ZEETIJDINGEN. MAANDAG 6 FEBRUARI 1933 KOTTERDAMSCHE RECHTBANK. *Dr. WILLEM MENGELBERG. Op zijn terugkeer valt voorloopig niet te rekenen. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". REGEERING EN VOLKSRAAD. ROOFOVERVAL TE GEFFEN. Oude vrouw in haar winkeltje neergeslagen. DADERS GEVLUCHT. GEMASKERDE ROOVERS. LOONSVERLAGING IN DE ALMELOSCHE TEXTIEL. OP ZOEK NAAR GOUD. ZWARE BRAND TE APELDOORN. WAPENSMOKKEL HOUDT AAN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. ERNSTIGE AANRIJDING. MR J. J. VAN BOLHUIS. DE GODSDIENSTSTRIJD IN JOEGO-SLAVIE. WORDEN DE J ESUIETEN VERBANNEN MARKTBERICHTEN. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. Mk- BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Zitting van 2 Februari. Verduistering. De 32-jarige kantoorbediende M. H. heeft terechtgestaan als verdacht van verduistering van een aantal vesten en pullovers, die hij als monster had ontvangen van de fabrikant P. v. Mechelen te Antwerpen, gepleegd in November 1930. Deze verduistering zou gepleegd zijn in België, dan wel in Rotterdam. Voor dezelfde zaak is verdachte in België bij verstek veroor deeld wegens het misbruik maken van vertrou wen. Verdachte ontkende. Hij had, in verband met een mogelijke levering aan de firma Gerzon, aan den fabrikant gevraagd of hij de monsters mocht meegeven. Dat zou de fabrikant goed ge. vonden hebben. De fabrikant, als getuige gehoord ontkende, dat hem verlof gevraagd was de monsters af te geven. Volgens hem is de voorgespiegelde levering aan de firma Gerzon zwendel geweest. Verdachte heeft toen zekeren de Rees geïntroduceerd die getuige allen per telefoon gesproken heeft, maar die steeds ge weigerd heeft bij getuige te verschijnen. Nadat nog een paar getuigen gehoord zijn heeft het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schut ter geëischt 4 maanden gevangenisstraf. Dronken achter het stuur. De 41-jarige handelsreiziger F. J. A. G, F. uit Schiedam was in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Brielle, waarbij hij was veroordeeld tot 10 dagen hechtenis, omdat hij in beschonken toestand een auto had be stuurd. Ook de ambtenaar van het O. M. was in appèl gekomen. Het bleek, dat verdachte met zijn auto op den Brielschen weg bij Oostvoorne van den weg in de sloot gereden was. Tijdens een onderhoud met den veldwachter, was hij in een voorbij rijdende auto gestapt en de veldwachter heeft hem in een andere auto moeten achtervolgen. Volgends den veldwachter was verdachte dron ken. Deze had toen hij op het politiebureau te Brielle was, gewild, dat een dokter zou consta- tecren dat hij niet dronken was. Die dokter was verschenen en thans verklaarde deze genees heer dat hij niet had kunnen constateeren, dat verdachte beschonken was geweest. F - werden nog eenige getuigen gehoord, waar na het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer eischte 10 dagen hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De verdediger mr. W. A. Hoek uit Schiedam achtte niet bewezen dat verdachte onder drank invloed de auto had bestuurd, hij concludeerde tot vrijspraak. De 25-jarige bedrijfsleider L. B. J. v. d. T. eveneens uit Schiedam was tot 100.- boete subs 10 dagen hechtenis met 1 jaar ontzegging veroordeeld, ook omdat hij in dronkenschap een auto bestuurd had. De auto had rare capriolen gemaakt in de le Middellandstraat, waar een verkeerspaaltje was omver gereden, waarna de auto was omgevallen. Twee der inzittenden wa ren gewond naar het ziekenhuis gebracht. Ook deze menschen waren onder drankinvloed ge weest. Het O. M. heeft na het getuigenverhoor geëischt 14 dagen hechtenis met 1 jaar ontzeg, ging Ook in deze zaak heeft mr. W. A. Hoek vrijspraak bepleit. Brandstichting. Vervolgens heeft de rechtbank behandeld een Uitgestelde zaak tegen den 26.jarigen schilder A. P. te Cappelle a.d. IJssel, die zich te verantwoor den heeft gehad terzake dat hij op 26 Novem. ber 1931 brand zou hebben gesticht in de schuur van E. Lith, aan den Bermweg te Capelle a.d. IJssel, welke bij hem als schilderswerk plaats in gebruik was, van welke brand gemeen gevaar te duchten was geweest voor twee in de nabijheid gelegen woningen. Het O.M. had bij de eerste behandeling 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf geëischt. Doch de rechtbank wees de stukken terug naar den rechter-commissaris om alsnog een onderzoek in te stellen naar den financieelen toestand van verdachte en naar de 50.die kort voor den brand zijn betaald voor meubelen die geschonken zouden worden aan de ouders van verdachte's meisje, die hun zilveren bruiloft vierden. Er worden nu vier getuigen a charge en 15 getuigen a décharge gehoord. Uit hun verklaringen bleek dat verdachte ten tijde van den brand een zakenschuld had van 300. Aan zijn ouders had verdachte nog ruim 200 schuld, waarvoor hij zijn motorfiets in pand had gegeven. Het meisje van verdachte heeft bij de ouders van verdachte de 50 gehaald om het geschenk te betalen. Na zijn arrestatie is op verdachte een bedrag van ruim 50.gevonden. Twee postbeambten, die zich beriepen op hun ambts eed legden hun verklaringen in een zitting met gesloten deuren af. Ook over de verzekering van 4000 die later verhoogd is tot 5000 werden verklaringen af gelegd. De verzekeringsmenschen vonden de verzekeringssom, er rekening mee houdende dat in het risico ook de goederen van derden waren begrepen, niet te hoog. Het O.M. herinnerde er aan. dat reeds uit de eerste behandeling is gebleken, dat alles er op wees, dat verdachte den brand heeft gesticht. Een alibi heeft hij niet kunnen opgeven. Hij zat financieel omhoog en hij had belang bij den brand. De brand is ernstig geweest. Bewoonde gebouwen staan er vlak bij. Een zieke is nog uit huis gedragen moeten worden. Het O.M. bracht hulde aan het minutieuse onderzoek van den veldwachter Struihoven. Het O.M. meent, dat er geen reden is verandering te brengen in zijn eisch van 2% jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. L. J. Hymans v. d. Bergh heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat ef van een bewijs van verdachte's schuld geen sprake is. Pleiter concludeert tot vrijspraak. Uitspraken 16 Februari. De rechtbank heeft veroordeeld: B. N. C. M. 20 jaar, chauffeur wegens het aan zijn roekeloos en onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat op 16 Mei op den 's-Gravenweg te Cappelle a.d. IJssel twee melkwagens, die aan den rechter kant van den weg stilstonden wer den aangereden, waarbij de melkrijder P. C. Molenaar zulk een duw kreeg, dat hij in de sloot viel tengevolge waarvan hij het linker bovenbeen had gebroken, tot 1 maand hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Zooals men zich herinneren zal, heeft dr. Willem Mengelberg in December eenige con certen moeten afzeggen wegens een medische behandeling, die hij moest ondergaan. De verwachting, dat de dirigent de uitvoe ring van de Wagnervereeniging weer zou kun nen leiden ging niet in vervulling. Naar wij thans uit betrouwbare bron ver nemen, valt voorloopig op een terugkeer van dr. W. Mengelberg en een hervatten van zijn werkzaamheden te Amsterdam niet te rekenen. Keizer Hiro-Hito van Japan inspecteert de troepen. Besprekingen in Den Haag Aneta Holland meldt: Naar aanleiding van de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën heeft hedenochtend een bespreking plaats gehad tusschen den Minister van Koloniën en de Minister van Defensie. Nader overleg met den voorzitter van den ministerraad heeft plaats gehad. Hedenavond vergadert de ministerraad. In verband met de verschillende besprekin gen welke door den Minister van Defensie moeten worden gevoerd in verband met de ongeregedheden in Indië is de audiëntie van Z.Exc. voor hedenmiddag afgelast. Naar men weet hadden de leden van het Cambo, het comité van actie, samengesteld uit den bond van madine-schepelingen en den bond van marine-onderofficieren hedenmiddag een audiëntie bij den minister verzocht, ter bespre king van den toestand van het marineperso neel. Deze heeren zouden nu door den secretaris generaal worden ontvangen. „Een allerellendigst voor val" zegt minister Deckers Wij hadden hedenmorgen een kort onder houd met den minister van Defensie. Minister Deckers, die den heelen morgen in conferentie was geweest met den minis ter van Koloniën en andere autoriteiten, noemdle het gebeurde met „De Zeven Provin ciën" een aller-ellendigst voorval. Met span ning zag de minister nadere berichten uit Indië tegemoet, daar tot op dat oogenblik de berichten nog te onvoldoende waren om zich een juist denkbeeld te vormen van het geen zich aan boord vad „De Zeven Provin ciën" heeft afgespeeld. Met aandacht worden ook de vorderingen van het eskader gevolgd, dat „De Zeven Pro vinciën" tegemoet vaart en wat de ontmoeting der strijdkrachten zal opleveren. Verklaring in den Volksraad BATAVIA, 6 Februari. (ANETA.) De voorzitter van den Volksraad opende de vergadering hedenmorgen met de volgende mededeeling: „Mijne heeren, sedert de vorige vergadering gesloten werd, heeft zich een belangrijke en ernstige gebeurtenis afgespeeld met een der oorlogsschepen. Ik spreek de hoop uit, dat dit incident en ook alle machinaties, doie daaraan mogelijk ten grondslag liggen, door de regeering spoe dig en volstrekt afdoende tot een einde zullen worden gebracht. Wat wij noodig hebben in dit zwaar getrof fen land, zijn geen bedenkelijke avonturen, maar arbeid en rust. Ik stel u voor, rustig aan den arbeid te gaan". Deze verklaring werd met applaus ontvan gen. Een protest demonstratie. MEDAN, 6 Februari. (ANETA). De ,,Deli-Couramt" meldt, dat „De Zeven Provinciën" een telegram heeft gericht tot de wereldpers, waarin het volgende wordt mede gedeeld: De „Zeven Provinciën" is in handen van de bemanning. Wij zijn plan, naar Soerabaija te varen. Wij hebben geen geweld in den zin en zullen één dag voor Soerabaija offcieel het commando overgeven aan den commandant van de „Zeven Provinciën". Het is ons doel om een protest te uiten tegen de onrechtvaar dige salarisvermindering en tegen het inhecih- tenisnemen van hen, die daartegen hebben ge protesteerd. Er zijn geen gewonden aan boord en aan boord is alles wel. w.g. De bemanning Deze proclamatie werd door den radio-zender van de „Zeven Provinciën" uitgezonden in het Nederlandsch en vervolgens in het Engelsch. Zaterdagavond te omstreeks kwart over ze ven is een onbekende binnengedrongen in den winkel van de 73-jarige mej. Betje van Dijk. De onverlaat heeft getracht de vrouw te wurgen en haar met een zwaar voorwerp, -vermoedelijk een ijzeren staaf, een ernstige wonde aan het hoofd toegebracht. Badend in haar bloed is de vrouw in elkaar gezakt. Zij verloor evenwel niet het bewustzijn. Even later kwam een twee de onbekende, die eenige, voor de vrouw on verstaanbare woorden, sprak. Beide kerels zijn toen per fiets gevlucht. Zij zijn in de richting Den Bosch gevlucht. Mej. Langens, die toeval lig passeerde, heeft de oude vrouw de eerste hulp gebracht, terwijl zij tevens de marechaus see van het misdrijf in kennis heeft gesteld. De brigades van Ooss en Geffen hebben een on derzoek aangevangen. Maken vijf gulden buit. Zaterdagavond om zeven uur is te Oss de lS-jarige bakkersknecht van den Akker door een drietal gemaskerde mannen overvallen, die hem van zijn geld, vijf guldens ongeveer, be roofden. De jongeman had juist even te voren de door hem ontvangen gelden afgedragen. De daders zijn onbekend gebleven. Een directe actiestaking. Men meldt ons uit Almelo: Hedenmorgen, den eersten dag van öe week, waarin de loonsverlaging ingaat, zijn op de meeste fabrieken de arbeiders gewoon aan het werkgegaan, behalve in de spinnerij en de oude weverij der firma Ten Cate. Hier is het groot ste deel der arbeiders buiten de fabriek ge bleven. Getallen zijn nog niet op te geven. Een groot aantal menschen staat of loopt in de omgeving en tracht hen, die de fabrie ken willen binnengaan, tegen te houden. De schatten van de Lutine. In de havens te Nijmegen ligt thans het mo torschip „Flevo" met een lading van 60 ton ijzer en staal, welke de onderdeeltn vormen voor den grooten trechter, welke gebezigd zal worden bij het opsporen der goudschatten van de „Lu tine'', welk schip indertijd gezonken is nabij Terschelling. De „Flevo" zal nog eenige dagen in de Nij- meegsche haven blijven liggen in afwachting van nog meer onderdeelen, bestemd voor de in stallatie der apparaten, welke noodig zijn bij deze moderne gouddelverij. De verschillende ap paraten worden per trein uit Dortmund naar Nijmegen overgebracht. Opslagplaatsen van kurk verwoest. Zaterdagavond tegen 7 uur ontstond door onbekende oorzaak, vermoedelijk door broeiing van de kurk, een felle brand in de N.V. Kurk- fabriek, van den heer B. Geerdink, gelegen aan het Apeldoornsch-Dierensch Kanaal onder Beekbergen. De brand werd op bovengenoemden tijd door omwonenden ontdekt, die terstond de Beekbergsche brandweer waarschuwden, welke spoedig ter plaatse aanwezig was, en dadelijk den strijd tegen een ontzettende vuurzee be gon. Een groote overdekte opslagplaats, ge vuld met kurk, stond in lichte laaie. De Beek bergsche brandweer kon echter het vuur, dat werd aangewakkerd door den sterken Zuid- Westen-wind, niet bedwingen, zoodat de in geroepen hulp van de Apeldoornsche brand weer noodig en welkom was. Het vuur werd nu met 10 stralen bestreden. Toch kon niet voorkomen worden, dat de vlammen naar een tweede gebouw oversloegen, eveneens met geroosterde kurk gevuld. Ook dit gebouw werd een prooi der vlammen. De sterke wind, maar meer nog de dikke, opdwarrelende rook wolken, die een beletsel waren om het vuur op de juiste plaats aan te tasten, bemoeilijk ten op ernstige wijze het blusschingswerk, waarmede de Apeldoornsche brandweermannen tot Zondagmorgen half tien in actie bleven, het verder aan hun Beekbergsche collega's ovelatend. Het gebouw, waarin zich de machines be vinden, is gespaard gebleven; daarentegen ging een groot gedeelte van de voorradige grondstoffen verloren. Vijftien revolvers op het lichaam. Zaterdagmiddag werden door de maréchaus see te Arcen, nabij het veer naar Broekhuizen, twee jongelui afkomstig van Well, aangehou den, daar zij door hun verdachte en onrustige houding, de aandacht trokken. Bij onderzoek bleek, dat een der jongelieden een koord om zijn middel had gebonden waaraan vijftien gloednieuwe revolvers waren bevestigd. Bij on dervraging gaven zij toe voornemens te zijn ge weest, deze vuurwapens Duitschland binnen te smokkelen. Nadat proces-verbaal tegen hen was opge maakt werden de jeugdige revolver-smokkelaars weer op vrije voeten gesteld. De vuurwapens zijn in beslag genomen. B-urgemeester van Horn zeer ernstig gewond. Zondagmiddag is de heer A. Derkx, burge meester van Hom, toen hij de woning zijner ouders in Nunhem verliet, aangereden Hoor den auto van den heer Hermans te Helden. De burgemeester kreeg een ernstige schedel breuk en brak het rechterbeen op twee en het linkerbeen op één plaats. Voorts liep hij een armfractuur op. In zorgelijken toestand werd hij naar het St. Laurentiusgasthuis te Roer mond vervoerd. Vanmorgen was hij iets beter, doch nog niet buiten gevaar. Den autobestuurder treft geen schuld. Wielrijder levensgevaarlijk gekwetst, een koe gedood. Op den weg tusschen Helmond en Bokel reed de heer D. uit Gemert met zijn auto in volle vaart in op den wielrijder N., die een koe aan een touw meevoerde. De koe werd ge dood, de fiets vernield, terwijl de heer N. een hersenschudding opliep, zoodat men voor zijn leven vreest. Hij is naar het R. K. Gasthuis te Helmond overgebracht. BRANDEN. Zondagavond om half zes is brand uitge broken in het photografiscfa atelier van de firma Meyer op den Tiendeweg te Gouda. Het vuur werd met vijf stralen door de brand weer bestreden, niettemin brandde de geheele bovenverdieping uit. De brandweer wist het brandgevaar voor de belendende perceelen te bezweren. De brand- en waterschade bedraagt 16000 gulden. DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. In verband met de staking in het visscherij- bedrijf te IJmuiden meldt men ons, dat de bur gemeester van Velsen, mr. F. Rambonnet, in zijn functie van buitengewoon bemiddelaar, het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft uitgenoodigd tot een bespreking hedenmorgen, 6 Februari,op het gemeentehuis te Velsen. welk verzoek door den centralen bom u aanvj Gehuldigd bij zijn zilveren jubileum. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als journalist is mr. J. J. van Bolhuis, parle mentair redacteur en tooneelrecensent van de „Nieuwe Rotterdamscihe Courant", Zaterdag, middag op buitengewoon hartelijke wijze ge huldigd op een receptie in hotel Paulez te Den Haag. Een groote kring van autoriteiten, collega's uit Den Haag en andere plaatsen en vrienden van den heer van Bolhuis was daar aanwezig, toen om 4 uur de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen werd binnengeleid. Onder degenen, die persoonlijk van hun be langstelling bij deze huldiging blijk gaven, werden opgemerkt de ministers mr. Reymer en mr. dr. Donner, de oud-minister mr. van Gijn, de president van de Eerste Kamer, mr. W. baron de Vos van Steenwijk, verschillende Eerste en Tweede Kamerleden en directie en hoofdredactie der Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. De heer D. Hans vertegenwoordigde den Ne- derlandsche Journalistenkring, van welks be: stuur nog enkele leden aanwezig waren; de heeren Vesters en Hulsman kwamen namens de R.K. Journalistenvereeniging. Eerste spreker was de voorzitter van het huldigingscomité, de heer G. Polak Daniëls, die er aan herinnerde, hoe de heer van Bol huis, der traditie getrouw, reeds op hartelijke wijze gehuldigd is op de „Nieuwe Rotterdam sche Courant. Spr. getuigde namens de vrien den van hun waardeering voor den jubilaris en zijn werk. Hij deelde vervolgens mede, dat de giften van velerlei zijden voor dit jubileum rijkelijk zijn gevloeid. Den jubilaris zal een geschenk in geld worden gegeven, maar daarnevens bood spr. uit naam van het comité aan een boekenkast en daarbij twee historische wer ken voor 400 jaar geschreven door een der voorvaderen van mr. van Bolhuis en thans uitgegeven door het Historisch Genootschap, met critische aanteekeningen van Jhr. J. A. Feith en prof. H. Brugmans. Daarna trad mr. Knottenbelt naar voren om namens de liberale Tweede Kamerfractie uiting te geven aan zijn groote waardeering voor den arbeid van mr. van Bolhuis gedu rende 25 jaar verricht. De volgende spreker was de heer D. Hans, voorzitter van den Nederl. Journalistenkring, die zich in een geestige toespraak, hoofdzake lijk tot de echtgenoote van den jubilaris richtte. Mr. Joh. J. Belinfante voerde het woord als redacteur van De Vrijheid, waarna de heer Tersteeg sprak, namens de Amsterdamsche Pers en mr. Swart namens de Rotterdamsche Journalisten Vereeniging. Mej. Joh. Westerman voerde het woord als presidente van de vrouwengroep van den Vrij heidsbond, terwijl de heer G. Nijpels den heer van Bolhuis huldigde voor zijn werkzaamheden voor de Indische Gids en de heer J. B. Vesters namens de R.K. Journalistenvereeniging de sympathie en waardeering schetste, welke mr. van Bolhuis ook bij niet-geestverwanten ge- niet. Tenslotte sprak de heer B. Canter, die de toonneelsehrijver mr. van Bolhuis als tooneel recensent huldigde. De jubilaris heeft daarna hartelijk dank ge zegd voor de hem gebrachte hulde. Een schat van bloemen prijkte in de salons. Een stapeil telegrammen was gezonden. Belangrijke verklaringen van den aartsbisschop van Zagreb. Aan de „Hrvatska Strana" ontleenen wij de volgende belangrijke verklaringen van mgr. Anton Bauer, aartsbisschop van Zagreb. Na de publicatie van het herderlijk schrij ven van het Joegoslavische episcopaat, waar in de ideologie van Tyrsj en de door de Joego slavische sokols gegeven opvoeding wordt ver oordeeld, is tegen het episcopaat en de Katho lieke Kerk een felle campagne begonnen. Op alle beleedigingen, laster en bedreigingen, antwoord ik slechts dit eene: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen". Ik ken de woorden van den Zaligmaker: „Zalig zijt gij, wanneer men u zal vervloe ken, vervolgen en belasteren om Mijnent wille". Niettemin wil ik op enkele punten wijzen: le. Men brengt het bisschoppelijk schrijven in nauw verband met de stellingen van be paalde politieke leiders. Ik verklaar echter uitdrukkelijk, dat ons schrijven daarmee in geenerlei verband staat. Na nuttelooze po gingen, welke bijna vier jaar geduurd hebben, na mondelinge vragen en memoranda, welke op de verschillende bisschopsconferenties volgden, hebben de bisschoppen in hun bijeen komst van 17 November 1932 den tekst van het schrijven definitief vastgesteld. Op mijn voorstel besloot men echter, het niet terstond te publiceeren, wijl men mij opnieuw beloofd had, de kwestie der Sokols spoedig te regelen. Ons schrijven heeft een zuiver godsdienstigen inhoud. 2e. Men beweert, dat de Jesuieten per soonlijk verantwoordelijk zijn voor de publi catie van dit schrijven, ja zelfs dat zij de samenstellers ervan zijn. Men heeft daarom hun verbanning uit Joegoslavië geëischt. Ik verklaar met nadruk, dat de Jesuieten op geenerlei wijze aan dit schrijven hebben medegewerkt. Ik weet en verklaar hier openlijk, dat men te Belgrado reeds lang den wensch te kennen heeft gegeven, dat de Jesuieten uit Joego slavië zullen worden uitgewezen en dat in dien zin ook in de bladen is geschreven. Op Kerstdag van het vorig jaar bracht een hoog staatsambtenaar uit Belgrado mij het bericht, dat „iemand" een wet tot verbanning der Jesuieten voorbereidt. Bij de voorbereiding van deze wet kon men ons schrijven niet als reden tot dezen maatregel aanhalen, daar nie mand er in December iets van wist. 3e. Verder zegt men, dat ons schrijven ge publiceerd is op bevel van den H. Stoel en zelfs op verlangen van Mussolini. Deze laatste bewering vervult mij met een gevoel van afgrijzen en ik wijs haar met ver ontwaardiging af. Wat den H. Stoel betreft behoeft men slechts uiterst weinig van de diplomatie van het Vaticaan af te weten, om te begrijpen, dat dit eenvoudigweg onmogelijk is. Alleen de helsche haat tegen de Katholieke Kerk kon een dergelijken laster verzinnen. De geheele verantwoordelijkheid voor dezen brief rust enkel en alleen op ons, Katholieke bisschoppen van Joegoslavië. Om zuiver gods dienstige motieven hebben wij het schrijven gepubliceerd in het volle vertrouwen, dat het de Kerk en het christelijk geloof in het alge meen goed zal doen en dat het tevens Joego slavië waarlijk tot heil zal strekken. Tot dusver heeft het tot resultaat gehad, dat „de gedachten, verborgen in het hart van een groot aantal, zijn onthuld" en thans weat *ehee!t Tolk. wat da Katholieke Kerk van Haar vijanden in Joegoslavië verwachten kan en waar zij zich bevinden. ANTON, aartsbisschop van Zagreb, voorzitter der bisschops conferenties. WISSELKOERSEN. DE VENUS-TEMPEL TE ROME. De Italiaansche overheid heeft besloten tot het doen uitgraven en algeheel restaureeren van den tempel van Venus Genetrix, op het Fo rum van Julius Caesar. De werkzaamheden heb ben reeds een aanvang genomen. In dezen tempe opgericht tijdens de Ro- heinsche Dictatuur, vernieuwd door Trajanus werd Venus in het bijzonder als stammoe der van het beroemde geslacht Julia vereerd. In de onmiddellijke nabijheid van den tempel bevinden zich nog verscheidene andere, be langrijke restauraties en de imposante nieuwe verkeersweg, welke in October j.l. zoo feestelijk is ingewijd. EX-KONING GEORGE VAN GRIEKENLAND. LONDEN, 4 Februari. (R.O.) Ex-koning George van Griekenland heeft in een kliniek alhier een blindedarm-operatie ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. HEVIGE EXPLOSIE. PARIJS, 4 Februari. (II.N.) Door het sprin gen van een distilleerapparaat in een fabriek op den Boulevard Malakoff zijn drie arbeiders om het leven gekomen, terwijl enkele anderen gekwetst werden. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. BRESLAU, 4 Februari. (W.B.) Een met vier personen bezette auto reed hedenmiddag vlak bij het station Scbmiedefeld door gesloten spoorwegboomen. Zij werd door den sneltrein Breslau-Glogau gegrepen en circa 600 meter meegesleurd. Van de inzittenden werden er 2 op slag gedood, één zwaar en een licht gewond. De auto werd geheel vernield. AMSTERDAM, 6 Februari. (Aardappelmarkt) Zeeuwsche bonte 1.751.90, id. blauwe 1.75 1.90, id. eigenheimers 1.10,1.25, blauwe id. ƒ1.10—1.25, Flakkee id. ƒ1.10—1.25, duinzand 3 3.25. Aanvoer 2 ladingen. 1900 H.L. GORINCHEM, 6 Februari. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 95 runderen, 288 biggen, 187 overloopers. De prijzen warenzware kali koeten 150—220, melkkoeien 110—200, kalfvaar- zen 80175, guste vaarzen 4090, varekoeien 7 50—100, pinken 30—60, stieren 50—125, over loopers 815, biggen 48. Eiermarktkipeieren 23 per 100 stuks. Botermarkt: roomboter 1.601.70, margarine 11.10 per kg. OUDEWATER, 6 Februari. Heden aangevoerd 11 wagens kaas, 495 stuks, wegende 2475 kg. Met rijksmerk le soort 27, 2e soort 2426, zwaar dere per 50 kg. Handel traag. ROTTERDAM, 6 Februari. Westlandsche ronde 34 ct per kg., Érielsche eigenheimers 0.901.30, Zeeuwsche eigenheimers 0.701, blauwe eigen heimers 11.20, Zeeuwsche blauwe en bonte 1.301.80, poters 5070 ct, bravo's 1.502 per H.L. Aa.nvoer redelijk, handel stil. ROTTERDAM, 6 Februari. (Veemarkt). Aan gevoerd 542 vette runderen, 335 vette kalveren, 711 schapen of lammeren en 1046 varkens. e prijzien waren als volgt: koeien le kwal. 5564 ct., 2e kwal. 34—46 ct., 3e kwal. 26—32 ct., kalve ren le kwal. ƒ1.05—1.20, 2e kwal. 50-74 ct., 3e kwal. 38—4C ct., alles per kg., schapen 7—14, varkens le kwal. 2529 ct., 2e kwal. 2225 ct., 3e kwal. 19—2 2ct per kg. Runderen waren iets ruimer aangevoerd dan vorige week Maandag. Er was een kalme han del en de prijzen bleven over 't algemeen gelyk aan die der vorige week; kalveren aanvoer iets ruimer dan vorige week Maandag De handel was flauw en de prijzen van de vorige week Dinsdag waren met moeite te handhaven; scha pen waren korter aangevoerd met kalmen han del varkens, de aanvoer was iets minder dan vorige week 'met zeer kalmen handel. ROTTERDAM, 6 Februari. Heden werden ter markt alhier van IJmuiden, Noorwegen en Dene marken 560 manden en kisten versche visch aan gevoerd. De prpzen warentongen 4880, tarbot 16—30, heilbot 40—52, open schelvisch 8—12, dichte schelvisch 15—17, kabeljauw 1215, gullen f 38, riviervisch 48 per mand. UTRECHT, 6 Februari. (Paardenmarkt). Aan gevoerd 350 stuks. Weeldepaarden 350425, werkpaarden 225300 oude paarden 100175, 2-jarige 175—250, 1-jarige 125—200, hitten 100 —175. Handel matig. (Vetveemarkt). Heden geen aanvoer. ROTTERDAM, 6 Februari 1933. Vlet- en lichterwe-rk100 ton 5 per dag. Vaarwerk naar het binnenland60 ton naar Apelscha ƒ5.50; 150 ton naar Rhenen ƒ160; 120 ton naar Maastricht ƒ2.60. Er gaat ter beurze zeer weinig om. 200 ton naar Duisburg 80. ROTTERDAM, 6 Februari 1933. Bovenrjjn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd Voor ruwe producten geen noteering. Benedenrijn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Ertsvrachten met 4 losdagen 35 ct., 8 losdagen 45 ct. Sleeploon volgens het 35 ct. tarief. RUHRORT, 6 Februari 1933. VRACHTEN. Van de Rjjn—Ruhrhavens naar Rotterdam 0.65—0.80 Mk., Antwerpen en Gent 1.30 Mk., Brussel 1.70 Mk., Luik 2.— Mk. Van de havens van het RijnHernekanaa.1 naar Antwerpen 1.45 Mk., Brussel 1.85 Mk., Luik 2.20 Sleeploon van de RijnRuhrhavens naar.Mainz 0.90 Mk., Mannheim 1.Mk. ROTTERDAM aangekomen: 4 Febiuari namiddag: 2.— CLAN SINCLAIR, D. Burger Zn., Mala bar Maashaven Nz., stukg.2.15 RAPID, N.V. Wni. H. Milller Co., King's Lynn, St. Jobsha ven, stukg.; 4.30 FINKENAU, Ivers von Sta-a, Kolberg Maashaven 18. graan5.45 SOUTH- WICK, Ir.tertransport N.V., Londen, 2e Katendr. haven Wz., pek; 7.— RAPOT, N.V. Wm. H. Müller Co., Rosario, Merwehaven, graan en stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 4 Februari namiddag: 10.20 BAMBURGH, Londen; 11.40 LORENZINA, Constantza.. Vertrokken 4 Februari namiddag: 2.25 NORMA, Helsingfors2.35 DORIC STAR,' Liverpool; THISBE, Caen; 3.25 TEMPLE PIER, Shields; 3 35 ZUIDLAND Antwerpen; CERONS, Ha,vre; DEUCALION, Algiers; ADELINA, Dun- ston; 410 GUDRUN, Newcastle; MEREL, Lon den- 4.45 LINDISFARNE. Newcastle; 5.25 LAN - RICK Leith; 5.30 YARMOUTH TRADER, Yar mouth; 6.05 INDIA, Hamburg; G RET CHEN MULLER, idem; LARACHE, Bilbao; ARIADNE (Nept.), Bremen; 6.15 POELDIEP King's Lynn; ARY SCHEFFER Havre; 6.20 RHEA (Nept.), Danzig; CHLORlS Fenit: KOKI MARU, Ham burg- 6.20 LLANSTEPHAN CASTLE, idem; TYNÉHOME, Sunderland; 6.41 EBOE Antwer pen; STRIJPE Cardiff; WACOSTA, Mobile; 6.55 DIAMOND Duinkerken; 7.50 BATAVIER I, Ham burg; MACCLESFIELD, Grimsby; 8.40 KURT HARTWIG SIEMERS, Hamburg; BATAVIER II Londen; 9.— TAGILA, Emden; 9.20 BELLE IS'LE, Havre, 10.30 FELIXSTOWE, Harwich; 11.25 AMSTER DAM, Harwich; 11.40 APOLLINARIS IV, mb, Newhaven. Wle4 W««t, krachtige wind, tamelijk veel ze', bewolkte lucht. AMSTERDAM Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. 100 frs. Brusselp.lOObelg Zwitserl.p lOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh p lOOkr Stockh. p. lOOkr Oslo p 100 kr. New-York per 6 Febr. 4 Febr 8.54K «.46 59.12.7 9.72 34.64 48.01 59.11 9.7 IK 24.61 48.02 3815 36 85 45.95 45.80 43.75 43.30 2.48;( 2.48K 3 Febr 8.457 59.1 OK 9.7 IK 24.61 48.08K 37 80 45.90 4 3.HO 2.48 li pariteit 12.10 59.26 9.74 34.59 48.— 35.— 66.67 66.67 66.67 2.48 IJMUIDEN aangekomen 4 Febr.: TELAMON Puerto Barrios, stukg.; VERA RADCLIFFE* Rosario, gTaan vertrokken 4 Febr.: NIEUWENDAM Ham- burg; HERMES, idem; ONDUL, Malmö; LANG- LLEMERS, W.-HartlepoolORESTES Ham burg; BILTON, Newcastle; ROBUR V, 'Sunder land; VOGESEN Newark; RIJNSTROOM Leith: MELAMPUS, Batavia; LIEPAJA, Goolé; AS- TARTE, Bremen; ROEK, Londen; MERSEY Goole; VECHTSTROOM, Hull; HONTESTROOM* Londen uitgaand vastgemaakt: APOLLIN ARIS V. VLISSINGEN aangekomen 4 Febr.: PRINSES JULIANA, Harwich; vertrokken 4 Fc-b'r.: MECKLENBURG, Har wich gep. naar Antwerpen: HARALD, Liverpool: THE MARQUIS. Pt, Talbot; MALINES Har wich; gep. naar Brussel: MARY, Londen; gep. van Antwerpen: AGEN (verb.) Rotter dam; SAN JOSé, Galveston; ULLSTAD Japan; BRABANT, ShorehamMERGANSER Glasgow HARELDA. Rotterdam; CITY OF LEEDS* Grimsby; HIRONDELLE, Londen- N1DD, Goole: FIDELIO, Bordeaux; RON AN, Grangemouth; gep. van Gent: OTTO Hull; CRICHTOUN* LeithHAUXLEY, Arable; GLENROSE New castle; YVONNE, Goole. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBRASKA, Rott. n. Vaticr. 3 v. Bermuda. VEENDAM, Rott. n. N.-York 4 (2.30 n.m.) v* Boulogpne. HOLLANDWEST-AFRIK A LIJN. HERMES, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. HALCYON LIJN. FLENSBURG, Melïlla n Rott. p. 3 Gibraltar, JAVA—MAURITIUS—AFRIKA LIJN, LE MAIRE, 3 v.Beira te Zanzibar. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. TITUS, 2 v. Kingston (Ja) n. Livieigton, DEUCALION, 4 v. Rotterdam n. Algiers ORESTES, 4 v. Amsterdam n. Hamburg ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIBAJAK (thuisreis). 4 (7 n.m.) te Marseille. PALEMBANG (uitreis) p. 4 Finisterre. KOTA BAROE, 4 v. Bremen n. Londen. ROTTERDAM—ZLID-AMERIKA LIJN. ALPHACCA (thuisreis), 4 v. Bahia. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. SILVERMAPLE, 2 v. N.-Orleans ti. Calcutta via Kaapstad. SILVERPALM, N.-Orleans n. Calcutta 2 (11.38 v.m.) in draadl. verb, met East-London. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TABINTA (uitreis), 3 v. Padang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MELAMPUS, 4 v. Amsterdam n. Batavia. ALEARDI, Rott .n. Napels 3 (9.35 v.m.) 15 mijl Z. v. Niton. ARNA, Rott. n. Elba 2 (4.48 n.m.) 27 mijl Z.W. v. Niton. ABCALON 2 van Amsterdam te Huil. BOUKHARIN, Rott. n. Novorossisk p. I Ca sablanca. BERGENDAL, 2 v. Pasajes te Nantes. BOWLING 2 van Rotterdam te Grangemouth. CIRCE, 2 v. Rotterdam te Caen. CITY OF LONDON, Rott. n. Lor. Marques 4 v* Madeira. ERRIA_ Rott n. Bangkok 2 (4.25 n.m.) 90 mijl Z. v. 'Land's End. ELAND, Aalborg n. Delfzijl p. 1 Fornaes. EARLS9ARK 3 van Rotterdam te Barry. ERNST HUGO STINNES 11, 31 v. Rotterdam tq Stettin. FRITZ SCHOOP 1 van Rotterdam te Pillau. GERA, 3 v. Rotterdam te Sydney. JONGE ELISABETH Rott. n. Mostaganem 2 (5.50 n.m.) 60 mijl O. v. Niton. JANE Maersk Rott. n. Gibraltar p. 3 Beachy Hd* JUPITER, m. Komdeur, 3 v. Truro te Swansea* MARIENBUR'G 1 van Rotterdam te Pillau. NEELTJE 3 van Niel te Londen. ORANJEPOLDER 3 v. Rotterdam te Londen. OSTPREUSSEN Rott. n. Koningsbergen p. 3 Elseneur. ROBERTA 3 van Rotterdam te Londen. SLIEDRECHT, Zwarte Zee n. Montevideo p. 3 Gibraltar. SAPPHO Rott. n. Bristol 3 tet Plymouth. TUCURINCA, Rott. n. Swansea, p. 3 Lizard. TOR 30 van Amsterdam te Stockholm. TEXELSTROOM Amst. n. Manchester p. 3 Dun. eeness. VISTA 31 van Rotterdam te Gdynia. VOLCHOV 28 van Roterdam te Porsigrunn. VLEDDERVEEN 3 van Duinkerken te Londen WESTMORELAND Rott. n. Houston 3 (12.54 n.m.) 50 mijl N.W. v. Ouessant. WESTLAAN 1 van Rotterdam te Yarmouth. ZUID-BEIJERLAND, Porthoustock n, Felix stowe 2 v. Tor Bay. SVETI VLAHO Rosario, 2 Februari. Hel Jugo Slavische s. „Sveti Vlaho" heeft aan den grond gezeten, doch is zonder hulp weer vlot ge komen. Na gehouden expertise is het schip zee waardig verklaard. (s. „Sveti Vlaho" is bevracht van Rosaria naar Rotterdam of Antwerpen. Red.) ZUIDERKERK. Rotterdam, 2 Februari* Het Nederl. s. „Zuiderkerk" is den 31sten Jan., tijden3 het verhalen van Pernis naar hier, tegen het voor anker liggende Hongaarsche s. Ten ger" aangevaren waardoor van beide schepen de ankers in elkaar verward raakten. De „Zui derkerk" heeft daarbij een ander met twee vaam ketting verloren^ terwijl het bovendien nog schade heeft bekomen aan de reeling en een ventilator. ELLIN. Londen, 4 Februari. Het Grieksche 3. ,,EUin" van Santa Fé naar Hull, is ten W. van Beacliy Head gestrand. De slbt. Simson" is uit Harwich en de „Schelde" uit Vlissingen ter assistentie ven-trokken. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. 6e District Loodswezen. Lichten weder ontstokent De lichten van Gorishoek (No. 161) en Strtjen- ham (No. 162) zijn weer ontstoken. HET NOORDZESKANAAL VRIJ VAN IJS. Tengevolge van het zooveel mogelijk spuie*ï door de sluizen te IJmuiden is het op het Noor-d- zeekanaal aanwezige ijs zoo goed als geheel verdwenen. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen 6 Februari namiddag 2.15 THE DUKE,Briton Ferry. STOOMVAARTLIJNEN. TABINDA 5 Febr. van Amsterdam te Batavia. TAJANDOEN, Amst. n. Batavia 5 te Sabang. TAWALI 4 Febr. van Batavia naar Amsterdam. AGAMEMNON 6 van Hamburg te Amsterdam. ULYSSES 6 Februari van Salonika, te Stamboul. MEROPE 6 Februari van Catania te Venetië. PLUTO 6 Febr. van Amsterdam te Kopenhagen. CITY OF RANGOON, Dairen n. Rotterdam 3 v. Singapore. BATOE 4 Febr. va.n Rangoon naar San Francisco. VERWACHT TE ROTTERDAM. CITY OF RANGOON van Dairen 3 v. Singapore ARTHUR KUNSTMANN 6 van Kratzwick. HARTINGTON vertr. 7 van Tyne. THOR 6 van Kopenhagen. GEMENGDE BERICHTEN. ERMLAND. Manilla, 4 Februari. Het meer gemelde Duitsche motorschip Ermland" is gis teren vlot gekomen en naar Cebu gegaan. Het maakt geen water. ALSIA. Kopenhag an, 2 Februari. Het Deensche m.s. „Alsia" (meer gemeld) is vandaag hier aangekomen Zoodra de lading is gelost zal het schip voor herstel der schade naar een werf gaan. BARON AILSA. Key West, 4 Februari. Het Eng. s. „Baron Ailsa" (meer gemeld) is met behulp van een bergingsstoomschip vlot geko- aaaa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8