aATsTE MET IJSBREKERS OP EXPEDITIE. v. x ZEETIJDINGEN. WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933 DE STRIJD MET HET IJS OP DE DORDTSCHE KIL. „Een werk, dat steun verdient". KATH. DEM. BOND EN R. VOLKSPARTIJ. K. PATER EUSEBIUS O. M. C. t- MOORDAANSLAG OP EEN BURGEMEESTER. Zijn toestand niet levensgevaarlijk. RIJKSDAG ONTBINDING? EN NIEUWE VERKIEZINGEN MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. RIJNVAART. SCHIPPERSBEURS. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN >101' STAATSLOTERIJ. PRIJZEN VAN "0. "Wel niet met de „Krassin", maar dan toch met een ijsbreker zouden wij er op uit gaan. De Dordtsche Kil zat potdicht, met pakijs wel te verstaan. Het „Comité van IJsbestrij- diug" had zich tot taak gesteld heden de Kil open te breken, om aldus den weg van Rotter dam naar Zeeland vrij te maken. Een peulschil letje als men beschikt over ijsbrekers zooals de „Hoogendorp", de „Erasmus" en de „IJs breker I".... Toch viel het peulschilletje niet mee van daag. We zouden te 's-Gravendeel, het pittoreske nest, ten Zuiden van Dordrpcht, aan boord van de „Hoogendorp" stappen, om vandaar met deze schuit de evoluties van dezen ijsbreker mede te maken. Wij maken kennis met den heer Koelman, een allesbehalve koel maar vriende lijk man en die practisch de leiding heeft van de werkzaamheden van het Comité. Van broodjes en onder krui per ij. ,,'t Kan vandaag wel laat worden; zijn de heeren allen van proviand voorzien Ik maak de heeren er even op attent dat er op de „Hoogendorp" geen restaurant aanwe zig is Wjj danken den heer Koelman voor zijn goede wenken, maar constateeren reeds in 's-Gra vendeel te zitten. „Nou ja, wat zou dat Er zijn in 's-Gra- vendeel toch ook bakkers". „Och natuurlijk, waar woont hier niet een bakker jongeman?" „Aan uw linkerhand bij dien hoek ginds, meneer ~Ve stappen er heen en doen de deurbel rin kelen. Of men krentenbroodjes heeft Neen, alleen op bestellingen ander brood ls ook niet meer voorradig maar in de straat een eindje verder woont een collega. Ook hier galmt de bel. „Hebt u krentenbroodjes of gewone brood jes juffrouw 7" „Nee meneer". „En gewoon brood „Ja meneer, ik heb net nog één witte brood en één grijs brood". „Is 't versch?" „Ja meneer, van de vorige week Zaterdag. We bakken maar eenmaal per week". We doen den lezer even opmerken dat ons horloge kwart over negen voormiddag aanwees, dat ons horloge goed liep, en dat de kalender Dinsdag noteerde. T- „Wilt u dit brood even voor ons smeren juffrouw, hebt u misschien wat worst of zoo „Smeren, meneer.... ik zal 's even vra gen", antwoordde de deerne bescheiden. Verlegen komt zij terug, op den voet gevolgd door een stevigen bakker, nonchalant met meel bepoeierd. Een bakker van het soort dat men in romans van Dick Trom kan terugvinden, nes— "„Nee heeren we smeren hier geen brood. We zijn hier geen hotel.... „Maar u hebt toch wel een beetje boter.." OfiAJ?-;,Wanneer u dit brood wilt gesmeerd hobbè, dan kunt u er mee naar het hotel. Ieder mot z'n broodje verdiene en ik wil door on derkruiperij m'n medemenschen hun brood niet ontneme. Oh, zoo We konden den man niets kwalijk nemen. Maar met dat al zat de heer Koelman op ons te wachten, terwijl wij nog steeds zonder pro viand zaten. De derde en laatste bakker van 's-Gravendeel ls een banketbakker. „Hebt u krentenbroodjes, gewone brood jes of gewoon brood voor ons, juffrouw?" „Nee meneer, alleen op bestelling. Ik heb wel appelbollen en saucijzenbroodjes voor u." Beleefd als we waren durfden we liever niet vragen of ze versch waren, want 't was den bleeken saucijzebroodjes en dito appelbollen werkelijk aan te zien, dat men in 's-Gravendeel slechts eenmaal per week bakt.... Maar we waren uit den brand geholpen. Van honger hoefden we vandaag al niet om te komen en met vijf saucijzebroodjes, keurig in een wit doosje verpakt, stapten wij naar den steiger. De Dordtsche Kil een witte woestenij. De Dordtsche Kil ligt inderdaad potdicht. Het is een witte woestenij van schotsen en schollen, chaotisch door eikaar, maar koekvast en zonder open stukken. De vorige dagen is de Dordtsche Kil reeds opengebroken, maar met het doolweer is alles weer aaneen gaan zitten. Op een kilometer afstand stroomopwaarts de pluimen van de „Hoogendorp", van de „Erasmus", van de „IJsbreker I" en van de „Spitsbergen", „Ze zitten muurvast", zegt de heer Koel man met kennersblik, 't Is dik Ijs daar bij de hiven". En inderdaad er Is geen beweging in de boo ten te bespeuren. Alleen de zwarte en witte rookpluimen aan den top der lange schoor- eteenen en de roode en groene vlaggetjes, wap perend in den feilen Westenwind, is het eenige wat zich roert op de brokkelige bewegingtooze ijsrivier. Alles wat 's-Gravendeel aan weerbare man nen rijk is, ls uitgeloopen en tuurt op'den steiger van het pontje naar de ijsbrekers die kom.en moeten. nmar niet komen.... Gezellig klossen de gele klompen op de zwart-vochtige planken van den houten steiger. Een vaargeul naar de „Hoogen dorp". Inmiddels is aan de overzijde de „Energie" losgekomen, die zich krakend en steunend een weg door het scherpe ijs tracht te banen in de richting van den steiger. Het duurt een uur alvorens de .Energie" langszij ligt en we stappen aan boord. Als we de veermenschen aan de overzijde hebben afgezet, vraagt de heer Koelman aan den stuurman, een vaargeul te maken naai de „Hoogendorp". Moedig en dapper begint de „Energie" den strijd met het ijs. Telkens met een aanloopje varen we op het ijs in dat schuivend en schurend even open barst, maar dan zitten we weer vast, zonder noemenswaardige vorderingen te maken. Gelukkig komt uit het Zuiden de grootere en krachtige „En Avant XII" en midstroom stappen we op deze boot over. De heer Koelman overlegt met den stuur man hoe we het beste bij de „Hoogendorp" kunnen komen en dan gaat 't en avant Een aanloopje en donderend bonken de schollen uit en boven elkaar, barsten, sprin gen stuk en splijten totdat een ijsmuur zich vormt en zelfs de krachtige schroef van de „En Avant XII" het onderspit moet delven. De tactiek is dan telkens een tijdje zoo te blij ven liggen, terwijl de schroef full-speed blijft wentelen en hierdoor het losgeslagen ijs met het schroefwater weg te spoelen De methode slaagt volkomen, want het ijs achter ons komt aardig los te zitten en al spoedig kost het „aanloopje nemen" geen moeite meer. We varen vijftig meter achteruit, dan met volle kracht vooruit de logge ijsmassa in. Iedere aanval brengt ons vijf meter verder. Als de schollen minder dik en talrijk zijn, ls 't wel zeven, een enkele maal zelfs tien meter. De schollen breken als borst- f plaat. w 't de vernielzucht die in ons alten slui mert, die ons doet lachen als de spitse boeg bonkend de gladde schollen doet splijten en wijken. We weten het niet, maar allen schep pen vreugde in dit werk van breken en ram meien. De schollen zijn twee decimeter dik, maar de sterke boeg van onze boot is sterker, en hij breekt ze doormidden alsof het borst plaat is. Een bonte kraai wandelt over de puntige schotsen en verwondert zich dat we ons zoo druk maken. Nu is ook de „Cofra" bezig in het Ijs te hap pen en dan komt een derde schuit nog mee helpen. De heer Koelman, tuurt steeds naar de IJs brekers In de verte, want de „En Avant" en de „Cofra" zijn feitelijk slechts gewone sleep- booten. „Onze ijsbrekers zijn in hun gewone doen ook sleepbooten, maar we bevestigen een ijs- ploeg aan den boeg en dan zijn 't eigenlijk pas ijsbrekers geworden, begrijpt u?" „Hoe komt 't dat ze zoo vastzitten „De booten hebben voorstroom, mijnheer. Dit wil zeggen, dat ze tegen een barden ijs- muur vastzitten en het ijs dat ze los hebben 'gemaakt met den stroom jveer achterop komt drijven, zoodat ze noch vooruit, noch achteruit kunnen. Op den wal volgt men vol belangstelling onze manoeuvres, wandelaars loopen mee, fietsen en auto's stoppen. „Met dat dooiweer is alles weer aan me kaar gaan bakken. Bij vriesweer heeft men daar minder last van. Dan zit alles veel losser. Precies als bij sneeuw. Met doolweer kunt u een sneeuwbal maken maar bij vriesweer niet." Nova Zembla en de Dordtsche kil. Hoe meer we „Hoogendorp" en zijn colle ga's naderen, hoe ruwer de ijsmassa's worden. Een ijsbeer en 'n zeehond is het eenige wat aan het décor ontbreekt om een volmaakte Nova Zemblasche stemming te krijgen. Achter ons drijft het afgebrokkelde ijs al aardig weg en we maken de opmerking dat als 't zoo doorgaat heel de Dordtsche kil weldra ijsvrij zal zijn. „Dat zou ook als er geen vloed bestond, maar vanavond drijft al dat ijs weer terug en heb ben we kans, dat we morgen opnieuw kunnen beginnen. Ondertusschen zijn we de „Hoogendorp", de „IJsbreker I", de „Erasmus" en de „Spits bergen" die nog steeds als "klitten bij elkaar zitten, genaderd en kunnen we de booten van de zware ijsbarrière, die ze gevangen houdt bevrijden. Op den wal leeft men met ons mee. Handen en mutsen wuiven. Het is twee uur als we op de „Hoogent^irp" overstappen met het blijde vooruitzicht, het door den heer Koelman lang beloofde bakje koffie, eindelijk in ontvangst te kunnen nemen. Alsof het feest is wapperen de vlaggen en vroolijk kronkelen de witte en zwarte pluimen weg van de lange schoorsteenen. De „Hoogendorp" maakt rechtsomkeer en met een gemak en dédain stoomt de boot op 't ijs af en stelt al de andere booten, we tellen er reeds tien, in de schaduw. We treffen aan boord den heer A. Kuijpers, secretaris en penningmeester van het Comité van IJsbestrijding en doen even later de ont dekking dat bedoeld Comité nog verder ver tegenwoordigd is door de heeren Hoogvliet en van Geldermalsen. Het Comité van IJsbestrijding. We vinden den heer A. Kuijpers bereid een klein exposé te geven over het meer genoem de Comité voor IJsbestrijding, welke wij zoo interessant vonden, dat wij in korte trekken even den inhoud hiervan weergeven, te meer daar het wel wenschelijk is, dat bedoeld Comité een weinigje meer in de publieke be- V". G.Ï, - --y .O-AtA i- Ook 's Cv-Q.v<ïncice_l jHo.o.i-1 dc. texte. ilourl' Cicxr» VvclI Attn boord 3)onXs breker iTooqc/neio langstelling mag komen, dan tot heden het geval is. „Het was in den strengen winter 1929, aldus de heer Kuijpers dat, op initiatief van den heer P. Hoogvliet (Directeur der bekende Braakman Reederijen) een vergadering werd belegd onder voorzitterschap van den heer P. Janssen, op welke vergadering een comité werd geconstitueerd waarin behalve deze hee ren nog zitting namen de heeren Hoogstra, ha venmeester van Dordrecht, L. van Gelder en A. Kuijpers die het penningmeesterschap en secretariaat op zich namen. Er is veel te doen geweest om subsidie van het Rijk en andere openbare lichamen los te krijgen. Door de nijvere pogingen van het Comité is dit tenslotte toch mogen gelukken. De Rijkswaterstaat zou tevens de technische leiding op zich nemen. Naderhand is de gemeente Rotterdam be reid gevonden ook met financieelen steun "té helpen, overtuigd als zij was van het nut dezer organisatie. Het doel was na een strenge vorst en na het invallen van den dooi door open breking der waterwegen, te zorgen, dat het scheepvaartverkeer zoo vlug mogelijk zou kun nen hervat worden. Eenige dagen na de oprichting waren al eenige ijsbrekers in actie en peuterden de N. Maas, de Lek, de Dordtsche kil en de Merwede open. De practische resultaten waren zeer bevredigend. Men heeft 't toen gebracht tot een koninklijk goedgekeurde vereeniging waarin nog de hee ren Verschoor van Nisse (havenmeester van Rotterdam), D. G. van Beuningen van de K. v. IC toetraden, terwijl de heer C. van Slikke reer bereid werd gevonden het voorzitterschap te aanvaarden. De eerste werkzaamheden waren een blij vende regeling te treffen, waarbij het rijk een deel van de kosten op zich zou willen nemen, en tevens een blijvende subsidieregeling te bespreken met de gemeenten Rotterdam, Dord recht en K. v. IC te Rotterdam. Toen dit jaar de vorst onze rivieren dreigde dicht te zetten is er een conferentie gehouden met den hoofdingenieur van den Rijkswater staat, den heer Schönfeld, waarna een spoedver gadering van het comité volgde. Om half een denzelfden dag was de „Spitsbergen" reeds van Rotterdam op weg naar de Nieuwe Maas. De Noord, Dordtsche Kil en Lek werden onder handen genomen en bevaarbaar gemaakt. Men verloste en assisteerde maar eventjes 40 sche pen. Gisteren kreeg de Dordtsche Kil weer een beurt, want de vloed had al 't losgebroken ijs weer op elkaar gedrukt.: Het is ondankbaar werk op de ICil, vanwege den geringen water stand, grooten vloed en geringe eb. Maar de IJsbrekers zijn er om moeilijkheden te over winnen. Er zal wel geen fabriek, reederij, werf of car gadoor zijn, die niet overtuigd is van het gewel dig nuttige werk van meergemeld comité. Het is alleen jammer, dat zoo weinigen nog inzien, dat ook Ijsbrekerij geld kost. De subsidies van Staat, Gemeenten en K. v. K. zijn alleen be doeld als aanvulling op 't particulier initiatief. Een ander 't werk laten doen en dan door de epen geul te varen is geen fraaie geste. Voof wat hoort wat! H. Geen samenwerking. Wij lezen in het orgaan der R. K. Volks partij: „Prof. Veraart heejt dus zijn zin en zijn partij. Het spijt ons, dat hij en zijn vrienden zich niet liever dadelijk kloek weg bij de R. K. V. P. hebben aangesloten, gezien, dat met de R. K. A. P. toch niets te bereiken is. De K. D. B. heeft nu zijn eigen statuten, die niet veel van de onze verschillen en zijn eigen program, waarbij het onze zeker niet behoeft achter te staan, want het onze is korter, doel matiger en meeromvattend. Ook vinden wij '1 niet heelemaal gelukkig, dat de K. D. P. zich spoedshalve alleen voorloopig tot een crisis program heeft beperkt en dit tot in onderge schikte punten, bijv. de rente, uitwerkt. Derge lijke concretiseering gaat ons, bescheidenlijk gezegd ,te ver, terwijl bijv. op het stuk van het militairisme en het pacifisme het ons niet ver genoeg gaat. Overigens zijn er te veel punten van over eenkomst om eigenlijk een nieuwe partij-for matie te wettigen met al de moeiten, zorgen, kosten, daaraan verbonden .Hier is de effi ciency te veel uit het oog verloren." Een tragische dood. Tengevolge van kolendampvergiftiging is hedenmorgen de in den lande alom bekende Capucijner-pater Eusebius overleden. Deze tragische dood van den ijverigen pries ter zal door duizenden met ontsteltenis wor den vernomen. Omtrent het noodlottig ongeval vernamen wij de volgende bijzonderheden: Pater Eusebius preekte met een medebroe der een volksretraite te Terheydën nabij Bré da. In de pastorie was een verbouwing aan den gang, doch de Pastoor had zorg gedragen voor verwarmde vertrekken, door in de ka mers kachels te plaatsen. Pater Eusebiu's nu is het slachtoffer gewor den van een kolendampvergiftiging. Hedenmorgen om 5 uur nam men eenig ge stommel waar in het vertrek van pater Euse bius, zonder daaraan echter verdere beteeke nis te hechten. Om 7 uur wilde men hem wek ken voor de H. Mis. Gehoor werd evenwel niet verkregen. De deur werd geforceerd en toen vond men den pater naast zijn bed. Het licht was aan. Onmiddellijk werd medische hulp ingeroe pen. Van half acht tot half elf is gepoogd de levensgeesten op te wekken. Niets mocht ech ter baten, zoodat om elf uur de dokter den dood moest constateeren. Pater Eusebius, in de wereld Hubertus Roest, werd geboren te Zesgehuchten bij Eind hoven, op 17 October 1878. Hij trad bij de Ca- pucijnen in op 26 September 1893 en werd priester gewijd 20 December 1902. Dertig jaar trok pater Eusebius door het land als missie-pater. Ontelbare malen preekte hij tridua, retraites, missies, in steden en dor pen, alsmede voor afzonderlijke Vereenigingen. Ook charitatieve organisaties deden vaak een beroep op hem. Pater Eusebius behoorde door zijn vele werkzaamheden, gepaard aan buitengewonen zielenijver, werklust en vroomheid, tot de be kendste leden der Orde. Een merkwaardig verschijnsel in het leven van dezen eenvoudigën monnik was zijn uit gebreide correspondentie, terwijl ook tal van intellectueelen dikwijls bij hem om advies kwamen. De overledene behoorde gedurende de laat ste 5 jaar officieel in het klooster te Charlois (Rotterdam) thuis, doch vrijwel alleen was hij daar te bereiken, wanneer zijn activiteit in een of andere parochie van Rotterdam-Zuid zelf zich ontplooide. De plechtige uitvaartdienst zal worden ge houden Vrijdag a.s. te Terheijden. De begrafenis zal daarna plaats hebben te Langeweg. P. Fr. BENIGNUS VAN OSCH, O.F.M, t Gisteren overleed in het Minderbroeders klooster te Nijmegen, na voorzien te zijn van J de H.H. Sacramenten der Stervenden, de Z.E. I Pater Fr. Benignus van Osch. Hedennacht omstreeks één uur is 'n moord aanslag gepleegd op den heer J. L. M. van Uden, burgemeester van Nederweert en lid der Provinciale Staten. De burgemeester werd naar buiten- gelokt door het werpen van steenen tegen zijn wo ning. Toen de heer van Uden buiten kwam, werd op hem geschoten. Hij werd getroffen in de borst, waarin waarschijnlijk eenige hagel korrels zijn doorgedrongen. Een schampschot trof hem aan het hoofd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Omtrent den dader verkeert men in onzekerheid. Er heeft een arrestatie plaats gehad. BERLIJN, 1 Februari. (W.B.) In politieke kringen rekent men erop, dat de rijksdag nog hedenavond of morgenochtend zal worden ontbonden. In officieele kringen wordt dit bericht noch tegengesproken noch bevestigd, doch men kan wel aannemen, dat het rijkskabinet in zijn zitting van hedenavond zich met de ontbin ding van den rijksdag zal bezighouden. Het is waarschijnlijk, dat den rijkspresident dan dadelijk het ontbindingsdecreet ter onder- tèekening zal worden voorgelegd. In politieke kringen gelooft men, dat de nieuwe verkiezingen zoo spoedig mogelijk zul len plaats vinden. Men neemt eveneens aan, dat zij zullen samenvallen met de Pruisische verkiezingen, als de Pruisische landdag Za terdagavond tot zijn eigen ontbinding zou be sluiten. De nationaal-soclalistische fractie van den Prulsischen landdag heeft n.l. een voorstel tot ontbinding van den landdag ingediend. De voorzitter Kerrl heeft daarop den landdag te gen 4 Februari bijeengeroepen, om over dit voorstel te beraadslagen. AMSTERDAM, 1 Februari. Aardappelprijzen onveranderd. Heden geen aanvoer. DELFT, 1 Februari. Aanvoer en prijzen waren: 66 vette varkens, per leg. levend gewicht 28—29 ct., zouters per kg. levend gewicht 26 ct. UTRECHT, 31 januari. Vereeniging eieiren- veiilng Utrecht: kipeieren wit 3.704.40 bruin 4—5, eendeieren 2.70—3 per 100 stuks. Aan voer 40.000 stuks. UTRECHT, '1 Januari. Groenten- en vruchten veiling Utr cht cn omstreken: elite veiling: goud reinettcn ƒ26—49. gewone veiling: goud reinetten 12—24, bellefleuren 8—18, present van engeland 15—33 zoete tulpen 13—19, klumpjes 13—18 cuiemans 7—11, hooilaars 15—25, holgaten 7 —16, huismanszoet 8—18, zoete parades 22—27, giezer wildeman 18—25, wlnterjannen 11—23, brederotden 1527 alles per 1CÓ kg., rabarber 410 per 100 bos. WOERDEN, 1 Februari. (Kaasmarkt). (Bericht van de N.V. Handelsvereen. v/h. E. Ruys). Aan gevoerd 73 partijen, prijs le srt. met fijksmerk 28—30, 2e srt. id. 2527, zwaardere id. 31, zonder rtjksmerk 2527 per 50 kg. Handel traag. ROTTERDAM, 1 Februari. Heden werden aan de viachmarkt alhier van IJmuiden. Nieuwediep, Scheveningen en eiders 250 mand-en en kisten versche vüsch en 270 kistjes bokking aangevoerd. De prijzen waren voor: Middel tarbot 14—22, Hl. ld. 8—12, griet 10—14, groote schol 8— 15, midd. id. 12—16, kl. id. 4—6. schar 5—7, kabeljauw 10—24, schelvisch 5—14, gr. gul 610, kl. ld. 35, versche haring 6—7, kuit 816, alles per mand: spiering 3—4 per kistje, versche bokking 0.75—1.50 per kistje, harde bokking 1—1.25 per kistje. ROTTERDAM, 1 Februari 1933. BovenrQn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming, flauw. Voor ruwe producten geeo noteering. Benedenrijn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming fiauwer. Ertsvrachten geen noteering. Sleeploon geen noteering wegens officieel ge sloten vaart. HUHRORT, 1 Februari 1933. VRACHTEN. Van de havens van het Rfjn- Hernekanaal naar Mainz en Mannheim 1.40 Mk., Frankrijk 1.55 Mk., Karlsruhe 1.60 Mk., en Asehal- fen-burg 1.65 Mk. Verdere noteeringen werden heden nog niet opgemaakt» ROTTERDAM, 1 Februari 1933 Vlet- en lichterwerkIn deze afdeeling en in de afdeeling vaart naar het binnenland, ging hedenter beurze niets om650 ton van Rott. n. Ru'hrortKeulen 150175200. ROTTERDAM aangekomen: 31 Januari namiddag: 3.— TAG1LA, Nubei Co., Leningrad, Waal haven hout; 3.15 DIAMOND, Wambersie Zn. Pt. Talbot, Schiehaven. kolen: 5.— LETO, Hudig Veder, B. Blanca, Maashaven 17, graan; 5.15 CAROLINE, Montan Transport Ges., London derry 2e Katendr. haven, erts; 7.30 TUCURIN- CA, N.V. Wm. H. Müller Co., Basse Terre Rijnhaven Nz., bananen; 7 45 VEENDAM, Hol! land Amerika Lijn, New-York. Wilhelminakade stukg.; 8.30 TELEGRAAF V, N.V. Braakman Co., Antwerpen, Antwerpscbe Hoofd, stukg.; 9— SEINE, N.V. Wm. H. Müller Co.. Midd- lesbro, Parkhaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 31 Januari namiddag 10.55 NOVA, Bergen; vertrokken: 31 Januari namiddag: 3.— STAVANGEKEN, Gothenburg- 3.30 WIT- RAM, Vancouver; 4.30 MARIA N.' ROUSSOU Odense- JAMAICA PROGRESS Londen- 5.4(5 BADEN IA idem: 6.15 ASPERITY Londen: ESCHERSHEIM, Thamshavn; 7.05 NAGARA, Rangoon; TACOMA, Antwerpen; 7.25 INGEBORG S., Genua; SKUM, Savona- GRUTTO Londen; 7.45 BOWLING. Dundee; ARTHUR KUNST- MANN, Kra.zvick; 8.05 BRUNO. Oslo; WEST- LAND, Leith; LYNN REGIS, King's Lynn- PINNAU, Terneuzen; 8.25 SEROOSKERK Am sterdam; EARLSPARK. Cardiff; KATE, Ant werpen; BATAVIER II Londen; IRWELL Goöle8.50 SHERINGHAM Harwich; MARIGÖ L., Emden; 9.— AYRESOME, Newcastle; RA PID. King's Lynn. 9.45 THE EARL, Antwerpen; 10.10 WEST- LAAN, m.b., Y.-.rmo-.th; 10.20 DVINOLESS Le ningrad 1120 AMSTERDAM, Harwich. Wind Z.W., matige bries, kalme zee, regen achtig, HOEK VAN HOLLAND aangekomen 31 Jan.: MOHERE, N.-Westminster. IJMUIDEN vertrokken 31 Jan.: STUYVL- SANT, Suriname; MAVIS, Londen; MELISKEKK, Hamburg; NOVA, Rotterdam; CORUNA Oslo; ELLA HALM, Immiugham, VLIESTROOM, Hull; ABSALON, Huil; DOLLARD m.b. ZwUn- drecht; BORTHWICK Leith; LINGESTROOM, Londen. VLISSINGEN aangekomen 31 Jan.: PRINSES JULIANA, Harwich; vertrokken 31 Jan.: MECKLENBURG Har wich; CITO, Br -ssel gep. raar AntwerpenPETALLI Rotterdam LLANSTEPHAN CASTLE, Londen; BELLE ISLE, Buenos-Ayres; SIRIUS Bilboa; CORMO RANT, Duinkerken; SAILOR PRINCE, Midd les bro; gep. van Antwerpen: QUEDA Middlesbro- BE A VERFORD, Londen; OROTAVA, Madeira'- ERRIA, Bangkok; CITY OF BRADFORD', Grimsby; HULL Duinkerken; BULLAREN,' Londen; FAUVETTE idem; MAGRIX, Huil; GRANGEMOUTH, Middlesbro; gep. van Sas van Gent: JANTJE R., Rot terdam. HELIJ2VOETSLUIS aangekomen 31 J n: HUMPHRIE COMBE, Londen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MOLIERE 31 v. N.-Westminster te Hk. v. Holland VEENDAM, 31 v. N.-York te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. SEROOSKERK, 31 v, Rotterdam n. Amsterdam. HOLLAND—OOST-AFRIKA LIJN. MELISKERK, 31 v. Amsterdam n. Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. STUYVESANT, 31 v. Amsterdam n. W.-Indië. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (uitreis), 30 v. Belawan. STOOMV. ART MIJ. OCEAAN. DOLIUS Batavia n. Amst. 31 te Belawan. CITY OF RANGOON. Dairen n. Rott. 30 te Singapore. ACHILLES (Eng.), Japan n. Rott. p. 31 Gibraltar POLYPHEMUS 30 v. Hamburg naar Amsterdam ARY SCHEFFER, 29 v. Rott. te Duinkerken. BORE IX, 27 v. Rotterdam te Danzig. BOKING1A 28 van Rotterdam te Bangkok. COMITAS, 29 v. Sluiskil te Hartlepool. CARDITA, Amst. n. Rouaan, 30 te Havre Rds. CITY OF LONDON. Rott. n. Z.-Afrika, 30 (10.26 v.m.) op 110 mijl Z. v. Land's End. CITY OF NORWICH Rott. n. Beira 31 v. Lor. Marques. CITY OF WINNIPEG, Rott. n. Lor. Marq. 31 v. Mosselbaai. CERONS, 29 v. Rotterdam te Havre. ELV1ER, 29 V. Hoekv. Holland te Goole. FRANKEN', Rott- n. Japan. 29 te Ilollo. GAPERN, 26 v. Rotterdam ie Malmö. GALA 29 van Rotterdam te Dundee. GELDERLAND 30 van Kopenhagen op Tyne. GEORGIOS KIRIAKIDES Rott. n. Barry 30 (8.57 v.m.) 25 mijl O. v. Land's End. GRIESHEIM 3r v. Rotterdam te New-York. HENRY HORN, Rott. n. Fowey p. 30 Dungeness KATENDRECHT, Philad. n. Rouaan 29 (10.38 n.m.) 800 myi Z.W. v. Land's End. KETI CHANDRI, Rott. n. Napels 30 (1.35 n.m.) 60 mijl Land's End. LOWLAND, 30 v. .Harlingen te Goole. MAIN 26 v. Rotterdam te Siettln. MATSUYE MARU, Rott. n. Osaka 29 v. Singapore MACCLESFIELD, 29 v. Rotterdam te Grimsby. NFCKAR Rotterdam tl. Japan p. 31 Perim. NIDD, 30 v. Amsterdam te Goole. NORMA Rott. n. Cardiff p. 30 Lizard. OUSEL 29 van Amsterdam te Liverpool. P. L. Mi 20, 27 v Rott. te Pt. de Bouc. PRINC ANDREJ, 30 v. Rott. te Bahla Blanca. POELDIEP, 29 v. Rotterdam te Lynn. RHENANIA, Rott. n. Stolpmunde p. 27 Brunsb. RIJNSTROOM 30 van Amsterdam te Leith. UT.TJA. mb, Fekkes. 30 va.i Aarhuns te Hamburg. SOROKA, Rott. ti. Stetin p. 27 Brunsbuttel. SEIRSTAD, 26 v. Rotterdam te Narvik. SHiKISAN MARU, R'»tt. n. Newport p. 30 Lizard THERMOPYLAE, Rott. n. Fremantle 28 v. Kaapstad. THE VICEROY, 29 v. Amsterdam te Middlesbro. TILSIT, Rott. n. Koningsb. p. 27 Brunsbuttel. TEMERAIRE 30 van Rotterdam te Sydney. THALATTA, Rott. n. Japan, 29 te Ilollo. TRINGA 29 van Rotterdam te Liverpool. VECHTSTROOM, 29 v. Amsterdam te Hull. WESER Rott. n. Koningsbergen p. 27 Brunsb. WEST ELDARA, Ro-tt. n. Boston P- 29 Dungeness ZEESTER 28 v. Lynn te Lowestoft. WESER. Kiel, 27 Januari. Het Duitsche s. Weser, van Rotterdam naar Koningsbergen, heeft te Brunsbutteïkoog bij het invaren van de sluis schade veroorzaakt, welke geschat wordt op 900 Mk. Heit schip heeft geen schade en zette de reis voort. VERKOCHTE SCHEPEN. De reeds meer dan een jaar in de haven van IJmuiden opgelegde Duitsche stoomtrawler Jade (159 br reg. tons), uit WesermündeG. is giste ren gerechtelijk verkocht. Het schip werd voor slechts 580 aangekoch door den heer Alb. Tyms aldaar. NIEUWE WATERWEG vertrokken. 1 Februari namiddag: 2.45 PALEMBANG, Macassar. STOOMVAARTLIJNEN. PALEMBANG 1 van Rotterdam naar Macassar. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE Batavia naar Amsterdam 1 van Colombo. JOHAN DE WITT Batavia n. Amsterdam 1 van Southampton. VERWACHT TE ROTTERDAM. SARITA t„ v. Constgntza 31 te Avonmouth. EMANUEL NOBEL t., 26 v. Houston 15/16 verw. ERMLAND van Japan 31 op 50 mijl t.Z. v. Ce'uu aan ün grond. LOBITv- :n Lissabon 8 verwacht. —'BA van Santos 3 verwacht. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 1 Febr 31 Jan. 30 Jan. pariteit Londen per 8.45H 8.44 8.43 H 12.10 Berlijn p.100 Mk. B9J3H 59.10 59.07 H 59.88 Parijs p 100 frs. 9.71 9.7 IK 9.71 K 9.74 Brusselp lOObelg 34.61 34.61 34.60 34.59 Zwitserl.p lOOfrs 48.1 IK 48.12 48.12 48.— Weenen p.lOOsch 35.— Kopenh p lOOkr 37 85 38 40.25 06.67 Stockh. p. lOOkr 45.90 45.90 46.— 66.67 Oslo p 100 kr. 43.30 43.25 43 20 66.67 New-York per 2.4S-& 2.48 ff 2.48 ff 2.48 NIRVO van Nlcolaieff 23 verwacht. DELIA (Nept.) 31 van Bremen. GEMENGDE BERICHTEN. EVERMORE. F e r r o 1, 27 Januari. Do ketelschade van het meergemelde Letlandsche s. Evermore blijkt niet van ernstigen aard te zijn en zal door de eigen bemanning warden hersteld. JONGE ELISABETH. B r e m e n. 30 Januari. Het Nederl. s. Jonge Elisabeth heeft op de rivier de Eems aan den grond gezeten, doch is 25 minu ten later met eigen middelen weer vlotgekomen. Het schip heeft eenige schade aan de ankerwinch. (s. Jonge Elisabeth is 1 Febr. van Emden aan de Vondelingenplaat aangekomen om te bunke ren. Red.) ANTONIOS D. KYDONIEFS. Kopenha gen, 30 Januari. De bodem van het meerge melde Grieksche s. Antonios D. Kydoniefs is zoo goed als niet beschadigd, zoodathet schip de reis zal kunnen voortzetten. CITY OF DELHI. Halifax, 31 Januari.- Het meergemelde Eng. s. City of Delhi is hier vandaag binnengesleept door het motorschip City of Lille. ERMLAND. Manilla, 31 Januari. Het Duitsche motorschip Ermland van Japan naar Rotterdam bestemd, zit op 50 mijl ten Zuiden van Cebu aan den grond. Het schip maakt geen wa ter en de positie is niet gevaarlijk, Een deel van de lading zal in lichters moeten worden over geslagen. VASSILIOS A. POLEMIS. Athene, 29 Januari. Het Grieksche s. Vassilios A. Polemis, 20 Januari j.l. van Nlcolaieff vertrokken naar Bordeaux en Rouaan met een lading kolen, is in de nabyheld van Oshakof gestrand. Het roer is ernstig beschadigd. De positie van het schip is gevaarlijk, temeer daar het zeer van het (js heeft te lUden. VISURGIS. Bremen. 31 Januari. Het Duit sche s. Visurgis, zie ook elders in dit blad, is met sleepboothulp vlotgekomen. .Vijfde Ki.asse. Elfde Lijf.* Trekking van 1 Februari, 1000 No. 1197, 3789. f 40Ü No. 1725, 5S03, 7J43, 7823, 8442, 15S70. 200 No 1263, 8474, 13482, 16601. f 100 No. 1701, 4080, 4787, 8180, 8206, 11651, 13483, 14992, 15146, 16616, 17406, 19622, 20242. 122 252 308 500 814 864 1068 1081 1127 1229 1338 1402 1466 1625 1841 18i58 1932 1966 2313 2328 2519 2534 2-696 2916 2955 2957 3135 3143 3224 .9334 3344 34'1 3418 5537 7863 3498 5613 7S78 3622 5630 7957 3651 564U 8126 3748 5672 8156 3805 5974 8211 3825 6006 8703 3879 6050 8783 3968 6062 8813 3976 6079 8886 3996 6084' 8913 4055 6091 8974 4143 6165 9te9 4102 6293 9061 4276 6388 9111 4282 6610 9260 4373 6624 9280 4379 6629 9312 4382 6686 9386 4427 0773 945-3 4430- 8785 9481 4454 6933 9573 454f 7089 9683 4584 7118 9720 4672 7269 9762 4685 7277 9885 4775 7294 99.33 5211 7309 9956 5223 7408 10162 7490 10464 5497 7548 10466 5514 7591 10484 10569 10883 11058 11092 11179 11455 11478 11523 11654 11896 11902 11905 12046 12049 12087 12.3,30 12331 12419 1245S 1246,3 U2477 12552 12640 12777 12794 1.3025 1,3081 13123 13147 13919 13269 13280 13603 13713 13796 13832 14103 14104 14198 14205 14320 14333 14385 14-509 14548 14648 14735 14742 14754 14755 14764 14774 14852 14610 14973 15C96 15135 15300 15370 15480 1A-.-.5 15601 15718 15729 15922 15935 -55)38 15972 15986 16i >25 16122 16380 16415 16420 16423 16731 16774 16891 16938 17014" 17076 1.7102 171 OS 17209' 173.34 17408 1743-0 17435 17473 17528 17708 17852 17871 17943 17951 18153 18194. 1B6U7 18676 1S678' 18765 18787 19098 19117 19175 19263 19297 19313 19376 193S1 19401 i 19427 194.37 i 3958.1 f &0fX>5; 20165 20180- 201 «2 20208 20226 20465 20554 10717 20864 NIETEN. 53 2430 4751 7455 9696 12874 15594 18359 109 2446 4804 7481 9712 12913 15664 18382 110 2467 4815 7486 9751 13010 15738 18435 121 21552 4836 7549 1-828 13089 15739 18411, 150 25-56 4837 7550 98-17 13090 13805 18610 154 2572 4842 7560 9852 13210 15887 18613 258 2(581 4848 7598 9853 13020 15896 18634 262 2601 4861 7603 0867 13228 15058 18711 278 2616 4873 7618 0879 13244 15967 18795 299 2637 4893 76124 9888 13261 15977 18820 312 2668 4895 764 5 9940 13348 1-5999 18333 313 2681 4921 7061 9943 13374 16070 18852 335 2758 4972 7727 9989 13421 16102 18859 355 2765 4977 7759 1(022 13423 16121 18930 376 2777 4996 7761 10059 13449 16182 18998 386 2791 5017 7817 10077 13476 16214 19047 424 2796 5668 7880 10130 1-3493 162-54 19055 426 2811 5080 7899 1 01-35 1 3525 1629,3 19070 463 2857 5085 7912 10239 13.542 16318 19133 464 2053 5102 7962 10244 13559 16-349 19145 481. 2966 511.4 7968 10290 13578 16421 19165 496 2973 5185 7999 10296 13597 16462 19187 541 2983 5191 8008 10335 1.3632 16466 1934.1 563 3012 52.50 8022 10370 13630 16508 19345 578 .3057 5299 8025 10386 1.3674 16532 19386 603 3034 5308 8028 10426 13702 16.564 19442 656 3091 5317 8070 10156 13723 16569 19451 669 .3095 5411 8083 10'73 13805 16572 19453 694 3114 5468 8092 10489 13821 16604 19461 696 3121 5474 8188 10505 13902 16645 19467 706 3133 5556 8198 10513 13920 16682 19510 742 .31-56 5575 8247 10745 13933 16698 19516 757 3175 5585 8273 10788 13938 16701 19524 768 3192 5604 8282 10828 13959 16725 19588 773 3236 5624 8308 108.35 14005 167.53 19561 793 3271 5676 8,359 10881 14013 16760 19575 804 3288 5695 8390 1.0940 14025 16766 19578 812 3331 5751 8412 11026 14009 16769 19673 822 8882 5788 8428 11067 14087 16786 19688 830 3385 5825 8448 11107 14126 16804 19605 832 3453 5831 8472 11113 14138 16849 19703 844 3460 5855 8506 11114 1-4145 16874 10709 853 3473 5872 8524 11168 14165 16956 19718 8q0 1540 6883 8543 11239 14168 16977 19723 883 3554 5914 8551 11254 14171 16978 19779 1015 3561 5934 86,35 11346 14183 17023 19785 1083 3604 6023 86-50 11350 14988 17001 10815 1167 362.3 0004 8712 11368 14290 1-7126 19816 1205 3624 6202 8730 11401 1429-5 17188 19841 1233 3634 6315 8830 11441 14304 17214 19842 1314 -3699 6398 8890 11507 14324 17296 198161' 1351 3710 6389 8898 11515 1.4392 17311 19S67' 1355 3736-641® 8947 11507 14418 17321 19985 13-57 ,3768 6437 8931 11579 14430 17,331 19949 139-2 3775 6438 8988 11606 14477 17346 199511 1414 3791 6494 8990 11608 14,538 17153 199591 15-53 3800 6537 9020 11613 14534 17354 19962: 1634 3834 6-518 9041 11617 14820 1-7390 20018 1636 3«J4 6-5-1.7 9063 116-85 14031 17-m S*v*M 1667 3871 6581 9070 11635 14632 17464 20154 1683 3881 6(596 9085 11707 14655 17486 20172 1717 3909 6675 9061 11755 14672 17494 20207 1718 3973 6719 9097 12079 14685 17605 20211 17-53 4039 6794 9105 12004 14726 17628 20207 1763 4054 6807 9117 12175 14747 17647 20341 1776 4091 6934 9124 12208 14763 17682 20342 1790 4117 6972 9175 12222 14757 17745 2036-5 1815 4146 6983 9185 122.54 14802 17761 20402 1835 4153 6988 9259 12298 14824 17805 20431 1853 4163 7022 9283 12430 14816 17865 20435 1859 4193 7045 9285 1246(5 14878 17884 20476 1898 4200 7077 9290 12473 14938 17914 2UÖ36 1919 4201 7098 9303 12492 14945 17922 20.537 1924 4236 7110 9369 12506 14948 17979 20563 1948 424 7144 9326 12.ji t löull 18025 2b.-8 1951 42-92 7199 9169 12512 15029 18048 20659 19158 4307 7217 9420 12536 15034 18076 20678 2042 4319 7228 9463 12-546 15092 18099 20780 2062 4348 7229 9480 12579 15236 18111 20797 2066 4354 7240 9522 12632 15259 18112 20809 2090 4330 726,5 9538 12643 15290 18131 20835. 2115 4-386 7270 95.50 12685 152-96 18156 20339, 2135 4419 1.289 9558 12683 15385 18200 2Ó871 2259 4485 ff;3l 95,80 12713 1.5409 1S263 20956 2158 4502 7333 9621 12718 15420 18235 300611 2373 4(509 7378 9654 12721 5-50-5 18289 209601 2427 4604 7334 9663 12822 15593 18355 'J 2436 4662 i.'J Tr. da «rorijje lijst staat5935 70 w«J 4985 70.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2