Bill m wptmy' Gooit ^t|| Uw geld in het water M i v W9eliikiBg'Vult fechts JmÊÊ MGR. HUBERT PAULISSEN TOT BISSCHOP GEWIJD. tm m WÈÊt* mé WÊÈÊÊÊÊÊÈÊÊÊÊÊ HMHBgEi «Slt -mHKi WÊ&mm^Ygmm mBmÊmfflBËÊÊSËÊÊÉm COUPON ZATERDAG 11 FEBRUARI 1933 -.-J U kunt meestal nog beter tien gul- 'J den in het water gooien dan een z.g. H „goedkoope" lamp te branden. Deze I J z.g. „goedkoope" lampen zetten Uw I -.-I stroom niet in voldoende licht om. J Phiiipsiampen doen dit wel. Om dit I ^4 te bewijzen bieden wij U een gratis J| v lichtmeting bij U thuis aan. Lampen uit Uw eigen voorraad zijn jê s waarborg voor een neutrale onze coupon in. 4 - OUDE TRADITIE IN DE STERRE- STAD HERNIEUWD. Maastricht in feesttooi huldigt den Bisschop-missionaris. - ÉL y p' BRAND IN EEN VODDENPAKHUIS. DE WERKVERSCHAFFINGSPOLITIEK DER REGEERING. mmm. mm: mmm mm. lliÉjÉifi BgRgi |np WmÊmk ImiïWm MOORD OP ZIJN ZWAGER. i Iqover gaat plaats maken voor Roosevelt. HAASTRECHT BOSKOOP OUDEWATER MOORDRECHT NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. WADDINXVEEN Maastricht, 11 Februari 1933. „Ecce Sarcerdos magnus, qui in diebus suis placuit Deo". Ziedaar de Hoogepriester die in zijn dagen behaagd heeft aan God. Treffende beteekenis heeft deze feestzang, waarmede hedenochtend aan den Koninklijken ingang van den monumentalen vijftorenbouw, de aloude St. Servaes, mgr. Hubert Paulissen begroet werd bij den aanvang der plechtighe den van zijn consecratie tot Bisschop. Weinig tijds geleden werd in diepen, welge- meenden rouw een Prins der Kerk, wijlen Zijn Eminentie Kardinaal van Rossum, door dezen zelfden ingang van dit eeuwen torsend gebouw plechtig uitgedragen en deed Maastricht met piëteit en eerbied uitgeleide aan een Kerkvorst, van wien in waarheid mocht getuigd worden „Qui in diebus suis placuit Deo". Heeft geloovig Maastricht, geloovig Zuid Limburg in die smartelijke dagen blijk gegeven den diepen zin dier gebeurtenis in zich te kun nen bevatten en heeft het dien grooten rouw der Kerk in christelijken gemeenschapszin ge dragen, hedenmorgen droeg de stad en haar bevolking feestelijken tooi om de consecratie van een harer zonen tot Bisschop. Na Andreas Creuzen, die Aartsbisschop van Mechelen werd en wiens wijding te Brugge Vondel's dichterhart een heerlijk vers ontlokte, heeft Maastricht nog slechts twee zijner Zonen zien opklimmen tot de hooge Bisschopswaar digheid, mgr. J. H. Kerens, die in 1725 in Maastricht werd geboren en G. J. Cruts, gebo ren in 1757. Sint Hubertus sloot, voor zoover ons bekend, de rij der bisschoppen, die in de Sterrestad wer den geconsacreerd en wier wijding plaats had in de O. L. Vrouwekerk. Zoo werd thans na eeuwen een traditie her nieuwd. Op den feestdag van O. L. Vrouw van Lourdes, patrones van het missiehuis der Afrikaansche Missiën te Cadier en Kees werd een zoon van groot-Maastricht Z. H. Mgr. Hubert Paulissen tot bisschop gewijd. Jong Limburgers, die met de voorbereiding en regeling belast waren en zich met groote toewijding en zorgvuldigheid van hun taak kweten, haalden omstreeks kwart over zeven mgr. Paulissen, den Generaal-Overste der Con gregatie, den Vicaris-Generaal van het Bisdom mgr. Bauduin en de zeereerw. paters Mouren en Knops met auto's af aan het Missiehuis te Cadier en Keer en reden naar de gastvrije woning van mgr. Wouters, deken van Maas tricht. De stedelijke bevolking, welke zich rond het versierde Vrijthof reeds had opgesteld, bracht mgr. Paulissen en den hem begeleiden den geestelijken hartelijken en eerbiedigen groet. In feestelijken stoet werd kort nadien de Wijdeling van de pastorie afgehaald en ter St. Servaes geleid. Van de torens der Servaes klonk het caril lon, bespeeld door den stadsklokkenist den heer Muller. Alle klokken der stadstorens zongen hun hooglied. De regenvlagen der laatste dagen waren ge weken voor een zachte voorjaarszon. Vooraf ging het knapenkoor der kerk, dan volgden de seminaristen der Afrikaansche mis siën, de geestelijkheid der stad, paters en kloos teroversten en de dekens der omliggende de kenaten en hooge ordegeestelijken, allen in superpli. Na hen kwamen de wereldlijke autoriteiten. Onder hen merkten we op mr. E. J. O. M. ba ron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, luit.-kolonel A. A. van Nijnatten, garnizoens commandant, mr. Bonhomme, president der rechtbank, mr. Jaspar kantonrechter, mr. F. Janssen, lid der Eerste Kamer, de heer Jaspar, griffiér der Prov. Staten en kolonel Haene- coeur. Talrijk waren de familieleden van den nieu wen bisschop, die gevolgd werden door diens Congregatiegenooten, onder wie de Generaal- Overste, de hoogeerw. pater J. M. Chabert, zoo mede de Provinciaal der Ned. Provincie, de hoogeerw. pater Mouren. Daarna kwamen de zeereerw. heer pastoor Haesen uit Wolder, de geboorteplaats van mgr. Paulissen, met het kerkbestuur van Wolder en pastoor Bosch uit Cadier en Keer met het Kerk bestuur zijner parochie. De hoogeerw. dekens van Maastricht en Wijk mgr. Wouters en deken Schoenmaekers werden onmiddellijk gevolgd door de vele vertegen woordigers der missieliefdewerken en missie- comité's. Hierna volgden de rector-magnificus der R. K. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. Titus Brandsma O.Carm., de vicaris-generaal van het Roermondsche diocees mgr. dr. G. Bauduin, de hoogwaardige heer Romualdus Wolters, abt van Mamelis en de hoogwaardige heer Augustinus Giersbets, abt van Lillbosch. Aan het einde van den langen, indrukwek- kenden stoet schreden Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Z. H. Exc. Mgr. Hopmans en de wijdeling. In de kerk. In de Sint Servaes was een voortreffelijke regeling getroffen. Ter linkerzijde op het koor namen de geestelijke en wereldlijke autoritei ten plaats, voor de Sacraments- en de Nood kistkapel resp. de geestelijkheid, de zeereerw. paters Jesuieten en Franciscanen, en de stu- 44 AfnÉji 1 Beambten van de Berlijnsche verkeers politie hebben een fototoestel waarmede St ongevallen direct fotografeerent denten, seminaristen en broeders van het Mis siehuis. Het middenschip was gereserveerd voor de familieleden van den bisschop, hoogere geeste lijkheid en autoriteiten, benevens genoodigden. Toen zij allen hun plaatsen hadden ingeno men werden de geloovigen in de kerk toegela ten. Alvorens de Consecratie-plechtigheid een aanvang nam, verrichtten de Bisschoppen ge- zameu,., "°n ac'-ratie voor H. Sacraments altaar, waarna zij de treden van het priester- koe Gestegen en de -"'lig- 1—idelingen aan vingen. De consecratie werd verricht door Mgr. Lem mens, bisschop van Roermond. Als mede-con- secratoren assisteerden Mgr. Diepen en Mgr. Hopmans. Als troondiakens assisteerden de hoogeerw. heer Schoenmaekers, deken van Wijk-Maas tricht en de zeereerw. pater Rothoff, rector van het Missiehuis te Cadier en Keer. Assistenten van Mgr. Paulissen waren de hoogeerw. pater Mouren S.M.A., Provinciaal der Ned. Provincie en de zeereerw. pater Meeuwissen, missionaris in Kumasi. Het knapenkoor der St. Servaes zong onder leiding van Benoit Franssen de liturgische ge zangen. Toen na de H. Mis het „Te Deum" werd aan geheven, kwam het diep treffende oogenblik, waarop de nieuwe bisschop, door de beide as- sisteerende bisschoppen begeleid, het koor ver liet en langs de treden afdaalde om door de kerk te schrijden de knielende geloovigen ze genend. Na het einde der plechtigheden verlieten de bisschoppen, voorafgegaan door de geestelijk heid en onder de feesttonen van het orgel de kerk langs de lange gang. Buiten wachtte 'n groote =--henmassa bij het H. Hart-plein, waarlangs de stoet zich be gaf naar de woning van mgr. Wouters. Hier had daarop een drukbezochte receptie plaats, waar vele der geestelijke en wereld lijke autoriteiten, welke de wijdingsplechtig heid bijwoonden, den bisschop hunne geluk- wenschen kwamen aanbieden. Omstreeks een uur reed langs de bevlagde straten en een duizend-koppige menigte een file van auto's, welke Mgr. Paulissen en zijn hooge gasten bracht naar het Klooster der Afrikaansche Missiën te Cadier en Keer, waar de bisschoppen werden begroet door Pastoor Bosch, die zijn vreugde en dankbaarheid be tuigde over de sehoone en heuglijke gebeur tenis van dezen dag. De Hoogeerw. Pater Provinciaal der Ned. Provincie der Afrikaansche Missiën en de Zeer- Eerw. Pater Knops hebben te Maastricht gis teravond de Bisschoppen ontvangen, die de Consecratie van Z. H. Exc. Mgr. H. Paulissen heden verrichtten. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens werd ont vangen ter hoogte van het klooster Marien- waard; Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen arriveer de te 5.18 aan het station. Auto's met geel-witte vlaggen brachten de hooge gasten naar het woonhuis van Mgr. Wou ters, Deken van Maastricht. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans verliet Vrijdag in Sittard den trein en bezocht het Graalhuis te Lutterade. Van hier yertrok Z. H. Exc. per auto naar Maastricht. Het vuur in-den aanvang gebluscht. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenavond tegen 8 uur ontdekte een be woner van de Gr. Wittenburgerstraat een roe den gloed, die door het glazen dak van 'n groot voddenpakhuis van de fa. Veerman aan de Wit- tenburgergracht scheen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die met de motorspuit van den post Kattenburg verscheen. De deur van het pakhuis werd ge forceerd, en toen bleek het de brandweer, dat de situatie er nog al dreigend uitzag. De brand veroorzaakte een zwaren rbok, ter wijl er betrekkelijk weinig vuur te zien was. Het verscheidene tientallen meters diepe pak huis was echter vrijwel geheel gevuld met vodden, gonje zakken en beenderen, zoodat de brandmeester van deze spuit het juist oordeel de, om versterking te vragen. Het versterkings materiaal behoefde echter geen dienst te doen, doordat het pakhuis zoodanig was ingericht, dat de brandweer het vrij eenvoudig had, om het vuur te blusschen. Brandmuren beletten het vuur om zich ver uit te breiden, terwijl de brandweer onmiddel lijk bij de deur twee brandslangen vond, waar mede zij aanstonds water kon geven. Dit kwam goed te pas, want doordat de motorspuit niet op de Wittenburgerkade kon voorrijden, moest zij in de Gr. Wittenburgerstraat blijven staan, zoodat vandaar eerst een lange slang door een nauwe gang tusschen de huizen moest worden uitgelegd. Voor deze straal op de plaats van den brand was aangekomen, had de brandweer, onder leiding van hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune het vuur, dat meer smeulde dan brandde al onder de knie. De nablussching van de lompen en zakken vorderde echter nog ge- ruimen tijd. Het publiek, dat in grooten getale was komen opdagen, werd door de politie in de Gr. Wittenburgerstraat reeds tegengehouden. De nieuwsgierigen konden dus niets zien, maar konden des te meer ruiken. De schroeiende beenderen verspreidden een ondragelijke lucht. 5 J Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. DIEVENBENDE VOOR DE RECHTBANK De Bossche rechtbank behandelde Donderdag de strafzaken tegen een inbrekersbende, die te Oss een serie diefstallen met braak had ge pleegd, o.m. was in het Kantongerecht inge broken. De Officier van Justitie eischte tegen den leider der bende, den 33-jarigen J. J. van G. te Oss wegens diefstal een gevangenisstraf van drie jaar, en wegens heling een jaar ge vangenisstraf. Voorts eischte het O. M. tegen den 26-jarigen van U. te Oss wegens diefstal twee jaar gevangenisstraf en voorts wegens heling een maand, tegen den 18-jarigen C. van B. te Oss, wegens het plegen van verschillende diefstallen twee jaar en zes maanden gevan genisstraf totaal, en tenslotte wegens heling tegen H. van L. te Oss vijf maanden, tegen L. van H. te Hees tien maanden gevangenis straf, terwijl voor verdachte, mej. J. van L. te Oss vrijspraak werd gevraagd. De Officier van Justitie vroeg in een ander geval van heling tegen den leider der bende, van G., een hernieuwd onderzoek. AFPERSING. De landbouwer M. te Barneveld, die op de markt te Utrecht een koe had verkocht, ont ving enkele dagen iaier bezoek van drie hem onbekende personen die hem met geweld 60 afpersten. Thans is de vermoedelijke hoofddader te Willeskop aangehouden en gevankelijk naar Utrecht overgebracht. BRANDSTICHTING? Nadat door het parket te Groningen en den burgemeester van Leek een onderzoek was ingesteld, is de arbeider J. M. te Oostwold (w.k.) in arrest gesteld, verdacht van opzette lijke brandstichting in de door hem bewoonde woning, eigendom van de Fabriek Erica te Oostwold, Bezwaren uit de kringen van het bouwbedrijf. De belangrijke kwestie van de werkverschaf- fingspolitiek der regeering en de invloed daar van op het bouwbedrijf in Nederland, is voor de Commissie inzake Werkverschaffing die zich gevormd heeft uit den Ned. Aannemersbond, den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, den Ned. R. K. Bond van Bouw- patroons, den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den Ned. R. K Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond en den Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond in Ne derland, aanleiding geweest tot het bijeenroe pen van een persconferentie, waarin de moei lijkheden, welke voor een bedrijf, dat 180.000 personen omvat, gelegen zijn in dezen vorm van regeeringsbeleid, in het licht zijn gesteld. De conferentie werd geleid door den voorzit ter der commissie, Mr. B. Bouman, die er op wees dat de wederzijdsche belangen van de werkgevers- en werknemersorganisaties, welke organisaties reeds gedurende een twaalftal jaren door collectieve contracten geregeld voe ling met elkander hebben, door de huidige situatie dichter dan ooit tot elkaar zijn geko men. Deze situatie is voor het bouwbedrijf bui tengewoon slecht en zij wordt voortdurend erger, vooral ook omdat men en het was het lid der commissie ir. W. M. Thijssen, die daar in 't bijzonder den nadruk op legde 'door de werkverschaffingspolitiek der regeering ook in de toekomst met een blijvende werk loosheid in het bouwbedrijf rekening houdt, in welke omstandigheid men in zekere mate een onrecht ziet en waaruit mede de groote verbit tering, die bij de betrokkenen in dit bedrijf heerscht, te verklaren valt. Zooals Mr. Bouman verder zeide, moet het begrip werkverschaffing opgevat worden als het maken of brengen van werk op die plaat sen, waar het niet is. Werkverschaffing draagt een apart karakter en het is begrijpelijk dat daarvoor niet het normale loon betaald wordt, aangezien bij de arbeiders de prikkel moet blijven bestaan om weer in het eigen vak aan het werk te geraken. Het begrip werkverruiming betreft normaal werk, dat binnen afzienbaren tijd toch zou moeten worden uitgevoerd, doch waarvan de uitvoering vervroegd wordt. Naar het oordeel der commissie is werkverruiming een soort roofbouw op de toekomst, waarop het „après nous le déluge!" van toepassing is. Als derde vorm heeft men het normale werk, dat in elk geval moet worden uitgevoerd en daarom thuishoort op de normale markt, ter wijl men als een tusschenvorm kan beschou wen een willekeurig object, waarvan de uit voering met gebruikmaking van machines aan bijvoorbeeld zeshonderd menschen werk geeft, welk aantal zonder gebruikmaking van ma chines tot duizend zou worden opgevoerd. De commissie wil niet ontkennen dat er re denen kunnen bestaan, die de uitvoering van een object op de laatstgenoemde wijze noodig of wenschelijk doen zijn en zij wil te dien aan zien dan ook door de noodige soepelheid be trachten. Onzuivere vorm van werk verschaffing. Naar het oordeel der Commissie was de werkverschaffing in haar eerste stadium abso luut zuiver, omdat als werkverschaffingsob jecten hoofdzakelijk gekozen werden: het ont ginnen van woeste gronden, bebossching, ont watering van lage gronden, enz. Langzamer hand echter gingen Rijk, gemeenten, provin ciën en waterschappen hoe langer hoe meer over tot het doen uitvoeren in werkverschaf fing van normale bouw-, grond- en waterwer ken, zooals het aanleggen en verbeteren van wegen, straten, rioleeringen, begraafplaatsen, kanalen en dijken. Het in het voorjaar van 1932 door de organi saties in het bouwbedrijf ingesteld onderzoek gaf ten deze een ontstellend beeld te zien. Uit voering van geheele uitbreidingsplannen in werkverschaffing Hoogezand! kwamen voor. Zeer vaak geschiedde zulks onder druk der regeering. Elke grens tusschen normaal werk, werkverruiming en werkverschaffing bleek geheel uit het oog te zijn verloren. Het Rijk geeft voor de uitvoering van werken op bedoelde wijze subsidie en stelt daarbij o.m. als voorwaarden: algeheele uitschakeling van de gewone bouwvakpatroons, waarbij als regel voorgeschreven wordt dat de werken moeten worden uitgevoerd door de Heidemaatschappij of een andere soortgelijke instelling: uitschake ling van bouwvakarbeiders, voor zoover deze niet voldoen aan de betreffende plaatsing in de werkverschaffing gestelde eischen; het bui ten werking stellen van de bepalingen omtrent loonen en arbeidsvoorwaarden, per collectief contract in het bouwbedrijf tusschen werk gevers- en werknemers organisaties geregeld, en ten ongunste van de collectieve arbeids overeenkomsten afwijkend. Duurder dan de normale wijze. Niettegenstaande de veel lager loonen en be duidend slechtere arbeidsvoorwaarden worden de werken, uitgevoerd onder leiding der Heide maatschappij of soortgelijke instelling, belang rijk duurder dan bij uitvoering op normale wijze. Mr. Bouman staafde deze bewering na mens de Commissie met een aantal voorbeel den. Bovendien komt bij de werkverschaffing een moreele kant in het geding, aangezien de arbeiders veel liever in het vrije bedrijf wer ken: uit de werkverschaffing toch keeren zij min of meer gedéclasseerd terug. Technisch is de Heidemaatschappij niet zoo goed als er varen ondernemers in staat dergelijke werken, waarvoor als regel zeer veel practische erva ring vereischt is, uit te voeren. Enkele uitzon deringen daargelaten is zulks in de practijk ruimschoots gebleken. Het komt er aldus de commissie op neer dat de werkloosheid in andere bedrijven wordt bestreden ten koste van het bouwbedrijf, dat dezen extra-last niet meer kan dragen. W erkloozencijfers. Het bouwbedrijf wordt mede het ergst door de economische crisis geteisterd. Na de dia mantbewerkers hebben de bouwarbeiders het hoogste percentage werkloozen. Medio Decem ber, toen de vorst nog geen rol speelde, waren geheel werkloos: Alg. Ned. Bouwarbeiders bond: 17.600 leden; R.K. Bouwvakarbeiders bond: 17.100 leden en Ned. Chr. Bouwarbei dersbond 6.900 leden. Het percentage was 57 pet. Voor de grondwerkers, welke categorie het ergst door de regeeringsmaatregelen gedu peerd wordt, bedroeg het werkloosheidscijfer 85 pet. Honderden bouwpatroons zijn zonder emplooi; het bouwbedrijf is voor een groot deel geheel ontwricht. Naar men ons nog mededeelde, was even vóór de vorst het per centage der werklooze bouwvakarbeiders ge stegen tot 70 en dat der grondwerkers tot 90 procent. En geregeld neemt de omvang van uitvoe ring in werkverschaffing toe; het wordt voort durend erger. Het Rijk geeft vrijwel op alle objecten, subsidie indien zij slechts in werk verschaffing uitgevoerd worden. Gemeenten, die niet aan deze politiek willen meedoen, wor den daartoe soms gedwongen. Sappemeer is daarvan onder zeer vele andere een voorbeeld. Tot twee keer toe werd een Raadsbesluit, het uitbreidingsplan op gewone wijze uit te voe ren, vernietigd. De eisch was: uitvoering in werkverschaffing. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. TILBURG, 10 Februari Geslaagd voor het can- didaatsexamen in de handelswetenschap de heer Jt H, J, van Key te Roermond, inüullen vat verlangd Wordt) Aan de N.V. Philips'Gloeilampen- Aan de N.V, Philips'Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder- fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. land .en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke mi) Uw boekje over een Verzoeke bij mij als eerbruiker doelmatige en economische oerlich- oan minstens twaalf lampen per ting: „Licht tn Uwe woning" jaar, een lichtmeting te doen gratis en franco le doen toekomen 339 Verrichten, /Vaa//LU«— 88-9 AdresJ Adres i Vier jaar gevangenisstraf. Door het gerechtshof te Leeuwarden is ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf de arbei der H. S. te Muntendam. Verdachte had in den nacht van 7 op 8 Februari 1932 zijn zwager met een bijl bewusteloos geslagen en hem ver volgens in het kanaal naar Veendam geworpen, waardoor het slachtoffer om het leven is ge komen. OVERREDEN EN GEDOOD- Gisterenmiddag, omstreeks half twee, heeft op den Westsingel te Amersfoort een ernstig ongeluk plaats gehad. De 24-jarige mevr. Snijders, uit de Rem- brandtstraat, die daar op de fiets reed, werd door een achter haar rijdende zeswielige vrachtauto van de firma Koetsier, uit Ede, ge grepen en overreden. Het slachtoffer kreeg bet rechterachterwiel van de auto over het li chaam en overleed vrijwel onmiddellijk na het ongeluk. Mevr. Snijders was gehuwd en moe der van twee kinderen. BELANGRIJKE OPGRAVINGEN IN ZUID-ITALIë. ROME, 9 Februari (V.D.) Uit Matera, in de Zuid-Italiaansche provincie Po.tenza wordt een interessante archeologische vondst gemeld, n.l. een oud-Romeinsche doodenstad, welke een groote hoeveelheid antieke voorwerpen bevat. Men heeft intusschen ontdekt, dat zich onder deze doodenstad, resten van 'n nog oudere stad bevinden. De Romeinsche voorwerpen, die tot nu toe gevonden zijn, zijn inmiddels overge bracht naar het museum van Matera. VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Winschoten heeft gister vrij gesproken P. B., bakker te Zevenhuizen, die terzake van meineed in civiel geding heeft te recht gestaan. De eisch was tien maanden. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Gisternacht hebben inbrekers zich door het indrukken van een ruit toegang verschaft tot de R. K. pastorie te Kamcrik bij Woerden. Zoo wel beneden als boven is alles overhoopge- haald, doch de dieven hebben slechts weinig van hun gading kunnen vinden en meegeno men. DE „EUTERPE" WEER VLOT Naar Lloyds meldt Is het Ned. Stoomschip „Euterpe", dat op de kust van het eiland An- holt gestrand was zonder hulp vlot gekomen. Het schip heeft de reis naar Amsterdam voort gezet. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar H. J. v.d Bos en J. Gibbon, wonende in de Ooievaarstraat, zal op Dinsdag 21 Februari a.s. zijn 50-jarig huwelijksfeest gedenken. VLEESCHKEURINGSDIENST. Een in nood gedoode koe van den landbou wer C. J. L. werd door den Goudschen vleeschkeuringsdienst voor de consumptie on geschikt bevonden en onder politie-toezicht vernietigd. STILGELEGD. In verband met gebrek aan voldoende or ders is de fabriek van landbouwwerktuigen enz. der Gebr. Bakker thans nagenoeg ge heel stilgelegd. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Eenige uitspraken op aanvragen om vrijstel ling van den dienstplicht wegens broederdienst zijn ter secretarie voor een ieder ter inzage ge legd. Voor nadere gegevens wordt verwezen naar de publicatie, aangeplakt bij het gemeente huls. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria Elisabeth, d. van Hendrik den Ouden en van Catharlna van der Goes. Simon Andires, z. van Mathijs Geers en van Jannetje van Velde. Neeltje Johanna, d. van Johan Franken en van Neeltje Johanna Bet- tink. OVERLEDEN: Batje Geers 75 j. Teuntje Se- pers, weduwe van Willem Jacob Martinus Groo- tendorst 67 j. BLOEMENVEILING. Rozen: Buttrefly 100130; Aug. Noack 80 —100. Diversen: Rhododendron 40; Azalea 70100 per stuk; Prunus Triloba 1ste soort 75100; idem 2de soort 40—60; Calla 110; Mahonia C 11; Deutzia 26 p. stuk; Funkia 1012 per stuk; Cerasus Hisakura 200350; Cerasus Hisa- kura 2de soort 100180; Syringen in de vol gende soorten: M. Legray 90120; 2de soort 5075; Stepuran 1ste soort 90120; id. 2de soort 35—65, BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Woensdag 15 Februari a.s., des avonds half acht, zal in het Patronaatsgebouw alhier, de prijsuitreiking plaats hebben van den gehou den najaarsschietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Eenige sprekers zullen het woord voeren, terwijl het Symphonieorkest „St. Fran- ciscus Solanus" den avond met muziek zal opluisteren. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Gerardus Henricus Hoefs, z. van J. H. Hoefs en van A. J. Hoefsloot. OVERLEDEN: Adriaan Verweij, 8 maanden, z. van A. Verweij en van P. van Bemmel te Papekop. WONINGBOUWVEREENIGING. De woningbouwvereeniging „Moordrecht" heeft haar jaarvergadering gehouden. Jaarver slagen van secretaris en penningmeester werden onder dankbetuiging goedgekeurd. In het be stuur waren 2 vacatures ontstaan, wegens be danken van de heeren L. van Vliet en J. v. d. Gaag. In hun plaatsen werden gekozen H. Blom en C. Boers. In verband met het dalen de loonpeil en de heerschende werkloosheid, komen de huren der woningen ver boven de financieele draagkracht der huurders, waarom het iloodzakelijk werd geacht bij den raad een verzoek in te dienen om de huren te mogen verlagen. Na afhandeling van eenige andere zaken werd de vergadering gesloten. „ZIEKENVERPLEGING". De vereeniging „Ziekenhuisverpleging" heeft over het jaar 1932 aan contributie ontvangen ƒ4051,77, wegens restitutlën ƒ304.82, terwijl tot dekking van uitgaven £500 van de reserve is afgenomen. De totale ontvangsten waren 4856,59. De uitgaven waren 4858,35. Een nadeelig saldo van ƒ1.76. Do reserve bedraagt thans nog ƒ2188.76. DE LUCHTBODE. Te dezer plaatse is opgericht de postduiven vereniging „De Luchtbode". Het bestuur be staat uit de heeren C. Edeling, voorzitter; L. van Dam, secretaris en A. Verhoef, penning meester. VAN DÉN DIJK GESTORT. In de Snele is een vrachtauto beladen met visch, bestemd voor Rotterdam, van den hoo- gen IJsseldijk gestort. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto werd zwaar be schadigd en is later op den dijk gehaald. FAILLISSEMENT. Uitgesproken is het faillissement van A. van der Dussen alhier. Curator is mr. G. A. Vos te Schoonhoven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6