalia. Con- gorilla (voor volw Luxor. De kleine zwerf ster; Royal Movie Crazy (voor volw Corso, Wilde orchideeën (voor volw City. Einer Ftau musz man Alles verzeihen (voor volw; Ooster, Love me to-nighl (voor volw Centraal Eine Freundin so goldig wie du (voor volw.); Colos seum, Tarzan (vooi volw.); Roxy, De reis naar het geluk (voor volw.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1