vim DE MUSCLE-MAKER. ZATERDAG 4 FEBRUARI im HET BRANDGEVAAR OP ZEE SCHEPEN. Bestand tegen temperaturen VAN 1100 GR. FAHRENHEIT. ZWAAR WEER IN HET SOLOSCHE. LEERGANG KERKMUZIEK. MEVR. VAN LANSCIJOT OVERLEDEN MIDDENSTAND EN WEELDEVER- TERINGSBELASTING. BRANDEN. ALS T GEWETEN SPREEKT. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP, jij -;r-rfr inadruk verboden ZIJN GROOTVADER VERMOORD. POGING TOT MOORD. DE MOORD TE ZUILICHEM. DOODELIJKE AANRIJDINGEN. HALLO! HALLO! Geluk der bezitloosheid. Hoe men zich uit de moeilijkheden redt. R K. HANDELSHOOGESCHOOL. DE EERSTE AARDBEIEN =33aim J Proefnemingen met een onbrand- bare verfsoort. Lloyd's Register of Shipping, welk lichaam zich uit den aard der zaak voortdurend bezig houdt met de vooral den laatsten tijd zoo ur gent geworden kwestie betreffende de bestrij ding van het gevaar van scheepsbranden, heeft onder zijn bestuursleden kortgeleden 'n rapport doen circuleeren, waarin o.m. met groote waardeering gewaagd wordt van de uitnemende resultaten van een aantal proef nemingen, hetwelk genomen is met een nieu we soort verf, welke bewezen heeft, niet alleen onbrandbaar te zijn, maar die ook vuurweren- de eigenschappen bjijkt te bezitten. Deze verf, welke door een bekend Duitsch chemicus is uitgevonden en waarvan de fa bricage aan een te Londen gevestigde onder neming is afgestaan, draagt den naam „Por- cella". De verf wordt uitsluitend als zwarte substantie gefabriceerd, is niet veel duurder dan gewone olieverf en kan zoowel voor hout als voor verschillende metalen gebezigd worden. Op de Porcella-verflaag kan met ge wone verf, of met laksoorten elke gewenschte kleur of decoratie worden aangebracht. De nieuwe verf wordt in verschillende kwalitei ten gefabriceerd, zooals „Silver", „White" en „Special Black", die bestand zijn tegen tem peraturen van ongeveer 900 gr. F., 1000 gr. F. en 1100 gr. F., terwijl andere merken houd baar blijven tot het smeltpunt van de metalen, die er mede worden bestreken. Het rapport van Lloyd's Register maakt melding van elf, elk in haar soort zeer ulteen- loopende proefnemingen, waarvan wij er twee vermelden. Voor de eerste proefneming werden twee ruwhouten pakkisten gebruikt, elk van 24 bij 18 inch. Belde kisten werden op hun kant geplaatst, met de opening naar voren en ver volgens opgevuld met papier en spaanders, die in paraffine waren gedrenkt. Daar elk der kisten op eenige vuurvaste tegels waren geplaatst de proefneming geschiedde op een open terrein bon de circulatie van de lucht vrij plaats vinden. Een der kisten was onge verfd, de andere was aan hinnen- en buiten kant met een laag van de onbrandbare verf bestreken. Nadat de inhoud van de kisten tegelijker tijd in brand was gestoken, sloegen, wat de ongeverfde kist betreft, de vlammen er in een oogwenk bovenuit; vijf minuten later was deze kist schoon opgebrand. De met „Porcella" geverfde kist bood op schitterende wijze weerstand aan het vuur, dat, na vijf minuten fel gebrand te hebben, sterk verminderde en na ongeveer zeven minuten vrijwel geheel gedoofd was. Het bleek toen, dat deze kist geheel intact was gebleven; op de inwendige verflaag wa ren, zonder barsten of scheuren, „blaren" ge trokken, die hard en metaalachtig aanvoelden. Nadat deze laag weggeschrapt was, bleek, dat het hout op zeer lichte wijze geschroeid was, hetgeen het bewijs opleverde, dat het ge timmerte in hooge mate tegen het vuur be schermd was geweest. Zeer opmerkelijk was ook, dat de vlammen in de geverfde kist geen reuk en geen rook hadden veroorzaakt. De fabriek garandeert dan ook, dat brandwachts, die in ruimten, waar met „Porcella" gewerkt is, doordringen, bij blusschingswerkzaamheden nimmer eenigen hinder van rook zullen onder vinden.Ook vonken werden niet waargenomen, terwijl de brand in de ongeverfde kist èn vonken èn zware rook produceerde. Een andere proefneming betrof een blad krantenpapier, dat voor de helft en aan één kant met „Porcella" werd bestreken. Het niet besmeerde gedeelte werd daarop In brand ge stoken; toen de vlammen een moment later de andere helft van het papier bereikten, gingen zij onmiddellijk uit. Wjj vernemen nog, dat in de hutten, salons enz. van het mailschip „Queen of Bermuda", in aanbouw te Barrow-in-Furness by Messrs. Vickers-Armstrong Ltd., deze nieuwe verf is aangewend. Vooral voor beveiliging van sche pen tegen brandgevaar kan dit product on schatbare diensten bewijzen, aangezien juist de hooge brandbaarheid van de gewone verf soorten steeds een groote gevaarsfactor blijft opleveren. Proefnemingen op de iverf der Ned.Sch.eepsbouw Mij. Met de nieuwe verfsoort zijn dezer dagen voor het eerst in Nederland ook proeven genomen op de werf van do Nederl. Scheeps bouw My. te Amsterdam. Als materialen zyn hierby gebruikt hout, een soort geperst kar ton en blik. De proefnemingen hebben, naar men ons mededeelt, een voor de daarbU aan wezige deskundigen bevredigend resultaat ge had. In het klooster der Eerw. Zusters Ursulinen St. Salvator te Roermond is een leergang voor kerkmuziek geopend. De eerste cursus werd door ruim twintig deelnemers bygewoond. De Zeereerw. heer Vullinghs, president van het diocesaan bestuur der St. Gregoriusvereeniging, verwelkomde de leerlingen en de docenten, den Zeereerw. pater dr. Eliseus Bruning, Venray; den Zeereerw. heer H. J. M. Heynen, rector van de Heibloem en den heer C. de Rooy, te [Venlo. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lammens, Bisschop van Roermond, gaf uiting aan zyn goedkeuring aan de plannen van de St. Gregoriusvereeni ging en sprak de hoop uit, dat de pogingen van het bestuur tot een volledig succes mogen leiden. De cursussen zh'n er op gericht, om de deel nemers, die zulks wenschen, op te leiden voor het „directeurs-diploma Gregoriaansch" van de Ned. St. Gregorius-vereeniging en voor het directeursdiploma en het organisten-diploma der R. K. Organisten- er Directeurenvereeni- ging. Er zal evenwel ook gelegenheid worden geboden slechts een gedeelte der vakken of zelfs een enkel daarvan te volgen. De vakken, waarin onderwys zal worden ge geven, zyn de volgende: liturgie, algemeene muziekleer, solfège, muzikale schoonheidsleer, tnuzlkale analyse, muziekgeschiedenis, voor dracht en directie van Gregoriaansch en van meerstemmige kerkmuziek, harmonie en con trapunt, begeleiding van Gregoriaansch, van 't kerklied en van meerstemmige muziek; piano en orgel. In het Kath. Ziekenhuis te 's-Gravenhage is na een korte ongesteldheid en spoedeischende operatie overleden mevr. van Lanschot, de echtgenoote van den voorzitter der Kath. Eer ste Kamerfractie. Mr. v. Lanschot. die juist Donderdag naar Genève, ter bywoning van de ontwapenings conferentie, vertrokken was, is telegrafisch on derweg naar Den Haag teruggeroepen, meldt de „Residentiebode". Het noodlottige telegram bereikte mr. van Lanschot te Basel, vanwaar hy onmiddeliyk gaar Nederland is teruggekeerd. Zes dooden en vele gewonden. SOLO, 3 Februari. (ANETA.) Hedennacht heeft zwaar weer gewoed bo ven Lawoe, Kaloerahn en Gondosoeli. Onge veer 4 paal van Tawangmangoe heeft een aard, schuiving plaats gehad. Acht perkarangans zyn weggevaagd. Zes personen werden gedood, ter wijl 23 personen worden vermist. De Regent en de Resident zyn naar de plaats des onheils vertrokken. Wetsontwerp onaanvaardbaar. De aanstaande behandeling van het wetsont werp tot heffing eener Weeldeverteringsbelas- ting in de Tweede Kamer heeft het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond aanleiding gegeven de besturen van de aangesloten ver- eenigingen en van de betrokken vakorganisa ties tot nader overleg byeen te roepen. De ver gadering werd, onder leiding van den heer Ed. G. Schürmann, gehouden in de zaal van de Stichtsche Industrieele Club te Utrecht en mocht zich in een groote belangstelling ver heugen. De voorzitter heriniierde in zh'n openings rede aan de in de Jaren 1925—1926 met succes gevoerde actie tegen het toenmalige wetsont werp dat den grondslag vormt voor het thans aanhangige. Spr. achtte het onbegrypeiyk, dat de regeering in dezen tyd dit oude beestje van stal heeft gehaald. Aangezien ook de mid denstand door dezen maatregel ernstig gedu peerd dreigt te worden, heeft het Bondsbestuur gemeend alle belanghebbende vakgroepen by een te moeten roepen ofia gezamenlyk midde len te beramen teneinde het dreigende ge vaar te kunnen afwenden. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen waarin de vergadering vast stelt dat aan de voorgestelde weeldeverteringsbelasting voor het bedrijfs- leven onoverkomeiyke bezwaren zyn verbonden en dat zy bovendien de werkgelegenheid ge zien de ervaring in het buitenland zal ver minderen zoodat het algemeen belang daardoor ten zeerste zal worden geschaad. Het bondsbestuur werd opgedragen by de Tweede Kamer met kracht en klem op ver werping van dit onaanvaardbare wetsontwerp aan te dringen, opdat de reeds verbitterde stem ming onder den middenstand niet nog meer zal worden geprikkeld. CONTINGENTEERTNG VAN PORSELEIN EN AARDEWERK. De Stct. van Donderdag bevat de volgende verbetering De laatste twee alinea's van de ïyst van goe deren, behoorende by beschikking van 30 Jan. 1933, vastgesteld ingevolge artikel 2, tweeds lid, van het Kon. besluit tot regeling van den invoer van porselein en aardewerk, opgenomen in de Staatscourant no. 22, moeten luiden als volgt: Onder de in voormeld besluit in artikel 2, eerste lid, onder d, bedoelde goederen vallen niet: Steenen of platen, waarvan één of meer vlakken of kanten zyn voorzien van eene gia- zuurlaag, van welke steenen of platen de groot ste dikte meer is dan 20 m.M. of waarvan één der vlakken grooter is dan 400 c.M2. PATER P. DE LA PLACE t. Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. 2 dezer: Pater P. de la Place O.P. is te Biarritz in den ouderdom van 98 jaar overleden. Pater de la Place was de oudste der Domini canen en de eerste 5 jaren van zyn kloosterle ven heeft hy in de nabüheid van Lacordaire doorgebracht. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. De commissies, die gedurende het jaar 1933 belast zullen zijn met het afnemen van de examens voor apothekersassistent, zullen zitting houden te Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam. Benoemd zyn: a. in de commissie, die zitting zal houden te Leiden: tot lid en voorzitter dr. L. E. Goester, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, tot leden: dr. D. H. Wester en mej. C. S. Offer- haus te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende leden: dr. H. Cohen te Rotterdam; dr. J. S. Meulenhoff te 's-Gravenhage; dr. W. van Rijn te Rotterdam en A. H. Schirm te 's-Graven hage; en zyn aan de commissie toegevoegd als des kundigen: J. B. Meynen en mej. C. B. Renaud te Leiden; b. in de commissie, die zitting zal houden te Utrecht: tot lid en voorzitter dr. W. C. de Graaff, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht; tot leden: dr. A. Groothoff en I. Slis W.zn. te Utrecht; tot plaatsverv. leden: A. C. Huysse te Utrecht; D. J. de Jong te Zaltbommel; C. Sleeswijk te Amsterdam en zijn aan de commissie toegevoegd als deskundigen mej. J. Bakker en J. H. Veene- klaas te Utrecht; tot plaatsv. deskundige A. H. Huibregtsen te Utrecht. c. in de commissie, die zitting zal houden te Groningen: tot lid en voorzitter dr. D. van Os, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen; tot leden: dr. J. A. J. Tonella en dr. L. M. van den Berg; tot plaatsv. leden: A. Fagginger Auer te Gro ningen; R. Karsten te Assen en H. W. Sonnega te Leeuwarden en zijn aan de commissie toe gevoegd als deskundigen B. S. Dicker en H. G. Groenhof te Groningen; d. in de commissie, die zitting zal houden te Amsterdam: tot lid en voorzitter P. van der Wielen, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; tot leden L. A. Boucy en P. H. de Wit te Amsterdam; tot plaatsv. leden G. C. E. Moesman. M. A. P. Sitsen te Amsterdam en H. T. de Groot te Hilversum. Te Oudendyk is het café „De Vriendschap" afgebrand, behoorende aan den heer J. Zeekant. Ook de heele inventaris ging verloren. Verze kering dekt de schade. In de boerderij van A. C. te Terheijden ont stond door onbekende oorzaak brand. Huis en schuur brandden af; ook de inboedel ging ver loren. Twee koeien bekwamen zulke ernstige brandwonden, dat ze moesten afgemaakt wor den. By afwezigheid der bewoners is te Val- kenswaard de woning van C. van Gerven afge brand. De heele inboedel ging verloren. Te Reuver (L.) zyn gisternacht huis, schuur en stalling van de landbouwster R. afgebrand. Ook de meubels verbrandden. Verzekering dekt de schade. Te St. Johannesga (Fr.) is de woning van den heer J. de Jong afgebrand. De bewoners, die reeds in bed lagen, moesten in nachtge waad vluchten. Het bergstadje Lenzerheide in Zwitserland, waar H. M, de Koningin eenigen tijd zal doorbrengen. DOODELIJKE AANRIJDING. Vijftienjarig meisje slachtoffer. Gisterenavond omstreeks 8 uur heeft op het Albeirdingh Thymplein te 's Hage een ernstig ongeval pl'aats gehad met doodelyk gevolg Een viertal meisjes, waarvan er twee op een fiets waren gezeten terwyl twee anderen de ry wielen aan den bagagedrager voortduwden, hadden oogenschynlyk veel pret en letten daar door niet op het verkeer. Zoo gebeurde het, dat toen even later een vrachtauto van den limo nadefabrikant S. uit de van der Kunstraat, be stuurd door den 26-jarigen chauffeur C. F. na derde, de meisjes de signalen hoorende plot seling in verschillende richtingen uiteen sto ven, waarby de 15-jarige H., wonende aan de Beetsstraat kwam te vallen en de chauffeur een aanryding niet meer kon verhinderen. De wagen ging het kind over het hoofd, dat geheel plat gedrukt werd. Het slachtoffer was op slag dood. Het lijk is naar het gemeentelyk ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Nader vernemen wy dat de chauffeur F. vol gens ooggetuigen geen schuld treft. Hy staat by zyn patroon als een voorzichtig ryder be kend. De politie stelt een nader onderzoek naar de schuldvraag in. Oneerlijk kantoorbediende meldt zich bij de politie. Men meldt ons uit Den Haag: Gisterennacht heeft zich, omstreeks 2 uur, aan het politiebureau Gevers Deynootweg ge meld een 26-jarige kantoorbediende uit Bos koop, die verklaarde in den loop van den laat sten tyd plm. 3200 te hebben verduisterd ten nadeele van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging te Boskoop. Hy is voor onderzoek in be waring gesteld. x VERDUISTERING TE TILBURG- Voor de rechtbank te Breda werd Donderdag de zaak behandeld tegen een 25-jarig winkelbe diende uit Tilburg, wlen ten laste was gelegd gedurende het tijdvak 31 October 1930 tot 13 Juni 1932 opzettelyk eenige duizenden gul dens, toebehoorende aan den heer J. J. H., be drijfsleider van den kunsthandel „Unique", zich wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Ook zou verdachte een bedrag in geld, toe behoorende aan den heer J. L. M„ waarvoor hy in opdracht van dezen effecten moest koopen, ten eigen bate hebben aangewend. Het O. M., waargenomen door mr. E. baron Speyart van Woerden merkte op, dat verdachte tal van zwendelpraktyken heeft toegepast en zich zoodoende meester gemaakt van de spaar centen van den heer M. Hy heeft schandeiyk misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. De officier eischte, wegens voort gezet misdrijf van verduistering een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden. De verdediger, mr. H. J. H. Scheidelaar, bepleitte uiterste clementie. Vonnis over 14 dagen. Voorzichtigheid die tot ongeluk werd. Gisterenmorgen wilde de heer J. Fokkema uit Leeuwarden, toen hy op den Harlinger- straatwég onder Dronryp van weerszoden een auto zag naderen, uit voorzichtigheid van zyn rijwiel afspringen hy het elkaar passeeren van de twee wagens. Deze voorzichtigheid werd echter zon ongeluk, want de man kwam door de gladheid van den weg te vallen. De be stuurder van de auto, die hem achterop reed, kon een aanrijding niet meer voorkomen, zoo dat de heer F. werd overreden. Ingeroepen geneeskundige hulp kon slechts den dood con- stateeren. De jonge mevrouw Beaufort nam een hamer op en sloeg het steenen spaarvarken kapot. Er lagen 'n paar geldstukken in. By elkaar nog geen tien gulden. Zorgvuldig telde zij het geld na. Er werd gescheld het was de melkboer en van 't groote fortuin werd iets afgenomen, dan kwamen de bakker, de groenteman en slager en het hoopje geldstukken werd steeds kleiner. Eindelijk was er niet meer dan ruim drie gulden over, maar, ja, de loopende schulden waren nu toch betaald, nu zou zij wel weer wat op crediet kunnen krijgen. Tom, haar man, had al maanden lang naar werk gezocht, steeds te vergeefs. En over drie weken was het Kerstmis, de eerste Kerstmis, die zy in hun huwelijk zou den vieren! Alles was naar den lommerd ge bracht, zelfs haar trouwring. Het jonge vrouwtje zou wel willen huilen, maar zy bedwong zich en ging in de keuken om het middagmaal klaar te makenHutspot met veel uien. Zy hoopte maar, dat de oude juffrouw, die beneden woon de, geen aanmerking zou maken op de lucht. Terwyl zy bezig was, liep haar man op straat: hij Was moe en had dien dag al heel wat men- schen aangesproken, om werk te krijgen, maar wie zou een krachtigen jongeman, die vroeger kapitein van een eigen zeiljacht was geweest en niets kende dan een beetje teekenen, in dienst nemen Een baantje werd hem aangeboden, maar daar kon hij pas het volgende jaar in Oc tober in dienst treden als portier bij een mu seum. Hij zou dan een uniform van vuurrood laken met gouden tressen moeten dragen. Ver ontwaardigd had hij geweigerd, dat was toch niets voor een Beaufort Ja, Tom behoorde tot die oude, trotsche en rijke familie, waarvan de hoofden steeds direc teuren van groote banken waren geweest. Ook zijn vader was dit. Het was een ruwe, stijfhoof dige man, die al zijn ondergeschikten deed sid deren en beven. Een jaar te voren had hij Tom uit zijn huis gejaagd. Diens huwelyk met Sally was de oor zaak niet. Sally was niet rijk,' maar van goede afkomstop het meisje was niets aan te merken. De reden was, dat Tom ronduit geweigerd had om bankier te worden. Hy wilde kunstenaar worden KunstenaarDe oude Beaufort had dat woord er uitgegooid op een toon, dat zelfs de leeuwen in den nabijzijnden dierentuin in hun hokken kropen. „Je bent een Beaufort" had hij gescheeuwd, „je bent geboren om bankier te zijn. En dat zul je worden, dat zweer ik „En ik wil niet" had de jonge Tom gezegd op een toon, die niet voor dien van zyn vader on derdeed. „Je bent een ingebeelde, verwaande gek" had zijn vader geantwoord. „Ik twijfel er aan of je wel in staat bent om iets te ondernemen, waar door je je brood kunt verdienen." „Ik zal het probeeren." „Je kunt verhongeren. En je behoeft bij mij niet meer te komen om ondersteuning." Zoo gingen zij uit elkander. Tom was be droefd. want hij hield van z'n vader. Maar hy wist ook. dat zijn vader nooit zou toegeven. In een groote winkelstraat bemerjrte Tom een rjj mannen, die er niet al te best uitzagen Er hins een plakkaat aan een deur. waarop stond: „Gevraagd een sterke man. om een machine voor lichaamsbeweging te demonstreeren. Zich te vervoegen tot J. Wicky, alhier." In de uitstalkast was een jonge man, die er vermoeid uitzag, bezig met zich te oefenen op een soort van roeiplank. Tom Beaufort wilde weggaan, toen hij het plakkaat gelezen had. Maar dan dacht hij aan Sally, aan Kerstmis 1 Geen 1 cadeautje voor haar, misschien zelfs geen fat soenlijk middagmaal op dien dagHij bleef staan en zag zichzelf in den geest, hy, een Beau fort in een roeipak in die uitstalkast voor de blikken van een nieuwsgierig publiek, aan gegaapt door Jan en allemanMisschien wel door vrienden, door andere Beaufort's, door zijn vader Hij sidderde. Maar opnieuw dacht hy aan Sally en aan Kerstmis en hij ging in de ry staan. Opeens kwam er iemand naar buiten. Het was J. Wicky zelf. Hij keek de menschen aan en wenkte Tom en deze volgde hem in het lokaal, „Kleed je uit" beval hij. Tom deed het. „BestJe bent aangenomen. Je werkt hier van 's avonds zes uur tot middernacht. Dertig gulden per week. Als je kans ziet een machine te verkoopen, krijg je een rijksdaalder extra. Tom voelde zich minder dan de modder onder zyn voeten op straat. Maar hij begroette zijn jong vrouwtje met een stralenden lach. „O, schat ik heb een baantje gevonden I" „O, heerlijk Prachtig En wat is het „Ik moet voor een firma in sportartikelen een machine verkoopen. Vrouwtje, ons fortuin is gemaakt En zoo kon men iederen avond tot midder nacht een stevige jongeman in een roeipak zien zitten in de uitstalkast van een smallen win kel, terwyl hy zijn spieren deed zwellen onder de inspanning van het heen en weer trekken van een machine tot versterking der ledematen. Als bleekzuchtige, zwakke jongens, aangelokt door dat schouwspel, naar binnen kwamen, daalde hij van zyn toestel af en bezwoer, dat hij vroeger even petieterig als zy was geweest en door het wonderbare toestel zoo krachtig was geworden. Hij had er een afkeer van. Hy haatte die vreeselijke machine, die hem het symbool leek van zijn verval. Maar zijn spaarpotje voor het cadeau op Kerstmis groeide aan. Op Kerstavond wilde hij, eer hij aan zyn werk zou beginnen, het geschenk koopen. Maar wat was dat De spaarpot was leeg en zijn vrouw was niet thuis. Toen hij terug kwam, zag hy, dat zij een groot pak in de kas verstopte. „Jij mag er niet aankomenzei zij en hy deed het niet. Den volgenden morgen staken zij de kaarsjes aan 'n goedkoop denneboompje aan. Hij gaf haar een nieuw steenen varken, meer kon hij niet geven. En zij haalde het pak uit de kast. Tom pakte het uit en stond als versteend. Het was een J. Wicky Magic Muscle-Maker Zij keek hem angstig aan en zei„O Tommy, ik ben bang, dat je er niet mee ingenomen bent." „Toch wel, schatzei hij. Ik ben er erg blij mee; het is juist wat ik noodig heb." Er werd gescheld. Een kruier kwam een pak brengen, aan Tom geadresseerd. „Wat kan dat wezen zei Sally verbaasd. Tom haalde er het papier af. Het was alweer een J- Wicky Magie Musclemaker. „Ik geloof, dat dit een vergissing is 1" zei Sally- ..Misschien hebben zij er niet aan ge dacht, dat ik het toestel meegenomen heb. Neen, kijk eens, er ligt een enveloppe op de zitting. Tom opende die en las „Beste Tom, Om Godswil, oefen je voortaan thuis. Ik heb je in die uitstalkast gezien. Dat is geen plaats voor een Beaufort. Maar je hebt toch lef in je body om zoo iets te dóen. Kom my eens opzoeken, de deur zal openstaan. Hierby een cadeautje voor Sally en iou. Zalig Kerst feestTHOMAS BEAUFORT Sr." Het cadeautje was een biljet van duizend gulden. K. Kleinzoon en diens vriend voor het gerechtshof. Donderdag stondien voor het gerechtshof te Leeuwarden terecht de 18-jarige timmerman A. M. en de 21-jarige bakkersknecht H. U., bei den te Musselkanaal. De eerste wordt verdacht van moord op zyn grootvader E. Huiting te Wessinghuizen, de tweede van medeplichtigheid aan diefstal met geweldpleging, den dood ten gevolge hebbend. De rechtbank te Winschoten had den eer sten verdachte veroordeeld tot 12 jaar, den tweeden tot 10 jaar gevangenisstraf. Dr. F. F. Hazelhoff te Groningen achtte bei den toerekenbaar. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de reentbank. Mr. Heres Diddens vroeg clementie voor verd. M. Mr. Stoel achtte, wat betreft verd. U. het ten laste gelegde niet bewezen en drong subs, eveneens aan op clementie. Vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. In den nacht van 11 op 12 Mei van het vorige jaar schrok de 36-jarige juffrouw G. v. P. te Amsterdam plotseling wakker: er bevond zich een man in haar slaapkamer. Zy voelde een hand haar keel omklemmen, de vrouw sloeg de hand weg. Met een hard voorwerp sloeg de man haar op het hoofd en op haar hulpgeroep kwamen haar ouders uit de kamer naast de hare te hulp. De indringer keerde zich toen tegen den vader van de juffrouw en gaf ook hem eenige slagen op het hoofd. Toen het eindeiyk gelukt was licht te maken, was de aanvaller verdwenen. De juffrouw meende in den indringer de man te herkennen, waarmee zy acht jaar ge leden verloofd was geweest. Deze betrekking was echter reeds lang verbroken, doch de man drong er steeds weer op aan de relaties te herstellen; zyn argumenten werden steeds krachtiger en de juffrouw begon bang te wor den voor zyn dreigementen. De vroegere ver loofde van de juffrouw werd gearresteerd; hy is een oude bekende van politie en justitie. Donderdag stond hij voor de 5de Kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van poging tot moord, subs, was opzettelyk zware mishandeling ten laste gelegd. Voorts had hij zich nog te verantwoorden wegens mishande ling van den vader van de juffrouw. Nadat de dagvaarding was voorgelezen, was de beurt aan het strafregister. Het bleek, dat hierop byna alle delicten uit het wetboek van strafrecht voorkomen, hy is o.a. reeds eerder wegens poging tot moord veroordeeld. Van zijn laatste dertig levensjaren had hy er reeds 24 in de gevangenis doorgebracht. Op de vraag van den president mr. De Vries of hy de daad bekende, antwoordde verdachte, dat by zich van het gebeurde niets meer herin nerde. De psychiater-deskundige dr. H. J. Overbeek, achtte verd. wel toerekeningsvatbaar; desk. was van oordeel, dat verd. die epilepticus is, wel in een toestand van bewusteloosheid kan hebben gehandeld. De geheugenisstoornis si muleert verdachte waarschijniyk. Hij wlist er op, dat verd. behoort tot een geslacht van mis dadigers, dat bezig is uit te sterven. De juffrouw, die thans weer zoover hersteld is, dat zy verklaringen voor de rechtbank kon afleggen, vertelde, dat de man haar meermalen had bedreigd. Op den bewusten nacht had zy den man niet pertinent herkend. Ook de vader en moeder van het meisje herkenden verd niet pertinent. Verschillende getuigen waren verd. dien nacht in de nabyheid van de woning tegen gekomen of hadden hem uit het raam gezien, zy herkenden verd. min of meer positief. De Officier van Justitie, mr. B. Kist, achtte zoowel de poging tot moord als de mishandeling bewezen en vorderde een gevangenisstraf van vyftien jaar (het maximum voor poging tot moord). De verdediger mr. Th. J. Eskens achtte het bewys allerminst geleverd. Van kalm beraad rustig overleg en opzet tot dooden is niets ge bleken. PI. drong bij een eventueele veroordee ling aan op plaatsing in de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen, daar verd. de een zaamheid van de cel niet kan verdragen. De uitspraak werd bepaald op 16 Febr. a.s. Vermindering van straf voor het Arnhemsche Hof. Het gerechtshof fe Arnhem deed Donderdag uit spraak in de zaak tegen G. J. S„ die door de rechtbank te Tiel wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbend, werd veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. Verdachte heeft in den nacht van 24 op 25 September van het vorige jaar te_ Zuilichem de 19-jarige A. van H. met een mes in den buik gestoken, aan de gevolgen waarvan deze spoe dig daarop is overleden. Het Hof heeft het vonnis vernietigd en den verdachte opnieuw veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Verdediger was mr. E. van Zinnicq Bergmann advocaat te 's-IIertogenbosch. Alcohol en vermoeidheid. De Haarlemsohe rechtbank heeft Donderdag 2 chauffeurs veroordeeld, die een doodelyke aan ryding veroorzaakten. De 30-jarige vrachtryder J. D., te Haarlem, zat in den avond van 24 October jl. dronken achter het stuur, waardoor hy in de Anthonie- straat den 73-jarigen J. Raaphorst tegen een muur knelde, tengevolge waarvan de oude man overleed. De officier van justitie eischte we gens dood door schuld negen maanden gevan genisstraf. De rechtbank veroordeelde verdach te tot 9 maanden gevangenisstraf en intrek king van het rijhewys voor een jaar. Een 36-jarig chauffeur, te Scheveningen, be stuurde op den Vogelenzangscheweg te Bloe- mendaal een touringcar. Doordat by een dienst- week van 112% uur achter den rug had, was hy vermoeid en manoeuvreerde plotseling ver keerd met zyn wagen. Een 22-jarige jongeman uit IJmuiden werd daardoor van zyn rijwiel ge slingerd en was spoedig dood. De officier van justitie eischte een hechtenis- straf van zes weken.' De verdediger wees op de slechte arbeidsbepalingen in dit bedrijf. De rechtbank veroordeelde den chauffeur tot 1 maand hechtenis. INVOER FIJNE ZADEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand Januari 1933 aan fyne zaden w.erd ingevoerd: maanzaad (papaverzaad) 10.080 kg.; karwyzaad 23.464 kg.; kanariezaad 466.276 kg.; bruin mosterdzaad 29.053 kg. en geel mosterdzaad 51.440 kg. 'n Mensch, die geen telefoon bezit, is 'n geluk kig mensch, omdat hij voor 'n probleem-meer in z'n leven gespaard is, en wel het probleem van het zich fatsoenlyk aandienen per teiefoon. Daar wordt verhaald, dat Keizer Karei van Oostenrijk aan het Isonzofront verbinding zocht met een batterij aan de voorste linie. Hij pakte de haak van de telefoon en riep: „Hallo, hier Karei Keizer". En het antwoord luidde: „Hallo, ja, hier, Paus Pius X!" Dat was een evident bewys, voor het feit, dat de Keizer zich op 'n onhandige wijze had aan gediend. Verreweg de meeste menschen stellen zich tevreden met alleen en louter: Hallo te roepen, met verheffing van stem Halloooo te herhalen, Halllo te bevelen en eindelyk Hallloooo te brullen. Deze methode kan de onuitroeibare methode van onverstand wezen, maar ook het bewys van sluwe listigheid. Want op datzelfde Hallo, dat niet voorzien wordt van een naamkaartje, kan men van zichzelf beweren, dat men voor veertien dagen op zakenreis is gegaan, dat men z'n oudere broer is, dat men juist met 'n reisgezelschap op de Middellandsche Zee dobbert en nog veel meer fantastische dingen. Met precies dezelfde intentie kan men kortaf Hallo vervangen door: Ja! Maar (dit is 'n streng persoonlijke meening), dit naamlooze, brute ja is hyperonhebbelijk, super-antipathiek. Dat ja is 'n ezelsgebalk, waardoor duidelijk heenklinkt: wat moet je vamme, wat isser nauweer en der gelijke hoffelykheden. U moet voor de aardigheid eens 'n jongen dok ter opbellen: „Hier is het dienstmeisje (resp. de zuster, de mama, de verloofde) van dokter Koorts. Dokter is op het oogenblik naar een ern stig geval. Ik zal hem de boodschap overbrengen. Ja, vandaag zal hij nog komen. Dagge Opletten: nooit wordt zoo'n gesprek beëindigd met dank u, zooals dat behoorlijk gebeurt als men den slager opbelt. Indrukwekkend is het, als men langs den draad te hooren krijgt: „Hier secretariaat" 'n Heel secretariaat aan de telefoon. Menschen, met 'n kwaad geweten, met 'n voor zichtig karakter, met 'n onbelangrijk verleden, met weinig illusies, melden zich alleen met hun nummer: Hallo, hier 26200. Het dienstmeisje van m'n tante d'r vriendin verwacht altijd om tien uur een telefroontje van haren beminde, die huisknecht is by den profes sor, bij wien ik Romeinsch recht geloopen heb. Het gaat hier niet om het vertrouwelijk karakter dat misschien door die relatie bestaan kon heb ben tusschen mij en het Romeinsche recht, maar veeleer om den klokslag van tien uur, het uur, dat de beminde luchtig 'n plumeau over de pa perassen in 'n professorenwerkvertrek haalt, wel ken plicht hy meteen benutte om zijn beminde te schellen. Het meisje van m'n tante d'r vriendin stoot dan ook trouw het impulsieve woord: schat door den draad, 'n Paar keer had ze den slagers- of kruideniersjongen, maar één keer den profes sor zelf. Correcte menschen, met 'n duitje op de spaar bank en 'n stuivertje op de bank, mitsgaders 'n ongerept geweten, schromen niet zich per tele foon voor te stellen, als waren ze op 'n proipi- nentenbal: „Hallo, u spreekt met Snim Witker". Ieder wordt onwillekeurig nieuwsgierig gemaakt met dat „u spreekt met" en het hooren van den naam Snim Witker is dan een blijde sensatie. Een ding gelieve men wel te bedenken ver gun ons die goede raadgeving, die men jammer genoeg, nog in geen telefooncel heeft opgehan gen Zooals uw geluid in den eenen horen ge roepen wordt, zoo komt het er uit den anderen horen uit. Wie dus met zijn verkeerde been uit bed ge stapt is, moest eigenlijk niet telefoneeren. Laat liever den haak van het toestel af, en laat den anderen kant van de draad in de meening. dat ge in gesprek zijt. Dat verhoogt trouwens in dezen crisistyd uw crediet, hoogstwaarschynlijk niet onaanzienlijk. Buiten dat alles om, blijft toch waar, dat een mensch zonder telefoon gelukkiger is dan die met dat wonder der techniek. Hij wordt in zyn slaap niet gestoord; niemand zal controleeren of hij thuis is; een van de tallooze schepselen, die geen jaartallen en zelfs geen telefoonnummers kunnen onthouden, kan hem niet noodzaken, om het lekkere kluifje weer in de soep terug te leg gen, omdat er door 'n „verkeerd aangeslotene" opgebeld wordt. Van geen mensch heeft hij last: noch van den Sjah van Perzië, noch van zyn schoonmoeder (indien deze niet by hem in woont). Zoo gelukkig is deze bezitlooze mensch, (bezitloos dan altijd in dezen context opgevat) dat hij, wanneer hy al eens van een vreemd toestel gebruik maakt, het zoo schuchter, zoo bescheiden, zoo hoofsch doet als niemand anders: „Jaja, ik ben 't zelf.... waarmee kan ik u van dienst zyn?" Menschen zonder telefoon zijn zoo gelukkig, dat ze den hemel op aarde hebben. Want in den hemel is er geen telefoon. Tenminstedat denk ik, dat hoop ik. Het zij zoo. Amen. Hoogeschool voor economische en sociale wetenschappen. TILBURG, 3 Februari. Geslaagd voor het candidaats-examen handelswetenschappen de heeren H. L. Vorstenbos, Den Haag en Ch. A. Adriaans, Maastricht. Gisteren werden aan de Coöperatieve Tuin bouwveiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden" G.A. aan den Persoonsdam te Rotterdam de eerste aardbeien aangevoerd door de tulndery L. Vijfwinkel, kweekery „Santa Rosa", te Rockanje. BEELDTELEGRAMMEN. De directeur-generaal der P.T.T. maakt be kend, dat de gelegenheid Is opengesteld tot het wisselen van beeldtelegrammen met Oostenryk, Zweden, Grooit-Brittannië en de Vereenigde Staten van Amerika, door tusschenkomst van Duitschland. BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Assen stond gisteren te recht A. L. v. M. verpleegde te Veenhuizen, die aldaar opzettelyk brand heeft gesticht in een hooiberg. Het O.M. eischte vier jaar gevangenisstraf. IN HET HOOFDKUSSEN GESTIKT. Toen mevr. W. te Osse, Donderdag haar baby uit het bedje wilde nemen, kwam zy tot de ontdekking, dat de kleine dood was. Het bleek, dat het kindje in het hoofdkussen was gestikt. WIELRIJDERS EN TRAMVERKEER By het rijden ten opzichte van trams zyn de volgende punten in acht te nemen: 1. Langs een stilstaande tram niet pas seeren, als er niet voldoende ruimte voor de in- en uitstappende passagiers overbhjft. 2. Een tram mag niet linke worden inge haald, ale men daardoor op de linkerhelft van den weg komt. 3. Tusschen twee elkaar voorbijgaande, trams doorglippen, ie hoogst gevaariyk. GEZONDHEIDSRAADj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6