LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. Al wat U noodig heeft ZATERDAG 4 FEBRUARI 1933 MAX EN ZIJN VRIENDEN. STEUN AAN DE BINNENSCHEEP VAART. Het wetsontwerp tot evenredige vrachtverdeeling. WETSONTWERP IN EEN MOTIE AFGEWEZEN. =5N IJdele vreugde in Holland. f'FJÏK* i1 ÜE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. LOONSVERLAGING BIJ DE H. T. M. VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD. PROF .MR. DR. L. TRIEBELS. HET IJS IN DE RIVIEREN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. MASSA-UITZETTING VAN DUITSCHE MEISJES? Sensatie-berichtgeving van een Weensch blad. DE MIJNHEER MET DE PELSJAS. UITVAART P. EUSEB1US O.M.CAP. Handige ipwoners van Beilen lieten zich niet nemen. DE AANSLAG OP BURGEMEESTER VAN UDEN. Moderne kooplieden geven door hunne advertentië.n in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend u1 Congres voor scheepvaartindustrie en handel te 's-Gravenhage. Gistermiddag werd te 's-Gravenhage een congres gehouden van scheepvaart, industrie en iiandei, ter bespreking van het wetsontwerp tot evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart. Voor het congres was veel be langstelling. Ken drietal sprekers voerden het w-qord. Rede. mr. Gischler Eepste spreker was mr. C. C. Gischler, oud hoofdbestuurslid van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, die begon met er op te wijzen, dat de Minister het wetsont werp onvoldoende heeft voorbereid. De com missie-Warner zou een onderzoek instellen naar „den economischen toestand der binnen- sobippefij". Reederijwezen en industrie waren niet. in de commissie vertegenwoordigd. De commissie dacht in hoofdzaak aan de arm? tjalk-schjppers in de drie Noordelijke provin ciën. Zij komt echter met een regeling, welke de geheele Nederlandsche binnenvaart be strijkt en tout, court de vrije concurrentie in dit bedrijf opheft. De minister haast zich de „voor de schatkist goedkoope regeling over te nemen. Bij 'n wetgevenden maatregel van zoo ingrijpenden aard behooren echter andere be langen mede te spreken dan die, waarvoor de commissie-Warner representatief kon wor den genoemd. De minister wil de weinige vracht meer ge lijkmatig over de vele schepen verdeelen. Be vrachten bij toerbeurt (nummeren) kenden wij reeds in de jaren 19171919. Het systeem werd een volslagen fiasco en nog staande de crisis-regeling opgeheven. De binnenvaart is niet. zooals de minister in de Memorie van Toelichting schijnt t.e meenen, een „ziek or ganisme". Het is een gezonde bedrijfstak, die zijn moeilijkheden heeft. De sterken houden zich staande, de zwakken verkeeren in nood.. Onder deze zwakken zijn er vele, die in ver hand met de structureels veranderingen, wel ke zich in het vervoer voltrekken, als onder nemer vermoedelijk ten doode zijn opgeschre ven. De regeering helpe deze, maar ten laste van het geheele Nederlandsche volk, en niet van enkele groepen. Het apparaat der Bevrachtingscommissie, brengt extra kosten mee. Bovendien wordt het vervoer stroever. Waar onder invloed van de conjunctuur een brön van volkswelvaart verloren dreigt te gaan, grijpe de regeering met een steunrege ling in. De moeilijkheden van de binnenvaart zijn van anderen aard. De waterwegen blijven, de schepen blijven, op de Nederlandsche wa teren zal de eigen vlag niet door de vreem de worden verdrongen. Hier geldt het dus niet 'n bedrijf te steunen, maar slechts individuen. De Kamer wijze het wetsontwerp af. Rede ir. Plate. Tweede spreker was ir. A. Plate, algemeen voorzitter van de Scheepvaartvereeniging „Zuid". Spr. bracht in herinnering dat het aantal binnengekomen zeeschepen in Rotterdam van 1929 tot 1932 achteruit liep met 21,1 pet, ter wijl de tonnage in diezelfde jaren verminderde met 30,5 pet. Het totale goederenverkeer, een betere maat staf nog voor den toestand in het havenbedrijf, verminderde in Amsterdam in de jaren 1929 tot 1932 met 26 pet., terwijl het voor Rotterdam met niet minder dan 45 pet. verminderde. De opbrengst van de Rotterdamsche haven gelden, delicate kwestie, verminderde procents- gewijze van 1929 tot 1932 met bijna 28 pet. voor de zeevaartuigen, terwijl ze voor de binnenvaartuigen met bijna 29 pet. achteruit Ring. Wat het werk in de havens betreft moet. wor den geconstateerd, dat in Amsterdam in de- Jaren 1929 tot en met 1932 het uitbetaalde loon van bij de Haven Arbeids Reserve inge schreven vaste en losse arbeiders met ruim 49 pet. achteruit liep, terwijl in Rotterdam dit loon in de jaaren 1929 t./m. 1932 met 46 pCt. verminderde, bij welke cijfers de loonsverlaging Is terzijde gesteld. Wil men nog meer: de voor Amsterdam te Lobit.h ingeklaarde goederen-tonnage liep in slechts één jaar tijds (1931—1932) met 40 pet. terug. Welke zijn nu de gevaren die voor de havens nit het ingediende wetsontwerp kunnen voort vloeien Indien de Wet werkelijk zoo wordt toegepast dat de schippers eenigszins geholpen worden, da.n ba.n het niet anders of dan moet men ervan uitgaan dat er vrachtstijging op de binnenvaart ra.l plaats vinden. Welk gevolg kan deze vrachtstijging voor de havens hebben Spr. dacht hierbij in de eerste plaats aan het gevaar van verplaatsing van de graan- bevra.chting van Rotterdam naar Antwerpen. Indien van Antwerpen af naar het Neder landsche binnenland de vrachten door de nor- üt: ONVh.KMOt.lUE Chinees Guiseppe Luigi Wei, die in Siam een voettoer begon, arriveerde dezer dagen te Milaan. male markt bepaald worden, ligt het voor de hand, dat er neiging zal bestaan, om het graan op Antwerpen te dirigeeren in plaats yan op de Rotterdamsche haven, vanwaar af het ver voer te water naar het binnenland aan een kunstmatig hooger vracht wordt onderworpen. Een nieuwe stoot dus, om het vervoer van Rotterdam naar Antwerpen te verplaatsen. De Ta.rwewet., de Crisis-Zuivelwet en de Crisis-Varkenswet, om van dé contingenteering en invoerrechten niet te spreken, leggen alleen reeds een last van zeker 100.000.000 per jaar op de Nederlandsche consumenten. De Tarwewet alleen heeft Rotterdam de directe schade bezorgd van een totaal verlies aan meel- en bloem-import van 116.000 ton sedert 1930, een verlies van 90 pet., voor het .heele land een teruggang van pl.m. 80 pet. Spf. kan zich verplaatsen in de groote moei lijkheden, waarvoor de Regeering op het oogen- blik staat. Dit neemt niet weg, dat het dure plicht is, op het groote gevaar van dergelijke maatregelen te wijzen en wel speciaal als men door met de eene hand te geven, met de andere hand weer néémt. Door het steunen van reeksen bedrijven komt geen cent meer welvaart in het land. Het overhevelen beteekent bovendien ver lies. Wij hebben een wetsvoorstel voor ons lig gen, dat geen rekening houdt met. de struc tuurverandering, welke de schipperij noodzake lijk door moet maken, dat ook niet inhoudt een tijdelijke individueele steunregeling ten laste van de heele gemeenschap, maar een ontwerp, dat een saneering tegenhoudt en andere groote belangen schaadt. Rede II. Gelderman. De heer H. P. Gelderman CMzn., algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, was de volgende spreker. Deze zeide, dat men niet blind mag zijn voor de uiterst moeilijke en zware taak, waarvoor on ze regeering zich gesteld ziet in steeds slech ter wordende en immer wisselende tijdsom standigheden. Maar zelfs in dat licht bekeken, kan de critiek uit industrieele kringen op de thans voorgestelde tijdelijke crisismaatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart niet mild zijn. Van dergelijke in- cidenteele maatregelen kan men de gevolgen niet, overzien zonder ze te bekijken in het raam van het geheele vervoervraagstuk. Daar om moet men eerst de rapporten afwachten van de Staatscommissie voor vervoer. Maar hoe die rapporten ook mogen luiden, welke maatregelen men ook zal willen voor stellen, de eerste hulp voor de binnenscheep vaart zal moeten bestaan uit: beperking van het teveel aan scheepsruimte, technische ver betering van de uitrusting met daarnaast af schaffing of althans drastische vermindering van allerlei drukkende lasten als brug- en siuisgelden, watertollen en havengelden. Van het standpunt der industrie bekeken, is één van de grootste bezwaren, dat verhoo ging van vracht onvermijdelijk het gevolg zal moeten zijn. De bedrijven thans door hoogere vrachten te belasten, ware een misdaad. Een dergelijk lichtvaavdig treffen van steunmaat regelen, waarvan de hulp, als geheel bekeken, voor den éénen bedrijfstak naar sprekers inzien nog hoogst problematiek is en waarvan tal rijke andere takken van bedrijf, groote schade zullen ondervinden, is in dezen hoogst ernsti- gen tijd, hoe goed deze maatregelen ook be doeld mogen zijn, niet te verdedigen. De industrie heeft nooit principieel geoppo neerd tegen den steun, die de regeering ver leent aan den landbouw. Wat doet de regee ring voor de industrie? Een zeer bescheiden contingenteering in enkele bedrijfstakken. Van andere vormen van steun wil zij niet we ten. Daarom heeft het Nederlandsche bedrijfs leven het volste recht te eischen, dat er althans in deze tijden geen steunmaatregelen van welken aard dan ook getroffen worden, waar van de kosten en lasten op de industrie wor den afgewenteld. Zoodat spr. zich gerechtigd acht, namens het industrieele bedrijfsleven aan onze volksvertegenwoordiging met klem te verzoeken, het aanhangige ontwerp niet te aanvaarden. De voorzitter dankte de sprekers en stelde namens het comité de volgende motie voor: Motie. Het Nederlandsche bedrijfsleven in zijn ver schillende schakeeringen, te weten scheepvaart, industrie en handel, bijeen op een heden te 's-Gravenhage gehouden congres, hetwelk on der leiding stond van dr. F. E. Posthuma en zich bezig heeft gehouden met het ontwerp van wet, houdende maatregelen ter bevorde ring van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen-scheepvaart. overwegende, dat de particuliere hinnen- schipperij evenals vele andere takken van be drijf in moeilijkheden verkeert; overwegende, dat het huidige ontwerp van wet de schipperij, tot steun waarvan het be doeld is, niet zai haten; overwegende, dat daarentegen het ontwerp gewichtige belangen van het geheele Neder landsche bedrijfsleven ernstig zal schaden; dringt er hij de leden der Staten-Generaal met klem op aan, het ontwerp niet aan te nemen beveelt de regeering aan, in deze de mid delen te overwegen, uiteengezet in de bro chure, uitgegeven ter voorbereiding van dit congres". Met algemeene stemmen nam het congres die voorgestelde motie aan. De heer Gelderman dankte het comité voor zijn initiatief en den voorzitter voor zijn lei ding. Hiermede was het congres ten einde, dat o.m. werd bijgewoond door dr.. J. A. Neder- bragt, chef van de economische en consulaire directie aan het departement van buitenland- sche zaken, en mr. C. J. M. Schaapman, se cretaris der Nederlandsche delegatie naar de centrale commissie voor de Rijnvaart. Beide heeren vertegenwoordigden den minister van buitenlandsche zaken. Voorts waren aanwezig de Eerste Kamerleden mr. Fock, Smeenge en De Gijselaar, het Tweede Kamerlid v. d. Bilt en vertegenwoordigers van zeer vele kamers van koophandel en fabrieken. TIDEkjO 568. Max en Monsieur Francois snellen toe en verlossen Petronella uit haar benarde positie. Nu is er natuurlijk geen sprake van dat zij nog kan meerijden om het inter nationale kampioenschap voor Nederland te veroveren. 569. In een deken gewikkeld wordt zij naar het Grand Hotel gedragen, waar zij, na goed afgedroogd te zijn. met een warme kruik naar bed gaat. 570. Een journalist, die Petronella met de schaatsen in de hand bad zien uitgaan, had onmiddellijk naar Holland getelegra feerd: „Petronella rijdt mee!" Het nieuws veroorzaakt groote vreugde. Alle kranten komen mét extra-nummers uit, en de kios ken zijn in een oogwenk uitverkocht. Ook naar bladen uit IJsland heerscht groote vraag. Door den Personeelraad aanvaard. Naar wij vernemen, heeft de Personeelraad aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen een schrijven gezonden waarin wordt medege deeld dat de Raad. na kennis genomen te heb ben van de beslissingen van de congressen der personeelorganisaties, inzake de voorstellen tot loonsverlaging ingaande 1 April a.s., be sloten heeft de overeenkomst met de Directie te aanvaarden. De Directie zal thans de overeenkomst ter goedkeuring aan den Minister van Waterstaat voorleggen. Een praematnur bericht. Het dagblad „Vooruit" wist gisteren te mel den, dat aan de eerstvolgende vergadering van den Personeelsraad der H.T.M. een voorstel zou worden voorgelegd om in verhand met den toestand van het bedrijf, op de salarissen en loonen van het personeel een korting toe te passen. Dit bericht is, naar wij uit de beste bron vernemen, in hooge mate praematuur. Het schijnt ontstaan te zijn doordat de directeur der H.T.M., de loonen aan een bespreking met het personeel wil onderwerpen. De zaak is nog niet in den Raad van Beheer geweest en het heele geval beperkt zich tot een voorloopige bespreking tusschen directie en personeel. Van een voorstel in bovengenoemden geest is geen sprake. Uit de „L. K." namen we een bericht over, volgens hetwelk verschillende werkgevers- en werknemersorganisaties namens de regeering uitgenoodigd waren een bespreking bij te wo nen in Den Haag, teneinde hunne adviezen kenbaar te maken over eventueele verkorting van den arbeidstijd. De „Volkskrant" noemt het bericht in dezen vorm niet juist en meldt: Een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid, welke zich bezig houdt met de studie van het vraagstuk van den verkorten arbeids duur, heeft in den loop der laatste weken ver tegenwoordigers van verschillende bedrijfs groepen opgeroepen, louter om hun meening te kennen over een ont.werp-vragenlijst, welke straks, vastgesteld, door deze commissie ter beantwoording za.1 worden gezonden aan een aantal werkgevers. Reeds heeft bedoelde commissie over deze ontwerp-vra.genlijst de meening leeren kennen van vertegenwoordigers o.a, uit de metaalin dustrie, de bouwvakken, de chemische-indus- trie, enz. en zoo zou zij gisterenavond ook de meening der vertegenwoordigers der bij de mijnindustrie betrokkenen vernemen. CONFLICT BIJ ZWANENBERGS FABRIEKEN OPGELOST. In 'n Donderdag te Oss gehouden conferentie van de R. K. slagersgezellen, werkzaam bij de N.V. Zwanenberg's fabrieken te Oss, werd door den voorzitter van den R. K. Slagersgezellen- bond medegedeeld, dat de directie in een met het hoofdbestuur gehouden conferentie, toege staan heeft de loonen te verhoogen. De uur- loonen werden voor ongeschoolde arbeiders gebracht van 46 op 47 cents en voor geschool de arbeiders van 46 op 48 cents. Het conflict is hiermede opgelost. Naar wij vernemen, is prof. mr. dr. Trie- bels, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te TMlburg in zijn woning te Nijmegen ernsttg on gesteld geworden. De hoogleeraar lijdt aan een wond4nfecitie. Uit voorzirg zijn hem gisteren de laatste II.H. Sacramenten toegediend. De patient staat onder behandeling van een specialist. Gisterenmiddag vernamen wij van medische zijde dat de toestand van prof. mr. dr. L. Trie beis, hoogleeraar aan de R.K. Handelshooge school te Tilburg, die in zijn woning te Nij megen behandeld wordt door prof. dr. Hey- mans van den Berg uit Utrecht, nog steeds zorgbarend is, hoewel niet direct levensge vaarlijk. LOUIS DE VRIES Men deelt ons mede, da.t Louis de Vries, daar hij griep heeft, op doktérs-advies niet mag spelen. Nu de Maas gedurende eenige dagen vrij is van ijs, zijn de stuwen aan den Donck te Roer mond weer in werking gesteld. De stil gelegde veerponten te Wessem, Ooi, Buggenum, Kessel en Baarlo zijn ook weer in de vaart gebracht. De K. N. A. C. meldt nog: Schoonhoven—Gelkenes: per groote sleep boot worden personen, personen met rijwielen, motorrijwielen van 's ochtends 7 uur tot des avonds 9 uur geregeld overgezet. De Rijnvaart is gisteren voor zoover het de Roerbavens betreft hervat. Bij Caub echter zat de rivier nog vast, zoodat men nog niet hoogerop kon. Voedselvoorziening van Urk Gisterenochtend vertrok van Enkhuizen naar Urk een motorschuit van schipper Balk met 20.000 liter melk aan boord. Om 8 uur vertrokken arriveerde men tegen twee uur bij het eiland, dat men tot op 200 meter kon naderen. De melk werd verder per ijsvlet aan den wal gebracht. De „Rijstvogel" op uitreis en de „Pelikaan" op thuisreis zijn gisteren beide in Medan ge land. De Ijsvogel" Is te Rome aangekomen. De „Kwartel" arriveerde gisteren op de thuis reis te Athene. BROEDER STANISLAUS O.F-M. In het Minderbroederklooster te Alverna overleed op zestig-jarigen leeftijd de eerw. broeder Stanislaus van Schalwijk O.F.M., in het 36ste jaar van zijn professie. Onder formidabele koppen verscheen dezer dagen het Weensche blad ,Der Montag mlt dem Sport-Montag" met het sensationeele bericht, dat Oostenrijksche en Duitsche meisjes bij massa's door de Nederlandsche regeering over de grens zouden zijn gezet. Ook mannelijke buitenlanders, kantoorbedienden meestal, zou den de dupe geworden zijn van deze regee- ringswillekeur. Sinds 1 Januari zouden op deze wijze reeds 4000 Oostenrijksche en Duit sche meisjes zijn uitgewezen. Bij informatie is ons gebleken, dat van een algemeene uitwijzing niets bekend is. Degenen, die zonder betrekking en zonder middelen van bestaan naar Nederland komen, worden reeds aan de grens niet toegelaten, hetgeen iets anders is dan uitwijzing. Een enkele maal heeft wel eens een uitwij zing plaats gehad van ongewenschte elementen, maar dit zijn zeer individueele gevallen, waar bij de be'trokkenen het er dan ook wel naar gemaakt hebben. om spoedig te herstellen van griep, influenza, gevatte koude, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Reel. 6732DGVS 6 IJ moet maar hard loopen naar het station, om warm te worden...." l)E IJSSCHOLLEN VAN HET IJSSELMEER HEBBEN ZICH. GEDREVEN DOOR EEN KRACHTIGE WES1TENWINDOPGEHOOPT tegen den dijk bij Scbellinkhoul Hoorn; op sommige plaauen kwamen de schollen 'sells 'boven den dijk uit. Beide foto's geven een indruk yan de geweldige, opkruiende masa. onder Men meldt ons: Vrijdagmorgen had in Terheijden bij Breda de plechtige uitvaart plaats van den bekenden Kapucijner pater Eusebius, die daar op zoo tragische wijze den dood heeft gevonden. De Requiemmis werd gecelebreerd door den zeereerw. Pastoor P. M. Hack, die met zooveel pieuze zorg den gestorvene heeft omgeven. As sistenten waren de weleerw. pater Norbertus, die met P. Eusebius in Terheijden een parochie retraite leidde, en kapelaan C. Vermunt. Aan wezig waren ook de zeereerw. pater Roberlus. rector van het klooster te Rotterdam-Charlois, waar de gestorvene woonde: de zeereerw. pas toor J. M. Vermeulen, uit Bergschenhoek en pastoor L. J. de Wit uit Hilversum, verder vele medebroeders uit Rotterdam-Charlois en -Katendrecht, Tilburg, Breda-, Langeweg en RIIland-Bath. De parochie Terheijden werd vertegenwoordigd dóór Kerk- en Armbestuur en de Confrérie van het H. Sacrament. Men zag er vele vrienden uit alle deelen van het land. In pater Eusebius werd een eenvoudig mensch ten grave gedragen, een hartelijk pries ter, die alles voor allen is geweest en in zijn ziele-ijver dag en nacht voor ieder ter beschik king stond. De belangstelling bij het heengaan van dezen eenvoudigen werker was groot: men vond er mannen en vrouwen, die op klompen uit schuur en hof waren weggeloopen; anderen, die in automobielen van ver waren gekomen. Daar waren intellectueelen en kleinen van geest voor wie zijn woord, evenals dat van het Evan gelie, gelijkelijk verstaanbaar was. Het overgroote deel van zijn vrienden ont brak: de duizenden mannen, die moesten stem pelen of door harden arbeid werden vastge houden; de honderden moeders met haar kin deren. die aan hem danken, dat mét den gods dienstzin geluk en vrede weerkeerden in haar huis. Wij wagen te betwijfelen of zijn woord altijd heeft kunnen voldoen aan litteraire fijnproe vers. die hun eischen tegenover den priester wel eens grof hebben geuit. Wij weten alleen, dat het simpel vermaan van dezen priester wonderen van genade heeft voorbereid. Men- schen, die uit een puntige bewijsvoering geen wijs meer werden, en blind waren gebleven voor de flikkeringen van een litterair betoog, gaven zich gewonnen, als pater Eusebius hen op den schouder klopte en „vadertje" of „vriendje" noemde. Medebroeders, die voortdu rend met hem „op de baan" waren, zouden als zij zich tot natuurlijke factoren wilden be perken nu nog moeten zoeken naar een ver klaring voor de wondere vruchtbaarheid van dit priesterleven. Bij stralenden zonneschijn is deze blije Fran- ciscus-zoon ter ruste gelegd in den Klooster tuin te Langeweg, temidden van vele mede broeders. Moge God zelf het onvergankelijk loon zijn voor den arbeid van dezen onvermoei- baren priester. IR. W. J. F. DE RUCK VAN DER GRACHTf Te Engfhien-les-Bains in Frankrijk is op 67 jarigen leeftijd overleden ir. W. J. F. de Rijck van der Gracht, oud-hoofdingenieur bij de staatsspoorwegen op Java, ridder in het Legioen van Eer, Naar aanleiding van een advertentie van 'n Bank 'te Utrecht, waarbij op gemakkelijke voorwaarden en tegen billijke rente geld werd aangeboden, had een inwoner van Beilen in lichtingen verzocht. Al spoedig verscheen een deftig heer, die de gevraagde som zoo goed als toezegde, doch alleen te kennen gaf dat eerst eenige formali teiten moesten worden vervuld alvorens het geld kon worden uitbetaald. De kosten hier van bedroegen 20 en deze moesten vooruit worden voldaan .De Beilenaar geloofde 't ver haal, betaalde 20 en de vriendelijke mijnheer vertrok, maar het beloofde geld kwam niet. De aanvrager begreep, dat hij er ingevlogen was en vertelde het geval aan een familielid. Deze wist raad. Hij schreef naar de bank, dat hij een zeker bedrag van haar leenen wilde en het duurde niet lang. of ook hij kreeg 'n pels jas op bezoek, waarin een deftig heer, die bij na zeker wist dat het geld wel door de bank verstrekt zou worden, alleener moest voor onkosten enz., eerst 25 betaald worden. De aanvrager zeide hiertegen geen bezwaar te hebben, maar verzocht eerst even naar de soliditeit der bank te mogen vernemen. Daar tegen had de mijnheer in pelsjas geen bezwaar want de bank was solide en vele notarissen en banken vonden de bank prima, prima. De aanvrager verzocht daarom een notaris of bank te noemen, maar „mijnheer" begon lont te ruiken en zweeg in alle talen. Maar de aanvrager wilde nu op eigen gele genheid wel informeeren en de bankfirma, die hij opbelde, gaf te kennen, dat het vast en zeker oplichters waren en de Bank In Utrecht niet bekend was. Mijnheer kreeg nu plotseling haast en moest beslist nog den trein hebben, maar toen had hij buiten den waard, in casu den „aanvrager", gerekend, want toen ver scheen ook aanvrager no. 1 ten tooneele en vroeg zijn 20 terug. Een onderzoek van mijn- heer's portemonnaie en portefeuille leverde ongelukkigerwijs niets op en daarom werd mijnheer genoodzaakt een telegrafischen post wissel van 20 te vragen bij zijn bank. Maar daar was men Oost-Indisch doof. De „bank" dacht klaarblijkelijk, dat mijnheer zich er zelf maar uit moest redden. Het eind van het lied was, dat mijnheer zijn pelsjas, actetasch en horloge moest achterlaten als pand. Hij maakte wel bezwaar, zijn pelsjas achter te la ten, want het was zoo koud en zijn vrouw zou wel boos zijn, als hij zonder pelsjas terug kwam. Maar de „aanvragers" zeiden, dat mijn heer dan maar hard moest loopen naar het station om warm te worden en aan zijn vrou'w moest vertellen, dat er in Beilen een paar menschen woonden, die nog gladder waren dan hij. Uit de papieren in de actetasch bleek, dat er heel wat slachtoffers gemaakt waren, die ook voor „onkosten" een bedrag moesten betalen, doch zij konden nu tijdig gewaarschuwd wor den. De achtergelaten panden werden bij den burgemeester van Beilen gedeponeerd, die pro ces-verbaal liet opmaken. Deze vos is zijn ha ren voorloopig kwijt, zijn streken waarschijn lijk niet. Men zij gewaarschuwd!! Aangehoudene op vrije voeten gesteld. De aangehouden landbouwer J. T. uit Ne- derweert, die verdacht werd van den in den nacht van Dinsdag op Woensdag op den bur gemeester van Nederweert gepleegden moord aanslag, is na verhoor door de justitie te Roer mond, waarbij hij pertinent bleef ontkennen, aan het hem ten laste gelegde schuldig te zijn, op vrije voeten gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3